Radio-Omroep VERONICA. Voor het gfcteren in Duitschland gehouden referendum omtrent de vorstelijke vermogens, zijn door de politie de strengste maatregelen ge nomen. Op de intern, arbeidsconferentie te Genève is het tot een hand gemeen gekomen. Onder de Radio-berichten: Briand opnieuw kabinets-formateur. Poin- caré en Caillaux zullen vermoedelijk zitting nemen. De volksstemming in Duitschland heeft een meerderheid vóór onteigening opgeleverd. Sneltrein Parijs—Bordeaux ontspoord. Vijf dooden en een 30-tal ge wonden. üb GEM. BUITENL. BERICHTEN. FEUILLETON. verdronken, werd hedenmiddag door de ri vierpolitie opgehaald. BINNENLANDSCH NIEUWS. Volkshuisvesting en Stedebouw. Het rooken der kinderen. De ex-keizer op bezoek bij H.M. de Koningin-Moeder De reis van de Koninklijke familie. Tegen het revolutiegevaar. LUCHTVERKEER. Vliegtuig beschadigd. Het record Rotterdam Batavia. KERK EN SCHOOL. Zuster Lucia Philippini. t F at her I. Brouwer, t LANDBOUW EN VISSCHERIJ „Natuurmest" en nog wat. UITLOTINGEN. Het nieuwe wetsontwerp inzake de steenkool-in dustrie. Het nieuwe wetsontwerp inzake de steen kool-industrie, door Baldwin in het begin •van de week in het Lagerhuis aangeduid, zal heden bij het Lagerhuis worden inge diend. Het doel van het wetsontwerp is, den mijnwerkers toe te staan onder den grond acht uur per Uag toe te arbeiden in plaats van zeven. Gehoopt wordt, dat het wetsontwerp binnen tien dagen na de in diening zal zijn aangenomen, ofschoon de arbeiders vastbesloten eiken clausule er van te bestrijden. Volgens de bladen stelt het wetsontwerp den duur van den nieuwen ar beidsdag voor de ondergrondiche mijnwer kers op vijf jaag vast. De positie der Liberale partij id Engeland. De te Weston-super-Mare gehouden ver gadering der National Liberal Federation heeft in de gelederen der liberalen, waar ten gevolge van het conflict tusschen lord Ox ford and Asquith en Lloyd George een ge- geladen atmosfeer hing en waarin men een definitieve scheuring verwachtte, ontspan- noing gebracht. Deze vergadering heeft een motie aange nomen, waarin vertrouwen wordt uitgespro ken in lord Oxford als leider der liberale partij. v Uit de Engelsche pers blijkt dat zij ook uitspreekt, dat alle liberalen, in weerwil van de jongste moeilijkheden, zullen blijven samenwerken ten behoeve van een krach tige "en constructieve politiek van sociale en industrieele hervorming. De betrekkingen van En geland tot Rusland. Churchill heeft in een te Londen gehou den rede,..sprekende'oyer de betrekkingen met Rusland, gezegd, dat de toestand pre cair was en nauwlettend werd gadegeslagen. Hij wilde er een woord van waarschuwing aan toevoegen tot personen, die geld wilden leenen aan Rusland, waartoe zij ten volle het recht hadden. Zij moesten het risico beseffen dat zij liepen en begrijpen dat de Britsche schatkist onder geen beding eenige verant woordelijkheid zou aanvaarden als zij bedot werden. De Engelsche minister van Oorlog over den al- gemeenen toestand. Te Hockley in Essex het woord voerend zeide de minister van oorlog, sir Laming Worthington Evans, dat de werkloosheid aanzienlijk was toegenomen door de alge- meene staking en de mijnstaking en dat zij zeker wekelijks zou toe-nemen tenzij er een eind kwam aan de mijnstaking. In de „zwa re" staalindustrie was de werkgelegenheid zoo goed als geheel opgehouden en er zou den nog honderduizenden meer zonder werk komen als de mijnstaking nog twee of drie weken duurde. De wet tot opheffing van het verbod van den achturendag in de mijnen zou zeker binnen veertien dagen en waarschijnlijk binnen een week worden aangenomen. Het geschil in de En ge sche mijnindustrie. In een brief aan zijn kiez#s pver het kolen- vraagstuk zegt Sir Austen Chamberlain, de minister van buitenlandsche zaken, dat harde oeconomische feiten die geen enkele regee ring kan veranderen, helaas eenige opoffe ring zoowel van de werklieden als van de werkgevers eischen. „Het is de regeering voorgekomen, dat het minste offer zou voortvloeien uit een voorloopige aanvaarding van een verlenging van den werkdag, tot een maximum van acht uur. Dit zou waarborgen, dat geen werk- maan aan geld minder ontving dan hij in 1921 kreeg. Daar de koopkracht van dit geld thans 30 pCt. meer bedraagt dan toen, zal ten minste drievierden van de werklieden een hooger loon ontvangen en zou voor on geveer de helft van het totaal het tegenwoor dige loon bestendigd worden." De zaak-Lessing. Uit Hannover wordt gemeld dat de leiders der protestbeweging, ondanks hun toezeg ging dat zij hun actie tegen prof. Lessing zouden staken, het paraooi hebben uitgegeven dat de studenten hedenmiddag,fals prof. Les sing zijn college'zal houden, den Unuversi- teit hebben te mijden. Ze zouden dus voor- nemens zijn hun proteststaking tegen den hoogleeraar voort te zetten. Het referendum. Al sedert eenige weken is de geheele Duitsche pers van uiterst links tot uiterst rechts in actie over het referendum inzake de verbeurdverklaring der vorstelijke vermo gens. 't Is alles artikelen, beschouwingen, waarschuwingen en oproepen pro en contra de onteigening, v)at de journalistieke klok slaat. Alle bladen doen hun uiterste best er hun lezers nog eens met suggestieve be toogingen van te overtuigen, hoé noodza kelijk hét is voor te stemmen of thuis te blijven. De Berlijnsche politie heeft alle maat regelen genomen om een rustig verloop van den Zondag te verzekeren. De geheele politiemacht was opgevorderd. Sterke pa trouilles per fiets, te paard en pér vracht auto hebben den ganschen dag en tot laat in den nacht de geheele stad doorkruist. De Tauentzienstrasse van de Wittenberger- platz tot aan de Kaiser Wilhelm Gedacht- niskirche anders op verkiezingsdagen het brandpunt van de propaganda-actie der partijen en dientengevolge ook het punt waar de meeste botsingen tusschen links ep rechts plaats vinden was gisteren voor betoo gingen gesloten.- Ook in de zijstraten werden geen propaganda-auto's en optochten toe gelaten. Naar het „Acht Uhr Abendblatt" ver neemt, heeft de gevolmachtigde van het vroe gere koningshuis Exz. von Berg, die in het Z.g. Niederlandische Palais, Unter den Lin de» zijn bureaux heeft, alle maatregelen ge nomen om den ex-keizer zoo spoedig- moge lijk het resultaat van de volksstemming mede te deelen. Het Niederlandische Paleis heeft den geheelen nacht in telefonische- en tele grafische verbinding met Doorn gestaan. Men gelooft dat men reeds omstreeks midder nacht een vrij volledig overzicht van den uit slag van het plebisciet zou hebben, zoodat de ex-keizer reeds tusschen één en twee uur gisterennacht zou kunnen worden ingelicht. Interessant zijn de mededeelingen van ge noemd blad omtrent de bedragen, die de propagan'da-actie voor en tegen de onteige ning gekost heeft. De partijen van links zou den ca. twee millioen, de partijen van rechts ongeveer 20 millioen hebben uitgegeven ter bewerking van de kiezers. In het geheel zou deze propaganda-actie dus 22 millioen heb ben verslonden. Een nieuwe Midden standspartij. In Berlijn is onder voorzitterschap van dr. Rauber een nieuwe middenstandspartij opgericht onder den naam van Nationaal- Republikeinsche Partij. De nieuwe partij komt op voor de zwart- wit-roode vlag doch stelt zich op streng re- publikeinschen grondslag. Het plan-Dawes. De Commissie- van Herstel hoorde Za terdag den agent-generaal der schadever goedingsbetalingen en den commissaris voor de Duitsche spoorwegen, die" verslag» uit brachten over de uitvoering van het plan der deskundigen gedurende de eerste negen maanden van het tweede jaar der toepassing vap het plan-Dawes en meedeelden, dat de .uitvoering op de bevredigendste wijze ge schiedt. De ministerieele crisis in Frankrijk. Herriot is Zaterdagmorgen met zijn be sprekingen aangevangen. Hij ontving Pain- levé, Bonnet, De Monzie, Cljautemps en Bokanowski, terwijl hij tevens confereerde met Robineau, gouverneur van de Fransche Bank. Herriot schijnt te trachten steun te verkrijgen van de Banque de France. Zijn besprekingen over den financieelen toestand voortzettend ontving Herriot, be halve een aantal politieke personen en den gouverneur en den secretaris van de Fransche Bank, den voorzitter en verscheiden leden van het comité van deskundigen. Zoodra de besprekingen over dit onder werp geëindigd zijn zal Herriot met het on derzoek beginnen van de andere quaesties, aan de orde gesteld door de vorming van het kabinet dat hij zich voorstelt. Herriot zal de bestudeering van het fi- nancieele program alsmede zijn besprekingen voortzetten. Hij zal hiermee morgen eindigen en zich dan bezig houden met de keuze zijner medewerkers aan wie hij de oplossingen zal uiteenzetten die hij aan het parlement zal voorleggen met het oog op het financieel herstel. De intern, arbeidsconfe rentie. De Arbeidsconferentie te Genève nam in eerste lezing met 67 tegen 14 stemmen de In de Arbeidsconferentie is Zaterdag zoo wel in figuurlijken als letterlijken zin gevoch ten. Tijdens de rede van den fascistischen ar beidersgedelegeerde Rossoni over de geldig verklaring van zijn mandaat, vlogen een Fransch en een Italiaansch ambténaar van het Internationaal Arbeidsbureau elkaar in de haren, omdat eerstgenoemde de rede van Ros soni bespottelijk maakte. Nadat de vechters bazen waren verwijderd, ging de conferentie verder. Even later volgde een heftige woor denwisseling tusschen den Franschen ar beiders-afgevaardigde Rivelli, die de Italiaan- sche regeering aanviel en den Itakaanschen regeeringsafgevaardigde De Michelis. De. Nederlandsche regeeringsgedelegeerde No- lens sprak een verstandig woord toen hij zei, dat hei nu eindelijk eens uit moet zijn met de jaarlijksche discussie over eenzelfde regee ring en een zelfde persoon. Men kan over de geldigheid van het mandaat stemmen, doch het is onnoodig elk jaar opnieuw een dag aan een discussie op te offeren. Nolens verklaarde er geen voorstander van te zijn om moeilijk heden betreffende de interpretatie van het vredesverdrag steeds naar het internatonale gerechtshof te verwijzen en meende dat het beter was de beoordeeling der opportuniteit aan den beheersraad over te laten. Nolens wees er voorts op, dat ondanks de adviezen van het hof de conferentie souverein blijft. Het mandaat van Rossoni werd zooals ge woonlijk met 67 tegen 24 stemmen geldig verklaard. Uitleveringsverdrag tus schen Italië en Turkije. Tusschen Turkije en Italië is een uitleve ringsverdrag geteekend. De delegaties der beide landen zetten de onderhandelingen voort nopens het sluiten van andere overeen komsten. De nieuwe omwenteling in Portugal. Majoor Filomene Camara is aan binnen- landsche zaken vervangen door Antonio Clare. V De civiele ministers zijn afgetreden en vervangen door majoor' Ichoa aan koloniën en. door Ricardo Jorge aan onderwijs. Koning Olga t- De oud-kóningin-moeder van Grieken land, Olga, is overleden. De samenzwering tegen Moestafa Kemal. In verband met de samenzwering tegen Moestafa Kemal zijn o. a. twee .afgevaardig den, vijf oud-afgevaardigden der oppositie en eênige minder bekende leden der pro- grssistische partij aangehouden. De president der rechtbank ter bescher ming der onafhankelijkheid verklaarde, dat het complot een samenzwering was van een geheime politieke groep met het doel de huidige regeering omver te werpen. De Oost-Chineesche spoor- 'weg. De Sovjet-regeering trekt aan de grens van Mandsjoerije groote troepenafdeelin- gen samen, naar het schijnt als gevolg van het mislukken van de onderhandelingen tus schen Rusland en China over het beheer tfan den Oost-Chineeschen spoorweg. DE VROUWENDEMONSTRATIE VOOR VREDE. De vrouwelijke „vredespelgrims," die in de laatste drie weken uit alle deelen des lands naar Londen zijn opgetrokken, zijn Zaterdagmiddag in Hyde Park bijeengeko men voor een groote betooging tegen oorlog na een optocht van 7000 vrouwen met ba rtieren door de straten van het Westend. Elk der vier afdeelingen van den stoet werd voorafgegaan door een vrouw op een wit paard. Het doel van den pelgrimstocht was bevordering der ontwapening en bijlegging van alle geschillen door verzoening en ar bitrage. Zondag had in Hydepark een reus achtige manifestatie plaats ten gunste van een vredelievende regeling van de inter nationale geschillen, waarbij van twee en twintig tribunes het woord werd gevoerd. INTERNATIONAAL VROUWEN CONGRES. Van 815 Juli zal te Dublin het zesde congres van den Internationalen Vrouwen bond voor Vrede en Vrijheid worden ge houden. De lersche Sectie heeft een comité ge vormd waarin mannen en vrouwen van ver schillende landaard en politieke richting het minderheden vraagstuk bestudeeren. Het comité is met zijn arbeid gereed gekomen en heeft een eensluidend rapport aan het Hoofd bureau van den Bond te Genève aangeboden, dat op het congres zal behandeld worden. Men is van plan bij de opening van het congres alle gedelegeerden, zooveel mogelijk in nationaal costuum, door de straten te laten trekken, naar de Universiteit, terwijl alle nationaliteiten banieren zullen meevoeren, waarop zij de afschaffing van den oorlog eischen. Door deze demonstratie wil men duidelijk doen uitkomen in hoeveel landen de Internationale Vrouwenbond reeds werkt, voor het eene groote doel. EEH GIFT VOOR DE NATIE. De kanselier van de Engelsche schatkist heeft van een anoniemen Britschen schenker, een gift voor de natie ontvangen in den vorm van schuldbewijzen der regeering, een waar de vertegenwoordigende van 18000 pond, ter vernietiging. HET ONGELUK OP DE WANN SEE. Het lijkje van den 15-jarigen jongen, die bij de Roode Kruis-oefeningen op de Wann See is En zij. die hem het leven verbitterd hebben,, zullen ook niet na zijn dood in liefde aan hem denken, vervolgde de ren tenier, op wiens gelaat een duivelsche uitdrukking kwam. Als men nog bij leven iemand vergeten kan, dan wordt dit na den dcod voor goed vergeten. Ja, ja, je ontrooft mij hei laatstel riep de oude man wanhopig uit. En wat is dit laatste? vroeg Wellen scherp. De troost, dat mijn kind eens berouw zal hebben en op mijn graf komt bidden! Een heesche lach was het antwoord van den rentenier, Hoe kun je daar nog aan. denken? ant woordde hij. Maar hier, hier klopt een hart, dat je nooit zal vergeten, Hendrik, nooit! Hij stak den ouden man de hand toe, die haar haastig greep en met smeekenden blik naar hem opzag. Verlaat mij toch niet, Jan- smeekte hij. Ik zit hier zoo dikwijls alleen, en ik voel mij dan zoo verlaten, zoo eenzaam. Zoolang als ie mij hebt. ben ie adt niet en je zult het ook niet tot je einde zijnl Was mijn zoon maar getrouwd, dan kwam ik hier bij je inwonen, maar zoolang ik een eigen huishouding moet hebben, gaat dat niet. Hij stond op, Ga je nu al weer weg? Ik moet weg, Jacob moet wijn brengen, witten Bo'urgonje, dien je zoo graag hebt. Het spijt mij werkelijk, zeide de ren tenier, hij knoopte zijn kalen jas toe, zette de voskleurige pruik, die verschoven was, weer op haar plaats, en liet volgen. Mijn zoon wacht mij. Je ziet hem toch morgen ook nog. Maar ik moet een gewichtige zaak met hem bespreken en dat kan niet uitge steld worden. Ik kom morgen vroeg terug en blijf hij je eten, als je het graag hebt, maar laat mij nu gaan. De, oude man liefkoosde weer zijn kater, smartelijke weemoed, de weerkaatsing van een diepe zielesmart, weerspiegelde zich op zijn trekken. i Zeker, het zal mij aangenaam zijn, als je blijft eten, zeide hij met bevende stem, de eenzaamheid in dit oude huis is zoo troosteloos. Ik geloof je, maar ik kan je ook niet aanraden gezelschap te zoeken en weer on der de menschen te komen Neen, neen zij zijn mij vreemd gewor- aanbe veling fhxak» de arbefMnspectfa aan boord van schepen aan. den en er zijn te veel schurken onder. En dat niet alleen, maar men heeft je ook belasterd, men heeft je voor een onbarmhartigen woekeraar uitgescholden. En daarom haten zij mij! stoof de oude man op. Met welk recht? Ik heb rente van mijn geld berekend en dat doen allen, die kapitaal uitleenen. Wie kan mij dus een verwijt maken? Wat vraagt "de publieke opinie naar een rechtvaardig oordeel? De publieke opinie is een 'oud wasch- wijf. Men moet naar dat gezwets niet luis teren! Dat he ik nooit gedaan. Neen, ik wil niet onder de menschen komen, ik heb er een afkeer van, ik heb mij onder hen nooit op mijn gemak gevoeld. Zij zijn ook niet waard, dat men^ er zich om bekommerd, zeide de rentenier. Slaap wel, Hendrik, ik hoop, dat je aange naam moogt rusten. De oude man schuddei twijfelachtig het hoofd. De rentenier ging weg en toen hij de deur sloot, viel zijn eerste blik op Ja cob, die op hem scheen gewacht te hebben. De bediende volgde hem, toen. hij naar beneden ging, hijtbleef in den gang achter hem staan. 4 Zijt gij hang,- dat ik wat meeneem? vroeg de rentenier spottend, Gij volgt mij als mijn schaduw. HET GRENSVERKEER. Maandag zullen in Aken onderhandelingen worden geopend tusschen Duitschland en de Belgisch-Luxemburgsche economische unie, met het doel eed overeenkomst te sluiten inzake het verschaffen van faciliteiten in het kleine grensverkeer. EEN VONNIS. Men meldt uit Warschau dat Trzmielews- ki, die inApril 1.1. den direcreur-generaal der postspaarbank, Linde, vermoordde, tot tien jaar dwangarbeid is veroordeeld. EEN POGING TOT EEN.AANSLAG OP PILSOEDSKI. Gisteren heeft te Warschau een onbekende vrouw getracht een aanslag te doen op Pil- soedski. Bij haar verhoor weigerde zij eenig antwoord te geven. Zij is wegens gekrenkte geestvermogens ter observatie opgenomen. EEN VERDRAG MET BULGARIJE. Vrijdagavond is tusschen Zuid-Slavië en Bulgarije een overeenkomst onderteekend inzake het transitospoorwegverkeer, de spoorwegtarieven enz. De onderteekening van het handelsverdrag zal weldra volgen. ROOVERS IN HET GRENSGEBIED. Uit Bitolla (Monaslir), wordt gemeld, dat het optreden van roovers aan de grenzen van Albanië, hetwelk geruimen tijd was ge staakt, zich wederom doet gelden. Bij Du- beni is een rijke boer door tien roovers over vallen, bercofd en gevangen genomen. Een troep boeren, die de roovers aanvielen, joe gen ze op de vlucht. De gendarmes vervol gen hen men neemt aan 'dat zij naar Grie kenland zijn gevlupht. Ook aan de Bulgaarsche grens wordt be weging onder de Komitadsji waargenomen. DE TOESTAND IN MAROKKO. De Franschen hebben ten N. van Wezzan over een diepte van bijna 15 K.M. het nog ononderworpen gebied der. Roena's bezet. KNOEIERIJEN BIJ DE DOUANE IN CANADA. Het rapport van een Canadeesche Lager huiscommissie inzake ongeregeldheden bij het beheer van de accijnzen en douane be veelt krachtig het ontslag en de schorsing van bepaalde ambtenaren aan. Verder ad viseert zij tot strengere maatregelen bij de kustwacht tot het tegengaan van contraban de en verbod van uitklaring van schepen, die met alcoholische drgnken aan boord klaar blijkelijk op het punt staan naar de Ver- eenigde Staten te vertrekken. De commissie beveelt ook de vervolging aan van een zeker aantal maatschappijen teneinde de sommen terug te krijgen, die de maatschappijen door ontduiking van de voorschriften op de douane en accijnzen schuldig zouden zijn. Particulieren tegenover overheidszorg. Zaterdag is te Amsterdam de algemeene vergadering van het Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en 'Stedenbouw ge houden. Als bestuursleden traden af, de heeren E. Kupers en Ir. A. Piate. Laatstgenoemde werd herkozen. In plaats* van den heer E. Kupers, die zich met mer beschikbaar stelde, werd gekozen de heer C. Wouden berg Hierna kwam aan de orde de behande ling van de prae-adviezen óver de vraag: Is het wenschelijk en mogelijk, een regel matige productie van arbeiderswoningen overeenkomstig de behoefte in de naaste toekomst te verzekeren? De eerste debater, de heer Bakker- Schut, zou het wenschelijk vinden, de uit komsten van een nieuwe woningtelling te vergelijken met die van de drie hier be staande woningbureaux, in Amsterdam, Den Haag en Utrecht. De heer Vonk de Bot, burgeeester van Tulburg, was van oordeel, dat door allerlei bemoeiingen van de overheid de huren kunstmatig in de laagte zijn gehouden. Hoe wel de wonirigpolitiek overal dezelfde be hoort te zijn, moet deze vplgens spr. in de steden worden uitgevoerd, door toepassing va» de woningwet, in de landelijke ge meenten dpor toepassjng van de land- arbeiderswet. De heer J. van der Leen merkte nog op, dat de landarbeiderswet geen geld kan toe kennen voor woningverbetering. In tegenstelling met den Meer Van der Leen was de heer Sinoo van meening. dat de overheid de particulieren nog veel, te veel hun gang laat gaan. Ook de heer Reinalda meende, dat de overheid wel degelijk een sociale taak heeft op het gebied van den woningbouw. Ir. A. Keppler, directeur van den Woning- dienst, sloot zich bij de woorden van den heer Reinalda aan. Spr. vond het evenwel vreemd, dat waar het „Instituut juist op gericht is om te strijden voor woningwet geving, juist nu in den boezem der vergade ring stemmen opgaan, om den particulieren vrij spel te laten. Regel moet zijn vereeni- gingshouw- en overheidsbouw, uitzondering particulieren bouw. Ir. C. Teilegen wertschte, dat de ge meenten zooveel mogelijk goedkoopen grond beschikbaar zouden stellen voor woningbouw. Ten slotte kwam de voorzitter de heer H. P. J. Bloemers, nog op tegen het dogma, dat de woningen zich zelf moeten kunnen bedruipen en dat bijdragen uit den booze zouden zijn. In zijn antwoord aan de debaters merkte de eerste prae-adviseur, jihr. de Jonge van Ellemeet, nog op, dat men sinds de laatste woningtelling den kijk op de fuctuaties m de huren'Volkomen kwijt is. De tweede prae-advisur. de heer J. Talsma, deed, ten. slotte in een paar woor- Wat uit dit huis kon meegenomen worden, rust en vrede, geluk en vreugde dat alles heeft u reeds meegenomen, ant woordde Jacob heesch, dat waren onze schoonste schatten-.'... Gij schijnt het cl werkelijk op a^n te leggen, om uit het huis gezet te wor den! viel de rentenier hem in de rede; hij keek den ouden dienaar,^ valsch en ge meen aan,* wiens trouw gelaat somber was. Denk niet, dat gij al te vrijpostig te genover» mij moogt zijn, daar komt een oogenblik, dat gij het bitter zult-betreuren Welnu, dit oogenblik zal ik kalm afwachten, zeide Jacob, die intusscheu de deur geopend had;'geve God, dat het nog vér saf is. Misschien komt dan ook nog een tijd, waarop u de vergelding krijgt voor hetgeen u mijn meester heeft aange daan, goed en kwaad! Hij sprak de laatste woorden met klem, en herhaalde zp zacht, toen hij de deur gesloten had. Góed en kwaad, mompelde hij. Met dezelfde maa waarmede gij meet, zal u ook gemeten worden, zegt de H. Schrift! Geduld, ook hij zal zijn loon ontvangen. HOOFDSTUK II. Als er in de oude, eenzame villa een prettig vertrek was, waarin men zich zoo den uitkomen, dat ook bil hem een groote morge bestaat tus9chen sociale wenschelijk- heid en econoische mogelijkheid. Hierop werd de bijeenkomst gesloten. De kinderrechter te Amsterdam, die op de vergadering van den Ned. Kmderbond een inleiding hield over het rooken der kinderen zei, (oen hij begon: „Als ik mijn dossier van misdadige kinderen inzie, slaat de sigaretten rook mij tegemoet." Bij de gehouden debatten over deze kwestie merkte de inleider op, dat meer dan 50 pet. van de jongens uit de hoogste klasse der lagere scholen in Amsterdam rookt. De ex-keizer 'en zijn gemalin brachten Za terdagmiddag een bezoek tên paleize te Soestdijk aan H. M. de Koningin-Moeder. Tien dagen aan het Thunermeer. H. M. de Koningin, Frins Hendrik en Prin ses Juliana zullen eind Juni of begin Juli een tiental dagen te St. Beatenberg aan het Thu nermeer (Zwitserland) verblijf houden. Een internationale conferentie in Den Haag. In het najaar, vermoedelijk in November, ^al in Den Haag een conferentie worden ge houden, uitgaande van de Entente tegen de Derde Internationale. De voorbereiding is opgedragen aan den Nat. Bond tegen de Revolutie. Onderzocht worden de wettelijke maatre gelen, alsmede de jurisprudentie in de ver schillende landen, ten opzichte van-het revo lutiegevaar. In de 21 aangesloten landen zijn naar de Tel', meldt, jdristen aangewezen, die deze materie in studie hebben genomen. Voor ons land treden op de heeren mr. M. Rijke, kan tonrechter en mr. C. C. Torley Dhwel, direc- tedr van het Internationaal Intemediair In stituut. De passagiers ongedeerd. Uit Londen wordt gemeld, dat een vlieg tuig van Amsterdam naar Croydon Zaterdag avond een noodlanding heeft moeten ma ken bij Dover. De passagiers zijn ongedeerd gebleven maar het vliegtuig is deerlijk be schadigd. Nader wordt bericht, dat er acht passagiers, waren, die per trein naar Londen vertrokken. Het is gebleken, dat alleen de linkelvleugel der Handley Page-malhine lich te schade heeft bekomen. De daling is ge schied wegens motordefect, doch gebeurde geheel onder controle. Combinatie vliegtuig en mailboot. Het motorschip „Indrapoera", dat 18 Mei uit Marseille vertrok, heeft, zooals gemeld, in dèn recordtijd van twintig dagen en achttien uur Batavia bereikt. De heer Schotel, een der passagiers, die per vlieg tuig de reis RotterdamMarseille vol bracht, heeft nu het record van de snelste reis op zijn naam gevestigd. De heer Schotel vertrok 28 Mei v.m. 3.35 uur uit Rotterdam en kwam 18 Juni 's-mid- dags 12.30 uur te Batavia aan, waardoor de reis volbracht werd in 21 dagen, 2 uur, •45 min. De combinatie van vliegtuig en mailboot is dus wel in staat om .voor den reisduur naar Indië kostbaren tijd te be sparen. Als een wetenswaardigheid kan gemeld worden, dat in Helmond verschillende verre verwanten wonen van de Zondag j.l. zalig verklaarde Eerbiedwaardige zuster Lucia Philippini, de stichtster van een congregatie van ziisters-onderwijzeressen in Italië (ge leefd van 16721732). Deze verre familiele den hebben indertijd uit Rome kennis gekre gen van de a.s. zaligverklaring hunner ver wante en naamgenoote. (Tijd.) De Fathers van Mill Hill in het St. Josef Missiehuis te Roosendaal hebben telegrafisch bericht uit Madras ontvangen van het over lijden van father I Brouwer, geboren te Bak huizen in Friesland in 1850. De overledene werd in 1877%priester gewijd in Mill Hill, was allereerst professor aldaar en werkte daarna ruim 49 jaar als apostolisch praefect van de Missie van Kasmir en Kafiristan (Pundjab). Zwendel met meststoffen. Dc Rijkstuinbouwconsulent, D. Bloemsma te Apeldoorn, bericht, dat hem van belang- echt thuis voelde en de troostlooze een zaamheid van h?t huis kon vergeten, was het zeker de kamer voor de bedienden naast de keuken. Het heele ameublement bestond, welis waar, slechts uit eenige groote kasten, een tafel en verschillende stoelen, maar hoe eenvoudig ook deze inrichting was, maakte zij toch een aangenamen indruk; daartoe droegen ook de helder witte gor dijnen aan het raam, het zindelijke tafel kleed en de bijna pijnlijke orde en rein heid in niet geringe mate bij. Geleek het vertrek, waarin- Hendrik Roven aan zijne sombere herinneringen den vrijen lo#p liet en eenzaam wegtreur- de, op een graf, men kon de vriendelijke bedienkamer het beeld noemen van een echt zonnig leven. Bleef iemand daar bo ven de adem in de keel steken, hier kon men vrij lucht scheppEp En het was een lust Margaretha in deze vertrekken te zien huishouden. Zij was reeds op leeftijd, een groote lijvige gestalte, maar toch nog altijd eene mooie vrouw, en als men haar in het trou we goedige gelaat keek, kreeg men on willekeurig sympathie voor haar. En als zij in de keuken bezig was om de maaltijden te bereiden! Kalm en rustig ver richtte zij haar werk en haar meester had nog nooit behoeven te klagen, dat het la waai uitde keuken tot zijne stille kluis DINSDAG 22 JUNI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie- ber. 5.006.30 Vooravondconcert door het H.D.O.-orkest 6.307.30 Engel sche les door Mr. Fred Frij 7.00 Politie- ber. 7.45 en 10.00 Persber. 8.10 10.30 R.K. Radio-Omroep. Het Deven- tersche dameskoor „Inter Nos", o.l.v. den heer Willem v. Bruggen, organist en mu ziekleeraar. Hr. A. B. W. Langenberg Jr., piano, Mevr. Sophie Nuwenhuis-v. d. Rijst, uit Amsterdam, declamatie. 1. Abend- lied, Krug, piano, 2a. Salvum fac regem, Sacchini, b. Elfendans, Rovaart. (Dames koor a Capellea), 3a. Jonge liefde, Man, b. Ze wisten-het wel, Diamant (Mej. L. Men- tina sopraan), 4.W\vondcantate Cath. v. Rennes (dameskoor met altsolo Mej. F. KersterJ, 5a. Agnus Dei, Mozart, b. Het Schipperinneke, Zweers (Mej. C. Ensing, sopraan), 6a. Bloemenlied, Hubert Cuy- pers, b. Ave verum, W. v. Bruggen (Da meskoor), 7a. Lenz, Hildach, b. Panis Angelicus, C. Franck (Mej. M. Bloemink, sopraan), 8. Gebed, Handel, (Dameskoor), 9a. Baccarole, Kücken, b. Ich denke dein, Kiicker (Duo), 10a. Rondedans, b. Cupi dootje. c. Te Kieldrecht. Alle van Rönt gen (Dameskoor). 11 Fruhlingslied, Pe terson Berger (piano) 12.a. Van Holle- blokskens, Pol »e Mont, b. Pieten op den Pereboom, Guido Gezelle, (declamatie). 13a. Het Kerksker., Felix Timmermans, b. Judeke en zijn laatste Kerstoffer, Ant. Thiry (Declamatie). DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Het radiokwartet en solisten (Contra alt tenor-viool) 1.202.20 Org.elconcert door Mr. Lewis, M. Jones van de St. Lawrence Jewry 3.35 Schoollezing Elementary music. 4.20 Tijdsein. Speech van' Mrs. Baldwin bij de overhandiging van het radio-toestel voor het Kings college Hospitaal 4.35 Muziek van het Marble Arch pavilion. 5.35 Kinder uurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Tijd sein Big Ben. weerber., nieuws, Fransche Lezing 7.45 Pionasonates van Beethoven, door E. Isaacs. 8.00 Causerie 8.20 Muziek van het New Verrey's restaurant, K. Sterne, tenor 9.50 Weerber., nieuws 10.20 V4jf Engelsche volksliedjes, door koor. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS". 1750- M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool- cello) 5.05 Concert, J. Joly, viool, M. Camot, piano, L. Radisse, cello 8.50 Concert. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 8.50 „Du mein Berlineen spel der golven v. H. Brennert, Orkest en solisten. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.20 Orkestconcert 8.20 Speciaal concert —8.S0 Lezing 9.20 10.20 Concert. MUNSTER 410 M. 1.35—2.50 Or- kestconcert 4.05 Vertellingen 4.25 Lezing Obstgenusz und Gesundheit 4.50 Kamermuziek 6.35 Spaansche les 7.208.00 Italiaansche les 8.20 Puccini- avond 9.20 Declamaties door Resi Langer. 10.40 Sportnieuws. stellende zijde een circulaire werd toegezon den, zooals die bij zakjes natuurmest „De Na tuur" werd gevoegd, welke dezer dagen op de markt te Apeldoorn werden verkocht. Een g-oot koninklijk wapen aldus de heer Bloemsma en de vermelding, dat het merk onder wettelijke controle staat, moeten het vertrouwen wekken. Deze woorden houden echter slechts in, dat aan de wet voldaan is en bij de waar ver meld wordt, wat deze bevat. Eenige cultuur- wenken moeten dit vertrouwen nog ver- hoogen. Om dezen zwendel, want zoo noem ik deze winstmakerij, bekend te maken, dient ver meld, dat de stof 0.0.5 pCt. stikstof, 0.7 pCt. fosforzuur in mineraalzuur oplosbaar en 1.3 pCt. kali in water oplosbaar bevat, dit is per 1000 K.G. 50 gram stikstof, 700 gram fos- forzuug, dat niet in water oplost en 1-3 K.G. kali oplosbaar in water. Van de duurste voe dingsstof, de stikstof, 50 gram! In organi- schen vorm komt het eerste jaar wel niet meer dan 20 gram beschikbaar en dan eerst heel geleidelijk. Stel haar waarde op 2K cent, die van het fosforzuur op 15 centen en die van het kali op 35 cent, dan zijn ze onge- "veer gelijk gewaardeerd als onze kunstmest stoffen. Te zamen 52J4 cent aan voedende waarde, zeg vodr 50 i 60 cent per 100 K.G. De zakjes werden op ten hoogste 2 ons uitgewogen, kosten 25 cent. Dan 'beteekent dit 1.25 pe- K.G., of 125 per 100 K.G. Maar ongeveer 124.50 winst op 125 Onze boeren en tuinders hebben te veel scheikunde geleerd, om er in te loopen, maar de arme leek betaalt het gelag. De namen van J. J. Wijsman, bloemist te Katwijk aan den Rijn en J. Th. van de Roe, tuinman, Van Hogendorpstraat 68 te 's-Gravenhage worden op de circulaire vermeld. Men zij gewaarschuwd tegen alle natuur- meststoffen en winne zoo noodig telefonisch even inlichtingen in. HOLLANDSCHE GRONDCREDIETBANK 1904. Trekking op 15 Jnni 1926. Premiën: Serie 60826 no. 39 72.000; serie 6342 do. 16 4800, serie 17375 no. 18 1200, serie 7951 no. 48, serie 20689 no. 13, serie 43069 no. 42, serie 48657 no. 43, serie 50825 no. 4 480, serie 1158 no. 48, serie 7951 no. 8, serie 33452 no. 24, serie 43625 no. 2, serie 44884 no. 36, .serie 48657 no. 18, serie 50736 no, 29, serie 70526 no. 33, serie 70583 no. 18 en 45 240. Verder 40 prijzen 120, 82 k f 48, 200 k 36, 400 a 24 en 1260 èi 15. Terstond betaalbaar. doordrong. Als zij haren plicht in de keu ken gedaan had en alle potten en pannen Weer opgeborgen waren, ging zij naar de bediendenkamer en zij hanteerde de naald zoo goed, dat menige naaister haa- had kunnen benijden. Margaretha was al* tijd bfzig; zij begreep niet, dat andere men schen daar konden zitten en niets uitvoe ren en zij beklaagde haren meester, niet zoo zeer wegens zijne ziekte, als wel, om dat zijne ziekte hem den arbeid onmogelijk maakte. Zoo zat zij ook dezen avond in het ver trek naast de keuken en naaide vlijtig, toen de oude Jacob binnentrad, nadat hij den rentenier had uitgelaten. Margaretha keek slechts even van haar arbeid op, maar zij bemerkte terstond, dat de oude man opgewonden was, hetgeen haar des te meer opviel, wijl hij gewoonlijk zoo rustig, zoo flegmatisch was. Hoe dikwijls had zij .hem schertsend gevraagd of dan niets in staat was, hetzij vreugde of leed, hem uit zijne gewone kalmte te brengen, of alle hartstocht bij hem verdwenen was. Dan had hij even gelachen en geantwoord, dat zijn leven een harde school geweest was en dat men in een dergelijke school langza- zamerhand tegen alle indrukken gehard werd, dat hij zich echter verheugde, dat hij dit gelukkig karaktpr had. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7