Gemengd Nieuws STADSNIEUWS. De beschuldigingen tegen ambtenaren te Heemstede. Wanneer komt de zomer? Het geschil in de Engelsche mijnindustrie. De houding der Arbeiderspartij tegenover de wetsontwerpen. Het Luxemburgsche kabinet afgetreden. De ministerieele crisis in Frankrijk. De zaak-Lessing. De regeling met de vorstenhuizen. Vleeschvergiftiging. Uit Lubeck. Hoog water. I Zware fabrieksbrand. De vlaggenkwestie in Z.-Afrika. Eet geen ongewasschen aardbeien! De edele gever in de klem van Bureaucratius. De fraudeerende notaris te Capelle. De 40,000ste inwoner van Heerlen. Jeugdige avonturiers. De iepziekte. De nieuwe „huurder". Brutale diefstal te Leiden. De vondeling. Een ongelukkig autotochtje. De malversaties te Veenendaal. Een plotseling sterfgeval in de kerk. Om koopjes naar België. Ontruiming van oude kasteelen. Het ideale huwelijk. Ook de IJsel sterk gewassen. Een stil jubileum. Kind verbrand. Goede vangst. Een prima legster. (Vervolg). Ook de heer Schelling zelf ontkende per tinent de bewuste woorden tegen wien ook geuit te hebben. Bovendien nog daarge laten, dat hij geen invloed op de al of niet goedkeuring vermag uit te oefenen had hij reden te veronderstellen, dat het plan in het geheel niet door Burgemeester en Wethouders zou worden goedgekeurd. Naar onze overtuiging heeft de heer Schelling nooit getracht inzake grondaan koop provisie te verkrijgen. Wel is ons gebleken ofschoon dit met den grond aankoop van den Protestantenbond geen verband houdt dat cte heer Elffers wel eens als tusschenpersooi bij grondtransac- ties gefungeerd heeft, hetgeen echter niet in strijd is met diens instructies. Wij concludeeren dus, dat aan bovenge noemde uitlating van den heer Jorritsma geen waar feit ten grondslag ligt en deze derhalve een volkomen onverdiende, ern stige belecdiging voor den heer Schelling inhoudt. v Het derde punt van onderzoek betrof de opmerking van den heer Jorritsma, dat het toezicht wat steigers bij bouwwerken be treft allertreurigst is en er hier nooit naar wordt omgekeken. De Rijksarbeidsinspectie heeft deze opmerking ook gemaakt en daar aan toegevoegd, dat het wel lijkt, of de ge meente Heemstede saboteert als opmer kingen worden gemaakt Nadat de heer Jorritsma medegedeeld had, dat de Controleur van den Arbeid' bij de Arbeidsinspectie in het zesde district, de heer Rus, zich op bovengenoemde wijze 'tegenover hem had uitgelaten, hebben wij dezen heer verzocht in onze vergadering te willen verschijnen, een verzoek, waaraan hij bereidwillig gehoor heeft gegeven. Op de pertinente vraag of hij werkelijk de uitdrukking gebezigd heeft „het lijkt Wel of de gemeente Heemstede saboteert" antwoordde de heer Rus ontkennend. Zóó sterk hcerft hij zich niet uitgelaten; wel echter gaf hij als zijn meening aan de Com missie te kennen, dat, .ofschoon den laat- sten tijd eenige verbetering te constatee- ren viel, tct voor kort het toezicht op stei gers bij bouwwerken in Heemstede veel te wenschen overliet. Uit een oogpunt van veiligheid bezien, waren de bouwwerken hier slechter dan ergens anders in zijn dis trict. Bovendien ontbraken hier dikwijls schaftlokalen, ofschoon de verordening hun Aanwezigheid wel eischt. Ccncludeerend moeten wij na de uitvoe rige mededeelingen van den heer Rus, die wij gaarne nader met Burgemeester en Wethouders willen bespreken, vaststellen, dat al heeft de heer Rus zich eenigszins minder scherp uitgedrukt dan de heer Jor ritsma beweerde, wij den indruk kregen, dat het toezicht op steigcrwerk, althans tot voor kort, onbevredigend was, zoodat dc Commissie graarne het verzoek van het Districtshoofd der Arbeidsinspectie aan Burgemeester en W ethouders overbrengt om aan de verbetering van dit toezicht hun bijzondere aandacht te willen schenken. Hoewel wij dus erkennen, dat er een grond van waarheid ligt in de bedoelde op merking van den heer Jorritsma, meenen wij te moeten betreuren, dat die opmer king op deze wijze in het openbaar naar voren is gebracht, omdat ons inziens de zaak daardoor naar buiten sterk overdre ven is voorgesteld, hetgeen onnoodig ge acht moet worden. Het vierde punt van onderzoek betrof de opmerking van den heer Jorritsma, inzake aanneming vap werklieden „dat er een amb tenaar is, die door het aannemen van fooien bepaalde personen voortrekt, waarvoor een briefje moet zijn ingekomen bij de R. K Raadsfractie". Ook deze zaak hebben wij ernstig onder zocht, waarbij ons in de eerste plaats ge bleken is, dat noch bij de R. K. fractie, noch bij een der fractieleden persoonlijk een dergelijk briefje is ingekomen, zoodat deze mededeeling op een onjuistheid be rust. Op onze vraag, welken ambtenaar hij op het oog had. antwoordde de heer Jorritsma, dat hij daarmede den heer Jan Neeskens bedoeld had. De heer Jorritsma verklaarde 'echter uit eigen ervaring niets omtrent diens omkoopbaarheid te weten. Zijn oor spronglijken zegsman achtte de heer Jor ritsma nu niet meer betrouwbaar; op na der aandringen verwees hij tenslotte naar den heer G. Veen. De Commissie heeft daar op den lieer Veen over deze zaak gehoord; deze verklaarde uit eigen ervaring evenmin iets te weten en wel op te zullen passen om te zeggen, dat baas Neeskens zich liet omkoopen, omdat hij er niet anders van wist dan door praatjes van menschen. die hijzelf niet altijd betrouwbaar vond. Ten slotte hebben wij ook gehoord den man, wien de beschuldiging betrof, den heer Nej.Atens. Deze ontkende ooit giften of wat oCié te hebben aangenomen voor of Ba indiensttreding van werklieden met uit- ïondering van één door hemzelf naar voren gebracht geval, toen iemand, die onder zijn leiding tijdelijk had gewerkt en daarna weer »ls vroeger te werk werd gesteld bij het visscherijbedrijf te IJmuiden, hem uit dank baarheid eenige weken later enkele visschen heeft gebracht; een uiting van dankbaarheid die alleen staat en die wij, gezien de bij zondere omstandigheden, kunnen waardee- ren en dan ook onmogelijk onder het gang bare begrip van omkoopen kunnen bren gen. Bovendien heeft de heer Neeskens be taling voor deze visschen aangeboden en den gever dringend verzocht zich van gif ten te onthouden. Wij kunnen dan ook tot geen andere con clusie komen, dan dat de heer Jorritsma volkomen ten onrechte in het openbaar de eer van een ambtenaar bij Publieke Wer ken heeft gekwetst en diens goeden naam aangetast, hetgeen naar onze overtuiging in het openbaar behoort te worden recht gezet. Het vijfde punt van onderzoek betrof de bezwarende opmerkingen van den heer Jor- rilsma, gericht tegen den gemeente-secre taris, tevens rentmeester van het gemeente lijk Grondbedrijf. In het bijzonder in zoo verre deze tevens zelf zou handelen in grpnu en daarbij misbruik Zou gemaakt hebben van hetgeen hem als ambtenaar bekend was. Allereerst heeft de Commissie vastge steld, dat gezien de instructie, noch de ge meente-secretaris, noch de rentmeester van het Grondbedrijf verplicht is zich te ont houden van het handelen in grond. De Com missie stelt er prijs op, dit slechts te con- slateeren zonder zich uit te spreken over de wenschelijkheid van dit niet verboden zijn. In de Raadsvergadering van 21 Januari j.l. heeft de heer Jorritsma de mecning ge- Wekt en bij onze Commissie heeft hij <1eze voorstelling van zaken niet gewijzigd - als zou de gemeente-secretaris mede eigenaar zijn van gronden, gelegen ten Zui den van de Zandvoortschelaan en onmid dellijk grenzend aan de gemeentcterreinen, Bestemd voor een station, naar aanleiding waarvan hij zich ten koste van het gemeen tebelang bevoordeeld zou hebben. Het is ons gebleken, dat deze meening onjuist is, Want dat de gemeente-secretaris bij dezen grond in het geheel niet betrokken is, noch uuic geweest is. Wel was de heer Swolfs mede-eigenaar van terreinen op' „Reine- 2°m deze terreinen zijn echter op aan- merkelijken afstand van eerstgenoemde gron den gelegen, ten Noorden van de Zand voortschelaan en er bestaat tusschen deze terreinen onderling geen aanwijsbaar ver band. Even onjuist is gebleken de veronder stelling, door den heer Jorritsma ün de Raadsvergadering van 26 November 1925 in bedekte termen aangeduid, als zou de heer Swolis betrokken zijn of geweest zijn bi; den aankoop of den eigendom van een boerderij met terrein gelegen nabij Heeren- weg en Leidschevaart. Op verzoek van de Commissie heeft de heer Swolfs medegedeeld, dat hij inderdaad enkele malen in grond gehandeld heeft, zoo wel in als buiten Heemstede. Op geen en kele wijze is ons echter gebleken, dat de heer Swolffs van zijn bovengenoemde po sities misbruik heefi gemaakt bij deze grond-, transacties. Wij zijn dan ook van meening, dat het strijdt met alle regelen zoowel van het recht als van het fatsoen bij een zoo ernstige zaak met vage aanduidingen en insinuaties te volstaan zonder in s'taat te zijn concrete bewijsbare feiten te noemen Bij de besprekingen, die de Commissie met den heer Jorritsma mocht hebben, heeft deze heer zich ook nog andere opmerkin gen aangaande den heer Swolfs veroorloofd; wij zijn zoo vrij geweest ook deze opmer kingen, ofschoon niet in de openbare ver gadering geuit, aan een nader onderzoek te onderwerpen. Zoo heeft de heer Jorritsma gewezen op de groote vriendschap, die tus schen den heer Swolfs en een onzer Heem- steedsche bouwers zou bestaan, o.a. naar vo ren komend in het maken van gezamelijke buitenlandsche reizen. Voor deze opvallende vriendschap is ons geen bewijs gegeven, ter wijl een reis van deze hoeren te zamen nooit heeft plaats gehad Een andere opmerking betrof een aankoop van een partij steenen door de gemeente Heemstede, die zou hebben plaats gehad ook in het belang van den heer Swolfs. Ons on derzoek wees uit, dat de heer Swolfs onmo gelijk eenig belang bij dien aankoop kon gehad hebben. Nog een andere opmerking betrdf het deel hebben van den heer Swolfs in een com binatie ter exploitatie van terreinen op „Bosch en Hoven", waarover een zee^voor- deelig contract met dc gemeente zou zijn gesloten. Ons onderzoek wees uit, dat de ge meente dit contract met de erven van „Bosch en Hoven", gesloten heeft. Eerst daarna is het terrein publiek verkocht, zoodat van mis bruik ook hier geen sprake kan zijh. Weer een andere opmerking betrof een vermeend voortrekken door den rentmeester van het Grondbedrijf van één bouwer boven den an dere, waarop ook reeds door den heer Jor ritsma in de Raadsvergadering gezinspeeld werd. Mefc na kennis genomen te hebben van de notulen der vergadering van het Girondbedrijt hebben wij niet den indruk ge kregen, dat deze veronderstelling op een juiste basis berust Samenvattend, moeten wij vaststellen, dat de heer Jorritsma geen enkelen redelijken en bewijsbaren grond voer zijn beschuldigingen heeft weten aan te geven en dientengevolge in het openbaar de eer en goeden naam van den heer Swolfs op ergelijke en ongeoorloof de wijze heeft aangerand. Dr. König, directeur van de „Wetler- dienststelle" in Berlijn, geeft in de „Berli ner Lokal Anzeiger de volgende beschou wingen voor den te verwachten zomer. „In dit meer dan natte jaar had menig een zijne hoop gesteld op den langsten dag, die naar het heette den ommekeer zou bren gen. De wensch is, zooals in vele gevallen, ook hier de vader van de gedachte. Het astronomische begin van den zomer, vol gens den kalender aanvangend op 21 Juni, heeft niets te beduiden, dan dat de zon op dien dag haar hoogsten stand heeft be reikt en begint van af dien datum weer langzaam te dalen. Juist in deze dagen echter zijn de veran deringen in den zbnnestand zóó gering, dat men op een plotselinge inwerking op de weersgesteldheid in 't geheel niet behoeft te rekenen. De groote lijnen in de weersgesteldheid komen over het algemeen zeer goed tot uiting in dc luchldruk-verdeeling, waaruit gevolgtrekkingen zijn te maken omtrent den algemeenen loop van den luchtkring op aarde. In de laatste weken nu was een hoofdkenmerk in de luchtverdeeling, die van de normale verhoudingen afwijkt, het optre den van een gebied van hoogen luchtdruk op de zee tusschen Groenland en Spitsber gen, In deze streken komen n.l. bij voor keur laagdrukgebieden voor, wat thans door het permanent voorkomende hoogdrukge- bied belet werd. Wij mogen aannemen, dat de ontwikkeling van dit hoogdrukgebied wordt begunstigd door abnormale ijsmassa's in dit gedeelte van de Noordelijke IJszee, die naar Zöide- lijker streken zich verbreiden. Voor ons in Midden-Europa heeft deze stand van zaken tot gevolg, dat de hoogdruk-gebieden, die anders op verderen afstand aan ons voorbij trekken, meer invloed doen gelden. Eens deels nemen die van 't westen aankomende depressies over ons gebied, anderdeels ko men ook hoogdrukgebieden voor, die in andere jaren zelden optreden. Het is hoofd zakelijk te wijten aan hoogdrukgebieden, dat van Hongarije en Saksen een hoogen wa terstand werd bereikt. Wanneer .wij derhalve met behulp van de luchtdrukverdeeling het weer naar een ta melijk eenvoudige formule kunnen vast stellen, is daarmede nog niet alles verklaard, want vaak bestaat tusschen de luchtdruk verdeeling en het weer niet dien samenhang, die de weerkundige daarin gewoonlijk meent te zien. In zoo'n periode leven wij thans. Weergesteldheden, welke in andere jaren slechts weinig neerslag brengen, hebben nu langdurigen en steeds terugkeerenden re genval tengevolge. Bij de luchtdrukverdee ling treedt derhalve nog een andere oorzaak op, welke de bijzondere neiging tot neer slag bevordert. Over deze oorzaak verkeert men nog in 't onzekere. Is nu onze veronderstelling juist, dat in eerste instantie het hoogdrukgebied bij Groenland een beslissende uitwerking op het weer der weken heeft gehad, dan mogen wij helaas niet op een spoedige of afdoende verbetering rekenen. De ijsmassa's immers, welke hoogstwaarschijnlijk de oorzaak van dit hoogdrukgebied zijn, kunnen uit den aard der zaak langzaam verdwijnen. Midden- Europa zal dus vermoedelijk nog geruimen tijd onder sterken invloed van het hoog drukgebied staan en veel neerslag hebben. Langzaam aan waarschijnlijk in Juli zal een normale luchtdrukverdeeling weer- keeren, welke daarin bestaat, dat het rand gebied van het hoog op de Azoren, zich naar Midden-Europa zal uitbreiden en hier met de zomersche warmte ook droogte zal bren gen. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Door samenloop van omstandigheden zal dc demonstratie der Reddingsbrigade, op Zondag 27 Juni aan de Houtvaart, beslist aan belangrijkheid winnen. De Haarlemsche Dameszwemclub „Zignea verzocht aan het bestuur haar competitie wedstrijd met de Schicdamsche Dameszwem club op den Brigade-middag te mogen spe len. Het verzoek is gaarne ingewilligd. Het bestuur van den Haarlemschen Zweiu- bond deed den toegezegden .polowedstrijd tusschen Haarlemsche zeventallen vervallen voor een competitie-wedstrijd „H. V. G. B." Haarlem en ,,A. Z. en P. C." Amersfoort. De liefhebbers van zwemmen, zwemmend redden, schoonspringen en het mpoie, span nende waterpolospel kunnen nu geniéten in allerlei richtingen. Gisteren is de tekst gepubliceerd van de beide regeeringsontwerpen inzake de mijnin dustrie. Het eerste bepaalt, dat er gedurende vijf jaar acht uren in de# mijnen zal kunnen worden gewerkt. Het tweede, wat de reorganisatie van het bedrijf betreft, is uitvoerig en gedetailleerd. Het stelt in staat tot algeheele of gedeelte lijke samensmelting van de mijnondernemin gen. Waar eigenaars in het belang eener doeltreffender exploitatie bereid zijn tot sa mensmelting met andere ondernemingen, welker eigenaars hiertoe niet bereid zijn, kunnen ze een plan hiertoe aan den Board o£ Trade voorleggen. Een plan tot algeheele samensmelting kan bepalen, dat de samen stellende maatschappijen» ontbonden worden en dat er een nieuwe maatschappij gevormd wordt, terwijl wanneer ondernemingen ge heel in een andere opgaan, bepalingen om trent de liquidatie van deze ondernemingen kiyinen worden gemaakt. De Board of Trade zal de voorgelegde plannen onderzoeken en ze verwijzen naar de commissie voor de spoorwegen en kana len, die de ingebrachte bezwaren zal onder zoeken en het plan slechts bekrachtigt als zij overtuigd is dat het in het landsbelang is en dat de voorwaarden billijk zijn. Gemeld wordt, dat de Arbeiderspartij zich heden niet zal verzetten tegen de tweede lezing van het wetsontwerp tot reorganisatie van de steenkoolindustrie, doch daarna 'zal trachten er verbeteringen in aangebracht te krijgen. De oppositie zal zich echter Maandag krachtig verzetten tegen het wetsontwerp op den achturigen arbeids dag in het mijnbedrijf - In verband met het voortdurend afbrok kelen van zijn meerderheid heeft staatsmi nister Prüm het ontslag van Jict geheele kabinet ingediend. B'riand ontving gisterenvoormiddag Poin- caré en Doumer ter bestudeering van den financieelen toestand en dc eventueele sa menstelling van het kabinet. Briand verklaarde dat hij de besffrekingen zal voortzetten ten einde te trachten een regeering samen te stellen, welke op een vaste parlementaire meerderheid kan steu nen zonder welke hij ervan af zou moeten zien een kabinet te vormen. Briand zou gisteren ook de leiders der parlementaire groepen ontvangen. Briand ging te kwart over zevenen Dou- mergue op de hoogte stellen van zijn démar ches. Het onderhoud duurde 2.5 minuten. Bij bet verlaten van het Elysée verklaarde Briand tegenover de journalisten dat hij er niet aan dacht in den loop van den avond naar het Elysée terug te keeren tenzij zich een buitengewone omstandigheid mocht voordoen en dat de beraadslagingen waar schijnlijk om half elf zouden eindigen. Het besluit van1 de leiders der protestce- rendc studenten aan de Technische Hooge- school te Hannover om de door den minister aangegeven oplossing van het conflict niet als definitief te beschouwen, heeft in Han nover groote verontwaardiging gewekt. De nieuwe obstructie wordt zelfs door hen, die zich tot nu toe neutraal hielden, als het brutaalste beschouwd wat de nationalisti sche studenten zich in dat conflict hebben veroorloofd. Algemeen is men hier van oordeel, dat, za! het studentenverzet niet tot een „Kul- turskandal" van den eersten rang worden, aan dit conflict slechts met het sluiten der Hoogesqhool een einde gemaakt kan wor den. Thans komt, schrijft het „Berl. Tag." dui delijk aan den dag, Öat niet alleen de. per soon van prof. Lessing, maar ook het demo cratische principe van de vrijheid van on derwijs aan de hooge scholen door deze studenten aangevallen wordt. Op voorstel van de rijksregeering heeft de juridische commissie uit den rijksdag gisteren besloten de behandeling van het regeringsontwerp nopens de finéncieele regeiing met de voormalige vorstenhuizen tot heden uit te stellen. De regeering wilde trachten inmiddels de beide vleugelpartijen (Duitschnationalen en sociaal-democraten) nog te winnen voor een en-bloc-aanvaarding van het ontwerp, maar deze pogingen zijn mislukt. De sociaal-democraten verklaarden gisterenmiddag aan den rijkskanselier, dat ze wel bereid zijn aan het totstandkomen van een wettelijke regeling mede te wer ken, maar dat ze onmogelijk vóór het re geeringsontwerp in zijn tegenwoordigen vorm kunnen stemmen, en dus in ieder ge val amendementen zullen indienen. Vrijwel hetzelfde bescheid kreeg dr. Marx gisterenavond van de Duitschnationalen, die eveneens amendementen aankondigden. Van het en-bloc-aanvaarden in de juridische commissie komt dus niets. Volgens een officieelc opgaaf zijn te Rü- dersdorf in totaal 124 personen onder ver giftigingsverschijnselen ziek geworden. De Senaat benoemde senator Löwigt (soc.- dem.) tot voorzitter van den afgetreden bur gemeester Neumann. Ook de streken langs de Beneden-Elbe bij Stettin wórden thans'door overstrooming bedreigd. In de dorpen beneden Stettin begint het water reeds door te dringen. Gisteravond brak te Kalscheuren (bij Keu len) ten gevolge van een ketelontplof fing een hevige brand uit in de teerfabriek alhier Een arbeider werd verkoold onder de puinhoopen te voorschijn gehaald, drie an deren overleden aan de bekomen verwon dingen. Het, geheele gebouw werd een prooi der vlammen. De natioale raad der Arbeiderspartij heeft Zondag een resolutie aangenomen, vyaarin zij verklaart bet beginsel goed te keuren, dat de Union Jack en de ontworpen natio nale vlag volkomen van elkaar verschillen, doch tevens uitspreekt dat beide vlaggen officieel gelijkelijk moeten worden erkend. Een deputatie van den nationajen raad Had een onderhoud met minister Tielman Roos, den leider van het nationalistische comité Hij gaf uiting aan zijn algeheele vol doening over het door de Arbeiderspartij in overweging gegeven compromis en zegde daarvoor den steun der Nationalistische Par ten toe. Indien het door het kabinet en het "parlement wordt aanvaard, beteekent de zinsnede betreffende de gelijke officiëele erkenning van de twee vlaggen, dat de rijks- en de nationale vlag naast elkaar zullen wapperen hoven het parlementsgebouw en de Unie-gebouwen, of elders, wanneer de nationale vlaggen worden uitgestoken. De arbeider J. Bod te Duiven kreeg Maan dag tengevolge van het eten van ongewas schen aardbeien bloedvergiftiging. Zijn lip pen zwollen reeds op. Dank zij het tijdig in grijpen door een arts werd erger voorkomen. Een bescheiden ingezetene van La Fère, zoo vertelt een Fransch blad, wilde niet ach terblijven Hij het steunen van den franc, en besloot in de kas der Vrijwillige Bijdrage een Fransch staatspapiertje-op-naam, rentende 4 Irancs, te storten. Tegen den koers van den dag was het papiertje 61 frs. waard; 9 jaar lang had de man de rente laten staan. Zijn totale gift aan den Staat zou dus 97 francs bedragen, hij gaf dit graag, van ganscher harte. Daar staat hij aan het loket en vraagt, laat ons zeggen in een zwak oogenblik, een be wijs van ontvangst. Goed, men geeft,hem een rqeu ten bedrage van 4 francs. „Zoudt u daar niet „rente" achter zetten?" vraagt de man schuchter. Onmogelijk! En als hij aandringt; „Dan moet u eerst bewijzen, dat dit stuk u geheel toebehoort. Immers'hier staat, dat u het vruchtgebruik mist." "Pardon, zij, die net vruchtgebruik had, is overleden." „Goed, brengt u ons dan de acte van over lijden van die dame. Brengt u ons voorts, wat uzelf betreft, een „attestata de vita", onder teekend door uw burgemeester. Laat vooral de handteekening van dien burgemeester le- galiseeren door den prefect. En denk er aan, dat beide verklaringen gesteld moeten zijn op gezegeld papier a 2 fr. 40." Waarop de edele gever, lichtelijk' stikken de van woede, nog kan uitbrengen: „Is dat alles?" Het blad sluit dit verhaal met nuchter commentaar: Stort vooral geen stukken op naam als vrijwillige bijdrage. i i HET VERDUISTERDE BEDRAG OP i 32.000 VASTGESTELD. In aansluiting van het bericht inzake de ar restatie van notaris J. C. de J. te Capelle a.d. IJsel, verneemt de Tel. nog het volgen de: Dinsdagmorgen heeft burgemeester Ver loop op het hoofdbureau te Rotterdam den verdachte een verhoor afgenomen, waarbij deze een volledige bekentenis heeft afgelegd. In totaal zijn vijftien gevallen van vermoede lijke verduistering ter kennis van den burge meester gebracht. Het betreft niet alleen hy potheken, die de verdachte krachtens zijn ambt moest afwikkelen, doch ook gelden, die hij uit anderen hoofde onder zijn berusting had. Zoo was het penningmeester van de af- deehng Capelle van de vereeniging „Het Groene Kruis" en trad hij op als agent v m een hypotheekbank. Sinds 1914 was hij te Capelle werkzaam. Naar burgemeester Verloop ons mededeel de, is het totaal der verduisterde sommen plm. 32.000. Het systeem van den verdachte om het eene gat met- het andere te stoppen, maakte, dat aanvankelijk een som van 70.000 becijferd was. De verdachte zal spoedig ter beschikking van de justitie worden gesteld. Dinsdagmorgen deed de heer Vijgen te Heerlen, aangifte van de geboorte van een dochtertje. Het kind is de 40.000ste inwoner van Heerlen. Door bet gemeentebestuur zal een geschenk worden aangeboden. Dc resp. 17- en 16-jarige gebroeders H. en W. Sl„ uit Rotterdam, waren Zaterdag met het weekloon van den oudste (ongeveer 15) buiten weten van de ouders op stap gegaan naar...,. Antwerpen. 1 oen Maandag de centjes schoon op wa ren, kwamen ze platzak teug in het vader land. Zóó werden ze door de Nispensche po litie aan de grens opgepikt en van daar naar Rotterdam teruggebracht om weder ter beschikking van dc ongeruste ouders te worden gesteld. De mooie iepenlaan tusschen Ulft en Sil- volde is door de iepziekte aangetast. Reeds moeten 30 boomen geveld worden. De N. Venl. Crt. meldt: Iemand die zich uitgaf voor generaal-ver- tegenwoordiger der Nederlandsche .Filmmij., vervoegde zich bij een pensionhoudster en huurde daar voor den tijd van 4 maanden een kamer tegen 15 per week. Voor een collega die morgen komen zou, huurde hij eveneens een kamer yoor den- zelfdcn tijd en voor den zelfden prijs. De huurder moest "nog even aan het sta tion zijn om zijn koffertje te gaan halen en zou dan direct terugkomen. Bij het vertrek herinnerde mijnheer zich dat hij geen klein geld bij zich had. Of de juffrouw zoo be leefd wilde zijn, hem even een rijksdaalder te leenen? Met alle genoegen werd aan den nieuwen huurder met wien een voordeelige transactie afgesloten was. het gevraagde voorschot verleend. Nog een hartelijke handdruk, een diepe buiging, 'n afscheidsgroet met den hoed tot aan den grond en dc vriendelijke mijnheer verdween met zijn rijksdaalder.... en kwam niet meer terug....! Z tmdagnamiddag is, op klaarlichten dag, tusschen half zes en acht uur, terwijl de be woners naar de kerk waren, ingebroken bij den heer F. Eikerbout, lid van den gemeen teraad en bezoldigd bestuurder der afdeeling Leiden van den Chr. Bond van Metaalbe werkers, aan den Zijlsingel no. 57 te Leiden. Toen de familie te ongeveer acht uur thuis kwam, vond zij een luikje in de voordeur, vlak aan den drukken singel, waar, vooral des Zondags, vee! wielrijders en wandelaars passee ren, geforceerd en in de verschillende ver trekken alle kasten en laden opengebroken en den inhoud over den grond verspreid. Het bleek, dat het den ongenooden gasten alleen om geld te doen is geweest. De spaar potten der kinderen, waarvan er één een be drag van 4, uitsluitend stuivertjes, bevatte, waren geplunderd, het huishoudgeld van moeder de vrouw verdwetïen en een bedrag van ruim 150 toebehoorende aan het Ned. Herv. Kerkgenootschap, waarvoor een der huisgenooten de vrijwillige bijdragen voor den eeredienst ophaalde, werd eveneens vermist, benevens een, gelukkig niet groot bedrag, toe behoorende aan de afdeelingskas van den me- taalbewerkersbond. Een briefje van 40, dat lag in een spaar bankboekje, had ir.en laten liggen, evenals het boekje zelf. Voorwerpen van waarde waren wel te voor schijn gehaald maar niet meegenomen. Denkelijk zijn de dieven geen onbekenden geweest, doch ook geen onbedrevenen in het vak. Immers toen de politie foto's van de vingerafdrukken wilde maken, bleek dit niet mogelijk te zijn, omdat met handschoenen was gewerkt. Het in totaal ontvreemde geld bedraagt circa 300. Zaterdagnacht heeft een juffrouw op het politiebureau aan den Gelerij te Rotterdam ge bracht een kind van 1 y2 jaar, welk kind in de Bénthemdwarsstraat op den openbaren weg aan zijn lot overgelaten was. De ouders van het kind leven gescheiden en zijn bij de we- derzijdsche ouders ingetrokken. De groot ouders weigeren evenwel het kind in huis te nemen. Aanvankelijk heeft de moeder het eenige dagen bij zich gehad, maar haar ouders hebben haar de woning ontzegd, indien zij het kind niet bij den vader bracht. Maar ook daar wilde men het kind met hebben. De moeder heeft toen eenige nachten met haar kind in het Park of in een plantsoen geslapen. Ten slotte heeft zij het kind in de Benthemdwars- straat voor de woning van haar schoonouders neergezet en het aan zijn lot overgelaten. Door de goede zorgen van de politie, heeft het kind evenwel reeds elders een geschikt onderdak gevonden. Zondagnamiddag had op den Boschdijk nabij het Rijkskrankzinnigengesticht te Eind hoven, een' auto-ongeluk plaats. De familie Spoor uit de Scheidingstraat ging met een inwonenden kostganger, den heer Zeep, een autotocht maken, teneinde eert familie in den Bosch te bezoeken. De chauffeur B. gaf op den Boschdijk aan den heer Z. het stuur over om dezen te leeren chauffeeren. Z. stuurde echter recht op een telefoonpaal aan, waartegende auto met kracht aanreed, zoodat het voorwiel afknapte en het voorgedeelte van den wagen in elkaar werd gedrukt. Een dochtertje van den heer S. kreeg een diepe glaswonde. Het kind werd naar het rijkskrankzinnigengesticht gebracht, waar de geneesheeren de wonde verbonden en het glas verwijderden. De overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. Zooals bekend zijn door den vorigen ge meente-secretaris te Veenendaal, malversa ties gepleegd -en is deze daarvoor ontslagen. Als gevolg daarvan heeft de vorige burge meester zijn ontslag genomen en is door Mr. van Kuyk opgevolgd. De nieuwe burgemeester heeft gemeend alvorens den Raad de begrooting voor 1926 aan te bieden eerst over den thans bestaan- den toestand in te moeten lichten, vandaar een nota aan alle Raadsleden, waarin o.a. wordt verklaard, dat de bij deze malversa ties verdwenen gelden slechts een onderge schikte rol spelen in de gemeentelijke finan ciën en gedekt zijn zonder tekorten te ver oorzaken, als gevolg van vroegeren voor spoed. De malversaties hebben dus geen ongunstigen invloed gehad op Veenendaals financieele positie. Maandagavond heeft in de Liduinakerk aan de Schenkkade te 's-Hage, even voor dat het Lof van half 8 zou beginnen, een plotseling sterfgeval plaats gehad. De ongeveer 70-jarige heer v O., wonende in de Stuyvesantstraat. dje zich in de kerk bevond, werd eensklaps onwel en zakte in een. De omzittenden schoten terstond toe en begrepen, dat de toestand zeer ernstig was. De geestelijkheid werd gewaarschuwd en kort nadat kapelaan de Jong hem het H. Oliesel had toegediend, gaf de heer v. O. den geest. De inmiddels gewaarschuwde Eerste Hulp dienst vervoerde het lijk naar de woning in de Stuyvesantstraat Zooals' te begrijpen is, veroorzaakte dit plotselinge sterfgeval groote ontroering on der de vele geloovigen. die in de kerk aanwezig waren. In plaats van het Lof werd het Rozenhoedje voor de zielerust van den overledene gebeden. Voordeelen en gevaren van den lagen frankenkoers. Sedert is, zoo wordt uit Roermond gemeld, de groote trek van kooplustigen uit deze streek naar België begonnen. Dagelijks trek ken honderden naar de naburige Belgische grensplaatsen waar men ten gevolge van den lagen frankenkoers koopjes tracht te maken. De gekochte goederen worden dan meesten tijds over de .Hollandsche grenzen weder bin nen gesmokkeld. 4 Het behoeft geen betoog dat de nering doende middenstand, welke ten gevolge van den lagen markenkoers, toen de trek naar dc andere zijde der grens ging, juist een zwaren tijd achter den rug heeft, door dezen hernieuwden trek erg gedupeerd is. Het gebeurt dikwijls dat men de gesmok kelde koopwaren op de weekmarkten te koop aanbiedt tegen prijzen, waartegen eer lijke concurrentie ten eenen male onmogelijk is. De politie en kommiezen treden gestreng op. Vele personen, welxe de aan de over zijde der grens gekochte goederen fraudu leus wilden invoeren, liepen hooge geldboe ten op, terwijl de goederen verbeurd ver klaard werden. De markten worden streng gecontroleerd. Ook de tansitohandel, vooral ih bloemkool is hier levendig. Het bij Olst gelegen oude. doch steeds ge moderniseerde kasteel „Groot Hoenloo" met zijn heerlijke omgeving, wordt ontruimd. Men is reeds begonnen den schat van meubelen, waaronder vele antieke, naar elders over te brengen. Het is zeer te. bejammeren, niet al leen voor de gemeente Olst, maar ook voor het natuurschoon in deze streek. Naar de Msb. verneemt, zal ook de neven- bezitting „de Haere" binnenkort worden ont ruimd. Een jury, bestaande uit zes oude jongejuf frouwen en zes vrijgezellen heeft na een be raadslaging van slechts twee minuten te II- ford, in Engeland, voor de zooveelste maal aan twee gehuwde paren den prijs van een zij spek toegekend, nadat zij de verklaring hadden afgelegd, dat zij gedurende twaalf maanden en een dag in de meest volkomen harmonie hadden geleefd, hun huwelijksleven niet door twist of tweedracht was verstoord, dat zij elkander niet door woord of daad hadden beleedigd en dat zii geen oogenblik hadden gewenscht ongehuwd te zijn. Het eene ideale paar is kinderloos; man en vrouw zijn ieder 79 en een half jaar oud; het andere paar is nog jong en heeft tien kin deren. Pastoor Palmer, de katholieke pastoor van Ilford, verklaarde, dat de jury uit oude jonge juffrouwen en vrijgezellen gekozen wordt, omdat zij volkomen onpartijdig zijn. Eigen aardig is wel, vertelde hij, dat er telkenjare veranderingrin de jury moet komen, omdat in den loop des jaars wegens huwelijk eenige juryleden zim uitgevallen. En vaak stappen de mannelijke juryleden met de vrouwelijke in het huwelijksbootje. Ze komen blijkbaar sterk onder den indruk van het ideale huwe lijksleven, welks geluk bun jaarlijks voor oogen wordt gesteld. Bij Deventer veel hooigras verloren gegaan. De waterstand in den IJsel bereikte, naar uit Deventer wordt gemeld, een hoogte van niet minder dan 4.92 plus N. A. P., terwijl van. de bovenrivieren nog veel was wordt ge meld, zoodat overstrooming der uiterwaarden niet kan uitblijven. Dit laatste heeft noodlot- tige gevolgen voor den oogst van het gras gewas. waarvan een groot deel reeds zeer duur is verpacht. Zaterdagnacht en Zondag en ook Maandag, hebben de boeren nog getracht van den oogst nog zooveel mogelijk te redden, wat tci deele gelukte. Toch is reeds veel hooi door den stroom weggedreven.Elders maaide men het gras snel af, om het desoods met paard en kar door het water weg te voeren. Er gaat voor duizenden aangrasgewas verloren. Dc verpachtingen van gras te Zutphen zijn voor onbepaalden tijd uitgesteld. Kardinaal O'Connell, Aartsbisschop van Boston, vierde voor kort zijn zilveren Bis schopsjubileum. Men wilde dezen dag fees telijk vieren, doch de kardinaal wees elk feest af. „Een stille Mis in de Kathedraal om 7 uur, opdat ook de fabrieksarbeiders erheen kunnen gaan, en dan terug naar den dagelijkschen arbeid!" Zoo gaf bij het bevel en aldus werd gedaan. De kardinaal is in elk opzicht een merkwaardig man, een der werkelijk groote kerkvorsten. Hij is energiek en krachtig. Niettemin was hij. zoo vertelt hij zelf, in 25 jaar slechts in 8 gevallen genoodzaakt met gestrengheid op te treden. In het gan- sche verloop van zijn bisschoppelijke ambtsuitoefening heeft hij tegen geen enke len zijner priesters een kerkelijke straf moeten toepassen. Zijn diocees telt heden een millioen katholieken en is een der grootste van Amerika. Honderd jaar ge leden waren er in hetzelfde diocees nog maar ongeveer 1000 katholieken. Kardinaal O.'Connell is een krachtig fi guur, een redenaar en een schrijver van uitgesproken individualiteit. Velen zijner uitspraken gaan als apborismen van mond tot mond. Eenige deze gevleugelde woorden laten- wij hier volgen: „De Bisschop is de herder niet alleen var, de witte, maar ook van de zwarte schapen." „Vroome lieden praten weinig over hun godsvrucht, -vroomere daarentegen spreken over niets anders.' „De driftige is een zelfmoordenaar die met toornige woorden zijn eigen graf graaft." „Menschen, die veel eten, veel drinken en veel slapen, verwonderen zich achteraf, waarom het anderen beter gaat als hen." „Indien er slechts drie menschen op de wereld waren, ook dan nog zou een onder hen de aanvoerder zijn." „Hoe wijzer wetgever, hoe minder wet ten." „Wilt ge een groot man zijn, zoo zoek ook nog in uw vijanden iets goeds te ont dekken". „Ik heb zestig jaar lang gearbeid en het heeft mij niet geschaad' „Vergeef snel' Het spaart tijd en bevor dert de spijtvertering!" „Sla geen acht op beleedigingen! Het dient immers nergens toe „Een mensch zonder geloof is als een Aeroplaan zonder motor. „Hij kan zich niet in de hoogte heffen. „Het zekerste teeken voor een heilig priester is zijn liefde tot de gevallenen. Door het spelen met lucifers door een 3- jarig kind, geraakte te Sterksel (N.Been wieg in brand waarin een eenjarig kindje van den heer A. S. lag. Op het geschrei van het kind kwam de moeder tocgeloopen, die den kleine ernstig verbrand aantrof. In allerijl spoedde men zich naar Eindhoven, doch het kind overleed aldaar aan de be komen wonden. Tc Venlo werd een rijwieldief, wiens daad bemerkt werd door den eigenaar per fiets nagezet en aan dc grens ingehaald en gear resteerd. De politie nam den man over cn bracht hem naar Vcnlo. Daar bleek, dat men een goede \'angst gedaan had. De aan gehoudene J. B., "koopman te Nijmegen, werd reeds lang gezocht. Hij stond eenige raaien gesignaleerd wegens oplichting en verduistering, Hij heeft reeds eenige s onnis- sen achter den rug, terwijl nu weer, uit meerdere plaatsen, zijn aanhouding werd verzocht wegens diefstal. Hij is naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Op het Missiehuis te Uden heeft men een Rhode-Island-kip van het broed 1925, die thans reeds haar 200-ste ei heeft ge. logd. Zulk een productief hennetje is een reclame zoowel voor het beestje zelf al* voor zijn verzorgersl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7