DAAN H0UTK00PËR Het annexatie-vraagstuk te Heemstede. SRENAULT G. F. H. PASTOOF - HAARLEM KASSIER EN C0MM1SSI0NNAIR IN EFFECTEN De Grensregeling. DE SPAARNEBANK övekveett. FLINKE JONGEN SMIDS-LEERLING ZIT-SLAAPKAMER TE KOOP Aanbesteding. Auto-tocht. De nieuwe kerk te Heemstede. Kiezerslijsten Kamer van Koophandel en Fabrieken. Feestavond Loterijclub. Een hondenliefhebber. De Royaards-Schouwburg. Personalia. Nuts-Spaarbank te Haarlem. Een afscheid De zittingen van den gemeenteraad. jubileum G. Kalkman. a v. a. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. LAATSTE NIEUWS. De Koninklijke familie te Luzern. BURGERLIJKE STAND. BINNENLANDSCH NIEUWS Het Oranje Kruis en het Roode Kruis zullen steun verleennen. Volksbal te Utrecht. De aandeelen Anton Jurgens aan de Londensche beurs. Autobus in de sloot. De Zeeuwsch-Hollandsche Verzekeringsbank in Den Haag. Een telegram van Von Hindenburg aan de Koningin. De negenurendag in Italië. Complot tegen den Spaanschen Koning ontdekt. Het lot van Abd-el-Krim. Aanleg van telefoonlijnen in Mexico. Zal de Rijksdag worden verdaagd? Rheinische Landschau. Eerste kwartaal Engelsch fiscaU jaar. Het economische Poolsche regeeringsprogram. De toestand in Marokko. Dreigende watersnood. Het Spaansche Koningspaar. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. hulp in de huishouding Heeren kamer Ameubl. De Studebaker was omgekanteld. De car rosserie van dezen wagen was niet ernstig gehavend. Toen de wagen echter weder recht op den weg kwam te staan kon de vernieling der linker-voorzijde worden vastgesteld. De motorkap was gedeeltelijk ingedrukt, de linker-lantaarn en het linker voorwiel vernield. Ook het linker-achter- wielhad een klap gehad. Het voorruit en twee zijruiten waren gebroken. Uit deze vernielingen was op te maken, dat er wer kelijk met zeer- groote snelheid gereden zou moeten zijn. De eventueele schuldvraag kon nog niet worden opgelost, daar het politioneel on derzoek nog niet volledig beëindigd is. Eerst, wanneer dit geheel afgeloopen 'is, kan wor den vastgesteld, of er van schuld sprake is en zoo ja, wie dan als de verantwoordelijke oersoon moet wordeft aangemerkt. WEER LOSGELATEN. Aangaande de ernstige mishandeling van een wachtsman, door een Engelschman in de hal, deze week, vernemen we nog dat de man Dinsdagmorgen voor de justitie, in Haarlem, werd geleid. Het bleek te zijn A. D., oud 26 jaren en wonende te Aberdeen. Na den man in het verhoor genomen te hebben, achtte de justitie echter geen ter men aanwezig om den woesteling vast te houden, zoodat hij na£jr IJmuiden terugge- transporteerd en toen vrijgelaten werd. Natuurlijk zal de man, als zijn zaak voor komt, wel in zijn home zitten. Wat het slachtoffer betreft, hoewel eerst de kans niet uitgesloten scheen dat hij zijn eenige oog zou verliezen, hoopt men thans dat hij toch het licht zal behouden. MIJNH ARDT's LAXEERTABLETTEN regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Hedenmorgen werd door de N. Z. H. T, M. alhier, in hotel „Lion d'Or" aanbesteed: Het uilbreiden van de Wagenloods aan den Leidschevaartweg te Haarlem. Ingekomen waren 34 biljetten. De inschrijving luidt als volgt: Braun en Zn., Beverwijk 80500; Tromp, Overveen 80000; J. Borst, Berk hout 79775; Borst, Spierdijk 78868: v.d. Velden en de Jong, Oegstgeest 77777; Kruythof en Scholten, Voorburg 76990; Doedens en Schilder, 't Zand (N. H.) 76867; fa. v, Emmerik, Heemstede 76000 Seegers, Nijmegen 75400; J. Kraay, alhier f 75000; Vos, te Nieuw Vennep 74900; M.V. Wienhouwens Aannemers Mij., Utrecht 74700; Strijland, Uithoorn 74500; Splun- der, Ouderkerk 73966;' S. fA. de Graaf, Halfweg 73300; A. en J. den Ouden, Al phen a. d. Rijn en Oegstgeest 73300; v. Genderen, alhier 72.900; Hof, te Meppel 72820; Wegerif, Zandvoort 72763; J. P. Hetem, alhier 72200; Volkers, Hilversum f 71900; v. d. Zwaag en de Bruin, Den Haag 71800; H. F. v. Essen, Heemstede 70960 M. H. Vermijs, alhier 708C0; N. V. Stuv's Aannemersbedrijf, Rotterdam 70799» F. Philips, alhier f 70500; J. P. A. Nelissen, alhier 70380; J. v. d. Wal, Leiden 69855 Bijker, Haarlem 67999; fa. Cobelens, Scho ten 67925; fa. M. Joustra, Haarlem; f 672Ó0; firma Van Alem en de Wit, Utrecht 65969; Gebr. Justra, alhier ƒ65747; Hedenmorgen werd in de voormalige in- fanterie-kazerne, aan den Koudenhorn aan besteed: de levering van aardappelen, be- noodigd ten behoeve van de soldatenmena- ges en de militaire hospitalen ter plaatse, gedurende het tijdvak van 1 Augustus 1926 tot en met 31 October d.a.v. Ingekomen waren twee biljetten. Inge schreven werd als volgt: de Beer, Haarlem, kleiaardappelen 4.93 per 100 k.g.; H. de Vries, alhier 6.45 per 100 k.g. kleiaardap pelen. Gisterenavond vergaderde in een der bo yenzalen van „De Oude Beuk" aan den Hee- renweg hoek Zandvoortschelaan de Anti- Annexatie-Vereeniging te Heemstede onder voorzitterschap van den heer A.H. Baron van Hardenbroek en Ammerstol. De zaal was geheel gevuld. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op den heer W.A.J. v.d. Kamp, raadslid van Haarlem, dr. E.A.M. Droog, wethouder van Heemstede, eenige Heemsteedsche raadsle den en vele andere autoriteiten. De Voorzitter zeide, dat het bestuur tijdens de periode, die er ligt tusschen de vorige bij eenkomst en deze, niet stil gezeten heeft. Spr. gaf een volledig overzicht van de briefwisse ling en actie, die "in dien tijd door het bestuur gevoerd is. Onderhand is in Nederland een bond van anti-annexatievereenigingen op gericht, waarvan ook o.m. lid zijn Bloemen- daal, Voorburg en Rijswijk. Door het bestuur van dezen, bond, heeft het comité connecties met andere gemeenten. Hierna bracht, spr. in herinnering hoe de verschillende annexatie-plannen tot stand zijn gekomen en volgens hem deugden geen van alle. Vooral het kleine plan, dat op het opgenblik de Kamer bereikt heeft, vindt spr. het slechtste, want vooral Heemstede wordt hierin gefnuikt. Reeds velen hebben erkend, dat het te doen is om de belastingbetalers te annexeeren. Ook mr. J.B. Bomans heeft dit in een openbare vergadering beweerd. Voorts is het bekend, dat Haarlem niet in staat zou zijn Heemstede te vergoeden en dan is alle lust om te annexeeren er af. Op scherpe wijze hekelde spr. op de nieu we grenslijn, die nog verkeerder wordt dan de huidige. De schade bij eventueele annexatie wordt geschat op 7 millioen gulden voor de parti culieren Het bedrag der schadevergoeding is nog niet officieel bekend. Een der plaatselijke bladen vervolgde spr. heeft wel eenige cij fers gepubliceerd, maar ik zal ze zeker niet navertellen, daar ik uit de geheime zitting van den gemeenteraad niet zal klampen. Wel zei spr. nog dat het bedrag, door dat blad mede gedeeld, te Klein is. Verder behandelde spr. den financieelen kant van het vraagstuk. De bewoners van het Zuidelijk gedeelte van Heemstede moeten dan drie maal zooveel belasting betalen. Een der nadeelen is, dat niemand zich daar zal gaan vestigen. De inwoners van Heemstede- Noord daarentegen moeten verschillende belastingen betalen, die er op het oogenblik niet in deze gemeente bestaan, f^r. bewees net eenige cijfers hoe hoog de belasting bij ;ventueele annexatie zal worden. Hieruit alijkt dus, dat indien Heemstede geannexeerd :ou worden, alle bewoners er slechter af zullen tomen. Velen gaan dan in een andere gemeen- z wonen, waardoor de toestand nog erger vordt. Spr. gaf vervolgens een uiteenzetting hoe het in de toekomst moet worden, als Haarlem evenals Amsterdam een „monster-gemeente" zou worden. Als deze gemeenten dan eens één worden, dan heeft Haarlem er geen voor deel van. Wij moeten daarom werken, eindigde spr. niet alleen totdat dit annexatievraagstuk van 0» baan is, maar tot deze kwestie voor goed iwijnt. Deze redevoering werd voortdurend on- dorfeceken door een luid aoolaus. Als sprexer trad hierna op mr. H.E. Schef- fer van 's-Gravenhage, die het onderwerp „Beschouwingen inzake het annexatie-vraag stuk" behandelde. Df-belangstelling voor het annexatie-vraag stuk begon spr. is in de laatste jaren zeer toegenomen. Dit komt doordat de toe stand geheel veranderd is. Het annexeeren kan beschouwd worden o. a. als een belasting, een- woningvraagstuk of als een administratief recht. Voor Heemstede geldt vooral eerstgenoemde vraagstuk. Deze beschouwingen werd door spr. uitvoerig be handeld. Er is thans in vele plaatsen een annexatie- zucht en vele steden gaan van het standpunt uit, dat het annexeeren noodzakelijk is. In dien men geen open terrein heeft tusschen 2 gemeenten, dan vindt men annexatie noo- dig en als er open terrein is, dan komen er sportterreinen, fabrieken enz., zoodat de ver binding tusschen de gemeenten toch gemak kelijker is. De bevolkingstoename vindt spr. ook een der belangrijkste onderdeelen, evenals het trekken naar buitenwijken of kleinere plaatsen te midden der heerlijke natuur. De bezwaren voor de buitenmenschen zijn geheel weggenomen door de vervoermiddelen, die zich hebben uitgebreid. Van afgelegen heid is dus geen sprake meer. Het verschil tusschen een dorp en stad is geringer gewor den, aangezien de handel in de dorpen meer en meer uitbreidt. Uit alles blijkt wel, -dat het annexatie-pro bleem een belangrijk vraagstuk in dep tegen- woordigen tijd is geworden en tevens bijzonder ingewikkeld. Spr. vindt, dat als er annexatie komt, het resultaat voor de gemeenten niet goed is en velen worden er ontevreden over. Met enkele voorbeelden toonde spr. aan, dat het beste is, dat de gemeenten op zich zelf moeten blijven voortbestaan, want het is geen eenzijdig belang, het gaat ten koste van anderen. Ook deze spreker oogstte een luid applaus. Hierna was het woord aan de n heer N. Vos penningmeester van het comité, die sprak over „Mogen en moeten wij zwijgen," Aan de hand van het voorloopig verslag van het plan deelde spr. mede hoe het thans staat met het annexatie-plan. Spr. was ook van meening, dat het plan geheel of gedeeltelijk onaanneembaar is. Wij moeten aldus be sloot spr. krachtig tegen het annexatie plan protesteeren en den ministei overtuigen. Het is onze plicht, niet te zwijgen, (applaus). Een der bestuursleden, de heer Martens, gaf vervolgens nog een korte uiteenzetting van de financieele zijde van het probleem. Tot slot hield- de voorzitter nog een rede. waarna de volgende motie aangenomen werd, „De vergadering der Vereeniging „Heem stede tot Bestrijding der Annexatie-plannen van Haarlem", gehouden op 30 Juni 1926 Gehoord de uiteenzettingen ter vergade ring over den stand van de hangende annexa tiekwestie welke inhouden het denkbeeld van het zoogenaamde „Kleine Plan" (zijnde het huidige wetsontwerp) aangevuld met een schadevergoeding door Haarlem aan overblij vend Heemstede te betalen Overwegende, dat dit plan door de gemel de toevoeging, de argumenten ter vergadering van 24 Maart 1925 en neergelegd in een re- sumptie toen aangenomen, niet ondervangt, zoodat hetgeen toenmaals is samengevat van kracht blijft en daarnaar thans wordt ver wezen Overwegende toch dat Zuidelijk Heemste de zoude overblijven met minder dan de helft van het huidige inkomen van de gemeente thans en dus in een onhoudbaren toestand zoude komen waar de schadevergoeding slechts gering zoude kunnen zijn, immers anders onmogelijk zoude zijn op te brengen Overwegende, dat voorts schadevergoe ding éen dubbel onrecht zoude zijn aan in woners van het te annexeeren gedeelte toe gebracht, die immers daarin zouden bijdra gen naast het feit dat zij reeds in veel ongun stiger positie komen dan than* en dit nog ge paard met depreciatie hunner eigendommen Overwegende, dat dusdanige annexatie, waar de nieuwe grens geheel midden door bebouwing loopende, grenstechnisch aan merkelijk gebrekkiger is dan de huidige, wel ke slechts voor,een klein gedeelte door bebou wing gaat, reeds om deze reden, waar voorts wegens den te scheppen onhoudbaren toe stand noodzakelijk weer door verdergaande annexatie zoude worden gevolgd, wat overi gens door Haarlem zelf reeds herhaaldelijk is uitgesproken •Overwegende, dat Snnexatie alléén dan logisch zoude zijn als deze naast Schoten en Spaarndam en gedeelten van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, Heemstede en Bloe- mendaal, din deze twee laatste gemeenten geheel zoude omvatten, maar dat de conse quentie zoude mede brengen dan ook daarbij te voegen Bennebroek en Zandvoort om van dezen Zuid-Westelijken hoek van Noord- Holland één geheele monstergemeente te vormen, wat toch in kort op elkaar volgende annexatie zoude plaats hebben Overwegende, dat het algemeene maar ook het plaatselijke belang, naast private belangen, niet gediend worden door het scheppen van zulke monstergemeenten en de verdere con sequenties van Amsterdam en Haarlem slechts gescheiden door een verminkt Haarlemmer- liede en Spaarnwoude diuidelijk zijn, immers zouden leiden tot 'n super-monstergemeente; Overwegende, dat dan ook in het denk beeld van „Gewestelijke Plannen" dit vraag stuk nauw rakende en doorkruisende en in het denkbeeld „Samenwerking van Gemeen ten", thans eveneens meer en meer op den voorgrond tredende, de oplossing moet wor den gezicht, die het „ruwe hakmes der an nexatie" zal hebbeq te vervangen Oyerwegende toch dat annexatie aan de zijde van Heemstede door geen enkel redelijk argument wordt geboden, noch wordt gedekt door de door Haarlem vooropgeschoven re denen voor deze annexatie, welke waren 1. Havenwerken, industrieterreinen. 2. Oprichting eener Technische School. 3. Een Groentenveilinggebouw. 4. Overwegingen van meerdere, uit alge meen economisch oogpunt belangrijke maat regelen ter verhooging van de volkskracht dat toch voor deze vooropgestelde doelein den in Heemstede niets te zoeken en dus te vinden valt, daarentegen deze gemeente al léén ontredderd zoude worden en schrome lijk onrecht zoude worden gepleegd dat deze dreigende annexatie eindelijk van de baan behoort te zijn, temeer gezien hetgeen na 1902 plaats had bij de vorige gelijke po ging dat dan de atmosfeer voor samenwerking mogelijk zoude zijn en Heemstede daarvoor zeker open zoude zijn, wat steeds werd belet door Haarlem zelf dat haar naar het leven stond dat met name ter zake van overname van beheer en onderhoud van Den Hout lig gende op Heemstede's gebied van bijdrage in de exploitatie van den Schouwburg van ruime oovattine terzake van bekos- OO 6 P K. 4-WIELREMMEN LEIDSCHEVAARTWEG TELEFOON 14596 tigen van algemeene diensten (abattoir, wa- renkeuring e.d.) van levering van electriciteit, bijdragen in ziekenhuisverpleging en zoo meer, zeker bij overleg en samenwerking, zonder annexatie bedreiging, evenzeer offers van Heemstede zijn te verwachten als reeds in royale opvattin gen ter zake van onderwijs bestaan draagt haar bestuur op, met een verdere uiteenzetting, deze resumptie ter kennis van de Regeering te brengen en voorts al datgene te doen, wat het bestuur ter verdere uitwer king in dit gansche verband nuttig zal oor- deelen." m Omstreeks kwart voor elf "werd de ver gadering gesloten. In de geheime raadszitting van gisteren middag is ook de brief behandeld van Ge- dep. Staten inzake de door Haarlem aan Heemstede te betalen schadevergoeding. Omtrent het gesprokene is geheimhouding opgelegd, maar er zal vanwege het gemeen tebestuur van Haarlem een communiqué worden uitgegeven. De gemeente-secretaris deelde ons mede dat dit communiqué" ech ter heden nog niet zou verschijnen. Ver moedelijk de volgende week, doch het is mogelijk dat reeds Zaterdag mededeelingen worden gedaan. Het comuniqué zal worden onderworpen aan de goedkeuring van het college van B. en W. Een 70-tal verpleegden van het Diaconie huis aan de Jansstraat maakten heden een auto-tocht naar Doorn en Utrecht. Om streeks half 9 hedenmorgen vertrokken zij in drie groote autobussen van „The Mail". De oudjes, waren natuurlijk zeer in hun schik en het oogenblik van hun vertrek werd door vele belangstellenden bijgewoond Morgenochtend 11 uur zal de Hoogeerw. heer Deken L. A. A. M. Westerwoudt den eersten steen leggen van de nieuwe kerk aan het Valkenburgerplein te Heemstede. We kunnen hier nog bijvoegen, dat al degenen, die een steentje als offer bijdra gen, hun naam mogen zetten op een af zonderlijke oorkonde, welke weèr in een afzonderlijken koker zal worden geplaatst en in een der hoeken van de kerk zal wor den ingemetseld. De woorden „Ter gedach tenis aan de weldoeners" aan de linkerzijde zullen vermelden, wat aldaar ingemetseld is. De Burgemeester van Haarlem, brengt ter openbait kennis dat tot en met 14 Juli 1926 ter gemeente-secretarie le afdeeling ter visie zijn nedergelegd de kiezerslijsten voor het grootbedrijf en liet kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor zoover betreft de kiezers in die ge meente. Tot gemeld tijdstip is een ieder bevoegd bij de Kamer verbetering van de lijsten te vragen op grond, dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt of verkeerd geplaatst is. Door de Loterijclub „De Verwachting" was gisteravond in café-Van Trigt aan het Soendaplein een feestavond georganiseerd, welke best slaagde. Met zang, muziek en voordrachten werd de avond opgeluisterd, terwijl verschillende attracties werden ge geven. Een zekere J. H. was weggeloopen van zijn patroon en had tegelijkm-tijd diens hond meegenomen. Toen tegen oen man proces verbaal werd opgemaakt, had hij den hond reeds verkocht. De bezwaarschriften tegen de erfpacht- verleening voor den bouw van den Royaards-Schouwburg te Amsterdam zullen, naar wij vernemen, worden behandeld in een openbare vergadering van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland op Woensdag 14 Juli a.s. Mr. G. Sluis, rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te Haarlem, komt voor op de alhabetische lijst van aanbeveling, op gemaakt door het gerechtshof te Amster dam, ter vervulling van een vacature van raadsheer in dat college. De heer J. Blom, alhier, gediplomeerde der Middelbare Tfechnische School te Haar lem, is aangesteld tot electrotechnicus bij de Caribbean Petroleum Company te Mene Grande (Venezuela.) 1 Vergelijkend overzicht over Juni 1926 1925: Aantal behandelde posten 9856, v. j. 8153; Aantal inlagen 7679, v. j. 6213; Aantal te rugbetalingen 2177 v. j. 1940; Ingelegd 369.053.11 L>, v j. 272.159.05; Terugbe taald 290.169.97 'A, v. j. 280.269.11; Meer ingelegd 78.883.14, v. j. minder 8110.06; Aantal nieuwe boekjes 243, v. j. 169; Aantal afbetaalde boekjes 103, v. j. 92. Spaarbus- jes op 30 Juni 1926 ir. omloop 1626. Gele digd in Juni 1926 1$3 busjes met totaal 4072.32. Aantal boekjes in bewaring ón 30 Juni 1926 390. M enschrijft ons: Gisteren was het voor den heer Bouma, onderwijzer aan het gevangeniswezen al hier, een zeer gedenkwaardigen dag. Op dien dag namelijk verliet hij, na een 48-jari- ge onderwijzersdienst, waarvan 28 jaar on afgebroken bij het Rijks-opvoedings- en gevangeniswezen, dezen dienst met pen sioen. Het a'rbeidspersoneel had ge meend dezen dag van vertrek, na zulk een langen diensttijd, niet onopge merkt te mogen laten passeeren, waarom dan ook de heer Bouma bij diens binnentre den in de gevangenis, om zijn laatste dag taak te volbrengen, het arbeidspersoneel in zijn kamer vond en daar werd de heer Bouma toegesproken door een der werkmeesters, die hem tevens een fraai bloemstuk overhandigde. De heer Bouma werd geroemd als een nauwgezet en plichts getrouw ambtenaar, met onkreukbare principes, een voorbeeld voor anderen waar het plichtsbetrachting gold. Zichtbaar gerqerd dankte de heer Bouma voor die voor hem geheele onverwachte hulde. Ook was hij zeer gezien bij superieuren en minderen. Moge het hem gegeven zijn, nog lang van een schoonen levensavond te genieten. In de raadsvergadering van gisteren deelde de voorzitter mede, dat in de zomermaan den Juli en Augustus de raad om de 4 weken zal vertfaderew. Heden was het 25 jaar geleden, dat de f heer G. Kalkman, waarnemend hoofdbe- J steller, in dienst trad bij de Nederlandsche Posterijen. De ijverige en trouwe ambtenaar werd in zijn woning aan de Stolberglaan te Ardenhout gehuldigd, De heer Leenders, chef van de bestellerskamer, sprak den ju bilaris in waardeerende woorden namens de directie toe. Als blijk van belangstelling en gelukwensch werd den heer Kalkman, namens directie en personeel, een vulpen en tweè kistjes sigaren aangeboden. Drie hoofdbestellers maakten eveneens deel van de deputatie uit. 5% Nederland 1919 I0116/l6 '0115/i6 6Nederland 1923 103 103 4X Nederl. 1917 997/s 99'/8 7% N.-I. 1921 A.. !005/8 1005/8 6ff N.-l. 1923 D.. 1041/4 1041/4 27 Oude Vaart 46 dito Gem. Eigend, 36 Mij. „Nederland".. 170 1711 Scheepvaart-Unie 169 1691/a Rotterd. Lloyd 145 145 b 205 202 b Oude Boot 91 xh 91 Holl. Stoomboot 59 714l/o 700 ex Java Cultuur 3293/4 330 Jurgens gew 175 176,7 Koloniale Bank 1831/2 186 Indische Bank 160 161 Cert. Handel Mij... '467/g 147 146 '467/g Phoenix 951/, Geconsolideerde 1811. 4011/2 400l/2.l 413/4 1441/3 Marine comm 83/l6 8 Vorstenlanden T591/, 160 Actions id 143 144 Xomp. Merc. Arg 3i5/ic 33/4 "rirerwoderjo 1121/j Oude Deli 420 419 379l/2 382 3991/2 400 A'dam Rubber 321 321 Serbadjadi 322 322 Si Lu 172 170 Wai Sumatra 278 Dordtsche Petr. 383 Southern Rails 114 117 157 1571/2 9415/i6 Wabash 485/g 49 Comm Maxwel 51/16 Ontslagaanvrage. Door Mej. A, H. Hofstra is, met 't oog op haar voorgenomen huwelijk, ontslag aange vraagd als onderwijzeres aan de O. L. school alnier. Tuinbouw en Plantkunde. Vergade ring van de Afd. Tuin-bouw en Plantkunde. Woensdagavond hield de Afd. Bloemendaal van de Kon. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde haar maandelijksche Verg. in Vreeburg. Aan de geringe opkomst was dui delijk te zien, dat door het uitstellen van de lathyrus-tentoonstelling een groote attractie was weggevallen. Deze tentoonstelling zal nu op Woensdag 7 Juli worden gehouden. Al lereerst kwam de Hoofdbestuursverkiezing aan de orde. Besloten werd om de stem der Afd. uit te brengen op Jhr. V. Tets, den aftre denden Voorz. en op de heeren D. Evelijn Maarsen te Aalsmeer en Jhr. Mr. C. Dutel te 's-Gravenland. Verder werd besloten om d- leden vrij te laten om mee te gaan met de exe cursie der My. naar Aalsmeer en om later in September een excursie der Afd. te organi- seeren naar den Hortes en naar Artis in Am sterdam. De Commissie van beoordeeling bestaande uit de heeren Buning, Sweyen en Jager kende de volgende punten toe Groep Crasula Inz. V. Empelen en V. Dijk 10 punten met lof. Groep Archimenes zelfde Inz. 10 p. Groep floxima's zelfde Inz. lOp. Vaas Lathyrus W. Jager 10 p. Kistje perziken Rouge de Nar Inz. J. Ende 10 p. Hierna sluiting. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week heeft zich alhier 1 geval van nekkramp voorgedaan. Brandje, Gisteravond mostreeks 1! uur werd de Haarlemsche brandweer gealar meerd voor een uitgebroken brandje in de Soendastraat. De brandweer rukte uit en was spoedig ter plaatse, terwijl ook de Scotensche brandweer, na gealarmeerd le zijn, uitrukte. Het bleek, dat men meende, een brand gesignaleerd te hebben, omdat j het perceel vol rook stond. Er was echter I niets van brand te bemerken, slechts een pakje houtwol was aan het smeulen ge raakt en veroorzaakte veel rook. Het ge val had dus niets om het lijf. Men verzoekt ons van de zijde der brand weer er de aandacht op te vestigen, dat men foutief de Haarlemsche brandweer ge waarschuwd had. Als er brand in Schoten is, moet men de politie in die gemeente waarschuwen en constateert men brand in Haarlem, dan telefoneere men nummer 15333. AMSTERDAM, 1 Juli. Volgens een bi) het Internationaal verkeersbureau alhier ontvangen telegram is de koninklijke fami lie gisteravond te Luzern aangekomen en heeft zij haar intrek genomen in hotel Schweezerhof. NIEUWE GRACHT 57, TELEF. 12066 Ondertrouwd: 1 Juli. H. W. v. Hout en J. v. Loon. W. G. Kranenburg en A. M. Giebels. H. F. L, Penn en R. M. v. Looij. J. W. Gouka en G. Makkelie. J. A. Veneman en M. Claij. M. Nuijen en J. Vogelaar. H. Franssen en J. M. M. Schumacher. Getrouwd: 1 Juli. A. Swaalf en A. A, M. Snoijink. B. J. Man en J. Heijboer. R. C. Huge en H. Kreft. G. Beijne en E. S. Kuijken. Geboren: 30 Juni: W. C. HaakDe Bruin, zoon; 27 Juni: J. H. JonkerFritzius, zoon; 29 Juni; G. ScheflerDe Boer, zoon; 29 Juni B. C. F. KensenJanssen, zoon; 1 Juli. J. BreeuwerMajoor, dochter; 30 Juni: M. CornetKoole, dochter; 30 Juni: J. M. J. van Buitenen Dielwart, zoon. Overleden: 1 Juli: A. FabelWijkhuizen, 49 ja-ar, Helmbrekersteeg; 30 Juni: D. FransenKleintunte, 79 jaar, Gasthuislaan; 30 Juni; E. van der MeijVeldhoven, 73 jaar, Kamperlaan. DE WEDEROPBOUW VAN „MAAS EN WAAL." Klachten over den tragen gang bij her stelling en schaderegeling. Door den heer Van Voorst tot Voorst zijn aan den Minister van Financiën de volgen de schriftelijke vragen gericht Is het den Minister bekend dat de wederopbouw van door den waters nood vernielde gebouwen in „Maas en Waal" zóó langzaam vordert, dat, indien op deze wijze wordt voortgegaan het nog wel drie jaren kan duren alvorens de wederopbouw geheel is tot stand gebracht? dat de slachtoffers van de ramp tijdelijk in noodwoningen zijn ondergebracht, doch dat daarin geen ruimte is voor berging van den oogst, noch voor stalling van het vee, wanneer dit in den herfst uit de weide komt dat de taxatie der schade en de uitbetaling der schadevergoeding zeer onregelmatig ge schiedt, zoodat sommigen een ruime uitkee- ring hebben ontvangen, terwijl anderen, die eveneens voor schadevergoeding moesten in aanmerking komen, werden afgewezen of nog steeds in het onzekere verkeeren Is de Minister bereid le. te doen onderzoeken welke de redenen zijn waarom de opbouw zoo slecht vordert en cf bij de schaderegeling de billijkheid steeds in acht genomen en bij de uitbetaling dér vergoeding de zoo noodige voortvarend heid wordt betracht 2e. Indien mocht blijken, dat gebrek aan middelen een vlotte afwerking in den weg staat, te bevorderen, dat van Overheidswege de noodige geldmiddelen worden beschik baar gesteld, opdat ten spoedigste de slacht offers van den watersnood worden verlos/ uit den ellendigeil toestand, waarin zij ver keeren Het Oranje-Kruis en het Roode Kruis zul len, steun verleenen, door een beroep op het Nederlandsche Volk te doen, aan de dooi" de aardbeving oo Sumatra getroffenen. UTRECHT, 1 Juli. De Maskerade-com missie heeft besloten Vrijdag a.s. op de Neude een volksbal aan te bieden. „Permission to deal*'. De Directie van Anton Jurgens Vereenig- de Fabrieken te Nijmegen deelt ons mede: „Permission to deal" is verkregen met be treking tot sub-aandeelen a 12 gulden voor de gewone en preferente aandeelen A, B en C. Anton Jurgens Ver. Fabrieken te Nijme gen aan de Londensche Beurs. GRONINGEN, 30 Juni. Tusschen Win- sum en Sauwerd is heden een autobus van den heer Hekkema te Uithuizemeeden, waarmede de leden van het Chr. Zangge zelschap aldaar een pleziertochtje maakten in de sloot geraakt. De ruiten van de auto werden vernield. Een der inzittende meis jes mej. T. Smit werd ernstig aan het hoofd verwond. Zij werd naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen overge bracht. Enkele andere inzittenden bekwa men snijwondën. AMSTERDAM, 1 Juli. De Zeeuwsch-Hol landsche Verzekeringsbank te den Haag, heeft naar wij vernemen, njet 'néall8i van heden, het beheer harer verzekeringsporte- feullle overgedragen aan de Amsterdamsche Mij. van Ongevallenverzekering te Amster dam, die de verplichtingen tot schadeuit- keering voor Z. H. V. uit die verzekeringen tegenover de verzekerden ten volle garan deert. De Z. H. V, staakt haar verzekerings bedrijf en zal te rbkenen van 1 Juli f926 optreden als hoofdvertegenwoordigster der Amsterdamsche. Rijkspresident Von Hindenburg hee't uit Berlijn het volgende telegram aan de Ko ningin gezonden: Het bezoek van het Nederlandsche es kader aan Kiel is in heel Duitschland met vreugde begroet. Ik veroorloof mij, Uwe Majesteit, met de uitdrukking van mijn dankbaarheid voor het zenden van de prachtige schepen, bovendien mijn geluk- wenschen aan te bieden over den voortref- felijken indruk, die het eskader en zijn be manning hebben gemaakt. Von Hindenburg, Rijkspresident, Uit Rome wordt gemeld, dat het Ita- liócnsche kabinet een verordening heeft uit gevaardigd, volgens welke met Ingang van heden de negenurige werkdag wordt inge voerd. PARIJS, 1 Juli. De Parijsche politie heeft een complot ontdekt gemunt op het leven van den Spaanschen koning. Er zijn vele personen gearresteerd. Twee dagen vóór de aankomst van het Spaansche konings paar ziin twee bekende anarchisten ienr. aanslag te plegen. Zij verkeerden in goed gezelschap en logeerden in een vooraan staand hotel. Toen een hunner gearresteerd werd, bood hij tegenstand en wilde schie ten. Hij legde later een bekentenis af. De Fransch-Sp.aansche besprekingen zul len waarschijnlijk vrij spoedig worden be ëindigd. Er is reeds in beginsel overeen stemming bereikt nopens het lot van Abd el Krim. De keuze der verblijfplaats, welke aan den hoofdman der Riffijnen zal worden aangewezen, is tot een klein aantal plaatser beperkt. Men spreekt in het bijzonder var Senegal, Madagascar en Guadeloupe. Het i: mogelijk, dat de beide delegaties het er ove; eens worden Abd el Krim naar een Franse! eiland is verbannen. De Mexicaansche regeering heeft de Mexicaansche telefoonmaatschappij „Erich- son" welke verbonden is met de Zweedsche Erichson Cy. opdracht gegeven tot het aan leggen van hoofdtelefoonlijnen in de heele Republiek Mexico. BERLIJN, 1 Juli. -In wel ingelichte poli tieke kringen neemt men aan dat de Rijks dag verdaagd zal worden, zonder dat het compromis-voorstel over de schadevergoe dingen aan de vorsten in' derde lezing in behandeling zal komen en zonder dat eep beslissing zal zijn genomen. KEULEN, 1 Juli. De Rheinische Lan-dschau, de tentoonstelling van de landbouwvereeni- ging voor het Rijnland, zal dit jaar van 9 tot 11 Juli op de terreinen van dë Jaarbeurf te Keulen worden gehouden. De najaars- beurs te Keulen heeft van 1215 Septem ber a.s. plaats. LONDEN, 1 Juli. Het le kwartaal van he Britsche fiscale jaar is gisteravond gesloten De inkomsten waren 22.340.416 pond minde dan in de correspondeerende periode va 1925 en de uitgaven 4.401.495 pond hooge dan in de periode 1925. WARSCHAU, 1 Juli. De minister van fi nanciën gaf in den Senaat een uiteenzetting van het economisch regeeringsprogram. Hij verklaarde, dat de regeering in de eerste plaats den landbouw steunt, doch tevens aandacht wijdt aan de industrie, De verlaging van het bankdisconto der Poolsche Bank vanaf 1 Juli is cfe eerste stap na het herstel der financiën. De regeering zal de werkloosheid bestrijden door de pro ductie ie ontwikkelen en het ondernemer van groote werken, o.a- der haven Dinja er van spoorwegen. De stam der Beni Ahmed is aangevallen door den stam der Beni Metsara verstrek' door de contingenten der Khems, De stam men van de Beni Ahmed en de Beni Zezoea! moeten weer afvallig geworden zijn. Andere stammen bieden tegenstand in de streek var Soek e! Sebt, gesteund door geschut er vliegtuigen. In de streek van Tickoekt heb ben overwonnen inboorlingen 124 gewerer ingeleverd. Tengevolge van den aanhoudenden regen dreigt de was van de Donau boven Belgra do een catastrofe te worden, De Donaudijk bij Apatin is doorgebroken De stad Sombor wordt bedreigd. De troepen en de bevolking werken aan het herstel van den dijk. De koning en de koningin van Spanje, dit een particulier bezoek van ongeveer 14 da gen aan Engeland brengen, zijn gisteravond te Londen aangekomen en geestdriftig ont vangen. 1 JULI EERSTE KOERS LATER KOERS BERLIJN 59.30 59.27 PARIJS 6,92 6 79 BRUSSEL i 6,94 6 89 WEENEN 35.30 35,25 LONDEN 12.115/8 12117/ia STOCKHOLM 66.90 66.871 /2 KOPENHAGEN 66.- 65 95 OSLO 54.75 54 85 BAZEL t 1 48.221/2 48.20 NEW-YORK 2.49 2-4815 lfl ROME »iii 9.— 8 96 PRAAG 7.40 7.38 WARSCHAU 30 - 25.- Gevraagd een voor dc bakkerij, boven de 16 jaar. Franco brieven onder No. 4809, Bur. van dit blad. Voor direct gevraagd: bij N. W. SWART, L. Margaretha- slraat 32. Net besch. R. K. Burger Juffr., 25 jaar oud, biedt zich aan als of als Kinderjuffrouw, Br. onder no. 4807, bureau van dit blad. R. K. Jongeman zoekt gem. met voll. pension. Centr. stad. Br, onder no. 4810 bureau van dit blad. te koop best. boekenkast bureau ministre, tafel en 3 stoelen, le kl. werk. Koopje. Moet ,weg wegens vertr. n Indië. Te zien Melkinr. v./h. t, BRUGGEN, den Hout. ronde massief mabomehouden tafel op massief mahoniehouten tafel ot> i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2