RADIO STATEN-GENERAAL. MIJNHARDT's Groote bedragen beschikbaar voor 1ste Hypotheek RENTE 33/4 pCt. NIEUWE Vierde Blad HAARL. COURANT Zaterdag 3 Juli 1926 AND Onder de Radio-berichten: De Duitsche regeering heeft het wetsont werp nopens de regeling met de Vorstenhuizen ingetrokken. Het z.g.n. Sperrgesetz tot 31 December a.s. verlengd. De nieuwe Duitsche invoer tarieven op landbouwproducten. De verkiezing van De Rothschild door de Fransche Kamer ongeldig verklaard. De Antwerpsche bootwerkers gaan heden in staking, tenzij aan hun eischen wordt voldaan. Manifest van den Raad van het Engelsche Vakverbond tegen de regeering. De regeling met de vorsten. Het Duitsche Rijkskabinet bijeen. Invoerrechten op landbouwproducten. De pasvisa. De overstroomingen. De financieele crisis in Frankrijk. De verkiezing van de Rothschild. De Antwerpsche boot werkers. De achturenwet in het Hoogerhuis. Cook over de verklaring van Baldwin. Een manifest van de T.U.C. De betrekkingen van Turkije met Rusland. TWEEDE KAMER. Hoofdpijn-Tabletten 60ct Laxeer-Tabletten60rt Zenuw-Tabletten75ct Staal-Tabletten .90ct Maag-Tabletten 75ct MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. GEMENGD NIEUWS Inbraak te Veghel. P. HOOGEVEEN Lz., Makelaar Het kabinet-Mars heeft den Rijksdag en het geheele Duitsche volk eén groote, ver rassing bereid: het heeft het wetsontwerp nopens de financiëele regeling met de voor malige vorstenhuizen ingetrokken! Er is dus in derde lezing niet over gestemd, het is niet verworpen, en de regeering behoeft de bij herhaling aangekondigde consequenties niet te trekken: De Rijksdag wordt niet ontbonden, het kabinet treedt niet af, alles blijft bij het oude en men gaat nu goeds moeds op zoek naar een nieuw compromis. Voorloopig heeft men een half jaar den jfijd om te trachten het i>f met de sociaal democraten óf met de Duitsch-nationalen over een financiëele regeling met de vorsten eens te worden, want het Woensdag afge- loopen „Sperrgesetz" is vandaag met over weldigende meerderheid van stemmen (n.l. 333 tetfen 17 bij 97 blanco stemmen) tot 31 December verlengd. Alle processen, die de verschillende vorsten tegen de landen voe ren, blijven dus tot het eind van het jaar rusten. Tegen de verlenging stemden alfeen de Deutsch-Völkischen, de Duitsch-nationa len stemden blanco en alle andere partijen, van de communisten tot de Beiersche Volks partij stemden vóór. Naar verluidt heeft het kabinet besloten haar wetsontwerp in te trekken op grond van een brief van rijkspresident von Hin denburg aan den rijkskanselier. De rijks- plesident gaf daarin als zijn meening te kennen, dat er nóch van een ontbinding van den Rijksdag, nóch van een demissie van 't kabinet een oplossing van de quaes- tie der schadeloosstelling aan de voormalige vorsten te verwachten is. Het Rijkskabinet is gisteren, voormiddag half elf, bijeengekomen om over het door de sociaal-democraten genomen besluit om tegen het compromisvoorstel inzake de schadevergoedingen aan de vorsten te stem men, te beraadslagen. De Rijkskanselier zal zich na afloop der bijeenkomsten naar den President begeven om dezen op de hoogte te stellen van de besluiten van het Kabinet. De plenaire zitting van den Rijksdag vangt om 3 uur aan. Men rekent erop dat de definitieve stemming over het compro- misontwerp heden plaats hebben. Algemeen acht men een verwerping van het compro mis zeker. De handels-politieke commissie uit den Rijksdag heeft gisterenmiddag op voorstel der regeeringspartijen tegen de stemmen van de sociaal-democraten, de communis ten en de Deutsch-vöiluschen besloten de volgende tarieven vast te stellen: Rogge, tarwe en spelt, gerst (veevoeder) 2 Mark, haver 6 Mark, mais 3,20 Mark, versch vleesch 21 Mark, varkensvet 14 Mark, reu- sel en reuzelachtig vet 6 Mark. De nieuwe tarieven zullen van 1 Augus tus tot 31 December aanstaande gelden. Voorts werd nog op voorstel der regee ringspartijen besloten in het vervolg grond stoffen voor de margarine-industrie met een invoerrecht van 1,25 Mark te belasten. Alle sociaal-democratische en communis tische voorstellen werden verworpen. De Duitsche regeering heeft aan de re geering van Spanje, Engeland, Zuid-Afrika, Turkije, Tsjecho-Slowakijs, Zweden, Noor wegen en Italië voorstellen gedaan tot op heffing der pasvisa. Tot leniging van den eersten nood ver oorzaakt door de overstroomingen, werd door de Pruisische regeering een millioen mark beschikbaar gesteld voor de provincies Silezië, Brandenburg en Saksen, terwijl meer stetm is toegezegd. Ook zullen de bewoners der overitroomde gebieden in ruime mate belastingontheffing worden verleend. Boven- dii-i zulle veehouders in de overstroom de gebieden un vee mogen laten grazen op de weilanden van de Staatsgronden en zal hooi tegen geringen prijs ter beschikking worden gesteld. Het water van den Oder blijft dalen. De scheepvaart is hervat. Ook het overstroomingsgevaar in het h-lbe- 'gebied is veel verminderd, verschillende zwakke plaatsen in de dijken zijn nog tijdig versterkt. Üe commissie van deskundigen, heeft giste ren haar rapport in groote lijnen vastgesteld. De publicatie zal binnen enkele dagen, waar schijnlijk Maandag a.s., geschieden. Voor de debatten op Dinsdag zal de Kamer dus in' staat zijn zich op grond van dit rapport een zuiver beeld van den tóestand te voormen. Alle publicaties over den inhoud van het rapport schijnen met den werkelijken tekst niet overeen te stemmen. De „Quotidien" schrijft, dat al deze tegen strijdige berichten een slechten invloed uit oefenen op het staatscrediet. De regeering maakt den indruk, dat zij niet weet wat zij wil. Volgens de „Echo de Paris" zal Caillaux zich tegen elk gebruik van den goudvoor raad van de Fransche Bank verzetten. De Kamer heeft de verkiezing xan de Rothschild in het departement der Hautes Alpes ongeldig verklaard. Men verwijt hem •ommen geld te hebben uitgereikt tijdens de verkiezingscampagne. Tevoren had Roth schild zijn ontslag ingediend. Sedert eenigen tijd worden besprekin gen gevoerd tusschen de havenarbeidersor ganisatie te Antwerpen en de werkgevers inzake herziening der loonen in verband met de toeneming>der duurte. Een aantal arbeiders, ontevreden omdat de onderhandelingen niet zoo vlug opschor ten als zij hadden gehoopt, legden heden, in weerwil van het advies hunner leiders, het werk neer. De staking betrof ongeveer tien schepen. Ook op een Congoleesche mailboot wei gerden de havenwerkers den arbeid voort te zetten, maar door bemiddeling van een hunner leiders hrvatten zij het werk, op voorwaarde eohter, dat nog gisteren een regeling zou worden getroffen. Vele bootwerkers hebben verklaard, dat, indien aan hun eischen niet terstond zou worden voldaan, de staking heden algemeen zou1 zijn. Om de aanneming van het wetsontwerp nopens den achturendag in de mijnen te bespoedigen, kwam het Hoogerhuis gister morgen bijeen; het wetsontwerp werd in eerste lezing aangenomen. Cook, de secretaris van den mijnwerkers- bond, heeft naar aanleiding van Baldwin's bekende verklaring gezegd, dat de mijnwer- kersbond iets zou te overwegen hebben als de regeering de 8-urenwet introk en waar lijk doeltreffende reorganisatievoorstellen deed. De Raad van het Vakverbond heeft een manifest gezonden aan alle aangesloten bonden, waarin angedrongen wordt op het organiseeren van verzet tegen „de reac tionaire, tegen de vakorganisatie gerichte politiek der rgeering". Scherp worden in dit manifest de voor stel) en der regeering inzake het mijnbedrijf veroordeeld als een volslagen afwijking van de fspaak waaop de algmeene staking werd opggeheven. Gewezen wordt op de noodzakelijkheid van eenhied en pogingen om de mijnwerkers financieel te steunen. Tegelijkertijd- met de uitwisseling der ra- tiiicatie-oorkonden van het te Parijs geslo ten Russisch-Turksche verdrag, welke Don derdag te Konstantinopel plaats had, tee- krnden de Russische ambassadeur en de lurksche minister van buitenlandsche zaken een oorkonde, waarin wordt verklaard: lo. dat de contracteerende partijen op het oogenblik van de onderteekening der over eenkomst van Parijs geen Verplichtingen hadden tegenover andere mogendheden, welke in strijd waren met het verdrag van P.. rijs; 2o. dat zij sedert de onderteekening geen verplichtingen van dien aard op zich heb ben benomen; 3o. dat zij die niet op zich zullen nemen, zoolang het verdrag van Parijs van kracht bïijft. De grootste keuze in toestellen en onderdeelen vindt U bij H. A. J. MOORS, Koningstraat 27 Haarlem Vergadering van Vrijdag 2 Juli v.m. 11 u. Te 11.37 uur wordt de vergadering ge opend. Duitsch-Nederlandsch Verdrag. Aan de orde is het Wetsontwerp Goed keuring van het Verdrag tot aanvulling van het Nederlandsch-Duitsche verdrag van handel en scheepvaart van 31 December 1851 met daarbij behoorend protocol, en van het Nederlandsch-Duitsche douane- en credietverdrag met bijlage en daarbij be- hooren protocol, beide op 26 November 1925 te Berlijn tusschen Nederland en Duitschland gesloten. De heer VAN AALTEN (v.d.) kan zeer kort zijn, omdat alle punten reeds zijn be handeld. Hij wenscht eenige opmerkingen te maken over het creidiet. In het verdrag van 1920 is o.a. bepaald dat het vervoer van grondstoffen zooveel mogelijk over Ne- derlandsche havens zou geschieden. Waar om heeft de Regeering geen overzicht ge geven over den loop van zaken en waar om slechts de cijfers over twee willekeuri ge half-jaren. ,)5pr. vreest dat wij van dit crediet nooit afkomen, als wij met dit ver drag meegaan. Alleen als Duitschland er van afziet het crediet te prolongeeren, komen wij er af. Als Nederland niet tot ver laging, van het percentage had besloten, zou Duitschland stellig van verlenging hebben afgezien Niet dan ongaarne onthoudt hij zijn stem aan dit verdrag. Hij betreurt het, dat de tariefrechten niet door de Duitsche koopers worden betaald, zoodat deze den druk daar van zouden gevoelen. Hij zou dat beter systeem v' -i, vooral voor het geval het verdrag wei- verworpen en dus die koo pers de hoogere tarieven zouden hebben te betalen. De Kamer weet feitelijk niets van de uit voering en legt zich bij de beslissing van den Minister neer als dit verdrag met het protocol is goedgekeurd. De Kamer heeft er recht op precies te weten de nauwkeu rige omschrijving van de welwillende be handeling van Duitschland tegenover onzen kolen-uitvoer. Geldt die Welwillendheid tot dat Duitschland er mee ophouden wil of duurt ze zoolang het crediet loopt? de indiening deze een voldoende compensatie geeft voor de verlenging van het crediet en dat de Regeering ook het protocol aan de goed keuring der Kamer zal onderwerpen. Hij dient deze motie nog niet in, maar wacht het antwoord der Regeering af. De heer BAKKER (c.h.) twijfelt over een verdrag als het niet alle betrokkenen zou kunnen bevredigen. Dit verdrag biedt in elk geval de zekerheid dat niet plotseling de tarieven worden verhoogd gelijk verleden jaar door Duitschland is gedaan. Het bereik bare is met dit verdrag binnengehaald, In industrie-kringen wordt met eenige jaloezie op den land- en tuinbouw neergezien en spr. kan dat begrijpen. Hebben de industrie kringen gedaan wat mogelijk was Is er daar eenig zelfverwijt Voor land- en tuinbouw was het een levensbelang en daarvoor hebtjen zij zich allerlei opofferingen getroost. Waarom deden de industrieelen dit ook niet Spr. be ziet het verdrag niet alleen uit het oogpunt van het belang van land- en tuinbouw en hij wacht daarom met belangstelling hefr ant woord der Regeering af. Eerst daarna zal hij zijn stem bepalen. (Gekch). De heer LOVINK (c.h.) erkent dat dit verdrag niet alles geeft wat ieder gaarne had gezien, maar hij is er toch voor. Van herope ning,der onderhandelingen verwacht hij niet veel en onverantwoordelijk zou het zijn daar door het thans bereikte in gevaar te brengen. De export onzer producten blijft zich over het geheel normaal ontwikkelen, gestadig vooruitgaande. Met eenige cijfers over de jaren 1919 1926 toont hij dat aan. De mededeelingen van dén heer Kortenhorst waren wat betrof den landbouw beslist onjuist. Diens stelsel acht hij voor den landbouw verderfelijk het is de kracht geweest het stelsel van de intensiveering, dat in den laatsten tijd is ge volgd. Het plotseling sluiten der Engelsche grenzen voor onze producten was een ge weldig nadeel, maar onze landbouw is sterk genoeg om dan een andere richting in te slaan. Onze land- en tuinbouw heeft heel wat slagen te verduren gehad, maar merr had een groot aanpassingsvermogen en juist daarin school de kracht. Ten aanzien van de beteekenis van actieve en passieve handelsbalans is spr. het eens met den heer Vliegen. De kans op specialisatie blijft nog altijd een gevaar voor ons en spr. hoopt dat de minister daarop vooral zijn aandacht geves tigd zal houden, opdat door specialisatie het voordeel van dit verdrag niet verloren ga. Gaarne wil spr. w.eten of specialisatie onder de arbitrage zal vallen. Hij acht dit een zeer belangrijk punt. Ten slotte vraagt hij of de minister ook weet welke eischen zullen worden gesteld op de certificaten voor de invoering van koud-bloed paarden. Hij hoopt dat de eischen niet zóó zullen zijn dat wij er niet aan kunnen voldoen. De heer LEENSTRA (a.r.) meent niet van den minister te mogen eischen dat hij alles bereikt wat wij allen te zamen graag zouden willen bereiken. Wat hij het meest betreurt is de vaagheid in véle bepalingen en gaarne hoort hij het antwoord van den minister op de vragen van den heer Lovinck. Niet blind voor de bezwaren en de te korten aanvaardt spr. het verdrag in de hoop dat het de Regeering zal ^gelukken spoedige nadere- regelingen te krijgen. De heer VAN DER WAERDEN (S. D.) bestrijdt verschillende theorieën uit de ^ede van den heer Kortenhorst. Hij wijst er op dat sedert verschillende landen zich van het stelsel van den vrijhandel hebben afgewend, Nederland nadeel ervan onder vindt, dat 't dat stelsel is blijven handhaven. Wij moeten trachten bij handelsverdragen de tarieven naar beneden te halen en wij moeten trachten tegen le gaan dat door specialisatie de volstrekte meestbegunsti- ging wordt verkracht. Wat de heer Kor tenhorst er tegen wil doen, is spr. niet dui delijk geworden. Hij was even mysterieus als de Memorie van Antwoord. Het stelsel van meestbegunstiging wil hij vervangen door dat van reciprociteithij wil terug slaan. Maar wat zijn dan zijn wapens Maar welk bewijs heeft hij dat- hij daar mede iets winnen zal? Uit niets blijkt de kans op succes en zijn theorie berustte op defecte logica. Vecht-tarieven, retorsie, wil hij, maar waarom zegt hij niet ronduit dat hij tariefverhooging, tariefoorlog wil. De protectionisten praten altijd van hun liefde voor internationalen vrijhandel maar middelerwijl richten ze du muren op die de uitbreiding daarvan onmogelijk maken. Wij in ons kleine land zullen ons meer won den met deze wapens dan dat wij er slagen mee kunnen toebrengen. Onjuist was ook de bewering van den heer Korstenhorst, dat onze industrie zoo in de knel zit. Vergeleken bij andere lan den is de toestand zeer gunstig te noemen. De vooruitzichten zijn ook gunstig en de ontwikkeling van Nederland is buitenge woon sterk. De heer FLESKENS (r.k) meent dat wij bijverwerping van dit verdrag van den wal in de sloot komen en hij zal daarom zich vóór het verdrag verklaren. Hij be treurt het, dat voor de industrie zoo weinig is verkregen. Dat is niet de schuld onzer onderhandelaren, maar wel van het feit, dat wij weerloos zijn door onze handelspolitiek. De heer VAN VUUREN (r.k) vraagt, waarom het protocol buiten het wetsont werp valt. Staat daarin nog iets anders en waarom valt dat dan niet onder de wet Duitschland heeft als eerste eisch gesteld, dat wij het crediet zouden verlengen en dat was 'n exorbitante eisch,. Spr. acht dit een bedenkelijke concessie, die ons huiverig moet maken om ons ooit meer met credie- ten in te laten. Wanneer wij ooit weer voor credieten staan zullen wij gebonden zijn door deze daad tegenover Duitschland. Duitschland heeft Zich zelf vastheid verze kerd voor tien jaar en geeft ze aan ons land slechts voor 2% jaar> Spr. zal vóór het verdrag stemmen, om dat hem de vrijheid is ontnomen om er tegen te stemmen nu het verdrag veel te laat is ingediend. Hij protesteert daartegen en werpt de verantwoordelijkheid op de Re geering. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer VAN KARNEBEEK, wil gaarne trachten eenige misverstanden weg te ne men eh zich te verweren tegen eenige ver wijten. De indruk is gewekt alsof de organen der Regeering niet voor hun taak berekend waren. Spr. betreurt dit verwijt want de Kamer moet vertrouwen hebben in die or ganen. Ten aanzien van de economische politiek waren vroeger de taken der departe menten verdeeld, daarin is verandering ge bracht en er is inderdaad eenheid verkregen, die gebaseerd is op geregeld overleg. Er is een commissie tot herziening der handels verdragen die na den oorlog een zware taak de Regeering de regeling die is getroffen voor den steen koleninvoer in Duitschalnd zal mededeelen, opdat men kan nagaan of Spr. heeft in overweging - van een motie waarin wordt gevraagd dat j had. Hl, gaat na of herzien^moet worden en zóo ja, op welke wijze. Daarnaast'bestaat een commissie voor de onderhandelingen die zorgt dat niet uitsluitend Buitenlandsche Zaken, de zaken behandelt. Het ganschei apparaat voldoet aan den, eisch dien men stel len mag. Het was te voorzien, dat het oude verdrag met Duitschland herzien moest worden in 'verband met het verdrag van Versailles. Onze postie was daarbij moeilijk omdat de eenzijdige meestbegunstiging die Duitsch land ons gaf dreigde te vervallen. Die meest begunstiging hing aan het intermediair van België. Het was in het begin van 1925 niet te zien welke economische politiek Duitsch land zou gaan volgen. Het verluidde dat tariefverhoogingen dreigden die voor ons bedenkelijk konden worden. Er was dus aan leiding om de vraagstukken te behandelen met name ten aanzien van de specialisatie 'die een gevaar is voor de meestbegunstiging. In Juni 1925 kreeg ons land een voorstel van Duitschland eaarin geen afdoende re geling tegen specialisatie was opgenomen maar waarin men toezegde daardoor niet de meestbegiunstiging illusoir te zullen ma ken. Eerst in Sept. werden de onderhande lingen geopend om dat in Augustus het Duitsche tarief was vastgesteld, dat 1 October in werking zou treden. Er was dus haast bij de herziening. Intusschen wist men hier dat een der desidereta in Duitschland was de verleening van het crediet. Moest daarom Nederland van alle onderhandelingen af zien? Integendeel. Er was geen toezegging vóór-af dat het crediet zou worden verleend. Wanneer dit punt in behandeling kwam, werd de positie van ons, land eenigszins anders Spr. ontkent dat de voorlichting niet alzijdig was. Er is geklaagd over den gang van zaken met het aanhangige wetsontwerp. Spr. acht de klachten onbillijk. De onderhandelingen gingen samen met het wijzigen van tal van artikelen en het was dus alleszins begrijpe lijk dat men trachtte de invoering der tarie ven uitgesteld te krijgen! Het wetsontwerp bleef liggen door de Kabinetscrisis. Zou de Kamer het als een „loopende zaak" hebben beschouwd, als de Regeering het had willen behandelen? De aanhouding van het ont werp is naar spr's oordeel ten goede geko men aan de zaak, omdat daardoor gelegen heid heeft bestaan alsnog jeenige onderwer pen te behandelen. Het verdrag moest ten slotte worden gesloten omdat voor vele za ken de kwestie urgent was'. De resultaten van het verdrag moet men niet onderschatten, want de meestbegun stiging is voor ons land van zeer veel betee kenis, afgezien zelfs van het gevaar voor specialisatie. Een algemeene formule voor de tarieven heeft ook haar bezwaar en spr. heeft getracht de specialisatie veilig te stellen door vastleggen van bepaalde tarieven. Op het gebied van industrie is de oogst niet zoo groot geweest als op het gebied van den land- en tuinbouw. Spr. betreurt dit en erkent dat bepaalde, punten als cacao en me lasse niet aanhangig zijn gemaakt. Het de- partemeht is natuurlijk bereid die punten nog eens te gaan behandelen met de Duit sche Regeering. Of die regeering met ver langen daarnaar uitziet, kan spr. niet zeggen Hij heeft er geèn aanwijzingen voor. (Ge lach.) Inzake de paarden waren onderhandelin gen geopend. Men eischte echter van Duit sche zijde verklaringen voor die paarden die zeer moeilijk te geven waren en die de be paling der meestbegunstiging illusoir maak ten. Het slot is geweest dat zij gelijk gesteld zijn met België. Over de uitspraken moet nog nader onderhandeld worden. Wat de steenkolen betreft, dat is een moeilijk punt, omdat de Regeering zich er alleen in vaagheid over uit kan laten. De in voer van Duitschland was praktisch onmo gelijk geworden en nu is het gelukt een re geling te treffep die aanleiding geeft tot be vrediging. Duitschland zit in onderhande lingen met andere landen en het is dus niet gewenscht de besprekingen met ons te pu- bliceeren. Daarbij moet ons land zich neer leggen, vooral nu de regeling naar het oor deel der Regeering en der mijndirectie be vredigend is. Gevaar dat invoer in Duitsch- and bemoeilijkt zal worden, bestaat naar spr's oordeel niet. De kwestie van de voorkeurtarieven is heel moeilijk en het departêment heeft veel moeite gedaan om de ongelijkheid ten on gunste van ons land weggenomen te krijgen. Het is niet gelukt het verder te brengen dan tot de gelijkstelling het was voor de Duit sche regeering ook niet mogelijk verder te gaan gezien het verzet van de bondsstaten. De gelijkstelling zal niet later in werking treden dan 2% maand na de ratificatie. De heer KNOTTENBELT (v.b.) Bestaat het gevaar voor gelijkstelling naar beneden? De MINISTER: Dat gevaar bestaat, maar daarover is men nog bezig te onderhandelen. Vervolgens verdedigt spr. de wijze van onderhandelen. Wel degelijk zijn naar alle zijden adviezen gevraagd. Of de onderhan delaren bekwaam genoeg waren, zal spr. niet bespreken. Verschillende detailpunten behandelt spr. nog. Hij vreest niet, dat met trucs getracht zal worden om de meestbegunstiging te sa- böteeren. Het is geen stelsel van Duitschland om dit te doen. (Gelach). De vergoeding der oorlogsschaden kan niet aan dit verdrag gekoppeld worden. Daar voor is ze te ingewikkeld, maar de zaak is in onderzoek. Een algemeene bereidverklaring tot schadevergoeding kan toch moeilijk ge vraagd worden. In alle arbitrageverdragen liet Duitschland oorlogsschade buiten ver melding, maar met het verdrag met ons is dat eenigszins anders, omdat daarin dit punt niet is uitgesloten. Het protocol is niet in het wetsontwerp opgenomen, omdat het meer een aanduiding van de bepalingen der wet geeft. Spr.-is be reid het protocol voor te lezen, waaruit blijkt dat er eigenlijk niets in staat. Ten slotte de kwestie van d^shandelspoli tiek, gelijk die door den heer Kortenhorst is aangeroerd. De handelspolitiek moet men bezien uit het oogpunt der praktijk en niet uit dat der doctrine. De reahteit, d.i. de er varing, heeft spr. geleerd, dat de Nederland' sche politiek geen struikelblok is geweest om in een paar jaar 18 verdragen tot stand te brengen, die alle van belang voor ons land zijn. Het kan wel eens te pas komen, dat een vechttarief toepassing vraagt, maar als een stelsel kan het niet zijn in het belang des lands. Om dat als stelsel toe te passen, moet men econiomisch zijn van een vrij sterke positie. Volgens den heer Kórtenhorst staan wij sterk tegenover Duitschland op bepaalde punten. Dac is zoo, maar het is de vraag of Duitschland niet evenzeer wapenen heeft om ons te treffen. Op den grondslag van compensatie-stel sel kan het 'gebeuren dat men tot niets komt als gevolg van het lange zoeken naar compenseerende elementen. Dit contract is geen keerpunt in onze handelspolitiek omdat het een crediet bevat. Als wij hadden vastgehouden aan den strijd om de tarieven, dan was het niet gelukt andere kwesties die daar buiten liggen zooals de kolen, op te lossen. Het crediet Zat maar toevallig in het verdrag vast. Voor heropening der onderhandelingen is de conjuctuur niet gunstig. De Duitsche regëering is steeds bereid allerlei punten te onderzoeken en te behandelen, als dit noo- dig mocht zijn. De Minister van Financiën, de heer DE GEER, betoogt, dat het crediet van onze zijde nauwelijks een offer is, maar dat het wel terdege als een belangrijk element te genover Duitschland is uitgespeeld. Er wordt den laatsten tijd door Duitsche in dustrieelen minder gebruik van het crediet- gemaakt, zoodat concurrentie als gevolg daarvan niet behoeft gevreesd te worden. Spr. geeft cijfers over het eerste half jaar 1926, waaruit blijkt, dat het bedrag per maand daalde van 117 tot 98 millioen gulden. Vervolgens zet spr. uiteen, dat de pres taties van Duitschalnd zeer belangrijk zijn en hij wijst er op dat in den Rijksdag bij de behandeling van het verdrag o.a. is gezegd, dat het wel lijkt alsof Duitschland- het buitenland wil bevoordeelen. In 't midden latend of wellicht op andere wijze nog meer te bereiken was geweest, meent spr. dat wie ernstig dit verdrag leest, moet toegeven dat het niet van belang is ontbloot. Bij de replieken dient de heer KNOT TENBELT (V.B.) een motie in, omdat hij zeer onvoldaan is over het antwoord van den minister en nog niet beschikt over de noodige gegevens. Zeer betreurt hij het, dat wellicht de voorkeurstarieven naar be neden worden bepaald. Daarop gaan wij. niets vooruit en daaraan hebben wij niets Spr.'s motie spreekt uit, dat de bij het verdrag beoogde meestbegunstiging on voldoende is geregeld, dat de voordeden die wij kregen onevenredig zijn aan die welke Duitschland kreeg en dat met hand having van hetgeen bereikt is, getracht moet worden door heropening der onder handelingen te verkrijgen dat de meestbe gunstiging vollediger omschreven zal wor den en de voordeelen voor ons meer even redig zullen zijn aan die van Duitschland. De MINISTER antwoordt nog kort om nog eenige van zijn antwoorden te verdui delijken. Wat de motie-Knottenbelt betreft, spr. ontraadt den aanneming daarvan. Hij is be reid onderhaftdelingen aan te vangen, maar nadat het verdrag is goedgekeurd, niet ter wijl alles weer op losse schroeven is ge steld. Onjuit acht spr. de voorstelling dat Duitschland ons verleden jaar in een hoek heeft gedreven met zijn tarieven. Van een toeleg of manoeuvre is geen sprake geweest, de loop van zaken was volkomen natuurlijk en zelfs de eher Van Gijn had daaraan niets kunnen doen. De Minister van Financiën, de heer DE GEER maakt nog een enkele opmerking ter verdediging van de onderhandelaren. De motie-Knottenbelt wordt verworpen met 65 tegen 7 stemmen. Vóór de leden: Knottenbelt, Boissevain, van Gijn, Staalman, v. Rappard, Boon, Westerman. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 64 tegen 8 stemmen. Tegen de leden Staal man, v. Rappard, de Visser, Westerman, Boon, Knottenbelt, Boissevain, v. Gijn. Na de behandeling van nog eenige kleine wetsontwerpen, wordt de vergadering ge sloten. Bij Apoth, en Drogisten BEVERWIJK 2 Juli. Prijsnoteering van de R. K. Tuindersvereeniging „Kenne- merland". Aardbeien pér K.G. 4450 per Bessen per K.G. 4044; Spinazie per kist 1.002.50; Sla per kist 251.30: Postelein per kist 4065; Asperge D. W. per gos 55—65; id. D. B. per bos 4050; id. D. W. per bos 20—35; Wortelen per bos 1423; Selderie per bos 35; Uien per bos 23; Rabarber per bis 510; Bloemkool van 5—18; Komkommers van, 510; Tuinboonen per K G.; 1015; Doppers per K.G. 20—30; Capucijners Bruine per K.G, 3234; Ras pers per K.G. 3238; Groentjes 2030; 'Snijboonen per K.G. 8082; Specieboonen dik per K.G. 7282; Aardappelen 68 per Kilogram. ALPHEN AAN DEN RIJN, 2 Juli 1926. N. V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn". Spinazie 56; Tuinboonen J 0 8; Peulen 16; Doperwten 1921; Hee- renboonen 5459; Snijboonen 6163; Postelein f 8; Aardappelen 711, alles per 100 KG.; Rabarber 2048 Peen 1014 per 100 bos; Kropsla I 1.80 2; Komkommers I 9—12; komkommers II 56; Bloemkool I van 1019; id. II 4—6, alles per 100 stuks; Aardbeien 2531 per 100 pond. Eierenveiling, 1 Juli. 8910 stuks Kip- eieren f 4.50—6; Eendcieren 44.20. HOOGKARSPEL, 2 Juli 1926. Marktbe richt van de Vereen, ;,De Eendracht Schotsche Aardappelen 3.053.10; Ninitp- fold 3.553.65; kleine Aardappelen 1.75 —1.95. TER AAR, 1 Juli. Veilingsbericht van de R. K. Tuindersvereeniging „St. Phocas". 61 zakken jonge peulen 2.86, 151 /akken groene id. 1.90, 314 zakken id. I 1.02, 283 zakken id. II 80 ct„ per 10 k.g.; 6176 zakken doperwten I 1.53, 25 zakken id. II 84 ct., 394 zakken tuinboonen 74 ct„ per 10 k.g.; aardbeien 1—1.50 per 5 pd. TER AAR, 1 Juli. Veilingsbericht van de R. K. Tuindersvereeniging „God zij met ons". 32 zakk. groene peulen 1.85, 2 zakk. jonde peulen 2.65, 28 zakk. id. I 1.05, 43 zakk. id. II 75 ct., 1730 zakk. doperwten 1.58, 355 zakk. tuinboonen 78 ct., per 10 k.g.; 9 zakk. witt. cap 1.80, 11 1. 1. tuin boonen 95 ct, MEDEMBLIK, 1 Juli 1926. Aardappelen 0.380.42 per K.G. Vaartuigen 84, hoog ste 204, laagste 29. Aanvoer 5899 K.G. ELST (Bet.), 1 Juli. Speciale Fruitveiling E. K. V.) Kersen 16—32, roode id. f 12—18, zwarte id. 39, zwarte bessen 35, blonde kruis bessen 13 15, frambozen 2032, roode bessen 19—28, Boskoopers 3945, aard beien le soort 30—37, 2e soort 15—25 ct. per kilo gr. ENKHUIZEN, 1 Juli. Aardappelen. Schotsche muizen f 3.103.25, kleine f 1.90 2.05, Ninityfold f 3.453.50, kleine 60 65 ct., alles per baal (100 pd.) GELDERMALSEN, 1 Juli. Fruit. (Vei- lingsvereeniging Geldermalsen en Omstre ken) Men besteedde voor Meikersen extra 70 ct., idem rijp 26—35 ct., idem rood 10%— 16 ct., zwarte kersen 29—35 ct., zwarte bes sen 78—83 ct., alles per kg. Aardbeien 16 —21 ct., frambozen 35—38 ct., roode bessen 1417 ct., alles per pond. LEEUWARDEN, 2 Juli. Boter. Aanvoer 56/3 en 122/6 v. Mijn hoogste prijs f 1.81, middenprijs f 1.78, laagste 1.65. Veiling hoogste prijs f 1.65, laagste f 1.50. Noteering van de commissie f 1.79. Commissie Bon$ v. Coöp. Zuivelf.) f 1.31. Kaas. Sleutelkaas f 0.180.46, Nagel kaas f 0.100.25, Goudsche f 0.100.60, Edammer f 0.12—0.63. Aanvoer 62.547 kg. LEIDEN, 2 Juli. Kaas. Aanvoer 167 par tijen. Handel flauw. Goudsche le soort f 45— 50,2e soort f 3844 Leidsche le soort f 42— 46, 2e soort f 35—41. Vee. Aanvoer 23 stie ren f 90400, 107 kalf- en melkkoeien f 190- 415, 52 varekoeien f 160275, 159 vette ossen en koeien f 250560, 53100 ct., per kg. 64 vette kalveren f 3096, 70105 ct. p. kg., 123 nuchtere kalveren f 410, 215 vette schapen f 2028, 747 lammeren f 6— 15, 289 magere varkens f 2760, 629 biggen f 11—20. LEEUWARDEN, 2 Juli. Vee. Aange voerd 127 stieren f 125500,394 vette koeien f 185—400, per kg. f 0.80—10.2 348 melk en kalf koeien f 170400 111 vette kalveren f 3070 28 «pinken f 60130 38 gras- kalveren, 156 nuchtere kalveren f 512 218 vette schapen f 2035 261 weidescha pen f 1825 109 lammeren f 1117 vette varkens f 55160, per kg. f 0.700.80 68 magere varkens f 2855 geen vette big gen 190 kleine biggen f 917 43- paarden, 17 bokken. De handel in gebruiksvee en vette koeien was zeer traag in stieren langzaam in vette kalveren behoorlijk tegen verlaagde prijzen in nuchterre kalveren traag in varkens lang zaam, zouters 6870 c. per kg. Londensche geen noteering wolvee traag. Eieren. Aanvoer 38.000 kippen- f 4.50— 6.50 2000 eenden- f 4.50—5. TIEL, 1 Juli. Fruit (Vejling Ons Belang). Aarbeien 2438 c., meikersen 1628 c., rood 312 c., roode bessen 22 c., alles per kg. (Veiling Tielsche Veilingsvereeniging). Meikersen 2234 c., rood 916 c., zwarte bessen 5880 c., roode id. 1828 c., kruik bessen 28 c., zwarte kersen 3440 c., kaas 84 ct., alles per kg. (Yeiling Tiel en Omstreken) Meikersen 2734 c., rood 1823 c., zwarte kersen 3239 c., roode bessen 2844 c., zwarte id. 7234 c., frambozen 4452 c., alles per kg. UTRECHT, 2 Juli. Kaas. Aangevoerd 209 partijen, tezamen 68.790 kg. Prijzen le soort f 38—41, e soort f3437, rijksmerk f 39— 43, zwaardere tot f 50. Handel gedrukt. WIJK BIJ DUURSTEDE, 1 Juli. Fruit veiling Meikersen 2837 c., idem rood 15— 24 c., per kg., aardbeien 2839 c., fram bozen 2941 c. per pond. ZWOLLE, 2 Juli. Boter. Aangevoerd 100/8 v., 15/8 v. en 380 stukken, samen 2340 kg. Prijzen per 1/8 v. f 3234%, per kg. f 1.80 f2.— - Vee. Aangevoerd 378 runderen, 79 gras kalveren, 52 nuchtere kalveren, 2 schapen, 56 lammeren, 75 varkens en 342 biggen. Men besteedde voor vette koeien f 0.8010.5, idem kalveren f 1.151.60, idem varkens f 0.74 0.76 per kg. schapen f 2248. De handel in jonge neurende en versch- gekalfde koeien en in vaarzen was redelijk, prijzen gelijk handel in stieren en vet vee iets beter kalveren met iets meer handel, prijzen niet hooger weidevee in mindere soorten bij grooten aanvoer slecht. ALKMAAR, 2 Juli. Kaas. Ter markt wa ren 190 stapels, wegende 220.000 kg. Fa- briekskaas kleine f 38, .commissie t 37, mid delbare boeren-kaas, kleine f 41, commis sie f 42 middelbare Handel stug. AMS rERDAM 2 Juli. Aardappelen. (Be- d. mak. Jac. Knoop). Westl. muizen richt v f 5.60 id. ronde f kleine muizen f 4.90 5.60 id. ronde f 4.905.60 p. hJL Zomer Malta f 2324 p. 100 kg.Andijker muizen f 5.255.60, id. kleine muizen f 4.204.90, L^ngedijkei muizen f 5.605.95 Rijper muizen f 5,255.60 Hiliegommer zand- aardappelen f 6.607 p. hl. BOVENKARSPEL (Station)? 1 Juli. Aard appelen Kvks f 3.503.70 Schotse f 3.05— 3.20 Kleine f 2.40—2.25 Ronde f 4.35—4.60, Blauwe f 4.454.60 per baal. Aangevoerd 22.100 balen. Bloemkool, le f 823.80 2e f 3.2010.60 3e 0.90—2 p. 100 st. Aange voerd 21.230 st. CULEMBORG 2 Juli (Veiling Culem- borg en Omstreken.) Kersen 3440 ct. aard beien le soort 31 ct. id. 2e soort 18% ct» roode bessen 2225 ct. kruisbessen 23 ct» alles per kg, ELST (Bet.), 1 Juli Fruit. (Speciale vei ling V.V.O.B.) Aardbeien !ste soort 33—47, 2de soort 13—20 c. meikersen 25—31 c., rood 1017 c., frambozen 3545 c» blonde kruisbessen 1213 c., groene kruisbessen 4%6 c., roode bessen 2731 c. zwarte besseb 8286 c. oranje kersen 2728 c, zwarte kersen 4146 c. per kg. IJMUIDEN, 2 Juli, Heden waren aan den Rijksvischafslag 6 stoomtrawlers, 1 logger. De prijzen waren als' volgt: Tarbot 1.250.90, tongen 2.900.90 per kg.; zetschol 44—40, kl. schol 24—16.50, 8— 3.50, scharren 81.70 per 50 kg.; roggen 117.50 per hoop; vleet 1.700.90 per stuk; makreel 2219, pieterman en poon 101, gr. Schelvisch 17.5013, md. id. 14—8, k. md. id. 3—2, 2.30-1.80, kl. id. 2715.50, kabeljauw 6.504, gr. gul len 1.50—1.05, kl. id. 1.50—1.05, wij. ting 2.601.70 per 50 kg. Een misdaad? Het Zondag te Veghel (N.-B.) gehouden festival werd onderbroken door een inci dent. dat in de woning van den voerzittei van Veghel's Mannenkoor, den heer de Fol ter, heeft plaats gehad, meldt „Het Volk." Onder de aanwezige vreemdelingen waren ook vier personen uit St. Otdenrode, van wien een in den loop van Zondagmiddag, op slinksche wijze yan J. van K, bediende bij den heer de Folter, den huissleutel van diens woning heeft ontvangen. In, den loop van den avond, ongeveer 10 uuf; zijn de vier he.eren uit St. Oedenroda naar het huis van den heer de Folter getrok- kep en hebben daar alle eet- en drinkwaren verorberd. Toen, ongeveer half één, van K thuis kwam, bemerkte deze, dat het bureau van zijn patroon geforceerd was. Een groot bedrag aan geld en vele gouden sieraden van de overleden echtgenoote van den heer de Folter waren verdwenen. Deze werd di rect van het gebeurde in kennis gesteld en waarschuwde de politie, die op onderzoek uitging. Hierop volgde Maandag de arresta tie van de vier heeren. Wegens gebrek aan bewijs, werden zij in den loop van den mid dag in vrijheid gesteld. De heer van K, de bediende die den huissleutel had afgegeven, woont bij den heer de Folter in. Gewoonlijk zit hij aan het ontbijt mede aan. Toen hij Dinsdagmorgen niet verscheen, ging de heer de F. te ongeveer kwart voor 10 naar de kamer van van K. en vond'daar zijn bediende dood nabij het ledikant. De politie onderzoekt of hier misdaad in het spel is. (UÏTSLUTEND SOLIDE POSTEN). NIEUWE GRACHT 74. f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11