il.iii.lil PAKKISTEN LOTTGERING RENAULTI DAAN HÖUTKOOPER i LEVERT U fete constructie Iaapten prijs öeKleereniraken lieu üian HAARLEM DE SPAARNEBANK «■■HM Agenda 24 Juni Algemeene Noord-Hoilandsche Maat schappij van Levensverzekering. KAMER VAN KOOPHANDEL. Het cadeaustelsel. De proefne mingen ten behoeve der Zeevis scherij. Het handelsverdrag NederlandDuitschland. Het Provinciaal Waterleidingbedrijf. N.Y. HOUTHANDEL - HEERENVEST 114 - 12Ü TELEFOON 12 208 van (is tegen den HET GOLDEN JUBILEUM VAN HET WITTE KRUIS. Voor de „Stille Armen.", Provinciale Staten van Noord- Holland. De nieuwe school in het Slachthuis kwartier. Ja, maar HET DRUKWERK maakt de zaak. Dc orgelbespeling van Donderdag. KANTONGERECHT. Onderzoek naar rampen. Bond van Edelmetaalvereenigingen. DUIVENSPORT. „De Ooievaar". Gevonden dieren en voorwerpen. ioo13/16 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. VOOR STOOJVJEN EN VERVEN Gr. Houtstraat 5a - Telefoon 10771 munt BURGERLIJKE STAND. LAATSTE NIEUWS. Met gebroken schedel opgenomen. De verdwenen bankbediende gepakt. Een zegenrijk werk. Onder den trein vermorzeld. De Waal tv ast weer R.-K. Universiteit. Caillaux, minister van financiën De vliegenier Botved naar Kopenhagen vertrokken. Kabinetscrisis in Frankrijk. De Poolsche Landdag president. BLOEMENDAAL. Nieuwe Zaak. ëen« OO t c P K. 4-WIELREMK1EN LElD^bHEVAASTWEG TELEFOON 14596 Sociëteit „St. Bavo." Esperanto 8 t! Liefdewerk Catechismus 8 uur Vioolonderwijs 6 uur. St. Jozelsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 810 uur. Groofe oi St. Bavokerk Orgelconcert half 8half 9 uur. Hotel „Duin en Daal" Bloemecdaal. Expositie Kees Roovers Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur: Dins dag en Vriidag van 34 uur. Tempeliers- straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franc'scus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89Vt uur R.K. Arbeidsbeurs voor maunen en jon- gans. Sociëteit ..St Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 35 uur, 's avonds van hall 8hall 9 uui s Zaterdags alleen van 9'/j12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meês- jcs. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters én file verkende dames. Alle werkdagen van v m. 1012 uur. des middags van 24 uur en s avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond. Tel 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Ma-ndag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Ult'eenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uut Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bioemhoistraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche muisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabexn's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maandags van 2—3 uur Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorglng van de Derde Orde St. Frsnciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergb. Ged. Oude Gracht 74. D'nsdags van 23 uur R.-K. Reclasseeringsvereeniging. aid Haar lem. Eiken Donderdagavond ha'l 9 ver gadering in het gebouw der Sin! Vincen- tiusverqeniging, Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND. Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Bovengenoemde Maatschappij, onder di- •ecitg. van de heeren R. Baas Azn., Johs. de Jongh, mr. A. R. Baas en H. G. de Jongh hijld Dinsdag 22 Juni j.l. onder leiding van den president-commissaris, den heer Jhr. Mr. D. E. v. Lennep, haar jaarlijksche ver gadering van aandeelhouders. Aan het door directeuren uitgebrachte verstag ontleenen wij het volgende Het verzekerd kapitaal en de verzekerde rente steeg tot f 14.356.905.66 op Ultimo December 1925. De rekening „premiën en koopsommen" wijst als saldo een bedrag aan van f 467.131,51 1 vergeleken bij het eindcijfer op Ultimo December 1924 een vooruitgang tn premie-ontvangst van f 11.774,90. De sterfte ónder de verzekerden had een zeer gunstig verloop de waargenomen sterfte bedroeg 63.41 pet. van die, welke be rekend was. Met inbegrip der lijfrente werd in 1925 een bedrag van f 131.943,93 uitgekeerd. De premie-reserve moest een verhooging ondergaan van f 213.985.32. Door deze verhooging komt de premie reserve op de Balans voor met een bedrag van f 1.964.842,33, onder welk bedrag niet begrepen is de premie-reserve voor posten, welke bij andere Maatschappijen ir. herver zekering werden gegeven, en die voor re kening van de her verzekeraars komt. De rente-ontvangst bedroeg dit jaar f 108.096,29, tegen een bedrag van f 92.145,71 in 1924. De gemiddelde gekweekte rente in 1925 bedroeg 5.51 pet., hetgeen aanmerkelijk hoo- ger is, dan de voor de reserve-berekening aangenomen rentevoet van 3l/z pet. en 4 pet. De Effecten-waardeering had als altijd plaats volgens den 31 December-koers. De vergadering hechtte, na prae-advies .van Commissarissen, hare goedkeuring aan de overgelegde Balans- en Winst- en Ver7 lies-rekening, welke door den accountant, den heer G. Smits, waren gecontr óleerd en accoord bevonden, de directie dechargeerend voc: het gevoerde beheer. De verschillende voorstellen omtrent bij en afschrijvingen en winstverdeeling werden ingenomen. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van voophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage. Ingekomen stukken. Een aantal ingekomen stukken wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den voorzitter van den Octrooiraad, betredende de herziening van de Octrooi- en Merkenwet, wordt in handen van het Bureau gesteld. Een schrijven van Gebrs. Stuyl in zake de inrichting van beurtvaartadressen, wordt in handen gesteld van de Commissie voor Ver keer en Vervoer. Een schrijven van Horecaf te Amsterdam, betreffende de aanvulling der Zegelwt' 1917, wordt in handen gesteld van de Commissie voor de Weeldebelasting. De EIgawa. De VOORZITTER deelt mede, dat de El- gawa geen gebruik heelt behoeven te maken van de door de Kamer verleende subsidie. Onder applaus uit spr. een gelukwenscb met het succes der ondernemers. Subsidies, Het Bureau stelt voor, over 1926 een sub sidie van 25 te verleenen aan de Ned. Jaarbeurs te Utrecht, 100 aan het Centraal Normalisatie Bureau te 's-Gravenhage, 100 aan het Comité van Actie voor de bestrij ding van het cadeausvsteem te Amsterdam, geen subsidie aan het Nationaal Bureau voor Documentatie le 's-Gravenhagc. Dc heer BEIJNE3 acht de subsidie voor bestrijding van het caaeausystecm niet op haar plaats. Het geven van cadeaux acht hij een uitvloeisel van het nemen van initiatief en het beleid voeren van zaken. De heer VAN LIEMT bestrijdt het cadeau- svsteem en wijst op het funeste er van voor den middenstand. Nog enkele andere sprekers wijzen op het immoreele der subsidie,' waarna met 153 stemmen besloten wordt, de subsidie -te ver leenen, Tegen de heeren Beijnes, Cohcn en Klercq. De andere voorstellen worden aange nomen. Cursus Spaansche taal. Besloten wordt, den aanvang van den tweeden cursus in de Spaansche taal te be palen op 1 September 1926. Accijns op wijn. De Commissie ad hoe, ingesteld door de Kamer van Koophandel tot bestudeering va 1 het ontwerp van wet, houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op wijn, con cludeert in haar rapport, dat de nadeden, aan de invoering van de wet verbonden, veel grooter zijn dan dc voordeden. De Commissie geeft daarom de Kamer in I overweging, in een adres de bezwaren der Kamer ter kennis te brengen van de Tweede I Kamer. Aldus besloten. Deelneming Waarborgfonds. Het Bureau stelt voor, voor 200 deel te nemen in het Waarborgfonds voor proef nemingen ten behoeve der Zeevisscherij. De heeren BÜCKMANN en KLERCQ wijzen cr op, dat deze proefnemingen van geen heteekenis zijn voor de zeevisscherij en belanghebbenden cr geen belangstelling voor koesteren. De laatste spr, wijst er echter op, dat men nog geen positief afwijzende houding tegenover de proefnemingen kan aannemen. De heer BURGERSDIJ.K zou aan belang hebbenden willen mededeelen, dat hieraan niet kan medegewerkt worden, als niet eerst oé belangstelling en medewerking van de belanghebbenden zelf blijken. Spr, stelt voor, in dien zin een schrijven aan adressant te richten. Aldus besloten. Handelsverdrag Nederland Duitschland. De heer HOOIJ stelt voor, adhaesie te be tuigen aan het schrijven der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, betreffende het handelsverdrag Nederland- Duitschland. De VOORZITTER merkt op, dat het Bureau meende, dit niet te moeten doen, omdat de verschillende belangen in het dis trict der Haarlemsche Kamer met elkander in botsing komen. De heer VAN HARDENBROEK wijst <rr op, dat niet alleen tuinhouwbelangen bij het verdrag betrokken zijn,-maar ook andere be langen, zooals die van papierfabrieken. De j 140 millioen crediet steunen de gestie der Duitsche industrie en zullen ons land maar last veroorzaken. Er wordt geheimzinnig ge werkt met die 140 millioen, Dc heer TREUR acht het wel gewenscht, het wetsontwerp te bestrijden. De heer BEIJNES is ook van oordeelf dat de te verleenen credieten de eigen industrie bestoken. De VOORZITTER wijst er op, dat de ver schillende genoemde bezwaren betrekking hebben op industrieën, niet in hel district der Kamer gelegen. De heer VAN HARDENBROEK zou wen- schen, dat de Kamer zelf enkele opmerkin gen maakte over het verdrag en zich vooral scherp zou verzetten tegen de voorgestelde verlenging van de credieten. Spr. wil hardop uitspreken, dat Buitenlandsche Zaken ten opzichte van dit Handelsverdrag slecht werk verricht heeft. De lieer HOOIJ komt terug op zijn voor stel, adhaesie te betuigen aan het adres der Amsterdamsche Kamer. Spr, vreest, dat indien men zich uitspreekt (egen de verlenging der credieten, de land en tuinbouw daarvan de nadeelen zullen on dervinden, doordat de voor hen bereikte gunstige clausules dan verloren zullen gaan. Het voorstel van het Bureau der Kamer, het adres der Kamer van Koophandel te Amsterdam voor kennisgeving aan te ne- mfen, wordt aangenomen met 108 stem men. Tegen stemden de heeren Beijnes, Co- hen. v. Hardenbroek, Deddens, Hooi;, Treur, v. d. Burg en Biickmann. Rondvraag. De heer VAN DEN BURG vraagt, hoelang een ongunstig advies betreffende de benoe ming van een makelaar geldt en of iemand, over wien een ongunstig advies gegeven is, nimmer meer kans heeft, om als makelaar beëedigd te worden. De VOORZITTER antwoordt, dat, wan neer zoo iemand zich weer tot de Recht bank wendt, deze dan opnieuw het oor deel der Kamer moet vragen. Hierna gaat de Kamer in geheime zitting. Gedeputeerde Staten van Noordholland vragen een crediet aan van 30.000 om een terrein onder de gemeente Rloemendaal aan te koopen ten behoeve van het Provinciaal Waterleidingbedrijf teneinde daarop een administratiegebouw te stichten. Het bu reau is tot dusver gevestigd in een vleugel van het gebouw waarin ook het Provinciaal Eiectrisch bedrijf is .gevestigd. Het aantal aangesloten abonnementen op de waterleiding groeide van 18859 op 1 Ja nuari 1920 tot 29141 op 1 Januari 1923, ter wijl dat aantal op 1 Januari 1926, 52502 be droeg en noopte reeds tot een inbeslagne- men van alle beschikbare ruimte, hetgeen vpor een goeden, overzichtelijkeu gang van zaken, weinig bevorderlijk was. Bij verdere uitbreiding zal zich dat gebrek aan plaats ruimte nog meer doen gevoelen, zoodat tijdig maatregelen moeten worden genomen, teneinde het bedrijf eene bureelruimte, welke het ook in de naaste toekomst tot eene goede uitoefening van den dienst in staat stelt, te waarborgen. Daarbij komt, dat de plannen, welke be uogen het bedrijf een laboratorium te ver- schaifen, waarin de geregelde controle op het door de verschillende pompstations ge leverde water, het onderzoek naar de hoe danigheid van dat water na distributie door het zeer uitgestrekte buizennet, en de keu ring van verschillende in de waterleiding techniek veelvuldig toegepaste materialen zullen kunnen gescnieden, niet langer mo gen worden uitgesteld, Zoolang het bedrijf nog in de bouwperiode verkeerde en de omvang van het toekom stig verzorgingsgebied nog niet was te voor zien, kon voorshands met een tijdelijk aan derden opgedragen en minder intensieve controle worden volstaan. Dien toestand te bestendigen, nu de factoren, welke een tij delijke opschorting der plannen billijkten, allengs komen te vervallen, ware echter niet verantwoord. Het feit tenslotte, dat ook het Provinciaal Electriciteitsbedrijf door de toeneming van administratieven arbeid, mede als ;'evolg van de concentratie van den dienst uit de districtsbureau* naar het hoofdbureau, ge brek heelt aan de noodige ruimte voor de plaatsing van het personeel, is van invloed geweest op de richting, waarin de oplossing van het huisvestingsvraagstuk van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf moet worden gezocht. Voorloopig opgemaakte plannen tot vergrooting van het bestaande gebouw wezen uit, dat daardoor, tenzij men zeer groote kosten zou willen besteden, slechts onvol doende en bovenal niet doelmatige ver meerdering van ruimte zou verlo gen, waarbij dan nog in de laboraloriurr,- behcel'tc niet reu kunnen woeden voorzien'.] Eene rationeel'- oplossing zal slechts «ver- den verkregen door hei. beslaande gebouw aan het Provinciaal Electriciteitsbedrijf te laten en het Provinciaal Waterleidingbedrijf tezamen met zijn laboratorium in een nieuw gebouw te vestigen. IS9S PRIJSOPGAVE WORDT GAARNE VERSTREKT In het gezellige tuinzaaltje van „De Kroon", op de Groote Markt, recipieerde gisterenmiddag het bestuur van de jubilee- rende afdeeling Haarlem van de N. ff. Ver eeniging „Het Witte Kruis." Achter de tafel, op de eereplaats, zat Dr. H. v. d. Berg, die ondanks zijn hoogen ouderdom nog steeds den voorzitterszetel bekleedt. De afd. Haarlem der Ned. Ver. van Huisvrouwen had een bloemenhulde gezonden, evenals de badmeesters en de magaaijnhouder van het Magazijn voor Ver- p'egingsartikelen. De eerste die het bestuur kwam geluk- wenschen, was Prof. Dr. C. v. Walsera, oud geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. De raadsleden Joh. Visser en Groenendaal kwamen als gede legeerden van den Gemeenteraad voor de Badhuizen. Vervolgens zagen wij nog Dr. Proot, Mevr. BraunsSchagen en mevr. Beunders—Vroesom de Haan, resp. presi dente en secretaresse der afdeeling Haar lem van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen; de heer Modo, de heer A. de Clerq, even als Dr. H. v. d. Brg, eere-lid van de afdee ling, die vanaf de oprichting zijn beste krachten aan de vereeniging heeft gewijd. De heer Westerman, die mede namens de zus ter vereeniging het Nut van 't Algemeen kwam, feliciteerde den 80-jarigen voorzit ter met de heugelijke gebeurtenis, dat hij dezen feestdag van zijn vereeniging mocht beleven. De heeren Maurits en Roorda kwa men als afgevaardigden van de Maatschap pij van Geneeskunde. Verder kwamen nog vele autoriteiten op verschillend gebied en particulieren hun gelukwenschen aanbieden. Ingekomen is van S1. Bij suppetoire begrooting van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf vragen Ged. Staten van Noord-Holland o. m. voor uitbreiding van buizennetten 100.000 en voor het .aan sluiten van de gemeente Wieringen aan de waterleiding een creriet van 250.000 Wel iswaar heeft de gemeenteraad vpn Wierin gen het voorstel van B. en W. dier ge meente om aansluiting te zoeken aan het net van het Provinciaal Waterleidingbedrijf verworpen, maar mefi mag, zoo meenen Ge- dep. Staten, de ervaring met andere gemeen ten in aanmerking genomen, vertrouwen, dat' hij eerlang de groote voordeelen van een behoorlijke drinkwatervoorziening beter zal inzien en op zijn besluit terug zal komen, fn dit vertrouwen wordt het crediet ge- rnagd. Gedcp, Staten stellen verder voor aan de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis'' een subsidie le verleenen van 8000 uitsluitend te besteden ten bale van de zui gelingenbescherming en kraamverzorglng iq Noord-Holland. Aan de vereeniging Proef- en Schooltuin „Kennemerhnd", te Alkmaar, voor 1925 en 1926 een bijdrage te verleenen van 500 hoogstens in het tekort op de gewone ex ploitatie. Men schrijft ons: De nieuvVe school in het Slachthuiskwar tier is thans geheel in ^pmertooi geplaatst door Hout en Plantsoenen. De school is ge heel omringd met prachtig groen en bloe men, wat een moo^ gezicht geeft op dit gebouw. Het is evenwel te betreuren dat er men- schen zijn die al dit mooie niet opmerken, want zouden zij dit doen, dan zouden ze ker het groen en de planten meer ontzien worden. Vanzelfsprekend geschiedt de ver nieling en het plukken der bloemen het meest door de kinderen, lnaar het geschiedt toch nog veel onder het toezicht van de ouders. Als namelijk de school bezichtigd wordt willen velen ook het interieur zien, waarvoor ze dan door het groen moeten klimmen. Dit geschiedt niet alleen onder toezicht van sommige ouders, maar de kin deren worden er vele malen door ouderen bij geholpen. Het is van groote waarde, als de jeugd er op gewezen wordt, dat de bloemen en plan ten moeten ontzien worden. Ook kunnen de omwonenden van de school hier een goed werk doen, door, als zij zien dat de jeugd er op uit is om bij deze school een ruiker te verzamelen of op andere wijze vernielend optreedt, hen hiermede te doen eindigen DE BETWISTE FRANS HALS. Na het verhoor, dat de rechter-commis- saris le Amsterdam, dr Hofstede de Groot, heeft afgenomen, heeft een redacteur van de „Haagsche C^prant" met den kunstken ner een onderhoud gehad. Dr. Hofstede de Groot heeft bij het verhoor eerst de gron den aangegeven, waarop hij „De Vroolijkc Man" voor een werk van Frans Hals heelt gehouden en blijft houden. De redacteur van de „EI. Crt." vertelt dan verder van het on derhoud: „Heeft men u, zoo vroegen wij, ook mee gedeeld, dat de heer Lolkes de Beer terug gekomen is op zijn verklaring, dat hij het s.uk door v. Wijngaarden heeft zien schil- ,.Ja, hij heeft verklaard, dat bet schilderij, dat hij door Van Wijngaarden zag schilde ren, een ander stuk was-dan de ,/Vroolijke Man". „Maar hoe kan hij dan eerst gezegd heb ber., dat hij den betwisten Frans Hals heeft zien schilderen!" „De man heeft gezien, dat v. Wijngaarden zich voor den spiegel schilderde en toen hij later hoorde, dat v. Wijngaarden een „Vroo- lijke Man" verkocht had, heeft hij zichzelf deze feiten gecombineerd." Nogal lichtvaardig, meenden wij, waarop dr. Hofstede de Groot zeidc, dat de betrouw baarheid der verklaringen van genoemden persoon niet zeer groot is. Wij stelden vervolgens de vraag hoe dr. Hofstede de Groot 7-ich het verdere beloop van de zaak voorstelt. „Mijn persoonlijke indruk is, dat nu de grond van de aanklacht vervallen is en dat het niet tct een rechtszaak komen zal.' Over het feit, dat prof. Bode e.a. Duitsche kunstkenners thans verklaard hebben, dat zij het stuk van den beginne af voor valsch hielden, terwijl zij volgens verklaring van dr. Hofstede de Groot er eerst vol bewon dering voor Waren, kon dr. Hofstede de Groot geen inlichtingen verstrekken voordat prof. Bode hem persoonlijk een schrijven ge stuurd heeft. B. en W. van Haarlem deelen mede, dat de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 24 Juni 1926, des avonds een half uur later zal aanvangen en eindigen en dus wordt gehouden van 8—9 uur. Muziek zonder vergunning. H. S. stond voor de zooveelste maal terecht wegens het maken van muziek op den open baren weg zonder vergunning De ambtenaar bracht hem onder het oog, dat vorige veroor deelingen niet geholpen hadden. S. be schouwde de opgelegde boeten blijkbaar als bcdrijfsonkosten. Om de straf een beetje ge voeliger te maken was nu het instrument, een harmonica, door de politie in beslag ge nomen. De ambtenaar vroeg 5 boete met bevel tot teruggave va# dc harmonica. De kantonrechter veroordeelde hem tot 4, subs. 1 dag. S. kreeg 2ijn instrument te rug, waarmede hij, naar zijn verklaring heden avond nog moest spelen op een bruiloft. De Central Commissie voor Bezuiniging ingesteld door de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, te Haarlem, heeft dezer dagen een schrijven gericht aan de Tweede Ka mer der Staten-Generaal inzake het aan hangige wetsontwerp tot het instellen van een openbaar onderzoek naar rampen en ongevallen, aan Nederlandsche oorlogs vaartuigen overkomen. Bedoeld wetsvoor stel getuigt, aldus de commissie, ganschelijk niet van den wil tot bezuiniging. De Centrale Commissie voor Bezuiniging drngt er bij de Kamer op aan, om aan het bedoelde wetsvoorstel, zooals bet daar ligt, hare goedkeuring te onthouden en de oplossing der moeilijkheden, welke de Regeering in dezen blijkbaar aanwezig acht, te vinden door wijziging van art. 70 der Schepenwet gepaard gaande met de op dracht tot onderzoek van eventueel aan oorlogsvaartuigen overkomende rampen of ongevallen aan een voor ieder geval in te stellen speciale commissie, die de zaak openbaar heeft te behandelen. Genoemde Bond hield heden, 23 Juni, ia de zalen van restaurant „De Kroon", het Bondscongres. Vooraf ging de Bondsverga dering, onder leiding van den Bondsvoor zitter, den heer C. J. A. Begeer. Het jaarverslag van den secretaris werd uitgebracht en goedgekeurd. De bestuurs voorstellen inzake actie Weeldewet en de actie tegen onedel verzilverd metaal werden in concept goedgekeurd. Als bestuursleden werden gekozen voor de fabrikanten: de heeren J. Driessen (Utrecht): voor de Winkeliers de h'éeren M. Schaap (Utrecht); Ch. v. d. Velde, Amster dam) en G. Zeemans (Den Haag). Jn verband met de Weeldeverteringsbe- lasting wordt besloten in samenwerking met andere organisaties een comité van actie te vormen. De heer F. R. Wilm, afgetreden voorzit ter, als oorspronkelijke grondlegger van het instituut van internationale samenwerking van den Bond van Edelmetaalvereenigingen, werd tot eerelid benoemd. Als tastbaar feit van deze belangrijke ge beurtenis die verstrekkende gevolgen kan hebben voor het edelmetaalvak, is door het eerelid aan den Bond aangeboden een zil veren bokaal, die door alle aanwezigen zeer werd bewonderd. Na het congres werd in de bioscoopzaal van „De Kroon' een film vertoend „De droom van het Bruidje", naar een scenario van den Bondssecretaris, den heer W. v, Rossum du Chattel. De film is bedoeld ais propaganda voor het geven van zilveren ge schenken bij huwelijken en laat het fabri- ceeren en keuren zien van gouden en zilve ren voorwerpen. Daarna werd een excursie gemaakt naar Groenendaal, waar de deelnemers aan het Congres zich aan een diner vereenigden. Uitslag wedvlucht Schiedam, afstand 536 K.M. le, 7c J. F. Oudolf; 2, 6e G. N. v. d. Lin den; 3e, 4e, 9e, 21e H. M. Willemse; 5e, 18e, 20e L. v. Meurs; 9e H. v. d. Poll; 10e, 12e, 15e H. J. Petter; 12e F. Nelissen; 14e, 19e A. H. Leslrade; 16e A. H, v. d. Domhof; He, 17e W. v. Kleef; 22e A. Wijker; 23e, 24e, 25e J. Keysper. J. Pronk, Vrouwehekstraat 76, actetasch C.H. Koehorst, Westergracht 87, broche B. Witteman, Franklinstraat 73/ broche H.W. Schöonhuth, Tempeliersstraat 10, ceintuur P. Geldorp, Garenkokerskade 32, glaasje (rijwieltrahsparant) T. Weidema, Molensteeg 22, dameshoed M. Dykmans, Drossestraat 14, kiel A. v.d Weiden, Blee- kersvaartweg 1, koffer met zakken J. Meul- man, Leidscheplein 38, stukje lintC. v. Riel, Begynhof 1, kinderportemonnaie m.i, H.C. Hartman, Delftkade lOrd., portemonnaie D. de Groot, Westerstraat 4, datnesporte- monnaie m.i. D. Bakker, Da Costastraat 31, penning Figee J. Kort, Kleine Houtstraat 17, rozenkrans j P. Duin, Burretstraat 8rd., rij- wielbel.merk P. Bros, Da Costastraat 25, riempje JT.A. v. Iperen, Zwaardstraat 5, rij- wielbel.merk Politiebureau, Smedestraat, kinderschoentje G. Drogtrop, de Clercq- st«" t 132, z""».p. 5% Nederland 1919 'UlU/l6 <01 "/ie 6% Nederland 1923 103 i/s 1031/» VA Nederl 1917 993/4 993/4 1% N.-l. 1921 A. I0013/16 (jT- N.-l. 1923 D.. 1037g 10378 30 b Oude Vaart 48 dito Gem. Eigend 37i/2 Mij „Nederland". i 641/2 - Scheepvaart-Unie 166 170 Rottérd. Lloyd 144 144 2041/a 2041/2 Oude Boot 891/2 Holl. Stoomboot 58 H. V. A 683 684-6 Java Cultuur 324 324 176" v/ Jurgens gew 1771/4 Koloniale Bank 1991/4 181 ex Indische Bank 168Ln 169 Ccrt. Handel Mij. <471/4 l47i/2 146 1471/0 Phoenix 65^4 Geconsolideerde 181 4001/y 400 U. S Steel I381/, 139l/o Marine comm 9 9 Vorstenlanden 159 I587/S Actions id 145 144 Comp. Merc. Arg 31 0 2 4 Poerwoderjo IO6I/4 421 Vs 419 387 388 4061/2 406 A'dam Rubber 3281/4 329 Serbadjadi 338 337 Sil u 179 184 VI'a: Sumatra 289 Dordtsche Petr. 3801/4 Southern Rails 114 155 15511, 97 Wabash 50*/16 483/4 Comm. Maxwel 23 JUNI C.EKS1 c KOERS LATER KOERS BERLIJN 59 30 59 25 PARIJS 9 7.13 7 12 BRUSSEL 9 V 7.15 7 14 WEENEN 9 35.20 35,20 LONDEN 12 ll3/4 12.11' STOCKHOLM 66.85 66 85 KOPENHAGEN 66.05 66 25 OSLO 55.10 55 07 BAZEL 1 48 221/2 48.21 NEW-YORK 9 2.491/8 2.49 ROME 9021/a 8 99 PRAAG 7.421/,, 1 39 WARSCHAU 25.- 25.- Ondertrouwd: 23 Juni: J. M. Derks en A. E. v. Honschoten; J. F. peerlings en M. de Lange; W. v. Bilderbeek en C. v. Stipriaan; W. J. Kales en H. M. Meulman. Getrouwd: 23 Juni: T. A. v. d. Reep en P H. A. v. d. Veldt; T. Kroon en A. F. Bremer; F. v, Meel en B. v. Wanrooijj J. M. Paalman en H. S. Kuiper; J. Jansen en P. Diteweg. Geboren 20 Juni: J. G. Holswilderv. d. Kaaij, d. 22 Juni: M. v. AlphenMens, d, J. W. M. HuijsmanTimmermans, d- Overleden: 22 Juni: A. Mulder, 72 j., M. v. Heemskerkstraat G. M. Ockers, 22 j„ Gasthuisvest A, M. Broekhofv. d. Voet 38 j., Kamperlaan 21 Juni: J. v. Ham, 16 j., Kamperlaan 23 Juni: W. J. Dank- meijer, 61 j., Hazepaterslaan. AMERSFOORT, 23 Juni. Bij het op hol slaan van. zijn paarden nabij Amersfoort, sprong Maandagmorgen de 26-jarige boeren knecht Jan Duinkerkers uit Zwartebroek gem. Barneveld van z'n wagen. Hierbij viel hij met het hoofd op de steenen, zoodat de schedel Op 2 plaatsen brak. Dinsdag-avond had de ongelukkige het bewustzijn nog niet teruggekregen, zoodat het ergste wordt ge vreesd. Dinsdagmiddag is op de Schoenmarkt le Antwerpen de bankbediende P. J. A„ die 10 dezer was verdwenen met medeneming van 17.000, welke hij aan een bank te Amsterdam had ontvreemd en voor wiens opsporing de betrokken instelling een be looning had uitgeloofd van 500, aange houden door een rechterlijken agent, een rechercheur uit Amsterdam en een gevol machtigde der Bank. Bij zijn aanhouding was bijna het geheele bedrag nog i- ziin 't. Wij hebben eenige dagen geleden, doof het opnemen van het jaarverslag, de aan dacht gevestigd op hef zegenrijke werk der St. Vincentiusbibliotheken. De invloed van het goede boek, vooral in onze dagen, is verstrekkend, juist om dat de invloed van het slechte boek zo^ heilloos is. En een vereeniging die de goed* lectuur, in allen vorm, verspreidt en onder de Katholieken brengt, is onder onze tal rijke sociale, charitatieve en godsdienstige organisaties een der nuttigste, omdat haar invloed niet ophoudt met haar actie, maar steeds verdergaat, ongezien maar daardoor slechts des te krachtiger. Op vier verschil lende plaatsen van de stad is nu een biblio theek gevestigd, zoodat de vereeniging nu de geheele stad en het Schoterkwartier bestrijkt. Uit dit verslag blijkt opnieuw een toename van het aantal lezers en uitgegeven boeken. Aan 1142 lezers werden uitgereikt 45350 boeken. Er waren 152 gratis lezers, zijnde ofwel familiën, die door de Vincentius-Ver- eeniging worden geholpen, of Jongelieden der St, Franciscus Liefdewerken. Het zijn voorzeker respectabele cijfers, die hier naar voren worden gebracht, maar wat van grooter beteekénis is hetgeen nb onder cijfers kan worden gebracht'hoa veel goeds en hoeveel nuttigs heeft deze werkzaamheid gesticht! Hoeveel verkeerde lectuur is hierdoor geweerd! Bij hoevelen ir de aandacht weder eens gevestigd op een Godsdienstig-zelfstandig opofferend karakter op een grootsche zelfopofferende liefde daad! op een buitengewone zegenrijke hulp van God of Zijne Heiligen; kortom op zooveel, hetwelk edel is, rein en schoon en wat in zoovele boeken op zoo velerlei wijze wordt behandeld en beschreven, he' geen toch zeker behalve' tot ontspanning wekt tot stichting, en ziende de steeds meef en meer, en immer met grootere brutaliteit, zich opdringende slechte lectuur, mag wor den gezegd, dat de St, Vincentius-Biblio- theken voorzien in eene groote noodzake lijkheid, medewerken aan de verheffing va" het Godsdienstig en zedelijk peil onzer Ge- loofsgenooten. En wat nu de keuze'en inhoud der boeker betreft, deze zijn ingedeeld aldus: „Vooi Ouderen", voor „Jongens", „Meisjes", „Kin deren". Lectuur voor ontspanning vooi studie op geestelijk en sociaal gebied. Maar wat van alle boeken zonder onder scheid kan worden getuigd, is „dat zij be slist geen gevaar opleveren voor Jong en Oud", dat alle boeken genomen volgens den Boekengids van den Hoofd-Raad der St. Vincentius-Verceniging bevatten „goed« Katholieke lectuur". Het supplement van 150 nummers, op den catalogus', dat in den afgeloopen winter Is uitgekomen, Bewijst wel dat men geregeld volledigheid betracht door aanvulling met pas uitgekomen werk: 2155 is er dit jaar aan besteed. Moge dit, reeds langer dan 60 jaren be staande, steeds onder Gods overvloedige Zegeningen werkende Liefdewerk, bij voort during de sympathie en medewerking van Haarlem's Katholieken ondervinden. ROTTERDAM, 23 Juni. Ongeveer 10 K uur hedenmorgen had bij den overweg aan de spoorlijn nabij het station Capelle a»d. IJsel, een ernstig ongeluk plaats. De 40-ja~ rige W. V. hoofdonderwijzer te Capelle ge raakte onder den sneltrein die om 10.30 tc Rotterdam moest aankomen. De machinist deed den trein stoppen, doch V. was reeds geheel venmorzeld. Het zwaar verminkte lijk werd met denzelfden trein naar het Maasstation te Rotterdam vervoerd. Van daar werden de overblijfselen naar de be graafplaats Crooswijk overgebracht. NIJMEGEN, 23 Juni. De Waal voor Nijmegen is heden nog weer 7 c.M. gewas sen, De stand was vanmorgen 11.36 boven A. P. De lage kade is overstroomd. Voor het licentiaat-examen in de God geleerdheid is geslaagd de Weleerw. Heer M. M. de Bruyckère, geb. t,e Eede in Zee land. PARIJS, 23 Juni Caillaux heeft ver klaard de portefeuille van Financiën te wil len aanvaarden als Briand zijn voorwaarden accepteert. Zóoals bekend heeft Caillaux volstrekte volmacht gevraagd om zijn finan- cieele maatregelen uit te voeren. KOPENHAGEN, 23 Juni. Een juist on!, vangen telegram meldt, dat de Deensch. militaire vliegenier kapitein Botved heden morgen om 4.30 uit Moskou naar Kopen hagen vertrokken is. Hij wordt daar tus- schen 7 en 8 uur verwacht. PARIJS, 23 Juni. Briand zal heden zT werkzaamheden tot de Kabinetsformatie digen en, als hij slaagt, vanavond de minis- terslijst aan president Doumergue voorleg gen. WARSCHAU, 23 Juni. De president v»v den Landsdag Ratay heeft in verband met de aanvallen in de dagbladen ontslag genomen. De landsdag heeft dit ontslag aanvankelijk geweigerd. Rotay heeft een brie! gezonden waarin hij verklaart bij z n ontslg te blijven De verkiezing van een nieuwen landsdag president is nu bepaald op Vrijdag. In het keurig ingerichte perceel aan aen Bloemendaalschen straatweg 60, heeft de reeds vele jaren in Bloemendaal bekende vischhandel der firma J. Balm en Zoon, aen nieuwe zaak geopend. Voor dit drukste ge deelte van de dorpstraat. ig de opening van het nieuwe perceel zeker «en aanwinst. De geheele inrichting draagt hel eachet van degelijkheid en vooral van hygiëne, een factor, welke voor winkel» welke cor.eump- tie^artikelen bevatten, var. groote waarde is. Üe marmeren toonbanken, de betegelde wanden en de marmeren uitstalkasten zijn er het bewijs van. Een keur van fijne visch is voor de Hei hebbers voorradig. Ook het uitwendige, de geve, van gepo litoerd graniet, maakt een fraai eifect. Achter de winkelruimte bevindt rich eer groote werkplaats voor het sshoonwaJc*" der visch, welke werkplaats door een voo« het grootste gedeelte uit_ glas bestaande» lusschenwand van den winkel is gescheiden. Een fraaie verlichting dcet hel overig*^ Ter gelegenheid van de opening ontving der firma Balm verschillende bloemstuk ken, die het aanzien 'net «leheel verbow

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2