STADSNIEUWS. BONTWERKER Een stapje verier. V erkeersoügevalien. Voornaamste Nieuws BARTELJORISSTRAAT 26-28 nw—mmi iiinsag Maandag 28 Juni 1926*' 50ste Jaargang No. 16286 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad EEN POGING TOT BEROOVING OP DEN NIEUWEWEG IN DE HAARLEMMERMEER. DE BEROOVING NIET GELUKT; DE AANRANDERS GEARRESTEERD. mTENT BAAI Klokken in den toren der St. Josephkerk. Brand aan de Bennebroekerdijk nabij de Cruquius. De nationale tooneelwedstrijd van „J. J. Cremer". in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerbericht TELEFOON 10604, SuL ii-en van Dfiot, Repareeren. Veranderen van itindei. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.53 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT MUI Adverlentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel; op de te pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden fOftRft Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f TCfl bij een ongeval met f OCH bij verlies van een hand, f JOC bij verlies van een fCfj bij 'n breuk van tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 u U U U. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 I uit. doodelijken afloop: een voet of een oog: duim of wijsvmger. been of arm: fift bij veriies v. een ItU» andere vinger. Gelijk wij verwacht hebben is over het besluit der jongste Bondsvergadering der R. K. Staatspartij, om aan de sociale orga nisaties geen stemrecht, maar slechts een adviseerende stem in den Partijraad toe te kennen, heel wat nagepraat. Nieuws is er uiteraard weinig vernomen. Vóór en in de Bondsvergadering zijn alle argumenten vóór en tegen uitgeput. Men kon dus daar na niet veel meer dan zijn spijt of voldoe ning over het gevallen besluit uitspreken. Toch is er onder die nabetrachtingen ééne, waarop wij nog even de aandacht willen vestigen, omdat zij, in den vorm, waarin ze is gekleed, aanleiding geeft, om een, yellicht voor de naaste toekomst nut tige, vraag te stellen. We bedoelen een be schouwing van het 2de Kamerlid Kuiper in „de Volkskrant." Men herinnert zich, hoe van sommige zijden, speciaal van den woordvoerder van den Amsterdamschen Kieskring, den heer W. Nieuwenhuis en den voorzitter van hét Werkliedenverbond, den heer de Bruijn, met een vuur en een enthousiasme, met een geestdrift en met dreigementen de nood zakelijkheid van toekenning van stemrecht aan de sociale organisaties in den Partij raad is verdedigd. Zelfs werd beweerd, dat zonder dat stemrecht de heele reorga nisatie weinig of niets te beteekenen zou hebben; ja, werd gedreigd, dat speciaal de arbeiders in de toekomst wel eens hun eigen weg konden gaan in de politiek, wan- neer men aan hun sociaal verbond geen directen invloed in de politieke opperlei- ding toekende. Die stout gesproken woor den verwonderden ons vooral hierom om dat het punt in kwestie in de verschil lende aideelingen van het Werkliedenver bond nooit is ter sprake gekomen, omdat dc bekende brief van het Werkliedenverbond aan het bestuur der R. K. Staatspartij door het bestuur van het W. verbond werd uitgedacht en omdat wij heel wat uitstekende organisatiemannen van het Werkl. verbond kennen, die van den eisch van hun be stuur niets willen weten. Maar het meeningsverschil is er; het te begraven zou onverstandig zijn. Wanneer dit nu aan den dag komt op de manier, zooals de heer Kuiper dit in de Volkskrant doet, dan is er alle hoop, dat inderdaad de algémeene bevrediging er binnen niet te langen tijd komt. Deze vooraan staande figuur in de R'. K, arbeidersbeweging had ook gaarne het stemrecht aan het Werk liedenverbond in den Partijraad zien toe gekend; maar nu dit niet gebeurd is, mis kent hij de overige verkregen voordeelen der reorganisatie niet en kent. aan dat ver langde en niet verkregen stemrecht geen overdreven gewicht toe. Hij schrijft o.m.: We hebben nu een heusche R. K. Staats partij gekregen, namelijk een organisato risch verband tusschen kiezers en gekoze nen en een geregeld contact met de we tenschappelijke, sociale en cultureele krachten in ons katholieke volksleven. In organisatorischen zin is er dus veel verbeterd, en het komt er nu maar op aan, dat daarvan een doeltreffend gebruik wordt gemaakt. Want het zit 'm natuurlijk méér in den geest, die de nieuwe organisatorische vor men moet bezielen, dan in die vormen zélf. En ofschoon het nieuwe niet met bij zonder veel geestdrift wordt begroet, heb ben wij toch goede hoop, dat het méé zal vallen. Merkwaardig is in dit verband, dat de z.g. Michaëlisten met de reorganisatie blijk baar nog het meest in hun nopjes zijn. Niet ten onrechte rekenen zij zich een gioot deel van de eer en de verdienste toe; en dat ze, de zaak van den politiek en kant bekeken, succes hebben, valt niet te ont kennen. Dit feit is wellicht aanleiding, dat men van andere zijde niet zoo bijzonder geneigd is hoera te roepen. Maar daar zou dan ook uit af te leiden zijn, dat er niet alleen in organisatorisch, maar óók in democratisch opzicht een stap vooruit is gezet. Wij zijn ook sterk geneigd daarmede in te stemmen en zijn dus niet zonder goede ver wachtingen. Anderzijds verhelen we niet onze spijt, dat men niet één stapje verder is gegaan, en de toekenning van stemrecht aan de sociale organisaties in den Partijraad ver worpen is. Deze spijt berust niet op de gedachte, dat stemrecht zooveel meer invloed zou geven, doch meer op de vraag, of met een advi seerende stem de bete'êkcnis der sociale organisaties wel voldoende tot uitdrukking komt. 't Gaat minder om de knikkers dan om bet recht van 't spel. Nevens de 70 a 80 stemgerechtigde le den der Rijkskieskringorganisaties zou dat '2-lal stemmen der sociale organisaties, ^ie bovendien nogal eens verdeeld zouden riin, in den regel weinig beteekenis hebben. En die beteekenis wordt vrijwel geheel opgeheven, wanneer aan alle z.g. „ge kwalificeerde" leden in den Partijraad het stemrecht ware toegekend. Dan zouden toch de vier sociale organi saties gestaan hebben met 12 van de bijna 200 stemmen, zoodat haar invloed tot een minimum was gereduceerd. Daarom ging het dus niet, en daarom ook was er te minder bezwaar het stemrecht toe te kennen, althans aan de vier lande lijke centrale organisaties. Ons Verbond stond er op, omdat het onthouden van stemrecht wordt aangevoeld als een brevet van onmondigheid. Dit moge honderdmaal niet de bedoeling zijn, en we nemen dit aan; doch er is en blijft, om een voorbeeld te noemen, groot verschil tusschen ons Verbond en het Me- 'aniawerk. ook en vooral wat hun verhou ding tot de politieke problemen betreft, en dus bijgevolg ook ten aanzien hunner be teekenis in de R. K. Staatspartij. Dat voorts do leidende figuren in onze R. K, Arbeidersbeweging minder politiek verantwoordelijkheidsbesef hebben of min der politiek geschoold zijn dan de afge vaardigden der Kiéskringorganisaties, zal door geen bevoegde worden volgehouden. Dat hier moet worden onderscheiden, omdat de sociale organisaties van huis uit geen rechtstreeksche politieke taak hebben, is de eenige objectie waarvoor we iets kunnen voelen. Dit is evenwel' een argument dat langza merhand versleten raakt, omdat de oude liberale politie-staat vrijwel om zeep is, en het terrein der sociale politiek nog steeds in omvang toeneemt. Dit is een gevolg der maatschappelijke ontwikkeling welke de staatszaak ver breedt en er noodwendig toe leidt, dat tusschen sociaal en politiek wepk steeds meer aanraking komt en dus ook de taak der sociale organisators meer en meer een politiek aanzien krijgt. Een aanzien wel-te-verstaan van s o- c i a a 1-p olitieke strekking, maar dan toch van zoodanige beteekenis en omvang, dat ons Verbond meer en meer rechtstreeks aan sociale politiek moet doen. Tot nu toe had daarom ons Verbond met de politieke kwesties wellicht meer aan raking dan de Rijkskieskring-organisaties en zal men moeten inzien, dat zijn achter- afplaats in den' Partijraad niet geheel .ten onrechte als een miskenning wordt gevoeld. Alle theorieën over de hooge beteekenis der adviseerejjde taak veranderen daar aan niets; want wie op het terrein waar hij werkt niets te zeggen heeft, staat in éen minderwaardige positie. Dat ons Verbond daar op den duur ge noegen mee kan nemen, gelooven wij niet. Heel veel zal afhangen van de wijze, waarop het stemgerechtigd deel van den Partijraad zal worden samengesteld en de nieuwe organisatie dus brengen zal, wat er er met recht en reden van wordt verwacht. Zooals men ziet, de heer Kuiper is een man, met wien men kan praten. Hij ziet de zaken in de juiste proporties. Wij willen hem nu vragen in zijn redeneering nog een stapje verder te gaan. Wanneer zooals hij terecht opmerkt het niet op het aantal stemmen in den Partijraad aan komt, maar op den geest, die daar heerscht en vooral ook, op de manier waarop het stemgerechtigd deel van dit gewichtig col lege wordt samengesteld, hebben dan de leiders onzer Roomsche werklieden voor een overgroot deel niet de bevordering van dien goeden geest en de samenstelling van de beslissende macht in den Partijraad in de hand? Vanwaar is de mindere goede geest de laatste jaren in onze R. K. Staatspartij gekomen? Omdat de grondslag niet heelemaal deugde. De grondslag van de partij is de kiesvereeniging. Wat heb ben wij daar gezien in de crisisjaren van onze partij? De hoogere standen bleven weg, omdat zij vreesden overstemd te zul len worden. Op een gegeven oogenblik trok een deel zich terug in de^ N. K.P. Ambte naren en onderwijzers meenden, dat hun belangen in de R. K. Staatspartij niet vei lig waren,, bleven van de kiesvereeniging weg, vormden „studieclubs" met een lan delijk verband, waaruit St. Michaël groei de, Groote groepen arbeiders mokten on tevreden en vormden een R. K. Volks partij. En de middenstand? Doet heelemaal niet aan politiek, dat weten we. Hoe kun nen we nu eischen, dat we een democrati sche Staatspartij hebben met een veelzijdig samengestelde leiding, wanneer de demo cratie totaal ontbreekt, daar, waar de lei ding moet worden opgebouwd? Wat baat stemrecht voor de sociale organisaties, wanneer de honderd duizenden leden van die groote, landelijke bonden zelfs niet weten, wat zij van de politiek verlangen £n wat zij er billijkerwijze van verlangen mo gen? Is dat stemrecht dan iets anders dan een vorm, n.m. deze, dat het bestuur van zoo'n sociale organisatie eenige van haar leden voor den Partijraad aanwijst, zonder contact met haar leden? Zal daardoor de geest in de partij veranderen? Neen, al leen hiervan is heil te verwachten, wan neer wij onze politieke organisatie met evenveel elan uitbouwen als wij de so ciale vereenigingen hebben opgebouwd en dan met nog meer succes. Wanneer de kiezers daadwerkelijke belangstelling too- nen in het politieke leven en met hun verschillende meeningen, met hun eigen standsopvattingen, met hun vaak tegenstrij dige en tegen elkaar botsende opinies in de kiesvereeniging komen. Daar en daar alleen moeten zij elkanders belangen en behoeften leeren kennen, elkaar leeren waardeeren; daar moeten zij elkanders za kelijke argumenten hooren; daar moet de verzoening der standen geboren worden Wanneer daar omtrent allerléi belangrijkc politieke vraagstukken van belastingwet geving, sociale verzekering, defensie enz. geen compromis tol stand komt, dan baat het weinig, of een Partijraad tot eenstem migheid voert. Zoo'n Partijraad moge dan volmaakt zijn samengesteld; iedere groep en elk groepje moge daar zijn woordvoerder hebben, des noods met stemrecht.... Wan neer de honderd duizenden kiezers in hun eigen politieke organisatie niet zelf tot een veelzijdig inzicht komen omtrent de vraagstukken van den dag, zal het gevoel van bovenaf geregeerd te worden blijven bestaan. Dan zullen er in den Partijraad al lerlei beslissingen vallen, die de massa niet begrijpt, die dan weer eens den boe ren, dan den werkgevers, dan den arbeiders of middenstanders tegen staan; en het gevaar voor verbrokkeling en afscheiding blijft be staan. Het stapje verder, dat we moeten zetten is dus niet het toekennen van stemrecht aan vertegenwoordigers van sociale ver eenigingen in een politieke college, maar het verstevigen van den grondslag der Staats partij, de opbouw onzer kiesvereenigingen tot alzijdige en bloeiende organisaties, En de sociale leiders, die er van overtuigd zijn, dat de politiek zich hoe langer hoe meer met het sociale vraagstuk moet bezig houden, zouden wij dan ook willen toeroe pen: gebruik uw macht en uw invloed om uw menschen naar de kiesvereeniging te drijven. Dat is de beste stap, dien gij kunt zetten om uw doel te bereiken!" Zaterdagavond is het anders zoo rustige gedeelte van de Haarlemmermeer, nabij Vijf- huizerdijk en Nieuweweg, in rep en roer gebracht door een poging tot berooving, welke vrij brutaal in den opzet was. Dergelijke aan randingen komen er zoo goed als niet voor en de bevolking der rustige buurtschap vraagt zich af, hoe de aanvallers het aange durfd hebben, op een tijdstip, dat het toch nog niet geheel donker is, een dergelijk plan tot berooving uit te voeren. „Zoo'n brutaliteit zou iemand den schrik om het hart slaan," aldus zei een bewoonster van den Vijfhuizerdiik ons en men zou in het schemerdonker niet meer alleen uit durven gaan." Niet zoo gauw hoorden wij gisteren van de poging tot berooving, of wij gingen er op uit, om te trachten, den aangerande te spreken te krijgen en van hem zelf te hooren, wat er eigenlijk voorgevallen was. Wij trof fen hem in zijn woning aan den Vijfhuizer- dijk en bemerkten bijna onmiddellijk, dat hij nog niet geheel van den schrik bekomen was. Hij was nog overstuur door hetgeen er 'savonds te voren gebeurd was. Begrijpelijker wijze had hij den geheelen dag „loop" aan de deur gehad en toen wij er kwamen, was er ook weer visite. Nu, stof tot praten, le verde het gebeurde aan Jaap Smit, den aan gevallene, voldoende op. „Eigenlijk begrijp ik nog niet goed, wat er gebeurd is," zoo begon hij. Maar toen hij eenmaal op dreef was, kregen wij toch een goed verhaal te hooren. Omstreeks 10 uur Zaterdagavond keerde de heer Smit, die melkboer is, met zijn met een hit bespannen wagen uit de stad, waar hij melk afgeleverd had bij zijn klanten naar huis terug. Des Zaterdagsavonds keert hij altijd om dezen tijd met zijn melkwagen naar huis terug, omdat hij dan zijn klanten voor den Zondag bedient. Óp andere avondenis dat niet noodig, omdat hij dan des ochtends zijn klanten van melk voorziet. Volgens de politie verordening is dir echter op den Zondag ver boden. Het zal omstreeks kwart over 10 geweest zijn, toen hij vanaf de Zomervaart den Nieu weweg opreed. Naar schatting was hij nog een 150 meter vanaf den spoorovergang, toen hij in het gras ter zijde van den weg, dat er vrij kort is, twee personen zag liggen, „Ik schonk er geen aandacht aan," vertelde Smits, „omdat ik dacht, dat het een „span netje" was. Nauwelijks was ik hen evenwel genaderd, of de twee gestalten, die zich nu ontpopten als twee zwart-gemaskerde man nen, sprongen op en plaatsten zich bij 't paard en bij den wagen. De een greep den hit bij de teugels en dwong aldus het dier tot stil stand. De ander richtte een revolver op mij. Ik weet echter niet, of hij iets tegen mij ge zegd heeft, zoo was ik geschrokken." Een wielrijder, die achter Smit reed, had den aanvaller wel hooren schreeuwen en wel „Geef je geld of ik schiet je dood." „Ik heb echter niets gehoord," vertelde Smit, „ik was te veel geschrokken. Wel heb ik mijn aanvallers duidelijk onderscheiden, daar was het nog licht genoeg voor. Ik dacht er ook zelfs niet aan, dat het om mijn geld te doen was en ik kwam zelfs niet op de ge dachte, hun een briefje van f 10 of 25 toe te werpen, om van hen af te komen. Er was maar één ding, dat me op dat oogenblik voor den geest stond Ik moest weg. Het ging om mijn leven en hoe eerder ik maakte, dat ik weg kwam, hoe beter het was. Ik zat aan den rechterkant van den wagen op den bok en aan die zijde geschiedde op den vrij smallen weg ook de aanval. In mijn eersten schrik, toen ik de revolver op mijn hoofd gericht zag, sprong ik naar den linker kant van den bok, greep mijn zweep en sloeg op den hit los, om dezen maar voort te jagen en weg te komen. En de hit schoot in volle vaart verder. Degene, die het paard vast hield, trachtte dit nog tegen te houden, maar het lukte hem niet. Hij werd een 25 meter meegesleurd en was toen gedwongen het dier los te laten. Ik liet het paard voort- rennen, tot ik een eind verder een rechercheur uit Haarlem op de fiets ontmoette, die mij zoo verschrokken zag en mij toeriep „Wat is er gebeurd, Smit „Zij willen mij dood schieten," zei ik. De rechercheur ging er op af en wat er verder gebeurd is, weet ik niet precies." Zijn vrouw, kwam hem echter te hulp in het vertellen en hoewel zij beiden het slot van de geschiedenis maar „van hooren zeggen" hadden, bleken zij ook dit goed te kennen. De rechercheur was dadelijk xn de rich ting van de aanranding gefietst, waarop de aanranders getracht hadden, op hun fietsen te ontkomen. Van den anderen kant was echter ook een rechercheur komeri aanfietsen en toen nog enkele waarschuwende schoten in de lucht gelost waren, begrepen de daders, dat zij in c'e val geloopen waren en gaven zij zich gewonnen. Het waren beiden, naar de vrouw van Smit ons verzekerde, beruchte Haarlemmers, een van 21 en een van 27 jaar. Vooral de eene, zekere J. de G., wonende in de De Witstraat, stond bij de politie zeer on gunstig bekend. Geboeid werden zij naar het politiebureau in de Smedestraat overge bracht. De vrouw van Smit stond haar man toe vallig aan het einde van den Nieuwenweg op te wachten en nadat hij haar haastig de verschrikkelijke ontmoeting verteld had, kon hij weer rechtsomkeer maken, om het geval aan te geven bij de politie in de Smedestraat. „En toen ik na afloop weer naar huis terug keerde (het was tegen half 2 in den nacht), was ik nog zóó onder den indruk, dat ik op zeker oogenblik niet wist, waar ik reed in de stad. Later bleek het mij, dat ik in de Koningstraat verzeild was geraakt. En geen wonder want ik had ruim f 100 bij mij, waarvan ik mij niet graag beroofd had ge zien," voegde hij er bij. Nog deelde men ons mede, dat beide da ders bekend hadden, waarvan de jongste onder tranen. De vrouw van Smit vertelde ons nog, overtuigd te zijn, dat de Haarlemsche recher cheurs niet toevallig in de buurt geweest tg zijn. Zij haddSn onder leiding van een msoecteur reeds den oreheelen middac lana den dijk gesurveilleerd. Juffrouw Smit had dan ook de stellige overtuiging, dat er „verraad" in het spel was geweest en de Haarlemsche politie geheel met de poging tot berooving op de hoogte was geweest. Hedenmiddag zou van politioneele zijde een situatie-foto genomen worden van de plek der aanranding en van Smits met zijn paard en wagen. Het politierapport vermeldt over dezen brutalen overval het volgende Omstreeks half tien 's avonds kreeg de politie er lucht van, dat er op de Zomervaart een aanranding door twee Haarlemmers was voorbereid, op den melkhandelaar S., wonende aan den Ringdijk te Vijfhuizen. De struikroovers wisten dat S.«met een groot bedrag aan geld omstreeks dien tijd naar huis zou rijden. De politie wist niet, op welk gedeelte van de Zomervaart de overval zou plaats hebben. Inderhaast werden maatrege len getroffen en besloten een gedeelte van den weg, waar geen huizen staan en waar dus waarschijnlijk de aanranders zich zouden hebben opgesteld, te bewaken. Dicht bij Haarlem verschool zich langs de vaart de agent Doorenbosch, achter een boschje met den politiehond Nora, die sinds een maand in politiedienst is. Onder de gemeente Haarlemmerliede stelden zich de inspecteur Verschoor en de rechercheur v. d. Werff op, op een plek die hun het gunstigst voor den aanval voorkwam. Omstreeks half elf kwam de melkhande laar S. met paard en wagen uit de richting Haarlem. Op den Nieuwenweg vlogen eens klaps de aanranders uit het gras langs den weg op. Een van hen greep het paard bij de teugels, terwijl de andere op den wagen klauterde en S. met een revolver dreigdé, met de woorden „Handen omhoog, of ik schiet je kapot." Ofschoon de melkhandclaar begrijpelijkerwijs zeer geschrokken was, had hij de tegenwoordigheid van geest, de zweep over zijn paard te leggen, dat dadelijk in galop wegreed. De man, dat het paard had vastgegrepen, werd 25 Meter meegesleurd, de ander viel door den schok van den wagen. De roovers sprongen op hun fietsen, die in het gras lagen, en reden in allerijl in de rich ting Haarlem. Zij reden echter den agent met den politiehond in de armen. De agent sprong te voorschijn en maande hen tot af stappen. Toen zij hieraan niet voldeden, los te hij een schot. Deze aanrtianing volgden de aanranders wel op. De agent D. beval hun: „Handen omhoogEen van de roovers trachtte nog de revolver uit zijn zak te ha len, maar de wakkere politieman gaf onmid dellijk een tweede schot. Terwijl hij een der twee met zijn revolver in bedwang hield, be waakt Nora den ander. Spoedig kwamen de inspecteur en rechercheur die het hulpge roep en de schoten gehoord hadden aange fietst. De twee aanranders die ieder in bezit wa ren van een revolver met 6 scherpe patro nen geladen, werden naar het politiebureau in de Smedestraat gevoerd. Daar bleken het te zijn de 21-jarige J. H. v. d. S. en de 32-ja- rige J. de G. die reeds meermalen met de politie en justitie in aanraking is geweest. Na het verhoor door de Commissaris van Politie werden zij in bewaring gesteld. De politiehond Nora, die Zaterdagavond zijn eersten grooten „dienst" verrichtte, is opgeleid door den hoofdagent van politie Mol bij de vóórkeuring onlangs te-Velsen gehouden, behaalde het dier het grootste aantal punten, De hond heeft zijn nut wel bewezen bij den overval, die dank zij het kordate en vlugge optreden en het juiste inzicht der politie verijdeld is geworden. Heden worden de beide aanranders aan de Justitie overgeleverd. ONDER EEN AUTO. Zaterdagmorgen omstreeks 12 uur ge raakte het 7-jarig zoontje van den heer A. van R„ wonende aan de Hoofdstraat te Hil- legom, nabij de Hillegommerbrug onder een auto, bestuurd door den heer J. S. Deze reed slechts met een snelheid van hoogstens 8 K. M. Het ventje stak den weg over, zoodat den heer S. geen schuld treft, ifl remde on-* middellijk, doch de wagen gleed nog een paar meter door. Het kind bekwam hoofdwonden en werd naar Dr. Hanroth vervoerd, waar het verbonden werd. De toestand is bevre digend. AANRIJDING. Door verkeerd uitwijken had gistermiddag ongeveer half 6 op den Heerenweg nabij de Adriaan Pauwlaan een aanrijding plaats tus schen een Fordauto en een vrachtauto, met gevolg dat eerstgenoemde auto van voren zoo goed als in elkaar is gereden. Ook de lampen waren verbrijzeld. De vrachtauto Kad geen letsel en kon meteen doorrijden, terwij! de auto op het voetpad uit den weg werd gezet en later door den reparateur werd af gehaald. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Door enkele parochianen van de St. Jo sephkerk is aan den pastoor der parochie, den ZeerEerw. heer H. C. J. Sondaal, bij gelegenheid van diens zilveren priesterfeest, dat 15 Augustus a-s. gevierd wordt, een paar klokken voor den toren geschonken. Het geschenk, dat vervaardigd is door de fa. Petit 8z Fritsen, te Aarle-Rixtel (N.-B.), is ae vorige week aangekomen en gister avond vond vóór het Lof de plechtige in zegening der klokken plaats. Deze geschied de door Pastoor Sondaal, geassisteerd door de kapelaans A. W. J. Lühn en J. A. Voor ham. Vooraf hield pastoor Sondaal 'n korte predikatie waarin hij de beteekenis van de klokken schetste en dank bracht aan de ge vers die onbekend wenschen te blijven." De beide klokken wegen resp. 750 en 350 K.G. In de grootste staat „Deum laudo, vi vos voco, mortuos plango", hetgeen betee- kent „Ik loof God. ik prijs de levenden, ik beklaag de dooden". De kleine klok, welke het Angelus zal luiden, bevat de woorden „Per Mariam ad Jtsutn" „Door Maria tot Jezus''. De namen der gevers staan in de klok ken gegoten. De groote klok zal de .geloovigen kerk waarts roepen. Bij het zilveren priesterfeest van den pastoor zullen de klokken voor het eerst haar metalen stemmen laten hooren. Hedennacht omstreeks half 2 uur zag de kapitein van den pjtsseerende sleepboot, dat een langs den Bennebroekerdijk gebouwde dubbele woning in brand stond, terwijl blijk baar niemand der bewoners daarvan iets gemerkt had. Onmiddellijk iiet hij zijn boot stoppen en waarschuwde de bewoners, de arbeidersgezinnen W. en M. Deze konden zich nog slechts met moeite redden, doch het was hun onmogelijk, iets van hun in boedel te redden. Daar het huis van hout gebouwd was. grepen de vlammen snel om zich heen en kon ook de automobiel-brand spuit van Hoofddorp, welke spoedig ter plaatse was, niet veel uitrichten. Het dub bele perceel brandde dan ook tot den grond toe af. De oorzaak van den brand is onbekend. Dp schade wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt. In den nationalen tooneelwedstrijd, welke de Kon. Letterlievende vereeniging „J. J. Cremer," ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan, gedurende het seizoen 19251927 zal houden, dingen de navolgende tooneel- vereenigingen mee: 1. Tooneelvereeniging „Nieuw Jan van Beers", Amsterdam, met „Zaken zijn zaken," tooneelspel in 3 bedr. door Octave Mirbeau. vertaald door A. G. Biomert. 2.'Vereeniging „Vrije Werkkring", Amster- Herziening wet L. O. 1920. Instelling van een staatscommissie. Een kolonel-marskramer op de kermis tt Venlo. Ons oefen-eskader te Kiel. Vergadering drijisraad. van den algem. R. K. bc- Electrische trein bij Rotterdam ontspoord. Burgerwachten-dag in Limburg. Enorme belangstelling. De revolutionnaire beweging in Spanje Barcelona en Valencia in handen der revo- lutionnairen? Hevige aardbeving op Kreta. Conferentie tusschen Tsjang Tso Lin en Woe Pei Foe. Hoog water en dijkdoorbraak in Duitscb- land. Zie verder Laatste Nieuws. tin Hl Barometerstand 9 uur v.m.: 775. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54, Medegedeeld door hef Kon Ned Meteoro logisch instituut te De Biidt Naar waarnemingen in den morgen van 28 Juni. Hoogste Barometerstand 772.8 m.M. t« Calais. Laagste Barometerstand 762.7 m.M. t< SaCrna. Verwachting van den avond van 28 to1 den avond van 29 Juni: Zwakke veranderlijke wind, afnemend: bewolking, droog weer, iets warmer over dag. dam, met „Fiat Justitia", tooneelspel in bedrijven, door Carl. Schüler, vertaald dooi M. C. Hofman. 3. Tooneel- en Letterl. Vereeniging „Va riaVlaardingen, met „De Grond", tooneel spel in 3 bedr. door Geert Teis Pzn. 4. Vereeniging van Spoorwegambtenaren Utrecht, met „Freuleken", komedie in 3 bedr. door Herman Roelvink. 5. Rederijkerskamer „Inter Amicos" Dordrecht, met „De Motor", tooneelspel ir 3 bedr. door J. varf Randwijk. 6. Tooneel vereeniging );Varia", IJmuiden met „Sonna", Indisch tooneelspel in 3 bedr door Jan Fabricius, De Jury bestaat uit de heeren: 1. L. B. J. MooK oud-tooneelspeler, t» Amsterdam. 2. C. C. M. van Hees, directeur van den Stadsschouwburg, te Haarlem. 3. G. D. Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum, te Haarlem. 4. Frits van Dommelen, Regisseur tc 's-Gravenhage. 5. H. Bakker, Bestuurs- en werken lie van „J. J. Cremer". A. W E I L L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1