Sport- en Wedstrijden WATERSPORT. dammen. NIEUWE HAARL. COURANT Vierde Blad Zaterdag 19 Juni 1926 CRICKET. CRÏCKET-OVERZICHT. De Flamingo's naar Engeland. HAARL. CRICKETBOND. Overzicht. LAWNTENNIS. De competitie. MOTORSPORT. Snelheidswedstrijden in Drenthe Zwemver. „Schoolslag". Haarl. Krachtsportvereeniging Haarlem. BILJARTEN. VOETBAL N. V. B. „The Yellow Black Boys" en haar nieuw terrein. R. K. Sportvereeniging „The Yellow Black Boys". R. K. V. V. „Zwaluwen". Z. V. V. „Zandvoort". ATHLETIEK VOOR ONZE VOETBALLERS, DUIVENSPORT. r Postduivenvereniging „de Reisduif". GEMENGD NIEUWS. Vechtpartij aan boord van een schip. Een vervaardiger van valsche Rijwielplaatjes. Het Rotterdamsch gemeente raadslid Coremans uit de raadsziting verwijderd. Dwaze fantasie. Inbraak in het hulppostkantoov te Nuenen. KERK EN SCHOOL. Om de School in de Missie. LANDBOUW EN V1SSCHERIJ. Nog 3800 üeebeslcfgen met Mond' en Klauwzeer besmet. PROGRAMMA VOOR ZONDAG le klasse. H. C. C—V. R. A. V. 0. C.Rood-en-Wit (terrein R. en W.) QuickHaarlem. V. V. V—H. D. V. S, Ajax— St. C. C. P. W.Hilversum. 2de klasse A. AlbionR. C. H. Haarlem 2A. C. C. V. R. A. 2— R. en W. 2. Bij den jubileumwedstrijd van Rood en Wit tegen haar Veteranen was er Zondag jj. nog heel wat belangstelling aan de Span jaardslaan. De talrijke aanwezigen zullen van hun gang naar Den Hout geen spijt heb ben gehad. Door verschillende oudjes werd dikwijls nog heel goed spel vertoond en al konden de heeren niet zoo vlug meer uit de voeten komen, men kon het hun toch wel aanzien dat zij vroeger het spel terdege onder de knie hebben gehad. Het feit dat men bij cricket niet zoo spoedig veteraan behoeft te rijn was oorzaak dat Rood en Wit het Vete ranen elftal moest completeeren met enkele spelers die op de naam „Veteraan" nog lang geen' aanspraak behoeven te maken. Het deed ons genoegen het oude openings- paar van Rood en Wit, Diemer Kool en v. Waveren, weer eens inactie te zien. Geheel ongeoefend hadden zij aan de wickets wei nig succes doch het bowlen van beide en vooral het fielden van laatstgenoemden mocht er gerust nog zijn. Het is wel verbazend jammer geweest, dat Haarlem met zoo'n onvolledig elftal den strijd tegen het vrij sterke H.D.V.S. moest aan binden. Het uitstekende batten van captain Maas vermocht den Haarlemmers niet een groote nederlaag te ontgaan. Bij twee vol ledige elftallen was de wedstrijd in Schie dam zeer waarschijnlijk bijzonder interes sant geworden. Jammer is het dat men in Schiedam bij de cricketwedstrijden nog niet zoo bijzonder sportmanlike te werk gaat. Ook nu weer was de ontmoeting niet aangenaam, waarvan de wel wat heetgebakerde Schiedammers na tuurlijk oorzaak waren. Voor Zondag is een zeer uitgebreid pro gramma samengesteld. Rood en Wit speelt thuis tegen V.O.C. De Rotterdammers schijnen nog steeds geen geschikt terrein te hebben en spelen niets dan uitwedstrijden. Erg plezierig is dit natuurlijk niet. Mede ten gevolge hiervan heeft V.O.C. in de c mpetitie nog geen succes geoogst. Ook in. den wed strijd tegen Rood en Wit geven we hen wei nig kans. Wanneer de Haarlemsche batsmen hun dag hebben kon het zelfs wel eens een driepuntennederlaag worden. Ook Haarlem heeft het niet zoo bijzonder moeilijk en is aan haar reputatie verplicht van Quick in Nijmegen te winnen. Als onvolledigheid den Schoterwegmenschen nu maar weer geen parten speelt. Met een elftal als dat van verleden week beloopt men een Zeer grooten kans om ook door Quick ge slagen te worden. Betreffende de overige eerste klasse wed strijden nog het volgende H.C.C. zal in Den Haag met V.R.A. wel niet zoo heel veel moeite hebben. De tijd iat deze Amsterdammers tot de meest ge vreesde tegenstanders behoorden is voorbij. V.V.V.H.D.V.S. in Amsterdam zal waar schijnlijk spannender zijn. Het gaat hier tus- sehen twee elftallen die elkander niets toe- jeven ert al zou men uit de tot op heden ver kregen resultaten een gemakkelijke over winning voor de bezoekers afleiden, overtuigd zijn wij hiervan nog lang niet. Ajax zal het op eigen grond wel tegen de Stichtsche kun nen bolwerken, tenzij Dé Kessler voor een verassing zorgt of de in dat elftal spelende Engelschen iets bijzonders laten zien. P.W. heeft in Enschede een kleine kans om het bezoekende Hilversum te kloppen. Van de tweede klassers heeft Haarlem II den zwaarsten wedstrijd, n.l. tegen A.C.C. Waarschijnlijk zal deze Amsterdamsche ploeg als no. 1 eindigen. Ondanks het feit dat Haar lem het terreinvoordeel heeft gelooven wij in een overwinning voor A.C.C. R.C.H. heeft het ook al niet zoo gemak kelijk tegen Albion in Zaandam. De Zaan- kanters schijnen echter minder sterk dan in het vorige seizoen. We geven de R.C.H.'ers wel een kans. Rood en Wit II moet van de V.R.A.-re- serves in Amsterdam winnen wil dit elftal zich onder de best geplaatsten blijven re kenen. Wij gelooven wel dat het 4hen ge lukken zal. De Flamingo's spelen volgende week in ingeland een 4 tal tweedaagsche wedstrijden, waaraan door de onderstaande spelers wordt deelgenomen. A.C. Johnston, J. Rincker, W. Eigeman, J. v. Eeghen, A. Schill, P. Feith, M. Jansen, dr. Vuylsteke, P. M. Rees, G. Hamburger, E. Neuerburg, S. Posthuma, Jr., T. Kessler, D. Kessler en J. Schmeink. Johnston is de bekende aanvoerder der Free Foresters, het Engelsche team, dat meer dere malen in ons land toerde. Bij één van die gelegenheden is hij lid geworden van de Flamingo's, vandaar dat hij in het toerende Hollandsche team is op genomen, terwijl hem verzocht werd als captain van de ploeg te fungeeren. Behoudens de revanche van Haarlem IV op R.C.H. III leverde de afgeloopen Zon dag geen verrassingen op. R.C.H. II won van Haarlem III, waardoor de Middenweg bewoners voorloopig bovenaan staan. C.V.H. won met groote cijfers van A.V.O.S. dank zij een laag A.V.O.S.-totaal. Voor a.s. Zondag het maximum van vier wedstrijden. R.O.H. II behaalt een groote overwinning op de jeugdige Haarlemmers, terwijl A.V.O.S. een kans krijgt op eenige punten, door de R. en W. jeugd te bekampen. Aan den Spanjaardalsan gaan Beyk en van Dam c.s. die c.s. zijn niet al te best, vandaar de poovere resultaten een neder laag tegemoet tegen Rood en Wit III. Ten slotte wint Haarlem III gemakkelijk van R.C.H. III. Hopen we maar op goed weer, anders kan de competitieleider nog wel eens moeite hebben, om zijn programma „af" te krijgen. Het was niet ten onrechte, dat de redac teur van het officieel orgaan in het begin van het seizoen wees op den te daten aan vangsdatum van de competitie. Minstens één Zondag werd er door ver speeld en nu de regen gedurende de laatste weken spelbreker is geweest, wreekt zich deze regeling natuurlijk. In de derde week van Juni hebben verscheidene clubs nog een tweetal wedstrijden te spelen. De inschrijvingen voor de tournaments in de maanden Juni en Juli hebben door dit uitstel natuurlijk te lijden en het is zeer de vraag, of op den datum van de Eerste Klas Competitie kampioenschappen (1618 Juli) de vijf kampioenen aangewezen zul len zijn. Haarlem moet Zondag a.s. den op 30' Mei uitgestelden wedstrijd tegen Het Spiegel I A spelen. Naar wij vernemen, zullen mevr. Bijleveld en mej. van Beugen Bik niet van de partij zijn, zoodat de damesploeg een verzwakking ondergaan zal, welke de over winning allesbehalve zeker maakt, zulks in tegenstelling met de 70 overwinning in Haarlem. Uit de dames de Josselin de Jong, Brauns en Jkvr. van Riemsdijk zal een keuze ge daan worden, terwijl Jhr. van de Poll, Jhr. de Jonge en van der Steur het spelers element vormen. Niettegenstaande het zeer goede spel van mevr. Mac Neill, Mac Neill en de Jonge in den Zondag j.l. gedeeltelijk ge speelden wedstrijd tegen D, D. V. IA. zijn de kansen op het kampioenschap gering. De stand in bovengenoemden wedstrijd is momenteel 22, maar de zwaarste par tijen, het dames-enkel- en dubbelspel, welke Zaterdagmiddag gespeeld worden, zullen ongetwijfeld verloren worden, zoodat D. D. V. IA. wederom beslag zal leggen op het kampioenschap, Haarlem IB. heeft dank zij een te iaat afschrijven van Stadivo kans op een 70 overwinning, tenzij de competitie! anders beschikt en de wedstrijd %nog gespeeld zal worden, met dien verstande, dat Stadivo zeven verliespunten krijgt. Mocht het vraagstuk op de laatstgenoemde wijze op gelost worden, dan zal reeds Zondag a.s. de wedstrijd te Amsterdam gespeeld worden. De loting van Wimbledon. De Fransche- en Engelsche kampioen schappen volgen elkaar snel op. Van 213 Juni de Fransche kampioenschappen, en een week later de Engelsche kampioenschap pen te Wimbledon (20 Juni3 Juli). Voor beiden bestaat van Hollandsche zijde groote animo. Bedroeg het aantal officieel af gevaardigden te Parijs drie, te Wimbledon zijn behalve Mej. Bonman, Timmer en Bryan, eenige van onze sterkste spelers onder de inschrijvingen n.l. Jhr. van Lennep en Mr. van der Feen, zoodat Mr. Diemer Kool uitgezonderd, de eerste vijf Nederlandsche spelers aanwezig zijn. Voorts schreven nog in Leembruggen, Sarkies en in heerendouble Scheurleer Jr. en Wetselaar. De loting is, zulks in tegenstelling met de loting te Parijs, voor den Hollanders niet ongunstig verloopen. Jhr. van Lennep lootte ia de eerste ronde tegen Col Berger, een bekend Engelsch tropenspeler van het base linetype. Deze speler behoeft voor een op dreef zijnde van Lennep geen bedreiging te zijn. Timmer komt zeer toevallig tegen den zelfden tegenstander van de eerste ronde van het vorige jaar, Stralem, de Amerikaansche Cambridge student, een allround speler met perfecten stijl, maar te onvast om tegen een soliden speler succes te hebben, zoodat ook Timmer een goede kans maakt, evenals verleden jaar, toen hij Stralem in drie straight sets sloeg. Bryan lootte tegen graaf Salm, een reeds vóór den oorlog alom bekende speler, welke vooral in Duitschland meermalen van zich deed spreken door zijn minder sympathiek optreden. Salm is tegenwoordig in het inter nationale tennis geen vooraanstaande figuur meer. Bryan zal echter heel wat beter moe ten spelen om den Oostenrijker te slaan want in routine is deze den Hollander ver, de baas. Van der Feen komt tegen Jarvis, een mid delmatig Engelsch speler, welke het den Hollander niet moeilijk zal maken. Het minst gelukkig van onze landgenooten was Leembruggen, welke tegen Lacoste lootte. Mej. Bouman zal het tegen de jeugdige Miss Goldsack niet moeilijk hebben. De loting in het heerendubbelspel leverde de volgende resultaten op Van Lennep en von Kehrling tegen Ohmsted en Rïcou, de laatste een Fransch deuxième serie speler. Voorts van der Feen en Leembruggen tegen Dudley en Stralem, Timmer en Bryan tegen Foriman en Hunt, Scheurleer Jr. en Wetselaar tegen Cochet en Brugnon. In het gemehgd dubbelspel komen Mej. Bouman en Timmer tegen Miss Goldsack en Summer, Mrs. Clayton en Bryan tegen Mrs. Stepherd Barrow en Capt. Meyer. Een succes van Bryan met Mrs. Clayton,, een van de vele Engelsche speelsters, «welke di re kt volgen op de vier sterksten, zou een pre statie genoemd kunnen worden. Nader vernemen wij dat de Bruyn Kops door studieredenen verhinderd is uit te ko men. Aan de snelheidswedstrijden in Drente zal worden deelgenomen door Adje Paulen op F. N. en door de Heemsteder A. Wuring, diefditmaal op een lichte Wanderer zal uit komen. In klasse E start J. J. de Roode uit Zand- voort op Indian. Het zwemfeest is thans definitief vastge steld op Zondag 4 Juli, aan de Houtvaart. Een vrij groot aantal kinderen heeft reeds ingeschreven. Door 't bestuur is bepaald,n dat uitsluitend kinderen van de vereeniging „Schoolslag" mogen meedoen zij mogen dus niet tevens lid zijn van een andere zwem- vereeniging. Voor hen, die nog geen prijs heb ben gewonnen, wordt hierdoor de kans op een prijs zeer verhoogd. Tal van mooie prijszen zijn reeds beschik baar gesteld. De samenstelling der jury zal zoo spoedig mogelijk worden bekend ge maakt. GROEPENWEDSTRIJDEN „ONS GENOEGEN". De Groepenwedstrijden uitgeschreven door de R.K. damvereeniging „Ons Genoe gen" loopen ten einde. Momenteel staat in Groep A. P.G. v. Engelen aan de spits, hierop volgen C. Stijnman, Th. A. Kok en A. Schie- ring, die allen nog een zeer goede kans op een prijs hebben. In Groep B 1 en B 2 staan J. v. Veenendeaal. Th. Brandsma, P. Beelen, C. Kok, A. Masteling en P. Hollenberg boven aan. terwijl in groep C Hamburg in N So- mers respectievelijk op den eersten en twee den prijs kunnen rekenen. Hieronder volgt de stand GROEP A. 1 P. G. v. Engelen 5 3 2 0 8 1-60^ 2 C. Stijnman 5 3 1 17 1.40 3 Th. A. Kok 3 2 0 1 4 1.33 4 A. Schiering 4 2 115 1.25 5 W. B. v. Gastele 6 2 1 3 5 0.83 6 P. H. Meure 5 1 1 3 3 0.60 7 N.R. v.d. Berg 4 0 0 4 0 0.00 GROEP B.' 1 J. v. Veenendaal 2 Th. Brandsma 3 C. Spanjaard 4 J. Tictoor 5 P. Beelen 6 H. v. Gastel 7 J. Smits 5 4 1 0 9 1.80 4 2 1 1 5 1.25 5 2 2 1 6 1.20 5 2 2 1 6 1.20 3 1 1 I 3 1.00 4 1 1 2 3 0.75 6 0 0 6 0 0.00 GROEP B 2. 1 C. Kok 3 3 0 2 A. Masteling 5 3 1 3 P. Hollenberg 5 3 0 4 M. v. Veenendaal 4 2 0 5 W. Kotman 4 2 0 6 J. Kok 5 0 1 7 J. Zwart 2 0 0 GROEP C. 6 7 6 4 4 1 0 2.00 1.40 1.20 1.00 1.00 0.20 0.00 1 Hamburg 5 4 0 1 8 1.60 2 N. Somers 6 4 1 1 9 1.50 3 P. Mul 6 4 0 2 8 1.33 4 W. Erbrink 6 3 1 2 7 1.17 5 A. Kok 5 2 0 3 4 0.80 6 Meier 5 1 0 4 '2 0.40 7 R. Meure 5 0 0 5 0 0.00 Vrijdag 18 Juli worden deze wedstrijden voortgezet. De volgende spelers ontmoeten elkaar. GROEP A. A. SchuringN.R. v.d. Berg. P.G. v. EngelenTh. A. Kok. Groep B. P. v. BeelenC. Spanjaard. J. v. VeenendaalJ. Victoor. H. v. GastelTh. Brandsma. Groep B 2. P. HollenbergJ. Zwart. M. VeenendaalW. Kotman. A. MastelingC. Kok. Groep C. HomburgMeier. R. MeureA. Kok. Voor den nationalen wedstrijd in worstelen en gewichtheffen te Beverwijk, komen a.s. Zondag 20 Juni, de volgende leden van de H. K. V. „Haarlem" uit: Gewichtsheffen 1ste afdeeling. Vedergewicht H. M. de Wolf. ♦lidden A gewicht J. Dreyer, A. G. Schef- fer. Worstelen 1ste afdeeling: Midden A gewicht, N. Harting. Tevens zal H. M. de Wolff trachten het NederlandSfche record en het wereldrecord te verbeteren. Ook J. Dreyer zal trachten het Neder- landsch record 2 handigstooten te verbe teren. Om den Lisser wisselbeker. Uit slagen Dinsdag 15 JuniC.^Th. Duiven voorden 20043254.65 B. Masten broek 183—42—20—4.35; C. Th. Dui venvoorden 20037205.43 P. Dui venvoorden Sr. 12436173.44. Uitslagen Woensdag 16 JuniC. Th. Duivenvoorden 20055203.63 B. Dui venvoorden 19354113.57 R. Lunen burg 20030306.66 B. Mastenbroek 185—29—29—6.37. Programma voor Zondag. Kampioenschap van Nederland. FeijenoordM.V.V. AFDEELING II Promotie. SchiedamT.H.B. Zooals onze lezers elders in dit blad kun nen zien, zal morgen het nieuwe veld van T, Y. B ,B. plechtig en officieel worden ge opend. Twee weken geleden viel het met zoo veel zorg samengestelde program nu letter lijk in het water. Het T. Y. B. B.-bestuur heeft toen terecht gemeend de officieele opening eenige weken te moeten uitstellen en nu Zondag a. s. is ht ew erzoover. Ook thans heeft het bestuur der federa tieve 2de klassen het programma met veel zorg samengesteld en dit programma zal niet nalaten heel wat belangstelling te trekken. Er worden diverse voetbal-wedstrijden gespeeld, waarvan de ontmoeting T. Y. B. B.De Meer de voornaamste is. De R .K. Harmonie St. Caecilia verleend verder haar welwillende medewerking Alles -is dus tot in de puntjes verzorgd, maaar Ja, geachte lezet, er is natuurlijk een maar T. Y. B. B. heeft dit alles gedaan ter propageering van de Roomse t: sport. Maar propaganda kost geld en de T. Y. B. B.- penningmeester vertelde ons, dat hij thans den bodem van zijn schatkist kan zien. Nog één zoo'n Zondag gelijk de vorie keer en het is heelemaal mis. Dodh de T, Y. B. B.-ers hebben voor Zondag al is het nog wel niet den 21sten uitstekend weer besteld en nu zouden zij ook gaarne zien, dat u de gelegenheid te baat nam en eens ging kijken. Het terrein is even voorbij het Haarlem-veld aan den Schoterweg. T. Y. B. B. stelt zeer bescheiden eischen. De thans zichtbare bodem bedekt is vol doende Het woord is nu aan de R. K. sport- enthousiasten. Wij hebben des teLlige over tuiging, dat zij T. Y. B. B. niet in den steek zullen laten. Zondag a.s. als één man naar het nieuwe veld van Geel-Zwart. Daar rekenen wij op. Secretaris: H. v. Turnhout, Emmaplein 38. v Hedenavond van 7—8 uur contributie betalen in het gebouw St. Bavo, Smede- straat. Maan dagavond 8'A uur bestuursvergade ring in het gebouw der R.-K. Mil. Vereeni ging, Zoetestraat. Voorgesteld als werkend-lid: P. Mul, Spaarnwouderstraat 69, Haarlem. Morgen heeft de officieele opening van het nieuwe terrein aan den Schoterweg plaats, welke op 30 Mei 1.1. door de ont zettend slechte weersomstandigheden uit gesteld moest worden. Het bestuur is er in geslaagd voor dezen dag een bijzonder aardig programma samen te stellen, dat zeer zeker eer. gang naar Schoten waard is. Om half één wordt aangevangen met den wedstrijd T. Y. B, B, 2De Meer 3 (A dam). Het geheel verjongde elftal der boys zal het zich tot een eer rekenen de Amster dammers zonder medaille naar huis terug te sturen, doch of het gelukken zal betwij fel ik, daar De Meer 3 over een uitstekend elftal beschikt. Na dezen wedstrijd, dus om plm. 2 uur, zal,onze Eerw. Adviseur, pater F. L. Esser O.E.S.A., het nieuwe kleedhuis plechtig inwijden, waarna de officieele opening van het' nieuwe/terrein plaats heeft. Na deze plechtigheden wordt aangevan gen met den hoofdwedstrijd T. Y. B. B. I De Meer I (A'dam). Overgang R. K. F. De Meer verschijnt met haar volledig competitie-elftal, rr.l.: C. Holboer N. v. Kooten H. Karskens H. Rijkers H. Berlage F. v. Bloemkolk P. Steenkist A. Fenningloo J. Rijkers J. WitteVeen J. Karskens. De boys stellen daar tegenover: W. Bakker M. Mulders C. Henneke P. Stokman P. v. Paradijs G. Snoeks G. Slefiders R. Kamer G. de Poel H. Draijer E. Boot,- Dat deze wedstrijd bijzonder spannend zal worden lijdt geen twijfel. De Meer zal natuurlijk alles in het werk stellen den voor dezen strijd beschikbaar gestelden prijs mede naar Amsterdam te nemen, doch daartegenover staat, dat de Geel-Zwarten hun aanhang niet willen teleurstellen. Het elftal der boys is door de opneming van R. Kamer, ex-Geel-Wit, aanzienlijk versterkt, en speciaal de voorhoede der Geel-Zwarten zal net De Meer-verdediging danig lastig maken. Een uitslag voorspellen lijkt mij dan ook vrijwel onmogelijk, mis schien, dat de meerdere routine de balans in het voordeel der Amsterdammers doet overslaan. Tot slot van den dag nog een wedstrijd tusscben T. Y. B. B.-junioren en R. K. V. Z.-junioren, waarin de krachtsverhouding m.i. wel ongeveer gelijk zal zijn Voor alle westrijden zijn fraaie prijizen beschikbaar gesteld.» Zooals men dus uit het bovenstaande ziet is net programma met bijzonderen zorg samengesteld en aan spanning zal het in de diverse wedstrijden niet ontbreken. Als gén bijzondere attractie zij nog ver meld, aat de R.-K. Harmonie „St. Caecilia" te Schoten, directeur de heer Huijboom (plm. 35 man), haar" welwillende medewer king toezegde om er de voor een feestelijke opening onontbeerlijke stemming onder de ongetwijfeld talrijke bezoekers in te houlen-. Het terrein is door de goede zorgen der leden geheel in orde gebracht om het pu bliek waardig te kunnen ontvangen en alles in het werk gesteld om Haarlem's Katholieken een zoo uitstekend mogelijken indruk van de Roomsche sport te geven. Het is nu maar te'hopen, dat vele Room sche Haarlemmers en Schotenafen door het bezoeken der wedstrijden van hun be langstelling vode Katholieke sport blijk zullen geven. De vereenigingskas is door de groote uitgaven der laatste maanden, zooals het inrichten van het terrein, de grootsch opgezette reclame campagne en de mislukking van den openingsdag op 30 Mei l.lv zoo goed als geruïneerd. Heusch, wij zijn niet zoo veeleischend; met eenige honderden toeschouwers zijn wij dubbel en dwars tevreden. En bent U geen voet balliefhebber, welnu komt dan eens luiste ren naar de uitstekende R.-K Harmonie „St. Caecilia", die onder de kranige lei ding van haar dirigent, den heer Huijboom, nog onlangs op het concours te Wassenaar lauweren oogstte. Wij garandeeren absoluut, dat U een gang naar den Schoterweg niet zult be treuren. Met spanning zien wij dan ook tegemoet of onze bescheiden wenschen in vervulling zullen gaan: veel publiek enmooi HENK. Secretaris: J. C. Kruyver Jr. Tweede Zuidpolderstraat 16. Officieel nieuws. De leden van het tweede elftal worden opgeroepen zooveel mogelijk Zaterdagmid dags te komen trainen, tevens de andere leden, mag een aansporing niet ontgaan. Hoogstwaarschijnlijk gaan we 4 Juli naar Völendam voor de nederlaagwedstrijden. Programma voor Zondag 20 Juni. T. Y. B. B. IV—R. K. V. Z. IV terrein Schoterweg, half 4 uur. Onze kampioenen hebben de eer uit te komen tegen T Y. B. B. IV bij het openen van het nieuwe terrein, hetgeen gelegen is even voorbij het „Haarlem"-terrein. In de competitie speelde de Geel-Zwarten 1 klas hooger dan de Zwaluwtjes, echter acht ik de partijen van gelijke kracht en een gelijk spel lijkt mij het meest aannemelijke re sultaat. Ik spoor de leden aan een bezoek te brengen aan het nieuwe terrein, waar T, Y. B'. B. een solied programma heeft sa- gengesteld, dat zeker de nToeite wel loo- nen zal en teveps de R. K. Sport in R. K. Haarlem te propageeren. Zie voor verdere bijzonderheden onder T. Y. B. B.-nieuws in dit nummer. De laatste Nederlaag-wedstrijd tegen Ajax, zal vermoedelijk op 27 Juni gespeeld 'worden. A.s. Zondag een wedstrijd van Zandvoort- combinatie tegen een Post- en Telegraaf- elftal uit Amsterdam van 35 uur. Nu de voetbalschoenen worden opgebor gen, moet het terrein feitelijk noodzakelijk wat rust hebben. Doch het bestuur meende de leden in de gelegenheid te moeten stellen tot het beoefenen van athletiek, een sport waaraan onze voetballers nog zoo bitter weinig hebben gedaan, vermoedelijk ook al door dat er van de gelegenheid geen ge bruik gemaakt is. Hiervoor een geschikte leiding te vinden, was een zeer moeilijk probleem. De adspi- ranten kwamen op het idee, doordat enkele leden lid van O. S. S. waren en O. S. S. kwam te hulp. De bekwame direc.eur, de heer Draver, stelde zijn krachten gaarne be schikbaar voor de Z. V. V.-leden en de adspiranten. Het ligt in de bedoeling, voor loopig eiken Woensdagavond te turnen voor adspiranten van 78K'daarna voor de leden, de oefeningen gaan gecombineerd met de leden van O. S. S. Tijdens de oefe ningen is de toegang tot het terrein gesloten en hebben uitsluitend de deelnemers toe gang op vertoon van een speciaal diploma. Deze oefenavond brengt voor de Z. V. V. totaal geen kosten mee, doch als tegen prestatie is aan O. S. S. nog een oefenavond toegestaan. Nu verwacht het bestuur van de leden (welke in de gelegenheid zijn), dat zij zich thans met ernst zullen wijden aan dé athle tiek, opdat het seizoen kan begonnen wor den, niet met een krachtig, doch met lenige sportieve elftallen. In de athletiek-oefeningen verschijne men in het Z. V. V. voetbaltenue, doch met goede turnschoenen. Uitslag wedvlucht van Corbeill op 13 Juni Afstand 446 K.M., los v.m. 7.30 uur.; le en 8e prijs J. R. A. Schijvenaar; 2e P. Krom 3e en 6e J. Verver; 4e en lie H. van Clau6; 5e J. Th. Bakker, 7e en 9e C. Koning; 10e J. C. v. Vueren, 12e en 13e D. Dollie, 14e, Th. Wolters, 15e N. J. Buurman. Eerstgetoonde duif 12.54.20 uur, met een snelheid van 1382.5 M. per minuut Twee Finsche matrozen vrij ernstig ge wond. Een bloedige vechtpartij heeft Donderdag middag in het matrozenlogies, aan boord van het Finsche S.S. „Naxas" liggende (aan het terrein van Wilton, plaats gehad. Twee ma trozen, de 28-jarige Y. S. en de 24-jarige S. hadden reeds in een café aan den wal ruzie gehad, waarbij Y. S. E. S. een klap met een bierglas op het hoofd had gegeven, ten ge volge waarvan laatstgenoemde een bloedende wonde aan het hoofd bekwam. Aan boord werd de vechtpartij voortgezet. E. S. wilde zijn collega met een mes te lijf gaan, waarbij deze hem een steenen drinkbeker naar het hoofd wierp. Beiden liepen vrij ernstige hoofd wonden op. De beide vechtersbazen zijn in het zieken huis verbonden waarna zij naar het bureau Rivier-politie zijn overgebracht. Ter kalmeering zullen zij daar tot vertrek van hun schip in bewaring gehouden worden. In samenwerking met de Schiedamsche politie heeft de Rotterdamsche recherche te Kethel een man gearresteerd, verdacht van het vervaardigen van valsche rijwielbelasting- plaatjes. Op de volgende wijze heeft de politie de fraude ontdekt. De vorige week werd te Rotterdam een juffrouw uit Schiedam aan gehouden omdat men dacht dat zij reed zon der belastingplaatje. Bij onderzoek bleek ech ter, dat de juffrouw wel een plaatje bezat, doch dat dit valsch was. Zij verklaarde het voor 1.50 gekocht te hebben van een kennis uit Kethel. De politie toog daarop daarheen en arresteerde op aanwijzing van de juffrouw zekeren H. Z., smid van beroep. Bij fouillee ring werd op hem een zestal valsche plaatjes gevonden. Eerst ontkende de man, hardnek kig, doch later bekende hij de valsche plaatjes gemaakt te hebben. Volgens zijn zeggen had hij niet meer dan zeven plaatjes vervaardigd. De man werd naar het hoofdbureau van poli tie te Rotterdam overgebracht, alwaar proces verbaal tegen hem is opgemaakt. De plaatjes zijn in beslag genomen. Onderzocht wordt, of nog meer valsche plaatjes uit de Kethelsche fabriek in omloop zijn gebracht. Het was te voorzien, dat in de Donderdag gehouden gemeenteraadszitting het gemeen teraadslid Coremans zich zou verweren tegen zijn arrestaties in de afgeloopen week. Hij had vragen tot den burgemeester gericht. En toen deze aan de orde kwamen en de voor zitter in stemming wilde brengen of ze gesteld konden worden, nam de heer Coremans alvast het woord. De burgemeester stond dat niet toe en toen de heer Coremans toch doorsprak, stelde de voorzitter voor, het reglement van orde toe te passen en den vertegenwoordiger der rapaillepartij voor deze zitting uit te slui ten. Dit voorstel werd met 3 stemmen tegen (die van Dr. Van Ravesteijn, Van Burink en Stolle) aangenomen. De zitting werd geschorstalle aanwezigen, behalve de vooorzitter en Coremans verlie ten de zaal. En toen men terugkwam was Coremans verdwenen. De burgemeester had hem er blijkbaar van overtuigd, dat hem niets anders overbleef, dan vrijwillig heen te gaan, daar de sterke arm zeer sterk vertegenwoor digd was en men tich op deze gebeurtenis voorbereid had. De zitting werd daarop voortgezet. Hoe de 'fantasie iemand parten kan spe len, blijkt uit hetgeen de Anti-Rev. „Rot terdammer" mededeelt, omtrent ds. Grave- meyer, een der kopstukken van de Herv. Ggref. Staatspartij (de partij van ds. Ling- beek), Ds. Gravemeijer vertelde n.l. in een ver gadering te Oud-Alblas, als voorbeeld van de aanmatiging der „papisten", dat, toen kort na November 1918 de koninklijke fa milie een bezoek aan Amsterdam bracht en van het station naar bet paleis reed, een Roomsch priester op den bok van de koets was geklommen en Juliaantje op de knie had genomen om daarmee aan het volk te demonstreeren, dat Rome Nederland van het revolutionnaire gevaar heeft gered. Toen een der aanwezigen de juistheid van deze mededeeling ontkende, verklaarde ds. Gravemeyer, dat hier geen ontkennen mo gelijk was, „want hij had het zelf gezien, dus beter kon het niet." Evenwel de bewuste aanwezige had als officier bij die gelegenheid naast het rijtuig geloopen en waargenomen, dat de geeste lijke op den bok zat (overeenkomstig de regeling door dien officier getroffen) en dat Juliaantje in de koets had gezeten. Toen erkende ds. Gravemeijer, dat hij zich wel vergist kon hebben. Even later vroeg dezelfde officier of ds. Gravemeyer den Roomschen priester her kend had aan diens toog, het zwarte kleed van een pastoor. Ds. Gravemeyer antwoordde:: „Ja zeker, da/u* herkende ik hem aan." Waarop de officier opmerkte, dat «fit een fatale leugen was, aangezien de geestelijke gekleed w%s als aalmoezenier, in gewone grijsmilitaire uniform. Ds. Gravemeyer zei toen, dat hij daar naar nog eens informeeren zou bij zijn col lega's in Amsterdam. Hoewel hij eerst had verteld, dat hij het zelf had gezien.... Donderdagnacht is ingebroken in het hulp postkantoor te Nuenen bii Eindhoven. Het ge- heele gebouw is doorsnuffeld en alle kasten en deuren werden hedenmorgen open gevon den. Uit alles bliikt, dat hier geen onbeken den aan het werk zijn geweest. Ontvreemd zijn een groot aantal kinderspaarboekjes, he nevens een gesloten kistje, toebehoorende aan de kantoorhoudster. In dit kistje bevon den zich haar spaarbankboekje,een staats- schuldboekje, eenige weldadigheidszegels voor een waarde van pl. m. 3 en 9 gouden tientjes. Van den besteller is een bedrag van 150. spaargeld gestolen en voorts nog een jas. Alles "te zamen een .bedrag van circa 300 aan particuliere bezittingen. De gelden van het postkantoor, die zich in de brandkast be vonden, zijn onaangeroerd gebleven. Van den daders tot dusver geen spoor. Het artikeltje, dat ik 14 dagen geleden in enkele der voornaamste katholieke bladen schreef, heeft de aandacht getrokken, de noodkreet is verstaan. En het blijkt me, uit allerhande bewijzen van instemming dat de idee krachtig voort schrijdt. Men begint gelukkig m te zien, dat de school een onmisbaar iets is voor de Missie dat zoo goed als geen enkele Missie kan bloe ien zonder het onderwijs krachtig aan te pak ken, en dat het bijna overal noodig is de on derwijzers voor die scholen uit de inlanders te recruteeren. Dat onder vele bewijzen van instemming, die ik mocht ontvangen, de meeste van onder wijzers van studenten afkomstig zijn, zegt me voldoende, dat dezen het mij eens zijn, dat vooral voor hen zelf hier een heer lijke taak ligt. Reeds bereikten mij enkele uitgewerkte plannen, die te zijner tijd ter bespreking kunnen komen. Niemand minder dan de redacteur van het „Katholieke Schoolblad", (H.G.) de B(oer), zet de kwestie in zijn blad uiteen, en doet 't zóó duidelijk in kort bestek, dat ik niet mag nalaten zijn artikeltje hier over te nemen. Onder het opschrift„Missie en School" zegt hij „Het steunen van de Missie is een goed werk van den eersten rang. Wie daaraan mee helpt, werkt mede aan de verbreiding van het Godsrijk op aarde, maakt het mogelijk, dat in vervulling gaat het „Gaat en onderwijst alle volkeren", 't Is dus een algemeen-christelijke plicht het Missiewerk te helpen bevorderen. Waaruit evenwel niet volgt, dat bevordering van het missiewerk uitsluiting van alle andere goede werken moet inhouden, wat trouwens niemand beweert. Waaruit evenwel ook niet volgt, dat de school op zichzelf een bijzonder belang heeft bij de bevordering van het mis siewerk in den vorm, waarop de school dit momenteel doet. De school heeft een taak inzake de geloofspropaganda, een taak die het best wordt vervuld, als middel en doel tot el kaar staan in rechte verhouding." De schrijver wijst dan op mijn artikeltjes ten deze en vervolgt „Deze heer verdedigde in het kort deze stelling, die wij ten volle onderschrijven „Zal de Missie in den vreemde vrucht baar werken, dan moet de arbeid van den priester-missionaris gesteund worden door de Katholieke missieschool. De laatste is blijvende voorwaarde voor de doorwerking van het Christendom. De Katholieke Neder landsche onderwijzer erkent door zijn werken aan een Katholieke school, dat hij deze voor de totaal-opvoeding van het Katholieke kind de voorkeur moet geven boven de neutrale. De Katholieke onderwijzer is dan ook de eerstaangewezene om de waarde der Katho lieke school in en voor de Missie te beseffen. Dit doel, de Katholieke missieschool te be vorderen, ligt méér op zijn weg dan welk an der missiewerk ook. En omdat het doel op zijn weg ligt, kan het allereerst zijn liefde hebben. „Wat de heer Bruysten wil, ligt in de lijn der geheele Katholieke actie. Om b.v. de op leiding eener inlandsche priesterschap te be vorderen, roept men den steun in van den Nederlandschen clerus. Dit voorbeeld staat niet alleen. „Het geopperde denkbeeld, dat ook reeds elders uitgesproken is, verdient ernstige over denking en, kan het zijn, verwezenlijking. Voor de onderwijzers onzer Katholieke scho len ligt hier een mooie taak op vervulling te wachten." Hier behoeft mijnerzijds niets meer aan toegevoegd te worden. Alleen wijs ik er nog op, dat de tijden voor dit werk rijp zijn, óók blijkens de sympathie die ons volk er voor voelt. Immers, hoewel nog niet om geldelijken steun er voor ge vraagd werd, bereikten mij reeds spontaan aanbiedingen daartoe. Een aanbod uit Nij megen spande de kroon. Iemand, die zich te oud noemt om zich daadwerkelijk mee voor het werk te spannen, zegt om te beginnen toe, tien maanden lang telkens honderd gulden er voor af te zonderen. Dit is de weg. Hoevelen onzer bemiddel den zullen volgen? We moeten met onze Missieactie in 't algemeen, en met die voor de Missieschool in 't bijzonder, uit boven de postzegel- en capsuul-actie. Aux grands maux les grands remèdesDe eerste gift, die me bereikte, wijst dan ook in die richting ze kwam van den Boerenbond te Boxtel, het land van pater Van Susante, die me van af de Chineesche Zee (hij is op den terugtocht naar zijn Missie) nog blijken van instemming gaf. Als onze bonden en vennootschappen zich voor zulke goede werken gaan spannen, zullen ze best marcheeren. Maar dat komt allemaal vanzelf, als eerst de grootsche idee maar doorwerkt.... Onderwijzers, uw vakblad gaat voor, pakt aan S. BRUIJSTEN. 's-Gravenhage, Wiihelminastraat 101. Volgens officieele cijfers, waren' in de maand April niet minder dan 3228 veebe slagen in ons land besmet met mond. en klauwzeer, terwijl 606 beslagen, die in Maart werden aangetast, begin Mei nog niet ge nezen waren. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11