Bit nummer bestaat nlt 20 bladzijden, waarender bet geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. V erkeersoitgevallen. Voornaamste Nieuws Leekepreeken. STADSNIEUWS. Voert Uw effectenorders uit aan binnen- en builenlandsche beurzen. 0 Zaterdag 26 Juni 1926 50ste Jaargang No. 16285 Agenda 27 Juni Agenda 28 Juni De tram naar Oud-Schoten. DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIGING ZIJN GEDURENDE DE ZOMER MAANDEN GEOPEND: Het rijden met zware auto's in Haarlemmermeer. Provinciale Staten van Noord-Holland. DE GRENSREGELING VAN HAARLEM. Een nadeel van den „Reclaseerings- arbeid." De zetel van Bloembollencultuur. De Hollandsche Handelsbank. De inbraken te Heemstede en Bloemendaal. Brand in de Spaarn- wouderstraat. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht De verbetering van het Soendaplein. De School voor Bouwkunde enz. te Haarlem. Inbrekers gearresteerd. Een jeugdige menschenredder. De School voor Bouwkunde, Versie rende Kunsten en Kunstambachten. Haarlemsche Wandelsport- Vereeniging. De sEnmi»?nenfsprijs bedraagt voor t> f 0.25 Haantin en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. Advertenfiëc 35 cents per regel bil contract belangrijke korting. AdvertentiëD tusscben den tekst, ais ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden fAflftfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met f CCfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: utlUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: wi».*'doodelijken afloop: 1 «-o j," bij verlies van een hand, een voet of een oog: fj9K bij verlies van een ffjfj bij 'n breuk van ff, ft m bij verlies v. een l ICtO, duim of wijsvinger: 1 MU. been of arm: Ittü» andere vinger. 144. ONTZIELING. Dit woord trof mij dezer dagen bij het ■ezen van het tragische leven en den droe ven dood door zelfmoord van een Fransche „prinses van de lichte kunst", Régine Flory bijgenaamd. Zij zong en danste en speelde comedie, Engelsch had ze tot in de perfectie geleerd, wat heel wat zeggen wil voor een jonge Franyaise. En toen zij met eën con tract voor den grooten Londenschen Drury- Laneschouwburg niet slagen kon, maakte zij vrijwillig een eind aan haar leven van twee en dertig jaar Dat afspringen van het schouwburgcon- tract was echter slechts de aanleiding voor den zelfmoord; de oorzaak lag dieper, want reeds verscheidene malen had zij tevergeefs beproefd een eind aan haar leven te ma ken en in Londen werd zij gevolgd door een particulieren speurder, die haar van 'n wan hoopsdaad moest terughouden. Eenerzijds kon zij niet buiten de planken, buiten net leven, het applaus en het gejoel van volle zalen; anderzijds zocht zij verdooving in be dwelmende middelen en algeheele verdwij ning in den dood. Die tegenstrijigheid vond ik in eon Parijsche correspondentie in een der dagbladen uitstekend als volgt ontleed; Al die neigingen komen uit hetzelfde mid delpunt vliedende verlangen voort: zich, hoe dan ook, onttrekken aan dien roes van zins- bctcovering, Ze stond ermee voor een on oplosbaar raadsel, dat de eene zus, de an dere zoo ontwart, want dit raadsel was in den grond dat van haar eigen ziel. Zij be hoefde die warreling van driften om zich heen, den bijval van de namelooze menigte, die haar tegelijk verschrikte, de bloemenen de vleitaal, de verdooving van dit en var. dat, dien klaterschijn, kortom van dui zelingwekkend opgedreven kunstmatigheid. In die driften onderscheidde ze bij tijden de valschheid en de berekening. De massa die haar avond aan avond als een prinses vereerde, werd een dwingeland, die haar beur eigenlijke wezen ontstal. Soms moest ze de gewaarwording hebben op den top te staan en te wankelen. De onechtheid van een sfeer, waarin alles schijn was, blikkerig var. voren, aan den achterkant morsig to! in het afzichtelijke, moest haar bij oogen- blikken om de keel slaan. Een ijzige kou bleef om dit wufte en hunkerende hart. Lie veling was ze van de menigte. Ze behoorde aan niemand. Als een plufs werd ze ge slingerd op de grillen van een veeleischen- de en toegeeflijke openbare waardeering zoowel als van scmmiger directeuren wille keur Ziedaar de „cntzieling'' yan den moder nen mensch, die zijn eigen persoonlijkheid uitholt, totdat er niets dan een brooze vlies van een zeepbel over blijft. En het einde van zoo'n kleurige, zwevende nietig heid is ons allen bekend. Helaas wordt zulk een aan morphine ver slaafde en zich zelf-moordende filmactrice of cabaretdanseres het symbool van de onper soonlijke massa van onzen tijd; doordat al les aan haar hevig is tot de uiterste exces sen en zij door haar kunst de algemeene aan dacht trekken, staat haar ontzielde leven ook eenige oogenblikken in de publieke belang stelling. Toch zijn zij niet meer of niet an ders dan die duizenden leeghoofdige mede schepselen, die op gelijke wijze „ontzield"' in onze samenleving den eenen dag aan den anderen knoopen, doelloos dobberend in een nutteloos bestaan. Is dat onpersoonlijke, dat ziellooze, dat vormloos-massale niet een kenmerk van on zen tijd? 't Valt mij altijd op, wanneer ik de geïllustreerde advertenties van mode magazijnen in onze dagbladen, de teekenin- gen in de damestijdschriften, de étalages in de modepaleizen bekijk: welk een streven is er toch om de menschen af te lijnen en te. persen, in één en hetzelfde model. Het meest consequente leek mij onlangs een annonce, waarbij de teekenaar voor een modehuis de gezichten in de modelpoppen had weg gelaten en slechts het hoofd had aangeduid met een kromme lijn. Die man verstond zijn vak! Met de persoonlijkheid, zooals deze spreekt in het gelaat, in de oogen, in „den spiegel der ziel", hebben de ontwerpers voor de ziellooze modeslavinnen niets te maken. Is het u nooit opgevallen, wanneer gij in een drukke stadsstraat die eindelooze file van wandelaars aanziet, hoe karakterloos onze moderne samenleving is? Ge kunt een uur en langer staan kijken naar die bon'e revue van mannen en vrouwen, jongens en meisjes, allen gesneden naar de laatste mo de: sluit de oogen en wat u als indruk na blijft is een processie van bijna uniforme wezens in kortgerokte, eng gesloten jurken, kaneelbruin of paarsblauw, met een helm hoed of een steek al naar Mode in de maand, waarin gii te kijken staat, beveelt. Maar iets persoonlijks, laat staan een per soonlijkheid, die u boeide, ging u niet voorbij. En zóó is het, wanneer gij een volU schouwburgzaal, een dichtgevulde bioscoop of circus overschouwt: aan de gapende toe ziende, met de oogen knipperende massa ontbreekt alle karakter, zelfs het karakte ristieke. 't Is een ontzielde menigte, slechts door één en dezelfde spanning van het ver toonde drama, de sensationeele filmvertoo- r.ing of de acrobatische toeren in het leven gehouden. In een groot Duitsch filmwerk wordt een kijkje gegeven op zulk een menigte, gezien van het standpunt af van een in de zolde ring zwevenden, duizelingwekkenden kun stenmaker. Hij zag duizenden gapende en mummelende monden naar hem opgeheven, ziellooze gezichten van een geblaseerde avond aan avond uitgaande menigte, men schen, die hun tijd verdreven door op zuur ballen te zuigen en gom te kauwen en on derwijl de levensgevaarlijke toeren van e circusacrobaat te volgen. Hij zag de geeu wende en kauwende kaken op en neer gaan, totdat het hem leek, als werden al de open monden ten slotte één opengesperde muil van een groot ondier, waarin hij duizelend neerplofte. De ontzieling van onzen tijd, ze is onze ergste kwaal; ze vloekt met al onze theo rieën, met alles, waarop onze eeuw zoo groot gaat. Hoe hebben wij gesmaald op de donkere middeleeuwen, met bijgeloof en lijfeigen schap. Hoe hebben wij geworsteld om den negentiende-eeuwschen mensch van het in- dustrialisme te bevrijden, de loonslaven en slavinnen der afjakkerende machines. De persoonlijkheid tot verheffing en tot zelf standigheid te brengen; de vrouw, vooral de vrouw ook te bevrijden van de knellende banden, waarin ouderwetsche fatsoensbe grippen haar gevangen hielden. Het meisje, kousen breiend of peuterend met den bor duurnaald, opgesloten achter de blauwe horren, veilig onder moeders vleugels bij het theegerei, was het geen bespotting der per soonlijkheid? We hebben nu de vrijheid voor allen eq iedereen; voor den man en de' vrouw, het meisje, zelfs het kind. Maar de persoonlijk heid? De levens zijn leeger dan ooit: voet en hand- en tennisbal; het trilbeeld met zin- neprikkelende luguberheden en de sensatie roman met een climax van misdadigheden vormen het speelgoed, waarmee ons „vrije" geslacht zich tracht te vermaken, waarmee het onv.oldaan blijft en dat het niet missen kan. De organisators van sportmatches, de vervaardigers van sensatie-films, de schrij vers van liefdes-romans trekken telkens op nieuw met sterker prikkels; de willooze me nigte laat zich altijd weer opstuwen en keert altijd meer onverzadigd terug. Zóó ontstaat.de ontzieling van onzen tijd. De mensch, stof en geest, ziel en lichaam, kan slechts bestaan, wanneer hij den strijd van het innerlijke met het uiterlijke zelt voeren mag en zoolang het geestelijke boven het stoffelijke de overhand houdt. In dien strijd vormt hij zijn persoonlijkheid, staalt hij zijn wil, vestigt hij zijn overtuiging, zijn levensbeschouwing, verheldert hij zijn in zicht. Ontneem hem dien waren levens drang, dat welbewuste bestaan, hij wordt als een veer, als een zeepbel. De opper vlakkigheid van het uiterlijk kleurige, blik kerende, fantastische leven, de sensatie en de zwoele prikkeling van balzaal en bios coopgenoegens slaat zijn strijdlust lam. Hij leeft niet meer, maar wordt geleefd. Zijn persoonlijkheid wordt uitgehold en er blijft niets dan een leege schaal, zijn armelijk, uiterlijk omhulsel. Is het wonder, dat de ware volksleiders en opvoeders roepen om meer verinniging, om bezieling? Dat zij die leege massa willen vullen met geestelijke goederen? Dat de Kerk met alle moderne hulpmid delen de uitgeputte en moede menigte nieu wen strijdlust, nieuwe aandacht voor hooger leven wil ingieten? Dat zij met een wereld congres de aandacht van millioenen trekt naar liefdewonderen en allen, die nog een greintje persoonlijk willen en moed om te peinzen over levens- en wereld-raadselen hebben overgehouden, trekken wil naar de overweging van Gods onuitputtelijke won- dergaven? Die bezieling van de ontzielende massa is hoöge plicht. Want wij kunnen den ge- blaseerden wereldling vergelijken met de kleurige zeepbel, die tenslotte uiteenspat, die uitgeholde mensch blijft een mensch, bij wiens verscheiden het vreeselijke woord van den psalmist geschreven staat: en hunne werken volgen hen HOMO SAPIENS. St. Jozefsgezellen gebouw Jansstraat 59. Geopend van 12en van half 7—10 uur Spaarkas 8 uur Verplichte op komst 8-half 10 uur. Sociëteit „St, Bavo" Haarlem's Zang genot 8 uur Schoenmakerspatroons 8 uur Liefdewerk Catechismus 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie „Utile Dulci'' 8 uur Rede rijkers 8 uur. Hotel „Duin en Daal" Bloemendaal. Expositie Kees Roovers. "leine Tberesia Stichting. Tehuis vooi onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sifli Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8—9)4 uur 3.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestra#t 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3-5 uur, 's avonds van half half 9 uur 's Zaterdags alléén van 954—12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur er. 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sinl Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhoistraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabëvü's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V. Maandags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde kustwerken, van de zee- en binnendijken en van niet bij het Rijk, de Provincie of het Waterschaprte onderhouden dijkgedeel- ten. Verder voeren Ged. Staten een algemeene machtiging tot het voeren van rechtsgedin gen tegen afnemers van het Provinciaal Electrisch en Waterleidingsbedrijf tot het invorderen van verschuldigde gelden tot een maximum van 200. Het schiet nog maar niet op met de door trekking van de lijn der N.Z.H.T.M. naar de Jan Gijzenvaart en het is te voorzien, dat binnenkort nog geen doortrekking der tram lijn zal plaats hebben, doch een oplossing in de kwestie langs welken weg de tram zal komen te rijden is naar wij vernemen, wel spoedig te wachten en naar zeer waarschijn lijk is, zal de tram de volgende route ne men: naar Oud-Schoten door Timor- en Hodsonstraat en van Oud-Schoten langs den Rijksstraatweg. Het wachten is nog op de goedkeuring van het Rijk, welke goedkeuring tegemoet gezien wordt. MRNE BANK St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh. Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur. S.-K. Reclasseeringsvereeniging, afd Haar lem. Eiken Donderdagavond ha'. 9 ver gadering in het gebouw der Sin! Vincen- liusvereeniging. Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE, voor DRENKELIN GEN. verstikkings- en electricüeitsonge- vallen Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 103921 DE ZONDAGS- EN NACHTDIENST DCS APOTHEKEN wordt deze week waarge nomen door: Fa. Th..A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; de firma C G. Loo- meyer Zn., Zijlweg 88, tel. 12495 en de Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 35, tel. 12711. Nieuwe Groenmarkt 22: Alléén Woensdag avond van 7)4—9 uur. Hagestraat 49: Alléén Vrijdagavond van 752 9 uUr. Gen. de la Reystraat 17 (Schoten): "Alléén Vrijdagavond van 89 uur. Zoo nu en dan rijden door den Haarlem mermeerpolder auto's, waarvan zonder de lading hgt gewicht nog zóó groot is, dat de wegen daartegen niet bestand zijn en de huizen bij het passeeren van zoo'n gevaarte op hun fundamenten staan te schudden. Thans heeft de politie zich genoodzaakt gezien proces-verbaal op te maken tegen den bestuurder van een zware auto, afkom stig uit Amsterdam en rijdende op dep voor het verkeer openstaanden Kruisweg, die voor motorrijtuigen ledig zwaarder dan 1700 K.G. gesloten is verklaard. Hij gaf te kennen dat z'n auto ledig 2930 K.G. woog en Ged. Staten geen ontheffing van de des betreffende verbodsbepaling hadden ver leend. Te water. Donderdag wilde de koopman B., die met z'n kar op den Kruisweg reed. uitwijken voor een passeerenden auto. Hij kwam daar bij echter ruimte te kort, met het gevolg dat het geheele gerij in het water terecht kwam en een gedeelte van de lading verlo ren ging. De bestuurder kwam met der, schrik vrij. Ongeval te Spaarnwoude Op de buitenkant van den Hoogendijk kantelde een hooiwagen ondersteboven. Al les liep gelukkig zonder ongelukken af. De rekening der Provinciale inkomsten en uitgaven van de Provincie Noord- Holland over 1924 wijst een batig slot aan van 2,075,061.84 bij een bedrag aan in komsten van 28,057,448.57 en uitgaven 25,982,380.73. Het is de bedoeling het batig slot te regelen op de begrooting 1927. Gedep. Staten doen voorstellen omtrent de vaststelling van een regeling van het beheer van het fonds ter bestrijding van dé kosten van aanleg van wegen en het dienst baar maken van de daarin gestorte gelden aan de uitvoering van het voorgestelde wegenplan. Gedep. Staten deelen mede, dat zij van plan zijn als eerste begir, van uitvoering van het wegenplan als primairen weg aan te leggen het weggedeelte, loopende van het kruispunt van den Zaandammerweg met den Pareldijk naar de Nauervankvaart tot aan het snijpunt van den Zaanlandschen Communicatieweg. Zij vragen een crediet van 30.000om verschillende perceelen daartoe aan te koopen in de gemeenten Assendelft en Westzaan, Ged. Staten stellen voor een verordening vast te leggen, regelende het onderhoud van De brief van Gedep. Staten inzake -een bij de eventueele grenswijziging door Haar lem aan Heemstede te betalen schadever goeding is thans door de gemeentebesturen van Haarlem en Heemstede ontvangen. Deze Worden verzocht op den brief vóór 15 Juli a.s. te antwoorden. In den brief wordt een bedrag genoemd, waaromtrent het oordeel van Haarlem en Heemstede wordt gevraagd. Men kon ons dat bedrag niet noemen, doch wij hoorden verluiden dat het totaal te be talen bedrag ongeveer een half millioen is, te betalen in steeds kleiner wordende ter mijnen gedurende tien jaar. Vermoedelijk zal Haarlem met het voor stel van Gedep. Staten accoord gaan, Heem stede moet er echter afwijzend tegenover staan, wijl het bedrag te gering is en vooral omdat het principieel tegen elke grenswij ziging is. Men schrijft ons: Menigmaal is er gewezen op de goede zijde, die er zeer zeker zit aan den reclas- seeringarbeid en het doel van deze nuttige instelling. Oqjc onzerzijds onderschrijven wij de nuttige zijde hieraan verbonden, daar het van groot belang geacht moet worden cm het individu, dat door welke omstandig heden dan ook, éénmaal met de Justitie in aanraking is geweest, hiervan niet op zijn later leven den druk te laten gevoelen, doch integendeel te pogen hem of haar weer een plaats in de maatschappij te geven. Het zal echter niet goed zijn als een der gelijke handelwijze gaat ten koste van de arbeiders, die nog niet met de Justitie in aanraking zijn geweest, zooals zich thans een geval voordoet. Meerdere malen gaat wel eens onder de arbeiders de gedachte rond, dat men eerst in een zeker gebouw moet hebben vertoefd alvorens men werk krijgt en door het geval dat zich voor heeft gedaan, zou het er op gaan gelijken of er voor deze uitingen geer, grond bestaat, al willen wij dit van zelf sprekend niet erkennen. Een arbeider, wonende te Schoten, werd als varensgezel werkloos, omdat de trawler, waar hij was, werd opgelegd. De betrokken arbeider stelde alle pogingen in het werk om weer opnieuw in de vaart te komen, waarvoor hij zoo goed als alle dagen loopen de naar en van IJtnuiden gipg. Eindelijk en ten lange laatste 'werd hem door een zijner collega's verteld dat er waarschijnlijk een plaats open zou komen op één der trawlers van de V. E. M. Hoopvol ging de betrokkene naar den aannemer van het werkvolk en ontving de toezegging dat hij geplaatst zou worden, maar dat hij voor alle zekerheid Donderdag maar even terug moest komen. Hoopvol ging deze kostwinner voor zijn ge zin huiswaarts en deed direct na aankomst aan zijn echtgenoote de mededeeling, dat er eindelijk uitkomst in uitzicht was. De teleurstelling zou évenwei voor hem zeer groot zijn. Donderdag vervoegde hij zich opnieuw bij den aannemer, doch inplaats van te kunnen monsteren ontving hij de tijding, dat de hem toegedachte plaats moest bezet worden door iemand die vanwege de reclaseering gezon den was. Wij zullen hier niet nader de droefheid maar ook de verontwaardiging beschrijven die zich van den man meester maakte na het ontvangen van deze mededeeling; een ieder kan zich dit indenken als hij begrijpt de jammerlijke gevolgen die een werkloos heidsperiode in een huisgezin teweeg brengt. Ook onder de kameraden heerscht hier over sterke verontwaardiging en wordt de vraag gesteld of men nu eerst met de Ju stitie in aanraking moet zijn geweest om voor den arbeider getrokken te worden, die tot nog toe niet dit genoegen heeft gehad. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de keerzijde van de mooie medaille minder' mooi is. Reeds hebben wij gemeld, dat het ge meentebestuur van Heemstede aan het ge meentebestuur van Haarlem gevraagd heeft nader te mogen worden ingelicht omtrent de bedoeling van hun schrijven betreffende „Spaar en Hout". Naar wij vernemen, heeft het gemeente bestuur van Haarlem bericht, zeer gaarne met het gemeentebestuur over deze aan gelegenheid een conferentie te willen hou den. Deze conferentie moet nog plaats hebben. Kortheidshalve vermeldden wij gisteren reeds ,dat de uitkeering aan crediteuren aan de Holandsche Handelbank ongeveer 20 pet. zou bedragen. Het voorstel zelf laten wij hieronder vol gen. Door de Bank en de deelnemers in een gevormd fonds, om zoo mogelijk uitkeerin gen boven het liquidatie-percentage te kun nen doen, wordt aan crediteuren de volgen de regeling voorgesteld: I. Van de bedragen hunner- vorderingen, zooals deze door de bewindvoerders zijn vastgesteld, met bijberekening van rente tot 1 Juli 1926, ontvangen crediteuren, mits tegen finale kwijting en onder afstand van het nemen van maatregelen van welken aard ook tegen de Bank en hare bestuur ders: de eerste 300,van iedere vordering ten volle; van de volgende 700,van iedere vordering 50 pet.; van de volgende 4000,van iedere vordering 40 pet.; van het restant der vorderingen 20 pet. II. Bij aanvaarding dezer rregeling door crediteuren worden de middelen voor voor meld fonds ter beschikking gesteld van be windvoerders, die deze, met de middelen der Bank zelve, zullen beheeren en daaruit de uitkeeringen aan crediteuren zullen doen. III. De uitkeering van de eerste 300, van alle vorderingen en van de 50 pet. der volgende 700,zal geschieden nadat deze regeling door crediteuren zal zijn aan vaard. Voor de uitkeering van de 40 pet. van de volgende 4000,en van de 20 pet. van het restant kan geen vast tijdstip wor den vastgesteld, daar hierdoor behalve de middelen van het fonds ook de activa der Bank, welke nog niet zijn verzilverd be- noodigd zijn. Echter kan de uitkeering van i 40 pet. der volgende 4000,naar hoog- ste waarschijnlijkheid ook zeer spoedig j v/orden verwacht. In allen gevalle zullen bewindvoerders die uitkeeringen doen zoo dra hun zulks uit de beschikbare middelen mogelijk is. IV. Deze regeling treedt slechts in wer king, indien zij door alle crediteuren is aanvaard. De inbreker gepakt. Voor eenigen tijd meldden wij, dat een ze kere S. gearresteerd was en naar Heemstede overgebracht, als verdacht van een inbraak, aldaar gepleegd. Aanvankelijk kwam men echter tot de conclusie, dat S. deze inbraak niet op zijn geweten had. Thans is de gehee le zaak tot klaarheid gekomen. Door de Haarlemsche politie zijn n.l. Donderdaga vond bij een 9-tal personen hier ter stede huiszoekingen gedaan, en is een groote partij goederen, van diefstal afkomstig, in beslag genomen: 6 wollen dekens, 2 spreien, schor ten, jurken, shawls, een looper, kleedjes en borden. Het is gebleken dat deze goederen door S. bij inbraken te Bloemendaal en Heemstede ontvreemd zijn. De inbeslagne ming heeft tevens een tot dusver onbekend gebleven inbraak aan het licht gebracht. Nader vernemen wij nog van officieele zijde: Dinsdagavond werd door de Haarlem sche politie aan de Heemsteedsche gevraagd of aldaar een eetservies werd vermist; na eenige uren kwam het bevestigend antwo'ord De Haarlemsche politie had n.l. ontdekt dat door S. in de Witstraat, een eetservies ver beneden de waarde was verkocht, zoodat het vermoeden voor de hand lag, dat het van diefstal afkomstig was. In samenwerking met de Haarlemsche en Heemsteedsche po litie is toen S. gearresteerd en het servies in beslag genomen. Het nieuwste portret van Mgr HEIJLEN, Bisschop van Namen, voorzitter van het permanent Comité voor de Eucharistische Congressen. Gisterenmiddag vier uur werd aan het Centraal Bureau brand gemeld in perceel Spaarnwouderstraat 14, waarin gevestigd is d> Stoomzeepfabriek ,Het Klaverblad" Een werkman van de Gem. Waterleiding was op een steiger bezig een watermeter te plaat sen. Om beter te kunnen zien. stak hij een kaars aan. Een gasfitter van de Gem. Gas fabrieken moest op denzelfden steiger een gasmeter plaatsen. Men dacht niet aan de brandende kaars in de nabijheid, de gas kraan werd opengezet, zoodat het wegstroo- mende gas in aanraking kwam met de vlam der kaars en een explosie volgde. Door bui ten het gebouw de gasleiding af te snijden, werd het vuur gebluscht Daarvoor echter had de gasfitter, de 37-jarige J. K., getracht met natte zakken de vlammen te dooven, hetgeen hem niet gelukte, hij liep er echter brandwonder! aan handen en armen mede op. Op de duo van een motorrijwiel werd hij naar de dichtstbijzijnde post der R. Kr. Tr. Col. vervoerd om verbonden te worden Dit lij is tevens aan de brandweer verbon den en was aldus op weg naar het terrein van den brand. Onderweg ontmoette de ge wonde en zijn geleider en het lid der R. Kr. Tr.Col -elkaar. J. K. werd nu binnengebracht in het" kantoor der firma Enschedé en daar voorloopig verbonden. Daarna werd hij per De inbqedef van onzen gezant te Lenin grad. De gemaskerde roovhrs van den overva) te Tinaarlo gearresteerd. Een speciale trein Genua.Amsterdam. Overwerkvergunningen voor Woembcllen- pellerijen. Adres van het R. K. Werkliedenverbond aan den Minister van O., K. en W. in zake het 7de leerjaar. De Ver. Staten en de derde Haagsche Conferentie voor internationaal recht Koning Alfons te Parijs, Het Lagerhuisdebat over Rusland. Verzachtende officieele verklaringen om» trent de samenzwering in Spanje. Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54 uur en overmor gen om 9.54 uur. Medegedeeld door het Kon Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 26 Juni. Hoogste Barometerstand 773.1 m.M. te Valentia. Laagste Barometerstand 759.1 m.M. te Skagen. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 Juni: Zwakke noordwestelijke tot westelijke wind, licht tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. atax naar "t St. Elisabethsgasthuis vervoerd. Behalve de motorspuit was ook „Jetje' uitgerukt. Op het Klokhuisplein, bij den vluchtheuvel, stond een jongen, die de slan genwagen achterna wilde loopen. Meenende dat" de wagen de Lange Begijnestraat in zou rijden, stak de jongen plotseling de straat over. Hij werd door het paard op den grond geworpen en door de rechterwieien over reden. In de tapperij van perceel 17 Klok huisplein werd de eerste hulp verleend door leden van Snelverband. Per ziekenauto werd hij naar zijn woning vervoerd, waar de huis dokter een vermoedelijke ribbreuk consta teerde. Nog steeds is geen verbetering gebracht iir den toestand van het Soendaplein. De restauratieplannen zijn bij den Scho- tenschen raad ingediend en op de goedkeu ring van die plannen wordt gewacht, waar na men onmiddellijk met de restauratie werkzaamheden een aanvang zal nemen. Door het bestuur van den Nederl. Bond van Technici, is aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, een adres gezonden, waarin betreurd wordt het ministerieel besluit tot intrekking van het Rijkssubsidie voor de School voor Bouw kunde, Versierende Kunsten en Kunst ambachten te Haarlem. Het adres betuigt adhaesie aan het ver zoek door het bestur van genoemde school om alsnog die maatregelen te willen treffen, die het voortbestaan der school verzekeren. Door de recherche zijn aangehouden in een logement M. B. en J. K., verdacht van inbraak te Alkmaar. Zij zijn daarheen ver voerd. Zij worden tevens verdacht van schaking van een minderjarig meisje. Gistermiddag was de 9-jarige C. K., spe lenderwijs op de Kampervest in het water gevallen. De 12-jarige J. de, G., wonende in de De Witstraat, sprong hem na. Het gelukte den kranigen jongen den reed* zinkenden drenkeling boven water te hoe den en op het droge te brengen. Het schijnt thans wel zeker te zijn. dat de school voor Bouwkunde, Versierende kun sten en Kunstambachten te Haarlem, na 1 September a.s. niet zal worden voortgezet. Zondag a.s. houdt bovengenoemde ver eeniging .een snelwandelwedstrijd op het traject HaarlemAmsterdam. »is!-nd 33 K. M. Gestart wordt van de Amsterdam» sche Poort. EEN VEILING Bibliotheken van Pref. Derkinderen G. J. Gonnet, bij R. W. P. de Vries. Bij de firma R. W. P. de Vries, Singel 146, Amsterdam, zullen 28, 29 en 30 Juni de boekerijen van prof, A. J. Derkinderen en G. J. Gonnet geveild worden, een kleine duizend nummers op de gebieden van geo grafie, topografie, geschiedenis, zeden en gewoonten, heraldiek, muntkunde, litera tuur, drukkunst, schoone kunsten, theologie en wijsbegeerte. Kijkdag is 26 Juni.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1