i^i amsterdamsch nieuws. BINNENLANDSCH NIEUWS. Gezondheidstoestand der Drentsche kinderen. De belastingvoorstellen. Aanvang en einde van den Zomertijd. Weeldeverteringsbelasting. Weeldeverteringsbelasting. - Bezwaren dér aardewerkfabrikanten. Wijziging der Inkomsten belasting. De Geldersche Achterhoek. Proeven met spoorseinen. De tapijtfab'rikanten en de weeldeverteringsbelasting. Prins Hendrik naar het buitenland. UITLOTINGEN. 470 658 719 1005 2433 2469 2500 2715 2943 4685 4915 6268 7102 7846 8141 8409 1C484 10509 10660 13221 13974 17819 19928 20757 20767 21290 21387 21811 22019 22276 24236 24930 25209 25292 25911 26346 27801 27822 29028 29327 29356 20525 30031 31131 31157 31598 31966 31967 31994 32293 32513 32683 33496 33502 33983 34006 24286 34367 35025 35716 36126 37136 37645 38522 38540 39386 39677 LEGER EN VLOOT. Het garnizoen te Delft. Regeling van de pensioenen der reserve-adjudanten. Oefeningen in eskader-verband. VICE-ADMIRAAL FOCK AAN BOORD VAN DE „TROMP". LUCHTVERKEER. Noodlottige botsing in de lucht. GEMENGD NIEUWS, Weest op uw hoede! •Mr. A. R. Zimmerman. Ontsporing. Zijn Edelachtbare. 5, 658 S. 8141 S. 24236 S. 25911 S. 31131 S. 21157 S. 35716 S. 39386 Betaalbaar met fr. 150 n. 12 S. 749 n. 14 S. 2715 n. 20 n. 10 S. 17653 n. 22 S. 21387 n. 22 n. 15 S, 24930 n. 12 S. 24911 n. 2 n. 5 S. 29028 n. 4 S. 29327 n. 4 n. 14 S. 29327 n. 4 S. 31131 n. 14 n. ,15 S. 31598 n. 21 S. 33983 n. 19 n. 11 S. 36126 ju 7 S. 37136 n. 4 n. 7 Brand in de electrische centrale te 's-Hage. Het Ned. Stoomschip „Delft" gestrand. Brand te Roosendaal. Ernstig ongeluk. Slakkenplaag. Doodelijk auto-ongeluk. Worst met boorzuur, kaneel met zand en gekleurde varkenskluif. De gestolen auto teruggevonden STOOMVAARTLIJNEN. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De Nationale Pioenententoon stelling te Boskoop. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Het Tweede Kamerlid Ketelaar heeft aan den minister van Arbeid, Handel en Nijver heid de volgende vragen gesteld: Is bij den minister reeds ingekomen het door hem in zijn antwoord d.d. 12 Mei j.l. op vragen van ondergeteekende bedoelde rapport naar aanleiding van het onderzoek naar den gezondheidstoestand der kinderen in de Drentsche veenstreken? Zoo ja, is de minister bereid, mede te dee- len, welke de resultaten van dit onderzoek zijn? Is de minister voornemens, naar aanlei ding van bedoeld rapport, bijzondere maat regelen ten behoeve der Drentsche kinderen in de veenstreken te treffen en, zoo ja, welke? Een adres der gemeente Schiedam, Het gemeentebestuur van Schiedam heeft zich tot de Tweede Kamer gericht naar aan leiding van de jongste belastingvoorstellen. Het wijst er op, dat niet de Rijksbelastin gen den drukkender# last vormen voor de kleine en middelbare inkomens, die de re geering wil ontlasten, maar dat juist de Ge meentelijke Inkomstenbelastingen die groe pen zwaar belast. Als voornaamste punt wordt aangevoerd, dat de uitkeering volgens de Wet van 1897, die, toch reeds onvoldoende is geworden, ondanks de daling van de koopkracht van het geld op haar oude bedrag «per inwoner is blijven staan. Hoewel in 1921 en 1922 een voorloopige verhooging van 100 pet. is toe gekend, in afwachting van een spoedig te on dernemen definitieve herziening der uitkee ring, bleven over volgende jaren, niet alleen de herziening, maar ook zelfs de voorloopi ge uitkeeringen achterwege. Dan wordt ook gewezen op het, ten ge volge van een gewijzigde subsidie voor de gymnasia, op de gemeenten afwentelen van de pensioenslasten der leeraren, terwijl het Rijk bovendien de bijdragen van de buiten gemeenten tot zich trok. Ook de Rijkssubsidie voor arme krank zinnigen verviel. Deze maatregelen beteekenen voor Schiedam een nadeel van 145.000 per jaar- Eindelijk wijst het adres op de bezwaren, die voor de gemeenten zullen voortvloeien uit de wijziging van de Personeele belas ting,, waar verlaging van deze belasting voor de gemeenten een niet onbelangrijk verlies aan opcenten zal medebrengen. Kan het Rijk het verlies vinden in nieuwe bronnen, de gemeenten zullen de bestaande heffingen moeten verzwaren, zoodat het adres meent, dat er alle reden voor het Rijk zou zijn, dit verlies ipede aan de gemeenten te vergoeden. Samenwerking met het buitenland gevraagd. Het Verbond van Nederlandsche Werkge vers heeft in een adres er bij den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw op aangedrongen cm in het vervolg aanvang en einde van den hter te lande geldenden zo mertijd geheel te doen aansluiten bij dien in België, Engeland en Frankrijk Bovendien is den minister verzocht om, indien de re geering het noodig oordeelde, den zomertijd hier te lande op een later tijdstip dan België Engeland en Frankrijk in te voeren, met ge noemde landen overleg te plegen, teneinde tot een gemeenschappelijke regeling voor den duur van den zomertijd te geraken Het Nederlandsche bedrijfsleven ondervindt n.l. vele bezwaren van den toestand, zooals wij dien de laatste jaren gekend hebben, waar bij de zomertijd hier te lande niet gelijktij dig begint met dien in België, Engeland en Frankrijk. Het Dagelijksch Bestuur der Algemeene R. K. Werkgevers-Vereeniging heeft beslo ten een krachtige actie te ontwikkelen in zake het wetsontwerp tot heffing eer.er Weeldeverteringsbelasting. De A.R.K.W.V. handhaaft weliswaar haar reeds vroeger in genomen standpunt, dat een „Weeldeverte ringsbelasting" in beginsel aanbevelenswaar dig is, daar hiervan een vermindering van den druk der directe belastingen het gevolg zal zijn, maar het bestuur is van meening, dat ook in dit wetsontwerp de concrete uit werking van.dit beginsel groote bezwaren met zich heeft gebracht. In het bijzonder geldt dit met betrekking tot de posten aar dewerk, enz., schoenen, karpetten, enz., tafel- en beddengoed van andere dan ka toenen weefsels, brandkasten enz. en meu belen. Het bestuur heeft besloten zoo spoedig mogelijk contact te zoeken met de R. K. Kamerfractie om deze, desgewenscht, van deskundige voorlichting te dienen, Verschillende vertegenwoordigers van de aardewerkfabricage zijn dezer dagen bij den minister van Financiën op audiëntie geweest om hunne bezwaren te ontwikkelen tegen de voorgestelde weeldeverteringsbelasting. Hunne grieven waren van drieërlei aard: le. dat ook een deel van het eenvoudige aardewerk, waarvan het gebruik allehninst als luxe is te beschouwen, onder de belas ting zou vallen; 2e. dat tal van werkelijke weelde-artikelen, o.a. die uit kristal, brons en andere metalen niet door de heffing, getroffen werden; 3e. dat de belasting en dit bezwaar gold ook de duurdere artikelen den export zou schaden, in zoover in sommige landen het invoerrecht geheven wordt "naar den con sumptieprijs in het land van herkomst, ge wezen werd o.a. op Noord-Amerika. Iedere prijsverhooging hier te lande zou daardoor de concurrentie, met landen,, waar geen weeldeverteringsbelasting geheven wordt, op de vreemde markt schaden. De minister zeide, gaarne alle opmerkingen te zullen overwegen. Hij wees erop, dat de tabel der belaste artikelen het moeilijke punt is in iedere weeldeverteringsbelasting. Die tabel is, sinds de eerste uitgave ver scheen in het begin 1925, herhaaldelijk ge wijzigd. Op de vraag van den minister, of zijn be zoekers een aannemelijke omschrijving van het artikel aardewerk konden geven, waar onder het wedgewood-goed en andere luxe waren volledig zouden zijn begrepen, werd door dezen ontkennend geantwoord. Zij wezen er op, dat bovendien het verschil tusschen het dure en het goedkoope vaak zeer moei lijk te zien is, zij zouden het daarom toejui chen, zoo het aardewerk en het porselein geheel uit de tabel konden verdwijnen, al boden zij, zoo daartegen onverhoopt beAvaaf mocht bestaan een redactie aan, die een deel van de luxe-artikelen op dit gebied zou tref fen. De Minister verklaarde deze redactie te zullen overwegen, maar merkte op, dat, op meerdere onderdeelen van de tabel toege past, eene zoodanige beperking de opbrengst zeer zou doen dalen, in die mate zelfs dat de'vraag zou kunnen rijzen, of zij de outillage der nieuwe heffing voldoende zou rechtvaar digen. - Overigens verklaarde de Minister, met be trekking tot den wensch zijner bezoekers, dat de stand van het budget reeds in dit najaar van dien aard zou mogen zijn, dat de verlaging van de successiebelasting en van de personeele belasting zou kunnen doorgaan zonder dat de opbrengst der Weeldeverte ringsbelasting in rekening behoefde te wor den gebracht, dat alleen bij een overschot van minstens 10 millioen op de aanstaande begrooting overwogen zo^i kunnen worden de Weeldeverteringsbelasting niet urgent te verklaren. Vrijstelling van boschbezil. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer, betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de inkomsten belasting 1914. De voorgestelde wijziging van de wet op dl Inkomstenbelasting 1914, waarbij een einde wordt gemaakt aan de strijdvraag,, of de aanwas van hout telkenja- rc al dan niet in de Inkomstenbelasting dient te worden getroffen, vond instemming. Onderscheidene leden zouden, teneinde wellicht willekeurige toepassing van het be grip „boschbedriif" voortaan te vermijden, de -voorkeur hebben gegeven aan een for mule,ering van artikel 9, als: „voordeel, ont staan door het bezit van bosschen". Dan was de mogelijkheid aan het ontstaan van allerlei quaesties over het begrip „boschbe- drijf" weggenomen. Alleen de ruime opvatting van het begrip „boschbedrijf", omvattend tevens elk bosch- bezit, zal voortaan vrijwaren tegen ongelijke of onjuiste toepassing van hetgeen toch de bedoeling moet zijn, n.l. vrijstelling van den aqpwas van opgaand hout. De leden die deze opmerkingen maakten zouden gaarne vernemen» of die ruime op vatting in de bedoeling van de regeering ligt. Bij de Uitg. Mij. „C. Misset" te Doetin- chem, verscheen met medewerking van de V. v. V. „De Geldersche Achterhoek" een beknopte beschrijving van dit „voorportaal van Nederland", rijk geïllustreerd en verge zeld van een serie gedetailleerde kaarten. Bij Wijchen zullen, naar het Hbl. mede deelt, proeven genomen worden met de sei nen, die deh treinenloop in ons land regelen. Men wil n.l. de seinarmen doen verval len en ook overdag door middel van gekleur de lichten, zooals 's nachts geschiedt, het verkeer regelen. Behalve in Wijchen zal ook het nieuwe sy steem worden toegepast op de groote hef- brug in de Koningshaven te Rotterdam. Voor dit nieuwe systeem wordt minder onderhoud verwacht, omdat er geen bewe gelijke deelen meer zullen zijn en hierdoor ook de aanleg eenvoudiger wordt. Ook zijn er punten, waar armseinen moeilijk te plaat sen zijn, b.v. in bruggen en op geëlectri- ficeerde baanvakken, tengevolge der mas ten met bovenleiding. Vrijdag a.s. worden de oude seinpalen weggenomen en de borden, die tot dusverre de automatische seinen aan het gezicht ont trokken, Verwijderd. Bij het nieuwe stelsel staan de seinen normaal op veilig, in tegenstelling met de door personeel bediende toestellen. Rijdt nu een trein door een blok, dat beschermd wordt door een automatisch sein, dan komt dit onmiddellijk op onveilig en wordt weder automatisch-veilig zoodra de trein het blok heeft verlaten. Ook wordt Vrijdag op de lijn Gouda Oudewater een proef genomen met het automatisch blokstelsel, waarbij dus het personeel, dat vroeger de seinen bediende, komt te vervallen. Dat juist op dit traject proeven genomen zullen worden, vindt zijn oorzaak hierin, dat tusschen Gouda en Ou- dei^ater enkele bewaakte overwegen in on bewaakte zullen worden veranderd. Tijdens den ouden toestand "zorgde het personeel, dat bij de overwegen dienst detd tevens voor het blokkeeren der baanvak ken het voor een anderen trein onmoge lijk maken een baanvak binnen te rijden, waarin zich reeds een trein bevindt, In Amerika kent men dit automatisch stel sel reeds jaren In ons land, met zijn tal rijke bewaakte overwegen kan men prac- lisch de blokpunten combineeren met over- wegpersoneel. De Vereeniging van Ned Tapiitfafcrikan- len heeft in een adres aan de Tweede Kamer haar bezwaren geuit tegen het ont- w'erp-Weeldeverteringsbelasting. Er is nog ecnige wijziging gekomen in het vertrek van Prins Hendrik naar het buitenland. Vrijdagmiddag a.s. komt een gezelschap van 60 ii 70 leden der Westphalische För- ster-Verein- op het Loo, waar de Prins hen ontvangen zal op het jachthuis „Het Aard- huis." Na het reeds aangekondigde bezoek, Za terdag, aan de stichting Hoenderloo, in ver band met het 75-jarig bestaan dier stich ting, komt de Prins te 's-Gravenhage. Óp Zondag a.s. zal Z. K. H. bij de Ko ningin-Moeder op Soestdijk het noenmaal gebruiken en afscheid van haar nemen vóór zijn vertrek naar het buitenland. DDarna gaat de Prins weer naar Den' Haag terug en zal hij Maandag tegen den avond vandaar vertrekken om via Bazel zich bij de Koningin en de Prinses die dan reeds in Frankrijk zullen zijn aan te sluiten. Betaalbaar met fr. 110 1 Juli naar Nijmegen. Naar de Tel. verneejt, heeft de minister van Oorlog thans definitief besloten het garnizoen te Delft (15e R. met ingang van 1 Juli a.s. op te heffen en over te plaatsen naar Nijmegen. Ingediend is een wetsontwerp: Regeling van de pensioenen van de reserve.adjudan- ten van de Landmacht, die op grond van de door hen bekleede betrekking geacht wor den, voortdurend in werkelijken dienst te zijn of geweest te zijn, alsmede van hun we duwen en weezen. Naar in de Memorie van Toelichting wordt opgemerkt, bevat de wet van 2 Juli 1923 (gewijzigd bij de wet van 5 Juni 1925) een leemte, hierin bestaande, dat bedoelde wet wel uitzicht opent op het verkrijgen van ge zinspensioenen voor die reserve-adjudanten, die als zoodanig op 1 Juli 1922 in functie waren, maar niet voor diegenen, die als zoo danig zijn gepensionneerd in het tijdvak 1 Januari 1918 tot 1 Juli 1922. Het thans in gediende wetsontwerp beoogt in die leemte te voorzien. Vice-admiraal C. Fock, commandant der Marine te Willemsoord, heeft zich Dinsdag ingescheept aan boord van Hr. Ms. „Tromp", welk oorlogsschip de commandovlag voert over het op 8 Juni jl. geformeerde oefenings eskader, bestaande uit de pantserschepen „Tromp" (vlaggeschip), „Heemskerk", de torpedobooten Z. 7 en Z. 8 en de nieuwe onderzeebooten O. 9 en O. 11. Vandaag en morgen zullen lanceer-oefeningen voor de torpedobooten en de onderzeebooten buiten gaats worden gehouden, gevolgd door de eerste oefeningen is eskaderverband. Dinsdag zal het eskader ter reede aanwezig zijn, om de naar Indië vertrekkende nieuwe flottille- vaartuigen „Soemba" en „Floris" een af scheidsgroet te brengen. Maandat 21 Juni a.s. zal de oefeningsreis naar de Noord- en Oostzee aanvangen, waar bij o.a. Kiel en Oslo zullen worden bezocht. Bij Gensenheim (Duitschland) zijn twee Fransche vliegtuigen tegen elkander gebotst. Beide vliegeniers werden gedood. landsche familie het slachtoffer is geworden j De heer en mevrouw W. H. van Heek uit Boekelo maakten daar een autotocht, toen uit een zijweg een wielrijder kwam. De heer Van Heek, die chauffeurde, reed, om den wielrijder te sparen, tegen een boom, waardoor de auto zwaar beschadigd werd. Mevrouw Van Heek werd ernstig verwond en is kort daarop aan haar kwetsuren over leden. De Commissaris van Politie te Hilversum waarschuwt tegen de practijken van een ze keren F. Aichman, 33 jaar, schoolfotograaf, zonder vaste woonplaats. Hij maakt er een gewoonte van, eenige dagen .in hotels te logeeren, om dan zonder betaling le ver dwijnen. Zijn signalement luidt: lengte pl.m. 1.70 M., geen baard of knevel, sterke haar groei, donkerblond, flink postuur, roodach tige gelaatskleur. Kleeding: bruin-grijs col- bertcostuum, zwarte lage schoenen. De man loopt blootshoofds. Hij laat er zich op voorstaan, dat hij de moderne talen mach tig is. Mr. A. R. Zimmerman, wiens taak als Volkenbondscommissaris, zooals bekend is, op 30 dezer afloopt, zal, naar de „N. R. Crt." meldt, reeds - enkele dagen daarna Ween en verlaten en vervolgens met zijne familie te Oosterbeek verblijven tot aan zijn op 20 Juli bepaald vertrek naar Amerika waar hij, zooals men weet, op uitnoodiging van ver schillende instellingen, lezingen zal houden. Op de Liesboschlaan te Princenhage is Woensdag de tram der Zuid-Ned, Stoom trammaatschappij -ontspoord. De machine liep met zoodanige kracht uit de rails dat ze tegen een langs dén weg gelegen brou werij terecht kwam. Een bagagewagen kan telde en viel op de trambaan. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het schijnt achteraf, schrijft het Vad., dat de Edel Achtbare heer Coremans met zijn visite aan het woonhuis van den burge meester van Rotterdam (zie ons nummer van Woensdag) niet bedoeld heeft het hoofd der politie te interpelleeren over het uit-" blijven van een beschikking óp zijn verzoek om een terrasvergunning en een vergunning voor een strijkje voor zijn etablissement in de Korte Pannekoekstraat, aldaar. Die aanvragen, het Raadslid heeft het zelf volmondig toegegeven in het hem zoo wel mondige bargoensch waren maar „voor de nep". Maar de heer Córemans heeft zich opge worpen als pleitbezorger voor een juffrouw, die op 'het Middensteiger een terrein, waar de zedenpolitie tegenwoordig des avonds de handen vol heeft met het toezicht op de asfaltyoempjes een verlofzaak wil gaan exploiteëren, waarvoor de politie haar niet de aangewezen persoon vindt. Die wei gering zaf zijn Edel Achtbare zoo hoog, dat hij er een bezoek aan den burgemeester privé, met al de daaraan voor hem verbon den. gevolgen, voor over heeft gehad. Dat hij na zijn verblijf op het politiebureau zijn vermoeide ledematen heeft kunnen uit strekken op de kussens van een luxe auto, die gereed stond om hem af te halen, moet een kleine pleister op de wonde, hem door de politie in zijn zelfbewustzijn van groote- stadsbestuurder geslagen, geweest zijn. Het zal hem tevens bewezen hebben, dat het rapaljanisme zijn vertakkingen niet alleen heeft in de onderste lagen van de maat schappij. L LOTEN VAN ANTWERPEN 1903. Trekking van 10 Jqni 1926. S. 31994 n. 4 fr. 100.000 S. 35716 n. 16 fr. 2.000 S. 8409 n. 5. fr. 500 S. 36126 n. 16 fr'. 500. Betaalbaar met fr 250 S. 2715 n. 4 S. 10660 n. 18 S. 10660 n. 23 S. 17653 n. 9 S. 29327 n. 3 S. 31598 n. 8 S, 31967 n. 13, S. 32293 n. 25 S. 32683 n. 8 S. 34367 n. 15 S. 37136 n. 10 S. 39386 n. 18 Betaalbaar met fr. 200 S. 2433 n. 4 S. 2500,n. 8 S. 4685 n. 12 S 4685 n. 24 S. 7470 n. 18 S. 7470 u. 2 S. 25911 n. 14 S. 26346 n. 18 S. 26346 n. 18 S. 22496 n. 15 S. 39386 n. 8 Dinsdagavond ruim halfelf heeft perso neel brand ontdekt aan de overkapping van het ketelhuis der Electrische Centrale aan het Constant Rebecqueplein in de Resi dentie. De brandweer werd gealarmeerd en in een minimum van tijd was de motorspuit aanwezig, weldra gevolgd door een motor spuit uit de Van der Vennestraat. Inmid dels was reeds 't blusschingsmateriaal van de. Centrale aan het werk gesteld, zoodat spoedig met drie stralen het vuur kon wor den aangetast. Het was geen gemakkelijk werk om den brand te bereiken, want het vuur smeulde tusschen de houten met zink overdekte overkapping en de stofkool- bunker. Ten gevolge van het broeien van de stofkool had de overkapping vlam ge vat en telkens wanneer een stuk uit de overkapping werd weggehakt, laaiden de vlammen daaruit op. Om twaalf uur even wel kon de motorspuit der Van der Venne straat inrukken. Met het verdere blus schingsmateriaal werd nog een tijd lang gespoten. Doordien men den brand tot een ge deelte van de overkapping heeft weten te beperken, was het gevaar voor het bedrijf spoedig geweken. De stroomlevering heeft geen stoornis ondervonden. Naar de directie van den Kon. West- Indischen Maildienst verneemt, zijn de passagiers en de equipage van het op een rif van het eiland Santa Clara geloopen s.s. „Delft" buiten gevaar. Ook de post wérd gelost. Volgens een te Londen ontvangen tele gram zijn ook sleepbooten uit Panama naar de „Delft" vertrokken om hulp te verlee- nen. Honderd ton cargo is over boord ge zet. Het ongeluk is vermoedèlijk veroor zaakt door de buitengewoon sterke stroo ming. Aan den Deurlegschen weg, nabij den Kapelberg, te Roosendaal, zijn Zondag woning en stal van M. van Gaans, door onbekende oorzaak, een prooi der vlammen geworden. Van den inboedel kon zoo goed als niets gered worden. Wel kon bijtijds het vee in veiligheid worden gebracht. Ver zekering dekt grootensdeels de schade. Dinsdagavond had te Ierseke (Zeeland) een droevig ongeluk plaats. De 13-jange H, zcon van den havenmeester, reed nl. tegen den trottoirband, en kwam terecht in de ijzeren punten van een hek. Deze drongen hem in de keel, waardoor hem een zware wonde werd toegebracht. Hij werd in een nabijzijnd huis binnengedragen. Men vreest voor zijn leven. In het Zuiden van Gelderland treedt een slakkenplaag op. Vooral in de tuinderijen richten ze groote schade aan. De boeren vinden bij de bestrijding goede hulp van merels en spreeuwen, die heel wat van het ongedierte opruimen. Dinsdagavond is te Nassau-Dillenburg een auto-ongeluk gebeurd, waarvan een Neder- In het pas verschenen verslag van den Keuringsdienst voor Amsterdam lezen wij o.m. dat er worst gekeurd werd, waarin boorzuur voorkwam. De natuurlijke kleur van het vleesch, dat onze veestapel oplevert, is sommigen huis moeders niet aantrekkelijk genoeg. De vleeschverkoopers weten dit en als goede menschenkenners trachten zij aan den „smaak" van het publiek tegemoet te ko men, door en kunst-kleur aan te brengen. Soms worden die kleuren onschadelijk ge acht, er werden echter ook enkele motir sters varkenskluif en spek aangetroffen met een kunstkleur, w^lke minder onschuldig geacht moest worden. Op vrij uitgebreide schaal blijkt er ook geknoeid te worden met specerijen. Ge- kéurd werden 64 monsters mosterd en niet minder dan 34 moesten, als zijnde ondeug delijk, afgekeurd worden. Voorts werd in kaneel zand aangetroffen; een aantal mon sters zwarte peper was beschimmeld. Ook foelie en saffraan bleken gedeeltelijk met zand vermengd te zijn. Evenals in vorige rapporten, vinden wij ook thans weer de tomaten-puree vermeld; vier partijen moesten wegens metaalsmaak aan de consumptie onttrokken worden; één monster bevatte niet minder dan 77.8 pCt. water. Als een ondankbaar artikel voor de knoeiers moet blijkbaar zout aangemerkt worden; er werd geen enkele afwijking in geconstateerd. Ook thee behoeft in den regel niet met wantrouwen beschouwd te wor den. De onderzochte monsters waren in orde. Door de inwerkingtreding van het Limo- nadebesluit, worden ook de limonades aan strenge keuring onderworpen. Verschillen de afwijkingen werden geconstateerd. •Uok het speelgoed wordt door de keur meesters onderzocht. De onderzochte mon sters speelgoed waren alle voldoende. Daar speelgoed valt onder de Waren wet en de verkoop van eenige waar, die bij gebruik overeenkomstig haar bestem ming, schadelijk zou kunnen zijn voor de gezondheid, verboden is, mag electrisch speelgoed, dat direct op het gemeentelijk net kan worden Aangesloten, niet worden ver kocht. Aan degenen, die dergelijke waren ten verkoop voorhanden hadden, werd door den Keuringsdienst een bericht in dien zin gezonden. Nadien is bijna nergens meer zulk speelgoed aangetroffen. De verkoopers weten nu, dat tegen den verkoop van elec trisch speelgoed, dat op een hoogere span ning dan 25 Volt kan worden gebruikt, voortaan zal worden opgetreden. Voor'hen, die na het bovenvermelde re laas van hetgeen wij alzoo te slikken krijgen, ook nog gaarne eenige cijfers slikken, zij ver meld, dat de keurmeesters gedurende hpt afgeloopen jaar in het geheeie keuringsge- biéd 70.346 bezoeken hebben afgelegd in winkels en magazijnen, op markt en bij rond gaande wagens; zij hebben daarbij 494.920 partijen eet- en drinkwaren en andere ar tikelen, die in den zin der Warenwet als 34.827 monsters medegebracht naar het la boratorium ter fine van nader onderzoek. De twee-persoons luxe auto G 9772, die in den nacht van 13 op 14 Juni in de Beurs straat gesloten werd, is te Venlo terugge vonden. Twee onbekende personen hadden een autoin de garage van den heer L. N. ter bewaring geplaatst. Door een bericht in de dagbladen vyerd de heer N, op den diefstal te Amsterdam opmerkzaam gemaakt, en toen bleek dat merk, nummer en letter overeenkwamen met die van den gestolen auto. De politie werd in kennis gesteld, maar de personen, die de auto gedeponeerd hadden, daagden niet meer op. Zij «schijnen lont geroken te hebbel) en lieten end auto in den steek. Voordien hadden zij te Arcen reeds pogingen aangewend om den auto te verkoopen, doch slaagden door argwaan van den kooper niet. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. KRAK AT AU (uitr.) 15/6 v. Suez. VONDEL (uitr.) 15/6 v. Algiers. KON. NED. STB. MIJ. KON. W.-ï. MAILD. ADONIS 15/6 v. Messina n. Lipari. AGAMEMNON 15/6 v. Tarragona n. Va lencia. ARIADNE 14/6 v. Cadix n. Carthagena. ALPHA 15/6 v. Constantinopel n. Samos. ALKMAAR 16/6 v. Chili, l.v. Duinkerken te Rotterdam. CALYPSO 15/6 v. Hamburg n. Amst. HEBE 16/6 v. Amst. n. Rott. NEPTUNUS 15/6 v. Cadix n. Genua. OBERON 15/6 v. Algiers n. Amst. ORESTES 14/6 v. Santa Marta te La Ro- mana. POLLUX 15/6 v. Piraeus ft. Algiers. STRABO 16/6 v. Bordeaüz te Amsterdam. TELLUS 15/6 v. Malaga n. Huelva. ZEUS 15/6 v. Malaga n. Huelva. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA (thuisr.) 115/6 v, Rio Janeito. HALCYON LIJN. ROZENBURG, v. Oran n. Rotterd. pass. 15/6 Gibraltar. HOLLAND—AFRIKA LIJN. BATJAN 15/6 v. Amst. te Hamburg. BLIJDENDIJK, Rott. n. Philadelphia, pass. 16/8 Vlissingen. GAASTERDIJK 16/6 v. Rott. n. San Fran cisco via via Antw. LOCHMONAR, v/d. N. Pacifickust n. Liverpool Rott. 13/6 v. Cristobal. HOLLAND BR.-INDIE LIJN. RIDDERKERK (thuisr.) pass. 16/6 Perimi STREEFKERK 16/6 y. Br. Indië te Rotter dam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INSULINDE (uitr.) 16/6 v. Port Said. KAWI (thuisre.) 16/6 v. Port Said. PALEMBANG (thuisr.) 15/6 te Suez. TAPANOELI 16/6 v. Java, l.v. Londen, te Rotterdam. - ROTT.—Z.-AMERIKA LIJN. ALDABI (uitr.) pas. 14/6 Finisterre. ALHENA (uitr.) 15/6 te Monteviedo. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. PHRONTIS 12 %6. v. Amst. te Batavia. BUITENLANDSCHE HAVENS. AARHUUS A. 11/6 Ran, Rott. BAHIA V. 11/6 Bilbao, Hamburg. BATAVIA V: 15/6 Merton Halt. BERMUDA V. 11/6 Oliva, Colon. BREMERHAVEN A. 13/6 Elisabeth, Rott.; H.A. Nolze, idem; Rhein, Rosario. BOSTÖN V. 13/6 Cedric, Liverp. n. New York; Samaria, Liverpool. BUENOS AYRES A. 14/6 Westboroug, Rott. BUENOS AIRES V. 14/6 Schwarzwald, Hamburg naar Rosario. BUENOS AIRES V. 16/6 Monte Olivia, Hamburg. CHERBOURG V. 14/6 Andania, NewYork CURACAO A. 10/6 Scottish Maiden, Tha mes Haven; Pennsilvania, Colon. 12/6 Scottish lylusician, Hamburg. V. 9/6 Conce de Churruca, Land's End. CURACUAO V. 13/6 Rugia Pt. Cabello. DAIREN A. 15/6 Sophie Rickmers. DELAGOABAAI A. 12/6 Kioto, Rott. ELSENEUR gep. 15/6 Gothic, Jessie, Maersk, Jordaens, alle Rotterdam. FAYAL V. 11/6 Acassa, Curasao. 12/6 Scottish Minstrel, JCey West. GIBRALTAR, gep. 15/6 Trineula, Con- stanza n. Land's End v.o. GIBRALTAR gep. 15/6 Arta, Ibrail naar Rotterdam. HAMBURG A. 14/6 Waganda, W. Afrika. 15/6 Rhein. La Plata. HALIFAX A. 13/6 Caledonia, New York n. Glasgow. V. 13/6 Fennland, Antw. naar New York. HAVRE A. 12/6 Melilla Curacao. 13/6 Leoville, Rott.; Santos,. Brazilië. 14/6 Eugene Grosos, Tamatave Hubert, Para; Henri Desmarais, tankb., New Orleans; Lancastria, New York. V. 15/6 Bougainville, Rio Grande. KAAPSTAD .V. 14/6 Meiford Haü. R ott. naar Delagoabaai. KAAP VERD. EILANDEN gep. 14/6 Este, W. Afrika naar Hamburg. LA PLATA V. 14/6.Escaut, Rott. LAS PALMAS V. 15/6 Agra Marina, Rot terd. naar Buenos Ayres. LAS PALMAS V. 12/6 Wigbert, W. Afrika naar Hamburg. LISSABON V. 12/6 Pocone, Hamburg n. Londen. LOANDA V. 11/6 Ivo. Hamburg. LONDEN A, 15/6 Lancastria, New York.i MADERA V. 14/6 Santa Fe. Rio Grande n Rotterdam. MONROVIA V. 14/6 Friderun, Hamburg. MOVILLE A. 15/6 California, New York. NAGASAKI 15/6 Chili Maru, Rotterdam. NEUFAHRWASSER A. 9/6 Elsie, Zaan dam; Marie Siedler, Rott. NEWYORK A. 15/6 Olympic, Southamp ton. NEWYORK A. 13/6 Cameronia, Glasgow 14/6 Orca, Southampton; Albert Bal- lin, Hamburg; Minnewaska, Londen. NORFOLK V. 12/6 Legie, Hamburg. PORT SOUDAN V. 15/6 Tsuruga Maru, Japan n. Rotterdam. QUEBEC A. 14/6 Iskra, Rotterdam. "V. 15/6 Arnderby, Rotterdam. SAGRES gep. 15/6 Australia, Genua naar Rott.; Nicea, Alexandria n. idem. SINGAPORE V. 11/6 Cordelia, Suez. STOCKHOLM A. 10/6 Tyra Bratt, Rott. SUNDSVALL A. 9/6 Oceanie, Rott. SVOLCEAR A. 13/6 Lutetian, Rott. TARAKAN A. 11/ó'Sougro, Nagasaki. VENETIE A. 12/6 Dosina, Curacao. Onder groote belangstelling is Dinsdag te Boskoop de nationale pioenen tentoon stelling geopend, een tentoonstelling, die naar den aard van het geëxposeerde hier te lande nog niet werd gehouden. Tof dusver geschiedde de beoordeeling van cu'tuurproeven of nieuwe variëteiten van pioenen hoogstens in beperkte hoeveel heden op zgn. plantenkeuringen. Deze ten toonstelling nu toont den bezoeker de pioen in een overweldigende boeveelheid en in een verscheidenheid van tinten, afmeting en groeiwijze, welke iederen bezoeker ver baasd zullen doen staan. Er is een tijd geweest, waarin de pioen als een zgn. boerenbloem werd beschouwd. Niet alleen hier, doch ook in het buiten land. In de Ver. Staten is indertijd de pioen ook aan de vergetelheid ontrukt, ze ver kreeg naast andere, eveneens „oldfashioned flowers" een eereplaats in den bloementuin en is door de American Pecmy Society in de pioen de populaire snijbloem geworden, welke o. a. bij de herdenking van de jaar- lijksche Memorial Day in ettelijke millioen en exemplaren gebezigd wordt. Welnu een der doelpunten van deze 1 tentoonstelling is ook om bij de Nederland sche bevolking de pioen ingang te doen vinden. De tentoonstelling blijft geopend tot en met Vrijdag en wordt gehouden aan de Rozenlaan naast de Tuinbouwschool. Men seint ons uit Boskoop: Wegens enorme belangstelling wordt de' Pioenententoonstelling te Boskoop verlengd tot en met Zaterdag 19 Juni. AMSTERDAM, 16 Juni. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 282 vette kalveren, le kw. 7383 ct., 2e kw. 6476 ct., 3e kw. 5262 ct. per Kg. levend ge wicht; 104 nuchtere kalveren f 916; 575 varkens: Hollandsche Overz. en Geldersche le kw. vleeschvarkens 100101 ct., vettt varkens 96—98 ct. en enkele prima bovei noteering, per Kg. slachtgewicht. BOVENKARSPEL (Station), 15 Juni, Aardappelen Ninetyfold f 3.50—4, Schot- sche f330—4.30, Kleine f 1.60—230 per baal. Aanvoer 12080 baal. le Bloemkool f 6 13.80, 2e idem f 46.80, 3e idem f 130 3.70 per 100 stuks. Aanvoer 23770 stuks. ELST (Bet.), 15 Juni. Fruit (Veiling V.V. O.B.) Meikersen 1ste soort 4056 ct., Roo- de kersen 2637 ct., Duitsche kersen 71 77 ct., aardbeien 1ste soort 2425 ct., 2e éoort 1222 ct., Kruisbessen 1011 ct„ per Kg. GRONINGEN, 15 Juni. Eieren f3.75- 4.12% voor den groothandel, per 100 stuks, f. 1.10 voor den kleinhandel per 20 stuks. RIJSSEN, 15 Juni. Veemarkt. Aange voerd waren 32 vette koeien, f 0.701.25 per Kg. 55 neurende f 170380; 69 guste f 135—240; 30 pinken f 75—160; 25 kalve ren f30110; 15 stieren f55210. TIEL, 15 Juni. Fruit. (Veiling Tiél en Omstreken). Eng. kersen le soort 3338 ct 2e soort 2025 ct., Duitsche kersen le soorl 7079 ct., rood 3035 ct., alles per Kg. (Veiling Ons Belang). Aardbeien lc soort 3235 ct., 2e soort 20 ct., Eng. kersen 3942 ct., Meikersen 64 ct., alles per Kg. AMSTERDAM, 16 Juni. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Aardappelen. Zeeuw- sche Bonten f 34, id. Blauwen f 34, roodstar f4.75-;-5, per Hl.; Westl. muizen f9.5011, id. kleine muizen f9.5010, zomer Malta f 1819 per 100 Kg.; Andij ker blauwen f2 per Hl.; Andijker muizen f 8.608.80 idem kleine muizen f 530 530, Langedijker muizen f910 per 10C Kg.; Hillegommer zandaardappelen f 7.50, Friesche borgers f 3325, id. roodstar f 4.75 5.00, id. roodbonten f 4.504.75 per Hl. ALPHEN ad. RIJN, 16 Juni 1926. N.V. Tuinbiu wveiling „Alphen aan den Rijn''. Postelein 912. Nieuwe aardappelen 15, per 100 K.G. Rabarger 50. Peen 9 14 per 100 bos. Korpsla 1.201.70. Kom kommers 1213. Bloemkool I, 1018, id. II, 46 per 100 stuks. Aardbeien 25— 27 per 100 pond. TER AAR, 15 Juni. Veilincbericht van de R. K. Tuindersvereeniging „God rij met Ons". Peulen jong 1.93, Peulen I 0.95 Peulen II 0.80,. Doperwten I 1,%, Tuin- boonen 235, capdoppers 1.75 alles per TER AAR, 15 Juni 1926. Peulen jong 1.76; 1325 zakken Peulen I 0.77; id. L 0.66; id. A 0.65; 354 zak doperwten I 188; capdop 1.67; Tuinboonen 2.12; Snijboonen I 8.40, alles per zak; Peen 14 ct. per bos; Aarbeien van 0. 35 tot 1.30 per 5 pond; Postelein 13.per 100 KG. Bloemkool I 8-11; id. II 26. BODEGRAVEN, 16 Jan. 1926. Kaas. Aan gevoerd 660 p.; eerste kwaliteit 4852< tweede kwaliteit 4246; zwaardere Rijks- merk 5055, met Rijksmerk 45—49; Handel flauw. GOUDA; 17 Juni 1926. Veemarkt» Aangevoerd in totaal 2338 stuks, waarvan 82 vette varkens. Prijzen van 40 ct. tot 42 ct. per V* K.G.; 735 magere varkens, prij zen van 3550 per stuk; 1324 Biggel prijzen 2030; 15 Runderen 300400. 48 Nuchtere Kalveren 610; 7 Graskal veren 1420; -121 Lammeren 12—18; 5 Bokken en Geiten 520, per stuk. Handel vette Varkens vlug; magere Var kens vlug; Biggen matig; Runderen matig; Nuchtere Kalveren matig; Graskalvcren. matig; Lammeren matig; Bokken cn Gei ten matig. IJMUIDEN, 15 Juni. In de week van 8 tot en met 14 Juni werd door 2 Britsche- 9 Duitsche- en 55 Nederlandsche stoomtrei- lers 1 Duitsche motorkotter 19 zeillog- gers 2 zeil- en 78 motorkustvaartuigen als mede 7 open booten tezamen 552.850 kilo gram treilvisch ter waarde van f 141.737 aan geveerd. Van de beugvisscherij arriveerden deze week geen schepen aan den afslag. Vat. de Yslandvisscherij arriveerden 3 Nederland sche stoomtreilers met een aanvoer van 77. 600 kilogram visch, waarvan de opbrengst f 15394 bedroeg. Door één zeillogger (uit Katwijk) werd van de haringvisscherij 9990 kilogram haring aangevoerd met een op brengst van f 1572. De 72 van elders aange voerde consigmatiezendingen brachten bi; verkobp f 11.261 op. De totaal-omzet bedroeg deze week f 169. 964 tegen f 201.759 in de daaraan voorafgaande .week. KRALINGSCHEVEER, 15 Juni. Ter markt aangevoerd 4 gr. zomerzalmen f 23, 47 kl. idem f U0-1.90 per kg. ENKHUIZEN, 15 Juni. Heden kwamen hier 90 vaartuigen binnen met 50535 kg. nettenansjovis per vaartuig. Totaal 14.397 kg. Marktprijs 4143% ct. per kg. IJMUIDEN, 15 Juni. Heden waren aan den Rijksvischafslag 7 stoomtreilers en 1 logger. De prijzen waren als volgtTarbot f 0.900.70, tongen f 2.801.70 per kg. griet f 3718, gr. schol f 28, md. schol f 28» zetschol f 3319, kl. schol f 17.5013. f 9.50 3.70, scharren f 7302.50 'per 50 kg. roggen f 2013 per hoop vleet f 230 per stuk pietterman en poon f 144, gr. schel- visch f 4241, md. schelvisch f 3027, k.md. schelvisch f 1613.50, kl. schelvisch f 10%8, f 10307 per 50 kg. kabeljauw f 37 per 125 kg.gr. gullen f 13—12.50, kL gullen f 7.503.40, wijting f 4.903.40 per 50 50 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7