41(liet ER-ÜITÏE V. Plaatselijk Nieuws De Maria-Sticbting te Velsen. HSLUE'S BESCHUIT Colbert-Costuums - Demisaisons - Regenjassen Plechtige Intronisatie van het H. Hart-Mcnument. VERONICA. NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Vrijdag 25 Jirni 1926 Examen Godsdienstleer Diploma B. FEUILLETON Brand te Hillegom. De brug bij Vijfhuizen. De weg HaarlemNoordwijk. De gezondheidscommissie voor Bloemendaal en Omstreken. „Alberdingk Thijm" en de Juliaantjes. Gemeentezaken. Gunning. iMORGEN, ZATERDAG 26 JUNi Gisteravond is op plechtige wijze het H. Hartbeeld voor de kerk te Heemstede gewijd. Ingezonden mededeelingen Al onze Eerste Klas Engelsche gemaakte enz. worden tegen Ongelooflijk Lage Prijzen opgeruimd. f 20.- - f 25. - - f 32.50 f 40.- - f 45. - U kent de buitengewone voordeelen van een uitverkoop in Hetgeen wij U thans echter bieden overtreft alles. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ZIET DE ET A L A G E S simiiimMee Personalia. SCHOTEN. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. ir„.s,eming tijdelijk wethouder. De datum van ingebruikneming verschoven. Door het lid van den gemeenteraad van Velsen, den heer P. F. C. Roelse, waren aan B. en W. dier gemeente een 6-tal vragen gericht betreffende de vestiging van de Maria-stichting in de voormalige Tucht school aldaar en de plannen tot verbouwing van die school tot ziekenhuis, zulks in ver band met de aan de Maria-Slichting uit te keeren subsidie. B. en W. van Velsen antwoorden het volgende: Door de late ontryiming van de voorma lige tuchtschool is het niet mogelijk met 1 Januari 1927 het in dat gebouw te vesti gen ziekenhuis te openen. Burgemeester en Wethouders hebben aan de Moederoverste van de Mariastichting medegedeeld, dat zij bereid zijn, den datum, waarop uiterlijk het te stichten ziekenhuis in exploitatie ^moet worden gebracht, tot 1 Januari 1928 *te verschuiven, evenwel met dien verstande, dat de subsidiëering wordt stop gezet van 1 Januari 1927 af tot het tijdstip, waarop met de exploitatie is be gonnen. Dit laatste kon naar de meening van Burgemeester en Wethouders voor de Mariastichting geen bezwaar opleveren, om- dat eene compensatie is te vinden in de meerdere huur. die door langer gebruik van het gebouw door het Rijk dan oorspronke lijk gedacht, wordt ontvangen. Natuurlijk heeft deze opschorting dit gevolg, dat de beëindiging der subsidiëering zooveel latei dan 31 December 1964 plaats vindt. Met deze regeling is de Moeder-overste accoord gegaan, zoodat eene contractswij ziging in dien zin zal worden opgemaakt. Burgemeester en Wethouders ontvingen tevens de verzekering, dat de Mariastich ting al gereed was, om met den verbouw tot ziekenhuis te beginnen; slechts de langzame voltooiing van den bouw der Rijks Hoogero Burgerschool maakte haar machteloos. He', college heeft van het plan kennis genomen, dat ook in handen is gesteld van den Ge meentelijke geneeskundige. De aanleg der noodige straten en riolee ring met bijbehoorende werken is opge dragen aan de firma Joh. Dienaar en Zn. te Helder. De opening van het nieuwe ge bouw der Rijks Hoogere Burgerschool be hoeft geen vertraging ie ondergaan. Te Beverwijk in de R. K. Kweekschool zal Woensdag 30 Juni te 3 uur (zomertijd) het schriftelijk examen worden gehouden in Godsdienstleer 2e gedeelte en Kerkelijke Geschiedenis Te Haarlem in het Gesticht der Eerw. Zusters, Koningstraat, zal op 14 Juli te 3 uur (zomertijd) examen worden gehouden in Bijbelsche en Kerkelijke Geschiedenis. Men geve zich voor dit examen, aan per brief of mondeling aan Professor Verhagen, Se minarie „Hageveld" te Heemstede. Met groote plechtigheid en onder enorme belangstelling is gisteravond het H. Hart monument feestelijk geïntroniseerd. Grootsch waren deze feesten ingezet. Een driedaags Triduum was voorafgegaan. Donderdagmorgen werd besloten met eene Generale H. Communie van de school kinderen, waarbij honderden geloovigen zich aansloten. De Intronisatie zou vooraf gegaan worden door een plechtig Lof, en eene processie over het feestterrein. Tegen zeven uur hadden zich reeds hon derden op het feestelijk met vlaggen ver sierde terrein om het H. Hartmonument ge schaard, terwijl de kerk bijna geheel gevuld was met geloovigen, die ook het plechtig Lof wilden bijwonen. Een regelingscommissie onder leiding van den heerNegrijn, geassisteerd door leden van „Eerbied in Gods Huis" zorgde voor de goede orde. Aan de St. Antoniussc'nool kwamen bijeen de kinderen van de St. Antoniusschool en St. Augustinusschool, waar ook de circa 50 bruidjes bijeen zijn, om straks bij de Pro cessie het Allerheiligste vooraf te gaan. Deze schoolkinderen met de kinderen der R.K. Jongensschool namen plaats aan de Noordziide van het terrein. Om 7 uur werd eerst een plechtig Lof gecelebreerd door den Hoogeerw. Heer Mgr. Taskin, praeses van het Seminarie te Warmond, daarbij ge assisteerd door de ZeerEerw. Heeren Prof. Nieuwenhuis als diaken en Prof. de Jong als sub-diaken. Onderwijl hadden de verschillende organi saties met hun vaandels (er waren er 12) zich opgesteld voor het kerkgebouw voor de processie, die over het feestterrein zou plaats hebben. Heerlijk schijnt de zon over het feest terrein, die de vaandels in hun prachtige kleuren fraai deed uitkomen, maar een nog geweldiger indruk maakt het, als daarna Mgr. Taskin met den monstrans onder het kleurige baldakijn het kerkgebouw verlaat en een treffend moment is het als daar de honder den en honderden geknield liggen voor het Allerheiligste. Het Allerheiligste wordt voorafgegaan door bruidjes, bloemen strooiend. Vele Eerw. Heeren geestelijken zijn mede aanwezig, en I waaronder o.m. Mgr. Zondag, Deken Pastoor te Vogelenzang. Tijdens de processie zingt een jongenskoor der R. K. jongensschool het Rex Clemenfis- simi en „O, Cor Amoris Victima. Na de processie stellen de vereenigingen met hun vaandels zich op v-oor het kerkge bouw, eene eerewacht vormend als het Aller heiligste wederom naar het kerkgebouw ge dragen wordt, waar het Lof met het „Tan tum Ergo" eindigt. Dan komen de H.H. Geestelijken wederom in processie naar het feestterein, waar onder het zingen van de Litanie van het H. Hart, eveneens door het Zangkoor der schooljongens de wijding door Mgr. Taskin plaats heeft. De vaandels der vereenigingen met hun respectieve leden in een haag om het mo nument geschaard, wat ook een indruk wekkend geheel gaf. De honderden uit de kerk hadden het terrein nu geheel gevuld, terwijl buiten het terrein en uit de huizen in de omgeving eveneens honderden - nieuwsgierigen de ver richtingen op het terrein gadesloegen. Na de Latijnsche gebeden klinkt luide uit de honderden keelen de „12 artikelen des Geloofs," waarna den WelEerw. Heer Kap. Nieuwenhuis, vroeger kapelaan alhier, een enthousiaste feestrede uitsprak naar aanlei ding van den tekst „Zoo velen die Hem hebben aangenomen heeft Hij de macht gegeven om kinderen Gods te worden." De schitterende rede, met luide stem uitgesproken zooda't deze tot ver buiten het terrein klonk in den stillen avond, werd onder doodsche stilte aangehoord, en maakte een diepen indruk op de aanwezigen. Daarna sprak Mgr. Taskin de Akte van Toewijding, die de aanwezigen, geknield aanhoorden, waarna de geloovigen met luider stemmen het gebed tot het Goddelijk Hart, baden en Mgr. Taskin den zegen gaf aan de knielende menigte ,wat voor buitenstaanders zeker indrukwekkend moet geweest zijn. Daarna een Te Deum Laudamus, en als slot zongen de aanwezigen „Aan U, O Koning der Eeuwen," wat tot ver in de om geving moet ^hoord zijn. Hiermede was de plechtigheid ten einde. ft Gistermiddag rond half 5 ontstond brand in de' bloembollenschuur van den heer Jan Goemans Jaspz, aan de Weeresteinstraat te Hillegom. De brand werd-vermoedelijk ver oorzaakt door een kachel in de schuur, die voor het dragen der bollen aan was. Snel grepen de vlammen om zich heen en men dacht aanvankelijk met emmers water te kunnen bulsschen, weldra sloegen de vlam men van alle kanten uit het dak. Telefonisch werd de brandweer ontboden en in minder dan geen tijd was de autospuit op de plaats des onheils. Daar de schuur met verdieping van hout was op steenen voeting, is het aan het schitterend werken der moderne brand- bluschmiddelen te danken, dat de schuur niet geheel is uitgebrand! Ook het plaatsen der slangen op de brandkranen der waterleiding bleek uitnemende diensten te verrichten. Trots dat de Vlammen naar alle kanten uit lekten en zelfs de villa van den heer Goe mans en de bloembollenschuur van de hee ren Gebrs. Van El groot gevaar Hepen, was men met een goed uur den brand meester. Toch is de schade zeer belangrijk. Het dak der bovenverdieping is geheel verkoold tot verbrand, terwijl de zijgevel mede in asch werd gelegd. Een groot bedrag aan bloem bollen, gelegen op de stellingen der eerste verdieping valt mede als schade te boeken. Zeer waarschijnlijk zullen die der bencden- schuur behouden zijn. Verzekering dekt de schade. De Burgemeester A Wethouder Bal vers, de politie en een g»oote menigte be langstellenden waren op de plaats des on heils. Zeer velen boden belangloos en onge vraagd krachtige hulp Het was een enorme opstopping van tram auto's en andere voer tuigen Een file vanaf de Weeresteinstraat tot Oosteinderbrug bedekte den straatweg. De politie regelde het verkeer uitmuntend. Gelijk bekend bestaan er ernstige plannen bij hei polderbestuur om de draaibrug over de Ringvaart te doen vervangen door een pontveer. Bezwaren daartegen kunnen nog ongeveer 20 dagen worden ingediend bij het gemeen tebestuur. Naar men zegt zal door eenige belang hebbenden een sterke actie worden ge voerd voor het behoud van deze brug. vooral de familie Stokman, zal haar rech ten, die zij zich in 1843 bij een vonnis zag toegewezen, niet prijs geven. Al is het ver keer daar niet bijzonder druk, toch zou het voor verschillende personen veel last ver oorzaken als de brug zou verdwijnen, voor al voor de landbouwers die in de Haarlem mermeer wonen en in den Vijfhuizerpolder hun land hebben of anders om. Hoeveel hooi, mest, pulp, enz., wordt er steeds niet over de brug vervoerd; als dit over een pent moet geschieden, zal dit ten koste gaan van veel tijdverlies om nog niet te spreken over het ongerief voor diegenen die naar school en kerk moeten te Vijfhui zen. Waarlijk, het is een plaatselijk belang dat de brug blijft. De Gooweg te Noordwijk zal uiterlijk 15 Juli door de aanneemstera de Ned. Basalt Mij. te Zaandam, worden opgeleverd, zoodat -het verkeer van Amsterdam en Haarlem weer over den Hoofdweg zal kunnen plaats hebben. De nieuwe weg voor de richting Den Haag is reeds voor het verkeer opengesteld. Het verslag 1925. Verschenen is het jaarverslag der Gezond heidscommissie, gezeteld te Bloemendaal c.a. over het jaar 1925. Hieraan ontleencn wij het volgende; De afgesloten rekening van ontvangsten en uitgaven over .1924 werd door alle ge meentebesturen goedgekeurd. Deze rekening beliep 3221.35. De begrpoting der inkomsten en uitgaver. over 1926 werd vastgesteld op en ingediend tot een bedrag van 3042.75. De opvattingen van de gemeentebesturen en die der Commissie omtrent de noodza kelijkheid van bepaalde voorzieningen en omtrent de richting, waarin de bepalingen der volksgezondheid te behartigen zijn, wa ren in den regel overeenstemmend. Aan artikel 14 der Gezondheidswet wordt door alle gemeentebesturen nog steeds niet de hand gehouden, terwijl de algemeene grief der Commissie nog steeds is, dat niet alle gemeentebesturen de Commissie gere geld op de hoogte blijven houden van de besluiten welke genomen zijn in zaken, waarop zii van advies heeft gediend. De door de Commissie daarop gevraagde inlichtingen werden echter ook dit jaar in den regel onverwijld welwillend verstrekt. Het komt nog meerdere malen voor, dat door de gemeentebesturen niet wordt na gegaan in hoeverre gevolg is gegeven door de betrokken eigenaren aan de tot hen ge richte aanschrijvingen, genoemd in artikel 17 der Woningwet. Het gevolg hiervan is, dat verschillende voorgeschreven verbete ringen niet of niet overeenkomstig de be treffende artikelen der bouwverordeningen zijn aangebracht, ofschoon de gestelde ter mijnen reeds zijn verstreken. De invloed der Woningwet verslapt hierdoor. De commissie blijft dan ook bij de ge meentebesturen aandringen op meerdere controle, betrekking hebbende op het aan brengen der voorgeschreven verbeteringen en bij niet nakoming daarvan op toepas sing van de artikelen 21 2e lid, 44 ;en 52 Üer Woningwet. Voor zooveel doenlijk wordt door de Commissie geregeld nage gaan in hoeverre door de betrokken eige naren aan artikel 17 der Woningwet wordt voldaan; hebben de voorgeschreven verbe teringen betrekking op het verwijderen van water en vuil, dan is dat onaerzoek voor haar dikwijls moeilijk, aangezien het dan valak betreft werken onder den grond. Het sterftecijfer over 1925 bedroeg'. Ben- nebroek 17; Bloemendaal 217; Haarlemmer- liede 43; Heemstede 156; Schoten 123; Spaardam 8; Zandvoort 58. Onder het sterftecijfer voor de gemeente Bloemendaal zijn begrepen 115 patiënten van het Provinciaal Ziekenhuis. Naar aanleiding van de ingekomen: klach ten of naar aanleiding van plaatselijke on derzoekingen door de Commissie of haren, deskundige op verschillende tijden ingesteld, werd doorgegaan met de woningverbetering. In het afgeloopen jaar werden in de ver schillende gemeenten van het gebied der Commissie door' onderhandsche bemoeiingen aan 8 woningen verbeteringen aangebracht. Aan de commissie werd gedurende 1925 van de volgende besmettelijke ziekten ken nis gegeven; Bloemendaal 27 gevallen van roodvonk, 9 gevallet): van diphtheric; Haarlemmerliede 3 gevallen van roodvonk; Heemstede 5 geval len van roodvonk, 4 gevallen van typhus en 4 gevallen van diptherie; Schoten 3 gevallen van roodvonk, 1 geval van typhus, 4 geval len van diptherie; Zandvoort' 29 gevallen van 1 roodvonk, 1 geval van typhus en 1 geval van diptherie Men verzoekt ons opname van het vol gende: De kaartverkoop voor de „Eikeboom- uitvoering van a.s. Dinsdag loopt schitte rend. We Vernemen, dat voor de hoogere rangen nog slechts een beperkt aantal voorradig is. Voor de nog beschikbare kaar ten (grootendeels die van 50 ct.) zijn de adressen: Mevrouw de Lobel, Krelagestraat 19; J. Overboom, Assendelverstr. 40rood; J. Leeflang, NagtZaamstraat 36; Hoogeboom's Boekhandel, Kloosterstraat 39. Voor de hoogere rangen bij voorkeur aan eerstge noemd adres. Bij sommige stadgenooten schijnt de meening te bestaan,' dat het een uitvoering wordt, waarbij men de bezoekers zooveel mogelijk geld uit de zakken wil kloppen. De vaste bezoekers van „A. T weien ech ter zeef goed, dat zulks bij deze vereeni- ging niet de gewoonte is. Er wordt niet gecollecteerd en niets verkocht; zelfs de programma's worden gratis verstrekt-, al staat het ieder natuurlijk vrij er iets voor te geven. Met nadruk wil het bestuur van „Alber dingk Thijm" er op wbzen, dat precies 8 uur het scherm zal worden gehaald, zulks met het oog op de H.H. Jury-leden, die denzelfden avond nog terug moeten naar hun woonplaats. De jury bestaat uit de hee ren Dr. Hein Hoeben en J. A. M. Everwijn. Den bezoekers der uitvoering wordt vriéndelijk verzocht den schouwburg niet te verlaten, alvorens de jury het behaalde aan tal punten heeft bekend gemaakt. B. en W. stellen den Raad voor afwij zend te beschikken op een verzoek van J. A. Buurman, wonende te Amsterdam, ge wezen gasfitter van het gemeentelijk gas bedrijf alhier, om uitbetaling van de gelden voor hem door de Imperial Continental Gas Association voor eventueele pensionnee- ring gestort. B. en W. stellen den Raad voor aan hel bestuur der bijzondere lagere school, Leid- schestraat 59 niet en aan het bestuur der bijzondere lagere school Bekenessergracht 81 wel, de vergoeding over 1925 toe te ken nen, bedoeld in art. 100 der L. O.-wet 1920. B. en W. vragsn den Raad hen te mach tigen tot afbraak der perceelen Kamper laan 1 en 3 en het perceel Twijnderslaan 49A, teneinde tot gedeeltelijke verbreeding van de^ Kamperlaan over te kunnen gaan en tot het in exploitatie brengen van het terrein ten Zuiden van de Twijnderslaan. Deze perceelen zijn indertijd in het ge meentelijk woningbedrijf ingébracht. Terug neming uit dat bedrijf zal derhalve noodig zijn. B. en W. stellen den Raad voor, wegens toeneming van het aantal leerlingen van den Vervolgcursus No. 3, een bedrag van 540 beschikbaar te stellen op den post 418 der begrooting 1926. B. en W. vragen een crediet van 5401 aan tot dekking der kosten van vorming van nog een jongensklasse en van de split sing der meisjesklasse in 2 groepen. Voor de benoeming van leeraar in de geschiedenis en Ned. Taal aan hei gi meentelijk Lyceum is de navolgende voor dracht opgemaakt; 1. drs. P. H. Schroder, te Tiel; 2. drs. jhr. P. J. van Winter, te Gro ningen, B. en W. stelten voor het kohier van de straatbelasting en dat der precariorechten over het belastingjaar 1926 vast te stellen tot een totaal bedragen van 234 349.37 Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter kennis van belanghebben den dat: 1. Het verrichten van vernieuwin gen aan de xn het bestek genoemde ge meente woningen; en: 2. Het verr'ciiten van verlwerk aan de in het bestek genoemd» gemeentewoningen, waarvan oe openbare aanbesteding beeft plaats g-.iad op 7 Juni ÜEGINT ONZE Zij groeide op, slank als een den en Roven spaarde geen kosten om haar de opvoeding te geven, die de dochter van een rijk man paste. De beste leeraren gaven^ baar les in verschillende talen, in de muziek, in het schilderen, kortom in alles, wat zij gaarne leerde; haar vader was trotsch op baar als zijn blik met welgevallen op de ontluikende bloem rustte De vriendschap met Wellen was intusschen nog inniger geworden, ae man kwam dagelijks bij ons en volgde mijn meester als zijn schaduw Wat hij wilde, lebeurde, zijn raad had zelfs invloed op de apvoeding van Veronica, die geheel volgens zijn beginselen gegeven werd In dien tus- schentijd had Wellen zijn echtgenoote ver loren maar hij treurde niet lang over haar want hij had haar slechts om het geld ge trouwd Het was een eentonig en met zei den vervelend leven in het. duister huis. en als niet het vroolijke lachen en het opge wekte gepraat vail Veronica de droeve stemming had verre gehouden, zou ik het niet lang hebben uitgehouden De jaren gin gen voorbij, wij werden allemadl ouder _en elk iaar >vas mar werd mijn beer hardvochtiger. Hij eigenzinnig en knorrig geworden, me- longsaf'aan kende, mag wel beweren, dat zij tot geen slechte handeling in staat was. Neen. dat was zij niet, wat ook de men- schen zeggen en als zij den jongen man zoo innig beminde, dat zij geen afstand van hem kon doen. had zij dan maar alleen schuld. En kan en mag men iemand de liefde ver- wijten?^ ^ker nieti zei£e Margareta, zij is het kostbaarste goed, dat men een mensch benijden kan. Misschien was het verkeerd, dat zij er haar vader niet van in kennis stelde; maar hij bekommerde zich zoo weinig om zijn kind, hoe kon hij dan vertrouwen en» innige aanhankelijkheid aan hem verwachten? Als alle beschouwingen bij hem zoo uit elkaar liepen, hoe kon Veronica dan verwachten, dat zij in die der liefde zouden overeen stemmen? Een tijd lang ging alles goed, maar de verrader slaapt nooit en ik ver moed, dat het >ook dezen keer weer Wel len was, die de vonk in het kruitmagazijn wierp. Het kwam plotseling, onverwacht, en al hadden wij het wel eenigszins ver moed het vertastte ons toch. Wellen was •n den voormiddag bij mijn meester geweest en aan tafel brak de storm los Ik werd weggestuurd en de deur achter mijn rug ge- loten, maar men kon de toornige stem va» ?oven door het heele buis hooren. Ik vermoedde de oorzaak van deze woor denwisseling, maar de waarheid overtrof toch mijne vermoedens- Veronica zocht mij in mijn kamer op; zij wist, dat zij mij alles ri I i.M J11i mand durfde het wagen tegen zijn wil te protesteeren vol nukken en aanmatigend, daarbij gierig en onbarmhartig, was hij voor ons allen een tiran in den volsten zin van het woordVeronica was juist het te genovergestelde. Haar goedig hart en haar edel zacht karakter maakten iedereen die met haar omging, tot vriend en haar wel daden boetten menige schuld haars vaders uit. Het zakgeld, dat zij elke week ontving cebruikte zij, om aalmoezen uit te deelen èn hoe dikwijls haar vader haar ook mocht berispen Hij .haatte de armen werd zij niet moe den nood van anderen te ver zachten, zoover zij slechts daartoe in staat was. Niettegenstaande de liefde, die Koven zijn kind toedroeg, kwam het tusschen va der en dochter toch van tijd tot tijd tot hel- tijfe tooneelen en bij dergelijke gelegenhe den bewees Veronica dat zij, zooals zij van hare moeder de schoonheid, ook van haar vader de eigenzinnigheid geërfd had. Zij vreesde zijn toorn niet, moedig trotseerde zij den storm, en het antwoord, dat zij op ■ijne verwijten gaf, was altijd gereed. Nu was de muziekleeraar. die wekelijks twee -naai In huis kwam. een jonge, mooie, lieve nan; en daar Roven zich door den dag wei nig om zijne dochter bekommerde, vernam 'lij ook niet, dat Veronica dezen B leeraar mg graag zag komen en dat zij ten slotte ■elfs samenkomsten met hem buitenshuis had. ik wee» niet, of dat goed van haar was, ik wil haar niet verontschuldigen, maar evenmin veroordeelen, ik, die haar van WEGENS VERGEVORDERD SEIZOEN Telefoon „2« PMl! 35 t/o. de Tempelierstraat, Haarlem. kon toevertrouwen, dat ik een trouwe, op rechte vriend was, die iedere gelegenheid om haar van dienst te zijn, welkom heette. Hare oogen waren rood van het weenen. maar haar mooi bleek gezicht had een, energieke vastberaden uitdrukking. Zij heel de nog altijd van de opwinding en het duur- de lang, tot zij zieb weer zoo ver meester was, dat zij mij een samenhangend verhaal kon doen van hetgeen gebeurd was. Wellen had hare hand gevraagd. Wellen? stoof Margareta op. Hoe oud was hij dan in dien tijd? Hm, zeker vijftig En op die*i leeftijd wilde hij een jeug dig bloeiend meisje trouwen? Ja, wat hem persoonlijk betreft, kan ik hem het „willen" niet kwalijk nemen, want Veronica was werkelijk een beauté en reeds menig oud man heeft een jong meisje getrouwd. Maar hier was het verschil toch al te groot. Ja, in zooverre als Veronica de doch ter van een rijk man was. Als zij arm was geweest, zou het niemand vreemd gevon den hebben, als de rentenier baar naar het altaar geleid had. Nu had haar vader haai bevolen, den rentenier het jawoord te ge ven en daarop had hij ten antwoord gekre gen, dat zij hare hand en hart reeds weg geschonken had en dat geen ander als de muziekleeraar haar naar het altaar zou lei den. Er was een geweldige storm opgesto ken: Roven volhardde in zijn koppigheid bij j.l. door hen op 21 Juni d a v, is gegund, res pectievelijk aan. 1, G. II. Hculkamp, te Santpoort voor j 3.299 en 2. de firma P. H. van den Bos Zonen te Heemstede voor f 10 685. Voor het einddiploma piano aan het con servatorium te Amsterdam, slaagde mej. B. Koopman, alhier. Voor het doctoraal examen rechten slaag de te Amsterdam de heer L. W. F. Nix, alhier. Gemeentezaken. B. en W.'vragen een crediet van f 13.600 aan voor den aanleg van centrale verwarming van school B. aan de Soendastraat B. en W. vragen een crediet van f 56.00 aan voor afsluiting met een hek van het terrein nabij school B. aan de Ceramstraat. B. en W.. stellen voor te besluiten a. dat, met ingang van 1 September a.s. voor de daarvoor in aanmerking komende leerlingen van de openbare en bijzondere scholen dezer gemeente gelegenheid zal bestaan tot het ontvangen van onderwijs in heilgymnastiek b. voor het geven van dit onderwijs op een belooning van f 50.per maand in tij- delijken dienst te'benoemen de heer T. Dekker alhier, en Mej. A. Waiboer, te Haarlem. B. en W. stellen voor, den naam van het gedeelte Hodsonstraat, gelegen tusschen Spaarnhovenstraat en Borskistraat te ver anderen in Timorstraat. Daar de kosten van overplaatsing, waartoe de raad onlangs besloot, van de 2 noodwo ningen op het Pretoriaplein te hoog zijn f 2600), vragen B. en W. machtiging die woningen te verkoopen. Verder vragen zij machtiging den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid te ver zoeken de bewoningsduur van de overige 30, met Rijkssteun gebouwde noodwoningen, welke op 1 Februari j.l. was verstreken, te verlengen. De voetbalvereemging R.C.H. verzoekt om beschikbaarstelling van een prijs, in verband met te'houden wedstrijden ter gelegenheid van haar derde lustrum B. en W. stellen voor een bedrag van f 25 beschikbaar te stellen. Gemeenteraad. Agenda voor de ver gadering van den Raad der gemeente Scho ten, op Woensdag 30 Juni 1926, des namid dags 7.30 uur. Onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een crediet voor het aanbrengen van centrale verwarming in school.B; 2. Idem tot het verleenen van een crediet voor het aanbrengen van een hek afsluiting met plantsoen bij die school; 3- Idem, tot het scheppen van de gelegenheid voor het ontvangen van heilgymnastiek door leerlingen van de openbare en bjzoti- dere scholen in de gemeente; 4. Idem tot vaststelling van suppletoire begroetingen der gemeente en tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting van uit gaven voor het dienjtjaar 1925; 5. Idem, tot het geven van namen aan straten; 6. Idem, tot het opruimen van de twee noodwonin gen op het Pretoriaplein; 7. Ingekomen stukken en mededeelingen; 8. Belastingza ken. Besmettelijke ziekte, In de afgeloopen week is alhier 1 geval van roodvonk voor gevallen. „Euterpe." Het bovengenoemd orkest gaf dezer dagen een concert onder leiding van den heer J. A. Meng, in den tuin van het gesticht voor lijders aan vallende ziek ten „Huize Meer en Bosch" te Heemstede. Een groot aantal verpleegden luisterde met aandacht naar de goed uitgevoerde num mers. De dirigent, werd met een bloemstuk dank gebracht voor zijn sympathiek werk en de hoop werd uitgesproken dat dit or zijn besluit, hij had den rentenier zijn -woord gegeven en nu verlangde hij, dat Veronica zijn woord zou gestand doen. Maar het meisje wilde geen afstand dnen van haar lifefde, zij haatte den vriend haars vaders, zij voelde dat zij aan zijne zijde ongelukkig en ellendig zou worden. Dan had hij aan het verlangen van zijn kind moeten toegeven, als hij het lief had! Ja, als hij het lief had! Hoe dikwijls heb ik getwijfeld of die liefde hem beziel de, hoe dikwijls vond ik het onbegrijpelijk, dat hij liever van zijn kind scheidde dan van een dwazen wensch afstand te doen! ,Manr hij deed het en bij heeft het bitter ge boet. Weet gij dat zoo zeker? Ja, ^Margareta, ik weet dat hij uitge boet heeft en dat nog beden ten dage het verdriet aan zijn leven knaagt, ik weet, dat hij ook thans nog van zijn kind houdt; maai de oude eigenzinnige hoogmoed omsluit noa steeds zijn hart en de liefde kan deze ruwe harde schors niet breken. Veronica bad hem op dat schrikkelijke oogenblik gesmeekt haar niet in deellende te storten, de keu ze, dit zij gedaan had goed te keuren, zij had hem er op gewezen, dat hij daardoor haar en zichzelf zou gelukkig maken; maar hare tegenspraak, hare smeekingen prikkel den eh verbitterden hem meer en meer en het bleef nu niet bij dit onderwerp alleen, ook andere dingen werden door haar vader ter sprake gebracht. Hij vertelde haar, dat zij zijn met zooveel moeite verdiénd geld kest in de wintermaanden nog eens zai komen. Overreden. Gisteravond ongaveer 7 uur werd op den Heerenweg, nabij den uitgang van Groenendaal, een prachtige herdershond door een vrachtauto overreden Het arme beest was direct dood. Een paar mannen wierpen het cadaver in het bosch. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij v.d. Weiden, H. Roozenlaan 43 Overveen, een wandelstok H. Toornent, Boschlaan 6 Bloemendaal, een rijwielbelasting merk 1926 B. Keereweer, Boschlaan 25 Bloemendaal, een-springtouw C. Schuit, de Wetstraat 31 Schoren, een sjaal Bronkhorst, Kinheimweg«71 Bloemendaal, een knipmes W. Kleef, Zómerzorgerlaan 44 Bloemendaal, een zakje postzegels A. Cassée, Kerplein 1 Bloemendaal, een verm.gouden schakelarm band W. Both, Midden Duin en Daalsche weg 7 Bloemendaal, een nikkelen heeren- horioge Bienhuis, Hooge Duin en Daalsche- weg Bloemendaal, een jonge bruine holland- sche herdershond B. Blankevoort, Elsver- Iaan 43a Bloemendaal, een beige cape de Vries, Bloemendaalscheweg 305 Overveen, een zilveren broche J.F..Metzclaar, H. Roo zenlaan 27 Overveen, een zweep van Woen- sel, Hodtvaart 34 Overveen, een rozenkrans Heeren, Bloemendaalscheweg 249 Overveen een blauwe cheviot overjas Vader, Binnen pad 24 Overveen, een verm. gouden ring me steentje Boffsching tent Zeeweg Overveen een sleutelaan het bureau v>n politie ti Overveen een verm. zilveren broche me. barnsteen, een sleutel, een zilveren ramme laar (kuiken) een tabakspijp, een sleuteltje, een tang, een rijwielbelastinrmerk 1926, een ceintuur, een dameshandschoen aan het strand eindpunt Zeeweg, een kinderporte- monnaie. Dieistal van 17. Bij de politie werd aangifte gedaan dat bij de familie E. aan den Iepcnlaan te Bloemendaal, tijdens me vrouw en de dienstbode boven werkzaam waren, aan de achterzijde van de woning, waarvan de kamerdeuren openstonden uit een taschje 17 werden ontvreemd. Een onderzoek wordt ingesteld. De gemeenteraad hield gisteren een b» tengewone vergadering ter benoeming van een tijdelijk wethouder in verband met het vertrek met vacantie van de beide wethou ders. Gekozen werd met 8 van de 11 stem men mr. dr. J. Luden (C.-H.). De verkie- zïng geldt voor drie weken. GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL Een buitengewone vergadering werd gis termiddag gehouden onder voorzitterschap ven wethouder J. A. Laan. Afwezig waen de heeren Luden, Hogen- birk, dr. Bornwater en Kremer. Na opening der vergadering stelde de VOORZITTER aan de orde de notulen der vorige vergadering. De heer PRINSENBERG (R-K.) stelde voor deze notulen in de valgende vergade ring te behandelen. Aldus wordt besloten. W ethouders verkiezing. Hierna kwam aan de orde de verkiezing van een tijdelijk wethouder. De VOORZITTER deelde mede, dat door een toevalligen samenloop de beide wethou ders tegelijkertijd met vacantie gaan. Daar om is het noodig, dat voor drie weken een tijdelijk wethouder benoemd wordt. De uitslag van de hierna gehouden stem ming was, dat werden uitgebracht op den heer mr. dr. J. Luden 8 stemmen, De Waal Malelijt*l stem, jhr. Mollerus 1 stem, blanco 2 stemmen, zoodat gekozen is de heer mr. dr. J. Luden. De vergadering werd daarna gesloten. verkwistte, om aan het gemeene volk, dat lui op de straten lag, aalmoezen te geven en hij voegde er bij, dat hii dat niet meer zou dulden. Als de muziekleeraar het nog wagen durf de over zijn drempel te komen, zou hij den onbeschaamden iongen man op straat werpen en hij verwachtte dat zij binnen vier en twin tig uur den heer Jan Wellen haar jawoord zou geven. Het besuit van Veronica was gauw genomen Het was natuurlijk te voor zien, dat noch smeekingen noch bedreigingen haar vader zouden bewegen van besluit te veranderen, maar toch kon ik het plan van Veronica niet goed keuren. Ik dacht nog steeds, dat er een middel moest zijn, om de breuk te voorkomen; want als er een breuk tusschen vader en kind volgde, was deze onherstelbaar. Hoe ik mij ook het hoofd brak, ik vond het middel niet en ik moest het meisje gelijk geven, dat mij heel kalm en duidelijk bewees, dat zij ongelukkig moest worden, als het voor de breuk terugschrok. Wat moest ik doen? Mijn meester verraden en zijn ongehoorzaam kind de vluebt gemak kelijk maken, of bem het plan zijner dochtez mtded.eelen en zoo de breuk voorkomen? Maar ge hadt niet veel tijd om er lang over na te denkenl zeide Margareta verwij tend. (Wordt vervolgd,)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5