PLEIN 35 HOLT en STRAATHOF Speciale aanbieding tYSLER six GROOTE HOUTSTRAAT 52 HAARLEM X Opruiming van Modellen van Voorjaar 1926 X Gedurende de maand Juli COLBERT-COSTUUMS naar Maat f 68.', f 75.", f 82.", f 90.', f 95.' Ziet onze Etalage! DAAN HQUTKQOPER LEIDSCHEVAARTWEG TELEFOON 14596 De klokken in de St. Josephkerk. Nederland in den Vreemde. Teekenscfcool der St. Josephgezellen- vereeniging. De heer Th. J. WijnoldiiDaniels ongesteld. Een verzoek. Personalia. GROOTE ZOM ER-UITVERKOOP t. o de TEMPELILRSSTRAAT ifsasaBra^BBasag Het St. Franciscus Liefdewerk. VOOR DEN POLITIE RECHTER. Een rumoerige avond te Bennebroek. Haarlemsche Reddingsbrigade. Gevonden dieren en voorwerpen. Het auto-ongeluk te Heemstede. Controle of chicanes? BURGERLIJKE STAND. OE 5PAARNEBANK Dames- en Heerenkieermakers van STALEN OP AANVRAAG 1ü23/8 103 170 b 170 150 205 b 92 1 725 ex 335 177 1863/4 '61'/ <2 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. KEfcK EN SCHOOL. Z. H. de Paus en de St. Pieterspenning. LAATSTE NIEUWS. Dood gevallen. Arbeiderswoning verbrand. Doodehjk ongeluk. De achturenwet in derde lezing aangenomen. De internationale tentoonstelling voor Binnenscheepvaart en Waterkracht geopend. Briand over de daling van den franc. Een mooi werk. Een incident op het Congres der V. B. Vereenigingen. De schadevergoedingskwestie der Vorsten. De pest in Mexico. Kleermakersstaking te Ne W-Y ork. Duitsche steun voor den Franscken franc. Inval in het Rooseveldt- hospitaal. Twee-partijen stelsel in Canada. Het Auteurs-huis geopend. Gisterenmiddag tusschen 5 uur en half 6 nebben de nieuwe klokken van de St. Jo sephkerk, welke dezer dagen in den toren opgehangen zijn, proefgeluid. Pastoor Son- daal hanteerde voor het eerst het klokke- touw en de volle tonen van de groote klok rolden over de parochie. Vervolgens werd de Angelusklok geluid en daarna vermengden zich de metalen stemmen, om te zamen beierend als het ware haar vreugde uit te galmen over het feit, dat nu aan de kerk aangevuld is, wat er reeds te lang aan ontbrak. De klokken zijn in groote terts gestemd en de volheid harer klanken valt te bewon deren, terwijl zij te zamen uitstekend har monieeren. Daar de klokken nog nieuw waren, ging het luiden nog wat stroef, doch dit verdwijnt natuurlijk geheel, als zij inge luid zijn. Pastoor Sondaal betuigde zijn groote in genomenheid met het fraaie geschenk, waarvoor hij de gevers hartelijk dank bracht. Zeer velen woonden in de omgeving der kerk het proefluiden bij, terwijl het ook, naar we vernamen, in de stad goed hoor baar was. Zelfs werd onze redactie opge beld* door iemand, die informeerde, waar om er geluid werd. Omtrent de reis van Onze stadgenoot, den heer W. Kloeke te Haarlem, die in opdracht van de vereeniging „Nederland in den Vreemde" een rondreis door Frankrijk heeft gemaakt, teneinde in verscheidene, bij voor keur middelbare, onderwijsinrichtingen voor drachten te houden over de Nederlandsche geschiedenis en aardrijkskunde, kan het vol gende worden medegedeeld. De rondreis is een groot succes voor het werk van de vereeniging geworden. De heer Kloeke ondervond veel medewerking en zijn positie en leeftijd wekken overal vertrou wen. Het is steeds gelukt de aandacht van de leerlingen en van de onderwijzers te boeien. In enkele scholen werden alle leer lingen van 1318 jaar (soms ongeveer 300) in de aula samengebracht om de voordracht van den heer Kloeke bij te wonen. Maandag 5 en Dinsdag 6 Juli, 's avonds van half acht tct negen uur, bestaat er ge legenheid tot inschrijving van leerlingen voor den cursus 1926—1927, in de teeken- school, Kamperstraat 37. Het toelatings examen wordt gehouden op 7 en 8 Juli. Men zie voor nadere bijzonderheden de annonce in dit nummer. Naar we vernemen is de heer Th. J. Wij- loldij-Daniëls, gepensionneerd luitenant-ko lonel, wonende te Bloemendaal, sinds een paar weken ernstig ongesteld. In zijn toe stand is sedert eenige dagen wat verbetering ingetreden. (Ingezonden.) Op 4, 5 en 12 September zullen hier de groote districtswedstrijden van den D. H. V. B. worden gehouden, volgens het plan van het bestuur van het District Haarlem. Om de propagansfische waarde van dit toernooi voor het algemeen doel der organisa tie en het sportief welslagen zoo groot moge lijk te doen zijn, wil men op Zaterdagmiddag 4 September beginnen. Alle districten in het bisdom, nl. Rotterdam, Gouda, den Haag, Leiden, Haarlem, Amsterdam, Zaandam en Alkmaar-Hoorn, zullen dan met een verte genwoordigend elftal spelen, en wel 4 wed strijden, waarschijnlijk 2 op het terrein van het R. K. Lyceum, en 2 op het R. K. Sport park. Zondag 5 Sept. d. a. v. spelen de 4 win ners de beide halve eindstrijden en Zondag 12 September (tevens 4e Haarlemsche R. K. Voetbaldag) heeft de finale plaats. Over al deze plannen zullen t. z. t. nadere mededee- lingen gepubliceerd worden. Het gaat op dit oogenblik om een verzoek aan de katho lieke Haarlemmers van allen rang en stand, om ons te helpen, dit propa^andafeest der katholieke jeugd met zoo weinig mogelijk kosten te doen slagen. Wij willen aan de wed strijden op Zaterdag verdere propaganda ver binden, o.a. door de spelers en leiders, die grootendeels toch den volgenden Zondag weer moeten optreden, kameraadschappelijk bijeen te houden, een voor alle katholieken toegankelijken feestavond te organiseeren, enz. Daartoe en om verdubbeling der beduidende .reiskosten te voorkomen is nachtverblijf voor ongeveer 80 niet Haar lemsche jongemannen van 18 tot 20 jaar noo- dig, voor den nacht van 4 op 5 September. Om de exploitatiekosten van dezen districten dag zoo veel mogelijk te beperken, willen wij trachten, deze jongelui logies (zoo moge lijk met ontbijt) tc verschaffen bij welwillende katholieke stadgenooten 1 De gedachte is orgineel genoemd, daafom zal ze misschien gemakkelijker slagen Zij hebben vaak da gen lang verblijf gegeven aan allerlei buiten- landsche kinderen, nu moeten ze ons eens helpen, door hun gastvrijheid voor één nacht, een groot diocesaan sportfeest te doen slagen* zonder dat daarvoor groote sommen moeten worden besteed betrekkelijk aan allerlei bij komstigheden. En wat het ontbijt betreft denken zij maar aan het mooie liedje van Hullebroeek „Zou men armoe lijden om een mondje meer Laten wij eens zien, hoe groot de dienst vaardigheid en gastvrijheid der katholieke Haarlemmers tegenover de gezonde Holland- sche jongens van de Roomsche Sport is Opgaven nader, gaarne zoo spoedig mogelijk, tr.et vermelding vin actueele bijzondere wenschen, als of niet met ontbijt enz, inge wacht bij ondergetee kenden, die in vertrou wen op een gunstigen uitslag verblijden Namens het Districtsbesiuur, Pater F. L. ESSER, O. E. S. A., geestelijk adviseur, Zijlweg 69 C Overveen, H- N. SMITS, voorzitter. Riviervisch- markt 11a rood, alhier. V. v. TURNHOUT, secretaris, Emmaplein 38, alhier. Vww hel candidaats-examen geneeskun de sl»»gde te Deiden de heer H. Ph. Visser 't Hoo^V alhier. De 5* prijs der prijsvraag „de Heeren hofstad' werd toegekend aan ir. H. T. Zwiers, alhier, met motto: „Al zij de inslag nieuw, de schering biijv' bestaan." Aan de Technische Hoogeschool te Delft daagden voor het candidaatsexamen voor Werktuigkundig Ingenieur de lieeren T. Kramer, H. Misset en P. v. Zwieten, alhier. DE ENORME TOELOOP van de eerste week onzer heeft ons doen besluiten al onze voorradige Colbert-Costuums, Demisaisons, Regenjassen, enz. tegen NOGMAALS VERLAAGDE PRIJZEN uit te verkoopen. f20,— 25— 27,50 32,50 40,— 45 De voordeelen die deze Uitverkoop ir. uitsluitend Eerste klas Engelsche gem. kleeding, U biedt, zijn werkelijk buitengewoon. ZIET DE ETALAGES - Tel. 11265. HAARLEM Een mocie dag met een groot succes, dat was de Zondag, 27 Juni, voor het S- F. L. Eenigcn tijd geleden mocht het bestuur van een edelen gever ontvangen een prachtig beeld van het H. Hart van Jezus, uit het atelier van Brom te Utrecht, ter plaatsing op de Kapel. Toen de Meimaandviering met onze jongens zulk een goed verloop had, werd het denkbeeld geopperd ook de Juni maand niet onopgemerkt te laten voorbij gaan. Het bestuur besloot toen in deze maand de Intronisatie van Jezus H. Hart in het Franciscushuis te vieren. De Zondag onder het octaaf van het Aloysiusfeest werd daartoe uitgekozen, Dringend werden de Jongens voorafgaanden door den Z. Eerw. Pater Directeur, aangespoord, alsdan aan wezig te zijn en de H. Communie te ont vangen, terwijl de Pater ook verzocht nu eens uit eigen spaarpot of zakgeld een bloempje te koopen ter versiering van het beeld. Denzelfden avond nog had de oud ste afdeeling zooveel bijeengebracht, dat zij daarvoor een mooi bloemstukjc konden aanschaffen. Een- leuk briefje in den loop dér week door Pater Directeur aan iederen jongen persoonlijk per post gezonden, bracht er het echte enthousiasme in. Zeer velen kwamen Zaterdagavond met hun in vloei papier gewikkelde bloemtakjes naar dc kapel en in een uur tijd stond het beeld van het H. Hart overwuifd door een prach- tigen palm, omringt van laurierboompjes of een berg van veelkleurige bloemen. Een schitterende bloemenhulde door deze arme johgeris aan het Goddelijk Hart gebracht. Zondagmorgen waren beide H. Missen druk bezet.'Pater Directeur had een mooien preek over de liefde van het H. Hart in het H. Hart in het H. Sacrament en de ondankbaarheid der menschen, aan welks slot hij de jongens vroeg neer te knielen en met hem luide uit te spreken een treffende bede. waardoor zij hun H. Communie aan Jezus H_ Hart aanboden tot eerherstel voor den ondank der wereld. Allen naderden met groote ingetogenheid tot den H. Tafel. V Namiddags was de feestelijk versierde kapel reeds tijdig met grootcn en kleinen stampvol bezet. Het H. Sacrament werd uit gesteld en de „Adoro Te" gezongen. Pater Directeur gaf een uiteenzetting van de be- teekenis der intronisatie van het H. Hart. Hij eindigde zijn toespraak met een roeren de bede om zegen en bescherming over het St. F. L. en zijn weldoeners. Als de ZeerEerw. Pater omgeven door 8 misdienaars met brandende kaarsen, voor het Beeld lag neergeknield, legden de jongens do-or het luid bidden der 12 act des Geloofs een plechtige geloofsbelijdenis af; plechtige stilte heerschte er als de Priester de acte van Toewijding uitsprak en dan jubelden de jongenskelen het luide uit: „Aan U o Koning der Liefde: zij hulde en lof gebracht". Na een dankbede tot het H. Hart en een kort gebed voor de overleden ouders en den eersten Directeur Pater Van Eekeren werd het Lof voort gezet en aan het slot zongen de jongens vol geestdrift de Hollandsche „Te Deum Bij het spel in de zalen werd aan de jongens aangeboden een kleine tractatie (veel kon niet lijden). Zij waren echter over bun feestdag ten hoogste voldaan. Het lezen van dit verslag zal voor onze weldoeners een groote voldoening zijn. Voor 'het be stuur en heeren leden was het dit inderdaad. Ondanks het mooie weer, het zoo aanlok kelijke visschen, kampeeren, bioscoop bezoek, anders vcor veel jongens op Zon dag zoo aantrekkelijk, v/aren de oefeningen op de kapel druk bezocht. Het deed ons kennen den goeden geest, welke meer en meer onze jongensharten doordringt en welke ons moed geeft en hoop voor hun toekomst. EEN VLUGGE POSTBESTELLING^ Als een vlug staaltje van postbestelling liet de heer Rohlfs ons een poststuk zien, geadresseerd aan zijn vrouw en afkomstig uit Berlijn, terwijl op het adres de naam stond vermeld en verder Anegang 17, Hol land. De naam der stad stond er echter niat bij. Desondanks werd het poststuk, dat blijkens het poststempel Woensdagavond hall 9 in Berlijn gepost was. zonder vertra ging Donderdagmiddag half 3 toch reeds op zijn plaats van bestemming hersteld. Oplichting. De melkhandelaar R. te Haarlem, kreeg een bezoek van D. v. A„ die zich uitgaf voor reiziger van de firma S„ waarmede de heer R. in relatie stond. A. bood R. een partij melkkranen aan, waarover R. met de firma S. aan het onderhandelen was, daar A. echter betere voorwaarden had en de levering op afbetaling aanbood, sloot R. den koop niet met den heer S. zelf, maar met A. R. betaalde 15.50, teekende een qui- tantie en zag nooit zijn bestelde melkkra nen. Later hoorde hij van den heer S. dat hij opgelicht was, waarschijnlijk door A., die reeds meerdere slachtoffers op deze ma nier had gemaakt. De heer R. schreef nog een brief aan A. om de zaak in der minne te regelen, maar hij ontving daarop geen antwoord. De melkhandelaar werd in dit verhaal bevestigd door zijn echtgenoote. Beide herinnerden zich zeer goed, dat A. in hun woning den koop had gesloten en 15.50 had ontvangen; de bekl. droeg toen echter een ander pak dan nu. A onktende pertinent; hij had noch A. noch zijn vrouw ooit gezien en vertelde bovendien, dat het pak, dat hij nu droeg, het eenige was, dat hij li t laatste jaar in zijn bezit had gehad. Het v:..s dus onmogelijk dat R. hem in een ander costuum had gezien. Er ontwikkelde zich een levendig gesprek tusschen de bekl. en de getuigen, maar de laatsten ble ven bij hun pertinente verzekering, dat;A. hun een bezoek had gebracht en 715.50 had ontvangen; en A. hield vól, dat hij hen nooit had gezien; hij bezat geen fantasie pantalon, zooals de echtgenoote van R. ver telde cn had geen brief van R. ontvangen. Wei had hij de oplichterijen gepleegd, waarvoor hij voor den Hoogen Alkmaar had terechtgestaan en samen een jaar ge vangenisstrafs hads gekregen,s maars aan dits gevals was hij volmaakt onschuldig. Als derde getuige werd gehoord de heer S. Deze zeide dat hij hoofdzakelijk reclas- santen in zijn dienst had en cok in de meeste gevallen in hen werd teleurgesteld. A. was twee keer bij hem als reiziger in dienst geweest; na zijn laatste ontslag had den den heer S. verschillende klachten be reikt, van klanten die door A. waren op gelicht. Ook R. was bij hem geweest en. hem zijn wedervaren verteld, waarop de heer S. had gezegd: ben jij ook een van de velen, die door A; zijn opgelicht? Ook ver klaarde de heer S. dat hij A. gedurende het laatste jaar wél eens in een ander cos tuum had gezien. A. bleef bij zijn ontken ning. De Officier aqhtte het wettig en over tuigend bewijs geleverd; in verband met be- klaagde's zwakke gezondheid en den langen straftijd dien hij nog tegoed heeft, wilde spr. geen zware straf eischen, maar vroeg veroordeeling tot een gevangensstraf van 6 weken. De verdediger, Mr. v. Dam, sloot zich op grond van de pertinente verklaringen der getuigen, bij het requisitoir aan, doch vroeg intente clementie. De politierechter bracht bekl. onder het oog dat de Officier een elementen eisch had gesteld wegens de straf, waartoe hij reeds is veroordeeld, leg de hij hem overeenkomstig den eisch, 6 weken gevangenisstraf op. A. verklaarde hooger beroep te zullen aanteekenen. Het anders zoo rustige Bennebroek was Woensdagavond in rep en roer. Of het nu kwam door de muziekuitvoering of door het warme weer Men weet het niet. Het begon al kiet een loopjongen, welke per fiets den Rijksstraatweg wilde oversteken, zonder zich te overtuigen of de weg veilig was. Dit laatste was niet het gevalde jongen werd door een vrachtauto aangereden, maar kwam er wonder boven wonder zonder letsel af. Het tweede feit was een stagnatie in den autobusdienst HaarlemNoordwijk, van den heer K. Bolhuis, door het losraken van een remstang. Na gerepareerd te zijn kon de bus met een 15 minuten vertraging verder gaan. Als slot nog een kleine vechtpartij tusschen twee jongens uit een omliggende gemeente. Dezen kregen woorden op den Zwarten weg, en trokkan toen naar den Rijksstraatweg om het daar uit te vechten. Er vielen slagen en de heer A. v. R. kwam er met een bebloed gezicht af, terwijl de jas van den heer Y. R. bijna in tweeën werd gescheurd. Aan dit laatste relletje maakte de politie een einde, waarna de rust in het dorp weer terugkwam. Het bestuur der Reddingsbrigade brengt ter kennis, dat a.s. Zondagmorgen te 10 uur, aan de zweminrichting aan de Houtvaart, gelegenheid bestaat tot het afleggen van de toelatingsproef als candidaat lid. De proef bestaat uit borst en rugzwemmen in volledige kleeding. Zaterdagmiddag 3 Juli, zal door een 12- tal Dames en Heerenleden der Brigade zwem mend redden worden gedemonstreerd op een zwemfeest» der Leidsche zwemclub, ter ge legenheid van het 40-jarig bestaan van L.Z.C. Van den Directeur van den Geneeskundi gen Dienst werd bericht ontvangen, dat be houdens onvoorziene omstandigheden, het water in het Noorder-Spaarne voor wedstrij den van geoefende zwemmers en zwemsters geen bezwaren oplevert. Het bestuur moest eerst een bericht af wachten alvorens een beslissing te kunnen ne men over het al of niet doorgaan van een de monstratie op 31 Augustus in het Noorder Spaarne. M. v. Bezie, Anthoniestraat 51 g, boekje met" billetten bad- en zweminrichting Was- serfaar, Tuinstraat Izw., broche Politiebu reau, Smedestraat, broche Th. Teeuwen, Rijpstraat 11, bril C. Vreenegoór, Kruis tochtstraat 34, bankbiilet Politiebureau, Smedestraat, fluiten aan ketting H.J. Stoel, Rozenstraat 53, zw. langh. hond A. v. Weel, Damiatestraat 24, hamer Garage Bos, Plein 33, zwarte handschoen T. Hoogenes, Nagt— zaamplein 15, medisch, instrumentGerrit; sen, Kinheimweg 35, gr. witte poes Fauna v.d. Reep, Middenduindorpslaan 6, grijze poes Fauna J. Kerkhof, Burgwal 54, kou sen J, v. Frankhuizen, Vroomstraat 13rood, kinderhalskettinkje Politiebureau, Smede straat, hondenpenning W. Dérogée, Heeren singel 41rood, portemonnaie m.i. H. v.d. Giessen, Papaverstraat 4, idem met tramkaart; P. Freyer, Teding v. Berkhoutstraat 30, idem m.i. P. Post, Teylerstraat 49, idem m.i. L. Merten, Voorzorgstraat 7, rijwielbel.merk; J. v. Vastenhoven, v. Ostadestraat 4, idem G. v. Vierzen, Spaarnwouderstraat 25, ro zenkrans M. v. Andel, v. Marumstraat 70, gymnastiekschoen P. Peetoom, Assendel- verstraat 23, zakje met vischgereedschap. Terug te bekomen bij: G. du Maine, Kruis straat 37, fluit; G. Koster, Eendjespoort straat 5, gele hond Fauna; C. van Maris, Barendscstraat 17, zw. herdershond; J. Bul der, K. Begijnestraat lrood, hceretihorloge; Politie, Schoten, doberman-pincher, Kennel „Haerlem"; Mevr. Brassinne, Raamsiligel 30, gestr. hond, idejn; v, d. Eynde, Wilhel- minalaan 22, Overveen, bast, herdershond, idem; J. D. v. d. Veen, Kinkerstraat 19, kerkboekje; K. Schippers, Olycanstraat 23, lorgnet; J. Kielt, Bennebroekerweg 87, Hoofddorp, lorgnet in étui; Smit, Kopstraat 24, mes; J. Scholten, Linschotenstraat 3, damesportemonnaie m. i.; de Wagt, Lange Raamstraat 24, rijwielpomp; Kiekens, Nieuw- straat 1, idem; H. v, d, Pligt, Kamperstraat lrood, ring met sleutels; P. Snijder, Wilhel- rrlrnaiaait ueemsicut, njwiClPel.mérk; Hctum, Hccrjtsvest 6zw„ gymnastiekschoen; C. Booms, Hccrcnringel 53rd„ sieutc:; J. Prinsen, Zomerkade 219, sleutel; D. Vos, ,'iarmenjansstraat 21, ta-ch m. i.; S. van Dorp, Kleverlaan 177, vulpenhouder; De toestand van den heer A., die hij het auto-ongeluk te Heemstede een diepe hals- wonde opliep cn in de Mariastichting ter verdaging moest worden opgenomen, is de zelfde. De' patient heeft een rustige nacht doorgebracht. Naar aanleiding van het ingezonden stuk onder dezen titel in dit nummer, hebben wij de meening van den Commissaris van Politie gevraagd. Deze deelde ons omtrent dit geval mede, dat pas Zaterdag avond cm k-.vart voor tien een aanval zou plaats hebben op een melkboer. Tijd om de politie van Haarlerr.tnerliede te waarschu wen was er dus niet. De Haarlemsche politie 'meest zelf handelend optreden. Uit de mededeeling, dat een melkboer zou worden aangevallen, blijkt ook, dat de politie niet wist wie het slachtoffer zou zijn. Vandaar dat de aanvallers op heeter- daad werden betrapt. Wat de hond betreft, deze is aan de politie cadeau gedaan en kost haar allen onderhoud, welke kosten worden betaald uit fondsen door den burge meester beschikbaar gesteld. Bij dit geval heeft de hond niet allen zijn baas verdedigd, maar de boeven ook gesteld volgens alle regelen der kunst. Geboren; 30 Juni: G. J. v. Musscher Meiisal, z.; E. M. Erdtsieck—Dollend.; W. J. SchortemeijerJans, z.; P. H. v. d. Ham v. Leeuwen, z.; 2 Juli: M. E. J. v, Kim- menaedeTijssen, z. Overleden 1 Juli: M. M. Loomeijer, 71 j., Kinderhuisvest R. de Bruijn, 65 j., Twijn- derslaan P. A. 15 mnd., z. van J, C. Boer- rigte*, Bisschop Ottostraat J. Harkmans, Hubert, 71 j„ Spaarnwouderstraat P. Kamstra, 76 j„ Kamperlaan O. F. Mul lerThomson, 71 j„ Kleine Houtstraat. 30 Juni: A. Schulpzand-Jore, 88 j., Anna- straat 2 Juli: M. v. d. RaadtZwenger, 63 j„ Soutmanstraat. 5% Nederland 1919 102'5/8 6% Nederland 1923 103 4J4 Neder) 1917 "Wl6 7% N.-l. 1921 A.. 100°8 61" N.-l. 1923 D.. 1041/s Roll. Lloyd 30 1 Oude Vaart 46 4 dito Gcm. Eigend 28 Mij. „Nederland ?9 Scheepvaart-Unie '70 Rotterd. Lloyd '50 Paketvaart 204'/4 Oude Boot8 Holl. Stoomboot ,59 H. V. A720 ex- Java Cultuur 257 Jurgens gew. '76"/^ Koloniale Bank '86'/4 Indische Bank '6'3/,j Ccrt Handel Mij... '47 Reso dito 146'/4 Phoenix 953/s Geconsolideerde 180'- Kon Olie 40 Isƒ4 U. S Steel '451 /g Marine comm8 Vorstenlanden '61'ƒ4 Actions id. 45 Comp. Merc. Arg 3'/„"b Poerwoderjo 111 Oude Deli 430 Senembah 384 Deli Batavia309 A'dam Rubber 326si Serbadjadi 327 Sil-u |71 Wai Sumatra 283 Dordtsche Petr. 381'/j Southern Rails 114 Union'579/i6 Anaconda 96'/j Wabash48 Comm. Maxwel 5'ƒ4 9915/16 '005/8 '041/g '47'/2 400'/, 144»/, 8 I62'2 145 422 390 4 408 330 329 173 117 158 48'/2 2 JULI EEKSTc LATER KOERS KOERS BERLIJN 59.30 59 28 PARIJS 6,75 6 69 BRUSSEL, 6,82 6 71 WEENEN 35.20 35.25 LONDEN 12.11'/, 12,103/8 STOCKHOLM 66.82 66 80 KOPENHAGEN 66. - 66. OSLO 54.70 54.65 BAZEL NEW-YORK ROME PRAAG WARSCHAU 48 2248.19 2.4L'/s 2.49 8 90 8 83 7,42T/2 7.39 25 - 25.- Van den Pauselijken Staatssecretaris is, naar „St. Bavo" meldt, bij Mgr. Callier het volgende schrijven ontvangen: Met vaderlijke welwillendheid heeft Z. H. de prachtige som van 21.000, welke de St. Pieterspenning in Uw diocees heeft opge bracht, en de Hollandsche Internuntius heelt overgezonden, ontvangen. De H. Vader ziet daarin een niéuw en bijzonder bewijs van godvruchtig en vurig verlangen, waarmee onder Uw voorgaan Uw clerus en geloovigen in de noodwendigheden van den H. Stoel, die door de droeve tijds omstandigheden zoo zijn vermeerderd, te hulp tracht te komen. en de godvruchtige gevers dank zeg gend, beantwoordt Z. H. dé genegenheid zijner kinderen met eenzelfde liefde en zij bidt overvloedige gaven Gods voor alles af, terwijl zij als onderpand daarvoor gaarnd» den Apostolischen Zegen aan allen schenkt. Terwijl ik dit gaarne U bericht, bevestig ik mijn gevoelens van hoogachting jegens U cn verheug mij te noemen van U. D. H. de meest toegenegen zoon (w.g.) P. CARD. GASPARRI. Aan Z. D, H, Aug. Jos. Callier, Bisschop van Haarlem. DEVENTER, 2 Juli. Toen de 21-jarige zoon van den landbouwer V. te Bathmen in de buurtschap Loo bezig was met het binden van een touw over een met hooi beladen wagen, brak eensklaps het touw en viel de jongeling van den wagen. Hij was bijna direct dood. ZWOLLE, 2 Juli. Bergantheim (gem. Ambt-Hardenberg) is door onbekende oor zaak de arbeiderswoning van A. de Hoop afgebrand. De heele inboedel ging verloren; een en ander is verzekerd. BOSKOOP, 2 Juli. Gisterenmiddag had op den hoek van de Kerkstraat een ernstig gngeluk plaats. Toen de autobus Leiden oskoop v.v. wilde keeren, viel het zoon tje van den heer N, van den wagen en kwam onder een der wielen. De jongen werd op slag gedood. Het Lagerhuis heeft de derde lezing van dc wet op den achturendag in de mijnen goedgekeurd met 332 tegen 147 stemmen, Gisteren had te Bazel de officieele ope- ning plaats van de internationale tentoon stelling voor binnenscheepvaart en water kracht, waarbij de president van het organi satiecomité, dr. Miescher den gasten namens de autoriteiten van het kanton Bazel en het bestuur der tentoonstelling het welkom toe roep, De Nederlandsche afdeeling is door de zorgen van den secretaris der Nederlandsche vereeniging voor tentoonstellingsbelangen, den heer Snoek, met veel smaak ingericht en laat vooral het licht vallen op onze ha vens Amsterdam, Rotterdam, Vlissingen en Dordrecht, die naast maquettes vele plas tieken, grafieken, statistieken en fotografieën van de bedrijvigheid in onze havens hebben ingezonden. De officieele Nederlandsche in zending wordt op gelukkige wijze aangevuld door de deelneming van een twintigtal ven nootschappen en firma's op hpt gebied van de scheepvaart en van den opslag en het transport van goederen. Vooral de uitvoering d«r Zuiderzee-werken ontmoet hier veel be langstelling. Bij het geven van voorlichting wordt de heer Snoek ter zijde gestaan door eer; ambtenaar van de haveninrichtingen van Amsterdam. In de afdeeling binnenscheepvaart neemt Duitschland de voornaamste plaats in. Op het gebied der waterkracht spant Zwitser land de kroon, al heeft Italië vele interes sante gegevens ingezonden. Tal van Kamerleden kwamen naar het Palais Bourbon, (de vergaderplaats der Ka mer) en onderhielden zich voornamelijk over den financieelen toestand en de Woensdag geconstateerde stijging der bui- tenlandsche deviezen. Briand, die erover ondervraagd werd, trachtte sommige be duchtheden tot bedaren te brengen. Vol gens degenen, die hem aanspraken, zou Briand de plotselinge stijging der buiten- landsche wisselkoersen grootendeels toe schrijven aan de polemieken, uitgelokt door het accoord van Washington nopens de re geling der Fransche schuld. Briand zou er bijgevoegd hebben dat over het geheel ge nomen de conventie Bérenger-Mellon niet de critiek wettigde waaraaft zij van de zij de van sommigen bloot staat. Er vervolgens aan herinnerend, dat de re geling der schulden in de V. S. heel anders wordt bekeken dan in Frankrijk zou Bri and getracht hebben het Amerikaaasche standpunt te verklaren. Nopens de weigering om in het accoord 1 de waarborgclausule op te nemen, zou Bri- and met nadruk hebbeh gewezen op de Groot is de macht van het kleine. On» noodig het nog eens te bewijzen. Om ma-ar weer eens een simpel voor-* beeld te noemen, welk een succes had niet het verzoek, 't welk indertijd een Amstër- damsche organisatie van diamantbewerkers tot haar werkgevers richtte. Het was een eenvoudig verzoek. Bij het bewerken van diamant n.L gingen zeer vele stukjes koper draad verloren. De stukjes werden opgeveegd cn vcrwij- cere'; men kon er toch niets meer mee doen, was de algcmcene opinie. Op eer. dergelijke wijze ging er toch altijd een betrekkelijke waarde verloren. Nu vroegen dc arbeiders, die stukjes ko perdraad te mogen verzamelen en de op brengst ervan te mogen besteden voor de bestrijding der tuberculose. Dit verzoek werd' toegestaan en daaruit ontstond het zgn. „korte stelcnfonds." Dit is één voorbeeld. Zoo zouden cr hon derden te noemen zijn. Het liefdewerk „Oud Papier," dc naam zegt het reeds, wordt in stand gehouden door het verzamelen van papier, dat anders in huishouding, kantoor of werkplaats ais waardeloos zou worden weggeworpen. En de opbrengst ervan vormt weer een niet onaanzienlijk bedrag, ten dergelijk geval doet zich in Haar lem voor. Wie heeft er nooit gehoord van de spijs- kokerij der St. Vincentius-vereeniging, die aan zoovele arme gezinnen kosteloos eten verstrekt. Het vele goede door deze charitatieve in stelling bij uitstek reeds zoovele jaren lang verricht, heeft de algemeene sympathie op gewekt. Dat kon al moeilijk anders en door haar liefdadig werk moest haar toch reeds om vangrijk werk steeds meer toenemen. Is zulk een uitbreiding op zich zelf reeds toe té juichen, ze gaftt onherroepelijk ge paard met een vermeerdering van de nood zakelijke onkosten. Dat is altijd voor chari tatieve instellingen een der belangrijkste factoren. Haar daarin te helpen, haar in het oplos sen van de financiëelé zorgen tegemoet te komen is een liefdedienst. Zulk een liefdedienst is bewezen. De R. K. Bouwvakpatroons hebben be sloten den houtafval, als brandstof koste loos aan de spijskokerij der St. Vincentius- Verecniging af te staan. Mooi zoo! Dat bewijst, dat er in Haarlem nog lief dadige zielen zijn. Begrijpelijk, dat het bestuur der spijsko kerij voer zulk een loyale houding uiterst erkentelijk is en het hoopt in de toekomst op een evengroote milddadigheid te mogen blijven rekenen. Als iedereen er zoo eens over wil denken en eens iets wil afstaan wat de spijskokerij kan gebruiken, zal het haar ongetwijfeld goed gaan en zullen de financieën van deze liefdadige instelling geen zorgen meer baren. Wie volgt het sympathieke voorbeeld na?, moeilijkheden, die zich ook te Londen heb-, ben voorgedaan, doch hij zou geen pogin gen verzuimen om ze uit den weg te rui men. Briand zou ten slotte te verstaan heb ben gegeven, dat het parlement zich zoo spoedig mogelijk diende uit tc spreken om trent de verdragen, welke het ter ratifica tie zouden worden voorgelegd en dat het reeds nu de gevolgen onder het oog dien de te zien van de stemming, in welken geest deze ook zou uitvallen. In de gisterenavond gehouden zitting var het congres van V. B.-vereenigingen is een onaangenaam incident voorgevallen. Graaf Bernstorf, die een rede zou houden, werd door den voorzitter geïntroduceerd en daarbij gehuldigd, waarop een man onder het gehoor opsprong en Bernstorf beleedi- gende woorden toeriep, o.a. in verband met het doen zinken van de „Lusitania De man werd genoopt het gebouw te verlaten, waarbij hij nog beleedigingen uitte en zijn vuist balde. BERLIJN, 2 Juli. In politieke kringen acht men de mogelijkheid niet uitgesloten, dat bet thans aan de verschillende betrok ken landen zelf overgelaten zal worden re gelingen te treffen met de vórsten in zak# dc schadevergoedingskwestie. MEXICO-CITY, 2 Juli, In de wouden van Leon zijn gister 15 lijken gevonden v» personen die gestorven zijn aan pest. NEW-YORK, 2 Juli. 40.000 kleerma kers zijn hier in staking gegaan; zij eischen niet alleen hooger loonen, doch ook garan tie, dat ze minstens 36 weken werk hebben per jaar. PARIJS, 2 Juli. In welingelichte kringen wordt tegengesproken, dat de Duitsche Rijksbank aan de Fransche regeering steun zou hebben aangeboden voor het st&bilisee- ren van den franc, op voorwaarde, dat hgt f Rijnland zou worden ontruimd. v NEW-YORK, 2 Juli. Het Rooseveldt-hospia taal te New-York was gistermogen het too- neel van een brutalen overval door 6 ban dieten, die in een auto arriveerden. De chauffeur bleef buiten staan wachten, ter wijl de bandieten door de kamers der ge- neesheeren en zusters naar de hoofdzaal wandelden en daar den telefonist bevel ga ten zijn handen omhoog te steken. De ban dieten zochten het geheele gebouw door en namen meer dan 1Ó.OOO dollar mede. De bende stapte ongehinderd weer in den auto en ging er van door. De politie heeft later een leeg geldkistje gevonden. De bandiet#* gebruikten een gestolen auto. Ottawa, 2 Juli, Het ontslag van Robert Forke als leider der progressieve partij wordt in politieke kringen beschouwd als een eerste bewijs van de komende verdwij ning van de progressieve partij en van dea terugkeer naar het 2-partijen-stelsel, Rome, 3 Juli. Na beëindiging van de in spectie van het leger en het nieuwe tank korps heeft Mussolini gisteren het nieuwe r.uteurshuis geopend in het Gugkianipaieis. Hij zcide; de regeering die ik leid, heeft/ steeds haar sympathie betuigd voor de schrijvers en auteurs. De wet tot bescher. ming der auteurs bewijst dit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2