RUBRlEi^ u 88 Andermans kinderen. ****- ONZE KLEEDING Mode-nouveauté's. De vrouw en haar huishouding. Eieren inmaken. Borduurmotiefjes voor Babygoed. Een en ander over Bladgroenten, Peulvruchten, enz. Practische wenken. Recepten. Patronen naar Maat 13 a£.'i™ O var de verhouding tusschen ons en onze eigen kinderen, is al meer gezegd en geschreven dan we kunnen aanhoo- ren zonder zeeziek te worden, maar hoe staan wij tegenover de kinderen van an deren, die onophoudelijk in ons dage- lijjrsch leven komen trippelen?.'tIs niet .onaardig, daar eens enkele gedachten aan te wijden. In welke hoedanigheid we andermans kinderen ook van niit zijn, 'tis^ bijna al tijd een ondankbaar werkje. Het hoogste dat we in dezen kunnen ambiceren, is de bevordering tot een meer of minder beminde „tante". En aangezien het kind vele zulke tantes bezit, wisselt onze populariteit snel met die van anderen, die zich vaker vertoonen of meer mee brengen. De meeste getrouwde vrouwen zijn wel lief voor de kinderen van anderen, vooral als ze zelf een stuk of wat van dat kleine goedje rijk zijn. Maar de on getrouwde weten lang niet altijd maat te houden soms zijn ze onredelijk en onverdraagzaam en kunnen niets velen soms putten ze zich uit in griezelige liefheid en aanhaligheid. Ze kunnen geen kind zien en 't met rust laten; iedere weerlooze baby die in hun han den valt, wordt geaaid, gekneed, en mhj of meer door elkaar geklutst, on der de meest barbaarsche taalverkrach- tingen. De eerste bewuste herinnering van mijn leven zal voorgoed cn onher stelbaar een zeer onaangename zija: 't visioen van een „tante" zonder wenk brauwen, die me onophoudelijk met één vinger onder mijn kin kriebelde, kirrend: „och uttelutteke, is se dan zoo'n teine iezemiezeke van me?" of een dergelijke dadaïstische toespraak en dat, ter wijl ik me ervan bewust was, al heel knap Hollandsch te verstaan! Als groote menscben eens wisten, hoe diép aanko mende babies ze kunnen verachten, met zoo'n hartstochtelijk dédain, als je hl je later leven nooit weer In je voelt opkomen! Als je grooter bent, dan moeten de .tantes" weten, of je graag naar ochool gaat en veel van leeren houdt, en of je wel chocola blieft, en al dergelijken onzin meer. Eer je heelemaal groot bent, verdwijnen ze gewoonlijk op de een of andere manier uit je leven, en zoo blijven ze altijd een beetje nevelig voor je, en kom je nooit in de gelegen heid, je een duidelijk idee te vormen van ,hun intelligentie en hun methode van converseeren in normale omstandig heden. Je hoort vrouwen wel eens zeggen dat ze vreemde kinderen niet kunnen uitstaan, maar dol op hun eigene zullen zijn, wanneer ze die eenmaal hebben. En inderdaad zie je soms dat meisjes lie zich nooit met kinderen bemoeid hebben, aanbiddelijke moeders worden, •n door bun kleintjes worden verafgood en bun charme van jonge moeder is des te verrassender en liefelijker, daar ze vroeger nooit in een dergelijk tafreeltje hebt gezien. Maar als regel geloof iktoch dat, wanneer je je niet bijtijds geoefend hebt in d^n omgang met kinderen (vooral als je geen broers of zusters bezit) je later als moeder nooit in staat zult zijn, in de sleur van het dagelijksch leven je kinderen begrijpend te verdragen in hun uitbundige jeugd, noch hun gewillig en blijmoedig te woord te staan op hun eindeloos gevraag. Hoeveel er ook door oude jongedames gekweeld wordt over moederweelde en zoetste moederplich ten er komen warme middagen, dat we hoofdpijn hebben, en dat onze kinde ren met geweld om en bij ons willen zijn en dat ze blokkendoozen laten omvallen en over tabouretjes struikelen in hun pogen, zachtjes te loopen om ons niet te hinderen er komen mazelen en tandjes en gedrens en school-conflic- ten en nog veel meer zal dan de poë zie van ons moederschap ons over dat alles heen kunnen helpen, wanneer we niet dien doodgewonen prozaïschen steun hebben, die praktijk heet rou tine ondervinding van kinderen in 't algemeen, onverschillig vah wie kin deren van wie onze eigen kleine „vol maaktheden" in den grond volstrekt niets verschillen? Laten we ons daarom graag en be langeloos bezighouden met „andermans kinderen"; 't is soms zoo'n genót, en die omgang houdt ons soepel en vormt den schakel tusschen onzeeigen jeugd en de kinderen, die we misschien hopen eens te zullen bezitten. Onlangs boemelde ik een heelen dag door Amsterdam met een kleinen jon gen van buiten, dien ik had meegeno men om hem op dat zeldzaam genot; 'n dag in de groote stad, te fuiven maar zelf heb ik zeker evenveel genoten als hij! Een cavalier van negen is dikwijls heel wat amusanter dan een "an vijf en twintig! En ik heb dien eenen dag meer geleerd dan met 't doorwerken van een heele verhandeling over paedagogie. Voor de zooveelste maal heb ik me weer versteld afgevraagd, wéir-ter-wereld kinderen die wonderlijke vragen vandaan halen, en tot schreiens toe de menschen benijd, die van ieder ding dat een kind ziet, een onderhoudenden uitleg weten, of eenige interessante bijzonderheden. Nooit voel je je zóó onontwikkeld als tegenover een weetgierig en vraaglustig kind van de lagere school! „Machteld, hoe bouw je heel precies een huis? Toen Amsterdam pas gescha pen was, was de Kalverstraat er toen al? Machteld, als je uit een motorboot valt, en je gaat naar den hemel en ze dreggen je nooit op, kom je dan bij 't Laatste Oordeel zóó maar uit de gracht naar boven? Machteld, als je een ba- lonnen-vrouw was, moest je dan altijd bij het gasstel gaan zitten om ze weer vol te maken? Ziet Machteld hoe pun tig dié auto van achteren is? Hoe krij gen ze dat zoo?" Etcetera, etcetera,, et cetera. Iets merkwaardigs is, dat, waar hij me bij mijn haam mag noemen (een poging van mij om zoo goed mogelijk aan het .tanfeschap" te ontkomen) hij heelemaal uit zichzelf een soort eerbiedigen mid denweg heeft uitgevonden tusschen „u" en „jij"! een derden naamval, die hem vlot en onwillekeurig afgaat, en die zich zelfs uitstrekt tot m'n bezittingen. Hij heeft 't tegen mij over „Machteld haar mantel" en „Machteld haar boek" inplaats van „jouw" en praat van „wjl Machteld? komt Machteld? weet Mach teld ook?" „Je" zegt hij grif, maar jij en jou nooit; hij vermijdt instinctmatig, zonder dat iemand hem daarop gewezen heeft! Laten ze me nu nog eens bewe ren, dat alle kinderen zonder uitzonde ring misbruik maken van toegestane vrijheden, en dat je daardoor noodzake lijk je prestige verliest! Onzin, dat ligt aan jezelf, niet aan een betiteling! Ieder kind waardeert een ouderen kameraad, die 't niet, vermoeit met dom, gemak zuchtig verbieden, en 't zelf ook eens No, 411. Kinderjurkje met bijbehoo- rend broekje van lichtblauw linnen. Het modelletje wordt ter hoogte der armsgaten met aanmerkelijke ruimte ge knipt; deze laatste wordt hier in een iubbele rij fronsjes bij elkaar genomen, erw-'jf dc rest '.a ruime plooien valt, óór den hals maakt men ee.i klein iplitje met sluiting (tegen elkaar liggend) jp drie rijen dubbele knoopjes. Het iraagje is geborduurd met een eenvou dig geel en groen bloemmotiefje; het zelfde herhaalt zich aan de manchetjes der mouwen. No. 412. Eenvoudige japon van blau we satin grenadine Het lijfje heeft twee latte plooien aan weerskanten over de orst. Het rondom gesloten kraagje is, evenals de manchetjes der mouwen, van beige satijn. De rechte rok heeft in schijn een overrokje, in werkelijkheid zijn het twee gedrapeerde strooken wel- ke van boven in den laillenaad en ter zijde in de zijnaden zijn opgenomen. Een hoed van stof in bijpassende kleuren beige en blauw. Kousen beige en schoe nen zwart No. 413. Aardige middagjapon van lichtgrijze crêpe de cbine. Het lijfje is taille eenige ruimte die van voren fn 't taille eenige ruimte die van voren in de midden even bij elkaar genomen wordt en van een grooten strik voorzien De split voor den hals wordt van boven begrensd door een smal, tot een sjaal uitgegroeid kraagje aan welks einden een strookje plissee. De rok is rondom voorzien van smalle strooken plissee, waarvan de vier groepen middenvóór, over de heele lengte loopen, terwijl de rest slechts tot den dwarsen naad een eindje onder de taille reikt Hoed van donker rood, blauw of paars vilt; kousen rose en? schoenen grijs. Iaat uitkomen met plannetjes, maar toch geen oogenblik de eigenlijke leiding uit handen geeft. Ook ben ik 't er heelemaal niet mee eens, dat 't moeilijker zou zijn, andermans kinderen te regeeren dan je eigene! Je moet je alles maar laten aan leunen, heet het, of je komt in conflict met de ouders! Dat ligt alweer aah je zelf! Als ouders mij hun kind toever trouwen, heb ik 't recht, om dezelfde gehoorzaamheid te eischen, als die ouders, en op dezelfde wijze met straf te mogen ingrijpen! Er is geen betere voorbereiding, om later onze eigen kinderen te kunnen op voeden en aanvoelen uit een schat van ondervinding, dan ons nu reeds dag aan dag te laten opvoeden door de kinderen van anderen! MACHTELD. De plissée- en plooien-mode wordt nu zelfs toegepast op de moderne shawl, het handtaschje. en het zijden hoedje. De shawl volgt zoowel de mode der plissée's als die der plooien. Zeer fijne geplisseerde shawls worden geëxposeerd van zijde in moderne kleu ren, waaronder de ombré-tinten domi- neeren. Groen en alle tinten rood, beige en grijs zijn zeer populair. Ook platte plooitjes, op gelijke afstanden ingestikt, worden aangewend en geven een char mant effect. Het handtaschje van zijde bestaat soma uit" geplisseerde reepen van tweeër lei soorten plisseersel De lederen handtasschen hebben soms stijve, platte plooien die schufn-op- waarts naar den beugel loopen. Het nieuwste model handtasch heeft twee lussen, in plaa^ van een, zooals in de afgeloopen seizoens gedragen werden. De itieuwste en fijnste hoedjes be staan uit zeer fijn geplisseerde zijde in teere pasteltinten. Zoowel bol als rand zijn geheel geplisSeerd, alleen de onder kant van den rand is glad. Deze model letjes zijn steeds geheel slap en soepel gehouden en worden bij lichte zomer- toiletjes gedragen. Voor namiddag-robes worden over wegend effen zijden crêpes of crêpe georgette gedragen. Vilt-hoeden zijn nog zeer gewild. Men kiest ze nog steeds in bijpassende kleur der japon. Zeer aar dige genres zag ik in pen zeer nieuwen vorm, die gicolo genoemd wordt, be werkt met een motief iiy ruiten. Een bijbehoorende zijden scarf completeerde deze chique ensembles. Alle soorten vilthoeden worden gezien, ook in de eenvoudige matelot-modellen, die ons nu weer verrassend nieuw toeschijnen. Taftzijde is hoogst modem voor japon netjes en mantels. Ook ziet men er complets van geëxposeerd, die het ca chet van elegance dragen. De taffetas van dit seizoen kenmerkt zich door een bijzondere soepelheid. Het stijve en stugge dezer zijde, waardoor een klee- dingstuk uitstond, is nu vervallen. Men heeft deze zijde een behandeling doen ondergaan, waardoor ze aan 3e mode- voorschriften, die slankheid vereiscben, voldoet. Zeer bekoorlijk zijn taffetastoi- letjes in de nieuwste modekleuren, waarmede een gróóte verscheidenheid bereikt wordt. TRIX. Een vrouw, die er In slaagt, een huis houden goed te besturen, is even 'ver dienstelijk als eenman, die er in slaagt zijn zaak tot bloei te brengen. Voor zeer veel vrouwen is het huwe lijk allereerst het oplossen van een fi- nanciëel vraagstuk. Het lijkt prozaïsch en erg nuchter, deze waarheid onder de oogen te zien, maar de alledaagschheden van het leven vereiscben het ^iu een maal. Daarom mag het leven van allen dag nog geen ondergaan in zorgen en beslommeringen worden. Wij moeten er boven staan, maar er toch midden in zijn. In een tijd als dezen, is het een bron van vreugde en een weldaad voor het gezin als de echtgenoote en moeder ver standig, met overleg, dus zuinig kan huishouden. Er zijn vrouwen die dat niet inzj^n. Het zijn van die verwende, boven baar stand opgevoede vrouwtjes, die slechts oog voor haar genoegens en gemakken hebben en zich om het huisgezin niet bekommeren. Ze hebben immers haar dienstboden? Ze zijn tevens overtuigd, dat het huishouden zonder hare be moeiingen beter in gareel te houden is, dan wanneer zij haar aandacht er aan geven. En door die overtuiging voelen zij zich los van „vervelende plichtjes", en ontheven van alle huishoudelijk werk. Dan zija er nog de anderen. Zij, die door een huwelijk van alle vroegere zorg hopen verschoond te worden en wier verlangen er geheel op gericht is, een zorgeloos en gemakkelijk leventje te gaan leiden. Dwaas is het, met zulke gevoelens een huwelijk in te gaan en maar al te spoedig zal het leven leeren, dat de stormen veelal van een kant komen, waar wij die het minst verwacht had den. 1 Om nu maar bij het financiëele vraag stuk te blijven: Van welken man is de betrekking in den tegenwoordigen tijd nog onfeilbaar zeker? Ook zij, die een eigen zaak drijven, kunnen het soms hard te verantwoorden hebben. Wanneer de zaak met inspanning en ppactisch overleg, n.a jaren van voortdurenden ar beid tot hoogen bloei is gekomen, w'ordt zij soms hevig door concurrentie be dreigd. De concurrent begint meest met eèn gr.ooter kapitaal en probeert door schreeuwende reclame den bloei van den ander voor eigen zaak te kunnen ont futselen. Veel ongeluk ontstaat er, wanneer de vrouw den man in zijn moeilijkheden, in zijn dagen van zorgelijkheid, niet ter zijde staat. Zij moet mede-leven en zich rekenschap geven van de omstandighe den. Ze moet het geheele vertrouwen van haar man bezitten. Zoo dat niet het geval is, (daar de man zijn zorgen voor zich-zelf houdt om zijn vrouw te ont zien), moet ze hem toonen, wat ze waard is, en wat ze dragen kan. Ze moet hem er van overtuigen dat gedeelde smart, halve smart is. Het .is veelal de vrouw, waarvan het afhangt of een huwelijk gelukkig of on gelukkig is. Zij kan veel, wat verkeerd gaat, in rechte banen brengen. Maar het jonge, verwende, hyper-moderne meisje van tegenwoordig voelt niets voor de laak van practische, zuinige huisvrouw. Zij ziet niet in, dat deze eigenschappen reeds dadelijk na het huwelijk moeten ontwikkeld worden, Zij verschuift ze tot „later". Wie begonnen is royaal en roe keloos om te springen met het huishoud geld, zal zeker in later jaren, als de nood dwingt, geen model-huishoudster kun nen zijn. Ze heeft zich verkeerde ge woonten eigen gemaakt, die ze thans niet zoo gemakkelijk meer af kan lee ren. ERICA. Het conserveeren van eieren wordt op verschillende manieren gedaan. Daar dc eieren thans niet zoo duur zijn, is het daarvoor nu de beste tijd. Legt men eieren zoo maar gewoon weg aan zullen ze na eenigen tijd bederven. Wie de eierèn -langen tijd in verschen toestand wil bewaren, moet de schaal dicht maken en zoodoende den inhoud van delucht afsluiten. Dit kan men oj een eenvoudige manier doen door dg eieren in een netje minuut in kokend hrater te houden; hierdoor stolt het bui- fenste laagje eiwit. Daarna worden ze afgedroogd, in vloeipapier gewikkeld en Jp een rekje gezet. Overal waar men in den winter vee' tieren verbruikt volgt men nog de oud<" methode van inkalken. Het is wel de minst kostbare, maar niet de beste ma nier ran inmaken, daar de eieren dan min of meer een kalksmaak krijgen. Dit ban men eenigszins voorkomen door aan de kalk een weinig keukenzout toe j te voegen. Verder wordt het wit van in kalk ingelegde eieren dunner en laat zich niet meer tot schuim kloppen. Eieren welke men conserveeren wil, moeten zoo versch mogelijk en ook goed schoon zijn. Er is een gemakkelijk middel om de verschheid van eieren te onderzoeken. Versche eieren zijn zwaarder dan wa ter en zakkea er duf in. Bedorven eieren daarentegen drijven op water en geven ook bij het schudden een eenigs zins klokkend geluid. Versche eieren zullen meer of minder diep zinken naar mate ze verscher of ouder ziju- Wie nauwkeurig de proef wil nemen, handelt als volgt: Maak een zoutoplossing van 100 gr. zout per liter water, waarin eieren van niet meer dan drie vier dagen oud zullen zinken, eieren van vier tot acht dagen oud zweven en be dorven eieren zullen drijven; de laatste drijven zelfs in zuiver water. Tik de eieren voorzichtig tegen el kaar om te hooren of ze wel heel zijn en leg ook de gekneusde terzijde. De geheel gave eieren worden dan vast tegen elkaar in een pot gelegd en wel beurtelings een laag eieren om een laag ongebluschte kalk. De kalklaag moet de eieren even bedekken. Wan neer de pot gevuld is, wordt bovenop le bovenste eieren een vrij dikke laa<* fpl.m. 2 centimeter) kalk gelegd er: zooveel water opgegoten, tot alles on der staat. Zet den pot daarna op een plaats, waar hij kan blijven staan en niet telkens verzet behoeft te worden. Vertoont zich na eenige dagen een hard vlies op de oppervlakte, dan is dat een bewijs dat er voldoende kalk op is, of wel dat deze haar werk vol doende heeft verricht. Verschijnt er geen vlies aan de oppervlakte, dan is dit- een bewijs dat het water te zwak, is. Voeg er dan nog wat kalk bij. De schuW kan echter ook nog aan de kalk liggen, zorg dus voor prima kalk, Zoo'n pot met eieren moet met papier afgedekt en een plaatsje worden gege, ven in een koelen kelder. De eieren zullen dan den geheelen winter goed blijven. Inmaken fn waterglas. De in water glas ingelegde eieren behouden hun smaak beter en zijn voor alle doelein den geschikt. Wel komt het eens voor, lat ze bi) het koken barsten, maar dit Van, voorkonden worden, door er aan het stompe einde met een naald een paar gaatjes in te prikken. Bij 1 liter waterglas doet men 10 liter water en roert dit goed om, daar waterglas veel zwaarder is dan water. Tijdens het staan wordt de vloeiste' «doorschijnend en witachtig. De eieren moeten vooral onderstaan. Vóór het overdoen in de vloeistof worden de eieren wel pl.m. een minuut gekookt; noodig is dit echter niet. Op verschillende manieren zijn eieren Klaar te maken en ook met andere sror- ien te vermengen, waartoe eieren ziet tuist zoo bizonder goed leenen. Ze ziir dan ook onmisbaar voor het bereidej van velerlei gerechten. De voedingswaarde van bladgroenten is nagenoeg gelijk aan die van ooft, ter wijl die van peulvruchten, zooals erw ten, boonen en capucijners, nog hooger moet worden aangeschreven den die van de graansoorten. Genoemde peulvruch ten worden lichter verteerbaar, als ze van baar schillen ontdaanzijn. Reva- lenta arabica is, mits zuiver, een uitne mend voedingsmiddel; het is namelijk het meel van peulvruchten. De bekende spliterwten zijn daarom ook aanmerke lijk lichter te verteren, dan de gewone erwten. Aan gedroogde, gestoofde erw ten, waarvan sommigen om den eigen- aardigen smaak niet veel houden, is op vrij eenvoudige manier den smaak van versche erwten terug te geven, door z^ ongeveer een balven dag in lauw water te laten weeken en ze daarna 24 uur aan een hoop te laten liggen. De schil wordt daardoor weer zacht; de erwten zijn zoeter van smaak geworden, en bo vendien in aanmerkelijk korter tijd gaar te koken. Rabarber is niet alleen verfrisschend, maar tevens laxeerend en bloedzuive rend. Heel voedzaam is de boerekool, wegens haar ijzerhouderide bestanddee- len; dit is ook het geval met spruitkool, savoye-kool, roode en witte kool. Zuur kool is bovendien verfrisschend en bloedzuiverend. Volgens eên bekend Fransch profes sor zouden de krachtige eigenschappen van het Germaansche ras ten deele moeten worden toegeschreven aan het veelvuldig nuttigen van zuurkool. Wqr- telen en uien werken afvoerend en zui verend. Aan sla, bieten en witlof of Brusselsch lof schrijft m koortswerende eigenschappen toe. Spinazie, postelein, stoofsla en andijvie bevatten minerale zouten en zijn daarom bij het gebruik van aardappelen ten zeerste aan te be velen. Wortelgroenten en peulvruchten bevatten kalkzouten en werken daar door hoogst weldadig, inzonderheid bij zenuwzwakte en bloedarmoede. Boonen en erwten hebben een boog eiwitgehal te en zijn daardoor bij uitstek voedzaam. Gekookt als boonen- of erwtensoep zijn ze* lichter verteerbaar."" Ofschoon de voedingswaarde van den aardappel niet zoo hoog is, als menigeen denkt, bevat hij toch nog ongeveer 20 pCt. zetmeel, dat heel gemakkelijk verteerbaar is; ook zit er gewoonlijk nog ten naastenbij Babyschortjes, slabbetjes e. d. bor duurt men tegenwoordig met uiterst een voudige, min of meer primitieve motief jes, die dan nog doorgaans slechts in één kleur worden uitgevoerd. Men zie ver der onze teekening, waarop achtereen volgens voorkomen: een pot met bloe men, locomotief, zwaan en zeilschip, ter wijl het middenvak de toepassing laat zien op een schortje. Alleen de lijnen der teekeningen worden geborduurd; men kan dit doen in steelsteken; wil men de teekening opvullen, zooals bijv. zou kunnen gebeuren met den pot met bloe men of het schip, dan j(ebruike men rechte steken en kan dan evengoed of beter twee kleuren in toepassing bren gen. (Bloemen bijv. geel "opvullen even als de strepen op den bloempot, de res' licht groen). 2 pCt eiwit in. Met groenten en vet gestampt, leveren de aardappelen een behoorlijk voedzame spijs. Het is ook thans nog de meening van velen, dat die aardappelen de beste zijn, welke bij het koken gemakkelijk stuk gaan. De Fransche scheikundige Balland heeft echter aangetoond, dat die meening niet juist is. Wanneer een aardappel naar verhouding veel eiwit bevat, zal hij bij het koken zijn vorm behouden. Het stuk gaan' en in kruim vallen zou dus een bewijs van betrekkelijke armoede aan eiwit zijn. Aangezien aardappelen met behoorlijk veel eiwit de voedzaamste zijn, is de hoedanigheid ervan bij het koken het best te beoordeelen. Van radijsjes houden velen, vooral onze meisjes en jongens zijn er zeer op gesteld. Zooaft men wellicht reeds weet, kunnen ze ook als groente bereid wor den. Te dien einde worden ze, na vooraf ta zijn schoongemaakt, in water met zout gaar gekookt, vervolgen» afgego ten, en, zoodra ze behoorlijk uitgedro pen zijn in botersaus gelegd, daarin op gekookt en ^oo toegediend. Onderscheidene boomen en planten, veld- en tuingewassen, welke in deze streken thans behoorlijk groeien, bloeien en vruchten of zaden geven, komen oor spronkelijk uit den vreemde. Zoo komen b.v. de pereboom, de ui en ook de boon uit Egypte, de rogge uit Siberië, de abri koos en de perzik uit Perzië, de kastan jeboom uit Italië, de aardappel uit Ame rika, de komkommer uit Öost-Indië, de radijs uit Italië en Spanje, de peterselie uit Spanje, de tarwe vermoedelijk uit Midden-Azië. Een doelmatige voeding is voor ons lichaam van overwegend be lang. De wetenschap heeft aangetoond, dat het gevaar van ziek te worden in het algemeen geringer wordt, naarmate het lichaam zich in een krachtige, oor deelkundige voeding mag verheugen. Daardoor toch heeft het meer weer standsvermogen tegen allerlei schade lijke invloeden. Anilineviekken. Vlekken, veroorzaakt door aniline- gleurstoffen, zooals. hectograieerinkt sommige soorten wrijfwas, enz. kan men verwijderen door ze te wrijven met ver warmde spiritus of eau de oologne of met absolute alcohol. De vloeistof moet in een bakje met heet water verwarmd worden. Ook de roode vlekken, die ontstaan door het afgeven van vochtig geworden boekomslagen, verdwijnen in de meeste gevallen, als men ze met een van bo venstaande vloeistoffen wrijft. Frissche huid. Citroensap beeft eene zeer goede wer king op de gelaatskleur. Een paar drup pels daarvan in het waschwater doen allen vettigen glans van het aangezicht verdwijnen en maken de huid zacht en frisch. Karpet opfrisschen. Een karpet kunt ge opfrisschen met doeken gedompeld in een halven emmer water met een kop azijn vermengd. Alle hulpmiddelen, ,om kinderen vroeg te'leeren loopen, zijn schadelijk. HET STIJVEN VAN LINNEN. Bij het stijven van linnen zal men goed doen aan de stijfsel een paar druppels glycerine toe te voegen. Het strijkijzer zal dan niet kleven en het linnen zal na het strijken een prachtigen glans heb ben. MEUBELWAS. Meng gelijke deelen gekookte lijn zaadolie en bruinen azijn door elkander, doe het mengsel in een flesch en schud dit goed. Men verkrijgt dan een uit stekende meubelwas. GEUR VAN UIEN. Om den onaangenamen geur, die bij het schoonmaken van uien dikwijls aan de hemden achterblijft, te verwijderen, losse men wat mosterd op in heet wa ter en wrijve de banden in met dit mengseL BEVEILIGING BIJ BLIKSEMGEVAAR. Schuilt bij onweer zoo min mogelijk onder boomen; leun in 'geen gevai te gen den boom, want het menschelijk li chaam geleidt electriciteit beter dan hout «n de bliksemoatlading zal daar* om geheel of gedeeltelijk van den boom op den persoon overgaan. Zijn rijwiel plaatse men bij het staan onder een boom tijdens onweer eventu eel wèl tegen den boom, aan de zijde zoover mogelijk van zich af. Het goed geleidend ijzer bevordert aldus, dat de bliksem bij treffen van den boom op eenigen afstand van den schuilenden persoon blijft. Bloemkoolsoep. L. water waarin de bloemkool heeft gekookt, met een paar stukjes bloemkool, 3lepel bloem, VA lepel boter, maggi-aroma of blokjes, zout. Roer boter en bloem op een zacht vuur dooreen, voeg er in kheine hoeveel heden tegelijk al roerende het bloem kool-water bij en laat de soep pl.m. 10 minuten koken, tot ze gebonden is. Voeg er de stukjes bloemkool bij en maggi-aromablokjes en zout naar smaak Gevulde beschuitbollen. 12 kleine beschuitbolletjes (of 6 grootej, 1 rolletje amandelpers, K L. kookroom (of desnoods melk), 50 G. (3 afgestreken eetlepels) boter. Snijd de bolletjes met een scherp mes het bovenste kapje af; hol ze daarna voorzichtig uit. Breng den room (oi de melk) aan de kook, wrijf er het uitgehol de broodkruim in fijn, roer er de suiker en de amandelpers door en vul met dit mengsel de bollen. Leg er het bovenkapje weer op, be smeer de bollen rondom met de gesmol ten boter en laat ze in den oven (op een bakblik of in een braadslee) knappend worden (ongeveer een kwartier). In plaats van beschuitbollen kunnen ook andere slappe kleine broodjes dien* doen. BESCHUITTAART. Benoodigd: 20 groote beschuiten, 50 gr. suiker, 250 gram boter, 100 gram krenten «n rozijnen. 1 k.g. zure appelen, 80 gram suiker, 1 d.L. water, H d.L. roode wijn, wat fijne kaneel Bereiding: De boter tot room roeren, de fijngestampte beschuiten en de suiker er bij voegen; hiervan een samenhangende massa kneden. Van de apelen met de sui ker, de kaneel en het vocht appelmoes koken. Een springvorm met boter insme ren, hierin het beschuitdeeg en het appel moes laag om laag leggen: op nel- moes strooit men telkens wat van de krenten en rozijnen: De bovenst, laag moet uit beschuitdeeg bestaan. De taart in een niet te warmen oven lichtbrufn van kleur bakken (1 k uur). 1.00 per stok. Kindermaten tot 12 jaar 0.73. Papieren patronen op maat gemaakt kunnen onder toezending van het be drag besteld worden aan Paper Pattern Service, Parkstraat 79, Den Haag. De maten op te geven volgens onder staande teekening.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7