Het Internationaal Eucharistisch Congres. i Plaatselijk Nieuws. Vooraaamsie Nieuws m De onverdraagzaamheid der twintigste eeuw. Nieuwe badplaats. Amerikaansche nieuwigheden op het Mlandsche strand. m Donderdag 24 Juni 1926# 50ste Jaargang No. 16283 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad door HENDRIK REUTER, Rome. De „mannenavond." Studentendag. Een maanwoord tot de kerk- vervolgers. De uittocht van één mitiioen congresgangers naar Mundeiein om zich voor de groote processie van heden op te maken. V f in dit nummer. Fen aardige foto van de aankomst van Mgr. Berning, bisschop van Osna- briick te New-York, op weg naar het Congres. Velen zuilen zich dezen vriendelijken prelaat nog van het Amsterdamsche Congres herinneren. De tol te Krommenie. Hetsniemve, veelbesproken H. Hart-monument in het plantsoen vóór de R.-K/Kerk te Heemstede. Hedenavond wordt het met groote plechtigheid geïntroniseerd. Het Eucharistisch Triduum voor zieken te Bloemendaal. Het kamerlid Chr. v. d. Heuvel. Doodelijk ongeluk te Aerdenhout. Het rijwielpad langs den Rijksstraatweg Haarlem Amsterdam. Het handelsverdrag met Duitschland. 4? J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerbericht Een beetje erg kinderachtig. Wildschadecommissie. mmmm Dinsdag vierde de Eerw. Pastoor Peeperkom te Limmen zijn 25-jartg jubileum. De kerkraad met den jubilaris. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEIWSGHE COURANT Adverlentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusschen den tekst, ajs ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel Vraag- en aanbod- advertentiën, 1—4 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden fQflflTÈ Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7Cf| tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: JlïGUU.' verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: tlU.' bij een ongeval met f doodelijken afloop: 1 tl» J," bij verlies van een hand, flOE een voet of een oog: i£vt" bij verlies van een fCf) duim of wijsvinger: I oU." bij 'n breuk van fit1 been of arm: 1 KU» bij verlies v. een andere vinger. (Romeinsche dienst). De berichten, die week in week uit over de gruwzame kerkvervolging in Mexico bin nenkomen en waarbij zich verschillende pu blicaties over onderdrukkingen en vervol gingen der katholieken in Frankrijk, in fsjechoslowakije, in Rusland, Joegoslavië, Roemenië, Turkije en China aansluiten zijn niet alleen verontrustend voor het katho lieke Europa, maar noodigen ook uit tot een diepere onderzoeking van de Vraag hoe toch in onzen verlichten en vrijheidlieven- den tijd een zoo verbitterde en brutale on derdrukking van vredelievende burgers mo gelijk is, en dit uitsluitend en alleen wegens hun godsdienstige overtuiging. Men vraagt zich verwonderd af: maar kan het dan zulke ongeloovige menschen hinde- rep, wanneer anderen hun standpunt ten aanzien van godsdienstige vraagstukken niet deelen? Het is tenslotte begrijpelijk, dat bij de ijverige propaganda, die voor het onge loof gemaakt wordt, bij de ver om zich heengrijpende ontkerstening van onze cul tuur, onze pers en litteratuur, het geloof uit veler harten verdwenen is. Maar waarom geraakt men in vuur en vlam wanneer an deren aan een hiernamaals gelooven, tot God bidden en hunne kinderen eene gods dienstige opvoeding geven? Goed, laten er menschen zijn, die te goedertrouw meenen, dat godsdienst iets onzinnigs is en het Chris tendom een groote dwaling. Hebben zij ech ter het recht, deze hunne meening aan an deren op te dringen met list en geweld, met bewust valsche aantijgingen, door ophitsing en, nog erger, met de wapenen in de vuist anderen in de uitoefening van hun geloof te hinderen? Wat kunnen die menschen ter verontschuldiging hunner godsdienstige on verdraagzaamheid, of liever totale anti godsdienstigheid, naar voren brengen? Het beroep op de z.g. onvereenigbaarheid van Christendom en wetenschap valt eeds weg tegen deze daadwerkelijkheid, dat juist de meest vooraanstaande mannen der we tenschap en niet het minst tevens onder de natuurkundigen, zich in grooten getale Christenen noemen, terwijl ze geen tegen strijdigheid vinden tusschen de resultaten der wetenscap en de godsdienstleer. Wat een Pasteur en een Volta, een Ampère en een Fizean, een Reinke 0n een Wasmann geheel als met de wetenschap overeenstam- mend beschouwden, dat zal toch niet een demagoog van een partijleider, een tijd schriftredacteur of een socialistische ophit ser als met de wetenschap in strijd durven verklaren? Is het niet belachelijk, dat men schen, die zelve van de wetenschap uiterst weinig benul hebben, een tegenspraak tus schen geloof en wetenschap willen vinden juist daar, waar de grootste natuurkundigen, de lichten der menschelijke wetenschap, niets van een dergelijke tegenstrijdigheid bespeurd hebben? Dit tegenstrijdigheidsformule, waar de kerkvijanden in Frankrijk en Mexico, in Weenen, Praag of Moskou mee schermen, kunnen wij derhalve rustig als een open lijke onwaarachtigheid verwerpen. Hoe is dan echter psychologisch deze haat en deze verbittering tegen den godsdienst te verklaren? Een ongeloovig, maar rustig en eerlijk denkend mensch moet toch bij zichzelven zeggen: alhoewel ik zelf niet ge looven kan en «ind dat de gronden voor de leer van het Christendom geen bewijs kracht hebben, zoo moet ik toch de on loochenbare zegeningen van den godsdienst in het volksleven erkennen en diegenen be nijden die de voor mij onbegrijpelijke stand vastigheid in het geloof bezitten. Ik moet hen benijden, omdat zij io hun godsdienst een groote, in-zich harmonische, op de diepste vragen des menschenlevens een vast antwoord gevende leer bezitten, die hun zedelijk streven leidt, hen in hun lijden een nooit falende troost en in den dood de schoonste uitzichten biedt. Ik kan niet ébid- den, maar ik kan er wel niets op tegenjheb- ben, dat anderen zich in gebed tot den Oneindige meenen te kunnen wenden en daarin kracht en leniging vinden in de wis selvalligheden des levens. Kan ik ook maar eenigszins beoordeelen of zij onrecht hebben? Kan ik bij hen met een werkelijk dwingend tegenbewijs voor den dag komen? Kan ik het wetenschappe lijke bewijs leveren, dat er daadwerkelijk geen God is? geen eeuwig hiernamaals? dat van alles wat het Evangelie leert juist het tegendeel waar is? Neen, dat kan ik niet. Waarom zal ik dan die anderen niet hun ge loof laten, dat zij voor juist en bewezen houden en dat hen zalig maakt? Zoo toch moest in werkelijkheid een rechtvaardig objectief denkend ongeloovige redeneeren en daarnaar handelen. Hiervan is echter geen sprake. Priesters gevangen nemen, kloosterzusters door gewapende sol daten onder smaadheden en met gruwel daden uit het land doen jagen, op biddende geloovigen schieten, katholieke bezittingen voor honderden millioenen bestelen en be- rooven, de katholieken onder uitzonderings wetten stellen, hun iedere vrijheid van druk pers, vereeniging en Vergadering ontnemen, de arbeiders en staatsbeambten onder drei ging met ontslag tot toetreding der anti kerkelijke organisaties dwingen, het chris telijk en katholiek onderwijs in de scholen door geweld en allerlei chicanes onmogelijk maken, en dat alles in naam der vrijheid en vooruitstrevendheid en is dit onderwijl niet juist een hoon tegen de vrijheid en tegen den vooruitgang? Drukt dit alles niet on on^e eeuw het stempel eener anti-gods dienstige onverdraagzaamheid? Men heeft in de vorige eeuwen altijd weer d godsdienstvrijheid als een elem .nt»<ren eiSch voor vooruitgang en ontwikkeling be- Men heeft oorlog gevoerd in naam der godsdienstvriiheid, wanneer het er om ging de heerschappij van den katholieken godsdienst in de katholieke Staten te bre ken. Thans wil men echter van godsdienst vriiheid en verdraagzaamheid tegenover de katholieken niets meer weten. Heden heet het niet meer, dat ieder vrij zal zijn in wat hii gelooven wil, maar: niemand heeft te rfelooven wat een bepaalde richting niet be valt. Is dat niet een teruggang niet tot de 'middeleeuwen maar tot in de oudheid en he* barbardom? En de woordvoerders der vrijheid en van den vooruitgang! De verlichte pers en de moderne staatslieden! Waar blijven ze met hun protesten, met hun vlammende ver ontwaardiging tegenover de godsdienst onderdrukking en tegenover de onverdraag zaamheid, die te jnidden der 20ste eeuw in sommige landen voor geen gruweldaad terugschrikt, wanneer het er om gaat hun iyranieke vervolginswellust te bevredigen? Om den verrader Dreyfus te redden, om den moordenaar en lijkenschender Fran- sisco Ferrer, te rechtvaardigen heeft men heele kranten en boeken volgeschreven, heeft men interpellaties gehouden en een diplomatiek ingrifpen geëischt. Daarentegen mogen duizenden Christenen in Turkije en honderdduizenden in Rusland -vermoord worden, duizenden priesters en ordezusters in Frankrijk en Mexico beroofd en uitge wezen worden, honderdduizenden ouders het recht van een godsdienstige opvoeding hunner kinderen ontnomen en milliarden aan kerkelijk bezit ontroofd worden, dit alles zonder dat het cultureele geweten van Europa ook maar een woord van protest daartegen gestameld heeft en zonder dat de openbare meening der ontwikkelde we reld dit vandalisme behoorlijk gebrand merkt heeft als een schande, der mensche lijke civilisatie aangedaan. Gezien het schaamtelooze drijven der, anti-katholieke onverdraagzaamheid in een reeks van landen, gezien het zelfgenoegza me stilzwijgen en het gemoedelijk toezien der Europeesche woordvoerders, is men wel gerechtigd er aan te twijfele'n, of onze tijd daadwerkelijk een verlichte er, vrijheidlie vende is, doch daarentegen niet veeleer zeer ver achter de ware ontwikkeling aan komt. Op zijn minst moeten de groote katholie ke organisaties in de verschillende landen bij de vervolging zooals thans in Mexico, niet lijdelijk toezien. Zij moeten overal vlammende protesten uitbrengen, door de pers tot gropte openbaarheid gebracht en den katholieken organisaties der betreffen de landen medegedeeld worden. De geweld pleging op de katholieken en het breken der godsdienstvrijheid moeten voor de ge heele wereld gebrandmerkt worden voor hetgeen ze in waarheid zijn: schurkenstre ken, karakterlooze politieke avonturen, barbaarschheid en tyrannie. Waar de schadeloosstelling krachtens art. 27 der wet door de Rechtbank wordt be paald, is zulks een waarborg dat niet met overdreven eischen der rechthebbenden op de tolheffing rekening gehouden behoeft te worden. B, en W. van Krommenie vroegen 7 Nov. 1925 aan Uitgeest wat dat dacht te doen. 10 Nov. d.a.v. werd reeds geantwoord, dat Uitgeest er niet aan dacht op 't voorstel van Ged. Staten in te gaan. uit voort, veelal met doodelijken afloop, welke thans door het ingebruik nemen van het rijwielpad, wel tot het minimum zullen worden teruggebracht. Te Halfweg echter, vanaf de O. L. School tot aan de Keizers kroon is de toestand nog als voorheen. Wel is daar in het begin van dit jaSr de nieuwe brug over Rijnlands boezem geopend, maar toch blijft het daar voor de wielrijders op passen. De verkeersverbeteringen ter west zijde zullen vermoedelijk wel niet lang meer CHICAGO, 23 Juni. (Reuter's bijzondere dienst.) Bij den gisteren gehouden plechti- gen dienst voor mannen onder de auspiciën van de Vereeniging van den Zoeten Naam, bood het reusachtige Stadion, waardoor zich van alle kanten processies met banie ren en brandende kaarsen begaven, een wonderschoonen aanblik. Elke man in de uitgestrekte arena had een brandende kaars in de hand, waardoor het aspect van- een rooden gloed werd verkre gen. Een menigte van naar schatting 140,000 menschen, waaronder 2000 geestelijken knielde in devotie neder toen Kardinaal Mundelein de H, Hostie ophief en de aan wezigen plechtig zegende. Kardinaal Faulhaber sprak in het Duitsch, Ook Mgr. Seipel en Kardinaal Casanovi voerden het woord. De pauselijke legaat, Kardinaal Bonzano, gingaan het hoofd der kerkvorsten toen deze zich weder naar het altaar begaven en toen allen gezeten waren hief de menigte het volkslied aan. Met de beëindiging gisteren van haar reeks afdeelingsvergaderingen, sloot de Belgisch-Nederlandsche devisie de grootste religieuse bijeenkomst, welke de volkeren dier landen ooit buiten hun vaderland heb ben gehouden. 's Avonds zaten de dignitarissen dezer sectie aan een ftroot leestmaal aan. Openluchtmeeting voor studenten. CHICAGO, 23 Juni (Reuter's bijzondere dienst). Meer dan 60.000 studenten van middelbare en hoogescholen namen heden deel aan de openluchtmeeting van de aïdee- lin<5 onderwijsvan het Eucharistisch Con gres. Met (hen wajen duizenden andere toehoorders aanwezig, die het Soldierfield voor de vier.de maal deze week tot in zijn laatste hoeken vulden. Kardinaal Czernoch, de primaat van Hon garije heeft voor de Hongaarsche sectie een plechtige Pontificale Mis opgedragen. Mgr. Hoban, hulpbisschop van Chicago, geassisteerd door Rev. Gordon, volbloed Chipperwa Indiaan uit Wiscontin, droeg een Pontificale Hoogmis op. In plaats van Kardinaal Dougherty, Aartsbisschop van Philadelphia, sprak de presideexende Prelaat over de plaats, welke de Eucharistische handeling inneemt in de ir.tellectueele ontwikkeling. De plechtigheden van Woensdag. CHICAGO, 23 Juni. (Reuter's Bijz. Dienst). De studeerende jeugd zong in de bijeenkomst van hedenmorgen eerst een nationale Congreshymne. Jos. Cott, deken der ridders in de St. Gregorius-orde, die de laatste spreker was, sprak met lof over de godsdienstige ver draagzaamheid der Amerikanen en richtte een waarschuwing tot alle naties, die de Katholieke Kerk verdrukken. Precies 12 uur, bij het luiden van de Angelus, gaf Kardinaal Bonzano den Pause lijken zegen, waaraan de volle aflaat is verbonden, waarna de toeschouwers, t,"U getale van bijna een millioen, zich gereed maakten voor de tocht naar M.undelein, waar morgen de plechtigheden zullen rvor- den gehouden. Om de twee minuten zullen treinen vertrekken, totdat de menschen- menigte is vervoerd. 4 'rif» Congres van Vreemdelingenverkeer te Praag. De vertegenwoordigers van Neder land. Het Middenstandscongres te Bussum. De suppletoire marine-begrooting. Het wetsontwerp betreffende reorganisa tie der Engelsce mijnindustrie zal door de Arbeiderspartij bestreden worden. Prins Windisch-Gratz zal een operatif moeten ondergaan. Het Fransche Kabinet tot stand gekomen. Briand premier en buitenlandscbe zaken» Caillaux financiën. Afschuwelijke kindermoord in Sileziê. Zie verder Laatste Nieuws. Dezer dagen deelden wij mede dat de Provinciale Staten van Noord-Holland m hun eerstvolgende zitting een voorstel zul len behandelen om het tarief van den tol .e Krommeniedijk aan te vullen met tarieven voor rijwielen, auto's enz. Het wekte na tuurlijk al verwondering dat Gedgp. Stalen zulk een voorstel deden, inplaats van te be sluiten den tol op teruimen. 1 In den tegenwoordigen tijd niet zijn snel vervoer zijn tollen ondingen en moesten, zoo mogelijk, allen opgeruimd worden Als we weten dat het verkeer tusschen de ^aan streek en de omliggende plaatsen van Alx- rnaar grootendeels gaat door den tol te Krom meniedijk, zal het duidelijk zijn, dat. deze zaak ook daarom nog al belangrijk is. Wij onderzochten de zaak eens en vernamen nu het volgende, 't Gemeentebestuur van Krommenie verzocht reeds bij schrijven van 1 Dec. 1922 aan de gemeente Uitgeest om gemeenschappelijk het Departement van Oorlog te verzoeken een nieuwen verbin dingsweg tusschen beide gemeenten aan te leggen over den inundatiedijk, parallel loo- pende met 't particuliere wegje van boven genoemde eigenaars. Uitgeest antwoordde 19 Dec. 1922 bevestigend en reeds 22 Dec. d.a.v. zonden beide gemeentebesturen een gemeenschappelijk adres aan den Minister van Oorlog. Wenschelijk was hei ook Ged. Staten op de Hoogtè van een en ander tc stellen (hetwelk 23 Febr. 1923 geschiedde) en te verzoeken het pogen bij 't Departe ment van Oorlog *e steunen. 9 Maart 1923 antwoordde de Minister, dat met het oog op de belangen der verdediging het gevraagde niet kan worden toegestaan. Jets wai wel erg oorlogsachtig is, maar niet minder onbevoegelijk en onwelwillend klinkt. 17 Febr. 1923 had de Wed. W. C. de Bxuyn eigenares van den tol, een adres ge richt tot Ged. Staten, waarin zij bezwaar maakte tegen den aanleg van bedoelden Ged, Staten berichtten 't Gemeentebe stuur vari Krommenie 28 Oct, 1925 dat men te. Krommeniedijk te doen heeft met een in een tolrecht omgezet veerrecht en dat een aanleggen van een weg of brug binnen het door 't octrooi beheerscht-wordende gebied geen aanbeveling verdient, dat de wed. de Bruyn zich had tc houden aan t thans ée - den.de tarief, zoolang geen ander was vast gesteld en dat een bord behoort geplaatst te zijn, waarop het thans geldende tanei duidelijk leesbaar moet zijn vermeld. Ged. Staten schreven verder, dat zij bet de beste oplossing zouden vinden, als Uit geest en Krommenie gemeenschappelijk zich belasten met het onderhoud van bedoeld weggedeelte, daar zulks voor de ongeveer 300 M. lange weg en de daarin gelegen brug slechts op 250 wordt geschat. Mocht daartoe besloten worden, dan zou opheffing van het veerrecht in overweging kunnen worden genomen. Aangezien de op heffing, aldus Ged, Staten overeenkomstig 2 der Verenwet slechts kan geschieden tegen schadeloosstelling zou het uit dien hoofde aan de concessionarissen uit te kee- ren bedrag ten laste van beide öemeenten moeten worden gebracht. Wij kennen de motieven in deze van de gemeente Uitgeest niet, maar het zou wel zijn te betreuren, indien dit zonder gegron de reden, de gelegenheid had laten passee- ren om den hinderlijken tol op te ruimen De Wed. W. C, de Bruyn zond inmiddels bij Ged, Staten een nieuw tarief van tol heffing in, over welke tarief thans beslist moet worden. Uit 't bovenstaande blijkt ten duidelijk ste, dat 't Gemeentebestuur van Kromme nie tegen 't heffen van tol te Krommeniedijk is, zoo wordt het vandaar gemeld. Nu daaraan niet valt te tornen verleende genoemd bestuur medewerking een brug over de Ham te maken, tengevolge waar van thans 't grootste aantal wielrijders den tol niet meer zal behoeven te passeeren. Voor de voetgangers blijft de schadelijke toestand bestaan en voor hen hopen wij, dat de tol zijn langsten tijd geleefd heeft, hetzij dat het onderling wordt afgekocht, hetzij dat veranderde omstandigheden het bestaan onmogelijk maken. Met den laatsten dag van het tweede tri duum voor zieken zijn de Zieken tridua voor 1926 weder afgeloopen. De laatste dag was, zooals ook bij de vorige tridua de glorie- dag, een dag, die een onvergetelijken indruk moet hebben gemaakt, een indruk die het werk van het zieken-apostolaat ten goe de zal komen, want het lijdt geen twijfel of de tridua moeten een weldadigen invloed op de sympathie voor het ziekenwerk uit-, oefenen. Het ziekenapostolaat, de vrucht van het eerste triduum, immers neemt steeds in om vang toe, zoodat thans reeds meer dan 1900 leden zijn toegetreden en steeds groeit het aantal. Hel Eucharistisch Triduum is een machtig hulpmiddel van het sympathiek werk voor de ziekenapostelen. M.dit werk zich in een groeiende belangstelling verheugen en heerlijke vruchten voortbren gen. Dan is het verheven doel bereikt, Naar wij vernemen is de heer Chr. van den Heuvel, lid der Tweede Kamer en lid van den gemeenteraad van Haarlemmermeer thans verhuisd van Nieuw-Vennep naar Heemstede. De heer S. van Wijk Lzn., uit Vijfhuizen, zal den heer van den Heuvel op volgen als raadslid. De heer v. d. Henvel blijft nog o.m. voorzitter der Chr. Schoolver- eenigfng te Nieuw-Vennep; eere-voorzitter der A. R. bondskiesvereeniging, voorzitter der Boazi-Bank te Nieuw-Vennep en voor zitter van de Chr. Boeren- en Tuinderbond, afd. Zuidelijk N, Holland en van de Chr. Landbouwwinterschool te Hoofddorp. Gisterenmiddag heeft te Aerdenhout een ernstig ongeluk plaats gehad, dat helaas een 9-jarig jongetje het leven heeft gekost. In verband met de opbrekingswerken nabij het spoorweg-viaduct aan de Leidschevaart, moeten de tramdiensten vanaf Aerdenhout over verkeerd spoor rijden. Daartoe moeten ij te Aerdenhout een eindje terugrijden om dan over een wissel het verkeerd spoor te bo-cikt! De dienst, welke gistermiddag 1.22 uur van Zandvoort vertrokken was, reed juist terug, teen een 9-jarig zoontje vpn den heer Adams, wonende Aerdenhoutweg, te Aer denhout, een vroegeren directeur van de Trammaatschappij, zijn hoofd buten 't raam stak. Het ventje sloeg met het hoofd tegen een ijzeren bovenleidingsmast en bekwam daarbij zoo'n erntige hoofdwonde, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Het lijkje van den ongelukkigen knaap werd naar de ouderlijke woning overgebracht. Geheel gereed. Het rijwielpad HaarlemAmsterdam is thans geheel gereed, waardoor het rijwiel- verkeer niet meer behoeft plaats te hebben over, maar langs den door vele auto s ge bruikten rijksstraatweg. Voor ia wji kunnen vel zeggen voor all* -vS-4*-dil*rs is dit ware uitkomst. Het drukke verkeer van luxe- en vracht auto's. van de verschillende trams, welke van beide richtingen kwamen aangereden, was dikwpls een schrik van menigeen. He laas, dikwijls kwamen daardoor ongelukken op zich laten wachten, daar de demping van een gedeelte van de Haarlemmertrekvaart thans vrijwel is voltooid. Het wachten is nu nog op de E. S. M. die ter plaatse de tram- spooren zal verleggen, waardoor een aan merkelijke wegverbreeding wordt verkregen. Op het plein te Halfweg zal men nog wel ge- ruimen tijd denzelfden voor den tegen- woordigen tijd ongewenschten toestand houden. Daar toch is geen voldoende verbe tering te verwachten voor dat de R.-K. Kerk met pastorie zal zijn afgebroken, hetwelk vermoedelijk nog wel enkele jaren zal duren. Verleden jaar is op het Noorderstrand, daar waar de gemeente Heemskerk begint, een klein badbedrijf begonnen door twee exploitanten, de heeren Kraakman en Huijer. Dit jaar is deze onderneming om gezet in een Vennootschap, waarvan vele invloedrijke personen deel uitmaken. Het bedrijf is nu heel wat uitgebreid en ver beterd. Het aantal stoelen en badcabines is of wordt verboot; twee badknechts in plaats van één, de consumptietent ziet er heel wat gezelliger uit dan verleden jaar; er liggen planken van het bankantoor naar het natte strand; ook komen er meer ten ten en zijn er meer ligstoelen. Voor de baders te Wijk aan Zee is een nieuwe attractie gekomen. Zij kunnen zich vermaken met een gummi-krokodil met lucht gevuld; zoo ook met een dito zwaan, en iemand, die wat bang is voor een diep zwin, of die zich bij kalme zee in het zwem men wil oefenen, kan gebruik maken van een gummi kraag, volgepompt het lucht, dien men met een paar drukknoopjes om den hals bevestigt. De drijfkracht, dezer Amerikaansche kragen moet voldoende zijn om een als zwemmer gekleed mensch het hoofd boven water te laten houden. Deze nieuwigheden zijn reeds zeer bekend aan de plaatsjes van strajidvermaak in Amerika. Echter waren zij, naar wij rqeenen, nog niet in een badplaats in Nederland ingevoerd. Reeds de volgende week in de Tweede Kamer. Naar Wij vernemen zal het handelsverdrag met Duitschland niet in October, zooals aan vankelijk was gemeld, doch reeds a.s. Dins dag in de Tweede Kamer in behandeling ko- innrm»; Barometerstand 9 uur v.m.; 764. Vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten ,morgen worden opgestoken om 9.54. Medegedeeld door het Kon Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 24 Juni 1926. Hoogste barometerstand 769.0 m.M., te Valentia. Laagste barometerstand 750.2 m.M., te Haparania. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 Juni: zwakke tot matigen meest noordwestelij ken wind, half tot zwaarbewolkt, nog kans op regenbuien, zelfde temperatuur. De veilingsbesturen stellen alle pogingen in het werk om aanneming van het verdrag te bevorderen. Immers, wordt he tverworpen, dan zullen de aardbeien daar onder het z.g. autonomie tarief vallen, als gevolg waarvan 18 cent per K.G. in plaats van 9 cent per K.G. invoerrecht moest worden betaald. Verwerping van hel verdrag zou dan ook alle export, dus ook die der aardbeien, naar Duitschland onmogelijk maken. Naar wi' vernemen werd Dinsdagavond :n Haarlemmermeer op den Bennebroeker-'cg nabij den Sloterweg door den voorbijganger een briefje gevonden van den volgenden in- houd: „Hier heeft zich verdronken: hier volgt de naam: Nieuw-Vennep onder het leed van dat hij 5 had verloren (volgt onderteekc- ning met denzelfden naam)Bij onderzoek is het gelukkig gebleken dat het bovenstaande geheel verzonnen is door iemand, a:e blijk baar eens een „aardigheid heeit willen uit halen. De persoon, dit verdronken zou zijn, kan in het minst niet vermoeden wat de aan leiding kan geweest zijn tot een dergelijke handelwijze. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat, met in gang vap gisteren, voor het tijdvak van drie jaren, zijn benoemd leden en plaatsver vangende leden in de ildschadecommis- sies voor de daarbij genoemde gebieden. Voor de provincie INoord-Holand, met uitzondering van de eilanden Vlieland en Terschelling is tot lid en voorzitter .be noemd: ir. S. Smeding, Rijkslandmouwcon- sulent, te Schagen, en lid en plaatsvervan gend voorzitter ir. J. G. Hazcloop Rijks- tuinbouwconsulent, te Alkmaar; tot leden zijn benoemd de heeren J. Valkcring Tz., te Limmen en Jhr. W. Barnaart, te Bergen (N.-H.) en tot plaatsvervangend lid is be noemd de heer P. H. L. M. Lommen, le Castricum, Voor het gedeelte der provincie in Zuid- Holland, gelegen ten Noorden van den Nieuwen Waterweg, de Nieuwe Maas en de Lek is o.m. benoemd tot lid, G. van der Veld te Lisse.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1