- HET 28ste INTERNATIONAAL EUCHARISTISCH CONGRES TE CHICAGO - KABINETS.CRISÏS IN FRANKRIJK GExM. NIEUWS. Opvoeding tot beleefdheid. Een lastig geval in den Zwolschen Raad. Een pleizierige gevangenis. Tusschen de Albanee- sche steden Durazzo en Skoetari verheft zich een somber gebouw de ge vangenis van Albanië. Dat wil zeggen: naar het uiterlijk. Aangenaam wordt de vreemdeling verrast, wien het is toe gestaan, de schildwach ten aan de gevangenis- poort te passeeren, en die dan op het grasveld, dat 't binnenplein vormt, gestalten ziet liggen met helbonte halsdoeken, met sjerpen, puntmutsen op schaapsvellen om. Zij rooken daar hun cigaret- ten en voelen zich er wèl. Dat zijn de politieke gevangenen; en zij heb ben het beter dan poli tieke boosdoeners op heel de overige wereld. De directeur is een be leefd heerschap. In 'n be nedenlokaal wordt den bezoeker koffie gereser veerd, waarbij de gevan genen en de cipiers hem gezelschap houden en eveneens koffie drinken. De bezoeker gelooft, dat hij de gast van den pre fect is. Maar neen, de uitnoodiging is van een gevangene uitgegaan, en diens gast is hij. Het ver trek, waar hij zich be vindt, heeft een beschil derde zoldering, bier- en wijnflesschen staan in den hoek, eö het riekt nergens naar gruwelijk heid en kerkerlucht. Door de ruiten die slechts spaarzaam getra lied en zonder uitzonde ring kapot zijn ziet hij de olijfbosschen op de berghellingen. In het Zuiden verheft zich de besneeuwde top van den berg Tomor, en ver in het Westen glanst bedempt de Adria. En als de bezoeker eindelijk per auto de thuisreis aanvangt, vraagt een gevangene hem, of hij niet tot Tirana mag meereizen, daar hij aldaar een bondschap heeft te doen. De bezoeker kijkt stomverbaasd den direc teur aan. Maar deze ver klaart zonder eenige ver rassing, dat de gevan gene een verlof van eenige dagen heeft ge kregen! Dit is, wat een mede werker van de ..Pester Lloyd" in dit zonderlinge oord is gepasseerd. Toen hij vertrok, ging de eene gevangene in den auto mee, terwijl de anderen het klaverblad tot op d»n weg uitgeleide de den, den wagen zoolang mogelijk nakeken, en toen stuk voor stuk weer naar binnen gingen. Een paradijsleventje, dat van politieke gevan gene in Albanië! Een Amerikaansche methode. Te New York zoo weet althans de „Lok An$." te vertellen be staat een „Vereeniging tot bescherming van oude dames op straat". Dat zulk een vereeniging noodig is, pleit niet be paald voor de mannelijke bevolking. Zij is gesticht, omdat men de ervaring had opgedaan, dat de mannen op straat, in de tram, kortom overal, wel aardig en voorkomend jegens jonge en knappe mgisjes en vrouwen zijn, maar niet tegen bejaarde en minder aantrekkelijke dames. Men wil het man nendom dus tot hoffelijk heid ook tegenover oude re vrouwen opvoeden. De vereeniging verstaat haar zaak en gebruikt daarbij eigenaardige en nieuwe methodes. In New York woonde een oude dame, die iede- jen morgen precies half »egen haar woning ver liet met een handtasch, em boodschappen te doen. En iederen morgen stipt vijf minuten over half negen ontmoette zij op een straathoek een jongeman, die naar zijn bureau ging. Telkenmale als de dame voorbijging, week hij hoffelijk ter zij de, om haar te laten pas seeren. De dame bedank te hem dan met een vriendelijken hoofdknik. De jongeman nam zijn hoed af en ging verder. De oude dame was over deze beleefdheid zóó geroej-d, dat zij naar den naam van den jon geman informeerde. Toen zij naam en adres wist, ging zij naar haar notaris. Op zekeren morgen ontmoette de jongeman de dame niet. Ook den volgenden dag 'miste hij haar. Zou zij ziek zijn? dacht hij, en hij voelde werkelijk eenige bezorgd- - heid. Twee dagen later kreeg hij een brief van een notaris, die hem ver zocht bij hem te komen. Hij ging er heen, en de gebrilde heer vertelde hem, dat de oude dame gestorven was en hem tot universeel erfgenaam van haar aanzienlijk vermogen had ge maakt. Alleen wegens zijn beleefdheid en voorkomendheid. Zoo stond het verhaal in alle New- Yorksche bladen. Eenige dagen daar- HET 28ste 11N 1LULHAKXSilSCH CONGRES TE CHICAGO. Links: De oongresplaat; het H. Sacrament vormt het middelpunt, waarheen de vertegenwoordigers vah alle volkeren opzien; in de vier hoeken de symbolen der vier Evangelisten. Hierboven: Het seminarie van St. Mary of the Lake, waar de processie zal plaats vinden. Het semi narie is schitterend gelegen en het daarbijbehoorend landgoed beslaat een oppervlakte van meer dan 12 H.A. Hieronder: De prachtige stads- pier. In de gebouwen aan 't einde worden eenige vergaderingen ge houden. De pier is ruim 1400 meter lan^. Rechts: Z.Em. Kardinaal Mundelein, Aartsbisschop van Chicago, Gastheer van het congres. 2"R-, HET 2Sste INT. EUCHARISTISCH CONGRES TE CHICAGO. Links: de Pauselijke legaat Z. Em. Kardinaal Bonzano, die het congres plech tig zal openen. Rechts: de staf van geneesheeren die zicfa in 't bijzonder belasten tijdens het congres bij ziekte of ongeval hulp te verleenen. HUIZE LINDELUST TE BOXTEL, het Boschhuis van de afd. Amsterdam van den R.-K. Bond voor groote Ge zinnen, werd dezer dagen geopend. KABINETS-CRISIS IN FRANKRIJK. Het Fransche Kabinet Briand is wederóm afgetreden. Een foto van de leden bij het verlaten van het Elysée. De heeren zijn er nog al vroolijk onder. na constateerden de verslaggevers, dat nu alle jonge en oude heeren zoodra een be jaarde dame aankwam, beleefd uitweken. Zelfs vrouwen en meisjes volgden het voor beeld. Men kan immers niet weten.... De geschiedenis is zeer schoon. Het schoonste eraan is echter, dat de beleefde jongeman en de oude dame, die hem in haar testement heeft bedacht, heelemaal niet be staan, noch bestaan hebben. De heele histo rie is een bedenksel van de „Vereeniging tot bescherming van oude dames op straat." Gedurende de laatste jaren geeft, aldus de Tel., een vereeniging uit den Zwölschen middenstand een tentoonstelling in de bui* tensocieteit te Zwolle, onder den naam R. 1. A. (Reclame is alles.) Het comité van die reclame-tentoonstelling wenschte hier aan dit jaar te verbinden een oud-Hol- landsch marktplein. Waar de raad in Oc tober 1924 aan de alg. Politieverordening toegevoegd heeft een art. 97a „het is ver boden, behoudens goedkeuring van den raad, op een particulier terrein eenige fcermisinrichting te hebben", wendde het comité zich om toestemming tot den raad. In een vergadering van het college van B. en W. waar de burgemeester afwezig was, werd besloten, (lat art. 97a op dit geval niet van toepassing is en werd voorgesteld dit adres voor kennisgeving aan te nemen. In de jongste raadsvergadering gaf de burgemeester echter te kennen, zich daar mede niet te kunnen vereenigen. Er zal een dansvloer komen, muziek en cabaret en verschillende inrichtingen. Spr. ziet geen verschil tusschen andere kermis sen op particulier terrein en deze, behalve dan, dat de andere voor het volk en deze voor den middenstand toegankelijk is. Door een -a.r. raadslid werd opgemerkt, dat spr. zich er mede kon vereenigen, wan neer het adres voor kennisgeving werd aangenomen, maar wanneer de raad ver gunning moest verleenen, dan stemde b'j tegen. Van soc. dem. zijde werd dit schui levinkje spelen genoemd en de heer Rum- brink stelde voor, het adres niet voor ken nisgeving aan te nemen, maar het com1'® vergunning te verleenen. Bij de stemming of dit voorstel of het voorstel van B. en W. den voorrang zou hebben, staakten de stemmen. Allen samen op de koffie en een bewoner met verlóf. illÉiwiiiiiiuuiiiigiiiiliMMlPlllpMBM^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8