ZE-V^oUva/EM- ONZE KLEEDING BABY-SCHOENTJES Zenuwachtigheid. De kleine dwingeland. De Heerenmode. De vrouwelijke jeugd en de dag bladen. Modern schoenwerk. Waarom ze niet trouwden. Gekleurd ondergoed. Practische wenken Recepten. Patronen naar Maat In welk gezin heeft men tegenwoordig iet te tobben met de zenuwachtigheid an één of meer der gezinsleden, van ader, Moeder of de kinderen. Het jach- Ige leven, het drukke verkeer op straat, i et vele huiswerk, het vele uitgaan, over- -even sport, het zijn allemaal oorzaken, e medewerken om jong en oud zenuw- chlig te maken en het is tegenwoordig en heel ding, zijn leven zoo in te richten, 'at we zelf of onze naastbestaanden ct besmet worden door de zenuwbacil Daar het jachtige leven en het drukke keer op straat twee machtige factoren n, die van buiten op man en kinderen nwerken en die niet weg te nemen zijn, met de vrouw er zooveel mogelijk voer orgen, dat tenminste thuis een zekere almte en rust heerschen om allen weer a evenwicht te brengen. De kaimte en ust kan de vrouw niet in huis scheppen is zij zelf erg zenuwachtig is of zich iauw zenuwachtig laat maken, daarom is voor haar het beste medicijn, veel thuis te zijn, haar dagtaak regelmatig in te deelen, ich zoo min mogelijk van die taak af 'e laten brengen en zoo een sfeer van ;alme gelijkmatigheid en rust om zich Heen te brengen Nu is dat lang niet voor iedere vrouw vei- gemakkelijk. Elk is in een verschil- enden stand en staat in de maatschappij geplaatst en die stand of staat brengen ci kwijl plichten buitenshuis met zich nee; moeten in de hoogere standen de vrouwen veel uit haar gezin om bezoeken te brengen of te ontvangen, de armen moeten er dikwijls uit om met haar man het brood te verdienen: in tijden van werkloosheid zijn zij zelf. de kostwinsters en zonder haar werkkracht en sloven zouden de kinderen er heel wat slechter aan toe zijn. En de velen daartusschen? Zij hebben dikwijls beide plichten: be trekkingen onderhouden ter wille hunner cDgroeiende kinderen, en de vele uit gaven met zooveel zorg regelen, dat er niets Onnut wordt uigegeven. En in zooverre men er te veel door lit huis wordt gejaagd moet men zich zelf herzien en trachten meer thuis te zijn. Het werk wordt dan kalmer afgedaan en .en bespaart zich zelf het voortdurend ,ejaagd zijn. De huisgenooten zullen ook vlugger thuiskomen, wetend gezelligheid te vinden, een vertrouwelijk praatje te kunnen houden of een geheimpje te kun nen vertellen, de grooteren zullen niet zooveel uitgaan Voor de kleinen behoe ven niet allerlei pretjes verzonnen te worden, waardoor zij meestal overver moeid worden en te laat in bed komen, ■n één woord, het huiselijk leven zal er bij winnen. Voor de kinderen is er nog een eede geneesmiddel tegen zenuwachtig heid en dat is frissche lucht en voedzame eenvoudige voeding. Zooveel mogelijk rissche lucht in de huizen, in de slaap vertrekken vooral, niet te zwaar kleeden niet te zwaar in bed. O, die mufle laapvertrekken, laten wij daar toch voor waken, en het kost niets dan een beetje moeite, vooral als de zon in de kamers schijnt alles goed- open en gordijnen op zii. de bedden frisch luchten, de kussens in de zon en dan 's nachts als bet eenigs- zins kan een raam open, dat geeft een gezonden slaap. V erder regelmatige maaltijden en goede voeding. Wen de kinderen er aan, dat ze alles mee-eten en geen kuren krijgen van dit niet lusten en dat niet believen. Van alles wat opgediend wordt, moeten ze eten, al is het dan weinig. Het is won derlijk, hoe dikwijls dienstmeisjes, toch kinderen uit den werkenden stand, haar neus voor allerlei gerechten optrekken, terwijl de kinderen des huizes er van smullen. Voor teere, zenuwachtige kinderen zijn de maaltijden dikwijls een beproeving. aar ze moeten toch leeren te blijven bitten, mogen niet opstaan en wegloopen va tafel vóór ze behoorlijk hebben mee gegeten. Zij moeten ieeren, dat voedsel noodzakelijk is en op bepaalde tijden moet gebruikt worden en dat men zich ac.n tafel netjes moet gedragen. Voor de ouderen veraangenaamt een pgewekt gesprek aan tafel Jen maaltijd t moet de moeder al weer zorgen, dat de goede toon bewaard blijft. Een opge ruimde maaltijd werkt kalmeerend op de zenuwen, ook mag er niet gehaast wor den maar liever wat vroeger worden be gonnen. Als al die kleine regels worden op gevolgd zal het 't heele gezin ten goede k men en als vele gezinnen ze eens in toepassing brachten zouden er vast min der overspannen, zenuwachtige menschen rondloopen. Die jongen van ons is heusch iets bij zonders, vertelt het jonge moedertje vol trots in een ge-eischap. Een ander kind kan je iets verbieden, de onze niet, maar het is geen ongehoorzaamheid, hij zet maar alleen zijn eigen wil door. O heilige onnoozelheid, bad ik haast uitgeroepen, te meenen dat gij alleen maar een kind hebt. dat zijn eigen wil doorzet, te denken dat uw kleine dwin geland anders is, dan al die andere kleine dwingelanden en dat het nog wel een bijzonder goede eigenschap van hem is. Moedertje pas op, want gij gaat weer een karakter bederven als gij U in beeldt, dat uv kind iets bijzonders' is, dat gij hem niet volgens de gewone re gels kunt grootbrengen, dat gij hem maar wat toe moet geven, in één woord, dat g nem verwennen gaat. Van den eersten dag af probeert het jonge kind rijn willetje door te drijven en pas op, als ge zijn schrefeuwen en dwin gen verkeerd begrijpt, steeds medelijden hebt met ieder buitengewoon geluidje en op alle geschrei dadelijk toe komt loopen om te sussen, op te nemen of te voeden Wat weet zoo n schaap van 'n paar we ken er nu vanaf om zijn zin door te drij ven, denkt ga. Het huilt alleen, omdat het iets goodig heeft of pijn voelt of an ders wil liggen 'en het kan zichzelf niet helpen? Neen als het kindje gezond is en goed verzorgd, laat het dan maar ge rust eens huilen, dat is góede longen- gymnastiek en geloof maar zeker, dat het als het gevoelt dat zijn geschrei dadelijk tiet gunstig gevolg heelt, dat er iemand bi: hem komt, het hoe langer hoe vaker dit middeltje gaat probeeren Het zijn zijn eerste dwingelandsbuitjes, -f er niet aan toe want dan zullen er veel volgen. Als hij Jan 3 jaar is, kunt ge meepra- t met het jongt moedertje van daar straks ei vertellen van uw buitengewoon nd. „Bennie wil nou suiker op zijn bam en Bennie slaat met zijn vuistjes op tafel of gilt oorverdoovend tot hij suiker op zijn boterham heeft, zoo vertelt ze zij wonderdaden. En hij wil volstre-.t niet meer in zijn wagen, neen, dan stampt hij. .net zijn voetjes en wordt vuurrood, n loop ik maar met hem, wat een baasje toch hé. En als Bennie 4 jaar is moet h-, naar bewaarschool, want no. 2 begint al iuisf zoo'n wonderkind te worden, de •Ut v"V No. 404. Een eenvoudige middagjapon van een katoenen crêpe-fantasie in wit met lila ruitdessin. Het lijfje is gegarneerd met een wit of lila zijden kraagje met strik, terwijl over net midden van bet Voorpand een rij lila knoopen is ge plaatst, welke zich met nog 6 stuks ook op den rok voortgezet. Boven de taille heeft het lijfje eenige ruimte, terwijl daaronder het overrokje zeer aansluitend vernauwd is en rondom van 10 c.M. hooge, vastge naaide sfblpplooien voorzien: uit deze stolplooitjes vallen ruime, vrije plooien omlaag; midden-voor hangt het overrokje open. De mouwen, welke eerst naar onder verwijden, hebben later een vernauwing, welke op de zelfde wijze wordt tot stand gebracht als die om de taille, n.l. door kleine stolpplooitjes welke tenslotte ver dwijnen in de manchetten, welke van de zelfde stof gemaakt worden als het kraagje. Kousen«in rose, schoenen grijs. No. 405. Een illustratie van het feit dat ook wijde rokken nog steeds in de mode zijn. Ons model is speciaal ge schikt voor jonge meisjes van 18 tot 20 jaar en kan gedragen borden zoowel 's namiddags als 's avonds. Taffetas, met witte en rose banden kan als stof aan gewend worden. Het lijfje is strak en heeft om de taille een rose ceintuur, met in de linkerzijde een rozet van twee kleuren rose. De rok is geplooid aange zet en valt daardoor met veel ruimte wijd naar onder af. De mouwen zijn van onder op een nauw polsbandje gefronst, terwijl de schouders gegarneerd zijn met drie knoopjes en de halsopening met een rose boordsel. Kousen in bleek-rose tint en schoenen licht grijs. zuster heeft, gelukkig voor Benn: t, een beter opvoedingssysteem. Bennie is na een paar weekjes op school dan ook juist zoo'n jongetje als de anderen, maar thui» houdt hij g hetzelfde willetje en nog egrijpt moedertje niet dat er dan toch bij haar iets haperen moet. Ik begrijp j.iet zuster, dat u hem baas kan, want mijn man en ;k hebben er de handen vol aan. Dit laatste wgrdt dan liefst verteld, waar Bennie bij is die zich zoo een heele meneei gaat vinden en natuur ijk in zijn ro! wil volharden. Want dit is ook een feut van veel moeders vooral, de knappe, en stoute, de lieve en ondeugende dingen van de kinderen vertellen, waar de kleintjes bij zijn. Als z-o'n kleine dwinge land nog weer eens hoort vertellen, wat hij toch weer opgespeeld heeft, en hoe daar over gepraat wordt begint hij zich we» er« interessant te vinden en dat wil hij dan graag blijven. Ik ken een klein eisje, dal in het minst niet koppig was, maar bi; familie, wadr zij dikwijls kwam rpelen, had iemand een paar maal tegen haar gezegd, toen het kind verlegen was en iets niet durfde spelen: ,,0, jij bent net zoo koppig als je moeder, ik begrijp het al, die is Friezin en ook zoo koppig." Thuis hadden ze daarna gemerkt, dat het kind zich tegen allerlei dingen ging verzetten en eindelijk kwam het er uit „Ze was nu immers koppig, dan moest je. toch zoo doen". O ze hebben zulke fijne ooren, die kleine potjes en er is niets zoo verkeerd, dan over de kinderen zelf te praten waar zij hij ziin. En dan, het jonge kind moet eerst en vooral gehoorzaamheid leeren, niet zijn wil moet opgevolgd worden, maar die van Vader en Moeder, van de ouderen om hem heen. Als hij gemakkelijk gehoor zaamt, is dat een steun voor zijn heele leven. Welk een gerustheid voor een Vader en Moeder die hun oudste de wereld in moeten sturen of alleen moeten achterla ten, te weten, dat hij aan hun eenvou dig gebod over uitgaan b.v. zal gehoor zamen al kost het hem moeite en zet daar nu Bennie tegenover, nu een groote Bennie geworden, die eigen wil en luim niet heeft leeren buigen, die ook de we reld en het leven zelfstandig in moet. maar die bij de eerste verleiding om uit te gaan, waar hij niet mag gaan, zijn eigen wil volgt en in het gevaar komt, mis schien er in vergaat. Van lederen jongen, kleinen dwingeland is met Goo s hulp een flinke, wilskrach tige man te maken, maar zeker nooit door toegeven, verwennen of bewonde ren. Waarom zouden wij het niet eens heb ben over de mode voor heeren? De dames die Onze Vrouwenrubriek lezen kunnen dan hun respectieve echtgenoo- ten, broers of verloofden op de hoogte stellen van het nieuwe, dat het voorjaars- en zomerseizoen den heeren aan te bie den heeft. De Parijsche heerenmode is het, waar van ik u iets wil vertellen. Al komt deze ook in vele opzichten overeen met die van Engeland, toch is de Fransche klee- cting voor heeren van een geheel andere snit dan de Engelsche. Vooreerst hebben wij de overhemden voor het reisseizoen. Deze zijn van lich te kleur, doch bewerkt met kleine patro nen in donkere tint. Boord en manchet ten worden veel bijpassend gedragen en half stijf. De dessins zijn speciaal donker gehouden, met het oog op hét spoedig onfrisch worden o.p reis, dat dan niet zoo in-het-oog-loopend is! De onderkleeding voor heeren is even als die der dames, veelal gekleurd. De groote „chemisiers" hebben moeite genoeg gedaan om den heeren er van te overtuigen dat gekleurd ondergoed „waarlijk chic" is! De meeste heeren zullen er aanvanke lijk niet aan willen: het te vrouwelijk (om niet van verwijfd te spreken) vinden en zich liever houden aan hun gewoonte van wit ondergoed te dragen. Toch bestaat er geen werkelijke reden, waarom een heer niet evengoed eens ge kleurd ondergoed zou dragen, als varia tie op het „eeuwige" wit. Was het vroe ger steeds „bon ton", alléén wit te dra gen, thrns heeft de mode deze stelling omver geworpen en gekleurd goed als „bon ton" voorgesteld. De gekleurde zak doek speelt een groote rol in de heeren mode. Voor de sportieven zijn er de ver schillende genres met sport-dessins. Dan zijn er die met de geborduurde initialen en die, waarop klassieke motieven zijn gewerkt. Het jacquet met gestreepte pantalon, waarbij een wit vest gedragen wordt, is nog steeds correct en wordt bijna altijd gecompleteerd door lakschoe nen, gemslederen handschoenen, wit overhemd met dubbel boord, zwart dasje en.... zijden hoogen-hoed. De zijden overhemden zullen dit zo merseizoen zeer veel gezien worden. Veel modellen hebben afneembare jijden boorden. De dessins en de kleu'eri zijn zeer fijn. De kleur-effecten zijn meest nuanceerend in kleur-combinaties. Futu ristische en cubistische motieven zijn overheerschend; verder zijn er de bloem figuren, sterren, vierkanten, cirkels en stippen. Strepen hebben hun populairiteit voor den Franschman verloren, daar de ge streepte genres zoo spoedig algemeen werden en in de meest ordinaire quali- teiten werden vervaardigd. Het geldt voor zeer correct, wanneer de das, zakdoek en sokken in harmo- nieerende kleuren zijn gehouden en. net geldt voor smakeloos, wanneer genoemde détails in schril contrast met elkaar zijn. Onderling moet er op zijn minst eenig verhand bestaan. Bij das en zakdoek kan dit gelegen zijn in het dessin, wanneer er van geen uitgesproken grond-kleur sprake is. De pull-over met de z.g. jazz-patTonen zijn voor sportdoeleinden overheer schend. Ook andere dessins in gedekte tinten worden gezien. Voor den zomer wordt deze kleeding van dunnere weef sels gemaakt welke zeer zacht en soepel aanvoelen. WIJSNEUS Dr. Hans van Werveke, leeraar in de geschiedenis en de aardrijkskunde aan het atheneum te Gent, heeft een onder zoek ingesteld, of zijn vrouwelijke leer lingen Vel belang stellen in lectuur in couranten. Hij geeft in O.M.O., het maandblad van den Vlaamschen Leer- aarsbond, als volgt zijn ervaringen neer: „Neemt u tamelijk regelmatig' een dagblad ter hand? Op een aldus gefor muleerde vraag antwoordt gewoonlijk in de zesde de helft van de leerlingen be vestigend, de verhouding stijgt van klas se tot klasse; om tn de hoogste de al gemeenheid te naderen zonder ze ooit te bceiken Men kan reeds een eerste conclusie maken: wie zijn de leerlingen die geen kranten lezen? Men zal ge waar worden, dat er weinig verband is met de kwaliteit van de leerlingen. Mis schien lezen vooral de vlijtigste en de minst vlijtige niet; de ijverigste kranten lezers vindt men bij de gemiddelde leer lingen. Wat leest u bij voorkeur in een dag blad? Hierop krijgen we soms de gekste en dc onverwachtste antwoorden. Ge woonlijk heel weinig: op zijn hoogst één of twee rubrieken Daar we met meisjes te doen hebben, zal men niet verwon derd zijn het mengelwerk op een eere plaats te vinden. Typisch verschijnsel trouwens. illustratie van hetgeen we boven aanstipten: de p gefantaseerde le vensgebeurtenissen,. de vreëele wereld van het feuilleton trekt meer dan de feiten van het echte leven, die boven de streep staan. Andere rubriek, die de voorkeur heeft: stadsnieuws. Ze is wel de minst interes sante voor ons onderzoek, want zij lijkt meer op een voortzetting van de ge sprekken, die men dagelijks toch voert over de gebeurtenissen van het oogen- blik. Nu komen de rubrieken, die de be langstelling meer waard zijn, maar er zich ook reeds minder in mogen ver heugen: lo. Berichten over treffende gebeur tenissen, die in de gansche wereld ge rucht maken: Poolvlucht van Amundsen vliegtocht naar Kongo, aardbeving in Japan, ontdekking van Toetankamen's graf. Dit is misschien het allerbelang rijkste punt, waarin het dagblad het on derwijs kan aanvullen, omdat hier de wetenschap niet voorgesteld wordt als iets doodsch, als iets dogmatisch, dat men met goedkeurend hoofdknikken moet aanvaarden, maar als iets alle da gen opnieuw ontluikends, iets veran- derds, iets waarin hij ook zijn leeraar vóór kan zijn. 2o. Artikelen over allerlei wetens waardigheden, aansluitend bij het ove rige. Dit vaagt al meer aandacht, nreer stelselmatigheid bij den jongen lezer. Hier en daar zult u er wel eens een vinden, die u zegt: ik lees artikelen over rei zen e.d., die mijn vader me aanwijst. 3o. Berichten over politiek. Dit wordt al heel zeldzaam. De onwetendheid van de leerlingen ook van de hoogere klas sen nopens de groote vraagstukken van de buitenlandsche politiek is soms ver bazend. Toen het protokol van Genève vóór een paar jaren aan de orde van den dag was, heb ik eens in de tweede klasse van* een normaalschool voor re gentessen kunnen vaststellen, dat geen enkele van de twaalf leerlingen er van had hooren spreken. Van hinnenland- sche politiek weten ze gewoonlijk nog minder. Hi'er schuilt echter het gevaar, dat ze tengevolge van de eng-politieke tendens van onze pers moeilijk zich een onbevangen oordeel zouden kunnen vor men. Een Rubriek ten slotte, die door de meisjes weinig gelezen wordt, maar door de jongens zeker heel veel, is de sport kroniek. Ik heb nooit van een meisje gehoord, dat er zich voor interesseerde hoewel ik er verscheidene ken die graag voetbalmatchen bijwonen. De praktische besluiten liggen voor de hand: het dagblad geeft niet aan onze leerlingen van twaalf- tot achttien jarigen leeftijd dat voedingssupplement, dat het hun zou kunnen en moeten be zorgen. Het is ook voor hen niet ge maakt, het vooronderstelt den volwas sen men.sch, die op de hoogte is van den gang'van de wereld. Het daalt niet tot hen af. Het is de onverbiddelijke weer spiegeling van den levensstroom. Het weet niet te kiezen. Het is niet paeda- gogisch." De schrijver komt dan tot de conclu sie, dat de schooljeugd van het middel baar onderwijs haar eigen blad moet heb ben. In dit verhand willen wij nog opmer ken, dat op sommige scholen in Engeland de jeugd stelselmatig het oordeelkundig lezen van eén courant, b.v. The Times, wordt bijgebracht en een goede cou rant juist een voortreffelijk leermiddel wordt geacht. De luxe in schoenwerk is op het oogenblik bizonder groot: er wordt een uitgebreide verscheidenheid van leer soorten gebruikt en velerlei bewerkingen worden toegepast. De mode, die voor schrijft, dat alle détails van het costuum in harmonie met elkaar moeten zijn, eischt hetzelfde ten opzichte van kou sen en schoenen. De schoen, dien men bij een toilet draagt, wordt alleen dan bijpassend ge acht, als kleur en model in. overeen stemming zijn met alle overige toilct- onderdeelen. Schoenen, kousen, hand schoenen en taschje behooren" zooveel als een garnituur te vormen, al is het niet strikt noodzakelijk, dat ze als zoodanig gekocht worden. De kleur is een voorname factor in de mode onzer dagen en wie er modieus uit wil zien, moet hiermede rekening houden. Suède en wildleer worden in modieuse kleuren geverfd, zoodat bij elk toilet een paar bijbehoorende schoe nen gedragen kan worden. Het verstandigst is het, eenigszins neutrale kleuren te kiezen, zooals beige, grijs en bruin, die toch ook in de mode zijn en bijna elk costuum passen. Rood, violet, oud-goud, groene en blauwe tinten worden gedragen, doch niet alle vrouwen wagen zich aan groote buitensporigheden. Gebatikt, gebloemd, gemarmerd en geruit leder worden geëta leerd; ook zijden schoentjes in alle gen-, res, bestemd voor middag of avond. Krokodillenleder wordt verwerkt voor wandelschoenen met platte hakken. Voor de reis draagt men deze soorten met half hoogen hak. Voor avondschoenen is de hak meestal hoog en gebogen en van Fransch model. Ook de muiltjes hebben tegenwoordig hakken, al worden er 'nog heel wat haklooze gedragen. Het Britsche Lageruhis (Volksverte genwoordiging) telt onder zijn 700 leden niet minder dan 50 ongehuwden Onder dezen behoort ook het oudste lid in jaren: de tachtigjarige Sir James Agg- Gardner. Het was deze man, die indertijd op het denkbeeld kwam elk jaar een Vrij- gezellendiner van Lagerhuisledcn te hou den, om zooals hij het uitdrukte „de voortdurende opeenvolgingen van hun ontsnappingen te vieren." De maal tijd heeft dezer dagen weer plaats ge- „Het is niet zoo moeilijk ais het lijkt." Tot deze conclusie komt men bij het be kijken der verschillende teekeningen. Elkeen ^can de eenvoudige vormen van het zooltje en het bovenstuk gemakke lijk naknippen, na eerst aan baby's voet de maat genomen te hebben door den vorm van den voet op een stukje carton af te teekenen. De bovenkant van het carton belegt men met een laagje wat ten, waarna men het geheel met rose sa tijn omwerkt. Vervolgens wordt de bro derie aangftiracht; tig. 1 geeft een steek weer voor de stengels, fig. II die van de blaadjes, III die der bloemen en fig. IV Iaat zien hoe men de hartjes der bloemen maakt. Als kleur voor de broderie kieze men witte zijde De zoomen der schoen kan men voorzien van een omboordsel van zijden tres, na eerst het geheel met wit gevoerd te hebben. Daarna naait men zooi en bovenstuk op elkaar en voltooit het geheel met een satijnen lint als slui ting. had met de gebruik'lijke vroolijl^ieid. Men was met zijn acht en dertigen. Bij deze gelegenheid moet elk lid de reden voor zijn vrijgezellenschap opgeven. De antwoorden waren zoowel ernstig als luimig, cynisch en droevig. Hier volgen er eenige: „Omdat mijn moeder mijn vader noodig had maar er is nooit een vrouw geweest, die mij noodig had." „Omdat het huwelijk een gevangenis is voor een man, maar een ontsnapping voor een vrouw." „Omdat ik een auto mobiel heb. Die laat me nimmer in den steek." „Omdat Churchill niet wil sparen en de inkomstenbelasting wil verminde ren." „Omdat de voornaamste taak van de vrouw is haarspelden te verstrekken voor het schoonmaken van een pijp, en vrouwen gebruiken ze niet meer." „Om dat geen enkele man de liefde van een vrouw waard is." Wit ondergoed, afgezet met kant of borduursel zooals wij dat tot hiertoe gewend waren, raakt heelémaal uit de mode. Een stel ondergoed: hemd, broek en combinatie hooren tegenwoordig van dezelfde kleur te zijn; ook heeft men dan de nachtpon in dezelfde tint ge kozen. De meeste gebruikelijke stof, waarvan -ze vervaardigd zijn, is zijden tricot, ofwel crêpe de chine, alhoewel in Frankrijk en België de meeste meisjes en dames die stellen zelf maken en dan meestal van satinet, omdat deze véél sterker is. Ook in de slaapkamers is er veran dering gekomen. In plaats van de stralende blankheid, waaraan men vroeger hechtte voor bed- delaken en sloopen, ziet men nu dik wijls zachte tinten geel, mauve of rose, gewoonlijk met open patronen of randen in donkerder tint vati dezelfde kleur versierd. Er iets voor te zeggen, dat de ge kleurde lakens minder gauw verfrommeld en slordig er uitzien dan de witte en ten tweede kan men een harmonieus geheel verkrijgen als lakens, sloopen en sprei, dezelfde tinten en patronen dragen als gordijnen en muurschilderingen. Voor de kinderkamer in b.v. matblau- we kleur met rand in diep blauw ge schilderd met bijpassende go~dijnen, staat op het bed dat licht gekleurde linnen wel lief, vooral als men ook zacht blauwe dekens er bij kiest. Zacht rose met blauw of geel met zwart maakt weer een ander ook heel aardig effect. VLEKKEN IN LEER. Het leer van onze schoenen en hand schoenen, maar vooral ook het leer van tasschen en koffers, heeft goede verzor ging noodig. Misschien kunnen daarom de volgende „korte Wenken" hun nut heb ben. Zeemleeren handschoenen wascht men aan de handen met lauw zeepsop en spoelt ze na met lauw water, waarin een paar druppels zoete olie. Voordat ze ge heel droog zijn, moeten ze worden opge rekt. - Peau de Suède handschoenen worden ge- wasschen als zeemleeren en men legt ze dan een poos in alcohol; ook kan men ze schoonmaken met melk en dubbelkool- zure-soda. Daarna halfdroog oprekken. Glacés maakt men schoon met. een watje, gedoopt in benzine (voorzichtig met vuur en licht!) of in terpentijn met water. Dan nawrijven met speksteenpoe del. Ook kan men ze wasschen met melk en Spaansche zeep, telkens met een in melk gedoopt watje over de zeep strij kend. Als ze niefl te vuil zijn, kunnen ze ook met meel of oud brood opgeknapt worden. Wit glacé schoenen afwrijven met een papje van benzine en speksteeupoeder. (Alle schoenwe-k moet eerst stofvrij wor den gemaakt). Schoenen van verlakt leer (als over schoenen) afnemen met spons en lap en opwrijven met was of inwrijven sla olie. Chroom- en'kalfsleeren schoenen, zoo ook andere voorwerpen van fijn feer, be handelt men ook met was of slaolie. Men gebruikt daarbij zachte lappen en borstels of schoenkussentjes, waarvan j_ -n de overtrekjes telkens kan verwisselen door schoone, Vlekken uit gekleurd leer verwijdert men met wat lauwe melk. met benzine of eiwit. VERMICELLISOEP. Van kalf'spoot en IMS pond kalfspoulet wordt met zout en een stukje foelie een geurige bouillon getrokken in 254 L. water gedurende 4 uur Dan de bouillon door een zeef gieten en de stukjes poulet weer terug in de bouillon doen. Deze opzetten met 'A ons vermicelli en deze een half uur laten meekoken, dan in de soep 1 ons kleine gehaktballetjes en de soep voordienen. POSTELEIN. VA kilo postelein zorgvuldig uitzoe ken, wasschen en met een weinig water opzetten. Goed gaarkoken, op een vergiet laten uitlekken en op een hakbord fijner snijden. Voor het sausje snippert ge een uitje in Yt ons boter en laat 't daarna met 'n weinig zout even koken, roert er dan Y* ons bloem doorheen en ten slotte A L. melk of kookroom, waarna de saus 10 minuten moet doorkoken en vervolgens gezeefd wordt, 2'd.L. van deze saus wordt vermengd met, een klein kluitje boter, wat zout en wat peper en daar doorheen gaat de postelein, die ge nog Yz uur aldus laat stoven. SLIERASPERGES. 2 bossen asperges. 4 eieren, 100 G. (1 ons) boter. Wat nootmuscaat. Breek of snijd van de asperges het harde ondergedeelte weg, zóó, dat ze alle ongeveer gelijk van lengte worden; schrap voorzichtig de koppen wat af, en schil het verdere gedeelte. Bind de asperges tot bosjes van onge veer 10 stuks en kook ze gaar in kokend water, met niet te veel zout (ongeveer 3 kwartier). Breng de asperges met een schuim spaan over op den schotel (goed uitge lekt); neem er de draadjes af en stapel de asperges alle in één richting op elkaar. Leg er als omranding de doormidden ge sneden eieren omheen, presenteer er de gesmolten (of geweide) boter in een sauskom bij, en doe de geraspte noot muskaat op een klein glazen schoteltje. Bewaar vooral het kooknat en ook de harde ondereinden; beide komen goed te pas voor een soep voor den volgenden dag. I 1.00 per stuk. Kindermaten, tót 12 jaar I 0.75. Papieren patronen op maat gemaakt kunnen onder toezending van het bedraj besteld worden aan Paper Pattern Service Parkstraat 79, den Haag De maten op te geven volgens onder staande teekening

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8