Hoofdhuid PUROL Amsterdamsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws. De Duitsclie invoerrechten op Groenten en Fruit. MIJNHARDT's ELCK WAT WILS TREKJES. NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Zaterdag 19 Juni Toeneming van verheers- ongevallen. Tegen de Weeldebelasting. 1926 Verzet van H.O.R.EC.A.F. Dronken vrienden onder elkaar. Slechte waar. Paul C. Kaiser, f Hoofdpijn-Tabletten 60ct Laxeer-Tabletfcen60ct Zenuw-Tab ietten75ct Staal-Tabletten 9Gct SVSaag-Tabletten 75ct HAARLEMMERMEER. VELSEN. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. WIJKEROOG. No. 450. 's Avonds in een drukke winkelstraat ge armde paren, kooplui met onverslijtbare bre tels en blaffende hondenpoppetjes, moeders tnet kinderen op den arm of aan de rokken, passagierende matrozen en mariniers. Voor een luchroom, waar het zeurige getjengel van alle-instrumenten-muziek kort door de deur deunt, staat een troepje met verveelde gezichten naar de prijslijst voor het raam te kijken een stoere werkman met het Zater- dagsche schoone overhemd, klein deukhoedje en een sigaarstomp in een imitatie-barnstee- nen pijpje een jonge struische volksvrouw met de Gruyter-blouse en opzichtig gele schoenen gearmd met een jongen kerel, die zijn pet scheef op de sluike haren heeft ge drukt en een zijden shawl als een stropdas om Zijn hals heeft geknoopt. „Blijven we hier eeuwig Klaas", vraagt Zeurend de jonge vrouw. „Ik zit net zoo lief thuis. Wat U vader „Bioscoop", stelt de vader voor. „Dat doen we," valt de jongere man bij, „hier aan den overkant maar hè Vanaf het trottoir kijken zij naar het ge bouw aan de overzijde, waar de afschuwelijke, overdadige lichtreclame de aandacht trekt naar een groote plaat van een vrouw in avond toilet. „Jasses, nee, daar ga ik niet in", beslist de oudste van het drietal„dat is niks, zoo'n „Fauteuils de balcon, hè zegt meneer en stapt naar het loket." Zondag in de ochtendbladen „Happy Riel liet ons bibberen van zijn sensationeele avonturen „Tivaleno was weer de saletjonker, op wien alle dames verlieven".... een allercharmantst variétépro gramma maar er was schandelijk weinig be langstelling voor deze belangrijke fooneel- daad." Stijging der ernstige ongevallen te Amsterdam met 44 pet. Uit de statistiek der verkeersongevallen van het Gemeentelijk Bureau van Statistiek blijkt, dat de politie in bovengenoemde periode 1081 verkeersongevallen constateer de tegen 896 in het eerste kwartaal 1925. Dit beteekent dus een stijging van 20.6 pet. sedert het eerste kwartaal 1924 (698 onge vallen) terwijl de stijging van het eerste kwartaal 1924 op dat van 1925: 28.4 pet. had bedragen. 12 personen vonden den dood (le kw. 1925 11), terwijl 73 ernstig gewond werden De aideeling Amsterdam van de vereeni- ging H.O.R.E.C.A.F. (eigenaars van hotels, restaurants en café's), heeft, naar wij ver nemen, in haar vergadering van gisteravond een motie aangenomen tegen de weeldebe lasting. Hierin worden de volgende motieven genoemd'. lo. de' verschuiving der belasting betee kent in verband met de inningskosten en de contrólekosten verzwaring; 2o. in veel ge vallen zal luxe onbelret blijven b.v. in kleine volkskoffiehuizen, die alléén worden bezocht voor drankgenot; 3o. het vreemde lingenverkeer zal ongunsti' worden beïn vloed door hoogere prijzen, waardoor de reputatie over het „dure Holland" erger zal worden; 4o. op bet bedrijf zal een zéér zware last worden gelegd door aan de uit voering verbonden kosten en verloop van clientèle in tal van grenszaken; 5o. een be langrijke vermeerdering van werkzaam heden voor bet personeel zal een der ge volgen zijn; 6o. de zeer vage uitzonderings bepalingen moeten leiden tot grove wille keur. en 7o. de macht van de ambtenaren zal zéér uitgebreid worden. tegen 60 in de overeenkomstige periode van soort kunstfilm allemaal van dat flauwe gedoe. verlede" )a%- Het totaal aantal ernstige U«„ «Hm, naar Olympi, gaan. Daar SUfSVi p SlTSTjS ZXS geven ze Een ontembare vrouw de man die durfde. Je weet wel, met Happy Riel, die too van een vliegmachine in en auto springt en door een bende boeven in een duikerklok wordt opgesloten, laatst in De ijzeren vuist. Er hangt nou een reuzeplaat van een man in een leeuwenhuid, die tegen zes struikroovers vecht, 't is zeker reuze-spannend. Haastig loopen zij verder de straat in naar Olympia, het land van belofte voor twee uur, bij voorbaat lekker van de sensatie en de tenuwkitteling en half bevreesd dat het mis schien uitverkocht is. Draaiend en wringend, buigend, zwevend en meedeinend met de jachtige jazzmelodie, strijken en hameren de leden van het strijkje, hitsen de muziek uit piano en violen. Vrou wen en meisjes, leelijk van schmink en on vrouwelijke kleeding heeren want het zijn geen „mannen" met verwijfd-getail- leerde jassen en zorgvuldig gestrikte dassen, schuivende en buigende kellners, gichelende schenkmeisjes achter het buffetkingelen- de sigarettenrook en een benauwde atmos- pheer van zware parfums. Rond een tafeltje aan een der ramen, zoo diep mogelijk weggedoken in de rieten fau teuils zitten drie jonge menschen. Met een béte -uitdrukking op hun gezicht staren zij door het raam naar de paradeerende menigte, trekken af en toe aan hun sigaretten eij de cimeters Jange warenpijpjes of tippen van hun cocktail. „Een vervelende mop die ze hier afdraaien", Oordeelt de een. „Ja al weken oud," meent de tweede. „Ik blijf tenminste met lang hier", voor- Spelt nummer drie. „Weet jij iets anders, waar je heen kunt gaan „Verkade geeft Caesar vanavondhet zal nog wel niet uitverkocht zijn".... „Bewaar me, zeg ik heb een ander idee Van Zaterdag doorbrengen." „Wat wou je dan? Ik geloof niet crat er deze week ergens in de stad een film draait, die ik wil zien, 't Is treurig hier met het amu sement."" „Laten wij dan naar Paris gaan," komt er tenslotte een voorstel„ik meen gelezen te hebben dat er een aardig variété program is. Miss Jolly, de Londensche soubrette, treedt er op; de beroemde acht Venetian danseressen Zijn er ook en er wordt een gewaagde Fran- sche eenacter opgevoerd.", „Dadelijk dan maarVeerkrachtig bijna springen zij uit de gemakkelijke stoelen en tikken om den kellner. In dezelfde straat, tegenover het mondaine Restaurant. Voor een paleisachtig gebouw staan onder vele andere kijkers, drie menschen naar de affiches te gapen. Menschen met kostbare bontmantels en zware overjassen klaarblijkelijk vader, moeder en zoontje menschen van dure sigaren en zijden japon nen, van veel geld en weinig geestelijke ont wikkeling, menschen die je onwillekeurig denkt in een groot, smakeloos gemeubeld huis of een weelderige luxe auto. Ook zij behandelen onderling het vraagstukZa terdagavond vieren. „Zouden wij hier niet gaan, man", vraagt mevrouw. Mijnheer kijkt neutraalhet oordeel van het kind, een jongen van dertien jaar, wordt natuurlijk niet gevraagd, maar de ouders vra gen zich evenmin af, of de aanwezigheid van hun kind sommige plaatsen van amusement niet bij voorbaat uitsluit. „Weet je iets anders gaat mevrouw voort. „Dit lijkt me wel een interessante film. Tiva leno heeft de hoofdrol, je weet wel, die éénige charmeur. Lees maar. Tivaleno de charman te, de ladykiller, de onweerstaanbare, de aan trekkelijke, de beminnelijke. Swansi Gloria heeft de rol van het arme winkelmeisje." als het totaal aantal ongevallen. Uit een vergelijking van het totaal aantal der bij de ongevallen betrokken voertuigen en personen blijkt, dat bijna de helft hiervan auto's en motorrijwielen zijn. Vergeleken met de overeenkomstige pe riode van verleden jaar is het aantal auto's toegenomen met 23.9, dat der vrachtauto's alleen met 45.2 pCt., terwijl het aantal rij wielen met 24.2 pCt. steeg. Wat de oorzaken der ongevallen betreft, zoo kwamen 647 of 59.9 pCt. op rekening van bestuurders van voertuigen, tegen 34.1 pCt. in hetzelfde kwarTaal van het vorige jaar, wat wijst op een vrij sterke- toeneming van de roekeloosheid bij deze categorie van per sonen. In 213 gevallen of 19.7 pCt. van het totaal was de oorzaak van het ongeval: ver keerd uitwijken of geen voorrang verleenen (le kwartaal 1925 95 gévallen of 10.6 pCt.). De oorzaak van het ongeval was in 79 ge vallen of 7.3 pCt. van het totaal een gevolg van verkeersfouten van voetgangers (le kwartaal 1925 89 of 9.9 pCt.). Terwijl dus de voetgangers iets voorzichtiger waren, be droeg het aantal ongevallen, ontstaan door spelende kinderen, resp. 42 of 3.9 pCt. en 29 of 3.2 pCt. Woensdagmiddag kwam iemand op het politiebureau in de Spaarndammerstraat vertellen, dat hij met een paar vrienden uit rijden was geweest, en verschillende café's' had bezocht met als eindresultaat, dat hij zijn gouden horloge en twee bankbiljetten van 25 miste. Wie zijn vrienden waren, wist hij niet. Spoedig wist de politie een van het tweetal te arresteeren. Bij fouillee ring vond men op hem het bewuste horloge en een bankbiljet van 10. De aangehou dene beweerde, dat hij het in bewaring had gekregen. Deze onwaarschijnlijke mededee- ling kon hem evenwel niet uit het Huis van Bewaring houden. De ander va% het dron ken drietal wordt nog gezocht. De keurmeesters van den Keuringsdienst van Waren, hebben in de maand Mei 4575 bezoeken gebracht aan winkels, markten enz. Het aantal gekeurde partijen heeft be dragen 31079; 46 partijen versche en gecon serveerde 'visch en 77 partijen andere waren werden door hen aan de consumptie ont trokken. Van de 1724 monsters melk in het. labo ratorium onderzocht, waren 35, d.i. 2 on deugdelijk van samenstelling, terwijl van de 69 monsters karnemelk er 8 d.i. 11.6 ondeugdelijk van samenstelling waren en 1 d.i. 1.4 in slechten toestand verkeerde. Voorts zijn in het laboratorium onderzocht 184 monsters gepasteuriseerde melk. Hiervan waren 3 d.i. 1.6 niet goed van samenstel ling. Bovendien werden door de keurmeèsters bij 556 bezoeken aan broodbakkerijen 13199 brooden gewogen, waarvan 369 d.i. 2.8 te licht werden bevonden. Te Mariënbad is op 57-jarigen leeftijd overleden de heer Paul C. Kaiser, vroeger een der bekende werkgevers in het bakkers bedrijf in de Hoofdstad, De heer Kaiser is destijds zeer op den voorgrond getreden, ook bij het organiseeren van bakkerij-ten toonstellingen. Geruimen tijd geleden trok hij zich uit het zakenleven terug en gingen zijn winkels over naar een andere firma. Hij woonde efcrst te Amsterdam en later in Den Haag. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig Een adres aan de Tweede Kamer. D.d. 14 Juni is door het Centraalbureau der Tuinbouwveilingen n Nederland aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin aangedrongen wordt op aanneming van het wetsontwerp tot goedkeuring van het aanvullingsverdrag met Duitschland en het Nederlandsch-Duitsche douane- en cre- diet verdrag, welke op 26 November van het vorige jaar te Berlijn tusschen Neder land en Duitschland zijn gesloten. In de uitvoerige memorie van toelichting, die het adres vergezeld, wordt allereerst gewezen op de groote beteekenis van het aanvullingsverdrag voor den Nederlandschen Tuinbouw, omdat daarbij voor de Neder- landsche producten de mees'begunstiging werd verkregen, niet berustend gelijk tot nu toe op een eenzijdige Duitsche ver ordening, welke ieder oogenblik kan worden ingetrokken, maar op een wederzijdsche overeenkomst, welke aan den Nederlandschen tuinbouwexport een vastere basis verschaft. Immers, hoewel vanuit Nederlandsch oog punt beschodwd onze export van tuinbouw producten naar Duitschland zeer belangrijk moet worden genoemd in 1925, werd alleen aan groenten en fruit voor een waarde van ruim 52 millioen gulden naar Duitschland uitgevoerd vormt de hoeveelheid Neder- landsche tuinbouwproducten op de Duitsche markten toch slechts een betre.kkelijk klein percentage van het in totaal in Duitschland geïmporteerde kwantum. tuinbouwvoort- brengselen. Zoo werden bijv. in 1925 in totaal in Duitschland ingevoerd 97 millioen K.G. bloemkool (waarvan uit Nederland 32 millioen K.G.); 43 millioen K.G. toma ten (waarvan uit Nederland 12 millioen K.G.); 78 mill oen K.G. uien (waarvan uit Ned r- land 12 millioen K.G.); 63 millioen .K.G. druiven (waarvan uit Nederland 1 M> mil lioen K.G.); 186 millioen K.G. appelen (waarvan uit Nederland 44 millioen K.G.); 26 millioen K.G. peren waarvan uit Neder- 'and iy2 millioen K.G.); 5 millioen K.G. kersen (waarvan uit Nederland 1 millioen K.G.) Het aandeel van Nederland in Duitch- lands voorziening van groenten en fruit is dus lang niet zóó allesoverheerschend, dat de Duitsche markten tot iederen prijs de Nederlandsche aanvoeren noodig hebben en de Nederlandsche tuinbouwexport naar Duitschland dus als onaantastbaar zou kun nen worden beschouwd. Er is derhalve geenerlei zekerheid, dat Duitschland voort zou gaan met de hand having van de eenzijdige verordening van 29 September 1924, met name ten aanzien van den uitvoer van Nederlandsche tuinbouw producten integendeel is er alle aanleiding om té vreezen, dat de Duitsche Regeering mede onder den voortdurenden hevigen druk der agrarische partijen tot intrekking dezer verordening zou worden gedwongen. Het vastleggen in een wederzijdsche over eenkomst van het meestbegunstigings-prin- cipe is voor den Nederiandschen Tuinbouw- van zeer groot belang. Op grond der meest- begunstiging immers geniet de Nederland sche Tuinbouw al de tariefsverlagingen, welke door andere Staten zijn verkregen en eventueel nog zullen worden bereikt. In het bijzonder moge worden gewezen op de vér gaande verlagingen, welke door Italië wer den bedongen en welke dus ook voor ons land gelden hierdoor werden de Duitsche autonome tarieven gedurende het hoog seizoen van den export zeer verlaagd. Wanneer aan de Nederlandsche pro ducten de meestbegunstiging niet zou worden toegekend, zou, tenzij in een afzonderlijk verdrag dergelijke tariefsverlagingen worden vastgelegd, de Nederlandsche export van groenten en fruit door de Duitsche autonome (is maximum) invoerrechten getroffen wor den, hetgeen ten aanzien van bijna al deze producten zonder uitzondering met een vol slagen vernietiging van de exportmogelijk heid gelijk zou staan. Nu is het waar, dat tengevolge van het opnemen van eenige tijdsbepalingen in het Duitsch-Italiaansche handelsverdrag wel ke tijdsbepalingen niet overeenstemmen met de voor Nederland meest gunstige termijnen ten aanzien van een drietal tuinbouwpro ducten op het meestbegunstigingsprincipe inbreuk wordt gemaakt. Maar dit geeft nog geen aanleiding om gelijk in bovenbe- I doelcl adres van het Verbond van Neder- landsche Werkgevers geschiedt de ver- I kregen begunstiging als voor ons land van geenerlei beteekenis te qualificeeren. j Immers, voor alle andere tuinbouwvoort- I brengselen is de verkregen meestbegu'n- doorheen te wrijven stiging van zeer groote beteekenis, gelijk wij Bij Apoth. en Drogisten aantoonden terwijl wat het bedoelde drie tal producten betreft, met name voor twee daarvan, namelijk voor bloemkool en voor tomaten, de door Italië verk: egen verlagingen ook voor den Nederlandschen Tuinbouw zéér belangrijk zijn, aangezien toch ook ge durende de voor Italië vastgestelde maanden nog zeer groote hoeveelheden bloemkool en tomaten vanuit ons land naar Duitsch land worden uitgevoerd. Ook het Nederlandsch-Duitsche douane- en credietverdrag moet voor den Neder landschen Tuinbouw van zéér groote betee kenis worden geacht, omdat daarbij voor die artikelen, waarvan Nederland een pro ductie-monopolie heeft en welke dus van de door het hiervoren genoemde verdrag verkregen meestbegunstiging niet kunnen profiteeren, omdat geen 'andere staat zal trachten vobr die artikelen tariefsverlagingen te bedingen, de Duitsche autonome ta rieven aanzienlijk werden verlaagd, en wel voor witte kool van 4 op 2 M. per 100 K.G. voor roode en savoyckool van 4 M. op 2 M. (1 Jan.-<-l Juni), van 4 M op 3 M. (1 Jum 1 Jan.) voor spruitkool van 20 M. op 5 M. (1 Dec.1 April), van 20 M. op 10 M. (1 April1 Dec.); voorsla van 10 M. op 7 M.; voor aardbeien van 30 M. op 15 M. Van welke beteekenis de export dezer artikelen is, moge blijken uit het feit, dat in 1924 ruim 98 millioen K.G. kool naar Duitschland werd uitgevoerd, hetgeen ruim 80% van den geheelen Nederlandschen kool export uitmaakte. De uitvoer van sla naar Duitschland be droeg in 1925 ruim 16 y2 millioen K.G., oftewel 77% van den totalen Nederlandschen sla-export. De uitvoer van aardbeien bedroeg in 1925 ruim 5 millioen K.G., oftewel ruim 81% van den totalen Nederlandschen aardbeien export. Wanneer deze tariefsverlagingen niet wa ren verkregen, zouden de genoemde arti kelen door het Duitsche autonome (is maxi mum) invoerrecht getroffen worden. Wat dit beteekent, heeft de Nederlandsche Tuin bouw gedurende de maanden October en November ondervonden, toen het Neder landsche verdrag nog niet was afgesloten en van de Nederlandsche artikelen, waarvan Nederland het productie-monopolie heeft, derhalve het autonome Duitsche invoerrecht geheven werd. £oo bedroeg de export van kool fiaar Duitschland gedurende deze beide maanden nog geen 6 millioen K.G., terwijl gedurende dezelfde maanden van 1924 bijna 32 millioen K.G. kool vanuit ons land naar Duitschland werd uitgevoerd Dit is ook de "reden, dat het totale uitvoercijfer van kool naar Duitschland hetwelk gelijk gezegd over 1924 ruim 98 millioen K.G. bedroeg over 1924 achteruitliep tot 85 millioen K.G., hetgeen echter toch nog altijd 78 pCt. van den totalen Nederlandschen koolexport in 1925 uitmaakte. Hieruit blijkt wel, dat op de vraag, welke in het adres van het Verbond van Neder landsche Wergkevers gesteld wordt name lijk of onze delegatie zich een niet al te over dreven voorstelling heeft gemaakt van de noodzakelijkheid om ten koste van welke offers ook, zoo spoedig mogelijk tot deze concessies te geraken dat op deze vraag slechts een ontkennend antwoord gegeven kan gorden. Het verkrijgen dezer concessies is voor het bestaan van den Nederlandschen Tuinbouw absoluut noodzakelijk, omdat zon der aanzienlijke tariefsverlagingen onze Tuin bouwexport voor het grootste gedeelte zal worden vernietigd, gelijk de ondervinding in October en November maar al te goed heeft aangetoond. Dat de Nederlandsche uitvoer van bloem kool in October 1925 bijna tweemaal zoo hoog is geweest als in October 1924, is ver- der/in het geheel niet zoo opmerkelijk als het Verbond van Nederlandsche Werk gevers meent, aangezien in October door Duitschland neg een sterk verlaagd invoer recht op onze bloemkool geheven werd, dank zij het Duitsche handelsverdrag met België, waarbij het invoerrecht op bloem kool gedurende de maand October van 20 M. per 100 K.G. tot 5 M. werd gereduceerd In plaats dus van een argument tegen het verdrag als hoedanig het Verbond van Werkgevers het bedoelt is de enorme vermeerdering van den bloemkool-uitvoer gedurende de maand October 1925 in ver gelijking met October 1924, juist een argu ment voor dat verdrag. Uit dit alles zal duidelijk zijn, dat de goed keuring van de beide te Berlijn gesloten verdragen voor den Nederlandschen Tuin bouw een noodzakelijkheid moet genoemd worden. Het is onjuist gelijk in het adres van dè Kamer van Koophandel te Amsterdam en ook in dat van het Verbond van Neder landsche Werkgevers .wordt gedaan om te veronderstellen, dat op den duur de-j#r- mindering van den zwaren druk der Duitschë tarieven grootendeels ook zonder verdrags tarieven zou zijn verkregen, omdat verschil lende tuinbouwproducten in Duitschland Zélf tn geheel ontoereikende hoeveelheid Zouden voortgebracht worden en dus een moeilijk te missen volksvoedse) in Duitsch land zouden vormen. Integendeel, het is het voortdurende stre ven van krachtige en invloedrijke partijen in den Duitschen Rijksdag, om ter bescher ming van den Duitschen land- en tuinbouw den invoer van buitenlandsche producten tegen te gaan en zooveel mogelijk te beletten. De tegenwoordige Duitsche Minister van Landbouw, Dr. Haslinde, heeft bij herhaling reeds verklaard, dat hij dit doel met alle kracht zal nastreven. En het feit, dat het zelfs aan een groot land als Frankrijk niet gelukt is om van Duitschland volledige meestbe gunstiging voor zijn tuinbouwvoortbrengse- len te bedingen, terwijl ook Spanje, met welk land Duitschland de vorige week een handels- j verdrag afsloot, er niet is in geslaagd om een lager invoerrecht te verkrijgen noch Voor uien, noch voor tomaten, noch zelfs voor druiven deze beide feiten moeten voor Nederland toch wel een ernstige waarschu wing zijn om niet te hopen op het „vanzelf op den duur verkrijgen van tariefsvermin deringen, omdat Duitschland onze producten zoo noodig zou hebben Duitschland kan het ook zonder onze producten stellen en machtige groepen in Duitschland zouden het weren onzer voortbrengselen maar al te gaarne zien. De teelt van tuinbouwproducten breidt zich in ons land voortdurend uit er is geen streek meer te vinden, waar fruit, groenten of aardappelen niet geteeld worden. Werke loosheid komt de laatste jaren in den Tuin bouw niet meer voor. Het loonpeil is in het algemeen zoodanig, dat vanuit de tuinbouw centra geen trek naar de groote steden meer behoeft te geschieden, maar integendeel velen weer naar het platteland terugkeeren om daar werk te zoeken en te vinden. Deze gunstige verhoudingen zijn uitslui tend te danken aan de uitvoermogelijkheden. De Nederlandsche Tuinbouw hangt geheel van den uitvoer af en wel van den uitvoer naar Duitschland, waarheen het overgroote gedeelte der uitgevoerdeproducten verzon den wordt. Wanneer een geregelde afzet van tuinbouw producten naar Duitschland dan oek niet meer zou kunnen plaats hebben, dan zou dit noodzakelijk, in plaat? van uitbreiding, een inkrimping van den Tuinbouw met minstens 60% beteekenen, met al de gevol gen daarvan voor de welvaart en voor de sociale verhoudingen op het platteland en niet minder voor de algemeene Nederland sche handelsbalans. Burgerlijke Stand van 1517 Juni 1926. Geboren: Jan Barend Unico Allardt, z. v. J. B. Uit den Boogaard en M. M. van Heij- koop. Take Johannes, z. v. J. van Hars kamp en H. Rosenberg. Johan Marinus, z. v. J. H. Faber en A. J. Koster. Samuel, z. v. M. Oppelaar en K. van der Zwan. Christina Maria, d. v. C. A. de Koning en A. C. H van Schie. Ondertrouwd: Geurt Franken. 60 j. en Maaike van Rijs, 31 j. Anthonie Wink, 27 j. en Catharina Buurman, 21 j. Getrouwd: Willem Johannes Wakker, 22 j. en J.ohanna Gerarda Verheul, 21 j. Cornelis Pettrus Mesman, 26 j. en Johanna Catharina Driessen, 18 f. Jan Cornelis Leen, 29 j. en Pleuntje Hendrika Tolenaars, 22 j. Joost Café, 28 j. en Neeltje Zorge, 22 j, Barthotomeus Griekspoor, 24 j. en Adriana Spaargaren, 18 j. Cornelis van Warmerdam, 23 j. en Anna Catharina Bak ker, 23 j. Adrianus Hendrikus de Vlieger, 31 j. en Maria Gerarda Adrinana Mesman, 25 jaar. Overleden. Hermanus Gra'nneman, 57 j., geh. m. A. M. Sprangers. Catharina Theo dora Heddes, 47 j., geh. met C. Ruiter. -BEVERWIJK. ZONDAG, openingsdag van het 28e In ternationale Eucharistisch Congres te Chi cago. Generale H. Communie der parochie. Tot na de Hoogmis uitstelling van het Aller heiligste Sacrament. De H.H. Missen te 6%, 8 en 10 uur. Om 12 uur Catechismus te kwart vóór 6 uur H. Familie. Om 7 uur Lof met predikatie. MAANDAG, DINSDAG en WOENS DAG van 6 y2 uu.r tot na de H. Mis van 9 uur uitstelling van het Allerh. Sacrament. DINSDAG-avond om half 8 Maria-Con- gregatie voor de meisjes. WOENSDAG. Om 11 uur en 4 uur ge legenheid om te-biechten voor" de jongens, 's Avonds om 8 uur Maria-Congregatie voor de jongens. DONDERDAG, Sluitingsdag van het 28e Internationaal Eucharistisch Congres. Van 6 y2 uur tot na de plechtige Hoogmis uitstelling van het Allerh. Sacrament. De H.H. Missen te 7 en 8 uur en te 10 uur de plechtige Hoogmis. Onder de H. Mis van 8 uur algemeene H.Communie der kin deren. 's Avonds om- 7 uur plechtig Lof met predikatie en processie. ZATERDAG. Om 8 uur gezamenlijke H. Communie der jongens. Van 5 tot 8 uur gelegenheid om te biechten. Het Levenslied. Dit is de naam van de film welke heden- en morgenavond in de „Witte bioscoop" wordt vertoond, welke tevens een der beste films van den laatsten tijd genoe»d moet worden. Ditmaal geen grootschen opzet, doch een drama vol warmte en menschelijkheid, de smeekbede eener moeder voor haar kinderen. „Het Levens lied" is de geschiedenis van Mary Tilden die met haar man trekt naar het hartje der wildernis, waar hij zijn beroep als lijningeni- eur uitoefent. Weldra wordt de eeuwige sleur van het dagelijks wederkeerende huiswerk en de voortdurende eenzaamheid haar een gruwel en zij trekt naar de stad waar zij denkt het geluk te kunnen vinden. Na jaren ziet men haar daar borden wasschen in een groot hotel, een ontzettend werk, waarom zij eens alles wat zij liefhad in den steek liet. £>e film vertelt nu verder van Mary's moeilijkheden en hoe zij later in betrekking komt bij haar zoon, die zij echter niet kent. Het slot van den film is zoo aangrijpend de herkenning van moeder en kind, wordt zoo schitterend door de beste Amerikaansche artisten vertolkt, dat dit alleen het werk stempelt tot een van de allerbeste. Zooals gezegd, de opzet van de film i% zeer eenvoudig, doch dat was ook het geval met films als „Moeder" „Hannelle's He melvaart" enz. films die een ieder zich nog wel weet te herinneren. Voor de middagvoorstelling gaat „De wer velwind Cow-Boy" met de populaire Hoot Gibson in de hoofdrol, een naam die zeer zeker een uitverkochte zaai garandeert. Alles te saam genomen een programma dat ei zijn mag en waarom wij een ieder een be zoek aan de Witte bioscoop kunnen aanbe velen. Onvatbaar maken tegen diphterie. Door den gemeente-geneeskundige is aan B. en W. uitgebracht het verslag omtrent het kunstmatig onvatbaar maken tegen diphterie. Daaraan ontleenen we het volgende Het aantal diphterie-gevallen, dat in de laatste zes jaren in de gemeente Velsen voor kwam bedroeg in 1920 1921 1922 1923 1924 1925 9 24 9 12 5 40 Op grond van de reeds in andere plaatsen verkregen ervaringen en uitstekende resul taten diende ik een voorstel in bij het Col lege van Burgemeester en Wethouders ore mij te machtigen de behandeling ook op- de scholen in de gemeente Velsen toe te passen. Daarbij werd uitdrukkelijk vastge steld, dat van geen dwang sprake zou zijn, maar dat de ouders geheel vrij gelaten zou den worden. Dat voorstel werd goedge vonden. Daar de behandeling bestaat in het toe dienen van vier inspuitingen met een week tusschenruimte, zouden er vier weken mee gemoeid zijn. Aangezien het onvatbaar maken voor diptherie een voor het publiek geheel on bekende zaak was, moesten de ouders eerst worden ingelicht. De opkomst op de daartoe ingestelde ouderavonden overtrof verre mijn verwach tingen, er was soms plaats te kort. De ouders van 75% der kinderen antwoordden be vestigend op de vraag, of hun kinderen wenschten ingespoten te zien tegen diphthe- rie. Na de kerstvacantie werd dezelfde proce dure voor de bijzondere scholen gevolgd. Van de Chr. scholen verklaarden de ouders van 66% van de kinderen dat zij wenschten dat hunne kinderen werden ingespoten. Voor de Roomsch-Kath. scholen was het zelfs 78%. In totaal onderwierpen zich 3510 kinderen aan de behandeling. Deze kinderen ont vingen allen een kleine inspuiting in de huid, om uit te maken of zij al of niet vatbaar wa ren voor diphterie. Een vrij groot percen tage bleek niet vatbaar te zijn.Deze behoef den verder geen behandeling. De anderen, 42%, ontvingen daarna nog drie inspui tingen. Eenige kinderen ondergingen niet de vol ledige behandeling. 1135 kinderen onder gingen de volledige behandeling van dezen kan dus verwacht worden dat zij onvatbaar zijn voor diphterie. 209 kinderen kregen na de eerste proefinjectie nog 2 inspuitingen, ook deze zijn misschien onvatbaar geworden. 117 kinderen ontvingen slechts een inspuiting na de proefinjectie, deze zullen er vermoe delijk niet veel nut van hebben. Het is wenschelijk, de inspuitingen zooveel mogelijk te doen verrichten op de bewaar scholen en in de eerste klas der lagere scho len. Omtrent de resultaten is nog weinig te zeggen. Dat moet de tijd leerenDe erva ring in andere plaatsen stemt hoopvol. Nog steeds komt in Velsen diphterie voor, maar niet bij kinderen, die volledig zijn behandeld. Wel is reeds gebleken dat de proefin- spuiting niet betrouwbaar is. Drie kinderen n.l., die volgens die inspuiting onvatbaar heet ten te zijn, kregen later toch diphterie. Nader vernemen wij daaromtrent nog dat, van de kinderen die tot nu toe volledig be handeld zijn, er geen enkele diphterie heeft gekregen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: C. de Zeeuw en J. v. d. Steen. A. Bruin en H, K. Zwart. C. C Haak en J. H. Lammer». A. P. Tol en J. Burger Getrouwd: C. Sietses en A. P. de Feber. J. M. Dronkers en E. A. E. Seignette. L. de Koning en M. Misser, M. G. van Ballegoen en J. D. E. Wagener. P. v. d. Sluis en F. Groenewold. A. A. J, Glas en J. D. J. Mol. M. F. Peters en J. W. Bruijns. Geboren: d. van C. TielemanKleyn. z. van H. HagedoornVellema. d. van F. T. BreukhovenEverst. d. van C. H. A. M. T, Scholtende Duijter. d. van J. J. BoeserSchouten. z. van M. Zijlstrade .Graaf. d. van J. KlingeHollaar. z. van K. BroekhuizenStoker. d. van A. v. d. BraberJacobs. Overleden: Femmigje Otter, 52 j. Jan Leenman, 75 j. Burgerlijke Stand. Geboren. Gerrit, z. v. D. A. van Bruggen en A. Hartman; Arnol- dus Hendrikus Hermanus, z. van A. A. J. van Breda en H. Kaarsenbrood. Overleden: M. H. van Bruggen vr., 3 j. Uit de rijksdaalders-iabriek. Door de politie is een valsch geldstuk van 2.50 in beslag genomen. Deze munt was in een café in betaling gegeven. Dat mag niet. Zekere L. M., uit Bever wijk reed met 3 aaneen gekoppelde wagens op het fietspad naar de hoogovens. Daar dit pad niet voor dergelijke transporten be stemd is, maakte de politie proces-verbaal op. Van 'n drogist. In onze straat ik spreek van m'n kinder jaren woonde 'n drogist. Het was een droge drogist. Eigenlijk was die drogist droger dan droog. Oftewel uitgedroogd. Alles, wat in en aan die drogist was, dat Wasdroog.... dor-droog. Z'n gezicht had de kleur van 'n ongezwa- Velde werkspons. En dat gezicht was een landkaart van enkel pezen en rimpels. Dat gezicht veranderde nooit van uitdruk king. Wat het uitdrukte, dat zou 'k nog niet kunnen zeggen. Tevredenheid Nee. Ontevredenheid Nee. 'n Andere deugd of ondeugd? Ook niet. Het gezicht was neutraal. Droog-neutraal of neutraal-droog. Z'n kale schedel, leek erg veel op 'n zeem- i ap, die oud was en geen zestien weken ge- i b ruikt. Z'n snor was niet meer dan 'n verwaar loosde tandenborstel.- Zijn hals scheen uit enkel vel-kronkels te bestaan. Op de punt van z'n smalle neus balanceer de erg gevaarlijk een bril, die 'k hem nooit heb zien afnemen en waarvan het montuur werd bijeengehouden door endjes naaigaren. Droog waren zijn groen-grijze oogen. Droog was zijn geluid, dat klonk als het kraken van een trap. Het verhaal van deze droge drogist is eigenlijk geen verhaal. 'k Zal 't maar vooruit zeggen. Zoolang we hem hebben gekend dat is wel 'n goeie twintig jaar geweest is er niks, hoegenaamd niks bijzonders gebeurd in het leven van deze droge drogist. Een verhaal zonder intrige, zonder ver rassend slot, zonder moraal. Waarmee ik ten overvloede wil zeggen, dat óók degenen, die gewoonlijk alleen aan het slot genoeg hebben, zullen worden teleurge steld. Zoo'n vertelseltje van niks moet er eens tusschendoor loopen, om een volgend weer n beetje interessanter te doen schijnen. t Als 'k zooeven zei, dat er nooit iets in of aan het gezicht van de uitgedroogde drogist veranderde, dan is dat natuurlijk 'n beetje overdreven. Eén keer ben ik als jongen van 'n jaar of negen van zijn gezicht geschrokken. Want dat gezicht lachte toen. Ja, waarachtig,- het lachte. Ik schrok er van, omdat het nog nooit was gebeurd. 't Kwam echt onverwachts. 't Was 'n stooterig lachje van hoogstens drie tellen. Toen werd 't gezicht weer gewoon.de oude, als uit eikenhout gebeitelde kop. 'n Bepaalde gemoedsaandoening heb 'k nimmer aan de droge drogist kunnen ontdek ken. Van binnen was ie net zoo dor-droog als van buiten. Men beweerde, dat dit ook met z'n binnen ste binnenste, z'n hart, het geval was. We hebben 't gezien, dat ie als de weerga z'n winkeldeur op de knip deed, toen er vlak voor z'n drogisterij 'n kind door »'n sleepers wagen was overreden. Als iemand hem 'n mop vertelde, dan moest het er al een zijn waarom 'n gewoon mensch schuddebuikte van het lachen, om te bereiken, dat de in-droge drogist 'n paar knorretjes liet hooren. Zoo'n paar van die zelfde knorretjes heelemaal achter uit z'n keel liet ie ook hooren wanneer hem werd verteld, dat een van z'n naaste buren, bijvoorbeeld 'n moeder van zes kinderen was overleden. Je moest dan maar probeeren te gelooven, dat dit geluid iets van medelijden beteekende. 's Morgery^ precies om half acht, ontsloot de droge drogist de deur van z'n donkere, sqmbere drogisterij. 's Avonds, precies om tien uur, ging de deur op 't nachtslot. Welk uur van de dag je ook kwam, altijd werd je door hèm geholpen. Hij werkte zonder eenige assistentie. Als er volk kwam, dan bleef ie in de ope ning van z'n kamerdeur staan en keek de klant aan over z'n neuspunt-waggelende bril- leglazen, zonder 'n woord te zeggen, zonder een van de honderd gelaatspezen of rimpels in werking te stellen. Pas als hij vernam, dat je iets noodig had, wat hij kon leveren, kwam ie naar voren en maakte het klaar. Of er twee of tien klanten stonden te wach ten, hij werkte even langzaam en even droog, zonder één overbodig woord te gebruiken. Eén keer precies zoo onverwachts als dat lachje heb ik hem een overbodig woord hooren zeggen. En toen ben ik óók geschrokken. Want dat woord was 'n vloek. Hij had me 'n flesch brandspiritus gegeven in plaats van '11 flesch azijn. Van die vloek meende hij natuurlijk niks, v aat hij geloofde niet eens aan 'n God. Het spreekt dan vanzelf, dat er in of om de droge drogist niks was van de godsdienstig heid of zoo.en dat z'n zoonhij had één kind heelemaal droog van ziel werd opgevoed. Die zoon speelde wel eens met ons in de buurt en vertelde op 'n keer, met 'n gezicht van 'n geweldige gebeurtenis, dat ze 'n nieu we meid hadden gekregen, die op 'r kamertje 'n heel raar ding had.... 'n houtje recht en 'n houtje dwars en daar was 'n bloote man op vastgespijkerd. En toen we hem vertelden, dat dat Onze Lieve Heer was, begon ie hard te lachen, om dat gekke woord. De droge drogist deed heelemaal niet aan pleziertjes of gezelligheidjes.hij voelde nergens iets voor. Ook geen wonder van iemand, die de ge ïncarneerde droogheid is. Hij was in z'n kamer of in z'n winkel, ook Zondags. Als ie 'n heel enkel keertje ging wandelen 's Zondagsmiddags sloot ie dan kwamen de buren voor de glazen kijken, om te zien hoe z'n gelaat er in de buitenlucht uitzag. Ja.één pleziertje, heelemaal apart voor z'n eigen, had ie toch. Dat was 'n dun sneedje pannetjesbrood. Dat dik besmeerd met roomboter. Daarop 'n plakje ouwe komijnekaas. En daar weer boven op 'n sneedje wit roggebrood. Dat was z'n liefste lekkernij. Dat was z'n eenigste levensgenoegen. Als ie vertelde van dat sneedje pan met roomboter.en daarop 'n plakje ouwe ko- mijne kaas.... en da drop 'n dun sneedje roggebrood.wit roggebrood.dan wa 't, bij nauwkeurige beschouwing, of er in het gezicht van de droge drogist 'n heel flauw glansje kwam, zoo'n bedekt kneuter-glansje. Ook had ie nog één verlangen van eenig»- zins andere aard. Hij hoopte, dat ie dood zou gaan zonder dat ie 't zelf merkte. Ja, dat zou ie heerlijk vinden.... zoo sla- penderwijs 't tijdelijke met 't eeuwige ver wisselen zoo heelemaal zonder dood strijd.zonder de wetenschap, dat z'n ein de ging naderen. Dat vond ie de mooiste dood Gewoon op tijd naar bed te gaanen dan niet meer wakker worden. Meer verlangde hij niet van 't leven. Hij heeft z'n zin gekregen. 't Is precies gegaan zooals ie 't zelf wou. Kon 't mooier met 'm afloopen En z'n vrouw vertelde later, dat dit 'n heele troost voor haar was. Dit is 't triestig-droge, ware verhaal van de droge drogist. G.N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5