m Binneniandsch Nieuws Radio-Omroep <Tem. buitenl. berichten. Benesj zal vermoedelijk niet aftreden. In Portugal Is de krijgswet afgekondigd ten opzichte van bepaalde vergrijpen. Onder de Radio-berichtenOntevredenheid onder het Engelsche spoor wegpersoneel. De jongstgesloten overeenJtomst niet naar b^ooren uit gevoerd. Uit verschillende Duiische gebieden komen berichten over hoog water. Te Gent is een internationaal technisch congres geopend. Godsdienstonrusten in Indië. UIT ONZE OOST. Een Chineesch centrum van de P. K. I. uitgeroeid. Het Engelsche spoorweg personeel ontevreden. Een verklaring van de spoorwegmaatschappijen. Het geschil in de Engelsche mijnindustrie. Het mond- en klauwzeer. Hoog water in Duitschland. Verzekering van passagiers tegen ongevallen. Internationaal Technisch Congres. Godsdienstonlusten in Indië. Agitatie onder de arbeiders te Sjanghai. De reis der Koninklijke Familie. Kon. Nederl. Brandweer- vereeniging. EERSTE KAMER. De Indische begrooting. Het grafmonument voor Generaal van Heuiz. Soc-Dem. Wethouders te Leiden. Het collecte-vraagstuk. Samenvoeging van uitvoerende R. K. Middenstandsbureaux. Verhooging en verzwaring van den Maasdijk. De invoer van vreemd vleesct in ons land. KUNST EN KENNIS Louis Bouwmeester's Standbeeld. Mevrouw MannBouwmeester. De Jan Steen-tentoonstelling. KERK EN SCHOOL. Kerkconsecratie. DE SPAANSCHfi KONING NAaR PARIJS. Uit Madrid wordt geseind, dat de koning zich heden naar Parijs zal begeven. EEN MERKWAARDIGE BELASTING. De Grieksche regeering heeft besloten een buitengewone belasting te heffen van de Grieken, die tusschen de maanden April en October hun land verlaten om in het bui- 1 tenland hun vacantie door te brengen. HET HEILIGE TAPIJT. De correspondent van het blad „El Sias- i sah" meldt omtrent de botsing bij Mekka tusschen de Egyptische troepen, die het hei- j lige tapijt begeleidden en een bende Waha- bieten dat een Bedoeien het escorte aanviel dat vuur gaf om zich te verdedigen. Het nieuwe Fransche ministerie. De leden van het nieuwe kabinet, die on der voorzitterschap van Briand in het minis terie van buitenlandsche zaken zijn bijeenge komen, hebben zich beperkt tot de opstelling van een algemeen arbeidspbn. Cailhux deel de mede dat er enkele dagen noodig zijn om een financieel pbn op te stellen. Onder deze omstandigheden heeft men cog niet den dag kunnen vaststellen, waarop de regeering zich aan het parlement zal voorstellen, doch dit zal stellig niet vóór Dinsdag a.s. geschieden. Het is de vast wil der regeering om binnen een uiterst korten termijn de financieele plan nen aangenomen te krijgen. Zij zal voor hun toepassing vérstrekkende volmachten van bet parlement eischen. Bij het verlaten van het Elysée, na het voor stellen der nieuwe ministers, verkiaardeBriand in antwoord op de vraag in hoeverre hij Cail- laux in financieel opzicht medewerkii.g zou verleenen ik ben besloten hem zoo krachtig mogelijk te steunen opdat hij zijn taak, d.w.z. zijn politiek van bezuiniging voltooien kan. De Fransche bbden zeggen, dat het kabi net algetneen goed ontvangen is. Zij wijzen op het veelbetee kenend feit, dat het behalve Cailhux vijf financieele tech nici teltPietri, Dubois, Chapsal, Nogaro %a Dutreil. Het geschil in deEcgelsche mijnindustrie. De mijnwerkers-internationale is verdaagd Daar Husemann Londen niet meer tijdig kon bereiken, zoo deelde Hodges mede, wer den de Duitsche en Britsche rapporten gis teren voorgelezen, waarna de executieve den algetneenen toestand zal bespreken en over de aan te nemen houding zal beslissen. Hodges verklaarde, dat volgeni de uit Bel gië Frankrijk, P.olen, Nederland en Amerika ontvangen rapporten blijkt, dat de staking in Engeland bevorderlijk is geweest voer de re gelmatigheid van het werk en voor de loonen in deze bnden, maar er is volstrekt geen actie gevoerd voor den export tten kolen naar Enge land. De gezonden kolen waren van andere zijde afkomstig. De houding der Engelsche liberalen. In het Lagerhuis verklaarde Worthing ton Evans namens de regeering, dat deze gaarne met ieder zou confereeren, die door de mijnwerkers gemachtigd was om te onder handelen. D» eerste-minister had evenwel geconfereerd met verschillende onderhande laars-en telkens waren deze besprekingen doelloos gebleken om dezelfde reden, nl. dat de onderhandelaars geen volmacht hadden om een bindende overeenkomst aan te gaan. Hartshorn's amendement werd verworpen met 336 tegen 147 stemmen. Dit ontwerp zal thans in tweede lezing worden behandeld. Het T.U.C. en de mijn werkers. De algemeene raad van het T.U.C. (het Britsche Vakverbond) had gisteren een con ferentie belegd met het doel aan de aarge sloten veree'nigingen versbg uit te brengen over de algemeene staking. Zooals bekend is was men het met name onder de mijnwer kers in het geheel niet eens over de opheffing der algemeene staking zoodat er levendige debatten te wachten waren. Deze conferentie is echter uitgesteld tot na de oplossing van het geschil in de mijnen. In het officieele communique, dat dien aangaande verstrekt werd, wordt gezegd dat tot dit uitstel in gemeen overleg tusschen den algemeenen raad en den mijnwerkersbond besloten werd in het belang van de mijnwer kers en van de geheele arbeidersbeweging. Het communiqué gewaagt van de aanvallen der regeering en van de werkgevers op den levensstandaard der arbeiders en met name van het besluit'der regeering om een wetsont werp in te dienen tot verlenging van den ar beidstijd in de mijnindustrie. De algemeene raad en de Mijnwerkers- bond achtten uitstel van het grootste gewicht om 'n eendrachtige politiek te kunnen volgen tegen het optreden der regeering. De raad en de Mijnwerkersbond achten het eveneens van het grootste gewicht dat alle groepen en partijen zich in dit tijdsge wricht onthouden van verklaringen hetzij in woord of in geschrifte waardoor wrijving of misverstand kan ontstaan of de aandacht van de hoofdzaak wordt afgeleid. Volgens de „Evening Standard" zou een en ander verband houden met stappen, welke worden gedaan om een hervatting der onder handelingen te verkrijgen. De zaak Lessing. De senaat der Technische Hoogeschool te Hannover heeft verklaard genoegen te nemen met de regeling ten aanzien van prof. Lessing en meegedeeld, dat de strijd tegen dezen hoogleeraar gestaakt zal worden. Duitsche scholen in Opper- Silezië. De „Voss. Ztg." deelt mee dat in den strijd tegen de Duitsche minderheden in Oost-Opper Silezië thans ook de Poolsche industrie ingrijpt. Zoo heeft b.v. de mijnon derneming „Skarboform" bijna alie arbeiders het werk opgezegd, die hun kinderen op Duitsche scholen hebben laten ^inschrijven. Door dezen maatregel worden 350 Duitsche arbeiders getroffen. Dergelijke maatregelen zijn ook door de stikstoffabriêk Chorzow ge nomen. Noodweer in het buiten land. Door het doorbreken van de dammen in de Elbe tusschen Hohenwarthe en Niegripp bij Maagdenburg, zijn meer dan 800 morgen- lands overstroomd, zoodat de vruchtenoogst daar geheel vernield is. Ten zuiden van Maag denburg zijn nog een groot aantal akkers on herroepelijk als verloren te beschouwen. Bij Jerichow-Fischbeck dreigt de rivier den dijk te vernielen wanneer bet water niet tijdig gestuit wordt, zullen 3100 morgen land onder water komen te staan. De toestand in het overstroomde gebied, is teer ernstigde waterstand is de laatste 24 NIEUWS UIT LABRADOR. Het s.s. „Ranger", het eerste schip dat se dert November 1925 uit Labrador is terug gekeerd meldt dat half December door een storm 130 visscherij-ondernemingen zijn i vernield. Het schip heeft levensmiddelen r£ i qo aangebracht voor de hulpbehoevenden, m Het vee* is g-ootendeels in veiligheid ge- Voorts rapporteerden het schip, dat er ten bracht. De technische Nothilfe is op tal van ^jFoundland meer ijs ri dan plaatsen .met de boeren aan het werk om d<»m de laatste tien 'aren het geval geweest, dammen te stutten en menschen en goed in 1 veiligheid te brengen. Men verwacht, dat het water nog meer zal stijgen. In een ander gedeelte van het land, bij Halle en Stuttgart, hebben de bewoners van een wolkbreuk te lijden gehad, die met hevige onweders gepaard ging. De electrische lijn HalleMerseburg was door kortsluiting, door het inslaan van den bliksem ontstaan, tijdelijk onbruikbaar. Schuren werden letter lijk door den wind opgenomen, eenige perso nen door den bliksem gedood. Blijft Benesj aan Het „Petit Journal" heeft een telegram uit Praag ontvangen, dat na een bespreking van Benesj met de voornaamste lieden der link- j Het nieuwe t ransche ministerie sche partijen, de nationaal-socialistische par tij ongetwijfeld er van af zal zien het aftreden van Benesj te eischen. Naar het B. V. verneemt, heelt de politie ■ristermiddag in het Chineesche hotel van Tay Tong op Pantjoran in de Benedenstad een twintigtal Chineezen', die daar quasi den maaltijd gebruikten, gearresteerd, na het gebouw te hebben omsingeld en de noodige maatregelen te hebben getroffen tegen po gingen tot ontvluchting. Bij informatie bleek ons, dat de gear-es- teerde Chineezen leidende figuren van de uiterst linksche fractie der Kuo Min Tang zijn, waarvan naar men weet vertakkingen in Indië worden aangetroffen. Verscheidene hunner waren van verre her waarts gekomen om de communistische actie te bespreken. Zij staan in geregelde verbinding met het Chineesch-communistisch hoofdkwartier in Ganton. De politie heeft dus een goede vangst ge daan. Ontbinding van den Pool- schen landdag. De parlementaire clubs van de Linksche Boerenpartij, van de uiterst linksche boeren partij en van de Poolsche Socialistische Par tij hebben een motie ingediend, waarin de Landdag wordt uitgenoodigd over te-gaan tot zijn onmiddellijke ontbinding en de verkie zingen vast te stellen op 17 October 1927. Fascistische politiek. De Groote Raad der fascistische partij kwam gisteren bijeen ter verdere bestudeering van de vakvereenigingswetgeving, welke, hoewel reeds goedgekeurd door het parle ment, nog niet tot practische uitvoering is gebracht, aangezien zij nog niet volledig ge sanctioneerd is. De fascistische regeering acht deze wet een belangrijk experiment, waarvan het geheels fascistische systeem af hangt, weshalve zij met de grootste voorzich tigheid te werk gaat. Sedert de oorspronkelijke wet is goedge keurd zijn nieuwe moeilijkheden gerezen, die naar den Grooten Raad ter oplossing zijn verwezen. Indien de Raad radicale verande ringen zal voorstellen, moet de geheele wet opnieuw door den kabinetsraad bestudeerd worden, aangezien deze alleen het recht heeft een wetgeving uit te werken. Daarom acht men het gewenscht de wet niet tot uitvoering te brengen, alvorens alle moeilijkheden over wonnen zijn. Uit de partij gezet. De afgevaardigde Moreti, die verklaard heeft, dat r.iet alleen gestreden moet worden tegen de vijanden van het fascisme, doch te vens in de fascistische rijen zelf, is tot nadere aankondiging geschorst als lid van het parle ment en van de fascistische partij. Gespannen toestand in Portugal. De regeering heeft de krijgswet afgekon digd ten opzichte van vergrijpen inzake spio nage, insubordinatie, rebellie, ophitsingen en verraad, gelijk in oorlogstijd gebruike lijk is. De oorlog in Marokko. De „Excelsior" verneemt uit Fez De nog benoorden Wezzan in opstand verkee- rende Riffijnen beweren, dat de man, die in Darsoliman gevangen zit, niet Abd-el- Krim is, maar een figurant, die door Frank rijk en Spanje wordt betaald. Dientenge volge blijven zij hardnekkig strijd voeren en worden steeds op mysterieuse wijze van wapenen en munitie voorzien. De vlootbasis van Sin gapore. Een nader telegram meldt omtrent de bij drage van de gefedereerde Maleische Staten voor de vlootbasis van Singapore (welke vol gens dit nadere bericht niet 2 millioen doilar maar 2 millioen pond sterling bedraagt) dat het voorstel in den federalen raad gedaan werd door den sultan van Selangor, die rer aan herinnerde dat de Rijksregeering 13 jaar gelden het pantserschip „Maiaya" had aan vaard en dat nu de Maleische Staten welva rend waren, een gave van blijvender aard geboden was. De hoofden der andere Staten stemden hiermede in. GROOTE MANNEN ALS MISDIENAAR In de bladen is een berichtje verschenen over den Duitschen rijkskanselier Marx, die ondanks zijn hooge functie, een ijverig katho liek is. Dagelijks woont hij te zes uur de H. Mis bij in het kerkje bij het Anhalt-station. Dit voorbeeld staat niet alleen. De groote generaal Condé, die na den terugtocht van 1675 in ChantiJly woonde, ging geregeld 's morgens ter misse in het-kleine kerkje van Ninerril-Saint-Firmin. Het gebeurde soms, dat hij de mis diende „ais een kleine jongen en om zijne edellieden tot godsvrucht aan te sporen". Vaak zelfs, aldus heeft een oogge tuige opgeteekend, zong de prins op 't koor 'mee. Met Kerstmis was 't gebruikelijk, dat de priester driemaal het misoffer opdroeg te middernacht, bij 't opkomen der zon en het derde vóór den middag. De groote .Condé woonde deze drie diensten bij en zong in de middernacht-mis met de geloovigen de oude Kerstliederen. Verhaald wordt, dat Napoleon als kind vaak de mis heeft gediend bij zijn oom, Abbé Bonaoarte, een bescheiden dorpspastoor in Certaldo bij Florence, waar Boccaccio is ge boren. Toen Napoleon keizer was, wilde hij den eenvoudigen man tot bisschop laten wijden. Deze weigerde echter, „Neen," zeide hij, „ik heb altijd gelukkig geleefd in mijn dorpje en .wil er blijven." Een voorbeeld van recenten datum is maarschalk Foch, die gestudeerd heeft op 't kleine seminarie te Polignan, in Hauter Garonne en gelegenheid kreeg dermis te dienen bij zijn broer, die Jesuiet is, op een dag toen beiden met vacantie waren en er geen misdienaar bij de hand was. DE PREMIER VAN IJSLAND OVERLEDEN. De premier van IJsland Jon Magnus- son, is plotseling te Nordfjord overleden. Hij had koning Christiaan en koningin Alexandrine op hun reis om IJsland aan boord van den Deenschen kruiser „Nieuls Juel" vergezeld en toen het schip te Sey- disfjord naar Kopenhagen koers zette, ging Magnusson over op den inspectiekruiser „Gejser", die hem naar Reykjavik zou terug brengen. Magnusson overleed toen de „Gej ser" Nordfjord aandeed. Hij was 67 jaar oud. De bladen zien in de nieuwe regeering minder een politiek kabinet dan wel een combinatie, welke zich uitsluitend met de financieele kwestie zal bezig houden. Het centrum der regeering vormt het ministerie van Financiën, dat door een triumviraat be heerd zal worden. Pietri, die tot de linksch- rcpublikeinen behoort, heeft reeds in Ma rokko zijn financieele bekwaamheden ge toond door den Marokkaanschen munt door den franc te vervangen. Dubois heeft zich vooral door een energieke perscampagne bekend gemaakt. Bovendien rekent Cail- laui op de hulp van Nogaro, die bovendien liet ministerie van openbaar onderwijs ge kregen heeft en die als een autoriteit op financieel gebied bekend staat. In een gisteren afgelegde verklaring zegt Cramp, de secretaris van den Nationalen Bond van Spoorwegpersoneel, dat de mo gelijkheid bestaat dat er bij de Spoorwegen een ernstige beweging zal ontstaan, tenzij de maatschappijen bereid zijn de overeen komst die is gesloten als voorwaarde voor het beëindigen van de jongste staking, niet alleen naar de letter, doch ook naar den geest in acht te nemen. De maatschappijen hebben geweigerd toe te stemmen in den eisch tot het bijeenroepen van een confe rentie teneinde de veroorzaakte onrecht vaardigheden te bespreken, waarop de be sturen der drie vakvereenigingen zijn bijeen gekomen om maatregelen te beramen om te voorkomen dat de overeenkomst geweld wordt aangedaan. In antwoord op de beschuldigingen van Cramp, den secretaris van den Nationalen Bond van Spoorwegarbeiders, verklaarde een vertegenwoordiger van de spoorwegmaat schappijen dat dezen de overeenkomst met de spoorwegarbeiders zoowel naar de letter als den geest strikt nakomen en dat alle gevallen, waarop Cramp zinspeelde, na on derzoek op bevredigende wijze werden ge regeld, zoodat een conferentie met de arbei ders geen nut had. Het executief comité der Internationale Federatie van Mijnwerkers besloot om de Engelsche mijnwerkers zooveel mogelijk te steunen en de pogingen in elk land gedaan om den invoer van steenkool in groot-Britan- nië te verhinderen, te verscherpen. Bij een debat over de begrooting van Landbouw in het Lagerhuis verklaarde Guin ness, de minister van Landbouw, dat het ver bod op den invoer van geslacht vee verstan dig was. Hij verzekerde dat bewezen was, dat infectie van geslacht ziek vee kon wor den overgebracht. Geen inspectiemethode in- het buitenland, of andere orders kondetr-de infectie, die in de landen van Europa be stond, waarin de laatste twee jaren niet minder dan een kwart millioen infectiegeval- len per jaar waren voorgekomen, bestrijden. Ofschoon het verbod ongemak zou kunnen veroorzaken, wees de minister er, wat be treft het varkensvleesch op, dat er altijd groote fluctuaties waren geweest in bet aan tal varkens en dat het de middelen van den Britschen landbouw niet te buiten ging, de 700.000 cwt., die uit het land werden ge houden, aan te vullen. Het water van den Rijn te Mannheim is sedert Woensdag 20 c.M. en dat van de Neckar 25 c.M, gestegen. De Rijn is bi; Mannheim buiten zijn oevers getreden. In het gebied van de Altmark en de Prig- nitz heerschten de laatste dagen hevige on- tengevolge van het hoogwater nog Is verer gerd. De Stepenitz is over een afstand van vele K.M. buiten zijn oevers getreden en heeft den rogge-, aardappel- en hooioogst van een gebied van ruim 10,000 morgen ver nietigd, Gisteren zijn twee personen om het leven gekomen. Uit Oldenburg, van de Beneden-Wezer en de Beneden-Elbe komen berichten omtrent groote overstroomingen. De commissie, aangewezen door de mari tieme conferentie te Genève, kwam gisteren te Antwerpen bijeen. Zij onderzocht de quaestie van de organisatie van een alge meen stelsel van verzekering van passagiers op zeeschepen tegen scheepvaartongelukken buiten en behalve de gebruikelijke schade vergoedingen en waarvan de premie in den passageprijs zou worden begrepen. De com missie was het er over eens, dat van het stelsel zouden moeten zijn vrijgesteld de binnenlandsche scheepvaart, de nationale kustvaart en de nationale scheepvaart op de lijnen, waar de buitenlandsche scheep vaart niet is toegelaten. De gedelegeerden waren het er over eens, dat het recht van den passagier om verhaal te zoeken op der den, onaangetast moest blijven. De commis sie besloot voorts, dat het permanente bu reau van het internationale maritieme co mité de studie zal voortzetten van de sta tistische grondslagen voor het vaststellen van de schadeloosstellingen, uit te keeren in gevallen van overlijden en van blijvende en tijdelijke invaliditeit. De Belgische koning woonde de plechtige opening bij van het internationaal tech nisch congres, dat is georganiseerd door de ingenieurs, afkomstig van de bijzondere scholen te Gent. Antwoordend op een wel komstgroet, verklaarde de koning, nadat hij hulde had gebracht aan de ingenieurs, afkomstig van de scholen, wier vijtigjarig feest vandaag wordt gevierd, dat België het recht heeft, trotsch te zijn op zijn inge nieurs, die in de geheele wereld een voor aanstaande plaats innamen. Vervolgens her innerde hij ontroerd aan de ingenieurs, die gedurende den oorlog gesneuveld waren. De buitenlandsche gedelegeerden brachten de groeten van hun land over. Aan het einde der plechtigheid werd de koning hartelijk toegejuicht, die vervolgens weer naar Brus sel vertrok. Gisterenmorgen zijn- ter gelegenheid Van de Mahomedaansche feesten (Bakrid) on lusten uitgebroken. Er zijn nog geen bijzon derheden omtrent de slachtoffers. Britsche soldaten zijn in de voornaamste straten gestationeerd. Pantserauto's en cavelerie patrouilleeren door de stad. De autoriteiten zijn den toestand meester. Bij de godsdienstonlusten werd vóór een moskée een Hindoe met een dolkstoot ge dood, terwijl 48 personen gewond wérden, te weten een politiesergeant, veertien Hin does, achtentwintig Mahomedanen. De ma gistraat van het district heeft alle samen scholingen van meer dan vijf personen voor onwettig verklaard. De militaire voorzorgs maatregelen worden gehandhaafd. In plaatselijke industrieele kringen heerscht groote onrust, terwijl zeshonderd arbeiders in een Japansche katoenfabriek plotselipg den arbeid neerlegden als protest tegen de arrestatie van den fabrieksrecher- cheur. De stakers staken den katoenvoor- raad in brand en toen de brandweer ver scheen, vielen zij haar met een regen van steenen en andere projectielen aan. De po litie kwam tusschenbeide en arresteerde 12 weders en stortregens, waardoor de toestand personen. De .toestand wordt ernstig geacht. Men schrijft uit Trois Epis aan het ,,Vad. „Weet ge dat vandaag de koningin van Nederland komt," had ons 's morgens de eigenaar van het hotel Notre Dame in Trois Epis gevraagd. „Om half twee 'wordt ze ver wacht!" Groote verbazing onzerzijds. Ver beeld je, de Koningin in de Vogezen. Wel hadden wij uit de krant gelezen, dat H. M. voornemens was naar Frankrijk te gaan, maar dat de koningin nu juist Trois Epis had uitgekozen, was al heel casueel. Dadelijk gingen wij op kondschap uit. En jawel, reeds stalden in'de garage van het naastgelegen Grand-Hotel eenige Koninklij ke auto's en hoo-den wij, dat H.M. van j.l. Zaterdag af voor 10 dagen de prachtig gele gen villa Bloc van het Grand-Hotel had af gehuurd. Een nieuw salon-ameublement was voor de Koningin aangeschaft en ook de rookka mer was voor den Prins opnieuw ingericht. Nu hoopten wij maar, dat H.M. het be kende Oranjezonnetje zou meebrengen want de laatste dagen was het weer meer dan 1 ellendig geweest. Regenslagen teisterden de ze schitterend mooie streek. Als het al even droog werd rookten en stoomden de dalen, zonden geweldige witte stoomwol ken naar de toppen der bergen, die ze in hun dennenkoppen opvingen, om ze subiet als regen weer dalwaarts te zenden. Dat spelletje hadden we nu al een paar dagen meegemaakt. Van zon was heelemaal geen spfake; mocht ze al eens even p-o- beeren door te komen, dan werd dit wel doende hemellichaam subiet afgestraft met een geweldige piasbui. Zoo had dat nu al tot Vrijdag geduurd en voor Zaterdag hielden wij ons hart vast. Doch Zaterdagochtend woei fyet flink, het werd koeler en er was zelfs een flauw zon netje. Zou het heusch de Oranjezon zijn? Wij hoopten. Tegen den middag zetten de wind door, maar de zon bleef, wel had ze af en toe moeite, maar ze was er. Tegen één uur gingen wij eens kijken op het pleintje bij het aardige kerkje van Trois Epis. Enkele schaarsche gasten patrouilleerden heen en weer. De menschen uit het winkel tje op den hoek, waar ze prentbriefkaarten verkoopen, stonden ook al buiten. Hier en daar nog een enkele belangstellende bij dc nabij gelegen villa. Het werd langzaam aan half twee en nog hooren wij geen auto's op den langen weg die naar beneden voert. Wij zijn al hang dat het niet voor vandaag zijn zal. Maar opeens klinkt autogebrom in de diepte; het ge dreun komt nader en met een forschen zwaai schiet de auto met H. M. en de Prin ses er in, het pleintje op. „Leve de Koningin, leve de Prinses," brullen wij tegen den wind in. Even verwonderd hier een Hollandsche slem te hooren, kijkt H. M. onzen kant uit, een knikje, en voort schiet de auto den weg naar de Villa Bloc op. Een aardig moment op reis. Te Zutfen is onder voorzitterschap van den heer C. F. H. Tuckermann uit Driebergen de algemeene vergadering van de Kon. Neder- landsche Brandweervereeniging gehouden. De heer J C. Stam uit Soestdijk, bracht het jaarverslag uit. Het aantal leden is van 177 tot 194 gestegen. De opening van het brandweermuseum te Utrecht zal over eenige maanden plaats vinden. Aan het bestuur is het gelukt, wijziging te krijgen in de voorwaarden, waarop doorver bindingen per telefoon ten plattelande te verkrijger, zijn ten behoeve van brandalar- meering De directeur der posterijen en tele grafie bracht de kosten van deze verbindin gen van 25 op 12.50. Aan een verzoek van het hoofdbestuur aan de Staten der elf provincies gericht om de vereeniging als begunstigde te steunen met een jaarlijksche bijdrage van 500 heeft geen enkel provinciaal bestuur vol daan. De heer Wilbrenninck, commandant der Zutphcnsche brandweer, bracht namens de commissie tot het nazien van de rekening en verantwoording over 1925 verslag uit. De ontvangsten en uitgaven hebben een eind cijfer van 12.658. Twee bestuursleden werden herkozen de heeren P. M. Kuselbos, ondervoorzitter en J. C. Stam, secretaris-penningmeester. Bij de behandeling van de begrooting zeide de voorzitter, dat 5000 is uitgetrokken om een krachtige propaganda te voeren. Aangenomen werd een voorstel van den Zuid-Hollandschen Prov. Brandweerbond om pogingen in het werk te stellen, portvrijdom te verkrijgen voor de Kon. Ned. Brandweer vereeniging en de provinciale brandweer bonden. De voorzitter deelde mede dat het hoofd bestuur heeft besloten, het volgende jaar een internationale tentoonstelling op brand- weergebied in den Haag te ffouden. Steun daarvoor is reeds door de regeering en het gemeentebestuur van den Haag toegezegd. Na de vergadering heelt het gemeentebe stuur de leden in het Wijnhuis ontvangen. De burgemeester van Zutphen, mr. J. Dijck- meester, heette er allen hartelijk welkom. De voorzitter dankte voor de ontvangst. Ook de Belgische afgevaardigde sprak een woord van dank. Ten slotte defileerde de Zutphensche brandweer met al haar materiaal langs het Wijnhuis, met de muziek der padvinders voorop. In de Donderdag gehouden zitting der Eerste Kamer, ging de Indische begrooting er z. h.st. door, nadat de S. D. A, P. ver klaard had geacht te willen worden tegen te hebben gestemd. De vrijzinnig-democra ten wilden voorloopig nog afwachten; gaat de Minister in ethische richting, dan is Hij hun man; gaat het weer in de richting-de Graaff, dan zullen ook de vrijzinnig-demo craten tegenover minister Koningsberger stelling nemen. Dinsdagavond 13 Juli komt de Senaat weer bijeen, waarschijnlijk voor de laatste maal in dit parlementaire jaar. In verband met de vertraging van de oplevering van het grafmonument voor wijlen luitenant-generaal Van Heutz, zal de overbrenging van diens stoffelijk over schot uit Zwitserland naar Amsterdam, welke voorgenomen was in het aanstaande najaar, vermoedelijk eerst in het voorjaar van 1927 plaats hebben. In de Dinsdag gehouden vergadering van de S. D. A. P. te Leiden, cue druk bezocht was, is besloten dat soc-dem. raadsleden zitting kunnen nemen in het college van B. en W., doch slechts onder voorwaarde, dat aanspraak kan worden gemaakt op het bezetten van twee zetels. De S. D. A, P. bezet te Leiden thans 8 van de 33 Raads- zetels, welke zij bij de eerstkomende ver kiezing op 9 of 10 hoopt te brengen. Tegen misbruiken. Het Tijdschrift voor Armwezen bevat een inleiding over „Het Collecte-vraagstuk", gehouden door mr. A. K. S. Pastoor, secre taris van den Armenraad te Rotterdam. Thans bespreekt de heer Pastoor maat regelen, die kunnen worden getroffen, cm misbruiken te voorkomen, Z. i. is het ge wenscht, dat de volgende algemeene voor waarden bij de vergunning worden gesteld; 1. de collectanten moeten zijn boven 16 jaar; 2. voor zoover met bussen gecollec teerd wordt, moeten deze behoorlijk verzegeld zijn. De inrichting daarvan moet zijn als door B. en W. voorgeschreven. 3. de collectanten moeten voorzien zijn van een door de besturen der instellingen gewaarmerkt legitimatiebewijs; 4. aan niemand mag eenige overlast worden aangedaan; 5. de bevelen van de politie, te geven in het belang van de openbare orde en veiligheid, moeten terstond worden op gevolgd; 6. de netto- en bruto-opbrengst der inzameling moet binnen een maand na den laatsten der inzameling bekend worden gemaakt; 7. Indien met lijsten gecollecteerd wordt, moeten de aanvangs- en eind datum van den termijn, waarvoor B. en W, vergunning verleend hebben om te collecteeren, bovenaan op elke lijst wor den geplaatst, met toevoeging van handteekeningen van voorzitter en secre taris van het bestuur der instelling, ten behoeve van welke wordt gecollecteerd. Deze bepaling geldt ook voor vervolg lijsten, Indien niet ten behoeve van een instelling wordt gecollecteerd, maar bijv. ten behoeve van armen, verwaarloosde kinderen enz. in het algemeen, moeten op de lijsten voorkomen de handteekeningen van voorzitter en secretaris van het be stuur der collecteerende vereeniging. De te stellen bijzondere voorwaarden zul len echter voor elk geval afzonderlijk moe ten worden bezien. Voor een afdoende bestrijding van de misbruiken, welke zich bij het collecteeren ZATERDAG 26 JUNI. HILVERSUM, 1050 M. 12.00 Politiebe richten 4.306,30 Voordrachtavond door het H.D.O-orkest. Mej. Lechners, sopraan. 6.307.30 Cursus in handels kennis en handelstechniek, door den heer J. Pelser Jr, 7.00 Politieber., 745 en 10,00 Persberichten 8.10 V. A. R. A- avond Rede door den heer Henri Polak, lid van de le Kamer.. Geert D'lls, minis- treel te Utrecht. Oude Vlaamsche liedjes DAVENTRY, 1600 M. 3.20—3.50 Vierint van „Bridgwater Charter day" van de historische Cornhill in Bridgwater. Mu ziek, zang en toespraken - 4,20 Concert U. Hughes, sopraan. K. Kimberley. bari ton. 6.20 Causerie: A garden chat 6.35 Kinderuurtje 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws, Lezing: Camping 7.45 Sonate op to no. 2. Beethoven E. Isaacs, piano 8.00 Causerie: My day's work as a commersial traveller 8.20 Oude revue en variété-liedjes door de „Winners". 9.50 Weerber., nieuws 10.20 B. B. C.-staf-concert 10.50— 12,20 Dansmuziek van het Savoy-hotel (2 bands) PARIJS „RADIO-PARIS" »50 M. - 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 5.05 Concert. Mme G Ristno, zang 8.50 Galaconcert Qrkest en so listen. Dansmuziek. KONINGSWUSTERHAUSEN. 1300 M. - 8.50 Concert. „Van Offenbach tot Lehar L. Fuldauer, sopraan; F. Grosz, bariton; M. Kuttner, tenor. Orkest 10.5012.20 Dansmuziek BRUSSEL, 486 M. en ANTWERPEN, 265 M. 5.20 Concert, Mme. Delba. zang 8.20 Concert Mme Delia,, zang Antwerpen om 9.20 Vlaamsche lezing. MUNSTER, 410 M. 1.35—2.50 Orkest concert 2.503 20 Lezing door Gez. Schlüter. 3.50 Kindervertellingen 4.05 Lezing: Miircben aus Musikanien. Le zing: Mechanische Musikinstrumente 6.05 Esperantoles 6.50 Radiopraatje 7.20—8.00 Engelsche les S-20 -A"15 Schopfung" oratorium van J. Haydn or kest en zangsolisten 10.20 Ihre ko- nig'iche Hoheit die Frau vertelling - 10.5011..50 Dansmuziek met zanginlagen voordoen, is niet alleen noodig de totstan», koming van een bepaling in een Politi verordening, maar ook een goede toepas sing van alle bestaande regelingen. Boven al is noodzakelijk, dat steeds een deugde lijk onderzoek naar de collecteerende ver eeniging en de beroepscollectanten wordt ingesteld. De Centrale Raadsvergadering van den Aartsdiocesanen R.K. Middenstandsbond nam het voorstel van het Bondsbestuur aan tot samenvoeging van uitvoerende R. K. Middenstandsbureaux, zonder dat men zich bindt aan een bepaalden vorm van concen tratie. Het Tweede Kamerlid dr. Deckers heeft aan den minister van Waterstaat verzocht van "Rijkswege steun te willen verleenen in de kosten verbonden aan de verhooging eo verzwaring van den Maasdijk. Het ministerieel antwoord op de vragen van het Kamerlid Weitkamp. Geen sluiting der Grenzen. Op de vragen van den heer Weitkamp betreffende tijdelijke sluiting van onze grenzen voor den invoer van vreemd vlcesch, in verband met de sluiting der En gelsche markt voor onze vlecschproducten heeft de heer Kan, Minister van Binnen landsche Zaken en Landbouw het volgende geantwoord: 1. Gelijk blijkt uit verschillende maat regelen door den ondergeteekende getroffen en stappen door hem gedaan, is hij ten volle overtuigd van de hoogst ernstige gevolgen, die de sluiting der Engelsche markt voor onze veeteelt en daarmee verband houdende bedrijven kan meebrengen. 2. Artikel 12 der Veewet opent slechts gelegenheid den invoer van buitenlandsch vleesch te verbieden, als dit noodzakelijk is tot wering van besmettelijke veeziekten. Het spreekt van zelf dat thans uit dezer» hoofde zeker geen invoerverbod zich laat motiveeren. Trouwens 't motief dat de vraag schraagt, is van gansch anderen aard; het beoogt tegemoetkoming in haar bedrijf aan een bepaalde klasse der burgerij. Het geldt hier dus een kwestie van handels politiek die c.q. tot oplossing zou zijn te krengen door een speciale wet. Zoolang de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat Enge land op zijn verbod terugkomt, bestaat er reeds uit dezen hoofde niet de minste aan leiding om stappen te doen teneinde tot zoodanige wet te geraken. Naar de Tel. verneemt, heeft een weekblad te Amsterdam aangeboden het standbeeld van Louis Bouwmeester in het Leidsche- boschje aldaar te doen plaatsen. In verband hiermede zijn voorloopige besprekingen ge voerd met wethouder Ter Haar. Naar verluidt zal mevrouw Mann-Bouw- meester in October a.s. afscheid nemen va* het tooneel. De 2500ste bezoeker. De Jan Steen-tentoonstelling te Leiden blijft zich nog steeds in een zeer drukbe- zoek verheugen. Dagelijks neemt het aantal bezoekers, waaronder veel vreemdelingen zijn, toe. Woensdag werd aan den 2500sten bezoeker een exemplaar van het ter gele en- heid van de Jan Steen-herdenking geschre ven werk over den schilder, door prof.dr. W. Martin, cadeau gegeven. Vereenigingen en clubs kunnen bij vroegtijdige aanvraag tegen een gereduceerden prijs toegang ver krijgen. De tentoonstelling is tot 31 Augus tus van 's voorm. 10 tot 's namiddags 5 uur geopend. Woensdagmorgen heeft Z. D, H. Mgr. A. J. Callier de nieuwe kerk van de H.H. Mar telaren van Gorcum aan de Stadhouderslaas te 's-Hage plechtig ingewijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6