In en om Haarlem. De grensregeling. Stadsnieuws, NIEUWE HAARL, COURANT Derde Blad Vrijdag 2 Juli 1926 De uitbreiding van Schoten en het werk der Woningbouwvereeniging* „Sint Bavo". Een aardig kijkje op de woningen aan de Vinkenstraat hoek Leeuwerikstraat. li|s»iiiiiiKSHïi Gezicht op de tuinen van de woningen, gelegen aan de Lijster-, Nachte gaal-jen Vinkenstraat. Het is er nu nog wat rommelig, doch dat verandert wel spoedig. Opdracht. Nederl. Handels- en Landbouwbank gevestigd te Haarlem. Een der nieuwe klokken van de Si Jozefskerk in de Jansstraat. Wijkverpleging „Witte Kruis". Meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs. INGEZONDEN. Ned. R.K. Dambond. De bouw van zoovele woningcomplexen gedurende het laatste tiental jaren aan den zelfkant van Haarlem en in de onmiddel lijke omgeving der stad heeft veel lande lijks doen verdwijnen. Waar voorheen het vee rustig graasde in de groene weide, waar vroeger boomenrijen een landweg sierden, maar daarbij toch dikwijls een bindernis voor het verkeer vormden, waar eertijds slooten weilanden doorsneden en de scheiding vormden tusschen die wei landen en den weg, daar rijzen, nu op de in groot aantal gebouwde Woningen, samen- beregen tot complexen, welke somtijds kleine dorpen genoemd kunnen worden. Zou om het verdwijnen van hot „lande lijk schoon" misschien getreurd kunnen worden, bij®dieper nadenken zal men tot 3e erkenning moeten komen, dat, wat er voor in de plaats getreden is, veel bettr, veel mooier en meer aansluitend bij de stad Haarlem is. Een pakkend voorbeeld daarvan is zeker Schoten. De meeste Haar lemmers herinneren zich nog wel den tijd, dat het gedeelte tusschen het katholieke kerkhof en de Jan Gijsenvaart zoo goed als onbebouwd was. Hier en daar een ver spreide boerderij en dicht naar de lighal toe aan beide zijden van den weg een kleine rij villa's. Schoten'# raadhuis stond eenzaam en verlaten in de velden.... stcld. Nu werd eenigen tijd geleden de hy potheek tegen een lagere rente afgesloten, wat het gelukkig gevolg had, dat de huurprijs tot 7 terug gebracht kón' worden. En nu zal binnenkort weer een nieuwe hypotheek op deze huizen af gesloten kunnen worden tegen ten weer lager rente, waardoor opnieuw de huur zal kunnen worden verlaagd en wel met één a twee kwartjes per week. Nog een moeilijkheid van andere soort heeft het bestuur van „St. Bavo" met deze woningen gehad en wel inzake de bewo ning zelf. Met enkele vroegere bewoners, die de huizen niet goed onderhielden, kreeg men last, doch ook deze moeilijkheid werd overwonnen en tegenwoordig ver loopt ook dit uitstekend. Om die moeilijk heden bij de bewoning in den vervolge te ontkomen, is door „St. Bavo" een commis sie ingesteld, die een onderzoek instelt, ol de aanvrager voldoet aan de eischen, welke door de woningbouwvereeniging aan haai huurders gesteld wordt. Dit onderzoek ge schiedt zoo grondig mogelijk, waardoor de kans, om kwade huurders in de woningen te krijgen, tot een minimum gereduceerd is. Op die manier voorkomt de vereeniging onaangenaamheden voor zich zelf en voor de goedwillende bewoners. „St. Bavo" werd in 1918 opgericht en vrij twat boven Hun financieele draagkracht gaat en die nu boven andere perceclen ver kiezen een huis in de „vogelbuurt," dat 5.50 huur per week doet, welk bedrag bi) gunstige v exploitatie en medewerking der gemeente later wellicht nog verlaagd kan worden. Er komen huizen van verschillend type en daaronder enkele winkelhuizen. Zij zijn ontworpen door den architect A. Huizing, uit Veendam, wiens kundigheid hierbij ten volle blijkt. ;De aannemers, Gebrs. Swarts, uit Gro ningen, zorgen voor een volmaakte uit voering, voor welk doel ook de ijverige en onvermoeide opzichter H. J. W. dé Loos, te Schoten, dag aan dag van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat in de weer is, Het'gewone type huizen heeft een inhoud van ruim 228 M3 en bevat beneden 2 ka mers en keuken en boven 2 slaapkamers eh bergkamer. Het iets grootere type hoek woningen heeft 237 M3 inhoud, terwijl er dan nog ten slotte het type winkclwonin- gen, 3 in totaal, is. Ook aan de achterzijde zijn de perceelen keurig afgewerkt en de verschillende open plaatsen aan de huizen langs de achterzijde zullen door afschuttingen van elkander ge scheiden worden. Voor het complex huizen komt een groot, mooi aangelegd plein, dat een keu rig entree zal verleenen tot dit nieuwe woningcomplex, dat, goed opgezet en royaal uitgevoerd, bij zijn voltooiing een eereplaats zal innemen onder de stichting van woningbouwverenigingen. -*f*A En loop nu eens den Rijksstraatweg af tot lan de Jan Gijsenvaart. Bijna geen plekje Is er onbebouwd. Alleen dicht bij het „Haarlem"-veld vindt men nog wat open plekken. Maar verder is alles dicht met huizen bezet. En vanaf den Rijksstraatweg voert een groot aantal zijstraten naai nieuwe buurten. Aan de eene zijde o.m. de SchQterboschstraat, de Zaanenlaan, de Fuhrhopstraat, de reeds wat oudere Over- tonstraat en al deze straten leiden weer aaar nieuwe buurten, o.m. naar het Elzen plein, waar thans nog van gemeentewege gebouwd wordt en waarbij men langs een kleinen omweg de Hoogewoerdstraat be reikt, om langs den Terspijtweg de Klever laan te bereiken. Aan den anderen kant leiden Overton- weg, Spaarnhovenstraat, Preangerstraat en andere straten eveneens naar nieuwe ge deelten, waar evenmin nog iets herinnert aan den tijd, dat er door sloOten doorsne den landerijen lagen. De Rijksstraatweg zelf, keurig geasfal teerd, met behoorlijke fietspaden aan weerszijden en als uitstekende en fraaie ai- sluiting de brug over de Jan Gijsenvaart, is zoo'n mooie weg geworden, dat zelfs de meest hartstochtelijke liefhebber van lan delijkheid den vroegeren toestand daar tei plaatse niet meer terug zal kunnen wen- fchen. En de verbetering van den weg zal zich ongetwijfeld voortzetten ook voorbij de brug, zoodat binnen afzienbaren tijd de weg tot aan de Velserpont in schitterenden staat zal verkeeren. Enkele huizen, als mede een rij boomen over de brug, aan de rechterzijde van den weg, moeten verdwij nen. Reeds nu zijn de bewoners bezig, die huizen, welke Mei 1927 afgebroken moeten rijn, te ontruimen. Ook het rooien der boo men zal vóór genoemd tijdstip dienen te feschieden. Doch met alleen het in orde maken van den weg moet worden toegejuicht, doch met even groote vreugde mag ook, zooals niervoor leeds aangestipt werd, de zich ge stadig uitbreidende woningbouw in oogen- schouw worden genomen. De verschillende woningbouwvereenigingen hebben niet bij Ife pakken neergezeten, terwijl ook de ge meente zich niet onbetuigd liet, Getuige nu weer het groot aantal woningen, dat door haar aan en om het Elzenplein gebouwd wordt. spoedig erkend als een vereeniging, werk zaam zijnde in het belang der volkshuisves ting. Begonnen werd met den bouw van de 37 woningen aan de Beukenstraat, welke straat toen nog weiland vormde, in eigen dom behoorende aan den heer Teeuwen, Daarna volgden de 52 woningen aan de Haitsma Mulierstraat, met welken bouw en verhuring de vereeniging de verschillende onaangenaamheden, hiervoor geschetst, ondervonden .heeft, doch welke zij zeer ge lukkig te boven is gekomen, terwijl het aangename resultaat voor de bewoners, daar bestond in een belangrijke huurver- laging. Daarna werden 19 woningen gebouwd op gemeentegrond achter de oude openbare lagere school te Schoten. De moeilijkhe den, hier doorstaan, hebben niet kunnen beletten, dat toch fraaie, aangename huis jes konden worden gesticht met flinke bij- behoorende tuinen, tegen een wekelijkschen huurprijs van 4.50. De St. Bavostraat, 'waaraan deze mooi6 woningen liggen, vereeuwigt den naam ha- rer stichtster. De kroon zal „St. Bavo" echter op haar werk zetten met de voltooiing van den bouw der 99 woningen in de zgn. „vogel- buurt,"' nabij den Vergierdeweg te Oud- Schoten. 6 Januari IJ. werd met den bouw begonnen en hoewel dit 3 a 4 maanden later was dan bij den bouw van gemeente wege aan 't Meidoornplein, waarvari er 33 in exploitatie gegeven zullen worden aan „St, Bavo," zijn de woningen van deze Woning- iTouwvereeniging reeds in veel verderen staat van afwerking, zoodat reeds ongeveer 14 dagen geleden 15 huizen in gebruik ge nomen konden worden. En als straks, d.w.z. tegen October, wanneer de huizen opgeler verd moeten zijn, de „vogelbuurt" met haar Nachtegaal-, Vinken-, Leeuwerik- en «Lijs terstraat, geheel afgebouwd is geworden en de oude, onbewoonbaar verklaarde wonin gen daar ter plaatse opgeruimd zullen zijn, waardoor een vrij gezicht op de nieuwe buurt zal worden verkregen, zal Schoten in het „dorp" een fraai complex huizen be zitten, waar met recht trotsch op mag wor den gegaan. De huizen zijn zgn. arbeiderswoningen, maar zij zijn in- en uitwendig zoo keurig afgewerkt en daarbij zoo gerieflijk inge richt, dat de naam arbeiderswoning er ze Onder de woningbouwvereenigingen neemt „Sint Bavo" ongetwijfeld een eere-, zoo niet de eerste plaats in. Als binnenkort haar 99 woningen en later nog 6 winkel huizen nabij den Vergierdeweg geheel ge reed zullen zijn, zal zij er in totaal ruim 200 hebben gebouwd. Dat doet het kranige bestuur met zijn flinken voor zitter, den heer Chr, Huijboom, aan het hoofd, alle eer aan. Ondanks alle moei- steeds het hoofd boven water weten te houden en nimmer is zij er voor uit den weg gegaan. En moeilijkheden heeft Zij ruimschoots gehad. Zoo is o.a. de bouw harer 19 woningen, welke op grond der ge meente geplaatst zijn, door allerlei omstan digheden zeer vertraagd en heeft het maandenlang geduurd, voordat zij klaar waren. Andere moeilijkheden ontstonden bij den bouw der 52 woningen aan de Haitsma Mulierstraat. Deze huizen zijn veel te duur gebouwd moeten worden, waardoor de huur op 9 per week moest worden ge- ker niet meer op past. Geen wonder dan ook, dat de toeloop van huurders groot is. Er hebben zich voor deze 99 nieuwe wo ningen reeds meer dan 200 gezinnen laten inschrijven en nog staat de bel aan de deu ren van voorzitter en secretaris niet stil van steeds weer nieuwe gegadigden. Ka tholieke gezinnen hebben steeds den voor rang, maar in bijzondere gevallen wordej de woningen ook aan niet-katholieken ver huurd. De trek naar „St. Bavo" zal verder mede hu ar oorzaak wel vinden in'het feit, dat de huurders slechts alleen een waarborg som van 10 plus de huur van een week vooruit behoeven te storten, terwijl geduren de den bouw als bestrijding onkosten 0.50 per maand moest worden bijgedragen. De nieuwe huizen zullen betrokken wor den door een twintigtal jonggehuwden, door gezinnen, die tot op heden in onbewoon baar verklaarde huizen wonen en ten slotte voor een groot percentage door arbeiders gezinnen, die thans1 8 tot 9 verwonen, Ernstige ontstemming heeft bij de burgerij het feit gewekt dat de gewichtige onder handelingen, die bij de grensregeling be- hooren, buiten haar om plaats hebben. Dit verwijt geldt zoowel Haarlem als Heemstede en voör wat de onderhandelingen van eeni- ge jaren geleden betreft ook de gemeente Bloemendaal. In den laatsten tijd hebben te Bloemendaal geen onderhandelingen en be sprekingen meer plaats, omdat Bloemendaal zich vrijwel buiten de gevaarlijke zone acht en niet dan voor' een uiterst klein deel in de nieuwe grensregeling zal worden betrokken. Bloemendaal heeft zijn strijd te gen Haarlem gewonnen op een wijze, waar voor den Bloemendalers een woord van hulde toekomt. Door machtige relaties in het college van Gedeputeerde Staten en bij de regeeringslichamen in den Haag en aan de departementen is het er in geslaagd vrijwel ongehavend uit den annexatiestrijd te komen en slechts een onbeduidende grensstreek heeft Haarlem overgehouden uit een aanval, die er op gericht was geheel Bloemendaal te annexeeren tot aan zee toe. Het ontstemt de burgerij dat zij gehouden wordt buiten alle besprekingen, die onmid dellijk haar beiangen raken. Briefwisseling wordt geheim gehouden, het standpunt van een gemeentebestuur in een bepaalde kwestie tracht men geheim te houden, Stiekum houdt men raadsvergade ringen en gaat mén confereeren in den Haag en in de Jansstraat en komen er mi nisters of Kamerleden op bezoek, dan tracht men hen van zijn goed recht te over tuigen. Den een lukt dat beter dan den ander, maar over het algemeen stuit hel den ronden, niet politiek-aangelegden bur ger tegen de borst. Die geheimhouding en dat gekonkel geeft aanleiding' tot allerlei praatjes, die mis schien geen redelijken grond hebben. Vraagt men waarom Bloemendaal niet in de grens regeling wordt betrokken, dan wordt alge meen door de man-in-de-straat als reden daarvoor opgegeven dat een hooggeplaatst Bloemendaler in nauwe familierelatie staat met den gouverneur dezer Provincie en vraagt men waarom de nieuwe grens van Bloemendaal nabij den Korten Zijlweg op zulk een onmogelijke wijze is getrokken, dan luidt het antwoord van de man-in-de- straat dat in die omgeving een familielid woont van een lid van Gedeputeerde Staten, dat koste wat wil in Boemendaal wilde blij ven wonen. Dergelijke laag-bij-de-grondsche motieven gespeend aan elk algemeen belang, zijp fnuikend voor het prestige van onze be stuurders en dragen er toe bij het respect van ons parlementaire stelsel volkomen te vernietigen. Indien deze praatjes gretig ingang vin den, dan ligt. dat aan het feit, dat al deze dingen in het geheim behandeld worden en dat het groote publiek geen inzage krijgt van de motieven, die onze bestuurders ifl een of andere richting sturen. De departementen maken zich daaraan schuldig, de ministers, de provinciale be stuurders en ook onze stadsbestuurders. Een sterk staaltje hiervan leveren de jongste besprekingen omtrent de aan Heem stede te betalen schadevergoeding bij even- tueele grenswijziging. Men kent de geschiedenis, want we heb ben ze reeds meermalen gepenseeld, In een tijd dat Schoten noodlijdend was en jaarlijks aan het Rijk een flinke uitkee- ring kostte, rijpte het plan om Schaten bij Haarlem te voegen, maar zoowel in den Haag als in de Jansstraat voelde men dat het noodlijdende Schoten niet aan Haarlem kan worden toegevoegd zonder dat Haar lem eenige compensatie kreeg inden vorm van gebied, waar meer financieel krachtige burgers woonden. Toen werd het plan ge vormd een centraal bestuur te vormen voor dit heele gewest omvattende Bloemendaal, Heemstede, Schoten, Haarlemmerliede en Spaarndam. Dat was het zoogenaamde „groote plan".- Minister Ruys kon zich daar mede niet vereenigen en kwam met bet zoogenaamde „kleine plan" dat de minis ter aanlokkelijk trachtte te maken door de bepaling dat Haarlem dan geen schadever goeding zou behoeven te betalen. Haarlem vereenigde zich met het kleine plan, blijk baar denkende aan het spreekwoord, van hebben is hebben. Minister de Geer vond het plan zoo, maar meende dat er toch een schadevergoeding bijhoorde en Minister Kan nam dit denkbeeld over. Heemstede immers had den minister verzekerd dat het verkleinde Heemstede geen bestaansmoge lijkheid meer bezat, waaruit de minister zeer terecht de conclusie trok, dat Heem stede dan geheel bij Haarlem zou moeten komen. Maar deze conclusie aanvaardde het gemeentebestuur van Heemstede toen weer niet. Intusschen, zooals gezegd, bleek minister Kan het denkbeeld van zijn voor ganger over te nemen en een schadever goeding aan H«emstede billijk te achten. Heemstede immers verliest een derde deel van zijn belastbaar inkomen en zal daar door de eerste jaren gehandicapt zijn, Wel zijn de belastingen in Heemstede zoo laag dat er best wat op kan, naar het oordeel van den minister, maar zonder schadever goeding zouden de. uitgaven te zwaar wor den en moest Heemstede geholpen worden de eerste moeilijke jaren door te komen, In dien geest confereerde minister Kan met het gemeentebestuur van Haarlem. En hier begint, naar onze meeniqg, het stadium dat het gemeentebestuur van Haarlem de bur gerij opnieuw gelegenheid had moeten ge ven zich uit te spreken. Het gemeentebe stuur van Haarlem had bekendheid aan deze nieuwe phase moeten geven. Ware he.t denkbeeld gepubliceerd, ongetwijfeld zou vanuit de burgerij een storm van ver zet en protesten zijn opgegaan. Het dage- lijksch -bestuur van de gemeente Haarlem echter, er op uit om toch maar in alle ge val een grensverwijding voor Haarlem te lorceeren, gaf aan het verlangen van den Minister toe en voorloopig kwam men over.- een dat door Haarlem een bedrag zou wor den betaald van gelijk wij hebben ge publiceerd rónd een half millioen. Hier van zou het eerste jaar 100.000 worden betaald en in de volgende tien jaren steeds kleinere sommen, totdat de laatste jaren het te storten bedrag een som van 20.000 a 40.000 zou zijn. Heemstede, uiterst consequent in zijn verzet (van Heemstede's standpunt uit alleszins te prijzen) weigerde de schadevergoeding. Profiteerende van de welwillendheid van Haarlem s gemeentebe stuur, werd door Minister Kan aan Gede puteerde Staten van Noordholland gevraagd een voorstel te doen inzake schadevergoe ding en daaromtrent het oordeel te vragen van de gemeentebesturen van Haarlem en Heemstede. Dat voorstel werd geformuleerd in de eerste vergadering van Gedeputeerde Staten, die na zijn verlof weer gepresideerd werd door den Commissaris der Koningin zelf. En toen de brief van Gedeputeerden met hun voorstel Haarlem's gemeentebe stuur bereikte moge dit wel betreurd heb ben dat het geen storm van protesten uit Haarlem's burgerij had gelokt toen er spra ke was van een half millioen gulden als schadeloosstelling. Want dan zou het te be talen bedrag allicht niet hooger dan een half millioen zijn geworden, terwijl Gedepu teerden nu het ^ordeel vroegen van Haar lem's gemeentebestuur over een te betalen bedrag van 2 milloen te betalen in 20 jaar in afloopende termijnen. Het gemeentebestuur had dezen brief ze ker moeten publiceeren om de burgerij ge legenheid te geven zich nu althans uit de spreken. Ook dit is echter niet geschied en zelfs de raadsleden, die zich overigens unaniem met het voorstel van Gedeputeer de Staten vereenigden, meenden te moeten klagen over een gebrek aan deferentie te genover de burgerij, die haar van een der gelijke belangrijke aangelegenheid onkun dig laat. Men kan hiertegenover aanvoeren, dat men vertrouwen dient te hebben in de ad viezen van zijn stadsbestuurders, maar dan stellen wij daar tegenover dat ook de bur gerij de motieven, die onze vertegenwoor digers tot een standpunt leiden, wel eens wil wikken en wegen. Want wie is ten slotte de man, die de berekening maakte dat Haarlem veilig 2 millioen schadever goeding kan betalen zonder zich daarbij schuldig te mken aan gebrek aan eerbied tegenover de Haarlemsche belastingbeta lers? Hoeveel raadsleden zijn in de gele genheid geweest de cijfers te bestudeeren? Weinige. De andere moesten dus afgaan op het advies van B. en W. en of ieder lid van dit college een '- ,■-««, - Wie is ten slotte aus de man, die verantwoordelijk is voor het feit dat de gemeenteraad, dat de burgerij van Haarlem zich accoord ver klaart met de uitbetaling van 2 millioen schadevergoeding aan de gemeente Heem stede? Ons dunkt dat uit de hierboven ontwik kelde gegevens wel blijkt, hoe onjuist het is gefeest de annexatie-kwestie zoo bin nenskamers en zoo geheimzinnig te behan delen. Laten wij er bijvoegen dat bij geen en kele gelegenheid het gemeentebestuur van Haarlem er in geslaagd is de genomen be sluiten geheim te houden. De Haarlemsche Pers kwam er telkens toch wel achter. Alleen de gemeentebesturen van Heemstede en Bloemendaal zijn er een enkele maal in geslaagd de Persmenschen onkundig te la ten van hun besluiten. Wij schrijven dat toe aan het feit dat elk Bloemendaler en elk Heemsteder in deze aangelegenheid de Haarlemsche persmenschen als hun natuur lijke doodsvijanden beschouwt. Welke voor stelling, men moge ons gelooven of niet, toch niet met de werkelijkheid strookt. bevredigend waren en dat, in vergelijking met dezelfde tijdsperiode van het vorige boekjaar, wederom vooruitgang mocht wor den geconstateerd. Voorts is besloten het College van Com missarissen met een tweetal leden uit te breiden tot benoeming waarvan te zijner tijd een vergadering van aandeelhouders zal worden uitgeschreven. Het gebouw van de Christelijke Vereeni ging tot Verpleging van Lijders aan Val lende Ziekte (B'ethesda Serepta(, alhier zal eenbelangrijke uitbreiding ondergaan door het bijbouwen van 'n gebouw voor den huis- houdelijken dienst, zooals onlangs reeds ge meld is. De complete installatie van de daarin aan te brengen keuken is opgedragen aan de firma K. Hoesbergen, alhier, terwijl aan haar eveneens is gegund de aanleg van de electrische licht- en krachtinstallatie in dezen nieuwbouw. Daar door genoemde firma ook reeds aan „Meer en Bosch" en aan het Stads-Armen en Ziekenhuis" een dergelijke keuken installatie werd geleverd en geïnstalleerd, mag ook deze opdracht ongetwijfeld door haar als een succes wórden beschouwd. In de heden gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders van bovenge noemde Vennootschap zijn de voorgestelde statutenwijzigingen aangenomen. Het kapi taal der Vennootschap, thans 250.000. bedragende en geheel geplaatst, wordt" ge bracht op 2.500.000.waarvan voorloo pig tot J 500.00Q,— aandeelen worden uit gegeven, zoodat ter plaatsing 250.000.— zullen worden aangeboden. Na plaatsing zal beursnoteering worden aangevraagd. Ter vergadering werd door den Voorzit ter melding gemaakt van het feit, dat de bedrijfsresultaten over het eerste- halfjaar Moderne teistering. Ten allen tijde is de menschelijke samen leving gekweld eb verontrust door allerlei storende geluiden. Kraaiende hanen in het vroege ochtend uur zijn de slaaproovende monsters geweest, die nu langzamerhand in het stadsleven wel een zeldzaamheid worden. Dan waren er en zijn er de krijschende katten, die den mensch in die gedeelten van den nacht waarin de slaap de meeste verkwikking brengt, tot den wakenden toestand doemen. Het heugt nog menigeen, hoe om op vindingen van menschelijken aard de aan dacht te vestigen de gramophoon vóór een tiental jaren de kwelgeest werd van ieder, bij wien alle muzikaal gevoel nog niet .was afgestompt. De gramophoon werd het instrument van dep burgerman, die, als het weer het gedoogde, de ramen opende, om buren en voorbijgangers te laten ge nieten van „De Dollarprinses", „My old Kentucky Home", gelegenheidszangen, twistgesprekken, een-acters en wat niet al. Langzamerhand werd 't ding verdrongen door de pathéfoon, een verbetering, verge leken tij het nasale kabaal van de gra mophoon. De allerlaatste vinding de radio dreigt alles wat we in het verleden hebben meegemaakt, in de schaduw te willen stel len. Mijn achter-overbuur heeft het aller nieuwste toestel met loudspeaker. Het is een dagelijks weerkeerende prei. De maal tijden worden opgeluisterd door het ge kerm, gekraak, geknars, gerommel, gegons, dat aan'den wijdgeopenden hoorn ontwelt en dat op alles gelijktj behalve zelfs op een zeer eleme'ntaire muzikale uiting. Daar moeten we de omwonenden doorheen. Het is een van de zegeningen van den modernen tijd, die we moeten aanvaar den. Want er is geen macht, die beletten kan, dat de onverlaat zijn heische machine inschakelt. En bovendien, zou het niet al te wreed zijn den man te berooven van zooveel genot, dat van Londen, Parijs, Ber lijn uitgezonden wordt, dat zijn levens vreugde uitmaakt, hem een steun is in be zoeking en moeilijkheid. Want het is nu eenmaal een waarheid in het leven: wat den een een ergernis is, is voor den ander een vreugde. Werkelijk, we kunnen ons nog heel wat oefenen in de schoone deugd van .verdraagzaamheid. Tot we vredig glim lachen bjj 't krijschen van de i; Men schrijft ons: Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, is de Wijkverpleging, uitgaande van de Afdeeling Haarlem der Noord-Hol- landsche Vereeniging „Het Witte Kruis'', met 1 Juli ingesteld. Tot wijkverpleegster is met ingang van dien datum aangesteld zuster A. G. West, die zich heeft gevestigd Groote Houtstraat 102, alhier. De leden der afdeeling Wijkverpleging, zij dus, die tevens lid van „Het Witte Kruis" zijn (minimum contributie 1.50 plus 1. voor Wijkverpleging per jaar) kunnen kos teloos van deze instelling gebruik maken op aanvrage door den behandelenden genees heer. Men moet echter lid van „Het Witte Kruis" zijn om lid der Wijkverpleging te kunnen worden. De leden van „Het Witte Kruis", die nog geen lid der Wijkverpleging zijn, kunnen eveneens, doch tegen een minimum-tari'ef van 50 cent per bezoek de Wijkverpleegster bekomen, Zij die van geen van beiden lid zijn, echter alleen tegen betaling van minnimum 1. per bezoek. Men kan zich nog steeds als lid opgeven bij den Secretaris der afdeeling Dr. A. van Dam, arts, Wilhelminastraat 49 en bij den heer A. W. Michels, voorzitter der commissie voor Wijkverpleging, Van Heijthuizenweg 24. Men moet echter minstens één maand lid zijn vóór men rechten kan doen gelden. Dit betreft natuurlijk niet degenen, die zich vóór 1 Juli reeds opgaven. Het is bekend, dat men als Witte-Kruis-lid tevens kosteloos gebruik kan maken van de verplegingsartikelen, door de afdeeling verkrijgbaar gesteld óp aanvrage van den medicus, in het magazijn gevestigd Smede- sfraat no. 27. De gezamenlijke contributie van 2.50 per jaar kan voor niemand geen bezwaar zijn. Het reglement 'der wijkverpleging waarin alles omtrent deze instelling is geregeld, wordt binnenkort aan alle leden toege zonden. De kwitanties over het 2de halfjaar 1926 zijn of wordeij aangeboden, en het bestuur rekent op vlotte betaling. Zoo is de afdeeling Haarlem van deze sympathieke vereeniging, die reeds zooveel in 't belang van de Volksgezondheid in deze provincie en in 't bijzonder in Haarlem verrichtte op haar 50-jarig jubileum weer een nuttige instelling rijker, een instelling die aller steun verdient. Wij wekken gaarne alle lezers op dien steun met milde hand te verleenen. Voor het eindexamen der Meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs te Haarlem slaagden; M. R. B. Alberts, H. L. J. Blik slager; A. H. Blomsma; D. Biedenberg; J. G. Degenaar; C. Doorn; W. Heil; C. Hirsch- ler; J. N. Keyzer; A. M. Knottenbelt; J. J. Meyer; A. P. Sluyter; W. H. Smits; M. A. M. Speenboff; W. Stolp; L. A. J. S. Win- tershoven. (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) CONTROLE OF CHICANES? Geachte redactie, In het nummer van Maandag 28 Juni kon men lezen van een poging tot b e- rooving op den Nieuwenweg in de Haar lemmerliede, welke eendeels vreugdevol stemt, wegens de groote activiteit en zorg zame opmerkzaamheid oiizer politie, doch anderzijds eenige verbazing wekt om een drietal redenen, welke hier moge volgen. Eerstens lezen wij nergens, dat de politie te Halfweg, waaronder Haarlemmerliede ressorteert, in het geding werd betrokken. De gemeentepolitie ter plaatse is toch aller eerst aangewezen in de eigen gemeente de orde te handhaven en te waken over per sonen, veiligheid en eigendom. Ten tweede liet men de boeven hun gang gaan, tot op het allerlaatste oogenblik. Het is wel prach tig geëncadreerd een man met een revolver dreigend, een vliegend paard met een in angst zittend koetsier met op zij van den wagen en derden man voortsleurende; maar stel, dat er geschoten werd. Waarom was de Haarlemsche politie nu te laat in dezelfde buurt, waar zij verleden jaar met de brand- kastendiefstal zich te vroeg liet zien? Hier was een mensch in levensgevaar. Denken wij ons in de plaats van den- bedreigden boer, onze geëerbiedigde koningin of een onzer plaatselijke overheidspersonen. Op de derde plaats verschijnt een politiehond ten tooneele. Wanneer besloot de gemeenteraad een hond aan te schaffen en te doen onder houden? Dan durven wij te vragen, mag hier nu werkelijk van „goed-afgericht-te- zijn' gesproken worden? nier was sprake van een heel gehoon ie,s. De baas zat men schelijker wijze gesproken in het nauw en de hond door zijn gewone instinct gedreven, trekt voor zijn baas partij, v an eenige speur derszin was absoluut géén sprake. Het was een pracht-nummer voor een filmpartijtje. Dezer dagen werd ons medegedeeld, dat niet lang geleden zich ook zoo een film stukje had afgespeeld. Er was een fiets ge stolen, de dief werd aangehouden, het rij wiel in beslag genomen, terwijl de bestolene er nog niet eens aangifte van had gedaan, dat zijn stalen ros door een vreemde werd bereden. Wat een actief optreden! Haarlem kan gerust slapen, de politie waakt, kon de pers verkondigen. Voor de rechtbank bleek het een aanbrengersgeval te zijn en nogwel een met een luchtje er aan. De aanbrenger zou namelijk zelf tot diefstal hebben aange spoord. Verraderswerk werd ten allen tijde ver afschuwd. Het spreekwoord zegt: „met een dief kan men dieven vangen," doch laat ons er voor zichtig mede zijn. Tot slot willen wij de vraag stellen, uit welke kas worden die aan brengers toch betaald? Als buitenstaanders dachten wij, dat bij alle overheidslichamen geen gelden voor andere, dan voor bestemde doeleinden mochten worden uitgege-en en hierop voortdurende controle werd ge oefend. Caveant consules! OPMERKER Geachte redactie. Gelieve eenige plaatsruimte in uw geëerd blad af te staan. In de Nieuwe Haarlemsche Courant van 28 Juni 1926 wordt breedvoerig gesproken over den Haarlemschen politiehond „Nora". Ik zou in de eerste plaats willen vragen: Wat heeft die politiehond „Nora" wel ge presteerd. Het werk van dezen hond zal zeer zeker elke trouwe straathond verrichten; het is immers niets meer, dan bij zijn baas blij ven staan. Heeft de hond de roovers gepakta of heeft de agent deze tot staan gebracht, door middel van zijn vuurwapen? Er wordt gesproken van een politiehond, doch ik zou wel eens willen vragen, in welke handen het certificaat berust, van den z.g, politiehond „Nora", ten bewijze, dat hij politiehond is. Op een voorkeuring worden geen certifica ten verstrekt; dit is alleen een voorkeuring om deel te mogen nemen aan de politiehon den keuring. Als ik goed ben ingelicht, heeft Nora op de voorkeuring te- V elzen 207 pun ten behaald, bij was dus niet zooals vermeld no. 1, doch no. 3. In de tweede plaats zou ik willen vragen, of het wel juist is, dat de hond Nora is op geleid door den hoofdagent Mol. Het is mij bekend, dat de hoofdagent van politie Mol, thans ongeveer 6 iaar eigenaar is var. Nora. Deze hond Ijeeft gedeeltelijk zijn opleiding genoten in de voormalige politie hondenclub te Halfweg, waarvan veldwach ter Mulder destijds te Haarlemmerliede de eigenaar was, die hem het künstige dat hij thans heeft uitgevoerd, reeds had geleerd Nu lijkt het ,voor een politiehonden dres seur een beetie te mal, dat, als men zes jaar met een hond heeft gewerkt, het nog niet zoover heeft gebracht, om met zoon hond een certificaat te kunnen behalen. Er zijn er toch onder de burgerij maar a! te veel, die in een jaai. hoogstens twee jaar, hun certifi caat béhalen. Er zijn mij politie menschen bekend, die in 3 h 4 maanden, hun hond ter keuring brengen en een schitterend certifi caat krijgen. Is het niet jammer, voor den afgerichten politiehond, dat men dergelijke honden als Nora ook al politiehond noemt. Waar blijft de hondensport. Is het niet uit den booze, dat de Haarlemsche hurgerij vooi een dergelijke hond in dienst van de gemeen te Haarlem belasting moet betalen, terwijl er als het zoo noodig mocht zijn, gediplo meerde politie honden, van de hurgerij zijn te verkrijgen en die toch zeer zeker in de eerste plaats voor een dergelijken dienst tn aanmerking zouden moeten komen. District Haarlem en Omstreken'; Haarlem, 30 Juni "26, Mijnheer de Redacteur, Bij dezen zijn wij zoo vrij om U beleefd te verzoeken, het onderstaande in uw ge acht blad op te nemen en wij zeggen U bij voordat hiervoor dank. Verleden week Donderdag leizen wij it Uw bla-d een ingezonden stuk over het persoonlijk-kampioenschap van het dis trict Haarlem en Omstreken van den Ned. JL K. Dambond en wij willen een ernstig woord van protest doen hooren, omdat: le. De voorstelling als zou het districts- bestuur schuldig zijn aan het minder pret tige verloop onjuist is, omdat dit slechts te wijten is, aan het onsportief optreden van een enkelen deelnemer. 2e. Degene, die het stuk géschreven heeft, zich mengt in zaken, die hem absoluut niet aangaan. 3e. De critiek blijkens het voorgaande alleen afbrekende critiek wil zijn. te meer waar er geen middelen aan de hand worden gedaan om verbetering tot stand te brengen. 4e. De schrijver zich niet schaamt zich te verschuilen onder de letters: D. H. W. en daardoor toont zich niet verantwoordelijk te willen stellen voor zijn schitterend geschrijf. U, Mijnheer de Redacteur nogmaals dan kend voor de verleende plaatsruimte, teekenen wij Hoogachtend Namens het Districtsbestuur van Haarlem en Omstreken van den Ned. R. K. Dambond JOS OPDAM, Secretaris. HET PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP. In het nummer van Vrijdag 25 Juni j.L meent iemand, welke aich achter eenige zeer gewichtige initialen (D.H.W.) veilig voelt, bo venbedoelden wedstrijd aan critiek te moeien onderwerpen. Natuurlijk deugt van de geheele regeling etc. niets. Hoe zou het ook anders kunnen. De regeling enz. is immers in handen van menschen die misschien veel kunnen weten, maar daarvan hebben zij geen verstand. Hoe het dan wel moet? Laten dat die bestuurs leden maar uitzoeken, het is voldoende als ik, mijnheer D.H.W., als mijn meening te ken nen geef, dat het hoog noodig is, dat het bestuur eens maatregelen treft dat de wed strijden een aangenamer en vlotter verloop hebben. Terloops wordt er nog een veeg uitgedeeld aan het bestuur van den Ned. R.K. Dambond en aan ondergeteekende. Wie is die meheer D.H.W.? een lid van den R.K. Dambond? Waarom wendt hij zich dan niet tot zijn bondsbestuur of maakt gebruik van het bondsorgaan, waarin hij toch veel eerder kans heeft dat hij met zijn critiek (wanneer deze tenminste goed bedoeld is en er waarheid in schuilt) iets kan bereiken. Is meheer D.H.W. geen lid van die dambeweging wat noopt hem dan om zich als een pionnier, ongevraagd en geheel ongewensebt, voor die leden op te werpen. Of meent meheer D. H. W., dat er nog niet genoeg menschen zijn die wel kunnen afbre ken maar nog nimmer iets hebben opge bouwd, dat hij zich ook in deze gelederec moet scharen? In dit geval zouden we hem willen verzoeken een ander object voor cri tiek te willen nemen, H- REGOUW. Rotterdam

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11