PUROLÜ DE KATHOLIEKE - ratie Alt/d wéér ■IIP Kinderen EEN VERRA33ING! Ais Uw fglglij mmm NIEUWE HAARL. COURANT Tweede BJad Woensdag 23 Jrnsi 1326 Sociale verzekering. Dreigende staking te Delft. Ontslag op groote schaal te Weesp. INGEZONDEN. zich bezeerd hebben gebruik dan dadelijk SPORT EN WEDSTRIJDEN. TENNIS. ADVERTEEREN IN' DE KATH. ILLUSTRATIE IS GOUD WAARD! IIO.GOO ABONNÉ'S 440.000 LEZERS VRAAGT TARIEVEN AAN TJ "WERFKRACHT" LAWN-TENNIS. Op de Int. Hondententoonstelling te Bussum, Zondag j.l. gehouden, ver wierf de Duitsche herder Ajax (eigenaar de heer G. J. Wielders), den tweeden prijs. CRICKET. VOETBAL GYMNASTIEK. v mmmm DUIVENSPORT. Postdmvenver. „de Snelpost". Postduivenvereen. „Haarlem's Amsterdamsch Kwartier". DAMMEN. VRAGENBUS. GEMENGD NIEUWS. Wereldreiziger per auto. Bedriegelijke bankbreuk. Een kies van 6 K.G.! - Brand in Westzaan. Doodelijke val van een auto. Voor en half pond tabak. Hevige vechtpartij te Bameveld. Op zijn vader geschoten. BINNENLANDSCH NIEUWS. Waar het Nederlandsche volk naar snakt. FINANCIËN. N.V. Maatsch. tot Exploitatie van Jaarbeursgebouwen te Utrecht. KUNST EN KENNIS. De Lustrumfeesten te Utrecht. RECHTZAKEN. Verwaarloozing van eert kindje. Voor den Utrechtschen politie-rechter. De opperman, die anti-maatschappelijk handelde. MARKTNIEUWS. t)e vrijwillige ongevallenverzekering, van den werkgever. De Ongevallenwet 1901 bepaalde zich uitsluitend tot de verzekering van den werk man Bij de herziening dier wet in 1921 is hierin echter verandering gebracht en is naast de verplichte verzekering van den werkman voor den werkgever de gelegenheid geopend om zich vrijwillig bij de Rijks verzekeringsbank te verzekeren tegen gel delijke gevolgen van bedrijfsongevallen. Alleen die werkgevers kunnen van deze vrijwillige verzekering gebruik maken, die een verzekeringsplichtig bedrijf uitoefenen bovendien worden echter tot de verzekering toegelaten personen, die voor eigen rekening (dus als zelfstandig ondernemer) een ver zekeringsplichtig bedrijf uitoefenen, zonder daarvoor anderen in dienst te hebben. De gelegenheid tot vrijwillige verzekering van den werkgever is in de wet opgenomen omdat zeer vele werkgevers hetzelfde werk doen als hunne werklieden en dus aan het zelfde gevaar voor ongevallen blootstaan, terwijl zij economisch in denzelfden, soms in mmder gunstigen toestand verkeeren dan hunne werklieden. Dat deze gevallen zich inderdaad dikwijls voordoen behoeft geen betoog. Vooral op het platteland zijn vele kleine werkgevers en zonder personeel werkende personen, die, indien ze door een ongeval worden getroffen, hunne inkomsten zien ophouden en geen of niet voldoende middelen hebben om hierin te voorzien. Nu de gelegenheid tot vrijwillige ver zekering eenmaal bestaat, geldt zij uiteraard voor alle werkgevers, die een verzekerings plichtig bedrijf uitoefenen, dus ook voor de beter gesitueerden. Onwillekeurig stelt de lezer hier de vraag waarom het eigenlijk noodig was deze vrij willige verzekering in de wet op te nemen, waar er toch voldoende gelegenheid bestaat om bij een particuliere instelling een on gevallenverzekering te sluiten. Het antwoord op deze vraag is destijds dfoor de Regeering zelve gegeven in de Memorie van Toelich ting op het betreffend wetsontwerp, waarin wordt gezegd, dat de verzekering bij de Rijksverzekeringsbank, die geen winst be- oogt, de voorkeur verdient boven verzekering bij een particuliere instelling, voornamelijk omdat geneeskundige behandeling in den regel, door particuliere maatschappijen niet, althans niet op zoo onbekrompen voet, ver leend wordt als door de Rijksverzekerings bank. Een vrijwillig verzekerde werkgever heeft, als hem een bedrijfsongeval overkomt, recht op dezelfde schadeloosstelling als de werk man. Ook voor de nagelaten betrekkingen gelden dezelfde bepalingen als bij de werk- liedenverzekering. In de eerste plaats heeft de getroffene recht op genees- en heelkundige behandeling in den ruimsten zin. Behalve behandeling door den huisarts en verstrekking van de noodige me dicamenten of verbandmiddelen wordt zoo noodig ook specialistische hulp verleend of behandeling in een ziekenhuis, sanatorium enz. Tot de geneeskundige behandeling be hoort voorts het verstrekken van kunst middelen en het onderricht in het gebruik daarvan. De uitkeering, waarop de verzekerde bo vendien recht heeft als hij tengevolge van het ongeval ten minste drie dagen ongeschikt is tot werken, is afhankelijk van het loon, dat hij geacht wordt per dag te verdienen. Dit loon wordt bij het aangaan der verzekering Zelf hepaala en kan gesteld wojjlen op f 2, f 3, f 4, f 5, t 6, f 7, of f 8 per dag, maar mag het loon "an den hoogst betaalden arbeider in hetzelfde of soortgelijk bedrijf niet te boven gaan. Heeft de werkgever zich dus b.v. verzekerd naar een dagloon van f 6.dan ontvangt hij een uitkeering van 70 van f 6 is f 4.20 per dag. Duurt de ongeschiktheid tot werken langer dan 6 weken, dan blijft de uitkeering bij geheele invaliditeit op dat zelfde bedrag bepaald en wordt ze bij ge deeltelijken invaliditeit op een evenredig gedeelte daarvan bepaald. Bij een ongeval met doodelijken afloop hebben ze daarvoor bij de wet aangewezen nagelaten betrekkin gen, behalve op een vergoeding van 30 X het dagloon voor begraveniskosten recht op rente tot een maximum van 60 van het dag loon. Op de geneéskundige behandeling heeft het bedrag van het dagloon uit den aard der zaak geen invloed deze wordt op denzetf- den voet verleend, onverschillig of men zich voor een dagloon van f 2.of van f 8. heeft verzekerd. De voor de vrijwillige verzekering ver schuldigde premie is behalve van het gekozen dagloon, afhankelijk van de gevaarlijkheid van het door den verzekerde uitgeoefende be drijf, zooals dit uitgedrukt is door het toege wezen gevarencijfer. Bij een dagloon van f 6 is voor een bedrijf, waaraan gevarencijfer 10 is toegewezen, een jaarpremie verschuldigd van 313 (aantal arbeidsdagen) X f 6.(dag loon) X f 0.01 (premie per f 1.loon) is f 18.78. Verzekert de werkgever met genoemd gevarencijfer zich voor een dagloon van f 2. dan bedraagt de jaarpremie slechts f 3.13. De premie moet voor een jaar vooruit betaald worden. De verzekering 'gaat in op den dag volgende op dien, waarop de premie is ^betaald. lot de vrijwillige verzekering kunnen worden toegelaten alle werkgevers, ook zij die voor de werkliedenverzekering het risico hebben overgedragen aan een particuliere instelling. Ook de Land- en Tuinbouw-Ongevallen- wet 1922 kent de vrijwillige verzekering van den werkgever bij de Rijksverzekeringsbank van de onder die wet vallende werkgevers kunnen echter aalleen worden toegelaten zij, die voor de verplichte verzekering hunner werklieden bij genoemde Bank zijn aange sloten, dus niet werkgevers, die lid zijn van een Bedrijfsverzekering. Aanmelding voor de Vrijwillige verzekering kan geschieden bij den Raad van Arbeid. Haarlem. C. D. VAN SCHOUWENBURG. Tn de dezer dagen gehouden vergaderingen van arbeiders, verbonden aan de Lijm- en Gelaiinefabriek te Delft, die zijn georgani seerd in den Nederlandschen Bond van Fa brieksarbeiders, is met nagenoeg algemeene stemmen besloten, de door de directie van genoemde fabriek voorgestelde loonsverla gingen niet te aanvaarden en, indien niet aan de door de arbeiders geuite wenschen wordt tegemoet gekomen, het werk te staken. Door de R. K. en de C'nr. organisaties werd een besluit in denzelEden geest genomen. Men zal nog trachten overeenstemming te breiken door tusschenkomst van den Rijks bemiddelaar oud-minister Van IJsselsteijn. Sinds eenige weken wordt, naar de Tel. meedeelt, aan de fabriek van melkproduc ten „Neerlandia",te Weesp des Vrijdags, met een opzegtermijn va" vonrtien dagen, ontslag 1 aangezegd. Bij groepjes van 6 en 12 arbeiders worden de mannen ontslagen. Naaf het blad ter oore kwam, zal met dit ontslaggeven worden voortgegaan, tot het personeel nog beduidend meer ingekrompen is. In de druk ste tijden vinden 120 man aan deze fabriek werk. De ontslagaanzeggingen houden ge deeltelijk verband met overplaatsing van een deel van het bedrijf naar Wagenberg bij Breda, waar onder veel voordceliger ar beidsvoorwaarden gewerkt kan worden. Toen het voige jaar aan deze fabriek een conflict uitbrak tusschen de firmanten en de arbeiders (van eerstgenoemde ziide werd de eisch gesteld, dat langere arbeidsweken zouden gemaakt worden tegen betzelfde loon, waarop de arbeiders weigerden in te gaan) waarschuwden de firmanten, dat, in dien'de arbeiders bij hunne weigerachtige houding bleven, gedeeltelijke overplaatsing van 't bedrijf naar Brabant zeker voHenzou. Uit hetgeen thans voorvalt blijken die woorden geen loos alarm te zijn geweest. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. „VENITE". „ST. AêLBERT'S UITNOODIGING". Ket is met een gevoel van onbeschrijfelijke vreugde, gepaard aan dat van diep gevoelden dank, dat wij het heuglijk nieuws kunnen mededeelen, dat op den feestdag van onzen groeten Geloofsverkondiger, den H. Adelber- tus, Vrijdag den 25en a.s. des morgens om 10 uur het H. Misoffer zal worden opgedragen aan een openlucht-altaar, op den historischen „St. Aêlbrechtakker te Egrnond-Binnen heerlijk groctsch, historisch gebeuren, waar in wij op bizondere wijze de leiding der Voor zienigheid erkennen. Op de eigen plaats paan wij zamen komen, waar voor bijna twaalf eeuwen onze voorou ders neerknielden in de kerk, welke zij als laatste rustplaats hadden bebouwd over het graf van hunnen en onzen vader in Christus en wat zij daar beleden, geleerd en onderwe zen door St. Adelbertus, dat zeggen wij hen na, Ji.l. dat door de woorden van de Conse cratie, onder de H. Mis, Christus wezenlijk en waarachtig onder de gedaanten van brood en wijn op het altaar tegenwoordig komt en met hen aanbidden wij Hem met St. Thomas bede „Mijn Heer en mijn God." Meer dan drie en een halve eeuw is het ge leden dat daar die H. handeling plaats had. Wij weten het, hoe in droeve dagen, die achter ons liggen, het erfdeel van St. Adelbert ver woest werd, maar dankbaar voor al het goede, dat ons sinds dien gewerd, vergeten wij het leed dat toen geleden is en verheugen ons dat het oude weder nieuw werd en in de vreugde van dat bezit, vragen wij dat allen ons geluk zullen deelachtig worden en als van ouds St. Adelbert's leer, weer de leer zal zijn van ge heel ons volk, dat met ons woont in ons ge zegend Holland, erfdeel dat St. Adelbert ons achterliet. De verhooring van die bede mogen wij met vertrouwen verwachten en nu meer dan ooit, want mochten wij in het terugverkrijgen van de historische gronden in Egmond al reeds een onderpand zien van groote beloften, nu weer het H. Offer opgedragen gaat worden op die heilige gronden, voelen wij ons te meer overtuigd dat de zegeningen van Egmond als van ouds in overvloedige mate ons deel zullen worden, want niet meer wij bidden u, maar Christus bidt met ons. Wij hopen dat de mededeeling van dit her- lijk bericht door velen zal worden gelezen en dat zij die eenigszins kunnen komen pp St. Aelbrechtsdag zullen opgaan naar Egmond en het verblijdend nieuws dat wij konden melden zullen beschouwen als een uitnoodi- ging van St. Adelbert Komt. Het Bestuur der St. Adelbertstichting te Egmond-Binnen. STOOP'S TOURNAMENT. De organisatie van het tournament op Stioop's Banen blijkt inderdaad een succes. De animo bij de verschillende deelnemers is zeer groot en van alle vastgestelde wedstrijden werd er slechts een partij gewonnen gegeven. De belangstelling voor deze wedstrijden is buiten verwachting groot en vanaf vijf uur was er rondom de zeer fraai gelegen banen een gezellige drukte. Ook gisteren werkte het weer bijzonder mee wat de vlotte afwerking van het programma natuurlijk te goede kwam Van de gespeelde partijen trokken in het bij zonder de belangstelling de heeren-double Klinkhamer en ChabetOpstelten en Van der Laan en de mixed doubles Mevr. Kooy- tr.an-Nieman tegen Mej. Veenhoven-Ir. Bölger en Mej. Hulshof-J. Maas tegen Mej. Beament en Klok. De overwinning in de laat ste partij van Mej. Beaumont en de heer Klok kwam onverwacht maar was zeker verdiend. De volledige uitslagen van Dinsdag luidden Heeren-enkelspel le ronde Weier slaat Van Andel Sr. 6—3,108. A. Groenevelt. slaat Dr. P. Blankevoort 26, 62, 63, Nederkoorn slaat Klinkhamer 64, 61. R. Heile w.o. Tuin slaat Renesse 46, 63 64. Dames-enkelspelMevr. L. Tijsseling- Boon slaat Mej. Reyenga 61, 61, 57, 86. Mej. Veenhoven slaat Mevrouw Spronk Seel 75, 16, 61. Mej. Beaumont slaat Mej. Evers 86, 63. Heeren-dubbelspel Deenik en Ooy Oon Kie slaan Renesse en Sturn 64, 62. Klok en Kamerbeek slaan Mr. Koog en Ir. Meilin- ger 64, 62. E. van der Weiden en Switser slaan Boskamp en Dr. P. Blankevoort 62, 63. C. Kroon en A. Tijsseling slaan Neder koorn en R. Heile 6-^-2,75. Klinkhamer en Chabet slaan Opstelten en Van der Laan 36, 63, 64. Dames-dubbelspelMevr. Ledder en Mevr. Van der Laan slaan mej. J. van Maas en Mevr- Kamerbeek 2. 64. «vy.BO niw INSTITUUT VOOR COMMERCIEELE PROPAGANDA MAURITSKADE 39. 'S-GRAVENHAGE Mixed-double Mej. Beaumont en de heer Klok slaan Mej. R. Hulshof en den heer Maas 62,36,62. Mevr. Naessens en de heer Groenevelt slaan Mevr. L. Tijsseling- Boon en de heer P. Rooske 62, 5. Mevr. Kooyman en de heer D. Niemen slaan Mej. Veenhoven en Ir. Bölger 61,1311. HET TOURNOOI TE WIMBLEDON. Van de Hollandsche deelnemers(sters) hebben v. Lennep, Bryan en mej. Bouman vrij gemakkelijk overwinningen behaald. Timmer, Leembruggen en v. d. Feen wer den uitgeschakeld in de 2de ronde. De uitslagen zijn: Heeren enkelspel: le ronde Krasey si- Gilbert, 61, 61, 64; Lowe si. Watson, 62, 62, 61; Ulrich si. Mortice 46, 6—4, 61, 64. 2e ronde: Brugnon si. Hod ges, 7—5, 6—2, 6—2; Cochet si. Richards, 46, 63, 6-4, 62; Van Lennep si. Go- bert, 26, 75, 75, 86; Gregory si. Po land, 63, 64, 68, 63; Lycett si. Park, 61, 61, 60; Spence si. Petersen, 63, 26, 26, 62, 62; Aitkin si. Van Leem bruggen, 61, 5—7, 64, 60; Aeschliman si. Burnett, 46, 63, 26, 64, 61; Austin si. Eames, ^57, 64, 60, 41 (zet); Turnbull si. Von Kehrling, 62, 75, 63; col. Mayes si. Timmer, 36, 64, 46, 7—5, 6—3. Zemla, si. Dicks, 26, 63, 20 (ret); A. A. Fyzee si. Peters, 6—3, 3-6, 63 61; Bryan si. Dash, 26, 61, 63, 57; 64; Lester si. Higgs, 63, 63, 1715; Gordon Lowe si. Boyd, 62, 62, 36, 63; De- cugis Tl. Grevy, 6—3, 75, 46, 64; Koze- loh' si. Stawding, 46, 62,63, 62; Flacquer si. Crawley, 26, 97, 97, -75. Dames-enkelspel: le ronde: Mile Lenglen si. Miss Browne, 62, 63; Mrs, Godfrec si. Fr. von Elissen, 60, 6—0; Miss Joan Fry 1. Mrs. Marshall, 61, 60; Miss Ryan si. Mrs, Colegate, 60, 64; Miss Nuthall si. Miss Elliott, 64, 57, 62; Mile Viasto si. Miss Dransfield, 61, 62. Mej. Bouman si. Miss Goldsach, 60, 61; Miss Lumley si. Mad. Mathieu, 68, 6—4, 62; Mrs. Jessup si. Mad. Mavrogordato, 62, 64; Mrs. Beamish si. Miss Stephara Baron, 61, 61; Mr. Mallory si. Miss Mc Kane, 61, 62. Mej. Bouman komt in de 2de ronde tegen Lady Grosfield, v. Lennep in de 3de ronde tegen Austin en Bryan tegen den bekenden Indischeh speler Tyzee 1 T:: - DE FLAMINGO'S IN ENGELAND. In hun eersten wedstrijd, n.l. tegen Col chester sloegen de Flamingo's het niet on verdienstelijke totaal van 201, waarvan de Engelsche aanvoerder Johnston 55, Vuysteke 22, Max Jansen 18, S. Posthuma 18 en Feith 16, Cdlchester scoorde hierna 217 voor 5. Wolfond, 120 niet uit. TWEEDE LUSTRUM R. K. VOETBAL BOND AARTSBISDOM UTRECHT. Door een misverstand is de samenstelling van het Eere-Comité in enkele bladen ver keerd weergegeven. Het is als volgt: Mgr. B. A. de Wit, Deken van Utrecht. Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, oud-Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid te 's-Hage. C. J. Kuiper, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal terUtrecht. Or, J. P. Fockema Andreae, Burgemees ter der Gemeente Utrecht, A. J. van Schaik, Wethouder de'r Ge meente Utrecht, A, H. Smulders, Wethouder der Gemeente Utrecht. D. Schuitemaker, Hoofdcommissaris van Politie te Utrecht. Prof, Dr. F. Roelfs, Hoogleeraar, Utrecht. J. H, Scholten, Deken van het Dekenaal Oldenzaal. W. A. Rademaker, pastoor te 's-Heeren- berg. H. Aldenhuysen, Geestelijk Adviseur der Federatie van R. K. Voetbalbonden in Neder land, te 's-Hertogenbosch. A. H.- Kockelmans, Vice-Voorzitter der Fe deratie van R. K. Voetbalbonden in Neder land, te Mecrssen (L.). Het Feestcomité verzoekt dringend aan de leden van de bij den Voetbalbond aangeslo- en Vereenigingen, op Zondag 27 Juni in de eigen Parochiekerk zooveel mogelijk tot de II. Tafel te naderen. R. K. GYMNASTIEKVEK. LEONIDAS. Secretariaat C. Goemans, Rijksstraatweg 20, Schoten. Aan de leden wordt bekend gemaakt dat a.s. Donderdag geen oefenavond gehouden wordt, doordat in alle kerken de sluiting ge houden wordt het Eucharistisch Congres te Chicaga Het Bestuur. Antw.: Uw planten hebben bezoek van de zgn, spuwluis. Dit zijn tame,ijk groote, groene luizen .die zich verschuilen in een witachtige vochtige massa uitwerpselen. Verwijdert men deze, dan bespeurt men het insect. Meestal komen zij niet in zuike groote hoeveelheden voor. zoodat het af- doendste middel is. deze te vangen en te dooden. f |Bgj Dr. H. v. tl. Berg, de 81-jarige voorzitter van de aideeüng Haarlem van het Witte Kruis, die gisteren ter gelegenheid van het gouden jubileum recipieerde in „De Kroon". Dr. v. d. Berg is voorzitter sinds 1898. Wedvlucht Cabeil, 12 Juni 1925. De prijzen werden als volgt behaald: le W. Vrolijk, 2e, 3e en 13e F. Taverne, 4e J. Kuperus; 5e W. Gerritsen, 6e M. P. Luijken, 7e B. de Bie, Sc en 14e P. R. J. Vergers, 9e J. Hezemans, 10e J. v. d. Linden, lie H. Keerwoli, 12e H. Stappers, Eerste duif 12.45.48. Laatste duif 1.55.11. Wedvlucht Schiedam (jonge duiven) afstand 53,6 K.IV^. De duiven werden te 10 uur 6 min. in vrijheid gesteld. C. Koning 12526; J. J. Wijkhuisen 2 1520; A. de Boer 312; J. J. Hart 414 1819; J. H. Hart 5; D. W. Joppe 6; II. Kinjet 721; J. G. van Leuven 827; A. J. Kramer 910—22; \V. der Kinderen 1123; R. C. v. d. Meer 13; H. de Droog 1617; A. v. d. Pol 24; G. van Akkoij 28. Eerste duif getoond 11 u. 18 min. 42 sec. Laatste prijswinner 11 u. 27 min. 11 sec. VIERKAMP. Door de bekende Damvereeniging D.O.S., te Amsterdam, wordt momenteel een vier kamp gespeeld, waaraan O. a. ook meester Springer deelneemt. De stand na de 2de ronde is: B. Springer en J. Groenteman 3 p. A. Duitz en I- Presburg 1 punt. MARIUS FABRE WERELDKAMPIOEN, Marius Fabre, kampioen van Frankrijk, beeft gisteren te Parijs 't wereldkampioen schap Dammen gewonnen van S. Bizot. Van de eerste zes partijen had Fabre er drie re mise en drie gewonnen, zoodat hij er nog maar slechts één moest winnen om den ti tel te behalen, In een mooie partij wist hij zich tenslotte van den titel te verzekeren. Vr.: Hoeveel moet men aan Rijksink.bel.. Verd.bel. en Gem.bel. betalen over het be lastingjaar 1925/26 naar een inkomen van 1712 in de gemeente Velsen? Mijn gezin bestaat uit man, vrouw en 4 minderjarige kinderen. Antw.; 91.16. Vr.: Wanneer van een kinderloos echtpaar een van beiden komt te overlijden en door geen van beiden iets beschreven is bij tes tament, staat het dan wettelijk vast, dat de langstlevende, hetzij de man of de vrouw, wettelijk wordt gerekend erfgenaam te zijn van de nalatenschap? Antw.: Zoolang het huwelijk kinderloos blijft, erft bij overlijden van één van de echtgenooten de overblijvende echtgenoot alles en komen andere familieleden niet voor een erfdeel in aanmerking. Vr.: Kunt u mij een adres opgeven, waar ik mij vervoegen moet om mijn zoon van 14 jaar te laten opleiden in de vliegindustrie? Antw.: U moet zich wenden tot de directie van een vliegtuigenfabriek 'of van een vliegveld. Of u slagen zult betwijfelen wij. U doet waarschijnlijk het beste met u eerst maar eens in verbinding te stellen met den directeur van de ambachtsschool omdat uw zoon het beste doet eerst wat kenni9 vifn de electro-techniek op te doen. Vr.: Welke advocaat is er voor geschikt om goed advies te geven voor verkrijging van pensioen voor den Militairen dienst? Antw.: Wij zijn overtuigd, datalle advo caten zeer bedreven zijn in dat soort ad viezen. Namen noemen in deze rubriek gaat niet. Vr.: Hoeveel van drie broers uit één huis gein moeten in militairen dienst? Antw.: Indien er één aan zijn militaire plichten heeft voldaan, kunnen de andere Broers voorlooplg vrijstelling .wegens broe- derdienst aanvragen. Vr.. ^s het premie-aandeel van de N. H'. Vereeniglng „Het Witte Kruis van 3 Juli 1888, Serie 2752, No. 21 al uitgeloot? Antw.: Nog niet uitgeloot. Vr.: In den tuin staan Eliantus-planten, waarop zich bevinden verzamelingsche bac teriën, ten miinste, dat vermoed ik. Om schrijving als volgt: het is een wit vocht en ziet er precies eender uit als speeksel. Is hier nog wat tegen t" doen? 50.000 steden bezoeken in 5 jaar Het is een comfortabele wereldreis, waar mee over eenige dagen de heer Tosi Fa- ciio een begin zal maken. Comfortabel, want de tocht zal worden ondernomen met een volumineuzen reis-auto, 6 meter lang, 2.20 M. breed en, zooals de geijkte term luidt: „van alle gemakken voorzien". De carrosserie van den Latil-wagen die door den Haagschen ingenieur John Kerner werd gebouwd, omvat een woonkamer, vier slaapvertrekken vfaarvan de bedden overdag worden opgeklapt een keuken, bergruimte voor koffers, enz. Een negen- lamps radio-toestel met kamer-antenne zal voor de noodige variatie zorgen voor zoo ver het daaraan mocht ontbreken. Maar daarvoor bestaat geen gevaar. Vant de heer Tosi is van plan in vijf jaar tijds niet m'.nder dan 50.000 steden aan te doen. vergezeld van een filmoperateur die den ganschen tocht gaat vastleggen op de filmrol. Al leen China en Rusland zijn niet in hei reis plan opgenomen: de heer Tosi is bevreesd dat hij het daar te kwaad zou krijgen Al reizend en trekkend denkt de heer Tosi belangstelling voor autoreizen te wek ken Over een maand of vier komt een tweede wagen gereed die zicb dar. bij den eersten zal aansluiten. En steeds langer zal de film worden, die al reizend wordt ver vaardigd. Voorloopig blijft de heer Tosi een maand in Nederland toeren, om vervolgens naar het Zuiden te gaan. Ook Amerika. Indle en Japan staan op het veel omvatiend pro gramma. Maar veel oponthoud zullen de reizigers waaronder ook de ech-genoo.e van den heer Tosi - zich niet kunnen veroorlooven: 50.600 steden in vijf jaar be- teekent immers meer dan 25 per dag. De heer B.. eigenaar van het café-restau- ant „Des Indcs", te Maastricht, tegen wier. het faillissement was uitgesproken, is aan gehouden verdacht van het onttrekken van goederen aan een faillieten boedel. Bij het graven van grint ziin, volgens de „Tel." te Linne (Ltmb.) overblijfselen gevon den van een mammouth (voorwereldlijke olifant). De kies bleek een zwaarte van 6 K.G te hebben. Te Westzaan heeft Dinsdagnacht een felle uitslaande brand gewoed in de groote boer derij van den heer C. Constanje, in „den Middel". Toen de brandweer, onder leiding van den heer J. van 't Kaar. arriveerde, bleek aanstonds, dat er aan redden niet meer te denken viel. Het vuur had dc geheel van hout opgetrokken hoeve reeds aangetast, terwijl een in de nabijheid staande hooiberg eveneens in lichte laaie stond. De bewo- ners wisten zich slechts met grocte moeite te redden. Hel huisraad, een maaimachine en andere werktuigen gingen alle verloren. In den loop van den midda°' werd dc brandweer gewaarschuwd, dat de hooiberg weer was gaan branden. Gevaar voor de be lendende perceelen bestond echtej niet. De schade wordt door verzekering gedekt. Maandagavond is de werkman_ J. v. Nu- nen, die achterop een vrachtauto van zijn patroon stond, bij het maken van een bocht daar afgevallen, Met een bloedende hoofd wonde werd hij naar het gasthuis vervoerd, waar bij aan de bekomen verwonding is overleden. Do man was gehuwd en vader van 4 km- deren. Een arbeider te Zuidwolde (Drente) werd eigenaar van een stuk heidegrond, groot 2 H.A.. voor een half pond tabak. Den afgeloopen nacht heeft in het buint- schap Glind Bij Bameveld een hevige vecht partij plaats gehad. Dc 23-jarige boerenknecht A. H. werd door een aantal andere boerenknechts aan gevallen. in een sloot geworpen en mishan deld. Ter zelfverdediging heelt H. toen zijn mes getrokken en hiermede een zijner aan randers, den 19-iarigen H, v. d. K. n diepe steek in het hoofd toegebracht. De toestand van den gestokene. die veel bloed verloren heeft moet ernstig zijn. Bij een huiselijken twist schoot J- de V. te Doorlerveen met een revolver op zijn vader, gelukkig zonder te treffen. De V. is in arrest gesteld en heeft voor den burge meester een volledige bekentenis afgelegd. Hij is ter-beschikking van de justitie gesteld. Naar aanleiding van de verschillende adressen der Kamer van Koophandel te Amsterdam in zake belastingontwerpen, zeide de heer Ch. E. H. Boissevain in de vergadering dezer Kamer, dat het geheele Nederlandsche volk snakt naar vereenvoudi ging der belastingen. Wij zuchten onder allerlei belastingpapieren, reclames en futi liteiten. Iedere nieuwe minister van Finan ciën schijnt als taak te hebben een nieuwe belasting uit te denken. Tegen een derge lijke mentaliteit van dit departement moe ten wij op komen. In de Dinsdag gehouden Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders der N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Jaar beursgebouwen te Utrecht is door den Raad van Bestuur verslag uitgebracht over de werkzaamheden in het jaar 1925, welk verslag benevens de Balans en Winst- en Verliesrekening over dat jaar door de ver gadering ongewijzigd werden vastgesteld, terwijl de Raad van Bestuur gedechargeerd werd voor zijn beheer. Na de gebruikelijke afschrijvingen werd het winstsaldo bepaald op 24.159.63 en overgebracht op nieuwe rekening. In de vacature van bestuurslid, ontstaan <*-or aftreding van den heer Dr. J. C. Ko ningsberger, is voorzier door dc benoeming van den heer J C. Rijk Pzn., Directeur der Utrecbtsche Waterleiding Mij. De eerste openlucht-voorstelling uitverkocht. Naar de Te!, verneemt, zijn alle plaat sen voor het openluchtspel op Dinsdag avond 29 Juni reeds uitverkocht. De generale repetitie zal a.s. Vrijdag avond te kwart voor tien op het tcrein plaats vinden. Dc moeder vrijgesproken. De vorjA: week stond voor de rechtbamc te Rotterda^terecht een 34-jarige vrouw uit Maassluis beschuldigd van verwaarloozing en dood door schuld. Haar was ten laste gelegd, dat zij opzettelijk haar verplichtingen als moeder had verwaarloosd door haar kleir. kindje onvoldoende te kleeden, te voeden en te reinigen. De rechtbank, Dinsdag uitspraak doende, achtte den opzet, welke in de dagvaarding is ten laste gelegd, niet bewezen en sprak ver dachte vrij. Toen de opperman, die alle waarschuwin gen en dwangbevelen ten spijt z'n belasting niet had betaald, des avonds thuis kwam wachtte hem zijn vrouw met een zeer funest bericht„De boel mot verkocht worden". De deurwaarder was er geweest, die krach tens de wet beslag op het huisraad gelegd had teneinde de Utrecbtsche inwoners op deze wijze aan zijn belastingplicht te laten voldoen. Instede van moedloos op een steel neer te zijgen en een tragischen blik te werpen op den inboedel, die straks in ancere handen zou overgaan, ja, instede van in berouwvol medi- teeren door de kamer te ijs-beeren, greep de opperman een moker. Hii zwaaide het ding boven zijn hoofd en deed den hamer met ge weld op de linnenkast neerkomen. Vervol gens mokerde hij nog een kleiner kastje in elkaar, totdat van deze meubelstukken slechts een rampzalige ruïne was overgebleven. Een spiegel nam hij van de wand en hij spoedde zich er mede naar een opkooper, die het vocr- werp voor 1.05 van hem overnam. Weer in zijn woning teruggekeerd sleepte de „giftig' geworden niet-belastingbetaler, die alle deur waarders en hun aanhang naar minder pret tige oorden wenschte, de tepletter-geslagen meubelstukken naar zijn tuin, alwaar hij er een vreugdevuur ontstak. Een kastdeur hield hij er uit. Die was nog zoo geschikt voor't kip penhok. Intusschen kon de executoriale verkoop tengevolge van het Vandalisme des opper- mans niet doorgaan hetgeen van den inboe del overbleef, vertegenwoordigde niet genoeg waarde om het verschuldigde belastingbedrag op te brengen het geld zou wèl bij elkander gekomen zijn indien de man niet zoo verniel zuchtig geweest was. De opperman bekende hij had óók wel geweten dat 't niet mocht. „Maar ja, wat dos je al niet in je giftigheid." De officier van justitie hield rekening met het feit, dat bekl. nimmer eerder werd ver oordeeld en eischte twee maanden gevange nisstraf. De politierechter noemde de hande lingen van den man zeer- anti-maatschappe lijk en veroordeelde hem overeenkomstig den eisch van den officier. Na eenige aarzeling nam de opperman ge noegen met het vonnis. Hij zal wellicht in 't vervolg liever belas ting betalen. MEDEMBLIK, 22 Juni. R. K. Markt ver een. „St. Jozef". Aardappelen: Groote mui zen 3.20 a 3.40 per halve H.L.; kleine muizen 1.75 a 2. Aanvoer 4500 manden of HOOGKARSPEL, 22 Juni. Vereen. „De Eendracht". Schotsche aardappelen 3.10 3.20; kleine aardappelen 1.80 a 1.95. BODEGRAVEN, 22 Juni. Kaas- en var- kensmarkt. Kaas: Aanvoer 457 partijen, waar onder 411 Rijksmerk; 20263 stuks, wegende 162104 K.G. Prijs Goudsche kaas met Rijks- merk le soort 49 a 53; 2e soort 40 a 47; zwaardere tot 5734; zonder Rijksmerk 40 a 49. Handel flauw. Varkens: Aanvoer 238 stuks. Prijs: Magere 45 a 65: schrammen 30 a 45; biggen IS a f 24; Lammeren 80 13 a 18. PURMEREND, 22 Juni. Aislagvereeniging Becmster, Purmerend en Omstreken. Aard appelen 1.08 a 2.28 per zak van 25 K.G.; kleine aardappelen 0.96 a 1.64; 755 zak tuinboonen 1.95 a 2 per zak; peulen 0.17 a 0.28 per K.G.; doperwten 0.19 a 0.26 per K.G.; Aardbeziën 0.36 a 0.54 per K.G.; Bloemkool 9.30 a 12.50 per 100; sla 1.10 a 1.80 per 100 krop; Rabarber 20 per 100 bos; wortelen 8 per 100 bos. GRONINGEN, 22 Jum. Kalf-en melk koeien f 375—410, f 290—320, f 180—220 kalfvaarzen f 325—350, f 240—260 vare koeien f 250250, f 1.80200 stieren f 0.82—0.84, f 0.70—0.74 slachtvee f 1— 1.02, f 0.900.92 vette koeien f 1.041.10, i 0.900.96 weideschapen f 3838,'f 25 28 vette schapen f 4045, f 3538 biggen f 1420, f 23 p. week vette varkens f 0.78—0.80, f 0.75—0.78 zouters f 0.72— 0.78 weidelammeren f 1014z vette kal veren f 0.700.75, f 0.600.65 Londen- sche varkens geen noteering. De aanvoer bestond uit J45 vette koeien, 395 kalveren, 385 kalf- en melkkoeien, 24 stieren, 268 schapen, 420 lammeren, 471 vette en Londensche varkens. 485 magere varkens en biggen. In kalf- en melkvee had de handel eer traag en nauwelijks prijshoudend verloop, Slachtvee bij grooten aanvoer minder vlug en lager. Stieren nauwelijks prijshoudend. Vette kalveren bijna onverkoopbaar met la gere prijzen. Vette- en nuchtere kalveren eveneens lager. Deze brachten van f 58 op In wolvee had de handel een zeer traag ver loop met teruggaande prijzen. De vette var kens werden redelijk vlug en tegen de vorige weekprijzen opgeruimd. Zouters prijshou dend. In biggen was de handel traag. WOERDEN, 23 Juni 1926. Kaas. Aange voerd 569 partijen. Eerste kwaliteit 4750, tweede kwaliteit 4145, zwaardere Rijks merk 4954, met Rijksmerk 42—47, zware 54. Handel matig. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. 283 vette kalveren 7080; 6070; 45-- 60; 84 nuchtere kalveren 512; 600 varkens Holl. 9899; 9798; vette varkens 9395.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5