UTTEW Radio-Omroep VERONICA. NIEUWE HAARL. COURANT Derde Blad Zaterdag 3 Juli 1926 Een wetsontwerp ingediend tot reorganisatie van het Fransche leger. Beschuldigingen tegen de internationale politie te Tanger. Na een bestaan van drie dagen is de conservatieve regeering in Canada omvergeworpen. VERKEER EN POSTERIJEN. Het ongeluk met den electri- schen trein te Rotterdam. INGEZONDEN. AAN DE KATHOLIEKEN VAN NEDERLAND. LEGER EN VLOOT. FEUILLETON. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. De classificatie van de gemeenten. De Weeldebelasting. De Koninklijke Familie op reis. Wegenverbetering in Z.-Holland UIT ONZE OOST. Amok dan boord. De ramp op Sumatra. Het geschil in de Engelsche mijnindustrie. De „Westm. Gaz." verneemt, dat Baldwin een dringend beroep doet op de mijneigena ren om zoo royaal mogelijk te zijn en ook, thans nog 33 pCt. boven het minimum der laatste nationale loonovereenkomst aan te bieden. Bijna driekwart der mijnwerkers krijgt deze voorwaarde zeker bij aanneming van een achturen-contract. Dit schijnt een gevaarlijk aanbod te zijn, aangezien het bo ven de draagkracht gaat van de afzonder lijke mijndistticten. De mijneigenaren zien hierin echter de eenige economische oplos sing gedurende de eerste drie maanden en zijn derhalve bereid, van alle winst voor- loopig af te zien en zelfs verlies te lijden. In Stafford en Warwick zullen de mijn werkers waarschijnlijk tot den arbeid be ginnen terug te keeren, vooral nu in deze Midland-districten bij harder werken zelfs een hooger loon dan in April mogelijk wordt gemaakt. In de Midland-districten heeft men weinig vertrouwen in Cook's uitsluitend ne gatieve houding. In de „Westm. Gaz." verwijt Cook aan MacDonald, dat hij geen ander alternatief voorstelt tegenover Baldwin, voor geval hij als leider der oppositie geroepen zou wor den tot het overnemen van de regeering. De mijnwerkers worden aangezet tot vol houden, aangezien vroeg of laat deze regee ring of een volgende regeering tot nationa lisatie zal moeten overgaan, doch men ver telt niet, hoe bij nationalisatie hooger loo- nen en korter uren onmiddellijk zullen ge handhaafd worden. De „Westm. Gaz." deelt mede, dat sedert twee maanden niet-officiëele pogingen tot verzoening worden gedaan door een comité, bestaande uit Hartshorn, David Davies, Lord Wimborne en Lord Londonderry, onder lei ding van den minister van Arbeid. Hoewel dit comité de algemeene staking niet heeft kunnen verhinderen, gaat het toch voort met zijn bemiddeling, en thans heeft het een resolutie aangenomen, die aandringt op ver plichte arbitrage. Het regeeringsstandpunt blijkt op het oogenblik hierin te verschillen van dat der mijneigenaren, dat eerstgenoem de de achturen-regeling als tijdelijk bedoelt, laatstgenoemde haar permanent wenscht. Deze ontdekking maakt de mijnwerkers achterdochtig. Baldwin heeft thans welis waar verklaard, dat bij aanneming van het voiledig rapport der steenkoolcommissie door de mijnwerkers ook nu nog een bevredigen de oplossing mogelijk is, doch de „Daily News" vraagt, pf dit slechts een rhetorische frase is, ^>f anders een persoonlijke meening van den premier, die hij onmiddellijk terug zal nemen voor het collectief verzet der reactionairen in zijn kabinet. De „Manch. Guardian" verneemt, dat MacDonald en Henderson hierover bij Bald win zijn geweest, doch geen bevredigend antwoord konden krijgen ten opzichte van de intrekking der achturenwet. Niettemin meent de „Manch. Guardian", dat hierdoor een zware verantwoordelijkheid drukt op de Mijnwerkersfederatie, die door aanneming van het rapport den premier waarschijnlijk zou kunnen dwingen, zijn woord gestand te doen. De aanval, op Baldwin. Ramsay MacDonald, de leider der arbei derspartij, heeft Woensdag in het Lagerhuis, onder toejuichingen van de leden der re- geeringspartij, verklaard dat hij zich per soonlijk en oficiëel losmaakte van alles wat het Lagerhuis in de oogen des land verlaag de of dat op eenigerlei wijze de vrijheid van spreken zou verminderen en de uiting v?n meeningen door alle partijen van het Huis door mannen, die uit den aard der zaak het met elkaar oneens zijn wat betreft hun kijk op politieke en sociale quaesties. MacDonald zeide te weten in deze ook na mens zijn collega's te spreken. De reorganisatie van het Fransche leger. Zooals men .weet liggen er bij het bureau der Kamer nog tal van wetsontwerpen, zoo wel van vorige regeeringen als initiatief voorstellen, tot hervorming van het leger, waaromtrent nog geen beslissing genomen is. Thans heeft kolonel Fabry, lid der Kamer, een door hem, tezamen met gene raal Duval, opgesteld wetsontwerp inge diend, strekkende tot het brengen van den militairen diensttijd op één jaar. De onderteekenaars van het ontwerp wijzen er op, dat, terwijl de Ver Staten en Engeland door de zee worden beschermd, Frankrijk ter afbakening zijner grenzen slechts over een paar grenspalen tusschen België en den Rijn beschikt. Frankrijk moet verhinderen dat zijn gebied, gelijk in den jongsten oorlog, door een event, vijand wordt bestreden en verwoest. Zij meenen dat Frankrijk met zijn bestaand militaire stelsel niet voldoende meer is georganiseerd voor een levée en masse, noch voor de be scherming zijner grenzen. De troepen zijn over een buitensporig aantal garnizoenen verspreid en, mede door de gebeurtenissen in Marokko en Syrië, zijn de contingenten langzamerhand van hun kader en manschap pen ontdaan. De onderhandelingen tus schen Frankrijk en Rusland. Gisteren werd gemeld, dat de Fransch- Russische onderhandelingen over de rege ling der financieele en economische quaes ties waren onderbroken. De Russische dele gatie zou met vacantie naar Moskou gaan. Volgens de „Matin" zouden de onderhan delingen op het punt staan om te worden afgebroken. De bereikte resultaten zijn nihil tengevolge van de onverdraagzaamheid der Russen. Het proces-Barmat. Het proces tegen de gebr. Barmat, dat in het najaar van 1925 zou beginnen, is ander maal voor onbepaalden tijd verdaagd. Dit jaar kqmt de zaak in ieder geval niet meer voor, op zijn vroegst laat in het voorjaar van 1927. Officiëel wordt dit uitstel gemoti veerd met de verklaring, dat de president van de rechtbank, waarvoor de Barjnats zich zullen moeten verantwoorden, eerst het proces tegen Justizrat Class e.a. rechts- radicale samenzweerders moet leiden. In parlementaire kringen beschouwt men dit argument als een uitvlucht en heeft men al gemeen den indruk, dat de justitie er op uit is de zaak-Barmat op de lange baan te schuiven. De ontwapeningsquaestie. De gemengde commissie te Genève be ëindigde de voorbereidende bespreking no pens de aan haar voorgelegde quaesties. Zij besloot tot verdaging totdat zij de rappor ten der beide door haar ingestelde sub commissies zal hebben ontvangen en de commissie voor leger-, vloot- en luchtvaart- aangelegenheden haar rapport zal hebben voorbereid. Uitbreiding der Russische Luchtvloot. Uit Moskou wordt gemeld, dat de raad van arbeid en verdediging op voorstel van den raad van oorlog en revolutie heeft be sloten tot het aanleggen van een steunpunt voor de luchtvloot ter verdediging van het kustgebied aan den Stillen Ocaa'n. De te vormen luchtvloot zal bestaan uit 120 vlieg tuigen, die in België en Frankrijk zullen word enbesteld. Justh. De cautie, waartegen Iwan Justh in voor- loopige vrijheid is gesteld, bedraagt 2000 francs. Justh zal een memorandum indienen bij het O. M., waarin hij de toestanden in Hongarije weergeeft, die hem tot zijn daad hebben gebracht. Het 0. M. heeft den se cretaris der Hongaarsche delegatie en nog een reeks personen gehoord, met wie Justh vroeger te maken heeft gehad. Beperking der emigratie in- Italië. Een der leden van de regeering heeft te genover de persvertegenwoordigers een ver klaring afgelegd waarin hij tegenspreekt dat de Italiaansche regeering zal trachten Ame rika over te halen tot een verzachting van de. strikte uitvoering van de immigratiebe perkingen. „Integendeel", aldus deze be windsman, „wij wenschen het woord emi grant voor goed te doen verdwijnen uit het Italiaansche woordenboek. Er leven nog vele Italianen in het buitenland, doch ge lukkig is het beschamend schouwspel van honderdduizenden Italianen, die over de ge- heele wereld rond trekken, omdat zij in eigen land honger leden, aan het verdwij nen. Dit zal ook nimmer terugkeeren. Er worden thans geen stappen gedaan en in de toekomst zullen zij eveneens wel uitblij ven. Zoolang Italië werk kan bieden aan al haar burgers behoeft men niet te grijpen naar emigrafte. Weliswaar groeit de bevol king van Italië sneller dan in de andere landen. Onze groeiende bevolking is tegelijk onze kracht en onze zwakte. Wij doen alles om werk te vinden voor ieder." Een Fransch succes in Syrië. De Fransche troepen hebben Mayamas, 15 K.M. ten N. van Salbad, bezet. De onder werping der Dzjebel-Droezen duurt voort. De internationale politie te Tanger. Krachtens het internationaal statuut van Tanger bestaat er, buiten de gewone gen darmerie, welke event, de plaats der Fran sche en Spaansche militaire politie zal in nemen, een civiel politiecorps, samengesteld uit Europeanen en inlanders, onder Euro- peesche ambtenaren en onder toezicht van een internationaal bestuur. De taak dezer politiemannen is om personen, die van mis daad verdacht worden, te arresteeren en aan de bevoegde rechtbanken over te dra gen. Volgens de conventie van Tanger zijn dit gemengde rechtbanken voor de berech ting van Europeanen, en het z.g. Mendub's Native Court voor de inlanders. Sedert eenigen tijd wordt van inlandsche zijde de klacht vqrnomen, dat verdachte per aardbeving gevoeld in Palembang, Benkoe- len en Djambi, terwijl een korte aardbeving te Padang werd waargenomen. In de om geving van Pading werden hevige schokken gevield. Verscheidene gebouwen staan op het punt in te storten. De resident van Padang verzocht het Smeroe-fonds om hulp, waarop 50.000 werd geremitteerd. De leden van den Volksraad brachten 1000 bijeen ten bate van de slachtoffers van de ramp. De schade te Fort de Koek door de ramp veroorzaakt is grooler, dan aanvanke lijk verwacht werd. De pasar gebouwen zul len grcctendeels moeten worden afgebro ken. Het Residentiekantoor te Padang is dermate gescheurd, dat een deel onbruik baar is geworden. Officieel wordt uit Baja Koemboh gemeld, at aldaar geen dooden zijn. INDIË's INTELLECTUEEL PAUPERDOM. Aan het vergelijkend examen voor on geveer 80 plaatsen als beambte bij den pandhuisdienst, waaraan 25 per maand tractement is verbonden, werd door onge veer 1200 liefhebbers deelgenomen! Het gedrang was zoo groot, dat eenige vrouwe lijke aspiranten onder" den voet werden, geloopen en de politie met den knuppelstok orde moest scheppen. In het rapport dat door den stationschef van het spoorwegstation Hofplein te Rotter dam werd uitgebracht over de ontsporing, die op het viaduct, nabij de Zomerhof straat plaats had, wordt medegedeeld, dat de oorzaak van het ongeval onbekend is. Naar de Tel. verneemt, hebben de Spoor weg-autoriteiten besloten, thans een en- qutte-commissi in te stellen, die tot taak tal hebben, de oorzaak van deze ontsporing als mede van die, welke onlangst Leidsche- dam plaats had, op te sporen (Voor den inhoud van deze rubriek steil de Redactie zich niet verantwoordelijk.) Wij ontvingen d.d. 28 Juni een schrijven van den Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Cellier, waarin Z.D.H. ons mededeelde, namens het geheele Doorluchtig Episcopaat van Nederland, dat op de Bisschoppelijke vergadering d.d. 1 Juni te Roermond ge houden, besloten was aan de Kath. Radio Omroepstichting toe te staan namens hen een dringend, beroep te doen op de Katholieken van ons vaderland om steun in den vorm van jaarlijksche bijdragen. Het spreekt van zelf, dat wij, die zoo innig overtuigd zijn van het groote belang, dat ons katholieke volk heeft om over een alles zins voldoende radio-uitzending te beschik ken, met vreugde die tijding vernamen. Wij achten ons gelukkig de zekerheid te hebben, dat onze Doorluchtige Bisschoppen die over tuiging met ons deelen en dat dus nu alle Katholieken van Nederland weten, geheel volgens het verlangen der Geestelijke over heid te handelen als zij den K. R. O. met kracht steunen. Na alles wat ^ij in de laatste weken ge publiceerd hebben over de noodzakelijk heid van de Katholieke uitzending, na alles ook wat wij practisch ondervonden hebben van den heilzamen invloed, die er van uit gaat, komt het ons niet noodig voor daarop nog terug te komen. Wij hebben nu de vol ledige sanctie van het Doorluchtig Episco paat, duidelijk uitgesproken niet alleen door Zijn goedkeuring en aanmoediging, maar ook door de maatregel waartoe het ons machtigde. Wij hebben de K.R.O. Stichting, waarin de voornaamste standen der Nederlandsche Katholieken vertegenwoordigd zijnwij hebben een bestuur, dat reeds maandenlang tot groote voldoening der luisteraars uit zendt het woord is nu aan de Katholieken om hun eigen Roomsche Stichting groot te maken. En dit kunnen wij door de handen in een te slaan en gezamenlijk dien finantieelen steun te geven, welke op verzoek van onze Bisschoppen van hen gevraagd wordt. Welnu, nog eensgeeft u op als betalend lid van den K. R. O. voor f 5.per jaar of donateur (donatrice) voor f;10.of meer. Wij zullen disponeeren, of maakt u ons uwe bijdrage over op onze girorekening 49744. Namens de Katholieke Radio Omroep stichting in Nederland Nederl. Bond van R.K. Radio Ver- eenigingen. Alg. Bond van R.K. Rijks kies kring Organisaties in Ned. Senaat der R.K. Universiteit te Nijmegen 'Alg. R.K. Werkgevers Vereeniging. Hanzebond voor Nederland. R.K. Werkliedenverbond in Nederland. Ned. R.K. Boeren- en Tuindersbond. Federatie van Dios. R.-K. Vrouwen bonden in Ned. Apologetische Vereeniging Petrus Ca- nisius. Nederl. St. Gregorius Vereeniging. Verg. tot bevordering van de Weten- schap onder de Katholieken. ZONDAG 4 JULL HILVERSUM, 1050 M. 10.30 v.m. Vrijz. Prot. Omroep. Heruitzending van d; bijeenkomst in het gebouw van den Ned. Prot. Bond, te Den Haag. Sprekers: Ds. W. Banning, Ned. Hervt Predikant, te Sneek. 3.00 Kurhaus-aansluiting. Het Residentieorkest o. 1. v. Ignaz Neumark. Soliste Yvonne Japy, piano. 1. Cherubini: Ouverture „Anacreori". 2. C. Franck: Variations sym- phaniyues (Yvonne Herr-Japy). Pauze. 3. Tschaikowsky: Suite „Le Lec des Cvgnes 4. Svendsen: Norwegischer Kunstlercar- naval. 5.50 Dienst in de Geref. Kerk van Amsterdam-West, a-, d. Haarlemmer weg. Voorganger Ds. Y, v. d. Zee, 1. Or gelspel. 2. Votum en zegen. 3. Voorzang. 4. Geloofsbelijdenis, waarna gezongen wordt Ps. 48 6. 5. Schriftlezing: Hebr. 6: 9 20. 6. Gebed. 7. Orgelspel. 8. Zingen: Ps. 130 3 4. 9. Preek. Tekst: Hebr. 6 19, 20. 10. Dankgebed. 11. Zingen: Ps. 97: 7. 12. Slotzegen. 13. Orgelspel. 8.00 Sportuitslagen en persber. 8.15 Solisten concert o. 1. v. Prof. G. Scbneevoigt. So list; Carl Friedberg^ piano. 1. Goldmark: Ouverture „Sskuntala". 2. Grieg: Su:te „Peer Gynt1". 2. a. Der Brautraub (Ingrid's Klage); b. Arabischer Tanz; c. Siürmischer Abend an der Küste; d. Soh'egej Lied. 3. St. Saëns: Danse Macabre. Pauze. 4. Beet hoven: Ou-verture „Coriolan 5. Beetho ven: Klavierconcert no. 3 c-moll. e. Al legro con brio; b. Largo; c. Rondo, Alle gro fC. Friedberg). DAVENTRY, 1600 M, 3.50 Amerikaanscb programma. H. Solloway, viool; M. Baird, piano. 5.50 Scènes uit „The Taming of the Shdew", Shakespeare* 6.20 Sluiten. 8.20 Preek. 8.35 Dienst in de New College Chapel, Oxford. 9.15 Causerie: Lady In waiting to H. M .the Queen. 9.20 Weerber., nieuws. 9.35 Muziek door het orkest van Grand Hotel East bourne. D. Smith, bariton, A. Sandler, vi ool. 10.55 Sluiten. PARIJS „Radio Paris*', 1750 M. 1.05 Con cert door het orkest Gayina. 8.20 Ra diopraatje. 8.50 Orkestconcert. KÖNIGSWÜSTERHAUSEN, 1300 M. 11.50 1.10 Orkestconcert. 8.50 Concert Man dolineclub „Napoli". C. Jöken, tenor; K. König, sopraan. 10.5012.20 Dansmu ziek door de Kermbschkape'i. BRUSSEL, 486 M. en ANTWERPEN, 265 M. 8.35 Galaconcert- Orkest en zangsolis ten. 10.20 Nieuwsber. MUNSTER, 410 M. 9.20—10.20 Morgencon cert. 11.35 Lezing. 12.201.20 Con cert door 't Posaunenkoor Georgsmarien- hiitte. 3.20 Madchenkranzchen. 4.20 7.20 Bokaol-eindwedstrijd Regatta. 7 20 Lezing: Bienenzucht. 7.50 Schaakles 8.20 Lezing. 8.50 Solistenconcert. Viool- en pianosoli en duetten, 10.20 Vroolijk concert. Muziek en zang, MAANDAG, 5 Juli. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur en 7.30 Politieber. 56 uur Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk 6.108 uur Voor- avondconcert door het H. D O.-orkest, o. 1. v. Fr. Lupgens 7.45 en 10 uur Persber. 8.15 Kurhaus-concert. Volks concert o. L v. Ignaz Neumark. Solisten: Mevr. G. StotynMolenaar, zang; J. H. Stotyn, hobo. 1. Tschaikowsky. Ouver ture „Romeo et Juliette". 2. Rirasky Korsakow: Arie der Martba „Deutlich liegt vor mir", uit de opera „Die Zaren- braut" (G. StotynMolenaar). '3. Kalli- woda: Concertino voor hobo en brkest. a.- Allegro con fuoco. b. Romanza (Adagio). c. Vivace. (J. H. Stotyn), Pauze. 4. Ruyg- rok: Ouverture „Koning Midas" (o. 1. v. d, componist). 5. Ruygrok: Liederen met orkestbegeleiding, a. Geheim, b. Je lieve oogen hebben mij zoo stil gemaakt c. Morgen (o. 1, v. d. componist) Mevr. G. StotynMolenaar). 6. R. Strauss; „Don Juan" Tondichtung nach Nicolaus Lenau. DAVENTRY, 1600 M. 11.20—1.20 Het radiokwartet en solisten (sopraan, bari ton, cello). 1.202.20-Lunchmuziek 3.35 Schoollezing: Reptiles and their al lies-Frogs, Toads and Newts 4.20 Tijd sein. Fransche lezing. 4.35 Dansmuziek 5.35 Kinderuurtje 6.20 Orkestconcert 7.00 Radiopraatje 7.20 Tijdsein Blg- Ben, weerber., nieuws. 7.45 Nocturnes van Chopin door Niedzielski, piano 8 Symphcnieconcert. L. James, bariton S. Wearing, piano. Het Liverpool Sympho- nie-orkest 9.50 Weerber. Nieuws. Voorlezing: Mayfair 10.25 Variëté. „That Child" 10.30 Praatje door een duiker tijdens een duikerstocht op den bodem van de Theems. 11,00 Variëté, Zang. *11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert door het orkest Gayina 5.05 Orkeslconcert 8.50 Concert. KONINGSWUSTERKAUSEN, 1300 M. 8.50 „Enttauschung", novellevoorlezing 9.20 Kamermuziek. G. Springer, piano. Ch. Bomer, sopraan. Daarna nieuwsbFr. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.20 Concert 8.35 Lezing. 8.50 Co- medie-opvoering 9.20 Concert 10.-- 10.20 Comedie-opvoering. ANTWER PEN 9.20 Vlaamsche lezing. MUNSTER 410 M. 1.35—2.50 Klas sieke ouverturen 4.004.20 Radio praatje 4.35 Lezing: Burg. Altena. 5.05 Gedichten van Mörike. 6.05 Lie deren van Mendelssohn 6.507.10 7.40 en 8.20 Lezingen. 8.509.50 Pia noconcert door Max Raebel 10.05 11.05 „Funcken unter der Asche" klucht in 1 acte. 15 Willem knikte toestemmend. Mijnheer Roven woont dus dicht bij de stad, zeide zij; weet u, wat hem bewoog van woning te verwisselen? Hij is met de mensohen in onmin ge raakt. Was hij dat vroeger al niet? Niet in die mate, zooals nu. En wat heeft hem menschenhater ge maakt? Het ongeluk. Zoo!.... Als ik mij niet vergis, was hij een rijk man? Hij is nog rijk. Maar sedert zijn eenig kind hem verlaten heeft, is hij boos op zich zelf en op de geheele wereld. Waarom verliet zijn kind hem? Omdat zij den man niet wilde trouwen, dien haar vader voor haar had uitgekozen. Was die man niet de rentenier Wellen? Willem keek verbaasd op. U is beter op de hoogte dan ik, zeide hij. Toch niet, doct&r, antwoordde me vrouw Bertels en sloeg de oogen neer, ik verzoek u mijne vragen te beantwoorden. Is de rentenier Wellen ook vandaag nog de vriend van Roven? Hij bezoekt hem dagelijks. Hoe spreekt men in de stad hierover? Over den menschenhaat van Roven, de vlucht zijner dochter en die intieme betrek kingen van Wellen tot den ongelukkige? Men spreekt er weinig over, ant woordde Willem ontwijkend. Mijnheer Roven is zoo goed als verdwenen, sedert hij de stad verlaten heeft. Maar u, hoe denkt u daar over? De jonge man sloeg de oogen voor den vorschenden blik neer; dat was een vraag die hem in niet geringe mate in verlegen heid bracht, temeer nog, wijl juist nu het vermoeden bij hem opkwam, dat hij tegen over de dochter van Roven zat. Ik weet niet, wat ik daarop moet ant woordden, zeide hij aarzelend. Dat de oude man een menschenhater is, verwonderd mij niet, want Roven heeft veel pijnlijke onder vinding opgedaan. En wie is er de schuld van? vroeg de dame scherp. Wellen, doctor, en niemand anders! Gelooft u ook niet, dat deze man de booze geest van Roven geweest is en steeds is? Willem haalde de schouders op: als hij de vraag bevestigend beantwoordde, ver oordeelde hij zijn eigen vader. Zegt u ronduit uw oordeel, vervolgde de dame; als u meent Wellen te kunnen verdedigen, doet u het dan gerust.... sonen met onwettige methoden tot een be kentenis worden gedwongen. Zelfs zouden ze op wreede wijze worden gepijnigd in een daartoe speciaal ingerichte kamer. Wordt aldus een bekentenis aan den verdachte ont wrongen, dan wordt hij naar het Mendub's Native Court verwezen. Het schijnt dat de inlanders zich reeds herhaaldelijk hebben beklaagd, doch dat hun klachten de Euro- peesche autoriteiten niet hebben bereikt. De conservatieve regeering in Canada «mver ge worpen. De conservatieve regeering-Meighen is, na slechts drie dagen aan het bewind te zijn geweest, omvergeworpen bij een stemming over een liberaal amendement, dat ver klaarde, dat de minister in strijd met de constitutie hun zetels bekleedden, omdat zij nog niet waren herkozen sedert zij aan het bewind waren gekomen en daarom geen enkel recht hadden om fondsen aan te vragen. Het amendement werd met 96 tegen 95 stemmen aangenomen. De leden der pro gressieve partij, die de liberale regeering omver wierp, heeft gisteren de nieuwe re geering omvergeworpen en in de minderheid gebracht. Toen het resultaat der stemming bekend wertf, was het Lagerhuis ten hoogste opgewonden; de liberalen schreeuwden: aftreden! De Kamer werd hierop verdaagd om de regeering in staat te stellen den toe stand onder het oog te zien. DE PRINS VAN WALES. Uit San-Sebastian wordt aan het Fransche „Journal" geseind, dat het volgens de „Vos de Guipuzcoa" zoo goed als vaststaat dat de prins van Wales in het huwelijk zal tre den met de Spaansche infante Béatrice en dat bij het bezoek, dat het Spaansche ko ninklijk paar thans aan Londen brengt, de bizonderheden van dit huwelijk zullen wor den besproken. Het blad meldt eveneens dat de prins van Wales dezen zomer een bezoek aan Spanje zal brengen. Bij het lezen van dit bericht doet men er goed aan te bedenken dat er ook vroeger al niet uitgekomen geruchten hebben ge loopen omtrent een aanstaand huwelijk van den prins van Wales. DREIGBRIEVEN VOOR LLOYD GEORGE. LJoyd George heeft de laatste dagen dreig brieven ontvangen. Ofschoon hij zelf deze brieven nogal licht opneemt, is Scotland Yord toch overgegaan tot het instellen van een onderzoek. EEN KASLOOPER AANGEVALLEN. Een dezer dagen werd bij klaarlichten dag een Berlijnsch kaslooper van de Land- bank in de" Dessauerstraat door een man aangevallen, die hem trachtte zijn porte feuille, waarin een groote som gelds zat, te ontnemen. Hoewel de aangevallene zwaar gewond werd, gelukte de berooving niet. De aanvaller ging op de vlucht, maar werd gepakt. Het is een zekere Dr. Ulrich, die voor den rechter echter volhield, dat er een vergissing in het spel moest zijn, maar de gewonde herkende hem onmiddellijk als zijn aanvaller. Dr. Ulrich zegt alleen aan de vervolging van den werkelijken dader deelgenomen te hebben, en daarbij plotseling opgepakt te zijn. Getuigen verklaren echter, dat hij de beroover is. Dr. Ulrich verkeert in moeilijke finan- ciëele omstandigheden en is zonder werk, EEN HUMAAN STRAFGEVANGENIS DIRECTEUR. De directeur der strafgevangenis te Moa- bit, HülsberjS, vierde zijn 25-jarig jubile^ als directeur. De president van den rijksdïg Loebe herdenkt in de „Vorwarts" bij deze gelegenheid „zijn vroegeren gevangenisdi recteur" als een man, die op nobele wijze zijn functie vervult; en die de ongelukkige slachtoffers der sociale verhoudingen zoo ter harte neemt, dat zij in hem niet den verdrukker zien maar als den vriend in den nood vereeren. Tijdens de omwenteling hebben ook po litieke misdadigers ais Liebknecht, Rosa Luxemburg, Klara Zetkin e.a. in deze in richting gehuisd. In al die, gevallen heeft deze directeur al het zijne gedaan om het lot van hen, die aan zijn zorg waren toe vertrouwd, zoo dragelijk mogelijk te maken. NOG ALTIJD: PHILIPPE DAUDET. Steeds is er geen einde gekomen "aan de onverkwikkelijke polemieken, welke naar aanleiding van den mysterieusen dood van Philippe Daudet, den jeugdigen zoon van Léon Daudet, worden gevoerd. En telkens weer wordt dit onderwerp ter sprake ge bracht, hetzij in de bladen of in vergade ringen. Woensdag is den Senaat nog, in verband met de behandeling van het wetsontwerp strekkende tot het invoeren eener speciale promotie in het Legioen van Eer voor amb tenaren der Süreté Générale, die zich tij dens den oorlog bijzonder hebben onder scheiden. „Ik hoop," zoo zeide eensklaps Senator Delahaye, „dat zich onder de ge decoreerden geen van de moordenaars vèn Philippe Daudet bevindt." Van verschillen de kanten werd trouwens bezwaar tegen het wetsontwerp gemaakt. Waarom nu eens klaps daden van toewijding tijdens den oor log beloond? Dit staat aan den minister van oorlog om te doen. De rapporteur van het- ontwerp deed echter opmerken dat de amb tenaren der Süreté niet gemobiliseerd waren en geen deel uitmaakten van het leger. Ten slotte besloot de Senaat het eenige artikel, warauit het ontwerp bestaét, niet in discussie te nemen, hetgeen vrijwel de definitieve terzijdestelling van het ontwerp beteekent. Dit resultaat werd met de kreet „Vive Daudet" door Senator Delahaye be groet. Neen, mevrouw, ik kan hem niet ver dedigen, onderbrak Willem haar, mijn mee ning stemt heelemaal met de uwe overeen. En wat denkt u over de vlucht van de dochter van Roven? Lieve hemel, mevrouw als ik in hare plaats geweest was, had ik hetzelfde ge daan. Een vroolijk lachje kwam op het gelaat van de schoone dame. Ik moest dat doen-; doctor, ik kon mij onmogelijk aan het bevel van mijn vader onderwerpen; als ik het gedaan zou hebben was ik onuitsprekelijk ongelukkig geworden. Willem deed alsof hij verrast was, of schoon hif die verklaring verwacht bad. U is?'- Ik ben Veronica, de dochter van Roven. De jonge man boog en weer vestigde zich zijn blik vol bewondering en verrukking op het fijne mooie gelaat. Misschien heeft men mij destijds ver oordeeld, toen ik den beslissenden stap deed, vervolgde Veronica, nraar de meester kennen de redenen niei, die mij dwongen zoo te handelen. Mij werd slechts de keus gelaten tusschen het huwelijk met een man, .dien ik verafschuwde en de vlucht, die mij met den man mijner keuze voor altijd ver- eenigde. Men heeft dat toen trachten te ver- goeilijken en.... Zegt u dat niet, in zulke gevallen wordt Nieuwe vragen van dr, Moller. Het Kamerlid de heer Moller heeft aan den minister van Financiën, de volgende vragen gesteld: Is de Regeering bereid indien zij de clas sificatie, bedoeld in de Bezoldigingsbeslui ten, in ieder geval wil handhaven, ten spoe digste te zorgen voor behoorlijk wetenschap pelijke statistieken van de levensduurte in de verschillende gemeenten, zoodat op juiste gronden dat classificatiestelsel wordt opge bouwd? Acht de Regeering het billijk en conse quent dat de militairen en de burgerlijke ambtenaren op verschillende wijze worden behandeld, zoodat de eene categorie wel, de andere niet, in verschillende salarisklas sen wordt ingedeeld? Zoo ja, op wélke gron den? De Nederlandsche Vereeniging van Dis tillateurs en Likeurstokers, gevestigd te Schiedam, heeft een adres gezonden aan de Tweede Kafner, waarin le kennen wordt gegeven, dat adressante ernstig bezwaar moet maken tegen het wetsontwerp, hou dende oplegging eener weeldeverteringsbe- lasting, in'het bijzonder in zooverre daar door het gedistilleerd opnieuw, en wel in direct, zal worden belast, waarom adres sante verzoekt het wetsontwerp te verwer pen, althans voor wat betreft het opleggen van eenige belasting in welken vorm ook die direct of indirect op het gedistilleerd zou komen te drukken. Het gezelschap te Sint Beatenberg aangekomen. De Koningin, prins Hendrik en prinses Juliana met gevolg begaven zich Donder dagmiddag per auto van Luzern naar Sint Beatenburg, waar het gezelschap om half zes aankwam en afstapte in het hotel Re- gina Palace. De hooge gasten denken aldaar een tiental dagen te blijven. De totale kosten op 23 'A millioen geraamd. Ged. Staten van Zuid-Holland deelen het volgende mede: Bij besluit der Prov. Staten van 20 Juli 1922 is in beginsel besloten tot verbetering van een aantal wegen, waarvan de geza menlijke lengte is rond 160 K.M., terwijl de kosten van verbetering zijn geraamd pp 11.500.000. Van deze wegen zijn de weg Rijswijk de Vink, de Barendrechtsche weg, de Boons- weg, de.weg RijswijkHoek van Holland en de weg DelftZegwaart reeds in beheèr en onderhoud door de provincie overgenomen. Bij Barendrechtsche weg en de Boonsweg zijn verbeterd. Met de verbetering van den weg Rijswijkd'e Vink is men aan den gang, terwijl de verbetering van den weg Delft Zegwaart en van den weg RijswijkHoek van Holland spoedig ter hand zal worden genomen. Wat betreft de uitgaven, welke noodig zullen zijn voor de verbetering van niet op het wegenplan van 1922 voorkomende we gen van meer dan locaal belang wordt op gemerkt, dat daarmede, volgens een zeer globale raming, ongeveer 12 millioen gulden gemoeid zullen zijn. Tusschen Sangkolirang, een havenplaatsje even ten noorden van Samarinda en laatst genoemde plaats hebben twee Inlandsche veroordeelden aan boord van het stoom schip „El'Oiit" van de K. P. M. amok' ge pleegd. Na het vertrek van Sangkolirang hebben de twee veroordeelden zich meester ge maakt van de klewangs der hen begeleiden de politiemannen en zijn daarmede opge treden; Een matroos van het schip kreeg een klap in den rug, terwijl hem verder een stuk van den schedel werd afgeslagen. Om aan verdere aanvallen te ontkomen sprong de matroos in zee. Intusschen vielen de twee amokmakers een der politiedienaren aan, die een ern- sligenhouw in een zijner armen kreeg, i Ae tweede stuurman ging toen naar be neden en haalde een der geweren der politiedienaren, terwijl de niet gewonde politieman ook zijn geweer greep. Beiden hebben de amokmakers herhaal delijk gesommeerd zich over te geven, en toen dezen daaraan geen gehoor gaven, schoten zij hen neer. De matroos, die in zee gesprongen was en daarin tien minuten had rondgezwom men, kreeg, na aan boord te zijn gebracht, een bad perubalsem op den schedel en werd den volgenden dag in het hospitaal te Samarinda opgenomen. Een dag lat" deelde de dokter mede, dat zijn toestand niet levensgevaarlijk was. Een taaie kerel! Soer. Hbld. Schade van eenige milHoenen. Nieuwe schok in Palemb&ng, Benkoelen en Djambi Omtrent de aardbevingsramp in hel Pa- dangsche seint Aneta nader, dat de schade vermoedelijk eenige millioenen bedraagt. Voor zoover bekend, is in het geteister de gebied slechts één Europeaan, nl. de adjudant-apotheker Schmidt, gedood. Het bestuur te Padang deelt mede, dat alle Europeanen te Padang ongedeerd zijn. Onder puin van het bedehuis te Soengie Boeloe zijn 14 lijken gevonden. Kota Lawas is zwaar geteisterd. Donderdagavond werd weer een hevige de heele schuld op het ongehoorzame kind geworpen. Toch niet, men kende uw vader te goed, om niet te weten, dat het ongelijk volstrekt niet aan uw kant was. En sprak men ook nog zoo, toen de oude man meer en meer met de menschen in onmin leefde? Hij heeft nooit vrienden gehad. Behalve een, die zijn ongeluk geweest is! Mag ik vragen of u' van nabij met hem verwant is? Het bloed schooit den jongen man naar het hoofd. Veronderstel dat zulks zoo was, me vrouw? vroeg hij in verwarring. Zoudt u mij uw vertrouwen niet opzeggen? Neen, doctor, antwoordde Veronica en hare flikkerende oogen keken hem scherp aan, zelfs niet ,als hij uw vader was! Hij is mijn vader! Ik dacht het; u lijkt op hem, dat wil zeggen uiterlijk, voegde zij er snel bij. Ik vertrouw u doctor, ik kan niet gelooven, dat w mif verraden zult. Nooit! zeide Willem met vuur. Dat zou eene gemeene laagheid zijn zonder weerga. Laten wij ens gesprek voortzetten, doc tor, Heeft u soms nog nadere berichten over den invloed van uw vader op Hendrik Roven? Neen, ik. heb mii tot hiertoe weinig voor de zaak geïnteresseerd. Veronica knikte, alsof zij zeggen wilde, Dagelij ksch Bestuur Past. L. H. PERQUIN, voorz. K.R.O. PAUL A. M. SPEET, secretaris. CONSTANT TWAALFHOVEN, Penningmeester. 1 dat zij dit begrijpelijk vond Wij zullen heel openhartig over de zaak praten, hernam Veronica; maar ik heb u nog niet gevraagd, of ik op uwen bijstand kan rekenen? Mevrouw, het zal mij een eer zijn.... Zonder complimenten, doctor, wilt u mij hulp verleenen? Heel graag. Vergeet niet dat het moeilijk zal zijn den ouden man met het kind dat hij haat, te verzoenen. Ik zal niet rusten, voor ik die taak tot een goed einde heb gebracht! Uw vader zal u moeilijkheden maken.... Dat staat mij natuurlijk te wachten en ik geef toe, dat de strijd met hem voor mij niet aangenaam is, maar ik zie ook in, dat deze strijd in uw belang moet gevoerd worden, en een ander zou minder verschoo ning hebben. Veronica schudde even het hoofd. Als het tot een breuk tusschen u en uw vader kwam, zou mijn geweten mij ver wijten doen, zeide zij, ik weet toch, hoe smartelijk zoo iets aandoet, Laat dat maar aan mij over. Is het al niet smartelijk genoeg zich te moeten zeg gen, dat men zijn eigen vader geen achting kan toedragen? U heeft gelijk, het is een pijnlijk ge voel ik heb het ook leeren kennen. Welriu, ik dank u voorloopig vöh harte voor dc vriendschap, die u mij bewijst. Ik vertrouw DE FORTEN ROND AMSTERDAM. Het fort aan de Kwakel en alle forten van de Kudelstaart af tot Waveramstel zijn in de 3e klasse gerangschikt. Dit beteekent voor de bewoners dezer buurtschappen veel meer vrijheid van bouwen. vast, dat u steeds een vriend voor mij zult blijven. Willem keek op zij reikte hem lachend hare kleine, fijne hand, die hij misschien hartelijker drukte, dan eigenlijk de hoffe lijkheid wel toeliet. De plannen zijn zoo duidelijk, dat ik niet begrijp, hoe Hendrik Roven, zich zoo lang door hem aan den leiband laat voeren, hernam Veronica. Toen mijne moeder was gestorven, maakte Wel len zich voor mijn vader onmisbaar, en het is hem uitstekend gelukt, den argeloozen man in zijne netten te vangen. Hij wilde hem isoleeren dat was zijn plan van het eerste oogenblik af, en weet u waarom? Zeker, knikte de jonge man, hij wilde zijn erfgenaam worden. Juist, dat is het, en wat mij betreft, ik zou hem de erfenis gunnen, als hij zich maar niet lusschen mijn vader en mij in gedrongen had. Meent u, dat het hem ernst was, toen hij mijne haDd vroeg? Geen kwes tie van. Hij wist, welk antwoord ik hem zou geven, welke de gevolgen zouden zijn, hij had dat alles reeds vooruit berekeéd; hij wist, dat het tot een breujc tusschen mijn vader en mij moest komen. Hij wist, dat ik liefhad en in deze liefde mijn levensgeluk zocht, hij kende mijn karakter te goed, om niet te weten, dat ik eerder met mijn va- der zou1 breken dan mij aan zijn wil te on derwerpen. (Wordt vervolgdJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7