Het Internationaal Eucharistisch Congres. 'saiwim if a wmi miHE De oude tegenstelling. De grootste Enropeescbe autoracebaan te Noordwük? Voornaamste Nieuws De reis van den Noordwjjkschen gemeenteraad en het garantie bedrag van een half millioen. Klaar vóór de Olympiade Een incident na de Hoogmis. Stadsnieuws. Dinsdag 22 Juni 1926# 50ste Jaargang No. 16281 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad De Nederlandsch-Belgische sectie. PiilllP Het interieur van de Kathedraal van den Zoeten Naam, waar de Kardi naal-legaat* ontvangen is. De Strandboulevard te Zand voort. HAARLEMMERMEER. Paardensport en Maagdenrei. De heer H. F. Warmerskerken. 25 JAAR VINCENTIAAN. Het Eucharistisch Triduum voor zieken te Bloemendaal. De betwiste Frans Hals. R. K. Kring. in dit nummer. Telegraphïsch Weerbericht St. Jozefs Gezellen - Vereeniging Haarlem l. De lichting 1925 motordienst. De abonnementsprijs bedraagt vooi Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Bii contract Adverlentiën Advert entiëo belangrijke korting. 35 cents pet regel, tusschen den tekst. als ingezonden mededeeling. 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, l4 regels 60 ct per plaatsing, elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qflflfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: uUUU»' Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7C\f) verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 *»U." bij een ongeval met yer^es van een hand, f JOK doodelijken afloop: 1 ^*1J, een voet of een oog: H«vi' bij verlies van een fEfl M bij 'n breuk van f hf\ m bij verlies v. een duim of wijsvinger: "U, been of arm: 1 andere vinger. In „Het Volk" schrijft de bekende sociaal democraat dr Th. v d. Waerden een reeks hoofdartikelen over „onze grondslagen", dat zijn dus de socialistische beginselen, In het derde artikel heeft de schrijver het over klassetegenstelling en klassenstrijd, een altijd interessant onderwerp. Wanneer de socialisten Ifonden aantoonen, dat zij op dit punt het gelijk aan hun kant hebben met hun bewering: „er is een klassetegenstelling en dus is er een klassenstrijd' wanneer zij konden bewijzen, dat de ontkenning van de noodzakelijkheid var; don klassenstrijd zoo als aan christelijken kant altijd geschiedt om te komen tot een betere samenleving een ongerijmdheid is, dan zou inderdaad tusschcn socialisme en christelijke maatschappijleer de voornaamste klove gevuld zijn. Dr. v. d. W. slaagt er in zijn overigens be zadigd betoog ook zijnerzijds niet in ons te overtuigen. Hij geeft veel toe: twee klassen, die in duurzame tegenstelling met elkaar zijn, bestaan niet, zegt hij. Er zijn altijd wisselin gen. Maar dat neemt niet weg, dat de tegen stellingen blijven: evenals de kleuren van den regenboog in elkaar vloeien, zoo blijven wij toch van rood en geel en groen spreken. Er zijn ook overgangen en tusschenklassen en hij geeft het gaarne toe: er zijn paupers, waarboven de loonarbeiders staan; er zijn middenstanders, ondernemers, kapitalisten, die werken en die enkel maar van hun rente leven. „Maar de kjoof in de maatschappij loopt tusschen de twee hoofdgroepen, die der arbeiders en der kapitalisten, die zich orga- niseeren, politiek en economisch in twee klassen met eigen en tegengesteld denken en voelen en bewustzijn, vechtend voor het behoud van hei bestaande óf voor de ves tiging eener andere orde; twee beginselen, welke minder of meer bewust gedragen worden door de individuen, maar tusschen welke geen vrede mogelijk is." Ziedaar de stelling van dr. v, d. W., een stelling, die hij echter nalaat te bewijzen. Feitelijk kan hij er de juistheid niet van aantoonen.. Heeft hij alle menschen van heel de wereld geteld, gerubriceerd naar hun klasse? Heeft hij hen gevraagd, of zij „meer of minder bewust" de tegenstelling tusschen kapitaal en arbeid erkennen? Is hij er zeker van, dat, wanneer hem zulk een telling mogelijk was, hij een groote meer derheid vóór zijn redeneering zou vinden? Om van de inilliocnen christelijke arbeiders, van allen, die eigen zaken doen, van de land bouwende bevolking erfz. ijog te zwijgen, denkt dr. v. d. W dat de arbeiders in de groote Amerikaanschf industriëele onderne mingen het met hem eens zijn? Toch zeker niet die vele duizenden goedgesitueerde Amerikaansche arbeiders, die zelf aandeelen bezitten van de fabrieken, waarin zij werken; de tienduizenden, die op eenigerlei wijze direct belanghebbenden bij de onderneming zijn, waarin zij hun brood verdienen. De fout in de redeneering schuilt in den foutieven grondslag van heel het socialisme, dat het privaat-eigendom als een ramp voor de gemeenschap beschouwt; dat het enkele inderdaad schrijnende tegenstellingen als den grondslag van onze maatschappij neemt en als ideaal daartegenover stelt gemeenschap pelijk bezit der productiemiddelen. Wij ge- looven in de eerlijke ovei tuiging van iemand als dr. v. d. W.; wanneer hij meent, dat door socialisatie dit ideaal te bereiken is. Maar wij moeten hem een illusie ontnemen, wan neer hij denkt, dat heel de arbeidende we reld op den duui wel de juistheid van den klassenstrijd ter bereiking van dit doel zal in zien, vooral, zegt hij. als die strijd zoo loyaal en sportief gevoerd wordt als de Engelsche arbeiders onlangs deden bij de algemeene staking, tengevolge van het mijnconflict. Hij vergeet, dat die strijd nooit anders dan op de basis van een onchristelijke overtuiging gevoerd kan worden, n.m. dat privaat bezit een misdaad is, een overtuiging, die recht streeks tegen de natuur, tegen de bestaande orde, dus tegen de christelijke leer ingaat. Dat ideaal van gelijkmaking van standen en geleidelijk afschaffen van privaatbezit is herhaaldelijk door de groote pausen der laat ste halve eeuw veroordeeld, ook en niet het minst door den Paus der «Rerum novarum. Daaraan zullen dus de katholieke arbeiders zeker ten allen tijde vasthouden. Niet, dat in Christelijke en Katholieke krin gen de valschheid van den klassenstrijd en al wat daarmee samenhangt, altijd even hel der wordt ingezien. De tijdgeest heeft ook in onze kringen zijn invloed. Maar dan is een woord uit Rome gemeenlijk weer voldoende om de begrippen te verhelderen Zoo is het b.v. gegaan met de beweging der Sillonisten in Frankrijk, die als goede Katholieken be gonnen, hun ideaal van democratiseering der gemeenschap zoo ver dreven, dat zij in so cialistisch vaarwater terecht kwamen. Tegen hen schreef toen Plus X zijn magistrale encycliek, die als een aanvulling van de Rerum novarum kan worden beschouwd »n welke wij dr v. d W. en allen ernstigen socialisten ter lezing aanbevelen. Laten wij tegenover de utopie van dr. v. d W. uit die encycliek deze één passage aan halen, waarin de dwaasheid van het socialis tisch streven zoo glashelder wordt aange toond: Wij weten wel, dat zij, de mannen van de Sillon, zich vleien, de waardigheid van den mensch en den te zeer geminachter stand der arbeidersklassen te zullen opheffen, de arbeidswetten en de verhoudingen tusschen kapitaal en loontrekkenaen rechtvaardig en volmaakt te maken, teneinde op de aarde beter de rechtvaardigheid en meer liefde te doen heerschen en door diep ingrijpende en vruchtbare wijzigingen in de sociale verhou dingen het menschdom op een onverwachte wijze vooruit te brengen. En inderdaad, wij laken deze pogingen niet, die in alle opzich ten uitstekend zouden zijn, rndren de Sillonis ten niet vergaten, dat de vooruitgang van een wezen bestaat in da versterking van zijn natuurlijke vermogens door nieuwe krachten en in dc vergemakkelijking van de werking dezer vermogens binnen het kader en over eenkomstig de wetten van zijn natuur, en dat daarentegen, wanneer men zijn essentieele organen verwondt door het kader van hun werkzaamheid te verbreken, men een wezen niet brengt tot den vooruitgang, maar tot den dood. Zoo echter willen zij met de mensche- lijke maatschappij handelen; zij droomen er van, haar natuurlijke en traditioneele grond slagen te veranderen en een toekomstige maatschappij te beloven op andere beginse len opgebouwd, die zij meer vruchtbaar, meer weldoende durven verklaren dan de begin selen, waarop de tegenwoordige christelijke maatschappij rust Ziedaar de klassenstrijd veroordeeld, maar de uitwassen van hel kapitalisme tevens ge brandmerkt en alle pogingen, om daarin ver betering te brengen, goedgekeurd Een ver betering echter, die niet moet uitgaan op verkrachting van de natuur van der. mensch en van de maatschappelijke orde, maar op versterking van de natuurlijke kracht, welke in den mensch schuilt en welke in een goed geordende maatschappij rijkelijk tot ont plooiing kan komen. tigd, en New-York. Op 3 Juli zal men we der scheep gaan naar Rotterdam. Het program van Dinsdag. Van ochtend om tien uur had de tweede algemeene vergadering van het congres plaats in het Stadion van Soldiers Field, onder voorzitterschap van Kardinaal O'Connell, aartsbisschop van Boston. Het congres wordt toegesproken door Kardinaal Charost, aartsbisschop van Ren- nes in Frankrijk; door Pierce Butler, lid van het Hooggerechtshof der Vereenigde Staten te Washington; door Kardinaal Piffl, aarts bisschop van Weenen. De solemneele Hoogmis werd van ochtend opgedragen door Mgr. Paul Giobbe, pause lijk nuntius, Mgr. Dr. Hanna, aartsbisschop van San Francisco, hield de predikatie. Op hedenmiddag 2 uur was de bijeen komst van de sectie van den Eucbaristi- schen priesterbon-d bepaald. Verder verga deren de secties van de Engelsch sprekende groepen, terwijl hedenavond een „mannen- avond'" wordt gehouden, een bijeenkomst voor ntannen alleen. O.m. zal daar ook spreken Mgr. Seipel uit Weenen. De dag wordt besloten met den zegen van het H. Sacrament, te geven door Kardinaal Mundelein. De gemoederen der Noordwijksche ingeze tenen zijn sinds verscheidene dagen in een engewone beroering. Waarom'? Omdat de Noordwijksche gemeenteraad en bloc een uitnoodiging ontving voor een vierdaagschen trip naar Parijs. Nu is een trip naar het buitenland cp zich zelf geen bijzonderheid; dat wordt het echter wel, wanneer het door een geheelen gcn.eenteraad. of door vele leden daarvan gemaakt wordt, op uitnoodiging van een N. V. toestemming en zijn garantie geeft Zeer vele aandeelen van het kapitaal zijn reeds geplaatst. Een financieële basis ligt dus reeds aan het geheele plan ten grondslag! Voor Noordwijk zou de stichting van zulk een grootsche autoracebaan om velerlei redenen gewenscht zijn. Men denke bijv. eens, zoo zeide men. we.lv een oppervlakte de gemeente omvat. Een lengte van niet minder dan 17 K.M. langs de zeekust. Waar nu de baan op eenigen afstand van in dit geval de N.V. „Nationale Sport-het eigenlijke dorp komt te liggen, zal de 'l T OIT Tin O r fVTYV la O /vf* in vim „a* J tl .1 CHICAGO, 21 Juni. (Reuter). Het Eucharistisch Congres werd heden geopend met het celebreeren van een Hoogmis, op gedragen door Zijn Em. Kardinaal Bonzano. Deze Hoogmis werd door meer dan 200.000 menschen bijgewoond. Rond 50.000 men schen konden geen toegang krijgen, om de processie der Prelaten en der geestelijk heid in het stadion gade te slaan. In het Soldiers-Field worden geen zittin gen gehouden, daar Chicago groot genoeg is. Heden was het de kinderdag. 60.000 kin deren, gekleed in wit en goud en getooid met de Pauselijke kleuren, waren aanwe zig, wat een grootsch schouwspel oplever de, Het zingen van „Incarnatus est" maakte een diepen indruk. Iets heel bijzonders bij de H. Mis was het dingen van het koor van 32.000 zangers. Kardinaal Bonzano besloot de H. Mis met het geven van den Pauselijken zegen. Nauwelijks had hij de woorden uitgespro ken, toen de menigte het stadion binnen drong en trachtte zoo dicht mogelijk bij liet altaar te naderen. Een oogenblik scheen het, alsof de politie niet bij machte was, het terrein meester te blijven, doch nadat de officials verzocht hadden, niet tot het altaar te naderen en het veld onmiddellijk le verlaten, werd hieraan gevolg gegeven. CHICAGO, 21 Juni. (Reuter). Mgr. Hey- (en, bisschop van Namen, en Mgr. van de Wetering, aartsbisschop van Utrecht, wa ren eeregasten óp de eerste bijeenkomst Jer Hollandsch-Belgischsv sectie van bet Eucharistisch Congres, welke bijeenkomst door meer dan 1000 personen werd bijge woond. Ze werden officieel door den Belgischen en den Nederlandschen consul welkom ge- heeten. De laatste, die niet Katholiek is, zeide, na de bisschoppen begroet te heb ben: „Ik voel mij vereenigd met deze bij eenkomst van Hollandsche en Belgische af gevaardigden en anderen; zij zal in sterke mate bijdragen tot de vriendschap welke tusschen het Belgische en Nederla'ndsche en het Amerikaansche volk bestaat. Deze hooge vergadering, gebaseerd op de grond slagen van een christelijk leven, zal ten gevolge hebben een beter onderling begrij pen, het grootste probleem, dat de volkeren der we'reld bezig houdt." Na het congres zullen de Nederlandsche terreinen 't Langeveld". Zooals wij reeds éeruimen tijd geleden mededeelden, bestaan er te Noordwijk plan nen welke re/eds van ongeveer anderhalf jaar geleden dateeren om te komen tot stichting van een racebaan voor autorennen, welke baan dan zal aangelegd worden in de duinen bij het z.g.n. ..Langeveld", een terrein ten Noorden van Noordwijk gelegen, in de nabijheid van Noordwijkerhout., 't Is een grootsch opgezet plan, waardoor bij de verwezenlijking ervan, de Noordwijk sche autoracebaan de grootste van Europa wordt, met een lengte van 3 K.M. De autobaan te Monthléry-Linas. in de nabijheid van Parijs, een modern wedstrijd teirein, is 2500 M. lang. De Noordwijksche baan wordt dus de grootste van Europa, wanneer ze tot stand komt. En om de Fransche baan in oogenschouw te gaan nemen, reisden 7 van de 13 Noord wijksche raadsleden op kosten van de N. V. „Nationale Sportterreinen 't Langeveld'' naar Monthlérv-Linas. Deze niet alledaagsche manipulatie is 't nu, die de rustige gemoederen in beroering brengt. Sommigen zien in deze uitnoodiging der N. V. aan Noordwijk's vroede vaderen een speculatie op de stemming in den raad, wan neer het grootsche plan aan de beoordeeling voor Noordwijks bestuurderen zal wrorden voorgelegd. Een poging om de opinie van sommige p«jrv sonen in bepaalde banen te leiden. Anderen staan daar lijnrecht tegenover en meenen, dat de stemmenverhouding door 't uitstapje niet beïnvloed zal' worden. Wij hebben te Noordwijk en omgeving uit voerige inlichtingen ontvangen omtrent hei geval. Ze komen ongeveer op 't volgende neer: Het is onjuist, zoo meende men, in de buitenlandsche reis, die de zeven gemeente raadsleden van Noordwijk maakten, een po ging te zien om de stemming in den Raad tc beïnvloeden. De uitnoodiging geschiedde aan den ge heelen raad, inclusief B. en W. en den ge meentesecretaris; men had dus geen spe ciale personen op het oog. Waar de gemeen- tebegr'ooting het voteeren van een bedrag oor een dergelijke reis van -het gemeente bestuur van Noordwijk niet toeliet, meende men de invitatie te kunnen aannemen. De reis had ten doel de beteekenis van een autoracebaan aan de gemeenteraadsleden, die straks te beslissen zullen hebben, te demonstreeren. Die raadsbeslissing zal een gewichtige zijn voor Noordwijk. Immers het is dc bedoeling der N.V. de gemeente Noordwijk «n een voor den bouw der racebaan uit te geven obligatieleening garant te doen stellen voor een bedrag van J 500.000. Geen kleinigheid dus, vooral voor een gemeente als Noordwijk. Er wordt, zoo deelde men'ons verder mede, van de zijde der ingezetenen weinig sympathie gekoesterd met het denkbeeld garant te blijven voor een half millioen. De weinige sympathie vindt echter haar oorzaak in het feit, dat men de voorwaarden niet kent, welke aan het garant stellen van dit bedrag zullen worden verbonden. Deze be perken het risico der gemeente zeer. Welke die bepalingen zijn, mocht men nog niet mededeelen, Men twijfelt er dan ook niet aan ol veler congresgangers een bezoek brengen aan Detroit, waar de automobielfabriek van Ford bezichtigd zal worden. Vervolgens wordt een bezoek gebracht aan de Niagara- watervailen,. Washington, Philadelphia, waar de 150-jarige tentoonstelling wordt bezich- vooroordeel zal, wanneer eenmaal die be palingen zullen worden bekend gemaakt, verminderen of geheel verdwijnen. Bovendien moet niet vergeten worden, dat vrijwel het geheele benoodigde kapitaal reeds aanwezig zal zijn, indien de raad zijn grend er omheen in waarde stijgen, want die stijging is niet denkbeeldig. wanneer men nagaat, dat te Monthléry Linal, vóór dat de autobaan er lag. voor den grond Fa fr. per M2. betaald werd en nu eenmaal de auto-racebaan er gevestigd is, bedraagt de prijs per M2 grond°15 francs. Ook acht men een belangrijke uitbreiding der gemeente niet denkbeeldig. Hce de raad zal beslissen is een vraag, die nog zeer moeilijk te beantwoorden is Zij, die tot de insiders gerekend mogen werden, zijn van meening. dat de raad niet geheel atkeerig tegenover het plan staat. Ware dit wel het geval, dan zou de raad eenigen tijd geleden niet reeds in principe besloten hebben een belangrijke subsidie te geven voor een te maken autoweg, d;e het Langeveld met het dorp zal verbinden. De burgemeester van Noordwijk is tot eir.d Juni afwezig Over ongeveer 10 dagen zal hij in de gemeente terugkeeren en in wlingelichte kringen is men van meening dat beslissing nog dezen zomer zal vallen, daar men vermoedt, dat de racebaan nog ge bruikt zal wórden vóór de a.s. Olympiade in 1928. EXAMEN L. O, Bij de tc Beverwijk bisschoppelijke Kweekschool) gehouden examens voor de akte L, O. slaagden alle kandidaten t. w. de- ht-eren Wols en Zomerdijk, Den Heider; J. Steur, Volendam en H. Verhaar. Am sterdam. De examens zijn geëindigd. In totaal werden geëxamineerd 28 candi daten, waarvan er 25 zijn geslaagd. Voorzeker een mooi resultaat voor onze Bisschoppelijke Kweekschool. Men vestigt er onze aandacht op, dal door verschillende eigenaars van auto's de wandelweg van Zandvoort naar den Zeeweg gebruikt wordt als standplaats voor auto's als de inzittenden in 't duin gaan pic-nikken. Laatstleden Zondag stonden er op dezen weg niet minder dan 83 auto's allen op liet wan delpad, waardoor het voor een voetgan ger niet alleen onmogelijk werd gemaakt op dezen weg rustig te wandelen, daar de voet ganger nu verplicht was op den rijweg te gaan wandelen(?); doch tevens wordt het mooie uitzicht naar de zee en het strand nu totaal versperd door de diverse merken „Studebaker", „Renault", „Hudson" en hoe ze al meer mogen heeten. Het concours-hippique, dat het ijverige bestuur van de vereeniging „Vooruit''» bezig is dit jaar voor den 17en keer te organiseeren, slaat aan den spits van alle dergelijke sportfeesten in Nederland, omdat de deelname en medewerking van de landbouwers en paardenliefhebbers uil Haarlemmermeer en omgeving niet ont breekt. Wat dit betreft, belooft het volgende concours ook weer schitterend te zullen slagen. Hel ledental van de onlangs opgerichte landelijke rijvereeniging „Kapitein van der Wal", is nu al gestegen tot ongeveer 70 leden. Op drie verschillende plaatsen wordt er geoefend: in Hoofddorp met 26, in Nieuw-Vennep met 28 en. in Rijk met 15 I leden; voorloopig zelfs tweemaal per week. j Behalve dit kan men merken dat des i avonds op verschillende boerderijen bij j gunstig weer een of meer paarden worden getraind voor de komende wedstrijden. Ook het aantal meisjes dat meedoet aan de maagdenrei is zeer voldoende; onge veer 140 groote en kleine meisjes oefenen zich tweemaal per week voor dc uitvoering, welke zal moeten symboliseeren het ont waken van de natuur in den zomer. Dit openluchtspel, dat ter afwisseling van de verschillende „paardennummers" zal worden gegeven, bestaat in hoofdzaak uit rythmische bewegingen op de muziek van Grieg uit Ases Tod en Morgenstimming en wordt ingestudeerd onder leiding van me vrouw Demead uit Haarlem Deze maagden treden op in lange witte Grieksche tunica's op het ruime groene grasveld, hetgeen zeker niet zal nalaten een grooten indruk te maken op de toeschouwers. De heer H. F. Warmerskerken, onderwij zer aan de school der R.-K. Schoolvereeniging heeft met ingang van 1 September a.s., wa gens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd eervol ontslag bij het bestuur der vereeniging ingediend. De heer Warmerskerken is reeds 46 jaar aan\het onderwijs verbonden en was vanaf 1910 onderwijzer aan de school in de Cru- quiusstraat. Geruimen tijd is hij ook waarne mend hoofd geweest. De viering van het 25-jarig jubileum als lid der Haarlemsche St. Vincentiusvereeni- ging, van den heer W. P. Houtkamp had heden plaats, op eenev/ijze, waaruit ten zeer ste bleken de achting en vriendschap, welke de Haarlemsche Vfncentianen en meer spe ciaal de leden der conferentie van O. L. Vrouw, koesteren voor den heer W. P. Hout kamp, die, gedurende 25 jaar als werkend lid der Vereeniging, op voorbeeldige wijze zijn plichten, met grooten ijver toewijding en naastenliefde vervulde. Deze' man, uitmuntend door eenvoud, ge paard met innigen Godsdienstzin en geloofs ijver, oefent eene niet geringe werkzaamheid uit in de St. Vincentius-Vereeniging alhier. Hij is vice-president der Conferentie van O. L. Vrouw, secretaris der Commissie voor Kinderbescherming en penningmeester van den Bijzonderen Raad en in deze drievoudige betrekking geeft hij steeds en immer zijn groote werkkracht, zulks met den meesten ijver, de grootste toewijding, de hartelijkste naastenliefde. Na een aldus doorleefde 25-jarigen werk kring was er zeker reden tot dankbaarheid en vreugde, welke dankbaarheid in de aller eerste plaats tot uiting kwam, toen heden ochtend te 9 uur in de kerk van O. L. Vrouw aan het heerlijk versierde Hoofdaltaar door den Zeer Eerwaarden Heer Pastoor der Pa rochie het Plechtig H. Misoffer werd opge dragen „Uit dankbaarheid" en waarbij tegen woordig waren behalve de Jubilaris en zijne femilie, zeer vele bestuurderen en leden der St. Vincentius-Ver-eeniging, waaronder in de eerste plaats de Conferentie van O. L. Vrouw in pleno. Onder de H. Mis naderden allen tot de IT. Tafel. Ook vele belangstellenden en vrienden waren tegenwoordig, en allen brachten aan Gode lof, en vroegen Godes zegeningen voor den feestvierenden mede broeder. Op zeer stichtende wijze werd het H. Of- 'ficie opgeluisterd door den zang van het kerkoor onder leiding van den heer Jac. de Jong. Na afloop der kerkelijke viering vereenig- den zich de jubilaris en zijne familie met de Conferentie-leden en het Bureau van den Bijzonderen Raad aan een ontbijt. De Zeer Eerw. Heer Pastoor Schrandt was hierbij tegenwoordig en toen na het ont bijt de president der Conferentie, de heer G. Jansen Hendriks, de gelukwenschen der conferentie den jubilaris had aangeboden, nam de Pastoor het woord, en sprak op har telijke wijze den heer Houtkamp toe. Z.Eerw. deelde ten slotte mede, At het Z.H. den Paus had behaagd, aan den jubilaris te schenken "het gouden Eerekruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice" waarna de Eerw. spr. hem overreikte de Bulle, terwijl het Eereteeken op zijn borst werd gespeld. Een luid applaus bevestigde de gelukwen- schen en vreugde der aanwezigen. De heer Houtkamp, ten zeerste getroffen door deze hulde, dankte den ZeerEerw. Heer Pastoor en alle aanwezigen en hoopte nog veel goed te kunnen doen voor de St. Vincentius-Vereeniging. De President van den Bijzonderen Raad wenschte eveneens den jubilaris van harte geluk en sprak de hoop uit, nog lang met hem te mogen samenwerken. Hiermede was het festijn afgelooper., om te worden voortgezet op de receptie, die dezen middag van 24 uur ten huize van den jubilaris werd gehouden. Het tweede Triduum voor zieken te Bloe- uendaal is hedenmorgen begonnen en de deelname is zeker niet minder dan die aan het Triduum, de vorige week. Het aantal pa tiënten is thans zelfs grooter. Evenals de orige week is ook de belang- stellling van de zijde der parochianen en de liefdadigheid en hartelijke offervaardigheid weer groot. In alles werkt men mede om de heerlijke dagen voor de zieken zoo aangenaam moge lijk te maken en om het feest te doen slagen. De loopende patiënten vinden weer gast vrij onthaal bij de parochianen en de overi gen zijn de gasten van pastoor Willenborg. Per auto's welwillend door talrijke vrien den van het ziekenwerk beschikbaar gesteld, worden de patiënten gehaald en gebracht Ongetwijfeld zijn de organisators van het Triduum zeer dankbaar voor al deze bewijzen van hartelijk medeleven met al hetgeen men voor de zieken doet. De H. Mis op den eersten dag werd op gedragen tot intentie van de overleden leden van het ziekenapostolaat en zeker hebben de zieken onder deze H. Mis een hartelijk gebed voor de zielerust gestort. Weer is het Triduum thans met veel vuur en enthousiasme begonnen en ongetwijfeld zal het evenzoo slagen als het Triduum ge durende de vorige week. De rechter-commissaris voor Strafzaken bij de rechtbank te Amsterdam, mr. B. de Gaay Fortman, heeft Vrijdag in zijn kabinet aan de Lejjischekade de heeren De Haas en Van Wijngaarden, beschuldigd van poging tot op lichting van den heer Mensing der firma Fred. Muller Co., aan een langdurig ver hoor onderworpen. Als getuigen zijn voorts gehoord de heer J. J. Lolker de Beer uit den Haag, die verklaard heeft, in het civiele ge ding voor de Haarlemsche rechtbank door den heer Mensing tegen den heer De Haas gevoerd, dat hij den heer Van Wijngaarden aan de betwiste Frans Hals op diens atelier heeft zien schilderen, en de heer Mensing Een rijksveldwachter heeft het schilderij in een kist van de griffie der rechtbank naar het kabinet van den rechter van instructie overgebracht en, na de verhooren, het over tuigingsstuk aan de griffie op de Prinsen gracht, terugbezorgd. De volgende week zal dr. C. Hofstede de Groot als getuige worden gehoord. Door de leden van den R.-K. Kring zal op Zondag 27 Juni a.s. een algemeene Jrl. Com munie worden gehouden in de kapel der Eerw. Zusters aan de Koningstraat, onder de gezongen H. Mis van half 9. Na afloop heeft een gemeenschappelijk ontbijt plaats in 'de Kringzalen. Een ingewikkelde fraude-geschiedenis. Nederland en Oostenrijk. Een onderhoud met Jhr. Mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer. Veranderingen voor de vischacten. Aanvullingen en wijzigingen in 't giro- besluit van 1924. Fimmen en Oudegeest worden, niet in Engeland toegelaten. Notaris J. C. de J. te Capelle a. d. IJsel gearresteerd. Het wetsontwerp betreffende den acht- urecdag in de Engelsche mijnindustrie is gisteren ingediend. Poincaré weigert definitief de portefeuille van financiën te aanvaarden. In het Engelsche Lagerhuis wordt een voorstel verworpen tot het afschaffen der suikerrechten. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Stilstand, OPTICIENS - FABRIKANTEN J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54. Medegedeeld door bel Kon Ntd Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 22 Juni: Hoogste Barometerstand 765.2 m.M te Isafjord. Laagste Baromète-stand 749.8 m.M te Kinn. Verwachting van den avond van 22 tot den avond van 23 Juni. Matige westelijke tot noordwestelijk en wind, half tot .zwaarbewolkt waarschijnlijk enkele regenbuien, iets koeler. Men verzocht ons opname van het volgen de Het was Zondag weer de dag, waarop alle leden van bovengenoemde vereeniging deel namen aan de Alg. H. Communie, welke om de drie maanden gehouden wordt. Deze dag was werkelijk mooi gekozen, om dat deze samenviel met de opening van 't Eucharistisch Congres te Chicago. Werd den laatsten tijd de H. Mis bijge woond in de kerk van 't Kleverpark, thans werd deze, zooals vroeger gewoon was, bij gewoond in de kerk aan de Nieuwe Groen markt. Na 't Evangelie hield de Eerw. Praeses, Pater Hentzen een kort voorbereidingsgebed, waarna alle leden ter H. Tafel naderden. De zangersgezellen, met aan 't hoofd hun ijverige leider, de heer Slenters, begeleidden de H. Mis met enkele gezangen, welke correct uit gevoerd werden. Nadat de H. Mis geëindigd was, kwamen alle leden in 't vereenigingsgebouw bijeen om aan 't gemeenschappelijk ontbijt deel te ne men. Voorts was er nog de verkiezing voor een nieuwe cenor. Voorgesteld waren twee candidaten n.m. Piet Bunder en Jan de Boer, welke laatste met meerderheid van stemmen werd gekozen. Nadat de Eerw. Praeses de leden een kort woord had toegesproken, waar in hij hen o.m. aanspoorde om als trouw lid ook steeds op de Zondagavondbiieenkomr^n aanwezig te zijn, kon deze ochtend als geëin digd beschouwd worden. 's Avonds om 7 uur kwamen allen weer te zamen in de Kapel van de Eerw. Zusters aan de Koningstraat, alwaar een lof gecelebreerd werd met korte preek. Na afloop hiervan werden allen weer ver wacht in de Jansstraat, tevens waren ook uit- genoodigd de ouders der Gezellen. Nadat de Muziekvereeniging Utile Dula de stemming er in gebracht had, opende de Eerw. Praeses de bijeenkomst en heette alle aanwezigen van harte welkom. Zijn Eerw. schetste in 't kort 't doel der Gezellen Vereeniging en spoorde tevens de ouders aan om toch vooral mee te werken door hun zonen de' plichten als gezel voor te houden. Hierna werd overgegaan tot 't Installeeren van 23 nieuwe leden, hetwelk gebeurde onder de tonen der muziek en 't handgeklap der Gezellen. Nadat ook dit afgeloopen was, werd de verdere avond gezellig doorgebracht en op geluisterd door muziek alsmede door de Re derijkerskamer „St. tienesius", die enkele nummertjes ten beste gaven, wat wel in den smaak der aanwezigen viel. De dienstplichtige ondersfficierén der lichting 1925 van de schooicompagnie van. den motordienst te Haarlem, vertrekken 30 dezer met groot verlof.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1