KUNST EN KENNIS. Tentoonstelling op het gebied der openbare en particuliere bedrijfsadministratie. Geen subsidie. Urlus te Brussel. Een gallo-germaansch graf gevonden. UIT BOEK EN BLAD. I I Mannenadel en Vrouvieneer. Goudsche kaas in de poststempels. SOCIAAL LEVEN. Ned. R. K. Bond van loodgieters en koperslagerspatroons. aMSTERDAMSCH NIEUWS. Tram, baby en bagage. Verhooging van den broodprijs. KERK EN SCHOOL. Dr. F. P. H. Prick van Wely. f HANDEL EN NIJVERHEID. Het vleeschinvoerverbod. GEMENGD NIEUWS. Van een uitzichttoren gevallen. Overreden en gedood. Een dief in 't moeras. De Waal-uiterwaarden ondergeloopen. Ernstige auto-aanrijding. Van 'n vrijage. Een prettige kostganger. Na de stationsdiefstallen te Roosendaal. Een electrische kabel gestolen. De ontrouwe concierge aan het Leidsche kantongerecht. Moord? Brand in een pannenfabriek bij Tegelen. Van den Gezondheidsraad. Van z'n vrienden moet men het hebben. Feest van Poolsche mijnwerkers te Heerlen. LEGER EN VLOOT. BINNENLANDSCH NIEUWS. Brieven aan de Koningin. Burgemeester de Gijselaar. Overplaatsingen bij het leger. UIT DE PERS. Treurige onwetendheid. MARKTNIEUWS. Kabinetscrisis in Frankrijk. Het referendum in Duitschland. Ontploffing in een mijn. Sneltrein ParijsBordeaux gederailleerd. De samenzwering tegen Moestaf a Kemal. LAWN-TENNIS. T.I.O.D. II kampioen der Derde klasse afd. D. Zaterdagmiddag had in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam de opening der tentoon stelling op het gebied der openbare en par ticuliere bedrijfsadministratie (de „Topa") plaats De voorzitter der Vereeniging van amb tenaren bij de Gemeente-Financiën, de heer C. J. M. Kroon, gemeente-ontvanger te Gouda, sprak een kort woord ter inleiding. Hij herinnerde aan het initiatief door de le den der vereeniging tien jaar geleden en 'ook thans weer, op dit gebied aan den dag is ge legd aan de medewerking, verleend door de Ned. Mij. voor Nijverheid gn Handel. Zij toch wees mr. R. E. Kielstra e'n prof. Th. Limperg aan om, te zamen met den heer H. Keegstra, directeur van het Amsterdamsche Girokantoor, de voorbereidende maatrege- gelen te treffen. De heer Kroon eindigde met een dank betuiging aan allen, die tot het bereiken van dit resultaat hebben bijgedragen, met name aan de gemeente Amsterdam, die de zalen van het Stedelijk Museum voor de T.O.P.A. beschikbaar stelde. Daarna was het woord aan oud-minister dr. E. T. Posthma, voorzitter der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, die in zijn ope ningsrede wees op het* feit, dat zoowel voor het houden van de T.O.P.A. als voor de Efficiency-Tentoonstelling in 1923 het ini tiatief is uitgegaan van de Vereeniging van Ambtenaren bij de gemeentefinanciën. Na te hebben gememoreerd, dat een fi- nancieele basis voor de tentoonstelling ge vonden kon worden door steun, zoowel van overheids- als van particuliere zijde, legde spreker er den nadruk op, dat de tentoon stelling een studiekarakter drajgt. Zij moet inzicht geven in de moderne systemen van administratie en statistiek. Niet alleen geeft zij een denkbeeld der middelen, waarmede tijdbesparing wordt bereikt en orde wordt geschapen, doch alles, wat binnen het kader der administratie kan leiden tot het .tijdig nemen der door het bedrijf vereischte maat regelen, rekent de T.O.P.A. tqt haar gebied. De buitenlandsche inzendingen, aldus spreker, beslaan 1/5 van het tentoonstellings oppervlak, en ook de vrees, dat de particu liere bedrijven zich terughoudend zouden betoonen, is gelukkig niet bewaarheid. Spreker wijst er op, dat, ook blijkens deze tentoonstelling, het vooral de Amerikaansche onderzoekingsmethoden zijn, die in het bui tenland navolging hebben gevonden. Wanneer de tentoonstellingscommissie er in slaagt, de voornaamste resultaten der T.O.P.A. in een boekwerk vast te leggen, evenals dit in 191(5 geschiedde, zal blijken, hoeveel leering er in het materiaal schuilt. Daaroo verklaarde Dr. Posthma de ten toonstelling voor geopend. De tentoonstellingsplechtigheid werd o.m. bijgewoond door den minister van Arbeid, Prof. Slotemaker de Bruine, en door wet houder F. M. Wibaut. MOBILISATIE ZANGSPEL. „JE MAINTIENDRAI' Zooals wij reeds eerder hebben vermeld, wordt ter gelegenheidd van het tienjarig be staan van het Landstormkorps „Stelling van Amsterdam" op 2 en 3 Juli a.s. te Amster dam opgevoerd het Nationaal Historisch Mobilisatie Zangspel „Je Maintiendrai", welk spel is samengesteld door den kapitein der Infanterie A. Captyn. Het Uitvoerend Comité heeft voor de op voeringen de beschikking verkregen over het Gebouw Carré, waardoor het mogelijk is geworden met de talrijke leden ook het publiek tot de opvoeringen toegang te geven. De repetities voor het spel zijn in vollen gang- Ongeveer 200 personen werken aan het spel mede, waaronder het volledige koor van de Amsterdamsche Christelijke Oranje- vereeniging. Het Zangspel is reeds eerder te 's-Graven- hage, Utrecht, Hilversum, Bussum en andere plaatsen met veel succes opgevoerd en is thans voor het eerst te Amsterdam. Het zangspel geeft weer wat ons land in de moielijke oorlogsjaren doorleefde. Gedeputeerde Staten van Utrecht prae- adviseeren afwijzend op het bij Provinciale Staten ingekomen verzoek van het Utrechtsch Stedelijk Orchest om een sub sidie van 7000 te mogen ontvangen uit de provinciale kas. Uit Brussel wordt gemeld Jacques Urlus zal, in den loop van zijn schitterende kunstenaarscarrière, ongetwij feld slechts zelden zulk een triomf hebben beleefd als Vrijdagavond in den Muntschouw burg, bij de wederopvoering van de sedert den oorlog te Brussel niet meer vertoonde Wal küre. Hoewel de andere zangers en zangeres sen in de Fransche taal zongen en Urlus zijn rol in het Nederlandsch vertolkte, sloot het geheel toch op een perfekte wijze. Na het le bedrijf moest niet minder dan zes maal worden gehaald en bracht het enthou siaste publiek den Nederlandschen artist een ovatie waarin hij ook mevr. Smirnova (Sieg- linde) liet deelen. De Brusselsche ochtendbladen laten zich in de vleiendste termen uit over deze voorstel ling en loven uitbundig den vocaal en scenisch volmaakten Siegmund. De Nation Beige roemt Urlus' vocalen stijl, de expressieve juistheid van zijn voor dracht en zijn stevig talent van beproefd acteur. Het Laatste Nieuws zegt dat het was alsof de Belgische hoofdstad thans Urlus die vóór den oorlog reeds als gast te Brussel optrad voor het eerst ontdekte. Urlus, schrijft het Vlaamsche blad, draagt zijn partij voor in het Nederlandsch. Zuiver van dictie klinkt onze taal in zijn mond rijk en vol. Haar groote deugd kracht, dient haar uitstekend ip Wagner's werk. Wij hoofden reeds vroeger Italiaansch en Fransch samen in de Bfussel- sche Opera. Nu zijn het de twee landstalen die op elkaar antwoorden. Het stoorde niet, gauw was men óver het vreemde ervan heen. Historische avond waarop onze taal ingang vond in de Munt, dank zij de macht van de kunst. Op het plateau van het Savelsbosch te Gronsveld (Limburg,1is door dr, Beckers uit Peek een kleine „tumulus" of grafheuvel ontdekt. Bij nader onderzoek is gebleken, dat in den heuvel steenen op elkander waren ge stapeld in den vorm van een langwerpigen rechthoek, waaraan een massief ronde op bouw aansloot, omgeven door een steenen krans. Scherven van z.g. Gallo-Germaansch aardewerk, eene menigte botjes, asch, houtskool, een stukje brons, vuursteensplin ters, twee fijn bewerkte vuursteenkrabbers, steenen „percuteurs", waaronder een oor spronkelijk geslepen bijl, kwamen te voor schijn, doch geen urn werd aangetroffen. Juni-aflevering In deze aflevering kondigt de bekende Pater Duynstee wederom een nieuwe arti kelenreeks aan over „De opvoeding tot j kuischheid." Het eerste opstel publiceert hij i reeds en toon: daarin het belang der zaak aan. In de volgende artikelen belooft hij over het doel en de middelen Om het doel i te bereiken, te zullen spreken. Het artikel cetiteld: „Het S>int-Aloysiuseeuwfeest" is ze- ker in dit tijdschrift op zijn plaats. Een degelijke bestrijding van de onwel- voeglijke mode gaat uit van: „Waar is de 'grens?" door M. Stoks; „Tegen de onvoegza me kleedij" en „Gaan onze Rocmsche bla den vrij uit?" jdoor Casto. Onder „Jeugdreizen" neemt het tijdschrift een zeer juist artikel over uit „De Tijd", ge schreven door dr. Knippenberg. Verder lezen we de hoofden: „Het Gezin", „De Kon. goedkeuring op de statuten van den N. Malth. Bond" en „De zonde is duur". Onder „Van hier en ginds" wederom vele interessante gegevens. L. S. Evenals in andere plaatsen gaat thans ook de gemeente Gouda op de poststem pels reclame maken. Op dat van het kan toor te Gouda is n.l. het volgende te le zen, „Groote kaas- en varkensmarkt" en „Bezoekt Donderdags de Goudsche markt." Te Utrecht "heeft de eerste algemeene vergadering plaats gehad van den Ned, R, K. Bond van Loodgieters- en Koperslagers patroons, onder leiding van den heer Joh. van Langen uit Delft. Op deze vergadering werden behandeld de statuten, welke door het voorloopig bestuur waren ontworpen. De statuien werden vastgesteld, ter wijl de vergadering met algemeene stem men besloot op deze Statuten de bisschop pelijke en koninklijke goedkeuring aan te vragen. De contributie is voorloopig bepaald op 5 per jaar. Het bestuur werd gemachtigd de noo- digé stappen te doen tot het verkrijgen van een eigen vakblad. In den Haag en Haarlem zijn voorberei dingen getroffen tot oprichting van een R, K. Vereeniging. Verder wees de voorzitter op het nut van dc Rijksnijverheids voorlichting, welke ten dienst van het Loodgieiersbedrijf een reeks voordrachten heeft georganiseerd, ter voorlichting van de loodgieterspatroons, om voor zich individueel, in moeilijke ge vallen, de technische voorlichting van ge noemden dienst te kunnen verzekeren. Spreker deed een beroep op de aanwezi gen om in eigen omgving den Bond tot bloei te brengen. Baby, vijf maanden oud, kwam dezer dager, uit Venlo in Amsterdam aan. Moeder droeg de kleine in een baby-reismand, waarin de puk even rustig lag als thuis in de wieg. In den trein ging dat voortreffelijk, maar in Amsterdam moest de tram worden genomen en daar rezen de bezwaren. „Mag niet binnen," zei de conducteur, „een mand is bagage, ook al zit er een baby in, dusop het achterbalcon." Moeder pleitte en won ditmaal, maar den volgenden dag een andere tram en een andere conducteur was het mis. Mand ipet den levenden inhoud moesten op het balcon. Moeder was natuurlijk ontstemd en schreef een „ingezonden stuk". Wij vroegen het oordeel van de tram-di rectie. De tweede conducteur had gelijk, hoorden wij. Niet hij degradeerde het kind tot bagage, maar de moeder, die baby in pakte, deed het. Bagage is nu eenmaal ba gage en als er eens vijf, zes of meer moeders met zoo'n mand kwamen, dan bleven er geen zitplaatsen meer over Voor dit laatste is iels te zeggen, maar een baby op schoot kan kosteloos wordep meegevoerd. Als er echter een zitplaats voor wordt verlangd, is het gewone tarief verschul digd. Welnu, zouden wij denken, zoo'n baby in een mand eischt maar één plaats. Door een dubbeltje te betalen is de zaak gezond. Neen, zegt de tramdirectie, morgen komt mijnheer X. met een koffer, waarvoor hij ook een dubbeltje wil betalen, en dan? Wat men den een toestaat, kan men den ander niet weigeren. De tram is voor personen, niet voor bagage. Toegeven! Maar er is toch nog wel eenig verschil tusschen een koffer en een baby in een mandje! (Hbld.j Naar het „N. v. d. D." verneemt heeft de verhooging van den broodprijs de aandacht van wethouder De Miranda. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hij de volgende week de bakkers bijeen zal roepen, aar de ver wachting is, dat het bij deze voorloopige ver hooging met één cent niet zal blijven. Donderdag is in het Canisius ziekenhuis te Nijmegen overleden dr. F. P. H. Prick van Wely, assistent in de Engelsche taal aan de R. K. Universiteit. Toepassing van het „Duitsche systeem overwogen. Naar het Persbureau V. D. verneemt, zijn dezer dagen door het hoofdbestuur van de Maatschappij van^ Dierengeneeskunde in verband met het vleeschinvoerverbod in Engeland en de te nemen maatregelen ter bestrijding van mond- en klauwzeer be sprekingen gevoerd. In deze bijeenkomst heeft de heer Hoefslag, directeur van het abattoir te Utrecht een voorstel voorgelegd tot het invoeren van het ag. Duitsche sy steem, volgens welke de runderen een dag, voordat zij ter markt worden gebracht, in geënt worden met mond- en klauwzeer- serum. In de eerstvolgende algemeene vergade ring zal deze kwestie vermoedelijk een punt van bespreking uitmaken. Op den Trijselberg bij Hattem is aan den voet van de Belvedère het lijk gevonden van den 25-jarigen kellner R. M. uit Zwolle, die in dienst was op de uitspanning Molencate. De man leed aan toevallen en is blijkbaar van den uitzichttoren naar beneden gevallen. Te 's-Hertogenbosch is het 4-jarig jongetje van H. A. H. bij het oversteken van de straat, in de Keizerstraat aangereden door een auto. Het ventje overleed een uur daarna in het Groot-Ziekengasthuis aan de gevolgen. Den auto-bestuurder treft geen scheld. Begin dezer week was ingebroken te Moer straten, onder Wouw (N. B.), waarbij een ham en een spaarpot, met f 5.inhoud, werden ontvreemd.. Als verdachte van deze inbraak werd door de marechaussees uit Roosendaal Vrijdag zekere O. gearresteerd. Gisteren werd hij met een getuige, nabij het Thoolsche veer geconfronteerd, nadat dit geschied was en de marechaussees op hun fiets sprongen en O. dit schijnbaar ook zou doen orri terug te rij den naar Roosendaal, wierp de man onver hoeds zijn fiets voor de wielen van de mare chaussees en sprong ter zijde van den weg in het hoog met riet begroeide moeras. De begeleiders spoedden zich naar de an dere zijde van het moeras om hpm daar weer in handen te krijgen, doch.... zij hebben hun arrestant niet meer kunnen terugvinden. Wat men vreesde is op verschillende plaatsen langs de Waal gebeurd ook de be- kade uiterwaarden zijn tot groote schade van de veehouders en de eigenaars van hooi- gras, ingeloopen. Velen hebben hun vee weder moeten stallen. Op den Haagweg, nabij de Tol, is Zater dagavond naar uit Delft gemeld wordt, om streeks halftien een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Een motor met zijspan, bestuurd door den heer O. uit Rotterdam, is daar aan gereden door een met groote snelheid rij denden personenautomobiel, bestuurd door R. S., eveneens uit Rotterdam. In den zij span waren gezeten de echtgenoote van den bestuurder met twee nog kleine kinderen, terwijl op de duó een 50-jarig familielid had plaats genomen. De schok was zoo hevig, dat de motor over den kop sloeg. Een der kinderen, een 'anderhalf jarig meisje, werd daarbij op slag gedood,. De duo-rijder werd zoo ernstig ge wond, dat men voor zijn leven vreest. Hij is in het gasthuis te Delft opgenomen. De overigen bekwamen minder ernstige won den. t De auto is in beslag genomen en de be stuurder in arrest gesteld. De politie stelt een nader onderzoek in. De „Limb. Koerier" vertelt Ze hadden mekaar op de kermis leeren kennen. Zoo 's avonds tegen elven. 't Ging, zooals altijd Ze had maar even hem gezien. En dorst een lachje wagen. Haar hartje klopte blij misschien Zal hij je komen vragen. Zij waagde inderdaad het lachje, en hij kwam haar vragen. En toen ging 't verder, in de autodrome, in de „stoom" en in alle vermakelijkheden. 't Werd later Ze kregen er genoeg van. 't Was tijd om naar huis toe te gaan. In zoet ^gekeuvel en aangenaam minne- koozen, wandelden ze in 't donker naar het huis, waar zij diende, terwijl de maan genie pig lachend, soms door de wolken gluurde. Bij 't huis van „den heer" sloeg het uur van afscheid. Ze treuzelden nog wat. 't Scheiden viel ook zoo zwaar 1 Nog zoo kort kenden ze elkander en nu alweer scheiden 't was hard en 't kootte moeite. Plotseling doffe stappen,, die snel naderbij kwamen, dichter.nog dichter, en opeens komt daar vanuit de duisternis de lange rechte gestalte van „den heer." Groote schrik 1 In z'n verbouwereerdheid wist de jeug dige minnaar niet, hoe een goed heenkomen te zoeken. Op goed geluk af doet hij in het duister een paar flinke stappen. Dan.... een plons, een half versmoorde schreeuw, en de vurige jonkman staat afgekoeld tot aan z'n hals in den vijver naast het huis. Zij en „de heer" schieten toe en helpen hem op het droge. Hij moet ftiee, de keuken in. Daar staat hij, duipnat, en naast hem staat zij met beschaamde kaken als waren ze beiden op een halsmisdaad betrapt. Het comische der situatie drong plotseling tot „een heer" door, en een daverfende lach schalde door het vertrek. De jonge Adonis kreeg droge kleeren van „den heer." Een broek, dien hij, klein kerel tje, moest omslaan tot aan- de krjieën, een jas naar verhouding, terwijl het toilet werd voltooid door een klein slagershoedjp, waarop 'n fazantenveertje prijkte. En zoo ging hij, terwijl de regen staag neer sijpelde, naar huis, rillend en huiverend als *n juffershondje, om tegen 'n uur of twee de veilige haven te bereiken. 't Was zoo goed begonnen, het verliep zoo prettig en het einde.... brrr!.... Z'n eerste vrijage.... Je moet toch maar pech hebben Naar de gevangenis te Maastricht is over gebracht 'n zekere S. uit Brunssum, die met een revolver 'n aantal schoten had gelost op zijn kostbaas S. Deze laatste had kans ge zien naar een nevenvertrek te vluchten, toen de revolverheld hem achtervolgde. Hij deed direct 't slot op de deur. waarna S. enkele schoten, lostte door de deur heen, gelukkig zonder iemand te treffen, Thans is ook het resultaat bekend van de nieuwe behandeling der zaak" van de ge schorste beambten aan het station te Roo sendaal voor de Commissie van Advies voor zooveel betreft de twee overige der drie be ambten, die op uitspraak van het scheids gerecht onder voorzitterschap van mr. Heer- kens Thijssen, weer in dienst waren geno men, en over wier al of niet handhaven in hun betrekking de Commissie van Advies bericht aan de directie had te doen. De Commissie van Advies kwam in dezen tot de conclusie, dat beide betrokken be ambten A. J. v. L. en J. de Gr„ zich niet aan oneerlijkheid hebben schuldig gemaakt en er dus geen aanleiding bestaat hen uit den dienst te ontslaan. De directie der Ned. Spoorwegen heeft zich nu bij deze uitspraak neergelegd, Door de politie te Almelo is aangehouden en ter beschikking van de Justitie gesteld een drietal personen, dat op verschillende tijdstippen van een onder de gemeente Borne staanden electrischen kabel een deel van on geveer 60 meter had ontvreemd. Lood en koper van den kabel hadden zij verkocht aan handelaren te Almelo en Hengelo. Een van hen had ook nog een fiets ontvreemd. Deze is te Deventer in beslag genomen. Naar de Tel. verneemt, is de zaak, waarbij de concierge van het Kantongerecht te Lei den betrokken is, niet van zoo ernstiger, aard als men eerst vermoedde. De man moet zich zelf met het doen van te hooge declaraties niet noemenswaardig hebben verrijkt. Op de griffie van het Leidsche Kanton gerecht pleegt men een zuinig beheer te voe ren. Het gevolg was, dat de concierge, wat betreft het doen van onnoodig geachte uit gaven, scherp werd gecontroleerd. Zoo kwam het dat hij de belooning die hij, een hel per van verschillende wèrkzaamheden. zoo als het aanvoeren van brandstoffen in de verschillende vertrekken, enz. betaalde, niet afzonderlijk in rekening bracht, maar deze verrekende door de bedragen der declara ties voor de werkvrouwen iets te verhoo- gen. Dit ging goed. zoolang de man goede vrienden was met het vrouwelijke perso neel, dat er mede van op de hoogte was. Toen er tusschen den concierge en een der werkvrouwen een minder vriendelijke ver houding onfstond, verried zij den man. Of er een vervolging ingesteld zal worden is nog niet met zekerheid te zeggen. Wel staat vast. dat hij niet meer als concierge is te handhaven. In den afgeloopen nacht omstreeks half twee werd de politie door den portier van de scheepsbouwmaatschappij „Nieuwe Wa terweg", te Schiedam, gewaarschuwd, dat werklieden van die Maatschappij op den Westfrankelandscfien dijk „moord'' hadden hooren roepen. De politie stelde dadelijk een onderzoek in. doch heeft toen niets verdachts gecon stateerd. Toen 's morgens het onderzoek bij dag licht werd voortgezet, vond zij in de nabij heid van het S.V.V. terrein op den West- frankelandschm dijk een bebloed en ge scheurd overhemd, terwijl een burger bij de politie een pet gedeponeerd, door hem op ongeveer dezelfde plaats gevonden, nabij den waterkant van de Wilhelminahaven. Het onderzoek wordt door de politie voortgezet. Zaterdagmiddag brak plotseling een hevi- gen brand nit in de groote pennenfabriek van de Gebr. Theeuwen aan de grens te Tegelen (Limburg). Aangewakkerd door den feilen wind, die toegang vond in de open ruimten boven en stond weldra een groote oppervlakte in vuur tusschen de muren van de droogafdeelingen, De brandweer v.an de Paters van het Mis siehuis met de gnoote motorspuit, slaagde erin den brand spoedig te bluschen. Het groote personeel nam met alle macht aan het blusschingswerk deel, waardoor- een grootere stagnatie van het bedrijf voorkomen werd. Na twee uur kon de brandweer inrukken, doch fc'eef toezicht ter plaatse, voor even tueel opvlammen. De oorzaak is vermoedelijk in de droogaf- deeling door broeiing ontstaan. De schade be loopt eenige du'zenden guldens, door verze kering gedekt. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor Bij olie- of benzinebrand, bluscht niet met water, doch met zand. Een bekend Amersfoortsch jongmensch woont in het woonwagenkamp in het Soes- terkwartier in een afzonderlijken wagen. Onder zijn talrijke vrienden van Amersfoort en elders is hij bekend om de groote gastvrij heid, welke hij steeds verleend. Tijdens zijn afwezigheid hebben twee zijner geestgenoo- ten schandelijk misbruik gemaakt van deze gastvrijheid. Na in den wagen alles overhoop gehaald en met havermout en rijst besmeerd te hebben, werden de meest waardevolle ar tikelen, waaronder een groote partij boeken en een luit op een handwagen geladen. Men vertrok hiermede in de richting Soest. Na door dén woonwagenbewoner gewaar schuwd te zijn, mocht het de recherche ge lukken de vandalen te Soest te achterhalen, en het ontvreemde naar Amersfoort terug te voeren. De vrienden kregen een proces-ver baal, wegens diefstal en vernieling. (U.D.) uitgaande, hoewel de geneesheer hem gedu- rende geruimen tijd absolute rust heeft voorgeschreven. Ook de Poolsche gezant en minister Waszink aanwezig. De Algemeene Bond van Polen in het mijn- gebied. hield Zondag een feestelijke bijeen komst ie Heerlen, waarbij ook tegenwoordig waren de Poolsche gezant in Den Kaag, de Poolsche consul te Rotterdam en de minister I van Onderwijs, mr. Waszink. In den middag werd geconcerteerd en gaf de Poolsche gym nastiekvereniging een uitvoering in tegen woordigheid van den gezant. WOp last van de Koningin brengt de direc teur van het Kabinet der Koningin ter ken nis, dat, gedurende Hr. Ms. verblijf in het buitenland, de aan haar gerichte brieven in geslpten omslagen, voorzien van een adres aan H.M. op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden, of bezorgd bij het Kabinet der Koning te 's-Graven- hage. Naar men verneemt, is de gezondheids toestand van den burgemeester van Leiden, jhr. mr. dr. M, C. de Gijselaar goed voor- Eerstdaags zal een legerorder verschijnen» waarbij de Min. van Oorlog bepaalt, dat het hem noodzakelijk is gebtëken, in het gelde lijk belang van het rijk, een aarivullende re geling te treffen nopens overplaatsingen van officieren', onderofficieren en mindere mili tairen. Voortaan zullen overplaatsingen op ver zoek alleen mogen worden toegestaan, in dien daaraan in geen enkel opzicht kosten voor het rijk zijn verbonden, aan de over plaatsing zelve, noch aan eventueel daarmede verband houdende overplaatsingen. Overplaatsingen, in het belang van den dienst noodig geacht en waaraan kosten voor het rijk zijn verbonden, mogeu niet worden gelast, dan nadat tevoren bij een gemotiveerd voorstel waargij te vermelden of de betrok ken militair al dan niet gehuwd is en of een eigen inboedel moet worden overgebracht daartoe< machtiging aan den minister zal zijn gevraagd en verkregen. „Het Huisgezin" geeft een beschouwing over de dieptreurige religieuse onwetend- reid aan een openbare H. B. S. „Een leerares in de Nederlandsche letter kunde aan .een hoogere burgerschool voor jongens te Amsterdam, is in bet „Handels blad" aan het woord. In een gedicht van De Genestet was men het woord „talenten" tegen gekomen. Terloops wees de leerares er op. dat dit woord "immers ook in den Bijbel voorkomt. De aangesproken jongen haalde de schouders op. Een tweede wist het evenmin. „Maar de heele klas, twee-en-twintig opgeschoten jongens van 15 jaarze zwegen. - De laerares trachtte ze op weg te helpen: „een van de gelijkenissen". Het baat niet. „Over een volslagen onkunde omtrent dc taal. waarin de Bi'bel geschreven is, de tien geboden, het Onze Vader, ben ik al vaak heecgegleden,*' schrijft, de leerares. En ze voegt er aan toe. dat ze iemand die zonder godsdienst is opgevoed, vooral en altijd onbeschaafd vindt. Het religieuze gevoel laar ze nog daar. maar wat begrijpen zulke mer.schen van hun eigen taal? Wat zegt een verloren zoon hun. of een v,trioren schaap? Hoe moeten zulke menschen Vondel be grijpen. en waarom vinden ze den „Gijs- brecht" mooi. als ze niet weten en volko men begrijpen, wat eigenlijk de Kerstnacht is? De leerares vertelt, dat onlangs een vul de klasser. te goeder trouw, verzekerde, dat het woorl Kerstnacht samenhing met bet Duitsche „Kerse". en dus de nacht wüs waarin de kaarsen werden ontstoken. „En zoo vervolgt de leerares dat is niet één jongen of één klas, maar zoo zijn ze allemaal, al de liberaal opgevoede jongens en meisjes van deze openbare school". Wie de vier evangelisten waren, kunnen ze niet bijbrengen; een psalmist is een voor zanger; de bazuinen van Jericho „hebben iets te maken met de kruistochten de Apostelen zijn de menschen die de Aposto lische kerk (op dc Nieuwmarkt te Amster dam) hebben gesticht. „En als ik aan „Adam in ballingschap of „Lucifer" toe ben, blijkt altijd, dat het scheppingsverhaal door niet écn. maar door geen één wordt gekend" Het is inderdaad een tekort voor het be grip van de eigen taal. een büjk van onbe schaafdheid, vreemd te staan tegenover den Bijbel en het Christendom. Maar het andere tekort in het zieleleven? De leerares glijdt daar over heen. maar is het niet wanhopig te vernemen, dat al de liberaal opgevoede jongens en meisjes van de openbare school geen notie hebben van God. het scheppingswerk, het Christen dom, de Christelijke maatschappij waarin zit leven?.. MEDEMBLIK. Anspovis 18 Juni 1926. Aanvoer 2993 K.G, Vaartuigen 54. hoogste 128 K.G. Laagste 15 K.G. Prijs f 0,39—0.11. TER AAR. 19 Juni 1926, 272 zakken Pedlen jong f 1.58. groen f 1.13. 1583 ,1ste s. 0.96, 245 2de s. 0.75; 537 zakken Doperwten I 1.67; 59 zakken capc. II f 1.77; 186 zakken Tuinboonen 1.69; TER AAR. 19 Juni. R.-K. Tuindersver- ceniging „God zij met Ons". 51 zakken peu- ien jong 3 75; 44 idem groen 1.20; 415 idem 1 f 0.97; 35 idem II 0.85; IS? zak ken doperwten 1,80; 32 zakken cape. 1.85; 93 zakken tdinboonen 1.85. MEDEMBLIK, 18 Juni 1926. Aardappelen. Groote Muizen 3.303.60. Kleine Muizen 1.802.10 per 5a. H.L, Aanvoer 1600 manden of zakkeh. HAARLEM, 18 Juni. Groentenmarkt, Aardbeien 2540 ct. per pond, aardappe len 1013 ci. per k.g., salade 1.503 per 100 kr„ postelein 1.201.60 per kist, bloemkool 817 ct. per stuk, spinazie 1— 2 per kist, komkommers 816 ct. per stuk, tuinboonen 4050 ct. per k.g., doperwten 1824 ct. per pond, peulen 815 ct, per pond, selderij 810 ct. per bos, andijvie 1.402 per kist, prei 1020 ct. per bo> kersen 2550 ct. per pond. In een verklaring, die He^riot aan de persvertegenwoordigers aflegde, beschrijft hij de grondbeginselen, die hij voor zijn financiëele politiek aanvaard had. Het pro gram, zeide hij, beoogde vereenvoudiging vande belasting met vermindering van sommige belastingen, die mogelijk te zwaar op de groote inkomsten drukken. Om de schulden te reduceeren, stelde hij een spe ciale heffing op de legaten en geaccumu leerde rijkdommen voor, die in een fonds gestort zouflen worden voor de liquidatie van de schulden. Deze gecompliceerde formule wijst er op, dat Herriot een buitenlandsche leening op het oog had, om de schulden op korten ter mijn te consolideeren. Hij wenschte ook een poging te doen, om den franc tc stabi- liseeren en wenschte ook, dat zijn program als leidend beginsel aanvaard werd door het comité van experts. Zijn bedoelingen waren gematigd genoeg, om den steun te verkrijgen van orthodoxe autoriteiten als Romier ,en Pietri. Het is dan ook duidelijk, dat hij faalde, niet wegens zijn financiëel program, maar wegens zijn politiek verleden. Briand is nu bezig een nieuw kabinet op te bouwen op basis van de driehonderd stemmen, die hij hi de laatste weken als meerderheid achter zich heeft gedegen Zijn ministerie zal veel verder naar rechts zijn, dan het vorige door hem voorgestelde kabinet. Briand zou bijna alle leden van het de- inissionnaire kabinet willen behouden. Hij zou echter hedenochtend een onderhoud hebben met Poincaré, die gisteren niet te Parijs was, en hem voorstellen de porte feuille van Financiën te aanvaarden. Briand heeft verklaard, dat het ditmaal in zijn bedoeling ligt zijn ministerie te ba seeren op een meerderheid, die hem kort geleden in de Kamer heeft ondersteund. Dit beteekent, dat het een rechtsche Centrum combinatie zal zijn en hij zeker Poincaré zal verzoeken, zich bij hem te voegen. Men'zegt, dat Briand er ook aan denkt een beroep op Caillaux te doen. Poincaré en Caillaux in hetzelfde kabi net, zou voor korten tijd nog ondenkbaar zijn geweest. Maar men beweert, dat in de afgeloopen week Poincaré schijnt verklaard te hebben, dat, indien de redding van Frankrijk van een ramp op het spel stond, hij er niet om gaf met wien hij werkte. Gis teren waren Poincaré en Caillaux niet te Parijs, zoodat Briand hen niet kon consul teeren. Om kwart over twaalf hedennacht waren de resultaten uit 34 van de 35 kiesdistricten bekend. In totaal werden 14.730..644 stem men vóór en 536.850 tegen de onteigening uitgebracht, benevens 503.264 ongeldige stemmen. Waar het aantal geldige stemmen in totaal omstreeks 20 millioen moet bedragen, kan thans als vaststaand worden aangenomen, dat de onteigening zonder schadevergoeding ver worpen is. Zondagavond 10 uur waren in Berlijn ge teld 1.263.000 stemmen voor onteigening. Er zijn 2.095.000 stemgerechtigde kiezers te Berlijn. Te Keulen -(482.122 stemgerechtigden) stemden 189.891 voor de onteigening, In het kiesdistrict Oppeln (794.695 stemge rechtigden) werden 193.990 stemmen voor de onteigening uitgebracht, en 11.975 tegen, 4888 stemmen waren van onwaarde. Essen (Stad). Aantal stemgerechtigden 314.481, vóór onteigening 126.590. De volksstemming over de onteigening der vorstenhuizen» hééft, voor zoover tot dusver blkend, in het geheele Rijk op enkele onbe langrijke uitzonderingen na een kalm verloop gehad.. Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur had in de Mathildenschacht der mijn Püttiingen bij Saarbrücken een mijngasontpoffing plaats. Er bevonden-zich twaalf of dertien mijnwer kers nabij de plaats'des onheils. Tot dusver zijn acht zwaar gewonden het mijnwerkers ziekenhuis binnengebracht. Twee der ge wonden verkeerden in levensgevaar. De sneltrein ParijsBordeaux is gisteren om drie rur nabij Vouvsay uit de rails gcloo- pen. De locomotief, de tender en twee wa gons werden omvergeworpen, terwijl drie volgende wagons derailleerden. Er zijn in he' geheel vijf dooden, twee ernstig gewonden en een 30-tal lichter gewonden. Meer dan 40 personen zijn gearresteerd in verband met het complot tegen Moestafa Kemal, o.w. 10 afgevaardigden der oppositie- Er is sprake geweest het parlement bijeen te roepen, ten einde .hun parlementaire immu niteit op te heffen, dodh de voorzitter ver klaarde, dat zulks niet noodig was, gezien het feit, dat zij op „hecterdaad betrapt" zijn- I.S.O.V. II is het geldkt bet kampioen schap te behalen. Ze staan nu bovenaan met 30 partijen voor en slechts 5 tegen. Zelfs al wordt de reteerende wedtrijd met 70 ver loren, blijft I.S.O.V. II kampioen. Wij wenschen de I.S.O.V. spelers(sters) van harte geluk met het behaalde succes en hopen, dat ze ook de promotie wedstrijden goed zullen doorkomen. De uitslagen zijn als volgt; Heeren-single: G. W. v. Stapele - K. Th. Vroom 6-0; 6-3, H. T. v. Heuvelen - C. K. Vroon 4-6; 6-2; 6-3. Dames-single: Mej. N. Kortenoever Mevr/ Vroos 4-6; 6-1; 6-4. Heeren Double: G. W. v. Stapele en H. T. v. Heuvelen. K. Th. Vroon en J. Pas veer 6-2; 6-3. Mixed Double: Mei. H. IJsselde Schep per en H. T. v. Hedvelen, Mevr. Vroon cn C. K. Vroon 6-3; 6-3. Mei. N. Kortenoever en W, Fischer, 'Mei- v. Laar en J. Pasveer 3-6; 2-6. Dames Double: Mei. H. IJssel de -Sehèpp®r en Me;. N. Kortenoever, Mevr. Vroon en Mei. v. Laar 6-2: 6-2. Be Quick R.H.B.S, I 5-2. T.S.O.D. I Schot I 0-7 (wegens niel opkomen).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8