Radio-Omroep RADIO. BINNENLANDSCH NIEUWS. ,JJe Standaard." Dankbetuiging. Schadevergoeding aan de Naardensche kweekers. Propaganda-comité voor wegenverbetering. De schadeloosstelling aan de Naarder kweekers. Het aatobus-ontwerp. De Koningin op reis. Belangstelling van Ds. Lingbeek. De spoorlijn Amsterdam PurmerendHoorn. UIT ONZE OOST. Recordreis naar Indie. - SOCIAAL LEVEN. De ontslcgkwestie aan het station te Roosendaal. De wèrkloozenverzekering en de Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Centrale Bond van Postpersoneel. RECHTSZAKEN. Rechterlijke uitspraken voor den handel van beteekepis. INGEZONDEN. GROOTE VERLOTING „ST. RAPHAEL M. de R., Een Zomersche dag in aantocht? LUCHTVERKEER. Ernstig ongeluk met Duitsche valschermen in Roemenië. KUNST EN KENNIS. Nos Jungunt Rosae. Een wereldbond van auteurs en componisten. MOORS, Koningstraat 27. Naar wij vernemen is tot directeur van de N.V. Dagblad en Drukkerij „De Standaard" benoemd de heer H. A. van Bottenbrrg, te Rotterdam. (Rolt.) Door de plaatselijke steuncomité's te Zee land, Escharen en Gassel is een „dankbetui ging aan het Nederlandsche volk" gericht om den steun bij de stormramp van 10 Augustus 1925. Minister Lambooy niet meer afwijzend. De Tweede Kamer heeft zich Vrijdag o.a. weer bezig gehouden met de bekende kwes tie der schadeloosstelling aan de Naarden sche kweekers. Naar men weet gaf de betreffende Kamer commissie in haar conclusie aan de Kamer in overweging de regeering uit te noodigen te willen bevorderen, dat alsnog ten spoedigste aan adressanten der schade, vastgesteld door de bij vonnis van den president van de Haag- sche rechtbank van 19 Maart 1919 benoemde eommissie van deskundigen, worde vergoed. Minister Lambooy zeide, thans bij nader inzien, dat hij niet meer afwijzend tegenover bovengenoemde conclusie mag staan. Daar om is de regeering bereid om een tegemoet koming in de geleden schade toe te kennen, welke tegemoetkoming kon worden vastge steld na de belanghebtfenden te hebben ge hoord. Het Propaganda-Comité voor Wegenver betering heeft er goed aan gedaan, thans een kort verslag te publiceerep over zijn werk zaamheden in de eerste negen maanden, dat het heeft bestaan. Door het indiener, van het ontwerp We genbelasting bij de Staten-Generaal zal het onderwerp Wegenverbetering nog meer te; sprake komen dan nu reeds het geval is. Nadat in het verslag da oprichting, samen stelling van het Comité, doel en werkwijze nog eens kort gereleveerd zijn, wordt de be langstelling, hierdoor gewekt, direct uitge buit door twee bijlagen, die in woord en beeld over onhoudbare toestanden op den weg vertellen. Het propaganda-comité heeft tochten ge maakt over den hoofdverkeersweg den Haag- Bergen op ZoomMiddelburg en over den weg UtrechtCulemborgZaltbommel 's-HertogenboschGraveNijmegenArn hemUtrecht. In heide opstellen wordt op aangename wijze verteld van de onaange name ervaringen, die werden opgedaan. Hoewel er vrij zeker niemand meer zal durven ontkennen, dat ons wegennet niets te wenschen overlaat, is het toch goed de tekortkomingen van enkele routen onder de oogen te brengen van autoriteiten, Ka merleden, en het groote publiek, om telkens weer kracht te zetten bij de leuze: wegen- verbetering is dringend noodzakelijk in ons goede vaderland. Het P. C. W. doet daar goed werk mee Hoewel het comité over steun niet tc klagen heeft, komt het op de afgesloten jaarpropaganda 700 te kort Bovendien zou het comité garrne krachtigei op de trom slaan. Maar dan is er nog méér geld noodig. En daarom doet het P. C. W. een beroep op alle instellingen en bedrijven, waarvan de leiders overtuigd zijn, dat een goed wegen net een landsbelang is. Inde Vrijdag gehouden zitting der Tweede Kamer werd met 52 tegen 15 stemmen de ge wijzigde conclusie der commissie (volledige schadevergoeding) inzake de schadeloosstel ling aan de Naarder kweekers. Minister De Geer had vooraf verklaard daaraan geen ge- ;rolg te kunnen geven. In de Memorie van Antwoord zegt de Mi nister, dat hij niet zou kunnen toegeven, dat genoegzame aanleiding gevonden had kunnen worden om voor het geval, dat aan een be staande onderneming vergunning mocht wor den eweigerd, uitzicht te openen op achade- loosstelling. Ware een bepaling van deze strekking opgenomen, dan zou zij we! eens het gevolg kunnen hebben, dat bet aantal be staande ondernemingen een verrass enden groei had ondergaan. In den geest van hetgeen bij de mondetinge behandeling in de andere Kamer ia voorge vallen, verklaart de minister zich gaarne be reid om het vraagstuk der verzekering nader grondig te overwegen. Vrijdagavond te 8 uur is H. M. de Konin- gjn van het Loo vertrokken, tot het aan vangen van een bsutenlandsche reis. Het gezelschap bestond uit freule Van de Poll, hofdame, juffrouw Oostelee, gouvernante van Prinses Juliana en mei. P. J. Micftelin, suster van ds. M. Mlchelin. predikant te 's Gravenhage, vriendin van de Prinses, H. M. en de Prinses waren in eenvoudig reiscostmrm gekleed. Langs den rechter op rit van het station te Arnhem, waar de ko- ninklijke trein arriveerde, stond een dichte haag belangstellenden opgesteld.Ter verwel koming waren aanwezig de burgemeester van Arnhem, de heer De Monchy, mr. La- lofs van Umbgrove. procureur-generaal bij het Gerechtshof te Arnhem en de comman dant der marechaussee, kapitein Joeeelin de Jong Het gezelschap vertoefde eenigc ©ogenblikken m de eerste klas wachtkamer, waarna de koninklijke trein, bestaande urt een salon en een slaapwagen, naar Zeve naar vertrok, waar deze wagens achter den D-treln gehaakt worden. Tot Zevenaar maakten de reis nog mede de hoofdambtenaar der N. S. de heer R. Heth en ir. Ruskam van de tractie. Tot bet gevolg behooren nog majoor De Jonge van der Haelen. Bij het vertrek uit Arnhem was wederom veel publiek tegenwoordig. Welke route in het buitenland genomen ast worden, is nog niet bekend. Een specificatie van de religfense leerkrach ten gevraagd. Door het Tweede Kamerlid dominé Ling beek zijn aan de Ministers van Financiën en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende schriftelijke vragen gesteld: le. Welk is het aantal, dan wel geschatte aantal, der tot den geestelijken stand behoo- rende mannelijke en vrouwelijke leerkrach- t«n (kloosterlingen) ten aanzien van welke uitkeeringen uit 's-Rijks kas werden ontvan gen, verbonden aan Roomsche-Katholieke scholen: a. voor lager onderwijs (gewoon l.o„ u.Lo. en m.u.l.o); b. voor middelbaar on derwijs; c. voer hoogeT onderwijs; d. voor ander onderwijs dan sub ac bedoeld, op 1 Januari 1926? 2e. Dp welke» bedragen orden voor 1926 geraamd de voormelde Landsuitkeeringen aan de betrokken schoolbesturen, ter zake van salarissen dier kloosterlingen, per groep leerkrachten naar de in vraag 1 aangegeven onderscheiding? 3e. Op welk bedrag schat de belastingad ministratie het genot van kost en inwoning van kloosterlingen voor den aanslag in de Rijksinkomstenbelast ing? VOLDOENDE VERBINDING VAN NOORD-HOLLANDSCHE HANDELS CENTRA MET DE HOOFDSTAD. Op de schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Haazevoet betreffende de vervoer- gelegenheid op de lijn AmsterdamPur merendHoorn luidt het antwoord van den heer van der Vegte, minister van Waterstaat, als volgt De vervoergelfgenheid tusschen Purme rend, Edam en Volendam eenerzijds en Am sterdam anderzijds is voldoende en het ver keer zou het inleggen van meer treinen niet wettigen. Tot opheffing van den laatsten trein VolendamKwadijk werd niet over gegaan. Op het baanvak Amsterdam—Hoorn zijn alle personentreinen van bestelgoederen en licht bederfelijke ijlgoederen, terwijl voor niet-bederfelijkfc ijlgoederen de treinen 1911 Amsterdam C. S. Enkhuizen en 1920 EnkhuizenAmsterdam C.' S. zijn aange wezen. Voor veevervoer zijn aangewezen alle personentreinen, met uitzondering van de treinen 1927 Amsterdam C. S.Enkhui zen en 1094 HoornAmsterdam, alsmede de goederentreinen 5473, 5474, 5475 en 5467. Bovendien loopt des Dinsdags een extra veetrein no. 3830 PurmerendAm sterdam Rtl. Het vervoer van vrachtgoed (wagenladin gen) en stukgoederen) geschiedt met boven vermelde goederentreinen. Bovendien zijn voor het vervoer van wagens ijlgoed met per sonentreinen verschillende regelingen ge troffen. Bij tijden van druk veevervoer naar Pur merend worden extra-maatregelen genomen, o.a. door het doen rijden van extra veetrei- nen des Vrijdags van Leeuwarden naar Purmerend. Op grond van een en ander moet de voor ziening in de verkeersbehoeften voldoende worden geacht, zoodat geen aanleiding be staat o'm ter zake maatregelen te nemen. In 21 etmalen en 30 minuten. Het motorschip „Indrapoera", van den Rotterdamschen Lloyd, heeft, zoo meldt Aneta, een recordreis gemaakt. In den tijd van 21 etmalen en 30 minuten, het tijdver schil niet medegerekend, werd naar Indië gevaren. RAPPORT COMMISSIE TER BESTU DEERING VAN HET HANDELSONDER WIJS VOOR WINKELBEDIENDEN. Het rapport der op 10 Jan. 1925 geïnstal leerde Commissie ter bestudeering van het Handelsonderwijs voor Winkelbedienden is thans verschenen. Wij ontkenen er de volgende conclusies aan 1. Het is noodzakelijk, dat aan winkelbe dienden afzonderlijk onderwijs wordt ver strekt. 2. Dit onderwijs is Handels- en geen Nij verheidsonderwijs. 3. Het Particulier Initiatief neme, gesub sidieerd door de Overheid, dit onderwijs ter hand voor zoover dit te kort schiet, steune de Overheid. 4. Dit onderwijs behoort als Dagonderwijs gigeven te worden en dient door de Overheid verplicht gesteld. Bij aldien de invoering van zoodanig ver plicht dagonderwijs 'vooralsnog op onover komelijke bezwaren zou stuiten, worde Avond-onderwijs, en zulks verplicht, inge voerd. 5. Schriftelijke cursussen, die hetzelfde onderwijs bcoögen, zijn Voor dit soort van onderwijs te verwerpen. 6. Er wordt rekening gehouden met de bijzondere bezwaren, die er ten aanzien van dit onderwijs voor kleinere steden en het platteland bestaan. 7. Het aan winkelbedienden te verstrekken Dag-onderwij» worde gegeven in een drie jarigen cursus 2 jaren voortgezet L.O. met eigen doel en 1 jaar vakkundige bovenbouw. Wel'worde bij het onderwijs in de eerste 2 jaren reeds rekening gehouden met het te kiezen beroep. 8. Van xuivtr onderwijsstandpunt be schouwd, bestaat er geen aanleiding dit on derwijs aan jongens en meisjes afzonderlijk te verstrekken. In het derde jaar van den geprojekteerden drie-jarigen dagcursus zal wellicht splitsing noodzakelijk zijn, zulks in verband met de verschillende branches.. 9. Bij de invoering van Verplicht Dag onderwijs zal door de Regeering óf een wijzi ging en aanvulling van de Leerplichtwet voorgesteld moeten worden, óf zal een af zonderlijke wet, die dit onderwijs verplicht stelt, door haar ingediend moeten worden. 10. Zoo noodig ga aan den drie-jarigen Dag cursus een voorbereidende klasse vooraf voor diegenen, wier Lagere Schoolkennis te ge ring geacht moet worden om direct den drie jarigen cursus met succes te kunnen volgen. 11. Bij wederinvoering van het zevende leerjaar, worde de drie-jarige Dag-cursus o- pengesteld voor hen, die de zesde klasse van de Lagere School hebben doorloopen en in staat geacht worden den drie-jarigen Dag- cursus met vrucht te kunnen volgen. 12. Het is wenscheHjk te achten^ dat aan de Winkelbediendenscholen, naast de Schoolbe sturen, adviseerende Schoolcommissies wor den verbonden, saamgesteld uit vertegenwoor digers van belanghebbende groepen en or ganisaties. 13. Het is gewenscht, dat de aan de Winkel bediendenscholen verbonden leerkrachten een afzonderlijke opleiding ontvangen, terwijl het tevens aanbeveling verdient, dat zij het winkelbedrijf een tijdlang meemaken. 14. Een afzonderlijke opleiding tot rayon chef verdient geen aanbeveling. 15. Het is gewenscht, dat de Federatie van Handels- en Kantoorbediendenvereenigin- gen in Nederland, de invoering van Han delsonderwijs voor Winkelbedienden voor bereide, door zich hierover te verstaan met de Regeering, de Patroonsorganisaties, de Be- Bediendenbonden en de Kamer van Koop handel. Leden der commissie waren de heeren A, van Hamersveld, voorzitter; Mr. J. A. G. M. v. Hellenberg Hubar, W. K. D. Lus tig, J- Nauta, A. Van der Schaaf, H. Schut jes, F. Veerhoff, Mr. H. Westermann, se cretaris. Naar de Msb. verneemt, kreeg de arbeider P., bij de Ned. Spoorwegen, die betrokken is geweest bij de beambtenkwestie aan het station te Roosendaal, thans bericht van zijn definitief ontslag, ingaande 17 Juni a.*. P. was, zooals men zich herinneren zal, mef nog enkele beambten ontslagen en daarvan in beroep gekomen bij het scheidsgerecht. Het scheidsgercht, onder voorzitterschap van mr. Heerkens Thijssen uit Haarlem, had hem en nog enkele anderen, wederom in dienst doen nemen. Een paar weken geleden moesten deze menschen echter opnieuw gehoord- worden (overeenkomstig de bepalingen van het R.V. D., waarbij daartoe bevoegdheid wordt ver leend) door de commissie van advies, waar van thans het resultaat was, dat P. zonder meer tóch weer wel en definitief ont slagen werd. Van den uitslag voor de overige betrok kenen is op heden nog niets bekend. Wij ontvangen de volgende mededeeling; Nog altijd moetep de Nederlandsche ar beiders, werkzaam in Duitschland, een verplichte bijdrage betalen voor de werke- loozenverzekering, terwijl zij bij eventuee- le werkloosheid van uitkeering zijn uitge sloten. Kort geleden werd door het bestuur van het R.K. Werkliedenverbond, in samenwer king met het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond, den Minister van Arbeid gevraagd, te willen traakten aan de zen toestand een einde te maken. Door het bestuur van het R. K. Werklie-. denverbond, dat reeds eerder -aan de Duit- sche zuster-centrale verzocht stappen te willen doen, waardoor ook de Nederland sche arbeiders, in Duitschland werkende, bij eventueele werkloosheid aanspraak zou den hebben op uitkeering, werd in Duitsch land geïnformeerd hoe het met bovenge noemde kwestie stond. Daarop ontving genoemd bestuur de me dedeeling, dat de Duitsche Rijksminister V. Arbeid, reeds in Maart van dit iaar ver klaarde, de wederkeerigheid op' het gebied der werkloozenzorg tusschen Duitschland en Nederland niet te kunnen erkennen, zoo lang krachtens Nederlandsche wettelijke bepalingen, Duitsche werknemers, die zon der middelen van bestaan zijn, over de grenzen worden gezet. De Duitsche minister verwachtte echter goede gevolgen van onderhandelingen, welke tusschen beide Regeeringen zouden plaats hebben. Verder werd bericht, dat in Duitschland een wetsontwerp op de werkloosheidsver zekering was ingediend, hetwelk echter waarschijnlijk niet voor het aanstaande voorjaar in werking zal treden, t Het voorstel tot aansluiting van den Centralen Bond van Post- en Telegraaf personeel bij het Ned. Verbond van Vak- vereenigingen is op het te Utrecht geb°u" den Congres van den C. B. P. T. T. met 124 tegen 85 stemmen verworpen Koop en verkoop van eens anders goed la nietig. Kooper te goeder trouw kan recht hebben op schadevergoeding. Alleen de absoluut onmogelijke prestatie mnakt de overeenkomst nietig. Het behoort tot die zeer elementaire rechtsregels, waarvan ieder dadelijk de raison voelt, dat men op een ander niet meer recht kan overdragen dan men zelf heelt. Zoo kan men niet aan een ander verkoopen het goed waarvan ipen geen eigenaar is. Tenminste dat zou men zoo me enen. Al is het nu gelukkig geen schering en inslag, toch komt het herhaaldelijk voor d8t men eens anders goed verkoopt en d»t kan ten slotte zonder eenig bezwaar. Moeilijker wordt de zaak wanneer men aan de uitvoering van zoo'n overeenkomst toe rs. Heeft men het te leveren goed dan onder zich, dan kan men het natuurlijk wel aan de wederpartij ver schaffen, maar daarmee wordt in tal van ge vallen en strafbare handeling gepleegd. Afgezien van het geval dat men den eigenaar vertegenwoordigt, zal alleen hij, die werke lijk meende Wt het vervreêmden van de zaak bevoegd te zijn, zich niet aan verduistering schuldig maken. En heeft men het te leve ren goed niet onder zich, wel dan wordt het nog moeilijker. Men zal zich dan het recht om over de zaak te beschikken moeten zien te verwerven om aan zijn vefplichtingen uit die koopovereenkomst voortvloeiende te kunnen voldoen. Een geheel andere vraag Is het of men door een dergelijke overeenkomst inder daad gebonden is. Deze vraag werd door de Rechtbank te Haarlem ontkennend beant woord in een vonnis van 2 Nov. 20. Bij ar rest van 23 Oct. '25 heeft het Hof te Amster- dat dit vonnis vernietigd. Wat was in deze zaak het geval? Iemand verleende aan een ander het op tie-recht op de aandeelen van de N.V. Sui kerfabriek „Holland"' te Halfweg. Van dit optie-recht werd gebruik gemaakt, zoodat op den eerst bedoelden persoon de plicht kwam te rusten aan zijn wederpartij deze aandeelen te leveren. Nu was hem dit totaal onmogelijk; in de eerste plaats waren de aandeelen niet van hem en verder waren het aandeelen, die op naam stonden en waar van de overdracht, blijkens de statuten der vennootschap, plaats had door een verkla ring van den vennoot en den verkrijger, die ingeschreven werden in het, ten kantore der vennootschap berustend, register. Toen deze verkooper in gebreke bleef de aandeelen te leveren en gedagvaard werd om ontbin ding en schadevergoeding te hooren vorde ren riep hij op twee gronden de nietigheid der overeenkomst in. Onze wet, aldus de verkooper, zegt in art. 1507 B.W. dat koop en verkoop van eens anders goed nietig is. Verder is ook niemand ooit gehouden tot een onmogelijke presta tie. De tegen mij ingestelde vordering moet derhalve niet ontvankelijk verklaard wor den. Inderdaad deed de Rechtbank te Haar lem dit. Evenwel ten onrechte. In het door dezen verkooper aangehaalde art. 1507 B.W. staat n.l. nog meer. Niet alleen is koop cn verkoop van eens anders goed nietig, maar het kan tegen den verkooper grond tot ver goeding van kosten, schaden en interessen opleveren, indien de kooper niet geweten heeft, dat de zaak aan een ander toebe hoorde. Daaruit blijkt wel heel duidelijk, dat het hier niet gaat over een nietigheid, die de gestolen overeenkomst restloos in het niet op doet gaan. De wetgever verbind\ er onder omstandigheden wel degelijk rechtsgevolgen aan. Volgens het Hof te Am sterdam is hier sprake van een „betrekke lijke" nietigheid, waarop deze verkooper zich niet mocht beroepen, omdat 'hij heef goed had geweten dat de aandeelen niet van hem waren. Het Hof vond het in verband ook juist met de mogelijkheid dat er een verplichting tot schadevergoeding wit voort vloeit ongerijmd, hier een absolute nietig heid aan te nemen. Wat betreft den tweeder. grond voor nietig heid, waarop deze verkooper zich had be roepen, deze werd evenzeer ter zijde gesteld en wel met een beroep op een soortgelijke onderscheiding. Ongetwijfeld is niemand tot een absoluut onmogelijke prestatie gehou den, maar wat wil dit zeggen? Toch zeker niet dat alle „ndsplrant-faillieien" niet tot betaling gehouden zijn, omdat zij absoluut niet kunnen betalen. De prestatie moet ab soluut onmogelijk zijn, d.w.z. voor elk et. een iedej. Hoewel men bij het geven van een voorbeeld daarvan tegenwoordig hee! voor zichtig moet Zijn, wil men niet door de feiten achterhaald worden, durven we toch nog wel een van de klassieke voorbeelden noe men. De maan verkoopen, kan men nog altijtd veilig doen, alhoewel.,., het voor beeld van de noordpool wekt tot voorzich tigheid. Het is duidelijk, dat, al was het in casu voor dezen verkooper niet mogelijk deze aandeelen te leveren, dit toch niet een ab soluut onmogelijke prestatie vormde en hij, in gebreke blijvend, terecht tot schadever goeding werd aangesproken. (Handelsbelangen.) Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. MEDEDEELING VAN DEN K.R.O. Wij hebben geen klagen. Dagelijks komen er meerderen zich opgeven als contribuee- rende leden en donateurs van den K.R.O. Het gaat goed, maar wij zijn er nog niet. Groote steden zooals Rotterdam en Den Haag b.v. laten niets van zich hooren. Heb*- ben de menschen daar geen ontvangtoestel len Of zijn ze daar niet Roomsch Dan zijn er heele catagoriën yan personen, die naar wij met zekerheid weten, profiteeren van den K.R.O. (iets wat wij hun van harte gunnen) maar er niet aan denken „Voor wat hoort wat" in praktijk te brengen. En dat zijn..ja, dat zijn de pastoors in de provincie en op het platteland. (De goeden natuurlijk niet te na gesproken). Nu weten wij wel, dat zij ,het niet breed hebben, maar wij weten ook, dat de radio uitzendingen hen maar heel aardig uit hun isolement hebben verlost en zij 'savonds als zij hun studie eindigen zich niet meer. behoeven te vervelen. Er zijn ook nog een reeks van in stellingen, die zeker wat van zich moesten laten hooren, maar die zwijgen als toestellen, die niet aangesloten zijn. Wij bedoelen de katholieke ziekenhuizen. Talrijke reeds zijn voorzien van radio installaties en meestal hebben zij die cadeau gekregen van een of anderen weldoener.. De zieken profiteeren er van. Voocal, niet waar, zusters, de preeken zijn zoo mooi en het is alsof de geestelijke op de zieken zaal staat te preken en de hoofdtelefoon brengt Zoo mooi die Kyrie en Gloria over en men knielt onwillekeurig als men de consecratie- schel het tee ken hoort geven van het plech- tigste oogenblik in de H. Mis. Maar tot heden is er nog niemand, noch van het bedienend personeel, noch van de bestuurders onder de R. K. Ziekenhuizen, die er aan gedacht heeft, dat zoo'n kerkdienst om uitgezonden -te kunnen worden minstens 'n f 150.kost en dat het geld niet van de boomen afgeplukt kan worden. Wij hebben nog geen enkel Katholiek ziekenhuis in onze registers op- geteekend als lid of donateur van den K. R. O. Zoo konden wij dóórgaan. Maar wij plaatsen liever als tegenhanger het volgend schrijven, dat ons gewerd van een der meest vooraanstaande Universiteits professoren. „Zeer Eerw. Heer. Als radiovriend mag ik niet langer nalaten u te doen weten hoe trotsch ik ben op hetgeen de K. R. O. den laatsten tijd onder uwe krachtige leiding heeft tot stand gebracht. De uitzending %an hedenavond heeft mij overtuigd, dat de K. R. O. aan de spits gekomen is en kan en moet blijven. Wil mijn hulde daarvoor aan vaarden en aan uwe medewerkers overbren gen. Ik hoop niets anders dan aat uwe pro gramma's blijven zooals ze de laatste maan den zijn geweest, en dat u niet luisteren zult naar den naamloozen kraai, die zich verleden week als „vink" bij u aandiende. Wil mij als lid der K. R. O. inschrijven voor de gewone contributie. Mijn wroeging u niet van den beginne te hebben geloofd zal ik trachten tot zwijgen te brengen door u morgen voor dit jaar en het vorige f 10.te gireeren. Gaarne uw dr. in Xo etc." Toch doet het goed, ook al is de lof wel wat hooger gestemd dan de werkelijkheid. Wij moeten nederig blijden. Maar dat wij ons best doen, ook om op muzikaal gebied vooraan te staan wij kunnen onzen luisteraars en lezers het volgende mede- deelen. Te Amsterdam heeft zich uit bekende beroepskunstenaars een sextet gevormd be staande uit de volgende instrumenten piano, klarinet, hobo, fagot, fluit en hoorn. Bedoeling is klassieke en moderne muziek te spelen voor de radio. Met dit radio sextet is na een proef ,die aan de hoogste eischen voldeed, een overeenkomst gesloten om op bepaalde Dinsdagavonden voor den microfoon te spelen. Nadere bijzonderheden daarover komen de volgende week. Mis schien lijkt het sommigen onverantwoor delijk, te meer als wij aan deze mededeeling nog toevoegen, dat wij nog in besprek zijn met een trio van kunstenaars voor 't spelen van lichte muziek op de wijze van de Radio- Paris. Kan de K. R. O. kas wel zoo iets dragen; is zij machtig genoeg om zoo iets aan te dur ven? Als wij geen onnoemelijk vertrouwen hadden in onze katholieke luisteraars, neen, dan niet. Maar aangezien wij dat wel heb ben...» En daarom..., maakt nu eens dat wij op het einde van Juni daarover geen zorg meer behoeven te hebben door u met dozijnen tegelijk op te geven als betalende leden of donateurs der Katholieke Radio Omroepstichting. Het lidmaatschap is f 5. per jaar donateur wordt men voor f 10.of meer. Öns gironummer blijft steeds 49744 en wij willen pok gaarne beschikken per post-' quitantie. Past. L. H-PERQUIN, Voorzitter v. d. K. R. O. Spuistraat 12, Amsterdam. Beleefd verzoek ik U een plaatsje voor het volgende ia Uw veel gelezen blad. Bij voor baat mijn dank. Bovengenoemde Bond van R.K. Spoor- en Tramwegpersoneel viert in 1928 zijn 25- jarig bestaan. Onnoodig is het hier alles weer te geven, wat hij in het belang van het alge meen en dat van zijn leden deed. Dit zou ee- nige folio's vragen. Laten wij volstaan met de ze bevestiging 4i zijn werk kan de toets der eerlijke critiek doorstaan zijn werken ligt voor ons als een open boek. Dit begrijpen de leden en hebben zij ook ondervonden. Is het wonder, dat men dan ook blijken wil geven' van dankbaarheid voor zijn leiding Immers neen Er heeft zich dan ook uit de loden-der verschillende afdeelingen een Hoofd-Comité gevormd (dat weer gesteund wordt door plaatselijke comité's) dat zich noemt „Het Monument Comité. Wat moet men verstaan onder het woord Monument-ComitMen wil ter gelegen heid van dit jubileum het Hoofdbestuur een som gelds aanbieden voor het stichten van een R.K. Herstellingsoord voor de leden van „St. Raphael" en hunne huisgezinnen. Voorzeker een sympathiek doel niet alleen, maar vooral in onze dagen iets, dat in eene noodzakelijke behoefte zal voorzien. Of het er komen zal Wij twijfelen er geen oogenblik aan. Reeds zijn door verschillende giften de eerste 10.000 verzameld. Buiten extra giften, die gegeven worden door buitenstaanders, bren gen de meeste, zoo niet alle leden> wekelijks hun 0,05 of ƒ0,10 ten offer voor dit mooie doel. Toch moeten de opbrengsten nog wor den opgevoerd en daarom heeft het Hoofd- Comité een groote verloting op touw gezet, welke 10 Mei 1926 Koninklijk werd goedge keurd. De trekking dezer verloting heeft plaats op 22 November 1926 ten overstaan van notaris Warrem te Utrecht. Als hoofd prijs wordt gepubliceerd een complete wo ninginrichting, of een automqbiel of vier beste koeien ter waarde van 1350.-. Verder zijn er nog een 400-tal prijzen waaronder een compleet radiotoestel, frapnaaimachine bes te rijwielen, gouden en zilveren voorwerpen, huishoudelijke, rook- en luxe artikelen. De gez. waarde der prijzen bedraagt/ 4000.- Is het wonder, dat deze loten, die voor 0.50 verkrijgbaar zijn bij 't afdeelingsbestuur van Haarlem en de comitéleden, alsmede te Zand- voort bij dhr. Geers, grif van de hand gaan Immers neen ieder wil wel eens zoo'n kansje wagen niet alleen, maar men wil ook gaarne het streven dat hier beoogd wordt, steunen een R.K. Herstellingsoord, waar men geen gevaar loopt van verzwakking der ziel en waar men zeker is van de versterking van het lichaam, dat dikwijls een poosje rust behoeft. Een ieder, die dan medeleeft met dit doel, koope een of meerdere loten. Met dank voor de plaatsing. N. N. Geachte Redactie, Dagen en weken al hebben wij geen Zomer gekend, d, w, z, dagen waarop men kan ge nieten van het heerlijke zonnetje, dat zijn stralen doet neerdalen op steden en dor pen. Met verlangen wordt naar den Zomer uitgezien, Wanöeer zal deze in aantocht zijn? Niemand kan 'ons dat zeggen, maar wei- kunnen we gaan spreken van één „Zonnedag" die in aantocht is. Een dag, waarop honder den, duizenden vertrouwen, dat de zon met haar gouden stralen dan zal schijnen over hulpvaardige en blijmoedige verkoopsters, die een bloempje te koop zullen aanbieden aan hen, die verlangen naar zonneschijn en le vensvreugd. Die zonnedag of zgn. „Speldjesdag" zal gehouden worden op Zondag 18 Juli a.s. Die dag met zijn een dag van liefde, een dag van plichtsvervulling, zooals Rector Kok in een van de Comité-vergaderingen met geestdrift zeide tot de georganiseerden. Dit woord geldt voor ons allen. Reden te meer voor de Roomsche jongs dochters der liefdadige Spaarnestad, om geestdrift en sym pathie te uiten voor. het ionds „Herwonnen Levenskracht". Op dien „Zonnedag" hebben wij noodig 500 600 verkoopsters, die de Bavostad zullen bestormen vor den verkoop van^ons speldje ten bate van de tubercu loselijders van „Herwonnen Levenskracht". En nu komen wij met ons vriendelijk ver zoek: „Helpt ge ook collecteeren en speldjes verkoopen op Zondag 18 Juli?" Voor wie nu weer, hoort men zeggen. Dank je, 'k heb er genoeg van en 't publiek niet minder. Ja, 't wordt te veel, ge hebt gelijk, 't Is zool Maar de tuberculoselijders kunt ge toch niet in den steek laten. En dan die sympathieke vereeniging „Herwonnen Levenskracht" te Haarlem staat bijka altijd aan de spits, Dank zij de hulpvaardigheid van onze medewerk sters en medewerkers. Als ge dit bedenkt, dn zal uw antwoord zijn: Ik zal „Herwonnen Levenskracht" helpen op den „Zonnedag" en ik zal mijn vriendin ook vragen mee te doen. Flink zool En nu nien wij de aanmelding met belangstelling tegemoet. Bij de heeren parochieleiders, hierna de adressen. Komt. De zonnedag is in aantocht! n Parochieleider Kathedraal „St, Bavo is:^ S. A. v. d. Landen, Kolkstraat 15, Parochie leider Johannes de Dooper, J, Reinerie, Tey- lerplein 25. Parochieleider O. L. Vr. Rozen krans, D. Ruygrok, Damiatestraat 8. Pa rochieleider H. Hart, J. Vreenegoor, Frans Halsstraat 30 rood. Parochieleider St. Jo zef, D. Wassenaar, Baljuwslaan 7. Parochie- leider'St. Antonius, H. P. Zegwaart, Sophia- straat 33. Parochieleider H. H. Elisabeth en Barbara en H. Liduina, F. Stiphout, Goet- zeestraat 28. Verder aan het gebouw „St. Bavo en bij de heeren bestuurs- en comitéleden, Namens het bestuur, W. MOLENKAMP, Voorz. J. Th. ELLIGENS, Secr, A Op het militaire vliegveld te Galatz In Roemenië, heeft een der beste leger-vlie- gers, kapt. Carol Himes, onder tragische omstandigheden den dood gevonden. Met de ten behoeve van den Roemeen- schen leger-velddienst aangeschafte Duit sche Heinicke-parachutès, zouden drie vliegofficieren, elk vanuit een Potez-ver- kenner, een daling volvoeren. Op 1000 M hoogte ging /ds eerste de kaptvlieger Hi mes overboord. Het valscherm opende zich echter niet, waarop de ongelukkige officier op de binnenplaats van een huis te pletter viel. Zijn lichaam drong een me ter diep in den grond. Dank zij de oplettendheid van de pilocn ten der beide overige verkenners, bleven de twee andere officieren, die reeds op bet punt stonden om., te springen, aan boo'hd, zoodat een grooter drama voorko men werd. Toen men kort na dit ongeluk ook de beide overige Heinicke-parachutes beproefde, ditmaal met zakken zand, wei gerde ook van deze twee valschermen er een open te gaan. Wij ontvingen van de Vereeniging tot bevordering der Rozenteelt „Nos Jungunt Rosae", een in één woord prachtig in kleu ren uitgevoerde reclameplaat voor de Ro- zententoonstelling (Corso), die op 17 en 18 Juli a.s. in den Haag zal werden gehouden ter viering van hei 35-jarig bestaan der Vereeniging. Achttien landen aangesloten. Het internationale componistencongres, te Parijs bijeen, stichtte een wereldbond van vereenigingen van dramatische auteurs en componisten, Achttien landen zijn hierbij reeds aangesloten. Voorzitter is Robert Fiers, vice-presidenten zijn Ludwig Fuk' (Duitschland), Morello (Italië) en Marquin (Spanje). ZÓNDAG 20 JUNI. HILVERSUM 1050 M. 9.50 v.ffl. - Christel. Radiover. Eeredienst, Voorgan ger Ds. Dr. J. G. Geelkerken, predikant te Amsterdam. Voorzang Psalm 96 v. 5 en 4, Votum, Lezen De Tien Geboden, Zingen Ps. 25 v. 2b, Lezen 1 Joh. 2 v. l.b. en 2, Gebed, Zingen Ps. 68 v. 10, 7 en 17, Lezen Rom. 8:13 en 17, Tekst 2 Cor. :5v. 17en 18, Eerste gedeelte van de predikatie, TusschenzangPs. 119 v3, Tweede gedeelte predikatie, Gebed, Na zang Ps. 149 v. 5, Zegen 3 uur Ma tinee uit het Kurhaus, te Scljeveningen. Het residentieorkest p.l.v. Ignaz Neu- mark, Soliste Barbara Lully, viool. 1» Ouverture „Carnaval", Dvorak, 2. Viool concert in a kl. t. op 82, Glazounow (Bar bara Luliy), Pauze. 3. Twee Hongaarsche dansen, Brahms, 4. Eine Steppenskizze aus Mittel-Asien, Borodiae, 5. Ouverture „Rienzi", Wagner. 7 uur Dr. J. F- Cannegieter. Te zingen liederen uit den bundel van den Ned. Prot. Bond Lied 39 1 en 2. Lied 8, 1 en 4, Lied 17, laatste vers. 8 uur Persberichten en Sport uitslagen. 8.15 uur Solistenconcert uit het Kurhaus te Scheveningen. Het re sidentieorkest, o.l.v. Prof. G. Schneevoigt, SolistWillem Andriessen, piano. 1. Ou verture „Sommernachtstraum", Mendel sohn, 2. Piano-concert a-Mol, Schumann, a-Allegro affetuoso> b- Intermezzo (An dantino grazzioso) c. Allegro vivace (Wil lem Andriessen). Pauze- 3. Les preludes (Poeme symphonique d après les medita tions postiques de Lamartine), Lizt, 4» Voorspel le acte Lohengrin, Wagner, 5. Finlandia, Sibelius. DAVENTRY 1600 M. 3.05 Licht or kestconcert. E. Burford-sopraan. P. He ming-bariton. Orkest 3.354.20 Reiig. dienst (to commemorate the sealing of Magna Carta) Zang en speeches 4.20 Concert. Orkest, P. Heming en E. Burford 5.50 Shakespeare's heroines. „Hamlet. Gedeelten uit de 2e, 3e en 4e acte 6.10 Sluiten. 8.20 Luiden van de klokken van St. Bofolph's-kerk 8.30 Dienst in de Lincoln Kathedraal 9.15 CauserieThe Shaftesbury society 9.20 Weerber., nieuws 9.3510.50 Muziek van het Victo- riahotel Londen. Orkest S. Sideli-bariton. P. Grey-sopraan. E. Colombo-viool. PARYS „RADIO-PARIS," 1750 M. I.05 Concert Lucien Paris (piano-viool cello) 8.50 Concert. Muziek en zang. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 11.501.10 Mandolineclub „Con pa*- sione" 8.50 Populair concert Orkest E. Transky-tenor. H. Gorina-sopraan. Wiener Schrammelkwartét. Daarna uitslag van het Volksreferendum, schadeloosstelling Duitsche Vorsten (tot 1.20 's nachts). BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.35 Galaconcert. Orkest en solisten 10.20 Nieuwsber. MUNSTER 410 M. 9.20—10.20 Orkestconcert 11.35 Literaire werken (R. v. Gandersheim) 12.0512.50 Con- eert door.de Kath. Mannenzangver. „Poly* hymnia" 3.354.20 Meisjeskransj^- 4.505.50 Zitherconcert 6.20—' Concert door het Waldhoornkwartet 8.20 Lezing Moderne Kleinkunst. 9.5011.35 „Burschenherrlichkeit und Rheinweinlust", volksliederen- en stu- dentenspel. 113512.00 Dansmuziek MAANDAG 21 JUNI. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politie berichten 5.006.00 Kinderuurtje, door mevr. Ant. v. Dijk 630730 Duitsche conversatieles, door den heer E. Griin. 7.00 Politieber. —7.30—8.00 Radiopraatje, door den heer R. Swiërstra, over antwoor den op radiovragen 8.10 en 10.00 uur Persber. 8.10 „De verloving onder oe lantaarn", operette in 1 bedr., naar het Fransch van Michel Carré en Leon Battu, door J. Martin Heuckeroth. Muziek van Offenbach. Medewerkenden Jules Moes, Francisca Fischer, Annie Lieman en Annie Hofman „De macht der-muziek", zang" spel in 1 bedr., naar het Fransch. Muziek van P. Gaveaux. Medewerkenden Jules Moes, Herre de Vos, v. d. Ploeg en Jeanne Baciliek. DAVENTRY, 1600 M. 11.20—1.20 Con cert door het radiokwartet en solisten (So praan-bariton-piano). 1.202.20. Lunchmuziek 3.35 Schoollezing Rep" tiles and their alliesHarqilesse snakes. 4.20 Tijdsein, Fransche lezing Les nuits and the poet. 7.00 Radiopraatje 7.20 ^Tijdsein Big Ben, weerber., nieuw* 7.45, Pianosates van Beethoven, door E.» Isaacs 8.00 LezingThe romance of glass 8.20 Zang engedichten,V.Chat- terton, sopraan, I. Sadler en Mr. C.A. Lewis, declamaties 8.50 Kamermuziek Het Virtuoso strijkkwartet (2 violen, vioia» cello) D. Smith, bariton, S. Goossens, harp 9.50 Weerber., nieuws. Lezing1 Fiction serie 10.20 Muziek door de Royal Tank corps band, J. v. Zyl, bas II.2012,20 Dansmuziek van Hotel Metropole. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert door orkest Gayina rr Concert Orkest Mme, Joly en M. Malsanm viool, M. Landeau, declamatie 8,50 Orkestconcert „Rip". 1 KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 Mv— 8.50 Sonnenwende Concert Dameskoor van Dr. H. Mersmann Mandolineclub .JMapoli" Waldhoornkwartet. Daarna nieuwsber. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.20 Orkestconcert 9.S Operette-fragmenten Antwerpen Vlaamsche lezing. MUNSTER 410 M. 1.35—2.50 Inter nationale Schlager, voor orkest Radiopraatje^4355.05 Lezing „a 6.20 Lezing Goethe als Botaniker u Gartner 6.20 Lezing Hauszinssteue 6.20—7:40 Concert'door het meisjes koor 7.40—8.00 Lezing Die Erziehung im Strafvollzug 8.20 Concert Orkest en zang 10.50—11.20 Sportlezing D-5 12.20 Sonnenwendfeier Concert. De grootste keuze in Ontvangtoestellen eTV eest derdeekn, heeft O in 'de goedkoopste en GESOKTlERDE HAARLEMSCHE radio-hanv

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 12