Radio-Omroep VERONICA GEM. BUITENL. BERICHTEN. mocht aanzien, wijl daardoor de groote pro- De reis van Tiet Spaanscfie Koningspaar. Werkhervatting bij Thyssen. De soc.-dem. fractie stemt tegen het ontwerp regeling Vorstenhuizen. De Watersnood. De gevolgen van de aardbeving in Egypte. BINNENLANDSCH NIEUWS Vlielands financieele toestand. Steun aan oude bedienden. Het slipgevaar op onze wegen- UIT HET AND. De sterkte der bezettings~ troepen. De financieele crisis in Frankrijk. De autonomie-beweging in Elzas-Lotharingen. Het geschil in de Engelsche Mijnindustrie. FINANCIËN. FEUILLETON oplossing rrn het hngdürige conflict, dat katholieke gevaar afweren kon. Öe presi- den boycot van buitenlandsche schepen tot dent der vergadering, de afgevaardigde, gevolg had. Johnson Hicks, beweerde, dat men het door- dringen der „vreemde" leer niet lijdelijk ttt T tanatdc TH.T nr nunnr testantsche kerkengemeenschappen van En- DERDE KLAS. geland buitengewoon verzwakt werden. Een Dinsdag is te Southampton het passagiers- Engelschman zou vóór alles twee dingen schip van de Cunardhjn, de „Berengaria", nooit of te nimmer kunnen aannemen aangekomen met het vreemdste gezelschap De Mis en de Biecht. Gelijk men aan de derde klasse-passagiers, dat ooit den Atlan- constitutie van het Engelsche recht trouw tischen Oceaan is overgestoken om in een vasthoudt, zoo ook moet men trouw de ker- A ZeS ?ur?.P,eesc landen te be- kelijke constitutie van Engeland behoeden, zoeken, Oogenschijnlijk waren het een 500 anders zou men in een godsdienstig bolsje- arme studenten van verschillende instellingen wisme vervallen. Daarop nam de Schotsche van onderwijs overal uit de Vereemgde Sta- predikant Inch het woord en wees op het ten vandaan, doch inderdaad bevonden zich gevaar, dat daarin bestaat, dat in Schotland onder hen universiteitspraeses, doctoren, de protestantsche bevolking steeds minder rechters en een aantal zoons en dochters van geboorten aanwijst en katholieke Ieren in de Amerikaansche millionaire uit New-Orleans, leeggekomen plaatsen dringen. Reeds zijn die gemakkelijk een deel van de „Berengaria" er om en om de 700.000 katholieke Ieren in hadden kunnen afhuren zonder in financieele Schotland gevestigd. Bovendien bewerkt moeilijkheden te komen. n0g het grootere aantal geboorten bij hen rrwiuriccADTe r™rn. at een gestagen aanwas van katholieken. Men COMMISSARIS-GENERAAL SMITH, heeft tenslotte een reeks van besluiten ter c vu A bericbt Ult ®oe Pest ®cldt, dat bescherming van het protestantisme in bmith, de Amerikaansche economist, die na Engeland genomen, die klinken als het gelui een arbeid van twee jaren de reorganisatie van een ware stormklok. Maar te laat De der Hongaarsche fiatum heeft beëindigd, groote solidaire godsdienstgemeenschap in geweigerd neeft een cheque van 100.000 dol- Engeland is heden weer de katholieke, lar als honorarium voor zijn werk in ont- n.etPe"- DE UITVLUCHTEN DER MEXICAAN- Hij stond het geld af voor een liefdadig SCHE REGEERING. doel en verklaarde alleen de vriendschap van Gelijk bekend, werd de apostolische dele- het Hongaarsche volk te wenschen. gaat voor Mexico, Aartsbisschop Caruana, wft DDAdre Tct— p,i,TTTt/\\TT tegen alle recht en wet in door de Ameri- HET PROCES TEGEN ZANIBONI. kaansche Regeering uit het land gezet. Dat Het schijnt nu vast te staan dat het pro- heeft natuurlijk geweldig opzien gebaard en ces tegen Zamboni e.c., die in November het Episcopaat van het land teekende daar van het vorig jaar een aanslag op Mussolini tegen gemeenschappelijk protest aan. Wijl poogden te doen door van een hotelkamer uit nu daardoor de Minister van Binnenlandsche een geweer te richten op het balcon van het Zaken, Tejeda, een boezemvriend van Pre- Lnigi-paleis, waarop Mussolini zou verschij- sident Calles, toch iets in 't nauw kwam, ne?t in Augustus a.s. voorkomen zal. zocht hij zich door een gelegenheidsleugen Zamboni hebben be- te rechtvaardigen, kend dat hij, toen alle hoop op het organisee- Hij gaf een verklaring af, waarin hij niet ren eener krachtige oppositie bij gebrek aan eens de wellevendheid in acht nam om den geld moest worden opgegeven, besloten had Aartsbisschop behoorlijk zijn officieelen titel tot een persoonlij k;e actie over te gaan. Hij te geven, maar hem eenvoudig „de heer z<?ue. e£ hebben ontkend, dat hij mede- Caruana" noemt. Hij beweerde dat de pachüge had gehad, behalve zijn secretaris, pauselijke delegaat op een onwettige wijze Dit klopt echter niet met het feit dat er drie m het land gekomen was, wijl er een wet be- kamers m drie verschillendehotels waren staat volgens welke aan ieder buitenlandsch gehuurd, alle drie met het uitzicht op het priester het overschrijden der Mexicaansche bewuste balkon. grens verboden is. Zijne Excellentie vergat CCM t.ttxttt A «»TT er echter bi' te v°egen, dat deze wet eerst van „i.a EEN MIJNRAMP. den dertieuden Maart dateert en tot den 19de B A ^2m.u,ï'Santiago de Ghili aan de April geheim werd gehouden, terwijl bo- Parijsche „Matin meldt, dat bij een mijn- vendien de Aartsbisschop reeds den 4den ramp elf arbeiders werden gedood en vele Maart in Mexico gekomen was. Voorts wil. andere gewond. Tejeda ook nog beweren, dat de Aartsbis- HFT «cit rr tadtit scbop v00r ?e grensbeambten zijn priester- „S 4?E*EIG. TAPIJT. schap gemaskeerd heeft en zelfs gelogen dat Het Heilige Tapiit zal met naar Medina hij geen katholiek was* Tegen deze beschul- worden gebracht, doch van Djeddah naar digingen verklaart nu de Aartsbisschop in een Egypte terugkeeren. De reden die daarvoor protest in de Amerikaansche pers, dat dit wordt opgegeven is, dat de leden van het absoluut onwaar is, want gelijk zijn door de escorte ziek zijn, doch de aard van de ziekte Mexicaansche grensbeambten afegstempelde wordt met genoemd. pas bewijst, heeft hij dezen het paspoort stoduvi nnrciT n, voorgelegd, waarin hij duidelijk als priester STORMKLOKKEN IN ENGELAND. en ais aartsbisschop stond beschreven. Dat in de groote Albert-Hall in Londe werd hij zelfs zijn godsdienst verloochend zou den Isten Juni een vergadering der meest hebben, is een des te belachelijker uitvindsel, verschelden met-katholieke secten van En- wijl men aan geen enkel grensstation ter geland gehouden, waarbij alle beraadsla- wereld naar den godsdienst van een het gingen, om het thema draaiden, hoe men het land binnenkomend reiziger pleegt te vragen. In verband met de ontdekking eener sa menzwering te Parijs tegen koning Alfons meent men te weten, dat de Spaansche en de Britsche politie een plan hadden voorbe reid, waardoor de veiligheid des konings gedurende zijn verblijf in Engeland volledig werd verzekerd. Op de mijnen van het Thyssenconcern in West-Duitschland zijn in de afgeloopen week ruim 1700 mijnwerkers weer aan het werk gezet. Ook in de komende maanden zullen er nog een groot aantal mijnwerkers worden aangenomen. De sociaal-democratische rijksdagfractie heeft gisterenavond met groote meerderheid (73 tegen 38 stemmen) besloten, tegen het regeeringsontwerp te stemmen. Het staat dus vast, dat de vereischte twee-derden meerderheid in geen geval zal worden be reikt. Daar niet is aan te nemen, dat de Duitsch-nationalen alsnog zullen bijdraaien, zal waarschijnlijk niet eens de enkelvoudige meerderheid worden bereikt. Men dient af te wachten, hoe de rijksre- geering op deze verwerping van haar ont werp zal reageeren. Ten gevolge van de onafgebroken stort regens zijn de Donau, de Save, de Vardar, de Drina en de Drau buiten haar oevers ge treden. De overstrooming heeft groote schade veroorzaakt, vooral in de steden. De lager gelegen wijken van Belgrado staan onder water. Volgens officieele opgaven zijn bij de aardbeving van j.l. Zaterdag in Egypte 110 personen gedood en 70 gewond. Er werden 4236 huizen geheel of gedeeltelijk vernield en 74 moskeeën beschadigd. Bij de Tweede Kamer 19 thans ingekomen een adres van den burgemeester-secreta ris van Vlieland, houdende verzoek door een commissie uit de Kamer te worden gehoord ter zake van den onhoudbaren financieelen toestand zijner gemeente. Naar de Tel. verneemt, heeft de mi nister van Financiën in verband met den financieelen nood-toestand, waarin de ge meente Vlieland verkeert, aan Ged, Staten van Noord-Holland opgedragen, de ge meente voorloopig met een bedrag van 5000 te steunen. De Algemeene Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft zich indertijd tot den voorzitter van den Raad van Ministers gewend met een adres over de oudere be dienden. Geconstateerd werd, dat deze in het bedrijf als regel geen plaats meer zul len kunnen krijgen en verzocht werd maat regelen te treffen, dat door verdiscon- teering der aan hen te verstrekken onder steuning een sommetje voor hen beschik baar zou worden gesteld, teneinde hen in de gelegenheid te stellen eeu zelfstandig bestaan te vinden, of als filiaalhouder enz. op te treden. Minister De Geer deelt den Bond thans mede, dat de regeering tot haar leedwe zen den gevraagden steun niet kan ver kenen. De reden daarvan ligt in de con sequenties ten opzichte van andere groe pen, dit wegens maatschappelijke en eco nomische redenen achterop geraakt zijn, welke consequenties door de regeering niet zouden kunnen worden aanvaard. volldng dat door middel van deze zieken fondsen van geneeskundige hulp wordt voorzien. Het wordt echter van groote be- teekenis geacht, het onderzoek uit te brei den en te verdiepen, omdat reeds nu te voorschijn is gekomen, dat in vele deelen van ons land nog groote lagen der bevol king van ziekenfondshulp verstoken zijn en dat ten opzichte van andere deelen, waar deze hulp in groote mate geboden wordt niet de zekerheid bestaat, dat dit op doelmatige en economische wijze geschiedt. Op den voorgrond wordt gesteld, dat het instellen van dit onderzoek geschiedt, met machtiging van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en in geen enkel op zicht vooruit loopt op een eventueele be slissing ten opzichte van de vraag of bij het tot stand komen van- een wettelijke re geling van het ziekenfondswezen er ook voor de Gezondheidscommissie op dit ge bied een taak is weggelegd. Medegedeeld wordt verder, dat de zoogenaamde dokters- fondsen om bepaalde redenen buiten de enquête blijven. De wegencommissie van den A.N.W.B. eq de K.N.A.C. heeft besloten, een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de gladheid van wegen en roept daartoe de medewerking in van aile automobilisten, door haar zooveel mogelijk gegevens te wil len verstrekken omtrent wegvakken, welke hun bij ondervinding door hun gladheid hin derlijk of gevaarlijk zijn gebleken. Bij die opgaven verzoekt zij te vermel den: 1. De plaats van het wegvak, welke zoo nauwkeurig mogelijk dient te worden opge geven, aangezien op sommige wegen verschil lende soorten asfaltdekken toegepast zijn, welke voor den leek dezelfde zijn, maar die in werkelijkheid belangrijk verschillende eigen schappen bezitten. 2. De datum en het uur, waarop het feilt werd vastgesteld. 3- De weersomstandigheden, bijv. droqM weer, motregen, flinke regen, bij het beg® van of kort na een regenbui, enz. 4. De omstandigheden, waaronder evenj tueel een ongeval heeft plaats gehad. 5. Alle bijzonderheden, welke naar eigen meening van belang kunnen zijn. 6. Naam en adres van den berichtgever. De opgaven gelieve men te richten aaa' het adres Parkstraat 18, den Haag. joi puiaouaq si ran 92 uva jmjsaq 'uo}j (i& Van officieele Duitsche zijde is te Parijs ten aanzien van de vermindering der be zettingstroepen dezer dagen een nieuwe de marche ondernomen. Hiermede stond ook het bezoek van den Duitschen ambassadeur te Parijs aan Briand in verband, die bij de wone officieele bezoeken aan de nieuwe mi nisters ook deze kwestie te berde bracht. Naar verluidt heeft de Duitsche regeering hierbij gewezen op de sterkte der bezet tingstroepen in verband met de onderhan delingen over een handelsverdrag, en wel in het bijzonder de door Frankrijk zoo zeer gewenschte voorloopige overeenkomst. Op het dept. van financiën wordt ver klaard, dat het bericht, als zou in het rap port der deskundigen een stabilisatiekoers ook zelfs maar bij benadering worden aan geduid, volkomen onjuist is. Het bureau van den minister-president spreekt het in de Fransche avondbladen gepubliceerde bericht tegen, waarin aan de regeering het plan wordt toegeschreven den goudvoorraad te gebruiken ter stabilisatie van de franc. Caillaux verklaart, dat deze inlichtingen niet van zijn departement af komstig zijn. j In de Kamercommissie voor Elzas-Lotha- ringen heeft de minister van justitie nopens de kwestie der autonomie verklaard, dat de regeering alle vrijheid van critiek en pole miek wil toestaan maar niet zal dulden dat geraakt wordt aan de heilige beginselen der nationale eenheid. De maatregelen tegen de onderteekenaars van het autonomistische manifest genomen, zijn gehandhaafd. De achturenwet in het Lagerhuis. De oppositie van de Arbeiderspartij tegen het wetsontwerp inzake den achturendag in de mijnen was heden, bij het debat over de KERKELIJKE LEENING. Het Genootschap der broeders van denj H. Franciscus te Waidbreitbach gaat met goedkeuring van den H. Stoel te Rome een 8 procent Eerste hypothecaire 10-jarige obligatie-leening aan van 360.000 in stuk ken van 1000, 500 en 100 tot den koers van 100 proc. De leening geschiedt ten behoeve van den bouw van een kloos ter te Rome. De inschrijving is vanaf Don derdag 1 Juli opengesteld ten kantore van de Nederlandsche Landbouwbank te Lentjes Drossaerts) te Amsterdam's-Bosch, al waar de storting op 8 Juli moet plaats heb ben. die vragen, waarop hij toch geen bevredi gend antwoord kon vinden! Hij moest ge duld hebben, tot zij zelf op die vragen ant woord gaf. Hij zocht zijn vriend op, zeide hem vaar« wel en begaf zich vervolgens naar „De Drie Steden"; een kellner bracht hem naar de kamer van mevrouw Bertels. Een slanke, imponeerendc gestalte trad hem tegemoet, hare schoenheid verrastte hem, met verrukking rustte zijn oog op het bleeke gelaat, dat door dik blond haar omgeven was. Uit deze mooie, diepblauwe oogen straal de hem een kinderlijk onschuldige ziel tegen en toch verrieden eenige scherpe lijnen op dit gelaat, dat zij ook reeds zwaren strijd met het noodlot gevoerd had. Zij noodigde hem uit plaats te nemen. Ik lees in uw oogen, dat u een ver klaring verwacht, zeide zij, en, inderdaad, die ben ik u schuldig. Toch niet, mevrouw, antwoordde Willem kalm', ik laat het geheel aan u over, of u mij in uwe geheimen wilt inwijden. Zoo als u mij vertrouwt, vertrouw ik u ook. Zij zag hem lang onderzoekend aan, alsof zij in zijne ziel wilde lezen en ook was ds blik van Willem vol bewondering op haar gelaat gevestigd. Ja, ik vertrouw u, zeide zij. Sta mij toe eenige vragen tot u te richten, alvorens ik de reden dozer vragen verklaar. (Wordt vervolgd.} i o* haar pooten zetten, adders maak je mij later nog het verwijt, dat je zulke ernstige gevolgen niet verwacht had. Ik' heb reeds met den president gesproken; hij gaat erg bereidwillig op mijn plan in en verwacht je bezoek, dat ik reeds toegezegd heb. Wat is u toch bezorgd voor mijn toe komst! sprak Willem. Je moet er mij dankbaar voor zijn. De jongste dochter van den president is een aardig meisje, eene indrukwekkende ge stalte, daarbij vol geest en En skelet, onderbrak Willem. Ik be dank beslist voor deze echtgenoote. Ga je er niet heen? Neen, vader. Ook niet, als ik je dat beveel? De jonge man had de klink van de deur reeds in de hand, hij draaide zich nog eens om en men kon %an hem zien, dat, zijn besluit vast stond. Neen, ook dan niet, klonk het flink; ik herhaal, dat ik in dit punt mijn vrijen wil behouden wil. Zonder nog een woord te spreken, verliet hij de eetzaal; hij scheen zich om den toorn van zijn vader weinig te bekommeren en zijn optreden bewees, dat hij hem niet vreesde. Hij had zijn vader gadegeslagen, hij ■was in de betrekkingen van hem tot Hen drik Roven doeper doorgedrongen, dan de rentenier vermoedde en hij had bovendien nog andere dingen ontdekt, die niet ge schiet waren n» -te achtinU «oor zijn vader te doen stijgen. Als de rentenier meende, dat hij volle macht over zijn zoon had, ver gistte hij zich geweldig. Willem toonde hem zeker achting en gehoorzaamheid, maar deze strekte zich slechts tot een zekere grens uit, die de oude man niet kon over schrijden. Als hij het tot nu toe niet ge weten had, dan moest hij het nu wel weten en Willem was tevreden, dat hij er niet meer over .twijfelen kon. Maar toch had het gesprek met den ouden man zijn stemming bedorven, want hij vermoedde in dezen twist het begin van een breuk, en die wilde hij vermijden, zoo lang het slechts eenigszins mogelijk was. Natuurlijk kon hij de vèrwijten en de be dreigingen zijn vaders met legenverwijten beantwoorden, maar als hij naar dit wapen greep was de breuk onvermijdelijk. Willem wist, dat in het verleden van zijn vader menig donker punt was en het had hem dik wijls pijn gedaan, dat de achting voor hem zoo gruwelijk was gedaald. Ontstemt zette hij zijn weg voort, die hem in een afgelegen, stil stadsgedeelte bracht, waar zijn vriend bij familie woonde. Daar in de buurt lag ook de stille straat, waar in Hendrik Roven gewoond had, toen hij nog het weinig eervol beroep van woeke raar uitoefende; in deze straat stond Willem plotseling voor een slanke dame, die rond keek, alsof ze iemand zocht. Zij was in rouwkleederen gehuld en een dichte sluier hield haar gelaat verbonfa". Pardon, mijnheer, sprak zij met sym pathieke stem, is u in deze straat bekend? Een beetje, antwoordde Willem; het zal mij genoegen doen, als ik u van dienst kan zijn. Gaarne zou ik vernemen, of mijnheer Hendrik Roven in dat huis daar woont? Tegelijkertijd wees zij op het groote som bere huis, waarin de woekeraar gewoond had e"n Willem meende een licht beven in hare stem waar te nemen. Neën, dame, zeide hij kalm, mijnheer Roven woont sedert meerdere jaren in een villa dicht bij de stad. Kent u hem' persoonlijk? Ja. De dame aarzelde, zij scheen het omtrent een besluit niet met zich zelf eens te zijn. Wellicht kon u mij inlichtingen geven, die j'k gaarne over hem had, zeide zij; hare stem begon sterk te beven, zij moest aan een geweldige opwinding ten prooi zijn. Zoover mijne kennis over zijn persoon en zijne omstandigheden reikt, van harte gaarne, antwoordde de jonge man. Ik dank u. Maar hier is de plaats min der geschikt. Bepaalt u de plaats, dame, ik zal u ver gezellen. Mijn naam is Wellen, advocaat Willem Wellen. Wellen? herhaalde de dame verrast. Bestaat er ook geen rentenier, die zoo beet.... Jan Wellen? Zeker. Misschien is u familie van hem?.... Wil mijne vragen verontschuldigen, als zij indiscreet zijn; Ik heb bijzondere redenen deze te stellen. Willem was verlegen geworden. Een som ber vermoeden zeide hem, dat deze dame redenen had zijn vader te haten of te vreezen; dé toon, waarop zij dien naam had uitgesproken, bevestigde dit vermoeden. Als hij haar de waarheid zeide, kon die hem haar vertrouwen ontnemen en hij stelde er veel belang in, nader met deze dame kennis te maken. Ja, ik ben familie van hem, maar dat doet niets ter zake; wat u ook tegen Jan Wellen mocht hebben. Nu dan, doctor, ik wil u mijn vertrou wen schenken, viel de dame hem in dc rede, ik wil aannemen, dal het een beschik king der Voorzienigheid is, dat ik juist u hier ontmoet heb. Mag ik u verzoeken mi; na een half uur te volgen? Mag ik de eer hebben u te begeleiden? Neen, dat zou opzien kunnen wekken. Ik logeer in het hotel „De drie Steden", Vraagt u naar mevrouw Bertels uit Londen. Zonder een antwoord af te wachten, haastte zij zich heen en verrast keek Willem haar na, tot zij uit het gezicht verdwenen was. Wie was zij? In welke betrekkingen stond zij tot den woekeraar en tot zijn vader? Maar waarom pijnigde hij zijn hersens mei Neen, arbeid alleen maakt niet zoo gauw rijk, antwoordde Willem; zijn stem klonk hard en scherp; list, bedrog en laster moeten meehelpen, want het doel heiligt de middelen. Daar heb je alweer een brok onzin, vervolgde de oude man geërgerd. Verg ik iets, van je, dat slecht is? Een voordeelig huwelijk is volgens mij een alleszins geoor loofd middel! Of wjet jij het beter? Heeft u ook niet de dochter van uw vriend Roven willen trouwen, vroeg Willem met bijtenden spot. Wat moet deze vraag beteekenen, stoof de rentenier op. U maar opmerkzaam maken, dat der gelijke huwelijksplannen niet altijd lukken. Ba, Veronica Roven was een dwaas schepsel, die haar voordeel niet inzag. Zij vtolgde dan ook de stem van haar hart en wat heeft zij er van gehad? Een ellendig, jammerlijk bestaan in den vreemde, dat was het resultaat van haar or^ehoorzaamheid. Weet u heel zeker, dat haar leven zoo ellendig was? vroeg Willem. Hare bedelbrieven gaven dat duidelijk ts kernen. Overigens wil ik de zaak jioed

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6