Het Internationaal Eucharistisch Congres. Het Slot Assiimburg. Het bolsjewisme in practijk. Verkeersongevallen. Voomaamsle Nieuws Plaatselijk Nieuws. "Woensdag 23 Jirni 1926 50ste Jaargang No. 16282 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste biad De vergadering der Nederiandsche sectie, De plechtigheden van Dinsdag; „vrouwendag". Mgr. Manna over de beteekenis der vrouwen beweging» Telegrammen uit Route. Mgr. Edward r. Hoban, Hulpbis schop van Chicago, president van het 28ste Internationaal Eucharistisch Congres. EEN TRAGISCH EINDE. Een zeeman verdrinkt te IJmuiden en niemand vermist hem. EEN OPLICHTERSTRGC. Het Eucharistisch Triduum voor zieken te Bloemendaal. Een pontveer bij Vijfhuizen. Bevolkingscijfers in Noord-Holland. Faillissementen. POSTZEGELNIEÜWS. Een int. Bond van postzegel verzamelaars. in dit nummer. ra 0 Telegrraphïsch Weerbericht F'r t>e abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaalJl 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. HAARLEMS Advert entiën Bil 'contract AdvertenticD 35 cents per regeL belangrijke korting. tus>cfcen dén tekst. a)4 ingezonden aieriedeelmg, 60 ct. per regel: op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën. 1A regels 60 ct per plaatsing, ellre regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaardea Ofgfjjft - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cf| i tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 «UtlU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: •bij eeif ongeval met 'doodelijken afloop: 3 tt» J, bij verlies van een eeii voet of een oog: hand, f jOC bij verlies yan eer. fEJO pi' n breuk var. 7 fl bij verlies v. een oog: liUi»»-" duim of wijsvinger: v*l. been of arm: -* -w* andere vinger. Over de gruwelen, welke de Russische bolsjewisten op het gebied der huwelijks wetgeving hebben bedreven, is veel ge schreven. De ongelooflijke verhalen, welke de westersche pers daaromtrent voortdurend uit Leningrad en Moskou bereikten, trachten de communisten in de overige Europeesche landen te loochenen, door ze als overdre ven en onwaar te verklaren. Het heette slechts te zijn verzinsels van vijanden van de sovjet-republiek, ten einde het bolsjewisme gehaat te maken en er van af te schrik ken. Nu heeft de Russische schrijver Ivan Ko- logrivov in het Mei-nummer van de „Etudes" uit officieele bronnen, uit statistieken en geschriften van bolsjewistische schrijvers een overzicht gegeven van hetgeen het hui dige Rusland aan echtscheidingen te zien geeft en hoe de abortus, de moedwillige erwoesting van het jonge leven, onder de aieuwe levensbeschbuwing welig tiert. De schrijver zegt o.m. het volgende: De waarheid, dat het huwelijk een Sacra ment is en de basis van den Staat, is door het bolsjewisme verworpen. Den geordenden Staat hatende, overeenkomstig hun begin sel, haten zij ook het gezin, dat zij met alle mogelijke middelen trachten te verwoesten. En om de sympathie te winnen, verkondigen zij van de daken hun innig verlangen om de vrouw haar vrijheid te geven. De bolsjewistische Familiewet, gemaakt in 1917, erkent geen huwelijk wettig, tenzij geregistreerd bij de locale civile autoriteiten. Desalniettemin legt het bezit van een kind, hetzij in of buiten het huwelijk, echtelijke veranwoordelijkhcden on en heeft de in schrijving van het huwelijk geen ander doel dan den man aan te wijzen die het kind moet onderhouden. Dit is de leer, welke het of ficieele commentaar der. wet behelst. De socialistische schrijver Bebel zeide: „Man en vrouw zijn niet meer dan dieren; kan er een kwestie van een huwlijk zijn, een onverbreekbaren band, tusschen die ren?" De bolsjewistische Code zegt: „Neen". Ze laat de scheiding toe. 't Is waar, andere na ties doen Hetzelfde: ze erkennen verschil lende redenen voor scheiding, zooals on trouw, gebrek aan middelen voor het nood zakelijk onderhoud, vrijwillige verlating etc. Maar de bolsjewistische Code gaat nog verder en wettigt een scheiding ipso facto bij mondelinge aanvraag van een der partijen, hetzij met of zonder toestemming van de andere. Zulk een vrijheid van scheiding is reeds ruimschoots voldoende om het gezin totaal fe verwoesten. Doch in 1920 werd bovendien nog de abortus gewettigd, welke operatie gratis in de hospitalen volvoerd wordt om gezondheidsredenen ol om redenen van persoonlijken aard, slechts de officieele ge neesheer moet het goedkeuren. Alleen de bolsewisten zijn nog zoo ver gegaan. Het resultaat van deze wetten is, dat schei ding en abortus schering en inslag zijn. Te Leningrad waren er in 1925 op#de 1000 in Juli gesloten huwelijken 229 echtscheidin gen, in Augustus 250, in Sept. 285. Dezelfde resultaten zijn in Moskou waar te nemen en in de kleine steden. Wat de abortus be treft, waren er in 1923 in de plaatsen, ge legen aan den Moskou-Koursk spoorweg 200 mijl lang 253 gevallen, in 1925 in Moskou alleen 295. In 1924' waren er in de plaatsen, gelegen langs alle spoorwegen, te zamen 33.297 geboorten en 22.733 aborti. En deze praktijk dringt thans ook door op het platteland. De vorderingen in deze richting gemaakt, bevielen échter nog niet eens allen en zoo stelde Kousky voor om de registratie to taal af te schaffen en scheiding te doen ge schieden automatisch door de eenvoudige mondelinge mcdedeeling bij de plaatselijke sovjet-autoriteiten. Onverwachte oppositie kwam echter van de officieele vertegen woordigers der werklieden en der boeren. En het was niet alleen oppositie tegen dit voorstel, maar tegen de heele bolsjewistische Familiewet. Scheiding vewoestte hunne "ge zinnen, zeiden zij. Mannen werden bruten, verlieten vrouw, en kinderen, en een vrouw in die conditie was tot alles in staat. Ten slptte verklaart een schrijver in de Isvestia, dat een behoorlijke huwelijkswet geving noodzakelijk is voor het economisch^ en materieele leven van het land. En om te bewijzen dat het huwelijk geen „bourgoisie" instelling is, haalde hij den socialist Engels aan, waar deze zegt: „Het teeken van een beginnende civilisatie is de definitieve grond vesting van de familie met één vrouw.'' Zoo zullen de menschelijke instincten ten slotte weer paal en perk gaan stellen aan de bandelooze vrijheden, waaraan geweten- looze wetgevers het volk wilden overgeyen. Maar men vrage niet, welke verwoestingen inmiddels zijn aangebracht en uit de tot he den gevolgde practijken nog zullen voort vloeien; men vrage niet, wat er van een land en een volk te recht moet komen, dat zijn regeering, zijn overheden moet'voorhouden, dat de wetten al te vrijgevig -zijn en op den duur slechts tot totale verwoesting der be volking en algeheele verdierlijking kunnen leiden! De Nederlandsch-Belgische Sectie. CHICAGO, 22 Juni (Reuter). Een buiten gewoon ruime zaal, beschikbaar gesteld voor fe tweede bijeenkomst der Hollandsch-B'el- gische sectie, was niet in staat om de groote menigte te bevatten, die was opgekomen om mgr. van de Wetering en de overige kerke- ijke waardighcidsbekleeders van Neder iandsche nationaliteit te begroeten. Mgr. van de Wetering, die zijn zegen ver leende, drukte er zijn verbazing over uit, dat Chicago zulk een groot aantal Katho lieke Nederlanders bevat; hij had slechts woorden van lof voor de wijze, waarop de Hollandsch-Belgische sectie aan het Congres deelneemt en verklaarde er zeker van te zijn, dat het Congres tot de vriendschap tus- -chen het Nederiandsche en Amerikaansche volk zou bijdragen. Het woord werd vérder nog gevoerd door mgr. van de Ven, bisschop van Louisiana, en door mgr. Vesters, bisschop van Rabaul. De door dr. Steger, die persoonlijk niet aanwezig was, ingezonden rede werd voor gelezen. Na de sectie-vergadering werd een rlol- landsch-Belgisch diner gehouden, waarop mgr. van de Wetering eeregast was en waar- ,nan vijf-en-zeventtig geestelijken aanzaten. CHICAGO, 22 Juni. Heden werd de speciale bijeenkomst voor vrouwen gehou den. Onder de'200.000 aanwezigen waren nog geen 5000 mannen. De Hoogmis werd opgedragen door den Eerw. Heer Joseph Polic'na, van Rome, ter wijl een koor van 15.000 mensdien de Mis „Rosa Mystica" uitvoerde. Voor de H. Mis trad de stoet binnen, voorafgegaan door Kardinaal Piffl, Aartsbisschop van Weenen die in zijn rood gewaad een indrukwekken de verschijning was. Mgr. E. J. Hanna, Aarstbisschop van. San Francisco, hield de predikatie- „Nimmer", zoo zeide hij o.m.j „heeft de vrouwenbeweging zoo'n plaats ingenomen als heden. De vrouwen vormen een mach tige kracht in hun liefde tot God en tot Jezus Christus, een machtige kracht ook ter verdediging van waarheid en recht vaardigheid, maar bovenal zijn zij de mach tigste kracht, om de reinheid van hart en ziel te doen zegevieren, hetgeen aan al het andere schoonheid geeft." Voor het Offertorium werden 4wee tele- gramipen, komende van het Vatica3n, voor gelezen, Eeii was gericht aan Kardinaal Bonzano, Pauselijk Legaat en een aan Kar dinaal Mundelein, Aartsbisschop van Chi cago. In zijn begroeting van Kardinaal Bonzano geeft de Paus uiting aan zijn vreugde over de heerlijke ontvangst op het Congres door „het eldele volk van Amerika." Door bemiddeling van Kardinaal Munde lein schenk Zijne Heiligheid Zijn Apostoli- schen zegen aan het Congres. Doodsche stilte beerschte cr onder de geweldige menigte bij het klingelen der schellen, welke de Consecratie aankondig den, terwijl de volle gloed der zon neer- straalde op het tooneel Het was een in drukwekkend schouwspel. Bij het einde der H. Mis hield Kardinaal Charost, Aartsbisschop van Rennes, een kleine toespraak in de Fransche taal, waarna ten slotte Kardinaal Bonzano den Pauselijken zegen gaf. De Paus wordt ingelicht. ROME, 23 Juni. Z. PI. de Paus heeft een aantal telegrammen ontvangen niet alleen van de Kardinalen, doch ook van andere leden van 't Eucharistisch Congres, waarin bijzonderheden worden meegedeeld over de plechtigheden. Z. H. heeft zijn spe- cialen zegen uitgesproken over hen die te Chicago bijeengekomen zijn. Allerlei van het Congres. CHICAGO, 22 Juni. (Reuter s Bijz. Dienst). Vijftien verschillende nationaliteiten slaag den er in, een gesprek te houden in de z.g.n. doodc Latijnsche taal. Het Bureau voor gevonden voorwerpen is de drukste afdeeling van het Congres. Hier kan men verloren geraakte kinderen!!) kleedingstukken, hoeden, kerkboeken, ro- zenranseri, enz,, terug krijgen. Kardinaal Faulhaber merkte lachend op, dat het wel eens gevaarlijk zou kunnen zijn. menschen uit het drooggelegde Amerika uit te noodigen, München te bezoeken. Wellicht zou het 'oeter zijn voor Beieren, indien de menschen daar wa' matiger waren. De telegraaf beambten hebben bijzonder zwa- ren dienst, omdat ook door hen hulp ge bracht moet worden aan flauw gevallen vrouwen, die in de blakerende zon be zweken zijn. Kardinaal O'donnel hield een rede in de afdeeling in de vergadering der mannen en de voorzitter van het Ooperste Gerechtshof sprak in de afdeeling der vrouwen, in welke rede hij wees op de beteekenis van den godsdienst als de kracht voor standvastig heid en werkeliiken vrede. Het lijk, dat Zondag werd opgevischt in de visschershaven te IJmuiden, is thans of ficiéél herkend als te zijn van H. v. d. M„ oud 22 jaar en wonende te Gliickstadt. Hij was hier binnengekomen als matroos aan boord van de Duitsche stoomtrawler Frida, S.O. 99. op Zaterdag 12 Juni j.l. Dit verdrinkingsgeval doet even een blik slaan in toestanden, waarvan we wel eens gelezen hadden, "Hat ze bestonden in havens als Sjanghai en Singapore, enz., doch die we in ons kalme Nederland, onder onze oogen toch niet mogelijk achtten. Dat maakt dat de dood van dezen vreemden 'jongeling ons meer treft, dan menig sterfgeval van beken den, waarbij geen schuldvraag opdoemt. Deze trawler kwam te IJmuiden dikwijls om haar visch te brengen. De laatste keer had ze dat echter waarschijnlijk in Enge land gedaan en kwam thans hier om kolen. Men kwam omstreeks den middag binnen, doch het is Maandag geworden. Nu weet ieder wel dat de bemanning van een schip in buitenlandsche 'haven juist niet bestaat uit jongedames en ook de geheel onthouders zeldzaam in de meerderheid zijn. Bijgevolg oefent de Hollandsche jenever eenige aantrekkingskracht uit en, al is ze dan ook officieel niet in de visschershaven- buurt (e koop. en kleine wandeling naar de woonwijk of eenige bekendheid ter plaatse overwinnen da': bezwaar licht. Al te ver baasd is men dan ook niet over verschrik kelijke dronkenmanstaferee'en, in de buurt van vreemde schepen. De bewuste Zaterdag zijn ook verschillende mannen van de Frida uit passagieren gegaan, een er van, de matroos v. d. M. kwam niet terug. Het scbimt. dat de kapitein van de veronder stelling uitging, dat de man weggeloooen of in een aanhoudende* roes. althans bij het vertrek werd noch, aan de politie, noch aan de haven-autoriteiten mededeeling van de vermissing gedaan; dergelijke zwervers red den zich beter zelve. Tot Zondag, hii het opvisschen van het lijk, de vreeselnke waarheid aan het licht kwam: dat- hier in onze haven een mensch verdronken is, zonder dat ook iemand er maar van wist, nog minder dat er naar ge zocht werd. Men vertelt ons de volgende oplichters truc, waarvan het wel goed is kennis te nemen, omdat zij wellicht ook bij anderen zal worden toegepast. Het is wel een oude truc, doch het is niet kwaad er nog eens aan herinnerd te worden. Het gebeurde in de Kortenaerstraat te Velseroord, dat'zich gisteren ten huize van den heer J. G. een eenvoudig gekleed man vervoegde van middelbaren leeftijd. Deze persoon wist, dat de heer J, G. niet thuis was, maar op zijn werk was aan boord van een stoomtrawler in de Visschershaven. Nadat mejuffrouw G. had opengedaan, vertelde „mijnheer" gestuurd te zijn door haar man. Deze was van het schip te water gevallen en nu wilde deze dat de juffrouw een stelletje droge boven- en onderkleeding zou medegeven, zoo noodig eenig geld om per autobus naar huis té kunnen komen. Toen dé juffrouw van haar ergsten schrik bekomen was, vroeg zij naar den toestand van haar man, maar daarop kreeg zij een ontkennend antwoord, ook wist hij niet te vertellen van welk schip haar man was af gevallen. Mejuffrouw G. die de zaak begon te be grijpen, vroeg aan „mijnheer" of hij per fiets was, doch dit was'het geval niet, waarop mejuffrouw G. zeide, dan zal ik het direct laten brengen door één mijner kennissen, die juist bij nij thuis zijn. Nu vertrok „mijnheer''. Inmiddels werden droge kleeren samengepakt, en spoedde een c'er aanwezigen zich per rijwiel naar de „Visschershaven, doch men wist hier van geen drenkeling af. Men keek hier vreemd op toen men in het bijzijn van den heer J. G. het voorgevallene vertelde. Men twijfelde er niet aan of men had hier met een oplichter te doen, die het aandurfde een vrouw hevig te laten schrikken, om dan gebruik te maken van den zenuwachtigen toestand, waarin zij verkeerde, geld te vragen. Men heeft spoe dig daarop de politie van het voorgevallene in kennis gesteld, die direct de zaak begon te onderzoeken. Reeds is de tweede dag van het Eucharis tisch Triduum voor zieken, te Bloemendaal weer in vollen gang. 't Zijn ware feestdagen yoor de zieken, dagen die zij nooit zullen vergeten. Verheu gend is het te zien, hoe de kranken hun dikwijls zoo smartvol lijden met blijmoedig heid dragen. Kon men de rustbedden, de ziekenwa- gentjes wegdenken, men^zou geen enkel spoor van het lijden bespeuren, dat som tijds toch zoo zwaar is, maar met fierheid en opgewektheid' wordt gedragen De zieken zijn bijeen als in een vergade ring, met elkaar biddend, zingend en uit den mond van den priester de verheven beteekenis van het lijden 1 eerend; een sec tievergadering van het Eucharistisch Con gres, dat thans te Chicago wordt gevierd, zoo noemde pastoor Willenborg het Tri duum. Daarom ook had hij een telegram aan mgr. Heylen, den permanenten voorzitter der Eucharistische Congressen gezonden na mens de 1800 zieken van het apostolaat, waarvan 200 vereenigd in de Eucharistische Tridua te Bloemendaal, die hun lijden op offeren voor het welslagen van het Inter nationaal Eucharistisch Congres. De zieken zelf zijn er blij om nu te be selfen, welk een groote waarde hun lijden heeft en welk een schat zij daarom in zich omdragen; ze zijn de schatten der H. Kerk. Het drie dagen lange liefdefeest der kranken bij Jezus in zijn H. Sacrament oefent een weldadigen invloed uit op al degenen, die daarmede in aanraking komen en met bijzondere belangstelling worden de schoone en in al haar eenvoud zoo ontroe rende plechtigheden gevolgd. Kan het anders, of moet zulk een- Triduum geen rijke zegeningen, zoowel voor zieken als voor gezonden afwerpen? Met het oog op het voornemen van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder om de draaibrug over de Ringvaart n|bij vijf huizen door een pontveer te vervangen, zal een voorstel worden gedaan om over te gaan tot de benoenvng van een commis sie uit den Raad Haarlemmermeer als be deeld bij artikel 5 van het Reglement op de wegen in Noord-Holland. Vrachtauto omgeslagen. De bestuurder van een met hooi geldden vrachtauto wilde Maandag op den Sloter- weg uitwijken voor een passeerenden wagen, doch kwam daarbij ruimte te kort„ met het gevolg, dat de auto in den gras kant reed, omsloeg en daarna in de weg sloot terecht kwam. De chauffeur wist er intijds uit te springen en kwam met den schrik vrij. Met vereende krachten kon het gevaarte weer op den beganen grond wor den gebracht. Te IJmuiden. Mej. H. de J- reed op haar rijwiel op den hoek Velserduinerbuurtweg en Zeeweg. Daar reed ook een wagen met steenen be laden. Tusschen die 'wee ontstond een aan rijding, waarbij de fiets beschadigd werd. Mej. de J- zelve kwam met den schrik vrij. Omtrent de schuldvraag wordt een onder zoek ingesteld. Verschenen is een circulaire d.d. 9 Juni 1926, houdende mededeeling van een over zicht van den loop der bevolking in de ge meenten der provincie N.-Holland in 1925. Volgens deze circulaire waren op 31 Dec. 1925 in Amsterdam 718.046 inwoners. Het aan lal inwoners van Haarlem bedroeg op 31 Dec. 1925 80554. Verder hadden nog het volgende inwo nersaantal: Aalsmeer 7085; Akersloot 1869; Assendelft 4512; Bennebroek 1516; Beverwijk 9254; Bloemendaal 13257; Edam 8075; Egmotid aan Ze 3096; Egmond binnen 2252; Enkhuizen 8636; Haarlemmerliedc en Spaarnwoude 4510; Haarlemmermeer 25526; Heemskerk 4179; Heemstede 16087; Heilo 3994; Hoog- karspel 1987; Hoorn 11728; Krommenie 5068; Limmen 2099; Medembiik 3195; Monniken dam 2576; Nieuwer Amstel 10352; Obdam 1605; Ouder Amstel 3582; Purmerend 6264; Schoten 18095; Spaarndam 977; Uitgeest 3686; Uithoorn 3718; Velsen 32139; Wor- merveer 8655; Wijk aan Zee en Duin 4683; Zaandam 30530; Zandvoort 7633. 22 Juni 1926 werden in staat van faillis sement verklaard: G. H, van Heerden, timmerman, wonende te Haarlem, Westergracht 99. Curator Mr. A. F. H. Schreurs te Haarlem. C. Peereboom, stoffeerder en meubelma ker te Velseroord gem. Velseh, Kanaalkade 30. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog. G. van Niel, commissionair in effecten te Haarlem, Schouwtjeslaan 27. Curator Mr. B. Bouman, Haarlem. W. L. Reyling, kleermaker te Zaandam, Stationsstraat 71. Curator Mr. C. van Sprang te Zaandam. J. van der Bijl Gzn., autobusondernemer, te Wormerveer, Wandelweg 8. Curator Mr. C. van Sprang te Zaandam. E. Pieters te Santpoort, Jan Gijzen vaart, vroeger lid van de firma Poesiat en Pieters. Curator Mr. K. Westerling te IJmuiden., Opgeheven werden de faillissementen van: V. Ph. Braun. aannemer te Wijk aan Zee en Duin. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. Uitgesproken 8 Juni 1926. H. M. Franken, automobielhandelaar te Haarlem, Kruisweg 27. Curator Mr. W". de Hijke, alhier, uitgesproken 8 Juni 1926. de N.V. Exploitatie Maatschappij van BÊGtta WELKOM VREEMDELING De naburige gemeente Zandvoort heeft in de afgeloopen week een groot getal vreem delingen geherbergd. De Jaarvergadering van de Algemeene Vereeniging van Vreemdelin-j genverkeer werd er gehouden. Uit alle oorden van het land waren de afgevaardigden opge komen Uit Groningen, Zeeland, Limburg; van de boorden van de Vecht, van de Frie- sclie meren, van de vette Zeeuwsche klei gronden en van de Brabantsche landouwen, waar thans 't koren golft, hadden de V.V.V.- ers zich opgemaakt om in Zandvoort samen te komen en er de belangen der algemeene vereeniging te behandelen. Donderdag j.l. was de dag. De dag van de groote vergadering,^ie officieel te half negen in den vroegen morgen begon en te kwart na twaalf eindigde, dank zij de kranige leiding van den voorzitter, Er werden neten met pitten gekraakt. En de outsider kreeg den indruk 'n sympathieke vereeniging, die recht van bestaan heeft, die verdient gesteund te worden door rijk en gemeente, wijl ze een algem een belang voor staat en bevordert. Tot zoover de theorie. We dat zijn m'n collega en ik ge bruikten 'n déjeuner, dat ons als genoodigden werd aangeboden. En dat we, vanwege het vroege uur, besproeiden met 'n onschuldig fleschje Victoria-water. Dat hebben we be taald tegen den onschuldigen prijs van 1.10. Het is geen fabel, lezer. Het gebeurde te Zandvoort op Donderdag 17 Juni j.l., dat twee journalisten, inclusief fooi, voor twee fleschjes Victoria-water de ronde som van 2.50 betaalden. Dat is de practijk. De practijk, die alle goede bedoelingen, al het werken en streven van V.V.V. tot een paskwil maakt. En men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat op de jaarvergadering meer dan een uur gepraat wordt over kur- taxe, terwijl anderzijds den vreemdeling het vel over de ooren wordt gehaald en prijzen in rekening worden gebracht, zoo schaamte loos overdreven, dat daarbi^de aangevoerde bezwaren tegenover 'n kur-taxe geheel in het niet verzinken. Toegegeven, dat 'n kur-taxe voor de be vordering van het vreemdelingenverkeer niet aanbevelenswaardig is, dan is van den an deren kant de schromelijke prijsopdrijving voor den vreemdeling 'n aderlating, die hij zich geen tweemaal laat welgevallen. Dat hij, die hooren wil, hoore Groenten en Zaden te Lisse; Curator wijlen Mr. P. Tjeenk Wlilink; uitgesproken 12 Oc tober 1920. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeeliingslijsten van: P. van Langen Jr. veehandelaar te Pur merend, curator Mr. Silvain Groen te Haar lem; J. Koelma, fouragehandelaar te Bloemen daal, curator Mr. H. L. M. Muller Brands te Haarlem; de N. V. dc Eerste Beverwijkscbe Auto Maatschappij voorheen te Beverwijk, cura tor Mr. P. Tiaeman te Haarlem; A. Schelvis, bierhandelaar te Beverwijk, curator Mr. F. M. Hagemeyer te Haarlem. Te Parijs is opgericht de Fédération Inter nationale de Philatélie, en wel door de lan delijke bonden van Frankrijk, Duitschland, Zwitserland, België, Cechoslovakije, Oosten rijk en Nederland. Het bestuur is samenge steld uit W. Bigwood, voorzitter van den Belgischen bond, voorzitter; G. V. van der Schooren, voorzitter van den Ned. Bond, vice-voorzitter: prof. dr. J. Suter. voorzit ter van den Zwitserschen Bond, lid, terwijl als secretaris is benoemd de heer Maingay te Brussel, oud-secretaris van den Belgi schen hond, al waar het bureau de eerste drie jaren zal gevestigd zijn. Het doel is de behandeling van alle internationale zaken, als bestrijding en het algemeen bekend ma ken van kwade praktijken; het zich doen erkennen door de Union Postale Universelle te Bern en van alle diverse autoriteiten, op dat ingeval van noodzaak met spoed tegen ongewenschte zaken kan worden opgetre den; het verschaffen van nieuwe uitkomende postwaarden. De toetreding van eenige an dere reeds bestaande bonden mag worden tegemoet gezien. Reeds gedurende een tiental jaren wor den vanwege het Rijk met tusschenpoozen restauraties verricht in het slot Assutnburg onder Heemskerk. Een paar torens zijn van een nieuwen kap voorzien, vermolmde vloeren kregen een nieuw, stevig planken- dek en thans heeft men den z.g. „gevangen toren", aan de zuidzijde van het kasteel, onder handen genomen. Bezit dit oud-adellijk slot overigens wei nig merkwaardigs de tallooze kamers hebben gestucadoorde plafonds en de be timmeringen, dateerende uit de 13e en 19e eeuw deze gevangenistoren bezit nog een interessant hoekje, heel hoog. in de bo venste verdieping. Het is het eenige plekje, dat nog in staat is herinneringen uit het verre verleden bij ons op te wekken. Het slot is tot voor ruim,70 jaar nog be woond geweest en 't inwendige is dan ook geheel in overeenstemming met dien tijd met dit verschil, dat de lambrizeeringen, ;deuren en kozijnen, nu als bezaaid zijn met handteekeningen, data en plaatsnamen, neergekrabbeld door de bezoekers, die in den loop der jaren het slot hebben bezich* tigd en deze belangrijke gebeurtenis aan de vergetelheid hebben willen onttrekken. Men ziet er van alles: de stijfste hanepooten naast schoonschrift. Een dankbaar „terrein" voor schriftkundigen! Doch overigens hebben die zalen en ka mers ons weinig belangwekkends te ver tellen vooropgezet altijd dat die verza meling van hanepooten belangwekkend kan zijn. Merkwaardiger is de gevangenis, boven :n meergenoemden toren. Het is een vier kante ruimte, waar klaarblijkelijk het dag licht nimmer toegang heeft gehad of het zou moeten zijn door de opening in het poortje, hetwelk toegang geeft tot dit on gezellige verblijf. Het beroepsgeheim van den geneesheer. Verslag van de desbei reilende commissie uit de Mij. voor Geneeskunde. De bioscoop in dienst der spoorwegen. Adres van den R. K. TextieIf.rbeidersbon»> legen onderdeelen van de Weeldebelasting. De reorganisatie der Engelsche mijn industrie. Bijzonderheden omtrent h#' ingediende wetsontwerp. Het Luxemburgsche kabinet afgetreden- Een cempremis inzake de vlaggenkwestii in Zuid-Afrika. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.ro. 761. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN J. J. WEBER ZOON Konjngstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morge» werden opgestoken om 9.54. Medegedeeld door het Kon Ned Meteoro logisch Instituut te De BildL. Naar waarnemingen in den morgen van 23 Juni. Hoogste Barometerstand 766.4 m.M. t« Blacksod. Laagste Barometerstand 748.3 m.M. t« Saerna. Verwachting van den avond van 23 tot den avond van 24 Juni: Matige tot zwakke noordwestelijke *tot westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, wei» nig of geen regen, later iets warmer. sleuf werden dus destijds de misdadigers in de gevangenis geworpen -om deze klas sieke uitdrukking eens te bezigen. En ze waren er positief opgesloten! Het eikenhout van 'het kleine deurtje is nog steenhard en zoo ongeveer 15 c.M. dik. Twee dikke ijzeren staven met hangsloten moeten den gevangenbewaarder destijds een rustig gevoel bezorgd hebben. En om den gevangenen elke illusie verder te ontnemen, is er nog de tweede deut, eveneens van eikenhout en op dezelfde zorgvuldige manier gesloten. In beide ziet men een opening. Hierdoor kon de bewaarder zijn cliënt goedendag wenschen of hetgeen aannemelijker is het voedsel aanreiken. Overigens biedt het geval een betrouw baar getuig„scbriit" van de smeden en tim merlieden uit die dagen. En een beschou wing is zeker in staat om van u een voor- 'V Deze „entree is inderdaad merkwaardig om te bezien. We hebben ons fototoestel dan ook naar dezen verheven uithoek ge bracht om onze lezers een afbeelding er van voor oogen te kunnen brengen. Men betreedt de gevangenis door twee deuren Betreden is eigenlijk het juiste woord niet, want alleen de eerste deut heeft normale afmetingen. De laatste af sluiting is een stevig eikenhouten deurtje niet grooter dan 1 bij Yt meter. Door deze stander te maken van verbetering van het gevangeniswezen. Een andere merkwaardigheid van bel slot vormen de geweldige kelders en dc keuken. Een reeks van gewelven, grillig ge vormd, met hier een nis en daar een don kere bergplaats, treden en trapjes en ge heimzinnige gangen met onverwaebtige wendingen. Men moet een kwartier van zijn tijd afnemen om den uitgang weer terug te vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1