hAqten \Anger_ a\An hAArLem I i HOLS EICEL ILLUSTRATIE .DE Stadsnieuws. Verdrag met België en Duitschland. LUCHTVERKEER. Een tweede luchtpostdienst op Londen. fAMSTERDAMSCH* NIEUWS. Een auto gestolen. KERK EN SCHOOL. De Jan Steen-tentoonstelling te Leiden. Mgr. J. Biermans. Zeven kinderen in ket klooster. AND Ministeriëele crisis in Frankrijk. Het aftreden van het geheele kabinet? De redenen van Pérets aftreden. Het kabinet-Briand treedt af. Het ontslag aanvaard Het conflict in de Engelsche mijnindustrie. Het incident in Genëve in de nationale vergadering. Het Russische geld. Het nieuwe Poolsche bewind. De grondwetsherziening. De toestand in Marokko. De godsdienstonlusten in Indië. De rede van Baldwin en de arbeiderspartij De nieuwe bestuursr eg cling van Zuid'W est-Af rika. 110.000 ABODE'S 440.000 LEZERS VRAAGT TARIEVEN AAN B!J "WERfKRACHT" De V. S. tegen Britannië en Frankrijk. Tacna en Arica. Auto-ongevallen. Verdrag ItaliëRoemenië. Grondwetsherziening in Pelen. De kabinetscrisis in Frankrijk. HET NEDERL. S.S. DELFT GESTRAND EN IN GEVAAR. De Amerikaansche hulde aan De Ruyter. De Kabinetscrisis in Frankrijk. Bezoek aan de Zuiderzeewerken op Wieringen. Prins Hendrik en het Ned. Roode Kruis. Diefstal van Olie. SOCIAAL LEVEN. Dreigend conflict bij Gebr. v. d.Bergh te Oss. Congres van tramwegpersoneel. DE BETWISTE FRANS HALS. Een onderhoud met,dr. Hofstede de Groot. DE TUIN VAN HET GEMEENTE LIJK CONCERTGEBOUW. De Eerste Kamerverkiezingen. De H. O. V. Het afdeelingscnderzoek der Kamer. Van verschillende zijden cr/tiek geoefend Naar de Tël. verneemt, zijn nog niet alle afdeelingen der Kamer met het afdeelings- onderzoek van de wetsontwerpen tot goed keuring van het Nederlandsch-Belgisch verdrag, en tot goedkeuring van het ver drag tot aanvulling van het Nederlandsch- Duitsche tractaat van 31 December 1851, gereed gekomen. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag is ook thans bij het nieuwe afdeelingsonder- zoek weder van verschillende zijden aan critiek onderworpen, hoewel de sociaal-de mocraten in het algemeen min of meer welj willend tegenover het verdrag stonden. In de afdeelingen, waar het reeds ter sprake kwam. heeft ook het aanvullend verdrag met Duitschland bedenkingen ont moet, hoofdzakelijk steunend op de over weging, dat tegenover de Nederlandsche concessies geen voldoende compensaties van Duitschland zijn verkregen. Het wordt thans in parlementaire krin gen uitgesloten geacht, dat het Nederlndsch Belgisch verdrag nog vóór het zomerreces in de Tweede Kamer in openbare behande ling zal komen. Daarentegen ligt het in de bedoeling om het bovenbedoelde aanvullingsverdrag met Duitschland in de Tweede Kamerzitting van 29 jluni a.s. aan de orde te stellen. De directeur-generaal der P. en T. maakt bekend, dat met ingang van 15 Juni a.s. een tweede luchtpostdienst op Londen wordt ge opend. Het vliegtuig zal 8 uur *s morgens van Amsterdam (Schiphol) en te 9.50 's morgens van Rotterdam (Waalhaven) vertrekken. Voor verdere inlichtingen worden belanghebben- •den verwezen naar de kantoren der posterijen. In den nacht van 13 op 14 Mei omstreeks kwart vóór drie is in de Beursstraat gestolen een twee-persoons automobiel, letter G., No. 9772, bruin geschilderd aan den rech terkant, boven de treeplank, een zwart ge reedschapkistje. In den auto bevond zich een bruin lederen koffertje, waarin eenige boeken. Namens den Officier van Justitie in de Hoofdstad, verzoekt de commissaris van po litie in de le sectie alhier, bur. O. Z. Voor burgwal 274, opsporing van den auto. H. M. de Koningin-Moeder zal Donder dagmiddag een bezoek brengen aan dc Jan Steen-tentoonstelling te Leiden. Z. D. H. Mgr. J. Bierman, algemeen over ste der St. Josephs-Missiecongrcgatie van Mill Hill, is Maandag te Roosendaal in het St. Joseph's Missiehuis aangekomen In de Amerikaansche stad Dayton werd enkele weken geleden een brave katholiek August Zweisier ten grave gedragen. Hij had nog acht kinderen in leven, van wie slechts één zoon bij hem bleef, terwijl 7 het orde kleed hadden aangetrokken. Twee -werden Franciscanerpriesters, een Franciscanerlee- kenbroeder, een Trappist, een ander Mi- rist, terwijl de eene dochter Claris werd en de andere Franciscanes. Het Kabinet heeft besloten de Kamer te verzoeken het financieele debat uit te stel len, totdat Péret door een nieuwen minister van Financiën is vervangen. Het schijnt, dat zijn opvolger spoedig benoemd zal worden. De regeering zal slechts een uitstel van twee of drie dagen vragen. In politieke kringen gelooft men dat het kabinet hedenavond zal besluiten in zijn ge heel af te treden om den weg vrij te ma ken voor het vormen van een nationaal blok op denzelfden voet als tijdens den oor log. De Ministerraad vangt om zes uur aan. Péret heeft zijn ontslag ingediend, omdat hij met het oog op de hausse van dc buiten- landsche deviezen en van het uitblijven van daadwerkelijke ondersteuning, waarop dc regeering had gerekend, zijn functie niet meer doeltreffend k#n vervullen. Anderzijds houdt hij het voor noodzakelijk, een parle mentaire en politieke reorganisatie mogelijk te maken, die beantwoordt aan dc wen- schen der openbare meening in verband met het gemeenschappelijk gevaar, een gemeen schappelijke inspanning vordert. Uit deze overwegingen trad hij af. De kabinetsraad, die een hervorming van het kabinet, in verband met het aftreden van Pèret van de hand heeft gewezen, heeft tot collectief ontslag besloten, hetgeen Bri- and gisterenavond aan president Doumer- gue heeft overhandigd. President Doumergue heeft het ontslag van het kabinet aanvaard en den aftreden den ministers verzocht de loopende zaken af te doen. In den loop eener verklaring in het La gerhuis nopens het conflict in de mijnindus trie zeide Baldwin, dat de regeering ver plicht was geweest bestellingen in het bui tenland te doen ten behoeve der noodza kelijke kolenvoorziening. Hij voegde er on der kreten der oppositie van „neen'" bij, dat de regeering definitief tot het besluit was gekomen, dat het noodzakelijk was tot een Iangeren werkdag terug te keeren. De regeering ontving de stellige verzeke ring van de mijneigenaars dat op den grond slag van den achturendag het werk in som mige bekkens kon worden hervat gedu rende Juli, Augustus en September op de bestaande loonen, terwijl in andere bek kens de loonsverlaging aanzienlijk minder zou zijn dan de 10 pCt. verlaging, in het vroegere aanbod der eigenaars vervat. Baldwin zeide, dat de regeering niet voor nemens is de wet betreffende den zeven urendag in de mijnen te wijzigen, maar van plan is een wetsontwerp in te dienen het welk veroorlooft gedurende een bepaald tijdperk een uur extra te werken. Een derge lijke wetgevende maatregelen zal in staat stellen onderhandelingen te openen' op een grondslag, die hoop geeft op betere loonen. Na drie maanden zullen de loonen opnieuw kunnen geregeld worden, maar ze zullen in ieder geval niet onder het peil van 1921 da len. Inlusschen zal de regeering wetgevende maatregelen bespoedigen om de voorstellen der kolencommissie te verwezenlijken. Als men het op dezen grondslag eens wordt zal de regeeringshulp van drie millioen pond sterling niet noodig zijn om de loonen te verhoógen maar zal zij beschikbaar zijn om de werklooze mijnwerkers te steunen. in de zitting van gisteren der Nationale Vergadering gaf de voorzitter met instem ming van alle partijen uiting aan zijn veront waardiging over de beleediging, welke de Hongaarsche natie in den persoon van den minister-president Bethlen is aange daan. De voorzitter sprak voorts zijn voldoening uit over het standpunt, dat door den secre taris-generaal van den Volkenbond en den voorzitter van den Raad, alsmede door Zwitserland is ingenomen. In antwoord op het Britsche memorandum wijst de Sovjetregeering er op, dat er in de Sovjet-Unie geen verbod bestaat van het overmaken van geld naar het buitenland. De eenige beperking is de verplichting dat men er een vergunning voor moet krijgen. De Sovjetregeering kon niet verbieden, dat de vakvereenigingen geid naar het buitenland zonden tot steun van vakvereenigingen in een ander land. De Sovjetregeering ontkent dat het geld door haar werd gezonden. Dit geschiedde door den Cent-alen Raad der vakvereeni gingen. De „Kurjer Porannyi" publiceert een socialistische verklaring, waarin o.a. wordt gezegd: De socialistische partij kan de op vatting van Pilsoedski dat hij de revolutie geheel zonder revolutionaire consequenties heeft bedoeld, niet deelen, en zij acht zich daardoor niet gebonden. De Mei-revolutie dient veeleer een reeks van consequenties te hebben. Vóór alles dient ook het Sejm verwijderd te worden. De socialisten zullen slechts aan begrootingsvolmachten van korten duur hun goedkeuring hechten, tot aan het bijeenkomen van het nieuwe Sejm. Zij kunnen daarentegen in geen volmachten tot grondwetsherzieningen en wijziging der kieswet toestemmen. De ingenieur Romodski van de rechjs- Baltische partij is tot minister *van spoor wegen benoemd. De linksche partijen zijn hierover zeer verwonderd en men gelooft dat dit een poging van Bartel is om met behulp der Christen-democraten een Centrum-meer derheid te verkriigen. X Heden zal de ministerraad de wetsontwer penpen tot herziening van de grondwet be handelen. Indien het Seim deze ontwerpen verwerpt zal het kabinet Bartel aftreden. Volgens een telegram uit Tetoean hebben de Spaansche troepen Maandagochtend, in overeenstemming met de inlandschc bevbl- king. de hoogten van Metassa bezet, op 15 km. bewesten Penonvlez. Volgens berichten uit Rawalpindi zijn veertien personen gedood en vijftig gewond bij de iongste onlusten. Aan de ziide der politie vielen geen dooden. De vertegenwoodrdiger der mijnwerkers Hartshorn verklaarde, dat indien de rede van Baldwin de politiek der regeering weer gaf, hij geen einde zag van de crisis in het mijnbedrijf. Hij verklaarde, dat de regeering den volledigen steun der Arbeiderspartij zal hebben als zij een groot plan van unifi catie der industrie onderneemt. De oud-minister der Arbeiderspartij Cly- nes zeide zeer ernstig teleurgesteld te zijn door de rede van Baldwin. Hij vreesde, dat door het besluit der regeering de vrede nog verder uitgesteld was. Andere leden der Arbeiderspartij protes teerden eveneens tegen wat zij noemden het onvoldoende der regeeringsvoorstellen. Het debat had zich ontspnnoen over een voorstel der Arbeiderspartij om de begroo ting van het ministerie van mijnwezen te verminderen. Dit voorstel werd verworpen met 299 te gen 138 stemmen. Te Windhoek is Maandag de eerste ge kozen wetgevende vergadering van Zuid- West-Afrika geopend door den administra teur Werth met het schitterende cere monieel, gewoonlijk aan de opening van een parlement verbonden. Alle hooge regee- ringsautoriteiten en vooraanstaande bur gers waren getuigen van de plechtigheid. Werth legde den nadruk op de verantwoor delijkheid, welke op de leden rustte, om de grondwettige toekomst des lands te ma ken of te breken. Gij zijt niet langer on mondig, zoo betoogde hij; gij wordt de vennooten van de Unie van Zuid-Afrika bij het besturen van dit land. «tyeAv ADVERTEEREN IN DE KATH. ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD! INSTITUUT VOOR COMMERCIEELE PROPAGANDA MAUR ITS KADE 39. 'S-GRAVENHAGE De Amerikaansche S'enaat heeft de motie van Borah aangenomen, waarbij aan den minister van buitenlandsche zaken Kellogg wordt gevraagd wat hij gedaan heeft nopens de eischen tegen Britannië en Frankrijk wegens beweerde schending van de rechten der neutralen tijdens den oorlog. Na-ontvangst van het bericht der aan neming van dc motie van den Amerikaan- schen generaal Lassiser, dat het onmogelijk was door een plebisciet over-het geschil in zake Tacna en Arica te doen beslissen, heeft, naar vernomen wordt, de Chileensche regeering instructies gezonden aan haar ambassadeur te Washington om de onder handelingen inzake een rechtstreeksche regeling, bij het voeren waarvan de Ver- eenigde Staten hun goede diensten verlee- nen, af te breken. De Kamer heeft de hou ding der regeering goedgekeurd. NEW-YORK, 16 Juni. Een wercld-over- zicht van het aantal auto-ongevallen toont aan dat in het vorig jaar 30.400 personen ge dood en 868.000 jfewond zijn. 80 procent der ongevallen kwam in Amerika voor. ROME, 16 Juni. Italië en Roemenië hebben een financiëel en commercieel verdrag ge-' sloten. De oorlogsschuld van Roemenië wordt hierbij geconsolideerd. WARSCHAU, 16 Juni Over algemeen hebben de rechtsche partijen van den Lands dag zich uitgesproken voor de grondwether ziening, zooals deze door de Regeering wordt voorgesteld, hoewel zij haar onvol-; doende achten, en in de eerste plaats een herziening wenschen van het kiesrechtstelsel. De socialisten verzetten zich tegen de her ziening, terwijl do -adicale Linkerzijde zich er eveneens tegen heeft verklaard. PARIJS, 16 Juni. Doumerque is van morgen met de beraadslagingen begonnen. Hij ontving den president van den Senaat De Selves. Naar vernomen wordt, zal de president, Briand verzoeken, opnieuw een kabinet te vormen. Deze zal dan trachten eed concentratie-kabinet samen te stellen, waarin zoowel Poincaré als Herriot zitting zullen nemen. Herriot zou dan de porte feuille van financiën aanvaarden. LONDEN, 16 Juni. Het Nederlandsche s.s. Delft is nabij het eiland Santa-Clara gestrand. De kapitein rapporteert dat de positie van het schip ernstig is. De machine kamer staat v0' water. Hij heeft assistentie gevraagd voor de passagiers en de mail; ook hulp voor de berging der lading. Een mo torschip haast zich naar de plaats van de ramp. Men seint ons nader: Het s.s. 4e 40 be hoort aan de Kon. Nederl. Stoombootmaat schappij te Amsterdam en meet 4368 ton bruto cn 2726 ton netto. Het is in 1919 ge bouwd en staat onder bevel van kapitein Zindler. Het schip was met een lading stuk goed onderweg van Panama naar Guyaquil. Behalve de uit de ongeveer 30 personen bestaande bemanning is ook nog een klein aantal passagiers aan boord. Bij de directie der rcederij te Amsterdam is eveneens be richt ontvangen, dat de positie van 't schip gevaarlijk is. AMSTERDAM, 16 Juni. Hedenmorgen heeft Admiraal Walles van de Pittsburg, commandant van het Amerikaansch eskader in de Europeesche wateren in de Nieuwe Kerk alhier, een krans gelegd op het graf van Mich. Adrzn. De Ruyter. Circa half 11 uur kondigde orgelmuziek de komst aan van den vice-admiraal, vergezeld van zijn staf. Onder de aanwezige Nederlandsche autoriteiten werden opgemerkt burgemees ter De Vlugt en Kapitein ter Zee Prillevitz. Ouder diepe stilte zong daarop Di Moorlag, begeleid door den organist De Rijp eenige liederen. Vervolgens vond de kranslegging plaats door vice-admiraal Walles, waarna officieren manschappen het eere-saluut brachten, terwijl de muziekkapel het Ame rikaansche volkslied speelde. Kapitein ter Zee Prillevitz dankte vice- admiraal Walles namens de Nederlandsche marine. Vervolgens zong mei. Mooriag een lied van Bac|p, waarna de kapel het „Wien Neêrlands Bloed" ten gehoore bracht. .Daarna werd de kerk bezichtigd. PARIJS, 16 Juni. President Doumergue ontving hedenmorgen eveneens Herriot. Om trent de bedoelingen van Briand wordt nog gemeld, dat deze in een eventueel nieuw kabinet Briand, de portefeuille van buiten landsche-zaken Veer aanvaarden zal. Pain- levé blijft eveneens minister van Oorlog, terwijl Poincaré of Herriot, financiën zullen krijgen. AMSTERDAM, 16 Juni. Naar wij verne men, zullen op Woensdag 23 Juni, de ge meentebesturen van Groningen, Leeuwarder en 'Harlingen met het instructie-vaartuig Prins Hendrik", van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart een bezoek brenger aan de Zuiderzeewerken op Wieringen. Aan deze tocht zullen nog deelnemen de heeren Th. L. Hellema, inspecteur voor de scheepvaart te Groningen, Jhr, Mr. Hora Feith uit Groningen, H. Albarda, inspecteur van het loodswezen te Harlingen en M. J. van Alphen de Veer, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs in Den Haag, Naar wij vernemen, leidt Z. K. H. Prins Hendrik, Donderdag a.s. de algemeene ver gadering van het Ned. Roode Kruis, die te Hengelo wordt gehouden; daarna neemt de Prins deel aan een auto-tocht door Twente, waarbij o a. op den Kuiperberg bij Ootmar- süm een oriënteertafel wordt onthuld en door den A. N. W. B. een thé wordt aange boden. Na aan een diner te Enschedé te heb ben aangezeten, vertrekt de Prins des 'avonds naar het Loo. ZAANDAM. 16 Juni. Bij de firma P. Z. Pzn.. te Zaandijk zijn 4 vaten standolie, elk van 170 liter, gestolen. Met betrekking tot dezen diefstal vernemen wij. ast c^ize olie te Amsterdam bij een opkooper is opge spoord. Als verdacht van dezen diefstal is een schipper uit Culemborg aangehouden. Deze is ter beschikking van de Justitie ge steld en naar Haarlem overgebracht. In een Zondag gehouden personeelsver gadering van bovengenoemde N. V. is door de arbeiders met algemeene stemmen onder staande motie aangenomen: „De vergadering van personeel der N. V. Gebr. v. d. Bcrgh, in vergadering bijeen op Zondag 13 Juni j.l. in het gebouw der R.K. Werkliedenvereeniging te Oss; kennis genomen hebbende van de ge voerde correspondentie tusschen het hoofd bestuur van ,,St. Lambertus" en dc N. V. bo venvermeld, waaruit blijkt, dat de directie niet genegen is met het hoofdbestuur van „Si. Lambertus" in besrpeking te treden over de kenbaar gemaakte verlangens der arbeiders, spreekt zich uit, dat, indien niet vóór 27 Juni a.s. in een voor dc arbeiders bevredigende geest aan hunne billijke ver langens is tegemoet gekomen, een defini tieve beslissing zal worden genomen inzake het eventueel neerleggen van den arbeid. Dit personeel van ca. 250 personen is ge organiseerd in den Ned. R. K. Textielarbei- dersbond ,,St. Lambertus. De Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel vergaderde Zondag te Utrecht. Besloten werd te ijveren voor 26 vrije Zondagen voor intercommunale tramwegen, die een aanmerkelijk goederenvervoer heb ben en tenminste 17 vrije Zondagen voor de andere tramwegen. Voorts zal voortgegaan worden met de actie voor afsluiting van de balcons der motorwagens. Bij de besprekingen om een tweeden man op de tramlocomotieven te krijgen, betoog de de voorzitter dat het goed zal zijn om bij dc regeering dahrop aan te dringen met bet oog op de veiligheid van het verkeer en ook van het personeel. Aangedrongen werd door het bestuur om de maximum-snelheid niet te overschrij den, ook met het oog op de veiligheid" van hel publiek. Het hoofdbestuur zal pogen bij alle tram wegen het zitsteun ingevoerd te krijgen, zooals dit bij de gemeentetrams in Amster dam is aangebracht. Omtrent de kwestie van de éénmanswa- gens sprak het congres zich in het alge meen, uit tegen de invoering er van, doch indien in bijzondere gevallen de invoering ervan noodig is, dienen maatregelen getrof fen te worden, dat de arbeidstijd maximaal hoogstens 8 uur zal bedragen, met een ge middelde van 7 uur per werkdag; dat er behoorlijke schafttijden zullen zijn, alsmede een goede pensioenregeling, opdat de na- deelige gevolgen van de invoering dier wa gens zoo min mogelijk op het personeel zal drukken. In verband met het gerezen geschil inzake de echtheid van „De lachende Cavalier," en de historie aan deze thans veel be sproken zaak verbonden, heeft het „Alg. Hbld.'', dr. C. Hofstede de Groot, die zoo als men weet, een certificaat van echt heid voor dezen Frans Hals heeft afgegeven, gevraagd en bereid gevonden ons mede te deelen, hetgeen hem aangaande het ge beurde bekend was. Dr. Hofstede De Groot, dien wij te Am sterdam mochten spreken, gaf allereerst zijne meening weer inzake het verstrekken van certificaten van echtheid. „Men vraagt mij," zei hij, „mijne opinie over de echtheid van een bepaald kunst voorwerp, in casu betreffende den bedoel den Frans Hals, en die geef ik. Niet op losse gronden, doch na behoorlijke, ernstige be- studeering van „het geval", zooals een pro fessor van de medische faculteit die geeft over den toestand van een patiënt. Zoo n certificaat is mijne, na nauwkeurig experiment, naar eer en geweten, schrifte lijk verklaarde meening. Dat verlangt men van mij in dergelijke zaken en aan dat verlangen voldoe ik, zon der, voor het overige, eenige verantwoorde lijkheid te kunnen aanvaarden." Dr. Hofstede De Groot vertelde ons ver der, dat hij, toen hij hoorde dat het doek aan den heer Mensing van Frcd. Muller Co. was overgegaan voor vijftigduizend gul den, heeft gezegd dat dit veel te hoog zou zijn geweest; bovendien 'bezit hij reeds twee „Lachende Mannen" van Frans Hals, voor een derden Hals kiest hij liever een andere uitbeelding.'' „Wat is u eigenlijk van de geheele his torie bekend?" vroegen wij den heer Hof stede De Groot. „Dat de Frans Hals op deze wijze bij den heer Mensing is beland; Fred. Muller fc Co. vroegen. om aan een veiling-Onnes van Nyenrode toe te voegen, doeken van oude meesters, uit particuliere verzamelingen. De heer Van Wijngaarden, die den Frans Hals op de veiling wilde brengen, kon dit niet, wijl hij als koopman bekend was. Hij heeft toen den heer De Haas, ingenieur in Den Haag gebruikt als tusschenpersoon; deze- wist waarom hij als verkooper moest optre den. Het lag dus voor de hand dat hij den heer Mensing omtrent de herkomst mede deelde, „dat het stuk afkomstig was van een oude familie, die nog meer vermaarde kunstwerken bezat". De heer De Haas is geen kunstkenner, hij ontving provisie voor deze transactie, „Daarna is, méde dan wel énkel op in stigatie van iemand, die niet best staat aangeschreven, de heer Mensing gaan twijfe len aan de echtheid van het doek; het civiele proces voor de Haagsche Rechtbank was daarvan het gevolg en de schikking tusschen partijen, waardoor een rechterlijke uit spraak werd voorkomen. Dat moesten zij weten... Alhoewel, dit dient erkend, dat de kans groot was dat de rechtbank het rapport der deskundige commissie zou hebben gevolgd, eene com missie waarin de heer Charles Holmes, oud- directeur van de National Gallery te Londen zat, wiens deskundigheid op dit gebied ik niet beslistheid bestrijd! „Wij hebben ons trouwens in het buiten land, speciaal in Engeland zeer geblameerd door de keuze in dit speciale geval van de zer. deskundige.... „Ik druk op het woord; deskundige. „Die schikking werd verkregen door het terugbetalen aan den heer Mensing van Fred. Muller 8: Co. van de 50.000, waar voor hij den Frans Hals gekocht had, en het vergoeden der 8000 gerechtskosten. De heeren De Haas Van Wijngaarden verlangden van mij één derde der beloopen schade. Ik ging daar niet op in; wel heb ik tegen een lageren prijs dan de heer Mensing heeft betaald, het stuk gekocht, ik deed dit om tevens te toonen, dat ik mijn oordeel gestand hield" „Wat heeft u er voor betaald?" „Dat gaat niemand aan!'' .Wist u. meneer Hofstede de Groot, van de herkomst?" „Ja. het stuk was eigendom van den heer Van Wijngaarden, schilder-restaurateur' met een goeden kijk op werken van oude nicesters. Van Wijngaarden verteld mij, in den winter van '22'23 'n advertentie in de Times" te hebben geplaatst, waarin hij doeken van oude Holfandsche meesters te koop vroeg. Er kwam een heele stapel brie ven op; v. W ging toen naar Londen. Hij kende slechts een mond vol Engelsch, nam plaats in een taxi en hield den chauffeur de adressen voor en tufte zoo van het eene gedeelte der groote stad naar het andere. Hij kwam bij de menschen, verlangde het te koop gebodene te zien, vroeg enkel „Prieel" Als die hem te hoog voor kwam, dong hij af, of ging op den koop niet in. En op deze expeditie ontdekte hij den Frans 'Hals, thans in het geding." Dus hij is deskundig? Beslist! Van Wijngaarden zei me, vervolgde dr. Hofsede de Groot,» op die reis voor- 14.000 te hebben gekocht, dat stuk en nóg "wat. Dan heeft-ie niet veel betaald voor de „laughing cavalier-" Ja, ik heb niet den indruk, dat hij er een Frans-Halsprijs voor gegeven heeft. Het stuk zag er evenwel zóó uit, zei van Wijngaarden, dat de menschen, die het ver kocht hebben, het htans, na de restaura tie, niet meer zouden herkennen. Hij weet ook absoluut niet meer van wie en in wel ke Londensehe straat hij het kocht." Hij heeft er spijkers in geslagen, is dat bij het restaureeren gebruik? Weineen! Ik vind het barbaarsch! Maar hij zegt, dat het doek „bobbelde". Nu heeft een persoon uit Haarlem, die den heer Mensing, om persoonlijk financieel voordeel te behalen, waarschuwde, dezen gezegd, te hebben gezien, dat Van Wijn gaarden aan het stuk schilderde, wat door den restaurateur" beslist wordt ontkend, de betrokkene heeft v. W. volgens diens ver klaring bezocht, toen hij aan het restau reeren was. Doch de heer Mensing zegdó dien man 200 toe, als deze zijne verlriaring onder eede voor de rechtbank, wilde herhalen, dit deed de inwoner van Haarlem, en nóg meer. Hij spande tegen den heer Mensing een proces in om uitkeering van 2800, restant van de, naar zijne bewering hem door den heer v, M. toegezegde 3000, wanneer alles naar wensch liep. „Maar nu het vreemde, vreemd, op het ridicule af „Ik heb een jaar lang ieder in de gele genheid gesteld de Frans Hals waarom het gaat, in mijn huis te bezichtigen. Ten slot te heb ik bekend gemaakt, nu -eenige we ken geleden, dat ik het portretstuk zou brengen in den toestand waarin mijne an dere stukken zijn gebracht. En eenige da gen na die bekendmaking werd, op last van de Amsterdamsche justitie mijn eigendom in beslag genomen, als zijnde een stuk van overtuiging tegen een inmiddels, op aan drang van den heer Mensing en diens ad vocaat mr, Biederlack, geopende instrpetie, inzake poging tot oplichting van den fir mant van Fred, Mulder Co. Een poging naar hunne meening, door de heeren De Haas en Van Wijngaaren gepleegd. „Het heet nu dat men van die zijde de mogelijkheid veronderstelde, dat aan de Frans Hals door mij zou worden „gewerkt", zeg; „geknoeid", de gedachte is te absurd om er verder eenig woord aan té verspil len. „Maar het stuk is m ij n eigendom." „In het civiele proces zeide de heer Mensing tot de rechtbank: „Het stuk is van mij, gij kunt er mee doen wat gij wilt!" Ik zeg tot de Amsterdamsche justitie: „Deze Frans Hals is m ij n bezit, gij zult er niets mee doen!". „Wat die deskundigen betreft uit het civiele proces,, och, het staat altijd beter als een volgende expert, over het resul taat der éérste expertie, de wenkbrauwen fronst". „Zoo is het in alle kringen, ook in die van de kunstwereld, „Waarin zelfs stevig gevestigde reputa ties, daar niet aan ontkomen".... Aangaande het gerechtelijk' onderzoek in deze zaak vernemen wij het vozende: Het parket in Den Haag, door den rechts kundigen raadsman van den heer Mensing, mr. Biederlack, attent gemaakt op de h.i. gepleegde poging tot oplichting, heeft aan vankelijk de kwestie van de competentie tot justitieel ingrijpen onderzocht en bevon den, dat de justitie'te Amsterdam de zaak diende ter hand te nemen. De Amsterdam sche rechtbank heeft daarop, op vordering van den officier van justitie, het voorloopig onderzoek in handen gesteld van den rech- ter-commissaris mr. De Gaay Fortman. Het voorloopig onderzoek is nu begonnen a.s. Vrijdag zullen in het kabinet van den rechter van instructie aan de Leidschekade te Amsterdam worden gehoord, de heeren De Haas en Van Wijngaarden, als „verdach ten" in de beweerde poging tot oplichting van de firma Fred. Muller en Co.; alsmede eenige getuigen, waaronder de heer Mensing. De volgende week zullen vermoedelijk de getuigenverhooren worden voortgezet. De raadsleden J. Joosten, F. Keerwoll. W G. van Vliet en M. MaarschallKomin stellen voor in het besluit, behoorende bit de raadsvoordracht inzake den verkoop van een gedeelte van den tuin van het Gemeen telijk Concertgebouw aan de fa. Enschedé, het gedeelte onder lo. van de voorwaar den en bepalingen te lezen als vólgt; de deskundigen zullen ter bepaling van den prijs rekening houden met de waarde van den grond voor de firma Enschedé Zo nen als bouwterrein, met de waardevermin dering van het overblijvende gedeelte van het gebouwencomplex aan de Lange Begijn straat en met de reeds gevoerde onderhan delingen over den verkoop van dezen' grond. Door de firma Enschedé is een. schrijven aan den voorzitter, secretaris en leden van den raad gezonden, waarin zij zegt. da' het haar voorkomt, dat het voorstel var B. en W. niet in overeenstemming is mei het request, door de firma tot den raad gericht. Het voorstel ontmoet bij de firma ernstige bezwaren, zoodat zij zich alle rech ten voorbehoud, voor geval het aangenomen wordt, zooals het door B. 'en W. wordt aangeboden. Bij de- Eerste Kamer-verkiezingen in 1923, heeft, naar men zich zal herinneren, overleg plaats gehad tusschen de sociaal-,en de vrij zinnig-democraten, hetgeen o.a. tot resul taat had, dat de sociaal-democratische Sta tenleden in Z.-Holland de vrijzinnig demo craten steunden! zoodat deze laatsten daar door mr, Slingenberg in de Eerste Kamer konden brengen, terwijl in de groep Gel derland, Overijsel, Drente en Groningen dc vrijzinnig-democraten de socialisten steun den tot het verkrijgen van een extra-zetel. Naar men weet, hebben dft jaar Eerste Kamer-verkiezingen plaats in de groep Z.- Holland en in de groep Gelderland, Over ijsel, Drente en Groningen, En ook thans heeft, naar de „Tel." verneemt, overleg plaats gevonden tusschen de vrijzinnig-de mocraten en de S, D, A, P., hetgeen cr t heeft geleid, dat dit jaar dezelfde afspraak zal gelden als in 1923, ten aanzien van dc bovengenoemde provincie-groepen heeft ge golden, om aldus het behoud van de zetels te verzekeren van de heeren Slingenberg cr Hermans. DE ST. VINCENTIUSBIBLIOTHEKEN TE HAARLEM. Verschenen is het verslag van de werkzaam heden der St. Vincentiusbibkliotheken ge durende het leesseizoen 19251926, Uit dit verslag blijkt opnieuw een toename van het aantal lezers en uitgegeven boeken. Aan 1142 lezers werden uitgereikt 45350 boeken. Er waren 152 gratis lezers, zijnde of wel familiën, die door de Vincerrtius-Vereeni- ging worden geholpen, of Jongelieden der St. Franciscus Liefdewerken. Het zijn voorzeker respectabele cijfers, die hier naar voren worden gebracht, maar waf van grooter beteekenis is hetgeen niet on der cijfers kan worden gebracht hoevee' goeds en hoeveel nuttigs heeft deze werk zaamheid gesticht 1 Hoeveel verkeerde lec tuur is hierdoor geweerd Bij hoevelen is de aandacht weder eens gevestigd op een Gods- dienstig-zelfstandig opofferend karakter op een grootsche zelfopofferende liefdedaad 1 op een buitengewone Zegenrijke hulp van God of Zijne Heiligen 1 kortom op Zooveel, hetwelk edel is, rein en schoon en wat in zoovele boeken op zoo velerlei wij ze wordt behandeld en beschreven, hetgeen toch zeker behalve tot ontspanning, wekt tof stichting, en ziende de steeds meer en meer, en immer met grootere brutaliteit, zich op dringende „slechte lectuur", mag worden ge zegd, dat de St. Vincentius-Bibliotheken voorzien in eene groote noodzakelijkheid, me dewerken aan de verheffing van het Gods dienstig en Zedelijk peil onzer Geloofsge- nooten. Melding wordt'gemaakt, dat thans ook in het „Schoterkwartier" Generaal de la Rey- straat No 17, de Vereeniging in het bezit i' gekomen van een eigen pand, waarin de Bi bliotheek voor dat gedeelte der Stad is ge vestigd. Dankbaar wordt daarbij herdacht, de milde wijze waarop de Zeer Eerw. Heer Pastoor Wentzel, zoo vele jaren aan de Bi bliotheek, in een der lokalen van de kosterij*- gastvrijheid verleende. Op 4 verschillende plaatsen in de Stad is nu een of meermalen per week, gelegenheid boeken ter lezing te krijgen, en geregeld te verwisselen, en wel op de Nieuwe Groen markt in het St. Vincentius gebouw, in een der schoollokalen van de Eerwaarde Zusters aan de Klarenbeekstraat 60 (Parochie St. Bavo) in het huis Hagestraat No 49 (Parochie O.L. Vrouw) en in de Gen. de la Raystraat No 17 Schoterkwartier. En wat nu de keuze en inhoud der boeken betreft, deze zijn ingedeeld aldus „Voor Ouderen", voor* „Jongens", „Meisjes", „Kin deren". Lectuur voor ontspanning voor Studie op Geestelijk en Sociaal gebied. Maar wat van alle boeken zonder onderscheid kan worden getuigd, is „dat zij beslist geen gevaar opleveren voor Jong en Oud", dat alle boeken genomen volgens den Boekengids van den Hoofd-Raad der St. Vincentius- Vereeniging, bevatten „goede Katholiek* lectuur." Zooveel mogelijk wordt er ook naar ge streefd, het uiterlijk der boeken „net" te houden. Onafgebroken worden zorgen be steed aan „opnieuw inbinden" „Nieuwe om slagen" enz. De boeken die door veelvuldig» gebruik onoogelijk zijn. worden door nieuwe vervangen. Geregeld heeft een aanvulling plaats, met nieuw uitgekomen werken. Deze winter is wederom een Supplement op de Catalogus verschenen, bevarende circa 150 nummers Katholieke Illustratiën zijn in de meest ruime keuze, en in overgroot aantal aanwezig» terwijl speciaal voor de Jeugd, de meest ge vraagde Jongens' en Meisjes boeken voor handen zijn aan aller leeslust kan dus wor den voldaan en zulks tegen eene mini male vergoeding. Wat de finantieele zijde van de Bibliotheken betreft, kan worden gemeld, dat in het afgeloopen seizoen, een som van 2155 gulden, daaraan is ten koste gelegd. Moge dit, reeds langer dan 60 jaren be staande, steeds onder Gods overvloedige Zegeningen werkende Liefdewerk, bij voort during de sympathie en medewerking van Haaflemsch Katholieken ondervinden. Programma der Muziekuitvoering in der Hout op Donderdag 17 Juni te 8 uur, ondef. leiding van Willem Knikker. 1. Huldigingsmarsch Grieg 2. Ouverture „Der Freischütz" v. \Veber. 3. La voix des Cloches Luigini- 4. Fête de Charité, suite Lecocq. Pauze. 5. Marche „Impressions de Nice Auvray- 6. „Piet Hein", Holl. Rhapsodie 7. Ouverture „Tannhauser" Anrooy. Wagner.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8