ESSrenaulti DAAN HÖUTKOOPER STADSNIEUWS. De Hollandsche Handelsbank DE SPAARNEBANK SCHIETEN. Aigemeene R.K. PropgaMaclujj, Agenda 26 Juni Hongaarsche Kinderen. Het ongeluk in de remise der E. N. E. T. Gewetensgeld. Nieuwe Zaak. T ooneclvereeniging „Intieme Kunstkring." De Bloemboilencogst. Griezeligs vondst. EEN ZELDZAME NACHTCACTUS TE HAARLEM. Volgens de bewind voerders is bij het bedrijf wanbeheer gevoera. De i vordering op een der directeuren voor 1 miliioen ongedekt. Het kapitaal der Bank geheel verloren. Slechts een klein percentage uitkeering aan crediteuren. Gefingeerde rekeningen. Einddiploma's en laatste tentoonstel ling van het werk der gediplomeerde leerlingen van de School voor Bouw kunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten. De Kringenwet. GEMEENTERAAD. GroenendaalLeidschevaart. BURGERLIJKE STAND. HEFFING SCHOOLGELD L.O. Voor de Groote Gezinnen. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. LAATSTE NIEUWS. Uitgebreid complot van flesschentrehhers ontdekt. EEN POLITIEKE SAMENZWERING ONTDEKT. P.K. 4-WlELREMl'i.c[V JO Sociëteit „St. Bavo Vioolonderwijs 3 uur Geel-Yvit 5 uur Gewone zit tingen 7 uur. St. Jozef sgezcllengefceu w Jansstraat 59 Geopend van 810 uur. Hotel „Duin en Daal" Bioemendaal. Expositie Kees Roovers. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur: Dins dag en riidag van 34 uur. Tempeliers- straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetesiraat 11 Eiken Donderdag van 8—9A uur R-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St Bavo" Smedestraat 23 Teleioon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 3—5 uur. s avonds van hall 8—half 9 uut «Zaterdags alleen van 9'4 12 uur R-K- Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis- I®®. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en s avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond. - Tel. 11671 R.-K. Bevolkir.gsbureeu. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Ma-ndag-. Woensdag- en Vrijdag avond R.-K. Leeszaal en Li 11 een bibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en oo 2on-' en Feestdagen -Uit'eenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Martbavereeniging, Bloerahoistraat t Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die bier geen tehuis hebben Tel 11611. St. Elisabeio's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maandags'van 2—3 uur Donderdags van 1 —2 uur, R.-K. Kraam verzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh "Ged. Oude Gracht 74 D'nsdags van 23 uur R.-K. Reclasseeringsvereeniging, aid Haar lem. Eiken Donderdagavond ha'; 9 ver- gadering in het gebouw der Sin'. Vincen- liusvereeniging Nieuwe Groenmirrkl 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aaa het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE vooz DRENKELIN GEN. verstikkings- en electriciteitsonge- r all en Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 103921 Aan de pleegouders wordt bekend ge maakt, dat verkrijghaar zijn gesteld Hon gaarsche platen ter herinnering aan de Hon gaarsche pleegkinderen. Deze kunnen worden afgehaald aan het St. Vincentiusge- bouw, Nieuwe Groenmarrkt 20, dagelijksch "an 12 tot 1 uur. De conducteur B., die verleden week zoo érnstig in de remise van de N. Z. H. T. M. lan de Leidschevaart gewond werd is 'edelijk wel. Bij den inspecteur der directe belastin gen, alhier, 1ste afdeeling is 15.62 inge komen wegens te weinig betaalde Rijksin komsten- en Verdedigingsbelasting II en bij den ontvanger der successierechten, alhier t' 30 wegens te weinig betaalde Vermogens belasting. De Nagtzaamstraat is een fraai winkel pand rijker geworden door de opening van den Gramophoon en Muziekhandel „T raviata." De eigenaar, de heer F. P. J. Spee heeft geen moeiten gespaard om zijn winkel een zoo keurig mogelijk aanzien te geven, wat hem zeker'gelukt is. Het vroegere woonhuis is volgens plannen en teekenhmen, door den eigenaar zelf ont worpen, ook door hem uitgevoerd en het resultaat doet den ontwerper eer aan. Het geheel, zoowel voorgevel als inte rieur, is m stemmigen stijl gehouden, waar bij de glas in lood ramen goed aanpassen. In den winkel zijn de diverse pathéfoons, platen, onderdeelen enz. verzameld lot een uitgebreide collectie. Bloemen, ter gelegenheid van de opening ontvangen, sieren het geheel op en geven aan het interieur een feestelijk cachet. In de j.I. gehouden jaarvergadering van de Toontelvereeniging „Fntieme „Kunst kring' is besloten tot opheffing dezer ver eeniging over te gaan. Nu men overal aan het rooien is van Tulpen en Hyacinthen, kan beter worden Vastgesteld hoe de groei is geweest. Ove, het algemeen is de groei heel goed tot best te noemen, meldt „het Kweekersblad." In het Pand hebben arbeiders der ge meente waterleiding bij het graven het ge raamte van een man "gfevonden. Het skelet was rog geheel gaaf, vooral het hoofd, be halve een wonde aan de kaak De firma I.udwig Co.. op Treslong, te Hillegom heeft, zooals wij reeds eerder meld den. in haar kassen een zeldzame nachtcac tus, welke reeds eenige nachten geleden in bloei heeft gestaan. Waar voor deze zeldzaamheid veel be langstelling bestaat heeft de firma Ludwig Co. besloten als attractie en tevens om het Haariemsch pubPek met deze zeldzaam heid in kennis te brengen, een nachtcactus te exposeeren in den winkel van mevr. An- rie Wigman, Groote Houtstraat 185 Vermoedelijk, precies is het niet te zeg gen, za! de plant in den nacht van Zaterdog op Zondag of in den nacht van Zondag op Maandag bioeien Waar de riant in de étalage zal worden tentoongesteld, zal ieder voorbijganger de zeldzaamne-d in ootfenschouw kunnen ne men. De wetenschapcelijke naam van de plant is Cereus Grandiflorus en haar bloei is zeer zeldzaam en bovendien schitterend mooi De tropische plant op zichzelf is grillig en zonderling, de bloem daarentegen buitenge woon fraai De blcem van een Cereus Grandiflorus bloeit slechts van 9 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens. Bijna hoofdzakelijk komt de Cereus Gran diflorus slechts voor in een Hortus, zooals LEIDSCHEVAART WEG TELEFOON 14596 te Amsterdam, Den Haagt Leiden en Delft, Ook in wetenschappelijke kringen op tuin bouwgebied is cr veer de zeldzame plant veel belangstelling. Het einddiploma der School werd toege kend aan de dames: P. W. Bosman; A. S. de Gruyter en S. J. de Josselin de Jong, voor de afdeeling decoratieve kunsten; en aan de heeren: J. HiUcbranls en G. H. Hartmann, voor de afdeeling bouwkunde. Het werk zal Zaterdag, Zondag en Maan dag van 10 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur en 's avonds van TA tot 9'A uur le bezich tigen zijn in het s'choolgebouw Dreef 3. Nu het onderwijs der school met Sep tember niet zal hevat worden, zullen velen van de gelegenheid gebruik maken om de laatste arbeids resultaten te bezichtigen. Donderdagavond 24, Juni j.I. gat den Edelachtbaren heer Burgemeester Simons in het R. K. Verenigingsgebouw te Haarlem- merliede een uiteenzetting over de jongste wijziging in het z.g. Kringenstelsel. Spreker zeide dat het niet in zijn bedoeling lag om de geheele Kringenwet uiteen te zetten, want dat was een doolhof van artike len, maar de klassificatie van de tegen woordige Kringenwetten in verband'met het K. B. Spreker zette eerst uiteen hoe in 1922 een actie was begonnen, en hoe op een daarvoor belegde vergadering verschillende klachten naar voren kwamen. Uit al deze klachten was toen een soort bloemlezing gemaakt, waarin een twaalftal feiten werden verwerkt door een comité. Het Comité van Actie zond in Oct. 1922 een breedvoerig adres aan den Raad van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude, waarin zij haar medewerking verzocht. In de daaropvolgende raadsvergadering werd dit adres behandeld en bij raadsbesluit vastgesteld een verzoek in te dienen bij den Minister van Oorlog om algeheele opheffing der Krir.gwetten, of, indien dit niet mogelijk was deze wet zoodanig te wijzigen dat de betrokken inwoners er geen hinder meer van zouden ondervinden. Dit adres ging verge zeld van een uitvoerig rapport der feiten. Tegelijkertijd werd een afschrift verzon den naar alle gemeenten die er in betrokken waren, en verzocht om adhesiebetuiging, waaraan ongeveer 40 gemeenten gevolg gaven. Daarna zijn de Kamerleden Bomans en Michielsen, aangezocht zich met de verde diging te belasten. Binnen zeer korten tijd is toen door den heer Michielsen breed voerig over deze 2aak in de Kamer gespro ken. Zelfs de vereeniging van Nederlandsche gemeenten is niet ongemoeid gelaten, en ook zij heeft bij den Minister stappen gedaan om deze wet gewijzigd te krijgen. Het nu verschenen K. B. is niet een ge heele opheffing van de Kringenwetten, maar een kleine wijziging voor deze gemeente waar alleen maar zijn opgeheven enkele fortificatiewerken aan de Zwetbrug en Hoo- gendijk; de forten De Liede, Liebrug en Penningsveer zijn van de eerste in de tweede kbs geplaatst. De eerste en tweede klas staan echter precies gelijk, want men mag in beide klassen niets zonder toestemming. De wet is ongewijzigd gebleven art. 1 ver biedt het bouwen van huizen en schuren en art. 28 verbiedt het maken van dijken, ka den, wegen, bruggen, sluizen en duikers zonder toestemming van de Kroon, Dus de bewoners van Haarlemmerliede hebben niets gewonnen. Wat moet er nu gedaan Berusten of opnieuw beginnen Sprekers meening in deze is afwachten met geweer bij den voet. Afwachten hoe de wet thans wordt toe gepast mocht het echter aan de hand van voorgekomen feiten wel noodig zijn, dan dadelijk weer beginnen. De spreker meent thans in het kort de Kringenkwestie uiteengezet te hebben en vraagt naar de meening van alle aanwezigen. Besloten werd om de actie niet -te herhalen, maar bewijsstukken te verzamelen en dan ter gelegenertijd, dit propaganda materiaal te gebruiken voor een hernieuwde opheffings- acti? Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag, 30 Juni 1926 des namiddags te 1 V> ure, in de Statenzaal (Prinsenhof Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift S. de Vries om ontslag als onderwijzer School No. 15. Proces-verbaal opneming van kas en boeken Gemeente-1 Ontvanger. 2. Balans, enz. 1925 Woningbouwver- eeniging a. „De Voorzorg", b. „Onder Dak". 3. Goedkeuring rekening 1925 enz. Ver eeniging Kindervoeding. 4. Kohier straatbelasting dienst 1926. 5. Verzoekschrift J. A. Buurman om uit betaling gelden gestort voor eventtteele pensionneering. 6. Beschikbaarstelling gelden toeneming aantal leerlingen Vervolgcursus No. 3. 7. Wijziging Aigemeene Politieverorde ning (radio-muzieb in tapperijen). 8. Verordening schoolgeld Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs. 9. Verordering schoolgeld Lager Onder wijs. 10. Vergoeding art. 100 Lager Onderwijs wet 1920 twee bijzondere scholen. 11. Aankoop perceel Spaarnwouder- straat 33. 12. Slooping enz. perceelen Kamperlaan en Tvijnderslann. 13. Verkoop grond a. Meester Cornelis- straat (M. Henneman). b. Klevprlaan (P. de Ruig), c. Leidsche Vaart (G. Hellenberg Tr.V 14. Beschikbaarstelling gelden bouw ge- ma khuisje Botermarkt. 15. Regeling bijdrage ziekenhuisverplW' ring voor leden ziekenfondsen. 16. Benoeming van a- vier leden Commis si? van bijstand voor openbare gezondheid, b. twee leden Burgerlijk Armbestuur, c. lec- raar geschiedenis en Ned. taal gemeentelijk Lyceum. Aan de Arrondissemenls-Rechlbank te Haarlem is uitgebracht het driemaande lijkse!! verslag door bewindvoerders in de surs-ance van de N.V. Hollandsche Han delsbank te Haarlem. Daaruit blijkt, dat reeds spoedig na den aanvang der surséance verschillende Am- sterdamsche bankiers, bij wie de Holl. Han delsbank de meeste van de bij haar gede poneerde fondsen had ondergebracht als dekking voor haar obligo's bij die bankiers, de hun verschuldigde bedragen hsbberi op- geëischt en toen daaraan niet voldaan werd, de bij hen in onderpand zijnde fondsen ge ëxecuteerd hebben ten bedrage van het aan hen verschuldigde. Het saldo is aan de Holl. Handelsbank ter hand gesteld. De rekeningen van crediteuren en debi teuren konden na de executie met eenige meerdere zekerheid worden vastgesteld, daar die rekeningen met de opbrengst der fondsen, welke niet konden worden terug gegeven, zijn gecrediteerd. Bewindvoerders wijzen er op, dat het minder juist is, dat fondsen u:t conversie. aankoop, enz. in berus ting bij de Bank, bij bankiers zijn terecht gekomen en gebleven. Gebleken is, dat 'crediteuren omstreeks 952.000 te vorderen hebben. Daartegen over staan debiteuren tot een gezamenlijk bedrag van 1.566.109.76, terwijl voo^ andere baten een getaxeerde waarde van 128.076,67 moet worden aangenomen.- Enkele debiteuren zijn voor zeer aanzien lijke bedragen geheel cf niet of absoluut on voldoende gedekt, terwijl ook verder niets op hen valt te verhalen, zoodat die vorde ringen zoo goed als verloren moeten wor den beschouwd. Deze rekeningen worden door bewindvoerders als hoofdoorzaak van het verlies beschouwd, dat crediteuren en aandeelhouders zullen hebben te dragen. Besproken wordt dan de vordering op een der directeuren, welke bij de opichting der Hollandsche Handelsbank op 1 November 1913 reeds voor 140,000 ongedekt stond. Daarna is de positie van dezen directeur in toenemende mate verzwaard door aller lei speculaties, waarbij een aantal rekenin gen door elkaar werden gebezigd. Sommige dier rekeningen waren geheel gefingeerd. Het resultaat is. dat bedoelde directeur als debiteur moet worden aangemerkt voor 1,041.687.35. Dekking op dezen post is f 2.000. fondsen, 5.134. afkoop polissen levensverzekering, 6.177 waarde inboedel debiteur plus 32.000. van bevriende zij erstrekt waarvan 20.000 a f 25-000 hypo- theek op het huis van den heer Schreuders gegeven moet worden. Het totaal verlies op den post van dezen debiteur zal 1 nnl- lioen bedragen. Bij nauwkeurige controle op net oeünji ZOU' dit verlies in de mate, waarin bet thans bestaat, voo'korficn hebben kunnen wor- Bewindvocrders uiten hun bevreemding over het feit. dat in de jaarlijks uitgebrach te rapporten van den accountant J. C. */os over deze rekeningen en de dopr den necr Schreuders gebezigde rekeningen niet alleen niet wordt gerept en niet het gefingeerd zijn van sommige dier rekeningen wordt ge signaleerd, maar zelfs wordt vermeld, dat de rekeningen van alle debiteuren, met uitzon- dering van een paar kleine met name ge noemde, hetzij door borgstelling of hypo theek, hetzij door andere onderpand, met een surplus van 20 gedekt lagen. Dezelfde verbazing wordt geuit over een rekening van den heer Van den Berg met een debetsaldo van plm. 410.000. Van den Berg verkeert in staat van faillissement. Met zekerheid valt niet op te gever, met welk bedrag de Bank uit dit faillissement zal komen, maar bij taxatie moet aangeno men worden, dat dit ongeveer 27.000 zal zijn. Van de verdere debiteuren moet een be drag van 134.440.70 als dubieus worden beschouwd. De waarde dier vorderingen wordt door bewindvoerders op 27 pCt. getaxeerd. Uit een en ander blijkt, dat het kapitaal van de bank geheel is verloren en dat aan crediteuren' slechts een betrekkelijk klein percentage op bun vorderingen kan worden uitgekeerd. De administratie was zeer onvoldoende, terwijl het hiervoor medegedeelde de con clusie: wanbeheer, naar de meening van de bewindvoerders rechtvaardigt. Weliswaar is het bedrijf na de verlee ning der surséance heropend, maar uit den aard der zaak levert dit niets op. Ten slotte meenen bewindvoerders te moeten vermelden, dat door bevriende re laties van directeuren en commissarissen der Bank pogingen in het werk worden gesteld, om aan crediteuren eenige tegemoetkoming te geven voor de door hen geleden ver liezen. Het daartoe aan crediteuren te doen voorstel komt aan de bewindvoerders voor, een voor belanghebbenden belangrijk voordeel op te leveren. De balans per 19 Juni 1926 vermeldt aan de debetzijde een bedrag van 1.694.187,47 terwijl de werkelijke stand bedraagt 50.000, saldo in kas 77.574,08, post giro-rekening 502,83 en debiteuren (ge schat) 85.046,45, totaal 214.124.16. Aan het verslag van het accountsbureau Van Dien, Van Uden en Co., deskundige te Amsterdam, ontleencn we nog, dat dit bu reau 3 fouten 4ieeft geconstateerd in den door de Hollandsche Handelsbank overge legde staat van baten en lasten, n.l. fouten van ondergeschikt belang, te hooge waardee ring van baten en weglating van baten en schulden. De accountant E. v. Dien, accountant, be cijfert, dat het tekort op 8 Maart 1926 be droeg 746.285.76 en op 31 Mei 1926 743.052.59. Dit verschil wordt verklaard door koersverschillen en kosten, na 8 Maart betaald. Het rapport concludeert, dat de bank, naar de meening van den deskundige, uit eigen middelen haar concurrente schuld- eischers niet zal kunnen bevredigen( nu hun niet meer dan 20 pCt. van hun vordering kan worden uitgekeerd. Er beslaat ook geen vooruitzicht, dat die uitkeering uit de middelen der Bank hooger zal worden. Pogingen worden echter in het werk gesteld, om de uitkeering, onder zekere voorwaarden, te verhoogen. Nog meent de deskundige, dal de rekening „H. Hermes" tot einde 1919 een rekening voorstelde van de Bank, waarop zij enkele harer 'baten en lasten boekte. Van de rekening-Schreuders q.q. heeft een overboeking van ruim 160.000 plaats gevonden, welke den deskundige tot de meening brengt, dat de rekening-Hernies na 1920 een rekening is, waarvoor de heer J. Schreuders aansprakelijk is te stellen en waaromtrent de rechtbank het allicht noodig zal achten, omtrent het verdere verloop der rekening-Hermes te worden ingelicht. Bij bet gemeentebestuur van Heemstede bestaan plannen om de Leidschevaart te verbinden met den grooten vijver van Groenendaal Geboren: 24 Juni: J. Rotman—Meijermk Meijer, zoon; J. J- Lampe—De Vries, dochter; M. v. d. Zwet—Van Veggel, dochter; P. Kinders—Huis, dochter. Overleden; 24 Juni: J. Baars, 39 jaar, Mercvingenstraat; 24 Juni: L L. van Ooij—Blok, 65 jaar, Kruisweg; 25 Juni; P. van der Jagt, 25 jaar, Hazepaterslaan. B. en W. bieden ter vaststelling aan eene ontwerp - verordening tot heffing en eene tot invordering van schoolgeld ter tegemoetkoming in de kosten van het lager onderwijs in deze gemeente. Aanleiding tot* eene herziening vonden wij allereerst in den door leden van Uwen Raad meermalen kenbaar gemaakten wensch,schrij ven B. en W. den raad, dat bij de heffing van schoolgeld rekening zou worden 'ge houden, behalve met het aantal leerlingen uit eenzelfde gezin, ook met het aantal kinderen uit één gezin, al bezochten die niet allen een lagere school. Wfj herinneren er aan, dat voor 1923 bi) de lager onderwijswet een z.g. gezins-re- ductie imperatief was voorgeschreven, in dezen zin n.l., dat het voor den len leerling verschuldigde schoolgeld moest worden ver minderd met 20 voor den 2en leerling uit hetzelfde gezin met 40 voor den 3en leerling. het aantal kinderen uit zoo'n gezin werd daarbij buiten beschouwing ge laten. Dat voorschrift echter kwam te vervallen door de wijzigingswet van 16 Februari 1923 en de wetgever vond daartoe aanleiding in de nieuwe bepaling, dat de heffing moest geschieden naar de belastbare som van het inkomen, berekend overeenkomstig de art. 37 en 38 der wet op de Inkomstenbelasting 1914, waarbij dus alreeds rekening werd ge houden met den aftrek voor (tot één gezin behoorende) kinderen. Sinds ontstond vrij algemeen de opinie, dat, door genoemde wijziging van art. 66, 2e lid der Lager Onderwijswet 1920, bij een ongeveer gelijk inkomen, door alle ouders hetzelfde bedrag aan schoolgeld per kind verschuldigd was, ongeacht de grootte van het gezin, en afgezien ervan of 1, dan wel 2, 3 of meer kinderen uit hetzelfde gezin een lagere school bezochten. Die meening werd bevestigd door eene nadere uitspraak van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, en nog eens later, (in Januari 1925), kenbaar gemaakt aan het gemeentebestuur van Nijmegen, met deze woorden „dat sedert het vervallen van art. 66, 2e lid, een gezins-reductie in welken vorm ook, niet toelaatbaar was. Overeenkomstig de eerste uitspraak, wer- den^oor uwe vergadering dan ook de school gelden geregeld bij raadsbesluit van 5 De cember 1923, thans nog van kracht. Gebleken is evenwel, dat daarna enkele gemeentebesturen (bij name van Rotterdam, Groningen, Nijmegen, 's Gravenhage, enz.) eene schoolgeld-verordening vaststelden, waarbij wèl rekening werd gehouden met de grootte van het gezin, n.l. door het bedrag van het schoolgeld per leerling uit hetzelfde ge zin n. 1. lager te stellen, naarmate dat eezin, 2, 3, 4 of meer kinderen teld». Het eigenaardige nu is, dat tegen zoodanige regeling in de verordening der gemeenten Groningen en Nijmegen door de Regeering bezwaren werden geopperd, maar dat de verordening van 's Gravenhage, waarbij het schoolgeld op voormelde wijze is geregeld, de Koninklijke goekeuring verkreeg Wij hebben, bij zooveel onzekerheid, ge tracht ons te vergewissen of eene door uwen Raad vast te stellen verordening, indien daarbij, evenals te 's-Gravenhage, met een gezins-reductie werd rekening gehouden, de Koninklijke goedkeuring zou kunnen verwerven, maar kregen bij brief van 12 Maart 1926 van den Minister ten antwoord, dat Z. Exc. zich „een oordeel omtrent even- tueele wijziging van de schoolgeldverordening moet voorbehouden totdat de desbetreffende stukken langs den in de Gemeentewet voorgeschreven weg zijn Departement hebben bereikt." Bij dezen stand van zaken hebben wij ge meend, een schoolgeld-regeling te moeten ontwerpen, waarbij met den meermalen ge- uiten wensch betreffende gezins-reductie wordt rekening gehouden; zij wordt u bij het hierbij gevoegde ontwerp-besluit ter vaststelling aangeboden. Het nieuwe art. 7 (oud art. 5), heeft wel de belangrijkste van de wijzigingen, welke worden voorgedragen. De belangrijkheid der wijzigingen betreft zoowel de verschuldigde bedragen als de opklimming van het bedrag der schalen in kolom 1 van art. 7 (nieuw). Deze laatste is anders en regelmatiger dan in de bestaande verordening, én wordt voor gedragen (tot aan 12.000.—) geheel over eenkomstig de schalen van heffing voor het middelbaar- en hooger onderwijs. Ten opzichte van net bedrag is het school geld voor gezinnen met 1 of 2 kinderen( in zonderheid voor de grootere inkomens, hooger dan nu, maar daarnevens zuilen grootere gezinnen, (en met een inkomen van 5.000.— of minder), nog al eenige reductie genieten. Volgens de nieuwe tabel is voor gewoon en buitengewoon L. O. bij een belastbare som van 1000 geen schoolgeld verschuldigd. Bij 1, 2, 3, 4 en 5 of meer kinderen bedraagt het schoolgeld bij een belastbare som van f 1000 tot 1200 resp. 3.50, 3.25, 3. f 2.80 en 2.60 van 1.200 tot 1.400 resp. I 4._ f 3.50, 3.25, f 3.— en 2.80 van 1.400 tot 1.600 resp. 5.4. t 3.50, 3.25 en 3.— van 1600 tot 1800 resp. 6.—, 5.—, 4.—, +3.50 en 3.25, van 1800 tot f 2000 resp. 8. 6, 5, A 4.— en 3.50. Deze bedragen klimmen geleidelijk op en zijn o.m. van 3.000 tot 3.300 resp. 25, f 21.—, ƒ18.—, ƒ15.— en 12.—van f 4.500 tot f 5000., resp. 49, 42.36. f 30.— en 25.— van 12.000 en hooger resp. 140, 130, 120, f 110 en 100. Bloemen daalsche Burgerwacht. Bij de Nationale Schietwedstrijden te Am sterdam ten bate der slachtoffers van den Watersnood, behaalde de Bloemendaalsche Burgerwacht den 5en en lOen prijs van de 26 deelnemende korpsen, terwijl de heer A. Hekker, te Overvecn, den eersten prijs per soneel behaalde met 49 punten (max. 50 p.) en 4en prijs welkomwedstrijd. De heer Ch. Visse, O verveen 4e prijs per soneel en 3e prijs vrije baan 100 Meter a f 35, en de heer P. Langendönk, J7e prijs vrije baan, 200 Meter. Voor de leden van B. B. een mooi succes. 5% Nederland 1919 l(HU/16 6% Nederland 1923 103 4A Nederl 1917 ,00l/'l6 7% N.-l 1921 A. '003/, bV- N.-l. 1923 D.. l04l/4 Holl Lloyd 30 b Oude Vaart dito Gem. Eigend 3^ Mij „Nederland". '67 Scheepvaart-Unie 681 2 Rotterd. Lloyd451 2 Paketvaart» -051 2 Oude Boot89u I 4 Holl. Stoomboot 58' 11. V. A679 Java Cultuur 324 Jurgens gew\14l/i Koloniale Bank l793/4 Indische Bank 158^/^ Cert. Handel Mij 146 Reso dito 145 Phoenix 951/? Geconsolideerde 181 I. Kon Olie 397' /4 U. S Steel 1383/4 Marine cornmS8 Vorstenlanden t581/4 Actions id142 Comp. Merc. Arg 43/g Poerwoder jo 10 6* 4 Oude Deli 4193/,, Senembah 379 Deli Batavia401 A'dam Rubber 3221 ,j Serbadjadi 335 Si'-" 175 Waf Sumatra 280 Dordtsche Petr. 380 Southern Rails 114 Union l543/4 Anaconda V41 4 WaHasb 473 Comm. Maxwel 51 '0 l"/if 103 100i/16 !003/4 1041/4 167 145 679 325 174 180 1581/ 146 146 397 139 33 i 1573/4 142 4 419 378 402 323 335 176 117 155 481/. B. en W. stellen een nieuwe verordening voor om schoolgeld te heffen, Bij dit voor stel wordt rekening gehouden met de grootte van de gezinnen. Dat is nu eens een voorstel dat ons en velen uit het hart is gegrepen. Herhaaldelijk is op deze plaats en door den heer Keesen in den gemeenteraad gewezen op de onbillijkheid dat met de huidige schoolgeld-verordening niet voldoen de wordt rekening gehouden met de groote gezinnen. Wie vijf kinderen op school heeft, betaalt op dit moment vijf maal zooveel schoolgeld als hij, die maar één kind op school heeft. Wij hebben dat immer zeer on billijk tegenover de groote gezinnen gevon den en daarom stemt het tot zoo groote vreugde dat het nieuwe voorstel rekening houdt met die uitgesproken wenschen in er buiten den Raad. Over de bedragen, di' aan schoolgeld worden geheven in de nieu. we verordening, valt nog wel eens te pra ten, maar al was het voordeel maar éér. dubbeltje, dan toch zouden wij ons ge meentebestuur dankbaar zijn voor de erken ning van het feit dat~met de groote gezin nen rekening moet worden gehouden. Royaal is de opvatting dat als aantal kin derenv niet gerekend wordt het aantal kin deren dat cp school is, maar het totaal aan tal minderjarige kinderen in het huisgezin. Bovendien is het minimum bedrag dat voor schoolgeld in aanmerking komt verhoogd. Het is nog niet zeker dat de regeering het eventueele raadsbesluit zal goedkeuren, maar daar hebben wij toch wel goede hoop op. Niet voor niets zal onze Minister van Onderwijs Roomsch-Katholiek blijken te zijn! 25 JUNI r.ttoTt KOERS LATER KOERS In „De Luidspreker" heeft de propagan- daclub een eigen orgaan en. iaat ons zon der omwegen erkennen, een voortreffelijk orgaan. Wie het eenmaal gelezen heeft ver langd naar de volgende nummers, want er sfaat nooit iets in dat verveelt, integendeel, alle stukken zijn belangwekkend, leerzaam, boeiend zelfs. Het zal den meest onwetende begrijpelijk zijn dat zoo'n orgaan geld kost, niettegen staande het feit, dat de Redacie van een aardsche belooning voor zijn waardevolle werkzaamheden gespeend blijft. Want de meeste menschen krijgen het krantje onge vraagd thuis gestuurd en zij betalen er dus niets voor. Dit zijn onze afgedwaalde broe ders en zusters bij wie wij op deze wijze het zaad van het geloof wiilen uitstrooien in de hoop, dat het met Gods genade eens ont kiemen zal. Wat wij nu zouden wiilen vragen, is dat; het krantje, dat om de 14 dagen verschijnt, kan alleen blijven voortbestaan en zijn hei lige roeping vervullen, wanneer het steun ontvangt in den vorm van: le abonnementen en 2e advertenties. Abonnementen kunnen gewonnen worden in 3 prijzen, naar gelang van den gegoedheid van den aanvrager, nh voor 5.2.50 en 1 per jaar. Die van 5,— zijn de meest welkome, dat behoeft geen betoog, maar ook de overigen worden met de grootste erkentelijkheid geboekt. Wat de advertenties aangaat, mogen de zakenmenschen overwegen, dat het' hier een publicatie betreft van bijna 10,000 exemplaren, die dus een zeer ruimen le zerskring heeft.Wanneer zij in „De Luid spreker" adverteeren, handelen zij dus niet alleen philantropisch maar ook volkomen commercieel. Voor advertenties is het adres 2e Hasse- laerstraat 6; Voor abonnementsgelden: post giro no. 114255. Mogen velen zonder uit stel van een van deze adressen gebruik maken, ter eere Gods en uit barmhartige liefde voor zijn evenmensch. REGEN EN ZONNENSCHIJN. Terwijl ik dit schrijf, schijnt cle zon. Maa de lucht zit vol donkere wolken, die aanstonds het zonlicht zullen onderscheppen. Er zijn voorzeggingen, gebaseerd op betrouwbare waarnemingen, die weinig goeds beloven voor de komende dagen. We zullen moeten wachten, tot de weten schap er in geslaagd is, het middel te ont dekken, om het weer naar ons goedvinden te regelen. U lacht? Onmogelijk schijnt dat op 't 00- genblik al niet meer. In Amerika zijn reeds op uitgebreide schaal proeven genomen, om de mist te verdrijven. Met behulp van enor me vliegtoestel-schroeven, welke de mist drijven tegen een netwerk van electrische draden, Ls men er reeds in geslaagd een lan dingsterrein te zuiveren. Een andere methode bestaat hierin, dat de mist bestookt wordt met fijn zand of stof, dat electrisch geladen is en uit een vliegtuig wordt geworpen. Binnen kort zullen misschien radiotelegrafische .gol ven voor dit doel worden benut. Misschienmisschien komt de dag 'nog eens, dat wij het weer zullen kunnen re gelen. Of het een gelukkige tijd wordt? Dat valt te betwijfelen. Want de regeling van mooi weer en regen is geen werk, dat aan menschen kan worden overgelaten. De staat zal hebben uit te maken of het moet regenen, dan wel of de regen moet ophouden. Ik be klaag de ministers van het jaar 2037De vele verwijten, welke hen reeds treffen, gegrond of ongegrond, omtrent de duurte, de belasting enz. zullen dan nog worden vermeerderd met klachten over droogte of overtollige natheid. Want wat het rijpende graan ten goede komt, is nadeelig voor den bietenbouw. Afgevaar digden zullen misschien een pak slaag op- loopen, omdat hun district niet voldoende is „bezond" of „beregend". En het Binnenhof zal getuige zijn van volksopstootjes, uitge lokt door een vermeende achterstelling in de mate, waarin droogte of vocht werd toege meten. Is het te koud, te warm, is men doornat geworden, het zullen even zoovele aanlei dingen worden tot opstandigheid. Neen, het is beter, dat de geleerden deze boosaardige proefnemingen staken. Want zonder twijfel zal de gemeenschap bij de prac- rische toepassing er niet op vooruitgaan. BERLIJN 59.27i/2 59 25 PARIJS 7 24 7 32 BRUSSEL 7.19 7 27 vVEENEN 35.20 35 15 LONDEN 12 115/8 12 "5lC STOCKHOLM 66.90 66 80 KOPENHAGEN 66.- 65 95 OSLO 54 70 54 75 BAZEL 48.21 48 20 NEW-YORK 2.49 2 487/« ROME r 9 05 9 17 PRAAG 7.421/, 7 36 WARSCHAU 25- 25 ROTERDAM, 25 Juni. De Rotterdamscbe recherche heeft een uitgebreid complot van flesschentrekkers ontdekt. Sedert Januar van dit jaar was in een winkelhuis in dc Oppert een aantal Duitscher.j gevestigd, die een zaak dreven onder den naam van Kühne Co. Als directeur trad op zekere G. K. R. Kühne en als z'n gevolmachtigde P. Klieman. Kühne was voor de zaak steeds op réis en Klieman dreel dc zaken. Er v.-erden steeds grocter inkoopen gedaan cn geregeld geschiedde dat op crediet. De klei ne hestellingen werden betaald, doch als de daarna volgden, moesten de leveranties on crediet gegeven worden. Vroeg een firma in lichtingen, dan- werden steeds opgegeven voor referenties een firma in Berlijn en eer groothandelaar in meubelen ie Rotterdam. Beiden gaven altijd goede inlichtingen. Ge bleken is echter, dat de firma in Berlijn eer. gewone werkman was, en de groothandelaar te Rotterdam een brooddepóthcuder. De goederen werden altijd voor de helft der waarde verkocht; meerendeels aan ze keren J. M. W. te Rotterdam. Deze ver klaarde, dat hij de firma Kühne geld ge leend had en dus op deze wijze een deel terugkreeg. Het meest ij gedupeerd een meubelfabriek in Saksen. Eerst werden 4 schrijlbureaux voor 330 gekocht en verkocht aan een mcubelhandelaar voor 52,50 per stuk.Daar na werden er 60 besteld. Dc fabriek in Sak sen heeft nooit geld gekregen. Allerhande artikelen werden op deze wijze verhandeld. Er zijn weinig Nederlandsche firma's ge dupeerd. M.eerendeels Duitschc zaken. Ket totaal bedraagt ongeveer 40.C0O. Donder dagavond stonden aan de pakkelpost te Rot terdam 33 pakketten voor de heeren gereed. Deze zijn echter geretourneerd Kühne en Klieman zijn in bewaring gesteld. Tal van hoogeplaatste personer er bij betrokken, PARIJS, 25 Juni. Het „Journal" ver- neemt uit Madrid: Dc politie heelt giste ren een uitgebreid politiek complot ont dekt, dat zijn vertakkingen over het ge heele land heeft. De beweging, dio 's-avonds zou ontketend worden, wat te gen het bestaande regiem gericht en doot vooruitstevende liberalen en republikeinen op touw gezet. Talrijke personen zijn ge arresteerd, waaronder verschillende intel- lectueelen republikeinsche oud-Kamerle den. Sommige zeer geziene Iegerchefs steunde de beweging. Er zou een manifest aan het land wor den gericht, door generaal Weyler onder teekend, die op het oogenblik in Palma, op Majorca verblijf houdt en streng wordt be waakt. Ook een oud-minister van Oorlog zou zijn gecompromitteerd, Men gelooft dat deze gebeurtenis het op Vrijdagavond gestelde vertrek van den Ko ning naar Parijs en Londen niet zal ver tragen. De regeering is den toestand mees ter. In het geheele land heerscht rust. Dc gearresteerde personen zijn naar de mili taire justitie verwezen. DE WAAL ZAKT. NIJMEGEN, 25 Juni. - De Waal bij Nijmegen geeft heden 6 c.M. val. De stand is 11.26 boven A. P.. Uit Keulen wordt 5 c.M. val geseind. R. K. UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het Candidaats-examen in de rechten de heer J. M. Sorman geb. to Niimeöen en L. A- J- M van Waesbertfhe.j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2