Sport- en Wedstrijden, Het spel van bat en bal. Voetbalklanken. WATERPOLO. Nederlandscnen Zwembond. NEPTUNUS III—H. V. G. B. II 2-0. Nederlandschen Zwembond. Haarl. Zwemvereeniging „De Delft." DE TENNISUITSLAGEN. CRICKET. r. en w. n-v. v. v. n. HaarlemH. C C. AlbionHaarlem 2. Haarlem ÏV—Rood NVit IV. door Insider. „LEG-BEFORE-WICKET"—„HOWs THAT.." In den aanvang van onze artikeltjes over 't spel van bat en bal, hebben we den lof trompet gestoken over de zoo hooggeroemde sportiviteit, die op een cricketveld eerste vereischte is. We hebben natuurlijk geenszins willen beweren dat er ook hier geen kaf onder" het koren zou schuilen en zoo komt het wel eens voor, dat gelukkig heel zelden, een scheids rechter een beslissing geeft, die niet geheel en al van partij-belang ontbloot is, of dat een speler eenmaal uitgegeven niet, dan na heftig protest vertrekt. Beiden is natuurlijk af te keuren. We zullen niet nader qualificeeren den umpire, die met opzet een beslissing geeft in 't voordeel van zijn partij. Een ieder kan zich natuurlijk vergissen. Wordt een batsman uitgegeven, dan heeft hij zich bij de beslissing van den umpire neer te leggen, ook al berust cjie beslissing op een vergissing. Is de batsman er van overtuigd, dat de umpire met opzet een foutieve beslis sing geeft, dan moet hij zich te hoog van spor tieve opvatting voelen, dan dat hij daar nog protest tegen zou aanteekenen, 't gaat immers om de sport Er is wel haast geen regel in 't cricketspel die zooveel meeningsverschil kan meebren gen, dan 't out-zijn door „leg-before wicket". En inderdaad zijn de meeste van deze geval len dan ook niet zoo gemakkelijk. We laten hier de officieele regel volgen „Wanneer de batsman met eenig deel van zijn persoon den bal stopt die, naar de mee ning van den scheidsrechter aan des-bowlers wicket gepitcht zal zijn in een rechte lijn van dat wicket naar dat van den batsman en dit laatstgenoemde zou hebben geraakt, dan is hij uit." Dat is een beetje anders dan de meening van sommige beginnelingen, dat een speler 1. b. w. iS, wanneer hij den bal tegen zijn been krijgt, als hij voor 't wicket staat. Men kan alleen 1. b. w. zijn als een speler met eenig deel van zijn persoon den bal stopt, en de bal zou, naar de meening van den um pire het wicket geraakt hebben, als hij hem niet had gestopt, mits de bal binnen de strook is neergekomen. De strook wordt gevormd, door twee denkbeeldige lijnen, evenwijdig gètrokken tusschen de uiterste stumps van wicket tot wicket, 't Kan b.v. gebeuren, dat een bat, binnen de strook pitcht, tegen het been van den batsman komt, terwijl hij voor 't wicket staat en de umpire op het appel van den bowler not out geeft, omdat de bal zoo hoog opkwam, dat hij naar de meening van den umpire over het wicket gegaan zou zijn, als de batsman hem niet had gestopt. Een bowler die met effect bowlt, kan zeer zeker iemand 1. b. w. doen gaan, al zal 't uit den aard der zaak veelal niet gemakkelijk te constateeren zijn. De umpire moet drie zaken steeds in 't oog houden. lste zou de bal het wicket hebben geraakt. 2de Pitchte de bal binnen de strook. 3de Was het wel eenig deel van 's batsmans persoon, dat den bal raakte. Een speler is niet 1. b. w. als hij den bal eerst met het bat heeft geraakt, 't Kan ge beuren, dat een speler met een been, of met beide beenen voor 't wicket staat en de bal via z'n bat tégen z'n beenen komt. De speler is dan niet uit. We dienen op te merken dat er in tegenstel ling bij andere spelen, bij cricket, de umpire alleen een beslissing geeft op een appel. Zou een speler b.v., leg before wicket zijn, en de bowler niet appeleeren, dan mag de umpire geen beslissing geven, dus wordt de stand van zaken gehandhaafd. Een umpire geeft na een appel te kennen dat een speler uit is door 't opsteken van de wijsvinger. Is een speler niet uit, dan roept de umpire „not out". De spelers appeleeren, door te roepen „How's that", 't Kan heel dikwijls voorko men, vooral bij 1. b. w., dat een umpire, niet onmiddellijk na het appel een beslissing geeft. Inmiddels na het appel immers zal de umpire de situatie overwegen en daaruit z'n con clusie trekken. Eerst dan kan hij beslissen. Zoo van zelf zijn we over den umpire gaan spreken. Daarover zullen we de volgende week nog iets meer vertellen. Dat, wat wij niet verliezen. ïk herinner mij nog drommels goed de ja ren, dat tal van continentale voetbalnaties onze nationale elftallen met het grootste respect tegemoet traden. Dat kleine, koene Holland werd toen gevreesd, zijn dragers van het mooie oranje geëerbiedigd, en te recht, want in die onvergetelijke jaren wa ren wij heel wat mans. Eilacie. Bij het vele dat vergankelijk is, behoorde ook onze voetbal-glorie. Het vraagstuk: waar of bij wie(n) de schuld, blijft hier buiten beschou wing. Het feit, dat 't zoo is, is al meer dan voldoende. Een troost echter: dat, wat wij niet verliezen, is onze prettige gemoedelijk heid ons eerlijk sportmanschap, 't Komt u waarschijnlijk wat pedant voor, dat wij zulks van ons zelf beweren, echter kan ik tot ieders geruststelling laten volgen, dat deze conclusie van buiten komt. Meermalen las ik in de buitenlandsche pers hierover, echter na den Oost-HollandWest Duitsch- land wedstrijd te Deventer gehouden, wordt in Duitschland een geheel artikel aan deze specifiek Hollandsche eigenschap gewijd. Temeer is dit van waarde, omdat een der beste Duitsche sport-journalisten, Gerhard von Mengden, welke de reis met zijn land- genooten medemaakte, hierdoor werd ge troffen. Oordeelt U zelf: „Oost-Holland, trouwens de geheele Nederlandsche natie, bezit het geheim om voetbalkampen tusschen twee naties te ma ken tot een onvergetelijke uiting van hoog staande sportiviteit. Die kunst verstaat men daar beter als bij ons. 't Was op dien Zondag niet den eersten maal, dat ik dit mooie verschijnsel mocht constateeren, doch meerdere malen heeft mij die prijzenswaardige hartelijkheid ge troffen. Geen sprake van nerveus gedoe bij de leiders, noch van buitengewoon fana tisme bij de toeschouwers. Aan de andere zijde van de grens is een voetbalmatch een waar volksfeest. Kleine attenties, te een voudig feitelijk om op te merken, vergeef men nimmer en werkelijk, als men zulks in den vreemde ondervindt, treft dit zoo. Het bindt en schept al direct zoo'n vriendschap pelijke sfeer. Onmiddellijk na aankomst ondervonden wij zulks: een bouquet bloe men. Hoe eenvoudig, niet waar, echter on vergetelijk door zijn eenvoud. In het hotel: een gemeenschappelijken maaltijd. Joviaal en gemoedelijk werd er geschertst en gela chen door tegenstanders ia het strijdperk, doch in de eerste linie, kameraden! Op het veld eenzelfde beeld. Hoe welgemeend klonk het applaus niet, loen onze landslui de kleedkamers verlie ten. Op welke spontane manier appricieer- de het publiek onze goede verrichtingen en juichte na elk doelpunt. Temeer hebben wij zulks te waardeeren, omdat het onge twijfeld een teleurstelling voor de toe schouwers was, toen hun landgenooten ver loren. Ik merkte echter geen gemot bij mijn buren, dpch volmondig gaf men toe, dat wij de zege verdienden. Denk echter niet, dat de koele Hollanders hun elftal niet aanmoedigden, dat zij niet jubelden bij fraai spel. Want kwamen er oogenbliken van. te genslag, dan daverde 't weer: „aanpackeeeh" 't Baatte niet, Oost-Holland verloor en het publiek ging huis toe met de zekerheid dat de gasten beter voetbal hadden ge speeld.... dus de overwinning verdienden. Bravo. Om over de gastvrijheid van de Oost- Nederlanders nog te spreken, is feitelijk overbodig, omdat zij spreekwoordelijk is. Geen groote festeinen, slechts eenvoudig samenzijn, doch daardoor zoo intiem en prettig. De heeren Engelberts en Steven Coldewey zijn menschen, bij wien men zich op zijn gemak voelt. Onbewust deelen zij hun kameraadschappelijke eigenschappen aan hun omgeving mee, hetgeen de stem ming volkomen verklaart. Hoewel men ze respecteert, zijn ze toch zeer populair. Toe vallig herdacht notaris Engelberts op dien Zondag zijn 50sten geboortedag, hetgeen voor zijn landgenooten aanleiding was hem een herinnering aan te bieden. Ook de WestDuitsche Bond bleef niet achter en wenschte den heer Engelberts nog een even groot aantal jaren van goede gezondheid toe. Want, concludeerde spreker, dan blijft de prettige sportiviteit in Oost-Holland op rijn minst nog voor vijftig jaren gewaar borgd! Aan den maaltijd werd er natuurlijk druk gespeecht. De heer Engelberts bracht o.m. naar voren, dat zoo weinig Oostelijke spe lers in aanmerking komen voor een keuze in het nationale elftal. Over deze kwestie zijn al heel wat pennen in beroering geweest bij onze buren, temeer omdat een Oostelijke club zoo pas nog het Nederlandsche kam pioenschap heeft veroverd. Een zuur ap peltje, alzoo. Echter geen bitterheid in heer Engelbert's toon of ontstemming, slechts een eenvoudige releveering. Ook van wes telijke zijde polemiseerde men niet. Kloek klonk het antwoord. Of het westelijk deel van Holland geroepen wordt, het Oostelijk, zuidelijk of noordelijk deel om de rood-wit- blauwe kleuren te verdedigen, deerde min der, als degenen, die een keuze te beurt viel, maar de overtuiging met zich droegen, dat op hen de hoop van de geheele Holland sche natie was gevestigd. Een klaterend applaus bezegelde deze uitspraak. Te vroeg helaas klonk het uur van-schei den. Een boemeltreintje voerde ons door een prettig, typisch Hollandsch landschap. De heerlijke zomeravond had talloozen naar buiten gelokt en voor de boerenhofsteden genoten de bewoners de heerlijke Zondags rust. Gelukkige stervelingen! Hen is de tra giek der laatste tien jaren bespaard geble ven en hoewel misschien zijdelings gedu peerd, leven zij nu tevreden en gelukkig temidden van hun vee en bloemen, Ook in stad en dorp dat zelfde rustige beeld. De Beker, die wij meegenomen hebben naar de „Heimat", is een waardevolle be looning, Doch ook namen wij de getuigenis mee van een schitterend Hollandsch sport manschap en een buitengewone gastvrijheid. En dat vinden, wij, Duitschers, toch maar schooner herinnering dan de keurigste Be ker!" Dat, wat wij niet verliezen „SPECTATOR". UITSLAGEN VAN 5 JULI. Eerste klasse. Gouha B: G. Z. C.—L. Z. C 2—1 Res. Eerste klasse. Gouda B: G. Z. C. II-U. Z. C. II.... 3—3 Tweede klasse. Zaandam B: NeptunusTriton Amersfoort: A.Z. P.C. I.—H.V.G.B. I 4—0 Apeldoorn C: A. Z. C.—Z. B. Z. V. 2-0 Derde klasse. Nijmegen B: N. Z. C.—Merwede 0—1 Hengelo E: H. Z. C.Neptunus23 Almelo: De Aa—D. J. K5—J Triton niet opgekomen. Om ongeveer 8Y\ uur stellen de zeven tallen zich onder leiding van den heer H. J. Visser op. Na den uitgooi ontstaat direct een pret- tigen strijd om de leiding en de keepers worden beurtelings aan den tant gevoeld. In het veld combineert de H.O.G.B. voor- hoede aardig, doch voor het doel kunnen ze het niet toteen behoorlijk schot bren gen. Ook Neptunus zit niet stil en Saaf lost eenige schoten die de Wijs er echter op he vige wijze weet uit te houden. Voor de rust weet geen der partijen het doel te vinden, zoodat met blanken stand gedraaid wordt. Na de rust komen de Neptunus menschen in de meerderheid en het duurt niet lang of Saaf weet met een hard schot van dicht bij de Wijs te passeeren. De H.O.G.B, ers zetten er alles op om gelijk te maken, doch de Neptuners keeper weert zich keurig en heeft niet over geluk te klagen als een hard schot van Bakx buiten zijn bereik tegen den lat, ketst. Bij een plötselingen aanval van Neptunus verrast IJpma de Wijs met een ver schot. 20, 2e klasse B. A. Z. en P. C.—H. V. G. rf.: 4—0. Gistermiddag werd in Amersfoort de return competitie-wedstrijd A. Z. en P. C. H. V. G. B. gespeeld; Met de beste voor nemens bezield om den onaangenamen wedstrijd van verleden week te vergeten en voor een fairen en prettigen wedstrijd in Amersfoort, waren de H. V. G. B.-ers op weggegaan. Het is echter anders geloopen, aangezien de spel-methode van de heeren Amersfoorters schijnbaar steeds is, als die van den wedstrijd aan de Houtvaart. De leiding van den wedstrijd was nu in de stevige handen van den heer Hoogesteyn, die het spel in zijn macht wist te houden. Om ondeveer 2Vt uur stellen de zeven tallen zich onder leiding van den heer Hoogesteyn als volgt op: H. V. G. B. I: A. Boeree J. L, van Dorp, W. P. v. d. Bogaardt, P. van Ommeren, H. Hofmeester, J .J. Bouwer, H. v. Lueghen J. Houbaar, S. van Haselen, H. P. v. Haselen A. Loos, W. F. H. Kooyman, J. H. van Goor W. Houtzager, A, Z. en P. C. De Amersfoorters zijn het eerst bij den bal en. ondernemen een vinnigen aanval op het H. V. G. B.-doel, doch Boeree, die weer schitterend zijn doel verdedigde, weet onheil te voorkomen. De Haarlemsche vcorhoede legt nu een extra bezoek af en neemt Houtzager onder vuur, dcch ook hij verdedigt zijn doel op uitstekende wijze. Bij een Amerfoortschen aanval houdt S, van Haselen zijn tegenstander vast, om Hore- boer in de gelegenheid te stellen de score te openen. De Amersfoorters zijn nu in de meerderheid en er wordt weer niet kalm gespeeld. Bij een der aanvallen begaat Van Dcrp een overtreding, de strafschop wordt echter op hevige wijze door Boeree gehouden en H. V. G. B. onderneemt dade lijk een aanval, doch de Amersfootsche doelverdediger weet het harde schot te houden. De bal wordt nu naar den vrijlig- genden S. van Haselen geplaatst, die van dichtbij Boeree weet te passeeren. Spoedig hierna begaat v. d. Bogaardt een overtre ding en moet het water verlaten, de straf schop wtordt onhoudbaar ingeschoten. Bij het uitzwemmen spelen de Amers foorters even samen en S. van Haselen doet een schot, dat Boeree verrast. Spoedig hierna is het rust. Na de rust moet v, Ommefen direct we gens kramp uitvallen. Met zes tegen zes wordt verder gespeeld. De H. V. G. B.-ers zijn nu dcorloopend in,de meerderheid. Het spel wordt ruwer, ettelijke vrije worpen worden tegen de Amersfoorters uitgespeeld, doch leveren geen resultaat op. Bij een der aanvallen van H. V. G. B. wordt v. d. Boogaardt weer genomen nu binnen de vier meter, de toegestane strafworp schiet hij over. Even later wordt Bouwer op zeer gemeene wijze genomen, hij valt uit en Boogaardt neemt de strafworp, doch van Goor weet deze te onderscheppen. De H. V, G. B.'ers «krijgen nu nog ettelijke kansen, doch alles wordt achter of naast geschoten. Het loopt nu tegen het einde, de H. V. G. B.-ers zetten er nog alles op om een tegenpuntje te maken, doch het geluk is niet met hen, en als Hoogsteyn, die uit stekend leidde, tijd fluit, heert A. Z, en P. C. een geflatteerde overwinning behaald Een 43- overwinning of een gelijk spel had de Yerhouding beter weergegeven. ZWEMFEEST VAN „DE SCHOOLSLAG". Keurige prestaties der jeugdige zwemmers. Gistermiddag heeft „De Schoolslag' in de gemeentelijke zweminrichting aan de Hout vaart haar jaarlijjts zwemfeest gehouden en laten wij het maar direct vertellen, het is buitengewoon geslaagd, Het is daarom wel dubbel spijtig, dat de heer J. Bongertman, de instructeur van „De Schoolslag' wegens ziekte in zijn gezin, niet tegenwoordig kon zijn. De ingewijden zullen beseffen wat dit een teleurstelling voor hem was. De heer Bongertman had zich zoo in ge spannen om zijn leerlingen in de mooie zwemsport te bekwamen. Een groote troost voor den heer J. Bongertman is echter, dat alle aanwezigen in de zwemschool vol lof waren over zijn werk en meer dan eens hoorden wij. zeggen: „Wat vreeselijk jammer dat de heer Bongertman er niet is." Om ongeveer kwart over 2 uur opende de heer J. Over, voorzitter van „De School slag", dit zwemfeest en memoreerde, dat de heer Bongertman door ziekte in zijn .gezin niet aanwezig kon zijn en dat in zijn plaats de heer S, de Groot bereid was bevonden om de leiding van het zwemfeest op zich te nemen. De badmeester A. Wapstra, trad als starter op en deed dit uitstekend. De jury, de heeren H. Kramer, P. Ock- hqizen, J. Hos, A. C. v. d. Berg, G. Ver school en M. J. Vink secretaris, kon nu haar taak aanvangen. In de verschillende nummers voor de meisjes en jongens konden wij constateeren, dat er over 't algemeen een zeer goede schoolslag, een enkele Spaansche, werd ge zwommen en dat zij elkaar niet veel toe gaven, zoodat door de talrijke familieleden terdege genoten werd. En ook wij genoten. Alleen vonden wij het nummer 50 M. vrije slag voor jongens van 15 en 16 jaar wel wat te zwaar. Het nummer figuurzwemmen, door de da mes van de Haarlemsche Zwem- en Polo club „Zignea", oogstte grooten bijval. Tot slot werd een polowedstrijd gespeeld tusschen een paar combinaties, bestaande uit leden van H. P. C., H. V, G. B. en De Delft. Het was een aardige wedstrijd. De hee ren met Zignea-doeken wonnen met 61. Daarna prijsuitreiking door den heer J. Over, die moeite had, om zich boven de gelukkige winnaars verstaanbaar te makea, Wij willen dit verslag niet eindigen al vorens de stille en stoere werkers voor „De Schoolslag", de heer en mevrouw Vink, die telkens het leeuwenaandeel in de voor bereidingen en op de Zwemfeesten van deze nuttige vereeniging hebben, een woord van hulde te brengen. De gedetailleerde uitslagen zijn als volgt: 25 Meter vrije slag. Meisjes van 9 en 10 jaar. 1. J. Zijlstra 34 sec.; 2. H. v. d. Graaf 38 sec.; 3. A. Glatz 40 S6C» Meisjes 12 en 13 jaar. 1, Th. v. d, Meer 28 sec.; 2. L. Scheffer 28.6 sec.; 3. J. Anema 28.8 sec. Meisjes 14 en 15 jaar. 1. L, v. d. Sluis 27,6 sec. (na loting); 2. E. Tillema 27.6 sec.; 3, Jo Swaalf 29.4 sec. 50 meter vrije slag. Jongens 15 en 16 jaar: 1. R. Nieuwstad 53 sec.; 2. H. v. Aalten 57.2 sec.; 3. J. Niermans 58.8 sec. 25 Meter vrije slag. Jongens 11 jaar: 1. P. Rol 28 sec.; 2. K. Schalekamp 30 sec.; 3. G. Pino 32 sec. Jongens 12 jaar: 1. P. v. d. Graaf 23.4 sec.; 2. O. O. Tjong 24 sec.; 3. F. S. v. d. Lande 29.6 sec. Jongens 13 jaar: 1. W. Hazevoet 25.8 sec.; 2. C. Leenaarts 26 sec.; 3. A. Vink 26.2 sec. Jongens 14 jaar, 1. H. Jetten, 19 sec., 2. R. Jonges, 23.8 sec.; 3. F. v. Dalsum 24 sec. 25 M. uitdrijven, Meisjes. 1. A. Hutte 11 slagen; 2. M. Bannink 12 slagen;1 3. C. Swaalf 17 slagen. Jongens. 1. K, Kieviet 10 slagen. 25 M. schoolslag. Jongens 7 en 8 jaar. 1. S. Vos 41.6 sec.; 2. H. Sneekes 45.4 sec.; 3. J. Rol 4'6.6 sec. Jongens 9 en 10 jaar. 1. .^ni Spoelder 43.4. 25 M. Hindernis zwemmen. Jongens 11 en 12 jaar. 1. O. O. Tjong 28 sec. 2. P. Rol 31.4 sec. 3. K. Rol 34.4 sec. Jongens 13 en 14 jaar. 1. H. Jetten 25 sec.; 2. F. v. Dalsem 27.8 sec. 3. R. Jonges 29 sec. 25 M. Hinderniszwemmen. Meisjes, 1. L. v. d. Sluis, 31 sec, 2. J. Anema 32.2 sec, 3. M. Bannink 33,2 esc, Bordjesduiken. 1. IT. v. Aartsen, 6. bordjes, 37.2 sec.; 2. W, Heis, 5 bordjes, 23 sec.; 3, B. Buurman, 2 bordjes, 24, De competitiestanden. Nu je diverse vereenigingen reeds de helft van hun te spelen competitie programma hebben gespeeld laten we hieronder de rang- lijstjes volgen 2de klasse dames H.P.C. 3 2 0 1 4 6—4 1.33 0.D.Z. 2 10 12 9—3 1.— Zignea 4 2 0 2 4 711 1. S.Z.C. 2 0 1 1 1 1—4 0.50 S.V.H. 3 1111 3—4 0.33 2de klasse Heeren A. S.V.H. 3 3 0 0 6 11—5 2.— H.P.Z. 4 3 0 1 6 15—3 1.50 H.Z.enP.C. 3 1 0 2 2 4—8 0.66 R.Z.C. 4 0 0 4 0 3—20 0.— 2de klasse Heeren B. Neptunus 3 3 0 0 6 202 2.— A.Z. en P.C. 3 2 0 1 4 17—11 1.33 H.V.G.B. 4 2 0 2 4 19—15 1.— Triton 4 0 0 4 0 634 0. 3de klasse Heeren. Nereus 1 1 0 0 2 60 2. De Zijl 2 10 12 6—6 1.— De Delft 1 0 0 1 0 0—6 0.— Res. derde klasse Heeren. A. Z. III 3 3 0 0 6 17—1 2.— Neptunus III 3 2 1 0 4 52 1.33 H.V.G.B. Ill 4 1 1 2 3 5—6 0.75 Nereus Til 3 0 1 2 1 2—6 0.33 Dolfijn III 3 0 1 1 1 1—15 0.33 Voor de zwemwedstrijden van De Delft op Zondag 11 Juli a.s. in de zweminrichting aan de Kleverlaan blijkt veel belangstelling te bestaan. Het voorloopige programma luidt: 1. Figuur-zwemmen. 2. 25 M. vrije slag jongens tot 14 jaar leden D.D. 2a. 25 M. vrije slag meisjes tot 14 jaar leden D.D. 3. 10 X 25 M. vrije slag jongens tot 17 jaar. Wisselbeker D.D. 4. 100 M. rugslag Nationaal, Kampioen schap H.Z.B. (heeren). 5. 4 X 25 M. vrije slag meisjes tot en met 17 jaar. 6. 100 M. schoolslag Nationaal, Kampioen schap H.Z.B. (heeren). 7. 4 X 25 M, vrije slag Mixed Estafette D.D. 8. 50 M. vrije slag heeren. Nationaal 9. 4 X 25 M.- wisselslag jongens tot en met 18 jaar. Nationaal. 10. 50 M. vrije slag dames. Nationaal. 11. 75 M„ waarvan 25 M. schoolslag, 25 M. rugslag en 25 M. vrije slag voor em ploye's van Haarl. zweminrichtingen. 12. Polo-wedstrijd Ned. Zwembond „De Delft"—„De Zijl" (Lei4en). 13. Polo-wedstrijd. 14. Demonstratie schoonspringen. Prijsuitreikingen Feestavond worden 's a- vonds 8 uur gehouden in de Gem. Concert zaal. „DE WATERRATTEN" NAAR DE IN TERNATIONALE ZWEMWEDSTRIJ DEN TE GRONINGÈN. ZIJ WINNEN 4 EERTSE PRIJZEN. Zondagmiddag organiseerde de Zwemclub „Groningen" Internationale Zwemwed strijden in de gemeentelijke zweminrichting aldaar. Aan deze wedstrijden werd deelgenomen door Noorcf-Nederlandsche, Noord-Duit- sche zwemvereenigingen en door eenige le den van de Haarlemsche Zwem en Polo club „De Waterratten". Laatstgenoemde wisten op deze wedstrijden 4 eerste prijzen te veroveren, zij waren dan ook de favo rieten. C. Vrugt wist o.a. in den wedstrijd 200 M. schoolslag de eerste prijs te winnen met een voorsprong van 7 3/5 sec. op de tweede prijswinnaar. De gemaakte tijden zijn over het alge meen niet best te noemen, doch dit is toe te schrijven aan een schuine baan, erg zwaar water om te zwemmen, en een los keerpunt, alle drie factoren die er niet toe bijdragen om een mooien tijd te maken. Hieronder laten wij de volledige uitslagen volgen I. 25 M. vrije slag, jongens van 12 tot 14 jaar vrije slag. 1. G. Klaasens 17.1 sec. 2. L. Sampon 23.4 sec.3. J. Lindner 23 4/5 sec. II. 50 M. snelzwemmen voor jongens van 1 5 tot 17 jaar vrije sag 1. S. v. d. Meer, Haarl. Zwem- en Poloclub „De Waterrat ten" 31 1/5 sec.2. W. Kemper 31 /4/5 sec. 200 M. schoolslag voor heeren. 1. C. H. Vrugt, Haarl. Zwem- en Polo-club „De Waterratten", 3 min. 20 1/5. sec.2. A. S. Posthumus 3 min. 27/4/5 3. J. Berk 3 min. 23 9/10 sec. 50 M. vrije slag dames 1. Sieg- rid Tahrenholtz 42 sec. 2. De Wolf 42/4/5 sec. 50 M. vrije slag heeren öm kampioen schap Noord-Nederlandsche Zwembond 1. S. v. d. Meer H. L. en P. C. „De Water ratten", 31 sec.2. en tevens, het Kam pioenschap Noord-Nederlandséhe Zwem bond, W. Kemper 32 7/10 sec. 3. K. Beerta 33 3/10 sec. 100 M. schoolslag dames 1. mej. D. Wolff, 1 min. 53 1/5 sec.2. M. Heinen, 1 min, 55 3/5 sec. 100 M. rugslag Heeren 1. A. Liezenberg H. Z. en P. C. „De Waterratten" in 1 min. 25 4/5 sec.; 2. K. Niezen 1 min. 46 1/5 sec.; 3. J. Kramer 1 min. 52 3/5 sec. 4 X 25 M. Gemengd Estafette zwemmen I. Z. C. G. 2 min. 1 sec.; 2. Z. C. G. 1 2 min. 2 seconden. Eerste klasse Afd. 6 Tilburg; PhilharmonieTongo 70 Kampioenschap 2e klasse. Den Haag: A.C.E.Tuinst, Houtr. II 61 Den Haag: ShotLeiden I 52 Den Haag: A.C.E. IIReady (Gore.) 43 Tweede klasse. Afd. 2 Den Haag: Tuinstadwijk—Hout- rust INuova 61 Afd. 10 Amersfoort: A. L. T. A,D. D. V. II b. 6—1 Afd. 15 Deventer: Avro—Daisy II 43 Afd. 16 Enschede: All ReadyReady 70" Kampioenschap 3e klasse. Hilversum: Hilversum IIIAmst. L.T.C, 34 w. n. o. Uitslagen van Zondag. De onderstaande uitslagen ontleenen wij lan de Crt.: Ie klasse. V. R. A.-R. EN W. Gewonnen door V. R. A. met 38 runs op de le innings. V. R. A. 158 (Rincker 64 De Meijere 14, Stroeve 10 en v. d. Chijs 15), Wackwitz 4 voor 41, C. J. Posthuma 2 voor 10, De Jong 1 voor 24, S. Posthuma 1 voor 39 en Hoomans 2 voor 19. Rcod en Wit 120 (Wackwitz) 15, Van Bueren 46, Boogaerdt 19), Van der Chijs 5 voor 40, Rincker 5 voor 29. HILVERSUM—P. W. Gewonnen door Hilversum met 89 runs op de le innings. Hilversum le innings 193 voor 5 (gesloten) (D A. Kelder 37, Klingenspoor 50, P. H. Cremers 29, Extra's 38), Wagener 2 voor 31, Jannink 1 voor 24. P. W. le innings 104 (A. Stroink 36, Wa gener 25), v. Booven 4 voor 38, P. H. Cre mers 4 voor 15. V. O. C.—V. V. V. Gewonnen door V. O. C. met 70 runs op de le innings. V. V. V. le innings 121 (W. Grootmeijer 19, E. A. Kost 38), East 5 voor 50, Th. Gibb 3 voor 3. V. O. C. le inniügs 191 (T. Ruychaver 36, Th. Brans 38; P. G. East 47, G. Gibb 22), J. J. Grootmeijer 4 voor 74, J. C. Grootmeijer 5 voor 70. HAARLEM—H. C. C. I Gewonnen door H, C. C. I met 77 runs op dc le innings. Haarlem le innings 143 (A. Maas 71, M. Hc-utkooper 22, W. Amons 19), M. Jansen 7 voor 41. H. C. C. I le innings 220 (M. Jansen 65, R Vis 36, jhr. mr. C. Feith 32, A. Fokker 21), Hazes 2 voor 15, A. Maas 2 voor 82, J Schmeink 3 voor 51. H. C. C. II—AJAX. Gewonnen door H. C. C. II met innings.en 66 runs. Ajax le innings 58 (L. Jansen 16), R. Neuerberg 8 voor 14, L. Borel 1 voor 2, L. Sodderland 1 voor 23). H. C. C. II le innings 217 voor 6 (geslo ten) (E. Jansen 78, R. Neuerhurg 65, E, Neuerburg 22), J. du Pon 3 voor 44. Ajax 2e innings 93 (F. Rice 24) R. Neuer burg 2 voor 15, L. Sodderland 2 voor 18, L Borel 3 voor 22; J. v. d. Berg 3 voor 13. ST. C, C.—QUICK. Gewonnen door de Stichtsche C. C. met 9 runs op de le innings. St. C. C. 139 (dr. H. A. J. Kessler 21, Butterworth 21, P. Labouchère 14), P. Rees 6 voor 26. Quick 130 (L. Altwig Mees 52), v, Speng- ler 8 voor 42, J. H. H. Kessler 4 voor 38, dr. H. A. J. Kessler 2 voor 11. Tweede klasse. A. C. C—V. ra.il Gewonnen door A. C. C. met innings en 105 runs, V. R, A. II 53 en 130. A. C. C. 288 voor 8 (gesloten). H. C. e. IV—HL D. V. S. IL Gewonnen door H. C. C. IV met 126 runs op de le innings. H. D. V, S. 37 en 90 voor 3 (gestaakt). H. C. C. IV 163. V. V. V. ra—R. C. H, Gewonnen door V. V. V. III met 33 runs op de le innings. R. C. H. 80 en 84. V. V. V. III 113- en 31 voor 0 (tijd). Gewonnen door R. en W. IT met 157 runs op de le innings. V. V. V. 64 en 145 voor 6 (gestaakt). R. en W. II 221. PHOENIX—V. O. C. H. Gewonnen door Phoenix met 18 runs op de le innings, Proenix 157. V. O. C. II 139. ALBION—HAARLEM IL Gewonnen door Haarlem II met 83 runs op de le innings. Haarlem II 188; Albion 105. Derde klasse. AJAX (A.)—VLEERMUIZEN. Gewonnen door Vleermuizen met 58 runs op de le innings. Vleermuizen 110 en 118; Ajax 52. D. V. C A. C. C. IL Gewonnen door D. V. C. met innings en 70 runs. D. V. C. 221 voor 4 (gesloten). A. C. C. II 91 en 60. L. C. C.AJAX IL Gewonnen door L. C. C, met 6 wickets. Ajax 96 en 54. L. C. C. 115 en 41 voor 4. H. D. V. S. m—H. C. C. V. Gewonnen door H. D. V. S. Ill met innings en 71 runs. H. D. V. S. III 139. H. C. C. V 31 en 37. Een eervolle nederlaag. Haarlem is er niet in geslaagd om de Haag sdie te slaan, al dienen we direct te zeggen dat Maas c.s. een eervolle nederlaag leden. Vooral de captain gaf 't goede voorbeeld door een fraai 71 te scoren. Hadden Jaski Schmeink en Bieshaar niet gefaald, bij een Haarlem totaal van 200, zou Haarlem een goede kans op de overwinning gehad hebben. Intusschen bleek het sterke batting-team van de Haagsche nog moeite genoeg met den Haarlem aanval te hebben, 't Duurde vrij lang eer 't totaal gepasseerd was. Dat de score toen snel ging is natuurlijk van zelfsprekend. Inmiddels heeft 't publiek van goed cricket kunnen genieten speciaal van 't fraaie batten van C. Feith, terwijl 't bekende stijlvolle spel van Healy eveneens dient vermeld. Piet v. d. Berg die dit jaar voor 't eerst bij Haarlem achter de palen stond verrichtte weer zeer goed werk. Er kwamen slechts 2 by's voor z'n rekening, terwijl hij ook met stumpen succes had. Maas wint den toss en kiest eerst batten. Reeds op 2 kan Jaski verdwijnen na een mis lukte slag op M. Jansen. M, Houtkooper en captain Maas houden lang stand. Maas staat keurig te spelen en zet, goed gesteund door z'n partner 'n fraaien stand op. Op 77 sneuvelt Houtkooper voor een nuttige 22 en al» de telegraaf 103 wijst kan Maas verdwijnen voor een zeer goede 71. Nog voor de lunch kan Schmeink voor 0 reti- reeren. Na de hervatting biedt alleen Healy eenigen tegenstand. Amons scoort nog snel 19 runs waaronder een 6 en 't Haarlem to taal wordt 143 't Was te voorzien dat de Ha..gsche dit totaal zou passeeren. Toch bleek dat de Haarlem-aanval niet met zich liet sollen. Bij de eerste poging om te runnen ging A. Schill run out voor 0. Op 21 werd P. Feith door Schmeink gecleand. Vis en C. Feith zetten een stand van 84 op, Feith een fraaie 32. Max Jansen begint voorzichtig en 't duurt ten slotte nog vrij lang eer 't Haarlem totaal is gepasseerd. Dan legt hij 't hout er stevig op en wordt op 65 door Jaski, die dezen mid dag geen besten wedstrijd speelde gevangen. Jansen had o.m. drie zessen geslagen. 't Haagsche totaal werd tenslotte 220, zoo dat H. C. C. wint met 77 ruts op de eerste innings. De volledige scores luiden: lste Innings Haarlem F. Jaski c. Ch. de Beus b. M. Jansen 2 A. Maas c. Ch. de Beus b. M. Jansen 71 M. Houtkooper c. Ch. de Beus b. A. Fokker 22 W. Maas b. M, Jansen 5 A. Healy c. P- Jansen b. M Jansen 14 J. Schmeink c. R. Vis, M. Jansen 0 A. Bieshaar c. R. Vis M. Jansen 0 P. de Ruig b. A. Fokker 0 W. Amons c. Ch. de Beus, b M. Jansen 19 J, Haseg 1, b. w. Ch. de Beus 5 P. v. d. Bergh not out 0 Extra's 5 Totaal 143 Val der wickets 1—2; 2—77, 3—103; 5—108 7—109;' 8—130: 9—143: tO_14? Bowlingscijfers: M. Jansen 741,- A FoTca ker 2—44; R. Vis 0—20; Ch. de Beus 1—21» lste Innings H. C. C.: A. Schill run out 0 P. Feith b. Schmeink R. Vis c. Hazes b. de Ruig C. Feith b. Maas M. Jansen c. Jaski b. Hazes C. de Beus 1. b. w. Schmeink 15 G. Schill st. v. d. Berg b. Schmeink 21 A. Fokker st. v. d. Berg b. Jaski Jhr. J. v. d. Bosch b. Hazcs 3 H. Groeneveld not out 9 P, Jansen c. W. Maas b. A. Maas Extra's 12 Totaal 220 Val der wickets: 10, 221. 384, 487» 5108, 6—176, 7—186, 8—189, 9—211, 10—220. Bowlingcijfers: A. Maas 287; J. Schmeink 3—51; Healy 0—27; de Ruig 1—17; Jaski 1—11; Hazes 215; Bieshaar 05. V. R. A.—ROOD EN WIT. Eerst om h'alf twaalf openen De Koster ea Eilers de V. R. A.-innings. Direct blijkt dat 't wicket zeer betrouw baar is. Het openingspaar speelt vrij zwak en Eilers overleeft 2 appeals voor l.b.w. Op 18 .doet S. Posthuma een fraaie vang in de slips, waardoor De Koster retireert (7). Di rect hierop krijgt C. J. Posthuma een appeal voor 1. b. w. toegewezen. Bij een poging om een ingooi te stoppen, verrekt Posthuma Sr» een spier, waardoor hij niet dan met groote moeite de over kan uitbowlen. Leeser doet geen poging om de ballen te slaan, doch raakt één er van met de hand, wat Posthuma Sr. in het vuur van het spel doet appellee- ren voor „handled the ball Hamburger, slaat direct een bal van Wackwitz in des bowlers handen terug. Rinckler en de Meyere brengen dan eenige verbetering* Rincker wordt echter van zijn eerste harde slag vrij eenvoudig door Swens „in the coun-, try" gemist. Ondanks dit leven was Rinc-* kers's innings van zeer goede kwaliteit, .Vooral zijn drives door de covers vielen op. De Meyere (14) wordt even voor de lunch met een zee: goeden bal door S. Posthuma gebowld. Meyer wordt direct na de luneti door Hoomans gebowld. Stroeve zwiepte 2 malen een bal naar de boundary, doch kon ten slotte geen batsman genoemd wor den. Glerum,, een neefje van Rincker, toon de zich een veelbeloovende kracht voor de toekomst. Zijn voetwerk is echter nog voor verbetering vatbaar, v. d. Chijs sloeg op analoge manier als Strpeve nog 15 runs bijeen. Wackwitz bowlde ditmaal 't beste De Jong stelde teleur. Van Eeghen, die met Wachwits de R. en W.-innings opende, wordt spoedig fraai door Eilers in de slips gevangen. Wackwitz is er na zijn fraaie innings in Leiden een beetje uit. Dank zij eenige „snicks" maakte hij nog 15 runs, alvorens door een laagblij- vende bal van Rincker gebowld te worden. Twee ballen later is Swens een dergelijk lot beschoren, v. Bueren hield geruimen tijd stand, doch we zagen hem wel eens beter spelen. Bij 't vooruit spelen buigt hij zijn rechterknie te veel, waardoor Lij zijn rech terschouder bijna niet gebruikt, als hij slaat, v. d. Bogaardt scoorde nog een nuttige 19 runs. Dank zij deze twee batsman kon er ten slotte nog van een match gesproken worden. B. Davidson wordt na eenige zwak ke strikes door een beauty van Rincker ge- bctwd. 't Velden van V. R. A. was, op de Meyere na, veel beter dan wij de laatste jaren van hen gewend waren. Vooral Eilers viel op. 't Runnen der R. en W.-ers was, behalve tusschen B. Davidson en v. d. Bo gaardt, zeer slecht. W. de Koster c. S. Posthuma b. Wacwitz 7 J Eilers l.b.w, b, C. J. Posthuma 9 R. Leeser handled the ball b. C. J. Posthuma 1 F. J. W. Rincker not out 64 Mr. G. Hamburger c. and b. Wackitz 0 J. L. F. de Meyere b. S. Posrthuma 14 B. Meyer b. Hoomans 1 O, v. d. Berg b. Wackitz 5 J. E. Stroeve c. Kruseman b. Wackwitz 10 W. Glerum c. Davidson b. Hoomans 7 J. v. d. Crijs c. Hoomans b. De Jong 15 Extra's 25 Totaal 158 Bouwlingcijfers: Wackwitz 441; C. J. Posthuma 210; A. G. de Jong 124; S. Posthuma 139; Hoomans 229. J. W. M. v. Eeghen c. Eilers b. v.d. Chijs 4 ir EL F. Wackwitz b. Rincker 15 P. A. Lammerts v. Bueren c. -Leeser b. Rincker 46 J. J. Swens b. Rincker 2 S. Posthuma c. Leeser b. v. d. Chijs H. Kruseman c. Hamburger b. v.d. Chijs 3 J. W. v. d. Bogaardt h. v.d. Chijs 19 B. Davidson b. Dincker 4 A. G. de Jong b. Dincker 0 P. P. J. Hoomans not out 4 C. J. Posthuma A. Leeser b. v.d. Chijs 5 Extra's 15 Rincker 529; J. v. d. Chijs 5—40; J. E. Stroeve 013; Hamburger 09; Glerum 09; O. v. d. Berg 07. Sasburg verliest den toss en moet hal ten. Haarlem scoorde 188, dank zij een keurige 54 van Dalhuysen, die met Nagt- zaam voor het tweede wicket een stand van 100 runs op bracht. Nagtzaam 47 runs, v. d. Lijke 31; N. N. 18. J. v. d. Stadd bowlde 152; Ooms 256; Zwijghuizen 231; Kluiver 211. Albion antwoordde met 105. waarvan Kluiver 22, Ooms 15. Lasburg bowlde 2—33; Uagtzaam 4—Z2, N. N. 230; v. d. Lyke 1—2. Haarlem wint dus ook dezen wedstrijd met 83 run op de eerste innings. Haarlem 4 bat eerst en scoort 67 runft Alleen S. Mok met 26 ,en Misset met 10 kwamen in de dubbele cijfers, S, v. Togt bowlde 2—22; Hagenaar 6—22 Dijkhuyzen 118. Rood en Wit antwoordde met 48. Alleen Bultman met 25 kwam boven de 10 J. Visser nam 3—21, W. J. Misset 2-.1» en W. v. Eekeren 410. A, V. O. S.—BLOEMENDAAL. Gewonnen door Bloemendaal met 18 ruw op de le innings. A. V. O. S. le innings 34 runs (v. Twister- ling 12), J. Beyk 6-12, G.. v. Dam 3-13. Bioemendaal le innings 52 runs (J. Beyl 21), J. C. Kroon 4—20, H. C. Klerk 1—9, Brauckmaa 2—3, A. Biemond 1—ïq, A. V. O. S. 2e innings 73 runs, (n. v. Klerk 48), J. Beyk 6—30, G. v. Dam 3—38. Bloemendaal 2e innings 16 runs voor S wickets. Opgegeven door A. V. O. S. ROOD EN WIT 2—V.V.V. Z V. V, V. 2 bat eerst en scoort 64 reut, waarvan M. Maas 22, Allandt 11. 'Bruin nam 625, Droste 328, de Vries 1—9. Rood en Wit II scoort nu 221, waarvan van den Berg 38, Elias, 70, Mr. Davidson 41. Koopman 3—86, Maas 161, A*ana 226, Krooneman 326. V. V. V. II wordt nog eens ingestuurd» maar scoort nu beter. Op een stand van 145 voor 6 wordt door R. en W. opgegeven, zoodat op de eerstC_ innings wordt gewonnen met 157 runs. e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7