ANDERS DAN ANDERE „ST. WILUBR0RDUS" Dit nummer bestaat uit 23 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. V erkeersongevallen Voomaamsie Nieuws Leekeprseken. r<ê Plaatselijk Nieuws Zaterdag 3 Juli 1926^, 50ste Jaargang No. 16291 HET OPENLUCHT-THEATER TE CASTRICUM. Een wagen van den steiger. 'p 4 EFFECTEN COUPONS VREEMD GELD De Schotensche Winkelstand. WAT DE RECLASEERING DOET. H. B. v. d. S. HET GEBEURDE BIJ DE HOLLANDSCHE HANDELSBANK. Roodvonk in de Meisjes H. B. S. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Verzekering Maatschappijen is de Verzekerings-Maatschappij - VERZEKERD KAPITAAL RUIM - ELF MILLS0EN GOLDEN ZÜ besteedt een groot deel der Netto-Winst aan Zieke en Zwakke Verzekerden. Thans worden er ZES Patiënten in Sanatoria ver pleegd. Ons streven is aan dit verplegingswerk de grootst mo gelijke uitbreiding te geven. Door Uwe verzekeringen te sluiten bij „St. Willibrordus" helpt U ons, ons doel bereiken. De Korte Jansbrug. De heer Jorritsma afgetreden als lid van den Heemsteedschen Raad. Inbraak in de R. K. Kerk te Halfweg. OFFERBUSSEN GELEDIGD. Voetbalvereeniging. Haarlemsch Instituut voor Lichamelijke Opvoeding. TelegTerhïsch Weerbericht Examens Kennemer Lyceum. Examens Lager Onderwijs. De abonnementsprijs bedraagt vOoi Per week - 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49, Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Adyertentiën 35 cents per regel. Bi) contract belangrijke koi t:ng. Adyertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekerings voorwaar den f 'DO HfJ Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f M 8ij een ongeval met f 9^1 verbes van een hand, f f bij verlies van een f CO tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: uUulli^ verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: t/kl» doodelijken afloop: 3 Lv tl. eep voet of een oog: ILvi duim of wijsvinger: w» bij 'n breuk van f h lï bij verlies v. een been of arm: IftU» andere vinger. 145. PSYCHOLOGIE DER MASSA. £n toch. En toch, dacht ik, heeft ook de massa karakter, toen ik den vorigen keer over bet karakterlooze beeld van ons modern straat leven geschreven had. Ook de menigte heelt haar aantrekkelijkheid en meer 'dan het individu; maar dan moet gij haar zien in haar onbewuste schoonheid en niet in de opzet telijke pose van een pantoffelparade. De menigte, de massa, hoe imponeerend is zij en hoe onuitputtelijk aan nieuwe effecten als de zeespiegel, wanneer gij haar in rnas- salen optocht ziet langs de kaden of pleinen of boulevards der wereldsteden; wannee' gij een station in een hoofdstad na aankomst van onafzienbare treinen, wanneer gij een steiger, na het aanleggen van een volge pakte pleizierboot, wanneer gij de hooge deuren van een dicht bezette kathedraal of van een stampvolle vergaderzaal de drom men menschen ziet uitstooten met honder den tegelijk. De studie van zulk een voorbij trekkende menigte is verheffender en leer zamer dan het bezoek van wereldvermaarde schilderijen-museums. De massa toch geeft de schepping te zien in het edelste, wat de Schepper geschapen heeft: den mensch en wel de mensch in al zijn verscheidenheden. Laat zulk een menschenmenigte u voorbij gaan, niet ter zijde, niet rugwaarts, maar zóó, dat alle gezichten naar u gewend zijn, zonder op u te letten. Dan doet die aan schuivende en wegrollende menschenmenigte u denken aan de zee met haar aandeinende en wegstervende en telkens weer aanspoe lende golven; de zee, in wier bewegelijk vlak het hemellicht sprankelt in fonkelende reflexen. Is ook de menigte niet zulk een zee? Zie aan het oppervlak van die voort- golvende massa het lichten als van zonne vonken in den zeespiegel, 't Zijn de zielen, die spreken in het gelaat, tintelen in de oogen. Tracht die duizenden blikken, welke u voorbijgolven op te vangen; een deel van een seconde te peilen in al die zielen, onsterfelijke wezens, elk op zich en het zal u zijn als wordt ge zelf ondergedompeld in hel oneindige. 0, die gezichten, die millioenen zielespie- gels. Somber, verwelkt, knorrig, bedroefd, zelfgenoegzaam, verbitterd, blij, hoopvol, stralend. Achter elk gelaat ligt een levens strijd; ieder op zich spreekt van hopen en vreezen in het stille spel der oogenstraling of in de plooien der lippen. O, die gezichten! Ziedaar een trotschen kop, vol zelfgenoegzaamheid en blakend van zelfzucht. Ziedaar een verbitterd hoofd, waarop de inwendige wrok niet anders dan een wreeden grimlach doet opborrelen. Ziedaar dat jonge hoofd met dien heerlijk blijden lach, onbewust van alles om zich heen, als in extase blikkend in een toover- land. Zie weer een ander nog jong van uiter lijke vormen, maar verouderd door te vroege wereldkennis, als vermoeid de warreling om zich heen ziende, als afkeerig van het bonte leven. En hoevele onverschillige maskers trek ken u ook voorbij, waarin te weinig ziele- licht tintelt, 't Zijn de futfoozen aan den oever der levenszee, die met de punten der schoenen kuiltjes graven in het duinzand, of verstrooid spelen met de schelpen zonder iets te zien van de oneindige schoonheid van de samenvloeiing van lucht en water, zon der iets te begrijpen van de eeuwige wor steling der klotsende golven. Maar allen, 't zij dan onverschillig of mok kend of verbitterd of trotsch of stralend van vreugde, allen dragen in zich toch het stem pel van dat oneindige Wezen, hetwelk hen in het leven, riep en dat de menschheid en de wereld in stand houdt. Zij zeggen u allen, dat zij onuitbluschbare lichten zijn, die, een maal ontstoken, nog voort zullen schijnen, ook wanneer de sterren des hemels zijn ge doofd; zij, beelddragers van de Godheid, die nooit vernietigd zullen worden. Weik een machtige taal spreekt lot u die zich bewegende menigte in een wereldstad. Vóór dat gij er waart, was zij er, met dezelfde driften, dezelfde hartstochten, bid dend of vloekend, verzonken in edele ge dachten of booze plannen beramende. Zij is altijd dezelfde en altijd weer nieuw en altijd gelijk. De menigte, schreef eens Frank Crane in een overpeinzing over de massa, is gelijk aan den ouden Tiber, die altijd de muren van Rome omspoelt; de Tiber, frisch van de laatste regenbuien is toch dezelfde Tiber, waarin eenmaal Horatius rondsprong. Het menschelijk gelaat is het meester werk van den Schepper, waaraan Hij sinds onheugelijke tijden arbeidt, het middel, waardoor een geest zich kan uitdrukken 0, dat menschelijk gelaat, met zijn glim lach en zijn fronsen der wenkbrauwen. Zie dat duizendste gezicht in de processie, welke ons voorbij trekt, dat straalt van goedheid en edelmoedigheid, van verge vingsgezindheid en geduld, van verheven wijsheid t Is als een schip met vergulde zeilen, varend tusschen een donkere en ont redderde vloot. En zie naar dat vrouwenge- aat, zoo lang en zoo aandachtig als de welvoe- gelijkheid het veroorlooft Zie die zachtheid, die toewijding, die teederheid; het godde lijke, het eeuwig vrouwelijke is er in ge prent. Maar blik vooral lang en diep in die blauwe kinderoogen. argeloos en met een oneindig levensverlangen, met een oceaan van hopen en blij verwachten in de reine pupillen, tot u opziende. En zeg dan, dat de menigte mooi is, dat gij houdt van de menschheid. Ja, de menschheid is schoon, ondanks het vele kwaad, dat van haar gezegd en ge schreven wordt. Wees zelf groot van ziel en gij zult de grootheid van de ziel der menschheid begrijpen; slechts de middel matige ziet in de menschen niets 1 slechte wezens. Laat het zijn, dat de menigte door duizenderlei tegenstrijdige invloeden heen en weer wordt bewogen: de gemid delde mensch handhaaft zijn ongerept karak ter, De film mag ons den mensch in zijn laagheid doen zien; de romans mogen hem schilderen als het geslepen dier, rondwarend en gedreven door hebzucht en zinnelijke hartstocht; de couranten mogen ons dage lijks vertellen van moordenaars en bedrie gers, de mensch blijft trouw aan eerbied waardige tradities; de menschheid doet haar werk en vervult haar plicht. In haar algemeenheid bezit de massa den grootsten adeldom. De gemeenschap is meer waard dan een of andere 'klasse. En als we dat nog niet wisten, heeft de groote leeraar der menschheid het ons ge leerd. Hij. die de menschelijke natuur in hoogste volkomenheid had aangenomen, geeselde nimmer de menigte, schold of strafte haar nooit. Hij striemde de kaste der farizeeërs en schriftgeleerden, de huiche laars, de gepleisterde graven; hij joeg de wisselaars'met zweepslagen uit den tempel; maar tot de scharen sprak hij vermanend, onderrichtend; spijzigde de menigte, als zij hongerig en vermpeid was; tot de saamge- stroomde menigte hield hij de meest ver heven rede, die ooit is uitgesproken, de troostende en hartverheffende zaligspreking van de bergrede. Wijs den enkeling op zijn fouten; verfoei de misdaad, schuw den misdadiger, die van geen bekeeren weten wil; straf den boos wicht, maar versmaad de menigte niet en wend u niet hooghartig van haar af. 't Moge waar zijn, dat, wat wij noemen het volk. als massa tot oproer komt, dat het plunde rend en vernielend het schoonste der aarde vernietigt; dat het kwaadwillig en mokkend een andere orde wil forceeren: kortzichtig zijt gij, wanneer gij met den hooghartigen Romeinschen dichter daarom het „odi pro- ianum vulgus," ik haat de onbeschaafde menigte, uitspreekt. Kortzichtig; want wat gij ziet is slechts een klein deel van de on eindige zee. Over den oever, waar gij staat strijkt een benauwende oostenwind, die het gezonde zeewater in zijn spoelende golven tracht terug te slaan; die kwallen verwekt in het frissche nat en den beweeglijken vloed in een stinkenden poel verandert. Maar mor gen keert de wind; de golven spelen en dartelen weer in den gouden zonneglans, gestreeld door een dartelen noordwester. Een misleide groep kan in verdwazing ons een oogenblik aan de menschen doen wan hopen; de menschheid als geheel hebbe de onverflauwde belangstelling, Gods schepse len overwaard en de volle liefde van ons aan natuurlijke genegenheid zoo overrijke hart! HOMO SAPIENS. Er heeft zich, zooals wij reeds eerder mededeelden, te Castricum, onder voorzit terschap van den Burgemeester, een Comité gevormd voor het geven van openlucht uitvoeringen. Op een ydillisch plekje aan den Zeeweg, op de Provinciale Landgoederen, wordt het openlucht-theater gebouwd met een tribune, plaatsgevend voor 750 a 800 personen. Een gelegenheid voor ververscbingen tijdens de pauze, een autogarajie enz. zijn mede in aanbouw. Reeds deze maand, 17 Juli, zal de pre miere voor genoodigden plaats hebben, ter wijl de officieele opening is bepaald oP 18 Juli aanstaande i Gistermorgen moest het personeel van een der ijsfabrieken te IJmuiden een wagen met afval weggooien, ,ln de vuilnispraam der gemeente De wagen werd daarom op den steiger gereden, zoodat het achter einde boven de praam kwam. Doch men reed te ver of wel, de wagen bleef voort rollen en stortte toen hals over kop naar beneden, boven op de praam. Wellicht mede doordat de reeds aanwezige afval eenige vering veroorzaakte, in elk geval de bodem der praam doorstond den schok goed. Met behulp van een vrachtauto der fabriek werd de wagen weer in de hoogte en van den steiger getrokken. Daarbij werd nog een werkfiets, die tegen 't hek van den steiger stond, meegesleurd en kwam onder den wagen terecht, zoodat die vrij ernstig beschadigd werd De fiets was eigendom van een nieuwsgierige TWEE WIELRIJDERS TEGEN ELKAAR GEBOTST. Op den hoek van de Zeestraat en het Willemsplein te IJmuiden kwamen 2 wiel rijders in botsing met elkaar, waarbij de beide fietsen ernstig beschadigd werden. Beide rijders gaven elkander de gehuld en wonden zich daarbij nogal op. Tenslotte liep een van beiden, de heer V. naar de politie die een onderzoek instelt. Botsing tusschen tram en auto. Vrijdagmorgen heeft op den hoek Zee straatMolenstraat te Noordwijk-Binnen een aanrijding plaats gehad tusschen een tram, komende uit de richting Leiden en een vrachtauto van de firma K. te Noordwijk De vrachtauto bekwam geen schade, doch van de tram werden een lamp en een voor ruit vernield. Persoonlijke ongelukken' had den niet plaats. Vermoedelijke oorzaak is het weigeren der luchtrem van de tram, welke bij de halte Zeestraat moest stoppen iieeld is sterker, want hij spreekt van „de keerzijde der medaille". Nu heeft een me daille maar twee kanten met andere woorden', volgens dien schrijver doet de reclasseering evenveel kwaad als goed. Hier inogen wij 't niet bij laten. Want in derdaad. leeft in wijden kring en niet alleen onder de arbeiders de verkeerde meening, dat een ontslagen gevangene eer der aan een betrekking geholpen wordt dan eer. fatsoenlijk arbeider, die buiten zijn schuld werkloos is geworden. Heeft die meening beteren grond, dan een loos praatje of een uitzonderingsgeval? Laten we de zaak eens rustig bekijken. Veronderstel: u is werkgever. Er is een PAARIME BAIMK In de vriendelijke buurtschap, wélke zich de laatste jaren gevormd heeft rondom de parochiekerk van de H. Liduina te Schoten, heeft de heer A. C. Sweerts een nieuwe zaak geopend in religieuse artikelen, kan toor-, schooi- en schrijfbehoeften. De gunstig gelegen winkel, gevestigd in perceel Timorstraat 42 tegenover de Ca- nisiussschool, geeit reeds door zijn mooi extérieur een prettigen, aangenamen indruk, vyjelke door het volmaakt afgewerkte inwen dige der zaak nog verhoogd wordt. De fraaie betimmering, in donkere kleur gehouden en de granieten vloer harmoniee- ren zoo goed met de afgesloten étalages, glazen vitrine in den winkel zelf, in donkere kleur gehouden toonbank, en keurige licht installatie, dat een rustig, vriendelijk geheel verkregen is. Daarenboven zijn alle artike len smaakvol en overzichtelijk uitgestald, zoowel in den winkel als in de étalages. Waar verder de keuze in de onderschei dene artikelen, zoowel op religieus gebied, als beelden, ook van den bekenden Haar- iemschen beeldhouwer Maas, wijwatervaat- les, medailles, rozenkransen, kerkboeken, enz., als op het gebied van kantoor-, schooi en schrijfbehoeften, bijzonder uitgebreid is, zal ongetwijfeld succes voor deze nieuwe winkelzaak weggelegd zijn. Wij wenschen den eigenaar, die bij de opening een aantal schitterende bloemstuk ken ontving, volgaarne good luck! Men moet onbekend zijn met de vele be slommeringen, die voor een dagbladredac teur den dag moeilijk maken, om 't vreemd te vinden, ais er in zijn rubriek eens een artikeltje wordt afgedrukt, dat beter buiten de krant was gebleven. Maar al maakt er niemand een verwijl van waartoe men ook nog het recht moet hebben! men kan 't toch betreuren in een bepaald geval, dat zooiets heeft plaats gevonden en voelt zich dan gedrongen om te trach ten, den daardoor gewekten verkeerden in druk weg te nemen. Die drgng was er bij mij, er werd mij verzocht iets er over te schrijven en de redactie is welwillend ge noeg, om mij even aan het woord te laten. Waarover gaat het nu? In ons Roomsche blad stond, evenals in Je andere plaatselijke bladen, verleden Za- leruag een stukje onder het opschrift: „Een nadeel van den Reclasseeringsarbeid." Het had toevallig een gunstige plaats ge kregen en het bondige ve^weer-artikeltje, door „Een Celbezoeker" enkele dagen na dien ingezonden, zal wel niet zoo de aan dacht hebben getrokken. Om hei niet te onderschatten kwaad, dat daaruit kan voortvloeien, zooveel mogelijk tegen te gaan, zal 't goed zijn, over die zaak nog iets te zeggen. De korte inhoud van het eerste artikeltje was deze; Ondër de arbeiders gaat wei eens de gedachte rond, dal het voor een ontslagen gevangene gemakkelijker is, werk te krijgen, dan voor een arbeider mei een onbevlekten naam. Voor die meening is reden, want een werkloos varensgezel te Schoten zou op een trawler aangenomen worden, doch moest op het laatste oogen blik plaats maken voor een protégé van de reclasseering. Het viel mij dadelijk op, dat het stukje ico eigenaardig gesteld Was. .Alleen duide lijk, waar de schrijver aan het vertellen was, zeer onduidelijk, waar hij zijn gedacü- .en uitsprak. Maar opvallend was de toon, die den indruk vestigde, dat de schrijver in weerwil van zijn vergoelijkende ver- klariE-" het reclasseeringswerk slecht gezind is. Ik heb geen gelegenheid gehad, om te jnderzoeken, of zijn klacht in dit geval juist was, en vond dat ook minder noodig het zou aan de zaak niets meer veran deren, Maar laten we aannemen, d. hij, (die 't ook maar uit de tweede hand i.seft) de volle waarheid spreekt, wat hadden we dan van hem mogen verwachten? Mis schien, dat' hij niet op„ de eerste plaats zich iot de dagbladen wendde, doch dat genoe gen kunnen we hem gunnen. IVfaar zeker, dat hij, schrijvende, de zaak met de juiste afmet: had weergegeven. Dat hij dan gewezen had op een fout, door één reclas- seerder' of reciasseeringsinstelling gemaakt, ct leering, tot waarschuwing desnoods van mderen. De schrijver is echter véél verder gegaan dan ec man, die de kracht van in 't open baar gesproken woorden kent, gaan mag. Eerst trommelt hij de goê gemeente bij el- i-aar het sensationeele opschrift: „Een adee! van den reclasseeringsarbeid". Ai vat h" er verder van zegt, vervaagt den indr'-k niet, dat het liefdewerk der reclas seering voor, hem een onbekende en onbe minde integendeel, hij generaliseert, wekt den schijn alsof dit geval er een uit vele is, dramatiseert sterk (opzettelijk S'erk!) de gevolgen en roept het tenslotte als zijn conclusie uit, dat die dikwijls zoo mooi voorgestelde reclasseering toch maar 'n leelijke schaduwzijde heeft. Neen, zijn plaats bij u open en er bieden zich liefheb bers daarvoor aan, wat in dezen tijd zeker het geval is. Wat doet u dan? U kiest na tuurlijk dengene, die u het beste lijkt, en hoe hooger en verantwoordelijker de post is, hoe nauwlettender ge uw keuze maakt. Het zal best eens voorkomen, dat een ont slagen gevangene de meest verkieslijke van a.be sollicitanten is waarom ook niet? Zoo eerlijk zijn we toch wel, nietwaar, om te erkennen, dat niet ieder, die een tijd in de cel heeft doorgebracht ,ook per sé een mis dadiger is en altijd slechter dan die buiten de gevangenis bleven. Mogelijk ook is hij bekwamer dan zijn concurrenten want pI ontmoeten we op celbezoek meer domme clan slechte menschen, we treffen er ook .vel knappe lui aan. Maar in 't algemeen gesproken, zal een werkgever slechts op de laatste plaats een gestrafte kiezen. Hij kent in den regel de genen niet die zich aanbieden, maar van uien éénen weet hij, dat ie „gezeten" heeft en I\et wantrouwen jegens zoo'n ontslagene is gewoonlijk zeer sterk, sterk genoeg om hem buiten de werkplaats te houden nelaas! met dikwijls zeer droeve gevolgen. De reclasseeringsarbeid is mooi, bijzonder MOOI, maar ook bijzonder moeilijk. En ieder reclasseerdcr ondervindt dit; zijn arbeid zou niet half zoo moeilijk zijn en met veel meer succes bekroond worden, als 'tniet bijna- oamogelijk was, voor de ontslagen gestraf ten een passenden werkkring te vinden. Ik verzeker u, dat vele werkloozen niet zoo- eel moeite doen om weer aan liet werk te komen, ais een reclasseerder om zijn „cliënl 'n nederig plaatsje te bezorgen. En moet die ontzettend zware taak nu nóg zwaarder gemaakt worden door het rondbazuinen van praatjes als in genoemd bericht? Vooral de arbeiders en vooral de vakver- cenigingsmannen de schrijver weet wel waarom ik dit zeg moeten op dit punt voorzichtig zijn. Niet alleen hun collega, die nooit met den wereldschen strafrechter in aanraking kwam, is hun makker, maar evenzeer de man, die een wetsovertreding leeft begaan en daarvoor heeft geboet evenzeer de man, die vanuit de gevangenis weer de maatschappij intreedt, bezield°met de beste voornemens om niet meer te zon digen tegen goddelijke en menschelijke wet ten evenzeer de arbeider, de stakker (zooals niet allen maar toch velen zijn) die, bevend voor herkenning, een simpel plaatsje in het leven zoekt, met iederen dag de kans voor oogen, dat men hem zijn verleden ver- v ijten en tot een voortdurend ongeluk ma ten zal. Ook die menschen zijn de makkers van d"" fatsoenlijken arbeider en als hij hen wil uitstooten, hun geen plaatsje in de zon -it, hun den weg tot voortdurende oeterschan belemmert, dan mag hij zijn harl en zijn geweten wel eens onderzoeken! Velen schijnen nog altijd te meenen, dat ten ontslagen gevangene door de reclassee- ïing aan arbeid geholpen wordt, als een be looning voor zijn goede voornemens. Dat men dit loch eens beter inzie! 't Gaat er om, voor den man de gelegenheid te openen, weer ten goed en nuttig lid der samenleving te worden, hem zoo ver mogelijk van de loe rende verleiding te verwijderen. Als de ge wezen celbewoner, zonder een stuk gereed schap in de handen, in de vrije samenleving komt te staan, terwijl hij toch ook een bo terham hebben moet, dan is 't vrijwel zeker, kiener valt dan te voren. Dan wordt bij door den nood daartoe gedwongen. En t gebeurt nog maar al te dikwijls, dat zoo'n man door zijn mede-arbeiders, uit een ge voel van hooghartigheid waaraan alle adel ontbreekt, wordt veracht, gescholden en acht ruit geduwd, tot hij wel móét wegzin ken in de moreele ellende. Zóó worden re cidivisten gekweekt en hoe verantwoordt men dat tegenover de leer der Christelijke Naastenliefde? Dal artikeltje is niet uit de pen van een katholiek arbeider gevloeid en daar ben 'k blij om. Want het zijn in de kern on christelijke gedachten, die tot zoo'n stem ming en zoo'n uiting leiden. Met reden mo gen we verwachten, dat in onze katholieke vakvereenigingen een andere, betere geest bVerscht, dat men daar in den reclassee ringsarbeid het groote sociaie en ethische belang erkent, dat men daar niet den ge wezen gevangene lot een paria maken wil Wij, katholieken, hebben dit te erkennen: als wij den biechtstoel verlaten, zijn ook wij ontslagen gevangenen, blij, vergeven te zijn, blij in onze goede voornemens, maar bij rnnge na niet zeker van een schuldelooze toekomst. En daarom: oordeelt niet! Beschouwt den gestrafte niet als een besmettelijken zieke, dien ge vermijden moet, maar helpt mee om hem op de been te houden. En als er ioit uit een schooni liefdewerk voor een nkel persoon, die beter verdiend had, na deel mocht voortvloeien, breekt dan om dat eene geval al het goede niet af er is geen menschenwerk, waaraan geen fouten .kleven' In de „Haagsche Post" wordt het gebeur de bij de Hollandsche Handelsbank bespro ken, Wij ontleenen het volgende aan de ontboezeming van den financieelen redac teur. Het blad schrijft: Het gebeurde bij de Hollandsche Handels bank te Haarlem is zóó verbijsterend, dat het ongelooflijk zou klinken, ware het niet dat het zwart op wit staat in een verslag van ernstige en deskundige mannen. Men heeft hier een directeur die jaren lang on gestoord en ongestraft met de gelden der bank (eigenlijk: met die harer schuldei- schers) heeft gespeculeerd, ten deele onder gefingeerde namen,, en die reeds bij de op richting een ongedekte schuld had. Na de zaak dan te hebben uiteengezet, zooals de lezers die kennen uit de door ons gepubliceerde gegevens, vervolgt de schrij ver: Uit de gegevens blijkt dat de zwendel reeds bij de oprichting dezer bank is be gonnen met een directeur die „bij de op richting der Hollandsche Handelsbank op 1 Nov. 1913 reeds met circa 140.000 on gedekt stond". De toen optredende commis sarissen hebben dus hun plicht schromelijk verzaakt en dit geldt evenzeer van den accountant, terwijl geen andere gevolgtrek king mogelijk is dan dat de balansen voort durend vervalscht zijn geworden. Het zou m.i. ontoelaatbaar zijn wanneer deze zwen del met behulp van wat geld, door „be vriende relaties" bijeengebracht, in den doof pot kon gaan. Het belang der crediteuren mag al medebrengen, dat zii er het zwijgen toe doen en de extra-uitkeering uit dit „steunfonds" opstrijken, er is toch óók nog wel zoo iets als het openbaar belang. Het is m.i. dan ook te hopen dat de Officier van Justitie aanleiding zal vinden in te grijpen en hen, die zich aan strafrechtelijke handelingen hebben schuldig gemaakt, ter verantwoording te roepen. Mocht dit gebeu ren en zouden de „bevriende relaties' zich hierop terugtrekken, ^dan kunnen de schuldeischers verhaal zoeken tegen de commissarissen voor de schade, die zij door de nalatigheid dezer heeren hebben geleden. Deze commissarissen zullen zich bezwaar lik achter den accountant kunnen ver schuilen; zij konden, moesten althans, we ten dat reeds de eerste balans valsch was. Bij wijze van voorloopigen maatregel is gisteren de meisjes H. B. S. gesldten, wegens twee gevallen van roodvonk in de eerste klasse. De wethouder van onderwijs zal een besluit nemen of de school ook voor den verderen duur gesloten zal blijven. Volgens de schoolarts, mevr. Op 't Einde Stolp, was de maatregel wel drastisch, maar zij werd geboden door de omstandig heden, daar de leerlingen in den examen tijd voortdurend van lokaal veranderen, waardoor het gevaar van besmetting groo- ter werd. Alle boeken en schoolbehoeften moesten worden achtergelaten. Den 16en Juli kun nen de leerlingen de rapporten komen halen. De ramp op Sumatra. Nieuwe schok in Pclcmbang, Benkcefen en Djombi. Wegenverbetering in Zuid-Holland. De totale kosten worden op 23% millioen ge kaamd. Suriname geteisterd door mpsen, muskie ten en stortregens. De openbare behandeling in de Tweede Kamer van het verdrag met België zal in October plaats hebben. Het verdrag NederlandDaitschland ir, de Tweede Kamer aangenomen. De nieuwe conservatieve Canadcesrhe regeering, na een bestaan van drie dagen omvergeworpen. I Beschuldigingen tegen het optreden der internationale politie in Tenger. De Duitsche regeering heeft het wetsont- wero nopens de regeling met de Vorrten- k '—n ingetrokken. De nieuwe invoertarieven op Duitsche landbouwproducten. De verkiezing van Rothschild door de Fransche Kamer ongeldig verklaard. De Raad van het Engelsche Vakverbond rich' een protest tegen de Regeering De Antwerpsche havenarbeiders gr-c heden in staking, tenzij hun eischen wor den ingewilligd. (Zie verder laatste nieuws.) barometerstand, 9 uur v.m. 7.68. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9 .53 en overmorgen om 9.52. Inlichtingen worden gaarne verstrek door de Directie. Catharijnesingel 48, Utrecht, en door hare Vertegenwoordigers In verband met uit te voeren werken aan de Korte Jansbrug, zal deze met ingang van Maandag 5 Juli a.s. tot en met Zaterdag 10 Juli a.s. voor alle verkeer zijn afgesloten. De heer Jorritsma heeft medegedeeld, dat hij, wegens veranderde particuliere werkzaamheden verplicht is zich terug te le trekken als voorzitter van de afdeeling Heemstede der S. D. A. P. en als lid van den gemeenteraad. Men heeft besloten deff heer Jorritsma te verzoeken om de onderste plaats op de candidatenüjst te behouden, zoodat hij in den 'gemeenteraad kan terugkomen. Als opvolger komt in aanmerking de heer B. J. Chapon, die het lidmaatschap van den Raad zal aanvaarden. Donderdag hebben eenige tot nog toe on bekenden, bezoek gebracht aan de R. K. kerk te Halfweg. De zich achter in de kerk bevindende offerbussn, waarin zich naar schatting 5.bevond, hebben ze geledigd. Niet tevreden met hun buit, hebben ze de Sacristie geïnspecteerd, waar ze een kist forceerden en daaruit 35.ontvreemden. Des te brutaler is deze diefstal, daar het een en ander moet geburd zijn op klaarlich ten dag. Gisterenavond is een voetbalvereeniging opgericht van het techn. personeel der Rijkstelefoon (buitendienst) welke den naam draagt van Telefonia. Aanvrage voor even- tueele wedstrijden te richten aan de secr. D. van Wel, Corn, van Noordenstr. 20zw. In verband met het eindigen van het cur- Medegedeeld door bet Kon Ned Meteoro logisch instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 1 Juni. Hoogste Barometerstand 772.8 m.M. te Thorhaven. Laagste Barometerstand 760.6 m.M te Breslau. Zwakke tot matige N. O. tot N. wind, half toi zwaar bewolkt of betrokken, droog weer, belioudens kans op onweer. Aanvan kelijk weinig verandering in temperatuur. 'susjaar is het Haarlemsch Instituut voor Lichamelijke Ouvoeding tot welks opheffing na oprichting der Academie voor Lichame lijke Opvoeding te Amsterdam werd beslo ten, in een bijeenkomst van bestuur en do centen der instelling officieel ontbonden. De 22 leerlingen van het Instituut nemen nog niet allen aan de akte-examens, die dit jaar worden gehouden, deel. De leerlin gen, die nog niet voldoende zijn voorbe reid, en zij, die niet aan het examen voldoen en niet meer naar de Academie te Amster dam kunnen overgaan, zullen door de zorg van eenige docenten ,-erder worden voor bereid. Aan een gemeenschappelijken maaltijd van bestuur en docenten met hunne dames bleek herhaaldelijk van de wederzijdsche waardee ring voor elkanders arbeid, de prettige nim mer gestoorde samenwerking en van de te vredenheid over hetgeen in de afgeloopen jaren met zooveel toewijding werd bereikt. Van het eindexamen H. B. S. zijn van. het Kennemer Lyceum geslaagd Mej. C. Bakker, C. Gronert, D. Haagmans, G. Hajas, J. Hut, J. Laan en L. Schoorl; alle candidaten slaag den. HAARLEM, 2 Juli. (Rijkskweekschool). Geëxamineerd 4 vr. en 2 mannel. candidaten. Geslaagd de dames M. C. C. Gorselink te Haarlem; H. Blouw, Schoten; M. T. Hoeper mans, Haarlem; E. van Zijl, Heemstede; en de heeren J. H. Pompe, Vogelenzang; H. Edelijn Veere, Haarlem. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1