Bïnnenlandsch Nieuws. J STATEN-GENERAAL. Prinses Juliana te Bazel. Classificatie der Gemeenten. Wegbeplanting mét V ruchtboomen. August Prell. f NhederlIarf^tSChe Wochenzeitunlï för die Verboden vee-vervoer afgekondigd. De Marine-begrooting. VERKEER EN POSTERIJEN. Postcheque- en Girodienst. Benzinemotorwagens op de Spoorwegen. LUCHTVERKEER. De Fokkerfabrieken te Veere. Goed getuigenis voor de Fokker-vliegtuigen. TWEEDE KAMER. Regeling van werkzaamheden. Motie-Moller. Marine-begrooting. Aankoop nieuw materiaal. Economische hygiënische ont wikkeling van den inlander. Twee ion verduisterd. GEMENGD NIEUWS. Lysol gedronken en overleden. Ontrouw reiziger. Brand te Steenbergen. Een meisjesvèreeniging van den wal in de sloot. De verdwenen deurwaarder te Sittard. Kinderleed in een gezin. Sluikhandel in Morphine te Antwerpen. Relletjes te Katwijk aan Zee. De inbraak te Tinaarlo. Noodlottig terechtgekomen. Drie kinderen te water. Brand te Zuid-Scharwoude AMSTERDAMSCH NIEUWS, Amsterdam's zedenpolitie. Beleefd en net geschoren trampersoneel. Afscheid van directeur Schreuder.' Een novum. Onderzoek naar de fundeering van 't Paleis op den Dam. MARKTNIEUWS. MEDEMBLIK, 30 Juni 1926. R.K. Marfct- vereeniging „St. Jozef." Groote Muizen 3.053.20 per halve H.L.; Kleine Muizen 1651.95 p. halve H.L. Aanvoer 6000 manden of zakken. VISSCHERIJ. Men seint uit Bazel, dat Prinses Juliana heden, onder leiding van den Vice-consul van Nederland aldaar, den heer C. Haessig verschillende instellingen te Bazel bezocht, ook de Nederlandsche afdeeling van de Scheepvaarttentoonstelling. Bij het bezoek aan die tentoonstelling werd de Prinses rondgeleid door den heer Snoek, secretaris der Nederlandsche Vcr- teniging voor Tentoonstellingsbelangen, leider der Nederlandsche afdeeling. Bc motie-Moller verworpen, Bij den aanvang van de Woensdag ge houden Tweede Kamerzitting is gestemd over de Dinsdag ingediende motie-Moller, luidend: „De Kamer, van oordeel, dat de clas sificatie van gemeenten, zooals die is ge regeld in het Bezoldigingsbesluit voor burgerlijke ambtenaren, uiteraard vele onbillijkheden veroorzaakt ten opzichte van die ambtenaren, noodigt de regeering uit ten spoedigste de classificatie op te heffen en de standplaatsaftrek af te - schaffen en gaat over tot de orde van den dag." De motie werd met 60 tegen 8 stemmen verworpen. Voor: de heeren Moller, v. d. jailt, Bulten, v. Rijzewijk, Suring, Veraart, allen R.K., Duymaer van Twist (A.R.) en Braat (Platteland.) De heer Deckers (R.K.) had te vören, mede namens een aantal politieke vrien- den, zijn stem tegen de motie gemotiveerd omdat, al zijn er onbillijkheden in de clas sificatie, algeheele opheffing ongewenscht is, De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft de volgende circulaire ge richt aan de besturen van gemeenten, pol ders en waterschappen in deze provincie: „De Nederlandsche Pomologische Veree- niging vestigt mijn aandacht op een artikel over wegbeplanting met vruchtboomen, hetwelk verschenen is in het tijdschrift van de Nederlandsche Heidemaatschappij, Daarin wordt, mede in verband met de hier te lande in de laatste jaren veelvul dig voorkomende Iepenziekten, beplanting van wegen met appelen, peren, enz., aan- bevolen. Daarin wordt echter betoogd, dat het met onverschillig is, welke variëteiten worden gekozen, daar slechts enkele soor ten zich voor deze beplanting leenen en c.eze soorten naar de verschillende deelen van ons land verschillend zijn. Wegbeplanting met vruchtboomen wordt dan ook alleen aangeraden op advies van deskundigen. Nochtans wordt het van groot belang ge acht, meer aandacht aan dit punt te schen- ken. Niet alleen zal door dergelijke aanplan tingen het nationale bezit worden verhoogd aldus de steller van genoemd artikel, doch tevens zullen hierdoor vele streken aan natuurschoon winnen, Tallooze wegen, welke thans onbeplant, zich door het vlakke land slingeren, zullen beplant met appels en peren, een sieraad voor de omgeving worden, terwijl beplan ting met vruchtboomen geen grootere uit gaven vordert dan die met laanboomen en van de eerste betrekkelijk spoedig inkom sten verwacht mogen worden. Op verzoek van genoemde vereeniging j u vorenstaande onder uwe aan dacht gebracht en moge u voor verdere in lichtingen of advies naar haar verwijzen. Adres: Nederl. Heidemaatschappij, Apel- doornsche weg, Arnhem." ie Bussum, waar hij zich metterwoon had gevestigd, is zeventig jaar oud, overleden de heer August Prell, sinds jaren redacteur en uitgever van de te Amsterdam verschij- Mei het oog op den grooten smokkelhan- del en het daardoor dreigende gevaar voor mond- en klauwzeer is een z.g. verboden kring afgekondigd, waardoor het vervoer van herkauwende dieren en varkens uit #aarIe-Nassau verboden is. De Tweede Kamer heeft de suppletoire Marme-begrooting aangenomen, nadat een voorstel-de Visser om de overplaatsing van de marine-opleiding van Gorcum naar Vlis singen uit (b stellen, en een voorstel-Brau- tigam om <MB aanbouw van twee torpedo jagers te Mhrappo, \-msen verworpen. De directeur van den Postchèque- en Girodienst brengt onder de aandacht, dat door het in werking treden op 6 Juli 1926 van het Kon. Besluit van 29 Mei 1926 in het Girobesluit 1924 onder meer de vol gende wijzigingen van kracht worden: Over het saldo der postrekeningen kan ook worden beschikt voor overschrijvingen op girorekeningen bij de Nederlandsche Bank en op rekeningencourant bij daarvoor in aanmerking komende buitenlandsche postchèque. en girodiensten, Ten behoeve hiervan is bij die Bank eene girorekening geopend ten name van den Postchèque- en Girodienst. Door den Minister van Waterstat is be paald, dat overschrijvingen op girorekenin gen bij de Nederlandsche Bank kunnen plaats vinden, mits het over te schrijven bedrag niet kleiner is dan 5000, en voor zoover de saldi der postrekeningen van af schrijving door zoodanige overschrijvingen niet beneden 10.000 dalen. De girorekening bij de Nederlandsche Bank ten behoeve van den postchèque- en girodienst kan ook worden gebezigd voor het doen van overschrijvingen van girore keningen bij die Bank op postrekeningen. De Bank zal deze echter slechts uitvoeren voor zoover de over te schrijven bedragen niet kleiner zijn dan 5000. Het alfemeen geldende maximumbedrag van 6000. voor cheques en postcrediet- brieven is afgeschaft, zoodat te dezen aan zien voortaan geenerlei beperking meer geldt. Spoedbehandeling van chèque-adviezen kan voortaan, behalve door de betrokken rekeninghouders, ook worden gevraagd door de houdes van de cheques. Op' hot traject UtrechtArnhem worden thans proefritten gehouden met een nieuw soort benzin et motorwagens. Deze rijtuigen zijn van kleiner formaat, dan de benzine wagens, welke o.m. op de lijn Zwolle Apeldoorn diénst doen; zij loopen op twee assen, en de Nederlandsche Spoorwegen hebben tot nu toe alleen benzinewagens met vier assen in dienst gesteld. i Deze lichte wagens zijn feitelijk automo bielen op rails en zullen wel in de eerste plaats op zijlijnen den strijd met den auto bus moeten aanbinden. Het staat thans vast, dat de Fokker-vlieg- tuigenfabriek te Veere (Zeeland) a.s.Woens- dag gesloten wordt en de terreinen weer ter beschikking van de Marine worden gesteld. Het personeel is ten dcele ontslagen en de overigen worden naar Amsterdam overge plaatst. („Msb.") Men meldt aan het Haagsche Aneta-kan- toor: Zooals bekend, heeft de K. L. M. een vijftal Fokker F III vliegtuigen, die te klein geworden waren voor het steeds groeiende verkeer dezer maatschappij, overgedaan aan de Balair, om daarna in plaats voor dezen F VII toestellen aan te schaffen. De toestellen hebben resp, reeds 2236 1944, 1930, 1830 en 1760 vlieguren en vlie gen thans in den geregelden dienst tusschen Frankfort, Karlsruche, Bazel, Genève, Lyon en Basel-Stuttgart. De Balair is over deze toestellen, waar mede zij thans ruim twee maanden vliegt, zeer tevreden. In een schrijven aan de K. L. M. verklaart zij o.a.: „Dat zich tot dus verre geen defecten hebben voorgedaan is te danken aan dc uitmuntende constructie der l okker-vliegtuigen, die een geregelde con trole der vitale deelen van het toestel moge lijk maakt. Van de kinderziekten, die men meestal bij nieuwe machines aéntreft, hebben onze Fokkers geen last gehad. Gedurende de eerste 500 vlieguren, die de toestellen reeds in onzen dienst hebben, werd geen enkel gebrek geconstateerd- De verschillende con troles door het Zwitsersche Departement voor de Luchtvaart uitgeoefend hebben be wezen, dat de machines zeer goed door de K. L, M, onderhouden zijn. Vergadering van Woensdag 30 Juni n.m. 1 uur. Aan de orde is de stemming over de gisteren ingediende motie-Moller (afschaf fing der classificatie). De heer DECKERS R.-K. acht vele fou ten in de classificatie aanwezig, maar ziet niet in, dat geen classificatie billijker was. Hij en vele zijner vrienden zullen daarom tegen de motie tsemmen. De motie wordt verworpen met 60 te gen 8 stemmen. Vóór: Duymaer v. Twist, Moller, v. d. Bilt, Bulten, v. Rijsewijk, Su ring, Veraert, Braat. Wetsontwerp wijziging van het Vide hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1926 (Verschillende onderwerpen), o.a. aanschaf fing nieuw materieel. De heer BÖISSEVAIN V. B. bespreekt de positie van den raad-adviseur. Het heet dat de instelling van deze functie leidt tot ver sobering althans „zal kunnen" leiden tot versobering. Spr. ziet niet duidelijk waarin de versobering zal kunnen bestaan. Tegen over dergelijke toezeggingen van versobe ring staat spr. nogal sceptisch. De raad adviseur zal staan buiten het militair ver band; is het gevaar te duchten dat hij te los zal staan van de vloot. De Minister gaat eenige commissies instellen, maar wat is dan de taak van den raad-adviseur? De Kamer staat ook na toekenning van dezen post vrij tegenover de kwestie van de sa menvoeging der departementen, maar stuurt de instelling van deze nieuwe functie niet al eenigermate in de richting der samen voeging. Vooralsnog wacht spr, het antwoord van den Minister af. De heer DE VISSER C. H. is wel eens bang, dat men te veel het 'oog op de mili taire departementen vestigt voor de bezui niging. Er is hier een allerwonderlijkst ver schijnsel. Eenige jaren geleden heeft Minis ter Pop verplaatsing naar Gorkum voor de opleiding tot stand gebracht. Opeenvolgen de Ministers bleken die verplaatsing goed te achten. De heer Lambooy trad verleden jaar op en bleek vóór Vlissirigen te zijn; toen kwam de heer Van Royen die meer vóór Gorkum was. Er moeten dus ernstige rcdeneii en zeer zakelijke overwegingen zijn' die deze Minister nu toch weer er toe brach ten óm de overplaatsing voor te stellen. Het heet om bezuiniging. Gesteld dat is zoo, maar wegen dan alle andere argumen ten lichter dan dit ééne? De Vlootcommis- sie is ook voor handhaving van de opleiding te Gorinchem. Spr. is evenals de heer Bois- sevain zeer sceptisch ten opzichte van de bezuiniging van twee ton die de Minister voorspiegelt als gevolg van de overplaat sing. De heer DUYMAER VAN TWIST (A. R.) betoogt, dat de Minister eenige maatregelen heeft genomen, die vooruilloopen op be slissingen der Kamer. Dit wetsontwerp loopt; z. i. vooruit op de samenvoeging der beide departementen. De BIJLEVELT (A. R.) pleit voor het behoud van de opleiding te Gorkum. De Minister is voor het behoud van den goe den geest op de vloot en verkoos daarom ook Vlissingen boven Willemstad. Spr. acht het in het belang van den goeden geest om Gorkum te handhaven. Er zijn te Gorkum bezwaren, maar Vlissingen heeft die ook. De gemeente Gorkum heeft echter toege zegd alles te zullen doen om aan de bezwaren tegemoet te komen. Spr. spreekt in gelijken geest als de heeren Boissevain en De Visser. Hij wijst er verder op. dat de open wateren te Vlissingen niet altijd ge schikt zijn voor oefeningen met dc kanon- neer-booten. De heer VAN DER BILT R,K.) zegt zich niet te kunnen vereenigen met een split sing van de marine in een Nederlandsch en Indisch deel. Nu de Minister zegt, dat dit wetsontwerp niet vooruitloopt, heeft hij' tegen het ontwerp geen bezwaar. Wat de kwestie Gcrkum-Vlissingen be treft, naar spr. oordeel biedt Vlissingen voordeelen, die Gorkum mist. Immers daar zijn organen, die tegenover de jongelui een waarschuwend woord kunnen laten hooren. De heer J. J. C. VAN DIJK (A. R.) meent dat de functie van raad-adviseqr slechts tijdelijk kan zijn. De heer VAN GIJN (V. B.) acht het be zuinigingsargument voor de overplaatsing overwegend. Hii vrsaAt inlichtingen over eenige détails. De Minister van Marine a. I., de heer LAMBOOY, zegt, dat geen functie van directeur-generaal is ingesteld, omdat alles nog onzeker en tijdelijk is. Vandaar dat spr. alleen vraagt om eer. raadsadviseur, daarmede binnen het be staande stelsel blijvend en de verhoudingen soepeler latend. Ales meet nog nader wor den beslist, omtrent de samenvoeging der departementen en de splitsing der marine. Versobering in den staatsdienst is als argu ment aangevoerd en spr, stelt zich voor met den raad-adviseur samen te werken om tot aanzienlijke bezuiniging te geraken. Als de Minister dit het beste systeem acht, gaat het dan aan den Minister dit te weigeren. Voor die functie is aangewezen iemand van wien men weet dat hij' goed op de hoogte is van alle vraagstukken der marine. De commandant van de zeemacht in Indië advi seerde ook aan spr, dien man als adviseur aan te nemen. Ieder vraagstuk heeft moeilijkheden cn de adviseur moet vrij staan van den militairen dienst, om alles te kunnen onderzoeken. De functie moet tijdelijk zijn, zegt de heer Van Dijk en spr. kan pertinant de toezegging geven, dat als de Kamer niet voor samenvoeging der Departementen blijkt te zijn, de raad adviseur niet in dienst zal blijven. Bij dc afdeeling Personeel op het Departement komt een vacature voor de leidersfunctie. Deze blijft open voor den raad-adviseur indien deze zijn adviseursfunctie neerlegt. In geen enkel opzicht prejudicieert de aan stelling op de samenvoeging en de functie is tijdelijk. Thans GorkumVlissingen. Het speet spr., dat dr. De Visser meende, dat van R. K. zijde aandrang op spr. is uit geoefend voor overplaatsing. Spr. is roor een dergelijken invloed ontoegankelijk. Het vraagstuk is een deel van dat der samen voeging der garnizoenen ter besparing van kosten. De vraag der paedagogische over wegingen heeft spr. met de heeren Jansen en Evers besproken. Spr. heeft hun uiteen gezet dat flnancieele redenen golden en hen gevraagd of zij paedagogische bezwaren hadden. De heeren Jansen en Evers had den uit het oogpunt van geestelijk geen bezwaren als voor Vlissingen dezelfde voorwaarden werden vervuld. Men twijfelde aan de bezuiniging die de overplaatsing zal geven. De opheffing^ van een gansch garnizoen moet aanzienlijke be sparing geven. Vijftig man personeel wordt uitgespaard. Uit de becijferingen blijkt, dat een be zuiniging van 72 man wordt verkregen. 'Spr. heeft slechts 50 genoemd om aan den veiligen kant te blijven. De omstandigheden waaronder oefenin gen kunnen plaats hebben, zijn te Vlissin gen beter dan te Gorkum. Waar blijven die 72 man, vraagt men. Natuurlijk worden die niet dadelijk allen afgevoerd. Een gedeelte vloeit af en de aanwas van het nieuwe personeel wordt verminderd. De bezinning neemt dus ge leidelijk toe. Het wachtschip in Vlisringen zou moeten verdwijnen, meent men, Vlissingen is een belangrijk mobilisatie-punt en het gaat dus niet aan daarin verandering te brengen. Er mcet marine-garnizoen blijven. De heer DË VISSER (C. H.) constateert dat de Minister in zake Vlissingen is ge zwicht voor de bezuinigings-overwegmgen. Het paedagogisch bezwaar dat spr. heeft geopperd, blijft in volle kracht. Wat de reëele bezuiniging zal zijn, weet niemand en de Minister ziet in, dat uiteindelijke bezuiniging twee ton zal zijn. Spr. stelt een motie voot, waarin wordt gezegd, dat de overplaatsing van Gorkum naar Vlissingen op dit «ogenblik nog niet voldoende is voorbereid en waarom de Mi nister wordt uitgenoodigd die overplaatsing alsnog uit te stellen, totdat ze nader zal zijn overwogen, De heer BOISSEVAIN (V. B.) meent te weten, dat te Gorkunv 124 man in dienst is om 175 jongelui op te leiden. Kan daarop nu niets bezuinigd worden? Spr. is voor de motie-De Visser. De heer 'SNOECK 1 [ENKEMANS (C. H.) is tegen de motie. Hij 19 indertijd geweest voor de ove^laatsing naar Hellevoetsluis en dezelfde argumenten gelden voor de overplaatsing naar 'Vlissingen. Hij voorziet inderdaad een belangrijke bezuiniging. De heer OUD (V. D.) is verbaasd over de houding van dr. De Visser, die tegen bezuiniging is op grond van paedagogische overwegingen, terwijl hij vroeger veel ern stiger bezuinigingen heeft doorgevoerd, zon der acht te geven op de paedagogische overweg'ngen. De MINISTER zegt, dat de belangen, mili taire en geestelijke, niet geschaad zullen worden en dat dus de bezuiniging alleszins gerechtvaardigd is. Ze is voldoende voor bereid. De motie-De Visser komt in stemming. De heer VAN GIJN (V.B.) zal vóór de motie stemiften, omdat het geen kwaad kan de zaak nog eens te onderzoeken. De motie wordt verworpen met 53 tegen 19 stemmen. Dc heer VA-N DIJK (A. R.) betreurt het, dat de Minister geen gelden heeft aange vraagd voor den bouw van een onderzee boot ter vervanging van de K. 1, Hit hoopt, dat de Minister voor 1927 de gelden zal aanvragen. De heer BRAUTIGAM fS. D.) is van oor deel, dat ®en algemeen Marine-debat had dienen vooraf te gaan over de bespreking van de aanvrage van nieuw materiaal. Men •weet nl. niet, waaruit de vloot zal bestaan. Na de verwerping der Vlootwet staat alles op losse schroeven. Niemand weet, waar wij heengaan. Hij acht het daarom beter deze aanvrage terug te nemen en hij dient daarvoor een amendement in om den post te verminderen met 1.2 mill'oen gulden. De heer BOISSEVAIN (V. B.) zegt. dat hij gaarne voor den pOst zal stemmen en tegen het amendement. Hij waardeert de instandhouding der vloot. De heer OUD (V. D.) is tegen de aan vrage op dezelfde gronden als de heer Brautigam. Hij is ook van meening, dat deze aanvrage niet dient voor vernieuwing yan versleten materiaal. Hij ziet er een poging in om alvast binnen te krijgen wat moge lijk is en langzamerhand toch te krijgen •wat men graag wil hebben. Wij hebben in Indië een vloot, die niet meer is dan een oolitievloot en verder kunnen wij ook niet gaan. De MINISTER acht het een gevaarlijke methode om te wachten, totdat alles vast staat omtrent het marine-beleid. Wat thans wordt aangevraagd is slechts voor inhalen van den achterstand van twaalf jaar. Juist omdat de Vlootwet is verworpen moet het nu in étappes gaan met het inhalen van den achterstand. Het| amendement-Brautigam wordt ver worpen met 44 tegen 28 stemmen. Vóór S. D. A. P., V. D„ en Braat. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 43 tegen 27 stemmen. Tegen S. D. A. P. en V. D. en Braat. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag één uur. Een half millioen van de Billiton Maatschappij, Ter gelegenheid van het jubileum van de Billiton Maatschappij deelde, naar Aneta verneemt, de vertegenwoordiger der maat schappij, de heer Houwert, mede, dat de directie een half millioen beschikbaar stelt voor de stichting van een fonds ten be hoeve van de economische en hygiënische ontwikkeling dor bevolking van het eiland. Chineech hoofdkassier voortvluchtig. De Hoofd-kassier van de Yokohama Spe- ciebank Ltd. Tan Ing Sik te Semarong is, volgens Aneta voortvluchtig en verduis terde 2 ton. De boeken waren sedert 10 Februari j.l. vervalsche. Terwijl een verpleegster bij een familie in de Violenstraat te Amersfoort boven was, om de echtgenoote behulpzaam te zijn, heeft het 2%-jarig zoontje het handtasch- je van de verpleegster, dat beneden op ta fel stond, open gemaakt en daarna van ly sol gedronken, welke zich in een fleschje in de tasch bevond. Woensdagnacht is het kind gestorven. De firma De W. te Harlingen bad een reiziger A. S., te Zwolle woonachtig, die het geld bij de klanten van zijn patroon in de, waardoor de wissels onbetaald terug kwamen. Toen de reiziger Zaterdag op het kantoor kwam, werd hij gearresteerd en ter beschikking der justitie gesteld. Te Steenbergen brak brand uit in de wo ning van J. Machielse aan den Bergschen Grintweg, welk perceel bekend is onder den naam van „De Witte Ruiter", Voor de brandweer met den brand in kennis was ge steld, was heel de woning met schuur reeds een prooi der vlammen. Zoo goed als niets is gered. De geheele inboedel en herberg- inventaris ging verloren. Een meisjesvereeniging uit Uithuizermee- den (Gron.) zou gisteren per autobus een reisje maken. Onderweg, tusschen Sauwerd en Winsum, geraakte het voertuig echter in een sloot en sloeg over den kop. Gelukkig konden allen gered worden, niet echter zon der eenigen verwondingen opliepen. Een ontboden geneesheer verbond ze. Van een verder tochtje kwam natuurlijk niets. Nog geen spoor gevonden. Het onderzoek naar den heer J. H. Hou ten, deurwaarder der gemeente-belastingen te Sittard, die sinds Dinsdag 22 Juni ver dwenen is, wordt door de politie nog steeds ijverig voortgezet. Het onderzoek heeft zich niet alleen uit gestrekt tot Heerlen, vanwaar hij een tele gram zond aan zijn echtgenoote, m'eldende dat hij eerst Dinsdagavond met den laatsten trein zou huiswaarts keeren, doch werd ook voortgezet in Aken, Maastricht, Hersen en Kevelaer. De politie is er echter tot heden, on danks alle nasporingen, niet in geslaagd, ook maar een spoor te ontdekken, dat tot zijn tegenwoordige verblijfplaats kan lei den, Door eenige personen was aan de politie medegedeeld, dat men den heer Houten Woensdag en Donderdag nog ta Heerlen had gezien, doch na een zeer nauwkeurig onderzoek kwam de politie tot de conclu sie, dat deze mededeelingen niet op waar heid berustten. Men neemt aan,-dat den heer H., die sinds 1920 als deurwaarder bij de gemeen te-belastingen werkzaam was, een ongeluk overkomen is. De heer H. stond bij zijn superieuren goed aangeschreven. Ook in de stad was hij algemeen gezien Wegens zijn sympathiek optreden. Sedert geruimen tijd was de aandacht van den Voogdijraad te Leiden gevestigd op het gezin van K., los werkman, wonende aan de Lammermarkt, te Leiden. De moe der van een achttal kinderen, waarvan de oudste een jongen van 17 jaar, en de daar- °p volgende, een meisje, 16 jaar oud is, was overleden en de" vader sedert gerui men tij4 ziek, zoodat het 16-jarig meisje er de huishoudihg deed. Het meisje, even als de jongeman van 17 jaren, bemoeiden zich weirlig met de huishouding, zoodat de zes andere kinderen, waaronder nog een heel klein kind, aan hun lot werden overge laten en misschien honger en gebrek gele den zouden hebben, indien niet de buren af en toe tusschen beiden waren gekomen. De twee oudsten zwierven meestal op straat. Ze waren er volstrekt niet mee in genomen toen de Voogdijraad besliste, dat het gezin opgebroken en de kinderen opge nomen zouden worden in de stichting „Voordorp", onder Leiderdorp. Daarom werd de hulp ingeroepen van de kinderpo litie die ingreep en ondanks het verzet van den jongen man en het meisje, het acht-tal per autobus naar de stichting „Voordorp" heeft vervoerd. Het geval verwekte in de ze volksbuurt groote opschudding. De toestand van ellende en verwaarloo- zing in deze huishouding aangetroffen, wekte deernis en afschuw. Een Nederlander gearresteerd. Den laatsten tijd is de sluikhandel in morphine in Antwerpen sterk toegenomen. De politie deed Dinsdag een inval ten hui ze van den nederlander R. de M., in de Lamorièrestraat. Deze had juist van een verpleegster uit het Stuivenbergsche Zie kenhuis een groote hoeveelheid morphine ontvangen, welke hij aan een voor-verkoo- per wilde overhandigen. Hef drietal is aan gehouden. De toepassing van de bepaling in de Verordening op de straatpolitie te Katwijk aan Zee, waarbij het verboden is zich aan de openbare straat vóór de woningen en in de portieken van gebouwen op te houden, welke bepaling het voor de bewoners las- tige z.g. beurzen" poogt tegen te gaan, lokt nog voortdurend verzet tegen de politie uit. En daar het politiekorps in verhand met de uitgebreidheid <ler gemeente te klein is en het aantal belhamels, vooral in Katwijk aan Zee, zeer talrijk, komt de po litie herhaaldelijk in het gedrang. Toen een agent Dinsdagavond een kwaadwillige wil de arresteeren, drongen de anderen zóó op dat het den agent onmogelijk was om ge bruik te maken van gummistok en sabel. Een collega wist hejn met de blanke sa bel te ontzetten, zoodat het tweetal mees ter van het terrein bleef en tot arrestatie van den aangehoudene kon overgaan.. Het bleef echter den geheelen avond in den omtrek van het politiebureau rumoerig en de politie werd er herhaaldelijk uitgejouwd. Op verzoek van de Justitie te Ambem is te Groningen alsnog gearresteerd, in verband met de inbraak te Tinaarloo, de 31-jarige K. H. Een der drie aangehoudenen bleek niet debet te zijn aan de inbraak. Hij blijft intusschen, als verdacht van po ging tot heling, in voorarrest. Woensdagmorgen reed een vrachtauto ter hoogte van den Franschen Singel, te Rotterdam, onder de spoorbrug door. Een man, zekere Walstock, wonende aan den Gronsvelderweg, aldaar, die op den auto stond, botste met zijn achterhoofd tegen de onderzijde der brug en sloeg tegen den grond. Hij werd met een schedelfractuur opgenomen. Voor zijn leven 'wordt ge vreesd. Maandagmiddag vielen van een hoogen steiger aan het N.H. Kanaal, Helder, drie kinderen te water. Op de plaats waar de kinderen vielen is het kanaal zeker eenige meters diep. De heer A. de Groot, uit Alkmaar, die het ongeval zag, sprong, zonder zich te be denken, te water. Het mocht hem gelukken de kinderen op het droge te brengen. Een der kinderen was reeds bewusteloos. Dinsdagmiddag is dc groote tuinbouw- schuur van den heer K. Kostelijk, te Zuid- Scharwoude, tot den grond afgebrand. Werktuigen, zakken en manden werden mede een prooi der vlammen. Het woonhuis met daaraan gebouwde koolbergplaats, kon worden 'behouden. Alleen kregen ze wat waterschade. Een begin op bescheiden schaaL Naar verluidt, zal de Zedenpolitie als aparte afdeeling op 1 September of 15 Sep tember a.s. in werking treden. Deze afdee ling, welke aanvankelijk zeer klein zal zijn krijgt als eigen gebouw de woning van het hoofd eener school op de Reguliersgracht, nabij den hoek van de Weteringschans. Was het vroeger het plan, alle zedenza ken in één centrale te vereenigen, nu gaan de gedachten van de autoriteiten daarom trent een andere richting uit. Zoo zal de Kinderpolitie op den Kloveniersburgwal gevestigd blijven, ofschoon de chef-commis saris Hoogendijk, vermoedelijk ook de lei ding der nieuwe zedenafdeeling zal krijgen. De afdeeling zal heeten: Zeden- en Kinder politie. Tot inspecteur voor de zedenpolitie is benoemd de heer J, Fremery Kalff, inspec teur le klassen en tot dusverre dienst doend aan het bureau Admiraal de Ruyter weg. Hij zal met 1 Juli voorloopig gedeta cheerd worden bij de Kinderpolitie. Tot inspecteur aan het bure'au Admiraal de Ruyterweg is aangewezen de inspecteur 2c klasse J, P. Stolp, die tot dusverre dienst deed aan het bureau Stadhouderska de. Uit hoeveel manschappen de nieuwe af deeling zal bestaan, Is nog niet uitgemaakt. De Tel. verneemt, dat naar aanleiding van verschillende klachten, de directeur van de tram de volgende kennisgeving aan het personeel heeft doen aanplakken: „Het geheele personeel heeft er belang bij, dat het gemeentebedrijf en vooral de wijze waarop het publiek wordt bediend, gunstig kan worden beoordeeld. Het pu bliek stelt het op prijs als houding en op treden aangenaam, kleeding en uiterlijk goed verzorgd zijn. Wij moeten het dus ernstig betreuren, dat er enkelen onder one personeel zijn, die daarin te kort schieten. In plaats van dezen nu persopn- lijk tot grooter zorg voor optreden en uiterlijk te doen aansporen, acht ik het voorloopig beter, in het algemeen te ver zoeken: Beleefd en hulpvaardig te zijn, ook on der moeilijke omstandigheden; Geen langdurige gesprekken te voeren; bij het geven van aanwijzingen beschaafde taal te gebruiken. Slappe, lustelooze houding te vermij den; 9 Uniformkleeding geregeld grondig te reinigen en goed gesloten te dragen. Geregeld het haar te laten knippen, zoodat de hals frisch boven de uniform uitsteekt. Steeds goed geschoren in dienst te ko- Woensdagmiddag nam de directeur van het postkantoor, de heer C. Schreuder, die den postdienst verlaat, afscheid van het per soneel in een der zalen van het Americain Hotel. Uit het geheele personeel had zich een commissie gevormd om den scheidenden di recteur te huldigen. Namens deze commis sie sprak de adjunct-directeur de heer Brandon Bravo. Deze herinnerde aan de eer volle loopbaan van den heer Schreuder, die de Nederlandsche regeering vertegenwoor digde op internationale postcongressen in Zweden en Denemarken, en zitting had in een arbitrage-commissie tusschen Danzig en Polen. Daarbij heeft de heer Schreuder de groote verdienste, dat hij de belangen van het postpersoneel niet uit het oog verloor. Namens een groot aantal ambtenaren uit alle rangen bood spr. vervolgens een bron zen beeld aan voorstellende een rustenden arbeider, verder een presse-papier in den vorm van een tram-brievenbus benevens een foto van het postkantoor. Velen spraken vervolgens nog den schei denden directeur toe. Zoo voerde nog het woord de heer Van de Pol namens de kantoor-chefs, de heer Van Mechelen namens de commiezen, de heer Van Es namens de assistenten, de heer Van Oudheusden namens de hoofdbestellers. Ook namens een aantal P.T.T. organisaties werd de heer Schreuder hulde gebracht voor hetgeen hij voor het personeel heeft gedaan. .De heer Schreuder dankte daarop voor de belangstelling hem betoond, daarbij in her innering brengende de groote veranderingen, die gedurende zijn diensttijd zijn gekomen. Den lof hem nu toegezwaaid wees hij te rug naar het personeel, in het bijzonder naar de chefs. Hij besloot met verzoek hem niet te vergeten. De nu volgende receptie werd druk bezocht. Daar verschenen o.a. de Directeur-Gene raal der P.T.T. de heer Ir. Damme, de di recteur van het telegraafkantoor te Am sterdam, de heer Kiveron en een deputa- tie van de Kamer van Koophandel. De Eerste Kamer der Amsterdamsche Rechtbank beëedigde Woensdag tot .make laar .in radio-artikelen den heer A. van Santen, vöcrzitter van den Nederlandschen Bond van Radio-handelaren te Amsterdam. De heer van Santen is de eerste makelaar in Nederland in dit nieuwe vak. Ter voorbereiding der herstelwerken. Bij den ingang van het Ko/iinklijk Palci» aan de zijde van den N. Z. Voorburgwal is men Dinsdag begonnen met het bouwen vaa een houten keet, zulks in verband met de herstelwerken aan het paleis. Naar ver luidt zijn echter de definitieve plannen tot dit herstel nog in bewerking en dient de thans gebouwde keet alleen tot het instel len van een voorloopig onderzoek naar de fundeeridg van het paleis, waartoe eenig graafwerk moet worden verricht. De re sultaten van dit onderzoek dienen eerst te worden afgewacht, vóórdat de plannen ver der kunnen worden uitgewerkt. BEVERWIJK, 30 Juni 1926. R.K. Coop. Tuindersvereeniging Kennemerland" Aardbeien 0.450.60 per k.g. Spinazie 1.00 per kist; Sla 0.551.40; Postelein 0.601.00 per kist; Asperge D.W. 0.61 —0.70, idem D.B. 0.40—0.55, idem' D.W. 0.200.35; Wortelen 0.12—0.20; Raap stelen 0.020.03 per bos; Selderei 0.04 0.06; Uien 0.020.03; Rabarber 0.06 0.12, per bos; Bloemkool 620; Kom kommers 311; Tuinboonen 0.100.14t Doppers 0.220.28 per k.g. Capucijners bruine 0.2834; Peulen 0.260.35 per k.g. VOLENDAM. Eierenveiling. Aangevoerd werden 440000 cendeieren voor 4.25— 4.30 en 4800 kipeieren voor f 5.25 p. 100. H OOGKARSPEL, 30 Juni 1926 Ver- eeniging „De Eendracht." Schotsche aardappelen 3.103.20; Ninityfold 3.20 3.25; Kleine aardappelen 1.751.90. ALPHEN a.d. RIJN. N.V. Tuinbouw, veiling Alphen aan den Rijn", Veiiing van 30 Juni 1926. Spinazie 913; Tuin boonen 610; Peulen f 16; Doperwten 2022; Snijboonen 5558; Postelein 1011 per 100 k.g. Rabarber 5556t Peen 1014 per 100 bos; Kropsla le 0.601.80; Komkommers I 812; ld. II 56; Bloemkool I 1016: id. II 4— 6 per 100 stuks. Aardbeien 2628 per 100 pond. AMSTERDAM, 30 Juni. Aardappelen. (Bericht v/. mak. Jac. Knoop.) Westl. muizen 5.255.60, id. kleine muizen 4.905.25 per hl zomer Malta 23 per 100 kg An dijker blauwen ƒ7, id. muizen 5.255.60, id. kleine muizen 4.90—5.25, Langedijket muizen 5.60—5.95, Rijper muizen 4.90— 5.60, HSllegommer zandaardappelen 6.60 per hl. AMSTERDAM, 30 Juni. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 259 vette kalveren, le qual. 7485, 2e qual. 6072 c., 3e qual. 50—60 c. per kg levend gewicht 81 nuchtere kalveren 8—15 559 varkens Hollandsche, Overz. en Geldersche le qual. vleeschvarkens 9899 <c., vette varkens 94— 95 c., per kg slachtgewicht. ASSEN, 30 Juni. Eieren. Op de heden ge houden eiermarkt van de V.P.N. waren aan gevoerd 170.000 stuks. Prijs 46.50 p. 10C st. CULEMBORG, 30 Juni. (Veiling Culem- borg Omstreken.) Aardbeien le soort 44— 45 ct., id. 2e soort 2025 ct., kersen 44 ct, alles per kg. BOVENKARSPEL (Station). 30 JunL Aardappelen Ninetyfold f 3.203.35, Schot sche f 3.053.50, Kleine f 1.602.40, Ron de f3,25, Blauwe f4.35 p. baal. Aanvoer 20.300 balen. Bloemkool le soort f9.40— 25.20, id. 2e soort f 5.5014.80, idem 3e s, f 1.204.40 per 100 stuks. Aanvoer 16..030 stuks. ENKHUIZEN, 30 Juni. Aardappelen. Schotsche muizen f 3.103.50, kleine f 1.90 2, Ninityfold f 33.05, kleine 7075 ct. gewone muizen f 3.10 kleine f 1.90 alles per baal. ELST (Bet.) 30 Juni. Fruit Speciale vei ling (V.V.O.B.) Extra kersen 37—38 ct., 1ste soort 24—31 ct., 2e id. 10—15 ct., Aardbeien lste soort 2934 ct. 2e id. 1221 ct., ge kleurde Kruisbessen 1217 ct., groene bes sen 6%9 Yt ct., Roode bessen 3241 ct. Zwarte bessen 79%90 ct., Zwarte kersen 42—44 ct., Frambozen 3840 v. per Kg. HOORN, 30 Juni. Varkens. Vette var kens f 0.500.82, zouters f 0.720.75; per Kg. (schoon), Handel vlug. Eieren (Veiling). Kip- wit f 4.105.20 bruin f 5.105.80, eend- f 44.20, kalkoen f 7 per 100 stuks. Aanvoer 25.204 kip- en 2451 cendeieren, 39 kalkoeneieren. TIEL, 30 Juni. Fruit (Tielsche Veiling- vereeniging). Aardbeien le soort 2842 ct., 2e soort 1526 ct., roode bessen 36 ct., zwarte bessen 72 ct., frambozen 38 ct., dop erwten 15 ct., aardappelen le soort 912 ct-, 2e soort 67 y2 ct. per Kg. VOLENDAM, 30 Juni. Eieren. Aan de veiling waren 442.000 eenden- f 4.254.30, en 4850 kippen f 5.25 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 29 Juni. Aardappelen. Schotsche muizen 3.10 3.45, middelprijs 3.25 kleine id. 1.80 4 2.05 rnidd. 1.90 j Nitifold 3.35 4 3.45, alles per baal (100 p.) ELST (Bet.), 29 Juni. Speciale middag- fruitveiling V.V.O.B. Meikersen 25—40, roode kersen 1123, oranjekersen 3639, zwarte kersen 4146, aardbeien le soort 25 45, 2de s. 1120, zwarte bessen 8494, roode bessen le soort 3754, 2de soort 20 25, blonde kruisbessen 1518 ct. per kg. GELDERMALSEN, 29 Juni. (Veiling van Geldermalsen.) Aardbeien le soort 15— 26 c. per pond, 2e soort 6—14 c. per pond j kersen (rijp) 2659 c. per kg., kersen (roodj 1124 c. per kg. RIJSSEN, 29 Juni. Veemarkt. Aangevoerd 45 vette koeien 0.751.20 per kg 65 neu rende koeien 170370 50 guste 150— 240 35 pinken 80—175 15 kalveren ƒ40- 100 12 stieren 65190. WOERDEN, 30 Juni. Kaas. Ter maris waren 653 partijen Prijzen Goudscbe 1( soort 47—50, 2e soort 4045 rijksmerl le soort 4853, 2e soort 4247, zwart 54. Handel traag. WIJK BIJ DUURSTEDE, 29 JunL Fruit. Meikersen 3042 ct., idem rood 1522 ct, roode bessen 3239% ct., frambozen 32- 40 ct., zwarte kersen 3035 ct. per kg. IJMUIDEN, 30 Juni. Van de treilvissche- rij arriveerden heden aia den afslag de stoom treilers IJ.M. 142 (Freia) met f 1769; IJ.M. 175 (Trio) met f 1796 IJ.M. 190 (Henrietta Jacoba) met f2411; IJ.M. 203 (Derika XVI) met f 1486; IJ.M. 413 (Derika V) met f 2576j IJ.M. 374 (Derika VIII) met f1709; IJ.M, 44 (Piejaden) met f 1820; IJM. 45 )Perseus] met f 1384 IJ. M. 365 (Holland Vi) met f 1208 IJ. M. 331 (Holland V) met f 997 IJ.M. 107 (Jeane) met f 1054 IJ.M. 12 (Johanna) met f 1627 IJ.M. 90 (Stormvo gels) met f 1849 IJ. M. 28 (Walrus) met f 832 IJ.M. 27 (Zwarte Zee) met f1243 5 IJ.M. 323 (Walvisch) met f 1460 en de zeillog- gers K. W. 44 (Dirk) dt f 314 en K. W. 140 (Voorwaarts) met f 612 aan besomming. t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7