DAAN H0UTK00PER V erkeersongevallen. Autobus of Train. Levensverzekering I MODERNE LAMPEN GEBFs.BOSSE Agenda 20 Juni! Agenda 21 Juni DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIGING ZIJN GEDURENDE. DE ZOMER- MAANDEN GEOPEND: DE COMMIEZEN HUISJES; De beslissing verdaagd. Examens Lag. Onderwijs. Geheime distilleerderij ontdekt. Drukwerk is het zaad voor Uw orders Toekenning gelden voor Bijzonder Onderwijs. Zondagsrust. Invoering pensioenfonds personeel N. Z. H. T. M. Theater De Kroon. Alg. R.-K. Propagandaclub. Personalia. Aanbesteding Rijkswaterstaat. Douchebaden. Gewetensgeld. t Concert in den Hout. Het groote betonblok aan den sluisbouw te IJmuiden. Jaarvergadering A. N. V. V. Tentoonstelling. Aangehouden. Eindexamens. INBRAAK TE OUD-SCHOTEN. Verlof Drankwet. Verlof Drankwet. Herkeuring voor den dienstplicht. De Hagebrug. DAMMEN. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. te NIJMEGEN. Verzekerd kapitaal ruimf 21.300.000,— Wiskundige reserve 31 December 1925 2.599.923,79 Extra waarborgen280.000,— Voor katholieken, die een Levensverzekering willen sluiten is dit de meest aangewezen maatschappij. Luxor Theater. SCHOTEN. LAATSTE NIEUWS. De nieuwe voorwaarden der Engelsche mijneigenaren. Letter en geest. De. Maas wast aanzienlijk. Men koopt of bestelt SIERKAN-ROOM-IJS in den winkel, Zijlweg 100-104, Telefoon 13777, bij de melkbezorgers van „de Sierkan" en aan de Sierkan-IJswagentjes. U is zeker dat U ROOM-IJs (Ice-cream) koopt, wanneer U Sier kan-Room! Js koopt. BEVROREN ROOM, heerlijk van smaak, bereid en bewaard .volgens de nieuwste en meest hygiënische methode, een geheel ander en beter product dan het betiroren meel-preparaat, dat onder de namen IJs, Vanil' le-IJs of IJsco wordt verkocht en dat volgens de Warenwet geen^ROOM-/Js mag heeten, omdat het niet van ROOM bereid wordt. St. Jozefsgczellengebouw, Jansstrcat 59. Algemeene H. Communie (kerk Nieuwe Groenmarkt), kwart voor 7 uur. Lof (Koningstraat), 7 uur. Gezellenbijeen- komst (ook voor de oudèrs), 8 'uur. Sociëteit „St. Bavo". Haarlem's Zang genot, 8 uur. Bestellers Post en Tele graaf, 9 uur. Bevolkingsbureau, 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw, Jansstraat 59. Geopend van 8—10 uur. Hotel „Duin en Daal" Bloemendaal. Expositie Kees Roovers. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36.' Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraaf 11 Eiken Donderdag van 89K> uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo" Sm'edestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 35 uur. 's avonds van half 8half 9 uui s Zaterdags alleen van 95412 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloémhofstraet 1.«Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alls werkende dames. Alle werkdagen van v.m 1012 uur. des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Mandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.-KL Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitbenen van boeken •an 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. ElisobexA's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging va» de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te r:chten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur R.-K. Reclassceringsvereeniging, aid Haar lem. Eiken Donderdagavond ha'; 9 ver gadering in het gebouw der Sint Vincen- liusvereeniging, Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. 5NELVERBAND. Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel 'REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 103921. DE ZONDAGS- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN wordt deze week waarge nomen door: de Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel, 10175 jen de Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, te lefoon 11793. NleuWe Groenmarkt 22' Alléén Woénsdag- avonds van Tkï9 uur. Hagestraat 49: Alléén Vrijdagavond van ~'A9 uur. Gen. de la Reystraal 17 (Schoten): Alléén Vrijdagavond van 89 uur. Meldden wij gisteren, dat nog geen beslis sing was genomen door de „Kroon" omtrent de sioooing der Commiezenhuisjes aan de Groote Houtpoort, thans wordt ons medege deeld, dat de schorsing van het raadsbesluit verlengd is tot October. Men schijnt in den Haag geen haast te hebben. Aan de Nutskweekschool slaagden voor het examen lager onderwijs: M. Dekker, E. v. d. Steur, E. de Vries, T. Woudt en E. Zuidhof. Afgewezen 1 candidate. Gisteren heeft de gemeente-politie te IJrr.yiden in samenwerking met Rijks-amb tenaren een inval gedaan in het perceel Induslriestraat 37 aldaar, bewoond door G. H. Het vermoeden bestond dat in dit per ceel een geheime distilleerderij was inge richt. Hft vermoeden bleek juist.te zijn; er werd een distilleertoestel in werking aan getroffen. De politie heeft de toestellen in beslag genomen, alsmede een vat, inhou dende 50 L. gedistilleerd. OO r. 6 P.K. 4-WIEtRE!fllïïErj LEIDSCHEVAARTWEG TELEFOON 14596 V Burgemeester en Wethouders van Haar lem, brengen ter openbare kennis dat de raad der gemeente op 16 Juni 1926 heeft besloten medewerking te verleenen le. voor de inrichting eener tweede 2e Klasse in de school voor gewoon lager onder wijs aan de Nagtzaamstraat 54 2e. voor de aanschaffing van gymnastiek- werktuigen ten dienste der school voor ge woon lager onderwijs aan den Zijlsingel 2 en 3e. voor aanschaffing van gymnastiekjoe- stellen in het gymnastieklokaal der scholen voor gewoon- en voor uitgebreid lager on derwijs, beide aan de Gedempte Oude Gracht 120 dat de raad daarvoor beschikbaar heeft ge steld respectievelijk een bedrag van f 1.085. f 1.274.— en f 1.629.— dat ieder ingezetene en de schoolbesturen binnen 30 vrije dagen van genoemde be sluiten bij Gedeputeerde Staten dezer pro- vinci| in beroep kunnen komen dat gedurende dien termijn alle beschei den op deze beslissingen betrekking heb bende, kosteloos voor een ieder ter inzage liggen ter secretarie dér gemeente (5e af- deeling). Op de te' Utrecht gehouden jaarvergade ring van de vereeniging tot bevordering van Zondagsrust werd de lieer H. Meyboom te Haarlem herkozen als bestuurslid. Het door den Minister van Waterstaat goedgekeurde reglement en pensioenfonds voor het vaste personeel der Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij wordt gerekend te zijn ingegaan op 1 Januari 1925. Voor 15 Juli 1926 zal aan elk lid van genoemd personeel worden uitgereikt, 1. Een exemplaar van het reglement Pen sioenfonds 1925. 2. Een bewijs van deelgenootschap in het fonds. 3. Een gewaarmerkt bewijs van «anvang der vaste dienstbetrekking. - i Volgens 'net reglement r moet worden saamgesteld een commissie van Bijstand. Voor deze commissie zijn onderstaande heeren aangewezen. Door de directie: Mr. D. A. E. Immink; door de Vereeniging van Ambtenaren: J. J. Vroom, hoofd-commies; door de Ned. Vereeniging: J. tl. Visée, chef commies; door St. Phaphaël: L. Lj M. Geers, halte-chef; en door den P. C. B.: A. Steets- kamp, chef-commies. De heer Mr. D. A. E. Immink treedt op als voorzitter. De roemruchtige Deensche filmkomieken Watt en 'A dito spelen deze week in het bovengenoemd theater, waar zij trachten met hun gebobbeld lichaam en gekke ma nieren de bezoekers wat op te vroolijken. Hun vermaardheid is reeds van dien aard. dat hun succes reeds bij voorbaat ver zekerd is, een voorrecht, waarop zelfs echte kunstenaars zich niet kunnen be roemen. Als fotografen reizen ze thans de wereld rcCd, waarbij een pseudo-kiektoestel als echt dienst doet. Pro-forma is door het geheel nog een liefdesgeschiedenis geweven van een jong meisje en een jongen man, die in de 6de acte van dqn regisseur toestem ming krijgt, om een film-echtpaar te worden Ook het voorprogramma staat in het teeken Van den lach, althans vroolijkheid, waardoor het geheel, hoewel pretentieloos, toch eenige uren van veraangenaming geelt. De Amerkaansche woningnood. blijkt door de noodlijdenden anders aangepakt te worden dan bij ons in Holland, met als eenige overeenkomst, dat de uitslag der pogingen gelijk zijn. De wereldgebeurtenissen en muzikale illustratie zijn goed en fraai. De Alg. R.-K. Propaganda-club bestaat nu ruim een jaar. Met volle kracht kon zij nog niet werken, daar veel voorbereidende arbeid moest wor den verricht. Toch kan zij reeds op resultaten wijzen. Zie hier bijv. de oogst van één van de 7 parochies, welke bij de club zijn aangesloten, een oogst behaald in betrekkelijk korten tijd en met slechts tien leeken-apostelen, te weten 6, mannen en 4 vrouwen. In bedoelde parochie werden dan de vol gende resultaten bereikt le. Twee gemengde huwelijken gewettigd. 2e. Negen huisgezinnen, waarin het ge loof nagenoeg geheel verdwenen was, zijn met Paschen 1926 tot de Kerk teruggekeerd. 3e. Een volslagen socialist is, na langdu rig, bezoek, niet alleen weer tot het geloof teruggekeerd maar zelfs een geestdriftig Katholiek geworden en nadert nu wekelijks tot de H. Tafel. 4e. In een gemengd huwelijk werd de vrouw, die niet Katholiek was. Katholiek en is nu met man er kinderen een voorbeeld van plichtsbetrachting. 5e. Drie kinderen van resp. 10, 12 en 14 jaar, uit een geheel verwaarloosd gezin hebben dezer dagen hun eerste H. Commu nie gedaan drie andere werden opgenomen door het St. Franciscus Liefdewerk. 6e. Twee heiden-kindertjes werden kort na hunne geboorte gedoopt. 7e. Dertien kinderen werden op een R.-K. school geplaatst. 8e. Een man, die 3 jaar lang zijn kerkelijke plichten verwaarloosde, daar hij al dien tijd lid was eener niet-Katholieke vereeniging, heeft dat lidmaatschap opgezegd en met Paschen 1926 met vrouw en kinderen ge communiceerd. Nietwaar? Gods zegen heeft zichtbaar op dit werk geryst. Maar er is in die parochie ook hard gewerkt. Geestelijk adviseur, be stuur en werkende leden hebben als om strijd hun tijd en hun werkkracht geofferd om hun afgedwaalde broeders en zusters terug te brengen. Jammer genoeg kan dit niet van alle pa rochies gezegd worden. Niettegenstaande herhaalde pogingen, bieden zich geen vol doende leden aan voor het leekenapostolaat. En zoo doende moet het mooie, Godgevallige werk geheel of ten deele opgedaan blijven. Moeten wij dat lijdelijk aanzien? Kunnen wij, met bovenstaande resultaten voor oogen, en met de wetenschap, dat in elke parochie, geene uitgezonderd, honderden zijn af gedwaald en dus voor Christus zijn terug te winnen, onverschillig blijven Laten zij, die totnogtoe afzijdig bleven, het zij uit onwetendheid of onnadenkendheid, hetzij uit scepticisme ten aanzien van het nut van het leeken-apostolaat, bovenstaand lijstje eens aandachtig lezen en zich dan af vragen, wat zij den Rechter aan de Poort der Eeuwigheid zullen antwoorden, wanneer Hij hun deze vraag zal stellen met honderden van mijne afgedwaalde schapen vormdet gij een gemeenschap. Hoevelen van deze hebt ge tot mij teruggevoerd? Mogen alsnog velen zich bedenken en in edelmoedigen drang zich begeven naar hunne Pastorie, waar zij van den geestelijken leider der parochieele club alle mogelijke inlich tingen ên medewerking zullen ontvangen om hun goeden wil om te zetten in een goede daad, die, de ondervinding heeft het reeds bewezen, niet zal nalaten vruchten te dragen. Bij beschikking van den minister van Justitie zijn aangewezen tot plaatsvervan gend lid in de enkelvoudige Kamer voor de vereenvoudigde behandeling van straf zaken van de Arrondissementsrechtbank te Haarlem; de rechters mr. Th. Maassen en mr. H. Haga. Te Leiden is geslaagd voor het eind examen voor den Ned.-Indischen Admini stratieven dienst, de heer L. B. Mennes, alhier, Te 's-Gravenijage verwierven de dames ikvr, F. Feith en N. D. KJercq, beiden alhier, bet assistent-diploma van den Op leidingscursus van de Centrale Vereeniging van Openbare Leeszalen en Bibliotheken. Aan de Nieuwe Huishoudschool te Am sterdam is vanwege de vereeniging tot be vordering van het onderwijs in kinderver zorging en opvoeding het diploma uitgereikt aan mej. I.-L. de Jong te Bloemendaal. -+- Benoemd tot examinator voor de examens Handenarbeid te Amsterdam, de heer S. Bosma, onderwijzer aan School 1 voor B. O. Gisteren werd door den hoofdingenieur- directeur van den Rijkswatersiaat in de (directie Noord-Holland te Haarlem aanbe steed; Het uitvoeren van verf- en behang- werken aan gebouwen, kunstwerken, enz., van het Noord-Hollandsch Kanaal, in zeven 'perceclen, volgens bestek no. 130,' dienst 1926. Raming perceel I 1100; perc. II 1300; perc. III 950; perc. IV 1100; perc. V 500; perc. VI 650; perc. VII 730. Perceel 1. Hoogste inschrijver II. Schram te Monnikendam, voor 1040; laagste; H. Ooms, te Nieuwendam (Amsterdam) voor 863. •Perceel II. Hoogste inschrijver D. Heit- man, te Edam voor 1345; laagste J. Roor, te Watergang (Landsmeer) voor 1198.75. Perceel III. Hoogste inschrijver Fa. Gebrs. v. d. Meer te Alkmaar voor 1043; laag ste A. Breed te Heerhugowaard voor 744. Perceel IV. Hoogste inschrijver Fa. L. Nijman en Zn., te Alkmaar voor 1090; laagste A. Breed te Heerhugowaard voor 833. Perceel V. Hoogste inschrijver J. de Kok te Helder voor 545; laagste P. J. Re- nooy Szn., te Schagerbrug voor 585. Perceel VII. Hoogste inschrijver Fa. Ge brs. de Boer te Helder voor 719; laag ste M. Kaleveld te Helder voor 654. In de afgeloopen week zijn in het douche- li adhuis aan den Schotersingel 1168 baden genomen, in dat aan het Hofdijkplein 808, in dat aan het Leidscheplein 735 en in dat aan den Kondenhorn 443. Ingekomen is bij den inspecteur der directe belastingen te Haarlem, 1ste afdeeling, res pectievelijk f 263.60 en f 1541,71 wegens te weinig betaalde Rijksimkomstenbelasting, Verdedigingsbelasting II en gemeentelijke inkomstenbelasting. AUTO TEGEN EEN PAAL. De groente-auto van den heer Van R» te Bloemendaal, reed gisteren op de Donkere Laan aldaar tegen een paal van de electrische geleiding. De auto werd licht beschadigd. De paal was er erger aan toe, want deze knapte totaal af. De aardbeien en aardappels op de auto schenen zich daar niet meer veilig te gevoelen en zochten een goed heenkomen op de straat. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. TE WATER. Terwijl de elfjarige J. K. le Nieuw - Vennep op de fiets reed, geraakt bij on verwacht te water. Hij schoot kopje onder in de modder. Een voorbijkomende reizi ger wist den knaap met groote moeite weer op het droge te krijgen. Het rijwiel was bijna niet terug te vinden. Een koslenvergelijking. Zullen de Busdiensten zich kunnen handhaven. In verband met de ook te Haarlem aan hangige plannen tot verbetering van de verkeersverbindingen is het volgende inter ressant wat de „Tel." ontleent aan een artikel van ingenieur W. slager in het electrische- of autotractie, waarin de schrij ver de eigenschappen van beide vervoer middelen tegenover elkaar stelt en het vraagstuk „tram of autobus" behandelt. Waar nu wel vaststaat, dat de autotrac tie voor het verkeer over niet te lange af standen van groot belang is, doet zich dc vraag voor, in hoeverre zij hier dè electri sche tractie, indien aanwezig, zal kunnen vervangen of aan welke der beide vormen in bepaalde gevallen de voorkeur moet wor den gegeven. Ook elders, met name Amerika was hetzelfde vraagstuk reeds vroeger dan hier te lande aan de orde, en uit den strijd tusschen beide concurrenten resulteerde meestal het verschijnsel, dat de autotractie alléén hiet voldoende bleek te zijn om aan de verkeersbehoeften op behoorlijke wijze te voldoen en dat maatregelen genomen moes te worden om de electrische tram haar be drijf Wederom mogelijk te maken. Niette genstaande hierbij de electrische tram in de meeste gevallen de overwjnning behaalde en deze zich in de Amerikaansche steden uit breidt, mede als gevolg van de invoering van de éénmanwagens, neemt daar ook het autö- busvervoer grootere afmetingen aan, waaruit de conclusie te trekken valt, dat de tram en de autobus geen vijanden behoeven te zijn. Een soortgelijk verschijnsel doet zich ook in de groote Europeesche steden, Londen en Parijs b.v. voor, waar het aantal door de tramwegen vervoerde reizigers nog steeds zeer beduidend is en in vele gevallen dat dér autobussen overtreft. De Staatscommissie-Patijn, in 1923 be noemd om het Nederlandsche autobusvraag- stuk in studie te nemen, kwam eveneens tot de conclusie, dat de autotractie voor ver- keersdoeleinden als een bondgenoot en niet als een concurrent van bestaande verkeers middelen, dus ook van de electrische tractie beschouwd moet worden. Er doet zich dan evenwel de vraag voor, of het in sommige gevallen wenscheiijk ge oordeeld moet worden, de bestaande elec trische tractie door autotractie te vervangen. Men kan deze vraag slechts door een kos- tenvergelijking van beide vervoermiddelen beantwoorden, waarvan de schrijver van het genoemde artikel uitvoerig cijfermateriaal mededeelt. Het blijkt daaruit dat de koster, an de autobus belangrijk hoogcr uitvallen dan van de tram, voor beide berekend pet plaats-kilometer bij 50.000 wagen-kilometers per jaar. Dat zich de autobus desondanks kan hand haven ligt deels aan de bedieningskosten (arbeidsvoorwaarden van het personeel!, deels aan de relatief geringere kosten op lijnen met minder druk verkeer, en de schrij ver meent dat daar, waar de beide soorten thans als concurrenten tegenover elkaai staan, de autotractie door de te verwachten wettelijke regelingen van het autobedrijf zal verdwijnen. De H. O. V. geelt een concert in den Hout, op Zondag 20 Juni te half drie uur, onder leiding van Willem Knikker. Het programma luidt: 1. Leichtes Blut, Frischer Mut. Marsch, F. v. Blon; 21 Ouverture „Lu Muefte de Porti- ci", D. Auber, 3. „Weaner MadlenWalzer, C. Ziehrer; 4. Potpourri „Les Saltimbanques" L Ganne; 5. Racockzy, Ouverture, Keler Bela; 6. Zigeunerliebe, Walzer, F. Lehar; 7. Selection „The Geisha", Sidney Jones. Voor het gieten van het betonblok voor het binnensluishoofd, vormende een onder deel hiervan met een inhoud van bijna 4000 M3, het vlechtijzer inbegrepen, rekende men een giettijd van 4 etmalen van 20 uur noodig te hebben. De uitvoerster van dit werk, de Hollandsche Beton Maatschappij heeft ech ter de capaciteit der diverse in gebruik zijnde installaties dusdanig weten op te voeren, dat het werk reeds Woensdag nacht gereed kwam, zoodat ongeveer 1300 M3 beton per etmaal zijn gestort. Men rekende op een maximum-capaciteit der installatie van 60 M3. per- uur, doch bi^ dit werk is deze capaciteit met eenige kub, meters Overschreden. De directie van ge noemde maatschappij werd door den hoofdingenieur van den sluisbouw gecom plimenteerd vóór deze schitterende presta tie. De congresdag van gisteren ving aan met een auto-tocht van Zandvoort naar het landgoed „Velserbeek", waar een déjeuner werd gebruikt. Vandaar begaf het gezel schap zich naar IJmuiden ter bezichtiging der sluiswerken onder leiding van ingenieurs Te half zevert gisterenavond had een di ner plaats in Hotel d'Orange, waarna te half negen in de concertzaal van Hotel „Groot Badhuis" het concert der H. O. V. volgde, aangeboden door het Gemeentebe stuur van Zandvoort. Bij J. H. de Bois, Kruisweg 68, alhier, wordt tot 31 Juli een tentoonstelling ge houden van schilderijen door FI. A. van Daalhof. Door de politie is alhier aangehouden de 40-jarige Th. L, verblijfhoudende in een loge ment hier ter stede, als verdacht van dief stal van een electrisch lampje uit een café Hij is overgeleverd aan de politie van Heem stede, daar hij verdacht wordt van een in braak te Heemstede. Het onderzoek bracht aan het licht dat I. waarschijnlijk niet aan de inbraak schuldig was. Hij werd echter ook gezocht wegens oplichting, eenige dagen geleden te Heem stede gepleegd. Bovendien had I. nog twee maanden gevangenisstraf op zijn rekening, die nog niet uitgezeten waren. Hij is aan de Justitie te Haarlem overge leverd. Stedelijk Gymnasium te Haarlem, Aan het Stedelijk Gynasium zijn geslaagd: Voor diploma B: de dames A. Boese E. Menalda van Schouwenburg; M. C. F. Schotsman en de heeren; H .M. Kraak. Voor diploma A: de heer I. S. de Vries. Met één candidate wordt het examen voortgezet. Geene afgewezen. 6CEDKOCPSTE GROOTSTE SORTEERII>G ORANJESTRAAT-1 'TEE: 1262Ë Hedennacht is ingebroken in het café met bijbeboorenden speeltuin van Bergmon, ge legen. aan den Rijksstraatweg, te Oud- Schoten. De dieven hebben zich toegahg verschaft door inklimming door een raam. Een aantal sieraden, alsmede een bedrg aan geld. v/erden ontvreemd. Door de pplitie is onmiddellijk een streng onderzoek inge steld. B. en W. van Haarlem brengen ter ken nis, dat is ingekomen een verzoekschrift van G. Herwig. om verlof tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan ster ken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in hét perceel aan de Spaarnwou- lerstraat 82. B. en W. van Haarlem brengen ter ken nis, dat is ingekomen een verzoekschrift van H. Kwekkeboom om, verlof tot het verkoo pen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Bloem hofstraat 14. De Burgemeester van Haarlem prengt ter kennis van belanghebbenden, dat de her keuring yan de vour de lichting 1927 dezer gemeente ingeschreven personen, door of omtrent wie een nieuw genceskdndig on derzoek is aangevraagd, zal plaats hebben op Dinsdag 22 Juni 1926, des voormiddags li uur, te Amsterdam, in het gepouw „Mili tair Logement" Lauriergracht No. 116. Voor herstellingswerken aan de Hagebrug zal deze gedurende eenigen tijd, vermoede lijk 10 a 12 dagen, aanvangende Maandag a.s., voor net rijverkeer zijn afgsloten. Het voetgangersverkeer kan plaats blijven vin den. MR. SPRINGER. Hedenmiddag omstreeks een uur zal mees ter B. Springer Jr. in café Former aan het kleine Gartmanplantsoen te Amsterdam een blind-partijspelen tegen den heer D. S. van Nerden, lid van de damvereeniging Zater dagmiddag. Na afloop geeft hij een simul taan. Mr. Springer zal ook te Haarlem ko men spelen. Aanbesteding, Vrijdagmiddag heeft te Zandvoort de aanbesteding plaats gehad voor den bouw van 33 arbeiderswoningen en een winkelhuis ten behoeve van de bouwvereeni- ging „Eendracht maakt Macht". Ingeschreven werd door: J. Schuit, te Egmond a.d. Hoef, v. 90.000 L. Broker te Utrecht, voor 102.500; Firma Marcelis en Heemskerk te Leiden, 103.700; L. ten Broeke, te Zandvoort, 105.500; S. Kuit, te Amsterdam, 107,446; J. Heeling en G. Santman te Coevorden, voor 108.596; H. de Vos Jr. te Nieuw-Vennep, voor 109.000; N. J. Tromp te Overveen, voor f 113.999; C. P. Hetem te Haarlem, voo- 121.200; F. Philips, te Haarlem, voor 122.223; P. J. H. Stiphout, té Haarlem, voor 133.000. De gunning is nog aange houden. Personalia. Mej D. M. C, Bergmann, werkzaam ter secretarie dezer gemeente, behaalde bij het hedenmorgen te Den Haag gehouden examen de acte van bekwaam heid in de gemëente-administratie, afge geven door de Vereeniging voor Gemeente belangen. E.RX Ditmaal geeft Luxor een programma, dat van het begin tot het eind is te roemen. Het begint met een aardige teekenfilm „Mutt en Jeff op de Gala Soiree", waar Mutt en Jeff natuurlijk de dolste dingen uithalen. Dan komt een heel grappige geschiedenis van Dolly en Polly in de keuken, waarin de hoofdrollen vertolkt worden door twee kinderen, die werkelijk alleraardigst spelen. Sedert de ontdekking van Jackie Coogan door Charlie Chaplin schijnen er zeer veel kinderen liefhebberij voor het vak gekregen te hebben. Of zou de liefhebberij maar bij de ouders der kinderen schuilen, die er niet afkeerig van zijn, om hun, helaas een beetje talent toonende kinderen te exploiteeren Maar de film als zoodanig is aardig en daar vraagt het pu bliek in het algemeen toch maar alke.i naar. Het Luxor-nieuws geeft als altijd de ge beurtenissen der afgeloopen week in binnen- en buitenland en dan komt, na de pauze, de. 6-bedrijvige film „De levende schijf" een film met een spannenden inhoud, die op uit nemende wijze door de hoofdpersonen, Andrée Brabant en Nikolaas Koline wordt vertolkt. Maar wat bovenal deze film zoo aantrekkelijk maakt is, dat de, zooal gezegd op zichzelf reeds zeer spannende, handeling, zich afspeelt in een omgeving, die zooveel natuurschoon biedt, dat men waarlijk niet weet, waar het meest zijn aandacht aan te geven, aan de handeling of aan het beeld. We zouden hier nu iets kunnen gaan ver tellen van den inhoud, maar dat doen, wij liever niét, omdat dan veel van de spanning zou verloren gaan. Bijvoorbeeld Het is een flim in zes afdeelingen en niet voor men tot ongeveer midden in de zesde gearriveerd is, kan men begrijpen, waarom eigenlijk de titel „De levende schijf" is. Niet het aller- misnte is er in het werk, waaruit valt af te leiden waar de ontknooping ligt en toch heeft het niets gedwongens, loopt alles heel vlot en natuurlijk en gaan dan ook de bezoekers voldaan naar huis. Ook al omdat iedereen er door tevreden gesteld wordt,zij, die het om spanning te doen is en de handeling boven alles stellen en eveneens zij, die de film in hoofdtaak beschouwen als een middel om de oogen te streelen, die graag mooie natuurtafreelen en schitterende balzalen be wonderen. Ned. R. K. Volksbond. Zondag 20 Juni a.s. viert de afd. Schoten en omstreken van bovengenoemden bond, haar herden king Encycliek „Rerum Novarum." Des mórgens te 7 uur, H. Mis voor de levende- en overleden leden van den Volks bond, waarna generale H. Communie voor ^lle leden (laten wij hopen dat alle leden hieraan zullen deelnemen). Na de H. Mis zal het Bondslied worden gezongen. Des avonds te half acht, feestvergadering in het bonds gebouw. De convocaties vermeldden als spreker den heer J. W. Smit. Een nader bericht deelde ons mede dat deze spreker verhin derd is en in zijn plaats nu zal optreden, de heer Chr. v. d. Bilt,'lid van den Tweede Kamer. Aangezien deze spreker zijn sporen wel heeft verdiend en het bestuur der afd. Schoten dus ook dit maal weer zeer gelukkig is met een spreker voor dezen avond, zoo mag zij ook van haar kant wel verwachten, dat deze feestvergadering welke toegankelijk is voor alle leden, eere-leden en donateurs met hun dames, dat het Bondsgebouw geheel gevuld is. Leden Van de afd. Schoten en omstreken stelt de werkzaamheden van uw bestuur op prijs en toon^ uw belangstelling en medeleven in de standsorganisatie. Leden van Schoten en omstreken wij moeten voorwaarts Het mannenkwartet „Kinheim" te Sant poort zorgt voor muzikale opluistering. DE BESPREKINGEN VAN HERRIOT. PARIJS, 19 Juni. Herriot heeft verklaard eerst een financieel program te zullen uit werken, alvorens de portefeuilles te verdee- len. Hij zal trachten een kabinet te vormen van linkschc republikeinen. De formateur confereerde met Dc Mongie en Caillaux. Vermoedelijk zal Herriot Briand verzoeken de portefeuille van buitenl .Zaken te blijven waarnemen. De mijneigenaren zullen de volgende week week in de mimen de voorwaarden bekend maken, waarop de arbeiders den arbeid kunnen hervatten op den grondslag van den achlurendag. Naar verluidt zullen de mijn district en verdeeld worden in drie categorieën: die, waqrin geen loonsverlaging zal plaats vin den: die. waarin de loonsverlaging iets min der dan tien procent zal bedragen; en die, waarin zij niS meer dan om en nabij tien procent zal ziin. Het doel der mijneigenaren zou zijn om de grootst mogelijke concessie ten opzichte der Ioonen te doen en zooveel mogelijk mijnen en districten in de eerste categorie opgenomen te krijgen. In op zijn minst 50 pet. der mijnen en Wij moesten, in den tijd dat wij de eer hadden 's Konings wapenrok te dragen, onze sporen als korporaal nog verdienen, toen wij, door bijzonder.e omstandigheden, eens een uurtje absoluut alleen gelaten werden met een kleine afdeeling recruten. Het werd ge heel aan ons particulier initiatief en onze ge durende 3 maanden opgedane militaire weten schap, overgelaten om dit uurtje zoo intensief mogelijk te benutten. Na kort beraad besloten wij de soldaten, die pas enkele weken de uni form droegen, een fort te leeren besluipen. De schietbaan, met een dikke palissadeering omsloten, was het fort, lage struikjes en klei ne boompjes boden ideale geï'chtsdekkin- gen, om ongezien de vijandelijke stelling te naderen. De aanval gelukte volkomen, de stelling werd genomen en geen man was ge wond of gesneuveld. Maar toen wij later rapport van de oefe ningen. uitbrachten, kregen wij van de gc' sterde autoriteiten te hooren, dat een derge- lij ke manier om een fort te nemen, in dc werkelijkheid van den oorlog hopeloos mis lukken zou, zelfs absoluut onmogelijk, is* Een fort innemen beteekent sinds den we reldoorlóg de muren en schuilplaatsen van af een afstand van 10 a 15 K.M. of n°S meer, kort en klein te schieten en er dan over heente loopen, niet in verspreide linie/ maar in marschorde. De Kringenwet verbiedt in de nabijheid van forten en versterkingen huizen en alle gebouwen op te richten, die in tijd van oor log gezichts- én gevechtsdekkingen voogden aanvallenden vijand kunnen bieden. In het geval het moge nooit zoo zijn dat de vreemdeling gewapenddrwijs ons land zou binnenvallen, zal een schuurtje en een hondenhok het onheil van jde forten van Halfweg en Spaarndam niet afwenden- Voordat de kustwachter de naderende sche pen heeft gesignaleerd, hebben de ècheeps- kanonnen met hun monsterachtig lange mon den de geheêle forten-linie aan de Liede c.a. reeds in puin geschoten, schuren en honden hokken incluis. Wij schreven reéds in het blad van Don derdag dat men geen ingewijde in de nuh- taire wetenschap behoeft te zijn om te be seffen, dat deze Kringenwet absoluut •uit den tijd is. Een laag gebouwtje of S?it stuk weiland, dat een d.M, in hoogte schilt met het aangrenzende strik', zbb weerbaarheid van onze forten niet veri3£en' Niettemin blijven de uitermatige lastige en beperkende bepalingen van deze verouder e wet bestaan. De ingezetenen van Haarlem- merliede ondervinden het dagelijks. Niet 3 leen mogen zij niet bouwen zoo zij wille®' moeten huizen en schuren precies zoo e® zoo hoog en breed zijn, maar zij worden ook in de uitoefening van hun bedrijf belem merd. Adressen aan den Minister van Oor log, waarin met kracht van- argumenten aan getoond werd, dat opheffing van de Kringe® wet geheel in overeenstemming zou zijn ine de gewijzigde manier van oorlogvoeren, kon den alleen/bewerken, dat een enkel fort wer opgeheven en de andere in een andere kl3^ werden geplaatst. Voortaan mag men ®u de huizen een halve meter höOger bouwe® 'en de boomen iets hooger laten groeien. Het is al-reeds zoo dikwijls betoogd dat de wet er is om overtredingen te voorkome®' niet om pietluttigheden, in strijd met d® doode letter der wet, te straffen. Zeker dat gewenscht in dit geval, waar de w« geheel^ overbodig is geworden, en waar ®u de wet naleven beteekent de wet over hc hoofd zien. Wanneer zullen de ambtenaren, die vpo de naleving, der Kringepwet moeten zorg dr3 gen, dit inzien wellicht nog meer zal geen loonsverlagn1- phiats vinden. Van de overige rnijnqrt den er zooveel mogelijk in de tweede gorie worden ingedeeld, terwijl 'waarsfehm lijk minder dan 25 pet. in de tweede gorie worden ingedeeld, terwijl waarscn'l lijk aanzienlijk minder dan 25 pet. in derde categorie zou worden geplaatst. j Het bekendmaken der voorwaarden samenvallen met de indiening in het P3Tj[C ment van het wetsontwerp, hetwelk dé achturendóg in de mijnen toestaat. achturendag kan uiteraard niet vas krllC worden, vóór dat het ontwsrp is aangèn,^ men. doch het zal tijdelijk mogelijk z"n acht uren te werken door te profite°ft,s van de bepaling in de huidige wet. v0^fn„ welk dit aantal uren gewerkt mag worde gedurende 60 dagen van het kalenderi;ul GRAVE, 19 Juni. Uit Maastricht wordt hedenmorgen 86 c.M. was geseind. verband hiermede zijn de werken aa° peilers van de nieuwe brug bij Grave st°"j gezet. De sluizen die gister waren Se°Pe."r om het binnenwater te loozen, moesten ,ve gesloten worden. De veilingen van het gewas moesten worden uitgesteld, daar landerijen overstroomd zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2