GIERSTRAAT 16 22-24 RADI0.NIEUWS. f259. Misverstand. ©rgeeouóöe Bij het zwsimiien verdronken Een brutale inbraak bij den Burgemeester v. Bennebroek ZOMER DEKENS en ENSELSCHE LEDIKANTEN V erkeer songe vallen. Voornaamste Nieuws f125. Plaatselijk Nieuws j 13 et Groote bedragen beschikbaar voor 1ste Hypotheek RENTE 4v, pCt. Maandag 5 Juli 1926 50ste Jaargang No. 16292 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Agenda 6 Juli Ernstige aanvaring aan het hoofd der groote sluis te IJmuiden. EEN SEIZOEN-ZONDAG. EEN AMERIKAAN SPRINGT IN VOLLE ZEE VAN ZIJN SCHIP. HAARLEM MET TOEBEKOOREN Uit de Aïetaalindustrie. Begrafenis J. J. van Maris. Nederlandsch-Duitsche Vereeniging. Gemeenteelijke Dienst Lichamelijke Opvoeding. Afscheidstournee Francis Koene. Aangereden. De voorzitter der H. O. V. Mgr. J. M. J. van Rooij. Deserteur. R.-K. Radio-Vereeniging, afd. Haarlem. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht P. HOOGEVEEN Lz., Makelaar Mr. Zimmermann naar Nederland. De Fransch-Spaansche conferentie. Abd el Krim verbannen naar Madagaskar. Mussolini en de civiele dienst. Lijk aangespoeld. Onder een autobus. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij rooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon Nó. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiëo 35 ceats pet regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst* dJs ingebonden mededeeling. É>0 cL per regel; op de le pagina s 75 cL per regel Vraag- en aanbod- advertentiën, 1—4 regels 60 et per plaatsing, elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Oflftfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cft bij een ongeval met tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: UUUU.- verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 dU. doodehjken afloop. bij verlies van een hand. een voet of een oog: bij verlies van een fCfl bij 'n breuk -van f l O bij verlies r. een r. 1 UU. been of arm: 1 Tfü" andere vinger duim of wijsvinger: öe vorige week hebben wij op een o.i. merkwaardige beschouwing van den heer Kuiper in de R. K. Volkskrant gewezen, welke, naar onze wijze van zien goede hoop gaf, dat ook in de kringen van de Katholieke arbeidersbeweging, binnen niet te langen tijd zou worden- ingezien, dat het hebben van stemrecht in den Partijraad practisch al van heel weinig waarde is; dat de vertegenwoor diging in dat hoogste college van de Staats partij met adviseerendc stem van evenveel waarde is en dat zij, die op het politieke leven invloed willen uitoefenen daarvoor allereerst de daarvoor geeigende organisatie, n.m. de kiesvereeniging, moeten gebruiken. Wij meenden deze stelling nu voor de zoo- veelste maal uitvoerig en duidelijk genoeg verdedigd te hebben,, om niet te worden misverstaan. Toch ontvingen wij nog een ingezonden stuk, waaruit ons het tegendeel blijkt. De geachte inzender begon zelfs met tusschén de regels door te lezen, zooals hij zelf zegt. Een heel gevaarlijk werk! Hij meent dan op die plaats, waar niets staat, waar hij enkel wat vermoedt, te lezen, dat wij den heer de Bruin tegen den heer Kuiper hebben willen uitspelen en daardoor de leden van het R. K. Werkliedenverbond tegen hun leiders willen opzetten! Het ver wijt is niet gering en men mocht voor zulk een bewering toch wel eenig bewijs verlan gen. Maar dit ontbreekt natuurlijk, zooals bij een bloot vermqeden ook niet anders kan. Laat de geachte inzender het van ons aan nemen, dal wij de dingen gewoon zijn te zeggen, precies zooals wij ze tneenen, zon der verdraaiing of dubbelzinnigheid. Wan neer wij het noodig achtten critiek op het bestuur van het R. K. Vakverbond uit te oefenen, wij zouden daarvoor heusch niet terugschrikken. Maar daar is hoegenaamd geen reden voor. Het gaat hier om een meeningsverschil, dat wij dadelijk na het verschijnen van den bekenden brief van het Verbondsbestuur aan het bestuur der R. K. Staatspartij hebben uitgesproken, het mee ningsverschil n.m. over het stemrecht der R. K. Standsorganisaties in den Partijraad- Wat ons nu in dien mecnigsstrijd heeft teleurgesteld is het feit, dat van de zijde der voorstanders van bedoeld stemrecht nimmer is gepoogd deze stelling aan te val len: de R. K. Staatspartij in Nederland heeft haar ontstaan evenals de ander politieke partijen hieraan te danken, dat er in ons land algemeen' kiesrecht is en de honderd duizenden kiezers leiding en voorlichting noodig hebben. Die kiezers nu gebruiken hun macht tot vorming van de colleges van open haar bestuur Staten Generaal, provinciale Staten en Gemeenteraden: zuiver politieke colleges. De R. K. Staatspartij is daarom als voorlichtster en leidster der kiezers een politiek lichaam, hetwelk door die kiezers moet worden saamgesteld. Dat is eisch van gezond.verstand en democratie. Nu kan men, óm het gewicht der vele te verhandelen vraagstukken en de' velerlei stroomingen on der het kiezersvolk, zich van een leger kundige adviseurs Omringen de voorzich tigheid en wijsheid maant daartoe zelfs; anderen dan vertegenwoordigers der kiezers met beslissende stem in de politieke orga nisaties toelaten, strijdt tegen het gezond verstand en tegen de democratie. Dit hebben wij herhaaldelijk en op ver schillende manieren betoogd. En nergens hebben wij nog een poging gezien om deze stelling te ondergraven. Zelfs op de laatste Bondsvergadering, waar daartoe alle gele genheid was, hebben de voorstanders van het geven van stemrecht aan vertegenwoor digers van sociale organisaties in den Par tijraad maar wat langs de zaak heen ge praat. Zelfs werd o.m. door den voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, den heer de Bruin, beweerd, dat zonder dat stem recht de geheele reorganisatie van de R. K. Staatspartij niets beteekende; ja, dat wel licht de werklieden buiten de Staatspartij om, hun eigen weg zouden gaan, wanneer men hen te dien opzichte niet bevredigde. Tegenover dit pessimisme hebben wij het n'-ebter en zakelijke betoog van den heer "r geplaatst en er op gewezen, dat er bo liet) nog een aantal voormannen in de arbeidersbeweging zijn, die ook dat stemrecht niet verkozen, zelfs verkeerd achtten. Laat men die feiten nu niet trachten weg te doezelen, maar liever de kern van het meeningsverschil in het oog vatten. Dat is de eenige manier om tot elkaar te komen. De inzender van bovenbedoeld ingezon den stuk (hetwelk wij elders in dit num mer afdrukken) heeft daartoe althans een poging gedaan. Hij zegt: men krijgt de ar beiders niet allen naar de Jciesvereeniging en bovendien, zij zijn niet ontwikkeld genoeg om daar tegen meer ontwikkelden op te komen. Daarvoor hebben zij hun eigen man nen in hun sociale organisaties en die moe ten met stemrecht in den Partijraad hun belangen behartigen. Ziehier nu juist de misvatting. Met het stemrecht in den Partijraad heeft dit niets te maken. De heer Kuiper heeft dit heel goed voorgerekend: met zes stem men op de 200 in den Partijraad zou men toch niets bereiken. Bovendien, willen wij er aan toevoegen, men kan zijn eigen mannen met stemrecht in den Partijraad krijgen, Wanneer men maar den organisatorischen en logischen weg volgt. Wanneer men maar zorgt in iedere kiesvereeniging zijn eigen mannen naar de Ri'kskieskringorganisatie af te vaardigen. En- deze laatste heeft volgens het nieuwe reglement zelfs den plicht, om een veelzijdige vertegenwoordiging naar den Partijraad af te vaardigen. Iedere groep krijgt dus, wanneer zij maar actief is, haar volle deel, ook van den directen invloed in den Partijraad. Maar waarom dan zoo schuw van de kiesvereeniging? Omdat daar de verschillende standen bij elkaar komen? Omdat daar werkgevers en werknemers, boeren en middenstanders elkanders noo- den en behoeften kunnen hooren? Omdat men daar wellicht tot de overtuiging konit, dat het verkeerd is alleen en uitsluitend zijn eigen groeps- of standbelang voor te staan? Omdat daar de middenstander ook een arbeidersleider, een arbeider een boer en een werkgever een werknemer hoort praten? Wanneer dat de vrees is en men kan deze niet overwinnen, dan willen wij voor ons wel zeggen niet de minste waarde te hechten aan de zoo juist tot stand gebrachte reorga nisatie van de R. K. Staatspartij. Die reor ganisatie immers werd ondernomen om vrede, eendracht en verzoening te brengen. Welnu, zoolang ons parlementaire stelsel den vorm behoudt, welke het nu heeft en steunt op het directe, individueele kies recht, en, sinds het Uistenstelsel feitelijk op de organisaties der politieke partijen, zoo lang kan er alleen heil worden verwacht van een gezond en bloeiend leven in de honderden cellen, waaruit de Staatspartij behoort ie worden opgebouwd, n.m. de kies- vcreenigingen. Zonder dal wordt de partij met de mooiste statuten en reglementen en met den prachtigsten partijraad een achter lijk wezen met een waterhoofd. Sociëteit „St, Bavo" Examen Hoofdonder wijzers 9 uur Bestuur Bouwvakbond 8 uur Bestuur Grafische Bond 8 uur Ledenvergadering Rakkers 8 uur L. T. B. 2 uur Dr. Ariënsvereeni- ging 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 uur. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Bestuursvergadering R.K.V.Z. 8 uur. Groole- of St. Bavokerk Orgelbespeling 2 tot 3 uur Gebouw Teekenschoo! Kamperstraat 37 Inschrijving nieuwe leerlingen half 8 tot 9 uur. Hotel „Dreefzicht'» Concert 8 uur. Hotel „Duin en Daal- Bloemendaal. Expositie Kees Roovers. Kleine Theresia Stichting. Tehuis, voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89uur R.K. Arbeidsbeurs voor mannen ea Jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 - Tel efoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 3—J5 uur. 's avonds van half 8half 9 uur *s Zaterdags alleen van 9k; 12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames Alle werkdagen van v.m. IC12 uur. des middags van 24 uur en s avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. S.-K, Bevolkingsbureau, Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 12, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meisjes, die hier geen tehuis hebben - Tel._ 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. R--K- Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscns. Aanvragen ook voor n:ef-leden van de Derde Orde te richten fpt Mevr Coebergh Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 2—3 uur R.-K. Reclasseeringsvereeniging. afd Haar- k'ken Donderdagavond ha'9 ver gadering in het gebouw der Sint Vincen- liusverceniging Nieuwe Groenmarkt 22. EE,?,?TE HULP bij ongelukken. iNELVERBaND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aa:i het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN. verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). DE ROOKENOf MOOR waardoor het afdreef, zoodat het niet in de sluis kon komen. Direct volgde een ander signaal, gevolgd door het signaal: „wij moe ien achtersit," waarop de Nestor beide keeren antwoordde met zijn siréne, en op volle kracht achteruit werkte met de ma chine. Met matige vaart voer de „Melis- kerk" op den grootsten en zwaarsten rem- mingstoel in, die aan het sluishoofd staan. De zware balken en palen spleten van elkander, bouten knapten af, en het ijzeren beslag werd verwrongen. Het groote ge vaarte drong circa 1A Meter diep in den remmingstoel. Op dezen stoel had een man post gevat, om de toegeworpen trossen, waaraan het schip wordt vastgemaakt, op te vangen, doch toen het gevaar dreigde, moest hij, om zich in veiligheid te brengen, zijn post verlaten. Er werd direct om assistente gefloten en de sleepboot ;,Cylep," eveneens van de firma Wijsmuller, kwam hulp verlcenen, zoodat na zware manoeuvres van de beide sleepbooten het groote gevaarte de sluis kon binnenloopen. f Aan de „Meliskerk" was weinig -schade te hespeuren. De schade toegebracht aan de sluis, wordt gedekt door assurantie. Zij wordt geschat op 60.000- Zaterdagmiddag te 6 uur ongeveer had te Lisse een droevig ongeluk plaats. 1 wee zoons van den smid M. Brtiijncu; Willem en Johan, begaven zich met een zoon van B. Mastenbroek naar de Zanderij aldaar, om in een der vaarten te gaan zwemmen. De 24-jarige Willem Bruijnen werd vermoede lijk bij het zwemmen door kramp getroffen efTverdween in de diepte. Direct werd alarm gema.akt-en was de politic spoedig met wen dreg aanwezig, terwijl even vlug veel publiek ter plaatse was.. Ongeveer een-half uur is men bezig geweest met dreggen, doch het mocht niet gelukken hem boven te brengen. Ten slotte begaf J. v. Breemen zich te water en na een paar maal duiken bracht hij het reeds levenlooze lichaam boven. Wel droevig voor de familie Bruijnen en voor hen nog te tragischer daar enkele jaren ge leden een groote dochter door verdrinking hen ontviel.. Eindelijk, nadat de belanghebbenden ver zekerd hebben, dat ze de schade van dezen guren voorzomer niet meer kunnen inhalen, was het gisteren dc eerste werkelijk zomer- sche Zondag van dit jaar. Wel waren er lang niet zooveel vreemdelingen als andere jaren wel gebeurd is, maar in enkele van deze soort Zondagen komt dat wel in orde, schrijft men ons uit IJmuiden. Zaterdag waren hier al vele Amsterdam mers aangekomen en daar het kampeerregle- nient nog niet in werking getreden is, mocht men nog zelf plaatsen uitzoeken om te kam peeren, waarvan velen gebruik maakten. Een pleidooi voor de gemeente om voort te maken. Zondag kwamen ook nog heel wat dagjes- menschen kijken, per spoor, auto of boot. Zoo bracht de Alkmaar Packet ongeveer 2000 passagiers aan. De veren naar het strand hadden dan ook een bepaald goeden dag. Dat over den mond der haven werkte met alle drie de booten. Het veer van de sluizen naar het strand werd ook onderhouden door vier booten. Aan het strand was het, in den namiddag gezellig druk. Zeker, het is niet zoo vol als te Scheveningen en te Zandvoort, doch dat is ook allerminst noodig, om het er gezellig te doen zijn. Ongeregeldheden vielen dan ook niet voor. In het geheel was het voor onze nering doenden juist een dag, zooals zij wenschen. van hulde toe, alsmede aan de Eerw. Zusters van 't St. Jeroengesticht, voor hun liefde volle opname. De patiënt bevindt zich thans redelijk goed. Gisternacht heeft in de woning van den burgemeester van Bennebroek een brutale inbraak plaats gehad. De burgemeester, dien wij om. inlichtingen vroegen, deelde ons mede, dat een bedrag aan geld. word! ver- mist. De dieven of de dief hebben het zil verwerk onaangeroerd gelaten. Het onder zoek is nog in vollen gang, doch hedenmor gen ,J0 uur was er nog geen spoor ontdekt. Dc inbraak heeft plaats gehad terwijl dc burgemeester ter ruste lag. Door openschui ving van een raam beeft men toegang weten te krijgen tot een der vertrekken. Op onze vraag of het' vermiste bedrag groot was, ant woordde de burgemeester ontkennend. Groote schade. Gisterenavond te ongeveer er een hevig gekraak ha)f zeven, waargenomen uit de werd aan den Noordkant van IJmuiden, "ichting van de groote sluis. Het stoomschip „Meliskerk" van de West Afrika-lijn, het welk te Rotterdam thuis hoort, kwam van Hamburg en liep de IJmui- densche haven binnen. Men had ter Cssistentie de sleepboot „Nes tor" van de firma. Wijsmuller^achter aan het schip, dat volgens de signalen van de „Me liskerk. manoeuvreerde. Het stoomschip had niet j veel lading in, althans bet lag niet diep en het was laag water, zoodat het schip nog al had te kam pen roet den Noord-Oostenwind. Tot dicht "oor da groote sluis verliep alles goed. Toen gaf de „Meliskerk" nog per stoomfluit het signaal: „ik. stoom vooruit," doch door den wind werd het vaartuig terzijde gedrukt, Men meldt ons uit Noordwijk: Zondagmorgen omstreeks half acht rappor teerde de wachter van den vuurtoren, de heer Schol, dat zich op het strapd een man bevond, die zich met waggelenden gang en soms vallend voortbewoog. Schol waar schuwde het personeel van 't Noorderbad en tevens de politie. De badman van den heer C. de Hollander, waarschuwde inmiddels enkele leden der Noordwijksche Reddingsbri gade. Het badpersoneél had den onbekende, die doorweekt was en ten slotte bewusteloos was geworden, in een badkoets gedragen en in een deken gewikkeld. De leden van de Noordwijksche Reddingsbrigade, de heeren Jan v. Kan, S. Verboog, J. v. Duyn en Arte van Kan hebben den onbekende in een auto naar 't St. Jeroengesticht getranspor teerd onder leiding van den voorzitter, dr. C. II. Hermanides. Van 8 tot 10 uur bleef de man bewusteloos. Daarna kwam hij langza merhand bij. Toen kwam men te weten, dat bet was Harry Hamilton, geboren te San Francisco, 20 Mei 1902 en woonde te Rocky Mountains, Alaska in Canada. Hij was in dienst op de „Pillford", een vrachtboot van 1 14000 ton, geladen met stukgoed en 14 Juni van-Halifox vertrokken naar Revala. Toen nu de boot omstreeks 11 uur Zaterdagavond Noordwijk passeerde, is hij om een of andere reden overboord gesprongen met het doel de kust zwemmende te bereiken. Tot dit doel had hij eerst een balkje overboord gegooid waarna hij zelf in zee sprong, maar ongeluk kiger wijze op het balkje terecht gekomen is, waardoor hij een verwonding aan het hoo'd bekwam. Evenwel heeft hij na een tocht van 7 a 8 mijl, het strand weten te bereiken. Hij had toen in het water vertoeft van 11 uur 's avonds tot 's morgens 6 uur. Hij had tijdens 't zwemmen zijn jas, waarin zich aan geld bevond 40 dollar en 5 pond sterling, alsmede iploma's, uit moeten trekken. Door de politie zal de Amerikaansche Consul met een en ander in kennis worden gesteld. Aan de heeren J. v. Kan en S. Verloop, leden van Geen collectief arbeidscontract. Eenigen tijd terug werd door ons mede deeling gedaan, van een poging der werk nemersorganisatie om te komen lot het af sluiten van een collectieve arbeidsovereen komst in de metaalindustrie, waartoe aan het bestuur van den Metaalbond eenige ont werpen waren toegezonden. Thans is van het bestuur van den Metaalbond cr het volgend antwoord gekomen bij het bestuur van den Metaalbewerkersbond, waarqit blijkt dat er voorloopig wel geen collectief contract in deze industrie zal worden af gesloten. Geheel daargelaten 't standpunt, dat op 't oogenblik de Metaalbond inneemt teru op zichte van collectieve arbeidsovereenkoms ten, door zijn leden af te sluiten, dealen wij U mede, dat wij een bespreking over een collectieve arbeidsovereenkomst, waar in o.a. induvidueele minimumloonen voor komen en aan de vertegenwoordiging der werklieden bevoegdheden worden toege kend als in Uw ontwerp, van geeneriei nut achten. in „De Metaalbewerker" schrijft de voor zitter van den Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond: Komt het niet tot onderhandelingen, dan zullen wij elke voorkomende benutten om partieel of massaal optreden te bevorderen. Op het kerkhof te Bennebroek werd he denmorgen de heer J. J. van Maris begra ven, die bij het vreeselijke auto ongeluk in den nacht van Woens dag op Donderdag zoo tragisch om het leven kwam. De Uitvaartdien sten in de pa rochiekerk van den H. Joseph werden bijgewoond door een groote schare, belangstellenden geloovigen. Het was een lange indrukwek kende stoet die zich van de kerk naar het kerkhof begaf De belangstelling bij de teraarde be stelling was zeer groot. Behalve de familie leden volgden vele vrienden en belangstel lenden de droeve plechtigheid. De absoute werd verricht door den pastoor der paro chie, den Zeereerw. heer Wassen. Toen de kist in de groeve was neergelaten, werden bloemen in het graf geworpen, als laatste hulde en groet aan den overledene, die in de kracht van zijn jonge leven door den dood werd getroffen. De familieleden waren zeer onder den in druk en dankbaar voor de groote deelne ming, die velen door hun aanwezigheid in de kerk en op het kerkhof, met dit tragische sterfgeval hebben getoond. Dc volgende circulaire werd verzonden Het zal U wellicht niet geheel bekend zijn, dat in 1921 naast reeds bestaande vereeni- gingen, die zich tot taak hadden gesteld dc cultureele betrekkingen met Frankrijk of Engeland of Amerika enz. te bevorderen, een Nederlandsch-Duitsche Vereeniging werd opgericht. Zij vereemgde al diegenen, die overtuigd waren van de groote beteekenis der Duitsche beschaving en der Duitsche economische toestanden en die het belang inzagen van een wisselwerking op elk gebied van kunst, we tenschap, handel en bedrijf. Volgens haar statuten stelt de Neder landsch-Duitsche Vereeniging zich dan ook ten doel, de goede betrekkingen op geestelijk en maatschappelijk" gebied tusschen Neder landers en bewoners van Duitsch sprekende landen, de wederzijdsche kennis van en waar deering voor taal. literatuur, geschiedenis, ze den en gewoonten te bevorderen. Zij tracht dit o.a. te doen door het organiseeren van voordrachten, tentoonstellingen enz. Er werden afdeelingen gevormd in Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Groningen,Vlissingen, Leiden, Delft, Utrecht Dordrecht en Zuid-Limburg, terwijl in Duitschland een Niederlandisch-Deutsche Gesellschaft tot stand kwam met Ortsgriip- pen in Berlijn, Leipzig, Dtisseldorf, Aken. Beide vereenigingen vormen dus, als naar hetzelfde doel strevende, een eenheid. In de afdeëling Haarlem namen onderge- teekenden het werk van het vorige bestuur over. Gesteund door de overtuiging, dat ve len met boven-omschreven doel sympathi- seeren, hopen zij het ledental belangrijk uit te breiden. Zij veronderstellen, dat bij U eenige be langstelling voor hun plannen bestaat en noocigen uit als lid toe te treden. Het ver- eenigingsjaar loopt van JanuariJanuari. N. Levenkamp, Haarlem, Jhr. E.H.E. Teding van Berkhout, Bloemendaal. J.A. van Daalen, Heemstede. C.W. Visser, Bloemen daal. Mr. T. van Loben Seis, Haarlem, F.W. von Lindeiner, gen. von Widau, Haarlem. Jhr. A.W.G. van Riemsdijk, Aerdenhout. H.M. van Bemmelen. Heemstede. Dr. Th. Lens, Aerdenhout. C.W.L. van IJsendijk, Aerdenhout. C.«Brouwer, secretaris, Buite*- rustlaan 27; Haarlem. In het tijdvak 16 13 Juni zijn in de Gem. Zweminrichtingen 23506 baden geno men, verdeeld als.volgt: Houtvaart: abonné's: 1489 mannen en 1050 vrouwen; 35 cents baden 63 mannen en 70 vrouwen; 10 cents-baden 578 mannen en 389 vrouwen; kosteloos: 3675 mannen en 3077 vrouwen; schoolbaden: 1280 mannen en 831 vrouwen. Totaal 7085 mannen en 5417 vrou wen. Delft: abonné's: 3754 mannen en 3650 vrouwen; 35 cents baden 194 mannen en 211 vrouwen; 10 cents baden 1100 mannen en 765 vrouwen; schoolbaden: 910 mannen en 420 vrouwen. Totaal 5958 mannen en 5046 vrouwen. Alvorens Francis Koene, de bekende violist en concertmeester van het U. S. O., naar het buitenland vertrekt, zal hij nog een aantal kerkconcerten hier. te lande geven met den zangeres Theodora Versteeg!: en den organist George Robert. O. m. in de volgende plaatsen zullen kerk concerten plaats vinden: Haarlem, Leiden, Middelburg, Breda, Tiel, Velp, Winterswijk, Zutphen, Groningen, en Leeuwarden. Het concert te Haarlem zal plaats vinden op Dinsdag 13 Juli in de Groote Kerk. de Noordwijksche Reddingsbrigade, die met dit geval van 's morgens acht tot 's middags 3 'uur in touw zijn geweest, komt een woord ,Op dc Amsterdamsche Vaart, bij de P(*ort, werd Zaterdagmiddag de 50-jarige W. J. wonende Slachthuisstraat 109, door een auto aangereden. De man viel en bekwam een buil en een schaafwonde aan het ach terhoofd. In het politieposthuis werd de eerste hulp verleend door leden van Snel- verband en R. Kr. Fr. Col. Per auto der 'irma Matho werd de gewonde naar zijn woning vervoerd. Naar wij vernemen, is de toestand van den heer S. W. de Clercq, voorzitter der H. O. V., goed vooruitgaande. Voor verder herstel van gezondheid zal de heer De Clercq zich a.s. Donderdag voor eenigen tijd naar Zwitserland begeven. Wij hebben reeds gemeld, dat Mgr. J. M. J. vin Rooij, pastoor van de parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad te 's-Graven- hage, in verband met een ernstige ziekte, bij familie hier ter stede verpleegd wordt. Thans vernemen wij, dat de toestand van Mgr. langzaam achteruitgaande is en hem gisteren uit voorzorg de H.H. Sacramenten der Stervenden zijn toegediend. Uit IJmuiden was telefonisch de aanhou ding verzocht van K. H.. die van een logger was gedeserteerd. Zaterdag j,l, is hij alhier door de politie aangehouden en op transport naar IJmuiden gesteld. Dezer dagen kwamen de steeds in aantal groeiende leden der vereeniging wederom bijeen in een der lokalen van het R.-K. Lyceum aan dpn Zijlweg. De aanvankelijk toegezegde lezing door Ingenieur Beaufort moest wegens omstandigheden worden uit gesteld. doch in diens plaats trad de voor zitter der vreeeniging. Dr. O. J. Kouwen- hoven, voor de leden op met een even in teressante als leerzame causerie over „Draadlooze Golven". Toegelicht door middel van verschillende instrumenten als groote stemvorken en slingers, werd de- leer der luchttrillingen en geluidsgolven aanschouwelijk en over duidelijk uiteengezet. Voorts werd de snel heid van voortplanting der geluidsgolven en electromagnetische golven in cijfers aan getoond en gewezen op het groot verschil in het aantal trillingen. Het overeenkomen van eenzelfde aantal Willingenwordt „af stemmen" genoemd, betgeen in een draad loos toestel wordt verkregen door middel van den condensator. Met de bescheiden opmerking, dat deze uiteenzetting slechts genoemd moet worden een allereerste en kleine stap op het terrein der kennis be treffende de draadlooze, beëindigde de sympathieke spreker zijn lezing, welke door een aandachtig en dankbaar auditorium was gevolgd geworden. De waarnemend voorzitter, de heer N. P. Spieflngs, deed daarna verschillende mededeelingen. Voor eerst vraagt de Katholieke-Radio- Omroep, welke met beperkte middelen zulke kunstzinnige en vruchtbare uitzend- avonden weet te organiseeren, de belang stelling en den financieelen steun van alle R.-K. Radio-amateurs. Het tijdstip der tot standkoming van den Staats-omroep schijnt niet zoover meer verwijderd te zijn aldus spr., maar wij hebben thans nog te zorgen als eere-plicht, dat onze K. R. O. in stand blijve en zooveel mogelijk leden gaat tel len. 10 Augustus a.s. gaat de bekende man dolineclub „Santa Lucia" naar Hilversum, 6m voor de microphoon te spelen. In 3 lokalen in Haarlem wordt gratis gelegen heid gegeven dit spel te beluisteren. In de eerstvolgende vergadering in Sep tember in Augustus wordt niet verga derd zal een vertegenwoordiger der Philips-fabrieken een demonstratie komen geven met den nieuwen luidspreker, welke onlangs in den handel is gebracht. Wederom traden 9 nieuwe leden tot de vereeniging toe,, welke thans 56 leden telt. Wie nog geen lid is, kan zich alsnog op geven bij den Secretaris, N. P, Spierings, i,v. Marumstraat 24 De aardbevingen in de Padangsche bo venlanden (O.-Indië). Millioenen schade. 70.000 menschen geruineerd. 198 dooden. Onlusten in Atjeh. Vanaf 1 Juli wordt bet Nedcrlandscbe quotum van emigranten naar de Vercenigde Staten van 1648 tot 2762 verhoogd. Na den watersnood. De verbetering en versterking der dijken. Het verdrag NederlandBelgië in October in behandeling door dc Tweede Kamer. Jongeman te Lissc bij het zwemmen ver dronken. Ernstige aanvaring te IJmuiden Dr schede aan het groote hoofd der groote sluis op 60.000 geschat. Besprekingen me' buitcnlandsche iinan- ciers over eventueel te verleenen credicten aan Frankrijk. Overstroomingen en wolkbreuken in Duitschland, Ontzaglijke schade aangericht in het Reuzengebergte. De conclusie uit het rapport der Fran- sche deskundigen tot stabilisatie van den franc. De sneltrein Le HavreParijs ontspoord; 15 dooden, 97 gewonden. De bliksem slaat in een kegelbaan; dooden, vele gewonden. 13 (Zie verder laatste nieuws) f9 Barometerstand 9 uur v.m Achteruit OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Licht op- De lantaarns moeten morgen morden opgestoken om 9.52. Medegedeeld door bet Kon. Ncd. Meteoro logisch Instituut te De Bildt, Verwachting van den avond van 5 tot den avond van 6 Juli: Zwakke lot matigen N.- Oostelijke tot N.-Westelijken wind: zwaar bewolkt tot betrokken, met regenbuien en kans op onweer. Zelfde temperatuur (UITSLUITEND SOLIDE POSTEN). NIEUWE GRACHT 74 (Herplaatsing wegens misstelling) WEENEN, 5 Juli. Mr. Zimmermann 1* hedenmorgen vroeg naar Rotterdam ver trokken. Op het perron waren .vertegen woordigers derregeering, hooggeplaatste ambtenaren en het geheel diplomatieke corps aanwezig om afscheid te nemen van den scheidenden commissaris-generaal v%» den Volkenbond. PARIJS, 5 Juli. De Fransch-Spaan sche conferentie zal deze week beëindigd worden. Ter onderteekening van het Fransch Spaansche verdrag zal Primo de Rivera naar Parijs komen. A"bd "el Krim zal met zijn naaste familie naar Madagascar verbannen worden. De overige Riftleiders zullen naar Duitsch Marokko gezonden worden. De speciale correspondent van de Daill Mail te Rome meldt, dat Mussolini thans drastische maatregelen genomen heeft tot inkrimping van den civielen dienst. Hij heeft een boodschap gezonden aan de ministers, om geen nieuwe ambtenaren aan te nemer- De civiele dienst is gedurende de laatste 5 jaar ingekrompen van ongeveer 460.000 to' 350.000 ambtenaren. De staat betaald ieder jaar nog circa 4 milliard lires voor het ambtenarencorps. SCHIERMONNIKOOG, 5 Juli. Hier is uit de zee aangespoeld een in verren staat van ontbinding verkeerend lijk. Alle klee- dingstukken ontbraken, behalve dc schoe nen. MAARTENSDIJK, 5 Juli. - Nabij de Holandsche Raring werd, Zaterdagmiddag een wielrijdende 9-jarigen knaap, dopr een autobus van den dienst Hilversum;Utrecht overreden. De jongen kwaui onder de wielen terecht. Met een gapende' wonde aan het hoofd werd' hij opgenomen en in zorgelijken toestand in een naburig hotel binnenge bracht. Volgens ooggetuigen treft den chauf feur geen schuld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1