RecIameVerkoop INMAAK- GLAZEN Voor Geest en Hart. Gas- en Kolenfornnis WATERSPORT. STADSNIEUWS. 'De Nederlandsche Aannemersbond STERILISEERKETELS VROOM DREESMANN KUNST EN KENNIS. De Leidsche Jan Steen tentoonstelling. SPORT EN WEDSTRIJDEN. GYMNASTIEK. Gymn. Ver. „Pax". HONKBAL. ROEIEN. VISSCHEN. VRAGENBUS. KINDERTOESLAG IN HET BLOEtóBOLLENBEDRIJF. BINNENLANDSCH NIEUWS. Telegraphïsch Weerbericht LAATSTE NIEUWS. De rijwielbelasting over Mei 1926. Luchtvaarwet. R.-K. Bond voor groote gezinnen. SOCIAAL LEVEN. Collectief arbeidscontract verlengd. Loongeschil bij de firma Bensdorp te Bussum. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Ziekte onder de kersen. Einde der staking in Australië. Internationaal congres over de spoorwegverbindingen. Herziening der Grondwet 1921 in Polen. Vreugde over het Mosoel- verdrag. 1 Gecombineerd aangeboden a f 100.—, H. KONING ZOON, Korte Zijl sir. S-IO. Dames- en Heeren rijwielen R. KRAMER Korte Begijnestraat 19 in alle maten 29 32V2 39 cent Ringen en Beugels 31/2 ct. Compleet f 3.50 KORTE VEERSTRAAT CHEFVS. WASSCHERIJ „HEEMSTEDE" Bleekersyaartweg 29 - Tel. 28081 De opening- De Jan Steen tentoonstelling is Woens dag te Leiden geopend met een openings rede van mr. dr. J. C. Overvoorde, die na begroeting van Z.K.H. Prins Hendrik o.m. zeide„Onwillekeurig denkeö wij terug aan een vorige tentoonstelling, voor 20 jaar gehóuden, toen wij óp indrukwekkende wijze den grootsten Hollandschen meester her dachten, Rembrandt. Den meester, dien wij thans herdenken en die in beteekenis wel licht onmiddelijk op Rembrandt volgt, meen den wij beter te huldigen door, met vermij ding van allen uiterlijken luister, alleen zijn werken zelf te doen spreken." Bij zijn leven nog weinig geschat, hebben zijn werken eerst langzamerhand bij allen de groote waardeering gevonden, waarbij John Reynolds in 1769 voorging door Steen te ver gelijken met Rafaël, en een der beste kenners van de oude schilderkunst in onzen tijd vatte in weinig woorden zijn oordeel samen „zijn beste werken staan gelijk met het uitnemend- ste der grootsten. Dan weet men niet, wat meer te verwonderen, de volmaakte teeke- ning, de voortreffelijke compositie, de har monische kleur of de geestige uitdrukking van het karakter". De oude Hollanders hebben echter Steen mee; om zijn snaaksche voorstellingen ge kend dan om zijn kunstwerken geëerd en een waas van boertige, weinig fijne anecdo- ten omhulde den persoon van den schilder en heeft den vroolijken optimist en burger- filosoof neergehaald tot een drinkebroer en een minderwaardig sujet. Ook hier volgde echter reeds in de vorige eeuw volledig eer herstel. Reeds Van Eynden en van der Wil ligen toonden in 1816 aan, dat deze begaafde kunstenaar, na Rembrandt de geniaalste ver tegenwoordigster der Hollar.dsche schilder school, die steeds frisch van conceptie, met bewonderenswaardig, talent voor den op bouw zijner groepen en een uitgelezen kleu- renkeus zoo rake karakterteekeningen geefn niet de persoon kan zijn, zooals Houbraken en zijn naschrijvers ons schetsen. T. vat, Westhreene Tzn. heeft ten slotte in zijn magistraal werk „Etude sur l'art en Hollan- de" in 1856 ons een juister beeld geteekend en voor goed den laster teruggewezen. Steen zelf heeft zich allerminst de rol van een ingetogen puritein gedacht, doch gezien in het kader' van zijn tijd, blijkt hij den le- venslustigen filosoof, meer toeschouwer dan deelgenoot in het festijn, den.verdediger van de toen geldende moraal, niet vrij van men- schelijke gebreken, doch steeds weder terug- keerend tot zijn kunst, waarin hij alle groote tijdgenooten nabij streeft of overtreft, ieder in zijn genre, doch daarbij tevens zijn oor spronkelijkheid hooghoudend. In zijn kinderfiguren is hij onovertroffen en slechts een kunstenaar met een edel hart kan zoo in zijn werken zijn vaderhart, doen spreken. Al moge de schilder zich zelf niet steeds gelijk bl'ijven, in zijn beste werken nadert hij zóó het volmaakte, dat hij zich een eere plaats heeft veroverd onder de beste meesters Over zijn schilderstalenten en zijn werken zal ik thans niet verder spreken na de uitne mende verhandeling, hierover nog gister avond door onzen kundigen ondervoorzit ter, prof. dr. Martin alhier gegeven alleen wil ik nog wijzen op de groote beteekenis van Jan Steen als schilder van ons volksle ven, die ons in zijn werken de Hollanders uit zijn tijd schildert in zijn rijke schakee ringen en zich daardoor zoo echt een Hol lander toont. Tegenover Rembrandt, die hoog stond boven zijn tijd, is Jan Steen steeds de Hollander gebleven met de gebre ken van zijn tijdgenooten, maar met een on- vervalscht Hollander hart. Daarom is hij ons niet minder lief, en wanneer John Rey nolds in 1769 schrijft „Indien hij het ge luk had gehad in Italië in plaats van in Lei den te wonen, zoude hij op gelijke wijze (als Rafaël) gelukkig zijn geweest en zijn naam Zóu onder de grootste steunsels der schilder kunst pronken," dan gelooven wij, dat hij als echte Hollander niet minder onder de eersten schittert, en dchten wij ons geluk kig, dat dit groote talent steeds een ónver- valscht deel is gebleven van den Nederland- schen stam. Verschillende plaatsen zijn nauw aan zijn leven verbonden. 's-Gravenhage, Delft, Haar lem en Warmond telden hem bij tusschen- poozen tot haar burgers, doch boven allen heeft Leiden het recht, om hem tot haar groote burgers te rekenen. Hier werd hij geboren, evenals zijn eerste vrouw Margaretha van Goyen, met wie hij te *s-Gravenhage huwde, hier werd hij het eerst in het Sint Lucasgilde opgenomen, hier vond hij zijn tweede gade en hier werd hij in 1679 uit het van zijn vader geërfde huis aan de Langevbrug tegenover de Wolsteeg grafwaarts gedragen. Spr. dankte daarna het vorstelijk huis, de regeering, inzenders en gemeentebestuur voor hun steun, herdacht het onvernmoeide werk der commissies en vestigde de aandacht op de internationale beteekenis dezer ten toonstelling. Lezing van prof. dr. W. Martin. Aan den vooravond der opening van de Jan Steen-tentoonstelling hield prof. dr. W. Martin, directeur van het Mauritshuis en lid der tentoonstellingscommissie, gisteravond in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" voor een talrijk, belangstellend gehoor een voordracht over den schilder, die dezer da gen in Leiden vooral in het brandpunt der belangstelling staat. Spr. begon met ons land gelukkig te prij zen, dat het sinds de Rembrandt-tentoon- stelling in Amsterdam, telkens weer de ge legenheid aangrijpt om naast de groote kun stenaars van heden, ook die van het verleden te eeren. Spr. prees ook de inwoners der stad Leiden, die het mogelijk hebben gemaakt, dat de Sleutelstad, de stad van Lucas van Leyden,-Rembrandt, Does, de Mierissen en Jan Steen, deze tentoonstelling binnen hare wallen heeft kunnen houden. Een toelichting tot de tentoonstelling zelve wilde prof. M. niet geven, immers daarvoor blijft zij een verrassing tot aan de opening, maar wèl Steen's beteekenis uiteenzetten, als mede de ontwikkeling van zijn kunst. Aller eerst de leerjaren, waarin de Utrechtsche his torieschilder Knupfer veel invloed op den jongen meester uitoefende. Daarna de Haag- sche tijd, de tijd, waarin hij naar. Grietje van Goyen vrijt, die verder haar leven lang zijn trouwe gade is, die lief en leed met hem deelt en met haar kinderen en hemzelf zijn liefste model is. De meest grandioze scheppingen van den meester dateeren uit zijn Haarlemschen tijd (1665'69), waartoe met stelligheid het Drie koningenfeest te Cassel en het groote schil derij van den heer Van Beuningen te Rotter dam behooren. Na den dood van zijn vrouw naar Leiden teruggekeerd, wordt Jan Steen's werk allengs kleuriger, meer soepel, meer Fransch. Een schilder zei dezer dagen, voor een 1677 geda teerd werk staande „Het lijkt wel Watteau." Aan het slot schetste prof. M. de waardee ring van Steen's werk tijdens zijn leven en later, en de verspreiding er van over de wereld Reeds in 1665 werden zijn schilderijen naar Pommeren verstuurd. Hij was toen vijf en twintig jaar en stond nog niet op de hoogte van zijn talent. Zondag 20 Juni houdt bovengenoemde ver. een fietstocht voor haar Heerenafd. naar Vinkeveen. Alle leden en belangstellenden gaan natuurlijk mede. Verzamelplaats is voor Café Brinkman. Houtplein kwart vóór 8 uur. „DE WATERRATTEN" NAAR KOOG ZAANDIJK. Zondag a.s. zal de Haarl.Zwem en Polo club „De Waterratten" deelnemen aan de Nationa le zwemwedstrijden te Koog Zaandijk, welke daar ter gelegenheid van 't 50-jarig jubileum der Zaanlandsche Bad en Zweminrichting, door de zwemvereeniging „Nereus" georga niseerd worden. Met een flinke adspiranten estafette ploeg zullen de Waterratten uitkomen in de 4 maal 25 M. Wisselslag voor adspiranten. Ook in het nummer 50 M. schoolslag is door ver schillende leden ingeschreven. In het nummer 50 M. vrije slag zat mej. A. v.d. Pol uitkomen. De volgende ploeg A.H. de Bruyn Jr, C. Vrugt, Liezenberg, S. v.d. Meer en Bran denburg zal in de wedstrijd 5 maal 25 M. vrije slag uitkomen. Aan de wedstrijd 4 maal 25 M. wisselslag heeren zal met twee ploegen van de Waterratten deelgenomen worden. De perste ploeg zal bestaan uit de heeren A. Liezenberg (rugsljg), C. Vrugt (schoolslag), A.H. de Bruyn Jr. (zijslag) en S. v.d. Meer (vrije slag). Dat hier spannende wedstrijden zullen zijn, kan men zich voorstellen daar het IJ, A. R. en andere vereenigingen van naam aan deze wedstrijden zullen deelnemen. Volgens programma zullen in de L maand Juni voor de eerste klasse nog gespeeld worden: 10 Juni: A. G. H. C.Haarlem. Blauw-WitAjax 26 Juni: Blauw-WitA G. H. C. 27 Juni: HaarlemQuick. BONDNEGENT AL—PITTSBURG- NEGENTAL 1—27. De Nederlandschee spelers schijnen Zon dagmiddag wel in een bijzonderen vorm gespeeld te hebben. Van dien vorm was in den tweeden wedstrijd op gisteravond, niets m^r te bespeuren. De uitslag 271 zegt daarvan genoeg! De samenstelling van het bondsnegental was slechts weinig gewijzigd. De Haarlem mer VrugU was ok voor dezen wedstrijd gevraagd. Van den Heuvel en Loevestein van Concordia speelden wel mee, ,doch Vrij van A. G. H. C. zou dezen wedstrijd wer pen en Beek van dezelfde vereeniging ach- tervangen. Maar Vrij is in andere wedstrij den wel eens beter geweest. Hij werd vaak geslagen en gooide heel veel wijdbal- len. Hij liet zijn plaats dan ook al spoe dig aan van den Heuvel over. Doch ook die bracht er niet veel van terecht. De vermoeidheid van Zondag deed zich al spoedig gelden. Later werd hif weer 'door Vrij vervangen. Beek werd als achtervanjer vervangen door I.oevenstein, doch ook deze was zijn vorm van Zondag kwijt. En de andere spelers? Van Haring, op het eerste honk valt alleen goeds te zeg gen, van Abeling op het tweede bonk veel goeds. Vrij deed twee mooie vangen in hét verre veld. Daarmee is vrijwel alle goeds genoemd. Veel en ver geslagen is er door de Hollanders niet. Het aangooien naar de honken was meermalen allertreu rigst. Een paar lastige vangkansen werden gemist. Na de tweede inning (12 punten) spanden de Amerikanen zich ook nit al te erg meer in. Bakker, die het eenige punt voor Holland maakte, kreeg dat punt vrij wel cadeau. Er werden zeven innings gespeeld. De uitslagen daarvan waren achtereenvolgens: Bondsnegental: 000001. Pittsburg-team 112025.x. OM DEN „TELEGRAAF"-BEKER, Gisteren streden Njord en Laga op den Amstel om den „Telegraaf'-beker. Njord won in den recordtijd Van 15 min, 49 sec. met ruim drie lengten verschil. VISCHWEDSTRIJD. Het vischcolilege „Ons Genoegen" te Heemstede hield Zondagmorgen haar eersten seizoenwedstrijd op baars in de Ringvaart De vangst was maar nietigjes. Nadat 6 maal een half uur gevischt was, trokken de deelnemers naar hun clublokaal, café Centrum, waar de uitslag bekend ge maakt werd, Deze was als volgt: 1. Th. G. Munnink, 2. J. v. Straten, 3. Th. Leuven, 4. C. Leuven, 5. Herm. Loerakker, 6. C. Weyers, 7. C. Sluiters, 8. J. Leuven, 9. A. Keijzer, 10. J. ,v. d. Bosch. De extra-prijs voor den grootsten baars werd gewonnén door den heer J. v. Straten. Vr. Hce is nu de uitslag van de op Zon dag 6 Juni gespeeldan wedstrijd 'Stormvo gels—M. V. V. 31 of 417 2. Welk is de kortste weg van Boven kerk naar Zandvocrt per fiets en hoeveel K. M. is dat? Antw. 1. De uitslag Wa9 31. 2: Bovenkerk Amsterdam Halfweg Haarlem Zandvoort. Afst. 21 K.M. Vr. Welke is de kortste en beste weg van Amsterdam naar Reuzel (N.B.) en hoeveel K.M. is dat? Aantwóord: Amsterdam, Duivendrecht, Abcoude, Loenen, Breukelen, Maarssen, Utrecht, Jutphaas, Vreeswijk, Vianen, Lex- mond, Meerkerk, Arkelschendam, Arkel, Gorinchem, Woudrichem, Amdel, Eethen, Waalwijk, Sprang, Loom op Zand, Tilburg, Hilvarenbeek, Diessen, Middel Beers, Ves- sem, Hapert, Bladel, Reuzel. Afstand 146.9 K. M. Vraag van H. P. A te Sassenbeim: Het door U bedoelde maandschrift wordt uitge geven door fa. Nijgh Van Ditmar, te Rot terdam. Vr. Ik ben tuinder van beroep en betaal na tuurlijk belasting volgens mijn ontvangsten. Ntr is mijn zoom altijd bij mij in het bedrijf werkzaam en verdient dus niets bij anderen Is hij nu cok verplicht om belasting- te be- talen. Antw. Of uw zoon belastingplichtig is, hangt af van zijn inkomen. Hoe en waar hij dat inkomen verkrijgt, komt er voor den fiscus niet op aan. Vr. Wanneer worden de Lustrumfeesten in Utrecht, gehouden? Antw.: Op 29 en 30 Juni en 1 Juli. -r Vr. 1, Worden in ons land ook Engelschè of Aimerikaansche dagbladen uitgegeven? 2. Waar moet men zich wenden om in aanmerking te komen als emigrant naar Amerika? 3. Waar is het informatie-bureau voor landverhuizers gevestigd? Antw. I: Voor zoover ens bekend is, niet. II. Wendt U tot den consul W. H. Gale, Keizersgracht 473, te Amsterdam. Deze is 'consul voor de Vereenigde Staten. Indien U naar een ander deel van Amerika wilt emigreeren, moet u nc.g maar eens infor- meeren naar het andere adres. III. Bezuidenhout 97, Den Haag. Vr.: Mijn zoon is sinds 15 Oct. >19Z5 werkzaam te IJmuiden, Gem, Velsen en is begonnen met 13.50 per week Zijn salaris is 8 weken geleden met 3.verhoogd- Nu bericht de gemeente Bloemendaal, dat hij voorkomt op de lijst van Forensenbelas ting der Gêm. Velsen. Is dit juist? Hij heelt notf nooit geen belasting betaald. Antw-: Voor Velsen is uw zoon, indien hij ongehuwd is, belastingplichtig; indien hij meer verdiend heeft dan 600. In het nieuw afgesloten collectief con tract in het bollenbedrijf in de bloembollen streek tusschen Haarlem en Leiden, verbon den ie patroons zich tot het vormen van een fonds, ten bate van de gezinnen der arbeiders. De gevormde commissie, in be heer van drie werkgevers- en drie werk nemersleden, heeft onder goedkeuring der patroonsbonden, voor dat kindertoeslag fonds voor het bloembollenberijf, zooals de naam luidt, een reglement samengesHd, waarin voor 1926/27 is bepaald, dat de bij slag zoo mogelijk zal bedragen voor eiken vasten arbeider 12 per jaar en per kind beneden 14 jaar, met dien verstande, dat de bijslag eerst begint bij het derde kind, terwijl voor elk valide kind inwonend bo ven 18 jaar, één kind beneden 14 jaar min der wordt berekend. De bijdrage voor dit jaar heelt de com missie vastgesteld op 2 cent per Rijnland- sche roede met bloembollen beteeld land. Losse arbeiders, die meer dan 3 maan den onafgebroken bij eenzelfden patroon in dierist waren en niet meer dan 3 per week boven het contractloon verdienden zullen voor elke maand 1/12 gedeelte ont vangen van wat aan vaste arbeiders per jaar wordt toegekend. Telkenjare zal deze bijdrage door Pa troons en arbeiders vereenigingen opnieuw bepaald worden. De bijdragen worden jaar lijks vóór 1 September betaald. (Vervolg.) Hierna werden de volgende voorstellen aan Se orde gesteld: Voorstel Hoofdbestuur tot het aanbren gen van eenige wijzigingen in het Uniform Compromis voor de leden van den N. A. B. Na een korte toelichting door den voor zitter en eenige bespreking worden de voorgestelde wijzigingen, z, h. st. aange nomen- Voorstel Hoofdbestuur tot wijziging van art. 5 lid 1 van het reglement, bedoeld bij art. 10 3e lid der Bondsstatujen. Dit lid voortaan te lezen als volgt: Indien een lid overeenkomstig het be paalde bij het voorgaande artikel in gebreke is, bepaalt het hoofdbestuur voor elk geval afzonderlijk, doch niet dan nadat het be trokken lid in de gelegenheid is gesold om door of namens het hoofdbestuur te^rcrden gehoord, het bedrag, door dat lid verschul digd en-te betalen. Goedgekeurd. Hierna wordt gepauzeerd. Te 2 uur werd de vergadering heropend. Het stembureau deelde mede dat in het hoofd bestuur alsnog benoemd was de heer W. A. van Zuilen, te Groningen, die met den heer J. Ph. Reeser in herstemming was geweest. Tot secretaris werd onder luid applaus be noemd de heer G. Elfferich, te Overschie, die daardoor aftrad als 2e voorzitter. Tot penningmeester werd de heer A. J. de Haan Jr. te Atjitserdam, herbenoemd. In de Commissie van Redactie van het bondsorgaan werden gekozen de heeren G. Elfferich, Overschie, J. J. Cos, Warmond, B. Groenewegen, haarlem, A.J. de Haan Jr. Amsterdam en W. M. F. Thijssen, Amster dam. De burgemeester van Amsterdam arriveert. Tijdens de stemming was de heer W. de Vlugt, burgemeester van Amsterdam en eere lid van den bond, de zaal binnengekomen. De vergadering ontving den burgemeester staan de en met een donderend applaus, waaraan bijna geen einde kwam. De heer De Vlugt nam naast den voorzitter plaats, die hem met hartelijke woorden welkom heette. Het ant woord van den hoogen bezoeker was niet minder hartelijk en getuigde van de liefde welke hij voor den bond gevoelt. Verdere behandeling der voorstellen. Aan de orde werd thans gesteld het voor stel van het hoofdbestuur tot het nemen van een bindend besluit omtrent afschaffing der borgstelling. De voorzitter gaf een uitvoerige uiteenzet ting van hetgeen aan het indienen van dit voorstel was voorafgegaan. Het hoofdbestuur, dat volledige samenwerking heeft verkregen met den Ned. R. K. Bond van Bouwpa- troons, hoopt dat door aanneming van dit voorstel een sedert langen tijd algemeen ge koesterde wensch zal worden vervuld. De belangstellitfg voor dit vraagstuk is thans algemeen en het oogenblik is gekomen dat de bond zich definitief er over uitspreekt. Gouda ontraadt, om het voorstel aan te nemen. Er is nog te weinig propaganda voor gemaakt. De afdeeling ia ook tegen uitslui ting van openbare besturen en dient een mo tie in om de afschaffing der borgstelling te lacen ingaan op 1 Jan. 1927 en geldig te stellen voor alle bestekken. Alkmaar wil dat het verdwijnen der borg stelling ook worde uitgebreid tqt de werken voor de overheid. Spr. houdt een pleidooi dat de bond meer actief optreedt tot het ver krijgen van recht voor den aannemer in het algemeen. Den Haag dient een amendement in om ter verkrijging der afschaffing een meer al- gcroeene samenwerking te verkrijgen, en op de eerstvolgende jaarvergadering een voor stel te doen betreffende den datum waarop dit besluit in werking zal treden. Rotterdam en Amsterdam ondersteunen het voorstel van het hoofdbestuur. De voorzitter beantwoordt de sprekers het hoofdbestuur handhaaft zijn voorstel. Het volgend jaar zal het hoofdbestuur komen met voorstellen ter opzichte van de overheid. Alkmaar stelt voor het bindende besluit cok voor de overheid, dadelijk te laten in gaan. Na nog een uitvoerige bespreking wordt het voorstel van het hoofdbestuur aangeno men met 27 stemmen tegen. (Langdurig applaus.) De voorzittèr wenscht met dit besluit den Aannemersbond geluk. De burgemeester van Amsterdam verlaat de vergadering. De vergadering wordt daarna verdaagd tot den volgenden ochtend half 10. De afd. Haarlem bood gisteravond in het Kurhaps te Zandvoort aan het Hoofdbe stuur en de afgevaardigden een diner aan, dat klonk als een klok. Aan tafel zaten de wn. burgemeester, mr. Slingenberg, mr. Bruch, Wethouder van Onderwijs, de gemeente secretaris, mr. Wesstra, de heer Hendrix, lid van Ged. Staten, de directeur van Bouw- en Woningtoezicht de heer De Kruijf, de direc teuren van de Middelbaar Technische School en Ambachtsschool, de heeren Ir. G. Hofstede en A. L. Hengeveld. Er is veel gespeecht. De bondsvoorzitter stelde een dronk in op H. M. de Koningin, waaraan geestdriftig gehoor werd gegeven en waarop het Wilhelmus staande werd gezon gen. Aan Hare Majesteit werd een telegram van hulde gezonden. Na het diner volgden nog eenige attracties waarmede de veelbewogen dag ten einde was' Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 17 Juni 1926. Hoogste barometerstand 76S.4 m.M., te Janmayen. Laagste barometerstand 752.6 m-M.. te Valentie.. Verwachting van den avond van 17 tot den avond van 18 Juni: Meest matige, wellicht tijdelijk toenemen de zuidelijke tot westelijken wind. zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regen, buien met kans op onweer, zelfde tempee ratuur. De rijwielbelasting heeft over de maand Mei 1926 f 327.270 opgebracht, tegen 423.724 in Mei 1925. Verschenen is het Voorloopig Verslag over het ontwerp van wet tot regeling van de IuchtvaaTt (Luchtvaartwet). Blijkens dit verslag werden geen bezwa ren te berde gebracht tegen het wetsont werp. Te Boxtel is het tweede Vacantie- en rustoord voor den Amsterdamschen R. K. Bond voor Groote Gezinnen, geopend. In de Woensdagmorgen te Maastricht ge houden algemeene vergadering van de fe deratie der werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf is besloten, het tegen woordige collectieve arbeidscontract voor een jaar te verlengen. De Algemeene Nederlandsche Typogra fenbond heeft op zijn in deze maand gehou den congres een gelijk besluit genomen. Tusschen de firma Bensdorp te Bussum, en de R. K. Chr. en Alg. Bonden in het Bak kers-, Cacao-, Chocolade- en Suikerbewer. kingsbedrijf, is een geschil ontstaan over de tarieven der St. Nicolaas en courante arti. kelen. Daarover werden eenige conferenties tusschen partijen gehouden, zonder dat over eenstemming werd verkregen. Door de organisatie-besturen is hierop na overleg met de betrokken arbeiders de firma een schrijven gestuurd, waarin als eisch werd gesteld, dat met ingang van Maandag 14 Juni een minimum garantie-loon zal" géiden van 33:—, ên dat dit loon ra! gelden tot op den dag, dat overeenstemming over de tarieven zal zijn verkregen. Door de Directie werd hierop den vak. bonden bericht, dat zij bereid is de stuk- loonen zoodanig te roeien, dat daaraan door de arbeiders van 30.tot 35.kan worden verdiend. In een bespreking welke Zaterdagmorgen tusschen deze groep van arbeiders en de Di rectie heeft plaats gevonden, werd de mo gelijkheid besproken van een andere werk methode der St. Nicolaasartikelen, waardoor de mogelijkheid niet was uitgesloten boven genoemd loon te verdienen, terwijl de tarie ven der courante artikelen zijn herzien. In de Zaterdagmiddag gehouden perso neelsvergadering, welke onder leiding stond van de samenwerkende organisatiebesturen, werd bovenbedoeld voorstel dobr de bestu. ren overgenomen, met dien verstande, dat gedurende 14 dagen een proef zal worden genomen met de gewijzigde werkmethode, en aan de hand van het resultaat dezer proef neming een beslissing zal worden genomen. ONTSLAG AANGEZEGD. De firma Deriks Geldens, steenfabri- kante te Druten (Geld.) heeft met een ter mijn van 14 dagen een groot aantal werklie den ontslag aan gezegd, tenzij dezen berusten in de voorwaarden van het oudejarbeidscon- tract. Te Doornenburg (Betuwe) vertoont zich in de kerseboomen een ziekte, waarover men zich ernstig ongerust maakt. De aange taste boomen laten vruchten en bladeren vallen en vertoonen alel kenteekenen van een naderend afsterven. Sydney, 17 Juni. Alle machinisten werk zaam in de mijnen alsook de stokers, zul» len Maandag het werk hervatten. BORDEAUX,' 17 Juni. Een internationaal congres tot verbetering van de ontwikke ling der spoorwegverbindingen tusschen den Atlantischen Oceaan en Centraal-Eu- ropa, wordt in tegenwoordigheid van tal rijke vooraanstaande personen te Bordeaux gehouden. WARSCHAU, 17 Juni De ministerraad aanvaardde gister het wetsvoorstel tot herziening der grondwet 1921. Daarin wordt vastgesteld, dat de gewone zitting der Kamer 4 maanden duren zal. Als in dezen tijd de begrooting niet gevoteeid is, zal de president der Republiek haar door 'n wets- decreet afkondigen. De president kan de Kamer ontbinden op voorstel van den mi nisterraad. Hij heeft het recht zich te ver zetten tegén wetten door het parlement aangenomen BAGDAD, 17 Juni. Turkije heeft het aan bod van Irak van 14 millioen pond in plaats van het percentage der bezittingen van de Turksche petroleummaatschappij aanvaard. Deze overeenkomst is een gevolg van de Mosoel-overeenkomst. In geheel Irak heerscht vreugde over de ratificatie van het Mosoel-verdrag. De Sjah van Perzië heeft officieel meegedeeld Irak te willen erkennen. PEKING, 17 Juni. Wellington Koo heeft de functie van Minister van Financiën aan vaard. en eenige 2e hands Damesrijwielen, op afbetaling, tegen ƒ1.— en 2.pet week. bij de Groote Vereeniging. Goede behandeling en keurige afle vering waarborgt U de Ververij en DE HEILIGEN EN DE TOONKUNST. SINT ALFONSUS DE LIGUORI 1696— 1787. Don Joseph, de, vader van den heiligen Alfonsus, was een hartstochtelijk muzieklief hebber, verzekert ons zijn biograaf. Zoo werd de jonge Alfonsus veroordeeld, als 't warS, om dagelijks drie uren voor de piano door te brengen. Zoo gestreng was zijn vader onder dit opzicht, dat hij den kleinen Alfonsus met zijn meester in de kamer opsloot en den sleu tel met zich nam. In den beginne waren die langzame uren van eenzame opsluiting een foltering voor jongen pianist. Maar 't duurde niet lang, of de muze der toonkunst werd hem zóó be koorlijk, dat zijn gevangenis voor hem een aangenaam verblijf weïd. Dat Alfonsus reeds vroegtijdig de techniek van het instrument beheerscht heeft, blijkt wel uit het volgende feit. Toen de Paters Oratorianen eens in de congregatie voor edelknapen een melodrama deden opvoeren, getiteld Sint Alexius, moest Alfonsus de duivelsrol op de piano Vertolken. Keurig heeft hij zich blijkbaar van die ondankbare taak gekweten. Ook in zijn later leven heeft Sint Alfonsus Betoond een ernstig beoefenaar der muziek kunst te zijn geweest. Weliswaar is hij in den hoogen ernst van zijn streng kloosterleven bedroefd geweest over de honderden uren, die hij aan de muziek besteed haÖ, maar van' den anderen kant is het ook waar, dat de toonkunstenaar .Alfonsus menigmaal een dankbare hulp geweest is voor den apostel Alfonsus. Vele godsdienstige liederen heeft hij ge toonzet en in Napels wijst men nog meerdere liederen aan, die heden ten dage gezongen worden, welke door Sint Alfonsus zouden gecomponeerd zijn? Zeker is, dat zijn muziek de harten trof en als de hoorders door de muziek eenmaal goed gestemd waren, dan wist hij ze door zijn vurige welsprekendheid geheel voor God te winnen. Ongetwijfeld heeftSint Alfonsus zijn muzi kale kennis opgedaan aan een der vier toen malige Napolitaansche conservatoria. Daar moet hij dus in contact geweest zijn met kunstenaars van den eersten rang. Alessandro Scarlatti, de grondlegger van de Italiaansche opera, was sinds 1708 directeur van het Conservatorium van Sant' Onofrio en leeraar aan de conservatoria van Loreto en 4ei Poveri. In dat jaar vertoefde ook Handel bij Scarlatti. Eenige jaren later doceerde Leo nardo Leo aan de muziekschool della Piëta. Uit deze school ontsproot een groote rij beroemde mannenLogroscino, Durante, Hasse, Jomelli en Piccini. Dr. Dietz, docent aan de Universiteit van Weenen in muziek-geschiedenis gn -aesthetica meent in de composities van den Heilige vooral den invloed van Leo te herkennen. Zeker weerspiegelt de muziek helder en klaar de zoeteT rustige maar vaste trekken, die den Heiligen meester gekarakteriseerd heb ben. Sint Alfonsus is zeker meer geweest dan een puur dilettant in de muziekkunst. Zijn meest bekende compositie, waarover o. a. pater Bogaerts een uitgebreide verhande ling schreef in zijn werk „Saint Alphonse de Liguori musicien," is geweest „Recitativo e Duetto tra 1'Anima e Gesii-Christo," Recitatief en duet tusschen de ziel en Jezus Christus. Deze compositie werd in 1895 te Weenen uitgegeven door den zaakkundigen Redemp torist pater Joseph Heidenreich. Pater Tan- noia, de meest bekende levensbeschrijver van dezen Heilige, vermeldt deze compositie in zijn biografie. Het gedicht zoowel als de muziek danken waarschijnlijk hun ontstaan aan de pogingen van Sint Alfonsus, om de toehoorders tij dens de geestelijke oefeningen, die hij in 1760 in de kerk S. Trinita dei Pellegrini te Napels gaf, in den tijd tusschen het Kate- chismus-onderricht en de avondpredikatie in de juiste zielsgesteltenis te bewaren. Het duet werd door bekende musici ten ge- hoore gebracht. Het manuscript, hetwelk pa ter" Heidenreich uitgaf, dateert van 1760 en is getiteld Duetti tra 1'Anima e Gesü- Christo con Violino del Rmo Pre D. Alfonso di Liguori, Rettore Maggiore del SSmo Red- entore. In den tekst zijn verbeteringen door den Heilige zelf aangebracht, en deze copie heeft dus eens voor hem gelegen. Ze bevindt zich in het British Museum te Londen. Hoe dit handschrift daar ooit verzeild geraakt is, zal wel altijd een vraag blijven. De zang wordt begeleid door een viool en in den bas is een becijferde orgel- of klavierbegeleiding aangegeven. Bovendien treedt voor een paar noten, maar zeer gemo tiveerd, een Tromba op. Dr. Dietz, reeds bovengenoemd, heeft de kunsthistorische en aesthetische waarde de zer compositie met hooge waardeering uit eengezet, een oordeel, dat door eiken vak kundige wordt onderschreven. Zelf heb ik het duet eens laten zingen iri den tijd, dat ik op het groot Seminarie studeerde en de compositie heeft op mij een grooteri indruk gemaakt. Het4chema van de compositie komt hier op neer het drama van Christus' lijden, dat zich afspeelt voor de oogen der beschou wende ziel. Dit is het gegeven. Eerst aanschouwt de ziel dat droevig ta fereel van verre, maar later ontmoet zij Je zus, het kruis dragend op Zijne doorploegde schouders. En dan begint tusschen Chris tus en Zijn kind een goddelijk naïeve sa menspraak God en Zijn schepsel in een tweestrijd, wie van beiden de grootste liefde zal betoonen. De compcsiiie begint met een korte ouver1 ture ex abrupto van slechts 3 maten. Dan gaat het gordijn op en de ziel komt ten too- neele. In heilige verontwaardiging spreekt ze Pilatus toe. Dan verplaatst de muziek ons naar een nieuw tooneel. Het is een gebrom, een'van v^rre verten opstijgend gejoel en rumoer van soldaten, een gedrang van kreten van een joelend gepeupel, schreeuwend rondom den Christus op Zijn weg naar Calvarië. 'Dan aanschouwt de ziel haren God, eerst als in de verte, later van nabij. En naarmate Hij nadert, gaat de ziel helderder de trek ken van den goddelijken Meester onderschei den. Zij ziet Hem voortstrompelen, zij wijst op de s'treepen Bloeds, die den weg teeke nen. Daar valt Hij onder Zijn kruis O, won den van Heilige schouders, o doornen, ste kend in dat aanbiddelijk Hoofd 1 De doornenkroon 1 Op dat vreemd ko- ningsteeken raakt de ziel buiten zichzelf en in onbeschrijfelijk medelijden schreeuwt zij haar liefde uit voor allen, die het hooren wil len „Ah! monSigneur, ton amour t afajt Roi, mais h élas roi de folie et de souffran- ce." „O, mijn Heer, Uw liefde heeft U tot Koning gemaakt, maar een koning van dwaasheid en lijden Hier eindigt het recitatief, dat een model in zijn soort is. Het tweede bedrijf opent met een somberen marsch, waarin Jezus op Zijn smartentocht wordt voorgesteld, naderend tot de ziel. Nog een paar stappen.en ze zijn bij elkaar en spreken in een duo elkander toe. „Waar gaat ge heen, o Heer En Jezus kalm „Ik ga sterven voor U". En de ziel begrijpt alles „Ik zal u volgen en sterven zal ik met U." Dat alles schildert de muziek in octaaf sprong en modulatie, in wisseling van majeur en mineur. Dan een ernstig vermaan van den Heer de ziel moet nog op de aarde blijven, gebon den aan het stof. Maar de ziel hoort het niet en Jezus is verplicht het gesprek een andere wending te geven, om dit toch maar duide lijk te maken en Hij vraagt„Mijn kind, geef U zelf dan geheel aan Mij 1" Dan jubelt de ziel het uit, dat woord be grijpt ze en ze zingt in een reeks van Septi- me-accoorden haar vreugde uit. Edgar Tinei, Haberl en Tonizzo hebben zich in de meest vleiende bewoordingen over deze compositie uitgelaten. Als stokoud man, op den stillen avond van zijn leven te Nocera dé Pagani heeft Sint Alfonsus zich nog eens dit duetto laten voorleggen door zijn zonen. Het werk schijnt hem dus dierbaar geweest te zijn. Zijn eenige werk zal 't wel niet geweest zijn. Maar we begrijpen, dat de bescheidenheid van den grooten Heilige de reden moet zijn, waarom alleen dit eene opus tot ons geko men is. J. VAN DE WIEL, Pr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 3