Belastingplannen. I m Voornaamste Nieuws Het Gesticht voor Vrouwelijke Krankzinnigen te NoordwUkerhont. V erkeersongevallên. Plaatselijk Nieuws. Vrijdag 18 Juni 1926* 50ste Jaargang No. 16278 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Algemeene vergadering der A. N. V. V. mMMm t Na de officieële ontvangst ten Raadhuize te Zandvoort, werd het talrijke gezelschap vóór het Stadhuis gekiekt. Het teest der H. Kindsheid, dat Woensdag j.l. te Hillegom, onder fraai weder luisterrijk gevierd werd. Het tragische ongeluk aan de Jan Gijzen Vaart. in dit nummer. 9 Koningstraat 10 Haarlem. HET EUCHARISTISCH TRIDUÜM VOOR ZIEKEN TE BLOEMENDAAL. Be abonnementsprijs bedraagt voor Per week f 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. BP contract belangrijke korting Advertenticn 35 cents pet regel Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeehng, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 1-4 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel mee 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Oftflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f Wfj bi; een ongeval met fOCll 0 bij verlies van een hand. f IOC bij verlies van een FCD t tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 verlies van beide armen, beide bcenen of beide oogen: wUdoodelijken afloop: tdu, een voet of een oog: duim of wijsvinger: bij 'n breuk van f ƒ,0 m bij verlies v. een IxU' at been of arm: andere vinger. We kunnen geen courant meer in handen nemen, of iederen dag.weer aan lezen wij van bezwaren door betrokkenen ingediend tegen het voorgestelde wetsontwerp, de wecldeverteringsbelasting. Nu is dit een gewoon verschijnsel: wie met een nieuwe belasting bedreigd wordt, roert zich en tracht daaraan te ontkomen. En zeker in dezen tijd, nu handel en ne ring maar niet over het doode punt der malaise kunnen heenkomen, valt iedere be lemmering van den omzet dubbel zwaar te dragen. Over die zoogenaamde weeldebelasting willen wij het echter heden niet hebben,- er zal nog gelegenheid te over zijn om daar over het een en ander te zeggen, 't Is im mers niet onwaarschijnlijk, dat, na de tal rijke wijzigingen en omwerkingen van het oorspronkelijke ontwerp nog weer nieuwe veranderingen komen. Waarop wij heden willen wijzen is het plan van Minister de Geer om in de be- lastingontwerpen van zijn voorganger een belangrijke wijziging te brengen. Zooals men weet omvat het plan een reeks wets wijzigingen en de instelling van een nieuwe belasting. De zes ontwerpen willen n.m. de successiebelasting en de personeele belas ting benevens de opcenten op den suiker accijns verminderen; de verdedigingsbelas ting II voor de helft afschaffen en een nieuwe (verhoogde) zegelbelasting en een weeldêverteringsbelasting invoeren. De ontwerpen houden met elkander ver band. In het oorspronkelijk plan van minister Colijn was voorgesteld de Verdedigingsbe- lasling II te halveeren en een vermindering van de opcenten voor het Leeningsfonds bij de Rijksinkomstenbelasting in te voeren. Deze laatste .wijziging zou vooral de kinder rijke gezinnen ten goede komen en ze had onze sympathie. Later heeft minister Colijn zijn opzet weer gewijzigd, door voor te stel len de geheele verdcdigingsbelasting II af te schaffen en de vermindering van lasten bij de Rijksinkomstenbelasting weer aan merkelijk terug te brengen. Dat leek veel minder sympathiek. Nu stelt minister de Geer voor om eveneens de Verdedigingsbelasting I! te halveeren, de Rijksinkomslenbelasting ongerept te laten en daarvoor de Personeele belasting te verlagen. Deze wijziging kan ons maar weinig beko- ffcn, vooral gezien in het verband van de z®s belastingontwerpen. Het doel van liet geheele plan is vermindering en betere verdeeling van belastingdruk te brengen. Voor het geheele economische leven zou het meest afdoende zijn alle beschikbare mid delen te gebruiken voor aflossing van staats schuld en zoodoende het veel te hoog bud get, het onverantwoordelijk hooge peil van onze Staatsinkomsten- en uitgaven naar beneden te drukken. Minister de Geer durft dit radicale middel echter niet aan. Daar- voor zou noodig zijn de opcenten voor het Leeningsfonds een tijd lang nog in volle maat te blijven heffen, tot het overschot zooveel millioen had opgeleverd, dat de crisisleeningen konden worden afgelost. Minister de Geer kiest echter een meer ge leidelijken weg op het voetspoor van zijn voorganger en gebruikt het nu reeds bestaan de overschot om verschillende opcenten ten bate van het Leeningfonds te verminderen. Zoo wil hij den algemeenen druk al dadelijk verlichten. Aannemende, dat de hoogte der huidige belastingen hoe eer hoe liever moet wor den verminderd, klemt de vraag: welke be- lastingen komen voor deze vermindering het eerst in aanmerking en in welke mate? Met afschaffing, of. zooals nu wordt voorge steld, halveering der Verdedigingsbelasting II worden voornamelijk de hoogere inko mens gebaat. Zelfs de midden-inkomens van drie tot achtduizend gulden zullen daardoor slechts eenige tientallen guldens verlichting krijgen. Daarnaast stond als compensatie in het oorspronkelijke plan sterke wermin- dering der Rijksinkomstenbelasting, voor namelijk ten bate der groote gezinnen. Deze laatste vermindering is nu weer doof minister de Geer weggenomen en vervangen door een voorstel tot verlaging der opcen ten'op de personeele belasting. De minister betoogt wel, dal daarmee de lagere inko mens ook zijn gebaat, maar klemmend is deze redeneering niet. Men behoef' geen belastingspecialist te zijn, om te weten, dat met verlaging der Rijksinkomstenbelasting de lagere inkomens veel meer en w veel grooter omvang zijn gebaat dan door verla ging van het personeel. En toch zijn het juist die lagere inkomens en de kinderrijke gezinnen, die allereerst in aanmerking ko men voor vermindering van belastingdruk. De voornaamste reden, waarom minister de Geer tot de verandering besloten heeft is, dat hij vreest voor ontwrichting der gemeenlefinan-iën. Men weet, dat de ge meenten sedert eenige jaren de bevoegd heid hebben om naast een eigen evenredige heffing opcenten op de Rijksinkomstenbe lasting le heffen Dadelijk na het publicee- ren van de belastingplannen van den heer Coliin hebben wij er op gewezen, dat, hoe sympathiek ons de voorgestelde ver laging der Inkomstenbelasting was. deze moeilijkheid niet uit het oog mocht «vorden verloren. Minister de Geer heeft ze gezien engaat er voor uit den weg. Dat is het andere uiterste. Bij beide ministers ligt de f<yit .hier, dat zij bij hun hervormingswerk een der allervoornaamste dingen niet aan durven n.m, een betere regeling der verhou ding van Rijks- en gemeentebelastingen. Ja ren en .jaren wordt de behoefte daaraan nu al gevoeld; de regeling wordt telkens be loofd, maar, wanneer zij eenmaal in een Troonrede is voorgeschreven, hoort men er een heele regeeringsperiodë lang verder niets van. Aan het voortbestaan van die wanverhouding zal dan ook nu weer de zoo zeer gewcnschte verlaging der Rijksiukom- stenbelasting moeten worden opgeofferd, tenzij de. Kamer hier krachtig stelling neemt en een uitweg weet aan le geven. De voorzitter der A. N. V. V., prof. M. W. F. Treub opent te half negen de vergadering. Punt 1 en 2 der agenda worden goedge keurd. Punt 3. Goedkeuring van het geldelijk be heer over^ 1925 jokt eenige bcsprekine uit. Dc heer M. Kropveld, voorzitter commissie' van rapporteurs van financiën geeft een uit eenzetting van den aard der vereeniging. Het huidige tekort beloopt 10 mille. Gaan we zoo door, dan zal het tekort grooter worden. Zouden de gemeenten niet wat kunnen doen? Van particulier initiatief is zoo weinig te ver wachten. Rijk en gemeenten kunnen wat doen in het besef van het groote belang der vereeniging, om te komen tot een sterkere organisatie. De voorzitter stelt voor den penningmees ter décharge te geven van zijn beheer over 1925. Er wordt een commissie benoemd tot het nazien van de rekening en verantwoording over het jaar 1926. Dc afd. Utrecht stelt voor dc Alg. Ver eeniging te maken tot een krachtige, lande lijke organisatie. In principe voelt men veel voor dit voorstel. Hoe is 't dan mogelijk, dat er niet meer animo is? De verschillende ver- ecnigingen zijn los verspreid over 't heele land, zonder eenigen samenhang. Daarom zijn de financiën in de war. Utrecht meent nu. dat 't op den weg van 't Hoofdbestuur ligt te komen tot een landelijke organisatie, wat ten gevolge zal hebben, dat de middelen rui mer zullen vloeien en de populariteit zal toe nemen. Vreemdelingenverkeer wordt over 't algemeen als iets minderwaardigs aange zien. Het moot komen van de massa. Met 't oog op de feesten der Olympische spelen is t noodig, dat hieraan zoo spoedig moge lijk worde gewerkt. De voorzitter ondersteunt de besprekin gen cn leest een ingekomen bericht voor van den heer Krayenhoff. dié door ziekte verhin derd is de vergadering bij te wonen. De voor zitter stelt voor den heer K. een telegram te zenden en hem spoedige genezing toe te wenschen. De afgevaardigde van Zierikzee onder steunt het voorstel Utrecht, Is de groote re clame we! 't juiste middel? Er worden groote massa's drukwerk verspreid, wat niet in ver houding tot het vermeerderen van het bezoek staat. Al die annonce's, die niemand leest, bevorderen niet bet doel. De heer van Deventer licht toe de werking van een nationalen bond. De vereeniging kan niet populair worden, omdat zij op die manier het terrein betreedt der plaatselijke vereeniging. Hare werking ligt meer op bui- tenlandsch terrein. Vergeleken met het bui tenland, maken wij een bescheiden reclame. Dat in Amerika en Er.geiand reclame wordt gemaakt, is vanzelf sprekend. Frankrijk en België en tot voor kort Duitschland komen niet hierheen. Dat is 'n valuta-kwestie. Wij kunnen verder den steun der advertenties niet ontberen. Liefst voerde spr. de reclame zoo, dat elk land werd bereikt. De voorzitter zet uiteen, wat het bureau onder leiding van den ijverigen directeur hier en in buitenland tot stand brengt. Daarvoor kunnen wij den heer v. Deventer niet dank baar genoeg zijn (applaus). Van de zijde der regeering ontvangen wij weinig medewerking. Zij is buitengewoon kortzichtig en ziet niet het algeroeene en financieele belang der schatkist dat door 't vreemdelingen-verkeer wordt bevorderd. De cost gaat voor de baet uit. Dat ziel de regeering niet in. We moeien maai eenvoudig 'n wanhoops politiek voerten en als er geen geld meer is, ons tot de Régeering wenden. Dan zou de Regeering schrikken, zooveel is er noodig. Ook bij»gemeenebesturen bestaat die kort zichtigheid. Dit geldt niet voor Zandvoort In de derde plaats geldt dit voor de mid denstands vereenigingen, in de vierde plaats oe K v K. In mijn rede van gisteren heb ik de beteekenis van Vreemdelingenverkeer uit eengezet; den vreemdeling doen zien, wat Nederland op velerlei éebied kan toonen. Ons land is meer dan cenig ander land be trokken in internationaal verkeer èn iaterna- tionalen handel. Onze beteekenis in wereldhandel en we reldverkeer is niet gering en welke ellende zou hel brengen wanneer die op aanmerke lijke wijze verminderden.. Hat is een alge meen landsbelang, dat ingezien wordt, dat hier een zaak van algemeen nut wordt be handeld. Het voorst el-Utrecht heb ik aangehoord. Het lijkt mij praematuur. Het contact tus- schen aléemeene en plaatselijke vereenigin gen kan inniger zijn. De plaatselijke ver eenigingen moeten de overtuiging krijgen, dat het hun belang is. de algemeenc ver eeniging te steunen. De plaatselijke vereeni- ging dient haar taak te begrijpen cn den vreemdeling naar zijn geaardheid (kunst, natuur] te leiden en voor te lichten. De nau were samenwerking is een der voornaamste punten, welke heden behandeld worden. j De heer Van Hoogstraten Baarn. deelt 1 mede, dat in de locale vereeniging ooge- merkt is. dat bet contact te los is. Welke middelen kunnen dienen tot lp2" vordering der betere samenwerking? Mer verstaat elkaar niet, er bestaat concurren- tievrees. Baam beeft beproefd in baar kort bestaan de gewestelijke vereenigingen bij elkaar te brengen. Daarin ziet spr. een gioot» belang, 't Gooi, de Achterhoek, Twen^j te hebben één belf«ié. Laten we dus ons zelf helpen. Dan hebben we echter nipt het contact met de Alg. Vereeniging. Zou 't niet gewenscht ziin. dat het hoofdbestuur con tact zocht met den vertegenwoordiger der gewestelijke vereeniging. de K. v. K. enz. Van boven af moet de impulsie komen om dit verband te verkrijgen De voorzitter merkt on. dat er reeds een provinciaal verband is. Het idee van gewes telijke propagandisten is nieuw. Hèt bestuur zal het voorstel van Baarn gaarne nader hestudeeren. De heer Eggens, Zuidlaren, acht geweste lijke en provinciale vertegenwoordiging voor Drente zeer gewenscht. Van de plaatselijke vereenigingen zijn er slechts drie bii de al gemeen, e aangesloten. De heer Zeilen, van Bergen, ziel meer heil in gewestelijke dan in provinciale. Baarn geeft een goed voorbeeld. Gooi- en Eem- land ziin daar gecombineerd. De heer Wesseling, Oosterbeek. deelt mede. dat in de provinciale, Geldersche ver eeniging de afzonderlijke deelen der pro vincie met gelijkloopenide belangen zijn ver tegenwoordigd. De heer Mulder, Vlissingen, is voorstander van gewestelijke organisatie. De heer Hoogstraten licht toe hoe hij zich een gewestelijken propagandist denkt. De voorzitter meent, dat uit de gedach- tenwisseling is gebleken, dat het voorstel- Ütrecht geslaagd is. De denkbeelden zullen nader door het Hoofdbestuur worden uitge werkt, om dan het volgend iaar met qen voorstel te komen. De heer Op ten Noort. Utrecht kan zich niet met het voorstel van den voorzitter vereenigen. Spr. is van meening, dat on middellijk moet begbnnen worden. Men komt anders stellig te laat voor de Olympische spelen in 1928 (applaus). De instemcing be wijst dat er periculum in mora is. en men tot direct practiscb resultaat moet zien te komen. De voorzitter merkt op. dat Utrecht niet zeer overtuigd is van de diligentic van da- gelijksch en algemeen bestuur. Spr. geeft gaarne de verzekering, dat het voorstel in ernst zal worden overwogen. (Geroep om een buitengewone algemeene vergaderingl. De voorzitter wil dit onder voorbehoud toezeggen. Aan de orde is thans punt 7: bespreking van dc ..Kurtaxe", in te leiden door mr. Judell in Bergen aan Zee. De heer Dorsman van Noordwijk is van meening, dat de Kur-taxe. waar elk Neder lander den buik vol heef! van belas ting betalen, voor den vreemdeling onaan genaam is. Duitsche gasten zoeken onze badplaatsen op, juist omBat er geen kur taxe is. De heer Versteegen, Nunspeet. merkt op, dat Nunspeet een kur-taxe heeft gehad. De belasting zal zeer onpopulair worden. De voorzitter van Horecaf sluit zich bii de vo rige sprekers aan. De afgevaardigde van Oosterbeek merkt op. dat sinds acht iaar de kur-taxe in O. bestaat. Deze beloopt weinig (25 cent voor den duur van 't verblijf) en 'jjrengt 300. per iaar op. De voorzitter zegt. dat bij tusscher. de partijen in staat. Men kan een kur-taxe in stellen, die afschrikkend werkt. De op brengst der belasting kan ten goede komen aan den vreemdeling. Op dit punt is spr. niet geheel gerust. De beste kur-taxe is die, welke wordt vastgesteld in overleg met de hoteliers en de plaatselijke vereenigin gen. Spr. is niet gekant tegen het benoe men van een commissie. De minister zal zich niet laten gelegen liggen aan actie dezerzijds inzake de weelde-belasfing. Die zal wel sterker argumenten hebben. Er is velschil van rtieening onder belanghebben den. Verschillende sprekers voeren nog het woord over deze kwestie, die een leven dige discussie uitlokt. De voorzitter neemt het' voorstel van Bergen over: een commissie te benoemen, die zal hebben te onderzoeken een kur- taxe in te stellen, zonder dat 't vreemde- lirgenbezoek wordt geschaad. Door op staan wordt stemming gehouden (49 voor 28 tegen). Het voorstel van mr. Judell wordt aangenomen. Hierna wordt behandeld punt 8: propa ganda voor de Olympische Spelen in 1928. De. heer van Deventer licht dit punt toe. Hij acht de Olympische Spelen een krach tige propaganda voor ons land. De voorzitter deelt mede. dat de uitslag der stemming voor drie leden van het Hoofdbestuur aanwijst, dat met volstrekte meerderheid zijn gekozen de hceren Steffe- laar. Ariens en Ubachs, resp. met 77, 65 cn 68 stemmen. De heer van Deventer zet zijne bespre kingen voort: mededeelingen betreffende het nieuwe orgaan der A. N. V. V. „Het Toerisme". Hij vraagt den steun van alle aangsloten vereenigingen voor deze uitgave. Spreker gaat dan over tot het geven van inlichtingen omtrent de werkzaamheden van het bureau der A. N. V. V. over het afge- 'oopen iaar (punt U der agenda). De voorzitter dank! den heer van Deven ter voor zijne zeer belangrijke mededee lingen. Dc heer Buwalda zegt omtrent het nieu we orgaan, dat het mooi is. fraai uitgevoerd maar.... te duur, De heer Wegerif (Apeldoorn) stelt voor een pracht-album te doen samenstellen, met medewerking van plaatselijken mid denstand en gemeentebestuur, den handel, K. v. K. Dan zal iets grootscli bereikt wor den. Het album moet 1 Juli 1927 gereed zijn een en ander ter voorbereiding van de Olympische Spelen. De heer v. Deventer zegt, dat de woor den van den vorigen spreker hem uit het hart zijn gegrepen. Er is reeds voor dit doel een particuliere commissie gevormd. De uitgave zal plaatsvinden met steun der verschillende door den heer Wegerif reeds genoemde veeenigingen en zal ons geheele land representeeren. De heer Jordens stelt voor, bij de Ned. 1 Spoorwegen op goedkoope rondreisbiijel- ien aan te dringen, zoods dat in België al jaren is ingevoerd, vooral in het Olympiade iaar van groot belang. Over het nieuwe Orgaan der A. N. V. V. wordt door den voorzitter en den uitgever, den heer Moorman, toelichting gegeven. Thans moet worden vastgesteld, waar de volgende vergadering zal worden gehouden. De heer Jordens pleit voor het Oosten van het land en wel Deventer. Naast De venter komt ook Breda in aanmerking. Deventer wordt gekozen. Bii de Rondvraag vraagt de voorzitter van Horecaf of het mogelijk is, dat Hore caf in samenwerking met V V. V. ageert tegen de weeldebelasting. Spr. acht de kur-taxe bij den lagen frankenstand ongewenscht. Na het déjeuner, dat in Pavilion Riche plaats vond. begaven de congressisten zich Per tram naar Haarlem, waar te half vier de officieele receptie ten stadhuize plaats vond. Oiiicieele ontvangst ten .Stadhuize. Om half vier werden de gasten ontvan gen in de hal van het Raadhuis, waar zii werden toegesproken floor den wn. burge meester van Haarlem, Mr. M. Slingenberg, die met de wethouders en verschillende raadsleden recipieerde. De wn. burgemees ter vond het een buitengewoon aangename taak de afgevaardigden in den korten tijd dat zij te Haarlem toefden, te mogen ontvangen. Al is uw verblijf kort, onze be- langstelling in uw streven is groot. Dit streven is ons land bekend te maken aan de vreemdelingen om hun onze cultuur, kennis en beschaving te leeren kennen. In dit verband herinnerde spr. er aan. dat Haarlem is een der oudste steden van ons lend, waar de cultuur immer op intense wijze is beoefend. Spr. noemt het Frans Halsmuseum en de zaal. waarin de dames en heeren staan, de zaal van Groot Floris V, die terugwijst op een geschiedenis van 7 eeuwen. Daarom is het een groote vreugde de dames en heeren hier te zien. Herinne rend aan den financieelen toestand der vereeniging sprak de heer Slingenberg den wensch uit. dat deze weldra moge verbe teren en de vereeniging zich dan zal kun nen wijden aan het nastreven van haar doel. (Applaus). Nadat een dronk champagne gewijd was aan Haarlem, antwoordde de heer Mr. Treub, die het een gr.oote eer voor de ver eeniging vond. dat het gemeentebstuur haar had willen ontvangen. Hij beaamde, dat Haarlem een der mooiste steden van Ne derland is met een heerlüke omgeving, dat Haarlem'^ geschiedenis mooi is en ziin cultuur van groote beteekenis. Onderstrepende wat de heer Slingenberg over de financiën zeide meerde hij daarin de bereidwilligheid van Haarlem te beluisteren om te helpen. Spr. bracht dank voor de ontvangst. Hierna bezichtigden de afgevaardigden het stadhuis; in de oude raadszaal werden ververschingen rondgediend. Na het bezoek aan het Stadhuis begaven de congressisten zich in auto's naar Velse- rend, waar het medelid, de heer Meijer, een tea aanbood en de ruïne van Brederode werd bezichtigd. Te half acht vereenigden de gasten zich in hotel „Groot Badhuis," waar het officieele diner plaats zou vinden. Aanwezig waren o.m.: Voorzitter van A.N.V.V., prof Treub, burgemeester van Alphen, Jbr. Mr. Dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin, Mr. Slingenberg, waarn. bur gemeester van Haarlem, de heer Heringa, chef van de afd. Handel van 't departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, die allen het woord voerden. Te half elf zou met het vuurwerk op het Strand worden begonnen. Op het terras van hotel „Groot Badhuis" had zich een groot getal belangstellenden opgesteld. Op het Strand stonden duizenden menschen. Aan de openstaande ramen der omliggen de huizen groepen kijkgragen. Het vuurwerk was eenvoudig prachtig. Jammer alleen, dat de wind landwaarts was, zoodat vonken en rook de talrijke toeschou wers hinderden. Tot laat in den avond heerschte er een prettige drukte in Zandvoort. Ook uit de omgeving waren duizenden gekomen, om dit niet alledaagsche schouwspel te kunnen gadeslaan. Dc begrafenis van Piet de Boer. Hedenmorgen werd Piet de Boer, die Dins dag j.l. op droevige wijze door verdrinking om bet leven kwam, onder zeer groote be langstelling begraven. Om acht uur werd in dc parochiekerk van oud-Schoten een stille Heilige Mis opgedra gen, waaronder alle leerlingen der St. Bavo- school ter H. Tafel naderden. De plechtige Requiem-mis werd bijgewoond door de klas- genooten van Piet, die eveneens allen de H. Communie ontvingen. Veie belangstellenden vulden de kerk. Na de H. Mis had de teraarde bestelling plaats. Een groot aantal kransen dekten de lijkbaar, o.m. van de misdienaars, zijn school kameraadjes, zijn beide zusjes, dc buren enz. De misdienaars droegen hun makkertje naar zijn laatste rustplaats. De zwaar beproefde ouders mochten dezer dagen zeer veel blijken van belangstelling en deelneming ontvangen. Ook de burgemees ter. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, kwam persoonlijk zijn deelneming aan de ouders betuigen, en sprak woorden van opwekking en vertrouwen, wat bijzonder op prijs werd gesteld. Eveneens werden de ouders en fa milieleden gecondoleerd door het hoofd der school en de onderwijzers, den inspecteur van politie en nog vele anderen: zelfs per sonen den ouders geheel onbekend, kwamen hun deelname betuigen met het plotselinge, zware verlies. Alle bezoekers waren diep onder den in druk, als zij den lieven kleinen doode met zijn blonden krullebol, in de smettelooze kleeding en met een glimlach op het ge zichtje, in de kist zagen, die omringd was met bloemen en waslicht, en als de moeder telkens weenend herhaalde dat Pietje nu in den hemel was. Civielbesltmrder benoemd fn Znid-Atjeh. De gevolgen voor Engelands invoerverbod voor vleesch. De Rijksmiddelen. Afwachtende houding tegenover de fc-_ gelscbe maatregelen tegen het mond- en klauwzeer. Bijzonderheden omtrent het drama op de Wannsee. De Rnssische geldzendingen in bet Engel- sche Lagerhuis besproken. Nederland richt een nota aan Mexico in zake de petroleum- en grondeigendons- rechten. Spoorwegongeluk in Pennsylvanië. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 7g3. Stilstand, OPTICIENS - FABRIKANTEN J. J. WEBER ZOON Licht op. De lantaarns moeten morgei worden opgestoken om 9.53. De drie dagen van het Eucharistisch Triduum voor zieken te Bioemendaal zijn als 't ware „omgevlogen". De heerlijke uren behooren weer tot het verleden Men kon het den zieken aanzien, dat ze slechts noode en met weemoed afscheid namen van hun sympalhieken gastheei, var de vriendelijke parochianen van Bioemen daal, kortom van allen van wie zij in dc Triduumdagen zooveel bewijzen van op rechte hartelijkheid hadden mogen onder vinden. Maar bij dit onwillekeurig gevoel van weemoed was er toch veel meer plaats voor groote dankbaarheid voor het genotene en iedere patiënt heeft zeker de schoonste en meest verhevene gedachten aan het Eucha ristisch Liefdefeest medegenomen, gedach ten, die zij in hun hart bewaren en zullen bliiven overdenken, waardoor zij in hun dik wijls ernstig en smartelijk lijden de hoven- natuurlijke kracht zullen vinden om sterk te blijven ondanks alle leed. Ontroerend was de afscheidsplechtigheid, het laatste plechtig Lof. Nog met meer aan drang, nog met meer vuur, als 't mogelijk ware, baden en smeekten de kranken tot Jezus, die hen, ieder afzonderlijk, Zijn God- deliiken Zegen kwam schenken. Menig oog vulde zich met tranen en ont roering was op ieders gelaat zichtbaar. Van op'echt gemeende hartelijkheid en toegenegenheid getuigde het afscheidswoord van pastoor Willenborg. Met de hem eigene vurigheid en levendig enthousiasme spoorde Zijneerw. „Zijn dier bare zieken,"' aan, het ontvangene en ge notene. de schoone gedachten en gevoelens van het Triduum in hun harten te bewaren om dat alles, wanneer ze weer naar bun woning zouden zijn teruggekeerd, op hun ziekbed te overdenken en zich de vriende lijke lessen te gedenken, die hun in de Triduumdagen waren gegeven. Ten slofte dankte pastoor Willenborg allen, die hun spontane medewerking had den gegeven om de zieken zoo liefderijk te ontvangen en te verzorgen. Als aandenken ontving elke patiënt nog een fleschje gezegenden wijn en gezegende olie. Daarmede was de plechtigheid ten einde. Het Triduum was afgeloopen. De auto's, welwillend door parochianen en vrienden der zieken beschikbaar gesteld, kwampn weer voor en uitgeleide gedaan door de verpleegsters en kennissen, werden de zieken naar buiten gebracht. Het afscheid was zoo hartelijk mpgelijk. Moge dit succes van het eerste Triduum het voorteeken zijn van het welslagen var het tweede Triduum," dat dc volgende week gehouden zal worden. Zooals reeds gemeld zijn er plannen om te Noordwijkerhout in de nabijheid van hel reeds bestaande St. Bavo-gesticht, een krankzinnigengesticht te bouwen voor R.K. vrouwelijke patiënten. Het zal heeten „St. Mariagesticht". Door de congregatie, die de leiding op zicb zal nemen, is aiangekocht een terrein groot ongeveer 36 Hectaren. Tot Geneesheer-directeur is benoemd d* heer C. E. Versélewel de Witt Hamer. TE IJMUIDEN, Gistermorgen had, op den hoek Carolina- straatAdrianastraat een botsing plaats fusschen een autobus, voor den dienst IJmuiden—Haarlem, van de firma S., en een Ford-vrachtauto. Beide auto's hadden ma- terieële schade, persoonlijke ongelukken I kwamen er niet bij voor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1