Binnenlandsch Nieuws. Haar eigen kind geworgd. Na den watersnood. Actie tegen de wegenbelasting. De nood in de Drentsche venen en de gezondheid der kinderen. Pater H. v. Vreede. f De loonregeling voor het Amsterdamsch Gemeentepersoneel. De Utrechtsche Lustrumfeesten. Het verdrag NederlandBelgië in de Tweede Kamer. Hei verdrag NederlandBelgië. De watersnood. UIT ONZE OOST. De aardbevingen in de omstreken van Padang. Onlusten in Atjeh. GEMENGD NIEUWS. De zonderlinge verdwijning van een deurwaarder. Onbewaakte overwegen. Onder een neerstortenden last verpletterd. Het brandblusschen te Middelburg. Een schuur afgebrand. Overreden en gedood. Noodlottig gevolg van een autobotsing. 600 gestolen. Gestrafte vrijpostigheid. Beter vooruitzichten voor Z. O. Drenthe? In de haven verdronken. Doodelijk motorongeluk. Afschuwelijk drama. Uit den trein gevallen. Een handige oplichtster. Beter laat dan nooit. Hoe een vischhandelaar in 't zonnetje werd gezet. AMSTERDAMSCH NIEUWS. De verloren Rijksdaalder. De Amsterdamsche Sigaren winkeliers. Dierenjeugd in „Artis". Groote kleedendiefstal. KERK EN SCHOOL". Prijsvragen, De martelaren van den bokseropstand. Eerste nationale bedevaart naar Dokkum. Dr. Schaepman. MARKTNIEUWS. De vent er king der dijken. In Noord-Brabant. Ged. Staten van Noord-Brabant deelen .den Prov. Staten mede, dat zij billijk ach ten, dat de provincie en het waterschap „De Maaskant" elk voor een derde ge deelte opkomen voor de kosten, welke de uitvoering van de noodige dijksverhooging en dijksverzwaring in dat waterschap zal vragen. Op hun herhaald verzoek aan de regee ring of en in hoeverre zij bereid is de meerbedoelde verhooging en de verzwaring van den Maasdijk met een bijdrage uit 's Rijks kas te helpen tot stand brengen mochten Ged. Staten tot heden nog geen beslissend antwoord ontvangen. De minister van Waterstaat heeft 11 Ju ni bericht, dat het onderzoek van de aan vrage nog niet was afgeloopen, doch dat de beslissing omtrent de uitvoering der dijksverbetering niet op de gevraagde Rijks toezegging behoefde te wachten. Ged. Staten meenen, dat de drang om de streek voor verdere rampen te behoe den, moet overheerschen en tot handelen noopt ook zonder dat toezegging is ver kregen omtrent het verleenen van gelde- lijken steun van Rijkswege en zij stellen voor, dat de Staten, ingaande op het voor stel om de provincie te belasten met de lei ding en uitvoering der noodige dijksver hooging en dijksverzwaring besduiten, dat van de te maken kosten 1/3 te haren laste tal blijven. In Gelderland. In de zomerzitting van de Prov. Staten van Gelderland komt aan de orde de 4 kwestie der dijkenverbetering in dit ge west. Ged. Staten geven een overzicht om trent de thans reeds noodlg gebleken werk zaamheden aan de Geldersthe bandijken. En wel: verhooging en verzwaring van het dijkvak Heutoende Tempel: omtrent de voltooiing der dichting van de doorbraak in het dijkvak „de Tempel"Grave. De plannen tot verhooging van het dijk vak Grave■Ruffelsdijk bevinden zich in een vergevorderd stadium. Wat Maas en Waal betreft, hfsr zijn de coupures bij Dreumel en Alphen gedicht. In den Bommelerwaard, boven de Mei- dijk, zijn plannen in voorbereiding tot het spoedig dicht maken van drie sluis-ope- ningen nabij 't gemaal, even beneden Aalst. Ged, Staten hebben verder aangedrongen op uitvoering van een door den Prov. Wa terstaat opgemaakt plan, tot verhooging en verzwaring van den dijk, wat betreft den Bommelerwaard, beneden Meldijk. Ged. Staten merken tenslotte op, dat voor het oogenblik eerst en vooral alle aandacht en energie moet worden samen getrokken op het afdoende in orde bren gen van de blijkens de jongste ervaring meest bedreigde punten vóór het a-s. na jaar. Het bestuur van den Nederl. R.K. Mid denstandsbond heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden met bezwaren te gen het ontwerp-Wegenbelastingwet. Speciaal worden bezwaren geopperd te gen heffing van locale bestel-auto's. De. emigratie naar de Ver. Staten Verhooging van het Nederlandsch quotum. Bij de Nederlandsch-Amerikaansche Ka mer van Koophandel is bericht ingekomen, dat van af 1 Juli 1927 het Hollandse!* quo tum van 1648 tot 2762 immigranten per jaar wordt verhoogd. De secretaris bezicht het Departement van Buitenlandsche Zaken om op bevorde ring van de door de Kamer per request geuite wenschen inzake verruiming van tijdelijke immigratie voor zakenlieden en afschaffing van visakosten aan te dringen, geheel conform de overeenkomsten, die Amerika wel reeds met andere landen af sloot. Door den heer Ketelaar, lid der Tweede Kamer waren de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Is bij den Minister reeds ingekomen het door hem in zijn antwoord dd. 12 Mei j.l. op vragen van ondergeteekende be doelde rapport naar aanleiding van het on derzoek naar den gezondheidstoestand der kinderen in de Drentsche veenstreken? 2. Zoo ja, is de Minister bereid mede te deelen, welke de resultaten van dit on derzoek zijn? 3. Is de Minister voornemens, naar aan leiding van bedoeld rapport, bijzondere maatregelen ten behoeve oer Drentsche kin deren in de veenstreken te treffen en, zoo ja, welke? Het antwoord van den heer Slotemaker de Bruine, Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, hierop luidt als volgt: 1. Het hier bedoelde rapport is ingeko men en wordt opgenomen in de „Mede- deelingen van den Gezondheidsraad", die begilh Juli zullen verschijnen. 2. Deze vraag vindt in het bovenstaande haar beantwoording. 3. Wat, naar aanleiding van dat rapport, ten behoeve van de Drentsche kinderen in de veenstreken zal kunnen worden gedaan, wordt thans overwogen bij de samenstel ling van de begrooting voor 1927. ,,De Surinamer" meldt het overlijden van pater Henricus van Vreede, na een korte ongesteldheid. Hij werd in 1884 te Amster dam geboren en trad in 1914 in het kloos terleven, bij de Redemptoristen. Na vol tooiing zijner studie %erd hij in 1922 tot priester gewijd en benoemd voor Suriname, waar hij, volgens „De Surinamer" „als een waar en ijverig missionaris en zieleherder beeft gearbeid." r rn de gehouden vergadering van de Cen trale Commissie voor Georganiseerd Over leg voor Ambtenarenzaken te Amsterdam is op alle punten overeenstemming bereikt, daar B. en W. van Amsterdam het compro misvoorstel van den Modernen Bond over genomen heeft met betrekking tot den ver- noogden aftrek voor gediplomeerd verple- genden, welke zal variëeren van 50 tot 200. De Lustrumfeesten werden beëindigd met ten volksvoorstelling van het openluchtspel Ichnaton door de studenten, waarvoor de iribunes lang voor den aanvang geheel be- t^t waren. De aanwezigen hebben ook de zen avond volop van het fraaie schouwspel weer genoten. De gecosfumeerde studenten gingen na ifloop der uitvoering weer naar het feest terrein, waar de kermesse d'été in vollen gang was. De feesten zijn hiermede wederom ten einde en vooral ook, dank zij het buitenge woon fraaie weer, zijn ze met opgewekt heid door de bevolking en door duizenden buiten Utrecht wonenden gevierd geworden. Naar de Tel. verneemt, ligt het in het voornemen, om het verdrag Nederland België in de tweede helft van de maand October in de Tweede Kamer te doen be handelen. Prof. v. Eysinga en oud-minister Bon- gaerts zullen over het verdrag met België een inleiding houden in de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel op Maandag 12 Juli Da zestiende verantwoording van het R.K. Huisvestingscomité op 2 Juli wijst aan een totaal generaal van 747.433.94/4. Vein dit bedrag is tot dusver 734.623.5014 afgedragen aan het Algemeen Watersnood comité. Millioenen schade. 70.000 menschea verliezen alles; 198 dooden. Thans zijn telegrafischfe berichten ontvan gen van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië nopens de aardbevingen in de Pzdangsche Bovenlanden. Het eerste telegram is aangeboden te Bui tenzorg en luidt: „Resident gisteren van tournée Bovenlan den terug, seint Padang Pandjang zoo goed als geheel verwoest, alle steenen gebouwen geheel of gedeeltelijk ingestort en meeste houten gebouwen uit verband gerukt en on bewoonbaar. Daar opruimingswerk zeer langzaam vordert en meest lijken onder puin- hoopea bedolven, kan juiste aantal dooden nog niet opgegeven. Echter vermoedelijk tusschen 100 en 200 man, waaronder van platteland in verband dag groote Passar.. Een Europeaan, militair assistent-apothe ker Smith gedood. Behoudens militair kam pement, dat ook heeft geleden, alle gouver nementsgebouwen geheel gedeeltelijk ver nield. Ook militaire woningen buiten kam pement. Weg Aneikloof belangrijk bescha digd en versperd, waardoor eenige maanden verkeersstremming. Beschadiging spoorbaan niet ernstig; bii voldoende werkvolk kan treinenloop PadangPadangpandjang binnen eenige dagen hervat. Treinverkeer Solok Sawah Loento heeft plaats met overstappen. Autocommunicatie PadangpandjangFort de Koek via zijweg, gewonden langs deze route naar hospitaal Eort de Koek vervoerd. Langs denzelfden weg geschiedt aanvoer levens middelen, Ook is Fort de Koek van Padang per auto bereikbaar via Manindjau en Ma- toer. Van Assistent-Resident Solok bericht ontvangen, dat meeste steenen winkel Pas- sar Solok verwoest toet 13 dooden en 8 gewonden. Van gouvernements steenen febouwen mu ren gescheurd. Assistent-Residentwoning en Pasang-Grahan onbewoonbaar. Assistent- Resident van Sawah Loento seinde geen ernstige beschadigingen; meest ravage. Bin- nenlandsch-Bestuurkantoor en woningen Assistent-Resident, onderwijzer en onderwij zerésen. Geen persoonlijke ongelukken en in mijnen niets bijzonders. Te Tort van der Capelle verschillende beschadigingen, ook buiten hoofdplaats. Gevangenis ingestort; aantal dooden Afam 34 en verscheidene ge wonden. Enkele andere ressorten melden materiëele schade. In Korintji werden slechts lichte schokken waargenomen. Behalve voornoemde Smith geen Europeanen veron gelukt. Ik zal» nader seinen of Europeanen gewond. (Get.) FOCK." Het tweede telegram, aangeboden te Ban doen, luidt: Resident seint nader tot dusver niets ver nomen betreffende ernstige ongelukken aan andere "Europeanen overkomen. Totale aan tal dooden Solokche 33 en ernstige gewon den 3. Materieele schade ramp nog niet te schatten, doch zal misstens een paar milli- oen beloopen. (Get.) FOCK. Aneta seint nog: Het aantal dooden be'- draagt tot dusver 198, waaronder de reeds gemelde ééne Europeaan. 70.000 menschen in de afdeeling Padang- Pandjang zijn vrijwel alles kwijt. Millioenen zijn noodig. Het bestuur doet het mogelijke voor hulp" verleening en heeft de levensmiddelendistri butie geregeld. Gevecht in het Boven-Troemonsche. Aneta seint uit Kota Radja: Een patrouille onderN kapitein Behrens nam een tot verdediging voorbereidde mis- sigit in Gampong Kroeeng Loeas in Boven- Troemon. De leider Teungkoe Poeti werd met ze ventien volgelingen, waaronder enkele on dergeschikten neergelegd. Onzerzijds werden twee marechaussées licht gewond. Het onderzoek naar het zonderlinge ver dwijnen van den heer J. H, deurwaarder bij de gemeente-belastingen te Sittard, wordt, naar men aan de „Msbd." mededeelt, door de politie naar alle richtingen voortgezet. Eenig definitief spoor werd niet ontdekt, al kwamen er bij de politie aanwijzingen van verschillende zijden. Natuurlijk doen allerlei fantastische praat jes de ronde. Men doet goed daar niet al te veel of geen waarde aan' te hechten, doch rustig het politie-onderzoek af te wachten. Men neemt aan, dat H. nog in leven is en zich vermoedelijk in het buitenland op houdt. H. is in zijn functie als deurwaarder door B. en W. van Sittard geschorst,ingevolge de verordening, die voorschrijft dat ambtenaren die langer dan acht dagen van hun werk blij ven, dienen te worden geschorst. Donderdagmiddag wilde een ruim 60-ja- rige bouwvakarbeider van Nieuw-Buinen per fiets den cnbewaakten overweg van de S.T.A.R.-lijn bij de Tweede Afdraai te Stadskanaal (O.) oversteken. Juist toen hij op de rails was, kwam een trein uit de rich ting Stadskanaal (H. S.) aangereden, die de ouden man pl.m. 10 meter wegslingerden, met het gevolg dat het slachtoffer binnen j enkele oogenblikken overleed. Bij het overladen van kolen uit het Rijn schip „Chateau Briand" in het Italiaansche stoomschip „Vittoria" liggende aan boei 14 in de Waalhaven te Rotterdam gebeurde Zaterdagnacht een ernstig ongeluk. Juist toen men met een kraan een vracht kolen omhoog heesch, brak een schalm van den ketting waaraan de knijper met kolen hing. De knijper stortte in het ruim terug, waar de 46-jarigé haven-arbeider P. L. van A. uit De Jacomineastraat werkzaam was. Deze kreeg den last op het lichaam. Toen men den man bevrijdde bleek de schedel ge- geheel verbrijzeld Dr. Veenenbos kon slechts den dood con- stateeren. Met een boot van rivierpolitie werd het lijk naar het bureau in de Parkhaven ver voerd, Hapert er iets? Toen verleden week in den vroegen morgen een deel van het Grand Hoyel Verseput in de Langedelft te Middelburg een prooi der vlam men werd, bleek het o.a., doordat 'zeer weinig druk op de waterleiding stond, dat er iets haperde aan de wijze van brandblusschen te Middelburg. De eigenaar van het hotel heeft hierin aan leiding gevonden zich op rechtskundig advies te wenden tot het gemeentebestuur om er op te wijzen dat z.i. door die tekortkoming de brand grooter uitbreiding heeft gekregen dan anders het geval zou zijn geweest, waar voor hij dan ook de gemeente aansprakelijk stelt. (O.a. had het vlugger werken van de brandweer de historische eetzaal gespaard, kunnen blijven.) Intusschen is er deze week hard gewerkt aan het behouden voorgebouw, om dit als hotel in te richten. Het hotel zal de volgende week weer in volle exploitatie kunnen wor den gebracht. De eigenaar en zijn vrouw van schrik bewusteloos. In een schuur, toebehoorend aan den slager K., te Apeldoorn, ontstond dezer dagen brand. Het vuur vond gretig voedsel in eenige bussen benzine, twee auto's met gedeelte lijk gevulde tanks, benevens eenig hooi en stroo. De Apeldoornsche brandweer, die met groot materiaal spoedig ter plaatse was, moést aanvankelijk zich beperken tot het nat houden der belendende perceelen, terwijl het vuur met vijf stralen werd bestreden. De schuur brandde geheel uit. De muren welke dreigden om te vallen werden neefgehaald. De eigenaar en diens echtgenoote waren dermate door den schrik bevangen, dat zij geruimen tijd het bewustzijn verloren' :r Een 4-jarig knaapje werd, toen het plot seling den weg overstak, in de Van der Pek- straat te Amsterdam door een vrachtauto overreden en gedood. Nabij Voeréndaal (L.) zijn op den Rijks weg een personen-auto bestuurd door den heer S. H. S. uit Heerlen en een vrachtauto bestuurd door zekeren M. H., door slippen, van een der beide auto's tegen elkaar gebotst De personen-auto werd door den schok op zijde geslingerd en sleepte den daar pas- seerenden 69-jarigen Kurvers uit Voeren- daal tegen een woning op. Onmiddellijk werd de heer Kurvers uit benarde positie bevrijd, doch hij was reeds zwaar gewond. Naar het hospitaal te Heerlen overgebracht, is hij kort na aankomst over leden. De inzittenden van den personen-auto, eenige kinderen uit een opvoedingsgesticht, die naar een begrafenis gingen, en de beide autobestuurders kwamen met den schrik vrij. Door een machinist werd bij .de Amster- damsche politie aangifte gedaan, dat uit een kamer van een fabriek aan de Oostenburger middenstraat zijn portefeuille inhoudende on ongeveer f 600 en eenige papieren zijn ont vreemd. In het dorpje Oeding nabij Winterswijk liet een heer zijn nieuw motorrijwiel even voor een café staan. Een jonge man nam zich de vrijheid om met dit motorrijwiel een toertje te maken. Maar bij den eersten draai van den weg stortte de motorrijder, die van het sturen geen verstand had. van den motor en kwam met zijn hoofd tegen de steenen terecht. Zwaar verwond en met ernstige kneuzingen werd de onvoorzichtige naar het ziekenhuis vervoerd. Het eerste Veilingsgebouw. Naar het zich laat aanzien, gaan zich be tere perspectieven openen voor Z.O.-Dren- the; immers dezer dagen is er het eerste vei lingsgebouw, nl. te Nieuw Amsterdam of ficieel geopend. De voorzitter, de heer O.- Norbris, tevens burgemeester van de gemeente Schoone- beck, releveerde de geschiedenis van den tuinbouw in Z.O. Drenthe. De vereeniging telt momenteel 600 leden. Hét vereen igings- gebouw is tot stand gekomen met den steun van de regeering, die hiervoor een som van f 10.000 heeft beschikbaar gesteld. Diaarna hield de Commissaris der Konin gin n Drenthe, de heer Linthorst Homan, een rede. Spr. noemde het een gewichtig oogenblik, nu de dalgronden zullen toonen, wat ze trouwens reeds hebben getoond, pro ducten te kunnen leveren, die met de beste uit de tuinbouwcentra kunnen wedijveren. Spr. hoopte, dat deze vereeniging er toe zal medewerken dat de nood in Z.O. Drenthe langzamerhand zal verminderen. Door verschillende personen werd daarna nog het woord gevoerd. Vrijdagavond is de 22-jarige D. van S,, toen bij aan de Leuvehaven te Rotterdam op de veerpont „Heen en Weer" wilde gaan, misgestapt en te water geraakt. Bemanning van de „Politie 2" heeft hem opgedregd en onmiddellijk de kunstmatige ademhaling toegepast. Aan het bureau der rivierpolitie heeft Dr. J. H. E. de Vries den door ge constateerd. Het lijk is naar Crooswijk over gebracht. Zaterdagavond te half tien heert te Rot terdam de 24-jarige A, van Buren op zijn motorrijwiel gezeten, de 20-jrige mej. J. van der L. aangereden. Mej. J. van der L. kreeg kneuzingen in de heup en wetd in het zie kenhuis aan den Coolsingel aldaar opgeno men. De motorrijder viel en werd tea ge volge van de aanrijding over den grond ge slingerd. Hij werd met een schedelfractuur in ernstigen toestand naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd, doch is kort na aan komst overleden. De vrouw tracht zelfmoord te plegen. Vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft een vrouw in een huis aan de Berberis- straat aan den overkant van het IJ te Amster dam, haar 5 Ja-jarig zoontje geworgd. De geneeskundige dienst heeft de vrouw naar het Wilhelmina Gasthuis te A'dani overgebracht. Later werd nog de vader gehoord. In verband met het bovenvermelde, ver neemt de „Msbd." omtrerlt het treurig ge val nog het volgende Vrijdagavond belde dr. Bakker het politie bureau aan het Volewijkspark op, met de mededeeling, dat in het benedenhuis van perceel Berberisstraat 27, een 5 Ja-jarig knaapje geworgd in het bed lag. Een inspec teur begaf zich met een rechercheur naar de opgegeven plaats. Daar troffen zij de moe der met eenige steekwonden in het onder lijf, waarvan er een op 10 centimeter onder het hart was toegebracht. De verwondingen waren intusschen reeds verbonden. In een kamer daarnaast lag het ontzielde lichaam van het knaapje. Onmiddellijk werd de subst. officier van justitie mr. Massink gewaar schuwd, die ter plaatse kwam, terwijl ook de commissaris van politie uit de sectie, de heer van Soest, zich naar de Berberisstraat had begeven De vrouw met wie de politie een gesprek trachtte aan te knoopen, zeide niet veel. Huilende liet zij zich als volgt uit: „Het kind komt niet meer terug. Ik wil dood." De vrouw is daarop per autobrancard naar het Binnengasthuis vervoerd,, terwijl het lijkje van het kind naar het politiebureau werd gebracht. Den man, den 30-jarigen van der Kolk werd op het politiebureau onmiddellijk een verhoor afgenomen. Hij was zeer nerveus en deed allerlei verwarde verhalen. Wel kreeg de politie onmiddellijk den indruk, dat de vrouw het kind om het leven heeft gebracht. Echter waren de verklaringen van den man zoo verward, dat zekerheid omtrent den toe stand der zaak niet kon worden verkregen. Daarom werd de man Zaterdagochtend op nieuw aan 'n nauwkeurig verhoor onder worpen. Uit de verklaringen, die. hij toen af legde, maakte de politie op, dat hij aan het drama geen schuld heeft en dat inderdaad de vrouw het kind vermoord heeft. Het kind was Donderdagavond om zes uur naar bed gegaan, terwijl de man en de vrouw om 10 uur waren gaan slapen. Als naar ge woonte was de man om zeven uur opgestaan. Hij had, zoo verklaarde hij, den geheelen nacht doorgeslapen. Toen hij echter om 8 uur het kind naar de bewaarschool op het Heymansplein wilde brengen, -schijnt de vrouw hem te hebben verteld, wat zij in den afgeloopen nacht met het kind had gedaan. Zij smeekte hem echter, niemand iets daarvan te vertellen. Dit bracht den man in een wanhopigen toestand. Hij bleef den ge heelen morgen in de buurt rondloopen en wilde steeds een dokter halen of de politie waarschuwen, maar aan dit voornemen gaf hij op verbek van de vrouw geen gevolg. Tegen den avond werd het hem echter te benauwd. Hij had, toert hij Vrijdagmorgen om 11 uur weer was teruggekomen, zijn vrouw in bed gevonden en bemerkt, dat zij zich met een beiteltje eenige steken had toe gebracht en ernstige bloedingen daarvan het gevolg waren. De vrouw smeekte hem nog steeds geen dokter te halen maar ten slotte heeft hij in radeloozen toestand omstreeks zeven uur dokter Bakker opgebeld. De man had het kind des Vrijdagsmorgens om 8 uur gevonden met een groot dik pak touw om den hals, voorzien van een lus. Hij heeft toen aldus verklaarde hij het touw zorgvuldig van het lijkje verwijderd en het in zijn gereedschapskist geborgen. Blij kens verklaringen van doktoren, kon ook deskundig worden vastgesteld, dat inder daad de worging reeds in den nacht van Don derdag op Vrijdag moet zijn geschied en dat de verwondingen, die de vrouw zichzelf had toegebracht, eveneens reeds uren te voren moet hebben plaats gehad. Het kind was uit het eerste huwelijk van de vrouw. Buren vertellen, dat het kind wel lastig was, maar nooit door de moeder werd gesla gen. Toen de politie haar ondervroeg, zeide zij steeds „Dikkie was zoo lastig." De toe stand van de vrouw, die in het Binnengast huis verpleegd wordt, is redelijk wel. Zij kon echter nog niet worden gehoord. Dit zal eerst heden geschieden. Een wandeltocht van Chicago naar New York. Een zekere mijnheer Johnson had een wed denschap aangegaan dat hij zich te voet en zonder 'te eten van Chicago naar New-York zou begeven. Donderdag op den 20sten dag van zijn krachttoer heeft hij het moeten op geven/ De man was doodop én moest voedsel nemen omden trein te kunnen bereiken, die hem naar het eindpunt van zijn reis moest brengen. In 20 dagen tijds had de vaster hij leefde op enkele glazen water 37 pond aan gewicht verloren. Intusschen heeft zijn zware tocht hem toch nog wat opgebracht. Een rijke professor in lichamelijke ontwikkeling heeft hem name lijk een cheque van 600 dollar doen toekomen als blijk van sympathie en om hem te veroor loven onder de dekens, van de vermoeienissen der reis te bekomen. Zaterdagmiddag is uit den trein, die om 2.52 uur te Amsterdam moet arriveeren aan het Centraal-Station, eep kindje op het tra ject HembrugAmsterdam uit den trein gevallen. Doordat een der inzittenden aan de noodrem trok, werd de trein tot stilstand gebracht. De oorzaak was, dat het kind aan her portier had gemorreld, waardoor dit was opengesprongen. Mevrouw had pleizier van haar dienst bode. Eenigen tijd geleden nam een familie te Bussum een Duitsche dienstbode in be trekking, die door haar optreden een goeden indruk maakte. Bovendien wist zij door allerlei verhalen omtrent haar uitstekende af komst te imponeeren en poseerde zij voor de beklagenswaardige dochter van een eertijds niet onbemiddeld gezin, dat ten gevolge van den oorlog met zijn nasleep in slechte con ditie was geraakt. Nadat zij aldus het gemoed der familie, bij wie zij in dienst-getreden was, eenigszins had bewerkt, liet zij haar zuster ten tooneele verschijnen. D.W.z. zij vertelde allerlei tra gische geschiedenissen omtrent deze jonge dame en op een goeden dag ontving het Bus- sumsche dienstmeisje een telegram, met de droeve tijding, dat haar zuster zich in den Rijn verdronken had. Spoedige overkomst werd dringend verzocht. Dit geschiedde tien dagen na de indienst treding. Mevrouw liet haar goede hart spre ken en wilde haar nieuwe dienstbode de hulp, die zij vroeg, niet weigeren. Dies kreeg.zij een spoorkaartje, kleeren, plus nog veertig gul den in contanten. Met een hart vol dank baarheid verdween ons mieske, doch tot op den huidigen dag wordt haar terugkomst in Bussum tevergeefs verbeid. Een ingesteld politie-onderzoek wees uit, dat men met een oplichtster te doen heeft gehad, die dergelijke praktijken reeds meer toepaste. Een buitenkansje na 68 jaar. In 1858 overleed een zekere Chuintin Dick, een man die in Ierland en elders eigen dommen naliet ter waarde van meer dan zes millioen gulden. Een erfgenaam kwam maar nimmer op dagen, totdat er eindelijk nadat men weer eens aan hét onderzoek en adverteeren ewas gegaan, een voor den dag is gekomen in de persoon van een William Henry Barrett, een landbouwer tè Port Dover, in Ontario. De Londensche rechter dié de beslissing in handen had, heeft den gelukkigen land bouwer de erfenis toegewezen. De behanger A. v. d. R., wonende Wiek- straat te Rotterdam, bezit, zoo vertelt de „Msbde", met zijn vader in de Tochtstraat een huisje. In dat huisje beeft gedurende eenigen tijd een vischhandelaar zijn bedrijf uitgeoefend, maar dezer dagen is de winkel door hem ontruimd en de man is verhuisd naar den Zwaanshalsstraat. Ofschoon die ontruiming met eenige ver wikkelingen tusschen eigenaar en voormali- gen huurder gepaard was gegaan, had deze laatste toch de vrijheid genomen om op de ruit van den winkel te vermelden, dat hij ver huisd was en in sierlijke letters zijn nieuwe adres neergeschreven. Daarover was de eignaar zeer verontwaar digd en er onder schreef hij „met tachtig gulden huur." Toen de vischhandellaar gisteren passee- de, zag hij die aantijging en daar hij zich lie ver niet op zoo'n manier in het zonnetje zag gezet, haalde hij een pot teer en bedekte den smadelijken zin, De eigenaar heeft nu bij de politie aangifte gedaan van beschadiging van zijn eigendom, niet alleen van het raam, maar ook van het kozijn, want de vischhandelaar heeft daar met z'n teer op gemorst. Een nauw straatje ergens in de binnenstad; op de stoep staat een jog van een jaar of veer tien; het ventje snikt zenuwachtig en zoekt, voor zoover dat door de betraande oogen mo gelij k is, den grond af. Een burgerjuffrouw vraagt den knaap, wat er aan de hand is. „Een rijksdaalder verloren," stoot hij uit. Een paar heeren naderen, vragen den juf frouw, wat is geschied. De juffrouw tot het jog „Kom, maak je nu maar niet zenuwachtig" dan tot de hee ren „Hij heeft twee-vijftig verloren. Wie weet hoe zijn ouders -er mee.„zitten en wat een straf hij krijgt,'.' „Als wij eens.zégt een der heeren, „Goed", ik doe mee," antwoord de juffrouw. Eenige portemonnaies worden te voor schijn gehaald. Een slagersjongen met een fiets, natuurlijk ook present, diept een paar dubbeltjes uit zijn zakken op. Binnen een minuut is de „riks" bij elkaar, zelfs zijn er een paar dubbeltjes over. Het jog snikt nog altijd, kijkt naar de dub beltjes en kwartjes, telt.... ,,'t Is te veel," mompelt hij. „Hou dat maar voor de schrik" voegt de juffrouw het ventje toe. (Hbld.) Men bericht ons, dat de katholieke siga renwinkeliers zich verplicht rekenen zelf standig hun houding te bepalen ten opzich te van de verwarring, welke in de laatste weken ten aanzien van het vereenigingsle- ven in dit bedrijf is ingetreden. Een speciale propagandacommissie heeft zich gevormd, welke in overleg met het bestuur der plaatselijke vereeniging alle R. K. sigarenwinkeliers van Amsterdam uit- noodigt tot een vergadering, welke Dins dag 6 Juli, 's' avonds half 9, zal worden gehouden in „De Kroon", Rembrandtplein. Ook het hoofdbestuur van den Nat. R.K. Bond zal zich op die bijeenkomst doen vertegenwoordigen. Op het gebied van dierenjeugd geeft Artis in dezen tijd weer allerlei aardigs en interes sants te zien, niettegenstaande er onlangs nog tal van in onze diergaarde geboren en opgefokte dieren hun weg naar elders heb ben gevonden. Om te beginnen kan men er een der per ken van het Minangkabausch huis een be koorlijk Edelhertkalfje benevens twee wilde zwijnen of Everbiggetjes bewonderen, die er in hun typisch gestreept en gevlekt „jeügd- kleed" alleraardigst uitzien. Uit de bosschen van het Loo afkomstig, zijn ze door Prins Hendrik als „vondelingen" meegenomen en aan het Genootschap ten geschenke gegeven. Als zuigelingen krijgen ze op gezette tij4en nog de flesch, van welk tafreeltje belang stellende bezoekers om 11, 2 en 4.45 uur ge tuige kunnen zijn. Voorts is nu ook het jonge Nijlpaard je dagelijks voor bezoekers te zien, de 14e in Artis geboren en voorspoedig opgefokte spruit in het Nijlpaardenhuis, dat thans niet minder dan vier exemplaren, grootmoeder, ouders en kind herbergt. Over een maand zal de jonge Rosa op reis naar den Zoölogischen Tuin te Leipzig, om daar in het onlangs ge reed gekomen Pachy-dermenhuis haar ver blijf te nemen. Dan wijzen wij op het sierlijk reekalfje in het Minangkabausch huis geboren, op de Sardinische Moufflon en op het kloeke Voor- Indische Buffeljong, een; telg van het door de Deli-Maatschappij geschonken paar met karakteristieke; kolvlek en ires In het Apenhuis is ook nog een baby te vinden en bij de Lechwis waterbokken in het Antilopenhuis is er spoedig een te ver wachten, terwijl daar buitendien twee prach tige jonge Koedoe's logeeren, door de firma Perin voorloopig in Artis gedeponeerd. Van dezelfde firma werden ook nog twee jonge Somalistruisvogels gastvrij in ontvangst ge nomen, die men achter ip den tuin kan vin-, den. Daar kan men tgvens een jonge Eenlel Casuaris in, typisch jqugdkleed aantreffen, door den heer J,: Tidèman, resident van Me- nado, aan het Genootschap geschonken, ter wijl in de naburige fazanterie de verschil lende fazantenkuikens de aandacht vragen, Ook elders is bij tal; van vogels allerlei merkwaardigs inzake nestelen, broeden en verzorging der jongen te zien, zoodat Artis mede door 't verheugend feit. dat de school bezoeken er steeds toenemen, weer in hef teeken van de jeugd staat. HET VERVOER VAN LUKEN IN DE HOOFDSTAD. Naar de Tel. verneemf zal het vervoer van lijken met ingang van 16 Juli geschieden vanwege den Geneeskundigen- en Ge zondheidsdienst. Tot dusverre gebeurde dit in de meeste gevallen door de politie; deze nam dan een kruier aan, die het lijk over bracht naar een der lijkenhuisjes. Drenke lingen werden in den regel per mand, an* dere lijken per oude politie-brancard meer bekend onder den naam van gasthuis karretje of „rammelend doodsbed" getrans- porteerd. Deze karretjes, welke voor de Op richting" van den Geneeskundigen Dienst voor het vervoer van gewonden en zie ken werden gebezigd en die zich nog steeds aan de meeste afdeelingsbureaux bevinden, zullen worden verwijderd. Verder zullen de lijkenhuisjes op de voor malige Ooster- en Westerbegraafplaats worden gesloten. De lijken zullen uitslui tend naar de gasthuizen gebracht worden. Voor het vervoer heeft de Geneeskundi ge Dienst een speciale auto bestemd, con form het besluit van den gemeenteraad, oii» langs genomen. In een magazijn, gevestigd op den Nieuwezijds Voorburgwal kwam men Don derdagmorgen tot de ontdekking, dat een groote partij moquette-vloer- en divanklee- den ontvreemd was. De juiste waarde kon men niet vaststellen, omdat aan het inven tariseeren heel wat werk verbonden is. De partij moet evenwel te groot zijn geweest om te dragen. Er is vermoedelijk een hand kar gebruikt om het gestolene te vervoe- ren. De daders moeten zich hebben laten in» sluiten. De Senaat der Technische Hoogeschool et Delft maakt bekend, dat in de Afdeeling der Bouwkunde, de volgende prijsvragen zijn uitgeschreven: 1, Gevraagd wordt het ontwerp voor een nieuw Hoofdgebouw, voor de Technische Hoogeschool, ter plaatse van het thans be staande (met behoud van den voorgevel), en van de gebouwen der afdeeling Schei kunde, waarin moeten worden onderge bracht de noodige localiteiten, bestemd voor den Senaat en voor de afdeelign der Algemeene Wetenschappen. 2. Gevraagd wordt het ontwerp voor den aanleg van een dorp in de Peelstreek, op het grondgebied der gemeente Venraay. Het zal zijn gelegen aan of nabi) het kruispunt van den (over dit gebied nog aan te leggen hoofdweg van de Rips naar het nieuwe dorp IJselstqin met den zandweg van Merselo naar Beestenveld en in elk geval binnen de op de situatieteekening aangegeven grenzen. Antwoorden van studeerenden aan een Nederlandsche instelling van hooger onder wijs moeten vóór of op 14 September 1927 zijn ingekomen bij den secretaris van fktn Senaat der T. H. In verband met de zaak der zaligverkla ring van Zuster M. Adolphine „van Ossen- dredht, kan" worden medegedeeld, dat het' voorbereidende proces der Martelaren van den Bokseropstand in 1900 is geëindigd en dat het apostolisch proces <in de maand Juli wardt ingeleid. „St. Maria Het bestuur van de Broederschap van de H.H. Bonifacius en ,Gezellen deelt ons mede, dat aan de eerste nationale Bedevaart naar Dokkum Zondag 22 en Maandag 23 Augus tus a.s., behalve de Aartsbisschop van Utrecht en de Bisschop van Mainz, ook zal deelnemen de Bisschop van Fulda, Mgr. Jos. Damian Schtoitt, die vergezeld wordt door Kan. prof. dr. Richter, die zich zeer interesseert voor alles, wat de geschiec1#- nis van" den H. Bonifacius betreft. Bij de N.-Twentsche en Almelosche Cou rant is verschenen: „Dr. Schaepmann en de Emancipatie der katholieken' rede gehou den door den WelEerw. heer J. H. Hooymar. op den 8sten Twentschen Katholiekendag te Almelo, 24 Mei 1926. HOOGKARSPEL, 3 Juli 1926. Vereenigin* „De Eendracht." 'Schotsche aar aPPc'etn 3.10—3.15; Ninityfold 3.30—3.40; Klei ne aardappelen 1.852.15. TER AAR, 2 Juli. Veilingbericht van de R.-K. Tuindersvereeniging „St. Phocas Na aftrek véilingskosten. 36 zakken peulen iong f 3.26; 107. idem groen 2.12; 245 idem I f 1.12; 236 idem II f °'69i 4822 zakken dop erwten I 1-20; 12 idem II 0.80; 526 zak ken tuinboonen 0.74; snijboonen I 6.77; stamprinsessen 8 per 10 Kg.; augurken G grof 3.76 per 25 Kg. 3 Juli. 11 zakken peulen groen 1.77: 65 idem groen 1.64; 126 idem I 0.90; 146 idem II 0.66; 6480 zakken doperwten I 1.24; 20 idem cap.dop 0.85 per 10 Kg,; aardbeien 1-151.35 per 5 pond. TR AAR, 2 Juli. Veilingbericht van de R.-K. Tuindersvereeniging „God zij met Ons'* 61 zakken peulen groen 1-95; 4 idem jong 3; 40 idem 1 1.20; 14 idem II 0.55: 1483 zakken doperwten I 1.41; 214 zak- ken tuinboonen 0.75; 4 zakken snijboonen I 7.30; 12 T. B. L. L. 0.95. 3 Juli. 17 zakk enpeulen groen 1.77, 1 idem jong 2.65; 26 idem I 0.95; 10 idem II f 065; 1450 zakken doperwten 1.35; 144 zakken tuinboonen 0.65; 13 zakken wit cap. 2.24. MEDEMBLIK, 3 Juli... R..-K. Marktver- eeniging „St. Jozef".. Aardappelen: groote muizen 3.10—3.35: kleine muizen 2— 2.25>groote witte 3.403.75 per halve H.L. Aanvoer 8500 zakken of manden. PURMEREND, 2 Juli. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aard appelen 1.45—1.79; kl. aardappelen 0.67 —1.40; slaboonen 0.84—0.87; snijboonen 0.710.80 4177 zak tuinboonen 1.23— 1.44, gemiddeld 1.31; peulen U16: dop erwten 7tl per zak; roode aalbessen 0.250.49; zwarte bessen 0.340.45 per Kg.; klapbessen 13.5029 per 100 Kg.; per ziken 14 per. 100; frambozen 0.46—0.77; aardbeziën 0.30—0.59 per Kg.; komkom mers 5.70 per 100; 819 zak blauw schok 1.98 15 Kg.;-aard. blauwe Eigenh. 2.60 per 25 Kg.; bloemkool 7.30—21 per .100; postelein 1.60—1.70 per 10 Kg.; sla 0.60 2; andijvie 3,303.50 per 100 krop; pe terselie 5.10; selderij 5.90; rabarber 814' wortelen f 920.40 per 100 bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2