Gemengd Nieuws NIEUWE HAARL. COURANT Vierde Blad Zaterdag 26 Juni 1926 UIT HET &ND- Onder de" Radio-oerichten: Het debat in het Engelsche Lagerhuis over steun uit. Rusland. Het Atheneum te Madrid in verband met politieke agitatie gesloten. In Mexico wordt de stad Leon door overstrooming geteisterd. Het Lagerhuisdebat over Rusland. Het standpunt der regeering. Intern. Effectenzwendel. Caillaax aan den arbeid. Nog eens de zaak-Lessing. Het Duitsch-n^tionale lid van den Pruisi sch en Landdag heeft bij den Landdag een motie ingediend, waarin het rijksministerie verzocht wordt, om het besluit prof. Lessing geen colleges meer te laten houden, niet te verzwakken door hem een studieopdracht te geven. De kabinetscrisis in Luxemburg. Verzekering van passagiers tegen ongevallen. Een politieke samenzwering. Monarchie en Republiek. Ernstige overstrooming in Mexico. De Grieksche schuld aan de V.S. De derde Haagsche conferentie. In brand geraakt. De ontmaskerde flesschen trekkers te Rotterdam Het echtelijk drama te Rotterdam. Auto-ongeluk. Zonde en jammer. De gewapende bandieten te Tinaarloo. Zwijntjesjagers in West- Brabant in actie. Brandwonden met petroleum behandeld. Overreden en gedood. Medaille voor menschlievend hulpbetoon. De gesnapte hotelrat te Leiden. Brand op de kermis te Schagen. Waterkeering doorgestoken Een woeste stier. Aangehouden. Een zonderlinge wereld reiziger. De.nachtelijke overval te Tinaarloo. Overvaring op de Maas. Diefstal van radüiolampen. Inbraak in een Modezaak te Rotterdam. Het Iyk van schipper de Boer aangespoeld. Treinbotsing te Aröhem. Weer eén echtelijk drama. De fraude te Capelle a.d. IJsel. De verdwenen deurwaarder uit Sittard. MARKTNIEUWS. VISSCHERÏJ. Het debat in het Lagerhuis over steun uit Rusland voor revolutionnaire politieke be drijvigheid en Gróot-Britannië is gisteren morgen begonnen, In het begin van het debat werd herhaal delijk gewag gemaakt van het gepubli ceerde uittreksel der stukken in het cen- traalbureau der communisten in beslag ge nomen. Sir Austen Chamberlain en Ram say MacDonald zouden eveneens aan het debat deelnemen. De bedoelde stukken bevatten zeer vijan dige commentaren op de politiek van Ram say MacDonald en zijn regeering; er wordt op aangedrongen om de Britsche Indepen dent Labour Party en de „bourgeois poli tici," die de Britsche socialisten zijn, aan te ▼allen, MacDonald heeit een verklaring ge publiceerd waarin hij zegt, dat „de hulde aan de regeering der Arbeiderspartij en mij self gebracht in den vorm van aanvallen seer door ons wordt gewaardeerd." Hij voegt er aan toe, dat de stukken iedere verontschuldiging doen vervallen voor onwetende menschen, die gemeend hadden dat de communisten en de Britsche arbeiderspartij identiek waren. Sir Austen Chamberlain, die in het Lager huis antwoordde op de redevoeringen over de Russische kwestie, waarin de conserva tieven bitter klaagden over. de zending van gelden door de Sovjet naar Engeland en ook over de Sovjetpropaganda, enz., be toogde dat, terwijl de regeering reden had om zich te beklagen over de gedragingen der Sovjet-autoriteiten, het toch niet ver standig zou zijn, de betrekkingen met de Sovjetregeering af te breken en een einde te maken aan de handelsovereenkomst. Hij verklaarde dat de Sovjetregeering zich niet hield aan haar verplichtingen, in de han delsovereenkomst gestipuleerd, en de re geering had goed doen uitkomen, dat zij het aanknoopen van onderhandelingen over nieuwe overeenkomsten nutteloos achtte zoolang de oude niet werden nageleefd. Het afbreken van de bestaande betrekkingen zou reeds onze middelen, om onlusten of een revolutie binnen onze eigen grenzen te be strijden, zoo zeide Chamberlain, verzwak ken, en de onzekerheid en de vrees voor Instabiliteit in Europa vergrooten. Tengevolge van interrupties van Arbei dersleden werd de zitting geschorst. ï)e operaties van internationale effecten- Zwendelaars zullen worden beteugeld door nieuwe maatregelen in verband met de wet op de vennootschappen, die weldra bij het Engelsche parlement zal worden ingediend om de beleggers te beschermen. Deze maat regel is een uitvloeisel van het rapport der commissie inzake de wijziging der wet op de naamlooze vennootschappen, waarin 'be palingen dienaangaande voorkomen.Wat be treft het toezicht op vreemdelingen, die deze practijken uitoefenen, worden de bestaande bepalingen voldoende geacht. In den Kabinetsraad heeft Caillaux de cl- gemeene lijnen van het financieele vraag stuk uiteengezet. Briand wee» op de nood- zakelijkheid om ten snelste over te gaan tot alle mogelijke bezuinigingen bif de publieke diensten. Hedenochtend zou' er ministerraad .worden gehouden. Prof. Lessing wordt in deze motie geken schetst als een man, die het met de waar heid niet zoo nauw neemt, wiens werk elk zedelijk gevoel mist, wiens persoonlijken omgang door de studenten gemeden wordt. De groothertogin richtte door bemiddeling van het secretariaat der Kamer een reeks vragen tot de verschillende kamergroepen en tot enkele afgevaardigden, waarin zij me- dedeeling vraagt van hun standpunt ten aan zien van een, coalitieministerie en hun ver zoekt hun zienswijze mede te deelen betref fende een eventueele andere oplossing der ministercrisis. Voorts tracht zij door middel van dit origineele referendum op de hoogte te komen met de moeilijkste quaesties, wel ke den grondslag van het nieuwe rpgeerings- program zullen moeten vormen. De door de maritieme conferentie te Genève aangewezen commissie zette haar arbeid te Antwerpen voort. Zij werd het eens over een reeks amendementen, inge diend op de door de conferentie te Genève in eerste lezing aangenomen teksten en die ten doel hebben, de organisatie van een verplichte verzekering van- passagiers. De aldus geamendeerde conventie zal ter on derzoek naar de verschillende nationale groepen worden teruggezonden en vervol gens worden voorgelegd aan de aanstaande conferentie van het internationaal maritie me comité, Een bericht uit Madrid "bevestigt, dat gisterennacht een zeker aantal personen, onder wie militairen, is gearresteerd. Er zijn geen bijzonderheden bekend over de samenzwering tegen de veiligheid van den Staat, waarmede de arrestaties verband houden. In de stad is het rustig. In officieele kringen wordt verklaard, dat de beweging, die onder Intellectueele libe rale elementen is gesignaleerd, van betee- kenis ontbloot Is, Desniettemin zijn ver scheidene personen gearresteerd. Na afloop van den ministerraad die onder presidium van den koning werd gehouden, verklaarde de minister van Buitenlandsche Zaken, dat de Spaansche koning en ko ningin hedenavond te Parijs zullen aanko men en Woensdagavond uit Parijs naar Londen zullen vertrekken, waar zij tot 15 Juli zullen blijven. De Staatscourant publiceert een besluit, luidende: Aangezien het Atheneum te Madrid is afgeweken van zfjn uitsluitend artistieke littaire en wetenschappelijke be doelingen, en opnieuw de haard wordt van rebellen en samenzwering tegen de open bare orde, heeft de regeering een raad van het bestuur van het Atheneum benoemd, welks bijeenkomsten opgeheven zijn. Bij de uitvaart van de zoo jufst overleden ex-koningin-weduwe Olga van Griekenland te Florence heeft zich een pijnlijk Incident voorgedaan. De republikleinsche Grieksche regeering had aangebpden de begrafenis der ex- vorstin op staatskosten te doen geschieden, doch dit was door de leden der verbannen kdninklljke familie geweigerd. De regeering gaf daarop opdracht aan haar gezant te Rome om de deelneming der regeering aan de ex-koninklijke familie te betuigen en een krans neer te leggen met de woorden: „Griekenland aan koningin Olga". Tevens zou de gezant den begrafenisstoet moeten volgen. Doch ex-konlng George, die zich als het hoofd der Grieksche koninklijke familie be schouwt, verklaarde dat hij de hulde aan de overledene niet kon aanvaarden van een regeering, welke hij als onwettig be schouwt. De gezant, die dit antwoord een beleediging voor de regeering, welke hij vertegenwoordigt, en voor den tegenwoor- digen staatsvorm achtte, onthield zich daar op van deelneming. De stad Leon in den Mexicaanschen staat Guanajuato is door een dijkdoorbraak ten gevolge van het overstroomen van twee rivieren verwoest. Een 2K meter hooge wa terval stortte zich over de stad. Het aantal dooden moet in de duizenden bedragen. De spoorwegen op de hoogst gelegen punten der stad staan onder water, zoodat geen lévensmiddelen aangevoerd kunnen worden. In 1888 trof een dergelijke ramp de stad. Toen waren er. 200 dooden, terwijl 2000 personen dakloos werden. De onderhandelingen met Griekenland over de oorlogsschulden zijn vastgeloopen daar Griekenland vooraf een nieuwe lee- ning van 3 millioen dollar verlangt. De Amerikaansche commissie voor bui tenlandsche zaken heeft bet voorstel aan genomen om deel te nemen aan de derde Haagsche Conferentie voor het internatio nale recht. Men meldt uit Sneek: Een 18-jarige dienstbode, die op een gas stel was aan het smelten was, waarbij ter pentijn was gevoegd, brandde zich daarbij deerlijk. De inhoud van het pannetje ge raakte in brand en werd op e,en plat dak gegooid. Het meisje wilde het blusschen en geraakte met haar kleere» in brand. Door haar in een vloerkleed te rollen, zijn de vlammen gebluscht. Ernstig verbrand is zij daarop naar het ziekenhuis overgebracht. Naar verluidt ia de toestand tamelijk bevre digend.. Omtrent de te Rotterdam ontmaskerde flesschentrekkers wordt nog gemeld, dat de flesschentrekkende firma in van alles deed; in koffiemolens, handkoffers, gramofonen, Keulsche potten, haarborstels, kinderspeel goed, kammen, stofzuigers, porceleinen goe deren, kinderwagens, kinderstoelen, goud en zilverwerken, bidets, muziekinstrumenten, waschgarnituren,waterketels, tandenborstels, enz. enz De bende was ook in het bezi' van een winkel aen den Goudschewge 189, die geheel ovèrgegaan is aan W, Ta! van Nederlandsche firma's zijn, naar de „Tel." verneemt, van de praktijken der bende de dupe geworden. Het totaalbedrag .waarvoor de bende heeft opgelicht, u tot dusver geschat op 40.000; het bedrag zal echter veel hooger zijn, daar er aan 't hoofd bureau van politie nog steeds nieuwe klach ten binnenkomen, Kiihne en Kliemann, die tot dusver alleen gearresteerd zijn, daar tegen de andere nog niet voldoende bewijsmateriaal voorhanden is, bevinden zich op het oogenbük nog op het hoofdbureau van politie; zij zullen zeer spoedig ter beschikking van de justitie wor den gesteld, „Louis de paardendeif" blijft ontkennen. Omtrent het echtelijk drama op den Schiedamschendijk, waarbij de 45-jarige L, P M. zijn vrouw zoodanig mishandelde, dat zij kort daarop overleed, wordt nog gemeld dat Donderdagmorgen de verdachte opnieuw aan een verhoor is onderworpen. Hij blijft echter hardnekkig ontkennen zijn vrouw mishandeld te hebben De buren daarente gen verklaren eenstemmig, in den nacht, waarop de man is thuisgekomen, eeh bons te hebben gehoord Vermoed wordt, dat de man toen zijn vrouw het bed uitsleurde. Bij 't verhoor zeide verdachte, zich niets meer te herinneren. Het eigenaardige feit heeft zich voorgedaan, dat M. Dinsdag avond, nadat hij in het café zijn vrouw had mishandeld, naar het politiebureau is ge bracht Da poCtfe be schouwtje bef aanvan kelijk al» een gewone vechtpartij en nam, zooals bij relletjes op den Schiedamschea Dijk meer gebeurt, M. ipedle naar het po litiebureau om te kalmeeren. Na een paar uren kon hij weer heengaan. Alvorens ndsr huis te gaan, heeft hij weer sterkedrank gebruikt en thuisgekomen heeft bij, blijkens de waarnemingen, der buren, zijn vrouw mishandeld en haar uit het bed gesleurd met 't bekende doodelifke gevolg. Bij de politie werd eerst in den morgen te 9 uur aangifte gedaan van het overlijden dier vrouw. Terstond daarop werd M, ge zocht en bleek het, diat hij al» werklooze aan de Baan was gaan stempelen. De officier van Justitie, mr. J. A, de Yla ser, zal M, vervolgen wegens mishandeling, den dood tot gevolg hebbendei subsidiair doodslag. Donderdagmiddag te 4 uur is de sectie op bet lijk van het slachtoffer verricht. De verdachte is naar het huis van bewaring overgebracht Donderdagavond reed een gezelschap, waaronder twee novicen uit het klooster der Duitsche Jezuietens te Ravenbosch bij Valkenburg, in een Ford over den Rijksweg naar Nijmegen met tamelijke vaart, toen men ter hoogte van Vaeshartelt voor een dame uit Geuile moest uitwijken. Doordat men rechts wilde passeeren, reed de auto de vrouw aan, botste daarna tegen een boom en verloor een der voorwielen. De Ford dui kelde nu over den kop een gracht in. Direct toegeschoten hulp haalde de inzittenden uit het water. Drie der inzittenden kwamen cr met een nat pak af. de eerw. heer Schardt evenwel kreeg een gebroken neus, terwijl de aangereden vrouw" ernstige verwondingen had aan arm en been. Beide gekwetsten werden per auto van den G. G. D. naar Calvariënberg te Maastricht overgebracht. Bij de eindveiling van het bekende kasteel „De Lathmer", te Wilp bij Deventer, is dit landgoed met aanhoorigheden in ongeveer 100 perceelen verkocht. Een 40-lal perceelen, w.o. het kasteel en grond, tuin en bosch daaromheen, zijn niet toegewezen aan de hoogste bieders. Wel is veel bouw terrein langs den Rijksstraatweg naar Zut- phen en aan de Molenallee, in andere han den overgegaan. De eigenaar, mr. C. Crom- melin, te 's-Gravenhage, schijnt het buiten nu te willen verhuren. De boomen der prachtige lanen langs den Rijksstraatweg zijn niet genaast en zullen vermoedelijk worden geveld. Mr. Crommelin behield aldaar het pootrecht. Inlichtingen verzocht. De burgemeester van Vries {Drente) roept ieder, die omtrent de gewapende bandieten, die bij Gebr. Nijenhui», te Ti- naarlo ingebroken hebben, inlichtingen kan vertrekken, op, om zich bij hem te melden. Van de verdachte personen kan het vol gende signalement worden gegeven: Zij zijn resp. lang, middelmatig lang, en klein van postuur. Twee van hen zijn gekleed in gele overjassen, alle drie dragen een pet en spreken met Drentscb accent. Zij zijn in den morgen van den 23en per rijwiel ver trokken, tusschen 1 en 4 uur in den morgen, in de richting Assen of Groningen, In den laatsten tijd komt het herhaalde lijk voor dat in West-Brabant dan in de eene en een volgenden keer weer in een andere plaats rijwielen worden ont vreemd. Een sterk staaltje van rijwieldiefstallen had in den nacht van Woensdag op Don derdag weer plaats. Er werden n.l, bij een bewoner van den Wouwschen weg te Roo sendaal, uit een schuurtje, twee heerenrij wielen ontvreemd, waarmede men zich uit de voeten heeft gemaakt, blijkbaar in de richting van Kruisland, Onder Kruisland n.l. werd tegen den mor gen een der fietsen een goed onderhou den „Burgers" teruggevonden in een sloot, echter met leeggeloopen band. Even wel werd tevens ontdekt, dat te Kruisland ter hoogte ongeveer waar de „Burgers" werd teruggevonden, uit de timmermans werkplaats van zekere Buijzen een nog bijna nieuw rijwiel was-gestolen. De dieven hadden dus blijkbaar onderweg bandenpech gehad, welke moeilijkheid werd overwonnen met even een inbraakje in den timmermanswinkel, waar men schijnbaar Wist, dat daar nog een goed karretje te ka pen was. De politie heeft de zaak in onder zoek. Een meisje overleden, In 't laatst der vorige week kreeg een bijna 8-jarig dochtertje van den arbeider L. aan den Middenweg te Veendam, een drietal niet ernstige brandwonden aan het been, door kokend water. De moeder wilde de pijn stillen door behandeling met melk, doch een buurvrouw adviseerde behande ling met petroleum. Ze haalde direct de petroleum-kan. Zondagmorgen oordeelde men het beter een medicus te raadplegen en toen de won den Dinsdag nog niet beterden, deelde de moeder aaif den geneesheer mede, dat buurvrouw er petroleum op gedaan had. De dokter bracht haar onder 't oog, dat dit bet slechtste was, wat zij hadden kun nen doen. De petroleum had toen echter haar schadelijke werking reeds verricht en den volgenden dag is het arme meisje aan de gevolgen overleden. Droevig ongeval te Rotterdam: Te half twee Donderdagmiddag, is. aande Rijnhaven O.-zijde, te Rotterdam, een ern stig ongeluk gebeurd. De 29-jarige haven arbeider A. Lagerwaard, uit de Rosestraat, stond naar het steenenlossen te kijken. Op een gegeven moment, toen de voerman C. H., uit Barendrecht, met zijn zwaar bela den wagen wilde vertrekken, kreeg L. een toeval. Hij viel tusschen het voor- en ach terwiel van den wagen. Het achterwiel ging hem over het rechterbeen, zoodat dit zwaar werd verwond. Ook werd zijn borst kas ingedrukt. Per auto van -den G. G. D. is de man dadelijk naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, alwaar hij bij aan komst overleden bleek te zijn. De heer Jacob Riedel, gezagvoerder bfj de Stoomvaart Mij. „Nederland" heeft op 9 Februari 1926, toen hij met he ts.s, „Sala- wati" op de reede van Port Elisabeth lag (dit schip voer toen in dienst van de Hol- land-Afrika lijn) met levensgevaar getracht een over boord gevallen matroos F. Koning te redden. Hij liet zich te water glijden langs een touw, waarbij hij beide handen ernstig verbrandde door de wrijving en hield, later geholpen door anderen, den drenkeling bo ven water. Er stond echter een zware zee en voordat da inmiddels uitgezette reddings boot hen bereikte, zonk de drenJteÜni HR werd weggeslagen door een stortzee. Kapi tein Riedel intusschen zoo uitgeput (hij heeft nog naar den drenkeling gedoken) dat hi) zelf slechts met moeite gered werd en in een mand naar boven geheschen moest worden, Dezer dagen is kapitein J, Riedel hiervoor beloond met de medaille voor menschlie vend hulpbetoon. Zijn identiteit thans vastgesteld.. Naar aanleiding van het bericht over de aanhouding van een hotelrat in hotel „Com merce" aan den Stationsweg te Leiden, die in het register als W. uit Alkmaar stond in geschreven, deelt de politie mede, dat een dag te voren de zoon van den hotelhouder dezen man reeds vroeg in de koffiekamer, gebogen over het buffet, had aangetroffen, terwijl hij klaarblijkelijk iets verstopte. Toen er echter niets vermist werd, schonk men er verder geen aandacht aan. Alleen ledigde de hotelhouder denzelfden avond de lade. Dat deze maatregel niet overbodig whs, bleek den volgenden morgen, toen men het buffet opengebroken vond. De verden king viel natuurlijk onmiddellijk op W,f hoe wel deze ontkende iets van de zaak af te weten. De politie nam W. in verhoor, waar bij bleek, dat hij onder een valschen naam was ingeschreven, H .M. heette, van beroep schoenmaker was en te Amsterdam woont, waar zijn reputatie allesbehalve gunstig is. In zijn koffer werden allerlei inbrekers- instrumenten - gevonden, zoodat het geen twijfel lijdt, of men heeft met M. de hand op een gevaarlijk individu gelegd. Op de kermis te Schagen, Is de elec- trisch gedreven carousel met houten paar den, ooievaars, struisvogels, e.d., het zoo genaamde „Electrlsch Dierenpaleis", dat onlangs nieuw was ingericht, eigendom van den heer P. Wiers uit Alkmaar, geheel af gebrand, Een naaststaande cowboy-tent en andere etablissementen werden eveneens meer of minder ernstig beschadigd. Bij de steenfabriek De Volharding te De venter, waar de gemeentelijke dienst der landerijen door bedijking het IJselwater van de landerijen tracht af te houden, heeft een in die buurt wonende landbouwer gister nacht een der geworpen dammen doorge stoken en nadat men te middernacht met man en macht aan het werk was getogen om de opening te dichten, heeft kort daar op dezelfde persoon andermaal deze water keering vernield. Naar de Msb. verneemt, stond zijn Akker met suikerbieten onder het kwelwater «n hij trachtte dat op deze wijze kwijt te raken. Toen de arbeider D, Bakema te Theeinge Donderdag een stier dit den stal wilde drij ven, werd hij door het beest aangevallen. Behalve andere niet ernstige .verwondingen, bleek de rechterarm van B. op twee plaat sen te zijn gebroken. Hij i$ in het zieken huis opgenomen. Als verdacht van de onlangs te Venlo ge pleegde inbraak met diefstal van gouden en zilveren voorwerpen, werd te Deventer aangehouden de 25-jarige huisknecht M. L„ gedomicilieerd te 'e-Hage, thans zwervende. Hij werd naar Venlo ter confrontatie over gebracht De 33-jarige G, A. C. te Delft, betrok eenige weken geleden van een rijwielhan delaar een nieuw rijwiel in huurkoop. Hij had het voornemen met dit rijwiel een reis om de wereld te maken. De plannen waren goed, maar de uitvoe ring ervan ging slechter. Daags nadat hij zijn reis was aangevan gen, kwam hij te 's-Gravenhage, waar hij zijn rijwiel verkocht. Het daarvoor ontvan gen geld besteedde hij aan een reis naar Antwerpen via Brussel naar Parijs. Bij zijn terugkeer in Brussel op 21 Juni j.l, werd hij genoodzaakt zijn „wereldreis" te onderbre ken. De politie hield hem daar n.l. aan, toen hij zonder middelen van bestaan rond zwierf, C. werd toen over de grens gezel, en de Roosendaalsche politie hield het jongmensch toen weer op verzoek van de politie te Delft aan. Hij zal nu van zijn wereldreis kunnen uitrusten in een cel; hij wordt n.l. verdacht van verduistering van vorenver- meld rijwiel. Arrestatie dar drie daders te Groningen, Vrijdagmiddag kreeg de recherche en po litie te Groningen mtdedeeling, dat zich nabij den Eemskanaaldijk, nabij de Noord- Nederlandsche Oliefabrieken, een viertal personen op verdachte wijze ophield. De recherche toog onmiddellijk op on derzoek uit. Het bleek al ras, dat het signa lement van drie hunner veel overeenkomst vertoonde met dat van de verdachten van den diefstal met geweldpleging en bedreiging te Tinaarlo, ten huize van den heer Nyen- huis. Er werd vervolgens waargenomen, dat zij in drukke besprekingen en onderhandelingen gewikkeld waren, blijkbaar over eenige voorwerpen, door een van hen zorgvuldig m bewaring gehouden. De politie, die de verdachten bespiedde, het hen in de richting van de stad marchee- ren, totdat zij de kans schoon zag, het edele viertal vlak bij de Basculebrug te arres teeren. De recherche werd daarbij, en deze voorzorg zal wel niet overbodig geweest zijn, geassisteerd door uit alleriei richtingen opgedaagde politie. Onder geleide en zwaar geboeid ging het daarop stadwaarts. Een der verdachten haalde bij zijn arres ts een zakdoek te voorschijn, waarin zich blijkbaar de ontvreemde voorwerpen be vonden, en hij trachtte deze weg te wer pen. Deze bedoeling kon echter niet ten uitvoer gebracht worden. Alles kwam n.l, niet in de vaart, maar juist nog op den wal kant terecht. Op het, hoofdbureau werden allen in ver zekerde bewaring gesteld, terwijl men daar na overging tot onderzoek van het pakket in den doek. Het bleek te bevatten een horloge met dubbele kast en ketting, een ketting voor een heerenhorloge, twee da mesarmbanden, een collier, een broche, een dameshorloge, voorts een damesketting, een groot médaillon, alles van goud. De aangehoudenen zijn de 30-jarige los werkman G. J. de J., iemand, die eerst drie maanden geleden uit de strafgevangenis te Utrecht is ontslagen, waar hij eenigen tijd had doorgebracht wegens diefstal met braak, gepleegd in een villa te Utrecht, de 22-jarige H. H„ de 28-jarige A, G„ en de 30-jarige E. P. Deze laatste bleek aan het geval onschuldig te zijn. Allen hadden reeds meermalen met den strafrechter kennis ge maakt. De heer Nyenhuis. die met een familielid en den burgemeester van Vries naar Gro ningen was gekomen, is nog niet met de ver dachten geconfronteerd, doch heeft A- voor werpen herkend. De verdachten ontkennen voorloopig en zeggen de voorwerpen te hebben gekregen van een Duitscher, zekeren „Jaap," van wien zij web meer dergelijke voorwerpen ten verkoop kregen. De J„ die dit verhaak voorzien van veel franje, op- dischte, heeft eenigen tijd in Duitschland gewerkt en epreekt dan ook met een Duitsch accent. Overigens hecht de politie ean deze ver klaring weinig waarde. De verdachten zijn ter beschikking van den burgemeester van Vries gesteld. Een man verdronken. Vrijdagmiddag te ruim drie uur heeft te Rotterdam op de rivier de Maas bij boei 6 een overvaring plaats gehad, waarbij een man verdronken is. De sleepboot „Dommel", van P. Smit Jr.'s Scheepvaartbedrijf, heeft de „Nijverheid'1, een ongeveer 7 tons groot schip, eigendom van Gebr. Faassen, uit de Nijverheidsstraat, aan stuurboordzijde aangevaren, zoodat laatstgenoemd schip onmiddellijk zonk. De booten voeren achter elkaari de „Nijver heid" voorop. Dit schip kwam uit de Waal haven en werd bestuurd door den 35-jarigen W. Faassen, eigenaar van de boot. Het wilde naar de P. H,-kade varen. Ook de „Dommel" kwam uit een der havens en was op weg naar de Boompjes, Zoo voeren de schepen op ongeveer tien meter afstand schuin achter elkaar, in dezelfde richting. Op een gegeven moment nu, is de „Nijver heid" naar stuurboordzijde gevaren, ol de „Dommel" is naar bakboordzijde uitgewe ken. Een aanvaring was niet te voorkomen. De „Dommel" voer met volle kracht op de „Nijverheid," welk schip als het ware in den grond werd geboord. De drie opvarenden, de 35-jarige kapitein W. Faassen, de 34-jarige ketelmaker L Noorlander en de 16-jarige smidsknecht J, H. Sieveking geraakten te water. Faassen ver dween onmiddellijk in de diepte en verdronk, Noorlander wist zich drijvende te houden en werd door een in de nabijheid zijnde boot, de „Holland VII'' van de Mij. Holland, aan boord genomen. Van de „Dommel" werd onmiddel lijk een boei uitgeworpen, welke Sieveking wist te grijpen, tot ook hij door de beman ning van de „Holland VII" werd gered. De rivierpolitie heeft onmiddellijk en meer dan een uur naar het lijk van Faassen ge dregd, echter zonder het minste resultaat Vrijdag zijn door de politie te Eindhoven naar Den Bosch overgebracht en ter be schikking van den Officier van Justitie ge steld de arbeiders E., A. H. en v,d. W., werk zaam op de Philips Gloeilampenfabrieken; eerst genoemde als verdacht van diefstal van een grootei'partij radioiaropen; de belde andere wegens heling. In den afgeloopen nacht is te Rotterdam ingebroken in het perceel Hoogstraat 386, waarin gevestigd is een zaak in dames modeartikelen „De Modegids" genaamd. De dieven hebben zich aan de achterzijde van het pand toegang verschaft, na eerst door een pand aan den Middensteiger getrokken te zijn. In het kantoortje achter den winkel heeft men getracht de brandkast aan de voorzijde te openen. Dit gelukte echter niet. Daarop hebben de ongenoode gasten de brandkast voorover geworpen en de ach terzijde opengescheurd. Een bedrag van f 360Is alt gestolen. Daarop is de 'Tcasss uit den winkel gehaald en naar het kantoortje gebracht. Daar Is zij openge broken. Gelukkig was hier de buit zeer klein. Op dezelfde wijze alt de dieven gekomen waren, hebben zij het perceel verlaten. Er is door hen met handschoenen gewerkt. De politie heeft nog een breekijzer fn beslag genomen. Te Stavoren 1» aangespoeld een fa ver- regaanden staat van ontbinding verkeerend lijk, ''hetgeen door de familie is herkend als te zijn vau schipper J. de Boer, die bij den storm op 25 November 1925 met zijn schip nabij Medemblik is vergaan, waarbij ook zijn vrouw en de knecht het leven verloren. Hbld.) Geen persoonlijke ongelukken. Men seint uit Arnhem: Vrijdagavond liep alhier een trein op trein D. 77 naar Emmerik, die te 9.26 uur alhier arriveert. Het signaal stond op veilig. De machinist heeft vermoedelijk de roode lamp niet gezien, die volgens onze infor matie op het perron stond. Er werd eenige niet belangrijke schade aan de slaapwagens en volgwagens aangericht. De treinen naar Zutphen en Zevenaar on dervonden eenige vertraging. De aangere den D-trein kon 20 minuten na den vast- gestelden tijd vertrekken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Donderdagavond laat.zagen twee agenten van politie, een man uit een woning aan de Vlietstraat te Rotterdam komen. Hij had bebloede handen en zij hielden hem daarom aan. Hij vertelde toen, dat hij zijn vrouw mishandeld had, Dadelijk stelden de agen ten daarop een onderzoek in, in de wouing. Hier vonden zij de vrouw van den aange houdene, den 35-jarigen expeditieknecht M. L., zittende op een stoel. Zij bloedde uit verschillende wonden Haar oogen waren dicht geslagen, zij had een groote wond boven het rechteroog en een diepe wond aan het achterhoofd. De spiegel waj geheel met bloed bespat. Op de tafel lag een open scheermes. De vrouw deelde mede, dat haar man haar daarmede bedreigd had. Ze is terstond naar het oog- lijdersgesticht overgebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Haar oogen blij ken heel ernstig gekwetst te zijn. Uit het onderzoek is gebleken dat de man twist heeft gehad over het gedrag van zijn vrouw en al eens bij de zedenpolitie is geweest, om over zijn vrouw te klagen. Notaris de J. heeft een volledige beken tenis afgelegd, waarin hij ook verklaarde gelden ten nadeele van „Het Groene Kruis"' te hebben verduisterd. Het gerucht deed te Heerlen en elders de ronde, dat de verdwenen deurwaarder Hou- ben, uit Sittard, te Heerlen vermoord ge vonden zou zijn. Men noemde zelis de plek, n.l. het Aambosch. Bij onderzoek is, naar de „Tel," verneemt, een en ander onjuist gebleken. De nasporingen door de politie en recherche worden steeds voortgezet. Men zoekt in de richting der Belgische en Duit sche grens en ook in België en Duitschland zelf. Een accountant heeft de boeken van den deurwaarder onderzocht en deze vol maakt in orde bevonden. Omtrent de zonderlinge verdwijning van den heer H. J. H. deurwaarder der ge- meeote-bdtasflngsa te SRtard, vernam de JCG Koer." ten stadhoize de volgende nadere bijzonderheden) De heer H. la Dinsdagmiddag omstreeks twee uur naar Heerlen gegaan om ten Hoofd» kantore der Staatsmijnen een bedrag van 1032 te halen, zijnde in beslag genomen loonen, en tevens wederom opnieuw beslag te leggen op de loonen van alhier wonende mijnwerkers. Omstreeks vier uur heeft de heer H. zich op genoemd bureau van zijn opdracht ge kweten en werd hem het bedrag overhan digd. Vanaf het oogenblik dat hij het Hoofdbu reau verlaten heeft, weet men niet waar de heer H. gebleven is. AJleen staat nog vast, dat hij om zes uur ten postkantore een telegram heef afgege ven, gericht aan zijn echtgenoote waarin hij mededeelt dat hij met den laatsten trein huiswaarts zou komen. x Toen H, Woensdagmorgen nog niet thuis was gekomen, en zijn chefs daarvan in ken nis gesteld waren, was het eerste vermoe den, dat hem een ongeluk was overkomen. Besloten werd nog geen melding van het verdwijnen te doen, maar eerst een nader onderzoek in ts stellen en den Woensdag avond af te wachten. Te Heerlen werd aanstonds se* onder zoek ingesteld, waarna de politic-ambtena ren naar Aken reisden, om ook aldaar na sporingen te doen. Eenig resultaat weid niet verkregen. Waar TL bij zijn chef en in de stad goed stond aangeschreven en algemeen vertrouwd werd, werd aan verduistering niet gedachl en verwachtte men dat H., zoo hem niet een ongeluk overkomen wae„ spoedig let» vas zich zou laten hoor en. Woensdagnacht was oog niets vernomen- Door de politie werden nog nasporingea gedaan bij familie van H. te Kevelaer, en te Roermond en Herten, uit welke plaat# H, afkomstig is. Donderdagavond was nog niets anders bekend. Een kastekort H. was tevens plaat». vervangend ontvanger is niet geblekt». Sinds 1920 was H. als deurwaarder bij de gemeente in dienst MEDEMBLIK, 24 Juni 1926, Ansjovis Aanvoer 9034 k.g. Vaartuigen 78 Hoogste 349; laagste 26. Prijs 0.36—0.37." LEIMÜIDEN, 24 Junf. Aangevoerd 1810 kipeieren 4.806; 500 eendeieren f 4— 4.20; Leidsche kaas 0.84 pér k.g. Nieuwe aardappelen 10 ct. per k.g. Hanen 0.32—- 1.75. Konijnen 0.701.30. RIJNZATERSWOUDE, 24 JunL Aange voerd 3050 kipeieren 55.75; 440 eend- eieren 4.55—165; kalkoeneieren 79 ct per stuk. Wortelen 16—20 ct. per boet nieuwe aardappelen 44 ct de 5 kop, PURMEREND, 25 JunL Veilingbericht van de „Afslagvereeniging*Beemster, Purw merend en Omstreken". Zak .Aardappelen 1.482.11 per zak van 25 K-G.j zak kL aardappelen 0.96—1.90 per zak van 25 K.G.; zak slaboonen f 0.890.93 per K.G.) Snijboon en 0.710.95 per zak van 15 K.G. 1816 zak Tuinboonen 1.261.33 per zak van 15 K.G.; Peulen 0.150,30 per K.G.; Doperwten 0.150.25 per K.G.; Roode Aalbessen 0.450.76 per K.G.; Klapbessen 2.70—3.10 per 5 K.G.; 15135 K.G. Kruis bessen 0.70—0.76 per 10 K.G.; Aardbeziën 0.32—0.60 per K.G.; Bloemkool 0.70— 20.30 per 100; Spinazie 0.360.44 per mand van 5 K.G.; Postelein 0.090.16 per mand van 1 K.G.1 Selderie L305.30 per 100 bos; Rabarber 7.9016 per 100 bost Wortelen 722 per 100 bo»; Prei 3— 3.10 per 100 bos. 363 sak blauwschokkea 2.56—2.73 15 K.G. HOOGKARSPEL, 25 Juni 1926. Rardap pelen Schotsche 3.053,20| Nlnityfold 3.70; Kleine Aardappelen 1.751.95» MEDEMBLIK, 25 Juni 1926. Aardappe len. Groots Muizen 3.103.35; Kleine Mui zen 1,751.95, per halve ILL. Aanvoer 4500 manden of zakken. TER AAR, 24 Juni 1926. R. K. Tud». dersvereeniging „St Phocas". Na aftrek der reilingskosten. 124 zak aken peulen, jong, 2.40. 323 zakken peulen, groen, 1.81. 1170 zakken peulen, I, 0.91; 303 zakken peulen, II, 0.86. 3484 zakken doperwten, 1.58. Capucijners 1.22. 344 zakken tuin boonen 0.78. Snljboonen 7.24. Alles per 10 K.G. Aardbeien 0.951.05 per 5 pond. TER AAR. 24 Juni 1926. R. K. Tuinders- veresmging „God zij met ons." 20 gr. A, 2.—. 43 gr. 1.80. 80 zakken peulen, jong, 2.30. 247 zakken peulen I, 0.93. 61 zak en peuelen II, 0.85, 976 zakken doperwten 1.68. 4 zakken capucijners 1.30. 108 sak ken tuinboonen 0.80. AMSTERDAM, 25 Junf. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Westl. Mui zen 4.905.25, id. kleine Muizen 4.90 5.25, id..Bonken 4.20 p. hl j Zomer 4.90, id. kleine Muizen ƒ3,30—3.50,Langendijke» Muizen 6.30, id. kleine Muizen 4.20—4.90 p. hl. ALKMAAR, 25 Juni. Kaas. Ter markt waren 180 stapels, wegende 202.000 kg. Fa- briekskaas, kleine 42, cbmmissie 40, mid delbare boerenkaas, kleine 40, commie- sie ƒ42, middelbare Handel vlug. ELST (BET.), 24 JunL (Speciale fruit- veiling V.V.O.B.) Aardbeien 1ste soort 25— 44 c., 2de sooft 1019 c., Meikersen ls» soort 1834 c., 2de soort 8 V218 c.. Oranje- kersen 31 c., zwarte kersen 4050 <t, roode bessen 2960 c-, zwarte bessen 20—50 c» frambozen 3566 c., groene kruisbessen 9%10 e, blonde kruisbessen 1416 c. per kg. GELDERMALSEN, 24 JunL Fruit. Aard beien le s. 1221 c., 2e s. 412 c. p. p. kersen, rijp 1942 c., Engelsche kersen 6— 15 c. p. kg. UTRECHT, 25 Juni. Kaas. Aangevoerd 224 partijen, tezamen 72.800 kg. Prijzen le soort 4144, 2e soort 3840, rijksmerk 43—48, zwaardere tot 51. Handel matig. ZWOLLE, 25 JunL Boter. Aangevoerd 109/8 v., 15/6 v. en 380 stukken, samen 2340 kg.•Prijzen per 1/8 v. 3034)6, kg 1.80—2. Vee. Aangevoerd 489 rtmderen, 87 gras- kalveren, 57 nuchtere kalveren, 20 schapen, 50 lammeren, 146 varkens en 856 biggen. Men besteedde voor vette koeien 0.741.03 idem kalveren 1.001.40, idem varkeni 0.760.80 per kg.schapen 2048. De handel was over het algemeen slecht Stieren veel minder. IJMUIDEN, 24 Juni. Heden kwamen van de treilvisscherij aan den afslag de stoomtrei- iers IJM. 40 (Calabria) met 1698 IJM. 99 (Johanna Elisabeth) met 1412 IJM. 325 (Gloria) met 1832 IJM. 324 (Amalia) met 1519 IJM. 417 (Derika VII) me 2632 IJM. 10 (Jacquelina Clasina) me 1874 IJM. 37 (Maria Elisabeth) met 2824, IJM. 106 (Reiger) met 2193 en de zeülogget K.W. 166 (Nederland IIIJT met 114 aan be somming. De van IJsland teruggekeerde stoom- treiler IJM. 82 (Aneta) besömde voor zijn aangevoerde versche visch 3821, terwijl d% stapeJvisch later zal worden geveild. -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9