Radio-Omroep VERONICA. Het debat over het conflict in de Engelsche mijnindustrie is gisteren in het Lagerhuis begonnen. De gisting onder 't Engelsche spoorwegper soneel. Dreiging met aigemeene staking. Het wetsontwerp inzake de regeling met de Duitsche vorstenhuizen door de juridische commissie uit den Rijksdag aangenomen. Bijzonderheden omtrent de verwoesting van de Mexicaansche stad Leon. Onder de Radio-berichten: De vergadering der commissie tot reorga nisatie van den Raad van den Volkenbond, die gisteren zou plaats hebben, is uitgesteld. Polen zou .voornemens zijn uit den Volkenbond te treden, indien 't geen vaste zetel toegewezen krijgt. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. Aigemeene Ned. Burger wachtendag. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De Utrechtsche Lustrumfeesten. De Marechaussee naar Justitie? De tandtechnici-kwestie. Kon. bezoek aan Rotterdam. Ministeriëele belangstelling voor de visscherij. Z. H. de Paus over de vrouwenkleeding. Pensioen Overheidspersoneel. Invoerverbod versch vleesch. DRANKBESTRIJDING. Een belangrijke vergadering. FEUILLETON. Het conflict ia de Engel-vï»ren buiten hun oevers getre den en heb- sche mijnindustrie. ben het land onder water gezet. Talrijke Het Lagerhuis zal zich bijna de geheels bewoners moesten met hulp van soldaten week bezighoudennjet het conflict in de mijn- gered worden. De spoorweglijnen zijn op industrie, daar het Huis zich bijna geheei verschillende plaatsen onder water, zal bepalen tot de behandeling van zaken, Men verwacht, dat de overstroomingen die met de werkloosheid verband houden. I nog erger zullen worden, gezien de aanhou- Vandaag en morgen zal het Lagerhuis het j dende regens. Wetsontwerp tot het wederinstellen van den De Pruisische regeering heeft verschillen- achturen werkdag in plaats van den zeven- de maatregelen genomen om-de noodlijden- urigen, die thans bestaat, in eerste en tweede de streken te helpen. Bovendien zullen over lezing behandelen. Vrijdag zal de regeering het geheele land, inzamelingen voor de om verlenging verzoeken voor een nieuwe slachtoffers gehouden worden, periode van een maand van de proclamatie waarbij een toestand van buitengewone Mijnongeluk, omstandigheden wordt geproclameerd, die Op de mijn van de Greppiner-Werke bij sedert de aigemeene sinking bestaan. Cook, de secretaris der Federatie van mijn werkers, heeft in een rede verklaard, dat zoo de regeering het wetsontwerp op den acht uren dag introk en zou toestaan dat de mijnen werden heropend op de voorwaarden, die golden vóór de staking, hij en zijn collega's zich bij de regeering zouden aansluiten met het doel, de middelen te vinden om tot een loonregeling te komen, die definitief zou zijn zonder gedwongen arbitrage. Van de mijnwerkers mocht geen offer worden ge vraagd zoolang de eigenaars der royal ties, de tusschenhand en anderen werd toegestaan, een onbehoorlijk deel van de 'ndustrie te nemen. Het nieuwe voorstel van Cook. Cooks voorstel is in officieele kringen met groote belangstelling ontvangen, doch ge meld wordt dat zijn met-gedefinieerde voor stellen tot terugkeer tot den status quo va» April j.l. elke hoop op een wapenstilstand uitsluiten. Er wordt op gewezen dat Cooks voorstel met zich medebrengt voortzetting van de subsidie, terwijl de premier heeft ver klaard, dat een subsidie niet meer kan worden verleend. Voorts wordt in officieele kringen verklaard, dat de regeering geen voorstel of voorwaarden heeft ontvangen ter ondersteu ning van het voorstel voor een „round table"- conferentie, door Hartshorn, het mijnwer kerslid van het parlement, de -vorige week gedaan. De gisting onder het En gelsche spoorwegperso neel. De aigemeene secretaris van den Natio- nalen Bond van Spoorwegpersoneel heeft verklaard, dat ingeval de spoorwegmaat schappijen de looneischen der arbeiders niet inwilligen, op een gegeven oogenblik reke ning zal moeten worden gehouden met een aigemeene staking van het spoorwegperso neel. De regeling met de Vor stenhuizen. In de juridische commissie uit den rijks dag, die vandaag met de behandeling van het regeeringsontwerp nopens de finandeele re geling met de vorstenhuizen is gereed geko men, heeft rijkskanselier dr. Marx vanmor gen verklaard, dat de regeering er op staat, dat dit wetsontwerp in ieder geval vóór het zomerreces van het parlement zal worden behandeld Voorts deelde dr. Marx in antwoord óp Delitzsch heeft eet* ernstig ongeval plaats gehad. Een voertuig, waarin vijftien arbeiders werkzaam waren, kwanv.met den electrischen stroom in aanraking. Vijf van hen werden bewusteloos. Eén is overleden de andere vier moesten naar het hospitaal worden ge bracht. Overstroomingen in Polen. Ten gervolge van voortdurende regens zijn de rivieren in Zuid-Polen buiten hun oevers getreden. De overstroomingen hebben groote schade aangericht in het district Krakau. Aardschokken. Van het eiland Rhodes wordt gemeld dat er gisteravond een aardschok plaats had, waardoor in een aantal dorpen schade werd aangericht. Een aantal huizen stortten in. Een persoon werd gedood, en eenige werden gewond. De schok werd ook op de andere eilanden der Dodecanesen gevoeld, doch hij richtte geen schade aan. Ook in Napels, Ban' en Catania werden Zaterdagavond lichte aardschokken gevoeld, die echter geen schade veroorzaakten. Zaterdagavond tegen tien uur werd in Cairo een aardbeving waargenomen, die drie minuten aanhièld. Er werd geen schade aan gericht, doch velen liepeji door schrik be vangen uit hun huizen. De aardbeving werd in de heele Nijldelta gevoeld. Het nieuwe bewind in Portugal. Er is een decreet oncterteékend, waarbij alle bevoegdheden van het staatshoofd in handen van den minister-president worden- gelegd. De politieke gedetineerden zullen wor den verbannen. De regeering heeft den advocaat Diaz Serreira, drie oud-minister-presidenten, ge neraal Sacardoso, voorts José Domingue Santos, chef der linkerpartij en Alvaro Ca stro, leider republikeinsche groep, doen ar resteeren. Zij zullen naar de Azoren worden deporteerd, De opstandige bewe ging in Spanje. Er wordt nu wat meer bekend omtrent de personen, die aan de zoo juist verijdelde samenzwering tegen het huidige regiem heb ben deelgenomen. En daaruit blijkt dat het complot niet zoo maar door een groepje on tevredenen op touw was gezet. Het feit al leen reeds dat de oude generaal Weyler zijn naam en zijn. gezag aan de beweging leende, wijst op haar beteekenis. Generaal Weyler een vraag van de democraten mede, dat de immers is een nationale figuur. Gedurende rijksdag zich nog niet heeft beziggehouden lange jaren was hij chef van den generalen met de samenstelling van het bijzonder staf. verscheidene malen was 'hij minister scheidsgerecht. Hij geloofde echter reedt van oorlog, en nog niet lang geleden werd thans te kunnen verklaren, dat geen beroeps- hij tot grande van Spanje verheven. Men rechters tot leden van het scheidsgerecht zul- acht het daarom moeilijk aan te nemen dat len worden benoemd.Ook dit is een con- zijn actie tegen den koning zou zijn gekeerd, cessie aan de sociaal-democraten, die var Onder de bij de opstandige beweging be den aanvang af hebben verlangd, dat dit trokken personen bevinden zich verschil- scheidsgerecht uit leeken zou worden samen gesteld. v Het regeeringsontwerp werd ten* slotte met tegen drie stemmen aangenomen. lende republikeinsche oud-Kamerleden, voorts een redacteur van de „Liber-tad", Mariano Benfiure, die allen reeds onder vo rige ministeries het monarchistisch regiem hebben bestreden. Generaal Aguilera is De overstroomingen in eveneens een bekende figuur in het gilde der Duitschland. samenzweerders. In September 1923 werd Wanneer de zomerdijk van de Elbe bij hij door het leger aangewezen om de des- /chnakenberg liet maar houdt, dan valt er tijds op touw gezette staatsgreep te ver- Hog veel van ;n oogst te redden, was de richten. Doch een incident met Sanchez aigemeene opvatting. De kans was echter Guerra in de wandelgangen van den Senaat niet heel groot en Zaterdag is hij dan ook deed hem zijn prestige bij de militairen ver bij Schnckenburg doorgebroken Hoewel liezen. de mannen der Technisch Nothilfe gedaan De Temps" doet echter opmerken dat hebben, wat ze konden en met levensgevaar de berichten uit Madrid, in den vorm, waar hebben getracht den dijk te behouden, heb- in zij thans zijn vervat, niet geheel juist kun- ben zij den strijd tegen het wassende water nen zijn. Zulke verschillende elementen als moeten opgeven. De doorbraak, eerst ongeveer twee meter breed, had na een half uur een afmeting van 30 M. en na eenige uren 50 M. Het water stortte het land binnen en overstroomde ruim 19.000 mórgen grond. intellectueele republikeinen en ambitueuse generaals zouden kwalijk een goed in elkaar gezet complot kunnen smeden. Volgens het blad is de populariteit van Primo de Rivera aanstonds na de overwinning in Ma rokko, in het leger en het land te groot op- Het meest worden bedreigd de dorpen dat een samenzwering kans van slagen zou Frense! Gross en Klein Wansee; bij Uitten- kunnen hebben, berg is tengevolge van het doorbreken V3n den 4ijk het water wat gezakt. Hindoes en Mohamme- Hoewel het vee grootendeels in veiligheid danen. was gebracht, is de schade door het water De spanning naar aanleiding van de jongste aangericht, ontzaglijk ie oogst is vernield, incidenten in verband met het Mohamme- wegen r n bedorven, scpuren, telegraaf- en daansche Bakridfeest is nog niet vermin- telephoonpalen, enz. meegesleurd. derd. Nog steeds worden berichten ontvan- De aanhoudende regen heeft, zooals tele- gen van op zich zelf staande gevallen van grammen reeds meldden, ook in Polen veel j moordaanslagen door Mohammedanen op schade aangericht. In de districten War- Hindoes, welke vaak w.orden gevolgd door ïchau en Lodz staan de akkers onder water j het sluiten der winkels in de plaats, waar en de oogst daarop is grootendeels verloren de daad wordt gepleegd. In West-Galicië zijn de Weichsel en zijri- De conferentie tusschen Tsang en Woe. Woe Pei Foe is gisterenmorgen te Peking aangekomen. Hij heeft een conferentie ge had met Tsjang Tso Lin. De vernieling van de stad Leon. Omtrent de ramp te Leon (Mexico) wor den nadere bijzonderheden gemeld. De stad is 's nachts letterlijk verrast. Toen de in woners sliepen, stortte een muur van water ter hoogte vqn 2meter van den dam om laag, huizen, vee en menschen door het centrum van de stad medesleurend. Alle huizen van adobe (gedroogde modder) vervaardigd, stortten ineen toen het water ze bereikte, waardoor enkele duizenden menschen een prooi van het water werden. Het water stond Vrijdag drie tot vier voet diep in het spoorwegstation, het hoogste punt der stad. Leon is een der vijf belangrijkste steden van Mexico; het heeft groote fabrieken en een levendigen handel katoen, wol, leder en zilverwerk. Het is bovendien een der oudste nederzettingen in Centraal-Mexico het is reeds vierhonderd jaar oud. Leon is altijd door overstroomingen be dreigd, ofschoon het ligt op een niveau 1500 voet hooger boven de zee dan de top van den Ben Nevis. De bergen rondom Leon, halverwege tusschen den Atlantischen en den Stillen Oceaan, verheffen zich tot een hoogte van 10.000 voet, waar zich van tijd tot tijd geweldige tropische regens ontlasten. Achtendertig jaar geleden kwamen te Leon vele honderden inwoners om ten gevolge van een overst'rooming. De overstrooming van Leon heeft onge veer duizend dooden geëischt. Rooversben- den zijn op het terrein der catastrophe ver schenen. Groote troepenmachten zijn ter be scherming van de bevolking uitgezonden EEN FRANSCH-AMERIKAANSCHE PLECHTIGHEID. In Saint-Nazaire hebben Zaterdag, Zon dag en Maandag feestelijkheden plaats ge had ter gelegenheid van de onthulling van een groot gedenkteeken ter herinnering aan de landing van de eerste Amerikaansche troe pen in Frankrijk in 1917. Het monument, dat 't werk is van een Amerikaansch beeld houwster, mevr. Payne Whitney, staat mid den in zee, op honderd meter van de kust verwijderd. De Fransche kruiser „Voltaire" en het tweede eskader duikbooten uit Brest bevin den zich in Saint-Nazaire, terwijl een Ame rikaansche marine-divisie, bestaande uit een kruiser en acht torpedojagers er eveneens voor anker liggen. De nieuwe minister van oorlog, generaal Guillaumat, alsmede generaal Gouraud en de Amerikaansche generaal Persking woon den de plechtigheid bij, welke begon met een défilé van Amerikaansche en Fransche marin ne-afdeeiingen. Daarna onthulde de Ameri kaansche gezant te Parijs, Myron T. Her rink, het monument (welks oprichting uit de gelden door een openbare inschrijving in Amerika verkregen, bekostigd wordt) met een Joespraak, waarin hij de Fransch-Ame- rikaansche samenwerking tijdens den oorlog herdacht en de Ver. Staten in bescherming nam tegen het verwijt van materialisme. HET BEZOEK VAN KONING ALFONS AAN PARIJS. De koning van Spanje heeft Zondagochtend een bezoek bij president Doumergue afge legd, die hem met het gebruikelijk ceremo nieel in het Elysée ontving. Daarna heeft het koninklijk echtpaar in fjet Spaansche gezantschap het noenmaal gebruikt, 's Namiddags woonden zij den Grand Prix bij. Het Spaansche koninklijk echtpaar heeft, vergezeld van den Spaanschen gezant en zijn gevolg, Zondagavond een voorstelling in den schouwburg bijgewoond, waar hun een be scheiden hulde van de zijde van het publiek werd gebracht. RELLETJES. Uit Boulogne wordt gemeld, dat er Zater dagavond ongeregeldheden hebben plaats gehad tusschen gendarmes en stakende havenarbeiders, die een betooging wilden houden ondanks het verbod van het gemeen tebestuur. Drie gendarmes werden gewond de sta kers wérden uiteengejaagd. EEN ZWARE BRAND TE ANTWERPEN. In een aan een Antwerpsche firma toe- behoorende opslagplaats van 1500 balen wol en 1500 balen coprah heeft een brand gewoed. Ondanks het ingrijpen van de brandweer was het onmogelijk het vuur te blusschen. De hitte was zóó hevig, dat de ruiten der naburige huizen knapten. DE TOESTAND IN SPANJE. Zondagochtend meldde de „Peuple" dat de steden Barcelona en Valencia zich in handen der revolutionnairen zouden be vinden. Bij liet thans te Brussel vergaderende congres der Ligue des Droits de l'Homme was deze mededeeling ingekomen. Uit Madrid wordt -dit bericht thans van officieele zijde nadrukkelijk tegengesproken. DE DOOD VAN RESJAD PASJA. Daar de rechter van instructie de onschuld heeft vastgesteld van Kolonel Zeky bey, die beschuldigd werd Resjad pasja, den medicus van den Sultan, te hebben vermoord, heeft hij zijn invrijheidstelling verorderd. HET ORCHEST VAN DE „MAURE- TANIA." Zaterdag deelden wij mede, dat-'de leden van het orchest van de „Mauretania" bij aankomst weigerde zich voor hun landing aan egti door de Amerikaansche autoriteiten voorgeschreven qieüw geneeskundig onder zoek te onderwerpen en daarom aan boord bleven. Thans meldt men nader dat de or- chestleden zich tenslotte aap het medisch onderzoek hebben onderworpen toen dfe ambtenaren der Cunardlijn hen met ontslag dreigden indien zij verder weerstand boden. EEN NOODLOTTIGE BOTSING. Bij een botsing tusschen twee trolleys te Willow Springs werden meer dan twintig personen gedood. EEN AARDBEVING TE SINGAPORE. Gisteren tegen half elf zijn twee aard schokken waargenomen, die- vijf seconden duurden. INTERNATIONALE TENTOON STELLING BRUSSEL 1926. Ter gelegenheid van de 5e verjaring der stichting van den „Algemeenen Belgischen Bakkersbond", wordt te Elsene-Brussel, in Augustus aanstaande^ onder officieele begun stiging, eene Internationale Tentoonstelling ingericht van Brood- en Bankerbakkerij en van melkproducten1 (boter, kaas, enz.) Voor programma-reglement en verdere in lichtingen wende men zich tot het Commis sariaat der Vreemde sectiën, Waterloosteen- weg 1375, Ukkel-Brussel. HENRI PIRENNE. Over enkele maanden zal Henri Pirenne veertig jaar gedoceerd hebben aan de Gent- sche Universiteit. Voor dit heugelijke feit heeft een groep oud-leerlingen en vrienden besloten, hem een boekdeel aan te bieden „•Mélanges", bevattende een zestig-tal histo rische studiën. Vooraanstaande Belgische en buitenlandsche historoci hebben aan dit werk medegewerkt. Henri Pirenne is niet alleen een der eerste historici van Europa, hij is tevens een der eerste burgers, waarop België trotsch kan zijn; Om die dubbele reden heeft hij recht op de eerbewijzen zijner landgenooten. Men kan bij de uitgevers Vromant Co. te Brussel inteekenen op de „Mélanges d'histoire Offerts a Henri Pirenne." Het werk kost 60 francs. Twee oud-leerlingen van Pirenne, H. van der Linden en G. der Marez, professor aan de Universiteit te Brussel zijn resp. voorzit ter en vice-voorzitter van het uitvoerend comité. Naar de Msb. verneemt ligt het in de bedoeling in 1928 wellicht bij gelegen heid der Olympiade een aigemeene Ne- derlandsche Burgerwachtendag te houden. Het rapport inzake de pensionneering. Verschenen is het rapport der commissie ran Prov. Staten van Zuid-Holland, welke op voorstel van het Statenlid, den heer Van Staveren, benoemd is, om na te gaan of en in hoeverre de verordening, regelende de pensionneering der leden van Ged. Sfa- ien wijziging behoeft, ten aanzien van de cumulatie van pensioenen of pensioenen en salarissen. De grootst mogelijke meerderheid dei commissie is tot de conclusie gekomen, aan de Statenvergadering een regeling aan te bevelen, die weliswaar niet aan aller wen- schen tegemoet komt, doch die zij in de bestaande omstandigheden als de meest ge- wenschte meent te moeten aanbevelen. Deze regeling komt hierop neer: a. dat cumulatie van salaris en - pen sioen eerst wordt tegengegaan, wanneer en voorzoover het gezamenlijk bedrag van salaris en pensioen 10.000 overschrijdt, en cumulatie van pensioenen, wanneer en voor zoover het gezamenlijk bedrag dei pensioenen meer dan 6000 bedraagt. b. dat alleen* rekening wordt gehouden met salaris of pensioen, voortspruitende uit publiekrechtelijke ambten of functies of waaronder de schadeloosstelling van Twée- ïe-Kamerleden is begrepen, c. dat ook inkomsten in aanmerking ge bracht worden, verband houdende met functies, door den gepensionneerde reeds vervuld, vóórdat hij pensioengerechtigd werd, d. dat de beperking der cumulatie op houdt, indien de pensioengerechtigde den leeftijd voor ouderdomspensioen heeft be reikt. e. dat de bepalingen inzake cumulatie niet toepasselijk zullen zijn op hen, die reeds vóór de vaststelling der regeling lid van Ged. Staten waren. De commissie geeft aan de Statenverga dering in overweging aan de bestaande ver ordening een artikel toe te voegen, waarin de weergegeven regeling is vervat. De stad Utrecht is in feestgewaad en heel de burgerij heeft zich opgemaakt om het 290-jarig bestaan der Alma Mater mee te vieren. Verschillende straten en pleinen zijn kwistig versierd en ook aan feestver lichting,van verschillende gebouwen zal het niet ontbreken. Onder de straten die bijzonder versierd zijn, noemen we o.a. de Twijnstraat, het Oudkerkhof, de Voorstraat, de Nobelstraat, de Nachtegaalstraat, de Schoulenstraat enz. Voorts het Vredenburg, de Oude Gracht en nQg vele andere deelen der stad. Zondag had de officieele opening plaats, met toespraken van den rector van het U. S. C. den heer A. P Korthals Altes en van den voorzitter van de Vereeniging Oud- Utrech't, van de tentoonstelling betreffende de viering der Lustra van de Utrechtsche Hoogeschool. Onder de aanwezigen bij de opening wa ren o.m. de hecren mr. dr. A. T. baron van Lijnden, voorzitter van het college van cura toren der Rijksuniversiteit en mr. J, P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht. Deze tentoonstelling, welke wordt gehou- len in het gebouw der Volks-Üniversiteit aan de Nieuwe Gracht, is ingericht met medewerking van de Vereeniging Oud- Utrecht. Zij bevat een alleszins belangwek kende verzameling platen penningen en in signes, bejrekking hebbende op vroegere lustra. Er zijn er bij van 1736 en 1786. Voorts van 1824, 1829, 1836 en volgende jaren tot en met 1921. De tentoonstelling blijft geopend tót 19 Juli a.s. Maandagmiddag had de plechtige opening der feesten plaats. Maandagavond werd de eerste da& van het van het feest besloten met een con cert in den tuin van Tivoli, te geven door de muziek van het regiment genietroepen, onder leiding van den heer W. van der Blij, De heer Van Rappard heeft aan den Mi nister van Oorlog de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het waar dat er plannen bestaan, om het wapen der marechaussée bij het Mi nisterie van Justitie onder te brengen? Zoo ja, is de minister bereid, geen be slissende stappen in deze richting te doen, alvorens de Kamer daarover is ge hoord? Wetsontwerp voor een nieuw onderzoek Ingediend is thans het aangekondigde wetsontwerp tot herziening van de uitvoe ring van de wet van 29 Juni 1925. (Volledi ge prothese voor tandtechnici.) Dit wets ontwerp is, gelijk men weet, een uitvloeisel van het debat in de Tweede Kamer bij de behandeling van de interpellatie van mevr. De Vries Bruins, over de veelbesproken kwestie inzake het verleenen van bevoegd heden aan de tandtechnici. De minister heeft den indruk gekregen dat de wet van 29 Juni 1925 veel ruimer is toegepast dan de wetgever dat bedoeld heeft. Het thans ingediende ontwerp heeft ten doel een revisie mogelijk te maken voor alle gevallen, waarin het visum is verleend. Daartoe zullen zij, wier bewijzen van ves tiging krachtens de genoemde wet zijn ge viseerd, andermaal hun stukken moeten overleggen. Daarna zal opnieuw worden onderzocht of het visum kan worden ver leend blijkt, dat het visum ten onrechte is verleend, dan zal het ongedaan worden ge maakt. Blijkt het visum terecht verleend te zijn, dan zal de inspecteur daarvan door een nadere handteekening en dagteekening moeten doen blijken. Wanneer alle gevallen zijn afgehandeld zal de dag moeten worden bepaald, waarna allen, die niet zijn in het bezit van een ge reviseerd bewijs van vestiging, niet bevoegd zullen zijn tot de volledige tandprothese. De minister stelt zich voor, dat de com missie van advies zal bestaan uit een voor zitter, die jurist is, benevens uit twee tand artsen en twee tandtechnici. Uiteraard zal die commissie bij het opmaken van haar advies niet uitsluitend zijtn aangewezen op de, volgens de wet in te zenden stukken als zoodanig, maar zal zij de bevoegdheid heb^ ben, de waarde dier stukken nader te toet sen. De commissie zal moeten adviseeren over de volgende vragen: 1. Heeft de verzoeker voor 10 Juni 1913 dc volledige tandprothese als beroep toe gepast. 2. Heeft de verzoeker een opleidnig ge noten, die waarborgt, dat hij bekwaam is' voor de toepassing der volledige tandpro these. Bij de laatste vraag valt in acht te nemen, dat een diploma niet een absolute vereischte is, maar dat ook op andere wijze van de bekwaamheid kan blijken. Zoo zal ook mo gen blijken, dat de practijk een oefenschool is geweest. In overeenstemming met deze wet zullen dus zij, die voor 10 Juni 1913 de volledige tandprothese als beroep toepasten en be kwaam zijn, het tweede visum verkrijgen. Zij, die aan het eerste vereischte niet vol doen, zullen, ook al zouden zij thans ten volle bekwaam zijn, niet het visum verkrij gen. Naar de Tel. verneemt, zal H.M. de Ko ningin met den Prins en Prinses Juliana in de tweede helft van Augustus een niet-of- ficieel bezoek brengen aan Rotterdam. Het ligt in de bedoeling van Hare Majesteit om alleen een rondvaart door de haven te ma ken en daaraan een bezoek te verbinden aan het Motor-mailschip „Indrapoera" van de Rotterdamsche Lloyd. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft Maandag aan boord van het inspectie-vaartuig voor de visscherij van Dordrecht uit een tocht gemaakt naar Waldrichem, het Hollandsch Diep, enz., om de visscherij in oogenschoüw te nemen. In een audiënte, welke Z. H. de Paus Dinsdag 1.1. verleende aan de leden der R. K. Vrouwenvereenigingen te Rome, heeft Z. H. het volgende gezegd over de huidige mode: „Datgene wat den vrouwen te doen staat zullen zij zekerlijk naar beste weten vol brengen, uit liefde tot Jezus Christus, die Zijn kostbaar bloed ten offer bracht om aan de wereld den verloren schat van zui verheid, kuischheid en onschuld, den schat boven welker geen waardevoller denkbaai is, terug te geven. Ter wille van deze schat zal Hij eens Zijn getrouwen tot de hemel- sche vreugde roepen, terwijl Hij toch, naar Zijn eigen woord, al degenen zal moeten af scheiden, die, al behoorden ze tot de Zij nen, het tegendeel deden van datgene, wat Hij uitdrukkelijk geboden heeft. Het staat aan de vrouwelijke katholieke jeugd, met alle middelen te strijden voor de verdedi ging van de vrouwelijke reinheid en het schaamtegevoel, welke van alle kanten be dreigd wobden, en van welke niet slechts haar liefde en trouw tot Christus maar' ook haar eigen eer-afhangen. Wanneer de vrouw het schaamtegevoel^ den geest der zuiver heid verloren heeft, heeft zij alles verloren, en wel op de eerste plaats het gevoel ha- rer eigenwaarde. De godsdienst velt hier natuurlijk eën geheel ander oordeel dan de wereld. De kerk stelt der vrouw groote voorbeelden voor oogen: heilige maagden, heilige vrouwen, heilige martelaressen, hei- WOENSDAG 30 JUNI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie- ber. 5.006.30 Vooravondconcert door het H.D.O.-orkest o.l.v. Fr. Lupgens 7.00 Politieber. 7.45 en 10.00 Persber. 8.10 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Solistenconcert door het Residentie-orkest, o.l.v. Prof. G. Schnee- voigt Soliste Vera Jaracopulos, zang. I Berlioz Une Fète chez Capulet,uit„Romeo et Juliette", 2. WagnerVoorspel v.d. opera „Tristan en Isolde" 3a- Campra Le Papillon, b- Mozart Voi che sapete. c- Mozart Non so piu (Vera Janacopulos, 4 Debussy Fêtes uit „Nocturnes" Pauze, 5a Rimskey-Korsakow La Rose et le Rossignol, b- Moussorgsky Le chef d' Armee, c- Moussorgsky Hopak (Vera Janacopulos) 6 Liszt Hongaarsche Rhap- sodie no. 2 D-dur. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Het radiokwartet en solisten (Sopraan- bariton-cejlo) 1.20 Muziek van het Frascati-restaurant 2.203.20 Speeches aan de jaarlijksche lunch van de National Industrial Alliance of employers and em ployees 3.35 Schoollezing How parlia ment is paid for 4.20 Causerie Out of doors 4.35 Muziek van de New Gallery Kinema 5.20 Orgelconcert 5.35 Kin deruurtje 6.20 Dansmuziek 7.10 Tijdsein Big Ben, weerber. nieuws. Lezing: Leaves from the „arth's diary 7.45 Pia- nosates van Beethoven 8.00 Spaansche lezing 8.20 Robert Carr's Georgians Muziek en zang 9.05 Dansmuziek 1 9.50 Weerber., nieuws. Lezing Some ani mals of the buried past 10.20 Het Olof sextet D. Noble, bariton 11.2012.20 Dansmuziek v. Hotel Metropole. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool- cello) 5.05 Concert Mme. Acrement, letterkundige, S. Ribot, piano, W. Coudra, zang, Dubedad, viool, Trembelland, fluit 8.50 Galaconcert. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M.— 8.50 Over Klabund's werken 9.50 Sym- phonie d-moll, nr. 4 Schumann, door or kest. Daarna nieuwsber. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.20 Operafragmenten 10.20 Nieuws. Antwerpen 9.20 Vlaamsche lezing. MUNSTER 410 M. 1.35—2.50 Fin- sche muziek 4.20 „Das Zauberwort", zangspel in 2 acten van Hofnaasz 6.20 6.40 Lezing Die Zigeuner 6.50 Le zing Entenjagd 7.208.00 Beetho- venmuziek voor viool en piano 8.20 Lezing Der Entschtehungsort des We- serliedes 8.50 Avond v.d. Westfaalsche Blindenver. 10.20 „Die Unheimliche Erfindung", radioschets in 1 acte van Kade, lige moeders en vooral het hoogste voor beeld, de Moeder Gods, als kind, als meis je, als maagd, als volmaakte vrouw, en zij toont hiermee, tot welk een hoogte de christelijke vrouw kan opstijgen. De wereld integendeel, voor welke de Heiland toch ook bad en stierf, toont een heel «nder beeld. Zij wil, zooals Judas die Hem ver ried (en dit is misschien het verschrikke lijkste woord in het Evangelie) niet bidden en heel naar doelen gaat aaarneen, dat zfj zich van haar vrouwelijke waarde aldoor minder zal aantrekken, hetgeen in onzen tijd in de vrouwelijke kleeding zoo duide lijk tot uitdrukking komt. Het is voldoende een blik te werpen op zekere kringen die alle modes volgen, om in te zien, waartoe dit alles leidt. Zoo noodigt eenerzijds de kerk uit, het voorbeeld der groote en hei lige vrouwen te volgen, met name het schoonste en heiligste voorbeeld van Maria, terwijl anderzijds de wereld om de vrouw zwerft, terwijl zij haar slechts ijdelheid en beleediging van haar eigenwaarde geven kan. De katholieke vrouwelijke jeugd zal hier oogenblïkkelijk den rechten weg weten te vinden en niet aarzelen hem te volgen. Zij zal den goeden strijd strijden, Gode en der Kerk ter eere, maar tevens voor eigen eer en waardigheid.'' De Ned. R.K. Bond van Overheids personeel „St. Paulus" heeft aan den eraad van ministers een adres gezonden, waarin hij verzoekt, maatregelen te nemen, waar door le de Pensioenraad in de gelegenheid wordt gesteld alle bij dien Raad ingekomen aanvragen om inkoop met spoed te behan delen en 2e art. 134 a der Pensioenwet zoo danig wordt gewijzigd, dat te allen tijde een ingediend verzoek tot inkoop kan worden ingetrokken. Exportslagerijen stopgezet. Te Wolvega zijn twee van de drie export slagerijen, van de firma Lezer en van de firma Mendels Slager, ten gevolge van het invoerverbod van versch vleesch in Engeland stopgezet. („N.R.Ct.") Op den 19 Juli wordt door Sobriëtas, Fe deratie van R.-K. Diocesane Bonden tot bevordering der Christelijke matigheid en bestrijding van het alcoholisme, een con- gresje gehouden te Utrecht, waartoe uit- noodigingen zullen worden verzonden aan alle R.-K. Intellectueelen in den lande. Professor Dr. Gerard Brom zal er spreken. Nadere bijzonderheden omtrent plaats en tijd zullen nog gepubliceerd worden. ii Het plan van Wellen om Veronica te trouwen Matig jij je ook al aan, om daarover een oordeel te vellen? stoof Roven op. Dat gaat waarachtig te ver. Ik sprak van den dood uwer echtge- noote, antwoordde Jacob,'kalm blijvend. Laat in den avond was mijnheer Wellen nog eens bij haar geweest, maar hij bleef niet lang, misschien een half uur, dan ging hij weer weg. Je wilt hem verdacht maken.... Volstrekt niet; die hier met open oogen wil waarnemen, heeft niemand noodig om de bedoelingen van Wellen te begrijpen. Zijn plan was u te isoleeren. u alles te ont nemen, wat uw leven waarde gal en u dan zoo vast in zijn netten te verstrikken, dat geen macht die banden meer kon verbre ken. Ik geloof dat hij geslaagd is en niette genstaande dat ik hem verafschuw, bewon der ik het taaie geduld en de sluwheid van dezen man, die zijn eens afgebakenden weg rusteloos vervolgt en niet stil staat, tot dat hij zijn doel bereikt heelt. Toen uw echtge- noote hem afwees, moest hij er voor zor gen. dat deze gevaarlijke getuige onschade lijk gemaakt werd! Dat is een dwaas verzinsel. Neen, mijnheer Roven, dat is het re sultaat van scherpe waarneming en ernstig nadenken. Indien Wellen maar een flauw vermoeden had gehad, dat ik zijn gesprek met uw echtgenoote had afgeluisterd, was ik den volgenden dag zeker de deur uitge worpen: het was voor mij noodzakelijk om te zwijgen. Werp maar een terugblik op uw leven en u zult vinden, dat u van dien tijd af eiken dag ongelukkiger geworden zijt. Wie is schuld, dat de breuk met uw kind ontstaan is?.. Het aanzoek van Wellen. Met welk recïit durfde de oude man zich vermeten, dat jonge bloeiende meisje aan zich te willen ketenen? Wat gaf hem het recht de hand uwer dochter van hem te eischen?.. Hij had u op de weigering, van Veronica voorbereid, zijn bijtende spot maakte u zoo scherp en bitter tegen uw arm kind, zijn spot dwong u het meisje voor de keuze te stellen, tusschen gehoorzaamheid en breuk. Als u daarover nadenkt en de zaak goed beschouwt, moet u toegeven, dat het de waarheid is. En toen Veronica aan de breuk boven het ongeluk haar's levens de voorkeur had gegeven, wie heeft u toen tegen uw kind verbitterd en uwen wrok voedsel gegeven? Alweer de" heer Wellen, uw beste vriend, die zich met onvermoei bare standvastigheid wapende om u wanho pig te maken. De oude heer was ia gepeins verzonken Hij keek niet op, hij^ voelde dat de oogen van zijn dienaar scherp op hem gericht wa ren, en hij kon dien blik niet verdragen. Er lag veel, heel veel waarheid in de woorden die hij nu hooren moest,- zij toonden hem beelden, die hij bijna vergeten had, en die hem nu in een geheel ander licht schenen. En vAndaag heelt de ellendeling de kroon op het werk willen zetten, vervolgde Jacob weer, en wees naar de beschuiten, vandaag, Dat is niet waar! schreeuwde Roven. U verdedigt hem nog altijd, ik begrijp dat, maar er komt een oogenblik, dat dc oogen u opengaan en dan zul t u zich mijne woorden herinneren, Waarom zou hij deze misdaad willen bedrijven, riep de oude heer uit. Ik weet niet welk doel. Het doel ligt voor de hand, uw for tuin. Dwaasheid, Jacob. Als ik dood ben, komt de justitie en verzegelt alles.... Zeker en "als dat gebeurd is, wordt uw testament geopend en dan zal blijken dat mijnheer Wellen universeel erfgenaam is. Meent u dat hij dat niet weet,? Hendrik Roven keek hem vreemd aan. Ja, hij weet dat, zeide hij, maar hoe weet .jij het9 11: frok de eene conclusie uit de andere, antwoordde Jacob kalm, de kuiperij van dezen man moest een bepaald doel hebben en het optreden van den rentenier in den laatsten tijd bewees mij, dat hij zijn doel bereikt had. Het duurt hem nu te lang, voor-j dat hij in het bezit van uw geld is Lasteraar! schreeuwde de oude heer. Scheld mij maar uit, beleedig mij zoo veel u wilt, ik zal alles rustig en geduldig verdragen. Maar daarom smeek ik u over mijne woorden te willen nadenken en zon der hartstocht, zonder partij te kiezen, de gebeurtenissen die voo-bij zijn te willen onderzoeken. Ik blijf bij mijne bewering, dat Wellen de booze geest van uw leven is. Wijs hem de deur en verzoen u met uwe dochter en ik beloof u, dat het leven u nog zal toelachen. Roven schudde het hoofd en inaakte met de hand eene afwerende beweging. Dat is onzin, zeide hij met heesche stem, ik heb geen kind meer, het heeft mij verlaten en heeft zich van mij afgerukt, het moet maar zien, hoe het den weg door het leven vindt. iEn als daar boven, op den oordeels dag, uwe echtgenoote rekenschap van u vraagt, wat zult u dan zeggen? Domheid! Laat mij met rust! Gij zult haar zeggen, dat uw arm kind, wiens hand u hardnekkig heeft afgewezen, na uw dood-op uw graf is komen weenen en bidden; u zult. Nog eer.s, laat mij met rust! Mijnheer Roven, misschien is het de laatste keer, dat ik spreken mag, om de stem van uw geweten wakker ie maken! Ik, mag nu niet zwijgen, ik moet spreken, ik moet u nog eens zeggen, dat u niet slechts, uw eigen geluk, maar ook het geluk van uw kind vertrapt heeft. En al had u millioenen', ik zou niet graag in uwe plaajs zijn, ik zou, niet graag de verwijten hooren, die het ge weten u doet, als u hier eenzaam en alleen zit. Wat heeft uw kind misdaan? Het is de stem van zijn hart gevolgd, dat God haar gegeven heeft, wie kan dat kwalijk nemen? En met welk recht kan u uwe dochter be velen, eene schrede te doen, die haar voor heel haar leven ongelukkig moest maken? U heeft Veronica onterfd en laat haar niets na als uw vloek.... maar heeft u nog nooit gehoord, dat een dergelijke vloek een pijl is, die op den schutter terugspringt? Ge looft u njij, uwe dochter zal niet treuren, omdat u haar onterfd heeft, maar omdat. Nu is het genoegl onderbrak Roven den trouwen dienaar; zijn stem klonk niet meer zoo hard en scherp als daar straks, dat alles heb je mij reeds v-oeger gezegd, al was het dan ook met andere woorden, en je weet, dat al die verwijten geen indruk op mij maken. Het is God geklaagd.... Laat Hem er maar buiten! Mijnheer Roven, als u niet meer in Hem gelooft, dan.... of is het misschien de vrees voor Zijn oordeel, dat Zijn naam u zoo'n schrik aanjaagt? De oude heer was opgestaan, hij stond daar in gebogen houding en wees op de deur en de fonkelende blik, die op Jacob gericht was, gaf dezen te kennen, dat hij niet verder gaan mocht, Er uit! sprak Roven en de bevende stem verraadde den geweldigen storm in zijn binnenste. Dank het aan mijn geduld, als ik je toesta nog in mijn huis te blijven. Maar neem je in acht, mijn geduld zou uit geput kunnen raken en als ik het woord eens heb uitgesproken, trek ik het niet meer terug. De oude heer was opgestaan. v Jacob nam de drie beschuiten, die Mar- garetha van de andere had afgezonderd en wikkelde ze in een stuk papier; dan nam hij den kater en verliet daa-mee het ver trek en begaf zich naar de bediendenkamer, waar Margareta hem met koortsachtig on geduld wachtte. Roven wandelde rusteloos op en neer, hlf had zijn chambercloack vast om zijn lichaam getrokken en toch had hij het koud, want van tijd tot tijd rilde hij. Zijn oog ging on- -ustig door de kamer; misschien dacht bij, hoe gezellig deze kon zijn, als zijne mooie lieve dochter daar aap den haard zat en mot hem praatt» (W ardt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6