STADSNIEUWS Voor Geest en Hart. nieuw-vennep. NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Dinsdag 29 Juni 1926 Goedkoope treinen. Verbreeding vaargeul. Huize „Scheybeek" te Beverwijk. School voor bouwkunde, versierende kunsten en kunstambachten. Examens nuttige handwerken. Olivier Koop. De bekende hardrijder Mettes op de schaats. Tuinbouwvereenigiag „Ons buiten". VAN ONZE RECHTBANK. De procedure over het Brongebouw. De Komtniezenhuisjes. Afdracht R.-K. Grafische Bond. HEEMSTEDE OVERVEEN. BLOEMENDAAL. VELSEN. INGEZONDEN. LAATSTE NIEUWS Aan de bekomen wonden overleden. De Poolsche voorloopige twaalfden. Intern. Federation of Nation- Societies. Kabinetsformateur van Canada. De Perzische ondersecretaris van financiën doodgeschoten. Import van vee in Zuid-Afrika. De pest in 't overstroomde gebied van Mexico. Hoogste was in Duitschland bereikt. Aardbevingen in 't Zwitsersche Freiburg. Oogstberichten uit Rusland. Ontslag officieren Poolsche leger. KUNST EN KENNIS. I. R. A. F. A. De Heiligen en deToonkunst. De oorsprong van den zoogenaamden Jezuïetenstijl in de bouwkunst. Op Dinsdag 6,13, 20 en 27 Juli, 3,10,17 en 24 Augustus zullen goedkoope treinen rijden van Amsterdam naar Oosterbeek Laag, Arn hem en Nijmegen en terug. De vervoerprij- zen van deze treinen zijn f 3 voor de tweede en f 2.15 voor de derde klasse. Plaatskaarten worden te Haarlem verkocht in het reis bureau Lindeman, Stationsplein 13, telkens des Woensdags en des Maandags vooraf gaande aan den dag waarop de trein loopt en wel des Maandags tot 3 uur n.m. of vroe ger indien het vastgestelde aantal plaats- kaarten is uitgegeven. De heengaande trei nen vertrekken uit Amsterdam te 6.35 v.m. de terugkeerende uit Arnhem te 8.35 v.m., uit Oosterbeek Laag te 8.42 n.m. en uit Nij megen te 8.46 n.m. In het Zuiderbuitenspaarne, nabij de Qruquius is men begonnen met een groote oaggermachine de vaargeul te verbreeden. Het opgezogen zand wordt gebruikt voor het opspuiten van bouw terreinen. Over de restauratie. In het maandblad van den Bond Heem schut bespreekt Ir. H. T. Zwiers een en ander over de restauratie van Scheybeeck, waaraan wij het volgende ontleenen Boven de groote zaal is door uitbreken Ier tusschenwanden een tweede lagere zaal geformeerd, die als boekerij is ingericht, wat nogelijk was doordat de verdieping-in-de- rap op het hoofdtrappenhuis aangesloten verd, zoodoende nog de noodige slaapkamers ton leveren, waarbij bovendien ter meerdere verlichting in den eenigszins leegen tympan van den voorgevel een ovaal raam werd langebracht. Aan de gevels is weinig veranderd. Een voorstel, de oude roedeverdeeling te her stellen, kon, evenmin als een compromis voorstel, deze te vervangen door spiegel- ?las-in-lood de toekomstige bewoners be koren, wat zich in verband mt de fraaie uit zichttoren op de omringende vijvers en par ken laat indenken, doch ten aanzien van hét gebouw als zoodanig te betreuren valt. We gens de groote kosten, die een uitwendige restauratie van de zijgevels, die in tegen stelling met den deftigen beschaafden voor gevel, een uiterst rommelig samenstel vormen, met zich mee zou brengen, werd daarvan afgezien en besloten eén en ander te laten begroeien. Wat de historische ontwikkeling van het gebouw aangaat, bij het breken werden vol doende aanduidingen gevonden om de ge schiedenis van het huis als volgt te recon- struceren het voorgebouw stamt waar schijnlijk uit het begin van de 17de eeuw en bevatte alleen de voorste reeks vertrekken, wijze geleid, zich daar doen kennen a's een muziekpaedagoog, de kerkzang naar d en- schen geleid. Zijn knapenkoor genoot een groote repu tatie en zijn kennis van de ker! m iziek bracht het koor der kerk tot het uitvoeren van wer ken, die in Amsterdam nog niet waren ge hoord. Het koor heeft zijn scheidenden directeur dan ook een hartelijke hulde bereid, toen het bekend werd, dat Olivier Koop, Amsterdam verlaten ging. In een koorvergadering aan het eind der vorige week gehouden, werd hem op ondubbelzinnige wijze blijk gegeven van de waardeering en hoogachting der koor leden. Dat hem een afscheidsgeschenk werd aan geboden, zegt wellicht iets, maar de hartelijke woorden, die tot hem gesproken werden, ver tolkten in nog sterkere mate de gevoelens, welke de koorleden jegens hun directeur koes terden. De heer Koop was zeer getroffen door de hulde hem bereid hij dankte met korte, maar hartelijke woorden en gaf elk der koorleden ter herinnering een Benedictijnsch werk over Gregoriaansche muziek ten geschenke. Tot opvolger van den heer Koop is, naar wij vernemen, benoemd de heer Vincent van Berg. Wederom wordt in deze school een ten toonstelling gehouden van het werk der leerlingen, thans van hen die dit jaar het einddiploma hebben verworven. Deze ten toonstelling is echter de laatste, want zooals bekend is, zullen de lessen met September a.s. niet worden hervat. De school voor Bouwkunde enz., die vooral als „de Kunstnijverheidsschool" vele jaren een uitstekende reputatie genoot, niet alleen in ons land, doch ook buiten onze grenspalen, wordt opgeheven. Het ligt niet op mijn weg, de vraag te beantwoorden, of het wel noodig was, dat het zoover moest komen met een inrichting, die gedurende bijna veertig jaren haar be staansrecht op doorslaande wijze heeft ge toond. Als oud-leerling der school, waaraan ik nog steeds de beste herinneringen heb, kan ik echter niet nalaten mijn leedwezen over een zoodanig verloop uit te spreken, hoewel de, in»de laatste jaren gevolgde gang van zaken niet mijn volle sympathie had. Ook deze tentoonstelling hebben we met gemengde gevoelens bezichtigd, wat echter niet wegneemt, dat we aan meerdere werk stukken gaarne onze waardeering hechten. Er is oppervlakkig, pretentieus gedoe naast ge degen arbeid en vooral bij de afdeeling bouw kunde constateerden we meer bezonnen heid, dan bij een vroegere gelegenheid viel op te merken. Onder de huidige omstan digheden meenen we het bij deze opmerking te moeten laten en geven we slechts een op waarvan de tegenwoordige studeerkamer en somming van het tentoongestelde. In de vestibule, voorzoover uit de aanwezige zolde- afdeeling decoratieve kunst vindt men, met ring kon worden afgeleid, één zaal vormden, het studiemateriaal, als teekemngen naar het Daarna is de vestibule afgescheiden en de hal levend model, naar dieren enz., reclame- langebouwd, waarschijnlijk over de vollend jett enboekomslagen en andere ontwer- oreedte van de tegenwoordige salon, waar- Pen °P grafisch gebied, benevens enkele de coratieve paneelen. De 'afdeeling bouw kunde vertoont het gewone aspect, men vindt er de ontwerpen en eenige detailteeke- ningen, alles in keurige uitvoering. Een enkel beeldhouwwerk completeert de ten toonstelling. Besluiten we met den wensch, dat het den gediplomeerden wel- ga en zij, elk op hun terrein, de gelegenheid zullen vinden hun talenten te ontplooien. M. v. d. W. voor aanwezige deurstelling en symmetrische opbouw van het boventrappenhuis met de daarin voorkomende ornamenteeringen zou den kunnen pleiten. Daarna is dan te stellen de derde phase, waarin het gebouw van een nieuwen voor gevel voorzien werd en aan de hal de groote zaal werd uitgebouwd over de achter het oude huis loopende „Scheybeeck" heen, velke beek nu nog onder de kelders door stroomt. Tegelijkertijd werd de vestibule /an nieuwe ornamentatie voorzien en in de tegenwoordige eetkamer de reeds genoemde betimmeringen aangebracht. Het tijdstip van deze veranderingen moet in het laatste van de 18de eeuw gesteld worden, waarmee ook overeenkomt de dateering van het pla fondschilderstuk 1774 L. E. D. B. Het is totnogtoe niet gelukt, uit deze letters den laam van de schilder terug te vinden. Voor het examen nuttige handwerken slaagden de dames C. Andrea, E. v. Dijken, R. Kamp, L. v. Langeveld, E. Spronk, R. Vogel, Ph. van Zijl, J. Zuidhof en T. Noor man. Wij lezen in „De Maasbode" De heer Olivier Koop, bekend musicus te Amsterdam, gaat Amsterdam verlaten hij is benoemd tot organist aan de R.K. Kerk te Overveen. In zijn omvattende muzikale werkzaam- hci 1 in de hoofdstad, nam zijn directeurschap van het zangkoor der St. Willibrordus-paro- :hie binnen de Veste (de Duif) wel de voor- taamste plaats in. Hij heeft het koor dier <erk gedurende vele jaren op voortreffelijke Het is niet veel voorgekomen dat we onzen stadgenoot G. Mettes, den beken den hardrijder op de schaats, hier ter stede konden zien rijden, daar hij meestentijds in andere plaatsen en in het buitenland aan de diverse wedstrijden deelnam en laten we er hier meteen maar bijvoegen, veelal met een angstig gevolg. Toch is het nog wel enkele malen voorgekomen dat wij hem hier op de ijsbaan aan de Kleverlaan zagen rijden, waar hij dan ook aller bewon dering trok. Evenwel zal het nog niet zijn voorgekomen dat we onzen stadgenoot in de maand Juni op de schaats hebben ge zien, tenminste niet hier ter stede, daar hij wel eens in deze zelfde maand in het bui tenland er op uit trok om te kampen wie het eerst den start bereikte, doch tot op heden hebben wij hier ter stede in de maand Juni geen ijs gekend (het roomijs daar natuurlijk buiten gelaten). Toch hebben enkele bewoners Zaterdag het genoegen kunnen smaken om onzen hardrijder op de schaats te zien rijden, n.l. op rolschaatsen van eenigszins groote afme- HierbcveD geven wij oen loto van ,,Nora de politiehond, die bij den brutalen overval van Zaterdag i.l. zich een wakker lid van het Haarlemsche Politiecorps toonde. Ter wijl de agent een der struikroovers in be dwang hield, was de bewaking van. den ander wél aan „Nora"' toevertrouwd. tingen. De ijsbaan was in dit geval de mooie tegels waarmede de trottoirs van de stra ten in het Slachthuiskwartier belegd zijn en die zich voor zoo iets mooi leenen. Ondanks het feit dat het nu geen spie gelgladde baan was ging de heer Mettes er toch met een behoorlijke vaart overheen en het kan best zijn dat het waar is wat eeni ge omstanders mededeelden, dat dit ge schiedt als training, daar de heer Mettes van plan is in goede conditie uit te ko men voor het kampioenschap. Het bestuur van bovengenoemde veree- niging maakt bekend, dat zij door het groote succes er toe is overgegaan tot het exploiteeren van het tweede perceel land daar het eerste gedeelte voor den aanleg van 62 tuinen vol is en de aanvraag van volkstuinliefhebbers tot dezen maatregel heeft doen besluiten. Door dezen maatregel zullen thans een 100-tal tuinen in exploi tatie gebracht kunnen worden, welke tui nen allen 200 M2 groot zijn, waarvan de huurprijs naast een inschrijfgeld van 1 7.50 per jaar bedraagt. Uitspraken van Maandag 28 Juni. D. G., wonende te Engu-Wormtr, Diefstal, vier maanden gev.straf o.v, F. J. v. W„ slager, gedomicilieerd te Am sterdam, thans gedetineerd, diefstal door middel van inklimming, drie maanden gev. straf met a. pr. hecht. o.v. K. E., boekbinder, wonende te Zaandam, thans gedet., J. V., schilder, zwervend, thans gedet., A. J. S., groen tenkweeker, gedomi cilieerd te Amsterdam, thans gedet. en L. de G-, tvpograaf, wonende* te Amsterdam, thans gedet., diefstal door middel van in klimming, ieder een jaar gev.straf m. a. pr. hecht o.v. A. W. C. v,1 d. D-, pianohandelaar, wo nende te 's Gravenhage, appèl overtr. Motor en Rijwielwet. Vonnis Kantonrechter Haar lemmermeer bevestigd. J. M., landbouwer, wonende te Hoofddorp gem. Haarlemmermeer, veroorzaken van zw. lich. letsel door schuld, 1000 boete subs 3 weken hecht. o.v. In de procedure over het Brongebouw, welke gevoerd wordt tusschen de gemeente Haarlem en de N.V. Mij. tót Exploitatie van Staalwaterbronnen, verleende de Haarlem sche Rechtbank heden aan rar. R. C. Bak huizen van den Brink, procureur voor de gemeente Haarlem, uitstel tot 7 September voor het dienen van repliek op de door mr. Van Styrum, die voor de Staalwaterbron nen optreedt, gegeven memorie van ant woord. De „Staatscourant" bevat thans het be sluit van den 14den Juni 1926, tot verlen ging van de schorsing van het besluit van den gemeenteraad van Haarlem van 4 No vember 1925, betreffende de afbraak van de Kommiezenhuisjes te Haarlem. De afdracht bij den R. K. Grafischen Bond zal niet, zooals eerst bepaald was, hedenavond plaats vinden, doch morgen avond van 8half 10. Toelating leerlingen. Men verzocht ons opname van het volgende Zocals uit de in dit blad voorkomende ad vertentie blijkt, bestaat weder gelegenheid tot aanmelding van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor lager en voor uitge breid lager onderwijs aan den Voorweg. De nieuwe cursus vangt voor de lagere school aan op Dinsdag 24 Augustus a.s., op welken datum de kinderen, om toegelaten te kunnen worden, dan 5)4 jaar oud moeten zijn. Voor de u.l.o. school is de vacantie wat verlengd zoodat hiervoor de cursus begint op Woensdag 1 September a.s. Deze aanmelding geldt dus voor de bestaande openbare school. Zooals uit het laatste raadsverslag blijkt, heeft de Burgemeester, op een vraag van den heer Van Unen, medegedeeld, dat de te stichten openbare scholen om verschillende redenen niet voor September van het volgend jaar zullen kunnen worden geopend. Voor ver schillende ouders zal dit zeker een teleurstel ling zijn omdat rr.en thans genoodzaakt is de kinderen een grooter afstand te laten afleggen voor het bezoeken der openbare school, dan wanneer de nieuwe school gereed zou zijn. Gó/onden voorwerpen. Terug te beko men bij: Ludriks Koediefslaan 60 een zak mes, J. Kinkhouwer Raadhuisstraat 80 een boterhamzakje, W. Schoo Iepenlaan 17 een rijwiel belastingmerk, P. Jongsma Haven straat 37 slobkousen. Geutskens Lombok- straat: 15 een schop, M J. v. d. Reep School- laan 16 een rijwielbelastingmerk in étui, Ves- ter Koediefslaan 49 schrijfmachinesleuteltjes, Moolenaar van Merlenlaan 1 een grijze over jas en boekentasch, Mevr. Bos Boekenrode straat 22 een haarknip, Hilterman Geweer straat 3 een heerenregenjas, Taats van Ame- rongen Binnenweg 88 een zakmes, Mevr. Wijnbergen Crayenesterlaan 61 een blauw wollen kindermuts, Bureau van politie Boe kenrodestraat 9 een stopsleutel, Nieuwen- dijk Raadhuisplein 21 een baret, Zweerts Kleine Houtstraat 1 een duimstok, J. van de Kroft Boogstraat 20 een rijwielbelasting merk, J. v. d. Vossen Heerenweg 89 auto plaat met opschrift, Jonkman Eikenlaan 26 een rozenkrans, N. Smit J. v, d. Bergstraat 9, gouden collier met foto's, Mejuff. Bol Oude Posthuisstiaat 18 een paar dames handschoenen, S. P. Uvenhoven Lindenlaan 39 slinger van motorrijtuig, Venink, Geweer straat 40 een kinderportemonnaie met in houd, v. Emmerik Lindenlaan 17 vulpenhou der, Aukes Bosch en Hovenstraat 30 rijwiel belastingmerk, Treffers Balistraat 12, kinder portemonnaie met inhoud, Willemse Groe- nendaal rijwielbelastingmerk, E. Kieft Glip- perweg 64 duimstok, A. Treffers Talmastraat 6 dameshondje, Zwart, J. B. Jonkman Eiken laan 26 boodschappentasch, Martinot Bosch en Vaartstraat 5 een jongenspet, Eichorn Brouwersvaartpad 12 Overveen een fuik, IJsco L. Molenstraat 8 bruin kindertaschje met inhoud, W. de Wit Bosboom Toussaint- straat 24 groene hoed, Wed. Broekman Witte Heerenstraat 7 Haarlem, armband vermoe delijk goud, Loman Lindenlaan 35 kinderpor temonnaie m. inhoud, Driessen Molenwerfs- !aan 34 geel koperen sleutel met melkbus, J. Doeken Bosch en Vaartstraat 33 groene halsketting, L. Beek Res-Novaplein 19 rij wielbelastingmerk, Donker Sumatrastraat 30 wit paarlen halsketting, Politiebureau Raad huisstraat 27, rozenkrans, Iepenburg Heeren weg 61 gele herdershond, Hooreman Raad huisplein 28 gele herdershond, Schaap Ken- nermerstraat 6 Haarlem bril in étui, J. Meyer Berkenlaan 2 sleutels, Tros Raadhuisstraat ifi dames-parapluie, J. Wiegman Nic, Betesstr, 5 rozenkrans in étui, Mevr. Schutter Valken burgerstraat 2 stoeltje, Politiebureau Boe kenrodestraat 9 ring met sleutels, Politiebu reau Raadhuisstraat 27 nummerplaat auto, Leuven Binnenweg 177 dames parapluie, H. Snippe Molenwerfslaan 12 rijwielbelasting merk, Politiebureau Raadhuisstraat 27 Huis sleutel, J. Vooges Raadhuisstraat een mes, Glas Binnenweg dameshoed, Politiebureau huissleutel, idem met lorgnet in lederen étui, idem ring met 5 sleutels, idem een kinder schoentje, Zurendonk Heerenweg 327 alumi- niumring (vinger), A. Laduc regenjas, Wil- lemse Groenendaal tascbje met inhoud, H. H, Bos Binnenweg 37 2 5-rittenboekjes Brock- way Mij., Menges Heemsteedsche Dreef 256 knipmes, Wildschut Landzichtlaan. 66, zwarte portemonnaie met inhoud, J. Handgraaf Edisonstraat 22 knipmes. De goed geslaagde boottocht van den R.K. Volksbond. De boottocht van de afdeeling Overveen van den R.K. Volksbond heeft een schitterend verloop gehad. Te onge veer half 8 werd afgevaren onder de opwek kende marschen van „Euphonia", zoodat er reeds spoedig een goede steihming onder de 300 deelnemers aanwezig was. Om half een werd geland en onder leiding van twee be stuursleden der afdeeling Bergen het beziens waardige en vooral het heerlijke natuurschoon van Bergen en Schoorl in oogenschouw ge nomen. Na een verblijf van pl.m. een uur in de heerlijke speelplaats en theetuin „Duinver- maak" werd de terugtocht naar Schoorldam, 5 aarheen de boot intusschen was opgestoomd weder aanvaard. Zoodat allen om 5 uur weer aan boord waren. Het weer, dat in den «amid- dag steeds beter was geworden, maakte den terugtocht tot een waar genot. Geen wonder dus dat en het weer en de muziek medewerkte tot een zeer opgewekte, vaak uitbundige stemming. Langs de mooie Zaanstreek werd op Haarlem aangevaren, waar men te 10 uur onder veel belangstelling arriveerde. De Over- veensche Vol ksbondafdeeling, kan met vol doening op den door haar georganiseerden boottocht terugzien. Lathyrusavond. De Lathyris-avond, welke deze week zou gehouden worden door de afdeeling Bloemendaal—Veisen van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, is uitgesteld moeten worden tot 7 Juli. 't Ongunstige weer heeft zoo'n ongunstigen invloed gehad op den groei en den bloei der lathyrus, dat 't bestuur noodgedwongen tot dezen maatregel is moeten overgaan. De muziekvereeniging „Kunst na Ar beid". De muziekvereenging „Kunst na Arbeid" is Zondag op concours geweest in Alkmaar. Met goeden en fnsschen moed vertrok men belovende zijn uiterste best te doen om een prijsje in de wacht te sleepen. Ljiu is ook gelukt. Ingedeeld in de 2de afdeeling wisten zij na een inspannenden wedstrijd den 2den prijs te behalen met 90 punten. Voorwaar, een mooie prestatie. A.s. Woensdag geven zij een muziek uitvoering in de muziektent aan den zwarten ^Omstreeks 7.30 uur wordt opgesteld aan de tramhalte „kerk", vanwaar men met mu ziek door hét dorp trekt, om omstreeks 8 uur in de muziektent het publiek te laten hooren de heerlijke tonen voortkomende uit huil instrumenten. - Als nu het weer mee wil werken belooft het een aangename avond te worden. Aan belangstelling zal het wel met ont breken. Actie tegen lichtere eischen. Door het Centraal Drankweer-Comité is een adres aan den Raad gezonden, waarin, op sociale en hygiënische gronden, san haar verzocht wordt het voorstel van B. en W. tot verlich- ting der eische"n waaraan „verlof" lokaliteiten moeten voldoen, niet aan te nemen Verkeersongeval. Zaterdagavond kwam Jac. Schrama Pz. Café de Uil Aals- meerderdijk Hoofddorp op een motorrijwiel in snelle vaart langs den Sloterweg rijden, en passeerde even te voren twee familieleden, welke ook per motorrijwiel waren* Doordat hij even hier naar om zag, geraakte hij zijn stuur kwijt, en sloeg tegen den weg. Ernstige be zeerd en ontveld werd hij bij de familie Nvan Schie verbonden, waarna hij met zijn bescha digde motor, waarvan enkele deelen totaal waren vernield huiswaarts keerde. Het zijn in de Meer geen wegen om met een snel tempo motor te rijden en om te kijken. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) Haarlem, 28 Juni '26. Mijnheer de Redacteur. Hoewel het niet mijne gewoonte is in te gaan op ingezonden stukken, meen ik thans eene uitzondering te mogen maken naar aanleiding van het door u ontvangen schrij ven over „Het nadeel van den reclaseerings arbeid" en verzoek ik u beleefd opname van het navolgende Een nadeel voor den werkzoekende is het zeker indien bij het dingen naar eene betrekking naast hem nog meerdere sollici tanten staan. Als regel echter zal de werkgever bij het doen zijner keuzen de beste krachten en personen met het beste verleden uit zoeken. Zij die „in een zeker gebouw hebben ver toefd" komen daarbij meestal in de achterste linie en het is voor deze laatsten, niettegen staande de hulp van den reclasseeringsarbeid, uiterst moeilijk een plaatsje in de maat schappij te bemachtigen. Een voordeel èn voor 't individu, èn voor de geheele samenleving is het echter wan neer de ontslagen gevangene door arbeid in zijn onderhoud kan voorzien omdat daardoor de kans om opnieuw met de justitie in aan raking te komen aanmerkelijk vermindert en daardoor ook minder gevaar voor de be volking oplevert. Of moet zoo iemand altijd uitgesloten blijven Mededingers zullen er in dezen tijd wel altijd zijn. Dat de aannemer in het schrijven bedoeld de open plaats moest doen bezetten door iemand van wege de reclasseering gezonden, wekt mijne bevreemding, aangezien de re- classeerings arbeid zich als regel moet be palen tot verzoeken, en het den werkgevers vrij blijft, door wien zij de open plaats zulle» doen bezetten. Met beleefde dank voor de opname, EEN CELBEZOEKER APELDOORN, 29 Juni. Te Beekberger, werd de ongehuwde arbeider M. J. bij het zagen van hout door een terugslaand stuk dat van de zaagmachine vloog tegen den buik getroffen. Onder hevige pijnen werd hij naar het ziekenhuis te Apeldoorn over gebracht, waar hij aan de bekomen wondea overleed. WARSCHAU, 29 Juni. De burgetaire commissie van den Senaat heeft met over weldigende meerderheid de drie voorloo pige twaalfden voor Juli. Augustus en Sep- tember aangenomen. LONDEN, 29 Juni. Amerika heeft niet minder dan 8 gedelegeerden gezonden naai het 10de congres van de International Fe deration of Nations-Societies, dat heden te Aberystwyth geopend wordt, 23 landen zijn vertegenwoordigd, waaronder ook Neder land. OTTAIRA, 29 Juni. Aan Arthur Mey- ven, leider der conservatieve oppositie, zal hoogstwaarschijnlijk verzocht worden een nieuwe regeering te vormen TEHERAN, 29 Juni. De pas benoemdt Perzische ondersecretaris van financiën is in z'n ministerie doodgeschoten door een vroegeren financiëelen agent te Ispohan, die naar Teheran was groepen om zich te ver antwoorden wegens beschuldiging van ver duistering. LONDEN, 29 Juni De Unie van Zuid- Afrika heeft embargo gelegd op den import %an vee uit het Vereenigd Koninkrijk wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer ia Schotland en Engeland. MEXICO-CITY, 29 Juni. De pest maakt veel slachtoffers in de overstroomde ge bieden; er zijn reeds 1500 personen aaa deze ziekte gestorven. BERLIJN, 29 Juni. De Duilsche rivieren hebben het hoogste punt bereikt en zullen als de verwachtingen der weerdeskundigen uitkomen, spoedig gaan vallen. FREIBURG, 29 Juni. Gisterenavond zijn aardbevingen en andere verschijnselen waargenomen in Freiburg en Zwitserland. MOSKOU, 29 Juni. De oogstberichter. luiden weinig bevredigend, gevolg der vele overstroomingen. Vermoedelijk zal Rusland niet in eigen behoefte kunnen voorzien. WARSCHAU, 29 Juni. Meer dan 300 oi- ficieren zijn door Pilsoedski uit het leger ontslagen Er wordt geen reden voor dit ontslag opgegeven. (Intern. Radio Amateur Feest.) Van 18—26 Sept. a.s. zal te Amsterdam in alle zalen van het feestgebouw „Belle- vue'', een Internationaal Radio Amateur feest gehouden worden. Dit feest wordt georganiseerd door de Amsterdamsche Radio-Sociëteit, Secretari aat O. Z. Achterburgwal 175, Amsterdam. Sint Hildegard, 1098-1178. Op het keerpunt van de eifde en twaalf- Ie eeuw heeft God in Duitschland een Hei ige tot de volheid van Christus' ouderdoms- ,rate doen komen, die. om het huit'enge- woon karakter harer heiligheid en om de eztraordinairc plannen, die de Voorzienig heid met haar gehad heeft, een zeldzame plaats inneemt in de hagiographie der Kat holieke Kerk en die door de niet Katholie ke schrijvers onbegrepen, om der noodzaak wille eenigermate begrijpelijk (sic) moe' moet worden .voorgesteld in het milieu van haar tijd. De Acta Sanctorum der Bollandisten be ginnen de bespreking van het leven dezer Heilige aldus: „Onder de Heiligen, die in de twaalfde eeuw gebloeid hebben, neemt dc Heilige Maagd Hildegardis een niet gewone plaats in, daar zij uitermate beroemd is door haar deugden, haar wonderen, haar profetische geschriften en den merkwaardi- gen klank van haren naam." Op allerlei gebied heeft zich de Heilige Hildegardis bewogen Als visionaire dikteer- ie zij sinds 1141 hare profetische gezichten, ils abdis stond ze in correspondentie met Pausen, Keizers, bisschoppen, vorsten, gees telijken en leeken; als geleerde schreef ze exegetische, dogmatische en homiletische werken. Taal- en natuurwetenschap zijn haar den cijns harer hulde verschuldigd, genees kunst en dichtkunst, vooral tellen haar onder haar moest gevierde beoefenaars. Ook de toonkunst echter noemt haren naam met eere. Scbmelzeis, de moderne bio graaf der Heilige Hildegardis, geeft naast een biografisch facsimile uit den codex van Wiesbaden in vierlijnig neumenschrift, vijf volledige liederen van deze Heilige, als bij lagen tot zijn werk. In 191 3verscheen te Diisseldorf van de hand van J. Gmelch een werk, getiteld: „Die Kompositionen der H. Hildegard" In tijdschriften is haar composi torisch werk besproken, vooreerst in het „Aachener Gregoriusblatt" van 1920, blz. 57, door den geleerden Jezuiet-misicoloog L. Bonvin en nog in hetzelfde jaar kwam d Parijsche „Tribune de Saint Gervais" uit met een artikel: „Un drame lyrique de Sain- te Hildegarde". Laat ik er terstond a.an toevoegen, dat een harer composities ook inderdaad den stoot gegeven heeft tot invoering der Vati- kaansche gezangen in ons land. Ik heb voor me liggen de partttuur der muziekstukken uitgevoerd bii geladenheid der 12e Alderr Vergadering der Sint Grpgorius-Vereeniging, oi ou te mst li-'tB, apt. 1910. In die partituur lag een bijlage, getiteld: „Kyrie Stae Hildegardis''. Het is een mooi blad, met een negatief-foto van het hand schrift in verkleining en daaronder de tran scriptie in modern Salesmenser notenschrift met rhythme-teekens en dynamische lijnen 't Was een overdruk naar een studie van den welbekend geworden Benedictijn Dom Gr. L. Sergent, in een aflevering van „De K,oorbode". Onder leiding van den heer Hubert Cuy- pers werd het door een knapenkoor in den namiddag gezongen. Het maakte een ontzet- tenden indruk en 't is thans begrijpelijk. Bijna in de moderne F toonsoort, met dui delijke climaxen en zinkingen, met rustpun ten, motivischen opbouw en schitterende ca densen. maakt het ook nu weer denzelfden indruk op me, dien het destijds maakte op allen. Men was er vol van. Alom werd het ge zongen en herzongen en het bracht 't voor deel, dat deze Kyrie, buiten de officieele gezangen om, die nog omstreden werden, de gemoederen deed bedaren, de oogen deed opengaan voor de juiste visie op de lange notenreeksen en de zangers deed wennen aan de verandering in het notenschrift. Zoo is de Kyrie van St. Hildegard de aanleiding geworden tot een bestudeering der Vati- kaansche editie in breeder kring in ons land. In den zooeven genoemden codex van Wiesbaden bevinden zich zeventig liederen van'Sint Hildegard, met tekst en neumen op lijnen. Volgens het oordeel van Schlecht is er voor de muziekwetenschap weinig, dat zóó interessant is als deze liederen, niet al leen wegens hun bovennatuurlijken oor- sprong, maar ook om hun beteekenis voor ode muziekgeschiedenis van dien tijd. Hel zijn Responsories, antiphonen, hmnen, se quenties. een Kyrie en een lyrisch drama. Vooral hare hymnen vertoonen een buiten gewonen vorm, In den tekst is geen metrum te ontdekken en evenmin vindt men er een wederkeerende melodie volgens de gewone begrippen; elke stroof heeft een eigen me lodie. Het „Kyrie", waarover hierboven gespro ken wordt, is van een bizonder week, maar niet weekelijk karakter. Maar een heel bizondere aandacht trekt haar lyrisch drama. Men zou het een soort moraliteit kunnen noemen, primitieve voor- looper der auto's sacramentales van Cal- deron de la Barca. Een groote rij van deugden treedt geper sonifieerd ten tooneele: „Incipit orde virtu- tom" zoo luidt het opschrift. De muziek is volkomen in overeenstem ming met de optredende personen. Nu eens klaagt de melodie met de zielen, die nog huizen in het lichaam der zonde, dan weer jubelt ze vroolijk met de „ar.ima felix", de gelukzalige ziel. Rustig en verheven spreken „de deugden" tot de ziel, troostend, verster kend en prijzend. Ook de duivel komt aan 't woord en de muziek vindt 'er een ver tolking voor, die overeenkomt met den in houd. Wat de duivel spreekt, is niet in no ten gebracht, maar een onafgebroken gol vende lijn boven de woorden, wordt bij het eerste optreden aangeduid als een .strepitus diaboli", een lawaai van den duivel. Sint Hildegard was een kind van haar tijd en dat heeft ze in haar composities niet kunnen verloochenen. Haar melodieën stem men over het algemeen met de 12de eeuw- sche praktijk óvereen. 't Is de tijd van den Summer Canon, de tijd van verlangen naar 'n harmonie-opvatting en weekere melodie vorming. Maar desniettegenstaande zijn haar gezangen toch essentieel van die harer tijd- ger.ooten onderscheiden, ze zijn doorwasemd van den hetnelschen geur, dien ze behouden hebben zelfs in dit stoffelijk leven. Haar liederen zijn „verheven" kunstwer- wen, met steeds nieuwe motieven en nieuwe combinaties. In zooverre onderscheiden zich hare melodieën van de Gregoriaansche, dat deze, zooals zij zelve getuigt, een werk zijn van den Heiligen Geest zelf, terwijl hare liederen die eener heilige zijn. Als model van het melodrama van Sint Hildegard, Iaat ik hier den aanhef volgen: De Patriarchen en Profeten; „Wie zijn dat, die daar als wolken heen- vliegen?'' De Deugden: „O, oude heiligen, wat staat ge over ons ver baasd? Het woord Gods glanst in de ge stalten des menschen en daarom glanzen wij met Hem. wij, die de ledematen van Zijn heerlijk lichaam zijn." De Patriarchen en Profeten: „Wij zijn de wortels en gij de vruchten det takken van het levend oog en wij zijn er de schaduwen aan geweest." Klacht der ziel in het vleesch: „9, wij zijn nog in het ballingsoord dezer wereld. Wat deden we, dat we afweken op de paden der zonde? Dochters moesten we zijn van dea goddelijken Koning, maar we vielen in de schaduw der zonde. O, leven de zon, draag ons op uwe schouders tot het erfgenaamschap dat we eens in Adam ver loren. Koning der Koningen in Uwen naam strijden we." De gelukzalige ziel: ,,0 zoete goedheid, o lieflijk leven, waarin ik draag het heerlijk gewaad, daar ik het daar ontvang, wat ik bij mijn eerste verschijnen verloor- ik verzucht tot U en roep alle deugden aan.'' De deugden:. „O gelukkige ziel, o zoet schepsel van God, die gebouwd zijt in de diepste diepten der wijsheid van God: groot is uwe liefe." De ziel: „Gaarne kom ik tot U, o geef mij den kus van uw hart. De deugden: „Neen, strijden moeten we met U, verheven Koningsdochter." De ziel: „O, zwaar is dat lot, hard isdie last die ik vind in dit levenskleed. Het valt me te zwaar te kampen tegen het vleesch." De deugden: t „O ziel, gericht naar Gods Wil, gelukkig werktuig, waarom klaagt ge zoo tegen dat gene, dat God vernietigd heeft in de maag delijke natuur? I n o n s moet ge den duivel overwinnen'?" Ik behoef hier niets aan toe te voegen, De inhoud spreekt boekdoelen en een reine vorm dekt den geestelijken inhoud. Wat lig gen er nog een schatten van middelèeuw- scbe literatuur en muziek onbekend en dus onbemind, J. VAN DE WIEL, pr. Een vooraanstaand kenner van de geschie denis der christelijke kunst, E. Male, publi ceert in de „Revue des deux mondes'' een studie over den oorsprong van den z.g. Je- zuietenstijl in de kerkelijke bouwkunst. In de gothiek, zoo schrijft hij, kan men nauw keurig twee richtingen onderscheiden. In het Noordelijk deel van Europa, bepaaldelijk in Noord-Frankrijk en in Engeland bezitten de gotische kathedralen altijd meerdere schepen. Ze toonen een wondervol in elkan der werken van tallooze fijnheden, tegenstel lingen tusschen licht en schaduw, gansche wouden van dunne zuilen, van bloemwerk en versieringen, met een uitgesproken stre ven naar de hoogte en tenslotte een groot aantal beelden. Daarentegen vertoont de gothiek der zuidelijke landen meer den één- schepigen bouwtrant, het strenge en een voudige, het vredige en nuchtere, waar bij niet meer de versiering, maar veel meer de harmonie en de proporties de hoofdzaak uitmaken. Men heeft beider trant van gothiek met de figuren van Plato en Aristoteles op 't wonderbare schilderij van Reffael, de „School van Athene", in de Va- tikaansche kunsthal vergeleken. Plato wijst op de hoogte, Aristoteles op de breedte der aarde. In Italië en Rome heeft sinds bijna zonder uilzondering de bouwstijl der basilieken overheerscht, de stijl der antieke markthal len en gerechtshoven niet 5 scheoen, di» door zuilen van elkander gescheiden zijn. Men hield aan dezen bouwstijl vast, omdat hij schoon en majestueus was en geëigend om de grootschheid van den godsdienst uit te drukken. De eerste kerk van Rome, met slechts één schip en met een hoog gewelf, was die van Onze Lieve Vrouw van Montserrat, welker bouw in het jaar 1495 begonnen werd. Zij bewaart tot op heden het stoffelijk over schot der beide Spaansche Borgia-Pausen, Callixlus II en Alexander VI. Langs de wan den der zijschepen vindt men hier voor 't eerst kleine zijkapellen. De overeenkomst dezer kerk met de gotische gebouwen van Zuid-Frankrijk en Spanje is oova lend. Toen nu kardinaal Alexander Farnese de eerste groote kerk voor de nieuwe orde der Sociëteit van Jezus, de „Gesu bouwen wil de, was de H. Franciscus van Borgia, die eens onderkoning van Catalonië was, de generaal der orde. Hem werden de bouw plannen voorgelegd. En hij sprak zich uit voor den in Spanje gebruikelijken stijl met het ééne, breede middenschip, het hooge gewelf en de zijkapellen. Hem zweefde daar bij minder de vaderlandsche wijze van kerk bouw voor den geest, als wel de overtui ging, dat deze bouwstijl veel beter dan de andere voor 't w-actische doel der ziel zorg eigende. Toch was de bouw der Gesu in geenen- dcele een eenvoudige nabootsing van den Catalonischen stijl. Toen \ignola in het jaar 1568 zijn werk begon uit te voeren, was men niet den bouw van den St. Pieter te Rome reeds ongeveer 60 jaar bezig. Gedu rende dezen tijd had zich een geheel nieuwe school in de Italiaansche architectuur opge richt, de beste en meest beduidende, die er op aarde bestaan heeft De ernstige en t°ck vreugdevolle uitwerking der Gesu-kerk, de geweldige peilers en de koepel, welker waar de ook zelfs door de rijke versieringen der volgende eeuwen niet overtroffen werd, zijn getuigen van den invloed van Bramante en Michelangelo. Zoo kon men zeggen, dat de kerk al Gesu in de Spaansche opvatting, maar in den Italiaanscben stijl werd uit gevoerd. Het is bekend, welk een bijzonder groo- ten invloed de bouw der Gesu-kerk op den bouwstijl der navolgende ecuwen heelt uitgeoefend. In de eeuwige stad zelt ver dringt haar stijl met het eene schip en dc beiderzijds aansluitende zijkapellen re-s van de 16c eeuw af geheel en al den vroe geren bouwstijl der basilieken. Door de nieuwe Orde echter werd de stijl over ge heel Europa verbreid. Dat is de oorsprong van den Jezuietenstijl. Het wezenlijke daar van is de eene groote ruimte, die zich bij zonder eigent voor de predikatie en daar naast de zijkapellen- dia tot stille gods- -rucil «temmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5