STADSNIEUWS. ,1 OPENING V erkeersongevallen. Voornaamste Nieuws De Columbusridders van Amerika. L. S. 2 JUL11926' Religieuse artikelen, Kantoor-, School- en Schrijfbehoeften, Vrijdag 1926#^ 50ste Jaargang No. 16290 Dit nummer bestaat uii8 bladzijden - Eerste Blad door TERENCE BREEN, Washington. Wie zou toenmaals voorspeld hebben, dat uit de beraadslaging der tien mannen op dien Januarimorgen van het jaar 1882 een der ge weldigste organisaties der Vereenigde Sta ten, ja, dei gansche wereld, zou voortko men! En toch was het zoo. Dat was de eer- sfe schrede tot stichting van de orde der Columbusridders. die weinig van zich doet spreken, maar overal machtig werkzaam is' waar het geldt de katholieken en de katho lieke belangen der Vereenigde Staten te be schermen. Agenda 3 Juli De Brandweer-alarmcentrale te Hoofddorp. Personaiia. Hiermede heeft ondergeteekende de eer U de zijner naar de eischen des tijds ingerichte zaak in mede te berichten en noodigt U beleefd tot een bezoek uit. Hoogachtend en aanbevelend, A C. SWEERTS TIMORSTR. 42 Schoterj, t.o. de Canisiusschooi. Een dag van jubilea. Aanrijding. EERSTE STEENLEGGING DER NIEUWE R.K. KERK TE HEEMSTEDE. TENNIS. Het tournooi te Wimbledon. LAATSTE NIEUWS. Dood gevallen. Het auto-ongeluk in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Haarlem. morgen Koningstraat 10 Arbeiderswoning verbrand. De schadevergoedingskwestie der Vorsten. KERK EN SCHOOL. Z. H. de Paus en de St. Pieterspenning. te Heemstede. De deerlijk gehavende „Studebaker". stand od den nadat deze weder in normalen weg was gebracht. De abonnementsprijs bedraagt voor ?er week j 0,25 Haarlem en Agentschappen; Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertenties 35 cents per regel Bi) contract belangrijke korting. Advertentiën tussctien den tekst, als ingezonden mededeeiiug, 60 ct per'regel: op de le pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod, advertentiën, 14 regels 60 cL per plaatsing, elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvo'orwaarden f Oflftfj tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: uUUU.' Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7Cfl bij een ongeval met fdCH 0 bij verlias van een hand. f JOC w bij verlies va: verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: wU.^doodelijken afloop: 1 een voet of een oog: duim of wijsvinger an een f CO bij'n breuk van f (O bij verlies v. een I 3U.' been of arm: fïU» andi andere vinger. Het ontstaan der orde. Den 16den Januari 1882 betraden negen neeren, nadat zij in de kerk de H. Communie ontvangen hadden, ernstig en zwijgzaam de .toep der pastorie van de Mariakerk te Newhaven in den staat Connecticut. De pastoor, Michael Mc Givney, had hen tot een bespreking uitgenoodigd. Hij zette hen daar uiteen, dat het wel noodzakelijk was de katholieke mannen ter plaatse in een ver- eeniging tot wederzijdsche bescherming en steun aaneen te sluiten. Hij wees op de vrij metselarij en op de hulp, die de logebroeders elkander betoonen, en hoe zij door hun af zondering en hun zakengeest tot een ware macht in het openbare leven geworden weren. Zou men niet het goede en bruik bare, dat de „orde" der vrijmetselaren in zich sluit, ook voor een beter doel kunnen benutten? Moest men daartegenover niet een andere „orde" stichten, die weliswaar geen eed zou vorderen, en met de wetten van Kerk en Staat volkomen in overeen stemming zou zijn, maar die wel eveneens hei verëehigingsgeheim zou in acht nemen, voorzoover het niet ging om de kerkelijke- of siaats-autoriteiten. Heden telt de orde 700.000 leden in onge- vprr 2500 „Consilies of ondervereenigingen. -!êt is geen religieus® vereeniging, maar een wereldlijke vereeniging van katholieken, die ecMer op een reeks van bisschoppelijke en zelfs pauselijke lofprijzingen kan wijzen. D? besprekingen werden voortgezet en zoo koos men bij een derde conferentie den naam der vereeniging of der „orde," die luidde: „Orde der Columbusridders". Wel overwegende welke aantrekkingskracht er in het ceremonieel ligt aarzelde men niet verschillende uiterlijkheden der vrijmetse laarsloge over te nemen o.a. de verschillen de graden van lidmaatschap, de feestelijke opname-ritus en den plicht om de ledenlijst nooit in vreemde handen te laten komen. Doch de inwendige organisatie werd in streng katholieken en patriottischen geest opgebouwd en een naarstig kerkelijk leven, waaronder het maandelijks ontvangen der H. Communie werd allen ingescherpt. De eerste statuten werden in het volgende jaar aan den bisschop van het diocees ter goed keuring voorgelegd en tegelijkertijd werd de vereeniging als zoodanig door den Staat be krachtigd. Men streefde in het geheel niet naar een groot aantal leden, maar was in te gendeel met de opname van nieuwe leden uiterst streng. Desalniettemin breidde de orde zich zeer snel uit. In het voorjaar van 1892 telde men in meer dan 80 steden van 2 Staten reeds een reeks van vereenigingen tezamen 6000 leder. In 1904 waren er, uit gezonderd in 4 Staten, overal vereenigingén. Het herhaaldelijk gedane voorstel, om de Orde ook naar Europa over te planten, ging men steeds uit den weg. De werkzaamheid der Columbusridders. Daar het eerste doel der Orde de sociale belangen van Amerika's Katholieken gold, iegde men zich om te beginnen op de levens verzekering der leden toe, hetgeen men op •en grootsche wijze organiseerde. Dit bleek les te noodzakelijker, daar juist ten tijde van het ontstaan der Orde groote verzeke ringsmaatschappijen tengevolge van ver keerd beheer ten gronde gegaan waren, waarbij vele katholieken geschaad werden. Men voerde allereerst in, de orde der z.g. post-mortem-wet, die hierin bestaat, dat bij overlijden van een der medeleden alle an deren elk een dollar aan de achterblijven- den van den gestorvene moesten betalen. Dat ging zonder eenig risico en oefende een groote aantrekkingskracht uit. Toen de orde reeds over de duizend leden telde, ging men over tot de heffing vaneen maandelijksche contributie. In het jaar 190) telde het verze- kèringsinstituut der Orde 32000 verzekerden Door den gestadigen groei en door de nauw gezette en vakkundige leiding der zaken werd de verzekeringsonderneming der Orde tot een der best gefondeerde en meest ge ziene in Amerika. De nettowinst uit de verzekeringsbijdragen werd vervolgens de grondslag voor groote sociale en weldadig heidsinrichtingen der Orde. Niettegenstaande men voor zulke doeleinden millioenen dol lars besteedde en men in een groot aantal Amerikaansche steden enorme paleizen bouwde ten grieve van de leden, was men nog voor het loopende jaar 1926 in staat den leden hun contributie voor drie maanden te doen behouden, hetgeen zeggen wil dat men dit jaar den leden 25 pet. dividend ter waar de van 900.000 dollar uitkeerde. De liefdadigheid der Orde speelt bij elke groote catastrophe in het land bij branden overstroomingen, rampen in mijnen en berg werken etc. een groote rol. Vooral echter in en na den oorlog. Ook naar Europa wer den een groot aantal liefdegaven gezonden, Er werd voor 39.325 oorlogsinvalieden ge zorgd en in 468 ziekenhuizen voor hen de verpleging betaald. Voor alles kwam de orde op voor de Amerikaansche geestelijken in het Amerikaansche leger. Verder strekte het veld van werkzaam heden der Orde zich uit over het gebied der scholen en der volksopvoeding. Om het ka tholieke cultuurleven der Ver. Staten te be vorderen stichtte de Orde in 1904 een eigen leerstoel voor Amerikaansche geschiedenis aan de katholieke Universiteit van Washing ton en zorgde voor haar instandhouding. Voor de groote lage des volks werden op iele plaasten avondscholen gesticht en de in Amerika gebruikelijke „scholen door briefwisseling" in het leven geroepen. Deze geven onderwijs aan alleenstaande leergie rigen door middel van brieven. De leerlingen worden schriftelijk onderwezen hoe zij in een vrij gekozen vak studeeren moeten. Zij kunnen al hun vragen, twijfels en moeilijk heden schriftelijk voorleggen en bekomen daarop, eveneens schriftelijk, een antwoord. Ze zenden hun schriftelijken arbeid aan den leeraar en deze zendt dien verbeterd terug. Deze cursussen bieden aan een groote staf van ijverige leeraren een uitgebreiden werk kring en hebben overal in den lande ver spreid meer dan 8000 scholieren. Naar de avondscholen gaan 313.916 personen. In alle leervakken wordt hier onderwezen; talen, stenographie, machineschrijven, geschiedenis, technische en handelsvakken, in 't geheel 84 onderscheiden vakken. Bijzondere aandacht schenkt de orde aan de opvoeding der jeugd. In de juiste er kenning der noodzakelijkheid van vak kundig geschoolde jeugdleiders. hecht de orde vóór alles aan de ontwikkeling van hen, groot gewicht. Er worden .tweemaal per jaar tiendaagsche cursussen voor jeugd leiders gehouden, waaraan natuurlijk ook niet leden, zelfs protestanten kunnen deel nemen. Men noemt deze leergangen schet- senderwijs leergangen voor „Boy-ologic" In den laafsten tijd heeft de Orde op den uitdrukkelijken wensch van den H. Vader oök in Rome meerdere jeugdvereenigingen in het leven geroepen en daarvoor schit terende speelplaatsen ingericht. De Centrale der Orde. De inwendige bouw der Orde wordt voor het groote publiek geheim gehouden. De centrale is heden nog in Newhaven, maar iedere Staat heeft een eigen onder-centrale, De leiders zijn leeken, maar hebben steeds een geestelijk adviseur aan hun zijde. In de centrale heeft men een drukkerij ingericht, die tot de grootste der wereld behoord. Hiep worden de vereenigings- tijdschriften, een voornaam familieorgaan en de tallooze andere vereenigingsgeschriften gedrukt. Het hoofdtijdschrift heet „Colum bia" en verschijnt maandelijks in 750.000 exemplaren en omvat 58 bladzijden. Wijl in één uur 3560 exemplaren gedrukt wor den, duurt het telkens 17 dagen voor de oplaag klaar is. Daartoe heeft men eiken dagM55 ton papier en 3500 pond drukinkt noodig. De verzendkosten alleen bedragen maandelijks 3300 dollars. Begrijpelijkerwijze zijn de katholieken van Amerika zeer trots op hun heerlijke Colum- busorde en zeker biedt ze een aantrekke lijk voorbeeld van hetgeen de katholieken van een land m£t vereende krachten, taaie volharding en vakkundige leiding vermogen tot stand te brengen. Geel-Wit 5 uur 3 uur Gewone Sociëteit „St. Bavo" Vioolonderwijs Zittingen 7 uur. Si. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Geopend van 8 tot 10 uur. Theater „De Kroon" Bioscoopvoorstel ling 8 uur. Luxor-Theater Bisoscoopvoorstelling 8 uur. Hotel „Duin en Daal" Bloemendaal. Expositie Kees Roovers. Kleine Tberesia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Vrbeidsbemiddeiingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8934 uur R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur. 's avonds van half 8—half 9 uur 's Zaterdags alleen van 93->12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde- lingsbure Ju voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. gL-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Ma'pdag-, Woensdag- en Vrijdag avond. <L-K. Leeszaal en Uitleeubibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St, Martharrereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die bier geen tehuis h-bben Tel. W' St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arrne zieken der S. E. V. Maandags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-lcden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur R.-K. Reclasseeringsvcreeniging. afd Haar lem. Eiken Donderdagavond ha'! 9 ver gadering in het gebouw der Sin'. Vincen- liusvereeniging Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aaa het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vsüen Telefoon 10231 RTODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Ons artikel over de slechte alarmeering van de brandweer in Haarlemmerliede c.a. heeft allerwege de aandacht getrokken en met belangstelling wordt uitgezien naar verbeteringen in den toestand. Intusschen schrijft men ons uit Hoofddorp een stukje om de aandacht van de burgerij te vesti gen op de alarmeering daar ter plaatse. Die alarmecring is goed, mits de burgerij er een goed gebruik van maakt Men schrijft ons: Het is bij den brand aan den Bennebroe- kerdijk weer gebleken, dat de burgerij nog niet voldoende op de hoogte is met de alarminrichting in geval van brand of brand gevaar. Want een der omwonenden is per rijwiel naar Hoofddorp gekomen om de motor- brandweer te waarschuwen, terwijl hij kort in den buurt, bij den caféhouder Bakker, per telefoon de brandweer in Hoofddorp had kunnen waarschuwen; had hij dit ge daan, dan was natuurlijk heel wal tijd ge wonnen en zou de spuit minstens tien mi nuten eerder ter plaatse hebben kunnen zijn. In dit bijzondere geval zou dit wel geen nut hebben gegeven, omdat de houten huisjes in een oogenblik in lichte laaie stonden, maar bij een andere gelegenheid zou het anders kunnen wezen. Daarom wordt hier nog eens herinnerd, dat men overdag van 8 uur ,'s morgens tot 83; uur 's avonds de brandweer te Hoofd dorp kan oproepen per telefoon op No. 59 (administratie-gebouw van het G. E. B„ alwaar de alarm-centrale gevestigd is) of nummer 88 (garage van de auto-motor- orandspuit op de gemeente werf aan de Ma negelaan). Gedurende den geheel ennacht van 834 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens kan men de alarmcentrale (nummer 59) oproepen aan de volgende adressen: 1. Hoofddorp bij zijn collega's nog de beste wenschen vóór die firma. Verder was het natuurlijk voor allen een dag van feestvieren en feliciteeren Bij het op 15 en 16 Juni 1.1. gehouden examen te Haarlem van wege de Vereeni ging van Leeraren in het Boekhouden te Am sterdam, slaagden voor het praktijk diploma de heeren: H. Bakker, Haarlem; H. P. J. van Beek, Haarlem; P. Blok, Wijkeroog; J. H. Bregonje, Haarlem; H. G. Gerssen, Beverwijk; C. B. A. Goemans, Schoten; J. Hesseling, Bloemendaal; II. M. IJeyboer, Haarlem; .1. v. d. Heyden, Heemstede; P. P. J. Hoomans, Haarlem; M. Jacobson, Haarlem; G. Kani- ming, Schoten; J. P. Klooster, Haarlem; D. Koger, Wijkeroog; H. C. G. v. Lamsen, Be verwijk; H. J. Lasschuit, Haarlem; W. Nieu- wenhuizen, Beverwijk; P. van Ommeren, Haarlem; P. Saarloos, Heemstede; H. W. J. Schleper, Haarlem; J. L. Schouten, IJmdf- 'den; J. Storm, Bloemendaal; J. J. Strijbosch. 'ill den lijnwerker Siaerius, Modderpad no. 10; 2 Vijfhuizen bij den lijnwerker Van Riel, Vijfhuizerweg no. 241c; 3. Nieuw-Vennep bij den lijnwerker Rijnders, Venneperstraat 37; 4. nabij Bennebroek bij caféhouder Bakker, Bennebroekerdijk no. 10; 5. Abbenes bij veldwachter van der Aart, Hoofdweg no. 890; 6, nabij Kaag bij café-houder R. Bruin, Lisserdijk no. 18.; 7. Lisserbroek bij café houder De Bruin, Lisserdijk no. 416; 8. nabij Oudewetering bij caféhouder Jonkman, Huigsloterdijk no. 5; 9. nabij Aalsmeer bij veldwachter Drenth, Aalsmeerdlerdijk No. 483; 10. nabij de Sloterbrug bij veldwachter Bouma, Nieuwemeerdijk no. 128 en 11. Zwanenburg bij - veldwachter Christiaans, Lindenlaan no. 29. Het is dus zoo, dat de brandweér te Hoofddorp ook in de nachtelijke uren te bereiken is per telefoon op bovengenoemde plaatsen. Mocht de brand heel ernstig zijn en in dé onmiddellijke nabijheid van een der aatï-r grenzende gemeenten: Heemstede, Benné^ broek. Halfweg, Aalsmeer enz., dan kan ook de hulp worden ingeroepen van de brandweer dier buurtgemeenten; echter mag dit niet geschieden alleen op verzoek van een of ander willekeurig persoon, doch enkel op last of verzoek van den burge meester of een der brandmeesters. Zooals van zelf spreekt, moet de hulp van. een naburige gemeente niet worden inge roepen, waneer de automobielbrandspuit uit Hoofddorp, welke met een snelheid van 40 a 60 K.M. per uur loopt, ongeveer in denzelfden tijd aanwezig kan zijn en dat zal dikwijls wel zoo kunnen zijn, indien maar terstond aan bet juiste adres getele foneerd wordt. Men schrijft ons uit IJmuiden; Het was gisteren een feestdag bij de fir ma Volker en Bos, de aannemers van het onderhoudswerk aan liet Noordzeekanaal. Zooals men weet wordt dit werk telkens voor een aantal jaren uitbesteed en, het schijnt voor de jongeren bijna onmogelijk, vroeger zijn wel hndere firma's met dat werk belast geweest. Op 1 Juli van het jaar 1886 was er weer een termijn om en kwam er verandering. Met ingang van dien datum was het werk opgedragen aan de bekende firma voor bag- gerwerken in binnen- en buitenland, Volker en Bos te Sliedrecht. Sindsdien zijn vele aanbestedingen voor een reeks jaren geweest, zijn ook de ei schen van diepte en breedte voor het ka naal sprongsgewijze gerezen, Maar, al die termijnen en bij al die eischen, de firma Volker en Bos bleef belast met het werk, zoowel onderhoud als uitbreiding. Lange veertig jaren deed zij het, dus stond de vlag heden op het kantoor. Toen zij het werk hier voor het eerst had aangenomen, nam Volker en Bos ook een deel van het materiaal, zelfs met bedienend personeel, van den vorigen aannemer over. Wellicht zouden vele werklieden in den tegenwoordigen lijd het slavernij-achtig vin den om zoo verkocht te worden. En het gevolg zou wel zijn dat al die verkochten spoedig naar een andere werkgever waren vertrokken. Dat was met deze mannen niet het geval. Want, van die als koopwaar ver kochte menschen zijn er thans nog meer deren in dienst der firma. En dus zijn ook zij jubilarissen. De omstandigheden maak ten dat nu de aandacht viel op eenige menschen die 40 jaren dienst gedaan heb ben, men let anders bij die firma niet op zulke kleinigheden en viert het zilver en het goud. Doch nu het 40-jarig feest dezer menschen in het oog liep, waren er anderen die nog langer in dienst waren, doch nog niet het goud bereikten. En zoo besloot men die allen, van het hier wonende personeel, die tusschen 40 en 50 dienstjaren hadden, op een dag all^i te huldigen. Ook die dag was het gisteren. Nadat de leden der hoofddirectie, de heer Bos uit Dordrecht, de heeren J. Volken, L. Volker en A. v. Wijngaarden uit Sliedrecht en dé lieer J. B. Hoeuff van IJmuiden op het kantoor bijeen waren gekomen, werden 12 jubilarissen op het kantoor geroepen. Het waren de heeren H. Wijnders, C. Rijkers, H. de Jager, C. J. Visser, D. van Noord- denne, F- de Wit, P. Krayenveldt, C. de Pagter, L. van Rijswijk, W. Meuldijk, D. Potters en A. de Koning. Hier werden al die trouwe dienaren tóe- gesproken en ontvingen de mannen een souvenir. De heer de Koning kwam óp zijn beurt aan de firma dank zeggen voor deze verrassende belangstelling en uitte,namens Haarlem; S. Thuis, Hoofddorp; H. J. Tjaden Jr., Haarlem; G. H. Touwker, Haarlem; P. F. van Velzen, Schoten; W. G. A. Verleur, Hillegom. Verder de dames; G. van Hofwe gen en B. G. van Sluyters van Haarlem en E. van Wijngaarden van Beverwijk. Een wielrijder, die den Rijksstraatweg nabij de Vinkebrug onder Halfweg, wilde 'Oversteken, werd aangereden door een mo tor met zijspanwagen. De motorbcstuuredr -fcriVafti dientengevolge te vallen en bezeer de zich nogal vrij erg, terwijl de wielrijder alsmede zijn fiets, zonder cenig ongeval, er afkwam. PI FfHTIPF Onder overgroote belangstelling had he denmorgen de Plechtige Eerste Steenlegging plaats van de nieuwe R.K. Kerk aan het Valkenburgerplein te Heemstede. De vader- landsche driekleur wapperde boven de fun damenten, die reeds afgemetseld waren. Aan twee zijden, ter linker- en ter rech terzijde van het bouwwerk waren houten stellages opgericht, die ter linkerzijde voor de metselim! van den eersten steen, die ter rechterzijde om ook belangstellenden gele genheid te geven een steentje voor de nieuwe kerk te metselen. Door versiering met vlaggedoek en plan ten had het geheel een feestelijk cachet gekregen. Zeer vele belangstellenden woonden de plechtigheid bij, onder wie verschillende autoriteiten. Onder hen bevonden zich de burgemees ter van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn, de gemeentesecretaris de heer A. A. Swolfs, het kerkbestuur der St. Bavo-pa- rochie te Heemstede en het kerkbestuur der nieuw te bouwen kerk; de Zeereerw. heer Pastoor IJzermans en de kapelaans zijner parochie, de aannemers, de heeren Thunissen en van Sambeek, de pastoor der nieuwe kerk de Zeereerw. heer pastoor Nieuwenhuis en verder vele parochianen der aanstaande parochie. De plechtigheid werd verricht door den HoogEerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, deken van Haarlem, geassisteerd door de weleerw. heeren J. Th. Jacobs en G. Keij- zer. Alvorens lot de wijding van den steen werd overgegaan, las de Zeereerw. heer pastoor Nieuwenhuis voor de verzamelde geloovigen den tekst der oorkonde voor, welke in den steen zou gesloten worden. Deze tekst luidt volgens de Hollandsche vertaling als volgt: Ter Eeuwiger Gedachtenis. In den Jage O. H. 1926 den 2den dag van Julimaand/ op het feest van O. L. Vr. Visi tatie. In het vierde jaar van het Pausschap van onzen H. Vader Pius XI, toen de Hoogwaar dige Heer Augustinus Josephus Callier roemvol Haarlems Bisschopszetel bekleedde; Onder de gelukkige regeering van onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina, heeft lotK Lof van God de H. E. Heer L. A. A, M. Westerwoudt, Deken van Haarlem; Dezen Eersten Steen der Kerk, welke ter eere van Maria Hemelvaart, gelegd. Van welk gelukkig feit, wij allen onder- geteekenden getuigen zijn. Nadat de oorkonde door de autoriteiten was ondrteekend werd overgegaan tot de wijidin van den steen. De liturgische ge zangen werden beurtelings uitgevoerd door de geestelijkheid en door eenige zangers van het zangkoor der Kathedrale kerk te Haarlem. Nadat de steen was vastgemelscld, werd een rondgang langs dc fundccringcn ge maakt. welke met wijwater werden be sproeid. Vanaf dc stellage sprak de Hoogcerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt daarop de aanwezigen toe. Als we hier zoo op deze plaats verzameld zijn, aldus de Hoogeerw, spreker, dan zijn wij bier niet om de voltooiing, doch om bet •begin van een werk in te wijden. Waar nu niet meer dan de fundamenten te zien zijn, daar zal weldra de nieuwe kerk verrijzen. Waar nu omtrent afmetingen, hoogte, uiterlijke schoonheid, enz. nog niet ales te berekenen is, daar zunllen de pijlers de boggn schragen, daar zullen de muren een heilige plaats omsluiten. Een goed begin is het halve werk en thans is de steen gewijd, de steen die als Christus als hoeksteen te beschouwen is: Firmum Fundamentum. Hier op deze heilige plaats zullen dc toe komstige parochianen leeren het Heilig Ge loof. de Vreeze Gods en de broederlijke iiefde. Broederlijke liefde; want allen zullen broders en zusters zijn van één huisgezin in de parochie. Zij zullen zich één voelen in het ouderlijk huis, waar zij door het doop vont geestelijk geboren worden, waar zij aan dezelfde H. Tafel aanzitten, waarheen zij terugkecren om vergeving te vragen voor fouten, die zij bedreven hadden; één voelen zij zich in het huis, waaruit de priester- vaGCr gaat om het kostbaarste, Het Aller heiligste, te brengen aan hen, die door krankheid niet naar de kerk kunnen ko men. Zulk eén huis gaan de toekomstige pa rochianen bouwen. Reeds is veel gedaan door menschenhanden, thans begint ook het geestelijk werk. Voortaan is deze plaats niet meer een profane, doch een heilige plaats. Laat men het werk steunen door gebed en geldelijke bijdragen. Laat de bouw niet het werk van eenigen zijn, doch het werk van allen, opda.» allen eenmaal mo gen kunnen zeggen: ,2k heb de schoonheid van Uw Huis bemind. De gewijde spr. bv-sloot met een woord van gelukwensch aan den herder der toe komstige parochie. Hiermede was de officieele plechtigheid ten einde. Door velen werd nog van de gelegen heid gebruik gemaakt om een steen te met selen voor de nieuwe kerk en een offertje te schenken. Ter herinnering hieraan werd ook een oorkonde in een steen ingesloten, welke oorkonde het volgende opschriit droeg: O, Heer, gewaardig U allen, die deze kerk hebben welgedaan om wille van Uwen H. Naam en tot Eere van de aller- tzaligste Maagd Maria, met het Eeuwig Le ven te vergelden. Amen. Senorita de Alvarez (Spanje) en Mrs, Godiree (Engeland) in de iinale damessingle. v. Lennep en von Kehrling in de semi final heeren-doublc. De Spaansche speelster senorita de Alvarez, heeft half Engeland en heel Wimbledon verrast door haar schitterende over winning op dc be kende miss Mallory. Dc uitslag 62, 62 laat aan dui delijkheid niets te wenschen over. De Spaansche speelster moet in 'n geweldige vorm zijn geweest en zelden zagen dc tal- rijke aanwezigen Senorita de Alvarez een damessinglc met 'n dergelijke verscheidenheid van slagen, voornamelijk van de zijde der Spaansche. v. Lennep en von Kehrling het Hollandsch Ostenrijksche paar, dat nog aan is in het heerendubbelspel sloegen in de vierde ronde de Engelschen Eames en Higgs met 64, 63 en 63. In de volgende ronde komen zij nu tegen Brugnon en Cochet,' hetgeen tevens wel het einde zal beteekenen. De uitslagen van Donderdag zijn: Dames-enkelspel (halve eindstrijd): Mrs. Godfree si. Mile Vlasto 64, 6Sen. -de Alvarez si. Mrs. Mallory 62, 62. Heeren-dubbelspel (vierde ronde): Cochet en Brugnon sl. Borotra en Aslangul 36, 60, 63, 36, 86; Von Kehrling en Van Lennep sl. Eames en Higgrf 64, 63, 62. Halve eindstrijd: Vincent Richards en Kin- sey sl. Lycelt en Austin 75, 64, 60. Dames-dubbelspel (halve eindstrijd): Miss Ry en Miss M. Browne sl. Mrs. Beamish en Miss Clarake 62, 63. Gemengd dubbelspel, vierde ronde: God free en mrs. Godfree slaan Price Jones en miss Maltby 64, 60. Col Berger en Mrs. Strawson sl. Hughes en Miss Valentine 64, 4'6, 6—4; Vincent Richards en Miss Ryan sl. Gilbert en Miss Harvey 8—6, fj3. Halve eindstrijd; Kinsey en Miss M. Browne sl. Col Berger en Mrs. Strawson 57, 64, 60. DEVENTER, 2 Juli. Toen de 21-jarige zoon van den landbouwer V. te Bathmen in de buurtschap Loo bezig was met het binden van een touw over een met hooi beladen wagen, brak eensklaps het touw en viel de jongeling van den wagen. Hij was bijna direct dood. Dc aardschokken op Sumatra duren voort. Keuring ven cfceuifeurs. Te steller eischen. Veiligheid van den weg. Rondvlucht over Nederland. In één da^ 2400 K.M .efgelegd. Onderzoek naar het Ziekenfondswezen. Nederland cp de tentoonstelling te Bazel. Behandeling van het Verdrag Nederland—. Duitschland in de Tweede Kamer. De eerste steenlegging van de nieuwe R. K. Kerk aan het Valkenburgerplein le Heemstede. Bijzonderheden over de verijdelde samen zwering tegen den koning van Spanje te Pa! ijs. Koning Feisoel van Irak is op weg naai Engeland. De soc.-dem. Rijksda.giractie besluit tegei. het ontwerp te stemmen inzake de regeling met de Vorstenhuizen. In Engeland worden acht mijnwerkers tol dwangarbeid veroordeeld, wijl zij tijdens de algemeene staking, een trein deden ont sporen. De Internationale Tentoonstelling rooi Binnenscheepvaart en waterkracht te Baze. geopend. Zie Terder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v. m. 7.69; neiging vooruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten worden opgestoken om 9.53. ZWOLLE, 2 Juli. Bergantheim (gem. Ambt-Hardenberg) is door onbekende oor zaak de arbeiderswoning van A. de Hoop afgebrand. De heele inboedel ging verloren; een en ander is verzekerd. BERLIJN, 2 Juli In politieke kringet acht men de mogelijkheid niet uitgesloten dat het thans aan de verschillende betrok ken landen zelf overgelaten zal worden re gelingen te treffen met de vorsten in zake de schadevergoedingskwestie. Van den Pauselijken Staatssecretaris is, naar „St. Bavo" meldt, bij Mgr. Callier het volgende schrijven ontvangen: Met vaderlijke welwillendheid heeft Z. H. de prachtige som van 21.000, welke de St. Pieterspenning in Uw diocees heeft opge bracht, en de Hollandsche Internuntius heeft overgezonden, ontvangen. De H. Vader ziet daarin een nieuw en bijzonder bewijs van godvruchtig en vurig verlangen, waarmee onder Uw voorgaan Uw clerus en geloovigen in de noodwendigheden van den H. Stoel, die door de droeve tijds omstandigheden zoo zijn vermeerderd, te hulp tracht te komen. U en de godvruchtige gevers dank zeg gend, beantwoordt Z. H. de genegenheid zijner kinderen met eenzelfde liefde en zij bidt overvloedige gaven Gods voor alles af, terwijl zij als onderpand daarvoor gaarne den Apostolischen Zegen aan allen schenkt. Terwijl ik dit gaarne U bericht, bevestig ik mijn gevoelens van hoogachting jegens U en verheug mij te noemen van U. D. H. de meest toegenegen zoon (w.g.) P. CARD. GASPARJU. Aan Z. D. H. Aug. Jos. Callier, Bftschop van Haarlem. V''# - -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1