Radio-Omroep VERON!CA. Kutisker is tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, benevens geldboete en eerverlies. De Fransche pers over de Regeeringsverklaring. Over 't algemeen een koele toon en een afwachtende houding. Het bestuur der Engeische mijnwerkersfederatie wenscht den achturigen werkdag onder geen beding te aanvaarden. Onder de Radio-berichten: Het Engeische Koningspaar heeft Parijs ver laten en is op weg naar Londen. Het loonverlies tijdens de algemeene staking in Engeland beloopt 14 tot 16 millioen pond sterling. Vredes pogingen in het Engeische mijnconflict? Bij Korvel in Polen ontploft een granaat. Twee officieren en zes-en-dertig manschappen gedood. GEM. BUITENL. BERICHTEN. De plannen van Caillaux. Het bezoek van het Spaansche Koninklijke paar. Het proces-Weber. De regeling met de V orstenhuizen. De Spoorwegbegrooting in België. Algemeene staking in Engeland. Het geschil in de Engeische Mijnindustrie. Een oude granaat ontploft. De overstrqoming te Leon. SOCIAAL LEVEN. Diploma R.'K. Arbeidersbeweging. Toenemende werkloosheid te Emmen. R.-K. Bond van Schoenfabrikanten. De invaliditeitswet. LEGER EN VLOOT, Wachtgeld. FEUILLETON. De Pers over de Fransche Regeeringsverklaring. Bij de bespreking der regeeringsverklaring nemen de bladen een afwachtende houding aan. Zij rekenen er op dat de Kamerdebatten over de financieele plannen. Dinsdag a.s„ nadere inlichtingen zullen verschaffen. Zij leggen den nadruk op de schermutseling tusschen Briand en Tardieu en wijzen er op dat het incident verrassend was, want toen Tardieu het woord nam, wist het meerendeel der Kamerleden niets af van de besprekingen met den gouverneur van de Bank van Enge land en de Federal Reserve. De „Echo de Paris" .s van meening, dat het kabinet zoowel in de Kamer als in derSenaat koel ontvangen is. De interventie van Tar dieu heeft de regeering in een moeilijke posi tie gebracht. Als Tardteu het gewild had zou de 'regeering den eersten dag niet overleefd hebben. Ofschoon Briand tegenover Tardieu geen directe verplichtingen op zich genomen heeft, bestaat er geen twijfel aan, dat de opera ties der regeering zeker voor dit oogenblik niet verder uitgevoerd kunnen worden De Kamer heeft duidelijk tot uiting gebracht, dat er geen overeenstemming bestaat tusschen haar en de regeering en dat de stabilisatie van den franc, indien zij van de ratificatie van de schuldenregeling afhangt, niet aanvaard kan worden. Daardoor verkeert men in nieuwe onzekerheid. De „Gaulois" meent, dat de regeerings verklaring niemand bevredigd heeft. Het geen de regeering wil is een kunstmatige stabiliseering waartegen zich alle partijen kee ren. De „Avenir" is van meening, dat de re geering de gevaarlijkste middelen aanwendt voor de stabilisatie. De „Ere Nouvelle" zegt, dat de regeering niet bijzonder gunstig uit de debatten te voorschijn is gekomen. Er stonden twee man nen tegenover elkander Tardieu, de man van Versailles, en Caillaux, de man van Aga' dir. De man van den vrede en de man van het vredesverdrag. De Kamer heeft de ernst van het uur niet begrepen en houdt zich nog steeds bezig met de kleine politieke quaesties, terwijl het leven van de natie op het spel staat Het geschil in de Engei sche mijnindustrie. Het uitvoerend comité der mijnwerkers- federatie heeft besloten, den achturigen ar' beidsdag onder geen beding te aanvaarden omdat daardoor de positie der mijnwerkers nog zwaarder zou worden, en alle maatrege len aan te wenden om het doorvoeren van den maatregel te verijdelen. Ebert en Hindenburg De commissie voor de versiering van het rijksdaggebouw heeft besloten in de couloirs niet alleen de buste van den overleden rijks president Ebert te plaatsen, maar ook die van Hindenburg. Het proces-Kutisker Gisteren is het vonnis in het proces-Ku tisker uitgesproken. Iwan Kutisker werd veroordeeld tot vijf jaren tuchthuisstraf, tot een geldboete van 4 millioen goudmark en tien Uar eerverlies. De Lübeksche senaat. De overwinning der republikeinsche meer- aerheid in den Lubekschen Senaat bij de verkiezing van nieuwe leden, heeft aanlei ding gegeven tot een sterke vijandige actie der rechtsche partijen, die thans reeds eenige weken duurt. In openbare zittingen werd op dikwijls zeer grove wijze stemming gemaakt tegen de laatste verk.ezingen en een spoe dige ontbinding van het par ement geëischt en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. In de zitting van gisteren kwam het tusschen de republikeinsche partij en de rechtsche partijen tot zulk een groote oneenigheid, dat de zitting wegens het geschreeuw en lawaai geschorst moest worden Het streven der rechtsche partijen is klaarblijkelijk om na ontbinding van het parlement de oud-burgemeester dr. Neu mann, weer in den Senaat te brengen. De ineenstorting van 1918. In de Duitsche Rijksdagcommissie van onderzoek naar de oorzaken der ineenstor ting van 1918 is vanmiddag bij de bespreking van de gebeurtenissen op de Duitsche vloot ook het gerucht weer ter sprake gekomen, dat Engeland voornemen; zou zijn geweest ten tijde van den terugtocht van de Duitsche troepen om de Maaslinie een landing op de Nederlandsche kunst uit te voeren, ten einde den rechtervleugel van het Duitsche leger in den rug te kunnen vallen. Generaal v. Kuhl, als deskundige gehoord, verklaarde, dat de Duitsche spionnagedienst destijds tal van informaties had ontvangen, die er op wezen, dat Engeland iets dergelijks in het schild voerde en daar het Duitsche opperbevel met deze eventualiteit rekening diende houden, zou het een offensieve operatie van de Duitsche marine als een wel-, kome ontlasting van de flank hebben be groet. Deze verklaring van generaal v, Kuhl ont ketende een levendig debat over de vraag, of Engeland in dit laatste stadium van den oorlog werkelijk zoo dom zou zijn geweest de Nederlandsche neutraliteit te schenden. De dem. afgevaardigde dr. Schücking, gaf als zijn meening te kennen, dat een dergelijke bewerking „te gek was om los te loopen". De aardbeving bij Frei burg. De aardbeving, die Maandag in de om geving van Freiburg om 's avonds 11 uur is waargenomen, was op sommige plaatsen tame lijk hevig De haard er van l.gt waarschijnlijk in de Schwabische Alp, evenals in 1911. De schok duurde 2 a 4 seconden en ging met een sterk gerommel gepaard. In ver schillende dorpen werden de bewoners uit hun slaap geschrikt en ontstond er een pa niek. In Freiburg was de schok zeer merk baar in de hoogelegen huizen. Op het tele graafkantoor te Karsruhe gingen om 11 uur de lichten plotseling uit. De fascistisc he militie. In een rapport van den grooten raad der fascisten worden de volgende opgaven ver strekt nopens de organisatie der fascistische militie. Gedurende de drie laatste maanden werd de militie uitgebreid met 20.000 man, 90.000 Jongelieden volgden een voorberei den militairen cursus, georganiseerd door de militie, De soldaten der militie zullen wor den voorzien van karabijnen. Er worden af- deelingen bommenwerpers en mitrailleurs- afdeelingen opgericht. Te Rome zal de eer ste militie kazerne worden gebouwd. Be halve de eigenlijke militie zal er een militie bestaan voor de havenwerken, de spoor wegen, de posterijen en de koloniën- De jongste samenzwering in Spanje. De correspondent te Madrid van de „Frankfurter Zeitung", vertelt nog enkele bijzonderheden over de jongste gebeurtenis sen in Spanje. Sedert maanden liep het ge rucht, dat er een samenzwering op touw werd gezet, welke den val de dictatuur het vermoorden van Primo de Rivera en het ver jagen van den Koning ten doel had. De be weging, die, naar bekend is, militairen en intellectueelen onder haar aanhangers telde, keerde zich voornamelijk tegen den ongrond- wettelijken toestand, welke sedert Septem ber 1923 in Spanje heerscht. Reeds vroeger kwam zij, weliswaar in onschuldiger vorm, tot uiting in de brochure van den schrijver Blasco Ibanez tegen Koning Alfonso en de dictatuur. Thans werd zij gesteund door het blad, de „Libertad", dat aan den in het bui tenland vertoevenden oud-minister van bui- tenlandsche' zaken Albo behoort. Er diende echter een geschikte gelegen heid om van wal te steken te worden afge wacht, welke zich voordeed toen eenige weken geleden door het ministerie van oor log een decreet werd uitgevaardigd, hetwelk aan de troepen in Marokko buitengewone belooningen toezegde. De in het land zelf verblijvende troepen o.a. het in Segoria in garnizoen liggende regiment artillerie, ver zetten zich tegen beschikking. De regeering zag zich genoodzaakt haar belooningen wat te matigen, doch zonder succes. In Madrid kwam het tot ongeregeldheden, en er werd een manifest aangeplakt, door de generaals Weyler en Agnirela, dr. Jaradon, één van Spanje's beroemdste medici, onderteekend, waarin de leuze „weg met de dictatuur" aangeheven werd en de heropening van het parlement werd geëischt. De beweging werd, zooals men weet, spoe dig onderdrukt en de aanstichters achter slot en grendel gezet. In het geheel zijn, be halve de leiders, 150 militairen en burgers gearresteerd. De Philippijnen. Pedro Quevara, afgevaardigde van de Phi lippijnen in het Amerikaansche Representan tenhuis, heeft daarin Zaterdag een rede ge houden over het wetsontwerp-Bacon tot afscheiding van de Moro-provincies van de Philippijnen om deze onder rechtstreeksch bestuur van de Amerikaansche regeering te plaatsen. De afgevaardigde heeft zich krach tig tegen dit wetsontwerp uitgesproken, dat, naar hij betoogde, indruischte tegen de tra- ditioneele politiek der Vereenigde Staten, terwijl de afscheiding zelf geen nut kon af werpen, de beloften aan het Philippijnsche volk gegeven, zou schenden en de onafhan kelijkheid van de eilanden nog langer zou tegenhouden. Intusschen heeft volgens den New York- schen correspondent van de „Daily Tele graph" Bacon, de voorsteller van het wets ontwerp, erkend, hetgeen reeds werd veron dersteld, dat het de bedoeling heeft, 't Ame rikaansche kapitaal in staat te stellen, de rubberproductie in de Moroprovincies op reusachtige schaal tot ontwikkeling te bren gen, „in overeenstemming met de Ameri kaansche wetten nl. mag thans geen enkele maatschappij er meer dan 2500 acres bebou wen, hetgeen een doorn in het oog is van de Amerikaansche kapitalisten, die beweren dat deze beperking de rubberproductie sterk ontmoedigt. De Canadeesche kabinets crisis. Sir Henry Drayton, waarnemend leader van het Lagerhuis in afwezigheid van Meig- hen, zeide dat de reden, waarom laatstge noemde besloten had ministeries zonder por tefeuille in te stellen was om vertraging te voorkomen, die van aanvullingsverkiezingen het gevolg zou zijn, en om het werk van de huidige zitting met den meesten spoed te voltooien. Na de verdaging van het parle ment zal Meighen dan overgaan tot de vor ming van een regeering op de gewone wijze. De namen der ministers zullen dan worden bekend gemaakt en het Lagerhuis zal de de batten over het rapport inzake de onregel matigheden bij de douane hervatten. DE DOOD VAN MISS CAVELL. In een passage in zijn zoo juist verschenen memoires vertelt Poincaré dat de voornaam ste verantwoordelijkheid voor de executie van miss Cavell, de Engeische verpleegster, tijdens de Duitsche bezetting in België, be rustte bij baron von der Lancken, den Duit- schen civielen gouverneur van België. Baron von der Lancken voelde zich door de^p beschuldiging gekwetst en schreef Poin caré dat zijn mededeeling op onwaarheid b& rustte, want dat hij juist alles had gedaan om miss Cavell te sparen. Poincaré sprak er zijn bevreemding over uit dat von der Lancken pas zoo laat met zijn tegenspraak is gekomen, temeer omdat ge zaghebbende personen als de Spaansche ge zant te Brussel reeds veel vroeger von der Lancken de voornaamste verantwoordelijke heeft genoemd. Vandaar dat Poincar zich nog eens persoonlijk tot markies de Villalo- bar, den Spaanschen gezant, heeft gewend en van dezen een brief heeft ontvangen, waarin inderdaad baron von der Lancken wordt gerehabiliteerd. De gezant schrijft dat de gezant er destijds bij generaal San- berzweig op hetft aangedrongen om miss Cavell te sparen, doch dat de generaal niet naar hem luisterde. Hij lie echter na te tele- foneeren met den keizer, die zich in Spa be vond en die de terechtstelling achteraf zeer betreurde. Vandaar dat Poincaré aan een medewer ker van „Les Nouvelles Litteraires" heeft verklaard, dat baron vom der Lancken is be lasterd. WONDERBARE VERSCHIJNING. Het plaatsje Himmelstadt in Neder-Fran- ken is in Duitschland en daar buiten be roemd geworden. Twee meisjes daarvan daan hebben bij het werken op het veld, toen 's middags de klokken luidden Maria aan schouwd en den volgend m dag wederom. De Moeder Gods vertelde haar, dat er een groote gebeurtenis aanstaande was, die voor een ieder van groot belang zou zijn. Nu zijn de bedevaartstochten naar Him melstadt ontelbaar in aantal. Uit geheel Duitschland komen duizenden pelgrims, lammen, blinden, zieken naar de plaats van verschijning, om daar hun heil te zoeken. DE DUITSCHE POLITIEVERORDE NINGEN. Wanneer men zou willen nagaan heel globzaal hoeveel politieverordeningen in Duitschland heden ten dage van kracht zijn, dan komt men zonder veel moeite tot het getalmillioen 1 In Pruisen hebben im mers 15.000 autoriteiten de bevoegdheid zulke verordeningen te maken en deze be voegdheid oefenen, zij reeds meer dan 100 jaar inruime mate uit. Dagelijks komen er nieuwe bij, aanvullingen, wijzigingen, enz., z'oodat het voor een gewoon sterveling bijna onmo gelijk is om uit deze wirwar wijs te worden. Gevolg hiervan is natuurlijk een algemeene rechtsonzekerheid. Op vele wijzen heeft men getracht dit kwaad uit de wereld te helpen, zonder daar in te slagen. Thans komt de leider van de poütieafdeeling van het Pruisische ministe rie van buitenlandsche zaken, dr. Abegg, met een afdoend voorstelhij wil aan dit steeds voortwoekerende kwaad in eens een einde maken door alleen de allernoodzake lijkste verordeningen voor een zeer korte overgangstijd, van kracht te laten en de over- groote meerderheid in eens buiten werking te stellen. Dr. Abegg wil voorts het geheele verordeningssysteem daarna grondig her zien, en zeer vereenvoudigen en het aantal autoriteiten dat tot het maken van politie verordeningen bevoegd zal zijnfc zeer be perken. EEN PLECHTIGE KERKDIENST. In de Madeleine te Parijs is eergisteren op initiatief van de hertogin van Vend óme een Requiem gecelebreerd ter nagedachtenis aan de eerste Fransche slachtoffers der Duitsche gasaanvallen, welke in April 1915 op het Yser-front ondernomen werden. Tal van gezanten waren bij deze plechtig heid tegenwoordig, alsmede vertegenwoordi gers van den president der republiek en van de maarschalken Foch, Pétain en Franchet d'Esperey. EEN VREEMD GEVAL. Den 31sten Mei van het vorig jaar kwam een locomotief uit C'aën het station van Ser- quigny (dep. Eure) binnen en hield daar stil. De machinist verliet de machine om den chef eenige instructies te gaan vragen. Toen hij terugkwam was de locomotief verdwenen 1 Later bleek dat de machine met den stoker Russische en de Tsjechische regeeringen de er op in volle vaart was weggereden, alle sei nen had genegeerd en bij Conch's op een goe derentrein was geloopen, waarvan veertien wagens werden vernield. De stoker had zich voor de rechtbank te verantwoorden. Hij wist van niets,de locomotief was uit zich zelf weggereden, hij was er niet aan geweest De rechtbank nam echter geen genoegen met deze onwaar schijnlijke verklaring en veroordeelde den stoker tot 2500 francs boete, Deze ging in hooger beroep. Ook voor het hof ontkende de stoker de locomotief op gang te hebben gebracht. Maai- het hof liet zich niet om den tuin leiden en raadpleegd: de poorwegreglementen. In zijn vonnis ver klaarde het allereerst dat de locomotief met een vaart van 102 km. op de lijn Serquigny Conches was gezien, met den stoker er op dat hij alle seinen in den wind had geslagen en steeds harder was gaan rijden, hetgeen op het register nog was na te zien. Dat de regle menten voorschrijven dat de stoker verplicht is de taak van den machinist over te nemen indien deze plotseling ongesteld wordt of niet in staat is zijn functie te verrichten. Dat de stoker dit klaarblijkelijk niet heeft gedaan, dat dus het vonnis der gewone rechtbank dient te worden bevestigd. Intusschen is niet aan het licht gekomen wat de bedoeling van den stoker is geweest om onverwachts alleen weg te rijden. Een grap of de daad van een ontoerekenbare DE CYCLOON. De streek in de Jura, waar de cycloon on langs zulk een verwoesting heeft aangericht, wordt door duizenden menschen bezocht. Den vorigen Zondag kwai%en er over de 100.000 menschen heen. Meer dan 6000 auto's werden geteld, waarvan er over de 1000 wegens overbelasting werden aangehouden. SPOORWEGVERBINDING TUSSCHEN RUSLAND EN MIDDEN EUROPA. Naar de „Izwestia" verneemt hebben de besluiten genomen op de spoorwëgconfe- renties te Warschau en Praag, goedgekeurd. Er zullen nu vier rechtstreeksche verbindin gen tusschen de Sovjet-Unie en Midden- Europa ingesteld worden, nl. Rusland-Tsje- cho-Slowakije, Rusland-Oostenrijk, Rus- land-Italië, Rusland-Duitschland. De grens stations zullen zijn Njegoreloje-Stolbtsy, Sjepetowka Zdolboenowo, Wolosjisk-Po- dwolotsjisk. Elk kaartje zal 30 dagen lang geldig zijn. Voor de bespreking der details van deze verbinding zullen in September van dit jaar te Moskou vertegenwoordigers van Duitsch land, Italië, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Polen bijeenkomen. PAPIERVERKWISTING. In de „Izwestia" wordt geklaagd over de verkwisting van het dure papier, waaraan in Rusland zulk ren groot gebrek is, door de uitgeverszaken. Het blad vertelt, dat het grootste gedeelte van de boeken, die de uit gevers drukken, onverkoopbaar zijn. De op slagplaatsen van de uitgevers zijn barstens vol van dergelijke boeken. Voor 35millioen aan onverkoopbare boeken, dat is voor een arm land als Rusland toch te veel vindt het staatsblad. Het ergste is, dat deze boeken to taal niets waard zijn, en alleen als pakpapier nog dienst kunnen doen. En de„Iwestia", dreigt met rantsoeneering van papier, met inkrimping van de leveranties aan de uitge verszaken. Het blad schrijft „Dergelijke rommel uitgeven, beteekent op misdadige wijze rijksgelden te verkwisten." DE HUURTROEPEN IN FRANS CHEN DIENST. Een draadloos bericht uit Damascus meldt dat volgens de Syriërs het gebruik van Cir cassische en Arabische nuurtroepen door de Franschen de grootste hinderpaal voor den vrede met de processen is. Herhaaldelijk worden beschuldigingen en tegenbeschuldi gingen van de ernstige soort hierover geuit, Het eerste in contract treden- tusschen Montagu Norman en Moreau zal eerst plaats hebben op het oogenblik, dat overigens zeer nabij is, waarop alle directeuren der Engei sche en Amerikaansche banken te Parijs zul len zijn. Op het ministerie van financiën wordt be vestigd, dat de regeering de uitvoering van geen enkelen financieelen maatregel zal ter hand nemen voor het debat van Dinsdag a.s. in de Kamer. De maatregelen, welke men op het oog heeft, zijn niet alle geheel en al nieuw voor de openbare meening. Het is de bedoeling van Caillaux aan te dringen op de aanneming van bepaalde ontwerpen, door zijn voorganger beraamd, maar het is anderzijds waarschijnlijk, dat de opheffing van het „carnet de coupons" wordt beoogd. Het Spaansche koninklijke paar heeft Pa rijs verlaten om naar Londen te gaan, uige- leide gedaan door Briand. Heel wat minder zwaar dan in het proces- Kutisker zijn de straffen in het proces- Weber uitgevallen. De hoofdbeklaagde Her'- mann Weber, in de wandeling spiritus-We- ber genaamd, werd tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf met aftrek van een jaar en zes» maanden preventieve hechtenis veroordeeld, zoodat hij nog slechts drie maanden behoeft te zitten. Bovendien werd hem een boete van 20.000 mark opgelegd. Dc commissiaris van Politie Peters, die zich door Weber had laten omkoopen, werd tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van een jaar en acht maanden preventieve hechtenis, alsmede tot een boete van 4000 mark veroordeeld, De andere zes beklaagden kregen gevangenisstraffen, die van twee maanden tot een jaar varieerden, Zij worden echter, daar zij ten minste VA jaar in voorloopige hechtenis hebben geze- ien, onmiddellijk in vrijheid gesteld. De Rijksdag heeft gisteren de tweede le zing beëindigd en afgezien van één (door de communisten veroorzaakt) relletje, had de zitting een normaal verloop. Alle paragrafen werden achtereenvolgens met de stemmen van de regeeringspartijen aangenomen. Een enkele maal stemden de sociaal-democraten, een andermaal de Duitsch-nationalen ook mee v66r een paragraaf, maar in den regel stemden zij blanco. Mochten zij bij de derde lezing, die Vrijdag begint, dezelfde tactiek toepassen, dan valt het ontwerp als een bak" steen, daar dan een eenvoudige meerder heid niet voldoende is, doch een tweederde meerderheid dient te worden behaald In parlementaire kringen beschouwt men de vooruitzichten voor het ontwerp nog al tijd als uiterst Ongunstig, alleen de regeering is optimistisch gestemd. Bij de behandeling van de spoorwegbe grooting heeft de Kamer mat 84 tegen 56 stemmen de credieten verworpen door den minister gevraagd voor de instelling van een dienst voor propagande en toerisme. Minister Anseele protesteerde levendig en verklaarde dat hij aan den Senaat zou vragen, dit crediet opnieuw op de begrooting te brengen, want het daarmee beoogde werk is goed en nuttig voor d/5 spoorwegdiensten Heftig keerde de minister zich tegen de liberale Kamerleden. Onder toenemend la waai hief de voorzitter de zitting op. In het Lagerhuis deelde de minister van arbeid mede, dat het loonverlies tijdens de algemeene staking geraamd werd op 14 tot 16 millioen pond sterling. Ofschoon in goed-ingelichte politieke krin gen algemeen wordt toegegeven dat er vredespogingen gaande zijn inzake het ge schil in de mijnindustrie wordt de nadruk gelegd op het volkomen onofficieele karak ter er van. Er hebben samenkomsten plaats gehad tusschen personen, in nauwe aanra king met beide partijen en, met vertegen woordigers der regeering, maar tot dusver heeft nlfets plaats gehad wat naar officieele onderhandelingen zweemt. Toen een compagnie van het 35e Poolsche infsnterie-regiment in de buurt van Kowel manoeuvres hield, ontplofte op het manoeu vreterrein een 18 cm.-granaat, die daar ver moedelijk sedert den wereldoorlog had ge legen. Twee officieren, en 36 man werden ge dood, 30 soldaten zwaar en 11 licht gewond. Na de overstroopahig is pest uitgebroken. Zesduizend gezinnen zijn zonder dak en voedsel. Het aantal dooden is tot 250 geste gen. Wij vernemen, dat thans is- gereedgeko men een diploma voor hen, die 25 jaren lid zijn der R, K. Arbeidersvereeniging. De keuze is gevallen op een ontwerp van den teekenaar Gerard Gerrits, die het Strijdbeeld tot motief nam. De teekenaar is er o.i. uitstekend in geslaagd een mooi diploma te ontwerpen en het spreekt van zelf, dat de Eigen Drukkerij voor een fraaie uitvoering heeft gezorgd. Het is de bedoe ling, dat desgewenscht, behalve het Hoofd bestuur van den betrokken bond, ook het Verbondsbestuur het diploma teekent. Reeds 1200 candidaten voor de werkverschaffingen. In verband met de beëindiging van het baggeren en het graven van turf en de on mogelijkheid voor zeer vele arbeiders in het vrije bedrijf arbeid te vinden, is het getal werkloozen uit de gemeente Emmen, die geplaatst mogen worden bij de diverse VRIJDAG 2 JULI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 uur - Voors avondconcert door het H. D. O.-orkest 6,307.30 uur' Fransche les door den heer Ch. Miche 7 uur Politieber. 7.45 en 10 uur Persber. 8.15 uur Symphonieconcert. Kurhaus-uitzending. Het Residentieorkest, o. VI. v. Prof. G, Schneevoigt. 1. Glinke; Ouverture Russian! und Ludmilla 2. Glazounow: Symphoniti no. 4 Es mol. Pauze. 3. Tsaikowsky: Syln- phonie No. 5 e-moll. DAVENTRY 1600 M. 11.20 uur Het radio-kwartet en solisten (sopraan, bari-» ton, piano) 12.50 uur Orgelconcert 1.202.20 uur Lunchmuziek 3.40 uur Schoollezing: Elementary French 4.0$ uur Concert 5.05 uur Conclrt M. Phillips, contra alt. U. Truman, piano 5.35 uur Kinderuurtje 6.20 uur Or kestconcert 7.10 uur Uitreksel uit de radiobladen 7.20 uur Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws, causerie 7.45 uur Pianosonate op. 53 in C, Beethoven 8 uur Causerie 8.20 uur Een Brighton-avond. Speeches 8.30 uur De band van H. M. Dragonders 8.50 uur Will Gane en zijn troepje. Muziek en zang 9.20 uur De band van H. M. Dra gonders 9.50 uur weerber., nieuws. Le zing; Crippled children 10.20 uur Vervolg Brighton-avond, Orkest en Strijk kwartet. E. Bingham, sopraan 11.10 uur 11.10 uur Lezing; The royal pavilion 11.2012.20 uun Dansmuziek 12.201.50 uur Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris" 1750 M, 12.50 uur Concert Lucien Paris (piano, viool, cello) 5.05 uur Jazzmuziek 8.50 uur Concert, gewijd aan een Fransch departement. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 8.50 uur Declamaties door F. Roloff en A. Braum 9.20 uur Kamermuziek. H. Mahlkeviola. P. Schramm, piano. Daarna nieuwsber. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.20 uur Orkestconcert 9.30 uur Gramofoonmuziek 9.50 uur Orkestconcert 10.20 uur Nieuws ANTWERPEN 9.20 uur Vlaamsche Lezing. MUNSTER 410 M. 1.35—2.50 uur Orkestconcert 4.20 uur Liederen van Rinkens, Thuille en Wetz 5.20 uur Wassermusik, voor orkest van Handel 6.207.20 uur „Heimkehr aus d. From, de", zangspel in 1 acte 7.308.00 uui Lezing: Die Arbeiterwolhfahrtspflege i 8.20 uur Engeische les 9.05 uur „Das Nachtlager v. Granada", opera in. 4 acten. op 1200, Verwacht wordt, dat dat getal nog verhoogd zal moeten worden. i In de Dinsdagmiddag onder voorzitter schap van den heer J. Verhey gehouden al- emeene vergadering van den Ned. R. K. Sond van schoenfabrikanten te Tilburg, werden o.m. het 25ste jaarverslag uitge bracht en de balans- en winst- en verlies rekening over 1925 vastgesteld. Besloten werd ook het kindertoeslagfonds te laten functioneeren zooals oorspronkelijl: in het collectief contract stond, n.l. over de schijf der bondsadministratie. Hiervan was begin Januari afgeweken, in dien zin, dat de patroons individueel rechtstreeks aan hun personeel den kindertoeslag uitbetaal den. De werknemersorganisaties hebben echter voor deze eenzijdige afwijking van het collectief contract een schadeloosstel ling van 5000,ingediend. Het voorstel van het Scheidsgerecht osi met de arbeiders en Werknemersorganisa ties de overeenkomst aan te gaan om in verband met de beëindiging der Collectieve Contracten het Arbitrage-Reglement te handhaven tot 31 December 1926 en mits dien tot dien datum het Scheidsgerecht in stand te houden, werd aangenomen. In het meest belangrijke punt der agenda o.m. behelzende, het al of niet voortbe staan van den Bond, kon, daar het ver- eischte A aantal leden niet aanwezig was, geen beslissing genomen worden. Wel hebben de aanwezige leden zich vóór opheffing van den bond uitgesproken. In een volgende vergadering kan een be slissing genomen worden door de dan aan wezige leden, waarvan minstens voor op heffing moeten zijn. Het R.K. Werkliedenverbond heeft een adres gericht aan den minister van Arbeid, N. en H„ waarin wordt aangedrongen op een wijziging van de Invaliditeitswet, waar door de inschrijvingsplicht blijft voortbestaan ook na 35-jarigen leeftijd Voorts wordt ver zocht een aanvulling van de artikelen 99 en 10. i In de Legerorders, welke dezer dagen zul len verschijnen is o.m. het volgende opge nomen: Bij enkele wapens en dienstvakken bestaal weder gelegenheid voor officieren en onder officieren, die daarvoor overigens in aan merking komen, om vrijwillig op wachtgeld gesteld te worden. Zij, die van die gelegenheid gebruik wen- schen te maken, kunnen een daartoe strek kend verzoek aan den minister van Oorlog indienen door tusschenkomst van den korps commandant, die voor de toevoeging van de verdere bescheiden zorg draagt. De voorzitter en B- en W. appresieeren werkverschaffingen, reeds weer vastgesteld dit aanbod van d enPolder en stellen voor 13 Willem, wees verstandig, verzocht de oude man, met toenemende ergernis, laten wij de dingen nemen, zooals zij zijn. In hun jonge jaren zijn de dames wat veeleischend geweest, lieve hemel, dat is toch bekend. De een is niet rijk, de ander niet ontwik keld, de derde niet mooi genoeg, in één woord op iedereen hebben de jonge meisjes wat te zeggen, tot de jaren voorbij zijn. Later hebben zij er spijt van, maar juist in deze spijt-periode zijn zij het dankbaarste en ik zeg je dat, als je een dezer dames trouwt, zij je altijd dankbaar zal blijven. Weer lachte Will im en bekommerde zich niet het minst om het verdrietig gezicht van zijn vader, .deze had zeker gedacht, dat zijne woorden In betere aarde zouden gevallen zijn. Dat de president fortuin heeft, weet de heele stad, vervolgde de rentenier, en dat hij in toonaangevende kringen grooten invloed heeft, weet je net zoo goed als ik. Dat alles geef ik toe. Uitstekend! En eene mooie huwelijks- 6xit en groote invloed zijn de voornaamste wegen naar eer en rijkdom en ik denk, dat bet je buitengewoon aangenaam moet zijn op zulk een prachtigen weg je doel naderbij te komen. De jonge man had een sigaar opgestoken en was opgestaan: hij ging in de eetzaal langzaam op en af, en de rentenier Irachtte tevergeefs op het gelaat van zijn zoon la ontdekken, welken indruk zijne woorden gemaakt hadden. Dat is allemaal heel mooi. zeide Wil lem na een pauze, ik wil dat toegeven, dat men op een effen weg heel prettig kan wan delen, maar een paradijs kan zijn ranlrek- kelijkheid verliezen en afkeer opwekken, als men zich steeds in het gezelschap van eene persoon bevindt, die men niet bemint, waarvoor men niets voelt. Dat zou verve lend worden, vader, en met verveling zou ik het niet eens kunnen zijn. De rentenier bleef den jongen man be schouwen, hij volgde als zijn bewegingen, zijn voorhoofd trok zich samen en een nij dige trek lag op zijn lippen. Ik zeg je nog eens, dat dit onzin is, antwoordde hij kwaad, van liefde krijg je je maag «iet vol en een huwelijk uit liefde noem ik een dwaasheid! Eerst de huwelijksgift dan de liefde. Als men die twee samen kan hebben, des te beter. En ik zou niet weten, wat er op de dames te zeggen viel. Ten eerste de omstandigheid, dat zij niet jong meer zijn. Ba, een jong gansje, dat niets van l^t huishouden kent.... Neemt u mij niet kwalijk, maar ex zijn gansjes, die in dit opzicht meer onder vinding hebben, dan de dochters van den president. Dat zou ik betwijfelen. Zooals u verkiest, maar wat ik een maal weet, kunnen uwe twijfels niet meer aan het wankelen brengen. Ook de rentenier lachte nu, maar het was een gedwongen lachje, een masker waarach ter een hevigen toorn verborgen was Kijk, je bent heel goed op de hoogte! zeide hij. Och, deze dames zijn in de heele stad bekend, antwoordde Willem en trok de schouders op. Zij ontbreken op geen enkel concert, op geen enkele tooneelvoorstelling, die maar een beetje beteekent, zij trekken den neus op voor allen, kunnen alles beter, zien op allen met verachting neer en schep pen er behagen in, alle dwaasheden van de mode te huldigen, al is zij dan nog zoo be lachelijk. Veronderstel dat zij vijf en twin tig duizend gulden als huwelijksgift mee krijgt dan zou dat een rente van ongeveer duizend gulden maken, Zeer juist. En als mijne vrouw jaarlijks aan haar toiletten twee duizend gulden noodig had, wat had ik dan voor een zaakje gedaan? Kom, kom, zooveel kan eene dame onmogelijk verkwisten! Vraag het de modisle en de winke lierster in modeartikelen, zij zullen u hier omtrent bet beste kunnen inlichten. Neen, vader, met deze dames geeft het niets; u kunt zelfs niet wenschen, dat ik er eene van trouw. De rentenier schudde kwaad het hoofd, De invloed van den president is meer waard dan de huwelijksgift, zeide hij, maar Willem viel hem alweer in de rede. Hij, die zonder zulke voorspraak njet vooruit komt, is en blijft een stumper, ant woordde hij, en het zou voor mij een akelig gevoel zijn, als ik mijne positie alleen aan den invloed van mijn schoonvader te dan ken had. Dat wil dus met andere woorden zeg gen, dat je reeds een keus gedaan hebt, riep de rentenier uit, niet in staat zijn toorn langer te bedwingen. Is dat de eenige conclusie, die u uit de weigering van uw voorstel kunt trekken? vroeg Willem kalm, Dan moet ik zwijgen, want ik zou u vergeefs trachten te bewijzen, dat uw con clusie valsch is. De jonge man had na deze woorden zijn overjas uit het naast de eetzaal liggende vertrek gehaald en ging voor den spiegel staan om zijn toilet in 'orde te brengen. En als ik je nu wilde gelooven dat deze conclusie onjuist is, zou ik dan daaraan niet de voorwaarde kunnen verbinden, dat je tenminste eens wou probeeren om de dames nader te leeren kennen? vroeg de rentenier en keek zijn zoon scherp aan. r-i Noen, antwoordde Willem scherp, een i dergelijke voorwaarde moogt u niet stellen. Waarom niet? Omdat ze mijn vrijen wil zou beper ken. De rentenier spalkte de kleine oogjes open, zoover hij maar kon. Dergelijke woor den had hij van zijn zoon nog niet gehoord, en zij klonken als hoogmoed en ongehoor zaamheid, ja, als hoon en spot. Omdat zij uw vrijen wil beperken, her haalde hij. Prachtig! 'Sedert wanneer heb je een vrijen wil? Veroorloof mij die vraag. Sedert ik meerderjarig geworden ben. Waarachtig jongen, je bent nog niet mis. Maar één zaak vergeet je. Men kan slechts dan van een vrijen wil spreken, als men zelfstandig is, dat wil zeggen, als men zooveel verdient, dat men er van kan le ven. Tot nu i toe heb je echter nog altijd mijn brood gegeten en ik kan mij niet voor stellen dat dit gauw zal veranderen, Willem haalde de schouders op. En niettegenstaande dat, heb ik mijn vrijen wil, zeide hij. Als ik gedwongen word zelf voor mijn levensonderhoud te zorgen, dan. Zou het ja heel gemakkelijk zijn, niet waar? Dat zeg ik niet, maar ik twijfel er vol strekt niet aan, dat ik het klaar zal spelen. In de keuze van mijn aanstaande echtge noot laat ik mij door niemand beïnvloeden, hierin volg ik alleen mijn hart en mijn ver stand, en ik zal honderd maal liever een arm meisje trouwen, dat mijn hart heeft, dan een rijke dame, waarvoor ik niets voel. De rentenier drukte de lippen te samen, hij keek zijn zoon kwaad aan, terwijl deze langzaam zijn handschoenen aantrok, Dat is een dwaas beginsel, zei hij met gedtwongen kalmte, Het geld spreekt de eerste rol in het leven. Niet in het leven van ieder mensch, onderbrak Willem hem snel. Dat het in uw leven altijd een groote rol gespeeld heeft en vandaag nog speelt, geef ik toe, maar ik denk daar anders over.' Je wilt liever afbreken dan opbouwen, liever verkwisten, dan.... U wordt hard en onrechtvaardig, u kunt mij niet verwijten, dat ik een ver kwister ben. Lalen wij dit thepia maar af breken; u weet nu hoe ik ov*r de keuze van mijn aanstaande echtgewoote denk. Nog heb ik de ware niet ontmoet en 'k geloof, dat ik nog tijd heb; ik ben nog jong. Blijf! riep de rentenier uit, toen Wil lem zich na deze woorden wilde verwijde ren, Zoo gauw is dit niet afgewerkt. Geloof je dan dat ik kommervol heb geleefd, dat ik mij ontberingen heb opgelegd en alle vreugden des levens heb vaarwel gezegd, om je eens de middelen voor een leven in dulci jubilo aan de hand te doen? Zooals ik gewerkt heb, 'moet jij ook werken, je moet het kapitaal niet verminderen, maar vermeerderen. En daarvoor moeten alle middelen gebruikt worden, arbeid alleen is niet voldoende. (Wordt yervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6