CRYSLER SIX Uit den Omtrek. marktnieuwsT NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Maandag 5 Juli 1926 VELSEN. IJMUIDEN. BEVERWIJK. ZWANENBURG. HILLEGOM. VELSEROORD. VELSEROORD. INGEZONDEN. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Haarl. R.-K. Gymnastiekvereen. „Ursus". WIELRENNEN. De Tour de France. H. S. C. Excelsior. ATHLETIEK. R. K- Athletiekclub „Excelsior". ROEIEN. VOETBAL Politie-Sportvereeniging „Haarlem"H. S. M. 21. DAAN H0UTK00PER LEI DSCHEVA ARTWEG TELEFOON 14596 ZWEMMEN. FINANCIËN. Ned. Verzekeringsmaatschappij „St. Willibrordus". LAATSTE NIEUWS. De Jan Pieterszoon Coen terug uit Indië. Hevige stormen boven Frankrijk. Amerikaansche kolen voor Engeland. Het conflict in de Ëngelsche mijnindustrie. De vlucht van Cobham. Dr. Wirtz en het Centrum. Per vliegtuig op reis. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor het reservefonds der waterleiding te ver- hoogen van 40.000 tot 100.000. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening tot wijziging van de ver ordening tot vaststelling van rooilijnen. Burg. Stand. Geboren; z. van M. C... SmitNijssen. d. van M. Zonderman Pereboom. d. van H. v. d. Sluis—Broek huizen. d.. van J. Gras_v. d. Top. d van A. R. M. Dekkersv. d. Does, d, van D. ZwaanPot. d. van D. v. d. PlasSchaap. z. van A. v. d. Nieuwen- dijkv. d. Steen. d. van D. v. d. Bos Boonstra. d. van C. Kwaakv. Amers foort. z. van H. Tellierv. Pel. z. van M. C. G. Overziervan Buuren. d. van M. VosGuyt. z. van M. Petersen Korf. d. van M. van GelderenPolack. z. van M. van EgmondBöhm. Ondertrouwd: B. J. W. Haak en J. A. Davidson. Jac. Visser en P- J. Warten- horst. P. C. Hildering en M. de Graaf. G. E. P. Hetem en W. S. F.. Snoek. Getrouwd: T. Hogcnbout en J. van Til. J. Bünkhof en C. C. v. d. Aar. W. A. Slok en G. Boekei. Overleden: Maroa Cornelia Hendrika Dekelaar, 70 j„ wed. van W. v. d. Zon. Th. J. Wynoldy Daniels, t Te Overveen is in den ^ouderdom van 66 jaar overleden de heer 1 h. J, Wynoldy Daniels, oud-ge meentesecretaris van Velsen en titulair lui tenant-kolonel. „IJmuidens Bloei. De vereeniging „IJmuidens Bloei" hield i&ie»haar eerste jaarvergadering, in Hotel Willem Barendz, alhier. Voorzitter was notaris W. A. Dolleman, die in zijn openingswoord eenige woorden wijdde aan 'het overleden bestuurslid, den heer W. Polderman, welke herdenking door alle aanwezigen staande werd aangehoord. Voorts wijdde hij woorden van dank aan den heer W. Jongstra, die als bestuurslid zeer veel voor de vereeniging heeft gedaan, doch die taak moest neerleggen, omdat hij is overgeplaatst naar Fcijenoord. Toch hoopte spr. hem nog eens op IJmuiden te rug te zien. Een woord van welkom werd gericht tot den eert voorzitter der vereeni ging, burgemeester R. Cr. Rijkens en de le den, die aanwezig waren. Het jaarverslag van den secretaris, Mr. K. Westerling, werd wegens diens afwezigheid, voorgelezen door den heer K. Labree. Wij ontleenen er het volgende ,aan: De vereeniging is in het afgeloopen jaar in hoofdzaak werkzaam geweest aan de be vordering van het vreemdelingenverkeer, waarvoor zij zeer vele inlichtingen ver strekte. In Augustus heeft zij 7 fraaie weg wijzers, op verschillende punten in de ge meente doen plaatsen. Een belangrijke poging om het strandleven te bevorderen was wel, dat zij in Maart 1925, zich tot den raad wendde, met het verzoek te zorgen voor een goed verharden weg naar het strand. Helaas, practisch is tot heden die wensch nog niet voldaan. In Mei gaf de vereeniging een keurig uit gevoerd propagandaboekje en gidsje uit, waardoor in het geheele land meer gunstige kennis verkregen kon worden van IJmuiden en de andere deelen der gemeente Velsen. Bestond de vereeniging bij de oprichting uit. -14,7 leden, in December was dit aantal reeds reeds 174 en thans is het aantal van 250 reeds bereikt. Het financieel verslag werd eveneens uit gebracht door den heer Labree en wees een batig saldo van 15.55 aan. Een commissie, bestaande uit de heeren Janzen, l'Eysaquil en de Haan, zal de finan- ciëele bescheiden nazien. Als bestuursleden werden herkozen de heeren W. A. Dolleman, Ir. G. A. Kessler, Mr. K, Westerling, Ir. K ,H. Tusenius, E. Bradu, D. Bais, Dr. C. J. de Vries Robles, G. Voet, H. Lastdrager, E. J. N. Zwager, B. G. Schuitemaker, Joh. de Waard, K. Labree en A. de Wit, terwijl in een vacature ge kozen werd de heer D. Geus. Door den eere-voorzitter werden eenige mededeelingen gedaan omtrent de plannen tot feestviering bij het 50-jarig bestaan van IJmuiden. De burgemeester drong er op aan dat de vereeniging met hare voorberei ding der feestviering zou voortgaan. De voorzitter deelde mee, dat het bestuur over deze zaak zich per manifest tot de bur gerij zal richten, waarna dan een commissie gevormd kan worden, die de leiding der feesten op zich neemt. Bij de rondvraag bracht de heer Bückman 3 punten ter sprake: het weren van vreem delingen en scholen uit de hallen, het koo- pen bij winkeliers in andere plaatsen en het plan, om in Augustus een étalagewedstrijd te organiseeren. Voor dezen wedstrijd werd een medaille beschikbaar gesteld. De heer Langeveld wilde, dat de vereeniging zou aandringen op versterking van het politiecorps te IJmuiden. Tevens besprak hij een scheep vaartverbinding IJmuiden-Engeland en vroeg het bestuur zich te verstaan over deze kwes tie met de veilingvereenigingen te Bever wijk. De heer Baarda drong nog aan op ijveren voor een kinderspeeltuin te IJmuiden en de heer Lastdrager op colleteeren, ter bestrij ding van de armoede in verschillende zee plaatsen. Daarna werd de vergadering gesloten. direct meegenomen en op stal gezet bij zekeren B. Eenige uren later kwam de eigenaar van het paard bij de politie en maakte melding van de vermissing. Hij kon zijn paard krij gen doch tevens werd er proces-verbaal opgemaakt, daar het niet geoorloofd is, paarden onbeheerd te laten loopen. St. Fidelisnieuws. Woensdag 14 Juli a.s, zal door bovengenoemde Harmonie de zilveren lauwertak, welke zij veroverde op het gehouden concours te Sloterdijk, afge haald worden aan het station te Velsen. Het corps vertrekt ten 7 ure vanaf het Patronaat. Rijwieltocht naar Kevelaai*. De deelne mers van Beverwijkers is niet groot, alhoe wel op de vergadering welke in de maand Juni is gehouden, zich 10 personen opgaven, schijnen 7 daarvan bezwaar te hebben om de reis mede te maken. Van bevoegde zijde werd ons medegedeeld dat slechts 3 perso nen zullen mede gaan. Wel jammer van de mooie reis. Dinsdag a.s, wordt te Amster dam een algemeene vergadering gehouden, voor verdere regeling van dezen tocht. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: D, Scmidt en K. Joosten. R, G. van Nieuw- kuyk en S. Neijt. F. Geissler en J. P. Vermairen. Getrouwd: M. Nijenhuis en M. Soering. Geboren: d. van M. Robregt—Sthoone. - van W. A. Smit-Wilïems. z. van S. M, Niemanvan Leeuwen. - d. van A. M. Aardenburg—van der Lam. z. van A. Nij- man Jansen. z. van A. M. Pirovano— Vendel. Overleden; M» J. Duinmeijer. 3 jaar, Plaatsing brievenbus, Aan de woning van den heer W. Mes aan den IJweg 8 N., alhier, is ten gerieve der bewoners aldaar een brievenbus geplaatst. De lichtingen hebben plaats te 10 uur v.m. en 6 uur n.m. Burg. stand, Geboren: z. van H. Qos- tendorp-Otten d. van M. B. Huisman-Bos- hove; z. van L. der Nederlanden-van der Niet. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Th. A. Denagere en C. G. Buckens; H. A. Goemans en E, M. Dekker; A, G. Scheepmaker en M. H. Giesbergen; L. v, d. Wolf en M. Dibbels. Overleden: G. Bos-Koger, vr 40 jaar. Inenting. Woensdag a.s. tusschen half 4 en half 5 wordt de gelegenheid opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting. Dit heeft plaats in een der lokalen van de ge meenteschool. Personalia. De heeren J, de Rooy en -A. I'. Smit alhier slaagden voor het Mercurius- examen Ëngelsche Handelscorrespondentie; de heer W. G. A. Verleur voor het examen boekhouden voor de Vereen, van Leeraren. MIJNH ARDT's LAXEERTABL.ETTEN regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten, Opening vacantiehuis „Oosterspeel tuin." Zaterdagmiddag waren bij het va cantiehuis der vereeniging „Oosterspeeltuin" te Amsterdam, dat opgetrokken is op een stuk grond van Velserbeek, ten Westen der spoor lijn, een groot aantal leden en eenige genoo- digden samengekomen, ter opening van dat huis. De openingsceremonie, bestaande in het doorknippen van een voor de deur gespannen lint, geschiedde door den wethouder van on derwijs te Velsen, Ir. K.H. Tusenius. Al vorens deze ceremonie te verrichten sprak deze een woord van welkom tot de vereeniging „die hier komt om voor de kinderen harer 'eden, uit de groote stad, verpozing en ge zonde lucht te zoeken. Terwijl de deur ge opend werd en allen naar binnen gingen, wer den de vlaggen geheschen en begon de bel te luiden. Het gebouwtje, dat aardig gelegen van bui- ~en zoo frisch aandoet, bestaat inwendig uit een groote zaal, met aan weerskanten enkele kleine vertrekken. Het feitelijke gebruik van het vacantiehuis zal beginnen over 14 dagen. Dan komt een groep kinderen, onder toezicht "an enkele leiders, hier een week logeeren. Men zorgt zelf voor eten koken enz., zoodat een dergelijk verblijf slechts weinig kosten meebrengt. Na een week wordt de groep weer verwisseld. In weken, dat het huis niet in gebruik is, kunnen andere vereenigingen er wel gebruik van maken. Het bestuur zal der gelijke verzoeken steeds gaarne overwegen. Op stap, Gisteren trof de politie alhier een paard op den openbaren weg aan, dat onbeheerd rondliep. Men heeft het beest f (Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantdoordelijk.) NIET MISLEIDEN. Geachte Redacteur. Het is naar aanleiding van uw artikel: Een stapje verder: in het blad van 28 juni 1.1. welke mij de pen doet opnemen, en vriendelijk verzoeken om in uw geacht blad een plaatsje te geven voor eenige aanmer kingen die ik op genoemd artikel meen te mogen maken, om te verhinderen dat er uit uw geacht schrijven een verkeerde conclusie worden gelrokken. Wilt gij mijn persoonlijke meening hierover. Deze is, dat gij bezig zjjt om de arbeiders, aangesloten bij ons R. K. Werklieden Verbond, tegen hun leiders op te zetten. En wel hier om: Namelijk in de kop van uw artikel komen tot uiting voornamelijk de argumenten die den voorzitter van oHs R. K. W. V. meende ie moeten verdedigen, volgens uw zienswijze bangmakerij en dreigementen, en een goede werkwijze in de Partijraad, volgens men- schehjke berekening mogelijk te maken. En dan doet gij daar in uitkomen, dat dit punt van kwestie alleen maar is uitgedacht, door het bestuur van het R. K. W. V. en zou het in de afdeelingen van hét Verbond nooit zijn besproken, U weet, zoo schrijft gij, dat er heel wat uitstekende organisatiemannen zijn, die van den eisch van hun bestuur niets willen we ten. U bent hieromtrent wel een beetje naief, geachte Redacteur, want al kan men tus- schen de regels door, aan uw artikel be merken, dat gij het meer een gedachte, een dreigement van den heer de Bruin, indivi dueel vindt, gij erkent dat het een eisch van het bestuur is, en als zoodanig is deze eisch dan ook bekrachtigd door de meerder heid van niet minder goede organisatie- mannen, het vertrouwen bézittende van hun duizende leden, mede aangesloten bij het R. K. V. B. Dit is juist wat mij het meeste grieft in uw artikel en er zijn meer van uw lezers Üie het zoo opvatten, dat volgens uw schrijven het bestuur van ons R. K. W. V. bij monde van haar voorzitter den heer C. de Bruin, gevoelens vertolkte, een eisch stelde, die niet de goedkeuring kon wegdragen van de duizende aangesloten leden. Dat deze eisch niet in de afdeelingen zou besproken zijn, is maar voor een gedeelte waar; als goede organisatiemannen houden wij ons wel aan de voorschriften van Mgr. de Bisschop, om ziclv^ in vak- of standsorgani satie zich niet in de politiek te^begeven, doch wel is door de afd. in de kiesorganisaties, voldoende kenbaar gemaakt en verdedigd het zelfde wat de heer de Bruin in Utrecht verdedigde. Ik wil dan nog maar even wijzen op de gang van zaken, zooals ik al beschreven heb in een vorig ingezonden stuk, waar de ver tegenwoordigers van het R. K.'W. V. uit de afd. met dezelfde moeilijkheden te kampen hadden, ook hier in Haarlem. Waarom? Om dat men de mondigheid, de meerderjarigheid niét wil erkennen, speciaal van de arbei dende klasse; men wil niet inzien, dat de leiders uit die klasse voortkomen, ook ken nis gaan bezitten omtrent verschillende za ken, maar men wil ook niet inzien dat zij deze kennis benutten, om de Maatschappe lijke verhoudingen in Christelijken geest terug te brengen, zoodat elke groep mag eischen en verlangen datgene, wat hem rechtens toe komt. Ook wil u nog wijzen op de Katholieke dagen in het Zuiden des lands, waar ook op zeer vele meetings en vergaderingen ook die zelfde geest tot uiting kwam mede spre ken, invloed uitoefenen op de gang van za ken btereffende de sociale aangelegenhe den. Neen, de heer de Bruin stond daar niet alleen; hij vertolkte daar gevoelens, welke door duizenden arbeiders waren tot uiting gekomen. Ja, zoo zult gij misschien zeggen, dat is niet de goede geest, dit is een geest van geleidelijk afdwingen en moet tot overeen stemming komen door samenspreking, een geest om het goede te willen bevorderen en dat betoogt de heer Kuiper. Jawel, dat wil de heer Kuiper, maar ook de heer de Bruin wil datzelfde en in niet mindere mate; het is alleen maar zoo be droevend, dat die groepen, die personen, die dan een goed willendé geest in de Partijraad moeten bevorderen, hém op diezelfde ver gadering waar' deze kwestie (stemrecht) met zooveel vuur werd behandeld, met al zijn goeden wil alleen lieten staan, wat men als vier goedwillenden had vastgesteld. Trouwens, het geheele betoog van den heer Kuiper is met geen woord in strijd wat in die bondsvergadering verdedigd en be pleit is door den heer de Bruin. Alleen dit verschil zit er wel in, dat de heer Kuiper de meening is toegedaan, dat de sociaal-politieke kwestie niet buiten de sociale organisatie is te houden, dat de R.-K. arbeidersbeweging het aanvoelt als een brevet van onmondigheid, terwijl de heer de Bruin meent, dat er nu al factoren aan wezig zijn, om door middel van het R, K. W. V. het recht te eischen. Gezien de Historie, moet men de gedachte van ons Verbond toch kunnen indenken en lijkt het mij toch beter, in plaats van haar menschen naar de kiesverecniging te drijven, afgezign nog van de vraag of men er alle leden toe kan krijgen lid van alle noodzake lijke organisaties te worden, gezien de finan- cieele kwestie, lijkt het mij toch beter, om leiding te geven aan die massa die altijd practisch geleid zal moeten worden, omdat het voor deze groep van menschen onmoge lijk is, zich met zooveel kennis te verrijken, dat zij in de vergadering der kiesvereni gingen, kunnen overtuigen billijker \yijze verlangen kunnen, waar zij als mensch recht op hebben, aan die groepen -of standen welke doorgaans meer doorloopen* hebben dan een lagere school. Men kan toch niet verlangen dat een arbeider zich na zijn dag taak, met zijn volle honderd procent, zal werpen op de beoefening van sociologie, echonomie, en zooveel zaken meer die het algemeen belang raken, neen, dat is maar aan 'n klein aantal personen gegeven, die met een ijzeren wil zich hebben eigen gemaakt, een al omvattende kennis, het vertrouwen van duizenden menschen voor wier belangen zij op de eerste plaats zullen zorgen. Neen, wil men voorlichting geven, gaar ne, maar dan moet men zich weten te ver plaatsen naar de werkelijkheid en niet de conclusie trekken, dat wat, het R, K. W. V. wil, maar een verzinseltje is. Het ware mijns inziens beter, dat zij die maar niet willen begrijpen, het gevaar om de leiders der arbeidersbeweging te negeeren, dezen een geest van samenwerking eigen te maken. Haarlem, Juli 1926. A. de B. CONTROLE OF CHICANES? Geachte Redactie. Naar aanleiding van het antwoord van den Commissaris van Politie te Haarlem op de eerste vraag, gesteld in het ingezon den stuk „Controle of Chicanes?" zou ik het volgende even voor hel voetlicht wil len brengen: Zaterdagavond 26 Juni, reed ik volgens gewoonte mijn ronde per motor en bevond mij om juist half elf op den Nieuwen weg, slechts eenige momenten vóór de aanslag plaats vond. Ik zag daar de twee aanval lers en reed een vijftigtal meters verder den melkboer Smit voorbij. Bij informatie is mij gebleken, dat de Haarlemsche Politie zich reeds om negen uur op den Nieuwen Weg verdekt had op gesteld. De C. v. P. zou volgens het bovenge noemde bericht geantwoord hebben, dat om kwart, voor tien de aanval zou plaats hebben. Deze chronologie der leiten geeft mij de overtuiging, dat indien bij de Haar lemsche Politie voorlag om, nu zij buiten haar grondgebied werkte, de Politie daar ter plaatse mede er in te betrekken, zij hiertoe ruimschoots in de gelegenheid ver keerde. Immers is hier sprake van een tijdsver loop van minstens drie kwartier, waarin men dus gemakkelijk aan een agent had kunnen opdragen, mij met het geval in ken nis te stellen, zooals bij andere, kleinere gevallen ook geschiedt en waarmee men toch niet zooveel eer verspeelt. Ten tweede heeft men mij toch moeten zien, toen ik op genoemden tijd de ver dekt opgestelde Politie passeerde, welke Politie toch tot taak had iedereen, die voorbijkwam te observeeren, waar niet be kend was volgens het tweede antwoord van den C. van P. wie het slachtoffer zou zijn. Hier moet dus wel een abuis in het spel zijn, ofwel de Commissaris heeft zich vergist, ofwel deze tijdopgave van „kwart voor tien is verkeerd overgebracht De Veldwachter, L. v. d. VLOET. Naschrift. Omtrent de hierboven ver melde feiten vernemen wij van bevoegde zijde, dat veldwachter v. d. Vloet, toen hij volgens zijn mededeeling op zijn motor ge passeerd is, door de Haarlemsche politie niet herkend is, wat niet te verwonderen valt omdat de Haarlemsche politie zich niet spitste op motorrijders, maar wel op roovers. Om kwart voor tien 's-avonds dit werd ons nogmaals verzekerd werd de politie van Haarlem gewaarschuwd en het zou toen onverantwoordelijk zijn ge weest niet alleen om eerst tijd te verlie zen om veldwachter v. d. Voet te waar schuwen, maar ook om de kans te loopen deze niet thuis te treffen. Het was raad zaam dat alleerv. de Haarlemsche politie in deze zelf optrad. Aldus de mededeelingen, die ons wer den gedaan 5 IULI EERSTE LATER KOERS KOERS BERLIJN 49.321/ PARIJS i v 6,80 BRUSSEL. i 6,65 WEENEN 35.— LONDEN 12.12 STOCKHOLM 66.25 KOPENHAGEN 66.10 OSLO iii* 54 25 BAZEL 48 221/ NEW-YORK 2.491/ ROME 8 80 PRAAG f 7.421/ WARSCHAU 28.- ROOMSCHE ORGANISATIE OP ELK GEBIEEfc De talrijke Katholieke vereenigingen wel ke in Haarlem bestaan, zijn wat organisatie enz. aangaat lang de slechtste niet in het land. Het gebeurt dan ook dikwijls dat „Roomsch Haarlem" als voorbeeld wordt gesteld en met eere. De belangstelling voor die vereenigingên is niet gering te noemen, ten minste voor zooverre het die organisaties aangaat welke niet aan een of andere sport zijn gewijd. Voor sportvereenigingen van Katholie ken is bijna heeiemaal geen belangstelling en als het daarbij bleef was het nog niet zoo heel erg. Maar al te vaak gebruiken vooraan staande Katholieken hun invloed om de Roomsche Sportvereenigingen te kleinee ren en daardoor jfciee te werken aan den groei van Neutrale vereenigingen. Het is misschien wel wat sterk gezegd, maar de waarheid moet er uit. De Roomsche gymnastiekvereeniging „Ursus" heeft zeer veel van deze actie, die bewust of onbewust heel veel aanhangers heeft, te lijden. „Men" zegt dat „Ursus" niet veel te be- teekenen heeft als vereeniging en wat „men" over de verschillende prestaties hoort ver tellen is gewoonweg onzin. Heusch, „men" heeft het mis „Men" kent „Ursus" niet Feit is het dat menschen die tot oordeelen bevoegd zijn, zooals bestuurders van den' D. H. G. B. en van de Gymn. Federatie, steeds met veel lof èn over de organisatie èn over het technisch peil van „Ursus" spreken.. De beste erkenning van het goede dat „Ursus" biedt, moge wel ^ijn, dat zelfs neu trale vereenigingen %net waardeering over ons werk spreken. En toch zijn er Katholieken, die „Ursus" absoluut niet kennen en die de Roomsche gymnasten, welke een eervolle plaats inne men maar steeds met een zekere minachting opringen. Roomsche ouders zenden hun kinderen naar de neutrale clubs, die wat technisch peil aangaat niet boven „Ursus" uitsteken". Voeg daarbij nog, dat zulke kinderen steeds gevaar loopen voor eeuwig verloren te gaan, door den omgang met andersdenkenden. Katholieke organisatie is noodig, brood- noodig, ook voor de sport. En waar de Room sche turners en turnsters van Haarlem in „hun eigen omgeving" op degelijke wijze de gymnastiek kunnen beoefenen, daar moet het toch wel treurig genoemd worden, dat voor deze nuttige vereeniging zoo weinig belangstelling bestaat. „Ursus" heeft dames-, heeren-, jongens- en meisjes-afdeelingen. Er behoeven dus geen kinderen naar de neutralen toe. „Ursus" was, is en moet steeds blijven de Gymnastiekvereeniging voor en van Katholiek Haarlem. Helpt ons dat verwezenlij ken Secretaris W. L. de Zwager. Vooruitgangstraat 79, Haarlem. De jaarlijksche vijfkamp om den „Kwartet" Beker wordt dit jaar gehouden op Zondag 18 Juli. Daarvoor zal worden aangevraagd het keurige sportterrein van het R.-K. Lyceum aan den Zijlweg. De loting voor de onder- deelen heeft de volgende nummers aange wezen 800 M. hardloopen, discuswerpen, vèrspringen zonder aanloop, polsstokvèr- springen en 1500 M. hardloopen. Aan deze nummers kan door alle heeren worden deelgenomen en het is de bedoeling dat allen natuurlijk meeSoen. Wereldschok kende prestaties zijn, dat spreekt vanzelf, geen vereischte, vooral niet voor hen, die maar heel weinig de athletiek beoefenen. Laat echter ons „intieme athletiekfeest" ook dit jaar in alle opzichten slagen. Vervolgens kan nog worden medegedeeld dat op 22 Augustus weer een fietstocht wordt gehouden, ditmaal naar Heilo. Er zal voor uitstekend weer gezorgd worden, dit,voor de menschen die zich daarvoor soms bang mochten maken. Op Woensdag 14 Juli a.s. des avonds om zeven uur, wordt een korfbalwedstrijd ge speeld door een „Ursus"-twaalftal tegen het St. Agnes-Patronaat, op het Gem. Speel terrein, Leidschevaart. Onze „vertegenwoor digers" zullen nader worden aangewezen. Tenslotte worden binnenkort de nieuwe "insigne's verkrijgbaar gesteld. Frantz wint de 9de etappe. Naar de Crt. meldt bracht de 9de etappe van den Tour de France, Bordaux-Bayonne (189 K.M. 57 M.) een hoofd-peloton van 57 renners, grooter dan tot nu toe nog het geval was, tegelijk over de eindstreep. Het was uiterst moeilijk om de volgorde waar te nemen, door het groote aantal auto's dat de renners omgaf. Winnaar van deze étappe werd de Luxem burger Frantz, die daarmee zijn tweede zege behaalde. Tweede was Van Dam, derde Se- lier, vierde Decorte, vijfde Mertens, allen Belgen. De tijd was 7 uur 38 min. 19 sec. In het algemeen klassement na deze ne gende étappe behoudt Van Slembroéck de leiding. Aldus is hier de stand 1. Van Slembroeck 126 uur 29 min. 2. De Jonghe 126 uur 30 min. 9 sec. 3. Jules Buysse 126 uur 35 min. 17 sec. 4. Benoit 126 uur 39 min. 45 sec. en Tailleu zelfden, tijd. 6. Culelier 126 uur 40 min. 20 sec. 7. Van de Castlee 126 uur 41 min. 22 sec. 8. Luvien Buysse 126 uur 51 min. 51 sec. 9. Parmentier 126 uur 57 min. 24 sec. 10. Martinetto 127 uur 6 min. 10 sec. 11. Bottecchia 127 uur 14 min. 25 sec. 12. Beeckman 127 uur 17 min. 6 sec. 13. Sellier 127 uur 17 min. 40 sec. 14. Frantz 127 uur 18 min. 43 sec. 15. Bellenger 127 uur 28 min. 53 sec. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een wedstrijd over 1 K.M. Deelnemers waren: W. Sleutel, F, de Nijs, J. Westbroek, G. Makkelie, Eggink, C. Wijers, P. Passant, Piets, de Wit, Schepper, H. de Haas, J. Kips hagen, W. v. Dok en Wierig. De uitslag was na verrijden van de series en demirinales, dat le prijs behaalden Egginlv, 2e J. West broek, 3e. de Wit, 4e. W. Schelfer. Secretariaat: Zomervaart 14a. Aangesl. b.d. K. N. A. U. en N. H. A. B. De jaarlijksche 10-kamp van „Excelsior". Dinsdag 6 Juli zal bet tweede gedeelte van onzen 10-kamp verwerkt worden, be staande uit de volgende nummers, 1. Series 400 M. hardloopen; 2. Hoog-verspringen; 3. Kogelslingeren. Er is nog weinig van te zeggen, wie dit jaar de wisselbeker zal veroveren. De 3 best geplaatsten zijn op het oogenlbik M. Ebbing. P. Beaufort en H. Akkers, die dus de „leiding" vormen. A.s. Zondag kan de „clubkampioen 1926" bekend zijn, daar dan het laatste gedeelte verwerkt wordt. Voor Zondag wacht ons nog een interesant programma, o.a. hoog springen m. aanloop, 10.000 M. hardloopen, enz. ONDERLINGE ROEIWEDSTRIJDEN VAN DE ROEI- EN ZEIL VEREENI GING „HET SPAARNE". Vrijdagavond. Op de „loods" heerschte een levendige drukte. De eerste dag van wedstrijden was gekomen en 't was mooi weer. 0m 8 uur werd met de races begonnen en wel met de volgende resultaten Kamp I Jonge"Scif. 1. Timmermans. Kamp II Jonge Twee. 1. Tyui en Engelberts. Kamp III Vierriems Wherry. 1. Gimpel en Zwart. Kamp IV Vierriems Wherry. 1. Ten Have en Timmermans. Kamp V. Vierriems Wherry. 1. Liesenberg en van Beekum. Kamp VI. Oude Twee. 1. Timmermans en Ten Have. Kamp VII Oude Scif. 1. Ten Have. Zaterdag. Nog steeds is 't weer goed en de animo op 't terras is nog grooter. Hoe wel voor buitenstaanders niets te zien was aan 't ge bouw was er toch vpor de leden drukte ge noeg. Om 2.30 strarten de eerste ploegen. De ploegen van Zaterdag zijn Finale Jonge Sciff. Timmermans wint met 2 lengtes van R. de Swart. Jonge Vier. Deze strijd werd gewonnen door de Wilde (boeg), Warries, Thym en Engelberts (slag). Finale oude Sciff. B. ten Have won deze race gemakkelijk en met vele lengtes van de Jong. Vierriems Wherries. Timmermans en ten Have schieten als eersten door de finish. Oude Twee. Van Waveren en de Groot winnen van Meyer en de Jong. Stijlroeien dames in Twecriemsgieken. Se niores. De dames W. en B. Bouman winnen met 30 punten van mej. A. Minnigh en Mej. A. Maas. Jonge Sciff dames le heat. Mej. B. de Zwart 26 punten, mej. A. Hagerwaard 20 punten. Tweeriemsgieken dames. De dames J. Jerritz, N. van Parneeren, W. en M. Numan van Son winnen met 18 punten. Oude Vier. Borgman, van Meeuwen, Timmermans en ten Have winnen ruim van de Groot, van Beekum, Liezenberg en GimpeL Oude Twee. F. de Groot en H. van Waveren winnen na een spannenden strijd van W. Gimpel en H. Dumont. Vierriems Wherry. 1. Van Beekum en Liezenberg. Zondag. 't Mooie weer scheen al weer voorbij en zelfs voelde men nattigheid. De stemming werd er echter geen oogenblik door verstoord integendeel bereikte de stemming wel haar hoogte punt. Voor de roeiers was het weer nog het ergste. De lucht was zwaar en 't was drukkend. Er waren eenige veranderingen in 't programma aangebracht, en er was een extra nummer toegevoegd n.l. een snelheids race voor dames. Deze dames waren n.l. zoo enthousiast geworden dat zij elkaar uitdaag den. De einduitslagen zijn als volgt Oude Skiff dames. l^.prijs. Mej. W. Bouman met 93 punten. Twee riems. Dames Seniores. le prijs Mej. m. Gerritsz en Mej. N. van Paneeren. 2e prijs Mej. W. Bouman en Mej. B. Bouw man. Finale Jonge Vier. le prijs. A. J. M. Schaeffer, A, J, Over de Linden, A. Marseille en Heppe. Finale Oude Twee. le prijs. B. ten Hane en Timmermans. 2e prijs. F. de Groot en van Waveren. Finale Vierriems Wherry. le prijs. B. ten Have en Timmermans, stuurvrouw G. v. d. Heuvel. 2e prijs. A. van Beekum, Liezenberg, stuurvrouw C. Brakel. Mined vier stijlroeien. le prijs H. Dumont, W. Gevycel en de da mes W. en B. Bouman. 2e prijs. B. de Jong, Limbach en de dames J. Gerritsz en N. van Parreeren. Finale Jonge Twee. le prijs A. Marseille en Heppe. Finale Dames Seiff Juniores. le prijs Mej. R. de Zwart. 2e prijs Mej. L. van Bre<> m. Finale Oude Vier Éooj immer). le prijs. Borgman van Meeuwen, Tim mermans, B. ten Hove stuurman Zwart. 2e prijs Gimpel, Tollenaar, Meyer, van Waveren stuurman Dumont. Finale Vierriems-giek Jn. Dames. le prijs. Mej. de BruynjMej. W. Numan van Sou, Mej. J. Blad, mej. G. van den Heu vel, stuurvrouwe Mej. I. Gerritsz. Extra race. Dames Jonge twee snetroeien. le prijs. Mej. N. van Parreeren en J. Gerritsz. 2e prijs. Mej. G. van den Heuvel en Mej. R. de Zwart. Zoo zijn we weer aan 't eind van deze onderlinge wedstrijden gekomen. En de Spaarneleden hebben weer getoond dat er onder hen nog wel ras-roeiers zijn. Wij hopen nu dat de aanstaande verhuizing naar het mooi-gelegen club gebouw aan 't Zuider- Spaarne, het enthousiasme zal bevorderen en wij gelooven en hopen dat met die verhui zing, de vereeniging weer een nieuw tijdperk van nog grooteren bloei in zal gaan. Om ruim 7 uur stellen beide ploegen zich op. P. S. V. is direct overweldigend in de meerderheid, doch hoe de P. S. V.-voor- hoede ook zwoegt, de H. S. M.-doelman houdt voorloopig met behulp van palen en lat zijn doel schoon. Als ieder oogen blik een doelpunt verwacht wordt voor P- S. V. komt het juist aan de andere zijde. De P. S, V. links back mist een bal, welke door de H. S. M. rechtsbuiten voor het doel wordt geplaatst, waar Klerk onberispelijk inkopt, ft—j. Als P. S.' V. afgetrapt heeft, ondernemen zij weer veel goed opgezette aanvallen en worden door de middenlinie daarin goed gesteund, doch fortuna is niet aan haar zij de. Eindelijk heeft de midvoor Bros suc ces, als hij de geheele H. S. M. achterhoede is gepasseerd, met een hard schot in den hoek van het doel. Kort hierna is het rus ten. Na een kort rust wordt weder aangevan gen en is P. S. V. direct weder in de meer derheid, doch het gelukt voorloopig niet om een doelpunt te maken. Na een kwartier spelen gaat H. S. M. harder werken en we gen de partijen goed tegen elkander op. Tot 10 minuten voor tijd blijft de stand 11. Dan brengt de P.S.V. midhalf keurig op en geeft op het juiste moment af aan de linksbinnen Hoogenes, die den bal van flin- ken afstand hard in den uitersten boven hoek schiet, buiten bereik van den keeper. ZWEMFEEST VAN H. V. G. B. De oudste der Haarlemsche zwemvereni gingen, de Haarlemsche Zwem-en Poloclub H. V. G. B., zal op 25 Juli a.s. haar jaarlijksch zwemfeest houden in de gemeentelijke zweminrichting van de Kleverlaan. Op het voorloopig programma komen behalve de gebruikelijke nummers snelzwemmen vctor aspiranten ingedeeld naar verschillende leef tijden, en voor de ouderen o.a. 100 M. vrije slag ook twee kampioenschappen van den Haarlemschen Zwembond voor nj. estafettes 4x50 M. vrije slag en 4x50 M. wisselslag. Verder het bekende nummer estafette 4 - 25 M. voor scholen van M. O. om den Dr. Me- rens-beker, dat altijd groote belangstelling pleegt te trekken en enthousiasten strijd van de scholen uitlokt. Voor het nummer 100 M. vrije slag wordt weer uitgeloofd de Haarlem's Dagblad Wisselbeker, die verleden jaar (de eerste maal) gewonnen werd door den heer A. H. de Bruyn-jr. van De Waterratten. Er staan niet minder dan drie waterpolo- wedstrijden op het programma, nl. H. V. G. B. 1 tegen den eersteklasser A. Z., H. V. G. B. II tegen Nereus III (Zaandijk) voor de com petitie en H. V. G. B. III tegen de H. V. G. B. veteranen. Zoogls altijd zal het voorzitterschap der jury worden bekleed door den eerevoorzitter der vereeniging. Dr. W. E. Merens. Verschenen is het jaarverslag 1925 van de Ned. Verzekeringmaatschappij „St. Willi brordus" te Utrecht. Hieraan is het volgen de ontleend: Het verzekerd kapitaal bedroeg aan het einde van het boekjaar 10.521.394, aan net begin van het boekjaar 8.599.827. zoodet een netto-vooruitgang werd bereikt van 1.921.567 verzekerd kapitaal. De financieele resultaten over het afge loopen boekjaar zijn zeer gunstig geweest. Behalve de gewone afschrijvingen, n.l. op gebouwen 960 en meubilair 1418.25, werd een winstsaldo ad 25.102.17/4 geboekt, hetwelk als volgt werd besteed: extra re serve 1000; fonds voor zieke en zwakke, verzekerden 1500; reserve dubieuse debi teuren 3102.17J4; nog te amortiseeren ec- quisitiekosten 15000; (hvidend 5 van 60.000 f 3000; extra afschrijving op meu bilair 1500 is 25.102.17)4. AMSTERDAM, 4 Juni. Het s.s. J. P. Coen uit Ned. Oost-Indië, is te 8 uur hedenmorgen opgevaren van IJmuiden met 73 zakken briefpost, 114 zakken pakketpost en wordt te 11 uur in Amsterdam verwacht. PARIJS, 5 Juli. Hevige stormen hebben ge woed over vele gedeelten van Frankrijk. De schade is zeer groot. Vooral in de omgeving van Pontoise. Een groot gebied is over stroomd. De verbindingen zijn daar afgebro ken. Troepen zijn ter assistentie vertrokken. De „Petit Parissien" schat de schade alleen in het arrondissement Ecouen op 10 milliocn francs. NEW-YORK 5 Juli. Het Britsche regeerings- kolen-Committee heeft nieuwe orders voor de levering van 300.000 ton Amerikaansche steenkolen geplaatst. LONDEN, 5 Juli. De leider der mijnwer kers, Cook, heeft verklaard, dat de staking in de komende veertien dagen zal uitgevoch ten worden. Cobbam, die naar Australië vliegt, is giste ren 7 uur 10 minuten te Bagdad aange komen. BERLIJN, 5 Juli. Dr. Wirtz heeft zich be reid verklaard, tot de rijksdagfractie van het Centrum terug te keeren. LONDE, 5 Juli. Majoor Gardner, direc teur van de Amerikaansche Kamer van Handel, afd. Luchtvaart, die gisteren uit Londen per vliegtuig naar Marokko vertrok, heeft in 90 dagen per vliegtuig 23 landen en 87 steden bezocht. PURMEREND, 3 Juli 1926. „Afslagvereenl- ging Beemster, Purmerend en Omstreken." Aardappelen, 1.511.69; KI. Aardappelen 0.83—1.10 per zak vaan 25 K.G. Slaboonen 0.92. 5355 zak Tuinboonen 1.03—1.09 per ak van 15 K.G. Peulen 713.5(1. Doperwten 59.50 per zak van 50 K.G. Roode Aalbes sen 0.230.49 per. K.G. Klapbessen 10 24 per 100 K.G. Perziken 4 per 100. 624 zak Blaauw Schokken, 1.60 p. 15 K.G. Bloem kool 7.80 per 100. Sla 2.50 per J00 krop. Worstelen i 9.5010 per 100 bos. Prei 3 per 100 bos. AMSTERDAM, 5 Juli. Veemarkt. 369 vette koeien, 1ste soort 1.151.22; 2de soort 11.04; 3de soort 0.801; min dere soorter, 0.700.80 per K.G.; 150 melk- en kalfkoeien 300500; 142 vette kalveren 58—68: 46—58; 142 nucbiere kalveren 613; 540 varkens, Hollandsche 0.970.98; 0.960.97; vette varken» 0.900.94; 30 paarden f 150250.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5