Het Internationaal Eucharistisch Congres. f Sociaütisohe moraal. fSIÉISl Voornaamste Nieuws Vrijdag 1926* 50ste Jaargang No. 16284 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad De laatste dag. De uittocht naar Mundelein; de laatste Hoogmis met 700J90 deelnemers. De sluïtingsprocessie, de grootste godsdienstige plechtigheid, welke ooit heeft plaats gehad; ongeveer een millioen toeschouwers. Een hevig onweer met een geweldige hagelbui breekt over de processie los. Een man uit Ethiopië ter aanbidding -y: y® i \*,-v L v v. De Kapel van de Universiteit van St. Mary oi the Lake te Mundelein en een koor van 60 zangefë onder leiding van prof. Otto Slingenberger, dat ais het beste koor van heel Ame rika wordt beschouwd. Gedurende het Congres leverde dit koor schit terende praestaties. '&mïM mmm. Een overzicht van den grooten brand, die gisteren te Hillegom woedde. in dit nummer. J. J. WEBER Si ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphüseh Weerbericht ÏJe abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cent»**®* Bij contract belangrijk, a. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qfiflft tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: ulSUU.' Levenslange* geheele 'ongeschiktheid tot werken door f7CH bij een ongeval met f CKfl hij verlies van een hand, fJ9C 0 bij verlies van een f C11 m 4 n breuk van f *fj m bij verlies yeen verlies van beide armen, beide beenen o£ beide oogen: J Uv>*do-odelijken afloop: 1 Lv een voet of een oog: 1 *«<li duim of wijsvinger: been of arm: andere vm-cr. De letterkundige criticus van „Het Volk", A. M. de Jong, die in het socialistisch hoofdorgaan de partijgenooten opvoedt in lezen en genieten van wat de boekenmarkt brengt, schreef in een zijner laatste feuille tons een sarcastisch zinnetje neer, luidend \ls volgt: „Want wij leven immers in een ge ordende maatschappij, nietwaar, die de orde vóór het geluk laat gaan.... zoodra het vrouwen betreft", Een der lezers, de heer Van Veen, ergerde zich daaraan en schreef een protest over dit schamperen met het wettig huwelijk en betoogde, dat er van een ordelijke samen leving niets terecht kon komen, wanneer de basis van het huwelijk onder het gezin werd weggenomen. De schrijver bewees dit met tal van voorbeelden uit de Fransche revolutie en de jongste historie van Rusland Natuurlijk is de kunstcriticus daar weer tegenin gegaan. De polemiek zou ons weinig interesseeren, wanneer het antwoord van De Jong zoowel wat betreft den inhoud, als de manier, waarop „Het Volk" het aan zijn lezers voorzette, niet van zulk een verbijsterende heidensche moraal getuigde, dat het zijn nut kan hebben er door deze uitingen nogmaals op te wijzen, hoever en hce principieel het socialisme, zooals het gepredikt en aan het jonge geslacht wordt voorgehouden, van ons, christenen, afstaat. De schrijver heeft van zijn antwoord een lang artikel van drie kolommen gemaakt en „Het Volk" drukt dit af als hoofdartikel in het wekelijksch „Populair-wetensohappelijk bijvoegsel", bet bijblad van het socialistisch orgaan, waarin tienduizenden iedere week door hun socialistische voormannen in sociaal-economie, in ethica en kunst beschouwingen worden onderricht. Van deze tribune sprak nu Woendagavond de kunstcriticus De Jong over huwelijk en vrije liefde. De schrijver, die het wagen dorst voor het burgerlijk huwelijk op te komen, wordt in dat artikel van het hoofd tot de voeten uitgekleed en afgemaakt. Ai wat hij geschreven heeft wordt oppervlakkig an onwetenschappelijk genoemd; zijn mo- aal heet een erbarmelijk burgerlijke en benepen opvatting. Wat hij schreef wa ren „zinnetjes om tegen te vloeken". ,,'t Is de onbarmhartigste burgerlijke moraal van-lik-m'n-vestje", enz. En de protesleerende burgerlijke socialist, die het voor het huwelijk opnam, krijgt dan nog deze les mee; Men moet probeeren, diep genoeg te k ij k e n, door de oppervlakte van gemakkelijk aangenomen normen heen, en beden-ken, vooral onder socialisten, dat wij uit deze maatschappij niets zonder voorbehoud behoeven te aan vaarden, zeker haar stinkend schijnheilige 0 moraal niet, doch alles toetsen aan die andere samenleving, waarnaar wij trach ten en verlangen en waarin veel, zoo niet alles, een ander aanzien zal krijgen, de uoraliteit niet in de laatste plaats. Het gaat dus bij den kunsthistoricus en olksopvoeder De Jong niet om een per soonlijke overtuiging van de voortreffelijk heid van de vrije liefde boven het wettig huwelijk, maar om zijn discipelen de leer bij te brengen, dat, wanneer madr eenmaal de socialistische samenleving gekomen zal zijn, wanneer maar eenmaal de socialistische in plaats van de „burgerlijke" moraal in de maatschappij den toon aangeeft, er van al die achterlijke dingen als gebondenheid door een huwelijk niets meer over zal blijven. Een ieder mensch bepale zijn eigen leven en kieze in vrijheid zijn eigen moraal. Om te laten zien, tot welke conclusie zulk een echte socialist en volksopvoeder in de nieuwe moraal dan komt, willen wij enkele zinnen aanhalen uit zijn betoog, waarin hij de vrijheid der vrouw verdedigt om moeder te zijn buiten het huwelijk om. De schrijver zet voorop, dat hij niet spreekt over de hysterische genotszo ek sters. Ik spreek, schrijft hij, over vrouwen met een zuivere ziel, een rein, mensche- lijk hart. Over de anderen behoeven we niet te praten: die gaan met of zonder onze instemming, met of zonder vastge stelde moreele normen, met oi zon dei- strenge wetten, tóch haar gang! 't Gaat hier immers juist over die vrouwen, die ondragelijk leed dulden moeten, naar li chaam, ziel en geest verschrompelen, ter wijl ze geboren waren om schoon en ge lukkig open te bloeien naar de volheid des levensl Deze te verhinderen, die vol heid te beleven, deze te bepreeken met uitgedachte moraal, acht ik zonde tegen over leven en menschelijkheid! Wij komen op voor de vrijheid en het recht van de vrouw, om haar eigen be staan te ordenen. Voor haar recht op een onafhankelijke, maatschappelijke positie. En als wij dat bereikt hebben, als de vrouw volledig haar eigen brood ver dient, moeten wij haar dan voorschrijven: „en nou mag je die onafhankelijke positie alleen gebruiken voor je zelf; nou mag je met je loon enkel kost en kleeren en andere dingen koopen, maar je mag in sexueel opzicht niet buiten de lijntjes gaan van de burgerlijke moraliteit!" Zoo'n vrijheid, zoo'n onafhankelijkheid is geen cent waard als je 't mij vraagt. Kan Van Veen zich niet 't geval denken dat een vrouw wel een kind van een ze ker man wil hebben, wel een liefdesver houding met hem beleven wil, maar om één of duizend redenen niet met hem wenscht te trouwen? En als zij maat schappelijk onafhankelijk is en een kind alles kan geven wat het behoeft, wil Van Veen mij dan eens duidelijk maken, met welk recht hij haar het genot van het moederschap ontzeggen wil? Van Veen's „sexueele moraal" heeft met echt.e, die pere moraliteit niets t« maken. Het is de benepen, kortzichtige, eigengereide bur gerlijke mannenmoraal in optimd forma. En zijn verdediging er van is navenant. En het is niet alleen een recht voor de vrouw, om moeder te worden wanneer zij wil, beweert de socialistische volksopvoe der, 't is ook een noodzakelijkheid, wat hij aldus betoogt: Er is een surplus aan vrouwen in de wereld. In sommige landen, zwaar ge troffen in het mannelijk deel der bevol king, zelfs een ongehoord groot surplus. En heel dat overschot aan vrouwen moet hongerig naast de tafel des levens blijven staan, omdat „de kritiek" op het boter briefje" de nette menschen onbillijk voor komt. Onder deze vrouwen zijn er wel licht duizenden, die uitstekende moeders zouden zijn en die versuften of perver- teeren in een leven zonder eigenlijke be vrediging. Die niet de moederweelde mogen smaken, mogen leeren kennen, omdat er toevallig geen man ter beschik king is, die „voor eeuwig' (althans tot aan de echtscheiding!) met haar ver bonden kan worden.... Wat ik bepleit is enkel dit: dat elke vrouw, die waarachtige moedernatuur heeft, het recht moet hebben een kind te baren en op te voeden, ook zonder een wettige man, alszijdatverkiest en de gevolgen wenscht te dragen en kan dragen, zonder scheef aangekeken te worden door een verkeerd opgevoede massa, die ongevoelig, dom en eigengerechtigd zich koestert in het denkbeeld echt te zijn. Dat liefde per se tot een huwelijjc moet voeren, om achtenswaardig te zijn, is een even dwaze fictie als deze: dat zij per se tot het einde der dagen moet en zal duren. Ik ben een even groot voorstander van „orde" als Van Veen of wie ook. Maar de „orde" waaronder wij leven, verspreidt een luchtje, dat mij niet bekoort. Even min trouwens als v. Veen: hij is sociaal democraat en wil mee bouwen de nieuwe samenleving. Voorspellen is 'n gevaarlijk werk. Maar ik durf toch wel de voor spelling aan, dat in een socialistische wereld over de ongehuwde moeder en het „onechte" kind (welk een krankzinnige term!) menschelijker denkbeelden zullen heerschen, dan in Van Veen's protest artikeltje tot uiting kwamen. Onze lezers gelieven ons dit ietwat lang citaat te vergeven, uit een stuk, waaruit wij nog de- minst ergerlijke passages namen. Wat hier geschreven werd is niet nieuw, wij weten het. Zelfs in de Eerste Kamer en in den Amsterdamschen Gemeenteraad heeft Wibaut de vrije liefde verdedigd. Waarop wij echter de aandacht willen vestigen is hierop, dat een voorlichter en opvoeder der socialistische massa het „vrije" moederschap verdedigt als een nieuwe moraal, welke in den socialistischen heilstaat tot haar recht zal komen. De man doet het met overtuiging en heeft blijkbaar geen begrip van de christelijke levensopvatting, die den mensch in de maatschappij een roeping vervullen laat; die de maagdelijkheid hoogacht, wan neer zij vrijwillig om hooger beginsel wörat verkozen, maar haar evenzeer eert, wan neer zij door strijd en zelfbeheersching moedig gedragen wordt, wanneer God tot het begeerde huwelijk niet roept. In die zelfde christelijke overtuiging wordt het moederschap alleen heilig en veilig geacht bij den onverbrekelijken band tusschen man en vrouw, als vrucht van wederkeerige liefde en genegenheid en als basis van gezin en maatschappelijke orde. Daartegenover richt zich rechtstreeks de socialistische moraal, die voor de vrouw vrijheid eischt om zelf haar bestemming te kiezen, om zich „uit te leven", zonder huwelijk, zonder plichten van liefde en trouw, mpt ver krachting van het gezin en de maatschap pelijke orde. Er wordt nog altijd door 'de socialisten beweerd, dat het socialisme niet tegen den godsdienst is en ook in onze kringen hoort men nu en dan uitspreken, dat het tusschen ons en de Marxisten'toch eigenlijk alleen maar gaat om een verandering van pro ductiestelsel. Dezer dagen hadden wij nog eens gelegenheid om aan de hand van een citaat uit „Het Volk" er op te wijzen, dat er tusschen de christelijke democratie, de Katholieke maatschappijleer en de socialisti sche socialisatietheorieën een wezenlijk verschil bestaat op het stuk van eigendoms principe. Uit het betoog van boven aangehaalden rooden schrijver blijkt nogmaals, dat er ook tusschen diepere Roomsche en socia listische levensbeschouwing een onoverbrug- baie klove ligt; dat er wel degelijk een socialistische moraal bestaat, welke lijn recht tegen de christelijke ingaat en welke er op uit is heel onze christelijke samen leving ten onderste boven te zetten. De laatste dag. Gisteren is de sluitingsdag van het zoo schitterend geslaagde Eucharistisch Congres geweest. Tot goed begrip herinneren wij er aan, dat de plechtigheden van den laatsten dag gehouden zijn in het kleine plaatsje Mun delein, een eilandje in het Mechiganmeer, on geveer 40 mijlen van Chicago. Daar ligt ook het groot seminarie van St. Mary of the Lake, waarvan wij de groote kapel hierbij afbeel- den. Des ochtends heeft allereerst de pauselijke legaat, Kardinaal Bonzano, aldaar de Solem- neele Hoogmis opgedragen in tegenwoordig heid van tweehonderdduizend menschen, die reeds Woensdagnamiddag zich naar Munde lein hadden begeven cm een plaatsje te ver werven. Des nachts bleven zij in Mundelein, waar zij tenten hadden opgeslagen, zoodat de terreinen van de St. Mary-universiteit wel een groot legerkamp geleken. Op den top van een heuvel was een altaar opgesteld met een wit-marmeren altaar, te genover de kapel van het seminarie en uit ziende over het meer. Intusschen hield de uittocht uit Chicago naar Mundelein nog altijd aan. Speciale trei nen vertrokken om de twee minuten van Chicago naar Mundelein en voerden onafge broken de honderdduizenden congresgangers aan, welke allen tegenwoordig wilden zijn bij de sluiiingsprocessie, het geweldigste gods dienstige schouwspel, dat ter wereld ooit vertoond is. Wij laten hieronder nu verder de door ons ontvangen Reuter-telegrammen volgen. De processie. MUNDELEIN (Illinois), 24 Juni. (Reuter's Bijz. Dienst). De laatste plechtigheden van het 28ste Eucharistische Congres werden heden gehouden op de met gras begroeide heuvelen, welke het seminarie van St. Mary of the Lake omringen. Ook thans was weer een enorme men- schenmassa aanwezig en reeds om 5 uur des ochtends bevonden zich naar schatting reeds 50.000 menschen op het terrein, terwijl groote troepen geloovigen uit alle richtingen bin nenstroomden. Deze groote bedevaart bracht een rumoe rig, feestelijke stemming in de anders zoo rustige omgeving van St. Mary en honder den ondernemende kooplieden hadden stal letjes langs den weg opgericht, waar koffie, ijs, koekjes, enz., werden verkocht, terwijl overal langs den grooten weg souvenirs van het Congres, ballons en programma's met luider stem we-den rondgevent. Een half uur vóór het begin van de Hoog mis was de menigte tot 700.000 menschen aangegroeid, die zich in halve cirkels ter diepte van een halve mijl opstelden. De menigte drong op naar het met scharlaken rood bedekte altaar en de politie was on machtig, om de voor de geestelijkheid ge reserveerde ruimte vrij tevhouden. Tientallen gemijterde prelaten in wit-gou- den gewaden namen hun zetels ter rechter zijde van het hoogaltaar in. Daarna kwamen de Kardinalen, begeleid door leeken-garden in militaire uniform en vervolgens de bis schoppen en priesters. Aan het einde der processie kwam een af- deeling New-Yorksche politie, alsmede de putaties van in Amerika wonende Indiërs, j Syriërs, Zigeuners, Silcziërs en andere na tionaliteiten. Het slot der processie werd gevormd door 13 wagens met symbolieke voorstellingen van de voornaamste gebeur tenissen uit de geschiedenis der Katholieke Kerk. MUNDELEIN, 24 Juni. (Reuter's Bijzond. Dienst). De H. Sacraments-mis werd in gezet met gezangen door het koor van het seminarie. Toen het schelgeluid aankondig e, dat het oogenblik der consecratie gekomen was, nam de Pauselijke Legaat de H. Hostie in zijn handen en hief Haar, onder het uit spreken van de woorden van Christus: „Du is Mijn Lichaam", in de hoogte ter aanbid ding door de schare. De menigte bad op sommige oogenbhkken hard op met den Legaat mee, sloeg zich op de borst en zeide heqp, de woorden na: „O God, wees ons zondaars genadig!" De Eucharistische processie zette zich vervolgens na de H. Mis in beweging in rijen van twaalf. Daarop verliet Kardinaal Bon zano het altaar, met de monstrans met de H. Hostie in zijn handen. Vier dragers hielden hem het baldakijn van goudlaken boven het hoofd en achter hem volgden de andere Kardinalen, de ver dere geestelijkheid en liet volk in schier eindelooze rijen. Om 3 uur des middags kwam een hevige storm plotseling de ceremoniën storen. Ha- gelsteenen van ruim 1 c.M. middellijn vie len op de dicht opeen gepakte geloovigen; bliksemstralen schoten door de lucht, don derslagen rolden en de honderdduizenden bedevaartgangers moesten ijlings een goed heenkomen zoeken. Het gedrang werd zóó hevig, dat de speciale politiebewaking moeite had, de menigte op veiligen afstand te hou den van het tijdelijke bouwsel, waarin het Allerheiligste werd opgesteld. De storm duurde echter slechts 20 minuten en toen de lucht weer opklaarde, verzamel de de menigte zich weer langs den 4 mijlen langen weg. Daarna gaf Kardinaal Bonzano en de andere Kardinalen den Pauselijken zegen en hiermede was het Congres gesloten. (Particuliere correspondentie uit Chicig.x.J Zóó'n machtige, internationale en héél- eigenaardige vreemdelingenvloed, zoo'n Pink stermenigte. heeft Chicago toch zelf wèl 'n stad van vreemdelingenverkeer nooit nog over zich zien uitstroomen, letterlijk „uit alle vier de hoeken der wereld". Amsterdam is, vergeleken met Chicago, een knusse mi niatuur-grootstad. met een eigen karakter; 'een stad van Amsterdammers. Chicago nu is de rauw-cosmopoliet en wellicht een der grootste spoorwegcentra der aarde; ze is „the City of Congresses''; waar een der wei nige Amerikaansche tentoonstellingen ge houden werd. Gele vreemdelingen uit het Verre Oosten, zakenlui uit Zuid en Noord en West brengt het geweldig spoorwegver keer er elk uur van den dag, in duizenden. Tot het doen van zaken! Chicago's „beste reclame" en de stad ontstond uit en door reclame voor hare industrieele en com mercieels belangen, was haar World-Fair. Tot het doen van zaken, die Chicago's tal rijke nationale congressen en conventies be oogden, politieke, sociale en wetenschappe lijke voordeelen. Altijd; het doen van zaken' Chicago's ongeëvenaarde positie, als centrale haven- en spoorwegstad, stapelplaatsen en distributiecentrum voor Amerikas belang rijke productieve Midden-Westen, voor Anie- rika's „wheatbelt", of graangordel, maken deze stad-aan-het-meer steeds méér wereld bekend. Tot het doen van zaken! Tot het handelen in graan en voedsel! Maar wie heeft nu ooit aan Chicago ge dacht. om er een wereld-congres te houden over hóóg-geestelijke waarheden van den -ik"! Sh-cIynr-i"'i 'vic - 6 .'r-riS '-T •- godsdienst? Een wereldcongres tot het be vorderen van kennis omtrent het allerhei ligste, allereerbiedwaardigste cn méést-on- docrgrondelijke aller Mysteriën van het si- oude Christendom? Een wereldcongres tol het allerplechtigst huldigen in 't openbaar en het prediken allerwege van de Offerdaad var. het Nieuwe Verbond, de Eénige want ,,de Joden hadden veierlei offerenden en vele hoogepriesters" welke die is van het Lichaam en Bloed onzes Heeren. Chicago nu, met al haar afgescheurde ker ken en kettersche gezindten, met de blij vende herinnering aan den welmeenenden evangelist Moody, die de wereld voor Chris tus meende te winnen door nieuwe gezangen en liederen, met de felle propaganda voor diverse afvalligen en het vestigen van het Jansenisme, is als een modern Corinthe. Het is al even materieel en zakendoenerig als het Ephese der goudsmeden van Diana; evenzeer zoekend naar „den Onbekenden God' als de menschen rond den Areopagus ten tijde der prediking van Paulus; en zoo als in Thessalonica kan ook hier gezegd worden „doch de Joden werden afgunstig!!. In dit Chicago nu is voor het éérst een Katholiek wereldcongres bijeen. En dat we reldcongres, om niet alleen er de Blijde Boodschap van de komst des Heeren te her halen. maar om er, met Mgr. Callier spre kende, „onzen lieven Heer Jezus Christus te verheerlijken in het wonderbare geheim'', het Broodsgeheim „Zijner onuitspreke lijke liefde". Voor 't eerst in de geschie denis der Vereenigde Staten is hier de Kar dinaal-Legaat van den Opperherder der Kerk verschenen en met ongehoord enthousiasme in New-York binnengehaald. Rond hem scharen zich zoovele primaten, aartsbis schoppen, bisschoppen en abten, prelaten en waardigheidsbekleeders, die met hun dioce- sanen en kloosterlingen uit alle landen aller windstreken komen, met blanke en zwarte en gele en bruine Christenen om eene mo derne, levende „Disputatio del'Sacramento" grootscher, méér universeel, kleuriger, met méér licht, diepte en leven, schaduwen en achtergrond, dan ze in de Rafaël-galerij- van het Vaticaan te bewonderen geeft.Want het is hier niet alléén een „Disputatio", maar tevens een moderne, kleurige ensce- neering en daaste'ling van alles wat een Van Eyck onmogelijk kon droomen, toen hij, al vele eeuwen geleden, zijn heerlijke pa neel „De Adoratie van het Lam" schilderde Dit is de frappante tegenstelling hier in Chicago het moderne heidendom, als alle heidendom: blinde stofvergoding, aan den één en kant, met anderszins de wereldwijde belijdenis van Jezus Christus, door Zijn Kerk cn de prediking Zijner woorden; „Niet van brood alléén leeft de mensch, maar van alle woord, dat komt uit den m^nd Gods''.... Die stofvergoding, Satan's - „dat deze stee- nen brood worden'in het leven tier menschen, ze heeft internationale aspecten en organisatie aangenomen, werkt voor in ternationale solidariteit, zoodat ze een inter nationaal socialisme, een internationale Marxistische beweging, met communisme, ngrarische landhonger, arbeiders-solidariteit, internationale democratie ont'wikkelde. on der suggestie eener internationale aaneen sluiting van min-of-meer gevoels-godsdien- stige materialisten, ook wel vrijmetselaars genaamd. Een jong vriend vroeg eens: „In hoeverre zijn uw zgn. ethische materialisten, de vrijmetselaars, óók sociaal-democraten?" Waarop het antwoord kwam: „Och wat, scciaal-democraten?decimaal-democra ten!...." Daartegenover staat hier nu, op het Eucharistisch wereldcongres, de Kerk van Christus in haar geheel getypeerd. Hare wereldwijde Katholieke eenheid, met haar scherp-aangegeven gezag en hare gezags- theorie; het onfeilbare leeraarsgezag harer Opperpriesters, waardoor hare eenheid, en hare Katholieke eenheid, waardoor haar we reldwijd gezag onderling geschraagd worden. Daar is de eenheid harer „Credo"; van dog ma en zedenwet, tucht en liturgie, schrif tuurverklaring en wijsbegeerte, innerlijke bestuursinrichting en wereldwijde missie actie; daar is de ideologische eenheid aller eeuwen in de rijkste verscheidenheid van kunstvormen in Katholieke letteren en poe- zie. in het werk van Katholieke schilders en beeldhouwers, Katholieke bouwmeesters, makers van liturgische sierkunst, paramen ten en kunstvoorwerpen voor den eeredienst, tusschen Katholieke geleerden op weten schappelijk, sociaal en politiek gebied, bij Katholieke idealisten, overal werkende en bouwende voor de heilige, wereldwijde Stad Gods! Niet eentonig, maar verrassend scheppend, veelzijdig, jong en frisch, vertoont het Katholicisme zich hier weer temidden der stofvergoding eener intellectueele en zedelijke decadentie, de tweevoudige vrucht van een ongeloovig rationalisme en een wil- Iooze verzinnelijking. Die van Christus' leer niets meer weet en dier zelfbeheersching, onderwo penheid en zedelijke tucht niet lan ger kan begrijpen in haar verwaanden super- menschentrots. Kier zag ik een rijken Chinees, Joseph Lo Pa Hong, een vroom Katholiek uit Shangai, die wonderlijk-rijk geborduurde misgewaden, een nieuwe Chineesche kunstuiting, voor kardinaal Mundelein heeft meegebracht. Hij is een vriendelijke, ingetogen heer, deze Carnegie van China"; de Fathers van het groote missiehuis van Maryknoll zeggen, dat hij een legertje van méér dan 2000 cateche- tiseerende inboorlingen, zoo mannen als vrouwen, ter beschiking van de Katholieke missiebisschoppen aldaar gesteld heeft,waar van hij alle onderhoudskosten betaalt. Hij is commandeur in de Orden van St. Syl vester en St. Gregorius. voorzitter voor Ka tholieke Chineesche actie, directeur van een paar Kath. hospitalen, van staal- en ijzerfa brieken in en rond Shangai en wat al niet. Dien man zak ik het Brood der Engelen ont vangen in een kerk waar ik iets later een neger-priester de woorden der Consecratie duidelijk hoorde uitspreken langzaam Je zus' stem nerhalende: „Zoo dikwijls gij dit zult doen, zult gij het doen te Mijner ge dachtenis Niets heeft me hier zóó geweldig aange grepen, dan het zien geven van de H. Priesterwijding aan negers; hier in dit Amerika, waar een lange bloedige broe deroorlog gestreden werd, amper zestig jaren geleden, tot het behoeden doon de Zuidelijke Staten van negerslavernij, hier, in dit Amerika van de Ku Klux Klan. De Paters van het Goddelijk Woord, uit ons Steil, geven een mooi deel hunner energie aan missie-actie onder Amerika's twaalf millioen negers, aan de opvoeding der negers, aan het opleiden onder hen van negerstudenten voor het priesterschap Op dit Katholiek wereldcongres zingen honderden negerkinderen tusschen de 62.000 kinderen de Gregoriaansche Enge- lenmis mee, negers dienen er de IL# Mis luisteren met hun harmonieën de proces sie, de bijeenkomsten op. In de prachtige St. Elizabeths-kerk van de Paters van het Goddelijk Woord, droeg een neger-bis schop met negerassistentie, een plechtige pontificale hoogmis op ,op den openings morgen van het congres. Uit alle streken der Vereenigde Staten gaan neger-pelgrimstochten naar Chicago op, uit New-York, Cincinnati, Detroit, Louisville, St. Louis. De Josephiet Paters, de speciale orde van missionarissen onder de negers, komt met groote delegaties uit het Zuiden, evenals de Steiler paters. Een der vooraanstaande autoriteiten op 't ge bied van neger-opvoedingsproblemen, de eerw. heer Joseph Glenn, uit Richmond, Virginië, houdt op de sectie-vergaderingen voor negers een belangrijke lezing, er zijn bijeenkomsten van neger-studenten de colleges en hoogescholen, zoo vrouwen als mannen; en negers (1000) nemen deel aan de grootsche demonstratie van het Genoot schap van den Zoeten Naam, op Dins dagavond. Zóó betracht de Kerk op haar eigen ma nier, door haar wezen-zelve, internationale goede verstandhouding en rassen solidari teit, béter dan "welke Staten-Unie ook, dan welke Volkenbond! Het „Broeder schap onzes Heeren", Gods Vader-zijn over ons allen, wordt er aanschouwelijk voorgesteld. De éénige sleutel ter oplos sing van de geweldigste Amerikaansche vraagstukken, zooals het neger-vraag stuk kan nooit Einders zijn, dan die cr Christelijke naastenliefde en der Christe lijke sociale beginselen. Géén tijd noch plaats, noch klimaat, noch stoffelijke om standigheid kan de groote geestelijke waar heden van het Christendom doen verande ren, de woorden van Christus doen „voor bijgaan", opdat ze aller één zijn, gelijk Gij, Vader, in Mij en Ik in U, dat ook zij in Ons één zijn, ten einde de wereld Mij geloove, dat Gij Mij gezonden hebt De sluiting van het 28ste Int. Euch. Congres. Het collecte-vraagstuk. Tegen misbruiken De Bondsvergadering van Overheids personeel „St. Paulus". De reis der Koninklijke Familie. Invoer van vreemd vleesch in ons land. Geen sluiting der grenzen. In Portugal is de Krijgswet aïgekondigd ten opzichte van speciale vergrijpen. Een internationaal technisch congres door den 3elgischen Koning te Gent geopend Godsdienstonlusten in Voor-Indië. Het Engelsche spoorwegpersoneel on tevreden over de wijze, waarop de jongst- gesloten overeenkomst door de spoorweg maatschappijen wordt uitgevoerd. Klaas van Nek wint het Nederlandsch» Wegkampioenschap. Suzanne Lenglen en mile. Vlasto verliezen te Wimbledon van miss Browne en mist Ryan. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 767. Vooruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54, Medegedeeld door het Kon Ned Meteoro logisch instituui te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 25 JunL Hoogste Barometerstand 772.0 m.M ta Valentia. Laagste Barometerstand 757.6 m.M fé Skagen. Verwachting van den avond van 25 tot den avond van 26 Juni: Zwakke tot matigen meest noordweste lijke wind, licht tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1