SOCIAAL LEVEN. ■Jaarvergadering R.-K. Centrale yer. tot bescherming van meisjes f in het Bisdom Haarlem Verbindingsverklaring van Col lectieve Arbeidsovereenkomsten GEMENGD NIEUWS. Motpr-ongeluk. Inbraak in een pastorie. Doodelijk auto-ongeluk. Ongedekt buskruit-vervoer. Hooge stand van de Maas. Geen moord. Een ingewikkelde fraude- geschiedenis. Een inbreker te 's-Hage gearresteerd. Door eön hollend paard gedood. Zich doodgeloopen. Een passagiersboot gestrand. Het autoongeluk bij Delft. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. UIT HET AND- t De kabinetsciris tn Frankrijk. De suikerrechten in het Engelsche Lagerhuis. De conventie op de repatrieering van zeelieden aangenotnen. Generaal Van Tuinen over de Fransche voorstellen. Een Poolsch generaal ver moor O President Coolidge over de belastingen. Den 14den Juni, had in Huize Maris Stella", Kortenaerstraat 1, te Rotterdam, de algemeene jaarvergadering plaats van de Ned. R. K. Centrale Ver. tot Bescherming van Meisjes iri het Bisdom Haarlem. De Voorzitster mej. N. Crielars, wenschte dc af deeling Rotterdam geluk met de aan winst van dit geriefelijke, practisch ingerichte moderne Tehuis en Pension voor werkende jonge dames, waarin ook voor passanten een afzonderlijk gedeelte werd"ingeruimd. Zij prijst den durf en de ondernemingsgeest der afdeeling en hoopt dat meerdere van zulke Tehuizen zullen verrijzen, daar waar de behoefte eraan gevoeld wordt. Alvorens met de afwerking der agenda te beginnen wenscht spreekster een woord van warme hulde te brengen aan pater R. Bouters, den vooruit strevenden afgetreden directeur der afdeeling Leiden, voor al het geen hij'daar tot stand bracht gedurende vele jaren van onvermoeid werken. Zeer noode zal zijn practische voorlichting ook in het Diocesaan bestuur worden gemist. Na voor lezing en vaststelling der notulen over 1924, werd verslag uitgebracht over de werkzaam heden gedurende 1925 i n het Bisdom ver richt. De 9 Afdeelingen Amsterdam, den Haag, Rotterdam, Leiden, Haarlem, Alkmaar, Delft, Castricum en Vlissingen vrheugden zich, in gestadigen groei eri poogden zich zoo goed mogelijk aan de steeds wisselende tijdsom standigheden aan te passen. In Amsterdam, den Haag en Rotterdam werd het Stationswerk uitgeoefend door vrij willige 'en gesalarieerde krachten, in samen werking met de zusterverenigingen, waar door menig jong meisje voor wissen ondergang werd behoed. Politie en treinpersoneel ston den ons hierin met lofwaardigen ijver ter Zijde. Sedert Aug. werd ook toezicht uit geoefend op de uitvarende booten naar Zuid- Amerika der Kon. Holl. Loyd, op verzoek van den Commissaris der Rijkspolitie. Van het stadsonderzoek ging groote werk kracht uit. Het aantal meisjes voor de eerste maal bezocht, 3850 in getal, is minder dan het vorig jaar (7679) daar de toevoer uit Duitschland minder groot was. 389 bijzondere gevallen werden er behandeld en menig meisje uit verkeerde omgeving verwijderd. De avcndbijeenkomsten werden in Am sterdam, wegens groote uitbreiding der stad, op verschillende plaatsen gehouden. 13450 bezoeken werden opgeteekend. Door het vertrek van vele Duitsche meisjes slonk overal het aantal. Ook bioscoop en danszaal waren leelijke concurrenten. De Tehuizen. Te Amsterdam in Huize Lydia, Plantage Parklaan 8, verbleven 471 meisjes met 6644 pensioendagen 152 nacht verblijven werden verstrekt. 32 meisjes wer den kosteloos geherbergd met 179 pension- dagen. Het Tehuis bleek te beknopt voor den tegenwoordige tijd. De bouw van het groote pand aan het Roelof Hartplein vordert goed, zoodat weldra aan alle moderne eischen zal kunnen worden voldaan. In Rotterdam logeerden 359 meisjes met 3481 pensiondagen 135 nachtverblijven werden geboden 11 meisjes verbleven er kosteloos met 63 logeerdagen. In de 3 Haagsche Tehuizen, die alle aan de eischen voldoen, logeerden 1141 personen met 16191 pensiondagen. Het St. Martha Tehuis te Haarlem telde 1446 vaste pensiondagen en 1436 nacht- logies 50 gratis pensiondagen werden ver strekt. „Huize Martha." noteerde 2030 vaste pensiondagen, 98 volledig pension, 27 nachtlogies. Het St, Martha Tehuis te Alkmaar huis vestte 35 meisjes met 40 pensiondagen. In Delft werden 7 meisjes gehuisvest met 10 pensiondagen 28 nachtlogies werden ver strekt 1 meisje werd een dag kosteloos op genomen. In de Doorgangshuizen, te Den Haag de St. Annastichting en te Leiden de Margari- tha van Cortnastichting, werden' respectie velijk 180 moede-s met 18315 verpleegdagen en 186 kinderen met 55616 verpleegdagen en 38 moeders met 46 kinderen met 7140 ver pleegdagen verzorgd. Te Haarlem werd einde 1925 de Kleine Theresia-stichting opgericht met het doel dag- en nachtverpleging voor onverzorgde zuigelingen te bieden. Ook kinderen tot. 2 jaar worden opgenomen. De ondervinding leerde dat deze categorie van kleinen zoo goed als nergens onder te brengen waren. De Bemiddelings-Bureaux of Arbeids beurzen genoten nog niet in voldoende mate de belangstelling van het Roomsche publiek, niettegenstaande ze zich beijveren, na in- gewonnen informaties, het geschikte meisje op de geschikte plaats te bezorgen. Aan adres sen, van besteedsters, die dikwijls maar luk raak plaatsen, of uit de courant, werd nog te vaak de voorkeur gegeven, gewoonlijk ten nadeele der belanghebbende partijen. Amsterdam kreeg 860 aanvragen van werk gevers, 462 van werkneemsters geplaatst werden 220 meisjes. Te Rotterdam waren de aanvragen legio 118 meisjes boden zich aan, 62 werden ge- laatst. In den Haag 1610 aanbiedingen, 1287 aan vragen geplaatst 709 meisjes. Te Leiden bedroeg het aantal aanbiedingen 134, de aanvragen 77geplaatst werden 34 meisjes. Te Haarlem staat de arbeidsbeurs los van de vereeniging, hoewel 2 harer leden in het bestuur zitting hebben en de beurs in het tehuis, Bloemhofstraat 1, gevestigd is. Alkmaar boekte 140 aanbiedingen en 152 aanvragen c.a. 70 slaagden., Te Castri cum 5 aanbiedingen, 13 aanvragen, geslaagd 3. De correspondenten beseffen nog niet ten volle, op enkele uitzonderingen na, de om vangrijkheid harer taak. Zij moeten meer het werk zoeken en waakzaam het kwaad trach ten te voorkomen. Ook deden de rheesten geen moeite genoeg om de finantieele zorgen der afdeelingen te verplichten, door het aan werven van jaarlij ksche contributies. Mogen zij toch beseffen dat naast zedelijken en daad werkelijken steun, ook geldelijke bijstand onmisbaar is. Geld, is er noodig om onze in richtingen in stand te houden, gestichts- verpleging te bekostigen en nood te lenigen. Onder dankzegging voor haar nauwkeurige boekhouding, werd de penningmeesteresse Mej. J. de Wild gedechargeerd, nadat zij het finantieel verslag had uitgebracht. Na eenige zakelijke mededeelingen gaf de Voorzitster het woord aan den Weleerw. heer J. Belpaire, sociaal werker te Brussel, die inleidde De noodzakelijkheid van de organisatie eener beweging ter verzedelijking der Fabrieksmeisjes. Zoo iemand, dan was hij'het, de man van de practijk, die in staat was dit zoo moeiliike. nijpend urgente vraagstuk voor ons te be handelen. Niemand is zoo verlaten als het fabrieksmeisje, doch de Redding is mogelijk als wij nieuwe banen durven opgaan. Het vraagstuk is zeer ingewikkeld en vraagt sa menwerking van vele elementen. Het ar beidsmilieu moet grondig bestudeerd wor den De jeugd moet gered worden door de Jeugd., geruggesteund door de bestaande organisaties. Het zou te veel plaatsruimte vergen het heele betoog hier weer te geven, dat alle aan wezigen boeide en nieuwe gezichtspunten opende. Gebleken is wel dat de meisjes- bescherming, met haar .veelzijdig arbeids veld, niet de aangewezen vereeniging is om hier de koe bij de horens te pakken. Aangepaste Jeugd-organisatie, gesteund door Vrouwenbond en Volksbond, wacht deze veel omvattende taak. En dan vooral moeten de fabrieksdirecties helpen door ervaren inspectrices aan te stellen, ten volle berekend voor de tactvolle leiding, .die van haar zal worden gevergd. De Voorzitster dankte den Eerw. Spreker in warme bewoordingen en zeide dat hij er op rekenen, dat Holland hem nog wel meerdere malen uit zijn schuilhoekje zou roepen, om voorlichting op dit gebied, waarin hij zoo bijzonder thuis is. Na een hartig afscheidswoord van den Werw. Adviseur Kapelaan v. d. Burg, sloot de Voorzitster op gebruikelijke wijze, deze zoo vruchtbare samenkomst. Verschenen is het advies van den Hoo- gen Raad van Arbeid over het voor-ont werp regelende de verbindend verklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten, waarbij als bijlage is toegevoegd het voor ontwerp van wet door minister Aalberse bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt met de memorie van toelichting zoomede het prae-advies van de commissie 12 over dit wetsontwerp en de amendemen ten -door die commissie aanhfvolen zoome de dc amendementen betreffende de on geldigheidsverklaring van bepalingen van advies worden de voor- en nadeelen van het beginsel van verbindend verklaring na gegaan en komt de Hooge Raad van Ar beid met 21 tegen 15 stemmen, gelijk reeds eerder met een kort woord werd meege deeld, tot de conclusie dat het wenschelijk is de mogelijkheid te openen tot verbin dend verklaring van collectieve arbeids overeenkomsten door middel van wettige regelingen als in het voor-ontwerp aange geven onder bepaalde voorwaarden waar aan voldaan moet zijn alvorens verbindend yerklarihg mogelijk zal zijn. Bevestigend hebben gestemd de leden van den Raad: Aalberse, Aengenent, Amelink, Brautigam, De Bruyn, C<}hem, Danz, Diepen horst. Folmer. van Hellenberg. Hubar. Kruit hof, Nolens, Schutte, Serrarens, Spier, Sten huis, Stulemijer. Veenstra van der Wal, van de Walle en Westhoff. Ontkennend de leden: Blankert. De Boer, Cort van der Linden. Haex. Kessler, Lan- sink, Maters, i Methorst. Plate, mej. Polak, Scholtens, Valstar, de Vooys. Waller en Zaalberg. Ten gevolge van den buitengewoon slech ten toestand, waarin sommige gedeelten van den rijksweg Den BoschTiiburg verkee- ten, raakte Zondagavond te circa 7 uur in de nabijheid van Helvoirt de heer De Zeeuw te Den Bosch de macht over het stuur van zijn zijspan-motor kwijt, tenge volge waarvan hij tegen een boom werd geslingerd en ernstig werd gewond. De in zittende bekwam geen letsel. Dr van Oir- schot te Helvoirt verleende de eersle ge neeskundige hulp, en constateerde een ern stige schouderbreuk. Zondagnacht heeft een brutale inbraak plaats gehad in de pastorie te Maurik (Gel- derl.) bewoond door Ds. Foeken. Een groo te hoeveelheid tafelzilver werd gestolen, waaronder een zilveren vork en zilveren tepel gemerkt W. J. B. 2512, zes alpacca lepels en dessertlepels gemerkt 66 enz. Toen het elfjarig zoontje van B. Zater dagmiddag op de Marthalaan te Enschedé op een rijdenden wagen plaats nam, ge raakte het bij het afspringen onder een juist posseerenden luxe-auto, waarbij de kleine werd gedood. De douane-ambtenaren te Neuzen hebben Zaterdagmorgen aangehouden het Britsche s.s. „Florence Couke", komende van Gent en bestemd naar Hayle (Eng.), dat als la ding onder meer vervoerde 600 k.g. bus kruit, zonder dat deze lading door de daar voor vereischte documenten werd gedekt. •Het schip staat onder bewaking der ma rechaussee. De uiterwaarden beginnen onder te loopen. Uit Roermond komt de tijding, dat ook de Maas thans buiten haar oevers dreigt te treden. Meldde Maastricht Zaterdag voor het laatste etmaal 86 c.M. was, Zondagmorgen werd voor de laatste 24 uur wederom een was geconstateerd van 49 c.M., waardoor de stand aan de hoofdsluis aldaar een peil aanteekent van 44.10 M. N. A. P., het geen 2.26 boven den middelmatigen zo- merstand is. Meerdere laaggelegen uiterwaarden langs de rivier in Midden-Limburg beginnen thans reeds onder te loopen of worden drassig, hetgeen een groote schade voor de wei- en hooilanden beteekent. Dc boeren werken met koortsigen haast om het hooi binnen te krijgen. De stuw in de rivier de Maas is gedeelte lijk geopend, om het overtollige water te kunnen loozen. Tengevolge van dezen zeer zeldzamen zomervloed is de doorgaande scheepvaart vanuit België, welke bij laag water haar weg moest kiezen door de Zuid-Willems vaart, zeer levendig. Naar men mededeelt is de rivier te Maas tricht stationnairl Te Roermond wordt nog eenige was verwacht. Uit Schiedam wordt gemeld: Blijkens een door de politie nader inge steld onderzoek is het meer dan waarschijn lijk, dat eenige personen van een Engelsch schip, dat intusschen naar zee is vertrok ken, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. onder elkaar hebben getwist en gevoch ten op den West Frankelandschen Dijk en dat <">n hunner bil die vechtpartij bloedend is verwond. Verdere bijzonderheden zijn niet bekend geworden. DE VERDUISTERING BIJ DE CENTRALE SUIKER-MIJ. HOE DE KANTOOR BEDIENDE TE WF.RK GïNG. Voor eenigen tijd maakten de bladen mel ding Van een verduistering van pl.m. f 500.000, ten nadeele van de Centrale Sui ker Maatschappij te Amsterdam, gepleegd in 1920 en 1921. Destijds, in 1920, had, luidens het verhaal in „de Tel,", de 19-jarige J. v. 't H., kan toorbediende bij het Rotterdamsche filiaal van de Centrale Suiker Maatschappij van Amsterdam, de aandacht op* zich gevestigd door zijn groote verteringen. Toen echter de politie den chef van het filiaal, den heer Van P. daarop attent maakte, zeide deze, dat de zaak in orde was en Van 't H. veel geld had verdiend met suikerspeculaties. In het begin van hef jaar gheeft Amster dam een controle gehouden in het filiaal ,aan de Boompjes. En toen bleek, dat in totaal 5000 zakken suiker aan den pakhuisvoorraad ontbraken, ter wairde van pl.jn. 4 a 500.000. Onmiddellijk werden de boeken nagezien van de laatste jaren en daaruit bleek, dat in 1920 op zekeren dag 13 zakken suiker, ter waarde van f 1200 werden vermist. Hiervoor werd destijds de 19-jarige kan toorbediende J. v. 't H. verantwoordelijk ge steld, omdat dit jongmensch nagenoeg de ge- heele administratie van het filiaal voerde. De jongeman verdiende slechts f 100 per maand. Zoodat hij aanvankelijk niet wist, hoe hij het verlies moest dekken en daarom probeerde hij dat *op de volgende wijze Wanneer hij wist, dat over eenige dagen de suikerprijs zou dalen, waarschuwde hij eenige afnemers, wien hij mededeeling deed van de waar schijnlijke daling. Onmiddellijk kochten dan eenige grossiers een aantal zakken suiker, die zij nog voor ds prijsdaling wederom verkoch ten. Op de facturen kwam echter de prijs te staan, die na de prijsdaling gesteld was. Van 't H. kreeg dan als belooning een zeker percentage van het geld dat de grossiers met deze manipulaties verdiend hadden. Althans dit wordt nu door Van 't H. verklaard, doch de desbetreffende grossiers ontkennen per tinent, dat zij zich daaraan schuldig hebben gemaakt. Met het percentage, dat Van 't H. op deze wijze verdiende, trachtte hij de f 1200, die hij door zijn nalatigheid aan de zaak schuldig was, af te lossenv Dit geld bleek echter lang niet voldoende en daarom begon Van 't H. een automo bielenzaak. Deze zaak werkte echter met ver lies, zoodat Van 't H. trachtte in de suiker wat te verdienen. Hij begon suiker tegen goed- kooper prijs te verkoopen, doch hierover reclameerde men uit Amsterdam. De afne mers betaalden n.l. over een bankinstelling te Amsterdam. Zoo ontdekte men, dat Van 't H. voor lagere prijzen verkocht. Van 't H. moest daarom het te weinig berekende bij passen. Ten einde dit te kunnen doen, sloeg hij een anderen weg in. Hij vond op het kantoor van de Centrale Suiker Maatschappij te Amsterdam een handlanger, die er zorg voor droeg, dat in de boeken alles klopte, zoodat er geen tekort meer ontdekt werd. Van 't H. begon daarom nu grootere partijen te verkoopen, waarvoor hij gefingeerde facturen naar Amsterdam zond. Deze facturen stonden op naam van Rotterdamsche afnemers. In Amsterdam kon men daarvan niets ontdekken, wijl fie handlanger op het Amsterdamsche kantoor een en ander behandelde. De depothouder Van P. was volstrekt niet op de hoogte van den voorraad in het Rot terdamsche pakhuis en liet de administratie van het filiaal geheel aan den jeugdigen Van 't H. over, zoodat deze geheel vrij spel had. Wanneer er al eens uit Amsterdam gecontro leerd werd, dan kreeg Van 't H. van den hand langer te Amsterdam een waarschuwing. En wanneer er dan Amsterdamsche controleurs kwamen, waren de boeken keurig in orde, en klopte alles prachtig. Het onderzoek wordt thans te Amsterdam voortgezet en zal nog geruimen tijd vorderen. Reeds heeft Van 't H. al zijn bezittingen ten gelde gemaakt en de opbrengst aan de Cen trale suiker maatschappij overgedragen. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd, zoo dat men tot dusverre, geen reden vond hem te arresteeren. De centrale suiker maatschappij, die 'door deze fraude een aanzienlijk verlies lijdt, wil langs gerechtelijken weg trachten van de grossiers, die in deze zaak betrokken zijn, vergoeding te krijgen. Tot dtfsver ontkennen de grossiers echter, dat zij zich aan iets hebben schuldig gemaakt. Een diepgaand accountantsonderzoek van de boeken is noodig, alvorens de zaak tot klaar heid zal zijn gebracht. Door de politie in Den Haag is aange houden de 23-jarige huisschilder1- A. J. F„ die in den afgeloopen nacht twee etalage- kastjes, die bevestigd waren aan de buiten zijde resp. van winkels in de Spuistraat en Hoogstraat, geopend heeft, en waaruit hij dassen en schoentjes bad ontvreemd. Ver volgens was F. binnengedrongen in het wisselkantoor van den heer S. aan de Hoog straat, door het openen van een etalage kastje en het daarna inslaan van een ruit, die in genoemd pand de achterzijde van het etalagekastje vormt en onmiddellijk uit komt in den winkel. De heer G., eveneeffs in de Hoogstraat Woc#achtig, hoorde het geluid van het val lende glas en waarschuwde de politie, die spoedig ter plaatse was en door een juf frouw, die boven den schoenwinkel aan de overzijde van het wisselkantoor woont, op het pand van den heer S. gewezen werd. Longs denzelfden weg, dien F. genomen had, drong de politie in den winkel binnen en trof daar F. aan, ineengedoken onder een toonbank. De heer S., die door de politie gewaar schuwd was, dat er in zijn zaak was inge broken, verscheen spoedig ter plaatse, zoo dat de agenten met den arrestant het pand door de deur konden verlaten. In het wisselkantoor wordt niets ver mist. F, is pas onlangs uit de gevangenis ontslagen. Bij zijn arrestatie werd op F. een bos sleutels gevonden, die ontvreemd bleek te zijn uit een melkzaak in de Keizerstraat, waarin hij Zaterdagnacht had ingebroken en waar hij zich aan eenige koeken en melk te goed had gedaan. Maandagmiddag tusschen 1 en 2 uur is er in de Delagoastraat in de Residentie een on geluk gebeurd, dat aan een vier-jarig jongetje het leven heeft gekost en waardoor de ge- heele Transvaalbuurt een oogenblik in doo- delijken angst heeft verkeerd. Op de terreinen achter de Pieter Burg straat worden huizen gebouwd, om welke reden men daar ter p.Iaalse een schutting ge plaatst heeft. Regelmatig worden met paard en wagen zand en andere bouwmaterialen aangevoerd. Op 't gemelde tijdstip 't was juist de tijd, dat de scholen aangingen, en er waren veel kinderen in de omgeving kwam een paard en wagen met zand beladen, aanrijden en hield siil voor dc opening der schutting. De voerman, een zekere L., moest zich even verwijderen en om het paard tijd te geven, wat te eten, bond hij het den mond- zak voor. De man ging even weg, maar hij had zich nauwelijks eenige passen verwijderd, toen hij getrappel hooide. Hij keek om en bemeikte tot zijn groote ontsteltenis, dat het paard op hol was ge slagen. Vermoedelijk i.. dit gëbeurd, doordat e mondzak zou zijn los gemaakt en het paard daardoor schuw was geworden. In vliegende vaart holde het paard voort; de Pieter Burgstraat uil en ging met een groote bocht de Delagoaslraat in. Het paand, door de pogingen, welke ge daan werden om het grijpen, steeds wilder wordene, hole over het trottoir, met de wa gen achter zich, tusschen de huizen en de lantaarnpalen door Invoerende, Een jongetje van ongeveer 4 jaar kon niet zoo spoedig uit der weg komen en werd door den wagen overreden. Het ventje bekwam zulke verwondingen, dat het op slag dood was. Nog gelukte het niel: het hollende paard te grijpen. Het dier ging de la Reykade op, langs het Huis voor Onbehubden en sloeg daar de Vli- joenstraat in. In deze straat botste de wagen op een ge geven oogenblik tegen een lantaarnpaal, waardoor de kar omviel. Door den schok viel ook het paard op den grond. De 5-jarige O., die in deze straat woonde, kwam onder het 'paard terecht. Wonder bo ven wonder heeft het kind slechts eenige ori- beteekendo verwondingen opgeloopen. De politie-heeft den voerman in verhoor genomen om te onderzoeken in hoever hij schuldig is aan drt ongeval door zijn paard en wagen onbeheerd te laten staan. Zooals te begrijpen, verwekte het droevige ongeluk groote consternatie in de buurt. Toen Maandagmorgen de 20-jarige kan toorbediende G. G. op den Stationsweg te Leiden op de electrische tram naar Wasse naar wilde springen, viel hij. buiten adem van het harde loonen om de tram te halen, dood neer. Een dokter constateerde hart verlamming. Zondagavond, omstreeks 7 uur, is een met passagiers volgeladen pleizierboot van de reederij v. d. Schuyt te Rotterdam, wel ke boot van Hoek van Holland kwam, nabij Maassluis in den Nieuwen Waterweg op een zandbank geloopen. Aanvankelijk werd getracht met twee achteraan varende geladen passagiersbooten van de firma het schip vlot te trekken, het geen evenwel niet gelukte. Viermaal ach tereen knapten de trossen af, het schip bleek stevig vast te zitten. Nadat een .andere pleizierboot na 2 uur wachten de passagiers van de gestrande boot had overgenomen, is het gelukt de boot weer vlot te krijgen. Een vervolging wegens veroorzaken van dood door schuld. Omtrent het tragische auto-ongeluk, dat Zaterdagavond op den Haagweg plaats had en waarbij een 114-jarig kind het leven ver loor, verjuiden nog de volgende bijzonder heden: Het ingestelde onderzoek, dat door dc Rijswijksche politie wordt geleid, heeft uit gewezen, dat de heer S„ de bestuurder van den auto, waarmede de aanrijding veroor zaakt werd, met een duizelingwekkende snelheid heeft gereden. De botsing was zoo hevig, dat de motor met zijspan nagenoeg geheel was versplin- terd. De toestand van den duo-rijder, den heer O uit Rotterdam (vader van den bestuu-- der) is bedenkelijk. Wonder boven wonder bleven mevrouw O. en haar andere kindje, die in den zijspan zaten, nagenoeg onge deerd. De bestuurder van den motor liep bij het ongeval een ontwrichten arm op. Tegen S. zal, naar de Tel. verneemt, een vervolging worden ingesteld wegens het veroorzaken van dood door schuld. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BINTANG (thuisr.) 20 6 te Gravesend. BOETON (uitr.) 18/6 v. Sucuraz. KONINGIN DER NEDERLANDEN 20/6 van Batavia Ie Amsterdam. PRINSES JULIANA (uitr.) 20/6 v.« Co lombo. RIOUW 19/6 van Batavia n. A'dam. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA (thuisr.) yass. 20/6 Fernando. Noronha. KON. NED. STB. MIJ. KON. W.I. MAILD. ACHILLES 19/6 v. Gibraltar naar Malta. ADONIS 18/6 v. Palermo n. Carthagena. AGAMEMNON 19/6 van San Carlos naar Cadix. ALPHA 20/6 v. Mitylene n. Nauplia. ARIADNE 19/6 v. Tarragona te Barcelona. ASTREA 18/6 van New York n. La Guayra BERENICE, Valencia- naar Amsterdam, pass. 20/6 Dungeness. CALYPSO 19/6 v. A™st. te Rott. CARNA 18/6 v. New York n. Cap. Haltien. DEUCALION 20 6 v. Alexandrië Viaar Malta. EUTERPE, Amst. n. Kopenhagen, 20/6 v. Holtenau. FLORA 18/6 v. West-Indijkte New York. HERMES 20/6 v. Varna te Constanza. IRENE 20,6 v. Hamburg naar Amsterdam. NERO 19/6 v. Danzig naar Amsterdam. PERSEUS 21/6 van Kopenhagen te A'dam PLUTO 18/6 v. Vigo n. Amst. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) pass. 19/6 Dungeness. RHEA' (thuisr.) 22/6 te Havre verwacht. VENUS 20/6 v. Patras te Venetië. ZEUS 20/6 van Lissabon te Setubol. HALCYON LIJN. FLORAPARK, Calarnata n. Rotterdam. STAD HAARLEM Ï9/6 van La plata te Rotterdam. VREDENBURG 20/6 v. Rott. n. Genua. HOLLAND-AFRIKA LIJN. BATJAN 19 6 v. Hamburg n. Antwerpen. JAGERSFONTEIN 20/6 v. Hamburg te Amsterdam. HOLLAND-AMERIKA LIJN. BEEMSTERDIJK 20 6 v. Rott. n. Montreal. BILDERDIJK 19,6 v. Rott. te Norfolk. BINNENDIJK 20/6 v. N. Orleans te Rott. KINDERDIJK, Rott. n/d. Pacifickust, 20/6 te Antwerpen. LEERDAM, Rott. n. New-Orleans 19/6 v. Vigo. LOCHKATRINE, Rott. v/d. Pacifickust, 20/6 te Londen. ROTTERDAM, Rott.'n. New York, 20/6 n.tn. 3 u. 5 v. Southampton. VAANDAM, New York n. Rott., 19 6 's mid dags 12 u. 600 mijl v. Plymouth. HOLL. AUSTRALIË LIJN. AAGTEKERK (thuisr.) 19 6 te Antwerpen. HOLLAND BR.-INDIE LIJN. BOVENKERK (uitr.) pass. 19 6 Quessant. RIDDERKERK (thuisr.) 21 6 te Suez. SCHIEDIJK (thuisr.) 20 '6 v. Madras. HOLLAND OOST-AZIE LIJN. OUDEKERK (thuisr.) pass. 20 6 Gibraltar. HOLL. WEST-AFRIKA-LIJN. HERCULES 20 6 v. Amst. n. West-Afrika. RIJNLAND 19 6 v. Rott. n. Hamburg. JAVA—NEW YORK LIJN. VEENDIJK, New York n. Java, 19/6 v. Suez. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BANDIOENG 20 6 v. Bassein te Rott. DJEMBER 20/6 v. Hamburg te Rott. INSULINDE (uitr.) pass. 290 6 Perim. KAWI (thuisr.) 20 6 nam. 8 u. te Marseille. PALEMBANG (thuisr.) pass. 19/6 Kaap del Armi. SIANTAR (uitr.) 21/6 te Genua. TABANON (uitr.) pass. 290 6 Finisterre. TAPANOELI 19/6 v. Rott. n. Hamburg. TERNATE (uitr.) 20 '6 te Londen. ROTT.—Z.-AMERIKA LIJN. ALUDRA (thuisr.) 19/6 te Bahia. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. MEDON 20 '6 v. Amst. n. Bremen. MELAMPUS, Amsterd. n. Java. ROTTERDAM, 21 Juni. Vee. Ter markt waren aangevoerd 700 vette runderen, 320 vette en graskalveren, 3 nuchtere kal veren, 108 schapen of lammeren, 692 var kens. De prijzen waren als volgt koeien le kw. f 1.101.15, 2e kw. fl0.90, 3e kw. f 0.800.70; ossen le kw. f 1—1.05, 2e kw. f 0.900.80, 3e kw. f 0.700.60; kalveren 1 e kw. f 1.301.50, 2e kw. f 1.05 0.90, 3e kw. f 0.750.55; schapen le kw. f 0.80—0.85, 2e kw. f 0.70—0.60, 3e kw. f0.50; lammeren f 0.901.05, zuig- lammeren f varkens le kw. f 0.82 0.84 V2, 2e kw. f 0.80—0.78, 3e kw. f 0.77— 0.75, zouters f 0.760.80, exportvarkens. Vet vee en vette kalveren in alle kwalitei ten zeer matig verhandeld. Schapen en lam meren met onbeduidenden aanvoer en han del, Varkens tot teruggaande prijzen matig verhandeld. Vlas. Aangevoerd 3000 Kg. Holl. geel f 0.701, 1180 Kg. blauw f0.70—1, 200 Kg. Zeeuwsche f 0.600.80. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 5 6 per 100 stuks. Aardappelen. Bravo's f 45.20, Red Staf f 4.755.50, blauwe eigenheimers f per Hl.; bonte Stern f 4.755.50 per Hl.; Westl. poters f79 ct. Duks of Yorck 911 c., Westlandsche Zand 1213 ct., Malta- spring 1718 cent per Kg. Fijne zaden. Lijr.zaad voor f 1516, id. blauw maanzaad f 6668, karwijzaad f 24 25, kanarieazaad f 1516, zonnebloem pitten f 14 15 boekwijt Manchoer f 13.50. ALKMAAR, 21 Juni. Vee. Aanvoer 24 koeien 225410, 17 vette kalveren 60 140, id. p. kilo 11.40, 38 nuchtere id. 622, 431 varkens, vette varkens per kg. ƒ0.790.34, zouters 0.740.76. EDE, 21 Juni. (Weekmarkt). Eieren 4.65 5.70 per 100 st. 3iggea 1930 per stuk Aangevoerd 120.000 eieren, 110 biggen. GORINCHEM, 21 Juni. Vee. (Week markt). Aangevoerd pp de markt 206 koeien, 7 nuchtere kalveren, 774 biggen, 185 over- loopers, 23 lammeren. Men besteedde voor Kalfkoeien 425500 kalfvaarzen 200 260 guste vaarzen 166190 melkkoeien 300350 pinken 110150 nuchtere kalveren (fok) 20—28 icdem (export) 12— 18 overloopers 3045 biggen 2030 lammeren 1525. Boter per -K kg 1.051.10 eieren per stuk 0.04 U0.05. De handel was matig. NIJMEGEN, 21 Juni. (Weekmarkt) Var kens. Aanvoer 39 vette varkens 3740 ct. per K kg 31 schotelingen 3548 per stuk 501 biggen 1625 per stuk. Vee. Aanvoer 38 vette koeien 4655 ct. per y. kg 21 vette kalveren 2936 ct. per V) kg 106 nuchtere kalveren 816 4 schapen 25—38 3 geiten 6—14 per stuk. Eieren. Aanvoer 215.000 kipeieren, per 100 4.60—5.25. TIEL, 21 Juni. Fruit. Veiling Tiel en Om streken. Aardbeien 3249 ct. per kg. Veiling Tielscfie Vcilingsvereeniging. Aard beien 30:50 kruisbessen 10 U c. aardap pelen 9—12 K c. 2e soort 7 1 ,—8 c., alles per kg. AMSTERDAM, 21 ïjuni. Aardappelen- (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuw, sche bonten f0.801.50, id. blauwen fl 1.60, West. Muizen f55.60, id. kleine Muizen f 4.90—5.60 per Hl. Zomer Malta f 17—20 per 100 Kg.; Andijker Muizen f 4.204.90, id. kleine Muizen f 3.504.20 Langedijker Muizen f 3.50—4.90, Rijper Muizen f 3.504.90, Friesche Borgers f0.90 1.10, id. Roodstar f 55.25 per Hl. ALKMAAR, 21 Juni. Varkens aange voerd 431 varkens, vette f 0.790.84, zou ters f 0.740.76 per Kg. APELDOORN, 21 Juni. Eieren. Aange voerd 110.000 stuks. Prijs f4.756, mid- delmarkt f5.25Handel gewoon. AXEL, 19 Juni. Granen. Ter markt wer den heden genoteerd voor tarwe f 16, rogge f 9, gerst f 10, haver f 10, erwten f 13.50. BOVENKARSPEL (Station), 19 Juni. Aardappelen Ninetyfold f 3.453.65, Schotsche f3.103.75, kleine f 1.852.20 per baal, aangevoerd 10..900 baal. le bloem kool f 9.?016.40, 2e id. f 4.808.60, 3e id. f2.404.60, per 100 stuks. Aangevoerd 32.750 stuks. OUDESCHILD, (Texel), 21 Juni. Lam meren. Aangevoerd waren 2022 stuks. De prijs hiervan was f 1217. MEDEMBLIK, 21 Juni 1926. R.-K. Marktvereeniging „St. Jozef Aardappelen; Groote Muizen 3.25—3.45; Kleine Muizen. 1.902.25 per halve H.L. Aanvoer 2800 manden of zakken. Briand en P#oincaré confereerden gisteren namiddag drie keeren. In den tusschentijd ontving Briand Doumer. Poincarê verklaar de tegenover de journalisten, dat hij Briand om halftien wederom zou ontmoeten en voegde hieraan toe, dat hij steeds ter beschikking van den president van den mi nisterraad bleef. Briand kwam om half ze ven op het Elysée verklaarde Briand dat hij Poincaré vanavond opnieuw zou ontmoeten en er op rekende, zijn besprekingen gis teren of hedenochtend te beëindigen. De Poging tot oplossing van de crisis is den geheelen dag geen stap verder geko men. Poincaré heeft na herhaald beraad de finitief geweigerd de portefeuille van Finan ciën te aanvaarden. De reden daarvan schijnt vooral te zijn, dat hij het niet eens is met het plan der deskundigen, waarvan de voornaamste oplossing bestaat in een terhand stellen aan 'n consortium van ban ken, die met steun van het buitcnlandsch kapitaal en op de basis van de Duitsche spoorweg- en industrie-obligaties, voor ren tebetaling en inwisseling zouden zorgen. Met velen oordeelt blijkbaar Poincaré, dat de Staat zich hierdoor veel te veel binden Het Lagerhuis heeft een voorstel om het recht op suiker af te schaffen met 258 tegen .105 stemmen verworpen. Churchill zeide, dat een dergelijk voorstel, indien het werd aangenpmen, een jaarlijksch verlies van 19 millioen {fond sterling zou medebrengen. De zeeliedeneonfcrentie te Genêve nam gisteren met 66 tegen 20 stemmen de con ventie op de repatrieering van zeelieden aan. Verder met 62 tegen 19 stemmen een aanbeveling tot repatrieering van kapiteins en leerlingen en met 72 tegen 17 stemmen een resolutie tot repatrieering van vis- schers. Generaal Van Tuinen heeft gisteren in de militaire subcommissie der voorberei dende ontwapeningscommissie een waar schuwend woord doen hooren in verband met de Fransche voorstellen betreffende de factoren, die bij de ontwapening te land in aanmerking genomen zouden moeten worden. Frankrijk houdt n;et alleen nog steeds vast aan het oorlogspotentieel en de mate van veiligheid, maar wilde bovendien het bepalen van de beperking der bewape ning te land uitsluitend rekening houden met de sterkte der troepen en niet met de hoe veelheid en den aard van het oorlogsmate riaal, De oorzaak hiervan moet wo'rden gezocht in het feit, dat Frankrijk sinds den oorlog over groote hoeveelheden prima krijgsmateriaal beschikt, dat bij de vaststel ling van de bewapeningsschaal in haar na deel zou worden gerekend. Daartegenover heeft d*. Nederlandsche delegatie de gelijk waardigheid van het levende en het doode krijgsmateriaal betoogd, en de bijzondere waarde van het moderne oorlogsmateriaal bij de beoordeeling van de sterkte van een leger in het licht gesteld. Het Nederland sche standpunt vond steun bij Zweden, En geland, Chili en Roemenië en werd be lichaamd in een Zweedsch voorstel, waar bij de Fransche delegatie, die begreep dat verzet niets zou opleveren, zich aansloot. De waardeverhouding der verschillende elementen zal pas worden vastgesteld, wan neer een speciaal legercomité, een marine comité en een luchtvaartcomité alle ele menten, die voor vergelijking in aanmerking komen, zullen hebben aangewezen. De militaire subcommissie gaat eind Jus» uiteen, om eind Juli haar werkzaamhedel voort te zetten. Generaal Ospilko, een der voormalige aanvoerders der Petljoera's leger en den laatsten tijd redacteur van het Oekrajien- sche blad „Dzwin11 te Grodek, is in zijn wo ning met een schot door zijn venster ver moord. De vermoorde had den laatsten tijd een samenwerking tusschen Polen en Oe- krajieners bepleit. In politieke kringen ziet men in deze daad weer de hand van Mos kou. De dader is ontkomen. President Coolidge, die in de halfjaarlijk- 'sche begrootingsve.rgadering der regeering het woord voerde, bepleitte een „program van constuctieve economie" bij de regee- ringsuitgaven. «Een practisch voorstel was volgens Coolidge een geleidelijke vermin dering van het aantal regeeringsambtenaren door het nalaten van de vervanging van de ambtenaren, die uit het corps verdwijnen wier aantal gemiddeld twee percent per jaar bedraagt. Terwijl hij voorspeldt, dat het loopende belastingjaar op 1 Juli zou sluiten met een overschot van 185 millioen weigerde hij een verdere verlaging van de belastingen te beloven, op grond van de overweging, dat het onverstandig was een dergelijke hoop te wekken, zoolang de staat der regeeringsfinanciën baar niet wet tigde. „De nieuwe verwachting van een verdere belaslingverklaring, zooals ik in 1925 tegemoet zag, zou den handel kunnen aanmoedigen, doch zij zou bijt dc tegen woordige belastingwet een nadeeligen in vloed hebben op de stabiliteit van ,t land. De president gaf incidenteel eenige be langwekkende voorbeelden van de merk waardige wijze, waarop de individueele in komstenbelasting was verlaagd tegelijk moet de gelijktijdige vermindering van 's-lands publieke schuld met een bedrag van 454 milliard dollar gedurende de laat ste vijf jaren. Hij wees er op, dat sedert 1921 aanzienlijke belastingverlagingen had plaats gehad; zoo betaalden in 1921 gehuw de personen, die voor niemand te zorgen hadden, zestig dollar van een inkomen van drieduizend dollar, terwiil zij in 1925 754 dollar betaalden cn in 1926 niets. Desge lijks betaalde een vrijgezel met heizelfde inkomen in 1921 120 dollar in 1925 2254 dollar en, in 1926 slechts 16.88 dollar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7