UTH3H Radio-Omroep VERONICA. Het rapport der deskundigen bij de stabilisatie van den .Franschcn franc. De besprekingen met buitenlandsche financiers over eventueele credieten aan Frankrijk. Berichten over watersnood in Zuid-Siavië en Bulgarije. Onder de Radio-berichten: De sneltrein Le Havre—Parijs ontspoord. Tot nu toe bedraagt het getal dooden 18; gewonden 97. De conclusies uit het rapport der deskundigen in Frankrijk. Bliksem ingeslagen in het dak van een kegelbaan bij de Woltersdorfer Schleuse; 12 dooden. GEM. BUITENL. BERICHTEN. DE GEVANGENIS VAN BEDFORD. HET CANADEESCHE PARLEMENT. Sneltrein le HavreParijs ontspoord. Het rapport der deskundigen in Frankrijk. Bliksem ingeslagen. Aardverschuiving. LEGER EN VLOOT. Ons oefenings-eskader. KUNST EN KENNIS. Prof. Roland Holst directeur der Rijks-Academie. Lezen met het oor. Draadlooze apparaten tegen doofheid. FEUILLETON. Het geschil in de Engel- sche mijnindustrie. Tengevolge van de staking in de mijnin dustrie zijn de fabricatiekosten van katoen zeer veel grooter geworden, terwijl tevens de opbrengst de helft is van de normale pro ductie. Het is onmogelijk om de levering der goederen die voor een bepaalden datum be steld waren, te garandeeren. De toestand van de industrie, die vóór de staking reeds precair was, is thans onhoudbaar. De samenzwering tegen den Spaanschen koning. Terugkomende op hun eerste verklarin gen hebben de anarchisten, aangehouden wegens voorbereiding van een aanslag tegen het Spaansche koninklijke paar aan den rechter van instructie verklaard, dat zij den koning niet hadden willen dooden, maar zich onderweg van hem meester hadden wil len maken en hadden wülen pogen vervol gens een revolutie aan te stoken. De financieele crisis in Frankrijk. Volgens de „Excelsior" zijn verschillende Engelsche, Amerikaansche en Duitsche fi nancieele persoonlijkheden in het ministe rie van financiën ontvangen, in verband met de inleidende besprekingen inzake buiten landsche credieten voor de stabilisatie. De besprekingen zullen met alle financieele groepen worden gehouden, die eenigen in vloed op de wisselmarkt hebben. Gezantenraad %in Frankrijk. Het „Journal", dat gewag maakt van een bericht uit Duitsche bron, volgens hetwelk maarschalk Foch tijdens een geheime zitting van den gezantenraad geprotesteerd zou hebben tegen het buitensporig budget van de Rijksweer, verklaart nader, dat de ge zantenraad volgens het advies van het comité van Versailles de aandacht van Duitschland op dit punt heeft gevestigd en het een nota heeft overhandigd, welke het karakter eener waarschuwing draagt. Het rapport der Fransche deskundigen. De deskundigen stellen voorop, dat een drievoudig doel moet worden bereikteven wicht der begrooting, grooter gemak van. be weging voor de schatkist en stabilisatie van den franc. Onder de middelen waardoor zij daartoe willen komen zijn behalve de be kende als bezuiniging, aanzienlijke verhoo ging der belastingen enz. waarvan het „hoe" vaak in het duister blijft, vooral een spoedige stabilisatie van den franc met behulp van buitenlandsche credieten en leeningen. Daar toe is onverwijlde ratificatie van het accoord van Washington noodzakelijk, die de regee ring dan ook waarschijnlijk vragen zal. Niet temin houdt men het voor mogelijk dat Cail- laux toch nog eerst probeer en wil over die ratificatie te negocieeren en credietverleening als conditie te stellen, al zal deze poging, ge geven de stemming in Amerika wel niet veel succes hebben. De deskundigen willen niet rechtstreeks gebruik maken van den goud voorraad der Banque de France, hoewel deze natuurlijk een groote rol speelt bij de ga rantie der leeningen door den Staat in het buitenland aan te gaan. Teneinde de regeering van de onophoude lijke zorg van terugbetaling der niet ver nieuwde bons te bevrijden, stelt het rapport de stichting voor van een amortisatiekas, die aanvankelijk begiftigd zou worden met vier milliard uit de eerste buitenlandsche leening daarvoor te reserveeren en verder speciale inkomsten zou hebben o.a. de opbrengst van het tabaksmonopolie. Van gedwongen sta bilisatie der bons, waardoor de Staat feitelijk zijn verplichtingen niet zou nakomen, willen de deskundigen niet weten. Omtrent de bij de stabiliseering der munt te volgen weg worden uitvoerige bijzonderheden gegeven. Het conflict in de Ant- werpsche haven. Behalve dat eenige ploegen vaste werk lieden arbeiden, is de staking vrijwel alge- meen.Er wordt nog slechts gewerkt op een 10-tal schepen die kolen laden voor Enge land en waarvan de reeders een verhooging van 5 francs per werkdag toestonden. Overal •Iders ligt het werk stil tot Dinsdag in af wachting van de nieuwe bijeenkomst der paritaire commissie. Aan boord van de sche pen uit Grimsby en Harwich, waarvoor voor loopige overeenkomsten getroffen zijn, wordt het werk voortgezet. Volgens een nader bericht zijn de voor- loopige overeenkomsten verbroken. De communisten hebben een groot aantal manifesten verspreid, waarin zij den boot werkers verwijten hun Engelsche broeders te verraden door kolen te laden voor Enge land en hen uitnoodigen die zendingen te staken. De werkgeversvereeniging in het haven bedrijf heeft in een Zaterdagmiddag ge houden vergadering besloten, dat de pari- ;aire commissie niet zou bijeenkomen zoo- ang de havenarbeiders het werk niet hebben hervat. De staking der lossers in de Antwerpsche haven is algemeen. De arbeiders der andere organisaties werken echter. Er heerscht overal rust. De werkloosheid in Duitschland. In een persconferentie heeft Zaterdag een vertegenwoordiger van de Algemeine Deut sche Gewerkschaftsbund een rede gehouden over de werkloosheid in Duitschland, die naar spreker betoogde steeds meer het karak ter van een chronische crisis begint aan te nemen. Ofschoon anders in de zomermaanden het aantal werkloozen steeds sterk achteruit gaat als gevolg van de groote vraag naar arbeidskrachten in de landbouwbedrijven, heeft de toestand op de arbeidsmarkt dit jaar slechts een zeer geringe verbetering onder gaan. Het aantal werkloozen, dat in het begin van het jaar ongeveer twee millioen bedroeg, is aanvankelijk wel eenigszins'ver minderd, namelijk tot 1 3/4 millioen, maar de laatste weken nam het weer voortdurend toe. Uit alle industrie-centra wordt melding gemaakt van bedrijfsbeperking en stopzetting die nog steeds voortduren, en naar alle waar schijnlijkheid zal het aantal werkloozen in den herfst en vooral in den komenden winter tot ongekende hoogte, stijgen. Aan uitkee- ringen wordt gemiddeld 100 tot 120 millioen Mark betaald, zoodat de ondersteuningen in den loop van het jaar zeker 1.2 tot 1.4 milliard Mark zullen vereischen. Spreker drong aan op krachtige maatregelen, in liet bizonder op werkverschaffing van rijkswege, desnoods met buitenlandsch kapitaal, ten einde het verdere voortschrijden van de werkloosheid te beteugelen. Het noodweer in Duitschland Uit alle berichten omtrent het noodweer dat in, het Reuzengebergte heeft gewoed, blijkt dat een dergelijke catastrofe sinds 1897 niet heeft plaatsgegrepen. Zaterdag avond om acht uur ontstond 'n wolkbreuk boven het Reuzengebergte, die tot 12 uur 's nachts gevolgd werd door een reeks van nieuwe wolkbreuken. In enkele uren tijds zwollen de beekjes tot bruisende bergstroo- men aan, die met donderend geweld in het dal stortten en alles op hun weg meesleep ten. Meer dan twintig huizen werden ver nield, acht a tien bruggen door de golven meegesleurd en voor zoover tot heden bé kend-is zijn zes personen verdronken. In de geheele streek zijn vrijwel alle tele foon- en telegraafleidingen vernield. In de dalen staat het water lil y2 meter hoog. De materieele schade is zeer belangrijk. Het ernstigst geteisterd werden de bekende Kurorte Krummhübel, Hernsdorf en Gehsdorf. Een consul gearresteerd. Riaggi, consul van Zwitserland te Genua, werd gearresteerd in verband met het fail lissement van een Parmezaansche bank, waarvan hij vroeger commissaris was, doch na tusschenkomst van de Zwitsersche auto riteiten weder op vrije voeten gesteld. Het incident was daarmee geëindigd, doch er werd op gewezen, dat de arrestatie was ge schied op een wijze, in strijd met de inter nationale gebruiken* zonder voorafgaande mededeeling aan de door den consul ver tegenwoordigde regeering en zonder intrek king van het exequatuur. In een mededeeling der Italiaansche auto riteiten werd erkend, dat door ondergeschik te beambten een fout was begaan, te wijten aan een verkeerde opvatting der dienstorders, vervat in een telegrafisch bevel tot inhech tenisneming. De Spaansche onrust stokers. In een officieus communiqué wordt ge zegd, dat de regeering rekening houdende met de huidige omstandigheden en de eischen der openbare meening, die verontwaardigd is over de jongste gebeurtenissen, besloten heeft om tyjiten de wettelijke sancties haar toevlucht te nemen tot een stelsel van buiten gewone boeten ter tuchtiging van de aan stichters van wanordelijkheden en van per sonen, die de verbetering van den toestand des lands belemmeren. De Staatscourant publiceert een lijst van boeten. Daarop ko men voor Romanones met 500.000, generaal Aguilhera met 200.000 en generaal Weyler met 100.000 peseta's. Overstroomingen. De stortregens hebben op vele plaatsen in Roemenië overstroomingen veroorzaakt, met name in de streek van Craiova en Ro- sióridevele en in Transsylvanië. Er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers doch het spoorwegverkeer is op enkele minder drukke lijnen gestoord. Uit Belgrado wordt draadloos gemeld, dat steeas nog meer tand door de wassende rivieren wordt overstroomd. Er" zijn vele slachtoffers en gspote schade. De regeling tusschen Griekenland en Enge land. Generaal Pangalos heeft het bericht be vestigd dat de oorlogsschuldonderhandelin- gen met Groot-Britannië afgebroken zijn. Opstandige militairen in Perzië. Militairen van het garnizoen van Salmas op 50 mijl van Tabris trokken naar Khoy in Azerbeitsjan waar de plaatselijke troepen zich bij hen voegden, waarna zij gezamenlijk met deze naar Makoe aan de Turksch-Per- zische grens marcheerden waar zij begon nen te plunderen. Uit Cabris zijn troepen tegen hen afgezonden. De muiters van Salmas hebben hun bevel hebber gedood. Te Boedzjnoerd in Chorasan zijn eveneens onlusten uitgebroken. Een regiment van ca. 1200 man is uit de hoofdstad afgezonden. De overstroomingen in Mexico. Tengevolge van de voortdurende stort regens is de toestand in verband met het hooge water nog steeds ernstig met name in de buurt van Leon, waar de toestand hopeloos wordt genoemd. Berichten uit Durango en Guanajato melden, dat de te velde staande oogst op het centrale plateau, bekend als de graanschuur van Mexico, zoo goed als vernield is. De spoorweg staat onder water, deelen er van zijn vernield evenals tal van bruggen en andere kunstwerken. De tele graaflijnen liggen tegen den grond. De douane-conferentie. In een bijeenkomst van de buitenlandsche gedelegeerden te Peking heeft de Britsche gezant het standpunt van zijn land nopens de douana-conferentie verduidelijkt. Hij ver klaarde, dat het de oprechte wensch van zijn regeering is het verdrag van Washington zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden en toe te stemmen in de extra-rechten, waartoe het verdrag de bevoegdheid geeft. De ge zant voegde er bij, dat zijn regeering bereid is in overeenstemming met letter en geest van het verdrag van Washington met dit doel over ieder redelijk voorstel te spreken. EEN KAMERLID BUITEN DE KAMER. Al twee jaar lang wachtte de heer DeRoth- schild, die in 1924 tot Kamerlid voor de Boven-Alpen werd gekozen, op de goedkeu ring van zijn mandaat. Zijn verkiezing gaf reeds herhaaldelijk aanleiding tot heftige uitvallenf daar men hem beschuldigde zijn kiezers te hebben omgekocht om zich aldus van een zetel te verzekeren. De enquête-commissie, die werd benoemd om de zaak te onderzoeken, heeft kort ge leden haar rapport aan de Kamer voorgelegd. Daarin werd gezegd dat een onderzoek naar den toestanden in het dep. der Boven-Alpen haar de overtuiging verschaft dat het succes van den heer De Rothschild volkomen nor maal en gerechtvaardigd was, en dat hij er als anti-kartel candidaat wel degelijk door de sympathie zijner kiezers gekomen is. Nochtans heeft de Kamer, naar men heeft gelezen, het mandaat ongeldig verklaard. EEN HUIS TE HUUR Op verzoek van den hoogen commissaris voor de huren heeft de prefect van de Seine verordend dat voortaan duidelijk moet wor den aangegeven door middel van bordjes, waarop huurprijzen, enz. staan vermeld, een huis te huur staat. Blijft de huiseigenaar in gebreke, dan zal hij worden gestraft. BORMS. De Fronters hebben bij de behandeling van de begrooting van justitie in de Kamer wederom een poging gedaan om de invrijheid stelling van dr. Borms te bewerkstelligen. De minister van justitie verklaarde echter op nieuw, dat Borms niet voor vrijlating in de termen valt. DE „INDEPENDANCE". De „Indépendance Beige", het officieuse blad der liberale partij, zal met ingang van 1 October als weekblad verschijnen. Het blad heeft 96 jaar bestaan, doch was reeds geruimen tijd noodlijdend en met de „Etoile Beige", eveneens een orgaan der partij, onder één beheer gesteld. Onlangs stierf in de gevangenis van Bed ford een zekere Russell. Een onderzoek bracht aan het licht dat de gestorvene geen behoorlijke geneeskundige verzorging had gekregen. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans in het Lagerhuis meege deeld, dat de gevangenisgeneesheer van zijn functie is ontheven. Den directeur der ge vangenis, die den leeftijd reeds heeft be reikt dat hij met pensioen kan gaan, zal ont- slag worden gegeven, terwijl de eerste amb tenaar naar een andere gevangenis overge plaatst zal wprden in een lagere rang, STOOKOLIE VOOR LOCOMOTIEVEN De London Midland and Scottish Rail way Company deelt mee, dat de proeven met locomotieven, die met olie gestookt worden, bevredigend zijn gebleken en dat als gevolg daarvan 150 locomotieven daarvoor zullen worden ingericht. Tot dusver is dit reeds met 88 machines geschied. De maatschappij deelt voorts mee, dat het bezigen van olie om te stoken vergeleken met steenkool niet eco nomisch is en dat dit alleen geschiedt om de steenkoolvoorraden te sparen. DE PRINS VAN WALES. Het bericht door een Spaansch blad ver spreidt omtrent een a.s. verloving van den prins van Wales en de Infanta Beatrice van Spanje wordt officieel tegengesproken. Ook zal ae prins geen oezoes aan Spanje brengen. TER HERINNERING'AAN LORD KITCHENER. Ter herinnering aan de nagedachtenis van Kitchener is Vrijdag door generaal Lord Horne een toren onthuld op een der Orkney- eilanden, twee mijl van de plaats waar de „Hampshire" met Kitchener aan boord, in 1916 tot zinken is gebracht. EEN PROCES OVER J3ERGLOON. Het „High Court of Justice" heeft Don derdag uitspraak gedaan in een eisch in zake bergloon, ingediend door reeder, gezag- voeders en bemanningen van de Neder- landsche sleepboot „Zwarte Zee", twee Noor- sche stoomschepen en een Britsch stoomschip voor 'bergloqn wegens assistentie aan het s.s. „Stiklestad" van Oslo, 'groot 6350 ton, welk schip op 3 October in ballast was ver trokken uit Rotterdam naar Wabana (New foundland) en door een defect aan de schroef midden in den Atlantischen Oceaan hul peloos ronddreef. Verschillende pogingen om het schip te bergen o.a. door bovenbedoelde stoomschèpen aangewend, mislukten ten gevolge van het'slechte weder. Ten slotte was de „Stiklestad" door een Amerikaansche bergingsstoomboot op 3 November naar de Azoren gesleept. De heeren Smit en Co. van Rotterdam, hoewel wetende dat er schikkingen.waren getroffen tot het uitzenden van de Ameri kaansche bergingsstoomboot en zich be wust van de mogelijkheid dat de „Stikle stad" ieder oogenblik door een ander schip kon worden opgepikt, zonden niettemin hun sleepboot „Zwarte zee" over een afstand van meer dan 1000 mijl ter assistentie (aldus het verslag in de „Times", dat gewaagt van den grooten ondernemingsgeest van Nederland- sche sleepbootreeders, die uit dit proces bleek). Er waren condities gevraagd, doch de sleepbootreeders gaven de voor-keur aan „no cure no pay." Onderweg kreeg de „Zwarte Zee" draad loos bericht, dat het Amerikaansche ber gingsvaartuig de „Stiklestad" op sleeptouw had. Niettemin kreeg de „Zwarte Zee" in structie door te gaan. «Den 9en November bereikte de sleepboot de „Stiklestad" en sleepte het schip samen met het Amerikaansche vaartuig naar de Azoren. De waarde van de „Stiklestad" werd op f 31.000 pond getaxeerd. De rechter kende aan de „Zwarte Zee" f 4000 bergloon toe. In de uitspraak werd er op gewezen dat de diensten der „Zwarte Zee" zuiver vrijwillig waren geweest en dat de boot dus recht had te worden betaald naar het hoogste bergingstarief. Als de „Zwar te Zee" de „Stiklestad" niet gevonden had, zoudeh de gemaakte onkosten voor niets zijn geweest en zou de Zwarte Zee,," niets ge kregen hebben. DE PASSENVERVALSCHINGEN. Voor het rijksgerechtshof begon Vrijdag het proces tegen de personen, die deel heb ben uitgemaakt van het communistische bu reau voor valsche passen te Neukölln. Het verhoor zal vermoedelijk eenige dagen duren. rfisT RIJKSDAGGEBOUW. De rijksdagcommissie voor de decoratie van het gebouw heeft besloten de uitvoering der in de couloirs te plaatsen buste van Hin denburg op te dragen aan den Berlijnschen professor Edwin Scharff. UIT DEN RIJKSDAG. De rijksdag heeft het voorstel der com missie voor de regeling der werkzaamheden aangenomen, waarbij de arrestatie van zes communistische afgevaardigden wordt goed gekeurd. OP RECES. De Rijksdag is tot 3 November op reces gegaan. HET JUBILEUM VAN ELSENEUR. Zaterdag begonnen in de oude stad El- seneur de openbare feestelijkheden ter vie ring van den 500sten jaardag dezer stad. De feestelijkheden zullen tot midden Augustus duren en zullen talrijke historische spelen bevatten. Talrijke bekende auteurs zullen eraan deelnemen terwijl ook de mili taire autoriteiten hun medewerking verleenen. VRIJGEZELLENBELASTING. De Grieksche regeering heeft een vrijge zellenbelasting ingevoerd, welke voor jon gelui vaft 24 tot 40 jaar drieduizend en voor celibatairen ouder dan 40, per jaar 1000 drachmen zal bedragen. Dealgemeene verkiezing in Canada zullen waarschijnlijk in de derde week van Septem ber plaats hebben. DE BESTRIJDING VAN DE DRANK SMOKKELARIJ. Uit New York wordt gemeld, dat het groot ste leger van drankbestrijdingsambtenaren, tot dusver op de been gebracht, nl. 4000 man Donderdag door generaal Andrews, den drankbestrijdingscommissaris, is gemobili seerd, om dé uitgebreidste campagne tot na leving van de drankwet te beginnen sedert de aanneming der drankwet. HET CONGRES OP RECES. Met de verdaging van het Congres op Zaterdagavond begint voor officieel Washing ton de vacantieperiode. Coolidge gaat a.s. week naar de Adirondack bergen, verschei den ambassades zoeken de zomerkwartieren op. In het begin van den winter komt het Congres weer bijeen. Intusschen leggen de meeste leden reeds buitengewone belang stelling aan den dag in de voorbereiding der verkiezingen voor het Congres in November a.s., als, wanneer sommigen waarschijnlijk een harden strijd zullen hebben te voeren voor het behoud van hun zetel. De sneltrein le HavreParijs Is nabij Achères (departement Seine-et-Oise) gede railleerd. De locomotief liep daar bij een kruispunt uit de rails, ten gevolge waarvan ook de vijf daarop volgende wagons mede- gesleurd en in elkaar werden gedrukt. De bevrijding der in de puinhoopen ingesloten slachtoffers is nog niet geëindigd, waardoor ook het aantal dooden nog niet vaststaat. Naar verluidt, zou echter een twintigtal rei zigers bij de ramp het leven hebben verlo ren. Twee gewonden zijn inmiddels bezwe ken. Volgens de „Matin" moeten er 80 ge wonden zijn. Verscheidene bladen zeggen, dat de ramp veroorzaakt is, doordien de machinist van den sneltrein in verband met het onweer, dat op dat oogenblik heerschte, de signalen niet heeft kunnen zien; volgens anderen hebben de wissels en signalen ten gevolge van het onweer niet gefunctionneerd. De reddingswerkzaamheden zijn ten gevolge van den storm vertraagd. Nader wordt liit Achères gemeld, dat het aantal dooden tot dusverre 17 bedraagt. Men vreest echter, dat nog verscheidene der naar de ziekenhuizen van Parijs en Saint- Germain overgebrachte gewonden- aan de bekomen kwetsuren zullen bezwijken. Op het oogenblik zijn er 18 dooden en 97 gewonden. I)e voornaamste aanbevelingen met be trekking tot de belastingen zijn: lo. De „carnets de coupons", die weinig opbrengen en de beleggers irriteeren, moe ten worden afgeschaft. 2o. De inkomsten- en de successiebelas ting moeten worden verminderd, 3o. Een verhooging van de douanetarie ven, welke evenwel niet al te protectionis tisch mogen worden en de onderhandelin gen met andere landen niet mogen bemoei lijken, moet onverwijld worden ingevoerd. 4o, De omzetbelasting ter hoogte van 2 pCt. moet uniform toegepast worden op alle transacties. Er moet evenwel geen belasting worden geheven op den uitvoerhandel. 5o, De spoorwegtarieven moeten ver hoogd worden, terwijl de tabaksprijs gelei delijk moet worden verhoogd in verhouding tot de depreciatie van den franc. Hoe zal het rapport door het land en door het parlement ontvangen worden? Heftige oppositie zal zonder twijfel gevoerd worden, doch het zal uiterst* moeilijk zijn, het advies van een zoo belangrijke com missie te negeeren. v Gemeld wordt verder, dat Caillaux in hoofdzaak met het rapport instemt, en dat de maatregelen, welke hij Dinsdag zal uit eenzetten, ten doel zullen hebben aan de conclusies van het rapport gevolg te geven, Het gevaar» is, dat de Kamer zal trachten, de voorgestelde plannen slechts gedeeltelijk te aanvaarden, maar andere gedeelten te verwerpen. 12 dooden. Btj de Woltersdorfer Schleuse heeft gis teren een verschrikkelijk ongeluk plaats gevonden. De bliksem is namelijk ingesla gen in het dak van een kegelbaan, waar onder een groot aantal personen, die een uitstapje aan het maken waren, een schuil plaats had gezocht. Het dak stortte in en bedolf de menschcn onder zich. Tot dus verre zijn 12 dooden en 13 ernstig gewon den, meest vroHiwen, onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Op den straatweg van Kalkberge naar Erkner had ten gevolge van het onweer een aardverschuiving plaats, waardoor zich een afgrond van 25 M. opende. De weg moest voor ieder verkeer wor den afgesloten. Een waterleidingsbuis brak, terwijl ook de electrische geleiding werd vernield, ten gevolge waarvan Woltersdor fer van licht en water is verstoken. Boo- men en struiken werden door den orkaan uit den grond gerukt. De „Bauernsee" trad buiten zijn oevers, zoodat de woningen in de lager gelegen straten der plaats moesten worden ontruimd. Zieken en gebrekkigen moeiten naar buiten worden gedragen. De omvang der catastrophe kan nog niet wor den overzien. DINSDAG, 6 Juli. HILVERSUM, 1050 M. 12 uur en 7.'7 Politieber. 68 uur Vooravond: eert door het H. D. O.-orkest, o. 1. v. Lupgens. Soliste: J. Mary, sopraan en 10 uur Persber. 8.10 R. K. Omroer Dames: Tine Moes, alt, M. Gijsberts, so praan. Frouwe Boomgaard, piano. Spre ker: Hr. J, de Rooy, directeur der Straf gevangenis te Amsterdam, la. Sub Tuum, L. v. Beethoven, b. Veni Creator. Beet hoven, (alt). 3. Bibliches Lied. Dvorak, (sopraan).4a. Het Schrijverke, Guido Ge- zelle, b. Het Meezenncstje, Guido Gezelle declamatie: Tine Moes). 5a. Sonate in d-moll en b. Sonate in d-dur. Scarlatti (piano), 6. Rede van den heer J. de Rooy over: De reclasseering van gevangenen, een actueel vraagstuk, zoowel tijdens d^ strafvoltrekking als daarna, waarbij hel particulier initiatief niet kan worden ge mist. 7a- La vierge a la crèche, C. Franck. b. Enfants d'un jour, C. Franck (sopraan en alt). 8a. De Glimlach, A. v. Scheltema, b. Kindergedachten, A. v. Scheltema (de clamatie: Tine Moes). 9. Lente, Ph. Loots (sopraan). 10. Ariette. Pergolesse, (alt). 11a, Duo des deux Bergères (Anno 1615), b. Heer Jezus heeft een Hofken, Middel- eeuwsch duet (alt en sopraan). Daventry 1600 M. 11.20—1.20 Het ra diokwartet en solisten (contra alt-tenor viool). 1.202.20 Orgelconcert. 3.3 Schooliezing: Elementary music. 4.20 Tijd sein, lezing: A.peep inside a bee-hive 4.35 Orkestmuziek. 5.05 Kinderuurtje. 5.5 Lezing: Is scientific invention bacon-- g r nuisance? 6.50 Dansmuziek. 7.20 'lijd sein Big Ben, weerber., nieuws, Franschi voorlezing. 7.45 Piano-nocturnes van Cho pin. 8.00 Lezing: The B. B. C. and thr rural listener. 8.20 wedstrijd. Drie dran schetsen. 1. „The cross roads," 2. Bard of a feather. 3. The fatal Flaw. 4. Dinnc; for six. 9.05 De Roosters. A. Mackness tenor. S. Hunt-hariton. P. Merriman-hu- morist. W. Mack-humorist. G. Western- piano. 9.50 Weerber., nieuws. Lezing: Music and the ordinary listener. 10.25 Zeeliedjes. Orkest. R. Williams-barilon C. Fox Smith-voorlezing. 10.5012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1750 M. - 2.50 Concert door het orkest Lucien Paris 5.05 Concert. 8.50 Concert. KONIGSWUSTERHAUSEN 1400 M. - 8.50 Orkestconcert, Werken van Dvorak G. Havemann-viaal. Daarna nieuwsber. BRUSSEL, 486 M. en ANTWERPEN 265 M 5.20 Orkestconcert 8.20 Concert 8.50 Causerie 9.20 Concert 10.2! Nieuwsber. MUNSTER 410 M. 1.35—2.50 Volks concert 4.05 Sprookjesvertellen 4.356.20 Concert door den fluitvirtuoo Arno Birr 6.35 Spaaansche les 7.20- 8.00 Italiaaansche les 8.20 Voorlezin uit werken van Ph. Weitz 9.05 Concet Orkest P. Lordmann-bas. De Koningin heelt aan President Hinden burg teruggeseind: „Ik betuig Uwe Excellentie mijnen oprech ten dank voor uw vriendelijk telegram. He heeft mij ten zeerste verheugd dat mijr eskader gedurende zijn oefeningtocht Kie heeft bezocht en gaarne dank ik evenzee; voor de hartelijke ontvangst, welke het te: deel viel, Wilhelmina." Naar het Handelsblad mededeelt is de be noeming van prof. R. N. Roland Holst tot d'irecte-urhoogleer der Rijks-Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, als opvolger van wijlen prof. Der Kinderert, thans zeker. Een- Russisch geleerde, de heer B. L. Ro sing, hoogleeraar aan het Polytechnisch In stituut te Leningrad, heeft een toestel uit- gevondefl, waarmee de optische waarde van gedrukte letters in akutische waarde kan worden omgezet. De omzetting geschiedt in een fotocel, zooals gebruikt wordt bij dc draadlooze overbrenging van portretten. De hoofdzaak daarbij is, dat de fotocel voor dezelfde letter steeds ook denzclfden toon in de telefoon aanslaat. Het boek wordt in beweging gebracht, zooals het gebeurt bij den wagen van een schrijfmachine. De om zetting van een optisch effect in een elec- trischen stroom, die een telefoon in bewe ging brengt en daardoor een geluid doet hoo- ren, is een bekende zaak. De kern van dc uitvinding ligt dus in het optische deel, waar toe de microscoop en de fotocel behooren. Hoe de heer Rosing daarvan de oplossing vond is nog niet bekend gemaakt. Buitengewone successen. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft het Doofstoffeninstituut te Huil proeven ge nomen met een apparaat, door den inge nieur J. L. Calvard uitgevonden, dat ge construeerd is als een draadloos ontvang toestel zonder lucht of aardverbinding. Meer dan 80 pot. van de aanwezige kinderen hoorden voor de eerste maal van hun leven stemmen en muziek, to thun gro-ote ver rassing en vreugde. En ik wist ook, dat hij op het beslissende oogenblik alles in het werk zou jtellen, om de breuk volkomen te maken; ik wist dat zoolang deze» man tusschen mijn vader en mij stond, eene verzoening onmo gelijk was. Tot mijn spijt moet ik zeggen, dat u gelijk heeft. Ik reisde toen naar Londen; maar mis schien is u. dit bekend? Volstrekt njet, mevrouw. Er hing eene ondoordringbare duisternis over Het lot van Veronica Roven, ten minste tot nu toe, Als men hier belang in mij gesteld had, als ik hier vriendinnen had gehad, dan zou die duisternis gauw verdwenen zijn, maar niemand bekommerde zich om mij, U heelt gelijk.... niemand, zeide de jonge man zacht. Maar dat lag niet aan u, mevrouw, de oorzaak moest in de omstan digheden gezocht worden, die u niet in de gelegenheid hadden gesteld, vrienden te krijgen. Zeker daar lag de voornaamste schuld, dat ik nooit onder de menschen kwam en dat ik geen omgang roet de buitenwereld mocht hebben. Mijn vader wildé zulks niet, hij had het streng verboden en ik moest gehoorzamen.Welnu, ik reisde naar Lon den en daar tradik in het huwelijk. Mijn echtgenoot had al gauw bezigheden, die loo- nend waren-, zijn talent baarde opzien, de leerlingen stroomden toe en wel in zulk aan tal, dat hij het grootste gedeelte moest af wijzen. Zoo behoefden wij geen zorg te vreezen, wij hadden zelfs overvloed, maar mijn geluk werd steeds door de gedachte aan mijnvaer verstoord. U had hem toch zeker geschreven? Hem en zijn ouden bediende; maar de laatste antwoordde mij, dat in de eerste jaren g*vn verzoening te verwachten was, dat de oude man te zeer verbitterd was en zijn haat dagelijks door zijn vriend werd aange wakkerd. Toch schreef ik hem nog eens en ontving deze regels: Veronica had uit een kleine, elegante por tefeuille een verfrommelden brief gehaald, dien zij den jongen man aanreikte, Willem trok de wenkbrauwen somber samen, toen hit dat schrijven gelezen had, waarin Hen drik Roven zijn eigen kind vervloekte, Hoe moet het u te moede geweest zijn, toen u dezen brief ontving! zeide hij. Maar heeft hii het recht om u te vloeken, Is in het algemeen aan een mensch de macht ge geven een anderen mensch te vloeken en aldus het oordeel Gods te voorkomen? En moet een dergelijke vloek niet op het hoofd van dengene terugvallen, die hem als wa pen gebruikt heeft? Veronica was in gedachten verzonken en bewoog zachtjes het hoofd, alsof zij wilde zeggen, dat zij het niet heelemaal met deze meening eens was, al was zij in het algemeen wel van zijn gevoelen. Neen mevrouw, uw vader had geen recht dit te schrijven, vervolgde de jonge man en zelfs als hij het niet voor zijn dood terugneemt, kap deze vloek Doctor al heeft u ook in zich gelijk u moet toch toegeven dat zelfs de Heilige Schrift aan den vloek der ouders beteekenis hecht, dat zij hem erkent en volle kracht belooft. Wordt niet gezegd: „De zegen des vaders bouwt huizen voor de kinderen, maar de vloek der moeder haalt ze omver". Hoe het ook zij, mij heeft dit schrijven menigen slapeleozen nacht bezorgd, menig uur ver bitterd. Nog eens schreef ik aan mijn vader, de brief kwam ongeopend terug, hij was geweigerd, En daarna? vroeg Willem. Daarna zweeg ik. Heeft u niet meer geschreven? Neen. Ook niet aan den ouden bediende? Nog slechts een keer, maar d'at ant woord was hopeloos; En sedert dien tijd heeft u niets meer geboord? Niets! De jonge man knikte en bleef een oogen blik nadenken. Niets! herhaalde hij..,. En wat brengt u nu weer hier? „ut Doctor, zie deze rouwkleeren, ik he_b mijn dierbaren echtgenoot en mijn gehete, kind verloren en ik kan de gedachte niet van mij afzetten, dat deze onverwachte vai van de hoogte van het geluk eem zeker ge volg van den vloek mijns vaders is. Mevrouw, deze gedachte is een mis daad ten opzichte van God! riep de jonge man uit, verschrikt door de wanhoop, dis zich op het schoone gelaat afspiegelde. Als 'de onrechtvaardige vloek van een tirannie ken vader zulke kracht bezat, hoe zou men dan nog aan de rechtvardigheid Gods kun nen gelooven? Al heeft het zware verlies u bitter gestemd, toch moogt /a dat niet aan een dergelijke oorzaak toeschrijven; u be rooft u daardoor van den laatsten troost en de laatste hoop. Dergelijke gedachten bren gen u tot vertwijfeling en dat mag niet. Niet ieder is meester van zijn gedach ten, niet iedereen kan zich op de hoogte verheffen, vanwaar al het menschelijke zoo klein en nietig schijnt, antwoordde Veronica en keek den advocaat ernstig aan. De mensch waarop de hand van het noodlot drukt, heeft al zijn krachten noodig, om den zwaren last te torschen, hoe zou hij zich dan kunnen verheffen, als zware ketenen hem naar beneden drukken?In Londen stond ik alleen, het verlangen naar mijn vaderland was sedert lang in mij wakker ge worden, ik nam snel een besluit en reisde hierheen. Had u geen plan ontworpen, om tot een verzoening met uw vader te komen? Neen, doctor. Maar d^ze verzoening, ten minste dc hoop dat u' hierin mocht slagen, was toch de voornaamste reden van uw terugkeer? Zeker, maar hoe zou ik een plan kun nen maken? Ik weet niet of de oude Jacob nog bii mijn vader in dienst is Hij is de eenige, die niet ontslagen werd. Des te beter! De oude man was steeds een trouw vriend voor mij, hij zou zijn le ven voor mij ten offer gebracht hebben. Wii zullen hem als middelaar gebruiken. Eerst zullen wij trachten te achterha len of hij invloed op uw vader heeft en hoever zich die invloed uitstrekt. Ik laat het aan u over, doctor Neen, mevrouw, het zal noodig zijn, dat mij met uw taad ter zijde staat. 1 Goed, doctor, laten wij een plan op maken, zeide Veronica met een betooverend lachje. Het bewustzijn een edele daad ge daan te hebben, zal voor u het schoonste loon zijn. Ik verlang geen ander. Maar ik neem uwen kostbaren tijd in beslag. Neen, neen! onderbrak haar de jonge man met opvallende heftigheid, spreken wij er niet van. Wij spreken er later nog wel eens over. dat behoud ik mij onder alle omstan digheden voor. Ik verlang niets vuriger, dan u mijttf belangstelling in uw lot te kunnen toone* Welaan, vervolgde de dame, ik zou willen verzoeken^ persoonlijk met mijn va der le spreken, hem zeggen, dat ook ik mijn ongelijk inzie.... Ik zie geen ongelijk van uwen kant! Jawel. Nadat ik den beslissenden stap gedaan had, had ik moeten aanhouden, tot dat mijn vader mij vergiffenis schonk. U heeft het uwe gedaan, Maar ik had geen geduld en volhar ding genoeg. Na dien brief kon u niets meer doen. Directe ruggespraak met den ouden man vind ik niet raadzaam. Wegens uw vader, nietwaar? Ja. Hij zou alles doen om de verzoe ning onmogelijk te maken, zooals hij tot nu toe gedaan heeft en tegenover hem sta ik machteloos, want mijn eergevoel veroor looft mij niet dezelfde wapens te gebruiken, waarmee hij den strijd voert. Als ik nog aan uwe vriendschap en de oprechtheid van uw gezindheid zou twij felen, zouden deze woorden dat heelemaal doen verdwijnen, zeide Veronica, het oor deel, dat u over dezen man velt, bewijst mij, dat u hem kent, dat u weet, welke middelen hij gebruikt, om zijn doel te be. reiken. y (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6