In en om Haarlem. GIERSTRAATII22-24 Het verdrag met België. C0C0S KARPETTEN EN MATTEN V erkeer songe vallen. ^oornaamste Nieuws Dinsdag 29 Juni 1926* 50ste Jaargang No. 16287 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden Eerste blad De brandweer te Haarlemmerliede. STADSNIEUWS. HAARLEM Agenda 30 Juni Een roeitochtje met een nat intermezzo. N.V. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen. Een openlucht-theater te Castricum. Verdronken. Het Internationalee Councours voor Harmonie- en Fanfare gezelschappen te Vilvoorden bij Brussel. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarleu,. Telegraphisch Weerbericht Hoofdingelanden vergadering. De aardbeienexporV naar Engeland. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke kort.ng. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel: op de le pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QOfjfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7r[j bij een ongeval metf*)Cft bij verlies tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: uUUU«" verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1uU."doodelijken afloop: 1 Z.U J," een voet van een hand, flOC bij verlies van een fCfl bij'n breuk van f {|j m bij vexlies v. een 1 luuduim of wijsvinger.' vl),' been of arm: andere vinger. Er is moed voor noodig om nog iets te schrijven over „het verdrag". Het verdrag, dat is natuurlijk het Nederlandscb-Belgisch Verdrag, waarover tegenwoordig ieder den mond vol heeft, We zeggen dit niet smalend, integendeel. De belangstelling hetzij dan, dat zij een beetje kunstmatig is opgewekt is verheugend. Maar diezelfde belangstelling heeft zóó veel personen aan het schrijven en zóó veel monden aan het praten gebracht; de meeningen van vóór- en tegenstanders staan zóó radicaal tegenover elkander, dat men huiverig wordt een standpunt in te ne men. In eerste instantie was dit gemakkelijker. Toen het verdrag was gepubliceerd, toege- Icht en van alle kanten bekeken, kon men veilig een afwijzende houding aannemen. Voordeelen voor ons land werden er niet noemenswaard door verkregen; de nadeelen daarentegen waren zeer groot. Voor de in diening van het wetsontwerp was dan ook maar één verklaring te vinden: in 1919 stelde België in oorlogsroes en gesteund door het militair-sterke Frankrijk, aan ons land eischen, die op niet minder neerkwamen dan het doen van afstand van een deel van ons grondgebied. Men herinnert zich de opwin dende dagen van toen: de oplaaiende vader landsliefde in Zeeland en Limburg, het krach tig verzet der volksopinie, wat de regeering sterk maakte in het afwijzen der eischen van de Belgische annexionisten. Aan het chauvinisme en den landhonger van de eerste na-oorlogsche dagen zijn wij gelukkig ontsprongen. Dat de Nederlandsche onderhandelaars te Parijs tegenover de on vervulbare eischen van afstand van grondge bied zich .lieten vinden voor economische concessies, laat zich verklaren. Wanneer België op dien milderen basis was gaan staan, zou het toentertijd zeker heel wat hebben kunnen bereiken. In 1920 brak het echter de onderhandelingen vrij bruut af. Eenige jaren later zijn ze opnieuw begonnen. Het is begrijpelijk, dat bij de ten deele zelfde onderhandelaars, de gevoelens van 1919/20 pog nawerkten en dat het verdrag van 1925 in den ban van de vrees der eerste eischen tot stand kwam. Intusschen echter was veel gebeurd. In Frankrijk was Poincaré gevallen; de Ruhr- bazetting werd een fiasco; tusschen de ge allieerden en Duitschland kwam een betere stemming; de oorlogsroes was in zijn ergsten vorm uitgeraasd. Een verdrag als dat van 3 April 1925 met zijn vérgaande economische eischen en zijn verklaring van Antwerpen tot oorlogshaven met daaraan verbonden gevaar lijke consequenties voor de neutraliteit van de Schelde bij internationale botsingen en het ingrijpen in de Nederlandsche souvereine rechten, smaakte het Nederlandsche volk niet. Den algemeenen tegenzin kon men het best aldus verklaren: er is niet meer de min ste aanleiding, om België zóóvej te gemoet ie komen. Wanneer onze minister van bui- tenL zaken meent aan zijn belofte van 1920 gebonden te zijn, dan is dit voor zijn persoonlijke rekening; ons volk mag de voorgestelde lasten en de dreigende geva ren niet op het nageslacht leggen. Deze tegenzin heeft geleid tot nieuwe be sprekingen en," gelijk bekend, bij de onlangs gepubliceerde memorie van antwoord van Minister van Karnebeek is meegedeeld, dat aan het verdrag een protocol zal worden toegevoegd, waardoor op belangrijke pun ten aan Nederlandsche bezwaren wordt tege moet gekomen. Is nu, na deze memorie, het gewijzigde ver drag te aanvaarden? Ziedaar een der ge wichtigste vragen, welke de laatste kwart eeuw aan ons parlement gesteld zijn. De 4 verantwoordelijkheid der Kamerleden weegt hier wel zeer zwaar en men behoeft hun ten deze hun beslissingsrecht niet te benijden. Het is ondoenlijk om alle overgebleven bezwaren na te gaan, te wikken en te we gen, het voor en tegen tegenover elkander te zetten. Twee zaken wegen voor ons het zwaarst: ten 1ste de vraag der souvereiniteitsrechten op de Schelde. Wij willen niet, zooals ver scheidene schrijvers en sprekers tegen het verdrag hebben gedaan, zooveel gewicht hechten aan de voorgestelde gemengde com missie, welke zal beslissen of wij onzen on derhoudsplicht op de Schelde in voldoende mate vervullen. We leven nu eenmaal in een tijd van arbitrage en internationaal overleg leder voorstel, om bij meeningsverschil ook anderen te laten oordeelen, af te wijzen met een beroep op de hoogheid van zijn zelf standigheid, is een verouderd standpunt en strijdt met de langzaam ontkiemende ge dachte der volkeren-gemeenschap. Van veel meer belang achten wij het antwoord op de vraag, hoe het staat met de doorvaart van Belgische oorlogsschepen in tijden van vrede en oorlog. De Fransche tekst van het ver drag laat vermoeden, dat er n a dit ver drag nog een afzonderlijke rfegeling omtrent die doorvaart te wachten is, terwijl de Ne derlandsche tekst anders luidt. Direct na de verschijning van het verdrag is daarop in de pers opmerkzaam gemaakt en het is wel heel zonderling, dat de minister in zijn memorie van antwoord deze zaak geheel onbesproken laat. Hier moet geruststelling komen en een afdoende verklaring, dat Nederland door dit verdrag ten tijde van oorlog en oorlogsgevaar niet behoeft te vreezen door de aanwezig heid van Belgische schepen in Nederlandsch vaarwater, tegen zijn wil in een conflict be trokken te worden. Wanneer op dit punt geen zekerheid kan worden verschaft, dan is o.i. alleen daarom het verdrag al niet te aan vaarden*). Een tweede^punt betreft de voorgestelde kanaljen, waarover morgen nog een enkel woord. Dat het hier niet gaat om denkbeeldige dingen, moge blijkên uit hetgeen een uiterst zakelijk en buitengewoon deskundig man als prof. Struycken hierover in November 1918 schreef: „Men stelt zich dikwijls dat passeeren van vreemde oorlogsschepen in oorlogstijd door onze Schelde zoo onschuldig vo.or, alsof men met niets dan een ons,nie.t derend vervoer te water zoude te doen hebben. Ware dit hel geval, wij konden inderdaad onze schouders erover ophalen. Maar wat zal ontwijfelbaar de werkelijkheid zifn, die zich aan ons zal opdoen? Dat de beide oorlogvoerende par tijen erom zullen wedijveren, wie het eerst de Schelde-oevers zou bezetten, omdat alleen die bezetting de vaart door de Schelde zal kunnen verzekeren, resp. voor de tegenpartij onmogelijk maken. Daar twijfelt toch niemand aan, dat, wanneer wij bijv. in dezen oorlog (1914/18) ook maar de geringste neiging zou den hebben getoond, Engelsche oorlogssche- oen door onze Schelde te laten, Duitschland dadelijk preventief zoude zijn opgetreden eïi Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren, enz. zou hebben pogen te bezetten. En hetzelfde, in omgekeerden zin, zou zich immers hebben voorgedaan, ware er kans geweest, dat wij Duitschland zouden hebben toegestaan de Schelde als uitvalspunt van Antwerpen te gebruiken. „Daarom, de Schelde tot internationaal vaarwater of aan België en ons gemeenschap pelijk vaarwater, ook voor oorlogsschepen te stempelen, het zou beteekenen voor goed ons lot, wat de oorlogskansen betreft, aan dat van België te verbinden, zonder dat eenig voordeel onzerzijds daartegenover zou staan. En daarom moeten wij iedere o,ok vriend schappelijke bespreking daarover uit volle overtuiging afwijzen en kunnen wij dit ook in alle billijkheid doen, omdat de voor Bel gië daaraan verbonden verwachtingen louter speculatief van aard zijn en door dezen oor log niet zijn bevestigd." Halfweg heeft tegenwoordig een pracht auto-brandspuit, maar het blusschen van branden in die gemeente laat nog al wat te wenschen over. Dat ligt hem niet aan de spuit en niet aan de biusschers bei de zijn rap en kwiek en bij de hand maar dat ligt hem aan de slechte organi satie van de alarmeering. Zaterdagnacht brandde er vlak bij Haar lem onder Haarlemmerliede een woonschuit uit en met geen mogelijkheid was de brandspuit van Halfweg te waarschuwen. Omdat het nacht was en geen telefonische verbinding met het moederdorp Halfweg tot stand was te brengen. Eenige weken geleden brandde er langs den Rijksstraatweg dicht bij den spoorover weg een boerderij af, waarbij een groot ge tal varkens levend geroosterd werden. De brand werd ontdekt om 2 uur; de brand spuit was er om 4 uur nog niet. Een dag of veertien geleden kreeg een bewoner van den Ouden Weg, dat ook on der Harlemmerliede behoort, een schoor steenbrandje. Hij vroeg een voorbijrijdenden motorfietser om de politie te waarscuhwen en een half uurtje later kwam veldwachter v. d. Vloet eens kijken, inaar zonder brand weer. Gelukkig was het brandje met eigen middelen gebluscht, want anders zou er van het huisje toch niets meer te blus schen zijn geweest. Dat zijn toestanden, die niet langer dan noodig mogen bestendigd blijven. Het is te gek dat 's nachts de brandweer in Halfweg niet telefonisch kan gewaarschuwd worden; het is te gek dat de Haarlemsche brand weer soms ter plaatse van den brand komt en laat branden wat brandt omdat de brand bliikt te woeden onder Haarlemmerliede. Wij vroegen den burgemeester van Half weg omtrent deze kwestie inlichtingen en deze deelde ons mede, dat inderdaad Half weg van 9 uur 's avonds tot 8 uur 's mor gens telefonisch niet te bereiken is. Dat zijn nu eenmaal toestanden, die ten platte- lande bestaan, waarvan men in een stad geen idee heeft, zei de burgemeester be rustend. Van hulp der Haarlemsche brand weer verwachtte de burgemeester weinig heil, want deze is niet voorzien van ma teriaal dat in Haarlemmerliede dienst kan doen, zeide hij. Immers heeft de Haarlem sche brandweer materiaal dat aangesloten wordt op de waterleiding en te Haarlem merliede moet het bluschwater opgepompt worden. De moeilijkheden zijn er, zouden wij wil len zeggen, om overwonnen te worden. De opeenvolging van eenige branden heeft nu de aandacht op het euvel gevestigd, maar wanneer we nog zoo'n serie branden krij gen, waarbij het den schijn heeft dat de brandafweer onvoldoende is, zal Halfweg eindigen met de lachlust van heel Neder land op te wekken. Behalve dat, moet ook het verantwoordelijkheidsgevoel van de raadsleden hen aansporen verandering in den toestand te brengen. De bewoners heb ben recht op hulp der gemeenschap bij een ramp, zooals brand ongetwijfeld is en die hulp moet het gemeentebestuur afdoende geven. Gebeuren er straks bij een brand ongelukken, gaan menschenlevens verloren, dan zal het gemeentebestuur zich daarvan niet met een praatje kunnen schoon was- schen. De toestand is onvoldoende. Niet alleen in het stadskwartier van Haarlemmerliede, maar ook in het deel van Haarlemmerliede dat tegen Spaarndam is aangebouwd. Ook daar kan brand uitbreken en kunnen hui zen finaal afbranden zonder dat men er te Halfweg iets van weet voor bet te laat is. En er is te helpen. Te helpen od w°:nig kostbare wijize. Het eenvoudigst is met Haarlem en Spaarndam overeenkomsten aan te gaan, waarbij d» brandweer dezer plaatsen voor het geval er brand .uitbreekt in het deel van Haarlemmerliede hulp biedt. De com mandant der Haarlemsche Brandweer, de heer v. d. Broeke, deelde ons mede, dat de Haarlemsche brandweer niet alleen voor zien is van materiaal dat op de waterlei ding wordt aangesloten, maar ook van pom pen. die het water zelf opzuigen. In dit op zicht vergist zich dus de burgemeester van Haarlemmerliede. De Haarlemsche brand weer kan dus in Haarlemmerliede helpen Ook zou overwogen kunnen worden een spuit om water te pompen in dat deel van Haarlemmerliede te stationeeren en een andere mogelijkheid is de automobiel- brandspuitwagen van een motor te voorzien, die het water kan opzuigen. Is de brand niet te ver van de grens, dan kunnen de slangen uitgelegd wofden tot over vijfhon derd meter en wordt de brar-d vanuit Haar lem gebluscht. Een overeenkomst om Haar lemmerliede te helpen achtte de comman dant dan ook zeer wel mogelijk. Wij hebben nooit goed kunnen begrijpen dat het gemeentebestuur Wan Haarlemmer liede deze voor de hand liggende oplossing niet toepast en wij schrijven het toe aan het feit dat men te Halfweg te zeer is in genomen met het bezit van de eigen, mooie auto-brandspuit. Accoord, maar aan een voortreffelijke auto-brandspuit met voor treffelijke bediening heeft men niets als de alarmeering niet deugt. Een brandweer, die niet gewaarschuwd wordt of te laat komt, doet geen nuttig werk, maar wekt de lach- lüst op. Wil men dus te Halfweg zelf branden blusschen, dan dient men te zorgen dat de alarmeering verbeterd wordt en in orde komt. Het is eenvoudig bespottelijk wat men daar ook tegen aanvoere dat de politiepost in het stadsgedeelte Haarlem merliede niet telefonisch is aangesloten. Ook om andere redenen dan voor brand- alarmeering is telefonische aansluiting van de veldwachterswoning met Halfweg ge- wenscht. Thans moet de politie leentjebuur om een telefoon spelen. Wie hem noodig heeft, moet den veldwachter thuis op gaan zoeken en deze kan opgegeten zijn zonder dat zijn superieuren er iets van merken. Allereerst is het dus gewenscht dat de politiepost een telefoon krijgt en voorts moet er een nachtelijke verbinding met Halfweg tot stand komen. Wij begrijpen trouwens niet dat deze nog niet bestaat. In elke plaats van eenige beteekenis kan tegenwoordig de politie 's nachts telefo nisch" bereikt worden. Voor gemeenten zoo als Halfweg, is dit ook zeker zeer noodig. Overleg met den directeur-generaal der Posterijen zal ongetwijfeld tot gevolg heb ben dat de politie te Halfweg een door- loopende nachtverbinding met de buitenwe reld krijgt en waar Haarlem tegenwoordig ook 's nachts interlocaal kan telefoneeren via het Amsterdamsche kantoor, daar zt u op voortreffelijke wijze een verbinding tus schen Haarlemmerliede-stadsdeel en het moederdorp Halfweg tot stand zijn te bren gen. Ook Spaarndam zou op dezelfde wijze doorloopend met Halfweg verbonden kun nen worden. Wij kunnen dus niet inzien dat de be droevende brandalarmeering in de gemeen te Haarlemmerliede c.a. niet verbeterd kan worden. Zij moet ook verbeteren en zal verbeteren wanneer slechts de mentaliteit overheerscht dat bij brand geholpen dient te worden. Nog al te veel gaat men ten platten lande van het idee uit, dat wat brandt, maar afbranden moet. Men durfde ons zelf te Halfweg zeggen dat ook indien men geweten had dat de woonschuit brand de de brandspuit waarschijnlijk niet uitge rukt zou zijn, omdatde schuit van hout was! Wij kunnen ons in een stad moeilijk in een dergelijkcn egdachtengang indenken, maar het idee schijnt inderdaad algemeen verbreid te zijn op bet platteland. In. de stad stelt men er een eer in den brand in dén beginne te dempen, en kan dat met althans zooveel mogelijk terrein aan den brandduivel te ontfutselen en zeker zal men nooit verzuimen in alle geval uit te rukken bij brand omdat men tevoren nooit weet, wat en wie er wellicht te redden is. Ten plattelande denkt men er heel wat lichter óver. Men moge dat betreuren, als men dan maar tegelijk meewerkt om de geesten in dit opzicht te bekeeren. In alle geval kun nen wij moeilijk op de grens van Haarlem zulke toestanden jnet de handen in de zakken aankijken. Bovendien maakt een goede brandweer en goede brandalarmee ring; ook dat de -ingezetenen daarvan de vruchten plukken omdat de premies van brandverzekering in dat geval aanzienlijk dalen. Er zijn genoeg voortvarende leden in den Haarlemmerliedenschen gemeente raad, die hun aandacht aan de zaak zullen wijden en wij hrfpen hartelijk dat het ge meentebestuur van Halfweg afdoende ver beteringen zal invoeren en zich daarbij niet laat weerhouden door- de gedachte dat grensverandering aanstaande is. Dit laatste is geen excuus om te handelen, het bewijst alleen dat het gemeentebestuur van Half weg veel te lang getalmd heeft met voor zieningen te treffen. Het kan, dus het moet! Sociëteit „St. Bavo." Haarlemsche In koop-combinatie half 9 uur Bestuur Spoor en Tram 8 -uur Vioolonderwijs 3 uur Hoofdbestuur Volksbond half 8 uur St. Caecilia 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Repetitie „Utile Dulci" 8 uur Elftalcommissie R.K.V.Z. 8 uur Ver gadering Damclub 8 uur. Statenzaal Prinsenhof. Gemeenteraad half 2 uur. Theater „De Kreon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Luxor-Theater Bisoscoopvoorstelling 8 uur. Hotel „Duin en Daal" BloemendaaL Expositie Kees Roovers. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8—914 uur. S.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 tutr. 's middags van 3—-5 - uur. s avonds van hall 8half 9 uur s Zaterdags alleen van 9li 12 uur R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en s avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. -K. Bevolkingsbnrcau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitieenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. >1. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 Elisabevn's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V. Maandags van 23 uur Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur R.-K. Reclasseeringsvereeniging. afd Haar lem. Eiken Donderdagavond ha''; 9 ver gadering in het gebouw der Sint Vincen- liusvereeniging Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. 'NELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN. verstikkings- en electriciteitsonge- "illen Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). WAARVOOR EEN DUCDALF AL GEEN DIENST KAN DOEN. Menig eerzaam Haarlemsch burger, die op zijn middagwandelingetje omstreeks 4 uur gistermiddag de Nieuwe Gracht of de Kruis- brug passeerde, is daar getuige geweest van een zeker niet alledaagsch voorval, dat, ter wijl het zich aanvankelijk min of meer ern stig liet aanzien, evenwel met een.humoris tisch einde werd bekroond. Nu na lange dagen van guur, koud en regenachtig weer eindelijk een koesterend zonnetje gisteren wat warmte bracht, wer den vele roeiliefhebbers en roeiliefhebsters opgewekt om door Haarlems grachten en singels een kleinen trip te maken. Zoo kwam met forschen riemslag een lange skiff van de Haarlemsche Roei- en Zeilvereeniging door het water van de Nieu we Gracht geschoten. De wijze, waarop het vaartuigje bediend werd, getuigde van veel kundigheid, maar wie is bestand tegen de verraderlijke situatie, welke de steunmuren avn een brug voor een j-oeier of roeister biedt. Hoe het precies in zijn werk ging, is mis schien nog niet opgehelderd, doch toen het ranke scheepje onder de brug zou door schieten, geraakte een der roeispanen be klemd tegen een der steenen wanden, het scheepje maakte een ongewone manoeuvre, kantelde en de inzittende dame geraakte te water. Vl Oogenblikkelijk algemeene belangstelling van de zTjde van het publiek en ontstelte nis bij degenen, die het ergste vreesden. Maar al dadelijk bleek, dat er voor groote ongerustheid geen reden aanwezig was, want de drenkelinge liet zich al spoedig kenneii als een uitstekend zwemster. Met de eene hand de boot voortduwend en met de andere hand zwemmend, trachtte zij den wal te bereiken Toen evenwel eenige hulpvaardige personen uit het pu bliek haar toeriepen, dat zij wel het bootje aan wal zouden halen, liet de zwemster het vaartuigje in den steek, zwom naar een der ducdalven nabij de brug'en met behulp van ijlings toegestoken handen stond ze spoedig op vasten grond. Inmiddels was door middel van een haak het bootje naar een der steenen trapjes ge bracht en weder in de goede situatie ge bracht. Niet zoodra was dat gebeurd of tot aller verbazing'daalde de koene zwemster het trapje af, stapte in de boot, greep de roeispanen, stiet van wal af en roeide weder kalm weg, in stomme verwondering, nage staard door honderden toeschouwers. In de 28 Juni gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders werden de voorgestelde statutenwijziging ongewijzigd aangenomen. Tot commissaris sen werden benoemd de heeren Dr. F. E. Posthuma en J. H. Smidt van Gelder, Van de fiets getuimeld. Wil men per fiets den Hoogeweg te Wijk aan Zee afrijden, richting postkantoor, dan diene men goed te kunnen remmen en moet men niet beschonken zijn. Zondagavond omstreeks 8 uur, reed iemand, die tamelijk „den prins gesproken had", van dien weg. Of hij in staat was te remmen, is niet onderzocht, maar bij 't pension op den hoek, sloeg hij van de fiets en smakte op straat. Men hielp hem op de been en met het materiaal van gen lid der Reddingsbrigade werd door een zoon van „Zaanlandia" het bloedende en ontveld#e gezicht verbonden. Betrekkelijk liep het goed voor den fietser af. Motorongeluk. Maandagmorgen wilde de bestuurder van een motorrijwiel met zijspan, de heer v. D., op den Hoofdweg onder Haarlemmermeer, uitwijken voor een passeerenden auto. Hij scheen* daarbij echter ruimte tekort te komen, met het gevolg, dat de motor om kantelde en in het water terecht kwam en de heer v. D„ bij zijn poging om er uit te springen, met z'n gelaat op een spatbord viel, waardaar het neusbeen gespleten werd Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Het beschadigde motorrijwiel werd later op het droge gebracht. Wielrijder aangereden. Gisteravond omstreeks half twaalf beeft op den Heerenweg te Heemstede een aan rijding plaats gehad tusschen een auto en een fietser, den heer K. N„ wonende aan de Pijlslaan. Doordat de auto met half ge temperd licht reed, in verband met het passeeren van andere auto's, kon de be stuurder der auto niet zien, dat de fietser zijn hand uitstak naar links en de straat overstak. Hij werd door den auto gegrepen, op het spatbord geworpen en daarna op den grond gesmakt. Hij bekwam een groo:e schaafwonde boven het oor en een lichte kneuzing aan 't dijbeen. Door den auto werd de gewonde naar zijn woning vervoerd, waar een lid van ..Snelverband'' de eerste hulp verleende. De fiets werd geheel vernield. te Zandvoort. Zondagmiddag kwam op. den Boulevard de Favoux te Zandvoort een auto aanrijden, waarvan de bestuurster door signalen te kennen gaf, dat ze de Kerkstraat in wilde rijden. De agent van politie, die op den hoek ZeestraatBoulevard nog het verkeer helpt regelen, gaf aanwijzingen, dat de wa gen recht door moest rijden. De dame, bekend met de Zandvoorlsche straten en gewend de Zeestraat in te rijden, had haar stuur reeds gewend. .Het gevolg wat, dat de agent werd aangereden. Hij werd aa nde knie gewond, terwijl zijn rij wiel geheel in elkaar gereden werd. Bij het verhoor bekende de dame, dat het ongeluk haar schuld was, en dat ze, toen ze haar vergissing bemerkte, alles had gedjan om de aanrijding te voorkomen. Zij was bereid de schade te vergoeden. Naar wij vernemen, heeft zich te Castri cum een Comité geformeerd, dat zich ten doel stelt tijdens het komende seizoen openluchtspelen op te voeren. Een terrein is verkregen op het Prov. Landgoed, aldaar terwijl de artistieke leiding zal berusten bij den tooneelspeler Vincent Berghegfte. Tot dit doel te geraken was de opzet van de vergadering welke dezer dagen werd ge houden. Deze vergadering stond onder lei ding van den burgemeester van Castricum, eere-voorzitter van de vereeniging, die de voorloopige besprekingen had gevoerd. De heer Berghêgge, daartoe uitgenoodigd, zet te uiteen, op welke wijze deze zaak moet worden opgezet, terwijl de voorzitter van C. V. en de burgemeester het groote nut en voordeel aantoonden van deze uitvoe ringen, die ongetwijfeld vele vreemdelingen tot zich trekken zal. Eenparig werd beslo ten tot dit doel een garantie- en bedrijfs fonds te stichten. Een uitvoerig comité werd aangewezen, dat de voorbereidingen zal daarstellen. De bedoeling is als eerste stuk op te voe ren „De pastoor van Neufilette" terwijl nog andere stukken zullen worden ingestudeerd. Gisteravond omstreeks 10 uur is het 5- jarig zoontje van den arbeider G., wonende aan den Hillegommerdijk in de Haarlemmer meer, spelenderwijs nabij de ouderlijke wo ning in de Ringvaart geraakt. De kameraad jes stelden direct pogingen in het werk om den kleine op het droge te brengen, waarin zij ook slaagden. Geneeskundige hulp werd direct ingeroepen, doch de ijverig in het werk gestelde oogingen, om de levensgees ten weer op te wekken, mochten helaas niet meer baten. De dokter kon slechts den dood constateeren. Een mooi succes voor „Eendracht" uit Velsen. Dit concours dat door de Koninklijke Harmonie van Vilvoorde bij Brussel werd gegeven naar aanleiding van het 130-jarig bestaan van de Koninklijke Harmonie al daar onder bescherming van den Koning van België staande, had een zeer groote belangstelling, er kwamen gepasseerden Zondag 80 vereenigingen uit. Al deze vereenigingen defileerden voor het mooie stadhuis alvorens de wedstrijd begon en menig mooi vaandel werd be wonderd. Aan dezen strijd welke een zeer bijzon dere was, daar er ook een aideeling lec- tura aan verbonden was, d. w. z. een com positie op het eerste gezicht te vertolken, werd deelgenomen door de Harmonie de Eendracht van Velsen Om 10 uur werd in het stadhuis deze wed strijd gehouden waaraan deelnamen „De Werkers van Antwerpen," de Harmonie van Lingebeek, de Harmonie van Almelo, die van Hengelo, een van Helmond en een uit Brabant. De Eendracht uit Velsen moest als no. 2 optreden en kreeg 5 minuien tijd voor het uitdeelen der muziek en het inzien dooi directeur en leden van de opgelegde com positie een Processie Marsch, '„Jeruzalem' geheeten van J. E. Strauwen, welke com ponist ook zitting in de jury had. Deze eer ste voor de Eendracht moeilijke onderne ming is voor de Eendracht een groot suc ces geworden daar zij van al haar zuster verenigingen den eersten prijs verwierf, die uit Lingebeek een tweeden eersten eersten prijs en .die uit Almelo een eervolle vermelding verwierven, terwijl de andere deelnemers geen prijs verwierven. Een goed en succesvol begin van den dag dus. Des middags werd het verplichte num mer van denzelfden componist uitgevoerd en als vrij nummer de Ouverture Willem Tell van Rossini. De Harmonie had nog 20 maten te spelen van laatstgenoemd stuk, toen reeds een geweldig applaus losbarste en aan het eind een ware ovatie aan leden en directeur werd gebracht. De uitslag was niet twijfflachtig,, daa: door directeur Kerkhoff een eersten direc- teurspriis werd vmikoi»"- <vn ziine ver- Het regeeringsontwerp inzake de regeling met de voormalige Duitsche vorstenhuizen is door de juridische commissie uit den Rijksdag aangenomen. De vergadering van de Commissie tot reorganisatie van den Raad van den Volken bond, welke gisteren zou plaats hebben, is uitgesteld. Polen zal uit den Volkenbond treden, indien het geen permanenten zetel krijgt toegewezen. Hulde aan Mr. Zimmerman, den scheiden den commissaris-generaal. De tweede testmatch in Engeland. Hevige aardbeving te Padang (O.-L). De tramstoringen voor de radio opgeh ven. De tandtechnici-kwestie. Wetsontwerp voor een nieuw onderzoek. De Utrechtsche lustrumfeesten. Zie verder Laatste Nieuws, Barometerstand 9 uur v.m.: 777. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.54, Medegedeeld door het Kon. Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt- Naar waarnemingen in den morgen van 29 Juni 1926. Hoogste barometerstand 773,1 m.M., te Groningen. Laagste barometerstand 753.8 m.M., te Biarritz. Verwachting van den avond van 29 tot' den avond van 30 Juni: Zwakke noordoostelijke tot zuidoostelij- ken wind, lichtbewolkt. droo^ weer, iets warmer. eeniging eveneens den eersten prijs be kwam met zijn concurrenten de Werker» uit Antwerpen, de vereeniging uit Hengelo. Almelo en Lingebeek, terwijl de vereeniging uit Helmond een tweeden prijs verwierf. Er is dus een mooie, doch zeer moeilijk te verkrijgen zegen bevochten; een groot suc ces voor de Eendracht en haren directeur. In de gehouden Hoofdingelandenvergade ring van den Haarlemmermeer, deed de voorzitter o.a. mededeeling, dat van Ged. Staten bericht was ingekomen, dat afwij zend geadviseerd zal worden inzake het request tot de Kroon, om tollen te mogen plaatsen. De 'vereeniging van opstalhouders heelt zich tot Ged. Staten gewend met het adres dat reeds in deze vergadering behandeld is en waarop de vergadering van Hoofdinge landen afwijzend beschikt heeft. Naar aanleiding hiervan hebben Ged, Staten medegedeeld, dat iedere uitgifte van grond in erfpacht door hun colleges gesanc- tionneer'd dient te worden. De voorzitter erkent de juistheid van deze opmerking; echter is van de zijde des polders nimmer een dergelijk besluit aan Ged. Staten ter goedkeuring aangeboden. Het is daarom, dat D. en H. thans voor stellen, alsnog aan het gouvernement het besluit te zenden, waarbij besloten is de tarieven te verhoogen van de rechten, ge heven voor de in opstalrecht uitgegeven gronden. De vergadering besluit dien overeenkom- stig. De geloofsbrieven der gekozen hoofdinge landen O. de Kok en J. C. Gehrels, als mede van den herbenoemden hoofdinge land Blom zijn onderzocht en in orde be vonden. De heeren worden door den secretaris binnengeleid naar de voor hun bestemde zetels De' voorzitter spreekt den wensch uit, dat de heeren hun gaver, en krachten mo gen wijden aan de belangen des polders. Tot leden van de fmancieele commissie werden benoemd de heeren Blom en Noor- dam en tot plaatsvervangend leden de heeren Geertsma en Kok. De rekening 1925, sluitend met een voor- deelig saldo van 24.455.03, wordt goedge keurd alsmede de voorgestelde salaris- en loonregeling voor 1927. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. Lag het aanvankelijk in de bedoeling, om vandaag voor het eerst de gelegenheid te openen voor den export van aardbeien di rect van Beverwijk naar Engeland, thans heeft men besloten om hiermede te wachten totdat de aardbeien-aanvoer van meer be teekenis zal zijn Aan de R.-K. Tuindersvereeniging „Ker.- nemerland" werden gisteren slechts 4000 K.G. aardbei enaangevoerd. Voor den ex pert naar Engeland moeten 10.000 tot 15.000 K.G, per dag worden aangevoerd. Zoo mogelijk zal men nu a.s. Zaterdag de boot laten aanleggen, doch ten slctte hangt alles van de medewerking der natuur af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1