Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroep VERONICA. Kabinets-crisis in Frankrijk. De toewijzing van de portefeuille van finan ciën vertraagt de oplossing. De nieuwe voorzitter van de Dnitsche Centrum-fractie. inzake het complot tegen Moestafa Kema! werden meer dan tweehonderd personen gearresteerd. Kemai zeif heeft eenige samenzweerders verhoord. Onder de Radio-berichten: Het Luxemburgsche KaWnet is aigetreden. Het wetsontwerp inzake de Britsche mijnindustrie. Een compromis betreffende de vlaggenkwestie in Zuid-Afrika. FEUILLETON. Recht of meerderheid Het beroepsgeheim van den geneesheer. Jhr. N. C. de Gijselaar. Jhr. van Nispen tot Sevenaer te Weenen. De weeldebelasting. De a.s. lustrumfeesten te Utrecht. Reizen op familie-pas. De tandtechnici. DRANKBESTRIJDING. Dr. Ariensfonds. VERKEER EN POSTERIJEN. De bioscoop in dienst van dt spoorwegen. UIT ONZE OOST. Gevecht in Boven-Troemon. De Minislerfeele crisis in Frankrijk. Het staat thans vast, dat Poiucaré, die zijn medewerking aan Briand zal verleenen niet de portefeuille van Financiën zal ne men. Dit ministerie is aangeboden aan Dou- mer, oud-minister van Financiën, die heden ochtend een definitief antwoord zal geven. Poincaré zou naar Justitie gaan. De meeste voormalige medewerkers van Briand zouden gehandhaafd worden. Poincaré's medewerking aan Briand toegezegd. Briand confereerde gisteravond met Dou- mer en daarna met Poincaré. Bij het verlaten van het ministerie van Buitenl. Zaken deelde Poincaré mede, dat hij hedenochtend half tien opnieuw met Briand zou confereeren en dat zijn mede werking nog steeds was toegezegd. Hij weigerde evenwel te zeggen welke portefeuille hem zal worden toegewezen. De bladen wijzen er op, dat de quaestie der portefeuille van Financiën nog steeds d* onderhandelingen over de oplossing der crisis vertraagt. In verband met de moeilijkheden der ka- binetsvorming is het waarschijnlijk, dat Bri and zich niet eerder dan A het begin van de volgende week met zijn ministers aan de Kamer zal knnnen voorstellen. De verhouding van Rusland tot Engeland en Frankrijk. Binnenkort zullen Tsjitsjerin en Stallin als gedelegeerden der Russische Sovjetregee- ring zich naar Rome begeven, om onderhan delingen te voeren over de verbetering van den Russisch-Italiaanschen handel. Tevens zou het in de bedoeling liggeu, de regeering te Rome met die van Angora te verzoenen en een soort van Oostersch pact te vormen ten einde de reeds bestaande vijandigheid van Italië tegen den Volkenbond te accen- tueeren. Hierop zou de publicatie wijzen van een reeks diplomatieke documenten over de on derhandelingen, welke tijdens den wereld oorlog tusschen Petersburg, Londen en Pa rijs zouden hebben plaats gehad over Ita- lië's aanspraken op Fiume, Dalmatië, Smyr na en Adalia: Deze documenten, die in het Russische departement van Buitenlandsche Zaken liggen, toonen aan, althans vol gens de uittreksels die de Russen er van openbaar maken dat het tsaristische Rus land, Engeland en Frankrijk er destijds op uit waren den Italiaanschen bondgenoot zooveel mogelijk te beknibbelen op zijn territoriale eischen. De bolsjewistische manoeuvre schijnt haar doel niet gemist te hebben. De Ttaliaansche bladen maken er uitvoerig melding van en Tinnoni, de oud-minister van Buitenl. Za ken, thans voorzitter van den Senaat, heeft aangekondigd, met toestemming van Musso lini, een aantal documenten te zullen publi- ceeren, handelend over de intergeallieer- de conferentie van Saint Jean de'Maurien- ne, in 1917, waarin overeengekomen werd, Smyrna aan Italië te geven, een afspraak, die later te Parijs, werd opgegeven. Reeds heeft Arnoldo Mussolini, de broeder van den premier, in zijn blad, de „Popole d' Italia" geschreven, dat dank zij deze Rus sische documenten van onschatbare waarde, het Italiaansche volk er zich thans van be wust is, dat het gedurende den oorlog door zijn geallieerden is misleid; misleid door de liberale regeeringen, zoowel tijdens den oorlog als tijdens den vrede. Het Italiaan sche volk zal zich dat weten te herinneren. De betrekkingen van Engeland - met Rusland. Churchill, de kanselier der schatkist is Za terdag van leer getrokken tegen de bolsje wisten. Behalve het reeds meegedeelde, zij nog vermeld, misdadigers, die hun eigen land hadden geruïneerd en die meenden, dat de Britsche natie deel uitmaakte van hun eigen onwetenden slaver-staat. Churc'iHl zeide ook nog. dat z.i, de politiek der Ver- eenigde Staten de juiste was: deze hebben sovjet-Rusland- niet erkend er. toch meer handel gedreven met Rusland dan waartoe Engeland in staat was. De conservatieve „Evening Standard leest Churchill over deze rede de les. Het blad vraagc zich af af.de heer Churchill op deze wijze zijn zin tracht te krijgen, nadat dit hem in het kabinet niet gelukt was, n.1. inzake het verbreken der betrekkingen met sovjet-Ruslan.l. De regeering beeft beslist dat er niets te winnen was bii het verbreken der betrek kingen met Rusland. Zulk een beslissing is bindend voor ieder lid der regeering". Als een minister oordeelt, dat het besluit zóó verkeerd is, dat hij er geen verantwoorde lijkheid voor kan aanvaarden, moet hij af treden of anders ziin mond houden, aldus de „Evening Standard". De onteigening der Duitsche vorsten. De vooruitzichten, dat een compromis be reikt zal worden inzake de schadevergoe- dingsquaestie betreffende vorstelijke eigen- En nu is hij een gierige brompot. Ja, zoo gaat het. We hebben een oud spreekwoord, dat van kwezels spreekt, men zou het ook op dezen mensch kunnen toe passen. Al spoedig was hij huisvriend: Hen drik Roven schonk hem zijn vertrouwen en vriendschap en hij liet zich door dezen man leiden als een kind .Wat het ook mocht zijn als mijnheer W ellen een raad gaf. werd hij opgevolgd, al was het ook nog zoo ver keerd. Hij speelde zijn ro! als huisvriend uitstekend. Hij vergat géén verjaardag, geen familiefeest, hij was de oplettendheid en beminnelijkheid zelf en hij wist zich daarbij den schijn van de meest .belanglooze op offering te geven. Slechts den schijn? Beoordeelt gij hem niet ai te streng? Neen, Margaretha. ik heb dezen mensch jaren bestudeerd en nu ken ik hem. Terwij! hij de innirie vijandschap voor mijn mees ter huichelde, poogde hij ds mooie vrouw te verleiden. Hij gaf haar kostbare geschen ken, die zij aannam, zoolang hij binnen de grenzen der vriendschap bleef; hij vleide baar, zij vond het bespottelijk. maar het jvas haar toch niet onaangenaam. Mijn dommen worden in den Rijksdag gunstig be oordeeld. De regeeringspartijen zijn voor een snelle oplossing der quaestie. De Commu nisten eischen Rijksdagontbinding en de doorvoering der onteigeningswet, Dc voorzitter der Centrum-partij. De Centrumfractie in den Rijksdag zal, meldt het „Berl. Tag." nog deze weelc. in plaats van dr. Marx, een nieuwen fractie voorzitter benoemen. Als waarschijnlijk op volger wordt de afgevaardigde Esser ge noemd, die het meest geschikt is om de zich voordoende moeilijkheden te overbruggep. Hoog water in Duitschiand. Terwijl in de Donau het water vallende is, stijgen Rijn en Oder verder. Verscheidene mijnen worden door het water met onderloo- pcr. bedreigd en op vele plaatsen moest het werk stopgezet worden. Een bericht meldt dat de Oder beden kelijk wast. Neder-Silezische mijnen zijn overstroomd. Het spoorwegongeluk bij Stargard. Op 1 Mei van het vorige jaar had er bij Stargard een groot spoorwegongeluk plaats, waarbij 25 menschen het leven verloren. Ge dacht werd aan boos opzet. Thans publiceert de „Gdansk" de opinie van den heer ir. H. P. Maas Geesteranus, hoofdingenieur der Ned. Spoorwegen, tot deskundige benoemd om dc oorzaak van deze ramp te onderzoe ken, zco wordt uit Warschau gemeld. De heer Maas Geesteranus komt tot de conclu sie, dat de toestand van de spoorlijn in geen geval oorzaak van het ongeluk is geweest. De ramp is z.i. veroorzaakt door het ver leggen van de rails uit boos opzet. Het arbitrale vonnis wordt midden Juli verwacht. De Poolsche begrooting. De minister van justitie heeft aan de „Kurjer Poranny" verklaard, dat de begroo ting voor 1926 door den landdag in den loop van Juli moet zijn aangenomen, daar zij an ders bij decreet zal worden .vastgesteld. Het verleenen aan de regeering van het recht om decreten uit te vaardigen brengt niet noodzakelijk de consequentie mede, dat de sejrr. niet voor de gewone zitting in Sep tember zal worden bijeengeroepen. Aftreden van Rataj. Gisteren heeft de vice-voorzitter in de Sejm een briaf van Rataj voorgelezen, waarin deze mededeeling doet van zijn aftreden als voorzitter. Verschillende parlementaire Irac- ties zuüen voorstellen het ontslag niet "aan te nemen. Het complot tegen Moestafa Kemal. Het aantal arrestaties in verband met het complot tegen Moestafa Kemal bedraagt meer dan 200 personen, o.a. 25 Kamerleden der oppositie en een lid van het comité der Jong-Turken. Volgens de bladen zou Kemal zelf eenige samenzweerders hebben verhoord, o.a. Zio Hoergbid bey, die aanvankelijk elke deelne ming aan het complot ontkende, doch later toegaf er bij betrokken te zijn geweest. Men zal zich wellicht herinneren, dat bij de jongste Grondwetsherziening de sociaal democraten de invoering van het referen dum hebben bestreden. Zij deden dit, omdat de ervaring in het buitenland had geleerd, dat de volksmassa meestal conservatiever is dan de parlementsleden. Een socialist schreef: Het meerendeel der kiezers is niet op de hoogte van de op te lossen vraagstukken; het referendum houdt de zaken tegen; het Par lement is gewoonlijk meer vooruitstrevend dan de massa, omdat de parlementsleden meer kennis van zaken hebben, en vooral, waar het financieele vraagstukken betreft, is het kiezerskorps niet geschikt uitspraak te doen. Men achtte het derhalve nutteloos en ongewenscht deze nieuwigheid in te voe ren. De jongste gebeurtenis in Duitschiand zal de sociaal-democraten waarschijnlijk in deze opvattingen versterken Zondag zou het Duitsche kiezerscorps bij v referendum besluiten over de vraag, of de gewezen Duitsche vorsten al of niet nader schadevergoeding dienden te worden ont eigend. Het onteigeningsontwerp had de volstrek te meerderheid van het geheele kiezers corps noodfg om te worden aangenomen; nauwkeurig berekend waren er 19.722.061 vóór-stemmen noodig. Niet stemmen had hetzelfde effect als tegenstemmen. Bijna 16 millioen stemmen zijn uitgebracht, waarvan ruim een half millioen tegen. Het voorstel is dus verworpijen. De leiders der S. D. A. P. zien hiermede hun opvatting bevestigd; ook in Duitsch iand werkt het referendum „conservatief", behoudend, of, zooals „Het Volk" dit meest al noemt; „reactionnair". Voor de sociaal-democraten, die alle be ginselen, alle rechtsvragen als overbodige weelde terzijde stellen, is de kwestie hier mede natuurlijk afgedaan. Als de socialisten er zijde bij spinnen, rijn zij vóór het referen dum,als zij er niets bij te winnen hebben, zijn zij er tegen. Eenvoudiger kan het toch niet. Vóór de partijen, die alle politieke vraag stukken eerst van den principieelcn kant bekijken, staat de zaak eenigszins anders, meent .,De Tijd". Ook voor dezen is er uit het gebeurde ir, Duitschiand wel iets te leeren. Het leert ons, dat liberaal-vrijzinnige op vatting van de volkssouvereiniteit niet deugt. Wat toch is het geval? Vijftien millioen door hartstocht verbinde kiezers hebben zich vóór de onteigenig uit gesproken. In een land, waar de bevolking over het algemeen een normale ontwikkeling heeft genoten, hebben vijftien millioen men schen door een demagogische propaganda zich zóó van de wijs laten brengen dat zij bereid bleken met vijftien millioen paar laarzen over het Recht heen te loopen. En de aanslag is mislukt, niet omdat hiertegen over stond een vastaangesloten meerderheid, die het Recht wil handhaven, maar omdat de lauwen en onverschilligen de handhavers van het recht hebben geholpen door niets te doen! Over de vraag: wat is recht? kan men niet bij meerderheid van stemmen beslissen Het referendum is de consequente toepas sing van de liberale leer der volkssouverei niteit, van Rousseau's idiote theorie, dat „recht is, wat de meerderheid van het volk wil." Deze theorie wordt n et hare uiterste con sequentie hier te lande alléén door de vrij zinnig-democraten aanvaard Indien een deel van een volk een bepaal den maatregel wensche en een ander die niet wil, dan geeft het enkele feit, dat er méér individuen zijn, die den maatregel wèl, ian hem niet wenschen, geen enkelen waar borg, dat die regel ook een gerechtigde re- gei zal zijn. Tegenover de zóó vaak en soms zóó krachtig aangegeven leuze: „de meerderheid, dus het volk wil het!" past maar één be scheid: ,,De meerderheid kan wel zoo veel willen. Laat ons zien, of wat zij wil ook recht is." Hier valt duidelijk waar te nemen de principieel onoverbrugbare kloof, die de vrij zinnig democraten van de kathlieken scheidt. Als men de vorige week aan de vrijzinnig democraten naar den rechtsgrond van het onteigeningsvoorstel had gevraagd, dan zou den zij consequent slechts dit heben kunnen antwoorden: „wacht even tot Zondagavond, tot er gestemd is; is er een meerderheid vóór het voorstel, dan was er blijkbaar een rechts grond; is die meerderheid er niet, welnu dan is die rechtsgrond er ook niet!" Deze leer der volkssouvereiniteit kan een katholiek p-actisch nog principieel aan vaarden. Practisch niet, omdat het gezond verstand ons zegt, dat de wil van den burger, die juist het weerbarstig object van den rechts- dwang is, toch niet tegelijkertijd de bron van het recht kan zijn. En principieel niet, omdat wij, als katho lieken, gelooven en belijden, dat er zoowel een absolute waarheid, als een absolute ge rechtigheid is. De katholiek eischt dan ook voor elk voorstel van nieuw recht een objectieven rechtsgrond, waarvan de juistheid aan een ieder door redelijke overtuiging kan wor den bijgebracht. Terecht hebben dan ook de Duitsche Bis schoppen vóór dé stemming aan het volk voorgehouden, dat de beginselen van het eigendomsrecht, die in de natuurlijke, zede lijke orde gegrondvest en door Gods gebod bevestigd wordett, ook in lijden van opwin ding en groote verwarring van kracht blijven, en dat in die grondbeginselen der natuurwet en der christelijke zedenwet de bevoegdheid van elke wereldlijke autoriteit en van den volkswil een niet te overschrijden slagboom vindt, zoodat verkrachting van de rechten der vorstenhuizen even zoo goed als de ver krachting van andere rechten onvereenig- baar is met de grondbeginselen der christe lijke zedenwet Zóó is het. Zelfs als twintig 'millioen of meer stemge rechtigde Duitschers zich vóór het voorstel hadden uitgesproken, dan nog ware de ont eigening zonder schadevergoeding een on rechtmatige daad geweest. En het verleenen van schadevergoeding is nu voor ons niet rechtmatig, omdat de meerderheid het voorstel heeft verworpen, doch enkel en alleen omdat de beginselen van het eigendomstrecht, die in de natuur lijke en zedelijke orde gegrondvest zijn, cn door Gods gebod bevestigd worden, steeds van kracht blijven en overal een éérlijke toepassing moeten vinden. De uit dr. A. Sikkel Azn.. dr. H. Pinkhof, dr. H. J. Coert en arts L. Navis Hzn. be staande commissie der Ned. Mij. tot Be vordering der Geneeskunst in zake het medisch beroepsgeheim, heeft haar rapport uitgebracht, waarin ze. naar we in het Ned. Tijdschrift voor de Geneeskunde lezen, komt tot de volgende conclusies: Het beroepsgeheim van den arts kan tegenwoordig "niet meer. zoaals vroeger, absoluut zijn. Er kunnen belangen zijn, die zwaarder wegen dan het algemeen sociaal belang, die der, arts tot openbaarmaking kunnen nopen. Ter vermijding van wille keur zij het echter niet aan hem te bepalen, welke die belangen zijn; bovendien moet de openbaarmaking met goede waarborgen werden omgeven. Door de wettelijke verplichting, dat de geneesheet doodsoorzaken, gevallen van besmettelijke ziekte en soms ook van ge boorte aan de overheid moet aangever., wordt een aanslag op zijn beroepsgeheim gepleegd en het "algemeen sociale belang geschaad. Daar deze aangiften niet geheim worden gehouden, maar ter kennis kunnen komer. van Politie, Justitie. Rijksverzeke ringsbank en Centraal Beheer, raadt de meerderheid der commissie aan. met be trekking tot aangifte van doodsoorzaken, gebruik te malven van de bepaling, dat deze moet geschieden met inachtneming van den afgelegden eed of belofte van geheimhou ding. De behandelende geneesheer geve aan Politie of Justitie over zijn patiënten geen inlichtingen, die in de uitoefening der prac- tijk te zijner kennis zijn gekomen. Voor den rechter beroepe hij zich op zijn verschoo- ningsrecht, hem verleend bij art. 218 W. v. Strafv,, indien het een strafzaak of bij att. 1946 3o. B.W. indien het een civiele zaak betreft. De behandelende geneesheer geve geen inlichtingen over zijn patiënten aan ver- zekeringmaatschappijen, aan insteLlingen van philanthropischen aard, aan patrcon» en andere belanghebbenden. De behandelende geneesheer geve m hei algemeen geen inlichtingen over zijn pa tiënten aan controleerende geneesheeren, daar deze niet gehouden zijn de toever trouwde geheimen te bewaren. Lr zijn even wel bijzondere gevallen denkbaar, waarbij mededeelingen, niet alleen nuttig doch noodzakeijk kunnen zijn en het beroeps geheim voor eer, hooger belang moet wijken. Er kome een Medisch Lichaam, door de Regeering te benoemen in overleg met de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst en bestaande uit leden dier Maatschappij eventueel met leden van den Gezondheidsraad en van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, dat tot taak heb be: a. te bepalen in welke gevallen het be waren van het beroepsgeheim ondergeschikt is aan een ander algemeen sociaal belan„. b. het, zoo noodig met medewerking van de Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst in het leven roepen van aan hem ondergeschikte medische in stellingen met bepaalde opdrachten. c den wetgever te adviseeren in genees kundige zaken, waarbij het beroepsgeheim betrokken is. d. zijn goedkeuring te hechten aan medi sche verplichtingen, alvorens die in wetten kunnen worden neergelegd. e. het rechtstreeks in ontvangst nemen van de opgaven door de behandelende geneesheeren van de namen der ziekten mei hare verwikkelingen, waaraan hun lijders bezweken zijn en deze statistisch te ver werken. f. aan te geven vjelke beroepen in de wet moeten worden genoemd, bi) welke het noodig is, dat de werknemer een verklaring teekene, waarbij hij den behandelenden geneesheer machtigt den coniroleerenden deneesheer in kennis te stellen met zijn ge breken of ziekelijke afwijkingen, waardoor bij zonder gevaar voor ongelukken van hen zelf of van anderen zijne werkzaamheden niet zou kunnen voortzetten. Dr. H. J'. Coert, die de minderheid in de commissie vormt en het rapport me heeft onderteekend. hu is M en voor zitter der Vereeniging der medische advi seurs van levensverzekeringsmaatschappij^ is tegen de instelling van een Medisch Lichaam, Naar wij vernemen is de gezondheidstoe stand van den burgemeester van Leidèn, ,hr. N C de Gijselaar, lid van de Eerste Ka mer, de laatste dagen zoodanig vooruitge gaan, dat hij reeds eenige werkzaamheden mag verrichten. Tot herstel van zijn gezondheid, denkt hij zich in het begin der volgende maand, voor geruimen tijd naar het buitenland te be geven. Zijn geloofsbrieven overhandigd. De nieuw benoemde Nederlandsche gezant jhr. O. Van Nispen tot Sevenaer, hteft Dins dag aan den Oostenrijkschen Bondspresident Haimisch zijn geloofsbrieven overhandig Hij werd met het gebruikelijke ceremonieel door ambtenaren van de kanselarij van den pre sident afgehaald, waarbij een eere-compag- nie, onder het Spelen van het Volkslied de militaireeer bewees. Bij de overhandig:ng, waarbij vriendschappelijke toespraken wer den gehouden, was ook dc Bondskanselier Ramek tegenwoordig. Een adres van St. Lambertus- Door den Ned. R. K. Textielarbeiders- bond St. Lambertus is een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, waarin tegen enkele onderdeden van het ontwerp weeldebelasting ernstig bezwaren worden gemaakt: Het adres zegt: Noch tafel- en beddegoed van ander dan katoenen weefsel, noch karpetten, kleedcn enz waarin wol is verwerkt, kunnen in het algemeen als weeldeartikelen worden aan gemerkt, omdat daardoor tal van zeer een voudige en goedkoope behoefteartikelen voor de groote massa des volks aan weeldebe lasting onderhevig worden terwij! dit al les met het begrip weelde toch moeilijk in overeenstemming is te brengen. Een zeer voorname reden, waarom wij als textielarbeidersbond, ook al zouden de door ons gewraakte artikelen werkelijk weelde-artikelen zijn, ons toch tot Uwe Kamer zouden wenden met het verzoek, op de genoemde artikelen geen nieuwe belas ting te heffen, is gelegen in den deplorabe- len toestand, waarin de betreffende in dustrieën welke deze artikelen vervaardi gen verkeeren. De bond verzoekt de posten tafel- en beddegoed van andere dan katoenen weef sels en van die karpetten, tapijten, Ioopers, kleeden, waarin wol is verwerkt, in dien geest tc herzien, dat de billijkheid wordt betracht en alleen werkelijke weelde artikelen belast worden. Aan liet officieele programma van de Lu strumfeesten ter viering van het 290-jarig bestaan der Utrechtsche Hoogeschool, is het vólgende ontleend: Vrijdag 25 Juni; Eindwedstrijden van de roeiwedslrijden, IC6 uur. Zondag 27 Juni; Tentoonstelling betreffen de de viering dor Lustra van de Utr. Hoo geschool, ingericht met medewerking van de vereeniging „Oud Utrecht" in het gebouw der Volksuniversiteit. Officieele opening te 3 uur. Maapdag 28 Juni; Plechtige opening dor feesten. Te half 12 begeven zich de leden van het Utr. Stud. Corps van het Janskerk hof naar het Cenlr. Station om de reünisten af te halen. Van het station begeeft de stoet zich naar het Universiteitsgebouw, waar de Rector Senates Vetcranorum de feesten met een toespraak zal openen. Na afloop daarvan voortzetting van den tocht naar de Studen ten Sociëteit waar de eerewijn wordt aan geboden. Matineé op de Sociëteit, te geven cicor het muziekkorps van den heer v. Oestrum. Groot-Neaerlandsc'ne uitvoering van gewijde liederen in de Domkerk, door Cotrs' Liederenkoor. Aanvang half 4. Con cert in den tuin van Tivoli, te geven doo: de Genie-muziek, 8 uur. Dinsdag 29 Juni: Theedansant in de zalen van het feestterrein, 3 uur. Concert door het Utr. Diletanten orkest in het Hooglandsche Park en' door de Genie-muziek op het Lucas Bolwerk, half 9. Openluchtspel Icïmaton. Kwart voor 10. Dinsdagnacht optocht. Woensdag 30 Juni: Receptie van Zijn Door luchtige Hoogheid Horemheb, bestuur der beide landen van Egypte, enz. cn matineé musicale, 3 uur. Galaconcert in Tivoli, te geven docr de leden van 't Utr. Stpd. con cert met medewerking van het Utr. Sted. orkest, 9 uur. Na afloop bal op het feest terrein. Donderdag 1 Juli: Des middags optocht. Tweede opvoeringen van het Openluchtspel Tooneeluitvoering in den Schouwburg door de leden van het Utr. Studenten Tooneel Vrijdag 2 Juli. Vertooning der Lustrum film en matineé musicale op hctrfeest ter rein. Bal en Kermesse d'Eté, 8 uur. Zaterdag 3 Juli: Volksspelen op het sport terrein „Welgelegen", opgeluisterd door dt inuziekvet'ceniging „Juliana, half 2. Matineé en Kermesse d'Eté' en bal, 8 uur. Ondier het „feestterrein" wordt verstaan de hiertoe bestemde gedeelten der gebouwen van Jaar en Handelsbeurs, alsmede het gedeelte van he* Vrederburg, grenzende aan d'eze gebou In de Pers circuleerde eenige dagen gele den het bericht, dat het reizen op een fa miliepaspoort naar Duitschiand slechts toe gestaan is, indien de persoon in het paspoort genoemd te zamen dé reis maken. Van ver schillende zijden ontving het „Hbld." opmer kingen van menschen, die zeggen dat zij, hoewel alleen reizende, op een familiepas poort de grens over, zijn gekomen zonder eenige moeilijkheden te ondervinden. Na inlichtingen te hebben ingewonnen herhaalt het blad nogmaals, dat het reizen op een familiepaspoort slechts is toegestaan indien alle personen voor wie de pas is uitgechrevën, te zamen de reis maken. De Duitsche grensbeambten zien thans op deze bepaling strenger toe, dan voorheen het ge val was. De Minister van A., H. en, N. heeft, in antwoord op vragen van den heer Oud, een spoedige regeling toegezegd tot rege ling van de kwestie der tandtechnici. Onder voorzitterschap van den heer P Voestermans te Venlo werd Maandag in het Sobriëtas-gebouw te Breda de zesde jaarvergadering van het dr. Ariensfonds gehouden. In zijn openingswoord spreekt de voor zitter zijn genoegen uit over de talrijke opkomst. Er is dus nog wel een krachtig leven. Spr. verwelkomt den vertegenwoor diger van den minister van Arbeid, hoofd inspecteur B. de Breij, den directeur van het Centraal Bureau van Sobriëtas, den Zeereérw. heer C. C. J. Tcrwisscha van •Scheltinga, de vertegenwoordigtrs van Zus terorganisaties en mr. Smidt, lid van den lioofdraad van St. Viöcentius. Hij herdenkt op hoogst waardeerende wijze mgr. dr. Ariens, die ziek neerligt en verzoekt het gebed der aanwezigen voor den hoogen lijder. De vergadering aanhoort deze woorden staande en stort dan een kort gebed voor dr. Ariens. Het jaarverslag wordt uitgebracht door pater Ildefonsus O.M.C. Twee nieuwe af deelingen werden opgericht, n.l. te Borne en te Haarlem; er zijn er te verwachten in. Den Haag, Tilburg en Den Bosch. Het aan tal afdeelingen steeg tot 22, dat der cor respondentschappen tot 27. Stelling wordt genomen tegen dc mee- ning van pater Marius, gepubliceerd in „Sobriëtas", als zou het dr. Ariensfonds in het teeken van teruggang staan. In het geheel werden 62 lichlbeelden- avonden gehouden; in de rustoorden wer den tot nog toe 53 patiënten verpleegd; 45 hebben het thans verlaten. Een derde daar van is mislukt; een derde vertoont eenige verbetering, een derde is geheel-onthou der geworden. Thans is ook de eerste vrou welijke patiënt opgenomen, Bij onderzoek DONDERDAG 24 JUNL Hilversum 1050 M. 12 uur Politieber. 3.304.30 Uurtje voor wees- en zieken huizen, door Mevr. Ant. v. Dijk 56.30 uur Vooravondconcert door het H. D'. O. orkest, o. 1, v. Fr. Lupgens, Jo v. d. Meer cello. Werken van St. Saens en Massenet 6.307.30 uur Fransche conservatieles, door den heer Oh. Miche 7 uur Politie ber. 7.45 en 10 uur Persber. -z- 8.10 Bach-avond, Francis Koene viool. Max Orobio de Castro, cello, Willem Andries- sen, piano, 1 Lezing door den heer H. Rut- ters, over: Joh. Seb. Bach. 2. Preludium en fuga bes moll, Willem Andriessen. 3. Sonate voor viool-solo door F. Koene. Pauze. 4. Lezing door Ds. E. D. Spelberg „Muziek en religie". 5 Sonate voor piano en viool (E-dur), F. Koene en W. Andries sen. 6 Suite voor cello (solo), M. Orobio de Castro. 7 Concerto italien (le ged.), W. An driessen. öaventry, 1660 M. 11.201.20 uur Het ra diokwartet en solisten (contra alt-tenor piano) 1.202.20 uur Gramofoonmuziek 2.50—3.10 uur Speech door Mrs. Rubert Barclay (The mothers Union) 3.35 Schoollezing Shakespearr's heroines; Cleo patra 4.20 uur Causerie 4.35 Troca- dero-theemuziek 5.35 uur Kinderuurtje 6.20 uur Dansmuziek 6.55 en 7 uur Landhouwpraatje 7.20 uur Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: Poultry 7.45 uur Sonate op 7 van Beethoven, door E. Isaacs, piano 8 uur Lezing: Under the Berkshire downs 8.20 uur Sussex-avond De Downland musickers. W. Beellestone, bariton. G. Don, sopraan. Causerie over Sussex. Orkest 9.50 uur Weerber., nieuws! 10 uu- Lezing: Flying as a safe and inexpensave hobby 10.20 uur Harp- concert diopr M. Dilling, H. Henschel, sopraan 10.50—12.20 uur Dansmuziek v. h. Savoyhotel. Parijs „Radio-Paris 1750 M. 12.50 uur Con cert Lucien (piano-viool-cello) 5.05 Klas siek uur 8.20 uur Esperanto-berichten 8.50 uur Concert. Orkest en vocale so listen. Königswusterliausen, 1300 M. 7.20 uur „Boris Godunof", muzik. volksdrama in 4 acten en een proloog van Moussorgsky. Daarna nieuwsber. 10.5012.20 uur Dansmuziek. Brussel 486 M. en Antwerpen 265 M. 5.20 uur Kindermatinee 8.20 uur Orkestcon cert 8.50 uur Causerie; Propos fémir.ins 9.30 uur Dansmuziek 10.20 uur Nieuwsber, Antwerpen om 9.^0 uur Vlaam- sche lezing. Munster 419 M. 1.352.50 uur Noorsche muziek door orkest 4.50 Vcrdi-Wagner concert 6.507.20 uur Lezing 7.30 tot 8 uur Juristenpraatje 0.20 uur Spaansche geschiedenis 9.05 Symphcnic- concert Schumann en Mendelsr.-fin 11.05 Vroolijke voordrachten 11.30— tot 11.50 uur Dansmuziek. is niet gebleken, dat het toezicht in het rustoord te Esch onvoldoende zou zijn. Ten slotte wordt gewezen op de gevaren die het reddingswerk bedreigen. Daartoe behoort ook het gebruik van bier en wijn, al gaat daarmede het misbruik van ster ken drank terug. Uit het financieel verslag blijkt, dat de geldelijke toestand gunstig is. Het kapi.aai is tot het vroeger peil teruggebracht, er is een reserve gevormd tegen evcntuecle koersdaling. In totaal kon 593 subsidie aan de afdeelingen geschonken worden. Als controle-commissie voor het volgend jaar worden aangewezen Arnhem, Zwolle en Deventer. Zwolle doet een voorstel inzake ver plichte verpleging van drankzuchtigen. Dc voorzitter merkt op; dat deze in Duitsch iand bestaat, maar vindt ze niet het juiste middel ter redding. In den regel wordt het eerste vereischte gemist, n.l. het goede voornemen. Naar aanleiding van een ingekomen vraag behandeld de voorzitter het nut dei alcoholvrije lokalen; in kleinere plaatsen kan wellicht een ander middel toegepast worden. De heer W. Vloeijberghs, ambtenaar van Sobriëtas te Helmond, geeft dan een be schouwing over het practische reddings werk. Na een koite pauze behandelt pater Ildc- phonsus de samenwerking tusschen red dingswerk en reclasseering. Beide vereeni- gingen kunnen elkaar vinden in dc Dr. Ariensverecniging id de grootere plaatsen. In bijzonderheden tredend, wijst spr. aan, hoe in de praclijk dez samenwerking nut kan afwerpen. Na de rondvraag wordt de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Uit Utrecht wordt gemeld; In de groote steden wordt thans vanwege de Nederlandsche Spoorwegen in de voor naamste bioscopen een film vertoond om de aandacht te vestigen op de op 1 Juli a.s. ingaande tariefsverlaging van het reizi- gersvervoer. Een zeer origineele en geestige film, die niet nalaten zal de reislust op te wekken. Gedurende 5 weken zal achtereenvolgens in bijna alle plaatsen in Nederland deze film vertoond worden, telken* in elke bioscoop, gedurende een week. Twaalf kwaadwilligen gedood. Een patrouille onder kapitein Behrens leg de, naar Anela uit Bandoeng meldt, in Bo ven-Troemon twaalf kwaadwilligen neer. Onzerzijds waren er vier licht gewonden. meester vermoedde niets. Ik begrijp van daag nog niet dat hij zich nooit jaloersch tconde, v, ant de dood van de geliefde vrouw maakte hem ongelukkig. Was bij niet laloersch? Neen, en al was hij het. hij liet het nieL merken. Hij vertrouwde hen. cn zijn vrouw èn zijn vriend; hij was gelukkig er. hield niet van lebben. Hij genoot van bet leven cn nam het oogenblik waar zooals het hem werd aangeboden; hij dacht niet aan de toekomst of ernstige vragen. Zoo leefden wij van den eenen dag in den ande ren. en ik beken, dat die jaren de geluk kigste van mijn leven waren. Maar dacht gij niet meer aan uw eigen huishouding? Zeker, maar ik vond niemand, die mij aanstond. Niemand? Neen. Ge moogt dat vreemd en zeld zaam vinden .maar ik zeg u de volle waar heid. De oude man had zijn hand op den ronden arm van Margaretha gelegd en zijne trouw hartige oogen zagen haar innig aan. Neen, niemand! vervolgde hij. En de ondervinding, die ik destijds opdeed, was ook niet geschikt om mij het huwelijk als een staat van het hoogste geluk te doen schijnen; dat zette mij aan om te dralen en den beslissenrien r.tap uit te stellen. En nu ben ik oud geworden, Margaretha en als ik niet oud was. zou ik u vragen, of gij mijne gezellin voor het overige van mijn leven zoudt willen zijn Een ondeugend lachje speelde om zijn lippen, maar Margaretha scheen zijn vraag •ernstig op te nemen. En als ik dan ja zeide? vroeg zij. Margaretha, ge schertst zeide de oude Jcaob. Neen. Jacob, als hel uw ernstige wil is, zou ik u mijn jawoord geven, zonder mij een - oogenblik te bedenken. antwoordde Margaretha; er lag iets in haar blik, dat den ouden man het bloed sneller door de aderen dreef. Wij zijn beiden de lente voorbij, dat wil zeggen,'wij hebben den tijd achter ons, waarin de liefde den mensch tot dwaasheden verleidt en hem voor deze dwaasheden het zoetste loon geeft; wij kennen geen hartstochten, enze harten zijn oud geworden en de bloesem, die er eens in geurde is verdord; maar kan de liefde alleen den mensch gelukkig maken? De jeugd beweerd zulks, zeide Jacob. Ja, de jeugd; maar wij zijn ernstig cn voorzichtig geworden en veel schijnt ons dwaas, wat de jeugd het geluk van het leven noemt. Ik wil hiermee niet zeggen dat de tijd. die achter ons ligt, niet mooier zou geweest zijn, als wij de zoetheid der jeugdige liefde gesmaakt hadejen; maar nu wij oud geworden zijn, denken wij aan latere dagen aan die dagen waarvan wij zullen zeggen dat zij ons niet bevallen, En zijn zij voor mij niet reeds aange broken? vroeg Jacob, die dagen vai ucn ouderdom en der rechtvaardigheid. Beklaag li niet, onderbrak Margaretha hem rustig en de klank harer stem greep het hart van den oude aan en wekte ge voelens bij hem op, 'die hi? reeds lang meen de vergeten te het'oen. Gij zijt neg flink en gezond en een lang leven ligt nog voor u.. Zestig jaren heb ik geleefd, Margaretha en 's menschen leven duurt zeventig, en als het bijzonder lang duurt, tachtig. En juist daarom zcudt ge spoedig' ver pleging noodig hebben. Én gij zoudt willen .dat ik u hoogacht en dat de hoogachting, misschien nog meer» dan de liefde, een goede en, sterke grond slag voor het huwelijk is. De oude man reikte zijne hand oyer de tafel heen aan de neg altijd tncoie vrouw, en een dankbare blik uit zijn heldere oogen trof haar. Laat mij nu verder vertellen .zeide hij, wie weet of ik de vraag nog niet eens tot u richt.... Ik kom nu aan den dag, waarop een einde gemaakt werd aan den vrede en het geluk in ons huis en de duistere wolken opkwamen. die nog heden boven ons hangen. Mijn meester was op reis, hij was van plan pas laat in den nacht terug te keeren; hij wilde een vriend bezoeken, die in een dichtbij gelegen stad wconde. In den namiddag kwam ook onze huisvriend. Ik opende hem de deur; de mededeeling dat mijnheer Roven niet thuis wéis, scheen hem eerder te verheugen dan Ie verrassen. Gij weet. Margaretha, dat spionneeren ^n luis teren aan deuren niet op mijn wég ligt, maar dien middag voelde ik een eigenaar dige- onrust, die ik niet kon bedwingen. Het was alsof ik een voorgevoel had, dat een ongeluk ons huis bedreigde en dat die man daarvan de schuld was. Dit' voorgevoel dreef me van de eene kamer naar de andere. Nu was het boudoir van mevrouw met het kabinet van mijn meester door een portiere verbonden. De deuren tusschen de beide vertrekken waren verwijderd en in de plaats hing een voorhang van zwaar fluweel, dat meestal was dichtgeschoven en s'echts dan geopend was, als mijnheer Roven in zijn kabinet werkte, Mijne onrust hraebt mij in dit kabinet; als ik ontdekt werd, kon ik mijn tegenwoordigheid met een voorwendsel rechtvaardigen, dat ik brieven of boeken naar mijn meester ge bracht had. Ik was dicht bij de portière gaan staan, ik kon elk woord, dat in het boudoir gesproken werd, verstaan. En het waren woorden, die mij het bloed naar de wanden joegen. Jan Wellen deed 'n liefdes verklaring. Dat was gemeen! Wat vragen dergelijke schoften c- naar! En mevrouw Roven? Vertoornd wees zij hem af. Zij verweet hem zijn schandelijke handelwijze, zij be schuldigde hem, dat hij de trouw aan een vriend schond, en toen hij bleef 'aanhouden verklaarde zij, dat zij hem verachtte. Dal was goed. Zeker. Herhaaldelijk was ik van plan' naar binnen te stormen, om den ellende ling te tuchtigen, zooals hij verdiende en bij God, als ik dat had gedaan, dan zou het heel anders gelo-open hebben. Ik had hem tegen den grond moeten slaan of hem wur gen, al werd ik ook levenslang tot tuchthuis veroordeeld. Jacob, riep Margaretha angstig uit. Ja, het ware beter geweest, vervolgde de oude man met bevende stem, en als ik toen geweten had. wat ik vandaag weet, zou ik het zeker gedaan hebben; het was voor mij een offer, maar het bewustzijn voor deze goede menschen het levensgeluk bewaard te hebben, zou mij rijkelijk be loond hebben. Ik hield mij in en het was mij niet mogelijk mijn luisterpost te verlaten. Ik begreep niet, dat die man zoo kalm kon blijven, niettegenstaande hij het voorwerp was van de diepste verachting, maar deze ongevoelige mensch bleef en werd niet moede de ontstelde vrouw zijn liefde te betuigen. Eindelijk dreigde de angstige vrouw de bedienden te roepen; dat hielp en. de schoft droop af. Tegen den avond echter kwam hij nog eens en ik kon hem niet volgen, want mevrouw Roven ontving hem in de woonkamer en ik kon niet goed m den gang aan dc deur luisteren. Hij bleef niet lang, na een half uurtje verwijderde hij zich en het scheen alsof hij zich met mevrouw verzoend had. want hij lachte e' zijn gelaai was opgeruimd. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6