In en om Haarlem. Jaarvergadering der Algem. Nederl. Yereeniging voor Vreemdelingenverkeer Je Zandvoort. Gouden feest van het „Witte Kruis Voornaamste Nieuws Verkeersongevalleit w Plaatselijk Nieuws. Eindexamens Hoogere Handelsschool. Donderdag 17 Juni 1926 50ste Jaargang No. 13277 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. De nieuwe Rijks H. B. S. te Velsen. DE MARIASTICHTING TE VELSEN. DE AARDBEIEN EN GROENTEN EXPORT. Verlading in de haven van het Hoogovenbedrijf. Examens L. O. De ziekenhuiskwestie te Beverwijk. De invoerrechten op aardbeien. in dit nummer. Provinciale Staten var Noord-Holland. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Bij contract belahgi p Adverlentiën 35 cenis pei regeL AdverteDtiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel; op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- eD aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing, elke regel mee» 15 ct, bij vooruitbetaling. Alle a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen- fQOnn Levenslange gchiele ongeschiktheid tot werken door f 7CH bij een ongeval met f bij verlies van een hand lOUUU.' verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: I tfU.'doodelijkea afloop: 1 M J. een voet of een oog: i duim of wranger. f Kfi Lij 'n breuk van ft ft bij verlies v. een 1 OU." been of arm: IftU» andere vinger. De zitting van gisterenmiddag was niet veei meer dan een gemoedelijk babbeltje. Mr, Slingenberg voerde den hamer, bij afwezig heid van den burgemeester. Den heer Peper, die, strompelend op een slok, weer voor het eerst na zijn ziekte aanwezig was, heette hij In hartelijke bewoordingen welkom, waarop de Raad unaniem applaudiseerde. Onze com munist werd er een beetje beduusd van; maar zijn slagvaardigheid verloor hij bij deze ongekende belangstelling in zijn persoon, niet. Direct reageerde hij, dat hij deze belangstel ling van den Raad wilde aanvaarden, of schoon men anders voorzichtig moet zijn, wanneer tegenstanders welwillendheid aan den dag leggen. Maar hier kan geen eigen belang in het spel zijn, dus zullen de ge- lukwenschen wel gemeend zijn! De heer Jph. Visser kwam nog eens te rug op het relletje van den vorigen keer. Op zijn vraag, waarom B. en W. het beeld „Inspiratie" geen andere plaats wilden ge ven, zeiden zoowel mr. Slingenberg als mr, Bruch, dat B. en W. daarvoor geen aanlei ding aanwezig achtten. Hiermee was alle ge legenheid voor discussie afgesneden. De heer v. d. Kamp zei, dat hij den heer Visser had willen steunen, wanneer deze in de vorige raadszitting een deugdelijk voorstel had in gediend om het beeld te verplaatsen,- maar door de wijze, waarop dit raadslid de z!aak behandeld heeft, is zij hopelqos bedorven. Zóó moest de heer Visser den strijd staken bij gebrek aan kampvechters. Aan het einde der zitting, bij de rondvraag, kwam de heer Lisser nogmaals op de aangelegenheid terug, Hij vroeg het woord voor een persoonlijk feit. De heer v, d. Kamp zou hem in de laatste raadszitting n.m. beleedigd hebben, door te zeggen, dat hij hem incompetent achtte om over een kunstwerk als het beeld der „In spiratie" te oordeelen. De heer v. d. Kamp vatte de zaak heel nuchter op. Hij dacht er niet aan om verontschuldiging te vragen, omdat hij in het gezegde geen beleediging voelde. De heer Visser heeft heel den Raad met B. en W. incluis, indertijd wel onbe voegd verklaard om over kunstzaken te oor deelen, zei de heer v. d. Kamp. Waarom mag ik de kwalificatie ook niet eens gebrui ken? Misschien heeft de heer Visser uit heel deze historie geleerd, dat men de beste zaak bederven kan door een verkeerde manier van behandeling. Ook in de politiek^is het de toon, die de muziek maakt! Bij de ingekomen stukken vestigde de heer Scholl nog de aandacht op een minder aan gename mededeeling, n.m. op een wissel Van de inspectie der Rijksbelastingen, groot ruim twee ton, voor kwade posten over 1922- 1923, Dit raadslid heeft al eens meer de aan dacht op deze zaak gevestigd, maar toenter tijd van den Wethouder van Financiën de geruststellende verklaring gekregen, dat het zoo n vaart niet zou loopen met die navraag van het Rijk. Welnu, twee ton is geen peul schilletje. Bovendien begint de Rijksadminis tratie den achterstand in te halen en kunnen Wij binnenkort misschien nog meer van die surprises verwachten, Mr. Slingenberg kon op de juistheid van dit betoog niet veel afdingen; de feiten liggen er nu eenmaal. Hij kon slechts verklaren, dat de vordering geen invloed had op het een maal vastgestelde percentage der Inkom stenbelasting. En Haarlem mag nóg blij zijn, dat het er zóó afkomt. Er zijn gemeenten, die heel wat zwaarder hebben moeten bloe den en vanwege dezelfde zaak hun belas-/ tingcijfer hebben moeten verhoogen. Het aanschaffen van een nieuw motorrij wiel voor de politie lokte de altijd vermake lijke critiek van het raadslid Kingma uit. Hij herinnerde aan het eerste debat over de in stelling van motorrijders bij de politie, toen achter den burgemeester een souffleur zat, die dienst deed als adviseur en den voor zitter van den Raad in blies, dat de rijwielen het wel vijf jaar zouden uithouden. Ik heb 'oen voorspeld, dat zij niet langer dan drie laar zouden duren. Mijn adviseur was beter dan die van den burgemeester, zei de heer Kingma! Ook de heeren Joost en cn Klein leverden nog critiek; de eerste op Jiet on- öoodig vele rijden van de politie; de tweede °p het doen van dure reparaties, waarvan men de onkosten niet terugvond op de reke ning van de motorrijwielen. Mr. Slingenberg kon de voordracht niet zoo deugdelijk ver dedigen als de burgemeester het zou heb ben kunnen doen, zei hij. Wel kon hij me- dedeelen, dat B. en W. den commissaris op bracht hadden gegeven een systeem te be denken, waarbij minder kilometers werden Sereden en de controle toch even intensief ^as. De commissaris had reeds eigener be- ^eging zulk een stelsel in elkaar gezet: de Motorrijders zullen voortaan geplaatst wor den op punten, waar te snel rijdende auto mobilisten worden verwacht. Nog een oud beestje kwam ter tafel: de ^erpachting van de fietsenstandplaats bij het °stkantoor. B. en W. wilden de verpachting v°or vijf jaar geven aan den tegenwoordigen jMchter, Maar de heer Kingma bepleitte het °uden van een openbare aanbesteding Dit denkbeeld vond steun in den Raad en B. en namen het over, zoodat nu een verpach- °g zal plaats hebben bij openbare inscbrij- •«g, maar dan voor vijf jaar in plaats van n. zooals tot hu toe het geval was om den leden van den Raad toegangskaarten te verstrekken, ten einde hen in de gelegen heid te stellen gemeentebedrijven en andere gemeentelijke openbare inrichtingen vrijelijk te bezoeken, op welk voorstel B. en W. een gunstig advies hadden uitgebracht, liet de heer Peper bemerken, dat hij nog altijd de oude was gebleven. Onze communist vreesde van dit voorstel een tegenovergestelde uit werking van de bedoeling. De plicht van een raadslid is om controle op de gestie van B. en W. uit te oefenen en de voorstellen onbevangen te beoordeelen. Wanneer men nu echter geregeld naar de directeuren gaat, heeft men kans om onder een vriendelijk ge sprek en een goede sigaar zijn critischen geest te verliezen en bedolven te worden onder een stroom van argumenten, waar men niet meer onder uit komt. Tenzij B. en W. aan alle raadsleden telkens twee deskundi gen meegeven, zullen die toegangsbewijzen meer kwaad dan goed doen. Aldus de heer Peper. Het origineele idee van het leger deskun digen, dat ter beschikking van den Raad moest staan, verwekte natuurlijk de noodige hilariteit. En toch, de heer Peper meent zoo iets serieus! Het voorstel werd intusschen na enkele bevredigende inlichtingen van den voorzitter, zonder stemming aangenomen. Het eenige punt, dat critiek van beteekenis uitlokte, was de aanvraag tot verhooging van het crediet voor de nieuwe H. Bjt S. met 64.000. Dat is ook een allervreemdste ge schiedenis. De heer Roodenburg legde den vollen na druk op deze allerzonderlingste manier van doen. Oorspronkelijk is opgezet een gebouw te stichten, zooals verleden jaar in Velsen is begonnen. Dit kostte 220.000. Onder pressie van den Wethouder van Onderwijs is dat „afgerond' tot 2^1.000. Wethouder Bruch erkende in repliëk ruiterlijk, dat hij als niet- deskundige op dit gebied, gemeend had, dat met dit bedrag dan qök ruimschoots kon wor den volstaan. Daar kwam dan een halve ton voor den grond bij. En nu werd er weer een verhooging van 64.000 aangevraagd. De critiek van den accountant Roodenburg leek inderdaad doorslaand. Maar een man van de practijk, de heer Klein Schiphorst, gaf toch den doorslag aan den anderen kant. Hij herinnerde er aan, den vorigen keer tegen het nieuwe gebouw te hebben gestemd. Nu de meerderheid van den Raad er echter eenmaal toe besloten heeft, wilde hij de uitvoering niet in den weg staan. De basis van de school in Velsen is verkeerd gebleken, zooals deze spreker aan stonds wel vermoed had. De aannemer in Velsen is dan ook failliet gegaan. De heer Schiphorst had zich een berekening aan de hand van de teekening getroost en was tot de conclusie gekomen, dat het bedrag van 364.000 noodig was. Wethouder Bruch greep bovendien nog de gelegenheid aan om den Raad voor te reke nen, dat zijn voorspelling van verleden jaar over een te verwachten opleving van dit soort onderwijs, is uitgekomen. Voor den nieuwen cursus hebben zich nu reeds 301 leerlingen aangemeld, tegen 273 in het vo rig en 210 in het vóór vorig jaar. Niettemin verklaarde de heer Castricum geen termen te vinden om voor de verhooging te stemmen. Het wordt langzamerhand te erg met zulk short uitgaven. En hij kreeg nog vier raads leden mee. De voordracht werd met vijf stejnmen te^en goedgekeurd. Wethouder Bruch deed na afhandeling der agenda nog eenige mededeelingen over de plaatsing van leerlingen op de lagere scho len, waarover den vorigen keer zulk een uit voerige discussie plaats had. Aan een der scholen van t Amsterd. kwartier wordt nog. een nieuwe klas toegevoegd en de ouders uit die omgeving krijgen gelegenheid om hun kinderen desgewenscht naar een paar an dere scholen te zenden. De heer Castricum stelde ten slotte de belangrijke vraag, hoe het nu staat met de verbinding der buitenwijken met de oude stad door middel van autobussen of anders zins. Hierop komt in de volgende zitting antwoord. e \óór half vijf was de Raad door alles heen; de voordracht over den verkoop van den tuin aan de firma Enschedé werd aangehouden, omdat de firma had meegedeeld, met het voorstel niet voldaan te zijn. Er is blijkbaar een misverstand in het spel. Met den trein van 3.21 arriveerden gisterennamiddag de congressisten op het station te Zandvoort, verwelkomd door muziek van het orkest Kunze uit Amster dam, dat nationale liederen speelde. De voorzitter van de commissie van ont vangst, de heer T. L. de Vries, hield een korte welkomstrede, vanaf de hooge trap. Een groot getal belangstellenden was aanwezig en Zandvoort's straten kenmerk ten zich dcor een meer dan gewone leven- Bil i i digheid, vooral omstreeks half vijf vóór het i) bet voorstel van een aantal raadsleden j p]ein van het Stadhuis, waar de officieele ontvangst plaats had en de burgemeester de volgende rede bield: Dames en Heeren, Laat mij beginnen met U namens het Ge meentebestuur een hartelijk welkom in Zandvoort toe te roepen, deze groet be doelt meer dan het uitspreken van een dikwijls gekozen aanhef van menige ont vangstrede, het woord „hartelijk" is zoo gauw, meermalen ook gemakkeijk gezegd en vooral de aanleiding er toe is soms zoo ver te zoeken; niet echter voor mij, het vorig bezoek der A. N. V. V. aan deze gemeente toch roept dusdanige herinneringen bij de bevolking op, dat die mij ongetwijfeld toe staat u een zeer hartelijk welkom toe te roepen. Ik spreek van een vorig bezoek; zijn mijne inlichtingen juist dan vierde het A. N. V. V. toen haar éénjarig bestaan, nu ruim tien jaren geleden; het is alleVminst mijne be doeling om Uwe gedachten aan dien oor logstijd te scherpen, de tegenwoordigheid van één van Neerland's grootste mannen uit dien tijd, in wien ik tbans de eer heb A. N. V. V.'s voorzitter te begroeten zou zeer zeker een aanleiding daartoe kunnen zijn, meer vind ik met de vermelding van dat eerste bezoek aan onze gemeente een aanleiding om U thans geluk te wen- schén met uw ruim tienjarig bestaan. Uwe vereeniging streeft wel een uitermate mooi en sypathiek doel na, nl. het vreemdelingen verkeer in ens land te bevorderen; wat wist men in bet algemeen gesproken tot voor korten tijd geleden in den vreemde van de zeden, gewoonten en ook van de natuur van ons land en de bewoners af. mijne persoonlijke ervaringen op dat gebied be palen zich hoofdzakelijk tot kaas en klom pen en hoeiwel geenszins de waarde van deze voorwerpen kleineerende, als uitvoer en reclame-object bewijzen zij mede on schatbare diensten, meen ik toch zeer tot mijn genoegen, thans meer kennis over ons mooie land in den vreemde aanwezig te achten. Deze meerdere kennis van mooi Neder land, is voor een niet gering deel Uw werk dames en heeren en het spreekt vanzelf van uw ijverig bestuur; het is voorwaar geen gemakkelijke taak om in den tegenwoordigen tijd de gewensente belangstelling voor ons land op te roepen, thans wordt een bezoek gedreven en beheerscht door de gedachte: „hoe maak ik mijn bezoek zoo efficient mo gelijk"; wanneer ik op een van Holland's waar dige karaktervolle oude grachten, waar nog huizen staan, die ons brokstukken ge schiedenis influisteren, een toer-auto met vreemden tegenkom, dan meen ik in de ge laatsuitdrukkingen van vele toeristen meer gedachte te ontwaren aan bijv. misschien het aantal atmosfeeren waarmede de half- ballonbanden van den wagen in verband met de wrijving en tegenstand van de be strating zijn opgeblazen dan aan de hui zen. wier gevels een zwijgende maar uiterst stijlvolle groet brengen; ik zeg dan tegen mijzelf: „weer een efficient bezoek." U zult het billijken wanneer ik met een enkel woord ook over de gemeente Zand voort spreek in verband met hare bestaans mogelijkheid als plaats voor vreemdelingen- bezoek; 'de vraag of wij voldoende wat men noemt geoutilleerd zijn voor de ontvangst van een groot aantal vreemdelingerf meen ik met een volmondig „ia" te kunnen be antwoorden, 't feit alleen dal in het sei zoen de gemeente een congres van de A. N. V. V. kan herbergen is toch wel een doorslaand bewijs en ontheft mij van U meerdere voorbeelden te noemen. Wanneer men mij zou vragen: „wat biedt Zandvoort?" dan zou ik ter beantwoording van dat verzoek, zooals trouwens dikwijls gebruikeHjik. een wedervraag willen stellen n.L: „wat zoekt gij?" Komt U hier om rust te zoeken, om te staren in onze zee en U als 't ware door haar heerlijke geheimzinnige atmosfeer te laten waarzeggen, Zandvoort biedt u de ge legenheid. Betreft Uw bezoek een wensch naar vreugd of afleiding in den zin van dans en drank; ik meen, dat ook Zandvoort, die genoegens op de meest moderne wijze kan verschaffen en het concert, dat het ge meentebestuur o. a. aan U congressisten Vrijdag a.s. aanbiedt, zal U, naar ik hoop, een bewijs zijn, dat ook op meer ernstig gebied te Zandvoort te genieten valt. Laat mij eindigen. Met groote belangstel ling las is Zaterdagavond in de bladen finan- cieele mededeelingen over het A. N. V. V, en vroeg mij af, waarom wenscht men Joch zoo weinig vre.emdelingen in ons land? Ik weet niet of de vraag juist gesteld is, maar zender over statistische gegevens te be schikken, meen ik toch niet ver van de waarheid af te zijn door te verklaren, dat Nederland niet veel uitgeeft voor vreemde- lingenreclame en dat nog wel voor een mooi land als het onze. Dames en Heeren U zult dit feit betreuren, wanhoop niet aan de toekomst, moge de Zandvoortsche dagen U daartoe in »'aat stellen. De rede van den burgemeester werd be antwoord door den voorzitter der A. N. V. V., oud-minister M. W. F. Treub, die in brecde de taak schetste van de plaatselijke vereeniging; den vreemdeling te toonen, wat binnen de grenzen der gemeente te bezichtigen is en daarnaast er. in samen werking met de plaatselijke vereeniging, de taak der algem. vereeniging'. den vreemde ling duidelijk te maken wat Nederland biedt op toeristisch gebied; natuurschoon, zee, duinen, bosschen, landerijen; hem te toonen de schatten onzer schilderkunst, den rijkdom onzer musea en verder wat Neder land te beteekenen heeft op 't gebied van nijverheid, industrie en wetenschap. Een volk, dat er wezen mag onder de naties van Europa, niet groot naar omvang en bevolking, maar groot op 't gebied van kunst, wetenschap, nijverheid cn bedrijfs leven in 't algemeen. Spr. besluit zijne toespraak met den wensch uit te spreken, dat de Alg. Ver eeniging straks, als de nawerking van den oorlog niet meer zal worden gevoeld, haar groote taak: verheffing van het werelddeel en van eigen land zal mogen vervullen en zij een steentje Zal mogen bijdragen tot de algemeene herleving. Het Stadhuis prijkte voor deze gelegen heid in een overvloed van prachtige bloem stukken, Vriendelijke dameshanden deelden ververschingen en versnaperingen rond. Te zeven uur in den avond had de ge meenschappelijke maaltijd plaats in het „Grand Hotel". Eenigen tijd geleden deelden wij mede dat 't faillissement van de aannemers van den bij na voltooiden bouw der nieuwe Rijks H. B. S. te Velsen oorzaak zou kunnen zijn, dat het gebouw niet op 1 September a.s. in gebruik zou kunnen worden genomen. In dit geva] zou de Mariastichting niet op tijd kunnen beginnen met den verbouw van de voormalige tuchtschool te Velsen tot Zie kenhuis. Wij yfcrnemen thans, dat de voltooiing der nieuwe H. B. S. vóór 1 September a.s. vast staat. Iets anders is de rioleering en" aanleg van straten rondom den nieuwbouw, welke werken door het gemeentebestuur zijn uit besteed. Dat werk stagneerde den laat- sten tijd en aangezien de nieuwe H B S. op aansluiing dezer rioleering wacht, zou deze stagnatie tengevolge kunnen hebben, dat het voormalige Tuchtschoolgebouw toch niet op 1 September zou kunnen worden ontruimd. De moeilijkheid school, naar wij uit goede bron vernemen, in de levering van buizen, die men niet volgens het aanvan kelijk vastgestelde type kon leveren. De zer dagen is echter ook die moeilijkheid opgelost, zoodat verwacht kan worden dat het nieuwe schoolgebouw op-den vastgestel- den datum betrokken zal worden. De plannen voor den verbouw van de voormalige tuchtschool tot ziekenhuis der Mariastichting zijn bij het gemeentebestuur van Velsen ingediend en bij den dienst van Openbare Werken dier gemeente in onder zoek. Voor het eindexamen aan de H. B. S. A. 5-jarigen cursus (Hoogere Handelsschool) zijn geslaagd: G. Hogenkamp, K. Rijpma, mej. J. Crooy, J. B. C. Bolle, J. C. Adam, J. G. H. van der Stadt, G. F. Bordes, mej, C. Nicasie, P. Kuin, mej. E. Ott. K. Polak, mej. R. Kok, B. H. Pasman, A. Ploeg, mej. W. Posthumus, mej. J. F. van Keizerswaard, mej. G. Non hebei, A. W. M. Bakx, V. E. de Kruijff, LI. F. v. d. Wal, mej. J. Cats, H. L. Blikslager, N. H. L. Koster, mej. J. de Jong, C. de Nijs, H. M. Hofmeester, R. P. Jurgens, A. v. Linge, G. Gronert, LI. Weening, J. S. de Vries, H W. Westerveld, H. van Linge, C. Keur. Vier candidaten werden afgewezen. Maandag hebben wij uitvoerige mededee lingen gedaan over een bespreking tusschen de veilingbesturen te Beverwijk en 4® ex porteurs over de verscheping van aardbeien en zoo mogelijk later ook groenten, di rect van IJmuiden naar Engeland, in ver band waarmede onderhandelingen worden gevoerd voor 't verkrijgen tan een scheeps gelegenheid, hetzij door het charteren van een schip, dan wel door een overeenkomst te sluiten met een der stoombootmaat schappijen. Als gevolg daarvan zijn dezer dagen onder handelingen gevoerd tusschen de veiling- besturen en de directie der Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken, teneinde de moge lijkheid na te gaan, om de verlading te doen geschieden in de haven van het Hoogoven- bedrijf. Dit zou een uitstekende oplossing zijn van het steigervraagstuk, waarop ook reeds bij de bespreking van Maandag j.l. was gewezen. Immers, te IJmuiden of Vel sen kon vooralsnog niet de beschikking worden verkregen over 'n goede laadplaats. Naar wij uit zeer goede bron vernemen hebben deze onderhandelingen tot een goed resultaat geleid. De directie der Hoogovens verklaarde zich bereid haar volle medewer king te verleenen. Dit beteekent dat dank zij ook de medewerking van de Neder- landscbe spporwegen de aardbeien en eventueel andere tuinbouwproducten, aan het station te Beverwijk in de wagon kun nen worden geladen, waarna ze over de lijn van het Hoogovenbedrijf, tot op de kade voor de Hoogovens werden gebracht om van uit de sporwagens dadelijk in de boot te worden geladen. Hierdoor vervalt dus het omslachtige ver voer per auto of andere gelegenheid, naar IJmuiden. En derhalve mag hier van een uitstekende oplossing worden gesproken. Wij meenen te mogen verklaren dat de veilingbesturen te Beverwijk vol erkente lijkheid zijn jegens de directie van het Hoogovenbedrijf een industrie, welke ten slotte geheel buiten den tuinbouw staat en daarmede niet de minste belangen-gemeen- schap heeft. Bij de gisteren aan de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk gehouden exa men van de acte L. O. werden 6 candida ten geexamineerd. Geslaagd zijn de heeren: J. Fluitman, te Enkhuizen; J. Kaspers, te Beverwijk; C, Marjot te Amsterdam; J. v. d Meer te Roelof arendsveen; M. Meyer, te Leiden; en J. Overbeek te Haarlem. HAARLEM, 16 Juni. (Nutskweekschool) Geëx, 6 candidaten, afgewezen 1. Geslaagd D. Hupkes, R. Kamp. L. van Langeveld, T. Noorman en D. Rouwens Ged. Staten hebben de behandeling van bet raadsbesluit inzake bet verleenen van een subsidie ten behoeve van den bouw van een ziekenhuis te Beverwijk verdaagd tot Woensdag 30 Juni a.s. Door een der Haarlem'sche bladen wetd gisteren gemeld, dat Dinsdagmorgen de verschillende veilingbesturen le Beverwijk van 'net Centraal Veilingbureap in den Haag bericht kregen, dat de Tweede Ka mer zich dezer dagen zou bezig houden met de invoerrechten op fruit enz. naar Duitschland en dat deze voorstellen hoogst waarschijnlijk zouden worden verworpen. De veilingbesturen waren direct naar Den Haag gegaan om de Kamerleden op de hoogte te stellen van het belang voor geheel Kennemerland bij aanneming der voorstellen. Wij hebben ons ter bevoegder plaatse op de hoogte gesteld en daar deelde men ons mede, dat hier een misverstand in 't spel is. De regeeringsvoorstellen zijn niet in de Tweede Kamer, doch in de afdeelingen behandeld. De openbare behandeling in de Kamer kan pas in October a.s. verwacht worden. Het bezoek der veilingbesturen heeft in derdaad plaats gehad. En men heeft ver schillende Kamerleden op de hoogte kun nen stellen. Het Witte Kruis van Haarle m viert bin nenkort feest. Het gouden jubileum. Er is wel een reden tot vreugdevol herden ken en feestvieren. Want de mijlpaal die 22 Juni door de Haarlemsche af deeling van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" bereikt wordt, zal het teeken zijn aan het einde van een langen weg van gestagen en eervollen arbeid op het gebied van volksge zondheid en volkshygiëne. Veel is er in die vijftig jaren bereikt, mooie resultaten behaald, met groot succes gearbeid aan het algemeene doel der vereeniging de belangen te behar tigen van de volksgezondheid in het algemeen. Dat werken voor de volksgezondheid in het algemeen beteekende in de eerste jaren een tamelijk uitgebreid arbeidsveld. In den tijd dat de vereeniging werd opgericht be stond n.l. ongeveer niets op dit gebied, zoodat bestrijding van tuberculose, kinderverzorging herstellingsoorden e.d. onder de vereeniging ressorteerden. In kleine piaatsen bestaat deze toestand gedeeltelijk, maar in de grootere steden is het werk meer gespecialiseerd door de oprichting van organisaties, die zich be perkten tot de zorg voor één der bovenge noemde onderdeelen der volksgezondheid. Thans bepaalt het Witte Kruis in Haarlem zich tot de exploitatie van Volksbadhuizen, de herstellingsoorden „Vechthoeve" en„Heide- heuvel", en het magazijn van verplfegingsar- tikelen (vroeger op de Parklaan, nu in de Smedestraat), terwijl vanaf 1 Juli a.s. de Wijk verpleging er bij zal komen. De onderafdee ling „Huisverzorging", in 1904 in het leven geroepen om hulp te verleenen in onvermo gende gezinnen bij ziekte van de moeder, werd het vorig jaar opgeheven, omdat dit werk viel onder het arbeidsveld van den Gemeen telijken Geneeskundigen Dienst. Hierboven schreven wij, dat de Afdeeling Haarlem van het N. H. Witte Kruis het vijf tigjarig bestaansfeest zal vieren. Geheel en al juist is dit niet, want feitelijk bestaat de af deeling sinds 1889. Op den 20sten September van dat jaar werd door den heer de Clerq een bijeenkomst belegd van leden der „Ver eeniging tot bevordering van de Volksgezond heid te Haarlem". De leden dezer vereeni ging, die tot de bijeenkomst werden uitge- noodigd, waren reeds sinds 1876 algemeen lid van de in 1875 opgerichte N. H. Vereeniging Het Witte Kruis. Ofschoon toen wegens ge brekkige opkomst geen definitieve besluiten konden genomen worden, werd in beginsel tot de stichting besloten, de heer A. de Clerq, H. de Clerq en H. v.d. Berg vormden het voorloopig bestuur. In November van het zelfde jaar verklaarden 29 leden der Alge meene Vereeniging „Volksgezondheid" zich bereid een afdeeling te vormen, het hoofdbe stuur van het N. H. Witte Kruis keurde na eenige onderhandeling het reglement goed, terwijl in Maart 1891 de Koninklijke Goed keuring werd verkregen. Zóó bestaat de af deeling Haarlem dus 35 jaar, maar als ge vormd door algemeene Witte Kruis-leden be staat zij vanaf 1876, d.i. dus 50 jaar. Met de bovengenoemde heeren vormden de heeren C.G. Loomeyer Jr. en Th.S. Frank het eerste bestuur. De heer H. de Clerq werd bij zijn overlijden in 1898 als voorzitter opgevolgd door den heer Dr. v.d. Berg, tot dusver secre taris, die nog steeds, dus 28 jaar, den presi dentshamer hanteert. Men stak in zee met een leege kas en een schuld van 16,45 voor zaalhuur en druk- werd in 1902 werden de uitgaven overtrof fen door de ontvangsten met 26. De 29 leden van 1889 waren na 10 jaar aangegroeid tot 180 benevens 15 donateurs, terwijl de afdee ling nu ongeveer 1000 leden telt. Een jaar na de oprichting van de afdeeling van het N. H. Witte Kruis, dus in 1890, waren reeds plannen in wording voor een Badhuis. De verschillende moeilijkheden waren oor zaak, dat het plan eerste in 1898 verwezenlijkt werd. In Juli van dat jaar werd het eerste bad huis aan den Koudenhorn geopend het kost te 10.500 en in 1901 was het onbezwaard eigendom der afdeeling geworden. Drie jaar later, in 1901, beraamde men reeds plannen voor een tweede badhuis. In 1903 stond het ook, op het Leidsche Plein, dank zij ook den steun' van de Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid en van de gemeente.Een derde badhuis was noodig, in 1915 stond het, aan den Schotersingel, er was een vierde in richting noodig, sinds kort staat het op het Hofdijkplein. De exploitatie van het badhuis aan de Schotersingel is loonend, de tekorten op de drie andere inrichtingen worden door subsidie gedekt. Het groote succes der badhuizen weer spiegelt zich in dat der andere onderafdee- lingen. De beide herstellingsoorden, het ma gazijn vbor verplegingsarti kelen, huisverzor ging,de ontsmettingsdienst,met dit alles heeft de jubileerende afdeeling zooveel zegenrijk werk verricht voor de volkshygiëne, dat ?r bij dit 50-jarig of zoo men wil 35-jarig jubilt%a op zijn plaats reden te over is tot een blijde feestviering. De secretaris, de heer J. Westerman Holstijn, schreef in het jaarver slag over 1914, de pogingen memoreerende om het zilveren jubileum te herdenken De gedenkdag is in stilte voorbijgegaan, geheel in overeenstemming met den stillen arbeid onzer vereeniging. Het is juist gekarakteriseerd stille werkers zijn meestal de verdienstelijkste. Maar zelfs de meest bescheiden man wordt wel eens uit zijn vergeten hoekje gehaald, en dat is goed, voor hemzelf en de buitenwereld. Hier is meer dan een reden om „den stillen arbeid" bekend te maken. In het tuinzaaltje van Brinkmann zal de vereeniging op 22 Juni a.s. recepieeren. De jubilaresse nu reeds onze gelukwenschen Die gelukwenschen mogen dan vooral den voorzitter, Dr. H. v.d. Berg gelden, deont- werper en stuwkracht van alles wat de onder neming heeft ondernomen, de krachtige leider die van den aanvang af allen bezielde, die tot alles wat verricht is den stoot gaf, van alles de leidende geest was, die ziin geheele persoon Bezwaren der aardewerkfabrikanten ltSë de weeldeverteringsbelasting. De stranding van het s-s. „Delft". Aanvang en einde van den zomertijd. Sa menwerking met bet buitenland gevraagd. Proeven met spoorseinen. Opening der Jan Steen-tentoonstelling te Leiden. De pioenen-tenloonstelling te Boskoop Briand opnieuw kabinetsformateur; hi) heeft de opdracht aanvaard. De reis van president Donmerqne naar Londen is uitgesteld. Hevig verzet van Mijnwerkersbond et Arbeiderspartij tegen het voorstel der Erit- sche regeering inzake het conflict in de mijnindustrie Chili zou voornemens zijn het betwiste ge- bjed van Tacna en Arica militair te bezet ten. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.61. Achteruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.53. zijn tijd en kracht en talenten beschikbaar stelde voor de goede zaak, die zijn hart en zijn liefde had. Gedep. Staten van Noord-Hollandstellen voor af te wijzen het verzoek van het water schap Breukeleveen en Tienhoven en wij ziging van 't Reglement van bestuur van het Hoogheemraadschap van Zeebrug en Die- merdijk. Voorts stellen zij voor Aan de N. H. Vereen. Het Witte Kruis over 1926 een. subsidie te verleenen uit de Provinciale Kas van 17.000.- te besteden uitsluitend ten bate van de wijkverpleging in Noord-Holland Ten behoeve van de restauratie van de Groote of St. Laurens kerk te Alkmaar een subsidie te geven van 65000.-. Af te wijzen een verzoek van het bestuur van de Beverwijksche Bad- en Zweminrich ting om eene schenking in eens van 1000.- en een jaarlij ksche subsidie van 300.- Af te wijzen een verzoek om subsidie van het Bestuur van den Haarlemschen bestuur- dersbond om eene bijdrage van 400.- per jaar ten behoeve van het door dien Bond te Haarlem gevestigde bureau voor arbeidsrecht Voorts stellen zij voor het tarief van den tol in den grindweg tusschen Krommenie en Uitgeest aan te vullen met tarieven voor rijwielen, motorrijwiel, auto's en vrachtauto's. Te IJmuiden. Een vrij ernstig ongeluk had gistermiddag omstreeks kw3rt vóór 6, plaats in de Breesaap straat, te IJmuiden. Daar reed, links op den weg, de luxe auto van den heer K. N. uit Wijkeroog, van de Oranjestraat naar de Bik en Arnoldkade. Juist zou bij de Dirkstraat de heer E. v. Z., uit Driehuis, zittende op een rijwiel, die straat oversteken. Hij was te laat en draaide voor den iuto weg, de Breesaapstraat in. Ech ter werd de fietsrijder door de auto gegre pen. De fiets vloog krakend over de straat eh de heer v. Z. werd vier huizen ver meege sleurd, toen de auto stil stond en toegescho ten mannen de auto optilden, om den heer v. Z. er onder weg te halen. Tusschen 2 mannen in ging hij naar het politiebureau, waar Dr. v. Haselen hem voorloopig verbond. Het was een afschrik wekkend gezicht, die man onder den auto hevig bloedend en in het stof te zien slinge ren. De wonden schenen zeer hevig. Per auto werd hij naar een ziekenhuis in Haarlem gebracht, waar men hem wel eerst behandelde, doch opname niet noodzakelijk achtte, zoodat hij vervolgens naar zijn wo- ning is vervoerd. Tegen den autobestuurder is proces-ver- baal opgemaakt, nadat de politie den auto onderzocht had. Daar schrijver dezes tot de eerst aanwezi gen behoorde, kon hij tot zijn spijt ook eeni ge opmerkingen maken, dat het politiekorps hier veel te klein is. Hief gebeurde een on geluk, bijna voor de ramen van het politie bureau. D.e eenige aanwezige agent kon ech ter niet eer trachten te hulp te komen, dan nadat een dame beloofd had, in het bureau te blijven. Het onderzoek naar den auto moest wor den ingesteld door een uit zijn woning ge haalde agent die, hoewel hij dienst heeft van 8 tot 5 uur, den vorigen nacht ook een zwaar werk extra had verricht. Op dien tijd van den dag moeten er toch meerdere agenten bij de hand zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1