VERONICA NIEUWE HAARL. COURANT lad Zaterdag 19 Juni 1926 De ministerieele crisis in Frankrijk. Een verijdelde samenzwering tegen Moestafa Kemal. De kwestie van den Ooster-- spoorweg. FEUILLETON^ RECHTZAKEN De politie te Smyrna heeft een samenzwe ring ontdekt tegen den president der repu bliek tijdens diens reis naar Smyrna. De or ganisatoren werden gearresteerd aan den vooravond van de aankomst van den presi dent. De beschuldigden hebben bekend. De rechtbank van onafhankelijkheid van Angora is onmiddellijk naar Smyrna vertrokken om de zaak te instrueeren. De ministerraad heeft een langdurige zitting gehouden. Een bericht uit Konstantinopel meldt nog, dat onder de aangehoucfenen eenige bekende persoonlijkheden zijn. De politie heeft wapens en bommen in beslag genomen. Volgens berichten uit Moekden versterken de Russen hun troepen in Mandsjoerije en Oost-Siberië. Bij Mandsjoerija in Mands joerije, het eerste station van de Russische spoor en Chineesch gebied, hebben de Rus sen aarden versterkingen opgeworpen. De mogelijkheid bestaat, dat de onderhandelin gen tusschen de sovjet-vertegenwoordigers en de Chineezen te Moekden over het be heer van den Chineeschen Oosterspoorweg worden afgebroken. Rusland en de compen satie aan particulieren. Sir Philip Richardson (conservatief) vroeg den minister van Buitenlandsche Zaken of het hem bekend was, dat tot dusver door de Russische regeering geen compensatie was betaald aan eenig particulier persoon die goederen leverde of diensten had bewezen aan Rusland en waartoe de Russische regee ring zich verbonden had bij de handelsover eenkomst van 16 Maart 1921, en zoo niet of de minister zou aanbevelen, dat deze over eenkomst werd ingetrokken. Chamberlain antwoordde, dat hij niet be slist kon" zeggen, dat er in geen geval com pensatie was betaald, maar het was een feit, dat het gros der aanspraken onvoldaan was gebleven. .Gelijk bekend had de sovjet- regeerfhg tot dusver geweigerd de rechtma tige aanspraken op vergoeding te bevredigen behalve op voorwaarden, die niet aanneme lijk waren voor de Britsche regeering. De re geering geloofde niet, dat door intrekking der overeenkomst op zichzelf het door Ri chardson beoogde doel zou worden bereikt. Het Referendum in Duitschland. De „Voss. Ztg." bericht, dat het blad uit de meest verschillende deelen van het land mededeelingen ontvangt, welke bewijzen, dat stelselmatig gepoogd wordt, de beslissing van a.s. Zondag te vervalschen. Op het platte land en in de kleinere steden wordt brutaal weg gewerkt met het wapen der terreur in de grootere steden "brult men list, door alle mogelijke vereenigingen er toe te bewe gen voor Zondag uitstapjes op touw te zetten, welke zoo worden ingericht, dat de deelne mers niet kunnen stemmen. Dit alles, zoo constateert het blad, ver raadt het slechte geweten van de lieden, die de oorzaak ervan zijn, dat, in plaats van eed billijke regeling, thans de keuze gaat tusschen het euvel der onteigening en het euvel een overwinning der vorstenvrienden. Zij zien niet in, dat de radicaliseering tengevolge van hun praktijken, slechts nog verscherpt wordt. In plaats van de beslissing te laten aan het geweten van de kiezers, en zoo een eerlijk resultaat te krijgen, dat kalmeerend kan wer ken, trachten de D.-nationalen c.s. het „ge luk te corrigeeren". Dit oneerlijk spel zal zich bitter wreken, meent de „Voss. Ztg." Misschien reeds Zondag, maar zeker daarna. Dr. Stresemann heeft te Dortmund ver zekerd, dat de D. Volkspartij bij een nega tief resultaat van het referendum pleiten zal voor de regeeringscompromis, waarvoor slechts een eenvoudige meerderheid noo- ig is. Een Pruisische prins juicht een soc. toe. Dezer dagen, zoo meldt de Weimarsche -Orrespondent van het „Berl. Tag.", had in Meiningen een vergadering plaats van de nationaal-soc. Aanwezig waren o.a. een Mei- ningsche prins met echtgenoote en een zeer bekende Pruisische prins. Een soc.-dem. debater verklaarde, dat toen de oude'leden der vroegere vorstenhujj Zen wel een schadeloosstelling kan geven, toalr dat de jongere generatie haar krach- en maar in dienst van den staat moet stel ten. Bij die woorden verlieten de prins en Prinses de zaal. De Pruisische prins echter bleef zitten en gaf blijk van zijn instemming met de woorden van den soc. woordvoerder. De Duitsche voordeelen bij de Engelsche mijnwer kersstaking. Niet alleen de groote nadeelen, welke de lange duur van de mijnwerkersstaking ge le delijk aan het geheele Engelsche bedrijfs leven toebrengt, maar ook het gevaar, dat de Engelsche kolen voor langen tijd van de buitenlandsche markten worden verdreven) dringen tot een herstel van den bmnenland- tphen vrede in Engeland. Welk een omvang dat gevaar reeds heeft gekregen, kan blijken uit de krachtige her leving van de Duitsche kolenleveringen in mag rekenen. En jii hebt rijk loon geoogst. Dat is zoo, maar maakt mij het geld nu gelukkig? kan het mij de gezondheid te ruggeven, kan het ongedaan maken, hetgeen geschied is? Dat wel niet, maar met geld kan men veel mogelijk maken, zeide de rentenir. zegt het spreekwoord niet. dat een met goud beladen ezel over de hoogste muren komt? En mijn kind Ik meende dat ie dit punt wilde laten rusten. De rentenier was opgestaan; de doos, tie nog kort geleden voor hem stond, was ver dwenen. Hii wandelde een oogenblik op en af en van tijd tot tijd keek hij loerend naar den ouden man, die voor zich uitstaarde als iemand, die alle hoop verloren heeft. Eindelijk bleef hij staan, een spottende trek lag op zijn lippen. Je bent rijk, zeide hij. en ie rijkdom veroorlooft je. al de wenschen, die je hebben kunt te voldoen wat verlang ie nog meer van het leven? Wie er zich over beklaagt, dat wenschen niet voldaan worden, die on mogelijk in vervulling kunnen gaan is een dwaas! Een dwaas, herhaalde Kendrik Roven en knikte met het grijze hoofd; je hebt ge lijk Jan, hij is een dwaas, die zich zelf het leven verhitte-^ (Wordt vervolgd.) Dat is mij onmogelijk. En als ze zelfs opduiken, hoe kunnen tsi je dan vrets aanjagen? Ben ie dan on rechtvaardig gedreest of heb ie een mis- laad begaan? fleen, neen maar Och Hendrik, ik weet wel, waarom iij !>et verleden niet kunt vergeten, zeide de rentenier, alsof hii ziin vriend wilde bekla gen en ik ken de bron van deze droefgees tigheid. Herinnert ie ouwe dienaar je niet dagelijks aan htft verleden? Hendrik Roven keek ziin vriend verbaasd >an. Hoe kom ie daar nu aan? vroeg hij. Hm. houden alle dienaren er niet van runne meesters aan zaken te herinneren, iie voorbij zijn? Nog afgezien van dezen al- lemeenen regel, weet ik ook. dat Jacob 'n 'rvetser is. die alle middelen tg baat neemt. Jnj zich in het vertrouwen van ziin mees- ■er te dringen. De oude heer had peinzend een snuifje Gnomen; hij lette niet op zijn vriend, die een doosje uit ziin zak haalde en het bord "fet de beschuiten naar zich toe trok. Jacob veroorlooft zich dikwijls veel te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9