In en om Haarlem. 1 Voornaamste Nieuws Stadsnieuws. Donderdag 1 Juli 1926 50ste Jaargang No. 16289 Dit nummer bestaat uit8 bladzijden - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad 2 Juli Agenda R(X)DE KRUIS TRANSPORT COLONNE, lilllflli De deerlijk gehavende „Studebaker' stand op den Lichting 1911. Beverwijksche Exportveiling. HET ZIEKENHUIS TE BEVERWIJK. nadat deze weder in normalen weg was gebracht. EEN ERNSTIGE AUTOBOTSING OP DEN HEERENWEG TE HEEMSTEDE. Wat er gebeurde tijdens een ongeoorloofde autotocht. in dit nummer. Abd el Krim. Balling op J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen; Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. HIEUWE Advertentie» 35 cent» per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel: op de te pagina's 75 et per regel. Vraag- en aanbod' advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing, elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 0099 - Levenslange geheeie ongeschiktheid tot werken door f7Cf] bij een ongeval met f fJKH M bij verlies van een hand, f 10K bij verlies van een fCjfj tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende nitkeeringen: OUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: doodelijken afloop: I tO 11, een voet of een oog: 1 '"v» duim of wijsvinger: bij 'n breuk van f h fi m bij verlies een been of arm: iffU» andere vinger. heimdoenerij over de annexatiehistorie! Na opening der deuren kregen we de verblijden de tijding, dat in de maanden 'Juli en Augus tus maar één keer per maand vergaderd zal f worden. Dan was er rondvraag; riiaar over I de annexatie hoorden we nietsl De burgemeester zat, gebruind door de va- cantie-zon, weer achter de tafel van B. en W. De agenda, met 16 punten, was hoogst on belangrijk. Buiten scheen, voor het eerst in 1926, op 30 Juni in Nederland de zomerzon, wier stralen uit de raadzaal werden gehou den door nieuwe markiezen. We begonnen ons zelf al af te vragen, of het regime van om de veertien dagen vergaderen, ook in de maanden Juli en Augustus zou worden voort gezet. Dat doet men zelfs in de grootste steden van ons land niet. Men kan ook al te ijverig zijn! We werden in onze vacantie- mijmering opgeschrikt door de stem van Wethouder Bruch, die meedeelde, dat B. en W. de voorstellen .omtrent schoolgeldrege- !ing voor het middelbaar en lager onderwijs voorloopig terugnamen, met het oog op de inmiddels ingekomen amendementen van de hceren Roodenburg en Keesen c.s. Wat bleef er toen nog van de agenda over? Zouden wij met een half uurtje in de frissche buitenlucht staan met de mededeeling, dat de Haarlem- sche Raad na den ingespannen arbeid van de laatste maanden ook eens eenigen tijd op vacantie ging? Een gemeentebestuur is nog onberekenbaarder dan het Hollandsche kli maat. 't Werd tegen vijf uur, eer dc agenda was afgehandeld. Daarop begon de geheime zitting over de bespreking van den brief van Gedeputeerden betreffende de door Haarlem aan Heemstede te betalen schadeloosstelling bij eventueele annexatie. Hoe het mogelijk is met een leege agenda zoo lang te vergaderen? Een agendapunt kan ook aanleiding geven tot debat, buiten het eigenlijke voorstel om! Daar was bijv. een voorstel om de balans 1925 van een paar woningbouwvereenigingen foed te keuren. Niemand had er iets op te gen. Maar de heer Joosten meende eens te mogen informeeren naar de financieele con trole op de gesties der woningbouwvereeni gingen in het algemeen. Dat lokte natuurlijk een breed debat uit, een onnoodig, zooals uit bet antwoord van Wethouder Reinalda bleek. Want de bouwvereenigingen zijn verplicht om 85 pet. der huurgelden onmiddellijk aan den Woningdienst af te dragen. Sommige moeten zelfs 100 pet. storten. Verder is er strenge controle der gemeente. En tot over maat van voorzorg bevordert het gemeente bestuur nog centralisatie van administratie, zóó, dat de bouwvereenigingen langzamer hand allen hun rekenplichtige taak aan een paar deskundige handen toevertrouwen. Er kan eer van een te veel dan van een te weinig aan gemeentelijk toezicht gesproken worden en de heer de Braai waarschuwde dan ook al tegen te ver doorgevoerde voogdij. De heer van Liemt nam de gelegenheid te baat om te informeeren hoe het met zijn voorstel stond tot instelling van een ge meentelijken accountantsdienst. Hij kreeg van Wethouder Slingenberg ten antwoord, dat deze al weken lang bezig was om een vergadering der financieele commissie bij elkaar te krijgen, wat hem maar niet mocht gelukken! Dan was er het verzoekschrift van J. A. Buurman, wonende te Amsterdam, dat een uitvoerig debat uitlokte. Adressant in op 1 October 1885 als eerste gasfitter in dienst ge komen bij de Imperial Continaulal Gas Association, welke Mij. toentertijd in Haar lem de gasverlichting verzorgde. Dat is dus <ang geleden; en heel het geval is een oude geschiedenis. In 1904 nam Haarlem het gas bedrijf en ook genoemden Buurman over. De •Mij. stortte voor het personeel een zekere som als inkoop in een pensioenfonds; voor Buurman 1322. De meer genoemde eerste gasfitter nu werd op 8 October 1917 oneer vol uit gemeentedienst ontslagen, nadat hij te voren, op 17 September 1917 voor 3 weken was geschorst. Formeel waren door dit ont slag zijn pensioenrechten vervallen, wat ook indertijd aldus door den Raad op advies van de commissie voor de pensioenen is beslist. Maar nu Buurman den 65-jarigen leeftijd be gint te naderen en in niet al te rooskleurige omstandigheden verkeert, vroeg hij a<yi den Raad hem het indertijd doo' de Gas Mij. voor hem gestorte geld terug te geven. Het geval had de volle aandacht van den Raad. Het verwondert ons alleen, dat men in 1917 of 1918 deze zaak niet grondiger heeft afgedaan. Er was nu belangrijk meenings- verschil. Zoo vond de heer Scholl, gesteund door andere Raadsleden, dat er een com missie moest worden benoemd om het geval nog eens te onderzoeken en, dat, na gunstig advies, aan Buurman de 1322 moest wor den uitgekeerd. De heer Joosten haalde daarentegen de zaak meer van den princi- pieelen kant op: de man is terecht of ten onrechte gestraft; in het eerste geval moet hij niet een bepaald bedrag, maar het hem toekomende pensioen hebben; in het tweede jeval krijgt hij niets. En Wethouder Slingen- lerg ging nog verder. Teruggave van ge storte gelden uit een pensioenfonds is een dwaasheid; dat gebeurt nooit. Er kon wat anders gebeuren. De heeren Castricum en Klem hadden er op gewezen, dat in de gewij zigde pensioenwet het standpunt is losgela ten, dat een ontslagene later geen pensioen meer krij'gt. Wil men dat, dan moet men de pensioenverordening wijzigen eu wel artikel 12 schrappen. Dan kunnen daaronder allen, die in het geval-Buurman verkeeren, vallen Dat is ten minste principieel, zei de Wet houder. Van terugkomen op een eenmaal ge geven ontslag, kon volgens mr. Slingenberg geen sprake meer zijn. De Raad moest de eenmaal gevallen beslissing voor juist aan nemen. Maar er is toch altijd revisie van een von nis mogelijk, merkte de heer Joh. Visser op. Daarvoor moeten zich nieuwe feiten voor doen, antwoordde de Wethouder, en die zijn er niet! Dit laatste hoorden wij niet met instem ming. Tegenover dit juridische slagwoord van den Wethouder zouden wij een ander kun nen zetten: Summum jus, summa injuria; het hoogste recht kan het grootste onrecht zijn En na al wat er in en over deze zaak in den Raad gesproken werd, kon er twijfel rijzen, of in 1917 ook zij het te goeder trouw onjuist gehandeld was. De heer Klein deelde de geschiedenis nog eens in détails mee. Buurman blijkt in zijn huis een proefleiding te hebben gehad van de Gas Mij. Deze was hem door de gemeente niet ontnomen. In den distributietijd gebruikte hij buiten den meter om gas, wat onjuist was. Daarvoor is hij ontslagen; volgens zijn bewering zonder voldoende onderzoek. In ieder geval lijkt het aannemelijk, dat hij door onbekendheid met de verordening den termijn van beroep heeft laten verstrijken. Bovendien beweerde de heer v. d. Kamp, dat voor een eventueele commissie een getuige zou kunnen verschij nen, wiens getuigenis een geheel andere wen ding aan de zaak zou kunnen geven. Wethou der Slingenberg spotte wat met deze geheim zinnige verklaring, waaromtrent de heer v. d. Kamp, naar deze zeide, in het openbaar geen nadere mededeelingen kon doen. Vermoede lijk zullen wij daaromtrent nu wel meer ver nemen, want het voorstel-Scholl, om een commissie van onderzoek te benoemen, werd met 16 tegen 15 stemmen aangenomen. On danks dat, handhaafde de heer Joosten een tijdens het debat door hem ingediend voor stel, om de commissie vaor de pensioenen te verzoeken een onderzoek in te stellen naar de wcnschelijkheid om art. 12 der pensioen verordening te laten vervallen. De zaak- Buurman kan dus nog belangrijke gevolgen hebben. Ten slofte heeft het voorstel van B. en W om een regeling in te voeren voor zieken- huisverpleging voor leden van ziekenfondsen nog een breedvoerig debat uitgelokt. De heer Peper was de eenige, die er niet over te spreken was. Heel de Raad had er woor den van lof voor over, behalve onze commu nist, die smadelijk van een bekrompen rege ling sprak en den sociaal-democraten ver weet, dat zij hiermee slechts meegingen om straks hun kiezers te wijzen op mooie papie ren dingefjes, die in de practijk niets waard zijn. De heeren Keesen en Joosten hebben hem dat even anders verteld, door uit te leggen, hoe moeilijk het thans is voor een arbeider om bij ziekte verpleegd te worden in een gasthuis. Is hij minvermogend, dan moet hij toch „naar vermogen" betalen; zoo niet hij, dan zijn kinderen of familie, wat al lerlei lastig onderzoek meebrengt. Bovendien is het veel verheffender voor een werkman om bij ziekenhuisverpleging de wetenschap te hebben, dat hij zelf bijdraagt in de ver- pleegkosten, door dat bij zich tijdig verze kerd heeft, zei de heer Keesen terecht. Tegen de regeling zelf werden intusschen nog al bezwaren naar voren gebracht. De heer Joosten poogde te becijferen, daf de basis, waarop B. en W. tot een premie van 5 cent per lid gekomen waren, niet deugde; dat bij een zuiverder berekening met een lager premie kan worden volstaan. De heer de Braai kon zich niet vereenigen met den als maximum gestelden termijn van 8 weken voor verpleging. Hij wilde daarvoor lezen; „als regel 8 weken" en B. en W dc vrijheid laten om tn bepaalde gevallen de verpleging langer te laten duren. De heer Peper wilde onbeperkten duur van verpleging en zag zijn voorstel om den termijn van 8 weken uit de verordening te schrappen aangenomen met 18 tegen 13 «temmen. Wethouder Slingenberg had trouwens al toegegeven, dal B. en W niet van plan waren streng vast te houden aan den termijn. Overigens adviseerde de Wet houder het nu eerst eens met deze regeling te probeeren. Wanneer in de practijk bleek, dat een premie van 5 cent te hoog was, dan kon ze verlaagd worden. De gemeente toch 'o-hoetde aan deze zaak niet te verdienen Verschilldene riskante faktoren maakten het echter noodig om eerst eens een proef te ne men. Toch diende de heer Peper een voor stel in, om de voordracht aan te houden en B. en W. de cijfers nog eens te laten onder zoeken, en de heer Joosten (toch jacht naar kiezersgunst?) een voorstel, om de premie in plaats van op 5 ceftt, op 4 cent te bepalen Beide voorstellen werden echter verwor pen en de voordracht goedgekeurd. Aan het begin van het debat herinnerde de heer Castricum er aan, hoe deze geheeie zaak een uitvloeisel was van een interpel latie, welke hij indertijd gehouden heeft over de regeling van ziekenhuisverpleging voor spoorwegambtenaren. Deze kwestie is nog altijd niet geregeld. Wethouder Slingenberg deelde mede, dat hij nog altijd wacht op een nieuw onderhoud met het betreffende zie kenfonds. Om kwart voor vijf ging de Raad daarop in geheime zitting, tot zes uur. Allerlei ge- Sociëteit „St. Bavo." Slucadoorspatroons 8 uur ..Amicitia" 8 uur „Al- berdingk Thijm" 8 uur Bevolkings bureau 8 uur Leden Metaalbewer kers 8 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. R. K. Lyceum Zijlweg, Overveen Vergadering dagelijksche besturen dor Cursusgevende Organisaties kwart over 8 uur. Theater „Dc Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Luxor-Theater Bisoscoopvoorstelling 8 uur. Hotel „Duin en Daal" Bloemendaal. Expositie Kees Roovers. Kleine Tberesia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8454- jiUr R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „Si. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 3—5 uur. 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 914— 12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meiis jes. Bioemhofstraat 1. Tevens1 bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle v/erkende dames. Alle werkdagen van v.m. 10^12 uur. des middags van 2-^4 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond. - Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Marndag-, Woensdag- en Vrijdag avond R.-K.' Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uit'eenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Martbavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 8—10 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V. Maandags van 2—3 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraam verzorging van de Derde Orde St. FrancisGUS. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te ri.eh'«"> tot Mevr Cöebergh Ged. Oude Gracht /4 Dinsdags van 2—3 uur R.-K. Reclasseeringsvereeniging, afd Haar lem. Eiken Donderdagavond ha'i 9 ver gadering in bet gebouw der Sin! Vincen- liusvereeniging Nieuwe Groenmarkt 22 EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN •SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verslikkings- en electriciteitsonge- "sllen Telefoon 10231 Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). De minister van Oorlog heeft aan de burgemeesters een schrijven gericht, waarin hij mededeelt, dat behoudens onvoorziene omstandigheden op 1 Oct. 1926 naar de aan vullingsreserve zullen overgaan de gewone dienstplichtigen der landmacht van de lich ting 1911. De tot de aanvullingsreserve be- hoorende dienstplichtigen zijn bestemd om in geval van mobilisatie eerst na de alge- meene oproeping in werkelijken dienst te worden geroepen en om dan op te komen bij de depots. De aan deze dienstplichtigen verstrekte rijksgoederen zullen met uitzondering van het zakboekje in Dec. 1926 moeten wor den ingeleverd De minister verzoekt den burgemeesters, een en ander op de wijze, welke zij het meest doeltreffend achten, onder de aan dacht van belanghebbenden te brengen. De minister vestigt er voorts de aan dacht op, dat ten aanzien van den overgang naar de aanvullingsreserve de dienstplichti gen, al verkeeren zij in een bijzonder ge val, niet worden gerekend te behooren tot een andere lichting dan die, waarvoor zij zijn ingelijfd. Genoten uitstel van eerste oefening, onderbreking van dienst enz., heb ben alzoo niet ten gevolge, dat de over gang in een later jaar geschiedt. - In hotel „De Zon" vergaderde Dinsdag de Beverwijksche; Exportveiling. De heer D, Teer opende met een hartelijk wilkom en sprak zijn voldoening erover uit, dat niettegenstaande we reeds in het seizoen zitten, zoovelen aan de uitnoodiging hadden gevolg gegeven. Spreker wenschte maar terstond over te gaan tot het voornaamste punt der agenda, het inleggen van een directe verbinding van Beverwijk naar Huil. Hij memoreerde uitvoe rig, hetgeen ook Op de vergaderingen der andere veilingen was behandeld en wat ook reeds uitgebreid in de pers is gepubliceerd. Hij stipte nog aan, dat de veilingen op het denkbeeld waren gekomen, toen de oogst overvloedig beloofde te worden Sindsdien is echter hierin een ommekeer gekomen en meende spreker, dat het hoogstwaarschijn" dik thans wel op een verliespost zou uitloo- pen; echter hadden enkele leden van het be stuur de moreele verplichting tot medewer king op zich genomen en hoopten zij. dat ook de leden met het besluit zouden in stemmen. Ook meende spreker niet te mo gen verzwijgen, dat op een vergadering ge houden van de veilingen met de exporteurs, laatst genoemden nog al sterk tegen het plan gekant waren; echter meende hij, dat men dit niet al te serieus moest opnemen, daar de exporteurs zich toch, waar het-hun plannen betreft, niet gemakkelijk uit hun tent laten lokken. Betreffende het contract met de reederij, zij nog vermeld, dat dit zeer soepel was gesteld, en geen garantie som verschuldigd was, indien de boot niet in IJmuiden behoefde aan te leggen, door dat door de exporteurs geen voldoende la ding in uitzicht was gesteld. De beslissing hierover hielden de veilingen aan zich.'Na, op. een uit de vergadering gestelde vraag, geantwoord te hebben, dat de 154 extra heffing voor de garantie ruim voldoende was, stemde de vergadering, op voorstel van den heer Vrenegoor, unaniem met het plan in Na de pauze werd er door den heer Teer op gewezen, dat niettegenstaande de veilin gen om vier uur waren uitgeschreven, toch •serst, door het late komen der tuinders, cm uur kan worden begonnen. Daar de 30 ste inbrengers zeker zijn van den door- sneeprijs, drong spreker er sterk op aan toch tijdig Ier veiling te komen. Verder wees hij er nog op, dat de tuinders ook na de veiling tot aan de aflevering voor de aardbeien be hoorden zorg te dragen. Door de veilingen was er bij de koopers op aangedrongen de tuinders bij de fabrieken niet te lang te la ten wachten. Namens verschillende koopers vroeg spreker dc tuinders de aardbeien ook in de tuinen zindelijk te behandelen en zorg te dragen, dat geen ongedierte in de sloffen kan komer.. Dit is te vermijden, door de ge vulde mandjes niet'onder een haag te zet ten en deze op een baar te plaaien. Daar de zwarte bessen dit jaar «eer vroeg schijnen te zijn, zal reeds a.s. Dinsdag 6 Juli te 's middags 3 uur een veiling worden ge houden. Opdat ook de betere qualiteiten meer tot hun recht zullen komen, zal een proef worden genomen met het veilen van iedere kap afzonderlijk. De heer Teer memoreerde nogmaals Het gevaar, dat de teelt der vroege aardbeien „Dutch Evern", voor de naam van ons pro duct medebrengt en dat dit jaar wel geble ken is, hoe zwak deze aardbei is. Door hei exporteeren van deze aardbei dreigt ons product in het buitenland baar goeden'naam te verliezen. Daarom is door ons naar een goede -export-soort uitgezien, welke wij meenen gevonden te hebben in dc aardbei, waarvan door onze Inbrengster Wed Th. Langedijk hedenavond een mandje is mee gebracht. Deze aardbei is bijzonder sterk, mooi van vorm en grootte'goed van smaak en goeddragend en is daarom de aangewezen aardbei omde „Duch Evern" voor export te vervangen. De leden, die hiervan planten wenschen te bekomen, gelieven zich tot ons bestuur te wende#. Als reclame voor onze veiling en om aan te toonen, dat het een soort is geschikt voor export, meenden wij haar te moeten noemen „Beverwijksche Ex port". De heer Docter drukte de tuinders nog maals op het hart toch vooral het Bever wijksche product hoog te houden. Dat het tot op heden nog steeds aan de spits staat, moge wel uit enkele voorbeelden blijken. De prijzen n.l. welke op heden in Engeland en Duitschland voor de aardbeien worden besteed zijn ca. 20 ets lager dan die, welke men hier aan de veiling betaald. Onze door- sngeprijs van het vorige jaar was 10 cent hooger dan in Breda en ca. 5 tot 6 ets hoo- ger dan in Zwijndrecht en Omstreken. Te Dordrecht was door hem een vergadering bijgewoond, waarop men voortdurend naar Beverwijk verwees, als de plaats, waar het producht in perfectie geteeld werd. Spreker zou gfllrne uit de vergadering eens vernemen hoe de tuinders over de oogst van dit jaar dachten. Zelf had hij zoo gedacht, dat de goede aardbeien een ren dement van 50%, de slechte ongeveer 30% zouden geven van den oogst van het vorigen jaar. Betreffende de oogst in andere landen, zij vermeld, dat deze overal slecht is; in Amerika zelfs totaal mislukt Spreker had nog gehoopt van genoemde mislukking te kunnen profiteeren, door een quantum aard beien, geconserveerd op suiker, erheen te exporteeren. Door tegenwerking van onze regeering heeft hij hiervan moeten afzien. Hiervoor had hij een leger ambtenaren in zijn fabriek moeten toelaten, welke met 8 Gulden per dag moesten betaald worden en welke hij bovendien 14 dagen van tevoren moest aanvragen. Mildere bepalingen was de inspecteur dér belastingen niet in staat toe te staan Tot slot zeide spreker, dat hij niet geloofde, dat een prijs van 60 cent zou ge handhaafd blijven, doch op een prijs van 40 tot 50 cent meende hij wel, dat de tuin ders mochten rekenen. De heer Timmer en ook enkele andere tuinders meenden nog te moeten opmerken, dat de heer Docter de grootte van den oogst we! wat te hoog had geschat en hij de cij fers van 30 en 50 gerust kon terugbren gen op 10 en 30 Op het einde der vergadering stond de heer Zuiderdam op en zeide, dat hij zich ge drongen voelde dank te brengen aan het be stuur der Exportveiling, vooral hetgeen zij hadden gedaan voor hunne tuinders, dat .hij overtuigd was. dat het bestuur der veiling zekér niet miner hard heeft gewerkt in het belang van den tuinbouw, dan de andere veilingen, Dat dc geheeie vergadering zon der uitzondering met deze woorden instem de, bleek wel uit het geweldige applaus, dat op deze woorden volgde en wat ook bewees welke uitstekende verstandhouding er heerschl tusschen bestuur en inbrengers der Exportveiling, Hierna werd te ongeveer 10 uur de ver gadering door den heer Teer gesloten. De beslissing van Ged. Staten inzake het ziekenhuis te Beverwijk is nog uitgesteld, daar Ged. Staten de volgende week in hun vergadering de zaak nog eens zullen behan delen en nadere bijzonderheden onder de oogen zien Een jongeman wordt het slachtoffer. In den aigeloopen nacht is op den Rijks straatweg onder de gemeente Heemstede een ernstige autobotsing gebeurd, waarbij helaas een menschenleven te betreuren is. Het treurig ongeval, dat algemeene deel neming ten opzichte van het slachtoffer heeft gewekt en dat een onderwerp van bespreking in de geheeie omgeving uitmaakt moet zich als volgt hebben afgespeeld: De voorgeschiedenis, welke wij, ter juiste oriënteering vooraf hier moeten laten vol gen, draagt er nog toe bij het betreurens waardige van het noodlottig ongeluk duide lijker in het licht te stellen. De heer Joh. Telkamp uit Hillegoro was gisteravond omstreeks acht uur wan een autotocht naar Haarlemmermeer weder te Hil],egom teruggekeerd. Hij gaf zijn chauf feur, G. H. van Deursen, uit Heemstede, verlof den wagen in de garage te brengen en per fiets naar zijn woning te Heemstede te gaan. De chauffeur v Deursen was eerst sedert een week in dienst bij den heer Telkamp. Inplaats van deze opdracht van zijn pa troon op te volgen, reed de chauffeur niet naar de garage, doch ging met den wagen naar Vogelenzang, waar hij den avond door bracht in het café Graaf Foris V, nabij dr 0 spoorwegovergang. Het was omstreeks kwart voor twaalf geworden toen hij weder, in gezelschap van eenige andere personen opstapte om weg te rijden. Men zou eerst een kellner van het café, zekeren Hoogenstein, naar zijn woning te Schoten brengen. In de auto stapten nu vier personen, n.l. de chauffeur G. v. Deursen, de eigenaar van het café, -V. WChris tof fel, de kellner H. Hoogensteyn en zekere G. v. Altena, een bezoeker van het café. In zeer snelle vaart ging het langs den Rijksstraatweg. Ter hoogte van het park Groenendaal, nabij de zgn. „wortelenbuurt" moest men een Ford-auto passeeren. Deze Fordwagen werd bestuurd door den 20-jari- gen J. J. v, Maris uit Bennebroek, die van Zandvoort huiswaarts keerde. Omtrent den juisten oorzaak der botsing tast men nog steeds in het duister, doch als zeker is komen vast te staan, dat door den bestuurder van den auto van den heer Tel kamp veel te groote snelheid gereden werd men schat 70 a 80 K.M., misschien nog meer. De wagens moesten elkaar passee ren. Plotseling een ontzaglijke slag, die wijd in den omtrek gehoord werd; gevolgd door glasgerinkel en gekraak. De Ford-wagen werd door den grooten Studebaker een 30-tal meters medegesleurd in dc rondte gesleurd en eindelijk tegen den wegkant geslingerd. Toen de wagens tot staan kwamen lag de Ford-wagen tegen den Westelijken kant van den weg met den kop naar het Noord-Westen, de Studebaker lag geheel omgeslagen tegen den hoogen berm ter Oosterzijde van den weg. De chauffeur van den Ford-wagen was er het ergste aan toe. Het stuurrad en de stuurstang was hem in dc borst gedrongen en de man was reeds stervende. Binnen enkele minuten overleed de ongelukkige dan ook. De passagiers van den Studebaker waren er beter aan toe. De heer Altena bekwam een diepe hals- wonde en de heer Christoffel bekwam een hoofdwonde. De kellner Hoogensteijn en de chauffeur van Deursen kwamen met den schrik vrij. Onmiddellijk nadat het ongeluk geschied was, waren hulpvaardige personen ter plaat se. De politie, de motorbrigade, de waarne mend inspecteur van politie, de heer Visser en de Burgemeester van Heemstede Jhr. J. P. H van Doorn, waren spoedig ter plaatse. De ongelukkige van Maris werd uit zijn benarde positie bevrijd, hij was reeds over leden. Per brancard werd hij overgebracht naar het lijkenhuis te Heemstede. De heer Altena Het Roode Kruis en het Oranje Kruis zullen steun verleenen aan de door de ramp op Sumatra getroffenen. Het Kamerlid van Voorst tot Voorst richt vragen tot den Minister van Finan ciën in zake den tragen gang der schade loosstelling in „Maas en Waal". Het bestuur der Engelsche mijnwerkers- federatie zal onder geen beding den acht- urigen werkdag aanvaarden. Kutisker is veroordeeld tot vijf jaar tucht huisstraf, geldboete en eerverlies. De spiri tus Weber tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventief Het loonverlies tijdens de algemeene sta king in Engeland beloopt volgens oliiciëele opgave 14 tot 16 millioen pond sterling. In Italië is met ingang van heden de ne- genurige werkdag ingevoerd. In Kowel (Polen) ontplofte bij een mili taire oefening een oude granaat. Acht en dertig militairen gedood. Vele gewonden. Het iot van Fransch gebied. Een verijdeld complot tegen den Spaan- schen Koning ontdekt. Zie verder Laatste Nienws. Barometerstand 9 uur v. tn. 7.70 stilstano, Licht op. De lantaarns moeten morgea worden opgestoken om 9.53. die een diepe halswonde kreeg, werd na verbonden te zijn door dr Tombrock over gebracht naar de Mariastichting. net otticléel politierapport vermeldt nog dat nog steeds de juiste oorzaak van hel ongeluk niet is komen vast te staan. De chauffeur verklaarde, dat er voor dc wagens ruimte genoeg was om te passee ren. Plotseling, hij was ongeveer 8 Metei van den Fordwagen verwijderd, vloog bi; er op in. De botsing was ontzettend. Door de politie is proces-verbaal opge maakt en de auto's zijn in beslag genomen, Te ongeveer 10 uur hedenmorgen werden de wagens door de firma Kimman uil Haar lem weggesleept. Vóór dien tijd hadden wij nog gelegenheid ze in oogenschouw te ne men. De belangstelling van de zijde van het publiek was overgroot. De politic regelde het verdeer. De deerlijk gehavende auto's lagen nog in denzclfden toestand, waarin zij waren komen te liggen door de hevige botsing. De Ford-wagen, genummerd C. 29194 en toebehoorend aan v. Bosch te Bennebroek, was letterlijk in elkaar gedrukt. Van de motorkap was niets meer heel, de voorwie len vernield, de vooras gebroken, de achter en vóórveeren gebroken, de ruiten kapot, t L)e kellner Hoogensleijn was onmiddellijk na het on geval uit den wagen gestapt en m een in middels passcerenden auto naar zijn woning vertrokken. De chauffeur van Deursen, die zeer onder den indruk van het gebeurde was hielp den jeugdigen v. Maris uit den auto bevrijden. Ondanks het late uur, het was inmiddels ongeveer half één geworden, was er veel belangstelling. Bereidvaardige handen hiel pen de politie. Het was een treurige arbeid den jeugdigen v. Maris uit den auto te bevrijden. Het stuur, dat hem in de borst gedrongen was, moest geheel worden opgetrokken, om het slacht offer uit den wagen te kunnen halen. Wij spraken nog eenige personen, die in de onmiddellijke omgeving van de plaats des onheils wonen en die ter hulp waren ge komen. Door den geweldigen slag waren zij uit hun slaap gewekt en toen zij op den weg kwamen, lagen de auto's aan weerskanten. De inzittenden van den Studebaker hadden den wagen reeds verlaten. Doktoren die waren ontboden, verbonden de gewonden het stuurrad vermeld, de carrosserie ge deukt, de schijnwerper hing op den grond Het was een troostelooze aanblik. Op bet linker-spatbord lag nog een groote bloedplas. Vlucht der Gebroeders Arrachart ParijsPerzische Golf zonder landhui. 4240 K.M, tn 26 uur 30 min-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1