Stadsnieuws. GEMEENTERAAD Ret vermenigvuldigingscijfer op 1 noorden der gemeente. Bouw Voorloopige verbetering v HEEMSTEDE. bepaald. Een speelterrein in het van een brug over de Houtvaart, n den Leidschevaartweg. SPORT EN WEDSTRIJDEN. TENNIS. Het tournooi te Wimbledoq. WIELRENNEN. De Nederl. Wielerkampion schappen achter motoren. De Nederlandsche Wieler kampioenschapen. WATERPOLO. H.V.G.B. I—A.Z. en P.C. I. ZigneaS.Z.C. HONKBAL. Haarlem-Quick. IJ.V.V. „Stormvogels". BINNENLANDSCH NIEUWS. Arbitrageverdrag tusschen Nederland en Engeland Onderscheiding. R.-K. Comité Pleegouderstrein WeenenBudapest. VRAGENBUS. Heffing-Schoolgeld M. O, en Voorbereidend H. O. Examen -Nuttige Handwerken, Reclame voor Darwintulpen, GEEN RADIO-MUZIEK IN TAPPERIJEN. Firma Wesseüug. Baldadig en brutaal. VAN ONZE RECHTBANK. LAATSTE NIEUWS. Het Hoogerhuis en de vrouw. Wolkbreuk boven Boedapest. De Amerikaansche Luchtvloot. Exploitatie van het Poolsche Lucifersmonopolie. Storm boven Londen. De stand van de Waal. MARKTNIEUWS. Gisteravond vergaderde de gemeenterad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig waren de heeren Baron van Har- denbroek, Jorritsma en Mevr. de Voogd. Ingekomen stukken. Onder de ingekomen stukken is een brief van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land, waarbij goedgekeurd worden terugge zonden de raadsbesluiten tot het aangaan van eene geldleening tot een nominaal bedrag van 785.000.— en ƒ385.000.—. Voorts is ingekomen een proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente Ontvanger, aanwijzende een kas saldo van 696.136.71 '2, overeenstemmende met de boeken. Deze stukken worden voor kennisgeving tangenomen. Stichting badmeesterswoning B. en W. vragen een crediet van 6.750 aan voor de stichting van een woning met bergplaats aan den Glipperweg nabij de zwemvijvers, bestemd voor een badmeester. Brug over de Houtvaart. Volgens voorwaarde 20 van de voorloopige ikte betreffende het bouwplan ten Zuiden /an de Zandvoortschelaan in de omgeving van de Houtvaart behoorende bij raadsbe sluit van 25 Maart 1926, no. 26, zal zoo mogelijk worden zorg gedragen, dat vóór 1 Januari 1927 gereed is gekomen een brug ..ver de Houtvaart, tegenover weg no. 505. De nieuwe brug is ontworpen met bak- steer.en landhoofden, vleugelmuren en leu ningen, terwijl het brugdek is gedacht van gewapend beton afgedekt met asphaltbloks. De bouwkosten van de brug worden ge raamd op rond 18000.In deze kosten wordt voor een bedrag van 7500.bijge dragen door de heeren G. van den Aardweg te Heemstede en G. J. Stekelenburg Jr. te Schoten, volgens de voorwaarden van bovenaangehaalde voorloopige akte. Aan benen door dez'e brug een goede verbinding van verschillende wegen zal tot stand komen, is het niet twijfelachtig, of de aldaar gelegen ■erreinen der gemeente zelf zullen in waarde stijgen, waarmede bij verkoop rekening zal runnen worden gehouden, schrijven B. en W. den raad. Door het Grondbedrijf zou naar onze meening zonder bezwaar eene bij drage van deze brug kunnen worden ver leend en alsdan zou een bedrag van 45000.' uitsluitend komen ten laste van de gemeente kas. Het algemeen belang rechtvaardigt on getwijfeld een dergelijk bedrag voor het maken van deze brug. B. en W. stellen nu voor, hun het be- neodigde crediet te verleenen voor de uit voering van dit werk. Goedgekeurd. Een welstandsbepaling. B. en W. stellen voor de bouw- en woning- verordening voor de gemeente Heemstede ils volgt aan te vullen Ain artikel 2 wordt toegevoegd een derde ■id luidende „Onder stoepen, schuttingen, hekken, muren, of andere afsluitingen langs de stra ten zijn begrepen die afsluitingen, welke zich bevinden tusschen straat en vijf Meter achter rooilijn gerekend vanaf de straat." Artikel 15 bis wordt gelezen als volgt Het uiterlijk van een nieuw te maken ge- oouw met al wat daartoe behoort, van nieuw re maken, te vernieuwen of te veranderen stoepen, schuttingen, hekken, muren of an dere afsluitingen langs de straten, als bedoeld bij artikel 2 moet zoodanig zijn, dat het naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders ïoch op zich zelf noch in verband met de omgeving uit eén oogpunt van welstand tanstoot zal geven. Burgemeester en Wethouders zijn be voegd te dien aanzien bepaalde eischen te stellen en het advies van ter zake deskundigen n te winnen. De heer VAN UNEN vraagt waarom het ïoodzakelij k is deze bepaling in te voegen. De VOORZITTER zet uiteen, dat de practijk deze bepaling vraagt. Het voorstel wordt goedgekeurd. Aankoop grond. en W. stellen voor, voor f 300 aan te coopen een strook grond van de N.V. „Leeuw sn Hooft", gelegen aan de Pieter de Hoogh- straat. - Goedgekeurd. Speelterrein. B. en W. vragen machtiging van M. A. fansen van 25 Juni 1926 tot en mét 31 De cember 1928 te huren twee perceelen wei land als speelterrein, gelegen ten Westen /an de Curiestraat, te zamen groot 11.285 M2. De heer DE BREUK heeft met genoegen tennis genomen van deze voordracht. Spr. /raagt wat de verdere plannen van B. en W. tijn. Het terrein vindt spr. nog niet zoo ideaal ingericht. De VOORZITTER antwoordt dat het terrein door de Ned. Spoorwegen tot 1928 tan den heer Jansen is verhuurd. Na dien datum hebben de spoorwegen er weer zeg gingschap over en kan de wenschelijkheid worden overwogen welke verbeteringen moe ten worden aangebracht. Dat zal de tijd leeren. Intusschen is het de bedoeling het terrein dadelijk, wanneer de goedkeuring van Ged. Staten is verkregen, voor de kinderen open te stellen. Het zal noodig zijn een bruggetje aan te brengen, om het terrein te bereiken, waarvan de kosten voor rekening der gemeeDte komen. De heer VAN UNEN wijst op de wensche lijkheid om geen grootere jongens op het errein te laten spelen. De VOORZITTER antwoordt dat het de bedoeling is de kleintjes op het terrein aan .le voorzijde te laten en een afscheiding aan e brengen aan dit deel, waar de grootere tongens kunnen voetballen etc. Het voorstel wordt goedgekeurd. Vaststelling vermenigvul- digings cijfer. B. en W. stellen voor, het vermenigvul- ügingscijfer der plaatselijke inkomstenbe lasting voor 19261927 wederom op 1 te bepalen. Verhuur woning. Na eemge discussie wordt goedgekeurd het /oorstel van B. en W, om aan den heer S. F. de Wilde, de tuinmanswoning in Groe- nendaal met schuur en bergplaats en eenige gedeelten tuin te verhuren voor f 5,per week met de verplichting dat het onderhoud van de gebouwen geheel komt voor rekening van den huurder. Verhuur van tuintjes. 3. en W. vragen machtiging aan de eige naars van een aantal perceelen in de Pijls laan een strook §rond, gelegen voor hun wo ning, te verhuren tegen f 1 per jam* Aanvaarding grond. B. en W. vragen machtiging van de N. V. Bloemenbollenmij. voorheen H. de Graafj en Zonen, 30 M2. grond, gelegen aan de Manpadslaan, gratis over te nemen. Goedgekeurd. Ontheffing. B. en W. stellen voor, aan de N.V. Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Leeuw en Hooft" ontheffing te verleenen van de bepaling betreffende de breedte van een te bouwen garage aan de Pieter Aertsz- laan. Goedgekeurd. Herziening uitbreidingsplan. Aangeboden wordt herziening XLVI van het uitbreidingsplan Noordelijk van de Molenwerfslaan en herziening XLVII van het uitbreidingsplan Zuidelijk van de Molen werfslaan. Rondvraag. De heer v. d. ERF vraagt naar de vorde ringen van den bouw van een muziektent, waarvoor op de begrooting f 3000.is uit getrokken. De VOORZITTER antwoordt, dat hier aan gewerkt wordt. Doch de keuze van het model, een al of niet verplaatsbare muziek tent, vorderen nogal tijd. De heer VAN UNEN zegt, dat de ge meente over een zeer practische verplaats bare tent beschikt, die al vele jaren in ge bruik is. Wethouder Dr. DROOG antwoordt, dat dit model te duur is. Op verzoek van den heer Hilterman zal worden overwogen om het baggerwerk in de Leidschevaart het eerst bij de bebouw de kom te doen geschieden. Mevr. HOEKSTRA dringt aan op ver betering van den Leidschevaartweg. Wethouder Dr. DROOG antwoordt, dat volgens het besluit van Ged. Staten nog niet mag worden overwogen tot omlegging van de trambaan. De toezegging kan niet temin worden gedaan dat zeer spoedig door bestrating verbetering zal worden aange bracht. Op verzoek van den heer Tromp -wordt tevens toegezegd, dat bij de woningen van de voo?malige vereeniging Nooitgedacht zal worden begonnen. De heer VAN UNEN vraagt, hoe het nu staat met de stichting van de openbare schóól, aan de Overboschlaan, waartoe de Raad in Februari j.l. besloten heeft. Voor vele ouders is het een groote teleurstelling, nu blijkt, dat de school op 1 September a.s. niet ge opend kan worden. De VOORZITTER antwoordt dat de plannen gereed zijn, doch de wettelijke re geling vordert veel tijd. Om teleurstelling te voorkomen, zegt spr. dat de school 1 Sept. 1927 in gebruik kan worden genomen. Waarschijnlijk is het dat de zaak wel eerder in orde zal zijn. Overi gens zou men er ook niets aan hebben wan neer de school b.v. in Maart gereed zou zijn. De cursus begint immers pas in September. De heer VAN UNEN betreurt het dat de ambtenarij zooveel tijd noodig heeft om de zaak op papier gereed te maken. Nu ziet men het gebeuren dat, wanneer de raad in Februari besluit een school te stichten, deze er practisch pas 20 maanden later komt. De openbare vergadering wordt hierna geschorst. STOOP'S TOURNAMENT. Hoewel de temperatuur voor tennis wel wat warmer had kunnen zijn is ook Donder dag geanimeerd gestreden in de verschillende afdeelingen. In dat heeren-enkelspel zorgde E. van der Weiden voor de verrassing door Chabot in drie sets te kloppen. In de derde ronde komt hij uit tegen Dorhout Mees, die tegen R. Mollinger slechts twee sets noodig had. Reuvekamp Gille en J. Maas zijn de derde ronde reeds door. In twee sets werden Ir. Bölger en Tuin geklopt. D. Nieman en Dr, de Crauw vonden in het heeren dubbelspel na een 61 overwinning in de eerste set plotseling grooten tegenstand bij Groenevelt en Van de Nieuwenhuysen maar met 86 viel ten slotte reeds in de tweede set de beslissing. In hét dames dub belspel werden twee gemakkelijke overwin ningen behaald. Mevr, Naessens en Mevrouw Vis-Mol kwamen in de tweede ronde en Mej. Beaumont en Mej. Stoel in de derde ronde. Van het gemengd dubbel spel was de wed strijd tusschen Mevrouw Kooyman en de heer D. Nieman tegen Mej. Herwijlen en Dr. Muller de beste partij. Met 64 86 gingen de verliezers hier zeer eervol onder. Vrijdag wordt reeds aan de demi-finales in enkele afdeelingen begonnen. De overige demi-finales worden Zaterdag gespeeld en de finales Zondag. De volledige uitslagen van Donderdag luiden Heeren-enkelspel 2e Jonde E. van der Weiden slaat Chabot 26, 61, 75. Dor hout Mees slaat Ir. Mollinger 61, 62. 3e ronde Reuvekamp Gille slaat Ir. Böl ger 61, 97. J. Maas slaat Tuin 63, 61. Heeren-dubbelspel. 2e ronde D. Nieman en Dr. de Crauw slaan Groenevelt en v.d. Nieuwenhuysen 61, 86. J. Maas en P. Roeske slaan Tuin en Van der Stadt 75, 1—6, 6—2. Dames-bubbelspel 2e ronde Mevrouw Naessens en Mevrouw Vis-Mol slaan Mej. Reyenga en Mej. Borgerding 61, 63. 3e ronde Mej. Beaumont en Mej. Stoel slaan Mevrouw Lodder en Mevrouw Van der Laan 6—2, 62, Mixed-double, le ronde Mej. Stoel en Dr. de Crauw slaan Mej. Van Laar en Swit- ser 61, 62. 2e ronde Mevrouw Naes sens en de heer Groeneveltjslaan Mevrouw en de heer Spronk 61, 61. 3e ronde Mevrouw Kooyman en de heer D. Nieman slaan Mej. Herwijnen en Dr. Mul ler 6—*4, 8—-6. SUZANNE LENGLEN MET MLL. VLASTO GESLAGEN. De nederlaag van het Fransche paar te gen de Amerikaansche dames was Donder dag ong'etwijfeld „the topic of the day" te Wimbledon. De uitslagen 63, 7—9 en 26 getuig den wel van een bijzonder spannend ver loop. In diverse bladen komt het bericht voor, dat Suzanne na den emotie-vollen strijd is flauw gevallen en het is vrij onzeker dat fij in Wimbledon nog verder zal uitkomen. De beide Amerikaanschen werden na hun overwinning door de zeer talrijke menigte langdurig toegejuicht. Ook Bryan is thans uit den strijd, zoodat nog slechts mei. Bouman de Hollandsche Kleuren m ae enkelspelen zal vertegen woordigen. Bryan werd door Kinsey geslagen met 46, 26, 46. De volledige uitslagen van-Donderdag zijn: Heeren enkelspel (3e ronde): Cochet si. Lester 6—2, 75, 64; Kingsley sl. De- cugis 62, 62, 97; Wheatley sl. Dawsori 1—6, 9—7, 5—7, 6—0, 6—3; Ulrich sl. Cal- taruzza 7—5, 61, 8Borotra sl. Lowe 6—3, 6—4, 7—5. Kinsey sl. Bryan 64, 62, 64'; Mayes sl. Aeschliman 26, 57, 61, 61, 61; Spence sl. Sharpe 85, 36, 75, 63; Gregory sl. Sherwell 60, 46, 36, 64, 7—5'. Daiqes enkelspel (le ronde): Sen de Al varez sl. miss Haughton 62, 60. Tweede ronde: mrs. Beamish sl. miss Stephens 60, 6—3. Heeren dubbelspel (1ste ronde): Kozeluh en Zembla sl. Radcliffe en Drew 36, 63, 6—1, 8—6. Dames dubbelspel (le ronde): miss Ryan en miss Browne sl. mile Lengle en mile Vlasto 3—6, 9—7, 6—2. Blekemolen en Schlebaum thans geplaatst. Donderdagavond is op de Stadionbaan het 2de gedeelte van de wedstrijden achter grocte motoren verreden. Blekemolen en Schlebaum kwamen dit maal resp. als No. 1 en 2 uit den strijd, zoo dat zij Zondag j.l. (Dickensmann en Snoek) ■n de finale komen. De uitslagen zijn: Wedstrijden achter motoren over 100 K.M. 1. Blekemolen (Slesker), in 1 uur 23 min. 16 2/5 sec.; 2. Schlebaum (Massicot), op twee ronden; 3. Bekkering (v. Feggelen), op 17 ronden; 4. Vreeswijk, op 24 ronden. Tandemwedstrijd voor beroepsrijders in drie ritten van 3 ronden: le rit: 1. Bustraan De Vreng; 2. Tullekenv. d. Bogaerd; 3. Ooms—Bakker: 4'. P, LeeneWjllems (band. defect). 2e rit: 1. P. LeeneWillems; 2. Bustraan —De Vreng: 3. OomsBakker; 4. Tulle kenv d. Bogaerd. Eindresultaat: 1. BustraanDe Vreng, 5 pat.; 2. P. Leene—Willems, 6 pnt.; 3. OomsBaakker, 9 pnt.; 4. Tullekenv. d. Bogaerd, 10 pnt. Wedstrijd voor nieuwelingen in 2 ritten en een beslissing telkens over 6 ronden: le rit: 1. W. Bouquet; 2. S. Mulders; 3. B'. van Dijk; 4. F. de Vos; 5, J. van Zee. 2e rit; 1. J. Kraay; 2. J. Hijzelendoorn; 3. J Landa; 4. H. Cornelissen; 5. H. v. Marle. Beslissing: 1. B. v. Dijk; 2. J. Landa; 3. J. Hijzelendoorn; 4. W, Bouquet. Wedstrijd met tandemgangmaking over 12 ronden tusschen B. Leene en J. Hijzelen doorn. Winnaar B. Leene in 6 min. 33 3/5 sec.; 2 Hijzelendoorn, op 2 lengten. OP DEN WEG. Van Nek wint na toewijzing van zijn protest. Op het traject Amsterdam Alphen, Leiden, Den Haag, Oegstgeest, Hillegom, Aerden- liout, Zandvoort, Santpoort, Veisen, Driehuis, Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Amster dam, zijn gisteren de Nederlandsche wieler kampioenschappen op den weg verreden. Vooral in Haarlem en Heemstede, waar de renners tusschen 12 en l'A uur verschenen, bestond veel belangstelling. Het traject was 174 K.M lang. Precies 8 uur klonk het startschot; van de ingeschreven prof. waren er slechts gestart: J. v. d. Wiel, K. van Nek, P. Ikelaar, G. v. d. Berg, P. Straat, Koppen, Klappenburg, Mau ser, Zonneveldt, G. Bontekoe, Den Haag, Verheggen, Eindhoven; Franssen, Wouden berg; Paymans, Tilburg; v. Wijk, Bergen-op- Zoom; Beets Beemster; Melis, Helmond; v. Hal, Heerlen en J. G v. d. Berg, Amster dam. Er wordt onmiddellijk met een geweldig tempt» ingezet en weldra zien wij de eerste slachtoffers. Melis uit Helmond heeft met een lekken band te kampen. Bij Leimuiden heeft de hoofdgroep zich reeds gesplitst. Wij zien twee groepen van drie renners, terwijl dc hoofdgroep uit 't gezicht Is ver dwenen. Later op den dag halen wij de hoofdgroep in, bestaande uit Van Nek, v. d. Wiel, P. Straat, Ikelaar, Bontekoe, J, van Dijk en G. v. d Berg. Deze groep bleef ge- ruimen tijd bij elkaar, tot tenslotte Straat den strijd moet opgeven. Bij de controle te Driehuizen, zet v. d. Wiel er een geweldige spurt in en wordt de groep uit elkaar gedre ven. Bontekoe en Ikelaar worden slachtoffer, waarvan alleen Ikelaar kans ziet de vluch telingen te achterhalen. Verder blijft de stand ongewijzigd. Af en toe wordt er even aan getrokken, doch tot demarreeren komt het niet. De krachten worden gespaard tot de laatste paar kilo meters. In het dorp Sloten begint er wat meer le ven in te komen. Men ziet, dat de renners positie zoeken en elkaar begluren. Toch duurt het nog tot ongeveer 200 meter voor de eindstreep, eer v. Wijk de spurt inzet. Van Nek is op zijn hoede: circa 20 Meter voor de finish schiet hij zijn tegenstanders in prachtigen sprint vooruit, doch om zijn tegenstanders te passeeren moet hij on willekeurig naar rechts bij den trottoirband zwenken Hierdoor wordt e;hter aan Van der Wiel, die slechts iets achter hem ligt (eveneens aan de zijde van den weg) de kans ontnomen om Van Nek te passeeren, aange nomen dat hij daartoe anders in staat ge weest zou zijn. En op dat kritieke moment was het, dat v. d, Wiel zijn tiand naar Var» Nek uitstak en hem vasthield. v. d, Wiel ging als eerste over den streep, doch Klaas v. Nek diende een protest in wegens vasthouden, hetgeen hem nog gis terenavond werd toegewezen. De Amsterdammer werd dus overwinnaar. 2 v. d. Wiel (zelfden tijd), 3. F. v. Wijk, 4, P. De uitslagen luiden: 1. KI. v. Nek, tijd 5 uur 58 min. 2/5 sec., Ikelaar, 5 J. G v. Dijk, 6 G v. d. Bergh. Amateurs: 1. Buys (Halfweg) 5 uur 43 min. 1 sec., 2. Krfller (Amsterdam), 3. J Oude naarde (Rotterdam), 4. Duiker, 5. Hansen. Nieuwelingen; 1. Van Gompel (Amster dam). Veteranen: 1. Seybrandts, (Amsterdam) 6 uur 31 min. 5 see., 2. M. v. d List (Roosen daal), P. Pijl (Amsterdam) 4. C. v, d Wiel (Roterdam), 5. Nieuwkoop (IJmuiden), J. C. Lamens Sr. (Amsterdam)', DE TOUR DE FRANCE. v. SLEMBROECK (BELG) WINT DE 3e ETAPPE. Het langste traject van de tour de France MetzDuinkerken 433 K.M. is gewonnen door den Belg v. Slembroeck in 17 uur 11 min. en 14 sec. Tweede werd gijn landgenoot Dejonghe (Middelkerk) in denzelfden tijd 3. Benoit (België) 4. Cuvelier (Frankrijk) 5. Beeck- man (België) 6, Tailleu (België) 7. Aym (Italië), allen in 17 uur 21 min, 59 sec.8. van de Casteele (België) 9. Frantz (Luxem burg) 10. Devos-(België) 11. Gobilet (Frank rijk) 12. Lucien Buvsse (België) 13. Bel- lenger (Frankrijk), allen in 17 uur 23 min. 36 sec, Bottecchia en Jules Buysse bezetten de 17e plaats in 17 uur 30 min, 37 sec. Jules Buysse heett hierdoor de eerste plaats van het alge meen klassement verloren, welke nu is inge nomen door van Slembroeck voor Dejonghe. De tijden van de beide leiders, welke het totaal-klassement vormen, zijn thans resp. 45 uur 5 min. 40 sec. en 45 uur 6 min. 49 sec. Reserve derde klasse heeren. H.V.G.B. II—DOLFIJN III3—0 In de gemeentelijke zweminrichting aan de Kleverlaan werd gisteravond op het oefenuur van de Haarlemsche Zwem- en Poloclub „H.V.G.B." een competitiewedstrijd voor de reserve derde klasse gespeeld tusschen H.V.G.B. II en Dolfijn III. Daar de Dolfijn met slechts vijf spelers verscheen., liet H.BV. G.B. twee spelers uitvallen. Onder leiding van den heer J. Zegger stel len de „zeventallen" zich op. Direct nemen de FI.V.G.B.'ers het spel in hande. Geregeld blijven de Haarlemmers in den aanval, op merkelijk is het slechte schieten van de voor hoede. Voor rust zien de H.V.G.B.'ers geen kans om hun meerderheid in doelpunten uit te drukken, zoodat met blanken stand wordt gedraaid. Als weer begonnen wordt, blijkt dat A. Bakx wegens kramp vervangen is geworden door H. Bakx. Direct zijn de FI.V.G.B.'ers weer in den aanval en het duurt nu niet lang of H. Bakx heeft van dichtbij succes (10). Er wordt nu beter gespeeld door de Haarlemmers en meer geschoten, succes blijft dan ook niet uit en spoedig weet H. Bakx met een hard schot den stand op 20 te brengen. Nu komen de Dolfijn menschen nog even opzetten, maar de achterhoede be zweert alle gevaar. H.V.G.B. neemt echter het spel weer in handen en even voor tijd weet H. Bakx nog te doelpunten, zoodat met een 30 overwinning van H.V.G.B. het einde komt. 2de Klasse Heeren. Zondagmiddag a.s. speelt het eerste ze vental vap H. V. G. B. op het zwemfeest van de Reddingsbrigade een competitie-wedstrijd tegen de Amersfoortsche Zwem- en Polo club, 2de Klasse Dames, Eveneens op het zwemfeest van de Red dingsbrigade speelt het eerste zevental van de dames zwem- en poloclub „Zignea" een competitie-wedstrijd tegen het dames-zeven tal van de Schiedamsche Zwemclub. Het oude, geroutineerde Quick speelt Zondag a.s. tc 10 uur aan de Kleverlaan tegen Haarlem. Haarlem zal vrijwel volledig uitkomen, doch bevat eenige vrijwel onge oefende spelers. Quick heeft van de zes ge speelde wedstrijden er nog maar twee ge wonnen, zoodat Haarlem een goede kans heeft om fe winnen. Gemakkelijk zal waar schijnlijk geen der beide vereenigingen zich laten slaan. In ieder geval is een spannende strijd le wachten. Mutaties in het bestuur. De heeren L. J.« Uitzinger, A, Vos en W. Jongstra de laatste wegens vertrek hebben als bestuurslid van „Stormvogels" bedankt, In hun plaats stelt het bestuur voor op de eerstvolgende algemeene verga dering te kiezen de heeren A. Lindhorst, J. Michels en C. Nuyens. Periodiek treden af de heeren Groenen- daal, v, d. Plas en Carst, die zich wederom beschikbaar stellen, De Eerste Kamer heeft z. h. st. aangeno men het wetsontwerp tot goedkeuring van de naderg verlenging van den duur van het op 15 Februari 1905 tusschen Nederland en Groot-Britannië gesloten arbitrageverdrag, Bij Kon. besluis benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nasau de. Zeereerw. Heer J. Glaüdemans, pastoor te Wanroy. Om meerdere reden is de goedkoope reis Weenen-Budapest, welke door het R. K. Comité Pleegouderstrein te Alkmaar geor ganiseerd- was in de periode van 21 Juni tot 2 Juli uitgesteld lot 2 Augustus (terug in Holland 13 Augustus.) Aangezien de reis thans op veler verzoek in de vacantie-maand valt, is het van be lang, mede te deelen, dat zij, die alsnog van deze pleegoudersreis (voor een ieder tevens een goedkoop vacantie-uitstapje) gebruik wenschen te maken, zich daartoe alsnog tot uiterlijk 5 Juli als wanneer de lijst defi nitief gesloten wordt kunnen opgeven. Men wachte met zijn opgaaf of niet zijn verzoek om inlichtingen bij het comité te Alkmaar vooral niet tot het laatste mo ment. Vr.; I. Is er 's Zondags nog muziek in Den Hout en hoe laat begint dat? II. Door welke centrales zal stroom wor den geleverd voor de electrische spoor Amsterdam—Rotterdam? Antw.: J. In de zomermaanden en bij niet al ts ongunstig weer is er muziek in den Haarlemmerhout van half 3 tot 4 uur. II, Voor het geheele traject is ons dat niet bekend. In Noord-Holland en een gedeelte van Zuid-Holland wordt de electrische stroom geleverd door de P. E. G. E. M. Vr. I: Welke is de mooiste fietsweg van Santpoort naar Volendam en hoeveel K.M. is dat? Vr. II: Welke is de mooiste weg per auto van Santpoort naar Roosendaal en hoeveel K.M. is dat? Antw. I: Santpoort, Spaarndam, Nauer- na, Zaandam, Purtnerend, Edam, Volencfam. Afstand 44.3 K.M. II. Santpoort, Haarlem, Bennebroek, Hil legom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Lei den, Zocterwoude, Stompwijk, Zoetermeer, Zegwaaid, den Hoorn, Kruisweg, Bleiswijk, Bergscher; hoek, Hillegersberg, Rotterdam, Katendrccht, Charlois, Goj'dschelkeord, Klaaswaal, Middelsluis, Numansdorp, Wil lemstad, Oude Molen, Nieuwe Molen, Stam persgat, Oud-Gastel, Rosendaal. Afstand 109.4 K.M. Vr.: I. Hoe en. wanneer stekt men klim rozen? II. Hoe moet men vliert drogen en blank houden? Antw.: I. Klimrozen stekt men ongeveer in Juli van rijp hout. Oculeeren is evenwel beter. De beantwoording van „hoe" dit ge beuren moet, is niet in. eenige regels te om schrijven. Koopt u' uit de serie „Weten en Kunnen" No 42 „Het Rozenboekje", prijs 75 et-, bij iederen boekhandel verkrijgbaar en gij zult daarin alle gegevens vinden. II: Ons niet bekend. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening op de heffing en invordering van schoolgelden bij het middelbaar en voorbereidend hoogér onderwijs. Als motief voor eene wenschelijke her ziening moet genoemd worden, nevens de verandering in dc benaming der verschil lende inrichtingen van ondiywijs (als ge volg van de in 1925 tot stand gekomen re organisatie), de J»ij de behandeling der ge meente-begrooting voor 1926 uitgesproken meening, dat de bestaande regeling niet billijk was ten opzichte van leerlingen,-wier ouders in Nederlandsch-Indië woonachtig waren. Voor deze categorie van leerlingen, al waren ze dan niet op één lijn te stel len met kinderen van Haarlemsche ingeze tenen, behoorden, (naar het geVoelen van een lid van den raad), eenige facilitei ten gesteld te worden, omdat de ouders, ten einde hun kinderen goed onderwijs te laten genieten, zich toch al belangrijke offers moe ten getroosten. Bovendien, meende men, zouden mildere bepalingen te dezen op zichte, zeer zeker bevorderlijk kunnen zijn aan de keuze van Haarlem als vaste ver blijfplaats voor zulke kinderen en aan de vestiging alhier van uit Indië terugkeerende families. B. en W, kunnen deze beschouwing zeer wel tot de hunne maken, en zijn te eerder bereid om een voorstel in die richting te doen, omdat bij de huidige regeling nimmer minder dan 300 per kind verschuldigd is, ongeacht het inkomen van de in Indië ver toevende ouders en ongeacht het aantal kin deren, waaruit het gezin bestaat, een bedrag derhalve, dat in vele gevallen bezwarend kan worden genoemd. Door de voorgestelde regeling worden de z.g. Indische leerlingen met de Haarlem sche in zóóverre op denzelfden voet be handeld, dat bij een belastbare som van 6.900 of meer de in art. 8 vermelde pro gressie van toepassing is, (dus ook naar de grootte van het gezin het schoolgeld te be rekenen), terwijl bij een belastbare som van minder dan 6.900 weliswaar steeds een minimum-schoolgeld van f 150 (onderschei denlijk 140, 130, 120 of 110) ver schuldigd is, doch het tc betalen bedrag daardoor toch slechts 5Q«pCt. (of nog min der) bedraagt van wat gevorderd wordt voor alhier verblijvende leerlingen, wier ouders ook wel elders, 'maar dan toch bui ten Indië, woonplaats hebben. De bestaande regeling vordert van laatstgenoemde en zoo ook van Indische kinderen, (bij een belast bare som van minder dan 4.000), 300 schoolgeld per leerling en per jaar, d. i. voor 3 kinderen 900 per cursus. Het voor gedragen nieuwe art. 11 is dus een belang rijke wijziging, welke B. en W. in de be staande verordening wenschen aangebracht te zien. Voor vak j nuttige handwerken slaagden gisteren aan de Nuts-Kweekschool te Haar lem de dames: A, Breedveld, P, van Boven, L. Broersma, E van der Stede en K. Kilian. Afgewezen: i; geëxamineerd 6 candida- ten. De Vereeniging' De Ttilp besloot een groot getal leverbare Darwintulpen in de gewone handelssoorten bijeen te brengen, om die aan het Centraal Bloembollen Comité aan te bieden ten gebruike voor beplantingen in het buitenland, speciaal in Amerika, Doordat op deze wijze de tulpen niet zouden behoeven te worden gekocht, zou de Com missie voor de Onpersoonlijke Reclame al leen voor de kosten van verzending enz. behoeven te zorgen en kunnen de reclame- aanplantingen op grooter schaal worden aan- gepakt. Men wil, zoo mogelijk, 200.000 stuks bij eenbrengen. Het bestuur verwacht, dat de tulpenkweekers zich niet onbetuigd zullen laten. B. en W, stellen voor, art. 158 der Alg. Politie-verprdening dusdanig te wijzigen, dat het voortaan aan den tapper of zijn vervanger verboden, tenzij met verguning van den burgemeester, in zijn tapperij mu ziek (zang daaronder begrepen), te maken of toe te laten of aldaar gelegenheid fe geven tot het aanhooren van radio-muziek of -zang. 0 Voor den elfden keer heeft de firma Wesseling haar jaarlijksche intrede gemaakt in de Groote Houtstraat. Dit vestigt de aan dacht op het pand, vroeger bewoond door de slagersfirma Daudey en sindsdien ver bouwd op initiatief van de makelaars Post- ma en Nieuwenhoven. Dit mooie winkelhuis, gebouwd door den heer v. d. Steur, nu professor te Delft, be zat een onderpui, die minder geschikt was voor étalageruimte. Hoe moeilijk dit ook was, er is een goede en aannemelijke op lossing gevonden om de onderpui met den bovenbouw in harmonie te brengen. De moeilijke opgave om een moderne winkel kast aan een mooi, oud bovenpand aan te passen, is op gelukkige wijze opgelost. De firma Kroon van Diest verzorgde de verbouwing. Er is nu een ruime en lichte zaal ver kregen, waar men aan de vele gezellige ta feltjes naar hartelust van de poffertjes kan genieten. De fraaie lambriseering, de tal rijke bloemenmanden en bouquetten en de frissche wit-met-roode tafelkleedjes geven het geheel een gezellig en vjoolijk aanzien. In den afgeloopen nacht liep een troepje luidruchtige jongelui in de Kruisstraat. Een agent volgde hen. Op den Schóterweg be gonnen zij opnieuw te schreeuwen en te zingen. De agent maande hen aan stil te zijn en door te lóopen. De groote kwajon gens drongen nu om den agent heen, 2joodat deze van zijn gummistok gebruik moest maken en daar enkele klappen mede uit deelde. De jongelui waren daarover zoo be- lcedigd, dat zij naar het bureau van politie trokken om- zich over den agent te bekla gen. Inplaats daarvan gingen zij met een proces-veibaal naar huis. Letsel dcor schuld. In de voortgezette zitting van de recht bank diende de zaak van J, M. Deze zaak werd 26 November 1925 reeds behandeld, verschillende getuigen waren toen aanwezig- De zaak werd e.chter voor onbepaalden tijd uitgesteld, omdat een der voornaamste getuigen, mej. W. niet verschijnen kon, daar zij in het ziekenhuis lag. M, werd nl. beschuldigd, dat hij cp den Akerdijk te Haarlemmermeer met zijn auto twee wielrijders had aangereden, tengevolge waarvan een van hen, mej. W. met een verbrijzeld been werd opgenomen De eerste getuige, veldwachter, Verklaar a de dat hij op den bewusten avond mej. W. op den Akerdijk had gevonden; het been stak door haar kous heen. Er hing dien avond een dikke mist, zoo echter, dat op 500 M. afstand een brandende lantaarn ge zien ken worden. Als tweede getuige werd gehoord, mej. W„ die ongeveer een jaar in het zieken huis te Amsterdam werd verpleegd; zij is nog niet geheel hersteld. Zij verklaart, dat zij- dien avond geheel rechts van den weg op haar fiets reed. Ondanks den mist had zij voldoende uitzicht om zonder gevaar te kunnen rijden. Zij had de lichten van de auto niet gezien; plotseling was de auto vlak voor haar en werd zij tegen den grmd gev/orpen. Toen zij opstond, merkte zij, dat haar been haar niet dragen kon. Behalve de kosten van vqrpleging, had bekl. alle verdere onkosten gedragen, Getuige K„ de verloofde van mej. W„ bevestigt dit. Hij werd op den grond ge worpen en kwam weer lot bewustzijn, teen hij per auto naar het ziekenhuis werd ver voer^ Mej. A„ die hij de plaats, waar het onge luk gebeurde, woont vertelde, dat zij een vreeseliik lawaai en gerinkel gehoord had. Naar buiten gekomen vond zij mej. W, naast haar rijwiel liggen. Later zag zij ook de fiets van K„ ongeveer 100 M. verder. Het spoor van een auto leidde van links naar rechts van den weg; blijkbaar was ook een ander voorwerp door de auto meegesleurd. Getuige a decharge L. verklaarde, dat hij bekl. heeft leeren kennen als een voor zichtig chauffeur. Hij zelf gebruikt dikwijls de auto van bekl, en rijdt dan harder dan M„ zoodat het publiek ten onrechte mis schien M, beschouwt als een woest rijder. De Officier van Justitie achtte het vast f e staan, dat hier gesproken kan worden van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Door de getuigenissen is het vast komen te taan, dat beklaagde links van den weg heelt gereden. Bovendien is bekl., ofschoon de fiets aan zijn auto bleef hangen, en hij dus wist, dat hij iemand had aangereden, Inplaats van zijn hulp aan t.e bieden, is hij Weggereden, in de hoop, aldus aan de gevolgen te ont komen. Sor. vroeg 3 weken hechtenis. Verdediger, Mr. T. van Löben Seis. gaf toe, dat beklaagde aan den verkeerden kant van den weg heeft gereden, met het be kende ongelukkige gevblg. De verklaringen van de getuigen over de snelheid lijken echter niet zeer betrouwbaar. Proéven hebben aantoond, dat dergelijke taxaties zelden juist zijn, vooral, als in dit geval, wanneer er een dikke mist ban^t. De ge tuigen a décharge hebben verklaard, dat zii zelfs, niet kunnen zien, of zij op het midden of aan den kant van den weg waren. 'Snr. vroeg zich vervolgens af, of hier aanleiding was om bekl. een vrijheidsstraf op te leggen. De meest verzwarende om standigheid, dat bekl. nl. is doorgereden, nadat het ongeluk 'was gebeurd, wordt min der bezwarend als men'bedenkt, dat bekl. gevlucht is uit een soort instinct, een im puls om zich in veiligheid te stellen. Later heeft hij alle onkosten van verpleging, ziekenbezoek e. d. gedragen, samen heeft hij reeds meer dan 74000 betaald. PI. verzocht hier geen vrijheidsstraf op te leggen, die voor bekl.'s bedrijf ook nood lottig zal blijken, doch een geldboete in den geest van de nieuwe richting, die in de wetgeving meer en meer wordt gevolgd. Na repliek werd het onderzoek gesloten en de uitspraak bepaald op 28 Juni a.s. Uitspraken van Donderdag 24 .Juni 1926. S„ timmerman en aannemer, wonende te Landsmeer, appèl overtr, Veiligheidswet, 20 boete subs 2 dagen hecht, o.v.j D. D., zonder beroep, wonende te Krommenie, Art. 290 W. v. S„ zes weken gev, straf o.v.j A. F. H„ boekbinder, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, Art. 247 W. v. S„ een jaar gev, straf, m. a. pr. hecht, o.v.; 1. Th, J. v. S„ koopman, wonende te Hillegom, 2. M. J. v. S„ koopman, wonende te Hille gom, diefstal door twee ol meer vereenigde personen, twee maanden gev. straf o.v.; J, D.. wonende fe Haarlemmermeer; vrijge-i sproken. J. B, W„ manufaclurier, wonende te Monnikendam, appèl overtr. Art, 41 woningwet, vonnis Kantonrechter Purmerend bevestigd; B. B„ chauffeur, wonende te IJmuiden, gem. Veisen, Appel overtr. Mo tor en Rijwielwet, vrijgesproken. Het Hoogerhuis handhaafde gisteren het verbod voor vrouwen om zitting te nemen in het Hoogerhuis door de verwerping met 125 tegen 80 stemmen van een door lord Astor voorgesteld wetsontwerp om peeres ses. die haar titel krachtens erfrecht voeren, in staat tc stellen, in het Hoogerhuis zit ting te nemen. .Ongeveer twintig van zulke peeresses zijn hierbij betrokken. Lord Ce cil, dié het wetsontwerp steunde, zeide dat de regeering dergelijke maatregelen niet had voorgesteld, daar zij te dezer zake het onderling niet eens was. Hij spoorde het Huis aan, het wetsontwerp in tweede lezing aan ty nemen. Gisteren is de oude stad door eén wolk breuk geteisterd, die groote schade aan richtte en in het spoorwegverkeer groot# stoornis veroorzaakte. Coolïdge heeft het wetsontwerp geteejiend inzake de uitbreiding van de luchtvloot, dat voorziet in den aanbouw gedurende vijf jaar. WARSCHAU, 25 Juni. De begrootings- tommissie heeft in 3de lezing het wets voorstel aangenomen, waarin de regeering mafchtiging wordt verleend om een leening aan te gaan voor de exploitatie vap het Poolsche lucifers-monopolie. LONDEN, 25 Juni. Een mid-zomerstorm heeft gewoed boven Londen. Huizen werden beschadigd, doqh persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. TIEL, 25 Juni. Nadat gister de Waal stand onveranderd was gebleven, is zij hc- nennacht gedaald van 7,69 M, tot 7.63 M. boven A. P. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Juni 1926. 47300 KG aardappelen. Schotsche muizen 6.40—8.30; Drielingen 3.805 40; Kleine 11.10. 11500 bos wortelen van 12,60 —15.60 NOORD-SCHARWOUDE, 25 Juli 1926. 151200 K G. aardappelen. Schotsche muizen 6.20—7.80; Drielingen 3.80—4.80; 700 stuks Bloemkool 1ste soort 1214.90; 2de soort J 5.40. ALKMAAR, 25 Juli 1926. Kaasmarkt Aanvoer 62 stapels, 102000 K.G. Fabrieks- (kleinen) met R. M. 42.—, idem zonder R. M. 36.Fabriekscommissie met R M. 40,Boeren (kleinen) met R, M. 40. zonder R, M, 38.Handel vlug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8